Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΑΕΚ, ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ-ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ 2017/18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > ΑΕΚ
Pages: 1, 2, 3
yorgos
Ο Άτιτς προβλέπεται να παίξει φέτος;
K8be
QUOTE (yorgos @ Aug 13 2017, 02:10 ) *
Ο Άτιτς προβλέπεται να παίξει φέτος;

Κανονικά!
radical
Η ΑΕΚ πριν τον Harris ανακοινωσε Delroy James, Γιάννη Αγραβάνη και ανανεωση Μαυροειδή

http://vasilissa.blogspot.gr/2017/08/delroy-james-4.html

http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...-agravani-i-aek
ashton
Στατιστικά καριέρας Harris (και με Κινα)



http://vasilissa.blogspot.gr/2017/08/manny-harris.htm


Και scouting report (από το 2011 που πρωτοέπαιξε ΝΒΑ) στο como juega
https://comojuega.com/2011/05/19/manny-harris/
QUOTE
ΕΠΙΘΕΣΗ
- Αποδεκτό ύψος αλλά πρέπει να βάλει κιλά
- Πολυ καλή ευελιξία και αθλητική ικανότητα γενικά
- Αφού σκόραρε με το ζόρι πάνω από 30% στην καριέρα του στο NCAA, είχε σταθερή παραγωγικότητα αυτή τη σεζον με 37% στις 3,5 προσπάθειες που έκανε κάθε 36'
- Πιο αποτελεσματικός στο 'catch and shoot' από τη ντρίπλα
- Δοκιμαζε λίγο από μέση απόσταση και με κάκιστη αποτελεσματικοτητα (22%)
- Ο ικανοποιητικός χειρισμός της μπάλας και η μεγάλη του ταχύτητα του επιτρέπουν να φτάνει γρήγορα στο καλάθι πολύ συχνά.
- Όμως όταν φτάνει εκεί, η έλλειψη ύψους και βάρους/δύναμης τον περιορίζει στην αποτελεσματικοτητα (50%)
- Ευστοχεί στο 75% των ελεύθερων βολών του
- Ειναι πασαδόρος πάνω από το μέσο όρο για τη θέση, αλλά χάνει και αρκετές μπάλες
- Καλός στα επιθετικά ρημπάουντ

ΑΜΥΝΑ
- Απλά στο μέσο όρο
- Εχει την ευελιξια να κόψει διείσδυση αλλά δεν πετυχαινει πάντα
- Η έλλειψη μεγέθους λειτουργεί ξεκάθαρα εναντίον του σε αυτό
- Δεν έχει τα καλύτερα 'βασικά' για άμυνα
- Δεν συνεργάζεται πολυ σε κλεψίματα και δεν καλύπτει συμπαίκτες
- Καλός αμυντικος ρημπαουντερ

ΕΝΑ ΣΥΝ : Η ικανοτητα να επιτιθεται στο καλαθι
ΑΔΥΝΑΜΙΑ : Αναποτελεσματικός στην άμυνα

ΣΥΝΟΛΙΚΑ : Ειναι ξεκαθαρο πως ο Harris έχει δυναμική σαν σκορερ, αλλα θα πρέπει να βελτιωθεί σε ορισμένους βασικούς τομείς : κιλά, σουτ από μέση απόσταση και να επαναλάβει ότι έκανε φέτος (2011) στα τρίποντα


QUOTE (Varvos @ Aug 12 2017, 21:14 ) *
Μπορει να κανει καποιος μια σουμα το ροστερ μεχρι τωρα;


Ρόστερ 2017/18
update 12/8

GUARDS :
# 1 Roko Leni Ukic 5/12/1984, 1μ96 CRO είχε συμβολαιο μέχρι τελος σεζόν, έκλεισε στην Cedevita
# 3 Donnie Michael Mcgrath 7/5/1984 1,93 USA/IRL είχε συμβολαιο μέχρι τελος σεζόν. Έκλεισε Real Betis .
#3 Corperryale L'Adorable "Manny" Harris 21/9/1989 1,96 USA υπέγραψε συμβόλαιο για ένα χρόνο (μέχρι 2018 δηλδ)
#4 Βασίλης Ξανθόπουλος 29/4/1984 1,88 GRE εχει συμβόλαιο μέχρι το 2019
#11 Michael Andre Dixon Jr 01/12/1990 1,86 USA/GEO είχε συμβόλαιο μέχρι το καλοκαίρι του 2019, ανακοινώθηκε από τη Strasbourg
#12 Γιαννούλης Λαρεντζάκης 22/9/1993 1,96 GRE εχει συμβόλαιο μέχρι το 2020
#20 Nikola Ivanovic 19/2/1994 1,90 MNE - είχε συμβόλαιο μέχρι το 2019, αλλά πήγε Buducnost
#21 Δημήτρης Μωραϊτης 3/2/1999 1,94 GRE - εχει συμβόλαιο μέχρι το 2021
??Michael Edward Green 23/6/1985 1,85 USA - υπέγραψε μέχρι το καλοκαίρι του 2018

FORWARDS
#3 Νίκος Καμαριανός 21/03/1997 2,04 GRE έχει συμβόλαιο μέχρι το 2020
#5 Dusan Sakota 22/04/1986 2,10 GRE - έχει συμβόλαιο μέχρι το καλοκαίρι του 2020
#7 Κώστας Βασιλειάδης 15/3/1984 2,00 GRE είχε συμβόλαιο μέχρι το καλοκαίρι του 2018, αλλά λύθηκε η συνεργασία
#8 Milan Milosevic 26/09/1985 2,03 BIH το συμβολαιο του λήγει το καλοκαίρι
#12 Μιχάλης Καμπερίδης 24/04/1994 2,06 GRE ήταν δανεικός στο Ρέθυμνο, έχει συμβόλαιο μέχρι καλοκαίρι 2018
#13 Kelsey Barlow 14/2/1991 1,96 USA - εχει συμβόλαιο μέχρι το 2019
#14 Nick Paulos 26/02/1992 2,01 GRE ήταν δανεικος Παγκρατι (Α2), με διετές συμβολαιο από προπερσι που έληξε φέτος το καλοκαίρι
#16 Edin Atic 19/01/1997 2,01 BIH - έχει συμβόλαιο μέχρι το 2021.
#18 Brad Newley 18/02/1985 1,99 AUS ήρθε δανεικός από Sydney Kings. Επέστρεψε και παίζει με Εθνική τώρα .
#24 Διονύσης Σκουλίδας 29/07/1997 2,01 GRE - έχει συμβόλαιο μέχρι το 2019
#34 Γιώργος Τσαλμπούρης 22/06/1996 2,16 GRE - έχει συμβόλαιο μέχρι το 2020
?? Ιωάννης Αγραβάνης 13/11/1998 1,98 GRE - έχει συμβόλαιο μέχρι το 2020 με οψιον ανανέωσης μέχρι το 2022
?? Delroy James 4/5/1987 2,03 USA/GUY - εχει συμβολαιο μέχρι το 2018

CENTERS
#4 Chinemelu Elonu 11/3/1987 2,08 USA/NGR είχε συμβολαιο μέχρι τελος σεζόν. έπαιξε Πόρτο Ρίκο μετά.
#9 Δημήτρης Χαριτόπουλος 14/11/1983 2,07 GRE είχε συμβολαιο μέχρι τελος σεζόν, εκλεισε Ηρακλη Α2
#22 Δημήτρης Μαυροειδής 04/07/1985 2,08 GRE ανανέωσε για ενα χρόνο (2018 καλοκαιρι δηλδ)
#32 Λουκάς Μαυροκεφαλίδης 25/07/1984 2,10 GRE είχε συμβολαιο μέχρι τελος σεζόν
?? Μανώλης Χατζηδάκης 21/04/2000 2,08 GRE έχει συμβόλαιο μέχρι το 2019
pan24
1)Green,Ξανθοπουλος,μωραιτης
2)Harris(και στο 3),Λαρεντζακης
3)Barlow,Σκουλιδας,Ατιτς,Αγραβανης
4)James(και στο 3),Σακοτα,Καμπεριδης
5)Χ,Μαυροειδης,Τσαλμπουρης

Καλη 15αδα αλλα δεν ξερω πως θα βρουν χρονο οι μικροι
Ειδικα καμπεριδης,τσαλμπουρης και μετα ατιτς,σκουλιδας ειναι σε ηλικια που πρεπει να αρχισουν να εχουν σταθερο χρονο
K8be
Αν γινει κατι τέτοιο σιγουρα ανεβαίνουμε ενα επίπεδο πανω και φτιάχνουμε ενα πολυ καλο σύνολο θεωρώ με στόχο την κατάκτηση του Τσάμπιονς λιγκ! Είδωμεν!

http://www.aek365.com/a-537234/eksitarei-t...perperoglou.htm
back2back
Πολύ καλή δουλειά έχει κάνει η ΑΕΚ στους μικρούς, κατάφερε να καβατζώσει τα 2 μεγαλύτερα ταλέντα κάτω των 20, Μωραίτη και Ρογκαβόπουλο. Οπότε έχει μέλλον αν ο Αγγελόπουλος συνεχίσει ακάθεκτος και δεν έχουμε τα ίδια με τον Άρη. Τους ξένους που πήρε θα τους δούμε στο γήπεδο, αν της βγουν πιστεύω ότι μπορεί να κάνει στο τέλος το μπαμ και να πάει τελικό, η ευρωλίγκα είναι κουραστική, μπορεί κάποιος να σκάσει. Τώρα ο Μανωλόπουλος πρέπει να δείξει πράγματα, αν δεν μπορέσει εγώ θα έπαιρνα στη θέση του τον Πεδουλάκη, ο τύπος ξέρει από υπερβάσεις, επίσης έχει καλό μάτι, διαλέγει καλούς ξένους, επιπλέον οι ομάδες του στο τέλος της χρονιάς είναι πάντα φρέσκες
kotzito
QUOTE(pan24 @ Aug 14 2017, 12:57 ) *
1)Green,Ξανθοπουλος,μωραιτης
2)Harris(και στο 3),Λαρεντζακης
3)Barlow,Σκουλιδας,Ατιτς,Αγραβανης
4)James(και στο 3),Σακοτα,Καμπεριδης
5)Χ,Μαυροειδης,Τσαλμπουρης

Καλη 15αδα αλλα δεν ξερω πως θα βρουν χρονο οι μικροι
Ειδικα καμπεριδης,τσαλμπουρης και μετα ατιτς,σκουλιδας ειναι σε ηλικια που πρεπει να αρχισουν να εχουν σταθερο χρονο

Έμεινε κι ο Ελονού τελικά, οπότε το ρόστερ έκλεισε φαντάζομαι εκτός αν έρθει κάποιος ακόμα παίκτης στο 3 και δοθεί δανεικός ο Σκουλίδας ή ο Άτιτς.

Ο Τσαλμπούρης πιστεύω φέτος θα έχει χρόνο συμμετοχής. Στο πρωτάθλημα ένα δεκάλεπτο minimum βλέπω να το παίρνει σίγουρα στα περισσότερα ματς, ενώ στα ντέρμπι και την Ευρώπη ανάλογα το πως κυλάνε.

Ο Σκουλίδας λίγο που τον είδα πέρσι και με την Εθνική τον περασμένο μήνα, μου φάνηκε ότι έμεινε κάπως στάσιμος. Αυτή την στιγμή ας πούμε θεωρώ ότι ο Άτιτς είναι πιο έτοιμος να προσφέρει. Νομίζω ότι ο Βόσνιος μπορεί να προσφέρει 5-10 λεπτά, για μένα πιο πολύ στοίχημα είναι αν θα βγει ο Barlow ώστε να μην αναγκάζεται να περνάει πολύ ώρα στο 3 ο Harris.
G-arenas
εμενα μαρεσει η φετινη αεκ αρκετα. εχει πολυ βαθος, εχει πολυ καλο προπονητη και θα εχει πιστευω ταυτοτητα και χημεια σαν ομαδα. θεωρω οτι ο αγραβανης πρεπει οπωσδηποτε να παει δανεικος γιατι δεν εχει ουσια να ειναι στο ροστερ ενα παιδι που δεν εχει ποιοτητα να σταθει α1.

τωρα στην περιφερεια ειναι παρα πολυ καλα, στο 3 αν πιασει ο μπαρλοου επισης πολυ καλα, αλλα στους ψηλους περιμενα κατι καλυτερο. ουτε στο 4 ουτε στο 5 εχουν εστω εναν παικτη που να κανει την διαφορα. και αν πουμε οτι ο ελονου εμεινε γιατι ηταν απο περσυ, θα εχει καλη χημεια με την ομαδα και για τον κορμο, συν οτι δενει με μαυροειδη και τσαλμπουρη, τοτε αντι του james επρεπε να παρει κατι καλυτερο.

βεβαια φετος περιμενω την αεκ να παει πολυ καλα στο τσου λου και επισης να κανει καμια ζημια στους μεγαλους. ελπιζουμε απο του χρονου να ειναι ικανη να κοντραρει στα ισια και τους μεγαλους. το χρειαζετε αυτο το ελληνικο μπασκετ!
Dwyane ''the flash'' Wade
Παρέμεινε ο Ελόνου τον οποίο προσωπικά εκτιμώ ειδικά στην άμυνα. Φέτος δεν θα έχει και το θέμα της προσαρμογής της πρώτης χρονιάς.
Ακούγεται πως ο Αγγελόπουλος θέλει να κάνει την υπέρβαση με τον Αργεντίνο Γκαρίνο. Θα είναι μια σούπερ προσθήκη αν επιτευχθεί.
G-arenas
QUOTE (Dwyane ''the flash'& @ Aug 18 2017, 18:07 ) *
Παρέμεινε ο Ελόνου τον οποίο προσωπικά εκτιμώ ειδικά στην άμυνα. Φέτος δεν θα έχει και το θέμα της προσαρμογής της πρώτης χρονιάς.
Ακούγεται πως ο Αγγελόπουλος θέλει να κάνει την υπέρβαση με τον Αργεντίνο Γκαρίνο. Θα είναι μια σούπερ προσθήκη αν επιτευχθεί.

μακαρι να τον παρει η αεκ τον γκαρινο. παικτης ευρωλιγκας και ειναι και μικρος σε ηλικια. αν τον παρει ομως τοτε ο σκουλιδας πρεπει να φυγει δανεικος, οπως και ο ατιτς.

οντως θα ναι σουπερ προσθηκη και με αυτον η αεκ θα εχει μια πολυ καλη 5αδα η οποια θα αποτελειται και απο καλους και αρκετους ρολιστες. αν τον παρετε περιμενω να κανει μεγαλη πορεια στο τσου λου η αεκ και να παρει και νικη απο τους 2 μεγαλους.
back2back
Ο Γκαρίνο πιστεύω είναι περιττή πολυτέλεια, καλύτερα να πάρει ένα 4-5αρι. Ο Ελόνου για 3ο σέντερ, 5-10 λεπτά, καλός είναι, αλλά για 1ος με τίποτα, χρειάζεται έναν ποιοτικό ψηλό ακόμα.
K8be
QUOTE (back2back @ Aug 19 2017, 13:58 ) *
Ο Γκαρίνο πιστεύω είναι περιττή πολυτέλεια, καλύτερα να πάρει ένα 4-5αρι. Ο Ελόνου για 3ο σέντερ, 5-10 λεπτά, καλός είναι, αλλά για 1ος με τίποτα, χρειάζεται έναν ποιοτικό ψηλό ακόμα.

Ε περιττή δεν τη λες αλλα όντως νομιζω πως χρειαζόμαστε ενα παίχτη ακομα στο 4-5,ισως αυτος να ειναι και ο Καββαδάς; είδωμεν,μου αρεσει παντως το ρόστερ που φτιάξαμε φετος ειδικα αν παρουμε γκαρινο ή Περπέρογλου!
radical
QUOTE(back2back @ Aug 19 2017, 14:58 ) *
Ο Γκαρίνο πιστεύω είναι περιττή πολυτέλεια, καλύτερα να πάρει ένα 4-5αρι. Ο Ελόνου για 3ο σέντερ, 5-10 λεπτά, καλός είναι, αλλά για 1ος με τίποτα, χρειάζεται έναν ποιοτικό ψηλό ακόμα.


Συμφωνω οτι χρειαζεται ενας ψηλος ακομα.
Επισης καλο ειναι να δοθει χρονος φετος και στον Ατιτς.
back2back
QUOTE(K8be @ Aug 19 2017, 15:10 ) *
Ε περιττή δεν τη λες αλλα όντως νομιζω πως χρειαζόμαστε ενα παίχτη ακομα στο 4-5,ισως αυτος να ειναι και ο Καββαδάς; είδωμεν,μου αρεσει παντως το ρόστερ που φτιάξαμε φετος ειδικα αν παρουμε γκαρινο ή Περπέρογλου!


Ο Καββαδάς δεν είναι κακός αλλά πρέπει να βελτιωθεί για να σταθεί ως πρώτος ψηλός σε μια ομάδα όπως η ΑΕΚ. Περπέρογλου σούπερ περίπτωση, σε ανεβάζει επίπεδο αν δεν βγάλει τραυματισμούς.
K8be
QUOTE (back2back @ Aug 19 2017, 16:01 ) *
Ο Καββαδάς δεν είναι κακός αλλά πρέπει να βελτιωθεί για να σταθεί ως πρώτος ψηλός σε μια ομάδα όπως η ΑΕΚ. Περπέρογλου σούπερ περίπτωση, σε ανεβάζει επίπεδο αν δεν βγάλει τραυματισμούς.

Μια τριάδα ψηλών,με Καββαδάς,Ελόνου και Μαυροειδής την θεωρώ ικανοποιητική και αρκετά καλη για το επίπεδο που ειμαστε! Απο και και πέρα αν παρεις Καββαδά καις τσαλμπουρη και αναγκαστικα τον στέλνεις δανεικό! Το σιγουρο ειναι οτι παλεύει να παρει ακομα ενα 3,ειτε αυτος ειναι ο Γκαρίνο,ειτε ο περπε,ειτε αλλος αυτο σημαίνει οτι ατιτς δεν θα εχει ουτε φετος θέση στο ρόστερ λογικά,επίσης με τις κινήσεις που έγιναν και θα γινουν δείχνουν οτι θα ειμαστε αρκετά καλύτεροι σε θεωρητικό επίπεδο παντα απο τα προηγούμενα χρονια,τωρα μενει να δουμε και τι ψάρια πιάνει ο κοουτς μανωλοπουλος ως 1ος προπονητής σε μια ομάδα με αρκετή πιεση!
radical
Η ΑΕΚ υποτιθεται εχει επενδυσει σε νεους παικτες (φετος πηρε Ρογκαβοπουλο, Αγραβανη) και εχει μακροπροθεσμο πλανο για να ανταγωνιστει τους 2 πρωτους.
Αν δεν εχουν του χρονου θεση στη 12δα Μωραιτης, Τσαλμπουρης, Ατιτς παει στραφι το πλανο.
Η ΑΕΚ καλυτερα θα ηταν να μην επαιρνε αλλο ξενο στο 3 και να εδινε πιο πολλα λεφτα για τον ξενο στο 5 (αντι Ελονου).
K8be
QUOTE (radical @ Aug 19 2017, 18:05 ) *
Η ΑΕΚ υποτιθεται εχει επενδυσει σε νεους παικτες (φετος πηρε Ρογκαβοπουλο, Αγραβανη) και εχει μακροπροθεσμο πλανο για να ανταγωνιστει τους 2 πρωτους.
Αν δεν εχουν του χρονου θεση στη 12δα Μωραιτης, Τσαλμπουρης, Ατιτς παει στραφι το πλανο.
Η ΑΕΚ καλυτερα θα ηταν να μην επαιρνε αλλο ξενο στο 3 και να εδινε πιο πολλα λεφτα για τον ξενο στο 5 (αντι Ελονου).

Συμφωνω,δεν εχω δει κάποιο πλάνο ομως; καποια αξιοποίηση ουσιαστική ναι συμφωνω σε αυτο με τον Ελονου θα μπορούσε να γινει και ετσι,αλλα απ την αλλη αν αυτα τα παιδια δεν ειναι ετοιμα να παίξουν και να σταθούν στην ΑΕΚ,ας δοθούν δανεικά με μια υποσχετική μίνιμουμ 15-20 λεπτα σε μια μικρό μεσαία ομάδα της Ελλάδας,ειδικα αυτο που εχει γινει με τον ατιτς 2 χρονια τωρα ειναι ερασιτεχνικό τουλαχιστον!
radical
Μωραιτης, Τσαλμπουρης, Ατιτς μπορουν να παιρνουν χρονο, λιγοτερο στα σημαντικα ματς και μεγαλυτερο με τις περισσοτερες ομαδες της Α1.
Πρεπει να στηριξει το πλανο της η ΑΕΚ.
ashton
Ο Γκαρίνο δεν ειναι ο παίκτης που λείπει από την ομάδα κατά την ταπεινή μου γνώμη.
Θα έπρεπε να δώσουμε επιτέλους χρόνο & χώρο στον Άτιτς . Διαφορετικά ο σχεδιασμός για τους πιτσιρικάδες που θα ψηθούν στην ομάδα πάει στράφι .
G-arenas
ηδη και χωρις τον γκαρινο ενας εκ των σκουλιδα και ατιτς δεν θα πολυπαιζουν. μαλλον ο σκουλιδας. ο σκουλιδας πρεπει να παει οπωσδηποτε δανεικος γιατι δεν θα βρει καθολου χρονο.

τωρα ο γκαρινο μια χαρα χωραει στο ροστερ. αλλωστε με μπαρλοου και ατιτς(που δεν ειναι τοσο 3αρι) θα εισασταν καλα σε μια χρονια που απο οτι φαινεται θα εχετε πολλα παιχνιδια καθως θα πατε αρκετα μακρια αν οχι final 4 στο τσου λου?

θεωρω οτι πρεπει να αποκτηθει αυτος ο παικτης καθως θα ανεβασει επιπεδο την ομαδα και τετοιοι παικτες σε αυτην την ηλικια δεν πρεπει να χανονται. δεν βγαινει αλλωστε και χρονια με 12 παικτες και με αρκετους μικρους στην ομαδα οπως μωραιτης, τσαλμπουρης, ατιτς και σκουλιδας.

επισης ο τσαλμπουρης μπορει και πρεπει να παιζει ως βασικος στην α1, αφου ο ελονου για 10-15 λεπτα το πολυ ειναι μονο για αμυνα και ο μαυροειδης δεν χρειαζεται να κουραζεται στην α1. ο μωραιτης πιστευω οτι θα λογιζεται ως 2ος ασσος και οχι ο ξανθοπουλος, δηλαδη θα παιζει σιγουρα 10-15 λεπτα στην α1 και μετα 5-10 στην ευρωπη και αν δεν μπορει τα λεπτα στην ευρωπη θα τα παιρνει ο ξανθοπουλος. τελος ο σκουλιδας δανεικος.

το μονο που δεν μου αρεσει στην αεκ ειναι το 4. δεν ξερω ισως επρεπε να αποκτηθει κατι καλυτερο απο τον τζειμς. ειναι 4-3αρι ενω θα επρεπε να αποκτηθει ενας πιο σκληρος και αθλητικος παικτης εκει αφου ο σακοτα ειναι ο σουτερ αυτης της θεσης.
McRae
Το ροστερ της ΑΕΚ ειναι πιο ορθολογικο σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια με καθαρο ασσο,σκορερ στο 2,all around τριαρι (Μπαρλοου).Εχω ενστασεις για το διδυμο των σεντερ.Βαρια κορμια και οι δυο,δεν μπορουν να ακολουθησουν ταους κοντους στις αλλαγες.Αφου εμεινε ο Μαυροειδης περιμενα κατι πιο ευελικτο για τη θεση του ξενου σεντερ.
radical
QUOTE
«Να δείξω ποιος είναι ο Άτιτς»
Παρασκευή 25 Αυγούστου 2017 16:38


Συνέντευξη στο aekbc.gr παραχώρησε ο Έντιν Άτιτς.

Ο διεθνής Βόσνιος γκαρντ μίλησε στο σαλόνι του Montana Hotel Spa για τους στόχους του και για την ευκαιρία, που του παρουσιάζεται, να καθιερωθεί στην ΑΕΚ.

-Μετά από δύο χρόνια στην ΑΕΚ, φαίνεται ότι έφτασε η ώρα για τη μεγάλη ευκαιρία, που αναζητάς. Θεωρείς, ότι είσαι έτοιμος αγωνιστικά και ψυχολογικά για να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις της ομάδας;

«Ξέρω το ρόλο μου, αλλά δεν θέλω να πω κάτι συγκεκριμένο. Ξέρω τι πρέπει να κάνω στην ΑΕΚ. Θέλω με το χρόνο ν’ αποδείξω αυτά, που πρέπει».

-Ο κόσμος της ΑΕΚ περιμένει πολλά από σένα…

«Αυτό είναι ευχάριστο. Εννοείται, ότι θέλω να δείξω στους οπαδούς μας ποιος είναι ο Έντιν Άτιτς. Υπόσχομαι, ότι θα κάνω το καλύτερο για ν’ ανταποκριθώ στις προσδοκίες τους, τόσο στις προπονήσεις, όσο και στους αγώνες».

-Πριν από 13 μήνες, στο φιλικό αγώνα με ΤΣΣΚΑ Μόσχας, άκουσες για πρώτη φορά το όνομά σου από τους οπαδούς της ΑΕΚ. Θα έλεγε κανείς, ότι γνώρισες την αποθέωση, αφού η συντριπτική πλειοψηφία αναγνώρισε την προσπάθειά σου. Το θυμάσαι; Θες να ξανανιώσεις κάτι τέτοιο;

«Όλη μου τη ζωή θα θυμάμαι αυτό τον αγώνα. Κι όχι μόνο για την προσωπική μου απόδοση, και για τα όσα ένιωσα, αλλά και για την απόδοση όλης της ομάδας. Φυσικά και πιστεύω, ότι μπορώ να το ξαναζήσω και σε επίσημο αγώνα».

-Η ΑΕΚ φέτος θα βασιστεί σε μεγάλο βαθμό σε νέους σε ηλικία παίκτες, βεβαίως και σε αρκετούς ποιοτικούς, πιο έμπειρους. Πιστεύεις, ότι θα «βγει», θα έχει αποτέλεσμα αυτό το «πάντρεμα» παλαιών και νέων παικτών;

«Πιστεύω, ότι θα έχει αποτέλεσμα. Το έζησα και στα προκριματικά με την Εθνική Βοσνίας, όπου παίξαμε πολύ σοβαρά ματς, και ο μέσος όρος ηλικίας μας ήταν 20, 21 ετών… Πόσο μάλλον στην ΑΕΚ, που μαζί με τους νέους υπάρχουν και αρκετοί έμπειροι και ποιοτικοί παίκτες».

-Είσαι γέννημα της παλιάς «γιουγκοσλαβικής» σχολής. Ένας παίκτης με φυσικά προσόντα, ταχύτητα, βελτιωμένος στο σουτ. Το νιώθεις αυτό; Το βοσνιακό μπάσκετ έχει αθλητικά «σταγονίδια» αυτής της μεγάλης μπασκετικής σχολής;

«Νομίζω, ότι είναι καθαρά θέμα γιουγκοσλαβικής παράδοσης. Δεν μπορεί να γίνει διάκριση σε Βοσνία, Σερβία ή άλλη χώρα. Όντως είναι η γιουγκοσλαβική σχολή. Πολλοί Σέρβοι παίζουν στη Βοσνία και πολλοί Βόσνιοι στη Σερβία».

-Θυμάσαι την ημέρα, που πήρες μεταγραφή στην ΑΕΚ;

«Μου είχε τηλεφωνήσει προσωπικά ο Κόουτς Σάκοτα. Μου είχε πει, ότι είμαι εκπληκτικό ταλέντο και μετά όλα πήραν το δρόμο τους. Μίλησαν οι ομάδες μεταξύ τους για μένα».

-Νιώθεις λίγο αδικημένος; Θεωρείς, ότι έπρεπε να είχες πάρει νωρίτερα ευκαιρία; Ή, όπως λέει η ελληνική παροιμία «ποτέ δεν είναι αργά;»

«Θα μπορούσα να παίξω πιο νωρίς. Δεν μπορώ να πω αν αισθάνομαι αδικημένος, ή όχι. Συνέπεσε η παρουσία μου στην ΑΕΚ με πολλές αλλαγές ξένων κι αυτό δεν ευνόησε τη θέση μου στην ομάδα. Τέλος πάντων, αυτή η χρονιά είναι η ευκαιρία, που περίμενα».

- Ασχολείσαι με άλλα σπορ; Τι ομάδα είσαι στην πατρίδα σου;

«Μου αρέσει πολύ το ποδόσφαιρο. Μου αρέσει πολύ στο Τσάμπιονς Λιγκ η Ρεάλ Μαδρίτης. Δεν έχω κάποια συγκεκριμένη ομάδα στη χώρα μου».

-Τι αγάπησες στην ΑΕΚ περισσότερο αυτά τα δύο χρόνια; Τι αγάπησες στην Ελλάδα αυτά τα δύο χρόνια;

«Στην ΑΕΚ μ’ αρέσουν οι άνθρωποι που δουλεύουν καθημερινά μαζί μου στην προπόνηση. Όλο το επιτελείο. Μου αρέσει η οργάνωση στην ΑΕΚ. Σε ό,τι αφορά στην Ελλάδα, μου αρέσει η περιοχή που μένω. Η Αθήνα είναι εκπληκτική πόλη. Η Ελλάδα έχει καταπληκτικό φαγητό. Ο… γύρος είναι το αγαπημένο φαγητό της μητέρας μου».

-Πόσες ελληνικές λέξεις ξέρεις και ποιες χρησιμοποιείς περισσότερο;

«Ξέρω πάρα πολλές. Αλλά χρησιμοποιώ κυρίως αυτές: «Καλημέρα». «Πού είσαι;» «Όλα καλά».

-Τι προβλέπεις για την ΑΕΚ στο ελληνικό Πρωτάθλημα και στο Basketball Champions League;

«Στην Ελλάδα θα είμαστε σίγουρα στην κορυφαία τριάδα. Στην Ευρώπη θεωρώ, ότι μπορούμε να προκριθούμε στο Φάιναλ Φορ και από κει και πέρα όλα είναι πιθανά».

-Η ΑΕΚ για μας είναι η μεγαλύτερη ομάδα του κόσμου, όμως, έχεις άλλες βλέψεις;

«Πάντα υπάρχουν φιλοδοξίες. Τώρα βρίσκομαι στην ΑΕΚ όμως. Η ΑΕΚ είναι μια πολύ μεγάλη ομάδα στην Ευρώπη. Στόχος μου είναι το επόμενο διάστημα να καθιερωθώ στην ΑΕΚ λοιπόν…».

-Μετά από 10 χρόνια πώς σκέφτεσαι τον εαυτό σου;

«Κοιτάξτε… Αν έχω πάει στο ΝΒΑ θα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Θα σημαίνει, ότι κάτι πολύ σπουδαίο έκανα στην καριέρα μου. Είναι ο μεγαλύτερος στόχος μου. Μακάρι μετά τη μεγάλη ΑΕΚ να πάω απευθείας στο ΝΒΑ».
radical
QUOTE
Υπέγραψε ο Έρλι

Σάββατο 02 Σεπτεμβρίου 2017 19:02



Η ΑΕK B.C. ανακοινώνει, ότι υπέγραψε σήμερα (02/09) συμβόλαιο με τη «Βασίλισσα» ο Κλιαντόνι Έρλι.
Ο Αμερικανός φόργουορντ συμφώνησε για συνεργασία ενός χρόνου.

Βιογραφικό

Ο Κλιαντόνι Έρλι γεννήθηκε στις 17 Απριλίου του 1991 στο Μπρονξ της Νέας Υόρκης και έχει ύψος 2μ.03.

Ξεκίνησε να παίζει μπάσκετ στο Λύκειο του Pine Bush στη Νέα Υόρκη, ενώ αποφοίτησε από το Πανεπιστήμιο του Wichita State στο Κάνσας. Στις 26 Ιουνίου 2014 επιλέχθηκε στο νούμερο 34 του 2ου γύρου του NBA Draft από τους New York Knicks.

Τη σεζόν 2014 – 2015 ο Έρλι πήρε μέρος σε 39 αγώνες με τους New York Knicks έχοντας 5,4 πόντους και 2,5 ριμπάουντ μέσο όρο. Στις 25 Μαρτίου του 2015 πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση με τους Νεοϋορκέζους με αντίπαλο τους Los Angeles Clippers, όπου σημείωσε 18 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τη σεζόν 2015-2016 αγωνίστηκε σε 17 ματς με τους New York Knicks, ενώ παράλληλα έπαιρνε χρόνο συμμετοχής και στην θυγατρική ομάδα, Westchester Knicks, στο NBA D-League.

Στις 21 Δεκεμβρίου του 2016 έγινε ανταλλαγή και πήρε μεταγραφή στους Santa Cruz Warriors, όπου σε 16 αγώνες είχε 9,2 πόντους και 3,9 ριμπάουντ μέσο όρο.


aekbc.gr
K8be
Εχει κανεις πρόσφατη εικόνα του παίχτη;
gerorge
QUOTE (K8be @ Sep 2 2017, 19:34 ) *
Εχει κανεις πρόσφατη εικόνα του παίχτη;



Μετα τη σφαιρα στο γονατο εχασε καποια στοιχεια του και περσι επαιξε gleague καποια παιχνιδια χωρις τρομερα στατιστικα.Gleague δεν βλεπω(ουτε καποιος απο εδω φανταζομαι),οποτε μονο απο τα στατιστικα μπορω να κρινω οτι δεν ειναι ο ιδιος παικτης που ηταν παλια.Βεβαια,μπορει να επανελθει στο 100% και μια φουλ σεζον θα τον βοηθησει σιγουρα προς αυτην την κατευθυνση.Να ρωτησω και κατι αλλο.Σκουλιδας και Ατιτς εχουν φυγει δανεικοι;
SG3ptshooter
Kάποτε ο Early ήταν στους αγαπημένους μου παίκτες, χάθηκε στην πορεία αλλά εύχομαι να μπορεί να κάνει διαφορά στην Ευρώπη. wink.gif
pan24
Δεν εχω προσφατη εικονα του αλλα δεν νομιζω οτι εχασε κατι μετα απο την σφαιρα στο γονατο
Μονο 2,5-3 μηνες εμεινε εκτος,που σημαινει οτι δεν πειραχτηκε κατι σοβαρο
K8be
QUOTE (gerorge @ Sep 2 2017, 18:51 ) *
Μετα τη σφαιρα στο γονατο εχασε καποια στοιχεια του και περσι επαιξε gleague καποια παιχνιδια χωρις τρομερα στατιστικα.Gleague δεν βλεπω(ουτε καποιος απο εδω φανταζομαι),οποτε μονο απο τα στατιστικα μπορω να κρινω οτι δεν ειναι ο ιδιος παικτης που ηταν παλια.Βεβαια,μπορει να επανελθει στο 100% και μια φουλ σεζον θα τον βοηθησει σιγουρα προς αυτην την κατευθυνση.Να ρωτησω και κατι αλλο.Σκουλιδας και Ατιτς εχουν φυγει δανεικοι;

Ο Σκουλιδας παει δανεικός κοροιβο πιθανώς,ατιτς κανονικά στο ρόστερ και μαλλον 7ος ξένος θα ναι ο μπαρλοου που θα παιζει στα ματς του Τσάμπιονς λιγκ!
gerorge
QUOTE (pan24 @ Sep 2 2017, 20:02 ) *
Δεν εχω προσφατη εικονα του αλλα δεν νομιζω οτι εχασε κατι μετα απο την σφαιρα στο γονατο
Μονο 2,5-3 μηνες εμεινε εκτος,που σημαινει οτι δεν πειραχτηκε κατι σοβαρο


Στη dleague παντως μονο 14 παιχνιδια επαιξε τη φετινη σεζον χωρις να ειναι σε καποιο ροστερ ΝΒΑ.Ειτε επαθε κατι σχετικο με τη σφαιρα ειτε κατι αλλο που τον εμποδισε να εχει φουλ σεζον
radical
Το ερωτημα ειναι ποιος θα ειναι ο 7ος ξενος που θα παιζει μονο BCL, Ατιτς ή Μπαρλοου?
gerorge
QUOTE (radical @ Sep 2 2017, 23:47 ) *
Το ερωτημα ειναι ποιος θα ειναι ο 7ος ξενος που θα παιζει μονο BCL, Ατιτς ή Μπαρλοου?



Με τους νεους κανονισμους της φιμπα για το τσουλου γινεται να υπαρχει 7ος ξενος;Γιατι περσι μπορουσαν να παιξουν μονο οσοι ειχαν δηλωθει και στο πρωταθλημα
ashton

Στατιστικά καριερας, πορεια, βιντεο κλπ

http://vasilissa.blogspot.gr/2017/09/cleanthony-early.html


QUOTE (K8be @ Sep 2 2017, 19:34 ) *
Εχει κανεις πρόσφατη εικόνα του παίχτη;


η πολυ προσφατη μαλλον ειναι μέτρια
radical
QUOTE(gerorge @ Sep 3 2017, 01:04 ) *
Με τους νεους κανονισμους της φιμπα για το τσουλου γινεται να υπαρχει 7ος ξενος;Γιατι περσι μπορουσαν να παιξουν μονο οσοι ειχαν δηλωθει και στο πρωταθλημα


φετος θα μπορουν να παιζουν 7 ξενοι στο BCL
ashton
Δανεικος στον Κοροιβο ο Σκουλίδας.
Αν υπάρχουν εγγυησεις για εγγυμενο χρονο, ειναι καλή επιλογη

QUOTE
Ο Σκουλίδας στον Κόροιβο
Κυριακή 03 Σεπτεμβρίου 2017 12:40

Η ΑΕΚ B.C. ως οργανισμός συνεχίζει να έχει ως προτεραιότητα το μέλλον της και μ’ αυτή την προοπτική σταθερά πορεύεται.

Η ΑΕΚ B.C. ανακοινώνει, ότι συμφώνησε σήμερα (03/09) με τον Κόροιβο Β.C., προκειμένου για την παραχώρηση του Διονύση Σκουλίδα (20 χρ., 2μ.01) με τη μορφή δανεισμού. Η συνεργασία θα έχει διάρκεια ενός χρόνου.

Aυτονόητο είναι, ότι η ΑΕΚ και οι προπονητές της θα παρακολουθούν την πρόοδο του διεθνούς γκαρντ/φόργουορντ, ο οποίος αποτελεί μέλος της οικογένειας της «Ένωσης».

http://www.aekbc.gr/el/articles-1699/o-sko...ton-koroibo.htm


QUOTE (radical @ Sep 3 2017, 01:59 ) *
φετος θα μπορουν να παιζουν 7 ξενοι στο BCL


7 "non home grown players" μπορουν να έχουν οι ομάδες.
ο Auguste ή ο Calathes πχ θα ήταν non home grown στη FIBA



QUOTE (gerorge @ Sep 2 2017, 20:10 ) *
Στη dleague παντως μονο 14 παιχνιδια επαιξε τη φετινη σεζον χωρις να ειναι σε καποιο ροστερ ΝΒΑ.Ειτε επαθε κατι σχετικο με τη σφαιρα ειτε κατι αλλο που τον εμποδισε να εχει φουλ σεζον


μετά τον τραυματισμό του (30/12/2015) έπαιξε Μάρτη-Απρίλη ΚΑΙ σε D-League ΚΑΙ σε ΝΒΑ .
δεν έπαιξε summer league το καλοκαιρι του 2016

11/3 Mad Ants (14'15", πεντάδα, 7π-1ρ)
20/3-NBA Sacramento Kings (0'19")
24/3 Toronto 905 (36'42", 20π-11ρ, πενταδα)
26/3 Toronto 905 (41'06", 18π-7ρ, πενταδα)
28/3 Canton Charge (29'35", 17π-4ρ, πενταδα)
30/3 Mad Ants (38'57", 12π-6ρ, πενταδα)
1/4-ΝΒΑ Nets (23'01", 7π-6ρ)
3/4-NBA Pacers (17'25", 2π-1ρ, πενταδα)
6/4-ΝΒΑ Hornets (11'25", 4π-4ρ)
8/4-ΝΒΑ Sixers (16'53", 1π-5ρ)
10/4-ΝΒΑ Raptors (20'54", 3π-5ρ)
12/4-ΝΒΑ Pacers (30'22", 7π-3ρ, πεντάδα)

φέτος έπαιξε Γενάρη χωρίς σαμερ ληγκ, πρισιζον κλπ
το Γενάρη έπαιξε 4 ματς, το Φλεβάρη 3, το Μάρτη 7 κ τον Απριλη 2
Μάλλον κάποιο θέμα θα ειχε το χειμωνα
radical
QUOTE
Πράπας έως το 2023!

Δευτέρα 04 Σεπτεμβρίου 2017 21:11

Η ΑΕΚ Β.C. και ο Μάκης Αγγελόπουλος συνεχίζουν να αποδεικνύουν σε καθημερινή βάση, ότι προτεραιότητά τους παραμένει το μέλλον του ελληνικού μπάσκετ και η ανάδειξη ταλέντων.



Η ΑΕΚ B.C. ανακοινώνει, ότι υπέγραψε σήμερα (04/09) συμβόλαιο εξαετούς διαρκείας, ήτοι έως το καλοκαίρι του 2023, ο αθλητής Στέργιος Πράπας (15 χρ., 1μ.98).

Ο Στέργιος ήταν μέχρι πρότινος παίκτης του Άρη. Βασικό στέλεχος των εθνικών ομάδων και πρωταγωνιστής στο πρόσφατο διεθνές τουρνουά («Φιλίας») στο Μεσολόγγι, όπου το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κατέλαβε την πρώτη θέση. Θα πλαισιώσει την ομάδα Παίδων της ΑΕΚ, η οποία ήδη απαρτίζεται από διεθνείς, γεγονός, που την καθιστά εξόχως ανταγωνιστική στην επιστροφή της στην Α' Κατηγορία.

Η ΑΕΚ Β.C. καλωσορίζει το νεαρό αθλητή στη μεγάλη οικογένεια της «Ένωσης» και του εύχεται κάθε επιτυχία.


aekbc.gr
Λουπους
Νίκη στο τελικό του τουρνουά επί της διοργανώτριας Σαρλερουά.

23 πόντοι ο Λαρεντζάκης και 22 ο Μπάρλοου, πολύ ενθαρρυντικό αυτό.
ashton
Και μάλλον τελειώνει νωρίς η καριέρα του Early στην ομάδα.
https://www.postingandtoasting.com/2017/9/1...ract-terminated
(πάντως το Σαρλερουά είναι τίγκα στα βέγκαν και δε χρειαζοταν να τρέχει στο Βατερλώ ο παίκτης για να βρει εστιατόριο - πέρα από το προφανές πως θα έπρεπε να είχαν συνεννοηθεί για να βρουν μια λύση στο ζητημα που δεν ήταν και το μεσοανατολικό..
ashton
την Τετάρτη η ΑΕΚ κέρδισε την ΤΣΣΚΑ με 78-69
Ελονού 8, Τζέιμς 7, Ξανθόπουλος 6, Σάκοτα 14 (2), Άτιτς 3 (1), Αγραβάνης 2, Μπάρλοου 1, Τσαλμπούρης 8, Μωραΐτης 5 (1), Μαυροειδής 13, Λαρεντζάκης 11.


http://www.cskabasket.com/gm/?id=2393 (κι εδώ τα στατιστικά)

χθες στο τουρνουα Bosch Rexroth Cup κέρδισε 100-97 την Braunschweig (ηταν 59-39 στο 24΄αλλα χτυπησε ο Ξανθοπουλος, μειναμε μονο με Μωραιτη κι εγινε ντερμπυ)
Ελόνου 2, Τζέιμς 2, Ξανθόπουλος (6 ασ), Σάκοτα 9 (2), Άτιτς 7 (1), Λαρεντζάκης 19 (2), Μπάρλοου 25 (4), Τσαλμπούρης 8, Μωραϊτης 13 (3), Μαυροειδής 15.



και σημερα ειναι ο τελικός με S Oliver Wurzburg

χτες υπέγραψε και ο Bandja Sy
http://aekbc.gr/el/articles-1731/upegrapse-o-si.htm
(ok, καλός παίκτης για να βοηθάει στο 3-4, αθλητικός κλπ, αλλά η ομάδα θέλει περισσοτερο ένα 4ρο5ρι κατά την γνώμη μου. Συν οτι θάβουμε πάλι τον Ατιτς)

στατιστικά κλπ

συγκριση με Μιλο (του οποίου ειναι πρακτικά αντικαταστατης)


http://vasilissa.blogspot.gr/2017/09/bandja-sy-early.html
ashton

Νικη με 85-87 επί της S.Oliver Wurzburg σήμερα στον τελικο του Bosch Rexroth Cup
στατιστικά : (έπαιξε και ο Green σημερα)
rahxephon13
http://www.sdna.gr/mpasket/basket-league/a...o-panathinaikoy

Μια μεγάλη και πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη του μακη αγγελοπουλου οπού μιλάει για για όλα από το μπάτζετ τις ομάδας κριτική για το παρελθόν βλέψεις για το μέλλον και τις απόψεις του για ευρωλιγκα fiba και πολλά άλλα, νομίζω αξίζει μιας ανάγνωσης από φίλους τις αεκ και μη.
Conan1982
QUOTE (rahxephon13 @ Sep 17 2017, 17:17 ) *
http://www.sdna.gr/mpasket/basket-league/a...o-panathinaikoy

Μια μεγάλη και πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη του μακη αγγελοπουλου οπού μιλάει για για όλα από το μπάτζετ τις ομάδας κριτική για το παρελθόν βλέψεις για το μέλλον και τις απόψεις του για ευρωλιγκα fiba και πολλά άλλα, νομίζω αξίζει μιας ανάγνωσης από φίλους τις αεκ και μη.


Την διάβασα με ενδιαφέρον, μακάρι ο άνθρωπος να καταφέρει ότι σχεδιάζει, εγώ αν και Ολυμπιακός θα είμαι από τους πρώτους που θα χαρούν αν μια τρίτη ομάδα καταφέρει να σπάσει το δίπολο και να πάρει πρωτάθλημα.

Ανάμεσα στα ενδιαφέροντα τα σχέδια για μπασκετικό γήπεδο που φαίνεται να είναι σε προχωρημένο στάδιο.

Η παραδοχή ότι ο Γιούρι ήταν λάθος επιλογή και ότι έπρεπε να είχαν εμπιστευτεί τον Μανωλόπουλο νωρίτερα ως πρώτο προπονητή.

Και το παράπονο για την μη ανταπόκριση του κόσμου, το ίδιο που ισχύει για άλλη μια ιστορική ομάδα τον ΠΑΟΚ.

Και φυσικά η είδηση ότι ο Έρλι έπεφτε συνεχώς σε πειθαρχικά παραπτώματα τις λίγες μέρες που ήταν στην ομάδα, η χορτοφαγία ήταν το κερασάκι μάλλον στην τούρτα..
ashton
Στατιστικά




..............Α.Ε.Κ..............UNICS
ΣΟΥΤ.........22/49 44%...........31/54 57%
ΔΙΠΟΝΤΑ......15/27 55%...........25/39 64%
ΤΡΙΠΟΝΤΑ......7/22 31%............6/15 40%
ΒΟΛΕΣ........37/50 74%...........17/23 73%
ΡΗΜΠΑΟΥΝΤ....18-8................25-7
ΑΣΙΣΤ........17..................19
ΛΑΘΗ.........17..................21
ΚΛΕΨΙΜΑΤΑ....11...................8
ΤΑΠΕΣ.........1...................2


0. ELONU
Αρκετά καλός, γέμιζε τη ρακέτα. Πιο 'στεγνος', πρέπει να εχει χασει κανα 5κιλο τουλάχιστον. Αν δεν ειχε το τζερτζελο με Lasme μαλλον θα επαιζε παραπανω.
Σε 14'25" ειχε 8π με 2/2 2π, 4/6 1π, πήρε 2-2 ρημπαουντ, ειχε 1 λαθος, 1 κλεψιμο, 1 φαουλ (απο την τεχνικη) και κερδισε 6 .


1. JAMES
Επιθετικά έδωσε λύσεις, ενώ πίεσε και στην άμυνα (πχ το κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό). Το ότι δεν πήρε πάλι ρημπάουντ ειναι ένα θεμα..
Σε 21'18" ειχε 8π με 2/5 2π, 1/1 3π, 1/4 βολές (..), 1 ασιστ, 1 λαθος, 1 κλεψιμο, 1 ταπα, 1 φαουλ, 2 κερδισμενα .


2. GREEN
Στην αρχη ειχε κάποια λάθη/κακές επιλογές, αλλά σταδιακά ανέβασε κι έδειξε την ποιοτητά του..Πολυ καλό διάβασμα στο γηπεδο, σωστο μοιρασμα μπαλας.
Εμεινε στο παρκε για 29'13" (ελειψε ο Ξανθοπουλος σημερα για φρεσκαρισμα) και ειχε 18π με 11/11 βολές, 2/4 2π, 1/3 3π, 1-1 ρημπάουντ, 7 ασιστ, 2 λαθη, 1 κλεψιμο, 4 φαουλ (το ένα στα 33.2" που παραλιγο να τους δωσει το ματς ηταν εμπνευση των γκρι) και 7 κερδισμενα.

5. SAKOTA
Πολύ άστοχος ο αρχηγός - μάλλον έπρεπε να μεινει λιγοτερο μεσα. Εχασε και ζευγαρι βολών που δε θυμαμαι να το εχει ξανακανει.
Σε 18'50" είχε 2π με 1/4 2π, 0/4 3π, 0/2 1π, 1-0 ρημπαουντ, 1 ασιστ, 3 λαθη, 4 φαουλ & 2 κερδισμενα .


7. ΤΣΑΛΜΠΟΥΡΗΣ
Ξεκινησε στο πρωτο και στο 3ο δεκαλεπτο, έπαιξε συνολικά 9'12". Προσπάθησε να δώσει λυσεις στην αμυνα με τα μακρια χερια, και να πάρει καποιες προσπαθειες.
Σε 9'12" ειχε 0/1 2π, 0/1 3π, 1-0 ρημπαουντ, 1 λαθος, 1 κλεψιμο .

9. ATIC
ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ... Χρειαστηκε λιγο χρονο να βρει πατημα-ψυχολογια στην επιθεση αλλά ήταν σε όλες τις πλευρές του παρκέ συνέχεια με ένταση, πάθος, κυνηγώντας αμυνες, δινοντας λυσεις συνεχώς.
Σε 25'26" ειχε 14 ποντους με 5/6 2π, 1/2 3π, 1/2 βολές, 3-2 ρημπαουντ, 3 ασιστ, 2 λαθη, 2 κλεψιματα, 3 φαουλ, 2 κερδισμενα.
Τον ειχαμε στο μουσκιο πέρσι για να τη βγαλουμε με Βασκο & Νιουλει.. τι να πει κανεις ...


12. ΛΑΡΕΝΤΖΑΚΗΣ
Πολύ βελτιωμένος σε αυτοπεποιθηση μετα την Εθνική.
Επαιξε 25'43", είχε 18π με 2/3 2π, 2/3 3π, 8/9 βολές, 2-0 ρημπαουντ, 2 ασιστ, 1 λαθος, 3 κλεψιματα, 4 λαθη, 6 κερδισμενα.


13. BARLOW
Μαλλον αγχωμένος ; Πολλα επιπόλαια-αδικαιολογητα λάθη.
Σε 21'46" ειχε 5π με 1/4 3π, 2/2 1π, 1-0 ρημπαουντ, 2 ασιστ, 4 λαθη, 1 κλεψιμο, 4 φαουλ, 1 κερδισμενο.

16. ΑΓΡΑΒΑΝΗΣ
Αρκετά δεμένο κορμί, καλός τακτικά οσο επαιξε (5'34"). Πήρε 1-0 ρημπαουντ κι εκανε 2 φαουλ.


21. ΜΩΡΑΪΤΗΣ
Οχι τοσο καλος στο α μερος, αρκετα θετικός στο τέλος 3ου δεκαλεπτου-αρχές 4ου.
Σε 12'18" (ηταν για λιγο διαστημα και μαζι με Green στο παρκε) ειχε 3π με 1/4 3π, 1-0 ρημπαουντ, 1 ασιστ, 1 κλεψιμο, 2 φαουλ, 2 κερδισμενα


22. ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ
Επαιξε 16'05" και είχε 12π με 10/14 1π (παιζοντας πολύ καλά το παιχνίδι που μπορεί να παίξει, φθείροντας αντιπάλους, κι εκμεταλλευομενος ογκο κλπ), και 1/2 2π.
Πηρε και 4-1 ρημπάουντ, 1 λάθος & 1 φάουλ (7 κερδισμένα). Μια χαρά . Στο τέλος μάλλον ήθελε Ελονου γιατί είχε κουραστει νομιζω.

23. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ
έπαιξε 10" στο τελος του ημιχρονου.

Απο τους Ρωσοι, κλάση ο Colom (21π-8ασ-4ρ-4λθ), ενω το πουλεν Ejim ειχε 9π-7ρ. Καλοι παικτες και οι Lockett, Smith .


κόσμος λιγοστός (αναμενομενα)
Varvos
50 βολες;
σοβαρα τωρα;
K8be
Θα είναι κρίμα για ακόμη μια χρονιά να μην ειναι ο ατιτς στην 6δα των ξένων,τουλαχιστον με αυτόν πρέπει να ξεκινήσεις και αν δεις οτι δεν κανεις την αλλαγή και δηλώνεις τον αλλο που θα εχεις εκτός!
ashton
O Harris πολύ δύσκολα θα έχει τελειώσει από Κίνα όταν θα αρχίσουν τα επίσημα (4/10 Ρεθυμνο-Κυπελλο, 7/10 Τρικαλα Α1)

2017-9-27 19:30
Shaanxi Cinda εναντίον Anhui Wenyi
2017-9-29 19:30
Anhui Wenyi εναντίον Shaanxi Xinda
2017-10-1 19:30
Anhui Wenyi εναντίον Shaanxi Xinda
2017-10-4 19:30
Shaanxi Cinda εναντίον Anhui Wenyi
2017-10-6 19:30
Anhui Wenyi εναντίον Shaanxi Xinda
2017-10-8 0:00
Shaanxi Cinda εναντίον Anhui Wenyi
(λείπει το 1ο ματς στη λίστα που ειναι για 24/9 στην εδρα της Shaanxi)

Είτε θα πρέπει να μείνει μια κενή θέση και να δηλωθούν αρχικά 5 ξένοι ώστε ο Harris να είναι ο 6ος και να μη θεωρηθεί αλλαγή
Είτε να δηλωθούν οι 6 και όταν έρθει ο Harris να πάρει τη θέση ενός - τρώγοντας τη μια από τις 3 αλλαγές του α γυρου .
Για την Ευρώπη θα πρέπει να έχει έρθει το δελτιο του μέχρι 9/10 εδώ, ώστε να δηλωθεί ΠΡΙΝ την έναρξη στη FIBA. Διαφορετικα θα μετρησει σαν μια από τις 4 προσθηκες-αλλαγες που επιτρεπονται στη regular
ashton
Βιντεο μου απο το χθεσινό φιλικο
Dwyane ''the flash'' Wade
Εγώ πάντως έχω μία απορία. Η ομάδα μοντάρεται εδώ και καιρό έχοντας μάλιστα συμπληρώσει το ρόστερ από νωρίς. Ο Χάρις πόσο χρόνο θα χρειαστεί όταν έρθει για να προσαρμοστεί σε μία ήδη μονταρισμένη ομάδα?? Μήπως αυτό δημιουργήσει ανισσοροπίες στο ρόστερ??
ashton
η ομάδα νίκησε σήμερα 109-71 την ΑΕΚ Λάρνακας στην 1η μέρα του τουρνουά του ΑΠΟΕΛ 'Ζιβανάρεια'
στατιστικά

(μεγάλη διαφορά δυναμικότητας- μονο στο β ημιχρονο έπαιξε άμυνα η ομάδα)

o αγώνας στην Κυπρο μεταδοθηκε απο cyta tv

online με pay per view στα 7 ευρωπουλα
https://www.cyta.com.cy/public-tv-live-sports-events/en
ashton
Σημερα η ΑΕΚ κέρδισε το Ρέθυμνο με 93-82 (στα μεσα της 3ης περιοδου εχανε 41-53 κ οι Ρεθυμνιώτες είχαν συνεχώς το προβαδισμα μεχρι το 30-32')

Στατιστικα



via https://twitter.com/aekbcgr/status/911622807930404864

...........ΑΕΚ.........Ρέθυμνο
ΣΟΥΤ......37/66 56%....22/50 44%
ΔΙΠΟΝΤΑ...32/53 60%....12/26 46%
ΤΡΙΠΟΝΤΑ...5/13 38%....10/24 42%
ΒΟΛΕΣ.....14/21 67%....28/34 82%
ΡΗΜΠΑΟΥΝΤ.24-12........20-7
ΑΣΙΣΤ.....20...........13
ΛΑΘΗ......12...........16
ΚΛΕΨΙΜΑΤΑ..9............7
ΚΟΨΙΜΑΤΑ...3............7
ΦΑΟΥΛ.....27...........21
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.