Help - Search - Members - Calendar
Full Version: OverplayBet 2007-2008
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > BasketForum Games (NBA Fantasy Leagues)
Pages: 1, 2, 3
Pierce
α ρε αιγαλεω, γιατι δεν εβαλες εναν ποντο παραπανω να πιασω ακριβως το σκορ;
Ειχα ρεντα παντως, επιασα και τους ποντους του ολυμπιακου biggrin.gif
Papaloukas 4 ever
QUOTE(dizzy_fingers @ Nov 12 2007, 12:56 ) *
Εσύ μου έχεις κολλήσει τσίτα από πίσω, παρέα με τον ashton...

Ο Παπαλουκάς4ever συνεχίζει πάντως στην πρώτη θέση 41.gif.


The one and only!!!!!!!!! YES!!!!!!!!!!!!!
klearxos
Η Ευρωλιγκα θα κλειδωσει σημερα ή αυριο?
dizzy_fingers
Αύριο δεν είναι ο πρώτος αγώνας?

Αν ναι, αύριο τότε.
klearxos
Τοσο δυσκολο ηταν ενα φαουλ στον Μπουρουση?.... sad.gif
Θα επιανα την εκπληξη της αγωνιστικης....
klearxos
Να ρωτησω οποιον υπολογιζει το overplay. Ειχα βαλει νικη της Ολυμπιας επι του Ολυμπιακου. Τελικα εχασε αλλα με 3 ποντους. Δεν επρεπε να παρεω τους 3 συμβολικους ποντους?
Pierce
τους ποντους θα τους ειχες παρει αν ειχες βαλει νικη της ολυμπιας μεχρι 3 ποντους. Εβαλες 4 οποτε δεν τους παιρνεις. Τουλαχιστον αυτη την αισθηση εχω....
thrylos7
Εγώ πάλι νομίζω ότι έχει δίκιο ο Κλέαρχος, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος...
klearxos
Εγω αυτο καταλαβα απο το παραδειγμα του dizzy με το υποθετικο στοιχημα για νικη με 10 ποντους. Εκει λεει πως αν η ομαδα χασει με διαφορα μεχρι 3 ποντους ολα καλα. Απο 4 και πανω τοτε δεν παιρνεις τιποτα..
Anaz
QUOTE(Bonzo @ Nov 4 2007, 00:49 ) *
Νομίζω ότι με αυτό που λες θρύλε περιπλέκεται ακόμα περισσότερο το παιχνίδι χωρίς λόγο.Και επιπλέον δεν μπορώ να καταλάβω πως θα μπορούσε να βρεθεί ένα σωστό ποσοστό. Δλδ αν κάνεις τις πράξεις και 5-6% αν μειώνετε νομίζω (χωρίς να έχω κάενι τις πράξεις) ότι σε μια ολόκληρη αγωνιστική περίοδο μείωνετε πολύ περισσότερο απότο να έπαιζε και να έκανε ένα σκορ όσο μικρό και να ήταν αυτό.
Γενικά προσωπικά προτιμούσα το περσινό overplaybet που ήταν πιο απλό.Δλδ το να πετύχεις ακριβώς το σκορ είναι κυρίως ζήτημα κολοφαρδίας. Αν θέλατε κάπως να βάζατε μέσα το πόσοι πόντοι θα μπαιναν καλύτερα νομιζω θα ήταν να βάζατε να συμπληρώνουμε για κάθε παιχνίδι δυό τετραγωνάκια. Ένα με τη διαφορά πόντων(όπως πέρσι) και ένα με την ποσότητα πόντων (πχ150) που ανάλογα με το πόσο κοντά πέφτεις να παίρνεις και πόντους.
Όλα αυτά τα σχόλια βέβαια τα κάνω καλοπροαίρετα και σε κάθε περίπτωση θεωρώ τρομερό το γεγονός ότι έχετε αφιερώσει τόσες ώρες για να βελτιώσετε τα παιχνίδια.
+1 σε ολα.
Η ιδεα σου με τα δυο τετραγωνακια μάλιστα μ'αρεσει περισσοτερο κ απ'το φετινο κ απ'το περσινο.Κατι παρομοιο προτεινα κι εγω με βαση όμως την παρουσα δομη του παιχνιδιου,αλλα οπως το λες εσυ ίσως δειχνει ακομα πιο ευχρηστο-απλο..! Στην ουσια βεβαια το ιδιο ειναι αφου αν προβλεψεις διαφορα κ συνολικους ποντους,συνδυαζοντας τα ειναι σαν να προβλεπεις ακριβες σκορ του αγωνα.

Ερωτηση: τελικα το μπονους αν πιασεις το ακριβες σκορ ισχυει?Ποσο ειναι..?

Τωρα αρχισα να παιζω.. οποτε οσο χαρηκατε χαρηκατε.. shot.gif
dizzy_fingers
Καλώς, νέες αλλαγές για του χρόνου ( τα 2 κουτάκια) biggrin.gif.

Το μπόνους είναι:
bball.gif +3 βαθμοί για την πρόβλεψη του ακριβούς σκορ της μίας ομάδας.
bball.gif +9 βαθμοί για την πρόβλεψη του ακριβούς σκορ και των δύο ομάδων (καταλαβαίνεις πως για να το πιάσεις αυτό θα έχεις πιάσει ταυτόχρονα και τη νίκη και τη διαφορά, οπότε αμέσως φτάνεις σε ένα σύνολο 7+9+9=25 βαθμών!!!!!).


Κλέαρχε για το θέμα σου θα πρέπει να κοιτάξω το αρχείο αλλά τώρα λόγω του ότι δεν έχω υπολογιστή είναι αδύνατο.
Έχω την εντύπωση όμως πως το έχω προγραμματίσει όπως το λέει ο pierce21 (και έχει νόημα, αν το καλοσκεφτείς γιατί ένας που έχει προβλέψει +20 νίκη του Ολυμπιακού δεν πρέπει, σε περίπτωση ήττας, να πάρει το ίδιο με έναν που πρόβλεψε +3).
Τώρα, το ότι δεν το είχα γράψει στις οδηγίες, είναι άλλο περίεργο θέμα... blush.gif
klearxos
Οτι εχει νοημα εχει.. αυτο ειναι σιγουρο.
Εχεις το παραδειγμα ομως που με μπερδεψε.
dizzy_fingers
Εδώ εμένα που το έγραψα με μπέρδεψε...
klearxos
Τελικα τι ισχυει?
dizzy_fingers
Δεν έχω δει ακόμα τον κώδικα καθώς pc καπούτ, αλλά μάλλον θα το αφήσω ως έχει και θα αλλάξω τις οδηγίες.
Air Kef
Anaz

Ρέθυμνο-Ολυμπιάδα Πατρών: 3-0
ΠΑΟΚ-Αιγάλεω: 3-0
Ολυμπιακός-Κολοσσός Ρόδου:10-0
Παναθηναϊκός-Ολύμπια Λάρισας:11-0
Μαρούσι-Άρης:0-4
Πανελλήνιος-ΑΕΚ:11-0
ΑΕΛ-Πανιώνιος:0-7


Ρε Anaz τι σκορ ειναι αυτα;;; 24.gif

Πόλο παίζουν ή Αμερικάνικο ποδόσφαιρο;; tongue.gif 19.gif


Ολοκληρα σκορ βάζεις (πχ Ρέθυμνο - Πατρα 90-87 αν θες 3 ποντους) οχι μονο διαφορες. cool.gif
thrylos7
Έμαθες τους κανονισμούς εσύ; tongue.gif

Γνωρίζει πως έχουν τα πράγματα, άρα είναι επιλογή του να παίξει χωρίς τα ενδεχόμενα bonus.
Anaz
Απλα βαριομουν εκεινη τη στιγμη που τα εβαζα να σκεφτω κ ακριβη σκορ! tongue.gif
Εξαλλου εχω πει οτι τα πρωτα που βαζω ειναι παντα παραπλανητικα.. 19.gif tongue.gif icon_drunk.gif
Τα διορθωσα μετα,αλλα με εναν τροπο μαλλον ανορθοδοξο αφου τελικα εκανα σκορ 0,αρα μαλλον δεν επαιξα καθολου.. rolleyes.gif
thrylos7
Βρήκαμε bug απ' ότι φαίνεται... Δεν υπολογίζεται ότι έχεις παίξει, αν και τα επιμέρους σκορ σου, υπολογίζονται κανονικά...

Οπότε, ο Σπύρος θα κάνει πάλι τη "βρώμικη" δουλειά... tongue.gif
Anaz
που το'δες οτι υπολογιζονται γιατι εγω δεν με βλεπω πουθενα,κ μονο οταν παταω day6 με βγαζει τελευταιο με 0 σκορ.
thrylos7
Κάνε κλικ στο (υπογραμμισμένο) 0.
basketaris
QUOTE(klearxos @ Nov 19 2007, 17:21 ) *
Να ρωτησω οποιον υπολογιζει το overplay. Ειχα βαλει νικη της Ολυμπιας επι του Ολυμπιακου. Τελικα εχασε αλλα με 3 ποντους. Δεν επρεπε να παρεω τους 3 συμβολικους ποντους?

QUOTE(pierce21 @ Nov 19 2007, 17:50 ) *
τους ποντους θα τους ειχες παρει αν ειχες βαλει νικη της ολυμπιας μεχρι 3 ποντους. Εβαλες 4 οποτε δεν τους παιρνεις. Τουλαχιστον αυτη την αισθηση εχω....

QUOTE(thrylos7 @ Nov 19 2007, 17:54 ) *
Εγώ πάλι νομίζω ότι έχει δίκιο ο Κλέαρχος, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος...

QUOTE(klearxos @ Nov 19 2007, 18:03 ) *
Εγω αυτο καταλαβα απο το παραδειγμα του dizzy με το υποθετικο στοιχημα για νικη με 10 ποντους. Εκει λεει πως αν η ομαδα χασει με διαφορα μεχρι 3 ποντους ολα καλα. Απο 4 και πανω τοτε δεν παιρνεις τιποτα..

QUOTE(dizzy_fingers @ Nov 20 2007, 11:45 ) *
Κλέαρχε για το θέμα σου θα πρέπει να κοιτάξω το αρχείο αλλά τώρα λόγω του ότι δεν έχω υπολογιστή είναι αδύνατο.
Έχω την εντύπωση όμως πως το έχω προγραμματίσει όπως το λέει ο pierce21 (και έχει νόημα, αν το καλοσκεφτείς γιατί ένας που έχει προβλέψει +20 νίκη του Ολυμπιακού δεν πρέπει, σε περίπτωση ήττας, να πάρει το ίδιο με έναν που πρόβλεψε +3).
Τώρα, το ότι δεν το είχα γράψει στις οδηγίες, είναι άλλο περίεργο θέμα... blush.gif

QUOTE(basketaris @ Oct 28 2007, 01:23 ) *
Να κανω μια ερωτηση?
Στο Overplay, δεν εχω καταλαβει καλα το "Wrong Result & Difference 1-3 pts"...
Αν π.χ. στο ΑΡΗΣ-Οσφπ εχω βαλει νικη ΑΡΗ με 81-80, αλλα ο ΑΡΗΣ χασει, πως θα παρω αυτους τους 3 ποντους?
Μηπως απαιτειται να κερδισει ο Οσφπ το ΠΟΛΥ ΕΩΣ 3 ποντους? Αυτο εννοει?

Sorry αν φανηκε γελοια η απορια, αλλα μπερδευτηκα.... sad.gif

Aν προσεξετε την ιδια απορια ειχα εκφρασει κι εγω στις 28 Οκτωβριου... Θυμαμαι, μαλιστα, πως σε καποιο overplay της Α1 δεν μου ειχαν δοθει οι ποντοι (ενω θα επρεπε), ενω σε μια αναλογη περιπτωση ειχαν καταλογιστει κανονικα... 39.gif Γι' αυτο, εξαλλου, και διατυπωσα την ερωτηση...

Κοιτωντας τις περαιτερω διευκρινισεις, καταλαβα πως η μοναδικη περιπτωση να δοθουν αυτοι οι 3 ποντοι ειναι να σμυβει το παρακατω: π.χ. εχω βαλει νικη της Εφες μεσα στο Παλε 70-73 (max 3 ποντοι), αλλα κερδισε ο ΑΡΗΣ με 67-64 (max 3 ποντοι)... Δηλαδη, το παιχνιδι να παιχτει αναμεσα σε αυτους τους 6 ποντους (-3 / +3).. Με λιγα λογια, πρεπει το ματς να ειναι ντερμπι και αυτο να εχει ηδη προβλεφθει απο τον καθε συμμετεχοντα...

Dizzy, οποτε μπορεις, δωσε μας τα φωτα σου! smile.gif
dizzy_fingers
Αυτό είναι.
Μόλις κοίταξα τα αρχεία και είδα ότι έτσι το είχα προγραμματίσει.

Ζητάω συγνώμη για την ταλαιπωρία που δημιουργήθηκε από αυτήν την ασάφεια ( = παράβλεψή μου).
Anaz
dizzy δες οποτε μπορεις κ τι εγινε με το σκορ μου κ δεν εμφανιζεται,ενω εχει υπολογιστει..
ablade
dizzy ρίξε μια ματιά στην euroleague γιατί βγάζει την Μπαρτσελόνα σε δύο αγώνες...
dizzy_fingers
Ωχ ναι...μου ξέφυγε μάλλον, αλλά δε μπορώ να το αλλάξω huh.gif.

Θεωρήστε πως είναι ΠΑΟ - Ρεάλ το δεύτερο.
dizzy_fingers
QUOTE(Anaz @ Nov 29 2007, 23:39 ) *
dizzy δες οποτε μπορεις κ τι εγινε με το σκορ μου κ δεν εμφανιζεται,ενω εχει υπολογιστει..

Είσαι οκ για την προηγούμενη αγωνιστική wink.gif.

Υπολογίστηκαν και τα καινούρια σκορ παιδιά.
Jimar
ποπο τωρα το ειδα , τι τρελο σκορ ηταν αυτο που εκανα στην ευρωλιγκα...

που να τα ειχα παιξει και στο στοιχημα laugh.gif
Air Kef
Παρακαλώ τον αγαπητότατο Σπύρο να βγάλει οσους εχουν 7 πασα απο την Α1,ωστε να κανω screenshot την πρωτιά μου στο οβεραλ. biggrin.gif biggrin.gif


Η κωλοφαρδιά μου δν παιζεται.

Τα ειχα αφησει ολα για Σαββατο,μπετ και φανταζι εννοω,ωστόσο το ξενυχτι της Παρασκευης μας εβγαλε εκτος προγράμματος με αποτέλεσμα να μην κανω τπτ,δλδ πασο στο μπετ. Στο οποιο μπετ μαλλον θα εβαζα ασσο τον ΠΑΟΚ,εκτος του ασσου Πανελληνιου, και διπλού Πανιωνιου.
klearxos
Πλακα-πλακα με τα passes τι γινεται?
Τελικα ποσα μπορει να εχει καποιος και τι επιπτωσεις εχει στο τελος? Ειχε γινει ξανασυζητηση αλλα αν θυμαμαι καλα δεν κατεληξε καπου..
dizzy_fingers
6 είναι.
Όμως, θα αφήσω να φαίνονται και τα σκορ όσων παίζουν αργότερα, έτσι για να κάνουν όλοι το παιχνίδι τους.
Απλά θα πρέπει να αλλάξω τον τρόπο που εμφανίζονται, με κάποιο γκρι χρώμα ή κάπως...
Jimar
πρεπει να εγινε ενα λαθος στο σκορ μου.

ειχα προβλεψει 77-67 για το ρεαλ - ουλκερ

ηρθε 87-77

αρα 1/10

δεν πρεπει να παρω 7+9=16 βαθμους κι οχι 8 που λεει ?

επισης η μπαμπεργκ εχασε με 3 αρα δεν πρεπει να παρω 3 ποντους κι απο εκει ? η δεν ιχυει πια αυτο ?
thrylos7
Όπως φαίνεται, το σκορ του Ρεάλ - Ουλκέρ δεν προστέθηκε καν... έτσι υπάρχει λάθος σε όλα τα σκορ των παικτών.

Δε νομίζω ότι είναι ότι πιο εύκολο η διόρθωση πάντως.
ablade
dizzy, γιατί φαίνεται να εχω κάνει 7 pass (και ειμαι disq) ενω εχω παίξει κανονικά 7η και 8η αγωνιστική?
Στις αγωνιστικές μέσα φαίνεται ότι έχω κάνει 6 pass.

Για την Α1 μιλάω...
Anaz
Nomizw οτι εχω το ιδιο προβλημα.Επαιξα κανονικα προχτες,κ σημερα με εμφανιζει disqualified.. rolleyes.gif
dolly12
poios einai moderator tou overplay bet stin a eska????
leonkalf
Εγώ, τι θέλεις?
dolly12
giati eimai disqualified me 7 pass otane exw paixei kai tis 2 agwnistikes stin a eska...

?????

apo oti vlepw kai allou exei tetoio mperdema....

y.g. adeiase ta pm sou!!! smiley.gif
dizzy_fingers
QUOTE(ablade @ Dec 17 2007, 16:56 ) *
dizzy, γιατί φαίνεται να εχω κάνει 7 pass (και ειμαι disq) ενω εχω παίξει κανονικά 7η και 8η αγωνιστική?
Στις αγωνιστικές μέσα φαίνεται ότι έχω κάνει 6 pass.

Για την Α1 μιλάω...

Beats me...κάτι πειράχτηκε μάλλον όταν διόρθωνα το λάθος σκορ στην Ευρωλίγκα και χάλασαν τα pass...
Γενικά, το overplaybet φέτος είναι πολύ προβληματικό και αυτό οφείλεται στον ελάχιστο χρόνο ανάπτυξής του.

Ίσως κάποια στιγμή φέτος το κατεβάσω.


Dolly, μη γράφεις με greeklish.
dolly12
dizzy συγνωμη αλλα ηταν ο υπολογιστης του γραφειου....

αληθεια τι εγινε με τα pass και τα disq ????
leonkalf
dolly,
στο αντίστοιχο topic (pinned) του παιχνιδιού, στις Υπόλοιπες κατηγορίες έχω γράψει περί των pass.


Υ.Γ Τα pm άδειασαν wink.gif
jokey
Jimar νομίζω είναι η δεύτερη ή η τρίτη φορά που ποστάρεις προβλέψεις αφότου έχουνξεκινήσει τα παιχνίδια (και έχεις πάρει μια ιδέα προς τα που κυλάνε ορισμένα από αυτά).
Jimar
απλα τοτε γυρνω απο φροντιστηριο και δεν ειχα χρονο πιο πριν.

τις αλλες φορες δεν ειχα καποιο σκορ , τωρα ομολογω πως ειδα ποσο ηταν ο ολυμπιακος στο 4ο δεκαλεπτο kill.gif αν γινεται να αφαιρεθει το σκορ απο αυτο το ματς δεν εχω αντιρηση αλλα δεν νομιζω να ειναι ευκολο.

σορυ, θα προσπαθησω να τις ποσταρω απο προηγουμενη μερα τις προβλεψεις. παντως πραγματικα δεν ειδα τα σκορ ποτε πριν ποσταρω , δεν θα ειχε νοημα ετσι , για πλακα παιζουμε... smile.gif
dizzy_fingers
Τελικά έβγαλα το "(disqualified)"...Πέρα της σύγχησης που δημιουργούσε, λόγω σοβαρότατων bug στο πρόγραμμα, δεν έκανε και σωστά τη δουλειά του.

Οπότε, σόρρυ για την ταλαιπωρία, συνεχίζουμε κανονικά ως έχει.
klearxos
Τι θα γινει με το overplay της Euroleague?
Τριτη σημερα και εχει ακομα τους αγωνες της προηγουμενης βδομαδας....
dizzy_fingers
Έτοιμο. Το είχα ξεχάσει.
klearxos
mods θα παιξουμε αυτην την εβδομαδα overplay στην euroleague?
dizzy_fingers
Τοπ16?
Μπα...
klearxos
ohmy.gif γιατι?
dizzy_fingers
Πέραν του ότι είχε καταντήσει αναξιόπιστο με όσους έπαιζαν ενώ γίνονταν τα παιχνίδια εκμεταλευόμενοι την αδράνειά μας να το κλειδώσουμε, είχε πολλά προβλήματα τα οποία δεν έχω το χρόνο και την όρεξη να αντιμετωπίσω τώρα.

Το ίδιο θα έκανα και για το εξίσου προβληματικό fantasy (όσον αφορά τη λειτουργικότητα όχι τόσο την αξιοπιστία) αν δεν υπήρχαν τα δώρα στη μέση.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.