Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Πρωτάθλημα Α1 - Σεζόν 2017-2018
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3
Firnen
QUOTE (SteelGandalf @ Mar 24 2018, 19:13 ) *
Σε τι ακριβώς αναφέρεσαι;


Στο οτι η μεταδοση του αγωνα Αρης-Προμηθεας τοσο απ τον εκφωνητη οσο και τον σχολιαστη ειναι λες και παιζει ο Αρης ευρωπαικο ματς με ξενη ομαδα. Και γινεται συχνα και σε αγωνες του ΠΑΟΚ απ τον Τραπεζανιδη και αλλον εναν δημοσιογραφο που μου διαφευγει πως τον λενε. Ελεος πια με την ΕΡΤ.

ΥΓ. Εφυγε ο Γιαννακης, αρα δεν υπαρχει λογος να σφυριζει κοντρα τον Αρη πλεον το συστημα της ΕΟΚ...ολα ωραια και καλα...σαπιλα.
SteelGandalf
QUOTE(G-arenas @ Mar 24 2018, 19:10 ) *
εκτος απο αυτο. οσοι βλεπετε το ματς θελω να μου πειτε λιγο για την διαιτησια ή εγω ειμαι τρελος? ειδικα τα 2 επιθετικα που εδωσε σε ελλις και δημακο ουτε 5χρονος οπαδος του αρη δν τα δινει.


Μια χαρά είναι η διαιτησία. Σας παρακαλώ όμως να σταματήσετε εδώ τις αναφορές σας σε αυτήν, διότι απαγορεύεται στον συγκεκριμένο χώρο αυτή η συζήτηση. Μη βλέπουμε παντού φαντάσματα. Σε ό,τι αφορά τον Τραπεζανίδη, μπορεί να υποστηρίζει της ομάδες μας, αλλά δεν αποκρύπτει την αλήθεια. Ποτέ δεν έχω παρατηρήσει να υποπίπτει σε τέτοιου είδους ατόπημα.

2η Περίοδος (Ημίχρονο)

Άρης - Προμηθέας Πατρών : 35-40

Ήταν στραβό το κλίμα, το 'φαγε κι ο γάιδαρος. Δεχθήκαμε τρίποντο από το Νίκο Γκίκα, στο τελευταίο κυριολεκτικά δευτερόλεπτο, από το κέντρο του γηπέδου. Επιθετικά έχουμε μεγάλο πρόβλημα. Δεν υπάρχουν αυτοματισμοί και πηγαίνουμε περισσότερο ατομικά, κάτι που δεν έχει ως αποτέλεσμα πάντα ορθολογικές επιλογές. Στην άμυνα, υπάρχει διάθεση και προσπάθεια, αλλά δεν αρκεί αυτό απέναντι σε τόσο καλοδουλεμένη ομάδα και με τέτοια πληθώρα επιλογών.
shtarkws
Να προσθέσω και εγώ ότι η κουβέντα για την διαιτησία αποδοκιμαζεται. Βλέπουμε ωραίο ματσάκι, ας επικεντρωθουμε σε αυτό
G-arenas
QUOTE (SteelGandalf @ Mar 24 2018, 19:19 ) *
Μια χαρά είναι η διαιτησία. Σας παρακαλώ όμως να σταματήσετε εδώ τις αναφορές σας σε αυτήν, διότι απαγορεύεται στον συγκεκριμένο χώρο αυτή η συζήτηση. Μη βλέπουμε παντού φαντάσματα. Σε ό,τι αφορά τον Τραπεζανίδη, μπορεί να υποστηρίζει της ομάδες μας, αλλά δεν αποκρύπτει την αλήθεια. Ποτέ δεν έχω παρατηρήσει να υποπίπτει σε τέτοιου είδους ατόπημα.

2η Περίοδος (Ημίχρονο)

Άρης - Προμηθέας Πατρών : 35-40

Ήταν στραβό το κλίμα, το 'φαγε κι ο γάιδαρος. Δεχθήκαμε τρίποντο από το Νίκο Γκίκα, στο τελευταίο κυριολεκτικά δευτερόλεπτο, από το κέντρο του γηπέδου. Επιθετικά έχουμε μεγάλο πρόβλημα. Δεν υπάρχουν αυτοματισμοί και πηγαίνουμε περισσότερο ατομικά, κάτι που δεν έχει ως αποτέλεσμα πάντα ορθολογικές επιλογές. Στην άμυνα, υπάρχει διάθεση και προσπάθεια, αλλά δεν αρκεί αυτό απέναντι σε τόσο καλοδουλεμένη ομάδα και με τέτοια πληθώρα επιλογών.

μια χαρα δεν ειναι η διαιτησια. ο αρης παιζει λυσασμενα(και πολυ καλα κανει και μπραβο του) και του εχει σφυριχτει 1 φαουλ στο 2ο δεκαλεπτο. αντιθετα ο προμηθεας, ετσι και αλλιως ποτε δεν το κανει, δεν παει στις επαφες αλλα εχει πολλα φαουλ. πως γινεται αυτο?

και δεν θα πω για τα 2 επιθετικα φαουλ, για 2 φαουλ του λιποβι και τα 3 του χολ, για τα βηματα του τσαιρελη και 2-3 ακομα φαουλ που δεν εδωσε στον προμηθεα και τα εδωσε στον αρη. δηλαδη ετσι και πιεσει ο προμηθεας ποσα φαουλ θα του δωσει?

QUOTE (shtarkws @ Mar 24 2018, 19:23 ) *
Να προσθέσω και εγώ ότι η κουβέντα για την διαιτησία αποδοκιμαζεται. Βλέπουμε ωραίο ματσάκι, ας επικεντρωθουμε σε αυτό

συμφωνω σε αυτο. αλλα οχι και μια χαρα η διαιτησια. ειναι σαν να ελεγα εγω οτι στο τελευταιο ματς στο οακα με οσφπ για την α1 η διαιτησια ηταν μια χαρα, ενω πηραμε πολλα σφυριγματα.
pan24
Με τον Μιλοσεβιτς να μην παιζει σημερα και τον Λιποβι να κανει γρηγορα 3ο ο Σαλουστρος θα πρεπει να αντεξει να παιξει 40'

QUOTE (G-arenas @ Mar 24 2018, 19:29 ) *
μια χαρα δεν ειναι η διαιτησια. ο αρης παιζει λυσασμενα(και πολυ καλα κανει και μπραβο του) και του εχει σφυριχτει 1 φαουλ στο 2ο δεκαλεπτο. αντιθετα ο προμηθεας, ετσι και αλλιως ποτε δεν το κανει, δεν παει στις επαφες αλλα εχει πολλα φαουλ. πως γινεται αυτο?

και δεν θα πω για τα 2 επιθετικα φαουλ, για 2 φαουλ του λιποβι και τα 3 του χολ, για τα βηματα του τσαιρελη και 2-3 ακομα φαουλ που δεν εδωσε στον προμηθεα και τα εδωσε στον αρη. δηλαδη ετσι και πιεσει ο προμηθεας ποσα φαουλ θα του δωσει?


συμφωνω σε αυτο. αλλα οχι και μια χαρα η διαιτησια. ειναι σαν να ελεγα εγω οτι στο τελευταιο ματς στο οακα με οσφπ για την α1 η διαιτησια ηταν μια χαρα, ενω πηραμε πολλα σφυριγματα.

Συντοπιτη παρακαλω να το ληξουμε εδω η να το συνεχισεις στο καταλληλο τοπικ και μετα το τελος του παιχνιδιου ισως συμμετασχω και εγω εκει smile.gif
SteelGandalf
QUOTE(G-arenas @ Mar 24 2018, 19:29 ) *
συμφωνω σε αυτο. αλλα οχι και μια χαρα η διαιτησια. ειναι σαν να ελεγα εγω οτι στο τελευταιο ματς στο οακα με οσφπ για την α1 η διαιτησια ηταν μια χαρα, ενω πηραμε πολλα σφυριγματα.


Δηλαδή εις βάρος του Άρη δεν έγιναν λάθη; Και τι πάει να πει πως ο Προμηθέας δεν πιέζει; Δηλαδή στην άμυνα του τι κάνει; Με τα μάτια παίζουν οι παίχτες του; Εν πάση περιπτώσει, αν θες να συνεχίσεις ν' αναφέρεσαι στην διαιτησία και ν' αγνοείς τους κανόνες του φόρουμ, εφόσον αυτό είναι που σου έχει μείνει απ' το 1ο ημίχρονο, κάνε το...
shtarkws
Όταν λέμε ότι δεν συζητάμε την διαιτησία δεν είναι επειδή θεωρούμε ότι οι διατητες δεν κάνουν λάθη. Προτιμούμε όμως να συγκεντρωθουμε στα αγωνιστικά
G-arenas
QUOTE (pan24 @ Mar 24 2018, 19:34 ) *
Με τον Μιλοσεβιτς να μην παιζει σημερα και τον Λιποβι να κανει γρηγορα 3ο ο Σαλουστρος θα πρεπει να αντεξει να παιξει 40'


Συντοπιτη παρακαλω να το ληξουμε εδω η να το συνεχισεις στο καταλληλο τοπικ και μετα το τελος του παιχνιδιου ισως συμμετασχω και εγω εκει smile.gif

χαχα εγινε. smiley.gif

πρεπει να βαλει στο ματς και τον ελλις ο γιατρας. για να παιξει στα ποδια τον μαρας. δεν θα αντεξει ο τουντζιαρακης τοσο πολυ
SteelGandalf
3η Περίοδος

Άρης - Προμηθέας Πατρών : 53-51

Στην τελευταία φάση ο Άρης κάνει χαρακτηριστικό λάθος. Ενώ έχει ένα φάουλ να δώσει και απομένουν ελάχιστα δευτερόλεπτα, όχι μόνο δεν το κάνουν οι παίχτες του, αλλά αφήνουν κι ελεύθερο έναν αντίπαλο τους που σουτάρει και σκοράρει με δίποντο. Το παιχνίδι εξακολουθεί να είναι "κλειστό" και αν πάει στο τελευταίο σουτ και το χρειαζόμαστε εμείς, δύσκολα τα πράγματα καθώς η ψυχολογία δεν είναι υπέρ μας.
shtarkws
Ο Άρης έχει μεγάλα κενά στο ροστερ και κατά συνέπεια μπορεί να παίξει πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Φαίνεται ότι προσπαθεί μέσω της Άμυνας να κρατήσει τον αντίπαλο χαμηλά στο σκορ και να σκοράρει είτε με τρίποντα είτε με hero ball
SteelGandalf
Με τρία συνεχόμενα τρίποντα καταφέραμε να πάρουμε κεφάλι στο σκορ, αλλά μετά χάθηκαν πολλές επιθέσεις εκατέρωθεν και τώρα ο Αθηναίου έκανε το 60-57, αλλά απομένουν ακόμη 4'26", χρόνος πολύς για να αλλάξουν πολλά.
SteelGandalf
4η Περίοδος (Τελικό Σκορ)

Άρης - Προμηθέας Πατρών : 68-64

Απέμεναν 23" για το τέλος (σκορ 67-62). Είχαμε τη μπάλα με επαναφορά από το πλάι και κάναμε ολέθριο λάθος που ευτυχώς δεν το πληρώσαμε. Αντί να βάλουμε τη μπάλα στο παρκέ και να τελειώσουμε το παιχνίδι, δώσαμε περισσότερα δικαιώματα στον Προμηθέα να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του. Στο πρόσφατο παρελθόν, τα έχουμε πληρώσει ακριβά τα αντίστοιχα λάθη. Η σημερινή μας νίκη είναι ιδιαιτέρως σημαντική, τόσο από βαθμολογικής πλευράς, όσο κυρίως από ψυχολογικής.

Key facts of the game



Box Score



QUOTE(www.pressaris.gr - 23/3/2018)
Πήρε αυτό που ήθελε ο Άρης, νίκη επί του Προμηθέα (68-64)

Με άγχος, με πίεση, με αγωνία, με ατυχία, με… κατάρα ο Άρης πήρε αυτό που ήθελε! Κέρδισε τον Προμηθέα με σκορ 68-64 για την 20η αγωνιστική και πήρε πολύ μεγάλη ανάσα στη προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τις περιπέτειες, στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο του.


Το ότι ο Άρης έπαιζε με τη πλάτη στον τοίχο ήταν ολοφάνερο από το πρώτο δευτερόλεπτο. Ο Αγγέλου προσπάθησε να δώσει ηρεμία και να κρατήσει φρέσκια την ομάδα του με συνεχείς αλλαγές, οι κίτρινοι είχαν ένα καλό ρυθμό επιθετικά, αλλά αμυντικά δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον Προμηθέα. Οι Πατρινοί είχαν εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας στο πρώτο ημίχρονο: 7/11 δίποντα, 7/13 τρίποντα και 5/6 βολές!

Ο Άρης προηγήθηκε με 22-19 στο πρώτο δεκάλεπτο, παίρνοντας λύσεις επιθετικά από Μπελ και Μάρας και στο 11’ το σκορ έγινε 25-21. Ο Προμηθέας παρότι έπαιζε χωρίς τον Μιλόσεβιτς, είχε σε καλή μέρα τον Γκίκα και τον Τουτζιαράκη, έκανε σερί 8-0 και προσπέρασε με 25-29 (12’) και 29-34 (15’).

Οι κίτρινοι επανήλθαν μέσα από την αμυντική προσπάθειά τους, πέρασαν με 35-34, αλλά δεν χρησιμοποίησαν σωστά τα ομαδικά φάουλ. Είχαν να δώσουν τρία φάουλ, δεν το έκαναν και το πλήρωσαν το τελευταίο λεπτό. Ο Φαγιέ έκανε το 35-37 και ο Γκίκας με τρίποντο πίσω από το κέντρο αφού έκλεψε τη μπάλα από τον (κακό στο α’ με 3π. και 3λ.) Μποχωρίδη διαμόρφωσε το 35-40 του πρώτου μέρους.

Με πολύ καλή άμυνα και έλεγχο των ριμπάουντ, ο Άρης γύρισε σχετικά γρήγορα από το -7 (35-42 στο 21’). Βρήκε λύσεις από τον Αθηναίου, τον Μπελ και τον Τσαϊρέλη, προηγήθηκε με 43-42 (24’) και 47-46 (27’), είχε τις ευκαιρίες να ξεφύγει ακόμα περισσότερο, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε, όμως στο τελευταίο λεπτό δύο σερί τρίποντα από Τσαϊρέλη και Φλιώνη διαμόρφωσαν το 53-49. Οι κίτρινοι έκαναν λάθος στη διαχείριση των ομαδικών φάουλ, είχαν να δώσουν ένα στην τελευταία κατοχή του Προμηθέα, δεν το έκαναν – ούρλιαζε ο Αγγέλου από τον πάγκο για ένα φάουλ – και ο Χολ μείωσε σε 53-51.

Ντέρμπι έγινε και στη τέταρτη περίοδο. Ο Άρης προσπαθούσε να ξεφύγει σε απόσταση 3-4 κατοχών, αλλά ο Προμηθέας δεν τον άφηνε. Στο 31’ το σκορ ήταν 56-53, στο 33’ ο Τσαϊρέλης έκανε το 58-55 και στο 36’ ο Αθηναίου μετά από κλέψιμο έγραψε στον αιφνιδιασμό το 60-57.

Ο Προμηθέας με βολές μείωσε σε 60-59 εκμεταλλευόμενος την αστοχία των παικτών του Αγγέλου, όμως στα 2:28 πριν το τέλος ο Αθηναίου πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 63-59. Ο ίδιος με 2/2 βολές έγραψε το 65-59 (1:38), αλλά ο Γκίκας απάντησε άμεσα (1:28) με τρίποντο μειώνοντας σε 65-62.

Ο Μποχωρίδης αστόχησε με αντίπαλο τον Φαγιέ, ο Σενεγαλέζος αστόχησε σε τρίποντο (50’’) και ο Λίποβι πάτησε γραμμή μετά το επιθετικό ριμπάουντ που πήρε, δίνοντας την κατοχή στους κίτρινους. Ο Αθηναίου κέρδισε φάουλ από τον Φαγιέ, έβαλε τις βολές για το 67-62 (30’’) και ο Γκίκας με εξαιρετική άμυνα του Τσαϊρέλη έκανε μπρος πίσω (23’’). Οι κίτρινοι έκαναν λάθος στην επαναφορά και ο Φαγιέ στα 5,6’’ έκανε το 67-64. Στα 5’’ ο Μποχωρίδης πήγε στη γραμμή των βολών έβαλε τη πρώτη, έχασε τη δεύτερη (68-64), αλλά αυτό ήταν αρκετό για να πάρει ο Άρης τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-40, 53-51, 68-64.
pan24
Συγχαρητηρια στον Αρη για την νικη
Οι παικτες του τα εδωσαν ολα σημερα
Κριμα για τον Προμηθεα που μπορουσε να κερδισει...
nikmamba
QUOTE(basket72 @ Mar 24 2018, 19:12 ) *
Εγώ στηρίζω τον αϊθαλή Τραπεζανίδη smiley.gif . Παίζει να μεταδίδει αγώνες καμιά 30αρια χρόνια τώρα και δεν έχω καταλάβει τι ομάδα είναι, απλώς στηρίζει τις ομάδες της Θεσσαλονίκης. Μια χαρά.

ηρακλης ειναι

QUOTE(G-arenas @ Mar 24 2018, 19:10 ) *
εκτος απο αυτο. οσοι βλεπετε το ματς θελω να μου πειτε λιγο για την διαιτησια ή εγω ειμαι τρελος? ειδικα τα 2 επιθετικα που εδωσε σε ελλις και δημακο ουτε 5χρονος οπαδος του αρη δν τα δινει.

οτι ευνοηθηκε ο Αρης?μαλιστα...

Βαλε δες το πρωτο ημιχρονο στην πατρα τι εχει γινει για αν γυρισει απο το -10 ο προμηθεας στο πρωτο ημιχρονο με κλασικο αναστοπουλο και ξαναμιλαμε για σημερα

QUOTE (Firnen @ Mar 24 2018, 19:17 ) *
Στο οτι η μεταδοση του αγωνα Αρης-Προμηθεας τοσο απ τον εκφωνητη οσο και τον σχολιαστη ειναι λες και παιζει ο Αρης ευρωπαικο ματς με ξενη ομαδα. Και γινεται συχνα και σε αγωνες του ΠΑΟΚ απ τον Τραπεζανιδη και αλλον εναν δημοσιογραφο που μου διαφευγει πως τον λενε. Ελεος πια με την ΕΡΤ.

ΥΓ. Εφυγε ο Γιαννακης, αρα δεν υπαρχει λογος να σφυριζει κοντρα τον Αρη πλεον το συστημα της ΕΟΚ...ολα ωραια και καλα...σαπιλα.

στο πανιωνιος-κοροιβος ειχαν φερει τον δρελιωζη και φωναζε μπραβο στην ομαδα μας και καλο θα ηταν να μην κανει τη δευτερη νικη του εκτος εδρας ο κοιροβς σημερα..αλλα μας πειραξε ο τραπεζανιδης?
SteelGandalf
QUOTE(pan24 @ Mar 24 2018, 20:22 ) *
Συγχαρητηρια στον Αρη για την νικη
Οι παικτες του τα εδωσαν ολα σημερα
Κριμα για τον Προμηθεα που μπορουσε να κερδισει...


Και προχθές τα έδωσαν όλα, αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα του, έχυσαν την καρδάρα με το γάλα από μόνοι τους...
nikmamba
QUOTE (SteelGandalf @ Mar 24 2018, 20:25 ) *
Και προχθές τα έδωσαν όλα, αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα του, έχυσαν την καρδάρα με το γάλα από μόνοι τους...

ακριβως οπως το πες..ιδιο ματς με προχτες εγινε...σημερα δεν χασαμε 4 ριμπ αλλα 1 στο τελος,δεν χασαμε βολες και δεν εβαλε 3/3 ο προμηθεας....

παικτικες λεπτομερειες στις οποιες ενας προπονητης δεν μπορει να παρεμβει αλλα τελικα κανουν τον ενα μαγκα(αγγελου) και τον αλλο κακο(γιαννακη)
G-arenas
QUOTE (nikmamba @ Mar 24 2018, 20:24 ) *
οτι ευνοηθηκε ο Αρης?μαλιστα...

Βαλε δες το πρωτο ημιχρονο στην πατρα τι εχει γινει για αν γυρισει απο το -10 ο προμηθεας στο πρωτο ημιχρονο με κλασικο αναστοπουλο και ξαναμιλαμε για σημερα

εγω παντως βλεπω οτι ολοι οσοι ειδαν το ματς και ασχετα αν υποστηριζαν τον προμηθεα εγραφαν για σφαγη υπερ του του αρη. λιγο να ειδες το ματς καταλαβαινεις. το ματς ηταν για γελια.

εχεις παραπονα απο την διαιτησια σε ματς που εφαγες 30 ποντους στο κεφαλι??? ημαρτον! icon_drunk.gif icon_drunk.gif
nikmamba
QUOTE (G-arenas @ Mar 24 2018, 20:29 ) *
εγω παντως βλεπω οτι ολοι οσοι ειδαν το ματς και ασχετα αν υποστηριζαν τον προμηθεα εγραφαν για σφαγη υπερ του του αρη. λιγο να ειδες το ματς καταλαβαινεις. το ματς ηταν για γελια.

εχεις παραπονα απο την διαιτησια σε ματς που εφαγες 30 ποντους στο κεφαλι??? ημαρτον! icon_drunk.gif icon_drunk.gif

διαβασε λιγο τι εγραψα..μιλησα για το δευτερο ημιχρονο?στο πρωτο μερος ηταν κοντα το ματς..ο Αρης ηταν στο +10 και ο προμηθεας που ηταν απο 2 ηττες στη σειρα σε αλλο γηπεοδ..

δευτερο δεκαλεπτο με μεγαλο αναστοπουλο ο προμηθεας φουλ πρες κι ο αρης ζωνη τα αουλ 2-10....αλλα εκει ολα καλα..

ποιοι ειδαν σπρωξιμο?οι πανιωνιοι που παρακλουσαν να χασουμε σημερα την ιδια στιγμη που τους σπρωχνουν απο παντου να σωθουνε?δεν πειραζει...ενοχλησε πολυ ο Αρης σημερα..

οτι ειμαστε σε αυτη τη θεση γιοα μας εχουν κλεψει σε πλαια-ρεθυμνο-λαρισα δεν μετραει?
SteelGandalf
Ο κόουτς του Προμηθέα κος Μάκης Γιατράς, έκανε, μόλις, χαρακτηριστικές δηλώσεις χωρίς ίχνος υπαινιγμών και τόνισε, μεταξύ άλλων, πως ο κόσμος του Άρη ήταν εξαιρετικός κι επειδή πρέπει να τα λέμε όλα (όπως δήλωσε χαρακτηριστικά) δεν τους ενόχλησε κανείς. Είπε πως από τα δικά τους λάθη, ο Άρης πέτυχε 28 πόντους κι έδωσε συγχαρητήρια στους παίχτες του λέγοντας πως έπαιξαν αντρίκια, παρά την ήττα.

Αν στο σημερινό παιχνίδι μείνουμε στην διαιτησία, τότε θαρρώ πως δεν πρέπει να ξαν' ασχοληθούμε με κανένα ομαδικό άθλημα.-
nikmamba
ενοχλει ο Αρης γκανταλφ..ειδες κανεναν να μιλησει για διαιτησια μετα το εγκλημα στο ρεθυμνο...?δε βαριεσαι..
pan24
QUOTE (SteelGandalf @ Mar 24 2018, 20:42 ) *
Ο κόουτς του Προμηθέα κος Μάκης Γιατράς, έκανε, μόλις, χαρακτηριστικές δηλώσεις χωρίς ίχνος υπαινιγμών και τόνισε, μεταξύ άλλων, πως ο κόσμος του Άρη ήταν εξαιρετικός κι επειδή πρέπει να τα λέμε όλα (όπως δήλωσε χαρακτηριστικά) δεν τους ενόχλησε κανείς. Είπε πως από τα δικά τους λάθη, ο Άρης πέτυχε 28 πόντους κι έδωσε συγχαρητήρια στους παίχτες του λέγοντας πως έπαιξαν αντρίκια, παρά την ήττα.

Αν στο σημερινό παιχνίδι μείνουμε στην διαιτησία, τότε θαρρώ πως δεν πρέπει να ξαν' ασχοληθούμε με κανένα ομαδικό άθλημα.-

Συμφωνω οτι ηταν ωραιο παιχνιδι και δεν πρεπει να μεινουμε στην διαιτησια οπως και σε αλλα παιχνιδια αλλωστε
Παντως γενικοτερα οταν ενας προπονητης δεν κανει δηλωσεις για την διαιτησια η μια ομαδα δεν βγαζει ανακοινωσεις(ο Προμηθεας πχ σε δυο χρονια Α1 εχει βγαλει μια ανακοινωση φετος μετα τον Παναθηναικο και αλλη μια περσι μετα απο παιχνιδι που κερδισε) δεν σημαινει οτι θεωρουν οτι ειναι ολα ενταξει
SteelGandalf
QUOTE(nikmamba @ Mar 24 2018, 20:46 ) *
ενοχλει ο Αρης γκανταλφ..ειδες κανεναν να μιλησει για διαιτησια μετα το εγκλημα στο ρεθυμνο...?δε βαριεσαι..


Στέργιος. wink.gif

Ενοχλεί διαχρονικά ο 104 ετών Άρης! wink.gif
shtarkws
Το επόμενο πόστ από αυτό, που θα αναφέρεται στην διαιτησία θα έχει αυτομάτως +1 φάουλ
SteelGandalf
QUOTE(pan24 @ Mar 24 2018, 20:51 ) *
Συμφωνω οτι ηταν ωραιο παιχνιδι και δεν πρεπει να μεινουμε στην διαιτησια οπως και σε αλλα παιχνιδια αλλωστε
Παντως γενικοτερα οταν ενας προπονητης δεν κανει δηλωσεις για την διαιτησια η μια ομαδα δεν βγαζει ανακοινωσεις(ο Προμηθεας σε δυο χρονια Α1 εχει βγαλει μια ανακοινωση φετος μετα τον Παναθηναικο και αλλη μια περσι μετα απο παιχνιδι που κερδισε) δεν σημαινει οτι θεωρουν οτι ειναι ολα ενταξει


Δεν θα διαφωνήσω. Ούτε το γεγονός ότι δεν άφησε υποννοούμενα αποτελεί απόλυτη απόδειξη. Όμως, ειλικρινά πιστεύεις πως η διαιτησία σήμερα επηρέασε το αποτέλεσμα; Το παιχνίδι μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο ήταν "ανοιχτό". Μπορούσαμε να το χάσουμε ανά πάσα στιγμή, αφού απωλέσαμε δεκάδες ευκαιρίες για να πάρουμε διαφορά στο σκορ, όπως και ο Προμηθέας αντίστοιχα. Αν είναι να ψάχνουμε μάγισσες, τότε πάω πάσο. Δεν θα το συνεχίσω. Στα 40 μου χρόνια προτιμώ να απέχω γενικώς, παρά να ρίχνω νερό στο μύλο όσων θέλουν απλά να διαμαρτύρονται για τις διαμαρτυρίες. Έχουν δει πολλά τα μάτια μου, αλλά δεν βγήκα σε κάθε ευκαιρία να διαμαρτύρομαι για τις διαιτησίες. Ακόμη και στον κατάλληλο χώρο του συγκεκριμένου φόρουμ, αν ψάξετε, δεν θα με βρείτε να συζητώ σχετικά.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr - 24/3/2018)
Γιατράς: «Καταπληκτική ατμόσφαιρα, καταπληκτικός ο κόσμος, άντρες οι παίκτες μου»

Ο Μάκης Γιατράς μίλησε για την εξαιρετική ατμόσφαιρα του Αλεξανδρείου, έπλεξε το εγκώμιο του Βαγγέλη Αγγέλου και επεσήμανε πως οι παίκτες του πάλεψαν με σθένος.


Ο τεχνικός του Προμηθέα τόνισε: “Έγινε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, το ήθελαν και οι δύο ομάδες για διαφορετικούς λόγους. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, ήταν άντρες και πάλεψαν σε ένα πολύ δύσκολο γήπεδο. Ήταν καταπληκτική η ατμόσφαιρα, καταπληκτικός ο κόσμος. Έδειξαν σθένος. Αν και δεν πιστεύω σε αριθμούς, είδα ένα στατιστικό που λέει πολλά. Ο Άρης πέτυχε 28 πόντους από λάθη αντιπάλου, ενώ εμείς μόλις 9 πόντους. Αυτό λέει πολλά” και πρόσθεσε: “Συγχαρητήρια στον Άρη, είναι μαχητής ο κόουτς Αγγέλου το ξέρετε όλοι. Να ευχηθώ καλή πορεία, δεν είναι ο Άρης ομάδα να παλεύει για σωτηρία…”.

Για το ότι ο Προμηθέας δεν επέβαλλε τον ρυθμό του σχολίασε: “Όταν έχει συνηθίσει μια ομάδα να βάζει 80 πόντους, είχαμε 40 στο ημίχρονο και μόλις 24 πόντους στο δεύτερο, αυτό τα λέει όλα… Προσπαθήσαμε να ανοίξουμε το παιχνίδι, αλλά παίζουν δύο ομάδες”.
polykos
QUOTE(nikmamba @ Mar 24 2018, 20:37 ) *
ποιοι ειδαν σπρωξιμο?οι πανιωνιοι που παρακλουσαν να χασουμε σημερα την ιδια στιγμη που τους σπρωχνουν απο παντου να σωθουνε?δεν πειραζει...ενοχλησε πολυ ο Αρης σημερα..

Κάποια στιγμή δες το αυτό το πράγμα, σε γιατρό, σε ξεματιάστρα?
Οπου θέλεις !!!!
SteelGandalf
QUOTE(polykos @ Mar 24 2018, 21:56 ) *
Κάποια στιγμή δες το αυτό το πράγμα, σε γιατρό, σε ξεματιάστρα?
Οπου θέλεις !!!!


Αντιλαμβάνομαι τι θες να πεις. Επέλεξες όμως έναν προκλητικό τρόπο για να το εκφράσεις, γεγονός που μπορεί να "πυροδοτήσει" ανάλογες αντιδράσεις από την άλλη πλευρά (μην απαντήσεις Νίκο).

Δεν θα ήταν προτιμότερο να ρωτήσεις από που εξήγαγε αυτό το συμπέρασμα ο συμφορουμίτης; Δεν θα ήταν πιο καλά να τοποθετηθείς ουσιαστικά; Εγώ, ας πούμε, δεν πιστεύω πως υπάρχουν πολλοί εκεί έξω που πίστεψαν πως ο Άρης θα κινδυνέψει με υποβιβασμό. Το λέω ειλικρινά. Πιθανόν να υπάρχουν μερικοί εμπαθείς που τον αντιπαθούν σφόδρα και που θα το επιθυμούσαν διακαώς, αλλά από την επιθυμία μέχρι το να γίνει πραγματικότητα, υπάρχει μια απόσταση ετών φωτός...
shtarkws
+1 φάουλ polykos, κανονισμός 3 και μη συμμόρφωση σε υπόδειξη moderator
SteelGandalf
QUOTE(www.yellownews.gr - 24/3/2018)
Αγγέλου: «Eίμαστε σε μια προσπάθεια σκυταλοδρομίας και συνεχίζουμε για το φίνις του πρωταθλήματος»

Ο Βαγγέλης Αγγέλου καλείται να διαχειριστεί μια ομάδα τραυματισμένη ψυχολογικά, γι’ αυτό ακριβώς είπε ότι το πρόβλημα του Άρη δεν είναι το μπάσκετ.

Ο τεχνικός των κίτρινων επεσήμανε στη συνέντευξη Τύπου
:

Ο Προμηθέας έχει μια πολύ αξιοπρόσεκτη προσέγγιση στο παιχνίδι, η φετινή πορεία του δικαιώνει. Το ότι αγωνίζονται και φτάνουν μέχρι εδώ με αυτή την ποιότητα χαρακτήρα λέει πολλά…

Για τον αγώνα είπε:

Να μην αναφερθώ σε λεπτομέρειες. Ξέρετε και ξέρω καλά ότι το πρόβλημα του Άρη δεν είναι το μπάσκετ. Είναι πολύπλευρο. Είδα αυτές τις 40 ώρες που είμαι εδώ πάρα πολλούς ανθρώπους να έχουν διάθεση να τρέξουν σε όλα τα μέτωπα, να αγωνιστούν. Όλοι προσπαθούν. Αυτό που προσπαθήσαμε εμείς δεν ήταν προπονητικό, αλλά ψυχοπνευματικό. Θέλαμε να βοηθήσουμε τους παίκτες για να βγει το 40λεπτο όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα. Βοήθησε ο Θεός και ήρθε η νίκη.

Θέλω να ευχαριστήσω όλους αυτούς τους ανθρώπους επί τη ευκαιρία των γενεθλίων για τα 104 χρόνια του συλλόγου. Δέχθηκα τηλέφωνα και μηνύματα στήριξης και είναι συγκινητικό… Σε αυτή τη φάση που βρισκόμαστε, είμαστε σε μια προσπάθεια σκυταλοδρομίας και συνεχίζουμε για το φίνις του πρωταθλήματος…
nikmamba
QUOTE (polykos @ Mar 24 2018, 21:56 ) *
Κάποια στιγμή δες το αυτό το πράγμα, σε γιατρό, σε ξεματιάστρα?
Οπου θέλεις !!!!

δεν πεφτω στο επιπεδο σου..ψαξε τι ειχαν γραψει πιο πριν και ισως κτλβεις γιατι εγραψα οτι εγραψα...
SteelGandalf
Πριν λίγες ώρες δημιουργήθηκε, στο υποφόρουμ του Παναθηναϊκού, αναφορά σχετικά με την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος κόντρα στην ομάδα μας.

Για περισσότερα καθώς και για οποιαδήποτε σχόλια σχετικά με την σημερινή αναμέτρηση, μπορείτε να απευθυνθείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:

21η Αγωνιστική Πρωταθλήματος

Παναθηναϊκός - Άρης
SteelGandalf
22 Αγωνιστική Πρωταθλήματος

Τετάρτη, 11/4/2018, 18:00
(ΕΡΤ1 "λεπτό προς λεπτό")

Άρης - Κύμη

QUOTE(www.pressaris.gr - 11/4/2018)
Ο Άρης με τον κόσμο του έτοιμος για το πρώτο βήμα της αποφυγής των περιπετειών!

Ο Άρης υποδέχεται σήμερα (18:00) την Κύμη στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League και θέλει να κάνει το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζεται για να βγει οριστικά από τις περιπέτειες και τα σενάρια στην ουρά της βαθμολογίας.


Το παιχνίδι ήταν εξαρχής δύσκολο γιατί η Κύμη είναι ομάδα που έχει βρει χημεία και καλό αγωνιστικό ρυθμό. Έγινε δυσκολότερο γιατί ο Βαγγέλης Αγγέλου δεν θα έχει στη διάθεσή του ούτε τον Γκάρι Μπελ, ούτε τον Γιάννη Αθηναίου. Αποφασίστηκε να μην αγωνιστούν διότι δεν είναι 100% έτοιμοι και ο κίνδυνος υποτροπής των θλάσεων που έχουν υποστεί είναι μεγάλος, οπότε οι κίτρινοι δεν θέλουν να ρισκάρουν να τους χάσουν για ακόμα μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

Είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για δύο πολύ σοβαρές απουσίες και μάλιστα στην ίδια θέση και αυτό κάνει τη ζωή του Αγγέλου και των παικτών του ακόμα πιο δύσκολη.

Αθηναίου και Μπελ υπήρξαν οι κορυφαίοι στη νίκη επί του Προμηθέα 20 μέρες πριν, σήμερα δεν θα υπάρχουν, κάτι που σημαίνει ότι θα πρέπει άλλοι παίκτες να βγουν μπροστά.

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης είναι σίγουρα ένας από αυτούς, αλλά όχι μόνο αυτός. Είναι βέβαιο ότι θα πάρει χρόνο συμμετοχής και ο Ομάρ Προύιτ, ο οποίος ενεργοποιήθηκε με τον Παναθηναϊκό, ήταν καλός και με στο φιλικό με τη Μέγκα Μπάσκετ και σήμερα καλείται να παίξει έναν ρόλο διαφορετικό από ότι είχε συνηθίσει.

Όπως εύστοχα παρατήρησε ο Μποχωρίδης χθες, το παιχνίδι σήμερα θα το πάρει ο παίκτης που είναι ικανός να καλύψει το κενό των Αθηναίου και Μπελ. Ο κόσμος της ομάδας που θα γεμίσει το Παλέ και θα δημιουργήσει την ατμόσφαιρα που μόνο αυτός ξέρει. Απόψε μιλάει το Παλέ…

Το παιχνίδι είναι κομβικό ειδικά μετά τις χθεσινές νίκες του Πανιωνίου στα Τρίκαλα και του Κοροίβου επί του Φάρου Λάρισας. Οι κίτρινοι πρέπει να κάνουν 9 νίκες για να είναι άνετοι ως το τέλος ενός μαρτυρικού πρωταθλήματος και σήμερα έχουν την πρώτη ευκαιρία.
Tuvok
Λίγο πριν τη λήξη του 1ου ημιχρόνου, στο μείον 14 ο Άρης. Λείπουν και οι Αθηναίου - Μπελ, δύσκολα τα πράγματα. sad.gif
SteelGandalf
1η Περίοδος

Άρης - Κύμη : 13-19

2η Περίοδος (Ημίχρονο)

Άρης - Κύμη : 28-41

Σκούρα τα πράγματα. Χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια για να γίνει η ανατροπή. Δεν έχω εικόνα του αγώνα, αλλά η στατιστική "μιλάει" από μόνη της. Η διαφορά στα ριμπάουντς είναι χαοτική.


Halftime Statistics

nikmamba
οταν σε μια ομαδα 8 παικτων λειπουν οι 2 και παιζει κοντρα σε μια πολυ ταλαντουχα που με την τωρινη της μορφη στο ροστερ εχει 11/15 νομιζω δεν μπορουσαμε να περιμενουμε πολλα

επιβαλεται ανασυνταξη και 3/3 στα επομενα ματς με τα πεσμενα(αλλα πολυ επικινδυνα) τρικαλα και εντος με πανιωνιο και ρεθυμνο
SteelGandalf
3η Περίοδος

Άρης - Κύμη : 44-59

4η Περίοδος (Τελικό Σκορ)

Άρης - Κύμη : 60-73

Ντροπιαστική ήττα σε μια χρονιά που τείνει να εξελιχθεί σε μια απ' τις χειρότερες στην ιστορία του συλλόγου.

Key facts of the game



Box Score



QUOTE(www.pressaris.gr - 11/4/2018)
Οδυνηρή ήττα από την Κύμη (60-73) και τώρα… τρέχουμε

Ο Άρης δεν μπόρεσε να διαχειριστεί ούτε την πίεση του αποτελέσματος, ούτε τις απουσίες του Γκάρι Μπελ και του Γιάννη Αθηναίου. Πνίγηκε από το άγχος του και την κακή ποιότητά του και ηττήθηκε από την Κύμη με σκορ 60-73 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Το άγχος ήταν αυτό που κυριάρχησε στο παιχνίδι του Άρη στο πρώτο ημίχρονο. Οι κίτρινοι ήταν εμφανώς πιεσμένοι σε όλες τις προσπάθειές τους, την ώρα που η Κύμη χωρίς να παρουσιάσει κάτι εντυπωσιακό έβαλε τα τρίποντα και απέκτησε διαφορά ασφαλείας, δημιουργώντας ακόμα μεγαλύτερη πίεση στην ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου.

Χωρίς τους Γκάρι Μπελ και Γιάννη Αθηναίου οι κίτρινοι περίμεναν λύσεις πρωτίστως από τους Μποχωρίδη και Προύιτ, όμως αμφότεροι ήταν άστοχοι επιθετικά (1/6 σουτ ο πρώτος, 2/5 σουτ ο δεύτερος). Η μπάλα δεν πέρασε στη ρακέτα, εκεί που ενδεχομένως ο Άρης να μπορούσε να βρει λύσεις με τον Τσαϊρέλη και έτσι το παιχνίδι των κίτρινων έγινε μονότονο και προβλέψιμο. Τα 3/14 τρίποντα ήταν σημάδι άγχους και έλλειψης δημιουργικότητας (μαζί με τις μόλις 3 ασίστ), ενώ την ίδια στιγμή η Κύμη είχε 7/12 σουτ έξω από τα 6,75μ. και είχε κυριαρχήσει στη μάχη των ριμπάουντ (8-24!).

Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 13-19 για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφτασαν στο +14 (18-32) στο 16’ ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι. Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε προ στιγμήν σε 23-32 (18’), αλλά ο ΜακΦάντεν με τρίποντο έγραψε το 28-41 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στη τρίτη περίοδο. Ο Άρης με άγχος… τόνους στα πόδια των παικτών του δεν μπορούσε να λειτουργήσει στην επίθεσή του, ο ανεκδιήγητος Δεσλής σφύριζε συνέχεια κόντρα στους κίτρινους και το σκορ έγινε 30-50 στο 25’… Οι κίτρινοι έψαχναν μια αντίδραση, ο κόσμος προσπαθούσε να δώσει ώθηση, αλλά τα πράγματα ήταν πολύ άσχημα και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 44-59 με τρίποντο του Προύιτ στην εκπνοή.

Ο Άρης ήταν πνιγμένος στο άγχος του, δεν μπορούσε να λειτουργήσει πουθενά, ούτε σε άμυνα, ούτε σε επίθεση και η Κύμη έφτασε στο +21 (47-68) στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Όλα είχαν κριθεί για τον Άρη, παρά το ότι η διαφορά έπεσε στους 8 πόντους με ένα σερί 13-0 (60-68, 1:31) και πλέον μπαίνει σε πολύ μεγάλες περιπέτειες, κυρίως λόγω της εικόνας που παρουσίασε σήμερα στο παρκέ…

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 28-41, 44-59, 60-73.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μάρας 2, Μποχωρίδης 9 (3κλ.), Φλιώνης 7 (1/3δπ., 1/7τρ., 2/2β., 3κλ.), Μούρτος 4, Ντουβιέ 7 (4ρ., 2ασ.), Τσαϊρέλης 14 (7/8β., 2/4δπ., 1/3τρ.), Πουλιανίτης 8 (2/2β., 3/5δπ., 0/2τρ.), Χρηστίδης, Προύιτ 9 (4ρ.).

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 13 (2), Τζόουνς 8, ΜακΓκι 4, ΜακΦάντεν 14 (4), Σμιθ 9, Τσαγκαράκης 9 (3), Γλυνιαδάκης 4, Βίλιαμσον 1, Κάιζερ 6, Μπάρλος 5.
SteelGandalf
Μόλις δημιουργήθηκε, στο υποφόρουμ των Τρικάλων, αναφορά σχετικά με την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος κόντρα στην ομάδα μας.

Για περισσότερα καθώς και για οποιαδήποτε σχόλια σχετικά με την σημερινή αναμέτρηση, μπορείτε να απευθυνθείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:

23η Αγωνιστική Πρωταθλήματος

Τρίκαλα - Άρης


SteelGandalf
24 Αγωνιστική Πρωταθλήματος

Σάββατο, 5/5/2018, 17:00
(ΕΡΤ1 "λεπτό προς λεπτό" & ERTplay1)

Άρης - Πανιώνιος

Επανεκκίνηση του πρωταθλήματος μετά από 20 μέρες, με εντός έδρας αναμέτρηση για τον Άρη, είναι η πρώτη από τις δύο που απομένουν (την επόμενη εβδομάδα είναι η 2η με αντίπαλο το Ρέθυμνο) πριν ολοκληρωθεί η φετινή τραγική χρονιά. Ένας φίλος από τα παλιά, ο νέος κόουτς του Πανιωνίου, ο Βαγγέλης Αλεξανδρής επιστρέφει σε γνώριμα λημέρια, έχοντας αναλάβει την δύσκολη αποστολή να διατηρήσει στην κατηγορία τον ιστορικό. Άπαντες παρόντες από πλευράς Άρη, με τον Douvier να αντιμετωπίζει πρόβλημα τις τελευταίες ημέρες (διάστρεμμα), αλλά να βρίσκεται κανονικά στην αποστολή. Ο κόσμος θα είναι εκεί για να ωθήσει την ομάδα προς τη νίκη. Εφόσον συμβεί αυτό, τότε οι δύο τελευταίοι αγώνες της χρονιάς θα αποτελέσουν τυπική διαδικασία.

QUOTE(www.pressaris.gr - 5/5/2018)
Με νίκη "καθαρίζει" οριστικά…

Ο Άρης εφόσον καταφέρει να κερδίσει σήμερα τον Πανιώνιο καθαρίζει οριστικά από οποιαδήποτε περιπέτεια αφορά την παρουσία του στην κατηγορία την επόμενη χρονιά.


Οι κίτρινοι θα φτάσουν τις εννέα νίκες, ο Πανιώνιος θα μείνει στις επτά και με δύο αγωνιστικές να απομένουν στη καλύτερη περίπτωση θα φτάσει τον Άρη βαθμολογικά, αλλά θα υστερεί στην ισοβαθμία, διότι ο Άρης θα έχει δύο νίκες εναντίον του.

Ελέγχει απόλυτα τη μοίρα της η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ακόμα κι αν στον β’ γύρο υπέστη μια αγωνιστική καθίζηση με μόλις τρεις νίκες σε 10 αγώνες.

Το ροζ φύλλο με τον Πανιώνιο δίνει οριστικά τέλος σε οποιοδήποτε άσχημο σενάριο, που δημιουργήθηκε πρωτίστως διότι η ομάδα έχασε τον αγώνα με τον Κόροιβο στο Παλέ.

Σημασία σήμερα, όμως, δεν έχει το παρελθόν, αλλά το τι θα κάνει ο Άρης το απόγευμα στο Παλέ. Έχει την ευκαιρία του με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, ας την αξιοποιήσει.
geo82
Aς μην κοροϊδευόμαστε, το λογικό είναι ότι θα νικήσει ο Άρης. Ήταν ούτως ή άλλως το φαβορί της αναμέτρησης και τα γεγονότα των τελευταίων ημερών στον Πανιώνιο, απλά "σιγουρεύουν" περισσότερο τη νίκη του.
SteelGandalf
Μην ορκίζεσαι κιόλας...

1η Περίοδος

Άρης - Πανιώνιος : 19-16

Κακό μπάσκετ, μεγάλη αστοχία εκατέρωθεν. Φανερό το άγχος και η νευρικότητα και των δύο ομάδων.

2η Περίοδος (Ημίχρονο)

Άρης - Πανιώνιος : 32-25

Ο Άρης διατηρεί, κατά κάποιον τρόπο, τον έλεγχο του αγώνα, επειδή υπερτερεί στα ριμπάουντς και δη στα επιθετικά. Οι παίχτες του έχουν κατεβάσει 20 (8 επιθετικά), την στιγμή που οι παίχτες του Πανιωνίου έχουν 17 (3 επιθετικά). Ένας ακόμη σημαντικός παράγοντας που, στο 1ο ημίχρονο, είναι υπέρ των γηπεδούχων είναι τα λάθη. Έχουν 4, ενώ την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι έχουν 9. Από πλευράς ευστοχίας, το έγραψα και πιο πάνω, δεν έχει αλλάξει κάτι. Οι κιτρινόμαυροι τα έχουν σπάσει έξω από τα 6,75μ με το άθλιο 2/15 (13%), την ώρα που οι κυανέρυθροι είναι πιο φειδωλοί στις αντίστοιχες επιλογές τους, έχοντας 2/8 (25%). Ο Άρης παίζει δυνατά στην άμυνα κι έχει δημιουργήσει προβλήματα στον Πανιώνιο. Αν παραμείνουν οι παίχτες του το ίδιο συγκεντρωμένοι και στο 2ο ημίχρονο, θα έχουν τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση της νίκης.

Halftime Statistics



Το πιθανότερο είναι το παιχνίδι θα συνεχιστεί με ανάλογη εικόνα, οπότε θα χρειαστούμε παυσίπονα και κολλύρια...
SteelGandalf
3η Περίοδος

Άρης - Πανιώνιος : 49-34

Με επιμέρους σκορ 17-9 και τον Πανιώνιο να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους στην 3η περίοδο μόλις στο 3:50 πριν την ολοκλήρωση της, ο Άρης πήρε διψήφια διαφορά πόντων και ήλεγξε απόλυτα το παιχνίδι. Αν μάλιστα οι παίχτες του ήταν στοιχειωδώς πιο εύστοχοι, τόσο στα σουτ τριών πόντων, όσο και στις βολές, τότε η διαφορά θα είχε ξεφύγει και πάνω από τους 20 πόντους.
shtarkws
Ο Πανιώνιος είναι απλά τραγικός
SteelGandalf
4η Περίοδος (Τελικό Σκορ)

Άρης - Πανιώνιος : 60-48

Πραγματικά κάτι τέτοιες στιγμές, σκέφτομαι πολλά κι αναρωτιέμαι αν αξίζει να μπω στην διαδικασία να ξεκινήσω να γράφω τις σκέψεις μου ή ν' ασχοληθώ με κάτι άλλο. Εντάξει, προφανώς και η προσπάθεια για κατάκτηση της νίκης, δημιουργεί τεράστιο άγχος. Ο Άρης σήμερα ήταν πολύ καλός αμυντικά, αλλά σε αυτό συνέβαλε τα μέγιστα και ο κάκιστος επιθετικά Πανιώνιος. Όμως αυτό που δε μπορώ ν' αντιληφθώ είναι το πόσο άστοχοι ήταν οι παίχτες της ομάδας μου, από την στιγμή που κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά πόντων η οποία άγγιξε τους 20. Όταν το παιχνίδι είναι "κλειστό", προφανώς και η μπάλα ζυγίζει διαφορετικά. Όταν όμως κυριαρχείς στο παρκέ κι έχεις εξουδετερώσει τον αντίπαλο σου, εκεί δε μπορώ να δεχθώ το γεγονός ότι δεν χαλαρώνεις, ότι δεν παίρνεις προσπάθειες με περισσότερο "καθαρό" μυαλό κι εν πάση περιπτώσει δεν μπορείς να ευστοχήσεις ούτε στις βολές (4/11). Δεν είναι μπάσκετ αυτό. Αποτελεί βιασμό του αθλήματος αυτό που και σήμερα παρακολουθήσαμε κι ευτυχώς ο νόμος του Παλέ ήταν, για ακόμη μια φορά, εκεί για να συνδράμει στις προσπάθειες των παιχτών μας. Ουφφφ, λοιπόν, για όλη την χρονιά. Ουφφφ, γιατί πραγματικά αυτό το φετινό δεν είχε προηγούμενο κι εύχομαι από σήμερα και πέρα να μην υπάρξει άλλη τέτοια καταστροφική σεζόν για την ομάδα μας.

Key facts of the game



Box Score



QUOTE(www.pressaris.gr - 5/5/2018)
Ο Άρης κέρδισε τον Πανιώνιο (60-48) και έδωσε τέλος στο μαρτύριό του!

Το μαρτύριο τελείωσε. Ο Άρης κέρδισε τον Πανιώνιο με σκορ 60-48 χωρίς να απειληθεί καθόλου σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και έδωσε τέλος σε μια μαρτυρική χρονιά, από την οποία έχει πολλά – μα πάρα πολλά – να μάθει.


Όλα τα συναισθήματα των παικτών του Άρη πριν από τον αγώνα μεταφέρθηκαν στο παρκέ. Υπήρχε άγχος, υπήρχε πίεση και νευρικότητα, αλλά υπήρχε και πάθος και διάθεση και ενέργεια για κάθε κατοχή, για κάθε διεκδικίσιμη μπάλα.

Οι κίτρινοι είχαν μόλις 2/15 τρίποντα, τα περισσότερα εκ των οποίων ελεύθερα, όμως η επιθυμία τους ήταν ολοφάνερη στη προσπάθεια για το ριμπάουντ. Οχτώ επιθετικά πήραν στο πρώτο ημίχρονο, υποχρέωσαν με την άμυνά τους τον Πανιώνιο να κάνει 9 λάθη στο ίδιο χρονικό διάστημα κι αν ήταν πιο προσεκτικοί στην εκτέλεση θα είχαν διαφορά ασφαλείας.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο. Ο Άρης είχε τον έλεγχο, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει, διότι δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεσή του. Με τρίποντο του Πουλιανίτη διαμορφώθηκε το 19-16 του πρώτου δεκαλέπτου, στο οποίο εξαιρετική ήταν η παρουσία του Δημήτρη Φλιώνη και του Ιβάν Μάρας.

Οι κίτρινοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, όταν και προηγήθηκαν με 31-21 (15’) βρίσκοντας λύσεις από τον Τσαϊρέλη. Σε εκείνο το σημείο είχαν ευκαιρίες να ξεφύγουν κι άλλο, αλλά τις σπατάλησαν και ο Πανιώνιος επέστρεψε. Μείωσε σε 31-25 (18’) και το ημίχρονο έκλεισε στο 32-25.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό για τον Άρη αμυντικά. Κράτησε τον αντίπαλό του για σχεδόν επτά λεπτά χωρίς καλάθι και με τα τρίποντα των Μποχωρίδη και Φλιώνη μπόρεσε να χτίσει διαφορά ασφαλείας. Έκανε αρχικά σερί 9-0 και προηγήθηκε με 41-25 (24’) και αργότερα έφτασε τη διαφορά στους 18 πόντους (49-31 στο 28’), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο +15 (49-34).

Ο Πανιώνιος προσπάθησε να αντιδράσει στις αρχές της τέταρτης περιόδου, αλλά ο Άρης ήταν αποφασισμένος να πάρει αυτό το ματς. Στο 33’ η διαφορά έφτασε και πάλι τους 18 πόντους (54-36) και οι κίτρινοι ήταν αυτοί που είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Με Μπρέιζελτον και Κάμινγκς οι κυανέρυθροι μείωσαν σε 54-40 (26’), εκμεταλλευόμενοι την έλλειψη συγκέντρωσης των παικτών του Αγγέλου που βιάζονταν να τελειώσουν το παιχνίδι…

Το θετικό ήταν ότι ο Πανιώνιος δεν βρήκε σκορ και οι κίτρινοι κράτησαν διαφορά μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο. Το καλάθι που έψαχνε ο Άρης το βρήκε από τον καλύτερο παίκτη του σήμερα, τον Φλιώνη, ο οποίος με τρίποντο έγραψε το 57-41 (1:57 πριν το τέλος) και εκεί ουσιαστικά τελείωσαν όλα.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 32-25, 49-34, 60-48.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μάρας 8 (8ρ.), Μποχωρίδης 8 (12ρ., 3ασ.,), Φλιώνης 12 (3/4δπ., 2/4τρ., 7ρ.), Ντουβιέ, Μπελ 4, Τσαϊρέλης 9 (3ρ.), Πουλιανίτης 6 (2/2τρ.), Μούρτος 6 (7ρ., 2ασ.), Αθηναίου 2 (4ασ.), Προύιτ 5 (2ρ.).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Αλεξανδρής): Μπρέιζελτον 6 (5ρ., 5ασ.), Σακελλαρίου, Τσούπκοβιτς 2, Σαρικόπουλος 8, Κάμινγκς 14 (2), Δίπλαρος 1, Κράβιτς, Νταλό 9 (11ρ., 3ασ.), Καμπερίδης, Κουακουμενσά.
geo82
QUOTE (shtarkws @ May 5 2018, 18:27 ) *
Ο Πανιώνιος είναι απλά τραγικός


Με όλα όσα συνέβησαν το τελευταίο διάστημα, δε θα μπορούσε να είναι διαφορετικός. Είδα μόνο από τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου και μετά, αλλά σύμφωνα με τα λεγόμενα του Gandalf, δεν έχασα και τίποτα...
gerorge
QUOTE (geo82 @ May 5 2018, 19:49 ) *
Με όλα όσα συνέβησαν το τελευταίο διάστημα, δε θα μπορούσε να είναι διαφορετικός. Είδα μόνο από τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου και μετά, αλλά σύμφωνα με τα λεγόμενα του Gandalf, δεν έχασα και τίποτα...



Πιθανοτατα ενα ραντεβου με τον οφθαλμιατρο να χασες.Το χειροτερο βεβαια ηταν στην 4η περιοδο που μετα απο καθε χαμενο σουτ του Πανιωνιου ακουγες ενα μαζικο ουφ απο ολους.Στην αρχη παιξαμε καλη αμυνα και τουλαχιστον βαλαμε κοντα στο καλαθι.Στην τελευταια περιοδο υπηρξε ολικη καταρρευση και ουτε αμυνα παιξαμε και στην επιθεση το ενα χαμενο λει απ μετα το αλλο(προφανως μαζι με χαμενα τριποντα που ειναι τοσο συνηθισμενα,που δεν αξιζουν καν αναφορα). Ευτυχως ο Πανιωνιος ηταν ακομα χειροτερος και δεν επεσε ουτε κατω απο τους 10 η διαφορα
geo82
QUOTE (gerorge @ May 5 2018, 19:59 ) *
Πιθανοτατα ενα ραντεβου με τον οφθαλμιατρο να χασες.


Ωραίο αυτό! biggrin.gif Τουλάχιστον σωθήκατε εσείς. Θα ήταν μεγάλο ξενέρωμα ο Άρης στην Α2, ειδικά με το παρελθόν που έχει. Όταν πήγαινα δημοτικό, στηνόμασταν στις οθόνες να δούμε τον Γιαννάκη και τον Γκάλη. Έβαλε το μπάσκετ στα σπίτια μας.
SteelGandalf
QUOTE(gerorge @ May 5 2018, 18:59 ) *
Ευτυχως ο Πανιωνιος ηταν ακομα χειροτερος και δεν επεσε ουτε κατω απο τους 10 η διαφορα


Αυτό.

Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος. Είναι αδιανόητο να έχεις εκτελέσει 34 τρίποντα σ' ένα παιχνίδι, ευστοχώντας μόλις στα 8. Μαζί με το 16/39 σουτ δύο πόντων, φτάνουμε στο εξοργιστικό 24/73 στα σουτ εντός πεδιάς (και 4/11 βολές) κι όμως καταφέραμε να κερδίσουμε με διαφορά 12 πόντων!!! Αδιανόητο...

Αυτά και μόνο καταδεικνύουν την εικόνα του Πανιωνίου που δεν μπόρεσε να φανεί καν ανταγωνιστικός.
nikmamba
ο πανιωνιος εκτος απο κακος ηταν κι εντελεως απαθης.λογικα χαλασε πολυ το κλιμα με ολη την ιστορια του ζιαγκου
yiatsou
QUOTE (nikmamba @ May 5 2018, 21:44 ) *
ο πανιωνιος εκτος απο κακος ηταν κι εντελεως απαθης.λογικα χαλασε πολυ το κλιμα με ολη την ιστορια του ζιαγκου


Όπως έγραψα και στο topic του Πανιώνιου η ομάδα δεν είχε ούτε αρχή ούτε μέση ούτε τέλος. Στην επίθεση δεν ήξεραν τι να κάνουν τη μπάλα. Μετά την αναμπουμπούλα από την άδικη κατ εμέ απόλυση του Ζιαγκου και την διακοπή του πρωταθλήματος ο Πανιώνιος δεν θύμισε σε τίποτα την αναγεννημένη ομάδα του Β γύρου που κέρδισε ΑΕΚ, Λαύριο και κόντραρε Οσφπ. Μπράβο στον Άρη , μακάρι να σωθούμε και εμείς για να μην μείνει το πρωτάθλημα με ομάδες φωτοβολίδες ...
geo82
QUOTE (yiatsou @ May 5 2018, 22:41 ) *
Όπως έγραψα και στο topic του Πανιώνιου η ομάδα δεν είχε ούτε αρχή ούτε μέση ούτε τέλος. Στην επίθεση δεν ήξεραν τι να κάνουν τη μπάλα. Μετά την αναμπουμπούλα από την άδικη κατ εμέ απόλυση του Ζιαγκου και την διακοπή του πρωταθλήματος ο Πανιώνιος δεν θύμισε σε τίποτα την αναγεννημένη ομάδα του Β γύρου που κέρδισε ΑΕΚ, Λαύριο και κόντραρε Οσφπ. Μπράβο στον Άρη , μακάρι να σωθούμε και εμείς για να μην μείνει το πρωτάθλημα με ομάδες φωτοβολίδες ...


Ακριβώς. Η σωστή λέξη είναι "αδιάφορος". Γιατί να "ματώσουν" οι παίχτες, όταν η διοίκηση φέρεται τόσο άσχημα στον προπονητή τους; Πήραμε ό,τι μας άξιζε.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.