Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ελλάδα-Σερβία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Eurobasket 2011
Pages: 1, 2, 3, 4
slok
α ρε ξανθοπουλε ουτε για α εσκα δεν κανεις
Anubis
26 ποντους το ημιχρονο 22 σε μια περιοδο.
2 φορες 2 παικτες κολλημενοι πισω απο το σκριν.
Gino_Bill
QUOTE (slok @ Sep 16 2011, 16:11 ) *
α ρε ξανθοπουλε ουτε για α εσκα δεν κανεις


Δε μπορώ να καταλάβω πως ένας παίκτης με τόσα χρόνια εμπειρία στην Α1, δε μπορεί να κάνει τα βασικά. 'Η μάλλον μπορώ, όταν πρόκειται για περίπτωση Έλληνα παίκτη...
Nuntius
16-22 το επιμέρους σκορ του τρίτου. Όσο πάει το πλησιάζουν. Να μην αυτοκτονήσουμε μονάχα.
Razorblade Fish
Θα βαλει τον Μπορουση η περιμενει να μας φτασουνε;;;
Manu7
Ο καλά...Και με τραυματία το Ζήση που ήταν καλός σήμερα στους 10 η διαφορά έτσι απλά...

Μην μας ξενερώσουν τώρα τελείως...
slok
καλα ο ιωαννου απιστευτος "μεταφορα της μπαλλας που δε δινεται.Εγινε σιγουρα παραβαση."
Boom Dizzle
NTEΡΜΠΙΙΙΙΙ το καναμε παλι....
Nuntius
Μας έχει διαλύσει το rotation. Τα Σκόπια παίζουν με 4 παίχτες πάνω από 32 λεπτά και εμείς στον πιο κρίσιμο αγώνα μας χάνουμε διαφορά επειδή πρέπει να "ξεκουράσει" τους βασικούς. Έλεος πια :/
joi
Λίγη άμυνα θέλει και τελείωσε η ιστορία. Άντε αρρώστια πάλι...
phoenix_93
Ευτυχώς έχουμε Τεόντοσιτς σε μεγάλα κέφια.
sthnapexw
Πόσα τελευταία χαρτιά έχει ο Ίβκοβιτς??

Ντιρκ the greek!!
Manu7
Καλά ο Μπουρούσης βγάζει από τη μύγα ξύγκι σήμερα...biggrin.gif
Vas
Εφτασε καινούργια παρτίδα Μπουρούση!!!! smiley.gif
priest
ενα τριποντο βρε καλαθη...ενα!!!
slok
Καντε του μια ενεση αδρεναλινης του μιλος να ξυπνησει .Σε λιγο θα τον παρει ο υπνος πανω στη ριβερς
Nuntius
Ο Μπουρούσης βάζει τα απίστευτα σήμερα tongue.gif

Πολύ θετικός ο Παπανικολάου πάντως σήμερα. Ένα πολύ σημαντικό κλέψιμο, σημαντικά επιθετικά και αμυντικά ριμπάουντ και καλή άμυνα.

ΥΓ 1: Τις προσποιήσεις να μην έτρωγε μονάχα ο Παπανικολάου και θα ήταν υπέροχος tongue.gif

ΥΓ 2: Μάρκοβιτς, Τεόντοσιτς, Πάουνιτς έξω με 5 φάουλ. Ποιος θα κατεβάσει τώρα για τους Σέρβους?
Manu7
Πήρε φάρμακο εχτές ο Γιάνναρος?tongue.gif

ENTIT:Παπανικολάου εξαιρετικός και με 4 φάουλ.
kurtz
Αργήσαμε αλλά καταλάβαμε πως δεν θέλει συνεχώς rotation.
phoenix_93
όλα τα γκαρντ της Σερβίας έξω και θα παίξουν με περιφέρεια Σαβάνοβιτς Κέσελι Μπιέλιτσα. Ενδιαφέρον φαίνεται.
Manu7
Εντάξει το πουλέν μας παίζει μόνος του σήμερα...tongue.gif

morrison
Μπιελιτσα-Κεσελι-Σαβανοβιτς-Ματσβαν-Κρστιτς μεγαλες στιγμες!
phoenix_93
Περιμένω ο Μπουρούσης να αφιερώσει την εμφάνιση του στους πολιτικούς κρατούμενους του καθεστώτος.
cydonian
QUOTE(phoenix_93 @ Sep 16 2011, 15:38 ) *
Περιμένω ο Μπουρούσης να αφιερώσει την εμφάνιση του στους πολιτικούς κρατούμενους του καθεστώτος.

Τεράστιος Ντιρκ που άρπαξε τη μπάλα στο τέλος να βάλει τρίποντο στη μούρη του Κρστιτς! icon_drunk.gif
duncan21
Γιάννη Μπουρούση αυτό το τελευταίο θα το πληρώσεις κάποτε... ph34r.gif

joi
Πέρα από την πλάκα 1000 μπράβο που το πήρανε σήμερα. Απολύτως επιτυχημένη η ομάδα. Μπράβο.
zorba
Άντε και do or die τώρα με Λιθουανία... icon_drunk.gif
manosss
Aγαπουλα Μπορουσαρε ο Μακης ειναι πολυ περηφανος για σενα σημερα παιχταρα μου
Petran911
Ευχαριστούμε για όλα παιδιά!

10 Χρόνια μέσα σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις! Και του χρόνου στο προολυμπιακό με τουλάχιστον Σπανούλη!
Nuntius
Αφού καταφέραμε να πάμε Προ-Ολυμπιακό με ένα αρκετά πληγωμένο roster και με πολλά νέα παιδιά που έπαιζαν για πρώτη (άντε δεύτερη) φορά τότε δεν πρέπει να έχουμε κανένα παράπονο. Άντε και του χρόνου ακόμα καλύτεροι smiley.gif
slok
Ξερει κανεις απο το προολυμπιακο ποσες ομαδες περνανε?
Play73
Μπράβο στα νέα παιδιά της Εθνικής που ξεπέρασαν το ταβάνι τους σε αυτό το τουρνουά.
Τελικά είμαστε μπασκετική δύναμη στην Ευρώπη ότι και να λένε όλοι.

Θέλω νίκη απέναντι στην Λιθουανία με απλό ελευθερωμένο από άγχος μπάσκετ από όλους.

Και πάλι πολλά συγχαρητήρια.

ΥΓ: Κρίμα για τον Νικό Ζήση.
a.car


Πολύ μεγάλη νίκη παρά τις ιδιαιτερότητες του αγώνα( γελοίο πρόγραμμα , τραυματισμοί Σέρβων). Καταπληκτικός Παπ.

επιτέλους ηγετική εμφάνιση Ζήση, πολύ καλό παιχνίδι από Καλάθη ( ο οποίος αν είχε στοιχειώδες σουτ θα ήταν παγκόσμιος

παίκτης.) Για το Γιάνναρο δεν έχω λόγια, τα είπατε όλα

Anaz
Ενταξει, λυσσαξε ο Μπουρου σημερα.. biggrin.gif

Mπραβο στα παιδια και το τεχνικο τιμ! Κρατησανε την Εθνικη ομαδα ψηλα στον μπασκετικο χαρτη, παρα τις πολλες απουσιες. Κριμα για χτες, χαθηκε μια καλη ευκαιρια για ενα μεταλλιο, αλλα αυτη η ομαδα βγαζει υγεια και εδειξε οτι εχει μελλον.
GK_23
QUOTE(slok @ Sep 16 2011, 16:45 ) *
Ξερει κανεις απο το προολυμπιακο ποσες ομαδες περνανε?

Τρεις από τις δώδεκα, 2-8 Ιουλίου του 2012 το προολυμπιακό, άγνωστος ο τόπος διεξαγωγής ακόμα.
Πιθανολογώ πως θα γίνει σε αμερικανική χώρα το τουρνουά...

Πολλά μπράβο στην εθνική! Σαφώς επιτυχημένη η φετινή πορεία!
patrik
QUOTE (slok @ Sep 16 2011, 16:45 ) *
Ξερει κανεις απο το προολυμπιακο ποσες ομαδες περνανε?


οι 3 πρωτες νομιζω.

φοβερος ο ιωαννου που ειπε για τον φωτση:κανε ενα λει απ εκει να το σιγουρεψεις(οταν εχασε ενα καρφωμα)
spysta
QUOTE(Anaz @ Sep 16 2011, 13:51 ) *
Mπραβο στα παιδια και το τεχνικο τιμ! Κρατησανε την Εθνικη ομαδα ψηλα στον μπασκετικο χαρτη, παρα τις πολλες απουσιες. Κριμα για χτες, χαθηκε μια καλη ευκαιρια για ενα μεταλλιο, αλλα αυτη η ομαδα βγαζει υγεια και εδειξε οτι εχει μελλον.

indeed smile.gif
a.car
QUOTE(slok @ Sep 16 2011, 16:45 ) *
Ξερει κανεις απο το προολυμπιακο ποσες ομαδες περνανε?



Τρεις. Πρέπει να κατεβάσουμε του χρόνου την πιο δυνατή ομάδα που μπορούμε. Το ακούς Δημητράκη ή θα αφήσεις πάλι την

Εθνική να κατεβάζει την μπάλα ο Μπράμος;
slok
QUOTE(sixama23 @ Sep 16 2011, 16:51 ) *
Τρεις από τις δώδεκα, 2-8 Ιουλίου του 2012 το προολυμπιακό, άγνωστος ο τόπος διεξαγωγής ακόμα.
Πιθανολογώ πως θα γίνει σε αμερικανική χώρα το τουρνουά...

Πολλά μπράβο στην εθνική! Σαφώς επιτυχημένη η φετινή πορεία!



οποτε παμε για 3 ευρωπαικες ομαδες στις 3 πρωτες θεσεις μαλλον (γαλλια η ρωσσια, λιθουανια, ελλαδα)
δεν ξερω αν θα ειναι η βραζιλια γιατι κ αυτη ειναι πολυ δυνατη
Δεν εχω καποια αλλη στο μυαλο που να την υπολογιζω ιδιαιτερα
GK_23
QUOTE(a.car @ Sep 16 2011, 16:54 ) *
Τρεις. Πρέπει να κατεβάσουμε του χρόνου την πιο δυνατή ομάδα που μπορούμε. Το ακούς Δημητράκη ή θα αφήσεις πάλι την

Εθνική να κατεβάζει την μπάλα ο Μπράμος;

Ο Διαμαντίδης έχει αποσυρθεί οριστικά από την εθνική ομάδα κατόπιν δικής του απόφασης.
Τα παιδιά που πήγαν την ομάδα στο προολυμπιακό, πρέπει να παίξουν και του χρόνου. Είναι άδικο να κοπεί κάποιος από την ομάδα για να έρθει κάποιος βετεράνος.

Μοναδικές εξαιρέσεις οι Σπανούλης και Περπέρογλου...

QUOTE(slok @ Sep 16 2011, 16:55 ) *
οποτε παμε για 3 ευρωπαικες ομαδες στις 3 πρωτες θεσεις μαλλον (γαλλια η ρωσσια, λιθουανια, ελλαδα)
δεν ξερω αν θα ειναι η βραζιλια γιατι κ αυτη ειναι πολυ δυνατη
Δεν εχω καποια αλλη στο μυαλο που να την υπολογιζω ιδιαιτερα

Η Βραζιλία έχει προκριθεί απευθείας στο Λονδίνο...
Σίγουρα οι ευρωπαϊκές χώρες θα έχουν τον πρώτο λόγο.
mephisto22
QUOTE (sixama23 @ Sep 16 2011, 16:58 ) *
Ο Διαμαντίδης έχει αποσυρθεί οριστικά από την εθνική ομάδα κατόπιν δικής του απόφασης.
Τα παιδιά που πήγαν την ομάδα στο προολυμπιακό, πρέπει να παίξουν και του χρόνου. Είναι άδικο να κοπεί κάποιος από την ομάδα για να έρθει κάποιος βετεράνος.

Μοναδικές εξαιρέσεις οι Σπανούλης και Περπέρογλου...

Και ο Μαυροκεφαλιδης,αλλα αυτος ειναι αλλη ιστορια
ViC
Νομίζω μπορούμε να μιλάμε για επιτυχία. Μια νίκη επί της Γαλλίας θα μας έδινε την υπέρβαση, αλλά ακόμα κι έτσι, είμαστε καλά. Ο στόχος επετεύχθη κλπ κλπ...

Καλά, ο αγαπούλας Ντιρκ περίμενε ένα χρόνο για να πάρει εκδίκηση. Θέλει υπομονή αν μη τι άλλο!
27 πόντοι;;; 41.gif τεράστια απλώς η στιγμή που στην τελευταία επίθεση ζητάει επίμονα την μπάλα και κάνει τρίποντο για να το στρογγυλέψει και να έχει να το δώσει στον "καρέκλες - τραπέζια οβάλ - τραπέζια τετράγωνα έχω" να τον θυμάται... smiley.gif

Κατά τ' άλλα το ματς είχε κερδηθεί πριν καν αρχίσει. Σ' αυτό συνέβαλαν
1) ο τραυματισμός του Τέπιτς (και του Ράσιτς εν μέρει)
2) η κάκιστη ψυχολογία των Σέρβων, σε αντίθεση με εμάς που διαχειριστήκαμε πολύ καλύτερα τη χθεσινή μας ήττα και
3) το γεγονός ότι οι Σέρβοι είχαν μόλις 15 ώρες ξεκούρασης ανάμεσα στα δύο ματς που έδωσαν

εξαιρετική εμφάνιση πάντως με ελάχιστα ψεγάδια

υγ: μετά τη σημερινή χρησιμοποίηση του Μπιέλιτσα στο 1, ο σικ όρος "πλέι μέικερ ρακέτας" αποκτάει άλλη διάσταση...
benchwarmer
Μπραβο στα παιδια και στον προπονητη, σιγουρα επιτυχημενη η φετινη πορεια με βαση τις απουσιες που ειχαμε. Η ιδια ακριβως ομαδα μονο με τον Σπανουλη μεσα θα ηταν ισως στα μεταλλια.


Στο προολυμπιακο θα ειναι:

Αγκόλα
Νιγηρία
Νέα Ζηλανδία
Πουέρτο Ρίκο
Δομινικανή Δημοκρατία
Βενεζουέλα
Ελλάδα
Λιθουανία
οι 2 χαμένες των ημιτελικών του Ευρωμπάσκετ
η 2η και η 3η του Πανασιατικού

και θα περάσουνε οι 3 στους Ολυμπιακούς.

Η λογική λέει ότι θα είναι 3 από τις 4 ευρωπαικές, και τολμώ να πω ότι δύσκολα θα ξανακάνει η ΦΥΡΟΜ τέτοια πορεία..

Εάν πάντως κατεβούμε καλά εμείς, δεν νομίζω ότι έχουμε να φοβόμαστε κάτι.

morrison
QUOTE(slok @ Sep 16 2011, 16:55 ) *
οποτε παμε για 3 ευρωπαικες ομαδες στις 3 πρωτες θεσεις μαλλον (γαλλια η ρωσσια, λιθουανια, ελλαδα)
δεν ξερω αν θα ειναι η βραζιλια γιατι κ αυτη ειναι πολυ δυνατη
Δεν εχω καποια αλλη στο μυαλο που να την υπολογιζω ιδιαιτερα


To Πορτο Ρικο (...ή Πουερτο Ρικο καλυτερα)ειδικα αν το τουρνουα γινει σε Αμερικανικο εδαφος θα ειναι υπολογισιμος αντιπαλος.Και τα Σκοπια που μας κερδισαν φετος...
slok
QUOTE(morrison @ Sep 16 2011, 17:02 ) *
To Πορτο Ρικο (...ή Πουερτο Ρικο καλυτερα)ειδικα αν το τουρνουα γινει σε Αμερικανικο εδαφος θα ειναι υπολογισιμος αντιπαλος.Και τα Σκοπια που μας κερδισαν φετος...



το πορτο ρικο εχεις δικιο
Αλλα για τα σκοπια δεν πιστευω.Δεν τους εχω σε καθολου εκτιμηση σαν ομαδα ακομα και τωρα που εφτασαν εδω που εφτασαν.Του χρονου τους βλεπω για 20αρες στο κεφαλι



το καλο για την ελλαδα μετα τα φετινα ειναι πως μπορει να ξεχασουν το θεμα της ονομασιας και να αλλαξουν το ονομα της χωρα σε McallebLand
phoenix_93
QUOTE(slok @ Sep 16 2011, 17:05 ) *
το πορτο ρικο εχεις δικιο
Αλλα για τα σκοπια δεν πιστευω.Δεν τους εχω σε καθολου εκτιμηση σαν ομαδα ακομα και τωρα που εφτασαν εδω που εφτασαν.Του χρονου τους βλεπω για 20αρες στο κεφαλι


Συνήθως τέτοιες ομάδες δεν έχουν διάρκεια και την δεύτερη φορά τους περιμένουν όλοι. Πάντως δεν φαίνεται εύκολο και το προολυμπιακό και θα χρειαστεί σίγουρα ο Σπανούλης( αντί Ξανθόπουλου υποθέτω και με την ελπίδα Σλούκας, Κουφός να είναι καλύτεροι και ο Παπανικολάου να είναι πλέον έτοιμος παίκτης πεντάδας).
zorba
QUOTE(slok @ Sep 16 2011, 15:05 ) *
το πορτο ρικο εχεις δικιο
Αλλα για τα σκοπια δεν πιστευω.Δεν τους εχω σε καθολου εκτιμηση σαν ομαδα ακομα και τωρα που εφτασαν εδω που εφτασαν.Του χρονου τους βλεπω για 20αρες στο κεφαλι


Απ' τα Σκόπια δε φοβόμαστε. Του χρόνου ο Μακ Κάλεμπ θα πάει διακοπές στη Μύκονο μαζί μ' έναν συμπατριώτη του...
T.W.Is.M.
Σιγουρα θα θελετε να διαβασετε το σχολιο μου. Σιγουρα περιμενετε να βγει ο γραφικος εαυτος μου και δε θα σας απογοητευσω. Αλλα σιγα σιγα. Δε θα τα πω ολα μονος μου. smiley.gif
Το Ευρωμπασκετ τελειωσε για μενα. Δε με ενδιαφερει ποιος θα το παρει, ποιοι θα παρουν τα μεταλλια(αρκει να μην τα παρει η McCalebbland), ποιοι θα πανε τελικο. Οχι οτι δε θα τα δω, αλλα δεν εχει και μεγαλη σημασια. Πηγαμε στο Προολυμπιακο κερδιζοντας τη Σερβια. Τι καλυτερο για το τελος, δεδομενων και των δυνατοτητων μας σαν ομαδα! Οι Σερβοι εχασαν και απο τη Λιθουανια, οποτε κι εκει ευχαριστημενος ειμαι. Αν το Λιθουανια-Ελλαδα γινοταν μια μερα αργοτερα, θα ηταν το ιδανικο Ευρωμπασκετ.
Μ αρεσει παντως που η Σερβια εκανε τετραετες πλανο με σκοπο να φτασει στο ανωτερο σημειο της στους Ολυμπιακους του Λονδινου. Τωρα θα δουν τους Ολυμπιακους απο τον καναπε τους και ο Κρστιτς απ την καρεκλα του. smiley.gif
Δυστυχως εχασα το καλο κομματι του αγωνα. Οταν γυρισα και ανοιξα την τηλεοραση ηταν ηδη 38-18. Στο τελος ομως φροντισαν να με αποζημιωσουν με τα φαουλ που εκαναν οι Σερβοι, ωστε να κρατησει περισσοτερο το ματς.
Πιστευω οτι το rotation που γινοταν στα προηγουμενα ματς ηταν προγραμματισμενο καλα! Πιστευω οτι ειχε σκοπο να συντηρησει τους βασικους μας παιχτες για τα νοκ αουτ και γι αυτο δειξαμε και αυτη την εικονα στα δυο ματς(εστω με τις αδυναμιες μας).
Νομιζω επισης οτι φανηκε ξανα οτι οι δυο ομιλοι της β φασης δεν ειχαν τη μεγαλη διαφορα που νομιζαμε. Κρινοντας απ αυτα που ειδα στις 3 τελευταιες ημερες, νομιζω οτι θα περνουσαμε στους 8 σ οποιον ομιλο και να ημασταν και πιθανοτατα να παιζαμε παλι για τις θεσεις 5-8.
Ειχε γραφτει εδω οτι ειχα βαλει στοχο να διωξω τους Σερβους απο τον Ολυμπιακο. Ειμαι σε καλο δρομο, αλλα καθαρα προειδοποιητικα αποφασισα να τους διωξω και απο τους Ολυμπιακους! 69.gif
Επισης βλεπω κατι πολυ θετικο για την εθνικη στις φετινες εξελιξεις στο ελληνικο μπασκετ. Ο κορμος της ομαδας μενει μακρια απο Ολυμπιακο-Παναθηναικο. Αυτο ειναι καλο γιατι μενουν μακρια απο τις κοντρες και τις υπερβολες. Τα καλυτερα χρονια της προηγουμενης ομαδας επι Γιαννακη ηταν η διετια 2005-2006. Τοτε που δεν ειχε φουντωσει η κοντρα ΠΑΟ-ΟΣΦΠ, που αρκετοι παιχτες επαιζαν στο εξωτερικο και που δεν υπηρχε τιποτα που να δημιουργει υποψιες κακου κλιματος. Μπορει και αργοτερα να μην υπηρχε κανενα προβλημα, αλλα δεν ηταν δυσκολο να δημιουργηθουν πονηρες σκεψεις.
Βεβαια δικαιολογιες υπαρχουν αρκετες για τους Σερβους. Ελειπε ο Τεπιτς( tongue.gif ) και ο Ρασιτς, βγηκαν με φαουλ ολοι οι γκαρντ, αρα θα μπορουσαν να παραπονεθουν για τη διαιτησια, ελειπε ο Ρακοσεβιτς, ο Ραντμανοβιτς, ο Λιμα, ο Πιτσιλκας... Ηταν και ατυχοι με τη Γαλλια, αδικηθηκαν με την Ισπανια και τη Λιθουανια, γιατι οι Ισπανοι ηταν πολυ γρηγοροι και οι Λιθουανοι πολυ ευστοχοι. Δεν πειραζει, ας πανε τωρα να συναντησουν τον Μποζα για να δουμε ρετρο μπασκετ απ τα 90s με κοντρα Μαλκοβιτς-Ιβκοβιτς και τα ξαναλεμε σε 2 χρονια.


ΥΓ. Γιονας κοιτα απο τι ψωνισες..
.
ViC
Το Πόρτο Ρίκο είναι πάντα επικίνδυνο και αλλοπρόσαλο.
Μπορεί να κάνει καμιά κουφή εμφάνιση με 70% από το τρίποντο και να στείλει για τσάι μια από τις 3 ευρωπαϊκές που λογικά θα πάρουν το εισιτήριο.
Άρα έχουμε: Ελλάδα, Λιθουνιά, Ρωσία (ή Γαλλία), Πόρτο Ρίκο, Σκόπια, Νέα Ζηλανδία και μετά το χάος.
Νομίζω με το Σπανούλη μέσα θα τα καταφέρουμε...
benchwarmer
QUOTE(ViC @ Sep 16 2011, 17:15 ) *
Άρα έχουμε: Ελλάδα, Λιθουνιά, Ρωσία (ή Γαλλία), Πόρτο Ρίκο, Σκόπια, Νέα Ζηλανδία και μετά το χάος.
Νομίζω με το Σπανούλη μέσα θα τα καταφέρουμε...


Και οι Δομινικανοι, που κατεβαζουν Χορφορντ-Βιλανουεβα-Γκαρσια. Και που θα εχουν οπως και οι Πορτορικανοι το αβανταζ της εδρας, γιατι καπου προς τα εκει βλεπω να γινεται το τουρνουα (το 08 το ειχαμε αρπαξει μεσα απο τα χερια των Πορτορικανων χαρη στον Βασιλακοπουλο).

Παντως συμφωνω, η ιδια ακριβως ομαδα, με τον Σπανουλη αντι του Ξανθοπουλου (και ισως βεβαια και τον Περπερογλου να χωρεσει καπου, και με δεδομενο παντα οτι Σλουκας-Παπ κλπ θα εχουν ανοδικη πορεια), μπορει να χτυπησει οποιαδηποτε ομαδα οχι μονο στο προολυμπιακο, αλλα και στους Ολυμπιακους (πλην ΗΠΑ-Ισπανιας).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.