Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Τα Καμμένα Ταλέντα της Εθνικής
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
reignman
απο αυτους που βλεπω στη λιστα ψηφισα χωρις σκεψη τον Ταπουτο.

αλλα θα επρεπε να εχεις στη λιστα αλλους 2 wink.gif

α) Παναγιωτης Λιαδελης

β) Γιωργος Διαμαντοπουλος
chinaski
Ο Σπανουλης ειναι βελτιωμενη εκδοση Λιαδελη. Λιγοτερος ατομιστης, λιγο καλυτερος αμυντικος, λιγο ποιο γρηγορος. Δεν εχει την ιδια ευχερεια στα οφ μπαλανς, αλλα σιγουρα καλυτερη εξελιξη.

Ο Λιαδελης ποτε δεν θεωρηθηκε κομματι αυτης της ομαδος. Μονο το 99 αν θυμαμε καλα με τις τρεις ηττες στους ομιλους θεωρειτο βασικο στελεχος, αλλα δεν επαιξε λογο τραυματισμου (οπως και αλλοι, δεν θυμαμε ποιοι, ΑΛβερτης μηπως?).


Παντως εγω δεν συμφωνω για αυτα που ακουω κατα καιρους για τον Διαμαντοπουλου. Κριμα παντως γιατι ειναι περιπου ιδιας κοπης με τον Ναβαρο. Θα μπορουσε να κανει μεγαλη καριερα, αυτα περι αμυνας, δυναμης και ταχητυτας που λενε μερικοι ιδικοι οτι του λυπουν εγω τα ακουω βερεσε.
panos75
QUOTE
Παντως εγω δεν συμφωνω για αυτα που ακουω κατα καιρους για τον Διαμαντοπουλου. Κριμα παντως γιατι ειναι περιπου ιδιας κοπης με τον Ναβαρο. Θα μπορουσε να κανει μεγαλη καριερα, αυτα περι αμυνας, δυναμης και ταχητυτας που λενε μερικοι ιδικοι οτι του λυπουν εγω τα ακουω βερεσε.


Ας είναι καλά ο πατέρας του Εθνους που τον άφησε εκτός ομάδας το 2003, όντας πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, με τα γνωστά αποτελέσματα στο Ευρωμπάσκετ της Σουηδίας.

Αντί να αδράξει την ευκαιρία να τον ενσωματώσει στην ομάδα, να αισθανθεί μέλος της, έστω και από τον πάγκο, τον έκοψε για τους αστείους λόγους που αναφέρεις.
Οι οποίοι λόγοι είναι φασόν και χρησιμοποιούνται απαράλακτοι όποτε οι ειδήμονες (προπονητές, δημοσιογράφοι, εσχάτως και φίλαθλοι) θέλουν να δικαιολογήσουν τον αποκλεισμό ενός παίκτη που ξεφεύγει από το καλούπι του πειθήνιου στρατιώτη.
Air Kef
Ώρες ωρες απορώ αν ο πραγματικος λογος που αποχωρησε το 2004 ηταν η εκλογη του ως βουλευτης, ή απλα αυτο ηταν προφαση. smile.gif

Τεραστιο ταλεντο ο Διαμαντοπουλος,αλλα δυστυχως για διαφορους λογους οχι μονο εμεινε στασιμος,αλλα αντι να βελτιωνεται,χειροτερευε.
xxx-4711
ο διαμαντοπουλος εχει προβλημα στη μεση. για αυτο δεν εκανε μεγαλη καριερα. και οχι γιατι δε δουλεψε ή γιατι ειναι κακος χαρακτηρας οπως διαδιδουν μερικοι.
B for Basketball
QUOTE(big dirk @ Sep 6 2007, 23:53 ) *
ο ρεντζιας ηταν η μεγαλυτερη πατατα του ελληνικου μπασκετ.που ηταν ο κυριαρχος σεντερ του 95?απο το παοκ και μετα ακολουθησε φθινουσα πορεια.επισης το καλο ηταν οτι πηγε σε καλες ομαδες και υπεγραψε παχηλα συμβολαια και επαναπαφτηκε.επισσης και ο ταπουτος την ιδια πορεια με ρετζια θα ακολουθησει απο οτι φαινεται

ε οχι και φθινουσα πορεια....εφτασε να παιζει στο καλυτερο πρωταθλημα της ευρωπης με τα χρωματα της μπαρτσελονας και στο ΝΒΑ με τους φιλαντελφια!!! μπορει να μην εγινε ο παιχτης που οοοολοι περιμεναν αλλα τουλαχιστον ειχε μια αξιοσημειωτη παρουσια και καριερα οπου επαιξε!!! ειναι γελοιο ανευ προηγουμενου να λεμε οτι ο ταπουτος θα εχει την ιδια πορεια...δεν θα τον παρει καμια ομαδα στο nba ουτε θα παιξει στα κορυφαια πρωταθληματα (ισπανια ιταλια με μπαρτσα και σιενα)!!!
ashton
Αν ο Ταπούτος ήταν 215 θα τον είχαν πάρει ...
Αν ο Ρεντζιάς ήταν 201 όχι.
epo_Arse
βαλτε μεσα και λιαδελη, ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ ΑΛΛΑ εμπλεξε..τον εφαγε η βαθυα η νυχτα..... θα μπορουσε να φτασει το υψος ακομα και του γκαλη, αλλα τον εφαγαν αλλα πραματα
epo_Arse
QUOTE(xxx-4711 @ Sep 8 2007, 09:03 ) *
ο διαμαντοπουλος εχει προβλημα στη μεση. για αυτο δεν εκανε μεγαλη καριερα. και οχι γιατι δε δουλεψε ή γιατι ειναι κακος χαρακτηρας οπως διαδιδουν μερικοι.


θυμασε ενα αγωνα νεων εθνικης που πλακωσε ενα συμπαικτη του; αυτα εχουν οι φιρμες.
B for Basketball
QUOTE(epo_Arse @ Sep 10 2007, 12:30 ) *
θυμασε ενα αγωνα νεων εθνικης που πλακωσε ενα συμπαικτη του; αυτα εχουν οι φιρμες.

και ο φωτσης ειχε πλακωσει τον πετροπουλο σε προπονηση της εθνικης νεων και τι με αυτο??????
Andrew19
Τον Λιαδέλη δεν τον πήγαινε μία ο Ιωαννίδης.
Από μικρός που ήταν στον Αρη έλεγε αυτός δεν θα κάνει καριέρα, δεν έχει ταλέντο και διάφορο θάψιμο από όταν ήταν στις προεθνικές. Βέβαια φρόντισε και να μην τον πάρει ποτέ σε Εθνική μια και η γνώμη του μετρούσε. Ασχετα αν έβγαινε πρώτος σκόρερ αν δεν έχεις μέσο δεν γίνεται δουλειά.
xxx-4711
QUOTE(epo_Arse @ Sep 10 2007, 15:30 ) *
θυμασε ενα αγωνα νεων εθνικης που πλακωσε ενα συμπαικτη του; αυτα εχουν οι φιρμες.


τον μπερδευεις με το φωτση. αυτος ειχε κτυπησει τον πετροπουλο σε αγωνα (και οχι σε προπονηση)
και τι σχεση εχει ο χαρακτηρας (καλος η κακος) καποιου παιχτη με την αγωνιστικη του αξια.
και πως κρινεις καποιον για τον χαρακτηρα του αν δεν τον εχεις γνωρισει προσωπικα; μεσα απο τα δημοσιευματα; ενταξει συμφωνα με τους δημοσιογραφους οποιος αθλητης δεν κανει καριερα αναλογη με τα προσοντα του (ψευτικα ή πραγματικα) ειναι ή κολοπαιδο ή τεμπελης ή επεσε θυμα των κακων μανατζερ που ρουφανε το αιμα των νεων παικτων.
jimol34
Πιστεύω ότι ο Διαμαντόπουλος μόνος του "κάηκε". Είχε το ταλέντο να γίνει μεγάλος παίκτης αλλά δε δούλεψε όσο χρειαζόταν. Γενικά είμαι της άποψης ότι όποιος αξίζει θα ανταμοιφθεί αργά ή γρήγορα, εκτός βέβαια αν έχει αντιμετωπίσει σοβαρούς τραυματισμούς. Ο Τσαρτσαρής και ο Παπαλουκάς είναι τρανά παραδείγματα παικτών που ούτε προβλήθηκαν πολύ και ορισμένες φορές έφαγαν κράξιμο (Παπαλουκάς), αλλά τελικά έφτασαν εκεί που είναι τώρα.
panos75
QUOTE
Γενικά είμαι της άποψης ότι όποιος αξίζει θα ανταμοιφθεί αργά ή γρήγορα, εκτός βέβαια αν έχει αντιμετωπίσει σοβαρούς τραυματισμούς.


Σε άλλες χώρες ίσως. Στην Ελλάδα όχι.
Ελάχιστοι παίκτες δούλεψαν τα τελευταία χρόνια όσο ο Κόμματος.
Ποιά ήταν η ανταμοιβή του;
Να τον θάβουν οι δημοσιογραφίσκοι και να τον αποκαλούν ''ηλίθιο'' και ''ανεγκέφαλο'' στα κείμενα τους. Βλέπεις το παιδί δεν ήταν άσος στις δημόσιες σχέσεις, ούτε έγλειφε το συνάφι τους όπως κάποια άλλα ...αστέρια που πιάνουν τη μπάλα από το κοτσάνι.

Και ο Λιαδέλης επίσης δούλεψε σκληρά. Στην αρχή της καριέρας του το σουτ του ήταν τραγικό. Σκόραρε μόνο με μπασίματα, ενώ ακόμη και στις βολές σούταρε με 50%. Χρειάστηκε ατέλειωτες ώρες προπόνησης για να αποκτήσει αυτό το αξιόπιστο τρίποντο που έχει τώρα, ενώ έγινε και ένας από τους καλύτερους σουτέρ από τη γραμμή του φάουλ(πάνω από 80%). Αλλά όπως ανέφερε κι ένας φίλος είχε την ''ατυχία'' να βρίσκεται στη μαύρη λίστα του ''Πάπα'' του ελληνικού μπάσκετ, χωρίς να φταίει ο ίδιος.
jimol34
QUOTE(panos75 @ Sep 10 2007, 14:42 ) *
Σε άλλες χώρες ίσως. Στην Ελλάδα όχι.
Ελάχιστοι παίκτες δούλεψαν τα τελευταία χρόνια όσο ο Κόμματος.
Ποιά ήταν η ανταμοιβή του;
Να τον θάβουν οι δημοσιογραφίσκοι και να τον αποκαλούν ''ηλίθιο'' και ''ανεγκέφαλο'' στα κείμενα τους. Βλέπεις το παιδί δεν ήταν άσος στις δημόσιες σχέσεις, ούτε έγλειφε το συνάφι τους όπως κάποια άλλα ...αστέρια που πιάνουν τη μπάλα από το κοτσάνι.

Και ο Λιαδέλης επίσης δούλεψε σκληρά. Στην αρχή της καριέρας του το σουτ του ήταν τραγικό. Σκόραρε μόνο με μπασίματα, ενώ ακόμη και στις βολές σούταρε με 50%. Χρειάστηκε ατέλειωτες ώρες προπόνησης για να αποκτήσει αυτό το αξιόπιστο τρίποντο που έχει τώρα, ενώ έγινε και ένας από τους καλύτερους σουτέρ από τη γραμμή του φάουλ(πάνω από 80%). Αλλά όπως ανέφερε κι ένας φίλος είχε την ''ατυχία'' να βρίσκεται στη μαύρη λίστα του ''Πάπα'' του ελληνικού μπάσκετ, χωρίς να φταίει ο ίδιος.

Και να σε θάβουν και πόλεμο να σου κάνουν, εσύ είσαι υποχρεωμένος να κλείσεις τα αυτιά σου και να δουλέψεις. Δυστυχώς ο πρωταθλητισμός είναι σκληρός.

Πλάκα πλάκα ο Κόμματος είχε φάει θάψιμο και όταν αφιέρωσε το πρωταθλητριών που κέρδισε με την Μακάμπι στην ΑΕΛ. Από κάποια στιγμή και μετά τα παράτησε βέβαια και αυτό δεν οφείλεται στην αρνητική κριτική των δημοσιογράφων.
Ο Λιαδέλης για εμένα έκανε αξιόλογη καριέρα και όταν αγωνίστηκε στο εξωτερικό απέδειξε ποιος είναι (ειδικά στην Ουραλ). Δεν αντιλέγω ότι κάποιες φορές έπρεπε να κληθεί στην Εθνική.
geosider
QUOTE(jimol34 @ Sep 10 2007, 14:52 ) *
Και να σε θάβουν και πόλεμο να σου κάνουν, εσύ είσαι υποχρεωμένος να κλείσεις τα αυτιά σου και να δουλέψεις. Δυστυχώς ο πρωταθλητισμός είναι σκληρός.

Πλάκα πλάκα ο Κόμματος είχε φάει θάψιμο και όταν αφιέρωσε το πρωταθλητριών που κέρδισε με την Μακάμπι στην ΑΕΛ. Από κάποια στιγμή και μετά τα παράτησε βέβαια και αυτό δεν οφείλεται στην αρνητική κριτική των δημοσιογράφων.
Ο Λιαδέλης για εμένα έκανε αξιόλογη καριέρα και όταν αγωνίστηκε στο εξωτερικό απέδειξε ποιος είναι (ειδικά στην Ουραλ). Δεν αντιλέγω ότι κάποιες φορές έπρεπε να κληθεί στην Εθνική.

σαφώς
φυσικά και δεν συμπεριλαμβάνεται στα χαμένα ταλέντα ο Λιαδέλης
έτσι και αλλιώς έκανε πολύ καλή καριέρα και το μόνο του λάθος ήταν όταν έφυγε από τον Άρη
το παραδέχτηκε και ο ίδιος αυτό
enypnio
τα κυκλώματα πάντα έπαιζαν ρόλο ... επίσης ... τα μάυρα χρόνια του Μπάσκετ από από το πρώτο τριπλ κράουν μέχρι το δεύτερο, κάηκαν πάρα πολύ παίχτες .... μέσα στην γενική απαξία του αθλήματος
xaotiki_diastasi
Ο Λιαδέλης είναι πολύ αδικημένος παίχτης κατά τη γνώμη μου. Θέλετε ότι επειδή δεν τον πήγαινε ο Ιωαννίδης; Θέλετε ότι επειδή έπαιζε στον Αρη και όχι στις ομάδες της Αθήνας; Πιστεύω άξιζε πάντως να είχε πρωταγωνιστικό ρόλο στην Έθνικη. Κ όταν μία χρονιά τον πήραν στην Εθνική και στα φιλικά έβαζε 20αρες και ήταν ηγετική φυσιογνωμία...τραυματίστηκε... και έχασε την διοργάνωση που ακολουθούσε!!! Γκαντεμιά...

Ακόμα να σημειώσω ότι αν δε με απατάει η μνήμη μου, ο Λιαδέλης δεν ήταν τρελό ταλέντο. Όταν ήρθε στον Αρη έριχνε πολλά τούβλα νομίζω. Άλλα ήρθε όταν ήταν σε κάμψη ο Αρης και έπερνε πολύ χρόνο συμμετοχής. Δούλευε και σαν σκυλί και γι αυτό εξελήχτηκε τόσο πολύ.

ΥΓ1: Θα τον ήθελα ακόμα στον Αρη. Είναι πολύ βελτιωμένη έκδοση του Ηλιάδη.
ΥΓ2: Δεν ξέρω αν αναφέρατε Τζανή Σταυρακόπουλο και Γιώργο Φλώρο.
ΥΓ3: Τον Φλώρο τον είχα πετύχει στην ταβέρνα του Αγγελίδη να σερβίρει "από καλή θέληση" προφανώς. Εννοώ σαν εξυπηρέτηση πρέπει να το έκανε για τον φίλο του, όχι από επάγγελμα.
nikolas12
Τσακαλιδης και εγω.Ο Φωτσης ειναι πολυ καλος με την εθνικη γιατι μπηκε;
daniela#6
ρεντζιας ειχε στοχο ζωης να βγαλει λεφτα..το παλικαρι εκοψε το μπασκετ στα 29 του..3ερετε πολλους που σταματανε το μπασκετακι στα 29 μετα απο τετοια καριερα ?? δεν νομιζω..το δηλωσε 3εκαθαρα..εγω εχω βγαλει χρηματα,το μπασκετ δεν με γεμιζει πια και σταματαω..και αυτος δεν δουλεψε αλλα τον συγκεκριμενο δεν τον ενδιεφερε κιολας το κατι παραπανω..

ταπουτος και διαμαντοπουλος γνωστοι αρχιτεμπεληδες..δεν δουλεψαν κα8ολου για να κανουν κατι παραπανω...εβγαλαν χρηματα τα πρωτα 4 χρονια της καριερας τους και μετα τιποτα..ο διαμαντοπουλος απο πολλους θεωρειται το μοναδικο ταλεντο που εβγαλε η ελλαδα μετα τον γκαλη !! και εχει φτασει σημερα να παιζει στη ροδο και εκει παρακαλωντας.. βεβαια ο ιδιος το 3ερει καλυτερα απο ολους οτι εκανε λα8ος και πριν 3 μηνες περιπου εδωσε συνεντευ3η και το δηλωσε 3εκα8αρα οτι εχει μετανιωσει για τις επιλογες του γιατι ναι μεν εβγαλε λεφτα πολυ νωρις αλλα τωρα βλεπει που 8α μπορουσε να ειχε φτασει... ταπουτος απο την αλλη 8υμαστε με την ε8νικη τι εκανε..40 ποντους ταπουτος,20 ζησης..50 ποντους ταπουτος,23 ζησης... που ειναι σημερα ο ενας και που ο αλλος ?? γιατι ο ενας δουλεψε σαν το σκυλι και ο αλλος δεν εκανε τιποτα..

ο παπαλουκας εκανε 2-3 χρονια μπαλετο για να φτασει να εχει την τεχνικη που εχει σημερα !! και δεν υπαρχει αυτο περι ελλαδας και ε3ωτερικου.. οποιος δουλευει ανταμοιβεται οπου και να ειναι..

φωτσης δυστυχως το iq του δεν ειναι για μπασκετ.. α3ιοποιει τα α8λητικα του προσοντα αλλα το μπασκετ εχει ε3ελιχ8ει πολυ και 8ελει μια γενικοτερη αντιληψη μεσα στο γηπεδο που ο φωτσης δεν τη δια8ετει...

και ο χαρακτηρας παιζει ρολο γιατι οι παιχτες ειναι παιχτες ομαδας και πρεπει να μα8ουν να δουλευουν σε καποια πλαισια,προπονητικα και συμπεριφορας..

γενικα τα καμμενα ταλεντα καηκαν μονα τουσ και δεν φταινε οι προπονητες η οι μανατζερ.. οταν εισαι 18 χρονων και 8εωρησε ταλεντο επαναπαυεσαι..το 8εμα ειναι οτι επρεπε να το αποδει3ουν οτι ηταν και 8α ε3ελισσονταν κιολας αλλα τιποτα.. ολα ειναι 8εμα 8ελησης και δουλειας...
Air Kef
QUOTE
γενικα τα καμμενα ταλεντα καηκαν μονα τουσ και δεν φταινε οι προπονητες η οι μανατζερ.. οταν εισαι 18 χρονων και 8εωρησε ταλεντο επαναπαυεσαι..το 8εμα ειναι οτι επρεπε να το αποδει3ουν οτι ηταν και 8α ε3ελισσονταν κιολας αλλα τιποτα.. ολα ειναι 8εμα 8ελησης και δουλειας...



Φταινε και οι προπονητες και οι μανατζερ.


Οταν εχεις τον Διαμαντοπουλο και του ζητάς να παιζει αμυνα τον καλυτερο παικτη της αντιπαλης ομαδας (πχ Κομματο) λογικο ειναι ο Διαμαντοπουλος να ξεσπασει καποια στιγμη. Οταν βγαινεις πρωτος σκορερ της Α1 και δεν σε περνουν στην Εθνική,λογικο ειναι να ξεσπάς.

ΕΠισης οταν εισαι 18 και σου φουσκωνουν τα μυαλα οι μανατζερ κτλ,λογικο ειναι να καβαλήσεις το καλάμι και να τα παρατήσεις.

Φταινε και οι ιδιοι ασφαλώς,αλλα οχι οτι ο τροπος σκεψεις των Ελληνων προπονητων (οποιος δεν παιζει καταπληκτικη αμυνα δεν κανει για Εθνικη) δεν εχει κανει κακο σε αυτα τα ταλεντα.
Gravedigger
QUOTE(hip-hop @ Apr 6 2008, 23:28 ) *
Τσακαλιδης και εγω.

Ο Τσακαλίδης δεν θεωρήθηκε ποτέ ταλέντο,δεν ξέρω γιατί είναι στο poll.Είναι από αυτούς τους παίχτες που παίζουν μπάσκετ λόγω σωματικών προσόντων.Το άθλημα δεν το κατέχει.
petrovic
καλά τα λέει ο air kef. Παίχτες όπως οι Διαμαντόπουλος-Ταπούτος-Λιαδέλης έμειναν πίσω χωρίς να είναι αποκλειστικά υπεύθυνοι για αυτό. οι εκάστοτε προπονητές της εθνικής τους άφηναν στην απέξω και τις ελαχιστες φορές,(κι αυτές σε φιλικά) που τους καλούσαν τους έβαζαν σε καλούπια που δεν τους ταιριάζανε.Εάν είχαν τολμήσει να εντάξουν στο παιχνίδι μας παίχτες σαν κι αυτούς,θα είχαμε πάει ακόμα καλύτερα.Παίχτες σαν τους παραπάνω χρειάζονται για να ξεμπλοκάρουν την επίθεση, όταν οι υπόλοιποι (οι παίχτες του συστήματος για να το πω λίγο συμβατικά για να καταλαβαινόμαστε) κολλάνε. Έχω τη γνώμη ότι ένας σκόρερ τύπου Διαμαντόπουλου-Λιαδέλη θα μας ήταν υπερχρήσιμος στον τελικό του 2006 με τους αντιπαθέστατους.Καλά για τον προημιτελικό του 2003 με την Ιταλία δεν το συζητάω.Ο μεγάλος αμυντικός Χατζηβρέττας μας έκαψε στην επίθεση με 0/8 σουτ (η κάτι τέτοιο τέλος πάντων , δεν έχω διάθεση να το ψάξω) και ο επίσης μεγάλος αμυντικός Παπανικολάου έκανε τη γελειωδέστερη απόπειρα buzzer beater που έχω δει στη ζωή μου.

Πάντως το τρένο της Εθνικής φαίνεται να έχει φύγει οριστικά για παίχτες σαν τους παραπάνω.Καλό είναι να ασχολούμαστε με το παρελθόν. Ξυπνάει συναισθήματα,αναμνήσεις, γεννά κουβέντες , βγαίνουν συμπεράσματα. Όμως αυτό που είναι πιο κρίσιμο είναι τι θα γίνει στο μέλλον. Υπό αυτή την έννοια για μένα κυρίως σημασία έχει πως θα αξιοποιηθεί το κεφάλαιο Κουφός. Εγώ τον Κουφό μόνο στα ματς του περσινού Ευρωπαϊκού Εφήβων τον έχω δει.Πραγματικά, ενδέχεται αυτό το δείγμα να είναι μικρό, να μην επαρκεί για να βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα για την αξία του παιδιού. Έστω και με αυτό το δείγμα πάντως,θεωρώ ότι πρόκειται για τεράστια ευκαιρία. ο παίχτης όχι μόνο πρέπει να έρθει από φέτος στην Εθνική, αλλά πρέπει και να του δοθεί ελευθερία να πάρει ατομικές προσπάθειες και να αναπτύξει το επιθετικό του ταλέντο
Weekendman
Απο τους προτεινόμενους σίγουρα ο Χρήστος Ταπούτος έμεινε πολύ πίσω απο τις προσδοκίες που είχε δημιουργήσει στίς αρχές της καριέρας του,αφού ούτε έπαιξε Εθνική σε επίσημο παιχνίδι τελικής φάσης,ενώ ακόμα περιμένουμε μια καλή χρονιά σε ομάδα της Α1,όταν έχει ήδη μερικές αποτυχημένες χρονιές(π.χΗρακλής2004-2005,Πανιώνιος2005-2006).
Για τους άλλους με εξαίρεση κάπως τον Φώτση δεν επιβέβαιωσαν μεν πλήρως τις προσδοκίες αλλά περισσότερο (Ρεντζιάς,Αλβέρτης) η λιγότερο (Γαλακτερός,Τσακαλίδης) έπαιξαν σε σημαντικές διοργανώσεις της Εθνικής και δεν πέρασαν απαρατήρητοι.
Σαν το πιο καμμένο ταλέντο της Εθνικής θα έβαζα σαν πρώτο τον Διαμαντόπουλο πολλοί περίμεναν να παίξει στις μεγάλες ελληνικές ομάδες η σε καλή ομάδα του εξωτερικού τουλάχιστον, αλλά αντί για αυτό όχι μόνο δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό την περίοδο 03-04 η την καλή χρονιά του στον Πανιώνιο την επόμενη χρονιά, αλλά κατέληξε να παίζει(με όλη την εκτίμηση) στον Κολοσσό και να κάνει τους Γαλακτερό η Τσακαλίδη να μοιάζουν μπροστά του να έχουν κάνει μία απόλυτη επιτυχημένη καριέρα σε επίπεδο Εθνικής.
Συμφωνόντας σε μεγάλο μέρος με τους προηγούμενους μάλλον οι κύριες αιτίες πέρα απο ότι δεν δούλεψε όσο έπρεπε ,ήταν οι λάθος του επιλογές π.χ Ροζέτο,αλλά και οι συγκυριές π.χ αν τον προτιμούσε ένας απο τους εκάστοτε προπονητές της Εθνικής θα είχε πάρει πιο σοβαρά την καριέρα του.
Marciulionis
Μια παρατήρηση θα κάνω εγώ. Όλοι οι παίκτες που συζητάμε ως "καμμένα" ταλέντα είναι πάικτες σκόρερ, ένα παρεξηγημένο είδος παίκτη στην Ελλάδα

1ον) γιατί ακόμα και οι μικρές ομάδες προτιμάνε τους αμερικανούς για τέτοιο είδος παίκτη.

2ον) Γιατί η Ελλάδα έχει δημιουργήσει τισ 2 τελευταίες δεκαετίες που παρακολουθώ τη
μπασκετική έκδοση του ιταλικού ποδοσφαιρικού κατενάτσιο. Πραγματικά πιστεύω ότι αν πολλοί απο τους παραπάνω παίκτες (Διαμαντόπουλος,Λιαδέλης,Κόμματος,Ταπούτος κλπ) είχαν γεννηθεί ισπανοί θα έιχαν διαφορετική αντιμετώπιση (από προπονητές και δημοσιογράφους κυρίως) και ΠΟΛΥ διαφορετκή εξέλιξη. Αντιστοιχα πιστεύω ότι αν κάποιοι ισπανοί όπως o Ναβάρο και ο Καλντερόν είχαν γεννηθεί Έλληνες τα ονόματα τους θα ήταν εδώ...

Στην Ελλάδα λατρεύουμε τη ψυχή, το πάθος, το παίκτη που γίνεται θυσία στο βωμό της ομάδας και κυρίως ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ και ΤΑ ΣΥΣΤΉΜΑΤΑ. Όποιος ξεφεύγει από αυτή τη περιορισμένη αντίληψη του μπάσκετ από το σύνολο των ελλήνων αθλητικών δημοσιογράφων είναι ατομιστής, κωλοτούμπας και κωλοχαρακτήρας.
Ginobili
Δεν καταλαβαίνω γιατί να βρίσκεται στο poll ο Αλβέρτης..κι όχι ο Διαμαντόπουλος..??? Τον Ταπούτο ψήφισα..αλλά αν υπήρχε ο Διαμαντόπουλος...αυτόν θα ψήφιζα...μακράν ο πιο "καμένος" τσάμπα χαραμίστηκε...ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΤΑΛΕΝΤΟ!!!
Και ο Παπανικολάου θα έπρεπε να βρίσκεται στις επιλογές....
B for Basketball
QUOTE(Marciulionis @ May 5 2008, 11:47 ) *
Στην Ελλάδα λατρεύουμε τη ψυχή, το πάθος, το παίκτη που γίνεται θυσία στο βωμό της ομάδας και κυρίως ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ και ΤΑ ΣΥΣΤΉΜΑΤΑ. Όποιος ξεφεύγει από αυτή τη περιορισμένη αντίληψη του μπάσκετ από το σύνολο των ελλήνων αθλητικών δημοσιογράφων είναι ατομιστής, κωλοτούμπας και κωλοχαρακτήρας.


Δεν μπορω να συμφωνησω περισσοτερο....Ακριβως οπως τα λες...
Και ειδικα στο τελος....Ακριβως.
Με αυτη την ελληνικη λογικη κ νοοτροπια εχουμε βγαλει τον Σπανουλη ατομιστη και αναρχο κτλ. rolleyes.gif

Οσο για τον Αλβερτη ,δεν καταλαβαινω με ποια λογικη μπηκε στο πολ.
Τοσα χρονια στην εθνικη....Εκτος αν λεγεται καμμενο ταλεντο επειδη δεν της εδωσε ενα μεταλλιο.
Nikos T
[size=7]paidia egw pisteuw oti o rentzias mporouse na afisei pragmatika epoxi alla epeidi bariotan to paidi na aksiopoisei to talento tou xa8ike apo ton xarti...meta akolou8ei o tapoutos pou an kai itan o kaliteros stis mikres e8nikes omades kai me diafora apo olous tous allous xaramistike kai autos...gia tous allous dn nomizw oti xaramistike kaneis(ton galaktero dn ton prolava oute egw gia auto dn lew tpt gia auton)[/size]
j-kidd13
Καμμενο ταλεντο υποτιθεται οτι ειναι ο παικτης που ενω ειχε προοπτικες δεν βελτιωθηκε καθολου η βελτιωθηκε λιγο και εμεινε στασιμος...Απο τη σκοπια αυτη ο Φωτσης δεν θα επρεπε να βρισκεται σε αυτη τη λιστα,μιας και προκειται για εναν απο τους πληρεστερους παικτες στην Ευρωπη...Μονο τον Ταπουτο θεωρω χαμενο ταλεντο γιατι με τα προσοντα που εχει θα μπορουσε να ειναι παικτης πρωτου επιπεδου σημερα...Αλλα ταλεντο σαν τον Διαμαντοπουλο-και μεγαλυτερο χαμενο ταλεντο απο τον Διαμαντοπουλο-δεν εχει βγει στο ελληνικο μπασκετ τα τελευταια χρονια...Ειναι κριμα γι αυτον τον παικτη να μην ειχε την αναλογη συνεχεια...Ενα διαστημα που ειχε ακουστει για τον Παναθηναικο,πιο παλια,ο Ομπραντοβιτς ειχε δηλωσει γι αυτον οτι "με τα στοιχεια και το υψος που εχει,στον Παο θα γινει ο κορυφαιος πλευ μεικερ της Ευρωπης"
George_12ISL
Και εγώ νομίζω ότι ο Διαμαντόπουλος μπορούσε να προσφέρει πολύ περισσότερα...
Ο Ρεττζιάς τώρα δεν ήξερε δα και φοβερό μπάσκετ... Απλά στις εφηβικές ομάδες έριχνε ένα κεφάλι σε όλους και για αυτόν το λόγο δεν μπορούσε κανείς να τον παίξει άμυνα. Χώρια που μάζευε τα ριμπάουντς σαν σαπιμένα αχλάδια...
dizzy_fingers
QUOTE(Nikos T @ Jul 3 2008, 02:14 ) *
[size=7]paidia egw pisteuw oti o rentzias mporouse na afisei pragmatika epoxi alla epeidi bariotan to paidi na aksiopoisei to talento tou xa8ike apo ton xarti...meta akolou8ei o tapoutos pou an kai itan o kaliteros stis mikres e8nikes omades kai me diafora apo olous tous allous xaramistike kai autos...gia tous allous dn nomizw oti xaramistike kaneis(ton galaktero dn ton prolava oute egw gia auto dn lew tpt gia auton)[/size]

Καλωσόρισες στην παρέα μας Νίκο.
Αν θέλεις, μόνο, γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες και χωρίς bold,μεγάλες γραμματοσειρές κλπ smile.gif.

Καλά ποστ smile.gif.
man10
QUOTE(j-kidd13 @ Jul 3 2008, 07:27 ) *
Ενα διαστημα που ειχε ακουστει για τον Παναθηναικο,πιο παλια,ο Ομπραντοβιτς ειχε δηλωσει γι αυτον οτι "με τα στοιχεια και το υψος που εχει,στον Παο θα γινει ο κορυφαιος πλευ μεικερ της Ευρωπης"

Βασικα δεν το θυμαμαι αυτο που λες,αλλα ο Διαμαντοπουλος shooting guard δεν ειναι? wink.gif
Εκτος και αν ο Ζοτς ηθελε να τον κανει play maker πραγμα που δεν νομιζω καθως θα ηταν αδικο να χαραμιστουν οι επιθετικες αρετες του Διαμαντοπουλου.
j-kidd13
Αυτη η δηλωση ειχε γινει παλια,πριν παει ολυμπιακο ο Διαμαντοπουλος,οταν ειχε ακουστει για ενδιαφερον του παναθηναικου... Ναι,2αρι ειναι αλλα προφανως κατι θα ειχε οραματιστει ο Ζοτς...Αλλα δεν θα το μαθουμε ποτε...
pivot
Θεωρώ εντελώς άστοχη την επιλογή των συγκεκριμένων παικτών σ' αυτό το τόπικ.

Φώτσης , καμένο ταλέντο ο πρώτος έλληνας που έπαιξε στο ΝΒΑ και συνεχίζει την καριέρα του στις κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης;

Ευθύμης Ρετζιάς , κι αυτός μεγάλη καριέρα έφτασε μέχρι το ΝΒΑ έπαιξε κι αυτός σε κορυφαίες ευρωπαϊκές ομάδες, σταμάτησε πρόωρα λόγω προβλημάτων στα γόνατα.

Αλβέρτης , άσχετα αν τον θεωρώ μονοδιάστατο και περιορισμένων δυνατοτήτων και μόνο ότι παίζει ακόμα σε κορυφαία ομάδα και είναι ο έχων σηκώσει τα περισσότερα τρόπαια δεν θεωρείται με κανένα τρόπο καμένος.

Τσακαλίδης , και μόνο ότι έφτασε κι αυτός μέχρι το ΝΒΑ (ασχέτως καριέρας εκεί) τον βγάζει από το τόπικ.

Αυτοί οι τέσσερις με κανένα τρόπο σε θεωρούνται πλέον ταλέντα, πόσο δε μάλλον καμένα!

Μας μένουν οι δύο παρακάτω:

Ταπούτος , ο μόνος από αυτούς που αναφέρονται που έκανε καριέρα μικρότερη του ταλέντου του, οφείλεται και σ' ένα βαθμό στους τραυματισμούς του. Ας πούμε ότι έχει λόγο παρουσίας στο τόπικ.

Γαλακτερός , υπερεκτιμημένο ταλέντο σίγουρα πλούσια αθλητικά προσόντα, εξαργύρωσε με τον καλύτερο τρόπο ένα εκπληκτικό ημίχρονο που έκανε στην Αργεντινή, πέραν τούτου δεν δικαιολόγησε το κασέ του.
Nikos T
οκ dizzy fingers δεν το ηξερα..
θα γραφω ετσι απο εδω και περα..
καλως σας βρηκα..tongue.gif
man10
To γεγονος οτι εφτασαν να παιξουν ΝΒΑ ο Ρεντζιας και ο Φωτσης σημαινει οτι πετυχαν ολα οσα μπορουσαν συμφωνα με τις τεραστιες δυνατοτητες τους?Και αν για τον Φωτση μπορω κατα καποιο τροπο να συμφωνησω μαζι σου,για τον Ρεντζια σε καμια περιπτωση.Ναι επαιξε ΝΒΑ,οπου απετυχε πληρως,εμεινε για μια πενταετια στην Μπαρτσα οπου αγαπηθηκε και προσφερε αλλα χωρις να κανει το μεγαλο μπαμ και απο κει και περα το χαος,Αποτυχημενα περασματα απο Σιενα Βαγιαδολιδ και Ουλκερ.
Συμφωνω οτι η καριερα του ηταν αξιολογη αλλα ειχε προοπτικες για πολυ μεγαλυτερα πραγματα οποτε δικαια ειναι στο topic.
Giorgos#4
παιδια ο φωτσης μπορει να μην πετυχε στο nba αλλ δεν ανηκει σε αυτη την κατηγορια εξαλου δειτε τις εμφανισεις που εκανε φετος στα φιλικα της εθνικησ και την ντιναμο οπως και ο φραγκι αντιθετα πιστευω πως στην λιστα αξιζε να μπει ο διαμαντοπουλος που οπως και ο ταπουτος δεν δικαιωσαν ποτε τις προσδοκιες...
cartmaniac
Και εγω δε θα θεωρουσα το Φωτση καμμενο ταλεντο. Στα 27 του ειναι πρωτος σκορερ και, επιπλεον, υπερπολιτιμη μοναδα της εθνικης μας ,της ομαδας που ειναι δευτεραθλητρια κοσμου και πριν 3 χρονια πρωταθλητρια ευρωπης.Θα ηταν υπερβολικο να θεωρηθει χαμενο ταλεντο.
Θυμαται κανεις το Μισιακο; τι απεγινε αυτος που αν θυμαμαι καλα ηταν βασικο μελος εκεινης της εθνικης εφηβων με Ταπουτο, Ζηση, Σπανουλη...
berry the truth
ο μισιακός έπαιζε σε μικρότερες κατηγορίες, πάτρα-άλιμος κτλ. τώρα έκανε μαθήματα μαζί με κάποιους ακόμα επαγγελματίες παίκτες για να αποκτήσει το δίπλωμα προπονητή Γ κατηγορίας από την ΓΓΑ
MaJesty23
Παιδιά ο Φώτσης,ειναι καμμένο ταλέντο η καλυτερα,δεν έφτασε ποτε τις δυνατότητες στο maximum!!Παίζει το ίδιο μπάσκετ,απο τα 18 του και το μονο που βελτιώσε σε κάποιο βαθμό είναι το σουτ απ'εξω!!!Τιποτα άλλο...ειχε πολλες δυνατότητες αλλα no brain...Δεν του πολυκόβει!Ο Φώτσης ηταν για άκομα μεγαλύτερα πράγματα,βρίσκεται σε ικανοποιητικό επίπεδο αλλα δεν εφτασε ποτε στο peak of his potentials,in my opinion...
Ο Ρεντζιάς δεν το αγάπησε το μπάσκετ!Ολη η καριερα του ηταν μέχρι τα 25 του και απο κει και πέρα βολόδερνε,εως τα 30 που στάματησε(???? blink.gif )!!Απλα ίσως να πήρε μεγαλη προβολή απο μικρος και κορέστηκε.απο χρηματα και δόξα!!!Μικρός έκανε απίστευτα πράγματα και ΙΜΟ ισως να είναι ο πιο μπασκετικός Ελληνας ψηλός την τελευταία δεκαετια!
Ταπούτος δεν υπάρχει ρε μαγκες...πες του με ένα παίχνιδι που θύμαστε!!Έχει σωματικά προσόντα αλλα τιποτα αλλο!!
nikefalin
QUOTE
Θυμαται κανεις το Μισιακο; τι απεγινε αυτος που αν θυμαμαι καλα ηταν βασικο μελος εκεινης της εθνικης εφηβων με Ταπουτο, Ζηση, Σπανουλη...

βέβαια, καριέρα σε ΑΕΚ σαν πιτσιρικάς έπαιξε Απόλλων Πάτρας , Αλιμο, και Ολυμπιακό μια σεζόν.
sir-elric
ταπουτος με διαφορα ! ολοι οι αλλοι λιγο πολυ το παλεψανε
τον δρελιωζη τον θυμαται κανεις ? απο τις ανακαληψεις του τζουροβιτσ!
ο καραγκουτης ηταν η κλασικη περιπτωση τεμπελη! αφου τους ελεγε μην με καλεσετε στην εθνικη βαριεμαι.
τον λιαδελη τον εφαγε η καλη ζωη και ο ιωαννιδης.
ο ρετζιας εφτασε πολυ γρηγορα πολυ ψηλα και καηκε. αν ειχε δουλεψει το inside του θα επαιζε ακομα.
ο αγγελιδης επεισης επεσε πολυ γρηγορα.

ο διαμαντοπουλος δεν προχωρησε τοσο λογο μεσης οσο και λογω μυαλου!
Μπασκετόφιλος13
Μήπως ξεχνάμε και τον Παπανικολάου?
Τρομερά αθλητικά προσόντα. Θυμάμαι μια φάση που έχασε μια βολή και έτρεξε - πήδηξε στο αέρα, πρόλαβε την μπάλα και την κάρφωσε με τρελή δύναμη.

Άλλο ένα ταλέντο που έμεινε ταλέντο δυστηχώς... Γενικά το έχουν αυτό οι Ελληνες παίκτες.

Απο την λίστα ψήφισα Ρεντζιά. Θα μπορούσε να κάνει καριέρα μεγάλη αλλα τα φόρτωσε στον κόκορα απο μικρός.
Τα πολλά χρήματα σε μικρή ηλικια κάνουν ζημιά.
a bullet for your head
QUOTE(Marciulionis @ May 5 2008, 14:47 ) *
2ον) Γιατί η Ελλάδα έχει δημιουργήσει τισ 2 τελευταίες δεκαετίες που παρακολουθώ τη
μπασκετική έκδοση του ιταλικού ποδοσφαιρικού κατενάτσιο. Πραγματικά πιστεύω ότι αν πολλοί απο τους παραπάνω παίκτες (Διαμαντόπουλος,Λιαδέλης,Κόμματος,Ταπούτος κλπ) είχαν γεννηθεί ισπανοί θα έιχαν διαφορετική αντιμετώπιση (από προπονητές και δημοσιογράφους κυρίως) και ΠΟΛΥ διαφορετκή εξέλιξη. Αντιστοιχα πιστεύω ότι αν κάποιοι ισπανοί όπως o Ναβάρο και ο Καλντερόν είχαν γεννηθεί Έλληνες τα ονόματα τους θα ήταν εδώ...

Συμφωνω σ αυτα που λες.Υπαρχει μια πολυ κακη κ' νοσηρη νοοτροοπια,οπου παιδια πολυ ταλαντουχα,δεν ενσωματωνονται διοτι δεν καλυπτουν τις επιταγες κ' τα στανταρντ,ολων αυτων που αποτελουν τα ''στεγανα'' σ'αυτην τη χωρα.Πλεον δεν υπαρχει κανενα ουσιαστικο ενδιαφερον απο ολους αυτους που εχουν παρεισφρησει στο οικοδομημα που λεγεται Ελληνικο μπασκετ,στο να αξιολογησουν αντικειμενικα τις ικανοτητες του καθε παικτη κ' να καθοριστει μ'αυτο σαν βασικο κριτηριο η ''στοχευση'' κ το ''σημαδεμα''.Παιδια πολυ ταλαντουχα απο τις μικρες Εθνικες,δεν βρισκουν ουτε χωρο,ουτε χρονο για να παιξουν κ να καθιερωθουν στους συλλογους τους,ακομα κ αν ειναι Α2!Μιας κ εθιξες το Ισπανικο Μπασκετ,εκει η παραγωγικη διαδικασια μεσω των δικων τους αναπτυξιακων προγραμματων,ειναι αμεσα συναρτημενη,συνδεδεμενη κ συνυφασμενη με την επαγγελματικη τους λιγκα.Γκασολ,Χιμενεθ,Ναβαρο,Γκαρμπαχοσα,Λο
εζ,Ρεγιες,Ρουντι,Καλντερον κ πολλοι αλλοι παιζουν βασικοι
a bullet for your head
Απο τα 18,19 στις ομαδες τους.Ο δε Ρουμπιο 16 χρονων ειχε 15λεπτα στην Α.C.B κ' στην Ευρωλιγκα με την Μπανταλονα,ενω το καλοκαιρι θα βρισκεται στην συνθεση της εθνικης του στο Πεκινο,ερχομενος απο μια σεζον καθιερωσης στην ομαδα του,οντας 18 ετων!Και μιλαμε για το καλυτερο πρωταθλημα της Ευρωπης το Ισπανικο,οπου βλεπεις πολυ μεγαλα budget,απο πολλες ομαδες,μεγαλο ανταγωνισμο για κατακτηση στοχων,πληροτητα 100% στα γηπεδα,πολιτισμενη ατμοσφαιρα,χωρις να υπαρχει παικτης η' προπονητης που να καταγγελνει οτι του χρωστανε δεδουλευμενα,με ορους κ' κανονες που εχουν τεθει απο κοινου,απ'ολες τις εμπλεκομενες πλευρες,προκειμενου να δημιουργησουν ενα πολυ ελκυστικο προιον,ολοι ακολουθουνε το follow the rule,υπαρχουν νομοι,διαταξεις που ισχυουν κ' τηρουνται,δινουν ''βημα'' για να ξεκινησουν καριερα κ' σε νεαρους προπονητες,εκτος απο παικτες,η Εθνικη Ισπανιας ειναι υπερδυναμη κ' θα ειναι για πολλα χρονια,παιζει πολυ συγχρονο κ ελκυστικο μπασκετ ,8 Ισπανοι(Με τις νεες υπογραφες του Μαρκ Γκασολ κ' Ρουντι Φερναντεζ) εχουν αγωνιστει στο Ν.Β.Α(Δεν ξερω αν υπογραψει κ' ο Ρεγιες),κ.ο.κ..............................Παικτες που χαθηκαν ενω ειχαν πολυ μεγαλο ταλεντο κ' προοπτικες,ηταν επισης οι Μασλαρηνος,Ιγκορ Μοραιτωφ,Καραγκουτης,Δεσπος,Σουλης.Οι δε Παπαλουκας κ Ντικουδης(77')ενω εκαναν κ κανουν μεγαλη καριερα σε συλλογους κ Εθνικη,στις μικρες Εθνικες δεν υπηρχαν..Γνωμη μου κ' συναμα εκτιμηση ειναι οτι η παραγωγικη διαδικασια ειναι σε φθινουσα πορεια(Οι λογοι παμπολοι κ' ο αντικτυπος θα φανει μετα απο καποια χρονια),εξου κ' η στροφη αναζητησης προς την Ελληνικη ομογενεια της Αμερικης...
a bullet for your head
QUOTE(Marciulionis @ May 5 2008, 14:47 ) *
Στην Ελλάδα λατρεύουμε τη ψυχή, το πάθος, το παίκτη που γίνεται θυσία στο βωμό της ομάδας και κυρίως ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ και ΤΑ ΣΥΣΤΉΜΑΤΑ. Όποιος ξεφεύγει από αυτή τη περιορισμένη αντίληψη του μπάσκετ από το σύνολο των ελλήνων αθλητικών δημοσιογράφων είναι ατομιστής, κωλοτούμπας και κωλοχαρακτήρας.

Δεν ειναι μονο οι δημοσιογραφοι αλλα γενικα η ''γραμμη'' που εχει πεσει κ ''εξειδικευομαστε'' στο set play κ στην q\c defense.Απο την εποχη του Ιωαννιδη στον Αρη,αυτοι που ''ανοιξαν'' τον ρυθμο του παιχνιδιου κ' ασκησαν αμυντικη πιεση περαν του 1\4,ηταν ο Καλαφατακηςσε Αμπελοκηπους,ο Κακιουσης στον Ηρακλη κ ο Πεδουλακης στο Περιστερι.Τεινουμε να δημιουργησουμε μια σχολη κ αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι παικτες οσο ταλαντουχοι κ αν ειναι,αν δεν εναρμονιζονται στην ''επικρατουσα'' προπονητικη κατασταση,αμφισβητουνται εντονα κ χανονται.Θυμαμαι ειχε πει ο Πατ Ραιλι σαν προεδρος των Χιτ,στον Βαν Γκαντι που ειχε αναλαβει τοτε head coach:''Κοιταξε να λειτουργεις αναλογα με τα χαρακτηριστικα των παικτων που εχεις.Με παικτες σαν τον Σακ,θα ωριμασεις κ θα βελτιωθεις''.Πιστευω οτι οι Προπονητες πρεπει να ειναι πιο flexy κ να παιδευονται περισσοτερο προκειμενου να μην απορριπτονται ταλαντουχοι παικτες,προσπαθωντας να επιτυχουν τον μεγαλυτερο βαθμο λειτουργικοτητας.Επισης πρεπει να πειραματιζονται κ στο ανοικτο γηπεδο.Το Γρηγορο μπασκετ ειναι ελκυστικο,αρεσει στον κοσμο,υπαρχουν Ελληνες παικτες που ειναι καλοι σ'αυτο κ' μπορεις να το ''παντρεψεις'' με πιεστικη αμυνα κ με ουσια(Η Ελλαδα στο Ακροπολις μ'αρεσε).Οι παικτες που εχουν καλες ατομικες επιθετικες ικανοτητες,πρεπει να ναι εκμεταλευσιμοι κ οχι αμφισβητημενοι.(Τι θα ακουγε ο Γκαλης αν αγωνιζοταν σε παροντα χρονο???)
forest79
με διαφορα ο Ρεντζιας το παληκαρι απο τα 16-19 του σε ολες τις μικρες εθνικες ομαδες εβαζε 25π-15ρ κατα μ.ο ψηλος 2.13 γρηγορος, με καλο σουτ απο μεση αποσταση, καλος ριμπαουντερ και κοφτης ειχε ολο το πακετο ενος μεγαλου σταρ αλλα για διαφορους λογους δεν εκανε την καριερα που θα μπορουσε να κανει ,(ουτε το 20% δεν επιασε...)

για μενα νο.2 καμμενος ειναι ο Διαμαντοπουλος 1.96
πραγματικος σκορερ με τριποντο φαρμακι και ηγετικες ικανοτητες, στις μικρες εθνικες με εβαζε πανω απο 30 ποντους ο Ναβαρο μπροστα του ηταν πιο μικρος σκορερ αλλα και αυτος πολυ μικρη καριερα και αν δεν κανω λαθος δεν επαιξε ποτε και στην ανδρων(30%)

νο3 Παπανικολαου 2.00 καποτε γρηγορος, εκρηκτικος με καλο σουτ στη συνεχεια ....(35% )

νο4Ταπουτος
τεραστια φυσικα προσοντα ισως ο πιο αλτικος ελληνας μπασκεμπολιστας και σουτ και ριμπαουντ και θεαμα αλλα και αυτος δεν ειχε αναλογη εξελιξη...(40%)

νο5 Τσαγκαλιδης
[color=#3366FF]αν τον ειχε στη ταξη του ο ξανθος 2-3 χρονακια ακομα οταν ηταν πιτσιρικας τοτε θα ειχε αλλη εξελιξη αυτο το παιδι, τεραστιο κορμι και πολυ δυνατος αλλα...(50% λογο Ν.Β.Α)
enypnio
είναι και λάθος τρόπος δεν μπορεί οι παίχτες στις μικρές εθνικές να είναι δημόσιοι υπάλληλοι

πρέπει να ελέγχεται δεν μπορεί ο έλληνας φορολογούμενος να πληρώνει τον κατιακο τον σιγκουνα που έχουνε βγεί το πολύ 8οι

άμα δεν μπαίνει 2 χρονιές συνεχόμενες σε εξάδα πρέπει να φεύγει από τα κλιμάκια ο παιχτης

ο κατιάκος και ο τουντζιουράκης ήταν άπερα χρόνια στις μικρές εθνικές να τους δίνεις 2 ευκαιρίες και τέρμα άλλους μετά
Pantel
Θα ήθελα να προσθέσω και τον Οικονόμου, μιλάμε για παίκτη που όταν ακόμη έπαιζε στον Παναθηναϊκό θεωρούνταν το καλύτερο ευρωπαϊκό 4άρι. Αλλά έφυγε και η πορεία που ακολούθησε ήταν πραγματικά απογοητευτικη, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί έφυγε από τον Παναθηναϊκό, τι καλύτερο δλδ βρήκε στην Ιταλία
tonykaramou
QUOTE(Giorgos#4 @ Jul 9 2008, 15:14 ) *
παιδια ο φωτσης μπορει να μην πετυχε στο nba αλλ δεν ανηκει σε αυτη την κατηγορια εξαλου δειτε τις εμφανισεις που εκανε φετος στα φιλικα της εθνικησ και την ντιναμο οπως και ο φραγκι αντιθετα πιστευω πως στην λιστα αξιζε να μπει ο διαμαντοπουλος που οπως και ο ταπουτος δεν δικαιωσαν ποτε τις προσδοκιες...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.