Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Προολυμπιακό τουρνουά 2012
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
giorgos14
QUOTE(dalamar @ Jul 7 2012, 17:43 ) *
Για τον Κατσικάρη δεν ακούγεται τίποτα, δε τον θεωρείτε καλό coach;


Δυστυχως υπαρχει κανονισμος στην ισπανικη λιγκα που δεν επιτρεπει στους προπονητες να ειναι και σε εθνικες παραλληλα με τις ομαδες...
dalamar
Ποιος τότε , ο Φιλ Τζάκσον; laugh.gif

Δε νομίζω να υπάρχουν ρεαλιστικές πιθανότητες για Ιβκοβιτς/Ομπράντοβιτς
Zoys
QUOTE(Vas @ Jul 7 2012, 20:32 ) *
1ον. Είναι καιρός να αφήσει την θέση του ο καρεκλοκένταυρος κύριος Πρόεδρος της ΕΟΚ! Νισάφι!! 50 χρόνια ο ίδιος. Δεν είναι υγιές αυτό!

Ο Σλόαν έφυγε από τη Γιούτα, ο Ζοτς έφυγε από τον ΠΑΟ, αλλά ο Βασιλακοπουλος δεν το κουνάει από την καρέκλα του τουλάχιστον μέχρι τα 100...
aegeansheed
SG3ptshooter
QUOTE(Vas @ Jul 7 2012, 20:32 ) *
http://www.gazzetta.gr/pro-olympiako-toyrn...moni-kai-karfia
O Ηλίας τελικά είναι επικίνδυνος....

απ' τη συνέντευξη που παραθέτει ο φίλος Vas:
QUOTE
Το αν θα άλλαζε κάτι στην τακτική αν μπορούσε να γυρίσει το χρόνο πίσω: «Όχι, δεν θα μπορούσα να αλλάξω κάτι. Το είδα το ματς με τους συνεργάτες μου μετά. Έχουμε παίκτες έμπειρους που θα μπορούσαν να βοηθήσουν με τις παραστάσεις τους. Ήταν απλά μία κακή μέρα. Ποιος θα μπορούσε να πιστέψει πως ένας τόσο μεγάλος παίκτης όπως ο Σπανούλης θα έχανε έξι βολές. Δεν μπορείς να τον κατακρίνεις. Όλοι κάναμε τη μεγαλύτερη προσπάθεια που μπορούσαμε. Ευχαριστώ τους παίκτες και την ομοσπονδία. Υπάρχει φυσικά η απογοήτευση, αλλά το ελληνικό μπάσκετ έχει μέλλον».

κάτι ώρες νομίζω ότι τα αθλητικά υπάρχουν μόνο για το τρολάρισμα, πραγματικά..

QUOTE(Zoys @ Jul 7 2012, 21:08 ) *
Ο Σλόαν έφυγε από τη Γιούτα, ο Ζοτς έφυγε από τον ΠΑΟ, αλλά ο Βασιλακοπουλος δεν το κουνάει από την καρέκλα του τουλάχιστον μέχρι τα 100...

Μέχρι και ο Guy Roux άφησε την Auxerre, τι να λέμε..
baskethood
QUOTE (xristos_metal @ Jul 7 2012, 16:41 ) *
Παπαδογιαννης

"ΥΓ: Το πιο σοβαρό κρούσμα αθλητή που ενδιαφέρθηκε περισσότερο για την προσωπική του καριέρα παρά για την Εθνική σημειώθηκε στο πρώτο κιόλας φιλικό, όταν (σύμφωνα με τους ανθρώπους της Εθνικής) ο Ίαν Βουγιούκας αρνήθηκε να παίξει στο φιλικό με τη Ρωσία για να μη τον κάνουν ρεζίλι οι Μαζγκόφ και Κάουν μπροστά στα μάτια του Ντέιβιντ Μπλατ. Ο διεθνής σέντερ επικαλέστηκε ενοχλήσεις, αλλά στον Μπλατ αρνήθηκε ότι ήταν τραυματίας. Υπενθυμίζω ότι ο Μπλατ είναι προπονητής και στη Μακάμπι, με την οποία μιλούσε τότε ο Βουγιούκας. Ο Ζούρος τον ξέγραψε μεμιάς και τον απέκλεισε από την αποστολή μόλις η ομάδα γύρισε στην Αθήνα. Ελπίζω να συμφωνείτε ότι έπραξε σωστά. Τότε δεν μπορούσα να το γράψω, αλλά δεν νομίζω να με δεσμεύει πλέον το off the record."


Πάλι καλά που το έβαλες γιατί όποιος μπει τώρα στο άρθρο του Παπαδογιάννη θα δει ότι σαν να λείπει κάτι....
plo koon
QUOTE (baskethood @ Jul 7 2012, 22:09 ) *
Πάλι καλά που το έβαλες γιατί όποιος μπει τώρα στο άρθρο του Παπαδογιάννη θα δει ότι σαν να λείπει κάτι....

Μα, μέσες άκρες το επιβεβαιώνει και ο Ζούρος στη συνέντευξή του.
giorgos14
QUOTE(baskethood @ Jul 7 2012, 20:09 ) *
Πάλι καλά που το έβαλες γιατί όποιος μπει τώρα στο άρθρο του Παπαδογιάννη θα δει ότι σαν να λείπει κάτι....


τραγικες καταστασεις και κολοτουμπες επι κολοτουμπων...κατι τετοια με κανουν να σιχαινομαι τη δημοσιογραφοφαρα παροτι ηθελα να γινω καποτε...
BULLET_GR
Mας το εκλεισαν το σπιτι παλι οι διαιτητές, οτι χειροτερο μπορουσε να συμβει στην εθνικη.... οι Νιγηριανοι τα έβαζαν κ απο τις καρεκλες της γραμματείας... το φαρδος τους σε συνδυασμό με την βοήθεια του Λιακου κ την βοήθεια των γκρι μας πεταξε έξω.Δεν μπορω να καταλαβω την λογικη 5 λεπτα πριν το τελος να βγάλει εξω τον Καϊμακογλου κ να βαλει τον Παπ, απ την στιγμη που τις περισσοτερες επιθεσεις οι αντιπαλοι τις εκδηλωναν πολυ εξυπνα απεναντι στο Ζηση... οπου απο αντιπαλους του Ζηση φαγαμε τα περισσοτερα καλαθια κ ενα τριποντο στο τελος, διότι ο Ζησης Λιακο μου ουτε το αλμα εχει ουτε ειναι κανας αμυντικος καλος να κοψει το jam 3pts shoot του Νιγηριανου.Αντι λοιπον να βγαλει τον Ζηση κ να αφησει το καϊμακογλου, ο οποιος ειναι απο τους λιγους ελληνες παικτες που ταιριαζει στα αθλητικα προσοντα των νιγηριανων (υψος δυναμη κ λιγο αλμα) τον πεταξε εξω... σοφή η κίνηση λοιπον να βαλει τον παπ, αλλά μαμακια να βγαλει το καϊμακογλου.Επεμενε στον ΖΗΣΗ κ παιζαμε 4 εναντιον 5...
Ο Λιακος δεν κανει για την εθνικη... καλο παιδι ειναι.. .δικαιος ειναι, με βαση αυτο που λετε ποιο πάνω για τον Βουγιουκα.., αλλα εμεις θελουμε Προπονητη.Αλωστε τον καθενα μας δεν το κρατουν στην δουλεια του μονο για τον χαρακτηρα του αλλα κ για τις ικανοτητες του.Για μενα η καλητερη λυση θα ηταν ο Ζοτς για την Εθνικη, αλλα πολυ χλωμο το βλεπω να δεχοταν αν του γινοταν προταση.Παντως για να πω ευλογησω κ λιγο τα γενια μας το φαρδος των νιγηριανων προχθες δεν παιζοταν...ακόμη κ εναν απο την κερκιδα να φωναζαν ενα Νιγηριανο θα τα εβαζε ολα 71.gif , το φαρδος τους θα το παρομιαζα με το δικο μας οταν παιξαμε με USA, αλλα το δικο τους ειναι δυο φορες μεγαλυτερο απο το δικο μας διοτι αυτοι ειναι κ αμπαλοι ενω εμεις οχι.Στο contra.gr εχει ενα αρθρο που δειχνει το Λιακο σα να παρακαλαει να μεινει στην ομαδα http://www.contra.gr/Basketball/Hellas/zou...nw.1846048.html , αν ειναι ετσι κριμα για το Λιακο.Ρε φιλε η εθνικη δεν ειναι φιλανθρωπικο ίδρυμα, φυγε με το κεφαλι ψηλά... παντως σα κατι να υποψιαζεται ο Λιακος.
Κριμα γιατι κατα την γνωμη μου ειχαμε την καλύτερη ομαδα που μπορουσε να κατεβει τα τελευταια 4 χρονια, με πολλους εμπειρους αλλα κ φορμαρισμενους στο φουλ παικτες.Ειναι αδικο να μην παιξουν στο Λονδινο μετα την βελτιωση που ειχαν μεσα σε 1-2 χρονια ο Παπ-μαντζαρης-πριντεζης-καλαθης.Ευκαιρια δωσαμε στα αγγλάκια που τοσο μας αγαπανε να χυσουν ολη την χολή τους στις φυλαδες κ στα μικροφωνα, θα που οτι οι ελληνες σε ενα ομαδικο αθλημα μπορουσαν να φανούν στους ολυμπιακούς κ σε αυτο αποκλείστηκαν. Ο ιφκοβιτς δεν κανει παιδια για την εθνικη... εγω πιστευω οτι φετο ηταν μια μετρια προς καλη λυση για τον ΟΣΦΠ... κ οχι η καλητερη οπως πολλοι ειπαν, κ ας το σηκωσε.Ο ανθρωπος ειναι 70+ τι περιμενετε απ αυτον?
Μετα τον Ζοτς βάζω τον δρακο κ τον κατσικαρη
1600
...μαλιστα...το ακουσαμε κι αυτο....."ο Ιβκοβιτς, μετρια προς καλη λυση".....πηγαινε πες το αυτο στους παικτες της Εθνικης Σερβιας
gmalamos
Ενδιαφερον θα ειχε παντως μια διασταυρωση νιγηριανων λιθουανων αν οι δευτεροι δεν περνουσαν.Γιατι σημερα το εργο τους το βλεπω δυσκολο σημερα!
Akapoulkos
Δεν ξερω αν ισχυουν αυτα που γραφει ο Παπαδογιαννης. Αν ισχυουν ομως ντρεπομαι πραγματικα για τον Βουγιουκα και για την ΕΟΚ. Τετοιοι παικτες να μην ξαναφορεσουν την φανελα ποτε. Δεν μπορω να καταλαβω ομως γιατι εσβησε το ΥΓ απο το αρθρο του. Δεχτηκε απειλες;;;;;;;;
ViC
Άκαρδε Νταγκουντούρο, φωτιές που μας άναψες...
είναι τρεις τη νύχτα κι αντί να κοιμάμαι, σκέφτομαι τι μας έκανες χθες...
Πήγα από το κακό μου και έπαιξα και μπάσκετ σήμερα με 32 βαθμούς κελσίου και 60% υγρασία καταραμένε, αλλά τρία μονά έπαιξα, σε όλα χάσανε οι ομάδες μου...
πήγα να πιω και μπύρες μετά να ξεχάσω τον πόνο μου, αλλά τίποτα. Εκεί! Το μυαλό μου στα τρίποντά σου...
ήπια μια, ήπια δεύτερη, ήπια τρίτη, ήταν και βαριές 7,7% αλκοόλ, μεγαλύτερο και από το ποσοστό της χρυσής αυγής αλλά τίποτα... icon_drunk.gif
και το λουκάνικο που παραγγείλαμε ήταν νόστιμο, αλλά μύριζε ρε συ Νταγκουντούρο... σα λίγο μπαγιάτικο μου φάνηκε, ελπίζω να μην τρέχω βραδιάτικα
προσπάθησα να μιλήσω για πολιτική, για γκόμενες, για αυτοκίνητα, αλλά τίποτα. Το μυαλό μου πάλι γύρναγε στο μπάσκετ. Ούτε το euro 2012 δε με έσωσε.
από τον ιδρώτα στο μπάσκετ και τις μπύρες, τώρα έχω πάθει αφυδάτωση και τώρα πίνω το ένα ποτήρι νερό πίσω από τ' άλλο και όλο το βράδυ θα σηκώνομαι να κατουράω!
και ζαλίζομαι και από τις μπύρες... και με έχουν φάει και τα κουνούπια... και με πιάνει και μελαγχολία με το Ζούρο τον Ηλία. Και με τοΝίκοτοΖήση... και τον Παπαδογιάννη... και με τους Αμίνου που ήταν δύο και τους μπέρδευα και μας έβαλαν 22 πονταλάκια και οι δυο μαζί... και τον Αικ τον Ντιόγκου, τον χαλκέντερο... και τα χύστα μέσα και τα ρέστα δικά σου και τα δέοντα στη μαμά σου... Άκαρδε, αλήτη, κακέ Νταγκουντούρο, δε μας λυπήθηκες καθόλου, έχουμε και κρίση ρε αληταρά... πάλι καναπέ τον Αύγουστο;;; Μικρέ πικρέ μου αράπη, σας σάπισες...

icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif
ViC
Μία είναι η λύση... Βασιλακόπουλε φέρε Ντ'Αντόνι τώρα!!! (τρολάρισμα στους φίλους των Νικς)
Flash
QUOTE(ViC @ Jul 8 2012, 01:18 ) *
Άκαρδε Νταγκουντούρο, φωτιές που μας άναψες...
είναι τρεις τη νύχτα κι αντί να κοιμάμαι, σκέφτομαι τι μας έκανες χθες...
Πήγα από το κακό μου και έπαιξα και μπάσκετ σήμερα με 32 βαθμούς κελσίου και 60% υγρασία καταραμένε, αλλά τρία μονά έπαιξα, σε όλα χάσανε οι ομάδες μου...
πήγα να πιω και μπύρες μετά να ξεχάσω τον πόνο μου, αλλά τίποτα. Εκεί! Το μυαλό μου στα τρίποντά σου...
ήπια μια, ήπια δεύτερη, ήπια τρίτη, ήταν και βαριές 7,7% αλκοόλ, μεγαλύτερο και από το ποσοστό της χρυσής αυγής αλλά τίποτα... icon_drunk.gif
και το λουκάνικο που παραγγείλαμε ήταν νόστιμο, αλλά μύριζε ρε συ Νταγκουντούρο... σα λίγο μπαγιάτικο μου φάνηκε, ελπίζω να μην τρέχω βραδιάτικα
προσπάθησα να μιλήσω για πολιτική, για γκόμενες, για αυτοκίνητα, αλλά τίποτα. Το μυαλό μου πάλι γύρναγε στο μπάσκετ. Ούτε το euro 2012 δε με έσωσε.
από τον ιδρώτα στο μπάσκετ και τις μπύρες, τώρα έχω πάθει αφυδάτωση και τώρα πίνω το ένα ποτήρι νερό πίσω από τ' άλλο και όλο το βράδυ θα σηκώνομαι να κατουράω!
και ζαλίζομαι και από τις μπύρες... και με έχουν φάει και τα κουνούπια... και με πιάνει και μελαγχολία με το Ζούρο τον Ηλία. Και με τοΝίκοτοΖήση... και τον Παπαδογιάννη... και με τους Αμίνου που ήταν δύο και τους μπέρδευα και μας έβαλαν 22 πονταλάκια και οι δυο μαζί... και τον Αικ τον Ντιόγκου, τον χαλκέντερο... και τα χύστα μέσα και τα ρέστα δικά σου και τα δέοντα στη μαμά σου... Άκαρδε, αλήτη, κακέ Νταγκουντούρο, δε μας λυπήθηκες καθόλου, έχουμε και κρίση ρε αληταρά... πάλι καναπέ τον Αύγουστο;;; Μικρέ πικρέ μου αράπη, σας σάπισες...

icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif



77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
Αν μπορούσα, θα το έκανα υπογραφή μου.
Pierce
Respect
tuareg
Εκλεισε μια τριετια αποτυχιων για την εθνικη (εκτος 8αδας στο παγκοσμιο,6η θεση στο πανευρωπαικο που οι ιδιοι δημοσιογραφοι που τωρα τα χωνουν στο Λιακο-αλλοι εμμεσως,αλλοι στα ισια-τοτε τη παρουσιασαν σαν επιτυχια,παραλειποντας να σχολιασουν το τραγικο κοουτσαρισμα στο τελος του παιχνιδιου με τη Γαλλια και την εμπνευση του να βαλει το Βασιλειαδη στο Μπατουμ,εκτος Ολυμπιακων φετος)
Η εθνικη εχει τα potential για διακρισεις αλλα οχι στα χερια του Λιακου και ασφαλως οχι με αυτη τη νοοτροπια της ομοσπονδιας.

Gidovoskos
QUOTE(ViC @ Jul 8 2012, 03:18 ) *
Άκαρδε Νταγκουντούρο, φωτιές που μας άναψες...

και το λουκάνικο που παραγγείλαμε ήταν νόστιμο, αλλά μύριζε ρε συ Νταγκουντούρο... σα λίγο μπαγιάτικο μου φάνηκε, ελπίζω να μην τρέχω βραδιάτικα

icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif


Και το ραδιόφωνο έπαιζε το ντουουρου ντουουουρου ντουρου ντουρου

icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif
gmalamos
QUOTE(ViC @ Jul 8 2012, 03:18 ) *
Άκαρδε Νταγκουντούρο, φωτιές που μας άναψες...
είναι τρεις τη νύχτα κι αντί να κοιμάμαι, σκέφτομαι τι μας έκανες χθες...
Πήγα από το κακό μου και έπαιξα και μπάσκετ σήμερα με 32 βαθμούς κελσίου και 60% υγρασία καταραμένε, αλλά τρία μονά έπαιξα, σε όλα χάσανε οι ομάδες μου...
πήγα να πιω και μπύρες μετά να ξεχάσω τον πόνο μου, αλλά τίποτα. Εκεί! Το μυαλό μου στα τρίποντά σου...
ήπια μια, ήπια δεύτερη, ήπια τρίτη, ήταν και βαριές 7,7% αλκοόλ, μεγαλύτερο και από το ποσοστό της χρυσής αυγής αλλά τίποτα... icon_drunk.gif
και το λουκάνικο που παραγγείλαμε ήταν νόστιμο, αλλά μύριζε ρε συ Νταγκουντούρο... σα λίγο μπαγιάτικο μου φάνηκε, ελπίζω να μην τρέχω βραδιάτικα
προσπάθησα να μιλήσω για πολιτική, για γκόμενες, για αυτοκίνητα, αλλά τίποτα. Το μυαλό μου πάλι γύρναγε στο μπάσκετ. Ούτε το euro 2012 δε με έσωσε.
από τον ιδρώτα στο μπάσκετ και τις μπύρες, τώρα έχω πάθει αφυδάτωση και τώρα πίνω το ένα ποτήρι νερό πίσω από τ' άλλο και όλο το βράδυ θα σηκώνομαι να κατουράω!
και ζαλίζομαι και από τις μπύρες... και με έχουν φάει και τα κουνούπια... και με πιάνει και μελαγχολία με το Ζούρο τον Ηλία. Και με τοΝίκοτοΖήση... και τον Παπαδογιάννη... και με τους Αμίνου που ήταν δύο και τους μπέρδευα και μας έβαλαν 22 πονταλάκια και οι δυο μαζί... και τον Αικ τον Ντιόγκου, τον χαλκέντερο... και τα χύστα μέσα και τα ρέστα δικά σου και τα δέοντα στη μαμά σου... Άκαρδε, αλήτη, κακέ Νταγκουντούρο, δε μας λυπήθηκες καθόλου, έχουμε και κρίση ρε αληταρά... πάλι καναπέ τον Αύγουστο;;; Μικρέ πικρέ μου αράπη, σας σάπισες...

icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif



Eισαι ενας μικρος θεουλης!!Το ξες?? wos_sport3.gif

paparouni
Καλησπέρα παιδιά...Τόσο καιρό διαβάζω αυτά που γράφετε με μεγάλο ενδιαφέρον...έχω τεράστια αγάπη για το μπάσκετ από πιρτσιρίκα που φτάνει ώρες ώρες σε μη φυσιολογικά όρια....Οπως τώρα που δεν με παρηγορεί τίποτα για τον αποκλεισμό μας...Πολύ απλά δεν μπορώ να το χωνέψω ούτε πρόκειται μέχρι να αρχίσει ο χειμώνας και οι αγώνες των συλλόγων.Δεν θα κάτσω να αναλύσω συστήματα,παίχτες,προπονητές.δημοσιογράγο
ς κλπ...Νομίζω ήδη έχουν ειπωθεί αρκετά...Τουλάχιστον με παρηγορεί το γεγονός ότι δεν είμαι η μονη σε αυτήν την χώρα που αγαπάω το μπάσκετ...Γιατί έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να υποστηρίζω το άθλημα αυτό και να εκνευρίζομαι με την τόση λίγη υποστήριξη που λαμβάνει από παντού. Εχω συνηθίσει να με αντιμετωπίζουν σαν εξωγήινο κάθε φορά που αρχίζω το γνωστό τροπάριο για το ότι η Ελλάδα είναι μια χώρα καθαρά μπασκετική....Αυτό που ξέρω μόνο είναι ότι μιλάω με κόσμο που δεν πήρε καν πρέφα ότι επαιζε η ομάδα μας για πρόκριση στους Ολυμπιακούς...και δεν μιλάω για τη γιαγιά της διπλανής πόρτας...Εχθές ήμουν με 4 άντρες φίλους για ποτό και εκτός του ότι δεν ήξεραν καν την ύπαρξη του τουρνουά ,αδιαφόρησαν και για το γεγονός του αποκλεισμού. Μα βέβαια....είχαμε την τεράστια επιτυχία της πρόκρισης στους 8 στο ποδόσφαιρο με την οποία μας είχαν πρήξει μην πω τι για μέρες ολόκληρες...Μακάρι να ήταν το πρόβλημα αυτό καθ'αυτό ο βαρύς αυτός αποκλεισμός...φοβάμαι απλά ότι αυτή η ήττα θα πάει το μπάσκετ στη χώρα μας ακόμα πιο πίσω...και θα συνεχίζω να διαβάζω στις εφημερίδες και να βλέπω στις ειδήσεις για την μεταγραφή του κάθε πιου στον κεραυνό Κωλοπετηνίτσας που παίζει δ' κατηγορία....
ssoulliss
Διευκρίνηση του Παπαδογιάννη για υστερόγραφο και Βουγιουκα, καθώς και απάντηση Βουγιούκα στο twiter:

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ (ΝΕΟ): Οφείλω, νομίζω, μία διευκρίνιση για το θέμα Βουγιούκα.

Σε αυτόν εδώ το χώρο είχα μεταφέρει αρχικά πληροφορίες που μου δόθηκαν από μέλος της αποστολής της Εθνικής στο Κάουνας για τα πρώτα φιλικά. Σύμφωνα με αυτές, ο Ιαν Βουγιούκας επικαλέστηκε ενοχλήσεις και ζήτησε να μείνει έξω από τον αγώνα με τη Ρωσία, ενώ η ιατρική γνωμάτευση τον ήθελε απολύτως υγιής.

Η πηγή μου σχημάτισε την εντύπωση ότι ο διεθνής σέντερ, ανέτοιμος και απροπόνητος ων, "φοβήθηκε" τις συγκρούσεις με τα θηρία Μαζγκόφ, Κάουν και Κιριλένκο μπροστά στα μάτια του Ντέιβιντ Μπλατ, ο οποίος -σύμφωνα με το ρεπορτάζ- ενδιαφερόταν και ενδιαφέρεται να πάρει τον Ίαν στη Μακάμπι. Επαναλαμβάνω ότι δεν είναι δική μου η εκτίμηση. Η Ρωσία ξεκίνησε τις προπονήσεις αρκετές μέρες πριν την έναρξη της ελληνικής προετοιμασίας και ήταν ετοιμοπόλεμη εκείνη την εποχή.

Πράγματι, ο Βουγιούκας δεν έπαιξε στο συγκεκριμένο φιλικό. Και μόλις η αποστολή επέστρεψε στην Ελλάδα, αποκλείστηκε από τον Ηλία Ζούρο, σε μια κίνηση πρωτοφανούς σπουδής. Σπάνια κόβεται κάποιος μετά από 5-6 μέρες προπονήσεων. Τότε η ΕΟΚ άφησε να διαρρεύσει ότι ο αποκλεισμός του οφείλεται σε τραυματισμό, αλλά ο ίδιος ο Βουγιούκας απάντησε μέσω Twitter όταν δεν ήταν τραυματίας. Ο Ζούρος έμεινε σιωπηλός και άφησε τα ερωτηματικά να αιωρούνται. Καλύτερα να μην ανοίξω πάλι συζήτηση για την επικοινωνιακή πολιτική της Ομοσπονδίας.

Ο Ζούρος δεν θέλησε να απαντήσει σε όσους τον κατέκριναν για τον αποκλεισμό ενός από τους ελάχιστους ψηλούς που είχε στη διάθεσή της η Εθνική, μέχρι που ολοκληρώθηκε το Προολυμπιακό τουρνουά. Την απάντησή του την έδωσε μόλις χθες, σε συνέντευξή του στο Novasports FM. Εξέθεσε τον παίκτη και δικαίωσε το δικό μου ρεπορτάζ, παραπέμποντας μάλιστα στους άλλους παίκτες όποιον ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερες πληροφορίες. "Θα πρότεινα να ρωτήσετε τους παίκτες, αν αποκλείστηκε σωστά ή όχι", είπε σε συνέντευξη-απολογισμό προς Ελληνες δημοσιογράφους στο Καράκας (Φως των Σπορ, Sport24 και αλλού).

Είπε επί λέξει ο Ομοσπονδιακός προπονητής, απαντώντας σε σχετική ερώτηση (από την αποδελτίωση της συνέντευξής του στον ΝovaSports FM): "Ο Βουγιούκας είχε λίγες μέρες με την ομάδα. Έπαιξε μόλις σε ένα φιλικό, μένοντας έξω από αυτό με τη Ρωσία, όπου δήλωσε ότι ήταν τραυματίας. Ο γιατρός από την άλλη δήλωσε πως δεν έχει πρόβλημα. Στη συνέχεια, ήταν η απόφαση ότι χρειαζόμασταν και κάποιον παίκτη που να είναι πιο αθλητικός. Να βοηθάει στην άμυνα και στα πικ εν ρολ. Καλό θα ήταν για εκείνον να μείνει στην Αθήνα και να δουλέψει και όχι να χάσει την προετοιμασία του". Σε άλλη συνέντευξη, ο Ομοσπονδιακός ανέφερε και τη μαρτυρία του φυσιοθεραπευτή, όμοια με εκείνη του γιατρού.

Υποστήριξε, με άλλα λόγια ο Ζούρος, ότι ο Βουγιούκας επικαλέστηκε ανύπαρκτο τραυματισμό, χωρίς φυσικά να προσπαθήσει να ερμηνεύσει τη συμπεριφορά του. Εμαθα μάλιστα ότι υπήρξε και σχετικός διάλογος στο Κάουνας ανάμεσα στο Ζούρο και τον ίδιο τον Μπλατ, μετά τον αγώνα. Επισημαίνω ότι ο Ζούρος γνωρίζει πολύ καλά τόσο τον χαρακτήρα όσο και τα αγωνιστικά χαρακτηριστικά του Βουγιούκα, όχι μόνο από την Εθνική ομάδα, αλλά και από την κοινή τους θητεία στον Πανελλήνιο.

Ο Ζούρος αισθάνθηκε εκτεθειμένος από την ανακολουθία του Βουγιούκα, γι'αυτό και τον απέκλεισε τόσο γρήγορα. Οι λόγοι τακτικής για τους οποίους μίλησε ήταν μία πρόσθετη αιτιολογία, όχι απαραίτητα αναληθής. Πράγματι, ο Βουγιούκας δεν έδειχνε να ταιριάζει στο στυλ της Εθνικής ομάδας, άσχετα αν η πραγματικότητα έδειξε ότι χρειαζόταν ένας ακόμη ψηλός στη θέση λ.χ. του ανενεργού Βασιλειάδη.

Το αρχικό μου υστερόγραφο αποσύρθηκε από εμένα τον ίδιο, για δύο λόγους.

Πρώτον, για να μη δημιουργούνται παραπανίσιες εντυπώσεις και για να μη διαιωνίζεται το θέμα, από τη στιγμή μάλιστα που ο Ιαν Βουγιούκας είναι ένας καθ'όλα άξιος και συμπαθέστατος αθλητής, ιδιαιτέρως συνεργάσιμος και στις επαφές του με τον Τύπο (μόνο φέτος πρέπει να του πήρα περισσότερες από 10 συνεντεύξεις).

Εάν εκείνο το βράδυ αισθάνθηκε ανέτοιμος να τα βάλει με τους δεινοσαύρους της Εθνικής Ρωσίας, δεν είναι δα κάποιο έγκλημα μπροστά στα βροντερά "όχι" άλλων και άλλων. Μπορούσε βέβαια να χειριστεί το ζήτημα καλύτερα ο Ιαν, ώστε να μην αφήσει λάθος εντυπώσεις σε προπονητές και συμπαίκτες. Ισως και να ένιωσε πραγματικά ενοχλήσεις, χωρίς να συνοδεύονται αυτές από εμφανή τραυματισμό. Οπως έλεγε κάποιος κάποτε, "δεν υπάρχει πονόμετρο".

Ο δεύτερος λόγος για τον οποίο αφαίρεσα το αρχικό υστερόγραφο ήταν ότι το θέμα έλαβε -κάκιστα- οπαδικές διαστάσεις σε ορισμένους κύκλους που ψάχνουν να βρουν εχθρούς εκεί όπου εχθροί δεν υπάρχουν. Λες και θα έγραφα κάτι διαφορετικό αν επρόκειτο για αθλητή του Ολυμπιακού. Ευτυχώς, τα γραπτά μου για το φλέγον ζήτημα της αποχώρησης από την Εθνική του (τότε "ερυθρόλευκου") Παπαλουκά μένουν για να υπενθυμίζουν ότι δεν είμαι ελέφαντας. Και όχι μόνον αυτά.

Τονίζω σε αυτό το σημείο, ότι ο Βουγιούκας δεν είναι παίκτης του Παναθηναϊκού, αλλά ελεύθερος. Ειδάλλως δεν θα βρισκόταν στο στόχαστρο καμίας Μακάμπι. Αύριο, βέβαια, μπορεί να υπογράψει και πάλι στους "πράσινους". Το ελπίζω και το εύχομαι, αφού μου είναι εξαιρετικά δυσάρεστο το κύμα φυγής Ελλήνων παικτών στην αλλοδαπή.

Αυτά τα ολίγα. Ελπίζω χωρίς παρεξήγηση.

Πριν από λίγο, ο Βουγιούκας απάντησε στις δηλώσεις Ζούρου με την εξής τοποθέτηση, την οποία φιλοξενώ και εδώ όπως οφείλω: "Με μεγάλη μου έκπληξη διάβασα της χτεσινές δηλώσεις του προπονητή Ζουρου. Πρώτη φορά στη καριέρα μου διακρίνω πως υπάρχει προσπάθεια να μειώσουν την προσωπικότητα και την ακεραιότητα μου. Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω πως οι δηλώσεις που γίνανε χτες ήταν προκλητικές και λανθασμένες. Θέλω να πιστεύω πως οι δηλώσεις του έχουν παρερμηνευτεί και δεν ειπώθηκαν ποτέ όπως γράφτηκαν. Ήθελα να βρίσκομαι με την υπόλοιπη αποστολή στη Βενεζουέλα για να πετύχουμε τον στόχο μας αλλά δεν μου δόθηκε ποτέ αυτή ευκαιρία. Ευελπιστώ πως μελλοντικά θα είμαι ξανά σε θέση να φορέσω με τιμή την γαλανόλευκη φανέλα. Με εκτίμηση, Ίαν Βουγιουκας".


Κοινώς τα κάναμε... από την προετοιμασία μούτι. Ας βγει και ο Καλάθης τώρα να πει ότι δεν έκανε κοπάνα να γίνουν χειρότερα.
ViC
"Δεν έκανα κοπάνα"

Νικ Καλάθης


QUOTE(Flash @ Jul 8 2012, 03:46 ) *
77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
Αν μπορούσα, θα το έκανα υπογραφή μου.

χαχαχα, άστο, βλέπω censorship στην υπογραφή σου...

QUOTE(Gidovoskos @ Jul 8 2012, 11:56 ) *
Και το ραδιόφωνο έπαιζε το ντουουρου ντουουουρου ντουρου ντουρου

icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif

Piou Piou Piou Piou Piou Piou Piou.....

QUOTE(gmalamos @ Jul 8 2012, 16:49 ) *
Eισαι ενας μικρος θεουλης!!Το ξες?? wos_sport3.gif

θεούλης και βάλε... είμαι κάτι μεταξύ ημίθεου και ηλίθιου...
Nuntius
Συγχαρητήρια στην Νιγηρία για την πρόκριση της στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Το άξιζαν smile.gif
BULLET_GR
QUOTE (1600 @ Jul 8 2012, 02:13 ) *
...μαλιστα...το ακουσαμε κι αυτο....."ο Ιβκοβιτς, μετρια προς καλη λυση".....πηγαινε πες το αυτο στους παικτες της Εθνικης Σερβιας

Oτι δεν καταλαβες ξαναρωτατο... σε γενικη τοποθετηση κακώς απαντώ, τεσπα.
Γραφω οτι ο ιβκοβιτς ειναι 70+, αυτο σημαινει οτι δεν μπορει να εχει την ενεργεια και την αποδοση ενος κοουτς εως 60χρονων.Π.χ ο μιχαλης ο jordan ηταν " Ό παικταρας" στα νιατα του... μωλις πηγε ομως 34+ αρχισε να ειναι απλα καλος.Ο ιφκοβιτς ηταν τοπ, αλλα δεν μπορει να ειναι τοπ ακομη, τον εμποδιζουν αλλα πραγματα που σχετιζονται με την ηλικια.Κ μην στέκεσαι στην Σερβια... ειναι ομαδα που και τον κυρβαγγελη να εβαζαν ο οποίος μας προπονουσε πιτσιρικαδες για να παιζουμε γειτονιά με γειτονιά... παλι διακρισεις θα ειχαν οι Σέρβοι γιατι εχουν καλους παικτες κ ως γνωστον οι Σερβοι το εχουν το μπασκετ... να υπενθιμισω οτι ο κυρ βαγγελης ηταν προπονητης στο βολεϊ αλλα ασχολείτο κ λιγο με μπάσκετ smile.gif).K να σου θυμισω οτι ο γαυρος την αξιζε την κουπα αλλά κατεβηκε σαν αουτσαιντερ κ το πηρε στο τελευταιο sec το ματς.Δεν ειχε παρει καμια διαφορα κ απλα την συντηρησε στο τελος του ματς.
kseplenhs
QUOTE(BULLET_GR @ Jul 9 2012, 10:20 ) *
Oτι δεν καταλαβες ξαναρωτατο... σε γενικη τοποθετηση κακώς απαντώ, τεσπα.
Γραφω οτι ο ιβκοβιτς ειναι 70+, αυτο σημαινει οτι δεν μπορει να εχει την ενεργεια και την αποδοση ενος κοουτς εως 60χρονων.Π.χ ο μιχαλης ο jordan ηταν " Ό παικταρας" στα νιατα του... μωλις πηγε ομως 34+ αρχισε να ειναι απλα καλος.Ο ιφκοβιτς ηταν τοπ, αλλα δεν μπορει να ειναι τοπ ακομη, τον εμποδιζουν αλλα πραγματα που σχετιζονται με την ηλικια.Κ μην στέκεσαι στην Σερβια... ειναι ομαδα που κ τον κυρβαγγελη που μας προπονουσε πιτσιρικαδες να παιζουμε γητονια με γητονια να εβαζαν παλι διακρισεις θα ειχαν γιατι εχει καλους παικτες κ ως γνωστον οι Σερβοι το εχουν το μπασκετ... να υπενθιμισω οτι ο κυρ βαγγελης ηταν προπονητης στο βολεϊ αλλα ασχολείτο κ λιγο με μπάσκετ smile.gif).K να σου θυμισω οτι ο γαυρος την αξιζε την κουπα αλλά κατεβηκε σαν αουτσαιντερ κ το πηρε στο τελευταιο sec το ματς.Δεν ειχε παρει καμια διαφορα κ απλα την συντηρησε στο τελος του ματς.



Δεν πήγαινες να προτείνεις τον κυρ βαγγέλη και στους αγγελόπουλόυς να μην ταλαιπωρούνται τζάμπα ένα μηνα και βάλε?

BULLET_GR
QUOTE (kseplenhs @ Jul 9 2012, 10:27 ) *
Δεν πήγαινες να προτείνεις τον κυρ βαγγέλη και στους αγγελόπουλόυς να μην ταλαιπωρούνται τζάμπα ένα μηνα και βάλε?

Καταλαβες τι εννοώ οποτε τι να λεμε τωρα... να μιλαμε απλά για να μιλαμε.Κ ο κυρ βαγγελης μετα τα 70 τα παρατησε ενω ο ιφκοβιτς οχι... μου ειπε δεν μπορει να ερχετε με μπαστουνι και πιεσομετρα μεσα στο γηπεδο... αντε καλημερα smile.gif) .,
kseplenhs
Μάλλον λάθος κατάλαβα.Ο ντούντα όταν λες "δεν είναι πιά τοπ" μάλλον εννοείς πως μέσα σε ένα μηνα που μεσολάβησε απο τη λήξη των τελικών του πρωταθλήματος και της ευρωλίγκας,τον κατέβαλε το γήρας.

Την επομενη μέρα της λήξης των τελικών να θεωρείται τοπ και ένα μηνα μετά,γέρος.Seems legit που λένε και στον ορεινό κορυδαλλό.
Εκτός και αν γενικά τα τελευταία χρόνια ήταν ένας γέρος που έσερνε το κουφάρι του και έτυχε να βρεθεί στον πάγκο του ολυμπιακού για να έχει κάποιους τελευταίους τίτλους να γράψει στο βιογραφικό του.Που θα τους έπαιρνε οποιοσδήποτε βρισκόταν σε αυτή τη θέση
ssoulliss
Τελικά νομίζω ότι αυτό που πέτυχε η Νιγηρία δεν πρέπει να έχει προηγούμενο στο παγκόσμιο μπάσκετ.

Α) Ο Σκιν, ο Νταγκουντούρο, τα αδέρφια Αμινού και ο Ντιόγκου( οι καλύτεροι τους παίκτες δηλαδή) έπαιξαν για πρώτη φορά με την εθνική.

Β) Άρα μιλάμε για μια ομάδα που μαζεύτηκε για πρώτη φορά και κέρδισε κατά σειρά (Λιθουανία-Ελλάδα) παραδοσιακές παγκόσμιες δυνάμεις και την Δομινικανή των (Χόρφορντ-Γκαρσία-Μαρτίνεζ) . Έχασε από τη διοργανώτρια στη πρεμιέρα και δύσκολα στον ημιτελικό από την Ρωσία.

Άρα νομίζω ότι πλην της Ισπανίας, οι υπόλοιπες 5 θα έχουν πρόβλημα αν δεν τους υπολογίζουν

Υ.Γ. Τελικά εχθές κατάφεραν να έχουν 7\17 τρίποντα και 18 ασσιστ!
BULLET_GR
QUOTE (kseplenhs @ Jul 9 2012, 10:46 ) *
Μάλλον λάθος κατάλαβα.Ο ντούντα όταν λες "δεν είναι πιά τοπ" μάλλον εννοείς πως μέσα σε ένα μηνα που μεσολάβησε απο τη λήξη των τελικών του πρωταθλήματος και της ευρωλίγκας,τον κατέβαλε το γήρας.

Την επομενη μέρα της λήξης των τελικών να θεωρείται τοπ και ένα μηνα μετά,γέρος.Seems legit που λένε και στον ορεινό κορυδαλλό.
Εκτός και αν γενικά τα τελευταία χρόνια ήταν ένας γέρος που έσερνε το κουφάρι του και έτυχε να βρεθεί στον πάγκο του ολυμπιακού για να έχει κάποιους τελευταίους τίτλους να γράψει στο βιογραφικό του.Που θα τους έπαιρνε οποιοσδήποτε βρισκόταν σε αυτή τη θέση

Δεν μιλαω για τον τελευταιο μηνα οτι τον κατέβαλε το γηρας...λες να γερασε σε ενα μηνα biggrin.gif , κ δεν θα επερνε ο οποιοσδήποτε τους τιτλους, κ δεν εσερνε το κουφαρι του... κ για μενα δεν ηταν τοπ την επομενη μερα της λήξης των τελικων αλλα ουτε κ την προηγουμενη wink.gif !
Ηταν κ ειναι ενας καλός κουτς, το τοπ για την επομενη μερα της λήξης των τελικων εσυ το ειπες φίλε συνφορουμιτη!.Τοπ θεωρώ τον ζοτς κ καποιους αλλους, αλλα οχι τον ντουντα αυτη την εποχη. O Ζοτς παρα λιγο να καταφερει να φτασει τελικο με μια ντεφορμε ομαδα κ λιγο γερικη κατω απο την μπασκετα...βλεπε μπατιστ κλπ, μετρια δλδ κατω απο την μπασκετα χωρις να ριξουν λεφτα να ανανεωσουν εκει το υλικο τους.Ο ντουντα δεν θα καταφερνε να παει εκει που πηγε ο ζοτς φετο αν ηταν στον ΠΑΟ... οπως κ δεν το καταφερε τα προηγουμενα 2 χρονια... το ειχε καταφερει στα νιατα του ομως με γιουκοσλαβικες ομαδες με τον Γαυρο πριν 13χρ κλπ, τοτε δλδ που τον θεωρουσα εγω τοπ μεχρι τα τελη της 10ετιας των 90ς που ηταν 60.Διωτι πιστευω οτι ο Γαυρος που το πηρε το 97 νομιζω, ηταν κατοτερος σε δυμναμικοτητα απ τον φετινο με βαση το τοτε επιπεδο... απλα φετο πετυχε μια καλη φουρνια με ανεβασμενους παικτες, μαυροι κ ασπροι ολοι φορμαρισμενοι κ με την βοηθεια της τυχης πηρε την κουπιτσα, αξιζει πολλα συνχαρητηρια για αυτο αλλα δεν ειναι τοπ.Κ για να κανω ενα παραληλισμο, κ ο γκουαρδιολα στο ποδοσφαιρο πηρε τιτλους αλλά για μενα δεν ειναι τοπ!
Υ.Γ: Κ για να γελάσουμε... Ο Γκουαρδιολα εχει τον Μεσι που περναει ολους τους παικτες κανοντας τσιγαρο κ μιλωντας στο κινητο 24.gif . Nα πουμε κ την αληθεια βεβαια ο Ντουντα δεν εχει τον Μεσι του ευρωπαικου μπάσκετ.
Zoys
QUOTE(BULLET_GR @ Jul 9 2012, 12:24 ) *
Δεν μιλαω για τον τελευταιο μηνα οτι τον κατέβαλε το γηρας...λες να γερασε σε ενα μηνα biggrin.gif , κ δεν θα επερνε ο οποιοσδήποτε τους τιτλους, κ δεν εσερνε το κουφαρι του... κ για μενα δεν ηταν τοπ την επομενη μερα της λήξης των τελικων αλλα ουτε κ την προηγουμενη wink.gif !
Ηταν κ ειναι ενας καλός κουτς, το τοπ για την επομενη μερα της λήξης των τελικων εσυ το ειπες φίλε συνφορουμιτη!.Τοπ θεωρώ τον ζοτς κ καποιους αλλους, αλλα οχι τον ντουντα αυτη την εποχη. O Ζοτς παρα λιγο να καταφερει να φτασει τελικο με μια ντεφορμε ομαδα κ λιγο γερικη κατω απο την μπασκετα...βλεπε μπατιστ κλπ, μετρια δλδ κατω απο την μπασκετα χωρις να ριξουν λεφτα να ανανεωσουν εκει το υλικο τους.Ο ντουντα δεν θα καταφερνε να παει εκει που πηγε ο ζοτς φετο αν ηταν στον ΠΑΟ... οπως κ δεν το καταφερε τα προηγουμενα 2 χρονια... το ειχε καταφερει στα νιατα του ομως με γιουκοσλαβικες ομαδες με τον Γαυρο πριν 13χρ κλπ, τοτε δλδ που τον θεωρουσα εγω τοπ μεχρι τα τελη της 10ετιας των 90ς που ηταν 60.Διωτι πιστευω οτι ο Γαυρος που το πηρε το 97 νομιζω, ηταν κατοτερος σε δυμναμικοτητα απ τον φετινο με βαση το τοτε επιπεδο... απλα φετο πετυχε μια καλη φουρνια με ανεβασμενους παικτες, μαυροι κ ασπροι ολοι φορμαρισμενοι κ με την βοηθεια της τυχης πηρε την κουπιτσα, αξιζει πολλα συνχαρητηρια για αυτο αλλα δεν ειναι τοπ.Κ για να κανω ενα παραληλισμο, κ ο γκουαρδιολα στο ποδοσφαιρο πηρε τιτλους αλλά για μενα δεν ειναι τοπ!
Υ.Γ: Κ για να γελάσουμε Ο Γκουαρδιολα εχει τον Μεσι που περναει ολους τους παικτες κανοντας τσιγαρο κ μιλωντας στο κινητο smile.gif. Nα πουμε κ την αληθεια βεβαια ο Ντουντα δεν εχει τον Μεσι του ευρωπαικου μπάσκετ.

Νταξ, μωρέ... Και τι έκανε τώρα ο γέρος; Μια κουπίτσα πήρε επειδή είχε φορμαρισμένους παίκτες, μπόλικη τύχη και ενέργεια, ενέργεια πάνω απ' όλα, που ως γνωστόν είναι αρκετή για να πάρεις Ευρωπαϊκό, λες και οι τίτλοι κατακτούνται από τις ομάδες με το μεγαλύτερο αριθμό joule...
BULLET_GR
QUOTE (Zoys @ Jul 9 2012, 12:39 ) *
Νταξ, μωρέ... Και τι έκανε τώρα ο γέρος; Μια κουπίτσα πήρε επειδή είχε φορμαρισμένους παίκτες, μπόλικη τύχη και ενέργεια, ενέργεια πάνω απ' όλα, που ως γνωστόν είναι αρκετή για να πάρεις Ευρωπαϊκό, λες και οι τίτλοι κατακτούνται από τις ομάδες με το μεγαλύτερο αριθμό joule...

Μπολικη τυχη δεν ειχε... αλλα ειχε τυχη.Για την ενεργεια εσυ το ειπες, εγω δεν ειπα τιποτα τετοιο... εκτος κ αν θεωρεις το φορμάρισμα καπως αλιως που δεν ισχύει αν ειναι ετσι..
Κ σωστα λες οτι δεν κανουμε πυρηνική δοκιμή για τα joule, αλλά παίζουμε μπάσκετ 71.gif .
Zoys
QUOTE(BULLET_GR @ Jul 9 2012, 13:18 ) *
Μπολικη τυχη δεν ειχε... αλλα ειχε τυχη.Για την ενεργεια εσυ το ειπες, εγω δεν ειπα τιποτα τετοιο... εκτος κ αν θεωρεις το φορμάρισμα καπως αλιως που δεν ισχύει αν ειναι ετσι..
Κ σωστα λες οτι δεν κανουμε πυρηνική δοκιμή για τα joule, αλλά παίζουμε μπάσκετ 71.gif .

Το ξέρω. Ήταν ένα ακόμα επιχείρημα που ακούστηκε κατά κόρον και υποτιμούσε το κατόρθωμα του Ολυμπιακού.
BULLET_GR
QUOTE (Zoys @ Jul 9 2012, 13:32 ) *
Το ξέρω. Ήταν ένα ακόμα επιχείρημα που ακούστηκε κατά κόρον και υποτιμούσε το κατόρθωμα του Ολυμπιακού.

Δεν υποτιμηθηκε το κατόρθωμα του ολυμπιακου, μην το βλεπεις ετσι..., δεν ειναι τυχαιο που το πηρε ο ΟΣΦΠ.Αλλά χρειαζετε κ τυχη οταν εισαι αουτσαϊντερ, ακομη κ οταν δεν εισαι αυτσαιντερ χρειαζετε η τυχη για να παρεις εναν τελικο, εκτος κ αν τους εχεις απο το 1ο 10λεπτο στους 25+ ποντους διαφορα κ ετσι τερματιζεις ανεμακτα.
Zoys
QUOTE(BULLET_GR @ Jul 9 2012, 13:43 ) *
Δεν υποτιμηθηκε το κατόρθωμα του ολυμπιακου, μην το βλεπεις ετσι..., δεν ειναι τυχαιο που το πηρε ο ΟΣΦΠ.Αλλά χρειαζετε κ τυχη οταν εισαι αουτσαϊντερ, ακομη κ οταν δεν εισαι αυτσαιντερ χρειαζετε η τυχη για να παρεις εναν τελικο, εκτος κ αν τους εχεις απο το 1ο 10λεπτο στους 25+ ποντους διαφορα κ ετσι τερματιζεις ανεμακτα.

Απλά, αυτή είναι η εντύπωση μου. Ο καθένας ορίζει διαφορετικά τον παράγοντα τύχη. Και επειδή έχουμε βγει τελείως off topic ας το κλείσουμε εδώ. smile.gif
BULLET_GR
QUOTE (Zoys @ Jul 9 2012, 13:50 ) *
Απλά, αυτή είναι η εντύπωση μου. Ο καθένας ορίζει διαφορετικά τον παράγοντα τύχη. Και επειδή έχουμε βγει τελείως off topic ας το κλείσουμε εδώ. smile.gif

Τεσπα, αντιληψη εχεις άρα καταλαβες τι εννοω!.
Διακοπες απο τωρα σε πριντεζη κ υπόλοιπους, ο πριντεζης θα δει κ την κατερινα Καινουριου smiley.gif .
Παμε για την επομενη διοργάνωση --euro 2013.
BULLET_GR
Ακυρο παιδια, ποιο πανω εγραψα οτι ο πριντεζης ειναι με την καινούριου Κατερινα, ακυρο πατατα... με τον Γιωργο Σαμαρα ειναι η γυναικα.... οχι οτι ειναι σημαντικο κ μας ενδιαφερει αυτο που γραφω
SteveNashidis
Danza Dacunduro πρέπει να τραγουδάμε όλοι μας !!!!! Μπράβο στη Νιγηρία smile.gif))
whoever81
QUOTE (ssoulliss @ Jul 9 2012, 10:05 ) *
Τελικά νομίζω ότι αυτό που πέτυχε η Νιγηρία δεν πρέπει να έχει προηγούμενο στο παγκόσμιο μπάσκετ.

Α) Ο Σκιν, ο Νταγκουντούρο, τα αδέρφια Αμινού και ο Ντιόγκου( οι καλύτεροι τους παίκτες δηλαδή) έπαιξαν για πρώτη φορά με την εθνική.

Β) Άρα μιλάμε για μια ομάδα που μαζεύτηκε για πρώτη φορά και κέρδισε κατά σειρά (Λιθουανία-Ελλάδα) παραδοσιακές παγκόσμιες δυνάμεις και την Δομινικανή των (Χόρφορντ-Γκαρσία-Μαρτίνεζ) . Έχασε από τη διοργανώτρια στη πρεμιέρα και δύσκολα στον ημιτελικό από την Ρωσία.

Άρα νομίζω ότι πλην της Ισπανίας, οι υπόλοιπες 5 θα έχουν πρόβλημα αν δεν τους υπολογίζουν

Υ.Γ. Τελικά εχθές κατάφεραν να έχουν 7\17 τρίποντα και 18 ασσιστ!


Ακριβώς! Πάει για μεγάλη πορεία η Νιγηρία αν συνεχίσουν να την υποτιμούν οι "παραδοσιακές" δυνάμεις...Η ομάδα είχε μόνο 2 εβδομάδες προετοιμασίας και μόνο με 3 παίκτες από την περσινή σύνθεση...“The group we have this year is not like any group we’ve ever had. When we assembled the first thing coach said was ‘let’s make history’,” Diogu said...
Όλα αυτά καθιστούν την Νιγηρία την απόλυτη περίπτωση underdog. Ο Ολυμπιακός του 2012...των Ολυμπιακών του 2012 biggrin.gif
Kanzler
QUOTE(Kanzler @ Jul 7 2012, 18:05 ) *
3.
Rotation και Ρυθμος
Ναι στο rotation αλλα οχι εις βαρος του ρυθμου. 2:15 πριν το τελος της πρωτης περιοδου κανει αλλαγη ολη την πενταδα (στατιστικη Play by Play). Μονο πολλες αλλαγες εκανε που δεν αλλαξαν τιποτα στο παιχνιδι.


Δεν ειχε κανει αλλαγη ολη την πενταδα. Διορθωνω αυτο που ειχα γραψει:
Ηταν μεσα Μανζαρης, Σπανουλης, Παπανικολαου, Πριντεζης, Μπουρουσης
και 2:59 πριν το τελος της πρωτης περιοδου βαζει στο παιχνιδι Μπραμο για Παπανικολαου και Καιμακογλου για Πριντεζη,
και λιγα δευτερολεπτα αργοτερα 2:15 πριν το τελος βαζει στο παιχνιδι Καλαθη για Μαντζαρη, Ζηση για Σπανουλη και Μαυροειδη για Μπουρουση.
Πεντε αλλαγες σε 44 δευτερολεπτα.


BULLET_GR
QUOTE (Kanzler @ Jul 9 2012, 19:05 ) *
Δεν ειχε κανει αλλαγη ολη την πενταδα. Διορθωνω αυτο που ειχα γραψει:
Ηταν μεσα Μανζαρης, Σπανουλης, Παπανικολαου, Πριντεζης, Μπουρουσης
και 2:59 πριν το τελος της πρωτης περιοδου βαζει στο παιχνιδι Μπραμο για Παπανικολαου και Καιμακογλου για Πριντεζη,
και λιγα δευτερολεπτα αργοτερα 2:15 πριν το τελος βαζει στο παιχνιδι Καλαθη για Μαντζαρη, Ζηση για Σπανουλη και Μαυροειδη για Μπουρουση.
Πεντε αλλαγες σε 44 δευτερολεπτα.

ο Λιακος φιλε ειχε χασει το μπούσουλα σε ολο το παιχνίδι, το ρεσιτάλ λαθών αρχισε απο τα μεσα της 3ης περιοδου οταν οι Νιγηριανοί άρχισαν να απειλούν πλησιάζοντας, κ στην 4η περίοδο κορυφώθηκαν τα λάθοι.Με λιγα λογια τα εκανε μανταρα, κ να σκεφτεί κανεις οτι καναμε τοση προσπαθεια στο προηγουμενο EURO 2011 για να μπουμε στο προολυμπιακο τουρνουα...
τεσπα... ελπιζω τωρα να βρουμε ενα προπονητη καλο, γιατι πιστευω οτι η ομαδα που εχουμε ειναι η καλητερη των τελευταιων 4 ετων με την καλητερη χημεια.Κριμα κ παλι

Υ.Γ: Tι εγινε και postara ποιο πανω 2 φορες το ιδιο μηνυμα?
Μάλλον πατηθηκε 2 φορες... Δεν μπορω να τα σβησω, ας βοηθησει καποιος admin.. thanks
ektoreas
QUOTE(ssoulliss @ Jul 6 2012, 22:52 ) *
Η ήττα αυτή μας γυρίζει πολλά χρόνια πίσω! Δηλαδή στο μακρινό ...1999. Κάναμε τραγικό ματς. Βολές –ριμπαούντ-άμυνα. Τέλος εποχής για κάποιους παίκτες. Επιμένω ότι η ομάδα είχε τα φόντα να παίξει πολύ ωραίο μπάσκετ, αλλα...


...Αλλά όταν η ομοσπονδία είναι ανεύθυνη, γιατί να είναι και οι παίχτες που φαίνεται 100% ότι θέλουν διακοπές επιγόντως και δεν τους καίγεται καρφί για την Εθνική, γιατί μην μου πει κάποιος ότι ιδρώσανε και παρόλα αυτά χάσανε άξια απο την Νιγηρία, που δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους...ελεεεος!!! Κανονικά θα έπρεπε να την κερδίζουν και με την τρίτη ομάδα, σύμφωνα με το επίπεδο των παικτών που έχει η Εθνική. Αλλά αφου παίρνουν τα εκατομύρια από τις ομάδες και δεν τους επιβάλλεται κανένα πρόστιμο η καμία κύρωση στα............ τους ή μήπως έχω άδικο?? ΞΕΦΤΥΛΙΣΜΕΝΟΙ!!! Βάλτους ένα πρόστιμο 50.000ΕΥΡΏ ΝΑ δεις θα ξαναχάσουν από ομαδούλες ή τιμώρησέ τους με 10 αγωνιστικές από τις ομάδες τους ..... άλλά ότι επικρατεί στην πολιτική το ίδιο και στο αθλητισμό και παντού....... Εθνική δεν υπάρχει μάγκες!!! ΞΕΦΤΥΛΙΣΜΕΝΟΙ
SteveNashidis
http://www.superbasket.gr/permalink/164105.html

QUOTE
Η Εθνική είναι πάνω από όλα τα πρόσωπα και δεν μου άρεσε καθόλου αυτή η αντιπαράθεση ανάμεσα στον παίκτη και τον προπονητή. Αυτή η συμπεριφορά είναι 100% καταδικαστέα και δεν τιμάει κανέναν. Σαφώς και θα μας απασχολήσει το θέμα"


Kαι μετά ακούς αυτές τις δηλώσεις και σου έρχεται να σπάσεις την οθόνη του υπολογιστή σου στο σημείο όπου εμφανίζεται η συγκεκριμένη φάτσα ....
Αν ήταν υπεράνω προσώπων γιατί είσαι τόσα χρόνια στην ΕΟΚ ;Ας προσφέρει και κανένας άλλος ..νισάφι πια ugly1.gif
magickaminia
Αυτο που δυστυχως αρνουμαστε να καταλαβουμε ειναι οτι η ομαδα δεν ειναι πια η υπερδυναμη που το 2005 σαρωνε στη Σερβια και το 2006 κερδιζε στην Οζακα τις ΗΠΑ. Για μενα πολυ ατυχης η επιλογη του κοουτς Ζουρου . Και κυριως πολυ ατυχης η επιλογη του σκαουτιγκ της Νιγηριας. Και φαντασου οτι τους ειχαμε παιξει λιγες μερες πριν το επισημο ματς. Οτι εγινε ομως εγινε. Ο χρονος δεν γυριζει πισω. Αυτο που χρειαζεται τωρα ειναι να παρουν στην πρωτη ομαδα καποια απο αυτα τα παιδια που αφησαν τις διακοπες τους και καναν προετοιμασια και φιλικα στην Αυστραλια. Παντως κλεινοντας ενταξει καλες οι επιλογες του Ζουρου , αλλα ρε αδελφε παρε και κανα ψηλο που να μπορει να σπρωξει και λιγο. Πολυ μπλαζε οι ψηλοι που παιξαν στο Καρακας. Υπηρχαν φασεις με τη Νιγηρια που ο 7 τους περνουσε πανω απο τα παληκαρια μας. blove.gif
ViC
βασικά δε βγαίνει καθόλου υγεία προς τα έξω και ίσως αυτή η ήττα από τη Νιγηρία να ήταν καλή, όχι τίποτα άλλο, αλλά για να καταλάβουμε εμείς τουλάχιστον ένα δυο πράγματα... γιατί απ' ότι κατάλαβα από τη συνέντευξη του Νονού, αυτός και ο κύκλος του γενικά δε χαμπαριάζει ιδιαίτερα...
ο Βασιλακόπουλος, λοιπόν, λύνει και δένει. Διάδοχη λύση καλώς ή κακώς δεν υπάρχει. Ακόμα κι αν φύγει δηλαδή, θα μείνουν οι μαριονέτες του να κινούν τα νήματα. Άλλο ένα πρόβλημα είναι οι κακές σχέσεις του με... με... βασικά με ΟΛΟΥΣ τους ευρωπαίους παράγοντες.
Είναι επίσης σαφές ότι δίνονται από την ομοσπονδία εντολές στον προπονητή για το ποιους παίκτες θα καλέσει και ποιους θα χρησιμοποιεί λιγότερο ή περισσότερο.
Είναι σαφές ότι ο κόουτς Λιάκος είναι τελικά λίγος. Είχα ξεγελαστεί μετά το περσινό ευρωπαϊκό, του είχα συγχωρέσει κάποια σαφή λάθη, αλλά τελικά θα συμφωνήσω με όσους είχαν από την αρχή από επιφυλάξεις έως και διαφωνίες για τον Ζούρο. Το ότι είναι κουμπάρος του Ιωαννίδη, που είναι υφυπουργός και κολλητός του Βασιλακόπουλου ίσως του γλυτώσει τη θέση, αν και ακόμα και έτσι, αυτό είναι δύσκολο.
Για μένα πρέπει να γίνουν τρία πράγματα:

1ον) Να φύγει ο Βασιλακόπουλος και να έρθει ένας νέος άνθρωπος με όρεξη να προσφέρει και που πάνω απ' όλα θα τον τιμούν και θα τον σέβονται όλοι. Παίκτες κυρίως και παράγοντες από την ευρώπη σε δεύτερο βαθμό. Ο Γκάλης θα ήταν μια εξαιρετική περίπτωση, αλλά δυστυχώς είναι τόσο σεμνός που δε νομίζω ότι θα ανακατευτεί με τα ...πίτουρα! Υπάρχουν κι άλλοι, όμως, σεβαστοί πρώην μπασκετμπολίστες που θα μπορούσαν να βγούνε μπροστά.
2ον) Να επιλεγεί ένας προπονητής στον οποίο θα δωθούν τα κλειδιά της ομάδας μέχρι τους επόμενους ολυμπιακούς αγώνες του 2016, ανεξαρτήτως αποτελεσμάτων σε ευρωμπάσκετ. Φυσικά να γίνει σωστό ψάξιμο και να μην καταλήξουμε σε μεσοβέζικες λύσεις. Με τον Μπαρτζώκα να πηγαίνει στον Ολυμπιακό, οι επιλογές δυστυχώς περιορίστηκαν, ωστόσο υπάρχει υλικό στην ελληνική αγορά και ίσως υπάρχουν και αξιόλογοι ξένοι προπονητές που ενδιαφέρονται να δουλέψουν σοβαρά για την ελληνική εθνική ομάδα. Ο προπονητής να πάρει την άδεια να χτίσει εν λευκώ μια νέα ομάδα με το άφθονο υλικό που υπάρχει, χωρίς περιορισμούς από ομαδικά κριτήρια και συμπάθειες ή αντιπάθειες της ομοσπονδίας. Τελικός στόχος το μετάλλιο στους ολυμπιακούς, που στο κάτω κάτω είναι το μόνο που λείπει από την ελληνική συλλογή.
3ον) Μόλις επιλεγεί ο προπονητής να γίνει μια συνάντηση του προέδρου, του προπονητή και των παικτών με τους οποίους υπήρξαν διαφορές τα τελευταία χρόνια (Διαμαντίδης, Σχορτσανίτης, Μαυροκεφαλίδης, Βουγιούκας) για να ξεκαθαριστεί η θέση της ομοσπονδίας και η θέση των παικτών. Ποιοι θέλουν, ποιοι δε θέλουν, να ξέρουμε πως θα πορευτούμε. Μια εξήγηση αλά Ιλγκάουσκας θα ήταν σίγουρα καλύτερη από το φιάσκο στο οποίο κατέληξαν οι παραπάνω υποθέσεις.

τώρα θα μου πείτε "αυτά είναι μόνο λόγια"... Θα συμφωνήσω, δυστυχώς, μαζί σας. Αν δε γίνει το πρώτο απ' αυτά, τα επόμενα είναι φαντασία μου πλανεύτρα...
ViC
QUOTE(magickaminia @ Jul 10 2012, 14:53 ) *
Αυτο που δυστυχως αρνουμαστε να καταλαβουμε ειναι οτι η ομαδα δεν ειναι πια η υπερδυναμη που το 2005 σαρωνε στη Σερβια και το 2006 κερδιζε στην Οζακα τις ΗΠΑ.

δε νομίζω ότι ήμασταν και καμιά υπερδύναμη. Το 2005 δεν υπήρχαν πολύ καλές ομάδες. Η εθνική Ισπανίας που μεγαλούργησε αργότερα, τότε ακόμα χτιζόταν (έχασαν από Ισραήλ, Γερμανία και διαρσύθηκαν από τους Γάλλους στο μικρό τελικό). Η Σερβία δεν υπήρχε καν, η Σλοβενία ήταν σε χαμηλότερο επίπεδο από τις τελευταίες διοργανώσεις (και πάλι μας είχε κερδίσει πάντως το 2005), η Ρωσία ήταν σκληροτράχηλη μεν, αλλά και αυτή σε χαμηλότερο επίπεδο, ενώ η ομάδα που "άλλαξε τη μοίρα" μας ουσιαστικά, η Γαλλία (τη νικήσαμε και στον ημιτελικό του 2005 και στον προημιτελικό του 2006), είχε ακόμα στις τάξεις της τον Ριγκοντό (όχι ότι υπήρξε κακός παίχτης, αλλά ήταν μεγάλος και σκέψου ότι δεν υπήρχε τίποτα καλύτερο από τον 34χρονο Αντουάν στον άσσο, εκτός από τον σταθερό Πάρκερ). Επίσης δεν είχε Νοά, Μπατούμ, ΝτεΚολό, τι να λέμε... Στον τελικό του 2005 αντιμετωπίσαμε τους "φίλους Νοβίτσκι" και αυτό λέει πολλά. Το ότι η Γερμανία είχε κερδίσει πριν παίξει στον τελικό τους υποτιθέμενους διεκδικητές του τίτλου Ρωσία και Ισπανία επίσης...
Το ματς στο οποίο κάναμε την υπέρβαση ήταν αυτό με τις ΗΠΑ, που κάναμε το ΤΕΛΕΙΟ παιχνίδι για τα στάνταρντ μας, όπως το έκαναν και για τα δικά τους οι Νιγηριανοί προχθές με εμάς.
Από την άλλη όμως, σκέψου ότι η Ελλάδα το 2005 και το 2006:
έχασε άνετα από τη Σλοβενία, κέρδισε δύσκολα Ισραήλ και Αυστραλία και διασύρθηκε από την Ισπανία στον τελικό του 2006, ξεκινώντας την πελατειακή σχέση που την κυνηγάει μια ζωή.
Ήμασταν σίγουρα μια εξαιρετική ομάδα αλλά όχι υπερδύναμη. Σόρι αν έγραψα πολλά, αλλά με ξένισε λίγο η λέξη.
Petran911
QUOTE(ViC @ Jul 10 2012, 17:45 ) *
δε νομίζω ότι ήμασταν και καμιά υπερδύναμη. Το 2005 δεν υπήρχαν πολύ καλές ομάδες. Η εθνική Ισπανίας που μεγαλούργησε αργότερα, τότε ακόμα χτιζόταν (έχασαν από Ισραήλ, Γερμανία και διαρσύθηκαν από τους Γάλλους στο μικρό τελικό). Η Σερβία δεν υπήρχε καν, η Σλοβενία ήταν σε χαμηλότερο επίπεδο από τις τελευταίες διοργανώσεις (και πάλι μας είχε κερδίσει πάντως το 2005), η Ρωσία ήταν σκληροτράχηλη μεν, αλλά και αυτή σε χαμηλότερο επίπεδο, ενώ η ομάδα που "άλλαξε τη μοίρα" μας ουσιαστικά, η Γαλλία (τη νικήσαμε και στον ημιτελικό του 2005 και στον προημιτελικό του 2006), είχε ακόμα στις τάξεις της τον Ριγκοντό (όχι ότι υπήρξε κακός παίχτης, αλλά ήταν μεγάλος και σκέψου ότι δεν υπήρχε τίποτα καλύτερο από τον 34χρονο Αντουάν στον άσσο, εκτός από τον σταθερό Πάρκερ). Επίσης δεν είχε Νοά, Μπατούμ, ΝτεΚολό, τι να λέμε... Στον τελικό του 2005 αντιμετωπίσαμε τους "φίλους Νοβίτσκι" και αυτό λέει πολλά. Το ότι η Γερμανία είχε κερδίσει πριν παίξει στον τελικό τους υποτιθέμενους διεκδικητές του τίτλου Ρωσία και Ισπανία επίσης...
Το ματς στο οποίο κάναμε την υπέρβαση ήταν αυτό με τις ΗΠΑ, που κάναμε το ΤΕΛΕΙΟ παιχνίδι για τα στάνταρντ μας, όπως το έκαναν και για τα δικά τους οι Νιγηριανοί προχθές με εμάς.
Από την άλλη όμως, σκέψου ότι η Ελλάδα το 2005 και το 2006:
έχασε άνετα από τη Σλοβενία, κέρδισε δύσκολα Ισραήλ και Αυστραλία και διασύρθηκε από την Ισπανία στον τελικό του 2006, ξεκινώντας την πελατειακή σχέση που την κυνηγάει μια ζωή.
Ήμασταν σίγουρα μια εξαιρετική ομάδα αλλά όχι υπερδύναμη. Σόρι αν έγραψα πολλά, αλλά με ξένισε λίγο η λέξη.


2005 - 2009 (Τρία μετάλλια όλων των χρωμάτων).

Υπερδύναμη είναι μόνο η ΗΠΑ και ίσως η Ισπανία. Η εθνική όμως ήταν πάντα στην κορυφή, ή αλλιώς στους τέσσερις-πέντε πρώτους. Από το 2003 ως το 2009, η χειρότερη μας θέσε σε διοργάνωση ήταν η 5η. Η Ισπανία το 2005 έπαιζε χωρίς τον Γκασόλ, αλλά με όλους τους υπόλοιπους. Θυμάσαι άλλωστε και πως χάσαμε το 2007 από τους Ισπανούς.

Αυτή η Εθνική διαλύθηκε όταν το 2009 ο Θοδωρής βαρέθηκε, το 2010 το θυμήθηκε αργά και ο Δημήτρης θεώρησε ότι τα 30 η ηλικία του μπασκετικού μαθουσάλα (ο οποίος όμως μπορεί να είναι ο κορυφαίος με την ομάδα του). Ά μην ξεχάσω έφυγε και ο Γιαννάκης γιατί δεν τον ήθελαν παράλληλα στην Εθνική στον ΟΣΦΠ οι γίγαντες (Αυτοί που άλλαξαν το μπάννερ στο ΟΑΚΑ για το 1996 σε μια φώτο του Ντομινίκ και του Αλβέρτη)

Για αυτό θα επιμείνω. Φέρτε πίσω τον Γιαννάκη, γιατί μόνο αυτός έχει την διάθεση. Αλλιώς δοκιμάστε τον Κατσικάρη. Άλλη λύση δεν υπάρχει, η Εθνική δεν είναι για χαμηλότερο επίπεδο, ούτε για πειραματισμούς.Τουλάχιστον αυτούς θα τους σέβονται οι παίχτες, ειδικότερα τον πρώτο.
Gravedigger
QUOTE (ektoreas @ Jul 10 2012, 12:15 ) *
Αλλά αφου παίρνουν τα εκατομύρια από τις ομάδες και δεν τους επιβάλλεται κανένα πρόστιμο η καμία κύρωση στα............ τους ή μήπως έχω άδικο?? ΞΕΦΤΥΛΙΣΜΕΝΟΙ!!! Βάλτους ένα πρόστιμο 50.000ΕΥΡΏ ΝΑ δεις θα ξαναχάσουν από ομαδούλες ή τιμώρησέ τους με 10 αγωνιστικές από τις ομάδες τους ..... άλλά ότι επικρατεί στην πολιτική το ίδιο και στο αθλητισμό και παντού....... Εθνική δεν υπάρχει μάγκες!!! ΞΕΦΤΥΛΙΣΜΕΝΟΙ

Δεν τους υποχρεώνει κανένας να παίξουν,ούτε να δώσουν το 100%.μόνο η ηθική τους και η εθνική υπερηφάνεια.Γιατί λοιπόν να φάνε πρόστιμο η αποκλεισμό για κάτι που δεν είναι υποχρεωμένοι να κάνουν?
Πάρε για παράδειγμα (τελείως άκυρο αλλά εγώ έτσι το βλέπω) έναν επαγγελματία σεφ που δουλεύει σε μεγάλο εστιατόριο.Είναι 1 χαρά στην δουλειά του και αποφασίζει να μαγειρέψει για τους φίλους του και καίει το φαί.Τον απολύουν?Η μήπως του βάζουν πρόστιμο??
zorba
Θα προσπαθήσω να κάνω κάποιες εκτιμήσεις τώρα που πέρασε η τρικυμία και μπορούμε να δούμε τα πράγματα "κάπως" πιο αντικειμενικά:

1. Για την ομάδα:
Το μπάσκετ που έπαιξε με βάση τη μικρή προετοιμασία και τις σημαντικές ελλείψεις (βλ. Κουφός, Σόφο) δεν ήταν καθόλου κακό και προσωπικά η φιλοσοφία της έμφασης στο τρανζίσιον, το συνεχές ροτέισον και η ματς απ ζώνη με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο και το προτιμώ από το σετ παιχνίδι του Γιαννάκη κι ακόμα περισσότερο απ' αυτό του Καζλάουσκας... Τα λάθη στην άμυνα είναι ως ένα σημείο φυσιολογικά σε μια ελλειπή προετοιμασία και χρεώνονται σε όλους (Προπονητικό τιμ, Ομοσπονδία, παίκτες, ΦΙΜΠΑ).
Η αδυναμία στα ριμπάουντ δεν θα είχε λυθεί με τον Βουγιούκα οπότε δεν νομίζω ότι θα παίρναμε έστω κι ένα ριμπάουντ παραπάνω με την παρουσία του. Μας στοίχισε αφάνταστα η απουσία των Κουφού και Σόφο κάτω απ' τα καλάθια...
2. Για τον Ζούρο:
Τον θεωρώ πολύ καλό προπονητή σε ό,τι αφορά τη γενικότερη μπασκετική του φιλοσοφία και τα συστήματα τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά αλλά όχι άλλο τόσο καλό στο κοουτσάρισμα και ιδιαίτερα στα κρίσιμα σημεία (έχουν ειπωθεί τα πάντα σε προηγούμενα ποστ).
Όσον αφορά την προσωπικότητά του, οι ατυχείς δηλώσεις στο τέλος του αγώνα με τη Νιγηρία καθώς κι αυτές αναφορικά με τον Βουγιούκα νομίζω ότι στιγμάτισαν την εικόνα του προς τα έξω (και ίσως και προς τα μέσα...)
Προσωπικά θα του έδινα άλλη μια ευκαιρία να προετοιμάσει την ομάδα για το Ευρωπαϊκό 2013 καθώς δεν βλέπω άλλους Έλληνες αυτή τη στιγμή διαθέσιμους που να εμπνέουν περισσότερη εμπιστοσύνη.
3. Για τους φορουμίτες:
Είναι λογικό αυτή τη στιγμή να να υπάρχει απογοήτευση αλλά είμαι σίγουρος, ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΦΩ, ότι θα ρθουν καλύτερες μέρες αρχής γενομένης από το Ευρωπαϊκό του χρόνου...
4. Για τον Σπανούλη:
Είναι πλέον ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης της Εθνικής μέσα κι έξω απ' το παρκέ και του εύχομαι απ' την καρδιά μου να ναι καλά να προσφέρει για πολλά ακόμα χρόνια...
Zoys
Το μπάσκετ που έπαιξε η Εθνική (κυρίως στο παιχνίδι με το Πουέρτο Ρίκο γιατί εκείνο με την Ιορδανία δεν ήταν για πολλά συμπεράσματα) ήταν πράγματι ελκυστικό και διαφορετικό απ' ότι βλέπαμε απ' την Εθνική από τη μία πλευρά του γηπέδου αφού συνδύαζε σκορ και θέαμα. Όμως όταν τα ποσοστά έπεσαν, η Εθνική έμοιαζε αποπροσανατολισμένη και ανήμπορη να κάνει τα στοιχειώδη, να ανεβάσει ρυθμούς στην άμυνα και τα ριμπάουντ.

Το τεχνικό τιμ επέλεξε λάθος χρονική στιγμή για να επέμβει στο στυλ της ομάδας, αφού πρόκειται για ένα τουρνουά 6 ημερών με ξεκάθαρο στόχο στο οποίο κάνεις τα βασικά και ουσιαστικά για να φανείς αποτελεσματικός και να εξασφαλίσεις το εισητήριο, όχι να παίξεις αναγκαστικά το ομορφότερο μπάσκετ. Ο Ζούρος μίλησε για ελλιπή προετοιμασία, δικαιολογία που είναι σεβαστή, αλλά αυτοαναιρείται όταν σε ένα πράγματι σύντομο χρονικό διάστημα δουλειάς άλλαξε ριζικά τον τρόπο παιχνιδιού της Εθνικής και εγκατέλειψε τα στανταράκια που τη συντηρούσαν στο υψηλό επίπεδο τα προηγούμενα χρόνια, με κυριότερο την έμφαση στην άμυνα.
maik23
QUOTE (Zoys @ Jul 11 2012, 20:45 ) *
Ο Ζούρος μίλησε για ελλιπή προετοιμασία, δικαιολογία που είναι σεβαστή, αλλά αυτοαναιρείται όταν σε ένα πράγματι σύντομο χρονικό διάστημα δουλειάς άλλαξε ριζικά τον τρόπο παιχνιδιού της Εθνικής και εγκατέλειψε τα στανταράκια που τη συντηρούσαν στο υψηλό επίπεδο τα προηγούμενα χρόνια, με κυριότερο την έμφαση στην άμυνα.


δεν ειναι καθολου σεβαστη η δικαιολογια.φανταζεσαι να ελεγε το ιδιο και ο προπονητης της αμερικης?οχι γιατι δεν προκειται ποτε να συμβει αυτο..ο προγραματισμος μιας ομαδας και η οργανωση ειναι το μισο της επιτυχιας.
εαν δεν συμφωνουσε με αυτο μπορουσε να διαφωνησει και να φυγει,αφου πρωτα διαφωτιζε ολο τους ελληνες φιλαθλους για το τι γινετε ωστε οι ιθυνοντες να ξεσκεπαστουν.μετα το ταμειο δεν ειναι δικαιολογημενος.αλλα το θεμα ειναι οτι σαυτο το λαθος συνεβαλε και ο ιδιος,αφου εργαστηκε σε μια ομαδα που υπηρχε πιθανοτητα να αργησει να τελειωσει τις υποχρεωσεις της και να συμπεσει με την εθνικη.ακομα και για τους αλλους ελληνες παικτες θα μπορουσε να ζητησει να παει το πρωταθλημα και τα πλειοφς πιο πισω φετος ,ωστε να ξεκουραστουν για λιγο οι διεθνεις και να αρχισουν φρεσκοι πιο νωρις την προετοιμασια.μπορουσε να το απαιτησει αυτο,αλλα αμα κανεις υποκλισεις και το βλεπεις σαν χαρη απο τον προεδρο αυτοκρατορα να αναλαμβανεις την εθνικη τοτε θα υποστεις και τις ευθυνες των πραξεων σου.
λεω εγω τωρα,εαν ηταν ο ιωαννιδης,ιβκοβιτς,ζοτς προπονητες της εθνικης ετσι θα προγραματιζαν την ομαδα?εαν ζητουσαν τα παραπανω υπηρχε περιπτωση να τα αρνηθει καποιος απο την εοκ?υποκλισεις θα τους εκαναν.ηταν πολυ λιγος ο κυριος!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.