Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ποιος ο κορυφαίος των κορυφαίων;
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Pages: 1, 2, 3
sarounas
Μιας και έρχεται το all star στο οποίο παίζουν οι καλύτεροι, ενδιαφέρον θα είχε να δούμε ποιος είναι ο κορυφαίος όλων σύμφωνα με εμάς. Λοιπόν, μέσα στο poll έβαλα 11 από τους πιο δημοφιλείς από όλα τα αστέρια που λάμπουν στην εποχή μας, (λυπάμαι, μα δεν γινόταν να τους βάλω όλους και μοιραία έπρεπε να επιλέξω..) στο οποίο ο καθένας μπορεί να βάλει την μοναδική προσωπική του προτίμηση
Εδώ μέσα όμως προτείνω, να βάλει ο καθένας μια κλίμακα με τους 10 κορυφαίους, όπου ο πρώτος θα παίρνει 10β, ο 2ος 9β κοκ μέχρι τον 10ο με 1β. έτσι θα βγει ένα πιο δίκαιο και αντιπροσωπευτικό αποτέλεσμα . Αν υπάρξει μια αξιοπρεπής συμμετοχή, θα μαζέψω λίγο πρίν ή λίγο μετά το all star όλους τους βαθμούς για τον καθένα ξεχωριστά για να βγει η τελική βαθμολογία.

Οι δικοί μου είναι

Μπράιαντ 10
Νοβίτσκι 9
Λεμπρόν 8
Νας 7
Ουέιντ 6
Γκαρνέτ 5
Αρίνας 4
Άιβερσον 3
ΜακΓκρέιντι2
Ντάνκαν 1

οι υπόλοιποι αστέρες (συγχωρήστε με αν ξεχνώ κάποιους) για να μην σας ξεφύγουν…
Μπος, Κιντ, Ουέμπερ, Μπίλαπς, Ζερμέιν Ο Νιλ, Μπ Ουάλας, Ρεντ, Ντ. Χάουαρντ, Χιλ, Σακίλ, Πολ, Τζινόμπιλι, Τέρι, Γιαο, Γκασόλ, Καρμέλο Άντονι, Ράντολφ, Άλεν, Στουνταμάιρ, Μπαρόν Ντέιβις, Αρτέστ, Έλτον Μπραντ

Για να δούμε….


όπως καταλαβαίνεται εγώ έβαλα τον Κόμπε
dizzy_fingers
Με μπέρδεψε λίγο ο τίτλος είναι η αλήθεια smile.gif...

Λοιπόν, αφού μιλάς για προτίμηση, αλλά κι επειδή μιλάμε για all star game, θα επιλέξω τους παίχτες βάσει προσωπικής εκτίμησης και φόρμας στη φετινή σεζόν.

10 - Γκίλμπερτ Αρίνας (είπαμε, συμπάθειες)
9 - Ντερκ Ντίγκλερ....ε συγνώμη, Νοβίτζκι εννοούσα.
8 - Ντουέιν Γουέιντ (έτσι, για να διατηρούμε το hype....holic tongue.gif)
7 - Κόμπι Μπράιαντ
6 - Καρμέλο Άντονυ
5 - Λεμπρόν Τζέιμς
4 - Κέβιν Γκαρνέτ
3 - Μπεν Γουάλας
2 - Κρις Μπος
1 - Τζέισον Τέρυ
NBAholic
Κι εμένα με μπέρδεψε κι ετοιμαζόμουν να ποστάρω κάποιο σεντόνι (προέρχομαι και από ένα γερό debate σε αμερικανικό φόρουμ), αλλά ευτυχώς δε θα εξαντληθώ ακόμη. smile.gif

Τα πράγματα τα βλέπω πάνω-κάτω έτσι:

1 πόντος: Γιάο Μινγκ (Θα μπορούσε να μπει ψηλότερα, αλλά ο τραυματισμός του τον έχει ρίξει)
2 π: Καρμέλο Άντονι (Το ίδιο ισχύει με την αποβολή του Μέλο(υ). Όχι ιδιαίτερα πολυδιάστατος, πέραν του σκοραρίσματος. Έχει μάθει όμως να παίρνει καλές προσπάθειες σε σχέση με το παρελθόν)
3 π: Γκίλμπερτ Αρίνας (Εξαιρετικός σκόρερ, αλλά ασταθής και, ας μην κρυβόμαστε, αρκετά ατομιστής για ψηλότερα)
4 π: Κέβιν Γκαρνέτ (Βρέξει-χιονίσει θα πετύχει τα νούμερα. Και θα αποκλειστεί νωρίς)
5 π: Ντουέιν Γουέιντ (Το ρεκόρ της ομάδας δεν επιτρέπει ψηλότερη βαθμολόγηση. Ο παίχτης που έχει για δικηγόρο διαιτητή tongue.gif )
6 π: Τιμ Ντάνκαν (Το ψηλότερο που μπορώ να τον τοποθετήσω. Ο Ντάνκαν είναι πάνω απ'τα στατιστικά, αλλά όχι ΚΑΙ πάνω από τις νίκες. Όχι ότι δε νικά, αλλά φέτος παρατηρούνται μερικά "ρήγματα")
7 π: Στιβ Νας (Τρομερές ικανότητες στο γρήγορο παιχνίδι. Αλλά έχει και χτυπητές αδυναμίες στην άμυνα, τις οποίες καλύπτουν κάποως οι επίσης ικανότατοι συμπαίχτες του).
8 π: Λεμπρόν Τζέιμς (Πέρυσι ήταν στο τοπ-2 μου. Φέτος, δείχνει κάπως κουρασμένος, αλλά η ομάδα προχωρά καλά)
9 π: Ντιρκ Νοβίτσκι (Το μόνο που τον κρατά εκτός νούμερου 1 είναι μερικές αδυναμίες του στην πάσα, την άμυνα-όπου έχει βελτιωθεί-και την ψυχραιμία. Αξίζει το MVP)
10 π: Κόμπι Μπράιαντ (Έχει γίνει πράγματι team player; Υποκρίνεται; Όπως και να 'χει, ο Κόμπι παίζει πιο ώριμο μπάσκετ από ποτέ και η ομάδα του έχει ένα εξαιρετικό για τα δεδομένα της ρεκόρ. Μάλλον θα μείνει 3ος στην κούρσα του MVP, αλλά δεν υπάρχουν και πολλοί που με τους τωρινούς Λέικερς θα τερμάτιζαν πρώτοι).

QUOTE
3 - Μπεν Γουάλας
1 - Τζέισον Τέρυ


Πραγματικά, είναι θέμα συμπαθειών! Επίδραση morfi για την επιλογή του Τέρι;

ΥΓ. Αν και επέλεξα Μπράιαντ, τον επιλέγω για τον καλύτερο της χρονιάς μας, όχι της εποχής μας, όπου και επιλέγω Σακίλ και Ντάνκαν.
dizzy_fingers
Συμπάθεια...ειδικά στο θέμα Γουάλας ε?

Για τον Τέρυ, τώρα που το λες, πρέπει υποσυνείδητα να μου έχει κάνει "πλύση εγκεφάλου" ο morfi.
Τον πήγαινα πάντως κι από παλιά (στο 2Κ6 ήταν από τους αγαπημένους μου οι Μαβς).
Alexmei
H προσωπική μου επιλογή: Bryant

Η δεκάδα βάζω:

  • Νας 1
  • ΛεΜπρον 2
  • Γκαρνετ 3
  • Μπεν Ουάλας 4
  • Αϊβερσον 5
  • Wade 6
  • ΜακΓκρέιντι 7
  • Άντονι 8
  • Μπράιαντ 9
  • Αρίνας 10


smiley.gif
Keyser_Soze
O Σάκαρος φυσικά!!! Ακόμα και τώρα που είναι στα τελευταία του είναι ο κορυφαίος των κορυφαίων!!

Από εκεί και πέρα:

Γουέιντ 10
Νας 9
Ντάνκαν 8
Μακγκρέιντι 7
Γκαρνέτ 6
Αρίνας 5
Κιντ 4
Νοβίτσκι 3
Τζινόμπιλι 2
Αρτέστ 1
Pierce
1)kidd
2)nash
3)wade
4)james
5)Mc grady
6)anthony
7)bryant
8)pierce
9)arenas
10)nowitzki


oυτε εναν βαθμο στον πιρς ρε ?κανεις? ντροπη σας tongue.gif μιλαμε σιγουρα για τον πιο αδικημενο all star παιχτη που υπηρξε ποτε... που σε ρε μορφη να τον βαλεις πρωτο με 25β αντι για 10β? smiley.gif
sarounas
QUOTE(dizzy_fingers @ Feb 6 2007, 05:11 PM) *
Με μπέρδεψε λίγο ο τίτλος είναι η αλήθεια smile.gif...


QUOTE
Κι εμένα με μπέρδεψε κι ετοιμαζόμουν να ποστάρω κάποιο σεντόνι (προέρχομαι και από ένα γερό debate σε αμερικανικό φόρουμ), αλλά ευτυχώς δε θα εξαντληθώ ακόμη.

για τον τίτλο του τόπικ, τώρα που τον ξαναδιαβάζω πράγματι είναι εντελώς άστοχος, sad.gif μιας και σωστά –ο κορυφαίος των κορυφαίων- θα πρεπε να αφορά μια all time classic σύγκριση, φαντάζομαι θα ξενερώσατε άσχημα, μη μπορώντας να κάνω κάτι άλλο, απλά ζητώ ταπεινά συγγνώμη.

Πρέπει όμως να εξηγήσω τον συλλογισμό μου για να μην με πάρετε με τις πέτρες, συνδύασα την διεξαγωγή του all star που πλησιάζει στο οποίο λαμβάνουν μέρος οι ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ στην εποχή μας και από όλους αυτούς ήθελα να διαλέξουμε τον ΚΟΡΥΦΑΙΟ. Αυτό..

Holic μήπως θα πρεπε κάποια στιγμή να οργανώσουμε επιτέλους μια κλασική σύγκριση και για το NBA; αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να γίνει αυτή, πόσοι είναι αυτοί που πράγματι μπορούν να διαλέξουν έχοντας μια υποτυπώδης έστω γνώση για τους παλιούς μέσα από παιχνίδια; -αφού στα αφιερώματα όλοι φαίνονται σούπερσταρ και τέλειοι- Πάντα δείλιαζα στην σκέψη να κάνω ένα τέτοιο τόπικ γιατί το θεωρώ μάλλον ανούσιο.
Πάντως σαν πιο επιβλητική παρουσία και φόβητρο (μεγαλύτερο θρύλο) σε ολόκληρη την ιστορία του ΝΒΑ εγώ θα έβαζα τον Τσάμπερλεν, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι έχω και δίκιο, αλλά δεν συνεχίζω περισσότερο, αν είναι να γίνει κάτι τέτοιο σε άλλο τόπικ. Τι λες;

Τελικά διαπιστώνω μια ιδιαίτερη συμπάθεια στον Γκίλμπο σχεδόν από όλους σας και ιδίως από τον Σπύρο, 41.gif πολύ χαίρομαι γι’ αυτό, εξάλλου είναι μέσα και στo δικό μου top 10, μάλιστα ήθελα να τον βάλω στο poll αλλά σκεφτόμουνα “μήπως υπερβάλω;” και τελικά τον άφησα έξω, αλλά όπως βλέπω υπάρχει μεγάλη εκτίμηση και αναγνώριση της κλάσης και της αξίας του. 77.gif

Στην βαθμολογία μας μέχρι στιγμής γίνεται πολύ σκληρή μάχη smile.gif
NBAholic
QUOTE
Holic μήπως θα πρεπε κάποια στιγμή να οργανώσουμε επιτέλους μια κλασική σύγκριση και για το NBA; αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να γίνει αυτή, πόσοι είναι αυτοί που πράγματι μπορούν να διαλέξουν έχοντας μια υποτυπώδης έστω γνώση για τους παλιούς μέσα από παιχνίδια; -αφού στα αφιερώματα όλοι φαίνονται σούπερσταρ και τέλειοι- Πάντα δείλιαζα στην σκέψη να κάνω ένα τέτοιο τόπικ γιατί το θεωρώ μάλλον ανούσιο.
Πάντως σαν πιο επιβλητική παρουσία και φόβητρο (μεγαλύτερο θρύλο) σε ολόκληρη την ιστορία του ΝΒΑ εγώ θα έβαζα τον Τσάμπερλεν, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι έχω και δίκιο, αλλά δεν συνεχίζω περισσότερο, αν είναι να γίνει κάτι τέτοιο σε άλλο τόπικ. Τι λες;



Κάποτε ίσως θα πρέπει να το κάνουμε. Δεν ξέρω πώς ακριβώς. Στο RealGM έχουν μια μέθοδο, αλλά λίγο ξενέρωτη για εμένα, γιατί ψηφίζουν απ'τον κορυφαίο στον λιγότερο κορυφαίο. Και όπως και να το κάνουμε, άλλο RealGM και άλλο Basketforum gr (προς το παρόν!).
Προσωπικά, έχω γράψει ένα τοπ-60, το οποίο ανανεώνω κάθε χρονιά. Ίσως αν πόσταρε κανείς το δικό του τοπ-Χ, μαζί με μια επεξήγηση, να είναι μια καλή αρχή. Έχουμε σίγουρα 4-5 άτομα που μπορούν να το κάνουν.

ΥΓ. Δεν πειράζει για την παρεξήγηση του τίτλου.
ΥΓ2: Συμφωνώ με το Νο1 σου!

Δεν έχω τώρα χρόνο να ποστάρω περισσότερα, οπότε το βράδυ επανέρχομαι.

EDIT: Επανήλθα!
NBAholic
**SPOILERS**





Η βαθμολογία μέχρι τον kostasvc15 έχει ως εξής:




Μπράιαντ 83
Γουέιντ 77
Νοβίτσκι 71
Αρίνας 65
Νας 64
Τζέιμς 58
Γκαρνέτ 56
ΜακΓκρέιντι 33
Ντάνκαν 27
Α.Στούντεμαϊρ 23
Άντονι 22
Μινγκ 11
Άιβερσον 11
Κάρτερ 11
Πιρς 8
Μπεν Ουάλας 8
Σ.Ο'Νιλ 6
Γκόρντον 6
Κιντ 5
Μπίλαπς 3
Τζινόμπιλι 2
Μπος 2
Τζος Χάουαρντ 2
Αρτέστ 2
Τέρι 1
Χάουαρντ 1
thrylos7
10: Kobe Bryant
9: Steve Nash
8: Kevin Garnett
7: Ming Yao
6: Dirk Nowitzki
5: Tim Duncan
4: Lebron James
3: Dwyane Wade
2: Tracy McGrady
1: Dwight Howard
sarounas
QUOTE(pierce21 @ Feb 7 2007, 08:25 AM) *
oυτε εναν βαθμο στον πιρς ρε ?κανεις? ντροπη σας tongue.gif μιλαμε σιγουρα για τον πιο αδικημενο all star παιχτη που υπηρξε ποτε... που σε ρε μορφη να τον βαλεις πρωτο με 25β αντι για 10β? smiley.gif

xexe, εδώ δεν τον ψήφισες εσύ στο poll, θα τον ψηφίζαμε εμείς ιδίως μετά τα φετινά;

QUOTE(NBAholic @ Feb 7 2007, 01:52 PM) *
Κάποτε ίσως θα πρέπει να το κάνουμε. Δεν ξέρω πώς ακριβώς. Στο RealGM έχουν μια μέθοδο, αλλά λίγο ξενέρωτη για εμένα, γιατί ψηφίζουν απ'τον κορυφαίο στον λιγότερο κορυφαίο. Και όπως και να το κάνουμε, άλλο RealGM και άλλο Basketforum gr (προς το παρόν!).
Προσωπικά, έχω γράψει ένα τοπ-60, το οποίο ανανεώνω κάθε χρονιά. Ίσως αν πόσταρε κανείς το δικό του τοπ-Χ, μαζί με μια επεξήγηση, να είναι μια καλή αρχή. Έχουμε σίγουρα 4-5 άτομα που μπορούν να το κάνουν.

γιατί όχι; ας το κάνουμε έτσι για αρχή, σε κάποιο κενό ή κανένα διήμερο θα ετοιμάσω και ΄γω κάτι,
μακάρι μόνο να μην πάει άπατο


QUOTE(thrylos7 @ Feb 7 2007, 10:09 PM) *
10: Kobe Bryant
9: Steve Nash
8: Kevin Garnett
7: Ming Yao
6: Dirk Nowitzki
5: Tim Duncan
4: Lebron James
3: Dwyane Wade
2: Tracy McGrady
1: Dwight Howard

να η έκπληξη και ο Ντουάιτ Χάουαρντ μες στο ΤΟΠ 10


και στο σύνολο o Αρίνας πήγε να κάνει την έκπληξη (τον χαντάκωσε όμως ο Νότης) αλλά ο Κόμπε δεν μασάει smile.gif
thrylos7
Tώρα είδα ότι ο Αρίνας ήταν δεύτερος... Έκανα καλό χωρίς να το θέλω... tongue.gif

Ο Αρίνας ήταν από αυτούς που έμειναν έξω ύστερα από πολλή ή λιγότερη σκέψη (Σακ, Αμάρε, Όντομ, Ρεντ, Τζο Τζόνσον, Άντονι, Πολ, Μπούζερ, Πιρς, Μπάτλερ).

Έμεινε έξω, γιατί σαν πλέι μέικερ δε μου λέει και πολλά, ενώ κάνει πολύ καλά άλλες δουλειές.
NBAholic
QUOTE
γιατί όχι; ας το κάνουμε έτσι για αρχή, σε κάποιο κενό ή κανένα διήμερο θα ετοιμάσω και ΄γω κάτι,
μακάρι μόνο να μην πάει άπατο


Δεν θα πάει. You know this. Όταν επιστρέψει και ο morfi που είχε πει ότι θα είναι εκτός αυτές τις μέρες, θα έχουμε ήδη τρεις λίστες. Πέντε, αν προσθέσουμε τους Dizzy, Thrylo. 6-7, αν περάσουν από εδώ και οι NBAer-merlin.

QUOTE
και στο σύνολο o Αρίνας πήγε να κάνει την έκπληξη (τον χαντάκωσε όμως ο Νότης) αλλά ο Κόμπε δεν μασάει


Λοιπόν, τη λίστα θα την ανανεώνω από εκεί που βρίσκεται, για να κρύβονται κάπως τα spoilers.

Βλέπετε, πάντως, ότι έχει αρχίσει να δημιουργείται ένα μικρό χάσμα μεταξύ 10ου και 11ου παίχτη.
thrylos7
Αυτό για το TOP 50 (ή 60 ή ότι άλλο είναι) είναι ιδιαίτερα τολμηρό για μένα...

Να βάλω σε μια συγκεκριμένη τάξη (πχ 1-10, 10-20, 30-50) έναν παίκτη ναι, αλλά να γράψω στην σειρά τα ονόματα ένα ένα, μπα, δεν το νομίζω... χρειάζομαι οπτικοακουστικό υλικό, κυρίως!

Οπότε αρχικά τουλάχιστον θ' αρκούμαι σε κάποιο σχολιασμό...
morfi
sarounas πολυ καλο τοπικ... wink.gif

QUOTE(NBAholic @ Feb 8 2007, 01:00 AM) *
Δεν θα πάει. You know this. Όταν επιστρέψει και ο morfi που είχε πει ότι θα είναι εκτός αυτές τις μέρες

Για τετοια τοπικ ομως ισως να κανω μια εξαιρεση cool.gif . Μονο χολικ πες μου αν θα χρειαστει να τους καταταξω κι'ολας. Εχω ξαναπει πως δεν μου αρεσει να βαζω νουμερα παρα μονο να γραφω αυτους που θεωρω καλυτερους με τυχαια σειρα. Ειναι απαραιτητη η καταταξη ?

QUOTE(NBAholic @ Feb 8 2007, 01:00 AM) *
Βλέπετε, πάντως, ότι έχει αρχίσει να δημιουργείται ένα μικρό χάσμα μεταξύ 10ου και 11ου παίχτη.

To εχω ξαναπει... Ειναι το χασμα των γενεων...





evilmonkey.gif
morfi
XA τωρα μου ηρθε ! 69.gif Οταν απο τις Top-x λιστες βγουν τα τελικα αποτελεσματα να φτιαχναμε δυο λιστες... στην μια θα τους καταταξουμε ανεξαρτητου θεσης συμφωνα μονο με τους βαθμους που θα μαζεψουν και στην αλλη συμφωνα με την θεση τους, και αναλογα με το βαθμο τους εννοειται, ωστε να βγαζαμε και τις καλυτερες πενταδες ! ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΓΑΜΑΤΟΣ !!!!! ΕΙΜΑΙ ! ΕΙΜΑΙ ! ΔΟΞΑ ! ΔΟΞΑ ! ΔΟΞΑ !





evilmonkey.gif
NBAholic
Κατά φωνή. Σε περιμένω τόσο εδώ όσο και στο topic των τρομακτικότερων στιγμών.

QUOTE
Μονο χολικ πες μου αν θα χρειαστει να τους καταταξω κι'ολας. Εχω ξαναπει πως δεν μου αρεσει να βαζω νουμερα παρα μονο να γραφω αυτους που θεωρω καλυτερους με τυχαια σειρα. Ειναι απαραιτητη η καταταξη ?


Επειδή είμαστε αηδιαστικά δημοκρατικό φόρουμ, έχεις το ελεύθερο να τους κατατάξεις όπως θες. tongue.gif


QUOTE
XA τωρα μου ηρθε ! Οταν απο τις Top-x λιστες βγουν τα τελικα αποτελεσματα να φτιαχναμε δυο λιστες... στην μια θα τους καταταξουμε ανεξαρτητου θεσης συμφωνα μονο με τους βαθμους που θα μαζεψουν και στην αλλη συμφωνα με την θεση τους, και αναλογα με το βαθμο τους εννοειται, ωστε να βγαζαμε και τις καλυτερες πενταδες ! ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΓΑΜΑΤΟΣ !!!!! ΕΙΜΑΙ ! ΕΙΜΑΙ ! ΔΟΞΑ ! ΔΟΞΑ ! ΔΟΞΑ !


Ναι, αλλά για να βγουν οι συνολικά κορυφαίοι παίχτες και οι συνολικά κορυφαίες πεντάδες ανά θέση, θα πρέπει να τους κατατάξεις...
lexx
Αρίνας 10
Ουέιντ 9
Μπράιαντ 8
Νοβίτσκι 7
Σακίλ, 6
Γκαρνέτ 5
Νας 4
Μπίλαπς 3
ΜακΓκρέιντι 2
Μπος 1
Γκόρντον 1
morfi
QUOTE(NBAholic @ Feb 8 2007, 02:37 AM) *
Επειδή είμαστε αηδιαστικά δημοκρατικό φόρουμ, έχεις το ελεύθερο να τους κατατάξεις όπως θες. tongue.gif

Ναι, αλλά για να βγουν οι συνολικά κορυφαίοι παίχτες και οι συνολικά κορυφαίες πεντάδες ανά θέση, θα πρέπει να τους κατατάξεις...

Φασκω και αντιφασκω... 69.gif

QUOTE(NBAholic @ Feb 8 2007, 02:37 AM) *
Κατά φωνή. Σε περιμένω τόσο εδώ όσο και στο topic των τρομακτικότερων στιγμών.

Θα ποσταρω και στα δυο αλλα θα χρειαστω αρκετο χρονο.
Παρεμπιπτοντως, πολυ καλο το τοπικ με τις τρομακτικοτερες στιγμες wink.gif . Αν και θα ποσταρω κυριως απο νεοτερες ταινιες...





evilmonkey.gif
thrylos7
Για να μπαίνουμε σιγά σιγά στη συζήτηση, λέω να σας θέσω ένα ερώτημα... Μπιλ Σάρμαν ή Σαμ Τζόουνς;

Πώς μου ήρθε αυτό; Απλά ήξερα ότι και οι δύο ήταν μεγάλες μορφές των Σέλτικς, αλλά είδα στη λίστα του SLAM για τους κορυφαίους μόνο τον Τζόουνς και παραξενεύτηκα...

Τα κατορθώματά τους είναι πάνω κάτω τα ίδια, απλά ο Τζόουνς έτυχε να πέσει σε καλύτερη περίοδο της ομάδας κερδίζοντας περισσότερους τίτλους.

Γενικά πάντως, ο Σάρμαν έχει πολύ περισσότερες διακρίσεις στο μπάσκετ, αφού έκανε καριέρα ως προπονητής, μάνατζερ και πρόεδρος.

Αυτό όμως νομίζω δε μας απασχολεί και τόσο, αλλά μόνο το αγωνιστικό. Λοιπόν;

(ναι, είναι καμένο να κάνω αυτό το post στις 04:00... biggrin.gif )

Προτείνω να χωριστεί το topic, ώστε να μπορούμε να συζητάμε ξεχωριστά για τους κορυφαίους γενικά...
Anaz
ερωτηση:ψηφιζουμε τους καλυτερους ΜΟΝΟ για φετος,ή μιλαμε για το ποιους θεωρουμε κορυφαιους απο αυτους που παιζουν τωρα,λαμβανοντας υπόψη ενα βαθος 5-6 χρονων ας πουμε?
για να ξερω τι θα ψηφισω.. smile.gif
thrylos7
Κόμπυ, κόμπυ, κόμπυ... biggrin.gif

Έχω την εντύπωση περισσότερο για φέτος, αν και νομίζω ότι στην πράξη δύσκολα μπορεί να γίνει αυτό 100% και όλο και κάτι υπολογίζουμε από το δεύτερο που λες.
NBAholic
QUOTE
ερωτηση:ψηφιζουμε τους καλυτερους ΜΟΝΟ για φετος,ή μιλαμε για το ποιους θεωρουμε κορυφαιους απο αυτους που παιζουν τωρα,λαμβανοντας υπόψη ενα βαθος 5-6 χρονων ας πουμε?


Μάλλον ο Σαρούνας μιλά για τον καλύτερο φέτος, μιας και

1) Είπε: Μιας και έρχεται το all star στο οποίο παίζουν οι καλύτεροι, ενδιαφέρον θα είχε να δούμε ποιος είναι ο κορυφαίος όλων σύμφωνα με εμάς.

2) Δε συμπεριέλαβε το Σακίλ στους κορυφαίους.


QUOTE
Για να μπαίνουμε σιγά σιγά στη συζήτηση, λέω να σας θέσω ένα ερώτημα... Μπιλ Σάρμαν ή Σαμ Τζόουνς;
Πώς μου ήρθε αυτό; Απλά ήξερα ότι και οι δύο ήταν μεγάλες μορφές των Σέλτικς, αλλά είδα στη λίστα του SLAM για τους κορυφαίους μόνο τον Τζόουνς και παραξενεύτηκα...
Τα κατορθώματά τους είναι πάνω κάτω τα ίδια, απλά ο Τζόουνς έτυχε να πέσει σε καλύτερη περίοδο της ομάδας κερδίζοντας περισσότερους τίτλους.
Γενικά πάντως, ο Σάρμαν έχει πολύ περισσότερες διακρίσεις στο μπάσκετ, αφού έκανε καριέρα ως προπονητής, μάνατζερ και πρόεδρος.
Αυτό όμως νομίζω δε μας απασχολεί και τόσο, αλλά μόνο το αγωνιστικό. Λοιπόν;


Όπως είπες, μας απασχολεί το αγωνιστικό κομμάτι και παρότι στραβοκοίταξα και στο Σλαμ μερικές κατατάξεις (tongue.gif) θα ψηφίσω Σαμ Τζόουνς. Αν θυμάμαι καλά, ήταν πρώτος σκόρερ των Dynasty Σέλτικς περισσότερα χρόνια από κάθε άλλον, ενώ έχει καλύτερες παραστάσεις στα πλέι οφ (ήταν ο Mr.Clutch των Σέλτικς, έχοντας πετύχει το 1962 το καλάθι που έστειλε τους Σέλτικς στον Τελικό και το 1969 το νικητήριο καλάθι του 4ου Τελικού...) Επίσης, ήταν Νο2 της ομάδας για κάποιον καιρό μεταξύ του Κούζι και της ωρίμανσης του Χάβλιτσεκ. Ο Σάρμαν, όσο κέρδιζε πρωταθλήματα, ήταν Νο3 μετά τους Ράσελ-Κούζι...Στα 4 χρόνια που έπαιξαν μαζί πάντως, ο Σάρμαν ήταν επιδραστικότερος, μιας και ο Άουερμπαχ πάντα προτιμούσε την εμπειρία.

QUOTE
Προτείνω να χωριστεί το topic, ώστε να μπορούμε να συζητάμε ξεχωριστά για τους κορυφαίους γενικά...


Μπορούν να γίνονται τέτοια τόπικ κατά βούληση, αλλά καλύτερα στο φόρουμ της ιστορίας.
thrylos7
Για τα πλέι οφ έχεις δίκιο, έχει προβάδισμα!

Γενικότερα ο Τζόουνς ακολούθησε μια ανοδική πορεία σε όλη την καριέρα του, πράγμα όχι τόσο συχνό... Περισσότερο από Mr. Clutch θα τον έλεγα Mr. Bank... biggrin.gif

QUOTE
Επίσης, ήταν Νο2 της ομάδας για κάποιον καιρό μεταξύ του Κούζι και της ωρίμανσης του Χάβλιτσεκ. Ο Σάρμαν, όσο κέρδιζε πρωταθλήματα, ήταν Νο3 μετά τους Ράσελ-Κούζι...

E o Κούζι τότε ήταν στη δύση της καριέρας του...
Όσο δεν τα κέρδιζε όμως ήταν Νο. 2 (χωρίς τον Ράσελ δηλαδή)(χμ... η πρώτη πρόταση μου φαίνεται ουσιαστικότερη)

QUOTE
Στα 4 χρόνια που έπαιξαν μαζί πάντως, ο Σάρμαν ήταν επιδραστικότερος, μιας και ο Άουερμπαχ πάντα προτιμούσε την εμπειρία.

Σταδιακά βέβαια, τον έβαζε όλο και περισσότερο, καθώς τον προόριζε για διάδοχό του.. έτσι κι έγινε.. Έχω την εντύπωση μάλιστα ότι στην εκτίμησή του, καλύτερη θέση είχε ο Τζόουνς.
Πραγματικά, μου φαίνονται παρόμοιοι παίκτες, με μοναδική διαφορά τα ομαδικά κατορθώματά τους...
Σε ατομικές διακρίσεις - βραβεύσεις, προηγείται ο Σάρμαν, ίσως λόγω μικρότερου ανταγωνισμού της εποχής..;

QUOTE
Μπορούν να γίνονται τέτοια τόπικ κατά βούληση, αλλά καλύτερα στο φόρουμ της ιστορίας.

Το είπα για να τα χωρίσεις κιόλας... biggrin.gif
NBAholic
QUOTE
Γενικότερα ο Τζόουνς ακολούθησε μια ανοδική πορεία σε όλη την καριέρα του, πράγμα όχι τόσο συχνό... Περισσότερο από Mr. Clutch θα τον έλεγα Mr. Bank...


Ο Τζόουνς όντως έμεινε γνωστός γιατί χρησιμοποιούσε πολύ το ταμπλό και τα σουτ από γωνία 45 μοιρών από την κορυφή. Παρόλα αυτά, ήταν ιδιαίτερα αξιόπιστος στα δύσκολα.
Ο Σάρμαν ήταν από τους πρώτους σύγχρονους σουτέρ και αυτό φαίνεται και από τα ποσοστά ευστοχίας του εντός παιδιάς, ενώ παραμένει από τους κορυφαίους σουτέρ βολών στην ιστορία.

QUOTE
E o Κούζι τότε ήταν στη δύση της καριέρας του...
Όσο δεν τα κέρδιζε όμως ήταν Νο. 2 (χωρίς τον Ράσελ δηλαδή)(χμ... η πρώτη πρόταση μου φαίνεται ουσιαστικότερη)


Με άλλα λόγια, ο Τζόουνς είχε ελαφρώς μεγαλύτερο ρόλο. Σίγουρα εκμεταλλεύθηκε και τις συγκυρίες, αλλά τα πρωταθλήματα συνέχισαν να έρχονται, οπότε κανένα πρόβλημα.

QUOTE
Σταδιακά βέβαια, τον έβαζε όλο και περισσότερο, καθώς τον προόριζε για διάδοχό του.. έτσι κι έγινε.. Έχω την εντύπωση μάλιστα ότι στην εκτίμησή του, καλύτερη θέση είχε ο Τζόουνς.
Πραγματικά, μου φαίνονται παρόμοιοι παίκτες, με μοναδική διαφορά τα ομαδικά κατορθώματά τους...
Σε ατομικές διακρίσεις - βραβεύσεις, προηγείται ο Σάρμαν, ίσως λόγω μικρότερου ανταγωνισμού της εποχής..;


Σωστά. Την εποχή του Τζόουνς, κορυφαίος SG ήταν ο Γουεστ. Ο Τζόουνς μαχόταν με τον Γκριρ για το Νο2. ο Σάρμαν δεν είχε ποτέ αντίπαλο αναλόγου βεληνεκούς και έπαιξε μόνο μια χρονιά αντίπαλος του Γουεστ, όταν ο Γουεστ ουσιαστικά δοκίμαζε τα πατήματά του.

QUOTE
Το είπα για να τα χωρίσεις κιόλας...


Καλά, να δούμε πώς θα οργανωθεί κιόλας...Για κάποιον περίεργο λόγο, αυτή την ώρα δεν είμαστε και πολλοί online, οπότε θα περιμένω offline για λίγο. tongue.gif
thrylos7
QUOTE
Ο Τζόουνς όντως έμεινε γνωστός γιατί χρησιμοποιούσε πολύ το ταμπλό και τα σουτ από γωνία 45 μοιρών από την κορυφή. Παρόλα αυτά, ήταν ιδιαίτερα αξιόπιστος στα δύσκολα.
Ο Σάρμαν ήταν από τους πρώτους σύγχρονους σουτέρ και αυτό φαίνεται και από τα ποσοστά ευστοχίας του εντός παιδιάς, ενώ παραμένει από τους κορυφαίους σουτέρ βολών στην ιστορία.

Πλην του χαρακτηριστικού σουτ του Τζόουνς, μιλάμε περίπου για τα ίδια πράγματα... Για να τα έχουμε όλα μαζί:

Τζόουνς:
17,7 πόντοι, 45,6% σουτ, 80,3% βολές, 4,9 ρημπάουντ, 2,5 ασσίστ

Σάρμαν:
17,8 πόντοι, 42,6% σουτ, 88,3% βολές, 3,9 ρημπάουντ, 3 ασσίστ

Ουσιαστικά τα στατιστικά των πόντων είναι ίδια, αν μπορούμε να πούμε πως η διαφορά στα σουτ "αντισταθμίζει" αυτή των βολών.

QUOTE
Με άλλα λόγια, ο Τζόουνς είχε ελαφρώς μεγαλύτερο ρόλο. Σίγουρα εκμεταλλεύθηκε και τις συγκυρίες, αλλά τα πρωταθλήματα συνέχισαν να έρχονται, οπότε κανένα πρόβλημα.

Νομίζω "το 'πιασα" απόλυτα αυτό... Ναι, έτσι είναι τελικά, ελαφρώς βέβαια, αλλά πρέπει να υπερισχύει...

QUOTE
Σωστά. Την εποχή του Τζόουνς, κορυφαίος SG ήταν ο Γουεστ. Ο Τζόουνς μαχόταν με τον Γκριρ για το Νο2. ο Σάρμαν δεν είχε ποτέ αντίπαλο αναλόγου βεληνεκούς και έπαιξε μόνο μια χρονιά αντίπαλος του Γουεστ, όταν ο Γουεστ ουσιαστικά δοκίμαζε τα πατήματά του.

Να φανταστώ ότι ο Τζόουνς δε μπήκε ποτέ στην All NBA 1st team λόγω Γουέστ και Ρόμπερτσον; (Όπως και ο Γκριρ μάλλον...; )
Σ' αντίθεση με τον Σάρμαν.

QUOTE
Καλά, να δούμε πώς θα οργανωθεί κιόλας...Για κάποιον περίεργο λόγο, αυτή την ώρα δεν είμαστε και πολλοί online, οπότε θα περιμένω offline για λίγο.

Πέραν των κατατάξεων μπορούμε να κάνουμε τέτοιες συζητήσεις.. ή και παράλληλα.
NBAholic
QUOTE
Να φανταστώ ότι ο Τζόουνς δε μπήκε ποτέ στην All NBA 1st team λόγω Γουέστ και Ρόμπερτσον; (Όπως και ο Γκριρ μάλλον...; )
Σ' αντίθεση με τον Σάρμαν.


Ναι. Οι Γουεστ-Ρόμπερτσον ήταν οι 2 σταθερές στους γκαρντ για την Α' Πεντάδα, όπως οι Μάτζικ-Τζόρνταν από το '87 και έπειτα και λογικά ούτε ο Σάρμαν θα είχε καλύτερη τύχη. O Γκριρ έχει το ρεκόρ των περισσότερων συμμετοχών στη Β' Πεντάδα, χωρίς ποτέ να επιλεγεί στην Α'.

Εν συντομία, μπορεί ο Σάρμαν να ήταν για την εποχή του καλύτερος απ'ότι ο Τζόουνς στη δική του, αλλά επειδή η εποχή του Τζόουνς χαρακτηρίστηκε από ιδιαίτερη αύξηση ταλέντου και ανταγωνισμού, ο Τζόουνς καλύπτει το κενό και επειδή έχει καλύτερες παραστάσεις στα πλέι οφ (δες το σκοράρισμά του από το '62 ως το '68), παίρνει το προβάδισμα.

QUOTE
Πέραν των κατατάξεων μπορούμε να κάνουμε τέτοιες συζητήσεις.. ή και παράλληλα.


Προφανώς. Με αρχή (; ) ένα τέτοιο τόπικ κατάταξης των κορυφαίων για εμάς παιχτών.
thrylos7
QUOTE
Εν συντομία, μπορεί ο Σάρμαν να ήταν για την εποχή του καλύτερος απ'ότι ο Τζόουνς στη δική του, αλλά επειδή η εποχή του Τζόουνς χαρακτηρίστηκε από ιδιαίτερη αύξηση ταλέντου και ανταγωνισμού, ο Τζόουνς καλύπτει το κενό και επειδή έχει καλύτερες παραστάσεις στα πλέι οφ (δες το σκοράρισμά του από το '62 ως το '68), παίρνει το προβάδισμα.


Ναι, κάπου εδώ καταλήγω κι εγώ...

QUOTE
Προφανώς. Με αρχή (; ) ένα τέτοιο τόπικ κατάταξης των κορυφαίων για εμάς παιχτών.

Ότι κίνηση είναι να γίνει, ας γίνει γρήγορα... έχω να βάλω άλλο ένα άτυπο versus... Καλύτερα να είναι όλα συγκεντρωμένα στο ίδιο topic, στο history.
NBAholic
Θα αναλάβω να κάνω ένα τόπικ το βράδυ. Πρόσθεσε το versus σου στο history όποτε θες (και τώρα ίσως). Θα απαντήσω αργότερα.
Hayate
1.Arenas --> 10pts
2.Wade --> 9 pts
3.Nash --> 8 pts
4.Lebron --> 7 pts
5.Kobe --> 6 pts
6.Amare --> 5 pts
7.Dirk --> 4 pts
8.T-Mac --> 3 pts
9.Josh Howard --> 2 pts
10.Carter --> 1 pts


smiley.gif smiley.gif
NBAholic
Καλώς ήρθες στο φόρουμ, Hayate.

Είσαι ο πρώτος που δίνει βαθμούς στους Τζος, Κάρτερ (για τον Κάρτερ δεν περίμενα να πέσει τόσο στις προτιμήσεις σας) και Αμάρε, αλλά ο 4ος που δίνει 10άρι στον Αρίνας!
novykh
Γκαρνέτ 10
Αμάρε 9
Λεμπρόν 8
Νας 7
Γουέιντ 6
Γκόρντον 5
Αρίνας 4
Μπεν Γουάλας 3
Μακγκρέιντι 2
Αρτέστ 1

Τιμητικά: Σακίλ
Air Kef
10 π. Νας
9 π. Νοβιτσκι
8 π. Κομπι
7 π. Γκαρνετ
6 π. Λεμπρον
5 π. Ουειντ
4 π. Ντανκαν
3 π. Γιαο
2 π. Αιβερσον
1 π. Τ-Μακ

Απο Γκαρνετ και κατω η σειρα ειναι καπως αυθαιρετης σκεψης..


Εμειναν εξω με πολυ σκεψη:Καρτερ,Μπ. Ουαλας,Κιντ,Τζινομπιλι(κραταει δυναμης για τα πλει οφ),Μελο(με λιγη σκεψη),Πιρς,Τζ. Χαουαρντ..

Εννοειται πως αν ο Σακ ειχε 2-3 μηνες αγωνων θα ηταν μεταξυ 1-3..
liolias
Εγω δεν καταδεχομαι να συμμετασχω σε αυτο το poll. Where is Carter??????? guns.gif
NBAholic
Ίσως και γι'αυτό να πρέπει να συμμετέχεις.
thrylos7
QUOTE
Εγω δεν καταδεχομαι να συμμετασχω σε αυτο το poll. Where is Carter???????

Βάλε του εσύ το 10άρι και "έγινε" η δουλειά... smile.gif

QUOTE
Θα αναλάβω να κάνω ένα τόπικ το βράδυ. Πρόσθεσε το versus σου στο history όποτε θες (και τώρα ίσως). Θα απαντήσω αργότερα.

Εννοούσα να είναι όλα συγκεντρωμένα στο ίδιο τόπικ και να μην ανοίγουμε ξεχωριστά για κάθε ένα versus... Πιστεύω μπορούμε να σχηματίσουμε σταδιακά μια πιο ομαδική κατάταξη έτσι.

Οπότε, θα το ποστάρω εδώ (και μετά το μεταφέρεις, όπως και τη συζήτηση για τους Τζόουνς, Σάρμαν biggrin.gif )

Elvin Hayes vs Rick Barry

Μα καλά, ο ένας ήταν φοβερός και τρομερός πάουερ φόργουορντ, ενώ ο άλλος "ο ορισμός" του σκόρερ (πρωτίστως, τουλάχιστον).. Γιατί τότε γίνεται το versus;
Άλλη μία επιρροή (πιο άμεση αυτή τη φορά) από το SLAM, που λειτουργεί ως δεξαμενή από την οποία αντλώ αυτά τα θέματα... (γιο χο χόου wink.gif biggrin.gif ).

Συγκεκριμένα, αναφέρει αυτό το "δίδυμο" ως το πρελούδιο της μονομαχίας Μάτζικ - Μπερντ τα επόμενα χρόνια...

Από τη μια λοιπόν είναι ο Hayes με το χαρακτηριστικό turnaround jumper (ωραίο ένα βιντεάκι στο youtube), την έφεση τόσο στο σκοράρισμα όσο και στο ρημπάουντ(21 και 12,5 οι μ.ο. καριέρας στο ΝΒΑ) και το γενικά κυριαρχικό στυλ παιχνιδιού του. Μεγάλες στιγμές το '68, στο κολλέγιο, με το Χιούστον να κερδίζει το μεγάλο φαβορί UCLA με τον Hayes να σημειώνει 39-15 και τον Τζαμπάρ μόλις 15-12 και το '78, οπότε κι "έβαλε τους Μπούλετς στον χάρτη" κατακτώντας το πρωτάθλημα. Στην Ουάσινκτον μάλιστα έκανε φοβερό δίδυμο με τον Wes Unseld(που του "πήρε" τα ROY και MVP την πρώτη χρονιά), αλλά αυτός ίσως ήταν ο λόγος που τα νούμερα και των δύο έπεσαν. Στη ρούκι χρονιά του ο Hayes είχε 28,4 πόντους και 17,1 ρημπάουντ! Η μοναδική "σχέση" που βρήκα με τον Μπάρι ήταν η νίκη του τελευταίου στους τελικούς του '75 και ως προς αυτό κυρίως έχω απορίες. Γιατί δηλαδή θεωρούνται κατά κάποιο τρόπο δίδυμο.

Απ' την άλλη, ο Μπάρι είχε χαρακτηριστικό (και άκρως αποτελεσματικό) στυλ στις βολές και αρχικά η δουλειά που έκανε καλύτερα από κάθε άλλη ήταν το σκοράρισμα. Τα επόμενα χρόνια στο ΑΒΑ τον "ανάγκασαν" όπως έχει ισχυριστεί και ο ίδιος να βελτιώσει κάποιους τομείς του παιχνιδιού του, με αποτέλεσμα να γίνει πολυδιάστατος, δηλαδή να πασάρει, να παίζει άμυνα, να μαζεύει ρημπάουντ, να χειρίζεται πολύ καλά τη μπάλα.
Στις κορυφαίες ατομικές στιγμές, η δεύτερη του σεζόν στο ΝΒΑ (66-67) που είχε 35,6 πόντους μ.ο. και 40,8 στους τελικούς (μόνο ο Τζόρνταν το έχει περάσει, το '93 αν θυμάμαι καλά), καθώς και οι 64 πόντοι που πέτυχε το 1974.

Στα κοινά τους χαρακτηριστικά, το πάθος, η ανταγωνιστικότητα και η προβληματική πολλές φορές συμπεριφορά τους κυρίως μέσω της ευθύτητας του λόγου τους.

Προς το παρόν, δε μπορώ να προτιμήσω κάποιον. Από τη μια ο ένας είναι ο ιδανικός πάουερ φόργουορντ (αν εξαιρέσουμε ίσως τα σύγχρονα δεδομένα) και από την άλλη υπάρχει ένας απίστευτος σκόρερ. Ίσως "επέλεγα" τον Hayes, αλλά το συγκεκριμένο:
QUOTE
με αποτέλεσμα να γίνει πολυδιάστατος, δηλαδή να πασάρει, να παίζει άμυνα, να μαζεύει ρημπάουντ, να χειρίζεται πολύ καλά τη μπάλα.

δίνει αρκετούς ακόμη "πόντους" στον Μπάρι.

Αλήθεια, αν διαχωρίσουμε τους κορυφαίους ανά θέση, τί θέση θα είχαν οι συγκεκριμένοι; (τριάρι ήταν ο Μπάρι ε; )
NBAholic
Δεν έχω ξαναμεταφέρει τόπικ. Ελπίζω να μάθω σύντομα πώς γίνεται.

Δεν ξέρω πώς ακριβώς έφτασε ο αρθρογράφος του Slam (ποιος; ) να χαρακτηρίσει τη μονομαχία Χέιζ-Μπάρι (οι οποίο παραλίγο να υπάρξουν συμπαίχτες στους Ρόκετς) σαν το πρελούδιο Μάτζικ-Μπερντ πέραν της μονομαχίας τους στα πλέι οφ του '75 που ανέφερες κι εσύ.

Ο Μπάρι ήταν 3άρι, που έκανε πολλές δουλειές μέσα στο γήπεδο και έχει αρκετά κοινά με το Λάρι Μπερντ, αλλά και με τον Κόμπι Μπράιαντ, ως προς το ότι πολλοί τον θεωρούσαν κατά καιρούς πολύ εγωιστή, όπως στους Τελικούς του '67 (τότε που είχε 40,8 πόντους, αλλά σούταρε μόνο 40% εντός παιδιάς). Επίσης, είχε πολλές αντιπάθειες από τους αντιπάλους, γιατί ήταν ιδιαίτερα οξύθυμος και ακόμη και μετά την απόσυρσή του, πολλοί τον θεωρούσαν "asshole"...

Ο Χέιζ ήταν ουσιαστικά ο πρώτος Καρλ Μαλόουν, καθώς είχαν ομοιότητες σε πολλά σημεία:

1) Υπήρξαν οι πρότυποι PF του πρωταθλήματος. Ίδιες περίπου σωματικές διαστάσεις (ο Χέιζ, λίγο ψηλότερος, μπορούσε να παίξει και σέντερ).
2) Επί χρόνια στους κορυφαίους σκόρερ και ριμπάουντερ.
3) Εξαιρετικά ανθεκτικοί σε τραυματισμούς.
4) Έπαιξαν μέχρι τα βαθιά μπασκετικά τους γεράματα.
5) Παρότι ήταν πολύ δυνατοί παίχτες, συνήθιζαν πολλές φορές να παίζουν και με φινέτσα (ο Μαλόουν με το μίνι fadeaway σουτ από τα 3-4 μέτρα, ο Χέιζ με το turnaround από τα 4-5).
6) Πολλοί αμφισβήτησαν τις ηγετικές τους δυνατότητες, καθώς συχνά στα πλέι οφ έδειξαν μια έλλειψη ιδιαίτερης θέλησης για διάκριση.

Οι διαφορές τους:

1) Ο Χέιζ ήταν πολύ καλύτερος μπλοκέρ και ίσως λίγο καλύτερος ριμπάουντερ. Ο Μαλόουν καλύτερος σκόρερ και πιο εύστοχος εντός παιδιάς.
2) Ο Χέιζ είχε τη φήμη του τεμπέλη στις προπονήσεις, που δε μάθαινε τα συστήματα και έπαιζε πολύ "ελεύθερα". Ο Μαλόουν ήταν πρότυπο εργάτη.
3) Ο Χέιζ άργησε, αλλά πήρε το δαχτυλίδι.

QUOTE
Μεγάλες στιγμές το '68, στο κολλέγιο, με το Χιούστον να κερδίζει το μεγάλο φαβορί UCLA με τον Hayes να σημειώνει 39-15 και τον Τζαμπάρ μόλις 15-12 και το '78


Πάντως, ο τότε Λιου Άλσιντορ έπαιζε με το ένα μάτι στον επίδεσμο. Είδα πρόσφατα και ένα κλιπάκι με την περίπτωσή του. Έχανε σουτ και προσπάθειες που κανονικά ήταν ρουτίνα.

QUOTE
οπότε κι "έβαλε τους Μπούλετς στον χάρτη" κατακτώντας το πρωτάθλημα.


Δεν ξέρω αν ο αρθρογράφος έγραψε κάτι τέτοιο. Πάντως, οι Μπούλετς ήταν φιναλίστ το '71, μόνο με τον Άνσελντ.

QUOTE
Στην Ουάσινκτον μάλιστα έκανε φοβερό δίδυμο με τον Wes Unseld(που του "πήρε" τα ROY και MVP την πρώτη χρονιά), αλλά αυτός ίσως ήταν ο λόγος που τα νούμερα και των δύο έπεσαν. Στη ρούκι χρονιά του ο Hayes είχε 28,4 πόντους και 17,1 ρημπάουντ!


Πολλαπλή αδικία. Ο Άνσελντ πήρε το ROY γιατί βελτιώθηκε σημαντικά η ομάδα του και από μεσαία έγινε πολύ καλή. Από την άλλη όμως, ο Χέιζ βελτίωσε εξίσου τη δική του, η οποία όμως δεν ήταν μεσαία. Ήταν κακή. Και έγινε μεσαία, με το Χέιζ να έχει καλύτερα νούμερα απ'τον Άνσελντ. Ξέρεις τι θα πρότεινα; Όσο κι αν φαίνεται οξύμωρο, ίσως θα ήταν δικαιότερο με μια λογική, ο Χέιζ να κατακτήσει το ROY και ο Άνσελντ το MVP. Διότι το "ROY" σημαίνει γενικώς "ρούκι της χρονιάς", ενώ "MVP" δε σημαίνει εκ των πραγμάτων "παίχτης της χρονιάς"!
Το δε MVP των Τελικών του '78 θα έπρεπε να πάει στο Χέιζ. Αλλά αυτό θα το αναλύσω καλύτερα σε ένα άλλο τόπικ που σχεδιάζω για το history section (πλάκα-πλάκα, μέσα σε δυο ημέρες είπαμε όσα δεν είπαμε σε όλη τη χρονιά).

QUOTE
Απ' την άλλη, ο Μπάρι είχε χαρακτηριστικό (και άκρως αποτελεσματικό) στυλ στις βολές και αρχικά η δουλειά που έκανε καλύτερα από κάθε άλλη ήταν το σκοράρισμα. Τα επόμενα χρόνια στο ΑΒΑ τον "ανάγκασαν" όπως έχει ισχυριστεί και ο ίδιος να βελτιώσει κάποιους τομείς του παιχνιδιού του, με αποτέλεσμα να γίνει πολυδιάστατος, δηλαδή να πασάρει, να παίζει άμυνα, να μαζεύει ρημπάουντ, να χειρίζεται πολύ καλά τη μπάλα.


Πράγματι, στο ξεκίνημα της καριέρας του έπαιζε πιο κοντά στο καλάθι, κάτι που δείχνουν τα ριμπάουντ που μάζευε σα ρούκι.

Ποιον θα επέλεγα πιο πάνω; Μάλλον τον Μπάρι, γιατί ήταν λίγο πιο πολυδιάστατος και μάλλον καλύτερος ηγέτης. Ο Χέιζ έχει το πλεονέκτημα της κυριαρχίας κοντά στο καλάθι, αλλά έμοιαζε να παίζει με το ένστικτο και όχι με πολύ νεύρο (αν και αυτό κατά καιρούς ήταν καλό).

ΥΓ. Μόλις τσέκαρα το Τοπ-60 που είχα γράψει και δικαιώνεται το πώς νιώθω συγκρίνοντάς τους: Είχα βάλει το Χέιζ στο Νο23 όλων των εποχών και τον Μπάρι στο Νο22!
thrylos7
Περιττό να σου πω ότι απολαμβάνω τρελά τη συζήτηση!

QUOTE
Δεν έχω ξαναμεταφέρει τόπικ. Ελπίζω να μάθω σύντομα πώς γίνεται.

Μέχρι κι εγώ ξέρω... μπορείς απλά να "κόψεις" ποστ.. θα σου τα πει ο Σπύρος γιατί κι εγώ πειραματικά τα βρίσκω κυρίως... biggrin.gif

QUOTE
Δεν ξέρω πώς ακριβώς έφτασε ο αρθρογράφος του Slam (ποιος; ) να χαρακτηρίσει τη μονομαχία Χέιζ-Μπάρι (οι οποίο παραλίγο να υπάρξουν συμπαίχτες στους Ρόκετς) σαν το πρελούδιο Μάτζικ-Μπερντ πέραν της μονομαχίας τους στα πλέι οφ του '75 που ανέφερες κι εσύ.


SJ.. άρα ίσως ο Robert "Scoop" Jackson καθώς δε βρίσκω κάτι άλλο σχετικό.

Δες στη λίστα με τους 75 το κείμενο για τον Χέιζ.
Χμ ναι, ας το δούμε όλοι:
QUOTE
He and Rick Barry were the prelude to Magic-Bird, only no one knew it


QUOTE
Ο Χέιζ ήταν ουσιαστικά ο πρώτος Καρλ Μαλόουν, καθώς είχαν ομοιότητες σε πολλά σημεία:

Αυτό μου ήρθε πρώτο στο μυαλό, όταν άρχισα να σκέφτομαι πάνω σ' αυτό:
QUOTE
Αλήθεια, αν διαχωρίσουμε τους κορυφαίους ανά θέση, τί θέση θα είχαν οι συγκεκριμένοι;


Ειδικά αυτό κάνει μπαμ:
QUOTE
1) Υπήρξαν οι πρότυποι PF του πρωταθλήματος. Ίδιες περίπου σωματικές διαστάσεις (ο Χέιζ, λίγο ψηλότερος, μπορούσε να παίξει και σέντερ).

Απ' το λίγο που είδα ο Χέιζ μου φάνηκε περισσότερο για πενταροτεσσάρι, αν και όπως ανέφερα κι εγώ κι εσύ ήταν πρότυπος PF, ίσως λόγω της περιόδου που οι PF ήταν πολύ κοντά στους σέντερς.

QUOTE
Ο Χέιζ είχε τη φήμη του τεμπέλη στις προπονήσεις

Αυτό νομίζω ότι δεν ισχύει για την αρχή της καριέρας του.. Ούτως ή άλλως ξεκίνησε ν' ασχολείται αργά, όσον αφορά την ηλικία, οπότε έπρεπε να δουλέψει αρκετά. Για μετά βέβαια...

QUOTE
Πάντως, ο τότε Λιου Άλσιντορ έπαιζε με το ένα μάτι στον επίδεσμο. Είδα πρόσφατα και ένα κλιπάκι με την περίπτωσή του. Έχανε σουτ και προσπάθειες που κανονικά ήταν ρουτίνα.

Αυτό το διάβασα ως απλή φήμη κι έτσι δεν το ανέφερα... Αφού το επιβεβαιώνεις όμως είναι σημαντική παράμετρος.

QUOTE
οπότε κι "έβαλε τους Μπούλετς στον χάρτη" κατακτώντας το πρωτάθλημα.


Δεν ξέρω αν ο αρθρογράφος έγραψε κάτι τέτοιο. Πάντως, οι Μπούλετς ήταν φιναλίστ το '71, μόνο με τον Άνσελντ

Απ' ότι κατάλαβα πρόκειται για στάνταρ έκφραση... Σήμερα την είδα τουλάχιστον 5 φορές σε διαφορετικά σημεία...

QUOTE
Πολλαπλή αδικία. Ο Άνσελντ πήρε το ROY γιατί βελτιώθηκε σημαντικά η ομάδα του και από μεσαία έγινε πολύ καλή. Από την άλλη όμως, ο Χέιζ βελτίωσε εξίσου τη δική του, η οποία όμως δεν ήταν μεσαία. Ήταν κακή. Και έγινε μεσαία, με το Χέιζ να έχει καλύτερα νούμερα απ'τον Άνσελντ.

Για τον Χέιζ, από 15-67 σε 37-65! Θεωρείς ότι είναι πιο δύσκολο αυτό που πέτυχε ο Χέιζ; Πιστεύω ότι πιο δύσκολο είναι να κάνεις μια μεσαία ομάδα πολύ καλή. Με ποσοστό βέβαια, η κακή σε μέτρια υπερισχύει, αλλά μάλλον η κλίμακα είναι σχετική. Όσο πιο πάνω δηλαδή, τόσο πιο δύσκολα. Αυτή την άποψη έχω.

QUOTE
Ξέρεις τι θα πρότεινα; Όσο κι αν φαίνεται οξύμωρο, ίσως θα ήταν δικαιότερο με μια λογική, ο Χέιζ να κατακτήσει το ROY και ο Άνσελντ το MVP. Διότι το "ROY" σημαίνει γενικώς "ρούκι της χρονιάς", ενώ "MVP" δε σημαίνει εκ των πραγμάτων "παίχτης της χρονιάς"!

Αυτό μπορώ να το εξηγήσω - καταλάβω μόνο με τη λογική μου στο πιο πάνω. Ότι δηλαδή ήταν πιο πολύτιμος, καθώς κατάφερε να κάνει κάτι πιο δύσκολο. Ή εννοείς κάτι άλλο; Στο θέμα ROY πάντως συμφωνώ.

QUOTE
Το δε MVP των Τελικών του '78 θα έπρεπε να πάει στο Χέιζ. Αλλά αυτό θα το αναλύσω καλύτερα σε ένα άλλο τόπικ που σχεδιάζω για το history section (πλάκα-πλάκα, μέσα σε δυο ημέρες είπαμε όσα δεν είπαμε σε όλη τη χρονιά).

Ανυπομονώ..

Δεν το πήρε αυτός; Άρα ο Άνσελντ...;

QUOTE
Ποιον θα επέλεγα πιο πάνω; Μάλλον τον Μπάρι, γιατί ήταν λίγο πιο πολυδιάστατος και μάλλον καλύτερος ηγέτης. Ο Χέιζ έχει το πλεονέκτημα της κυριαρχίας κοντά στο καλάθι, αλλά έμοιαζε να παίζει με το ένστικτο και όχι με πολύ νεύρο (αν και αυτό κατά καιρούς ήταν καλό).

Περίμενα να επιλέξεις του Χέιζ, λόγω της συμπάθειάς σου στους dominant ψηλούς... smile.gif

QUOTE
ΥΓ. Μόλις τσέκαρα το Τοπ-60 που είχα γράψει και δικαιώνεται το πώς νιώθω συγκρίνοντάς τους: Είχα βάλει το Χέιζ στο Νο23 όλων των εποχών και τον Μπάρι στο Νο22!

Πετυχημένα τα versus...

Ασφαλώς και οι δύο πάνω από Τζόουνς και Σάρμαν, σωστά;


SUBMIT: Σωματικά και στατιστικά, ο Χέιζ μου φέρνει πολύ σε Τάρπλεϊ!
NBAholic
QUOTE
Μέχρι κι εγώ ξέρω... μπορείς απλά να "κόψεις" ποστ.. θα σου τα πει ο Σπύρος γιατί κι εγώ πειραματικά τα βρίσκω κυρίως...


Ναι, του έστειλα ήδη ΠΜ.

QUOTE
Για τον Χέιζ, από 15-67 σε 37-65! Θεωρείς ότι είναι πιο δύσκολο αυτό που πέτυχε ο Χέιζ; Πιστεύω ότι πιο δύσκολο είναι να κάνεις μια μεσαία ομάδα πολύ καλή. Με ποσοστό βέβαια, η κακή σε μέτρια υπερισχύει, αλλά μάλλον η κλίμακα είναι σχετική. Όσο πιο πάνω δηλαδή, τόσο πιο δύσκολα. Αυτή την άποψη έχω.


QUOTE
Αυτό μπορώ να το εξηγήσω - καταλάβω μόνο με τη λογική μου στο πιο πάνω. Ότι δηλαδή ήταν πιο πολύτιμος, καθώς κατάφερε να κάνει κάτι πιο δύσκολο. Ή εννοείς κάτι άλλο; Στο θέμα ROY πάντως συμφωνώ.


Αυτό εννοώ. Συνήθως είναι πιο δύσκολο αυτό που έκανε ο Άνσελντ και γι'αυτό θα άξιζε περισσότερο το MVP. Απλώς, θα χρησιμοποιούσα αυτή τη Σολωμόντεια λύση γιατί δεν μπορώ να παραβλέψω την επίδραση του Χέιζ.

QUOTE
Ανυπομονώ..

Δεν το πήρε αυτός; Άρα ο Άνσελντ...;


Ο Άνσελντ το πήρε, άδικα για εμένα.
Το τόπικ αναμένεται στο Σαβ/κύριακο.

QUOTE
Απ' ότι κατάλαβα πρόκειται για στάνταρ έκφραση... Σήμερα την είδα τουλάχιστον 5 φορές σε διαφορετικά σημεία...


Όσοι το λένε λοιπόν, ουσιαστικά διαφωνούν με τα βραβεία που κέρδισε ο Άνσελντ. Ενδιαφέρουσα πλοκή. wink.gif

QUOTE
Περίμενα να επιλέξεις του Χέιζ, λόγω της συμπάθειάς σου στους dominant ψηλούς...


Σε παίχτες που βρίσκονται τόσο δίπλα είναι μερικές φορές και θέμα ημέρας. Κάποτε σκέφτεσαι "ρε μπας και σκέφτομαι λανθασμένα και υποτίμησα τον Χ;" Την επόμενη επανέρχεσαι στην αρχική σου άποψη.
Φυσικά, το ότι επέλεξα τον Μπάρι δεν αλλάζει το δεδομένο που ανέφερες. Ίσως αν μου έδινες τους δυο για μια και μόνο χρονιά στην κορυφή τους να επέλεγα το Χέιζ...

QUOTE
Πετυχημένα τα versus...
Ασφαλώς και οι δύο πάνω από Τζόουνς και Σάρμαν, σωστά;


Ναι, αρκετά εύκολα.

QUOTE
Περιττό να σου πω ότι απολαμβάνω τρελά τη συζήτηση!


+1
thrylos7
Μα, σαββατοκύριακο είναι... tongue.gif
Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο, αφήνω εδώ τη συζήτηση.. θα επανέρθω αύριο (αν βρω χρόνο) με ένα άλλο versus, αυτή τη φορά για παίκτες ακόμα πιο ψηλά στην κατάταξη μάλλον. Προτιμώ τους λιγότερο καλούς, αλλά βρήκα καλή αφορμή για το συγκεκριμένο... smile.gif
NBAholic
ΟΚ. Απλώς, καλύτερα να ανοίξεις τα νέα versus σου στο καινούριο τόπικ που θα ανοίξεις στο φόρουμ της Ιστορίας (βάφτισέ το "topic των versus" ή όπως αλλιώς νομίζεις), ώστε να μην έχω μετά να μεταφέρω εκεί όλο και περισσότερα μηνύματα από εδώ.
Anaz
ΡΕ 'ΣΕΙΣ......ΤΟ ΓΕΜΙΣΑΤΕ 2 ΣΕΛΙΔΕΣ offtopic.gif

Θα ψηφισω αυριο τελικα,βαριεμαι τωρα.
NBAholic
To κάνουμε για το καλό σας και μη μου πείτε ότι δεν το απολαύσατε!
kostasvc15
ΕΛΕΟΣ!!!!ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΒΙΝΣ ΚΑΡΤΕΡ.ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΛΑ,ΟΥΤΕ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ.ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟ 2000 ΜΕ ΕΚΕΙΝΟΝ ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟ ΠΑΙΧΤΗ ΦΤΑΝΕΙ.Ο ΚΑΡΤΕΡ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΙΚΕ ΑΣΧΗΜΑ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΒΕΛΤΙΩΝΟΤΑΝΕ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΖΕΤΑΙ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΙΔΙΟΣ.ΑΠΛΑ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ, ΟΣΟ ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ ΗΤΑΝ ΤΟ 2002 ΠΟΥ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΙΚΕ ΤΟΣΟ ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΕΙ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΑ ΘΑ ΕΙΧΕ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΕΞΕΛΙΣΟΤΑΝΕ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΗΤΑΝ ΤΩΡΑ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΛΙΓΟ ΥΠΕΒΟΛΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.Ο ΒΙΝΣ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΙΜΑΤΑ,ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΕΙΧΑΝΕ ΦΑΕΙ,ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΠΡΟΒΛΙΜΑΤΑ ΕΙΧΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΜΠΛΕΞΕΙ...Κ.Α. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ Ο ΜΑΚΓΚΡΕΙΝΤΙ ΤΟΝ ΖΗΛΕΥΕ ΣΤΟ ΤΟΡΟΝΤΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΕΡ ΚΑΝΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΒΑΣΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΟΛΑ ΤΙΣ ΚΑΜΕΡΕΣ ΠΑΝΩ ΤΟΥ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΕΙΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΡΑΠΤΟΡΣ.ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΑΝΤΩΣ Ο ΚΑΡΤΕΡ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΑΕΙ ΟΡΛΑΝΤΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΧΤΑΡΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ 'ΜΠΙΟΝΤ ΔΕ ΓΚΛΟΡΙ',ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙ ΣΑΣ ΛΕΩ.ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΣ.ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΕΓΩ ΨΗΦΙΖΩ 10.ΚΑΡΤΕΡ,9.ΣΤΟΥΝΤΑΜΑΙΡ,8.ΚΟΜΠΙ,7.ΟΥΕΙΝΤ,6.ΛΕ ΜΠΡΟΝ,5.ΝΤΙΡΚ,4.ΓΚΑΡΝΕΤ,3.ΝΤΑΝΚΑΝ,2.Τ-ΜΑΚ,1.ΑΙΒΕΡΣΟΝ(ΤΟΝ ΑΔΙΚΗΣΑ ΛΙΓΟ)
NBAholic
Καλωσήρθες. Παρότι συμφωνώ ότι ο Κάρτερ θα μπορούσε να έχει πετύχει φαφώς περισσότερα, αμφιβάλλω έντονα για το αν θα μπορούσε να διεκδικήσει τόσο μεγάλα πράγματα όπως τον τίτλο του "καλύτερου όλων των εποχών", καθώς ο εν λόγω τίτλος απαιτεί πολλά περισσότερα από τα τρομερά αθλητικά του προσόντα. Ο Κάρτερ δεν πέρασε ποτέ το χαρακτηρισμό του "μεσαίος προς καλός" σε τομείς όπως η άμυνα, η πάσα, τα ηγετικά προσόντα και η αντοχή στους τραυματισμούς.

Όσο για τις απειλές, τέτοια συμβαίνουν, αλλά σπανίως έχουν ιδιαίτερη ισχύ...Κάθε αστέρας που πήρε μεταγραφή μπορεί να δέχτηκε κατά καιρούς απειλές από διάφορους ψυχοπαθείς.
morfi
QUOTE(NBAholic @ Feb 7 2007, 03:52 PM) *
Προσωπικά, έχω γράψει ένα τοπ-60, το οποίο ανανεώνω κάθε χρονιά. Ίσως αν πόσταρε κανείς το δικό του τοπ-Χ, μαζί με μια επεξήγηση, να είναι μια καλή αρχή. Έχουμε σίγουρα 4-5 άτομα που μπορούν να το κάνουν.

w00t.gif το καθιερωνουμε και εδω ? Εγω σε καμμια βδομαδα θα εχω ετοιμη την top-x λιστα μου (μου τρωνε πολη ωρα οι αιτιολογησεις 69.gif ). Δικια μου προταση ειναι να την ανανεωνουμε μια φορα την βδομαδα η τον μηνα με κριτηριο την αποδοση των παικτων ατομικα και οχι τοσο με την αποδοση και τα αποτελεσματα των ομαδων τους.





evilmonkey.gif
NBAholic
QUOTE
το καθιερωνουμε και εδω ? Εγω σε καμμια βδομαδα θα εχω ετοιμη την top-x λιστα μου (μου τρωνε πολη ωρα οι αιτιολογησεις ). Δικια μου προταση ειναι να την ανανεωνουμε μια φορα την εβδομαδα, τον μηνα με κριτηριο την αποδοση των παικτων ατομικα και οχι τοσο με την αποδοση και τα αποτελεσματα των ομαδων τους.


Mιλάμε για διαφορετικές λίστες μάλλον. Εσύ για τις λίστες των κορυφαίων φέτος, ενώ εγώ για όλων των εποχών.
morfi
QUOTE(NBAholic @ Feb 11 2007, 02:05 AM) *
Mιλάμε για διαφορετικές λίστες μάλλον. Εσύ για τις λίστες των κορυφαίων φέτος, ενώ εγώ για όλων των εποχών.

χμ... σωστο... παρεξηγηση.... Οπως και να χει, δεν ειναι καλο και αυτο που λεω ? cool.gif





evilmonkey.gif
NBAholic
Να ανανεώνουμε τις ετήσιες λίστες μας, σαν τα who's hot, who's not, κτλ, ε; Είναι μια καλή άποψη, αλλά δε νομίζω να την ακολουθήσουν πολλοί. 2-3 άτομα μάλλον.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.