Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ποιος ο κορυφαίος των κορυφαίων;
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Pages: 1, 2, 3
morfi
QUOTE(Ginobili @ Jul 31 2007, 04:00 AM) *
Τι εννοείς παίκτες-σκόρερ? Ο Ντάνκαν των 25 πόντων μ.ο...θεωρείται σκόρερ ή όχι...?

Για μένα όχι, ο Ντάνκαν δεν θεωρείται "μεγάλος σκόρερ".

Όταν λέω σκόρερ, όπως είπε και ο NBAholic εννοώ παίκτες που έχουν "παράδοση" στο σκοράρισμα π.χ Μακγκρέιντι, Μπράιαντ.

QUOTE(Ginobili @ Jul 31 2007, 04:00 AM) *
Κατά την γνώμη μου..ο Ντάνκαν αν ήθελε..μπορούσε να βάζει και 30-35 πόντους μ.ο αν ήθελε....

Εννοείται πως ο Ντάνκαν όποια νύχτα θέλει μπορεί να βάλει 30+ αλλά από τη στιγμή που δεν το κάνει δεν θα τον θεωρήσω μεγάλο σκόρερ. wink.gif

QUOTE(Ginobili @ Jul 31 2007, 04:00 AM) *
(αλλά προτιμά βέβαια να παίρνει δακτυλίδια...).

Έχεις ένα μεγάλο κακό. Τους ρίχνεις όλους. Όποιος και να είναι αυτός, ότι και αν έχει κάνει, αν δεν παίζει στην ομάδα των Σπερς και δεν έχει πάρει δαχτυλίδι γίνεται κατώτερος από όλους τους Σπερς.

Και για να σου απαντήσω...
Ότι κάποιος βγαίνει πρώτος σκόρερ δεν σημαίνει ότι δεν τον ενδιαφέρει να κερδίσει το πρωτάθλημα... Δλδ ο Τζόρνταν που είχε 30+ δεν τον ενδιέφεραν τα δαχυλίδια ?

QUOTE(Ginobili @ Jul 31 2007, 04:00 AM) *
Τα καλά χρόνια για τον Κίντ δεν έχουν περάσει...?(Πάντως μου κάνει εντύπωση..που δεν τον έχει ψηφίσει κανείς...).

Για μένα όχι δεν έχουν περάσει. Μέχρι και πέρσι ήταν το ίδιο καλός.

QUOTE(Ginobili @ Jul 31 2007, 04:00 AM) *
Το ότι ο Κάρτερ...λόγω τραυματισμού έχει περιορίσει τα σούπερ καρφώματα του,και έχει βελτιώσει κατά πολύ το σούτ του...δεν σημαίνει ότι πλέον...δεν συγκαταλέγεται στους κορυφαίους....

Δεν είμαι 15 χρονών να κοιτάω τα καρφώματα.
Εγώ δεν έχω δει καμμία φοβερή βελτίωση στο σουτ και στο τρόπο παιχνιδιού του (για να καταλάβεις, βελτίωση είναι αυτή του Μάικλ Ρεντ wink.gif ) και προσωπικά δεν τον βάζω μέσα στους κορυφαίους όπως έκανα κάποτε.

Αυτό φυσικά είναι προσωπική άποψη...

QUOTE(Ginobili @ Jul 31 2007, 12:37 PM) *
ε...25...μια 24...23....εκεί πέζει εδώ και 9 χρόνια...
Τέλοσπάντων.Αν εννοεί...παίκτες που νοιάζονται μόνο για το σκοράρισμα...και θεωρούνται "καλαθομηχανές"...(Γουέιντ,Μπράιαντ,Αρίνας....κλπ....) πάω πάσο.Αλλά στα άλλα...επιμένω... smile.gif

Δύο από αυτούς τους παίκτες που και καλά νοιάζονται μόνο για το σκοράρισμα έχουν πάρει τίτλο. wink.gif
geosider
ο πιρς είναι παικταράς και έχει κάνει πολύ καλύτερη καριέρα από τον κάρτες
άμα ήταν να ψηφίζουμε κυρίως με βάση τί κάνουν οι ομάδες τους τότε δεν θα έπρεπε καν να είναι στους κορυφαίους ο τεράστιος κέβιν γκαρνέτ blink.gif
Ginobili
QUOTE(geosider @ Jul 31 2007, 03:53 PM) *
ο πιρς είναι παικταράς και έχει κάνει πολύ καλύτερη καριέρα από τον κάρτες
άμα ήταν να ψηφίζουμε κυρίως με βάση τί κάνουν οι ομάδες τους τότε δεν θα έπρεπε καν να είναι στους κορυφαίους ο τεράστιος κέβιν γκαρνέτ blink.gif

Γιατί έγραψα κάτι τέτοιο εγώ...???Είπα να ψηφίσουμε με αυτήν την λογική...??? Ο Κάρτερ δηλαδή...τι έχει κάνει με τις ομάδες που έπαιζε...??? Τίποτα...
Μην μου βάζετε λόγια που δεν είπα...
Ginobili
morfi...έχεις τις δικιές σου απόψεις...αλλά σε παρακαλώ..μην με παρερμηνεύεις.Η δική μου η ένσταση..έχει να κάνει με τον Βίνς Κάρτερ..καθώς πιστεύω ότι άξιζε να συμπεριληφθεί στην ψηφοφορία...Για σ'ένα δεν έχει βελτιώσει το σούτ του...για μ'ένα το έχει βελτιώσει...είναι πολύ απλό...
Παρ'όλα αυτά...τα επιχειρήματα σου δεν με πείθουν για το ότι δεν συγκαταλέγεται στους κορυφαίους...αλλά συγκαταλέγονται ο Μακρέιντι και ο Πίρς.(γνώμες είναι αυτές..).

Και φυσικά κάνεις λάθος...για το ότι τους μειώνω όλους...όσοι δεν παίρνουν δακτυλίδια με τους Σπέρς...
Συγνώμη δηλαδή..δεν έχω το δικαίωμα να θεωρώ τον Γκάρνέτ των σούπερ φυσικών προσόντων κατώτερο του "μυαλομένου" Ντάνκαν...??
Μείωσα ποτέ τον Τζόρνταν...?? Είπα κουβέντα ποτέ για τον Σακίλ???(που το 2000-2002...μας έκανε πλάκα....).
Είπα ποτέ ότι Τόνι Πάρκερ είναι κανάς απίστευτος-πανέξυπνος πλέι μέικερ...ή μήπως είπα ποτέ ότι είναι καλύτερος του Κίντ..ή του Νάς...???
Ή μήπως είπα ποτέ ότι ο Τζινόμπιλι είναι καλύτερος του Γουέιντ..και του Μπράιαντ..???
Τα πρωταθλήματα οι Σπέρς τα πάιρνουν επειδή αποτελούν πρότυπο της ομάδας(και φυσικά λόγω Ντάνκαν..)
ΟΧΙ γιατί έχουν τους καλύτερους παίκτες.....
Pantel
ξεχνάτε τον Wade που στους τελικούς με MAvs πέρσι έκανε ΤΑ ΟΡΓΙΑ, ειδικά στο 3ο ματς ήταν και άρρωστος αν θυμάμαι καλά. Ο μεγάλος πάικτης τις κρίσιμες στιγμές είναι που τραβά την ομάδα
B for Basketball
QUOTE(morfi @ Jul 28 2007, 12:46 PM) *
Υποθέτω ότι η κατάταξη δεν πάει σύμφωνα με την αξία των παικτών, έτσι ?

τι εννοεις με αυτο????? στο νουμερο 10 εβαλα τον καλυτερο....οι καλυτεροι πανε απο πανω προσ στα κατω στην καταταξη που εγραψα!

ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ....στο τοπικ nash vs kidd ο kidd exei συντριψει τον νας...αλλα εδω δεν εχει παρει ψηφο ουτε για πλακα...ενω ο νας εχει απο τα ψηλοτερα ποσοστα ψηφων...μηπς κατι δεν παει καλα??????? ημαρτον ρε προσπαθουν να πεισουν πως ο νας ειναι χειροτερος του κιντ αλλα εδω βλεπουμε αλλα....αβυσσος η ψυχες μας tongue.gif
Gravedigger
Πολύ απλά αυτοί που πιστεύουν ότι ο Kidd είναι καλύτερος του Nash δεν πιστεύουν ότι είναι ο καλύτερος γενικά ενώ αυτοί που πιστεύουν το αντίθετο θεωρούν τον Nash κορυφαίο γενικά.
B for Basketball
QUOTE(Gravedigger @ Aug 2 2007, 11:52 AM) *
Πολύ απλά αυτοί που πιστεύουν ότι ο Kidd είναι καλύτερος του Nash δεν πιστεύουν ότι είναι ο καλύτερος γενικά ενώ αυτοί που πιστεύουν το αντίθετο θεωρούν τον Nash κορυφαίο γενικά.

μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μην πω τιποτα τωρα στον gravedigger smiley.gif smiley.gif smiley.gif
αλλα ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΨΗΦΟ στον kidd?????
Kafromania
KOBE.Η σωστη επιλογη. shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif
j-kidd13
Kobe,και ακολουθουν κατα σειρα lebron,iverson.Kι ας αισθανομαι οτι..."προδωσα"-μιας και δεν τον επελεξα-τον αγαπημενο μου triple double master jason kidd...
mj23lbj23
O KING LEBRON χωρις συζητηση.Ο μονος παιχτης που αξηζει να ειναι στην σφαιρα του ΑIR JORDAN.Το θεμα ειναι οτι και τα επομενα χρονια θα πεισει τους παντες κατι που ποτε δυστηχως η ευτυχως δεν εκανε ο Κοbe.
captain charisma
ο ντιζελ χωρις σχολια....τα καταρθωματα του τα λενε ολα 41.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
NBAholic
QUOTE
ο ντιζελ χωρις σχολια....τα καταρθωματα του τα λενε ολα


Δεν τα λένε, γιατί το τόπικ ζητά τον κορυφαίο παίκτη αυτή τη στιγμή, όχι τον εν ενεργεία παίκτη με την κορυφαία καριέρα στο σύνολο.
captain charisma
OK sorry εκανα λαθος
λοιπον λεω στιβ νας γιατι ξερει καλυτερα απο καθε αλλον τη θεση του πλειμεκερ και βγαζει μαγικες ασιστ και τα βαζει σουτ εκτος ισοροπιας.απλα τελειος,μονο το πρωταθλημα του λειπει
AZ1980
Νας, μακράν. Και εννοείται κανείς από όλους αυτούς δε φτάνει ούτε στο νυχάκι του Σακίλ στην ακμή του. Ο Σακ είναι ο τελευταίος πραγματικά πολύ μεγάλος αμερικανός παίκτης μπάσκετ, αναμένουμε τον επόμενο.
morfi
QUOTE
Nας

Προσωπική μου άποψη είναι, πως δεν θα διάλεγα ποτέ για καλύτερο παίκτη έναν τόσο υπερτιμημένο και πάνω απ'όλα λούζερ (μέχρι τώρα τουλάχιστον).

QUOTE(AZ1980 @ Nov 30 2007, 04:48 ) *
Ο Σακ είναι ο τελευταίος πραγματικά πολύ μεγάλος αμερικανός παίκτης μπάσκετ, αναμένουμε τον επόμενο.

Αν αναφέρεσαι μόνο στη θέση του C τότε με βρίσκεις σύμφωνο wink.gif. Αν όχι, θα ήθελα να μου γράψεις τα κριτήρια με τα οποία το υποστηρίζεις αυτό. Προσωπικά διαφωνώ και μπορώ να στο αιτιολογήσω αν θες.
captain charisma
στη θεση του σεντερ για μενα ειναι οτι καλυτερο εχει βγει στο αμερικανικο μπασκετ και τον βαζω πανω απο σεντερ θρυλους οπως τσαμπερλεν τζαμπαρ ρασελ.
AZ1980
Δεν θεωρώ το Νας λούζερ. Απλά παίζει σε απίστευτα λούζερ ομάδα. Ο Μάριον πρέπει να είναι πχ. από τους πιο λούζερ παίκτες που έχω δει σε παρκέ.

Όσον αφορά τον Σακ, θεωρώ πως είναι ο τελευταίος μεγάλος αμερικανός παίκτης όχι μόνο για τη θέση του σέντερ, αλλά γενικά, με κυρίαρχη παρουσία, απίστευτα προσόντα, ολοκληρωμένη και οξυδερκή γνώση του αθλήματος, ομαδικό πνεύμα, αυτοθυσία όταν χρειάστηκε, ένστικτο νικητή, μεγάλη προσωπικότητα, μεγάλη απόδοση σε μεγάλα παιχνίδια, 3 δαχτυλίδια και προσωπικότητα αρκετά λαμπερή για να σηκώσει από μόνη της για αρκετό καιρό πολύ μεγάλο μέρος του βάρους από το marketing του καλύτερου πρωταθλήματος στον κόσμο.

Αναμένουμε τον επόμενο.
morfi
QUOTE(AZ1980 @ Dec 1 2007, 04:36 ) *
Δεν θεωρώ το Νας λούζερ. Απλά παίζει σε απίστευτα λούζερ ομάδα.

Θεωρείς και το Ντάλλας "απίστευτα λούζερ ομάδα" ;
Δεν διαφωνώ για τους Σανς. Θα συμφωνήσω αλλά η αποψή μου προέρχεται πρώτα από το πρόσωπο του Νας.

QUOTE(AZ1980 @ Dec 1 2007, 04:36 ) *
Ο Μάριον πρέπει να είναι πχ. από τους πιο λούζερ παίκτες που έχω δει σε παρκέ.

Η διαφορά του Μάριον με τους Νας, Μάρμπερι, και of course the greatest of all Γκασόλ, είναι ότι αυτός είναι παίκτης πεντάδας. Οι άλλοι θεωρούνται ηγέτες.

QUOTE(AZ1980 @ Dec 1 2007, 04:36 ) *
Όσον αφορά τον Σακ, θεωρώ πως είναι ο τελευταίος μεγάλος αμερικανός παίκτης όχι μόνο για τη θέση του σέντερ, αλλά γενικά, με κυρίαρχη παρουσία, απίστευτα προσόντα, ολοκληρωμένη και οξυδερκή γνώση του αθλήματος, ομαδικό πνεύμα, αυτοθυσία όταν χρειάστηκε, ένστικτο νικητή, μεγάλη προσωπικότητα, μεγάλη απόδοση σε μεγάλα παιχνίδια, 3 δαχτυλίδια και προσωπικότητα αρκετά λαμπερή για να σηκώσει από μόνη της για αρκετό καιρό πολύ μεγάλο μέρος του βάρους από το marketing του καλύτερου πρωταθλήματος στον κόσμο.

Και πάλι πιστεύω πως το πιο σωστό θα ήταν να αναφερόσουν μόνο για μία συγκεκριμένη θέση.
Αν το πιάσουμε στο σύνολο των θέσεων, με μερικά συμφωνώ πχ "ομαδικό πνεύμα, αυτοθυσία όταν χρειάστηκε, ένστικτο νικητή, μεγάλη προσωπικότητα, μεγάλη απόδοση σε μεγάλα παιχνίδια, 3 δαχτυλίδια" αλλά δεν είναι ο μόνος που τα κατέχει (και τα δαχτυλίδια). Σε μερικά έχω τις ενστάσεις μου πχ "με κυρίαρχη παρουσία". Δεν την αμφισβητώ αλλά δεν έπαιξε μόνο αυτός ρόλο. Και άλλα για μένα απλά δεν στέκουν πχ "προσωπικότητα αρκετά λαμπερή για να σηκώσει από μόνη της για αρκετό καιρό πολύ μεγάλο μέρος του βάρους από το marketing του καλύτερου πρωταθλήματος στον κόσμο". Καμία σχέση με τα πραγματικά βάρη που έχουν σηκώσει άλλοι και άλλοι (με αποκορύφωμα αυτό του Λεμπρόν).
Σύμφωνα με όλα αυτά που λες, δεν βρίσκω κάποιο λόγο να μην αποκαλέσω τον Ντάνκαν, ως τον τελευταίο μεγάλο Αμερικανό μπασκετμπολίστα (που BTW αυτό (προς το παρών) δεν πρόκειται να το πω για κανέναν για πολλούς και διάφορους λόγους).

QUOTE(AZ1980 @ Dec 1 2007, 04:36 ) *
Αναμένουμε τον επόμενο.

Είμαι περίεργος smile.gif. Θες να πεις ότι δεν έχει βγεί ακόμα ή έχεις βάλει στο μάτι μερικούς εν ενεργεία παίκτες και περιμένεις να φτάσουν στο τέλος τους ;
nikolas12
Bryant τι καθομαστε και λεμε,τα αυτονοητα;
nikolas12
A,τα θελετε και με σειρα!Λοιπον:
1)Bryant
2)Iverson
3)Kidd
4)Arenas
5)Garnett
6)Pierce
7)Mc Grady
8)Norwitzki
9)Lebron
10)Wade

Απο ψηφοφορια ολα αυτα.Αφηνω τον Duncan γαιτι ειναι στους Spers αν και ειναι ο μονος που δε μισω απο αυτους!
NBAholic
QUOTE
Απο ψηφοφορια ολα αυτα.Αφηνω τον Duncan γαιτι ειναι στους Spers αν και ειναι ο μονος που δε μισω απο αυτους!


Ωραία, αν δεν έπαιζε στους Σπερς πού θα τον έβαζες;
nikolas12
Στο 7-8.
morfi
Και εγώ αφήνω έξω τον Ρούντι Γκέι γιατί έχει μυωπία...
kemp
1.KOBE
2.lebron
3.garnet
4.wade
5.dunkan
6.howard
7.nash
8.cp3
9.boooozer
10.mc grady
NBAer
QUOTE(hip-hop @ Jan 20 2008, 21:28 ) *
A,τα θελετε και με σειρα!Λοιπον:
1)Bryant
2)Iverson
3)Kidd
4)Arenas

Arenas??? Πανω απο Garnett και Lebron και Wade ως τωρα? Μην μιλησουμε για Ντανκαν.
Τι εκανε ο Arenas παραπανω απο τους προαναφερθεντες ως τωρα? Πετυχε μια 60αρα και....?


QUOTE
Απο ψηφοφορια ολα αυτα.Αφηνω τον Duncan γαιτι ειναι στους Spers αν και ειναι ο μονος που δε μισω απο αυτους!

Οι Σπερς ειναι αντιπαθητικοι αλλα ναι ο Ντανκαν δεν ειναι ρε παιδι μου. Δεν μπορεις να τον αντιπαθησεις..... biggrin.gif
nikolas12
Για δοκιμασε να το κανεις εσυ!Ειναι ολοι παικταραδες ετσι το παραμικρο σου λαθος διαφευγει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
manos 13
QUOTE(NBAer @ Jan 21 2008, 01:42 ) *
Arenas??? Πανω απο Garnett και Lebron και Wade ως τωρα? Μην μιλησουμε για Ντανκαν.
Τι εκανε ο Arenas παραπανω απο τους προαναφερθεντες ως τωρα? Πετυχε μια 60αρα και....?
Οι Σπερς ειναι αντιπαθητικοι αλλα ναι ο Ντανκαν δεν ειναι ρε παιδι μου. Δεν μπορεις να τον αντιπαθησεις..... biggrin.gif


δες εδω τι εχει κανει ο Arenas http://en.wikipedia.org/wiki/Gilbert_Arenas
και εδω http://www.youtube.com/watch?v=Bn6O42a5vl8 http://www.youtube.com/watch?v=8XieoAC9jbI
captain charisma
πρωταθλημα εχει παρει ο αρενας? rolleyes.gif
NBAer
QUOTE(manos 13 @ Feb 12 2008, 22:11 ) *

Ξερω τι εχει κανει ο Αρινας. smile.gif
Απλα λεω οτι με τιποτα δεν μπορει να ειναι πανω απο Garnett, Lebron και Wade.

Δηλαδη με ποια κριτηρια μπορει καποιος να τον βαλει πανω απο Γκαρνετ πχ?
B for Basketball
Το μονο πραγματικο βραβειο που εχει παρει ειναι το 2002-03 NBA Most Improved Player
Oυτε ενα τιτλο...
Ουτε ενα εμ βι πι
Ουτε ρουκι της χρονιας...
Ουτε εχει οδηγησει την ομαδα στα ψηλα...


Μοrfi δηλαδη λες να μην παρω τον Γκει στο φαντασι??? tongue.gif
morfi
QUOTE(big dirk @ Feb 12 2008, 22:17 ) *
πρωταθλημα εχει παρει ο αρενας? rolleyes.gif

Καλά, δεν είναι ανάγκη να έχει πάρει και πρωτάθλημα για να θεωρείται ακόμη και ο καλύτερος. Έχει πάρει ο Κιντ ; Ο Νοβίτζκι ή ο Γκαρνέτ ; Παίκτες που θα μπορούσαν άνετα να χαρακτηριστούν από κάποιον ως οι κορυφαίοι αυτή τη στιγμή.

QUOTE(manos 13 @ Feb 12 2008, 22:11 ) *

Καλά και εσύ, χαλάρωσε rolleyes.gif. Όσο έπαιξε φέτος ήταν τραγικά τραγικός. Και ας μοιράσει επιτέλους περισσότερο τη μπάλα.
leelo15
Ας γραψω και εγω..

1. Kobe: Ο καλυτερος παιχτης του κοσμου τελος!
2. Lebron: Ακομα και αν τον αντιπαθω he is the KING..
3. D. Howard: Τα νουμερα τα λενε ολα.
4. CP3: Ο βασικος λογος που οι Χορνετς γιναν ομαδαρα.
5. A. Stoudamire: Επιτελους μετα τους τραυματισμους βλεπουμε Αμαρε.
6. Duncan Σταθερη αξια. Με καλουτσικη χρονια ως τωρα.
7. Iverson Δεν πανε να λενε οτι θελουν ο Αλλεν τον χαβα του!
8. Garnett Η ομαδα του ειναι πρωτη και αυτος καλυτερος παιχτης.
9. Wade Αν δεν πηγαινε τοσο χαλια το Μαιαμι θα ηταν πολυυυ πιο πανω..
10. Nowitzki Κλασικος Νοβε και φετος..

Ποπο εχω τυψεις με τοσες παιχτουρες που δεν μπορεσα να χωρεσω μεσα. tongue.gif
captain charisma
QUOTE(morfi @ Feb 13 2008, 03:08 ) *
Καλά, δεν είναι ανάγκη να έχει πάρει και πρωτάθλημα για να θεωρείται ακόμη και ο καλύτερος.Ο Νοβίτζκι ;

με πληγωσες!!!εισαι κακος!!! sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif torture.gif
a bullet for your head
Για τη σεζον που ερχεται το δικο μου Τοπ 10:

-Λεμπρον
-Κομπε
-Ουειντ
-Ντουαιτ
-Πολ
-Καρμελο
-Μπος
-Ροι
-Ντερον
-Ντουραντ
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.