Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ρεάλ Μαδρίτης - Ολυμπιακός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3
Lazeras
Ρε ξεκολλάτε με τον Μάντζαρη. Το παιδί δεν είναι επιπέδου Ευρωλίγκας και σε άλλες εποχές ΔΕΝ θα έπαιζε στον Ολυμπιακό. Παίζει γιατί δεν υπάρχουν σοβαροί Έλληνες γκαρντ.

Μια χαρά ομάδα θα φτιάξει ο Ολυμπιακός. Αρκεί να ξεκινουν αυτοί που πρέπει να ξεκινούν. Εκείνος ο Χάκετ ρε παιδια τι πρέπει να κάνει ώστε να παίζει παραπάνω;
frenchman7
Κι εγώ τα ίδια φώναζα χθες την ώρα του αγώνα...
Αυτό με τον περιορισμένο χρόνο που δίνει στον Χακετ είναι ανεξήγητο! Φώναζε χθες το παιχνίδι προς το τέλος ότι χρειάζονται τα κοχόνες του Ντάνιελ..

Εν τω μεταξύ το κόλλημα του Σφαιρόπουλου θα το πληρωσει ο Μάντζαρης στο τέλος, να μου το θυμηθείτε στις πρώτες γιούχες αν έρθουν κι άλλα άσχημα αποτελέσματα..
nicksavage1981
Όταν οι αντίπαλοι έχουν για 4ο ψηλό αυτόν που ήταν βασικός σέντερ σου πέρσι, όταν εχουν το Νοσιόνι για 6ο ψηλό, οταν εχουν για αναπληρωματικό power forward τον Antony Rudolf κι εσύ τον Αγραβάνη, όταν έχουν εκτός 12αδας το Μασιούλις που είναι καλύτερος από το βασικό 3άρι σου, ε τότε δε μπορείς να έχεις την απαίτησή να νικήσεις τη Ρεάλ στη Μαδρίτη. Δε τον βλέπω καλά τον Ολυμπιακό φέτος. Πάλι με τα ψεμματα θα παλεύουν.

H Real μπορει να εχει κι αυτη προβληματα χημειας/μετριο προπονητη και πολλα "εγω" , αλλά ομαδα που βαζει 140 ποντους στην OKC ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ. Εχουν δωσει παρα πολλα λεφτα,εχουν 3 σχεδον ισαξιες 5αδες, καλη εδρα , (ειχαν και τη διαιτησια υπερ τους χτες) , εχουν ιστορια, εχουν φανελα με ειδικο βαρος , και νομιζω πως ειναι τσαντισμενοι και πεινασμενοι που περσι απετυχαν να πανε στο final 4 και αποκλειστηκαν με sweep.

ΥΓ.Ο Παπαπετρου πρεπει να παιζει περισσοτερο,πολυ περισσοτερο. Ο βαψομαλλιας τον ξεχασε στον παγκο χτες
back2back
ok ο Μάντζαρης δεν έπαιξε καλά, άλλα για τα καλάθια που φάγαμε από τον Γιουλ στην αρχή ευθύνεται κυρίως ο Μιλουτίνοφ και μετά ο Γιανγκ. Ο Μιλουτίνοφ ήταν μακράν ο χειρότερος παίκτης του γηπέδου, τον σημάδευαν συνέχεια, ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Στα δικά μας πικ εν ρολ ο Σπανούλης πέρναγε τον παίκτη του και έβρισκε απέναντι τον αντίπαλο 5αρι, όταν έπαιρνε πικ εν ρολ ο Γιουλ πέρναγε τον παίκτη του και σούταρε μόνος του γιατί ο Μιλουτίνοφ έμενε μέσα και ο Γιανγκ ήταν κάπου αλλού. Πολύ καλός στο αμυντικό κομμάτι ο Μπριτς αλλά και ο Παπανικολάου (έσβησε Γιουλ και Φερνάντες)

Γενικά η Ρεαλ έπαιξε καλύτερα με εξαίρεση το πρώτο 7λεπτο του 3ου δεκαλέπτου που κυριαρχήσαμε. Η διαιτησία για πολλά γέλια, έχασα το μέτρημα πόσες φορές οι παίκτες της Ρεάλ έδιωξαν την μπάλα με τα πόδια χωρίς να τιμωρηθούν. Τώρα για τα ελεύθερα τρίποντα που διάβασα και εμείς βγάλαμε ελεύθερα σου, ο αντίπαλος έβγαλε παραπάνω απλά γιατί οι διαιτητές δεν σφύριζαν φάουλ τα κινητά σκριν που έκαναν. Καλύτερος παίκτης της Ρεαλ για εμένα ήταν ο Αγιον, πολύ καλός αμυντικός, έξυπνος, με καλές τοποθετήσεις, είχε βέβαια και ασυλία από τους διαιτητές, έριξε πολλά σπρωξίματα στις διεκδικήσεις
qspock
QUOTE(back2back @ Oct 13 2016, 17:22 ) *
ok ο Μάντζαρης δεν έπαιξε καλά, άλλα για τα καλάθια που φάγαμε από τον Γιουλ στην αρχή ευθύνεται κυρίως ο Μιλουτίνοφ και μετά ο Γιανγκ. Ο Μιλουτίνοφ ήταν μακράν ο χειρότερος παίκτης του γηπέδου, τον σημάδευαν συνέχεια, ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Στα δικά μας πικ εν ρολ ο Σπανούλης πέρναγε τον παίκτη του και έβρισκε απέναντι τον αντίπαλο 5αρι, όταν έπαιρνε πικ εν ρολ ο Γιουλ πέρναγε τον παίκτη του και σούταρε μόνος του γιατί ο Μιλουτίνοφ έμενε μέσα και ο Γιανγκ ήταν κάπου αλλού. Πολύ καλός στο αμυντικό κομμάτι ο Μπριτς αλλά και ο Παπανικολάου (έσβησε Γιουλ και Φερνάντες)

Γενικά η Ρεαλ έπαιξε καλύτερα με εξαίρεση το πρώτο 7λεπτο του 3ου δεκαλέπτου που κυριαρχήσαμε. Η διαιτησία για πολλά γέλια, έχασα το μέτρημα πόσες φορές οι παίκτες της Ρεάλ έδιωξαν την μπάλα με τα πόδια χωρίς να τιμωρηθούν. Τώρα για τα ελεύθερα τρίποντα που διάβασα και εμείς βγάλαμε ελεύθερα σου, ο αντίπαλος έβγαλε παραπάνω απλά γιατί οι διαιτητές δεν σφύριζαν φάουλ τα κινητά σκριν που έκαναν. Καλύτερος παίκτης της Ρεαλ για εμένα ήταν ο Αγιον, πολύ καλός αμυντικός, έξυπνος, με καλές τοποθετήσεις, είχε βέβαια και ασυλία από τους διαιτητές, έριξε πολλά σπρωξίματα στις διεκδικήσεις

Σύμφωνα με αυτά που λες κι επαυξανω: ο μιλουτινοφ είναι ένας αδύνατος κρίκος σε άμυνα κι επίθεση. Χτες κατάφερε να μαζέψει κανα δυο ριμπάουντ κι εδώ μέσα όλοι ενθουσιαστικανε! Βελτιώθηκε λέει.. εμ βέβαια, περσυ δεν έκανε ουτε αυτό. Είναι προσωπική επιλογή σφαιροπουλου και μάλλον θα τον πάρει μαζί του όταν μας αποχαιρετήσουν εκαστοι. Απο κει και πέρα, οι θεατρινισμοι της ρελ ενισχύονται αφάνταστα πλέον, αφού ουδέποτε κάνουν καθαρό φαουλ ακόμα και τα αντιαθλητικα τους δε φαίνονται και δε στηρίζονται γιατί παίζουν θέατρο. Δυστυχώς το μπασκετ ξεπαιρναει το φετινό ολυμπιακό...
SteveNashidis
@qspock @back2back

Aν πάρεις τον καλύτερο αμυντικό ,κοντό, της Ευρολίγκα και τον έχεις να μαρκάρει ψηλό θα είναι ένας από τους χειρότερους σου παίκτες στον αγώνα.
Το ίδιο θα συμβεί ,α ν τοποθετήσεις ένα από τα καλύτερα αμυντικά πεντάρια, που μπορείς να βρεις στην ευρωπαική αγορά , απέναντι σε ποιοτικούς κοντούς.

Τι συζητάμε δηλαδή ; Ότι ευθύνεται ο Μουλιτινοφ γιατί δεν μπορεί να παίξει στα πόδια τον Llull ;
Hedge out μέχρι το κέντρο έκανε μόνο ο Hines και τότε άρχισαν να μας λένε σκληροτράχηλους σαν ομάδα.

Ε δεν είναι ο Μουλιτινοφ για αυτή τη δουλειά. Το θέμα ρόλων των παικτών μας ,τονίζουμε όλοι εδώ στο φορουμ. Όχι την ποιότητα τους. Καλώς ή κακώς με τέτοιο μπάτζετ μόνο χειρότερους μπορούσαμε να είχαμε.
back2back
QUOTE(Voyager @ Oct 13 2016, 18:23 ) *
@qspock @back2back

Aν πάρεις τον καλύτερο αμυντικό ,κοντό, της Ευρολίγκα και τον έχεις να μαρκάρει ψηλό θα είναι ένας από τους χειρότερους σου παίκτες στον αγώνα.
Το ίδιο θα συμβεί ,α ν τοποθετήσεις ένα από τα καλύτερα αμυντικά πεντάρια, που μπορείς να βρεις στην ευρωπαική αγορά , απέναντι σε ποιοτικούς κοντούς.

Τι συζητάμε δηλαδή ; Ότι ευθύνεται ο Μουλιτινοφ γιατί δεν μπορεί να παίξει στα πόδια τον Llull ;
Hedge out μέχρι το κέντρο έκανε μόνο ο Hines και τότε άρχισαν να μας λένε σκληροτράχηλους σαν ομάδα.

Ε δεν είναι ο Μουλιτινοφ για αυτή τη δουλειά. Το θέμα ρόλων των παικτών μας ,τονίζουμε όλοι εδώ στο φορουμ. Όχι την ποιότητα τους. Καλώς ή κακώς με τέτοιο μπάτζετ μόνο χειρότερους μπορούσαμε να είχαμε.


Από τη στιγμή που ο κοντός θα πάρει σκριν πρέπει να βγει ο ψηλός να καλύψει διαφορετικά θα σουτάρει μόνος του, δεν γίνεται αλλιώς. Φυσικά και ευθύνεται ο Μιλουτίνοφ, το ότι δεν μπορεί είναι άλλο θέμα. Δες ξανά τα πρώτα λεπτά του αγώνα, τον σημαδεύουν συνέχεια, σχεδόν σε όλα τα καλάθια που τρώμε ευθύνεται ο Σέρβος. Αν δεν επιστρέψει ο καλός Γιανγκ θα υπάρξει σοβαρό πρόβλημα, ίσως να έπρεπε τον Αύγουστο, αφού είδαν ότι ο Πάτρικ θα αργήσει, να στείλουν τον Μιλουτίνοφ και να πάρουν τον Άϊβερσον στη θέση του, με 400 χιλ δολάρια πήγε στην Μακάμπι
tuareg
Ειχα γραψει παλια οτι εκεινο που μπερδεψε και χαλασε ρολους,χημεια και ροτεισιον στον Ολυμπιακο ηταν η αποκτηση παπ.
Πεσατε ολοι να με φατε.
Οκ ναι,δε προσπερναμε ενα ποιοτικο παικτη ,αλλα αρκει να μπορουμε να τον αναδειξουμε μεσα απο το συνολο αλλιως μας γυρναει μπουμερανγκ.
Μετα συνεχιζει να ειναι προβληματικη η διαχειριση σπανουλη,ο γκριν πρεπει να παιζει μαζι του οχι αντι αυτου και πρεπει να μειωθει ο χρονος του μαντζαρη υπερ του χακετ.
Προσωπικα βλεπω οτι ισως θα επρπε να διδυμα να ειναι σπανουλης-γκριν,χακετ-μαντζαρης με αυξημενες αρμοδιοτητες στο χακετ .
Μετα οι ψηλοι...ο γιανγκ δεν ακομα και ο μιλουτινοφ δε κανει γι αυτο που τον βαζει να παιζει ο σφαιρο.
Αν εχεις δεινοσαυρο προσπαθεις να τον εκμεταλλευτεις επιθετικα και οχι να γινει κιλερ αμυντικος κυνηγωντας στη σεντρα τα αντιπαλα γκαρ.
Ετσι εκτιθεσαι κι εσυ κι αυτος.Αν δε μπορεις να τον αξιοποιησεις στην επιθεση τοτε κακως το πηρες.
Ετσι οπως ειναι ο Ολυμπιακος θα ταιριαζε περισσοτερο (δεδομενης και της αδυναμιας γιανγκ) ενα shooting 5 σα το σιγκλετον (πχ κορυ τζεφερσον)....ωστε να παιζει και 4.
pan24
QUOTE (tuareg @ Oct 13 2016, 20:02 ) *
Ειχα γραψει παλια οτι εκεινο που μπερδεψε και χαλασε ρολους,χημεια και ροτεισιον στον Ολυμπιακο ηταν η αποκτηση παπ.
Πεσατε ολοι να με φατε.
Οκ ναι,δε προσπερναμε ενα ποιοτικο παικτη ,αλλα αρκει να μπορουμε να τον αναδειξουμε μεσα απο το συνολο αλλιως μας γυρναει μπουμερανγκ.
Μετα συνεχιζει να ειναι προβληματικη η διαχειριση σπανουλη,ο γκριν πρεπει να παιζει μαζι του οχι αντι αυτου και πρεπει να μειωθει ο χρονος του μαντζαρη υπερ του χακετ.
Προσωπικα βλεπω οτι ισως θα επρπε να διδυμα να ειναι σπανουλης-γκριν,χακετ-μαντζαρης με αυξημενες αρμοδιοτητες στο χακετ .
Μετα οι ψηλοι...ο γιανγκ δεν ακομα και ο μιλουτινοφ δε κανει γι αυτο που τον βαζει να παιζει ο σφαιρο.
Αν εχεις δεινοσαυρο προσπαθεις να τον εκμεταλλευτεις επιθετικα και οχι να γινει κιλερ αμυντικος κυνηγωντας στη σεντρα τα αντιπαλα γκαρ.
Ετσι εκτιθεσαι κι εσυ κι αυτος.Αν δε μπορεις να τον αξιοποιησεις στην επιθεση τοτε κακως το πηρες.
Ετσι οπως ειναι ο Ολυμπιακος θα ταιριαζε περισσοτερο (δεδομενης και της αδυναμιας γιανγκ) ενα shooting 5 σα το σιγκλετον (πχ κορυ τζεφερσον)....ωστε να παιζει και 4.

Συμφωνω στο θεμα παπ και στο θεμα ψηλων
Στα διδυμα στους κοντους διαφωνω
Σε διδυμο σπανουλη-γκριν ο σπανουλης δεν παιζει αμυνα και ο γκριν οσο και να προσπαθησει λογω σωματοδομης δεν βοηθιεται σε αυτο
Σε διδυμο χακετ-μαντζαρη θα εχεις πολυ καλη αμυνα αλλα οχι σκορ
Ο μαντζαρης περα απο στατικο τριποντο δεν εχει τιποτα αλλο αρα στην αμυνα θα κολλανε πανω του και αυτος θα κανει πασες στον διπλανο συμπαικτη
Ο χακετ παλι ενω κανει ολα τα υπολοιπα δεν το εχει με το τριποντο.Δινοντας του χωρο του κλεινουν την διεισδυση και τον απενεργοποιουν
roben
Καταλαβαίνω τη γκρίνια και την απογοήτευση αρκετών φίλων Ολυμπιακών για το χθεσινό αποτέλεσμα στη Μαδρίτη... Βέβαια οι 18 πόντοι της διαφοράς δεν αντικατοπτρίζουν την πραγματική εικόνα του παιχνιδιού... Άλλα όμως είναι που έχουν σημασία και όχι το τελικό σκορ...

Στον Ολυμπιακό έχουν γίνει λάθη στη στελέχωση του ρόστερ, όπως και στην ομάδα του Παναθηναικού... Εγώ δεν θα κράξω κανέναν παίκτη, όπως δεν κράζω και τους παίκτες της δικής μου ομάδας... Η ευθύνη είναι πάντα του προπονητή...

Ο ελληνικός κορμός του Ολυμπιακού είναι εξαιρετικός... Μάντζαρης, Σπανούλης, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Πρίντεζης... Στον Παναθηναικό δεν είχαν καν το μυαλό να κρατήσουν τον Γιάνκοβιτς ή να ανανεώσουν (ή να ξαναποκτήσουν) τον Μαυροκεφαλίδη (ακόμα και τώρα θα μπορούσαν να το κάνουν που το κενό στη θέση 5 είναι εμφανές)... Κακώς διαμαρτύρεστε για τους Έλληνες...

Το πρόβλημα του Ολυμπιακού (δηλαδή του Σφαιρόπουλου) είναι οι επιλογές των ξένων... Για μένα ο Λοτζέσκι έπρεπε να παίζει στο 2 και να βοηθάει και στο 3... Η μεγάλη του δύναμη είναι το σουτ! Ο Γκριν πιθανώς δεν χρειαζόταν... Ίσως μάλιστα να είναι λίγος για το επίπεδο της Ευρωλίγκας (θα φανεί στην πορεία)... Ο Χάκετ δεν είναι pm... Ούτε όμως και sg είναι... Προσωπικά δεν ξέρω τι είναι... Τον ήθελαν κάποτε διακαώς και οι φίλοι Παναθηναικοί στην ομάδα μας... Εγώ ήμουν αντίθετος... Βλέπω ότι κι εσείς τον συμπαθείτε... Δεν ξέρω γιατί τέτοιο κόλλημα... Ρολίστα πολυτελείας θα τον έλεγα... Άλλη μεγάλη αγάπη σας (και αγάπη και των οπαδών της δικής μου ομάδας) ο Γιανγκ... Θυμάμαι πολλούς φίλους του Παναθηναικού να τον βάζουν στο πράσινο ρόστερ πρόπερσι το καλοκαίρι, πριν πάρει μεταγραφή στον Ολυμπιακό... Ήμουν κάθετα αντίθετος... Αργά πόδια, βαρύ κορμί, δεν στρίβει, άτεχνος, με μέτριο μπασκετικό iq... Δεν αρκούν τα φυσικά προσόντα για να παίξεις μπάσκετ... Το μπάσκετ θέλει μυαλό, θέλει τέχνη, θέλει ευλυγισία... Ήρθε και ο τραυματισμός και ο παίκτης έμεινε πίσω... Και η ανάκαμψή του είναι δύσκολη διότι (το ξαναλέω) είναι βαρύ σκαρί... Ο Μιλουτίνοφ αποτελεί πλεονασμό κατά την άποψή μου... Τι περισσότερο έχει από τον Μαυροειδή για παράδειγμα; Στο μυαλό του Σφαιρόπουλου δεν μπορώ να μπω... Εκείνος που ήταν εξαιρετική επιλογή είναι ο Μπιρτς... Έχει μεγάλες δυνατότητες αυτό το παιδί... Τον ήθελα πολύ στον Παναθηναικό... Τον έβλεπα χθες κόντρα στη Ρεάλ και ζήλευα λίγο που φορούσε τα ερυθρόλευκα... Τον ήθελα στα πράσινα, δίδυμο με τον Σίνγλετον... Θα βλέπαμε ωραία πράγματα... Τώρα βλέπουμε τον Σίνγκλετον να χαραμίζεται στο 5...

Ανακεφαλαιώνω... 2/6 έχει κατά την άποψή μου ο Ολυμπιακός στους ξένους... Αντί του Χάκετ θα μπορούσε να έχει έναν κανονικό pm να συμπληρώνει τον Μάντζαρη... Αντί του Γκριν ένα καλύτερο combo guard... Αντί του Μιλουτίνοφ ένα τεσσάρι να συμπληρώνει τον Πρίντεζη... Και αντί του Γιανγκ ένα 5άρι που να μπορεί να παίξει και με πλάτη...

Ο μυρωδιάς ο Λάσο έχει φτιάξει ωραίο ρόστερ... Εκείνο που μου άρεσε είναι ότι έβαζε τους παίκτες στη θέση που κάνουν τη διαφορά... Ο Γιούλ στο 1... Μεγάλη υπόθεση... Ο Ράντολφ στο 4... Μεγάλη υπόθεση... Και ως φίλος του Παναθηναικού έφερνα άθελα μου στο μυαλό τον Πεδουλάκη... Θα καταλάβει άραγε ποτέ ότι το σύγχρονο μπάσκετ θέλει τον Παππά και στο 1, τον Ρίβερς στο 2, τον Νίκολς στο 3 και τον Σίνγκλετον στο 4; Αλλά και τον Σφαιρόπουλο με τον οποίο απορώ κάθε φορά που τον βλέπω να βάζει τεσσάρι τον Παπαπέτρου και πεντάρι τον Αγραβάνη...
tuareg
QUOTE (pan24 @ Oct 13 2016, 20:13 ) *
Συμφωνω στο θεμα παπ και στο θεμα ψηλων
Στα διδυμα στους κοντους διαφωνω
Σε διδυμο σπανουλη-γκριν ο σπανουλης δεν παιζει αμυνα και ο γκριν οσο και να προσπαθησει λογω σωματοδομης δεν βοηθιεται σε αυτο
Σε διδυμο χακετ-μαντζαρη θα εχεις πολυ καλη αμυνα αλλα οχι σκορ
Ο μαντζαρης περα απο στατικο τριποντο δεν εχει τιποτα αλλο αρα στην αμυνα θα κολλανε πανω του και αυτος θα κανει πασες στον διπλανο συμπαικτη
Ο χακετ παλι ενω κανει ολα τα υπολοιπα δεν το εχει με το τριποντο.Δινοντας του χωρο του κλεινουν την διεισδυση και τον απενεργοποιουν


εννοω οτι οταν εχεις το χακετ με το μαντζαρη μεσα του δινεις τα κλειδια και του λες κανε οτι εκανες στην αρμανι και τη σιενα...τωρα τον εχει ευνουχησει.
pan24
QUOTE (tuareg @ Oct 13 2016, 20:55 ) *
εννοω οτι οταν εχεις το χακετ με το μαντζαρη μεσα του δινεις τα κλειδια και του λες κανε οτι εκανες στην αρμανι και τη σιενα...τωρα τον εχει ευνουχησει.

Η μεγαλη δισφορα ειναι οτι εκει δεν απαιτουνταν απο αυτον να σκοραρει αφου υπηρχε διπλα του ενας λανγκφορντ να τραβαει το σκοραρισμα και αυτος χρειαζοταν να κανει ολα τα υπολοιπα που ξερει καλα
Σε διδυμο με τον μαντζαρη αυτος θα πρεπει να αναλαβει το σκοραρισμα
milc
Μερικές παρατηρήσεις
1) Πιθανολογώ ότι ο αυξημένος χρόνος συμμετοχής του Μάντζαρη δεν εξαρτάται από τον Σφαιρόπουλο, αλλά από τον Σπανούλη. Προφανώς θεωρεί ότι ταιριάζουν καλύτερα ως δίδυμο.
2) Ο Γκριν δεν μπορεί να παίξει μαζί με Σπανούλη. Μόνο σε ειδικές καταστάσεις, θα δημιουργηθούν τεράστια προβλήματα στην άμυνα.
3) Ο Παπαπέτρου αρχίζει να θυμίζει την περίπτωση Δημ. Παπανικολάου. Χωρίς να παίζει σταθερά σε συγκεκριμένη θέση, έμεινε στάσιμος.
4) Ο Αγραβάνης μπορεί να δώσει λίγα ποιοτικά λεπτά όταν κουράζεται ο Πρίντεζης. Το θέμα όμως είναι τι θα συμβεί όταν ο Πρίντεζης δεν θα παίζει καλά και θα χρειάζεσαι ένα παίκτη, όχι να τον ξεκουράσει αλλά να τον υποκαταστήσει.
5) Για άλλη μια χρονιά σπαταλάμε τρεις θέσεις ξένων στο 5, χωρίς να έχουμε κανένα παίκτη που να κάνει την διαφορά. Ακόμα και η χρησιμοποίηση του Γιάνγκ περισσότερα προβλήματα δημιουργεί παρά βελτιώνει τον παίκτη. Θα ήταν προτιμότερο να είχε δίπλα του ένα παίκτη που να έπαιρνε το βάρος της θέσης, παρά αυτό που γίνεται τώρα. Όλος ο κόσμος βλέπει ότι δεν έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του, αλλά λόγω της έλλειψης ποιότητας στην θέση ¨απαιτούμε άμεσα¨ να παίξει καλύτερα.
6) Η ήττα με την Ρεάλ ήταν εντός προγράμματος και σε ένα τρίμηνο, αν έχουμε βελτιωθεί θα έχει ξεχαστεί (έχουμε χάσει και από τον ΒΑΟ)
7) Ο Σφαιρόπουλος δεν αλλάζει. Έχει τα καλά του και τα κακά του, αλλά είναι συνεπής ως προς τις απόψεις του. Δεν κοροϊδεύει κανένα.
8) Η χρονιά κρίνεται στο τέλος, αλλά με βάση αυτά που είδαμε πέρυσι δεν θα ευχαριστηθούμε το ταξίδι (με τον τρόπο που παίζουμε)
Conan1982
QUOTE (qspock @ Oct 13 2016, 17:52 ) *
Σύμφωνα με αυτά που λες κι επαυξανω: ο μιλουτινοφ είναι ένας αδύνατος κρίκος σε άμυνα κι επίθεση. Χτες κατάφερε να μαζέψει κανα δυο ριμπάουντ κι εδώ μέσα όλοι ενθουσιαστικανε! Βελτιώθηκε λέει.. εμ βέβαια, περσυ δεν έκανε ουτε αυτό.


Που το στηρίζεις αυτό; Ο Μιλουτίνοφ πέρυσι και στα ριμπάουντ και στα μπλοκ ήταν από τους κορυφαίους στην Ευρωλίγκα ανά λεπτό συμμετοχής.
T.W.Is.M.
QUOTE(roben @ Oct 13 2016, 20:17 ) *
Ο μυρωδιάς ο Λάσο έχει φτιάξει ωραίο ρόστερ... Εκείνο που μου άρεσε είναι ότι έβαζε τους παίκτες στη θέση που κάνουν τη διαφορά... Ο Γιούλ στο 1... Μεγάλη υπόθεση... Ο Ράντολφ στο 4... Μεγάλη υπόθεση... Και ως φίλος του Παναθηναικού έφερνα άθελα μου στο μυαλό τον Πεδουλάκη... Θα καταλάβει άραγε ποτέ ότι το σύγχρονο μπάσκετ θέλει τον Παππά και στο 1, τον Ρίβερς στο 2, τον Νίκολς στο 3 και τον Σίνγκλετον στο 4; Αλλά και τον Σφαιρόπουλο με τον οποίο απορώ κάθε φορά που τον βλέπω να βάζει τεσσάρι τον Παπαπέτρου και πεντάρι τον Αγραβάνη...


Θα γραψω εδω τη μεγαλη μου διαφωνια σε αυτο που λες, ωστε να φανει στο τελος της σεζον ποιος ειχε δικιο.
Θεωρω πως ομαδα με πλει μεικερ το Llull δεν μπορει να φτασει στην κορυφη. Αν η Ρεαλ αποτυχει, θεωρω πως θα φταιει ο PG Llull(αυτος που τον εβαλε δηλαδη εκει) και γι αυτο το λογο θεωρω φαβορι στην ACB την Μπαρτσελονα(καλα, και για τον καλυτερο προπονητη απο τη Ρεαλ). Δεν το λεω για να σου παω κοντρα ή να το παιξω εξυπνος. Εχεις την αποψη οτι ο Llull στο 1 θα κανει τη διαφορα κι εγω λεω οτι θα κανει ζημια, γιατι δεν ειναι οργανωτης. Καποιος απο τους δυο μας εχει αδικο.
Αντιστοιχα πιστευω οτι κι ο Παππας δεν ειναι για να παιξει στον ασο εκτος ειδικων συνθηκων. Προφανως κατι βλεπουμε διαφορετικα. peace.gif
jazz thrilos
QUOTE (kyuss @ Oct 13 2016, 10:53 ) *
Αν θες να πεις κατι να το λες αντρικια και καταμουτρα και οχι με μισολογα φιλαρακι. Ξερεις πολυ καλα οτι εγω ειχα κανει το συγκεκριμενο ποστ για το Μαντζαρη και το κομπιουτερ και μαλιστα ειχαμε αυτη τη στιχομυθια μεταξυ μας και μετα εφτασες να θες να με κερασεις τσιπουρα και μεζεδες (γελαω!).
Και τωρα ξαφνικα βγαινεις και ειρωνευεσαι και μιλας κοροιδευτικα για ειδημονες? Και μη μου πεις οτι μιλας γενικα (γελαω) γιατι για να λες τη συγκεκριμενη φραση καποιον εχεις ειδικοτερα στο μυαλο σου. Αντε λοιπον πιες κανα τσιπουρακι και φαε καμια σαρδελα να συνελθεις λιγο προπονητη του καναπε.

Μην εκνευρίζεσαι τοσο εύκολα και τόσο πολύ, και κυρίως μην μιλας με άσχημους χαρακτηρισμούς. Δεν εισαι ο μόνος που έχει υποστηρίξει την περίπτωση του Μάντζαρη εδω μέσα, ή γενικα στην διαδικτυακή μπασκετική πιάτσα. Απο τον καναπέ μου λοιπόν, βλέπω έκπληκτος οτι αναλώθηκες μόνο σε νεύρα και χαρακτηρισμούς, για τον Μάντζαρη δεν υπάρχει καμία καλή, "μη καναπεδίστικη" μπασκετική κριτική; Εντωμεταξύ, τα τσίπουρα ισχύουν μόνο σε ενδεχόμενη ανάκαμψη του Βαγγέλη, οπότε δεν το βλέπω....

Τεσπα, δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου, είσαι πολύ ευερέθιστος για το ύφος μου, οπότε ας ευχηθούμε καλή συνεχεια και επιτυχιες στην ομάδα μας δίχως να χρειάζεται να διασταυρώνονται οι απόψεις μας και να δημιουργείται παρεξήγηση.
tuareg
εν τω μεταξυ στο βιντεο της ευρωλιγκα απο τ αποδυτηρια ο μυρωδιας λασο ανελυε εναν εναν τους παικτες του ολυμπιακου κι ο σφαιρο σαν αλλος αλεφαντος εμεινε στο παμε γερα κλπ
qspock
QUOTE(tuareg @ Oct 14 2016, 00:19 ) *
εν τω μεταξυ στο βιντεο της ευρωλιγκα απο τ αποδυτηρια ο μυρωδιας λασο ανελυε εναν εναν τους παικτες του ολυμπιακου κι ο σφαιρο σαν αλλος αλεφαντος εμεινε στο παμε γερα κλπ


Πολύ καλή παρατήρηση! Δε ξέρω με ποια κριτήρια έγινε η επιλογή από ευρωλίγκα κι αν ο σφαιροπουλος είχε κάνει ανάλυση νωρίτερα για να μην ακουστεί στον αέρα. Υπάρχει κι αυτό το ενδεχόμενο. Η απόδοση των ομάδων πάντως ήταν ανάλογη αυτών που ακουσαμε κι εμείς: συγκεντρωμένη και προσανατολισμένη η Ρεάλ, αόριστος και χαμένος ο Ολυμπιακός! Σε βάζει σε σκέψεις το βίντεο, πράγματι... 39.gif

QUOTE(Conan1982 @ Oct 13 2016, 23:14 ) *
Που το στηρίζεις αυτό; Ο Μιλουτίνοφ πέρυσι και στα ριμπάουντ και στα μπλοκ ήταν από τους κορυφαίους στην Ευρωλίγκα ανά λεπτό συμμετοχής.

Α ναι? Ε τότε χτες το παλικάρι πρέπει να έσπασε τα κοντέρ! Μακάρι να έμενε μέσα να κέρδιζε μόνος του όλη τη Ρεάλ... 19.gif
Τι που το στηρίζω, στο ότι ηττήθηκε για άλλη μία φορά κατά κράτος και δεν μπορεί ούτε φέτος να προσφέρει αυτό που χρειάζεται η ομάδα από τη θέση αυτη.

Να που...
yorgos
QUOTE
ραγε ποτέ ότι το σύγχρονο μπάσκετ θέλει τον Παππά και στο 1, τον Ρίβερς στο 2,

Ο Ρίβερς στο 2 κάνει, αλλά όχι για το συγχρονο μπάσκετ. Πριν 40 χρόνια θα είχε νόημα ναι, σήμερα θα ήταν το πιο αργό δυάρι της διοργάνωσης και θα βλέπει τα τραίνα να περνούν. Αλλά την εποχή του Μπιλή και του Αριδά θα έσκιζε.
Ο Παππάς έπαιξε ένα δίμηνο στον άσο επί Πεδουλάκη, αν θυμάσαι είχε αναφερθεί ο κόουτς στο ότι παρότι το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό (απαράδεκτος ήταν ως άσος, αλλά πήγε αναγκαστικά λόγω τραυματισμού), θα τον βοηθούσε στο πώς θα βλέπει το παιχνίδι από δω και πέρα. Δυστυχώς ως άσος δεν κάνει.

Και για το Llull συμφωνώ με τον κύριο TWISM, έστω κι αν είναι οριακά πιο δόκιμος ως άσος απ' ό,τι ο ΠΑππάς, δεν του πάει η θέση.

Στην όλη συζήτηση για το ματς της Μαδρίτης, οι φίλοι του Ολυμπιακού έχουν τα δίκια τους (αυτό με το Χάκετ και το Μάτζαρη έχει καταντήσει πιο γραφικό κι από τα Ζαγοροχώρια), αλλά νομίζω ότι οι περισσότεροι υποτιμούν την ξεκάθαρη διαφορά κλάσης παικτών ανάμεσα στις δύο ομάδες. Είναι μεγάλη η διαφορά, πολύ μεγάλη.
Conan1982
QUOTE (qspock @ Oct 14 2016, 01:23 ) *
Α ναι? Ε τότε χτες το παλικάρι πρέπει να έσπασε τα κοντέρ! Μακάρι να έμενε μέσα να κέρδιζε μόνος του όλη τη Ρεάλ... 19.gif
Τι που το στηρίζω, στο ότι ηττήθηκε για άλλη μία φορά κατά κράτος και δεν μπορεί ούτε φέτος να προσφέρει αυτό που χρειάζεται η ομάδα από τη θέση αυτη.

Να που...


Ήμουν συγκεκριμένος στην ερώτηση, θεωρείς ότι ο Μιλουτίνοφ δεν παίρνει ούτε ριμπάουντ, εγώ σου απάντησα ότι βάσει στατιστικής για τα λεπτά που έπαιζε πέρυσι ήταν από τους κορυφαίους ριμπάουντερ της διοργανωσης. Δεν λέω ότι το παλικάρι αυτήν την στιγμή είναι ο Γκαζόλ, λέω ότι απαξιώνεται χωρίς λόγο.

Ilias7
Βάση της αγωνιστικής κατάστασης που βρίσκετε αυτη τη στιγμή ο Μάντζαρης και το περιοριςμενο χρονο συμμετοχης του Παπαπετρου το μόνο που μπορεί να γίνει αλλά το βρίσκω απίθανο ως σενάριο είναι:

Να περάσει στο 1 ο Σπανουλης με παρτενερ το Λοτζεσκι στο 2 και εναν απο τους Παπανικολαου και Παπαπετρου στο 3 και αντιστοιχα διδυμο Χακετ-Γκριν..

Με αυτο το τροπο ο Παπαπετρου θα αποκτησει πιο ενεργο ρολο..Τη δεδομενη στιγμη εφοσον συνεχισουμε ετσι οπως παιξαμε με τη Ρεαλ ειναι πολυ δυσκολο να βρισκει χρονο συμμετοχης παραπανω απο 6-8 λεπτα αφου δε μενει πολυ χρονος να μοιραστει στο 4 με τον Αγραβανη.

Αν προχθες το παιχνιδι πηγαινε κοντα στο σκορ ως το τελος ο Παπαπετρου δε θα επαιζε καθολου.

Ειναι δυσκολο εναν παιχτη (Μαντζαρης) που παιζει βασικος και 25 λεπτα να τον κανεις 5ο γκαρντ αλλα αυτη τη στιγμη η αγωνιστικη του κατασταση δεν ειναι για πολλα πραγματα..
kyuss
QUOTE (jazz thrilos @ Oct 14 2016, 00:11 ) *
Μην εκνευρίζεσαι τοσο εύκολα και τόσο πολύ, και κυρίως μην μιλας με άσχημους χαρακτηρισμούς. Δεν εισαι ο μόνος που έχει υποστηρίξει την περίπτωση του Μάντζαρη εδω μέσα, ή γενικα στην διαδικτυακή μπασκετική πιάτσα. Απο τον καναπέ μου λοιπόν, βλέπω έκπληκτος οτι αναλώθηκες μόνο σε νεύρα και χαρακτηρισμούς, για τον Μάντζαρη δεν υπάρχει καμία καλή, "μη καναπεδίστικη" μπασκετική κριτική; Εντωμεταξύ, τα τσίπουρα ισχύουν μόνο σε ενδεχόμενη ανάκαμψη του Βαγγέλη, οπότε δεν το βλέπω....

Τεσπα, δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου, είσαι πολύ ευερέθιστος για το ύφος μου, οπότε ας ευχηθούμε καλή συνεχεια και επιτυχιες στην ομάδα μας δίχως να χρειάζεται να διασταυρώνονται οι απόψεις μας και να δημιουργείται παρεξήγηση.

Το θεμα με την ειρωνεια του ενος ειναι οτι βγαινει κακος της υποθεσης ο αλλος που την δεχεται, επειδη εκνευριστηκε...Ξερεις πολυ καλα οτι για το θεμα Μαντζαρης-κομπιουτερ ειχα μιλησει εγω προσφατα, εσυ μαλιστα ησουν αυτος που μου την ειχες πει και τοτε, και παλι οχι με τοσο καλο υφος. Το θεμα ειναι οτι τη μια μιλας ασχημα, την αλλη κερνας τσιπουρα, την τριτη ειρωνευεσαι και μετα μου προσφερεις νουθεσιες. Αποφασισε φιλε μου ποιος χαρακτηρας σου ταιριαζει περισσοτερο και κρατα εναν απο αυτους, για να ξερω και γω σε ποιον αναφερομαι.
Γενικοτερα δεν εχω καποιο θεμα μαζι σου, για την ακριβεια δεν με ενδιαφερεις καν, μπαινω σε ενα φορουμ με ενα νικνεημ, ανωνυμα, οπως ολοι και καταθετω μια αθλητικη αποψη και μονο αυτο. Τις κυκλοθυμικοτητες, ειρωνειες, "φιλιες" και κερασματα του καθενος δεν τις χρειαζομαι. Αν θες να κερασεις καποιον τσιπουρα κερασε κανα φιλο σου ή την κοπελα σου. Αν θες να την πεις σε καποιον πες την παλι σε κανα φιλο σου. Το ιδιο και αν θες να ειρωνευτεις. Εμενα με ενδιαφερει μοναχα η ανωνυμη, τυπικη, ανταλλαγη αποψεων.
Ουτε για φιλους ψαχνω, ουτε για εχθρους. Οτι ειχα να πω για το θεμα το ειπα.
TAKIS7
Εγώ βλέπω ότι είναι αρκετά τα παιχνίδια επί εποχής Σφαιρόπουλου που δεν μπορούμε να κοντράρουμε ομάδες της ελίτ εκτός έδρας. Χάνουμε με 10+ εύκολα και μετά πάντα λέμε παίξαμε καλά μέχρι κάποιο σημείο και αν δεν συνέβαινε αυτό ή εκείνο θα κερδίζαμε.
Προχθές φάγαμε ξαναζεσταμένο φαγητό για πολλοστή φορά. Είδαμε τα ίδια πράγματα να μας ταλαιπωρούν, χωρίς φρέσκιες ιδέες.
1. Αποδείχθηκε η κακή στελέχωση της γραμμής των ψηλών και το ξόδεμα τσάμπα θέσεων για ξένους (Μιλουτίνοφ)
2. Αυτή η ιστορία με τους χρόνους Μάτζαρη και Χάκετ είναι ο βιασμός της λογικής.
3. Πάλι πολύ ώρα τη μπάλα ο Σπανούλης στα χέρια του, μειωνόταν ο ωφέλιμος χρόνος εκδήλωσης επίθεσης.
4. Pick n' roll και Άγιος ο Θεός. Έλλειψη συστημάτων για Λοτζέσκι και Γκριν να βγάλουν σουτ χωρίς άμυνα.
5. Έχουμε ξεφτιλίσει τον παίκτη Παπαπέτρου.

Εγώ όλα αυτά πιστεύω ότι πηγάζουν από τον προπονητή. Κάλυψε τα προβλήματα η επικράτηση στους περσινούς τελικούς που συντελέστηκε με τις συγκλονιστικές εμφανίσεις του αρχηγού και νομίζαμε ότι όλα είναι καλά. Αν ο στόχος είναι να παίρνουμε μόνο το πρωτάθλημα ας τον κρατήσουν. Στην Ευρώπη πάντως μην περιμένουμε και πολλά πράγματα. Εγώ ακόμη και την πρόκριση στα poffs την χαρακτηρίζω πάρα πολύ δύσκολη και θα φανεί αυτό από το ματς με την Εφές την επόμενη αγωνιστική.

Εύχομαι με όλη μου την καρδιά να διαψευστώ, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα βγω αληθινός.
back2back
QUOTE(roben @ Oct 13 2016, 20:17 ) *
Ανακεφαλαιώνω... 2/6 έχει κατά την άποψή μου ο Ολυμπιακός στους ξένους... Αντί του Χάκετ θα μπορούσε να έχει έναν κανονικό pm να συμπληρώνει τον Μάντζαρη... Αντί του Γκριν ένα καλύτερο combo guard... Αντί του Μιλουτίνοφ ένα τεσσάρι να συμπληρώνει τον Πρίντεζη... Και αντί του Γιανγκ ένα 5άρι που να μπορεί να παίξει και με πλάτη...


Ο Χάκετ είναι μια χαρά έτσι όπως πάει το μπάσκετ, στο γρήγορο τέμπο, δεν έχει πλέον νόημα να πας σε παίκτες τύπου Ντιό ή Γίοβιτς, εξάλλου έχουμε βασικό οργανωτή τον Σπανούλη, ένας παίκτης τύπου Ράις δεν χωράει. Η μόνη καλύτερη περίπτωση από Χάκετ που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο Τζάκσον αλλά δεν μπορούμε να τον πάρουμε. Τώρα για κόμπο θα ήθελα τον Ντε Κολο αλλά με τα λεφτά που δίνουμε δεν μπορούμε να φέρουμε κάτι τόσο ποιοτικό. Πεντάρι αθλητικό που να παίζει με πλάτη δεν υπάρχει.

Ακόμα είναι νωρίς για συμπεράσματα. Όσο αφορά τον Σφαιρόπουλο δεν διώχνεις εύκολα κάποιον που τελείωσε και τις 2 σεζόν του στην ομάδα με 3 σερί νίκες επί του Παο, που μετρά 4 νίκες μέσα στο ΟΑΚΑ σε 5 ματς. Μη ξεχνάμε ότι και για τον Μπαρτζώκα λέγαμε ότι δεν έχει κανένα επιθετικό πλάνο, ότι πάει μόνο σε πικ εν ρολ με τον Σπανούλη και άμα δεν βγει τότε τρίποντο και άγιος ο Θεός. Θυμάμαι μεγάλη γκρίνια για το γεγονός ότι σουτάραμε περισσότερα τρίποντα από δίποντα
roben
QUOTE(T.W.Is.M. @ Oct 13 2016, 23:30 ) *
Θα γραψω εδω τη μεγαλη μου διαφωνια σε αυτο που λες, ωστε να φανει στο τελος της σεζον ποιος ειχε δικιο.
Θεωρω πως ομαδα με πλει μεικερ το Llull δεν μπορει να φτασει στην κορυφη. Αν η Ρεαλ αποτυχει, θεωρω πως θα φταιει ο PG Llull(αυτος που τον εβαλε δηλαδη εκει) και γι αυτο το λογο θεωρω φαβορι στην ACB την Μπαρτσελονα(καλα, και για τον καλυτερο προπονητη απο τη Ρεαλ). Δεν το λεω για να σου παω κοντρα ή να το παιξω εξυπνος. Εχεις την αποψη οτι ο Llull στο 1 θα κανει τη διαφορα κι εγω λεω οτι θα κανει ζημια, γιατι δεν ειναι οργανωτης. Καποιος απο τους δυο μας εχει αδικο.
Αντιστοιχα πιστευω οτι κι ο Παππας δεν ειναι για να παιξει στον ασο εκτος ειδικων συνθηκων. Προφανως κατι βλεπουμε διαφορετικα. peace.gif

Φίλε προφανώς και ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του και χαίρομαι που μπορείς να καταθέτεις τη (διαφορετική) δική σου χωρίς ειρωνείες, όπως δυστυχώς πολλοί κάνουν στο φόρουμ... Αν θέλεις την άποψή μου, κανένας από τους δυό μας δεν είναι ο έξυπνος ή ο χαζός, ούτε απαραίτητα έχει δίκιο ή άδικο... Δεν ξέρω τι θα πετύχει φέτος η Ρεάλ, για μένα είναι ένα από τα φαβορί για να βρεθεί στο final 4, ακόμα όμως και αν δεν τα καταφέρει δεν θα μπορούμε να ξέρουμε αν δεν τα κατάφερε επειδή ο Γιουλ παίζει άσος... Προσωπικά θεωρώ ότι το σύγχρονο μπάσκετ απαιτεί σχήματα με παίκτες που μπορούν να μαρκάρουν σε όσο περισσότερες θέσεις γίνεται... Ο Γιουλ είναι εξαιρετικός αμυντικός και μπορεί να μαρκάρει μέχρι και το 3... Είναι μεγάλη υπόθεση να τον έχεις στο 1 και να μπορεί να μαρκάρει 2 θέσεις πάνω από τη θέση του (αν τον βάλεις στο 2 μπορεί να μαρκάρει μόνο μια θέση πάνω από τη θέση του, καις δηλαδή μια αμυντική θέση)... Επιπλέον είναι φονικός σουτέρ και είναι μεγάλη υπόθεση στο σημερινό μπάσκετ να έχεις παίκτη στο 1 που να σουτάρει τόσο καλά... Η σύγκριση είναι πάντα υπέρ του... Για παράδειγμα ο Καλάθης είναι επίσης καλός αμυντικός, δεν έχει όμως τη δύναμη να μαρκάρει στο 3 και επιπλέον είναι μέτριος σουτέρ... Ο Ερτέλ είναι εξίσου καλός σουτέρ με τον Γιουλ, καλύτερος δημιουργός αλλά στην άμυνα μπάζει... Ο Τεόντοσιτς το ίδιο (επιπλέον στα κρίσιμα δεν έχει το μέταλλο του Γιουλ)... Αν ο Γιουλ πάει στο 2 η Ρεάλ χαραμίζει μια σύγκριση που είναι πάντα υπέρ της, διότι στο 2 υπάρχουν παίκτες και στις άλλες ομάδες που είναι πιό κοντά στα χαρακτηριστικά του Γιουλ...

Το θέμα είναι να βάζεις τον παίκτη εκεί που σου δίνει το μεγαλύτερο πλεονέκτημα, ιδίως στην άμυνα... Σκέψου τον Παναθηναικό με τον Παππά στο 1, τον Ρίβερς στο 2, τον Νίκολς στο 3 και τον Σίνγκλετον στο 4... Απέναντι σε Γιούλ στο 1, Τέιλορ στο 2, Φερνάντεζ στο 3 και Ράντολφ στο 4... Για βάλε τώρα απέναντι σε αυτή την τετράδα τον Καλάθη στο 1, τον Παππά στο 2, τον Ρίβερς στο 3 και τον Νίκολς στο 4... Η μέρα με τη νύχτα... Στην πρώτη περίπτωση τους παίζεις στα ίσια, στη δεύτερη σου κάνουν πλάκα... Όχι διότι είναι κακοί οι παίκτες αλλά διότι στην άνα θέση σύγκριση είναι μια σκάλα πιό κάτω... Γι αυτό φωνάζω τόσο καιρό ότι η ομάδα θέλει center όχι κοντό... Για να κατέβουν κάποιοι παίκτες μια θέση και να παίξουμε σύγχρονο μπάσκετ... Δες τι έγινε στη Μαδρίτη... Όταν έχεις Μάντζαρη-Σπανούλη απέναντι σε Γιουλ-Τέιλορ πως να τα βγάλεις πέρα στην άμυνα; Ο Μάντζαρης είναι καλός παίκτης και αδίκως τα ακούει... Εκείνος φταίει που τον βάζει ο Σφαιρόπουλος να μαρκάρει τον Γιουλ; Τον Μάντζαρη θα τον βάλεις στον Ντρέιπερ που είναι στα δικά του κυβικά... Απλά μαθηματικά είναι το μπάσκετ... Την Δευτέρα έχουμε ντέρμπι... Το ίδιο είναι να βάλεις πάνω στον Σπανούλη τον Παππά και το ίδιο να βάλεις τον Ρίβερς; Το ίδιο είναι να βάλεις πάνω στον Πρίντεζη τον Νίκολς και το ίδιο να βάλεις τον Σίνγκλετον; Αλλά είπαμε... Ο Ρίβερς είναι τριάρι και θα πάει να πιάσει τον Παπανικολάου, τον Λοτζέσκι και τον Παπαπέτρου... Και ο Σίνγκλετον είναι 5άρι, θα μαρκάρει τον Μπίρτς... Ok...
nikolas12
QUOTE(Ilias7 @ Oct 14 2016, 09:15 ) *
Βάση της αγωνιστικής κατάστασης που βρίσκετε αυτη τη στιγμή ο Μάντζαρης και το περιοριςμενο χρονο συμμετοχης του Παπαπετρου το μόνο που μπορεί να γίνει αλλά το βρίσκω απίθανο ως σενάριο είναι:

Να περάσει στο 1 ο Σπανουλης με παρτενερ το Λοτζεσκι στο 2 και εναν απο τους Παπανικολαου και Παπαπετρου στο 3 και αντιστοιχα διδυμο Χακετ-Γκριν..

Με αυτο το τροπο ο Παπαπετρου θα αποκτησει πιο ενεργο ρολο..Τη δεδομενη στιγμη εφοσον συνεχισουμε ετσι οπως παιξαμε με τη Ρεαλ ειναι πολυ δυσκολο να βρισκει χρονο συμμετοχης παραπανω απο 6-8 λεπτα αφου δε μενει πολυ χρονος να μοιραστει στο 4 με τον Αγραβανη.

Αν προχθες το παιχνιδι πηγαινε κοντα στο σκορ ως το τελος ο Παπαπετρου δε θα επαιζε καθολου.

Ειναι δυσκολο εναν παιχτη (Μαντζαρης) που παιζει βασικος και 25 λεπτα να τον κανεις 5ο γκαρντ αλλα αυτη τη στιγμη η αγωνιστικη του κατασταση δεν ειναι για πολλα πραγματα..


Σπανούλης-Λότζο μαζί δεν πάνε στα γκαρντ, θα μας χτυπάνε συνέχεια στα πόδια οι αντίπαλοι περιφερειακοί και θα ανοίγουν διαδρόμους, αλλά δεν είναι κακή ιδέα να δοκιμαστούν κι άλλοι συνδυασμοί στους κοντούς.

QUOTE(TAKIS7 @ Oct 14 2016, 10:58 ) *
Εγώ όλα αυτά πιστεύω ότι πηγάζουν από τον προπονητή. Κάλυψε τα προβλήματα η επικράτηση στους περσινούς τελικούς που συντελέστηκε με τις συγκλονιστικές εμφανίσεις του αρχηγού και νομίζαμε ότι όλα είναι καλά. Αν ο στόχος είναι να παίρνουμε μόνο το πρωτάθλημα ας τον κρατήσουν. Στην Ευρώπη πάντως μην περιμένουμε και πολλά πράγματα. Εγώ ακόμη και την πρόκριση στα poffs την χαρακτηρίζω πάρα πολύ δύσκολη και θα φανεί αυτό από το ματς με την Εφές την επόμενη αγωνιστική.


Συμφωνώ με όλο το ποστ, πάντως φέτος μην το έχουμε σίγουρο το πρωτάθλημα. Ο Σφαιρό σκούπισε την πρώτη χρονιά το χειρότερο Παναθηναϊκό των τελευταίων ετών και πέρυσι πήρε στο σουτ και τα τρία παιχνίδια (στο 3ο της σειράς μας έσωσαν πάλι 2 τρίποντα του Σπανούλη) από έναν Παναθηναϊκό επηρεασμένο από αλλαγή προπονητή που έψαχνε και τη χημεία λόγω αρκετών αλλαγών στο rotation (Παππάς, πιτσιρικάδες μέσα, Ραντού, Williams έξω). Φέτος λογικά θα βρει πολύ πιο καλοδουλεμένο αντίπαλο με πολύ καλύτερο ρόστερ, οπότε δε μας διασφαλίζει κανείς ότι θα το πάρει (αν μείνει μέχρι τότε).
Anaz
Πολυ κουβέντα για τον Μαντζαρη, και βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος.
Ο Μαντζαρης δεν ειναι ντεφορμέ. Ο ίδιος παίχτης είναι που ήταν, και είναι μια χαρά πολύτιμος ΡΟΛΙΣΤΑΣ σε μια ομάδα με ξεκάθαρους ρόλους. Δεν ήταν ούτε θα γίνει δημιουργός επιπέδου. Το πρόβλημα είναι ο τρόπος που τον χρησιμοποιεί ο Σφαιρόπουλος. Οταν ο Σπαν ήταν στα prime του, και είχε μια ομάδα στημένη γύρω του, ο Μαντζαρης ήταν ιδανικό ταίρι. Αυτο που συμβαίνει όμως τωρα με τον Βαγγελη να μη βγαίνει απο το παρκε και τον Χακετ να κοιτά απο τον παγκο, δεν εχει καμμία μπασκετική λογική. Μόνο εξωαγωνιστική μπορεί να είναι. Το θέμα είναι όμως ότι αν το συνεχίσει ο Σφαιρόπουλος στο τέλος θα τον ΚΑΨΕΙ τον παίχτη. Γιατί το πράγμα βγάζει μάτι, ο κόσμος τον γουστάρει τον Χάκετ, και πλησιάζει η ώρα που θα πέσει γκρίνια και γιούχα στο ΣΕΦ..Και θα τα φάει ο παίχτης, που δεν φταίει κιόλας.

Κατα τ'αλλα..
Μ'αρεσε που ειδα διαθεση απο τον Γκριν να μαρκάρει. Ελπίζω να καταφέρει να τον εντάξει ο Σφαιρό και στην επιθετική λειτουργία της ομάδας γιατί ήταν αλλου γι'αλλου, ενώ φαίνεται ότι διαθέτει ταλέντο.
Ο Μπιρτς καλά στοιχεία, θα βοηθήσει πολύ αμυντικά αλλα δεν μου φαίνεται πάστα ψηλού να βασιστείς, μου κάνει λίγο soft. Πολυ αδύναμα σκριν, πολύ ατεχνα τελειώματα. Το φοβάμαι πολύ το 5. Δεν γίνεται να χάσουμε πάλι τη χρονιά εξαιτίας του Γιανγκ. Αν υπήρχε ΤΟΣΟ θέμα οφειλαν να πάρουν εναν άλλο ψηλό αντι του Μιλουτίνοφ.
Δεν αντέχεται ο Αγραβανης.Πραγματικά.. Δεν βλέπω να στεργιώνει στην ομάδα με αυτά τα μυαλά.
Τι διάολο συμβαίνει με τον Παπανικολάου και παίζει σαν 35άρης...?
Πάλι με προσευχές θα τη βγάλουμε να είναι καλά οι Πρίντεζης, Λοτζέσκι.Είναι οι μόνοι που (με προσωπικές φάσεις) σου δίνουν λίγο εύκολο σκορ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.