Help - Search - Members - Calendar
Full Version: γριφοι
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Γενικά κι αόριστα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
NBAholic
Φαίνεται εξ'αρχής ότι θα είναι Νίκος ή Δημήτρης. Και τελικώς είναι ο Δημήτρης που λέει ψέμματα (ο Νίκος λέει αλήθεια, σε αντίστροφη περίπτωση θα είχαμε 2 αλήθειες) και ο Γιώργος, ο μόνος που δεν αναφέρεται σε άλλο πρόσωπο, είναι ο άτακτος.
nikolas12
Σωστος ο Χολικ.
NBAholic
Καιρός να βάλω κι εγώ ένα κουιζ και μάλιστα γραμματικό:

Έχοντας υπόψη όλες τις γνώσεις σας για την προφορά των γραμμάτων στην αγγλική γλώσσα, προσπαθήστε να καταλάβετε τη λέξη:

enedhurrhesghtunedhokngh
leelo15
QUOTE(NBAholic @ May 21 2008, 22:14 ) *
Καιρός να βάλω κι εγώ ένα κουιζ και μάλιστα γραμματικό:

Έχοντας υπόψη όλες τις γνώσεις σας για την προφορά των γραμμάτων στην αγγλική γλώσσα, προσπαθήστε να καταλάβετε τη λέξη:

enedhurrhesghtunedhokngh


Βρηκα το "in the age you are 88" μετα απο κει μπερδευτηκα εντελως... laugh.gif
NBAholic
Υπόψιν, δεν πρόκειται για μια μπερδεμένη λέξη που πρέπει να ξεμπερδέψετε. Όλα τα γράμματα είναι στη σωστή σειρά κι εσείς απλώς πρέπει να την προφέρετε.
captain charisma
1.Το εύκολο

Στα Ελληνικά:

3 Μάγισσες κοιτάζουν 3 Swatch ρολόγια. Ποια μάγισσα κοιτάει ποιο Swatch ρολόι;

Πες το και στα Αγγλικα τωρα...:

Three witches watch three Swatch watches. Which witch watches which Swatch Watch?

2.Το ζόρικo

smiley.gif
NBAer
QUOTE(hip-hop @ May 21 2008, 22:50 ) *
Κατι μη μαθηματικο:

Ενα προβλημα δεν μπορει να ειναι μη μαθηματικο. Ολα εχουν σχεση με τα μαθηματικα.

QUOTE
Τεσσερις μαθητες ο Γιαννης,ο Γιωργος,ο Δημητρης και ο Νικος ειναι κατηγορουμενοι για μια αταξια που εκανε μονο ενας απο αυτους.Οι απολογιες τους:
Γιαννης:Ο Δημητρης το εκανε.
Δημητρης:Ο Νικος το εκανε.
Γιωργος:Δεν το εκανα εγω.
Νικος:Ο Δημητρης λεει ψεματα οτι το εκανα εγω.

Βρειτε τον ενοχο αν ξερετε οτι μονο μια απολογια ειναι αληθινη.

Η λυση μου:

Θετουμε:
A: Το εκανε ο Γιαννης
Β: Το εκανε ο Δημητρης
Γ: Το εκανε ο Γιωργος
Δ: Το εκανε ο Νικος

Ε: Γιαννης:Ο Δημητρης το εκανε.
Ζ: Δημητρης:Ο Νικος το εκανε.
Η: Γιωργος:Δεν το εκανα εγω.
Θ: Νικος:Ο Δημητρης λεει ψεματα οτι το εκανα εγω.


Ακριβως ενα απο τα Α,Β,Γ,Δ ισχυει. (1)
Ακριβως ενα απο τα Ε,Ζ,Η,Θ ισχυει. (2)

Ερμηνευοντας τα παραπανω εχουμε οτι ισχυουν οι ισοδυναμιες (Φ):
Ε <=> Β
Ζ <=> Δ
Η <=> Γ'
Θ <=> Ζ'

Επισης (2)<=> ή Ε ή Ζ ή Η ή Θ και (2) ισχυει.
Αρα αν:

•Ε ισχυει τοτε ισχυουν και τα Ζ' και Η' και Θ', οποτε στις ισχυουσες ισοδυναμιες (Φ):
Ε <=> Β
Ζ <=> Δ
Η <=> Γ'
Θ <=> Ζ'
εχουμε οτι ισχυουν τα Β, Δ', Γ. Λογω (1) ομως εχουμε ατοπο.

•Ζ ισχυει τοτε ισχυουν και τα Ε' και Η' και Θ', οποτε στις ισχυουσες ισοδυναμιες (Φ):
Ε <=> Β
Ζ <=> Δ
Η <=> Γ'
Θ <=> Ζ'
εχουμε οτι ισχυουν τα Δ, Β', Γ. Λογω (1) ομως εχουμε ατοπο.

•Η ισχυει τοτε ισχυουν και τα Ε' και Ζ' και Θ', οποτε στις ισχυουσες ισοδυναμιες (Φ):
Ε <=> Β
Ζ <=> Δ
Η <=> Γ'
Θ <=> Ζ'
εχουμε οτι ισχυουν τα Γ', Β', Δ', Ζ. Ομως απο υποθεση ισχυει και Ζ'. Αρα ατοπο.

•Θ ισχυει τοτε ισχυουν και τα Ε' και Ζ' και Η', οποτε στις ισχυουσες ισοδυναμιες (Φ):
Ε <=> Β
Ζ <=> Δ
Η <=> Γ'
Θ <=> Ζ'
εχουμε οτι ισχυουν τα Β', Δ', Γ. Λογω (1) ομως θα ισχυει Α'. Αρα ισχυει το Γ.

Αρα Θ ισχυει καθως και Γ.
Οποτε ο Νικος λεει αληθεια και ολοι οι αλλοι ψεμματα καθως και ο ενοχος ειναι ο Γιωργος.
Flash
Ρε ΝΒΑερ δεν την παλεύεις με τίποτα 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif

Είσαι γίγαντας ρε !
captain charisma
nbaer τι σχολη εισαι?
B for Basketball
QUOTE(big dirk @ May 22 2008, 21:22 ) *
nbaer τι σχολη εισαι?

Nηπιαγωγος...
NBAholic
Το δικό μου, το γραμματικό, έμεινε αναπάντητο.
ΟΚ, δεν είναι μαθηματικό, αλλά πρέπει να θέσετε κι εκεί ορισμένα δεδομένα.
Mamuwalde
είναι 1 λέξη ?
ios
QUOTE(NBAholic @ May 23 2008, 02:17 ) *
Το δικό μου, το γραμματικό, έμεινε αναπάντητο.
ΟΚ, δεν είναι μαθηματικό, αλλά πρέπει να θέσετε κι εκεί ορισμένα δεδομένα.



To έβαλα σε ένα-δυο text to speech synthesizers τόσο με αμερικανικούς όσο και με αγγλικούς κανόνες, αλλά δεν πολυκατάλαβα τι έλεγε tongue.gif tongue.gif
NBAer
QUOTE(giopride @ May 23 2008, 05:56 ) *
είναι 1 λέξη ?

Μπααα.....
PanosIlio
QUOTE(NBAholic @ May 22 2008, 01:14 ) *
Καιρός να βάλω κι εγώ ένα κουιζ και μάλιστα γραμματικό:

Έχοντας υπόψη όλες τις γνώσεις σας για την προφορά των γραμμάτων στην αγγλική γλώσσα, προσπαθήστε να καταλάβετε τη λέξη:

enedhurrhesghtunedhokngh


Εννοείς πως το από πάνω είναι 1 λέξη και με βάση την επεξήγηση που δίνεις πρέπει να βρούμε τι σημαίνει???? blink.gif
NBAholic
Eίναι μια λέξη η οποία μοιάζει να είναι εξωγήινη. Η προφορά της όμως, αν λάβουμε υπόψη τις περίεργες προφορές που μπορούν να αποκτήσουν οι χαρακτήρες της αγγλικής, διαβάζεται θεωρητικά ίδια με μια κανονική αγγλική λέξη, η οποία και ζητείται. Το quiz είναι περισσότερο χιουμοριστικό παρά πρακτικό.
Alexmei
QUOTE(B for Basketball @ May 23 2008, 02:10 ) *
Nηπιαγωγος...


24.gif 24.gif ρε έχω λύσει 41.gif 41.gif 77.gif

NBA Holic το παλεύουμε 3 άτομα και τίποτα, άχρηστο το Proficiency τους angry_red.gif
Mamuwalde
το πρώτο μέρος είναι interest-?

αλλά δεν καταλαβα: όταν το διαβάσεις σωστά είναι μια λέξη ή παραπάνω ?
Keyser_Soze
QUOTE
enedhurrhesghtunedhokngh
in and ate you are eighties just you need hockey and gates.

Επόμενο πρόβλημα/γρίφο παρακαλώ... icon_drunk.gif
Mamuwalde
που το βρήκες αυτό ρε θηρίο blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif


χαχαχα φοβερό !!!
NBAholic
Lol, καλό Soze, αλλά είναι μία λέξη μόνο. Και επαναλαμβάνω, δεν είναι αναγραμματισμός.
Keyser_Soze
QUOTE(NBAholic @ May 23 2008, 16:56 ) *
Lol, καλό Soze, αλλά είναι μία λέξη μόνο. Και επαναλαμβάνω, δεν είναι αναγραμματισμός.

Μα δεν την αναγραμματησα... Χμμμ αγγλική λέξη έτσι; Εννοώ δεν χρησιμοποιούμε την αγγλική προφορά για να βρούμε μια ελληνική λέξη...
NBAholic
QUOTE
Μα δεν την αναγραμματησα... Χμμμ αγγλική λέξη έτσι; Εννοώ δεν χρησιμοποιούμε την αγγλική προφορά για να βρούμε μια ελληνική λέξη...


Σωστά, όλο αυτό το μπουλούκι προφέρεται (υπό τις κατάλληλες προϋποθέσεις) όπως μια αγγλική λέξη.

QUOTE
το πρώτο μέρος είναι interest-?

αλλά δεν καταλαβα: όταν το διαβάσεις σωστά είναι μια λέξη ή παραπάνω ?


Κάτι πας να βρεις εσύ. 41.gif
PanosIlio
Πες μας ότι είναι το interesting να πάω να φουντάρω... tongue.gif tongue.gif
NBAholic
To περίμενα ότι θα πείτε αυτό, αλλά όχι, δεν είναι το interesting.
Keyser_Soze
understanding
Mamuwalde
δε μου κολλάει το -ing ρε συ . enedhurrhesghtunedhokngh

το σκέφτηκα αλλά δεν μπορείς να το διαβάσεις το o σε i
NBAholic
Και ναι, ο Soze το βρήκε! 41.gif

H ανάλυση:

e--> προφέρεται "α", όπως στο "independent"
ne--> προφέρεται "ν", όπως στο "one"
dh--> προφέρεται "ντ", όπως στο "adhere"
u--> προφέρεται "ae", όπως στο "church"
rrh--> προφέρεται "ρ", όπως στο "diarrhea"
es--> προφέρεται "σ", όπως στο "toes"
ght--> προφέρεται τ, όπως στο "bright"
u--> προφέρεται "ae", όπως στο "church"
ne--> προφέρεται ν, όπως στο "one"
dh--> προφέρεται ντ, όπως στο "adhere"
o--> προφέρεται ι, όπως στο "gaol"
kn--> προφέρεται ν, όπως στο "knight"
gh--> προφέρεται γκ, όπως στο "ghost"
Mamuwalde
μόλις έψαξα στο λεξικό για τη λέξη gaol . αυτή μου το χάλασε sad.gif

έχασα τον ύπνο μου από χθες icon_drunk.gif
Keyser_Soze
wav.gif wav.gif

Πάντως πρέπει να δώσω τα εύσημα στον αδερφό μου. Τον φώναξα, του είπα ότι μοιάζει με interest η λέξη και ότι τελειώνει σε -ing που την είχα ψυλλιαστεί τη δουλειά. Δεν πέρασε ένα λεπτό και ξαφνικά φωνάζει ο bro: UNDERSTANDING!!! Έκανα κάτι πρόχειρους υπολογισμούς και συμφώνησα τελικά. Ωραίος πάντως Χόλικ 41.gif

smiley.gif smiley.gif
NBAholic
Είναι κανονική λέξη το gaol και προφέρεται (και σημαίνει) το ίδιο με το jail. Βασίστηκα εν πολλοίς σε αυτή τη λέξη, μιας και μόνο το l της προφέρεται εντελώς φυσιολογικά.
Mamuwalde
ας βάλω κι εγώ ένα γρίφο : [μεσαίας δυσκολίας]

είναι κάποιες χιλιάδες εβραίοι . και ο χίτλερ είπε ότι θα τους βάλει σε μια ευθεία γραμμή [όπως στείνονται σε εκτελεστικό απόσπασμα] και θα τους σκοτώσει .

στο κεφάλι τους θα βάλουνε μια κόκκινη κορδέλα ή μια μαύρη κορδέλα .

θα τη γλιτώσουν μόνο εάν στοιχηθούν από τη μια πλευρά όλοι με τη μάυρη και από την άλλη όλοι με την κόκκινη .

- ο αριθμός των εβραίων τείνει στο άπειρο tongue.gif
- δεν έχουν δικαίωμα να μιλήσουν μεταξύ τους . ούτε να κάνουν νοήματα,νεύματα , κλπ ...
- στη σειρά θα στείνονται ένας ένας . δηλαδή πάει ο πρώτός , μετά ο δεύτερος και πάει λέγοντας

υγ: δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη συμπαθή φάρα των εβραίων - όποιος παραλληλισμός με το γκέρσον είναι αβάσιμος
tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif
έτσι μου το είπανε , έτσι το μεταφέρω
mojotzotzo
QUOTE(giopride @ May 23 2008, 17:59 ) *
στο κεφάλι τους θα βάλουνε μια κόκκινη κορδέλα ή μια μαύρη κορδέλα .



στο κεφαλι ή στα ματια?
γιατι αν την βαλουν απλα στο κεφαλι τοτε απλα θα κοιταξουν ο ενας τον αλλον και θα δρασουν αναλογως tongue.gif


ΕΔΙΤ:γραψε λαθος...νομιζα θα ξεραν τι χρωμα κορδελα εχουνtongue.gif
Mamuwalde
πως θα δράσουν ? στο κεφάλι . εννοείται ότι δεν ξέρουν τι χρώμα φοράνε
McRae
ποιοι τον σκεφτηκαν αυτον τον τελευταιο γριφο?παιδια της χρυσης αυγης?
Mamuwalde
ψάχναμε γρίφους με ένα φίλο για κάποιο διάστημα και είχαμε βρει ενα κάρο τέτοιου είδους . πως θα τη γλυτώσουν οι εβραίοι tongue.gif

δε βλέπω κίνηση πάντως . δεν είναι τόσο δύσκολο , έλα παιδιά icon_drunk.gif
NBAer
QUOTE(giopride @ May 23 2008, 17:59 ) *
ας βάλω κι εγώ ένα γρίφο : [μεσαίας δυσκολίας]

είναι κάποιες χιλιάδες εβραίοι . και ο χίτλερ είπε ότι θα τους βάλει σε μια ευθεία γραμμή [όπως στείνονται σε εκτελεστικό απόσπασμα] και θα τους σκοτώσει .

στο κεφάλι τους θα βάλουνε μια κόκκινη κορδέλα ή μια μαύρη κορδέλα .

θα τη γλιτώσουν μόνο εάν στοιχηθούν από τη μια πλευρά όλοι με τη μάυρη και από την άλλη όλοι με την κόκκινη .

- ο αριθμός των εβραίων τείνει στο άπειρο tongue.gif
- δεν έχουν δικαίωμα να μιλήσουν μεταξύ τους . ούτε να κάνουν νοήματα,νεύματα , κλπ ...
- στη σειρά θα στείνονται ένας ένας . δηλαδή πάει ο πρώτός , μετά ο δεύτερος και πάει λέγοντας

Το προβλημα δεν το πολυκαταλαβαινω αφου δεν ειναι καλως ορισμενο και εχει πολλα κενα.
Μια απορια: Μπορουν να συννενοηθουν απο ΠΡΙΝ, πριν δηλαδη αρχισει η διαδικασια της στοιχισης για οτιδηποτε?
Mamuwalde
δεν έχουν δικαίωμα να συννενοηθούν , να μιλήσουν ή ότιδήποτε .

φαντάσου τους έχουν σε ένα δωμάτιο και τους βγάζουν εναν εναν να πάνε να πάρουν θέση ο ένας δίπλα στον άλλο .

αν καταφέρουν και είναι όλοι οι κοκκινοι μαζεμένοι από τη μια και οι μαύροι από την άλλοι σώζονται .


θέλουν να στοιχηθούν έτσι

ΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ


όταν το εξηγείς γραπτώς είναι λίγο πιο δύσκολο smile.gif
leelo15
QUOTE(giopride @ May 23 2008, 14:59 ) *
ας βάλω κι εγώ ένα γρίφο : [μεσαίας δυσκολίας]

είναι κάποιες χιλιάδες εβραίοι . και ο χίτλερ είπε ότι θα τους βάλει σε μια ευθεία γραμμή [όπως στείνονται σε εκτελεστικό απόσπασμα] και θα τους σκοτώσει .

στο κεφάλι τους θα βάλουνε μια κόκκινη κορδέλα ή μια μαύρη κορδέλα .

θα τη γλιτώσουν μόνο εάν στοιχηθούν από τη μια πλευρά όλοι με τη μάυρη και από την άλλη όλοι με την κόκκινη .

Θα πουμε οτι εστω τυχαια 2 θα βρεθουν διπλα, διπλα με μαυρη και κοκκινη κορδελα. Οι επομενος αφου δεν ξερει τι χρωμα κορδελα εχει θα μπει εκει που χωριζει τους αλλους 2. Το ιδιο θα κανει και ο επομενος αναλογα με το που χωριζει μαυρο με κοκκινο θα μπει και αυτος στην σειρα. Ε και παει λεγοντας..

Τωρα αμα ο Χιτλερ θα τους αφηνε αλλο θεμα.. tongue.gif
NBAer
QUOTE(leelo15 @ May 24 2008, 15:58 ) *
Θα πουμε οτι εστω τυχαια 2 θα βρεθουν διπλα, διπλα με μαυρη και κοκκινη κορδελα. Οι επομενος αφου δεν ξερει τι χρωμα κορδελα εχει θα μπει εκει που χωριζει τους αλλους 2. Το ιδιο θα κανει και ο επομενος αναλογα με το που χωριζει μαυρο με κοκκινο θα μπει και αυτος στην σειρα. Ε και παει λεγοντας..

Κοντα εισαι και μαλιστα τελειως κοντα αλλα με μια πολυ μικρη διαφορα....
Mamuwalde
αυτή είναι η λύση . ο καθένας πηγαίνει ανάμεσα από τον κόκκινο και το μαύρο
οπότε δεν έχει καμία σημασία πόσοι είναι . αρκεί να κάνουν όλοι το ίδιο
41.gif
NBAer
QUOTE(giopride @ May 24 2008, 16:59 ) *
αυτή είναι η λύση . ο καθένας πηγαίνει ανάμεσα από τον κόκκινο και το μαύρο
οπότε δεν έχει καμία σημασία πόσοι είναι . αρκεί να κάνουν όλοι το ίδιο
41.gif

Ναι με την (ανουσια μιας και ειναι τελειως λογικο πραγμα να το σκεφτεις) διαφορα που ειπα οτι:
Αν δει μονο ενα χρωμα να εχουν ολοι στην σειρα τοτε διαλεγει μια πλευρα(αριστερη-δεξια) και πηγαινει στο τελος της.....

Παρτε μερικους γριφους ακομη να εχετε: tongue.gif (Flash θα σου δωσω τη λυση με τον γριφο που ειχα ποσταρει και ειπες να μην την πω, αυριο)
■■■■■■■■■■■■
Ονομασε 2 ολυμπιακα αθληματα οπου ο νικητης τερματιζει εβρισκομενος με την πλατη στον τερματισμο.

■■■■■■■■■■■■
Εχουμε ενα ποτηρι γεματο ως πανω με νερο και ενα παγακι να επιπλεει μεσα του. Σιγα σιγα το παγακι λιωνει.
Οποτε το νερο:
•Αρχιζει σιγα σιγα να ξεχειλιζει απο το ποτηρι.
•Η σταθμη του σιγα σιγα πεφτει μεσα στο ποτηρι.
•Η σταθμη του νερου παραμενει η ιδια.

■■■■■■■■■■■■
Μπορεις να βρεις μια αγγλικη λεξη με πανω απο 8 γραμματα ετσι ωστε:
Να μπορεις να διαγραφεις ενα γραμμα καθε φορα και να προκυπτει χωρις αναγραμματισμο μια νεα (υπαρχουσα) λεξη και να ισχυει αυτο εως και να φτασουμε στο ενα γραμμα(!!) ?
Πχ με 3 γραμματα:
PIN (καρφιτσα) ->διαγραφουμε το P
ΙΝ (το γνωστο) ->διαγραφουμε το N
Ι (εγω)

■■■■■■■■■■■■
Στο σπιτι μου εχω πολλες γατες.
•7 απο τις γατες μου δεν τρωνε ψαρι.
•6 απο τις γατες μου δεν τρωνε συκωτι.
•5 απο τις γατες μου δεν τρωνε κοτοπουλο.
•4 απο τις γατες μου δεν τρωνε ουτε ψαρι, ουτε συκωτι.
•3 απο τις γατες μου δεν τρωνε ουτε ψαρι, ουτε κοτοπουλο.
•2 απο τις γατες μου δεν τρωνε ουτε συκωτι, ουτε κοτοπουλο.
•1 απο τις γατες μου δεν τρωει ουτε συκωτι, ουτε κοτοπουλο, ουτε ψαρι.
•Καμια απο τις γατες μου δεν τρωει και ψαρι και κοτοπουλο και συκωτι.

Ποσες γατες εχω?

■■■■■■■■■■■■
Ενας βασιλιας αποφασισε να δωσει ενα δωρο σε εναν απο τους 2 γιους του.
Τους ειπε: "Παρτε ο καθενας την καμηλα του και εκεινου που η καμηλα θα φτασει τελευταια στην απεναντι πολη θα του δωσω το δωρο."
Πηραν τις καμηλες τους λοιπον και αρχισαν τη διαδρομη. Επειδη ομως δεν τους συνεφερε να τρεχουν γρηγορα προφανως, πηγαιναν σαν σαλιγκαρια. Περασε μια ωρα, περασαν δυο και και οι 2 ειχαν διανυσει μονο 50 μετρα. Η απεναντι πολη ομως βρισκονταν 5 χιλιομετρα μακρια. Αρχισαν να τρελαινονται οτι δεν θα τερματισουν ποτε. Εκει συναντησαν εναν γερο σοφο ο οποιος τους ειπε κατι και εκεινοι αρχισαν να τρεχουν σαν τρελοι για να φτασουν πρωτοι και να κερδισουν το δωρο.
Τι τους ειπε ο σοφος?

■■■■■■■■■■■■
Εχoυμε μια μανα και τo παιδι της:

-Σε oκτω χρoνια ακριβως απo αυτη τη στιγμή πoυ γραφω το quiz, η μανα θα
εχει τετραπλασια ηλικια απo το παιδι.
-Σε 22.5 χρoνια ακριβως απo αυτη τη στιγμη πoυ γραφω τo quiz, η μανα
θα εχει διπλασια ηλικια απo τo παιδι.

To ζητoυμενo ειναι να βρεθει πoυ ακριβως βρισκεται o πατέρας και τι κάνει αυτη τη στιγμη πoυ γραφω τo quiz.

■■■■■■■■■■■■
Για να αγορασετε 25 DVD-Player πρεπει να δωσετε τοσες χιλιαδες ευρω, οσα DVD-Player αγοραζετε με χιλια ευρω. Ποσο κοστιζει ενα DVD-Player?
Keyser_Soze
QUOTE
Ονομασε 2 ολυμπιακα αθληματα οπου ο νικητης τερματιζει εβρισκομενος με την πλατη στον τερματισμο.
Το άλμα εις μήκος και το ύπτιο στην κολύμβηση μου έρχονται.

εντίτ: Μόλις μου ήρθε και η κωπηλασία. Μάλλον είναι πιο σωστό από το άλμα εις μήκος.

QUOTE
Εχουμε ενα ποτηρι γεματο ως πανω με νερο και ενα παγακι να επιπλεει μεσα του. Σιγα σιγα το παγακι λιωνει.
Οποτε το νερο:
•Αρχιζει σιγα σιγα να ξεχειλιζει απο το ποτηρι.
•Η σταθμη του σιγα σιγα πεφτει μεσα στο ποτηρι.
•Η σταθμη του νερου παραμενει η ιδια.
Σίγουρα δεν θα ξεχειλίσει το ποτήρι. Αν δεν κάνω λάθος κάτι πρέπει να παίζει με την άνωση του νερού. Για να ήταν μέσα το παγάκι και να μη ξεχείλιζε το νερό σημαίνει ότι η στάθμη του νερού θα έπεφτε αν αφαιρούσαμε το παγάκι. Το 3 λέω.


QUOTE
Ενας βασιλιας αποφασισε να δωσει ενα δωρο σε εναν απο τους 2 γιους του.
Τους ειπε: "Παρτε ο καθενας την καμηλα του και εκεινου που η καμηλα θα φτασει τελευταια στην απεναντι πολη θα του δωσω το δωρο."
Πηραν τις καμηλες τους λοιπον και αρχισαν τη διαδρομη. Επειδη ομως δεν τους συνεφερε να τρεχουν γρηγορα προφανως, πηγαιναν σαν σαλιγκαρια. Περασε μια ωρα, περασαν δυο και και οι 2 ειχαν διανυσει μονο 50 μετρα. Η απεναντι πολη ομως βρισκονταν 5 χιλιομετρα μακρια. Αρχισαν να τρελαινονται οτι δεν θα τερματισουν ποτε. Εκει συναντησαν εναν γερο σοφο ο οποιος τους ειπε κατι και εκεινοι αρχισαν να τρεχουν σαν τρελοι για να φτασουν πρωτοι και να κερδισουν το δωρο.
Τι τους ειπε ο σοφος?
Τους είπε να αλλάξουν καμήλες. Ή ότι κατα λάθος έχει πάρει ο ένας την καμήλα του άλλου.

Για τα άλλα είμαι στο ψάξιμο.
Gravedigger
QUOTE(NBAer @ May 26 2008, 00:00 ) *
Ενας βασιλιας αποφασισε να δωσει ενα δωρο σε εναν απο τους 2 γιους του.
Τους ειπε: "Παρτε ο καθενας την καμηλα του και εκεινου που η καμηλα θα φτασει τελευταια στην απεναντι πολη θα του δωσω το δωρο."
Πηραν τις καμηλες τους λοιπον και αρχισαν τη διαδρομη. Επειδη ομως δεν τους συνεφερε να τρεχουν γρηγορα προφανως, πηγαιναν σαν σαλιγκαρια. Περασε μια ωρα, περασαν δυο και και οι 2 ειχαν διανυσει μονο 50 μετρα. Η απεναντι πολη ομως βρισκονταν 5 χιλιομετρα μακρια. Αρχισαν να τρελαινονται οτι δεν θα τερματισουν ποτε. Εκει συναντησαν εναν γερο σοφο ο οποιος τους ειπε κατι και εκεινοι αρχισαν να τρεχουν σαν τρελοι για να φτασουν πρωτοι και να κερδισουν το δωρο.
Τι τους ειπε ο σοφος?

Ο τελευταίος είναι μ*****ς smile.gif


QUOTE(NBAer @ May 26 2008, 00:00 ) *
Εχoυμε μια μανα και τo παιδι της:

-Σε oκτω χρoνια ακριβως απo αυτη τη στιγμή πoυ γραφω το quiz, η μανα θα
εχει τετραπλασια ηλικια απo το παιδι.
-Σε 22.5 χρoνια ακριβως απo αυτη τη στιγμη πoυ γραφω τo quiz, η μανα
θα εχει διπλασια ηλικια απo τo παιδι.

To ζητoυμενo ειναι να βρεθει πoυ ακριβως βρισκεται o πατέρας και τι κάνει αυτη τη στιγμη πoυ γραφω τo quiz.

Αυτή την στιγμή ο πατέρας κάνει ευτυχισμένη την μάνα.If u know what i mean... tongue.gif



EDIT. Για αυτό με το ποτήρι...Κατά την γνώμη μου η στάθμη θα πέσει.Το παγάκι ως πιο συμπαγές ασκεί μεγαλύτερη άνωση στο υπόλοιπο νερό.Αν λιώσει οι δυνάμεις μειώνονται.Να ξεχειλίσει δεν παίζει,να μείνει στα ίδια δεν νομίζω οπότε λογικά θα μειωθεί,αφού ουσιαστικά το περιεχόμενο είναι το ίδιο με 1 διαφορά όμως στις δυνάμεις.Βέβαια αυτό που λέω μπορεί να είναι και βλακεία αλλά δεν βαριέσαι...!
Gravedigger
QUOTE(NBAer @ May 26 2008, 00:00 ) *
Στο σπιτι μου εχω πολλες γατες.
•7 απο τις γατες μου δεν τρωνε ψαρι.
•6 απο τις γατες μου δεν τρωνε συκωτι.
•5 απο τις γατες μου δεν τρωνε κοτοπουλο.
•4 απο τις γατες μου δεν τρωνε ουτε ψαρι, ουτε συκωτι.
•3 απο τις γατες μου δεν τρωνε ουτε ψαρι, ουτε κοτοπουλο.
•2 απο τις γατες μου δεν τρωνε ουτε συκωτι, ουτε κοτοπουλο.
•1 απο τις γατες μου δεν τρωει ουτε συκωτι, ουτε κοτοπουλο, ουτε ψαρι.
•Καμια απο τις γατες μου δεν τρωει και ψαρι και κοτοπουλο και συκωτι.

Ποσες γατες εχω?

NBAer...Οι γάτες που δεν τρώνε ψάρι πχ.σημαίνει ότι τρώνε τα άλλα 2 η παίζει να μην τρώνε και κάτι άλλο?και...Η 1 γάτα που δεν τρώει ούτε κοτόπουλο,ούτε συκώτι,ούτε ψάρι ζει?
mojotzotzo
QUOTE(NBAer @ May 26 2008, 00:00 ) *
Εχουμε ενα ποτηρι γεματο ως πανω με νερο και ενα παγακι να επιπλεει μεσα του. Σιγα σιγα το παγακι λιωνει.
Οποτε το νερο:
•Αρχιζει σιγα σιγα να ξεχειλιζει απο το ποτηρι.
•Η σταθμη του σιγα σιγα πεφτει μεσα στο ποτηρι.
•Η σταθμη του νερου παραμενει η ιδια.

το νερο στην στερεη μορφη(παγακι) καταλαμβανει μεγαλυτερο ογκο απο οτι στην υγρη οποτε η σταθμη του νερου θα πεφτει οσο λιωνει το παγακι
B for Basketball
QUOTE(mojotzotzo @ May 25 2008, 22:00 ) *
το νερο στην στερεη μορφη(παγακι) καταλαμβανει μεγαλυτερο ογκο απο οτι στην υγρη οποτε η σταθμη του νερου θα πεφτει οσο λιωνει το παγακι

Ναι....Η σταθμη του νερου θα πεσει...
Πολλοι υποθετω εχετε βαλει γεματο μπουκαλακι με νερο στην καταψυξη το καλοκαιρι...
Και οταν παγωσε ,θα εχετε προσεξει οτι το μπουκαλακι εχει παραμορφωθει σε αυξουσα κατασταση.
(Με αυτο εννοω πως το ο παγος καταλαμβανει μεγαλυτερο ογκο απο το υγρο, για οσους δν καταλαβαν tongue.gif )
Jabar
Υπάρχουν 5 σπίτια, 5 διαφορετικών ανθρώπων. Σε κάθε ένα από τα σπίτια αυτά ζει ένας άνθρωπος διαφορετικής εθνικότητας. Οι 5 ιδιοκτήτες πίνουν ένα συγκεκριμένο είδος ποτού, καπνίζουν μια συγκεκριμένη μάρκα τσιγάρων και έχουν όλοι ένα συγκεκριμένο κατοικίδιο. Όλοι έχουν μεταξύ τους διαφορετικά κατοικίδια, διαφορετικές μάρκες τσιγάρων και διαφορετικά είδη ποτών.

ΕΡΩΤΗΣΗ: ποίος έχει το ψάρι ;;;



Στοιχεία:

α)Ο Άγγλος ζει στο κόκκινο σπίτι.

β)Ο Σουηδός έχει ένα σκύλο.

γ)Ο Δανός πίνει τσάι.

Δ)Το πράσινο σπίτι είναι αριστερά από το άσπρο σπίτι.

ε)Ο ιδιοκτήτης του πράσινου σπιτιού πίνει καφέ.

ζ)Αυτός που καπνίζει Pall Mall τσιγάρα έχει πουλιά για κατοικίδια.

η)Ο ιδιοκτήτης του κίτρινου σπιτιού καπνίζει Dunhill.

θ)Αυτός που μένει στο μεσαίο σπίτι πίνει γάλα.

ι)Ο Νορβηγός μένει στο 1ο σπίτι.

κ)Αυτός που καπνίζει Blends μένει δίπλα σε αυτόν που έχει γάτες.

λ)Αυτός που έχει το άλογο μένει δίπλα σε αυτόν που καπνίζει Dunhill.

μ)Ο ιδιοκτήτης που καπνίζει Bluemasters πίνει μπίρα.

ν)Ο Γερμανός καπνίζει Prince.

ξ)Ο Νορβηγός μένει δίπλα στο μπλε σπίτι.

ο)Αυτός που καπνίζει Blends έχει ένα γείτονα που πίνει νερό.
Jabar
Δεν βρίσκω την αγγλική λέξη
captain charisma
o νοβιτσκι το εχει...
το ψαρι θελει το γερμανο του 19.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.