Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ελλαδα-Σλοβενια
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3
GMlls
τραγική κατάσταση στην έρτ. πήραμε μετάλλιο και δείχνουν τον μην πω. και η εκπομπή που είναι; γιατί δεν την δείχνουν στην ερτ1;

που είναι ο βλαχόπουλος; οεο;

στην ερτ1 αυτή τη στιγμή έχει ενα ωραιότατο γλειφο....νι. 30 δεύτερα κράτησε...
thrylos7
QUOTE
Για να μην περιμένει ο χοντρος 3 λεπτά, δε βλέπουμε τα παιδιά που μας έφεραν μετάλλια..
Γιατί για 3 λεπτά μιλάμε, όχι παραπάνω..


Bέβαια αύριο θα έχουμε τα συγχαρητήρια από τον ίδιο, τους ομοίους του και το κανάλι ασφαλώς...


Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα για τη μεγάλη αυτή, πρωτοφανή (λόγω σπανιότητας) σχεδόν, επιτυχία! Και εις ανώτερα... 41.gif 41.gif 41.gif
Green Warrior
Μεγάλη νίκη και μεγάλο μετάλλιο σε ένα χάλια αγώνα που έπαιζε ο νεκρός εναντίον του πεθαμένου. Τελικά δημιουργούμε πελατιακή σχέσημε τους Σλοβένους σε κρίσιμους αγώνες και μάλιστα στον πόντο.

Ελπίζω η σημερινή κακή εμφάνιση να μην στοιχήσει στον Σπανούλη την θέση του στην πεντάδα γιατί την αξίζει



QUOTE(ashton @ Sep 20 2009, 19:28 ) *
Μας βγήκε το χτικιό, αλλά ευτυχώς πήραμε το χάλκινο...

Μερικές επισημάνσεις..

Ο λάκοβιτς παίζει καλά στο τέλος μόνο κόντρα σε Ελληνες/Ελληνικές ομάδες...
Μπορεί να είμαστε ΟΙ λουζερ των μικρων τελικών αλλά παίξαμε κόντρα στους λουζερ ΓΕΝΙΚΩΣ... Σαν τελικος Φ4 με ομάδες που εχουν προπονητη τον Ιωαννιδη και τον Ρενέσες ένα πράγμα...

Anyway, DHI το αποτέλεσμα μετράει κι έτσι πήραμε χάλκινο μετά από 60 χρόνια.
Και επίσης ο Καζλάουσκας έγινε ο πρώτος προπονητής που κατάφερε να μη μας κεράσει πίκρα σε μικρό τελικό.


Θεϊκό! icon_drunk.gif
Gidovoskos
QUOTE(apkat @ Sep 20 2009, 22:29 ) *
Απο που και ως που θα το ελεγε ο Καραισκακης αυτο;; icon_drunk.gif

Γιατί τον Καραϊσκάκη όταν τον είχαν στριμώξει στην μάχη στα Ταμπούρια είπε το ανεπανάληπτο "άμα τους πιασο θα τους γαμ@#σο αμα με πιασου θα μου κλασουν τον μπ@$%τσο’’

*στα καπακια στη νετ βαλαν τον χοντρο, να μην χασουν...μετα απο αυτο το ματσ!!!
traveller
Πολλά μπράβο στα παιδιά και στους προπονητές και γενικά σε όλους όσοι συνέβαλαν στην κατάκτηση του μεταλλίου. Σήμερα είχαμε σαφή αγωνιστικό προσανατολισμό και εάν δεν είχε ξεψυχήσει τόσο πολύ ο Σπανούλης δε θα το φτάναμε στον πόντο.

Δεν ξέρω τι θα γίνει στο μεγάλο τελικό αλλά ο πραγματικός ΜVP αυτού του τουρνουά είναι ο Σόφο. Μακάρι να συνεχίσει έτσι, πρώτα από όλα για τον ίδιο.
Anaz
QUOTE(apkat @ Sep 20 2009, 22:29 ) *
Απο που και ως που θα το ελεγε ο Καραισκακης αυτο;; icon_drunk.gif
24.gif
joi
QUOTE(TRAVELLER @ Sep 20 2009, 21:46 ) *
Δεν ξέρω τι θα γίνει στο μεγάλο τελικό αλλά ο πραγματικός ΜVP αυτού του τουρνουά είναι ο Σόφο. Μακάρι να συνεχίσει έτσι, πρώτα από όλα για τον ίδιο.


Θα έλεγα ότι πρέπει να γίνει κάτι που συμβαίνει καμιά φορά στο ΝΒΑ, στις αμυντικές πεντάδες/καλύτερο αμυντικό (νομίζω).

Ο Σοφο δεν νομίζω ότι αξίζει να είναι στην καλύτερη πεντάδα της διοργάνωσης, αλλά από την άλλη για μένα ειναι με διαφορά ο πιο πολύτιμος παίκτης του τουρνουά (με την έννοια ότι η είσοδος του σε όλα τα παιχνίδια αλλάζε άρδην τους συσχετισμούς).
colonel gomelsky
QUOTE(Green Warrior @ Sep 20 2009, 22:46 ) *
Ελπίζω η σημερινή κακή εμφάνιση να μην στοιχήσει στον Σπανούλη την θέση του στην πεντάδα γιατί την αξίζει


Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Χωρίς τον (τραγικό σήμερα, όχι απλά κακό) Σπανούλη δεν θα φτάναμε μέχρι εδώ.

Μπράβο σε όλα τα παιδιά και συγχαρητήρια και στο προπονητικό επιτελείο.

ΥΓ. Σόφο αγόρι μου δεν χρειάζεται να συνεχίσεις έτσι, οκ? Καταλάβαμε ότι είσαι παιχταράς, αλλά στην Τουρκία ξανά. Άντε γιατί θα αρχίσω να ανησυχώ για τα κεκτημένα με τέτοιες εμφανίσεις. smiley.gif
zorba
QUOTE(dominik @ Sep 20 2009, 20:33 ) *
''σα να παιζει ιωαννιδης-ρενεσες''!! 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif


Ακριβώς! Γυρίσαμε στην εποχή του Ιωαννίδη και του Πολίτη, αν και τότε στον πάγκο κάθονταν Καμπούρης και Λυπηρίδης...
Ρε παιδιά αγανάκτησα, έβγαλα σπυριά στα 46 μου! Δε λέω, ωραίο το μετάλλιο, αλλά θα προτιμούσα να έβλεπα ένα παιχνίδι στους 90 πόντους με ροτέισον, τρέξιμο και πίεση σε "μήκη και σε πλάτη", παρά το χάντμπολ που είδαμε... κι ας χάναμε!!!
Σας παρακαλώ, πείτε μου: γιατί πήρε μαζί του Κουφό (ελπίζω να μην πήρε ανάποδες και μας κλάσει του χρόνου), Γλυνιαδάκη και Καϊμακόγλου; Μήπως για να κρατάνε τις πετσέτες (έλεος).
Θέλω να πιστεύω πως υπάρχουν χίλια ελαφρυντικά για τον πάγκο (σας παρακαλώ να μου τα παραθέσετε για να ηρεμήσω) αλλά εγώ προσωπικά που ήθελα τόσο πολύ την αλλαγή του Γιαννάκη... σήμερα ένιωσα προδωμένος.

Κατά τα άλλα συγχαρητήρια στα παιδιά για την υπερπροσπάθεια!
hagi
Μεγάλο μπράβο στα παιδιά για το Χάλκινο μετάλλιο...Μπράβο!!! wav.gif
apkat
QUOTE(Gidovoskos @ Sep 20 2009, 22:46 ) *
Γιατί τον Καραϊσκάκη όταν τον είχαν στριμώξει στην μάχη στα Ταμπούρια είπε το ανεπανάληπτο "άμα τους πιασο θα τους γαμ@#σο αμα με πιασου θα μου κλασουν τον μπ@$%τσο’’



Αυτο υπαρχει καταγεγωραμμενο καπου;;
T.W.Is.M.
Συγχαρητηρια για το μεταλλιο. Η εμφανιση δεν ηταν καλη, υπηρχε κουραση και ηταν φανερο, αλλα σημασια εχει οτι εχουμε πετυχει. Με 4 απουσιες και 2 στην ιδια θεση ηταν αναμενομενο να αντιμετωπισουμε τετοιο προβλημα. Μπορει να λενε καποιοι οτι δε χρησιμοποιηθηκαν σωστα οι παιχτες, αλλα η αληθεια ειναι οτι ειδικα στους γκαρντ δεν υπηρχε βαθος και η ποιοτητα των μπακαπ δεν ηταν η ιδια με των πιο εμπειρων παιχτων.

Αληθεια, ο Συριγος δεν εγραφε πριν το Ευρωμπασκετ οτι το μεταλλιο ειναι ουτοπια? Που ειναι τωρα??? Γιατι δε βγαινει στο τηλεφωνο? smiley.gif
traveller
QUOTE(apkat @ Sep 20 2009, 20:08 ) *
Αυτο υπαρχει καταγεγωραμμενο καπου;;


http://ideografhmata.gr/forum/viewtopic.ph...&view=print
theov
QUOTE(zorba @ Sep 20 2009, 21:58 ) *
Ακριβώς! Γυρίσαμε στην εποχή του Ιωαννίδη και του Πολίτη, αν και τότε στον πάγκο κάθονταν Καμπούρης και Λυπηρίδης...
Ρε παιδιά αγανάκτησα, έβγαλα σπυριά στα 46 μου! Δε λέω, ωραίο το μετάλλιο, αλλά θα προτιμούσα να έβλεπα ένα παιχνίδι στους 90 πόντους με ροτέισον, τρέξιμο και πίεση σε "μήκη και σε πλάτη", παρά το χάντμπολ που είδαμε... κι ας χάναμε!!!
Σας παρακαλώ, πείτε μου: γιατί πήρε μαζί του Κουφό (ελπίζω να μην πήρε ανάποδες και μας κλάσει του χρόνου), Γλυνιαδάκη και Καϊμακόγλου; Μήπως για να κρατάνε τις πετσέτες (έλεος).
Θέλω να πιστεύω πως υπάρχουν χίλια ελαφρυντικά για τον πάγκο (σας παρακαλώ να μου τα παραθέσετε για να ηρεμήσω) αλλά εγώ προσωπικά που ήθελα τόσο πολύ την αλλαγή του Γιαννάκη... σήμερα ένιωσα προδωμένος.

Κατά τα άλλα συγχαρητήρια στα παιδιά για την υπερπροσπάθεια!


+10000 rolleyes.gif
tsitum
Μπραβο στην Εθνικη. Επιτελους πηρε το μεταλλιο που ηθελα περισσοτερο κ απο χρυσο. Κερδισε σε εναν μικρο τελικο μετα απο 6 χαμενους. 77.gif 77.gif

Απο μας τους θεατες απλα θελω λιγη μνημη να θυμομαστε ποιοι παιζανε κ ποιοι οχι. Οι επιτυχιες κ οι αποτυχιες να πιστωνονται σ αυτους που συμμετεχουν.

Ο Σπανουλης ειναι ενας επιπολαιος μεγαλος παιχτης. Ο Καζλαουσκας αχρηστευσε πολλους καλους παιχτες. Η Ελλαδα εχει πλεον παιχτες που αξιζουν να παιρνουν χρονο ακομα κ οταν ειναι στη 12η θεση, ακομα ακομα κ με τοσες απουσιες. Ο Σχορτσιανιτης εχει ακουσει τα καλυτερα κ τα χειροτερα λογια. Γνωμη μου ειναι οτι αυτο που ειδαμε σημερα ειναι αυτο που μπορει να κανει καλα. Να ξεπεταγεται με τα γρηγορα πρωτα 2 βηματα του κ να βρισκεται κατω απο το καλαθι σε καλη θεση.

Συγχαρητηρια!!!!!!!!!!!
qspock
QUOTE(thrylos7 @ Sep 20 2009, 22:45 ) *
Bέβαια αύριο θα έχουμε τα συγχαρητήρια από τον ίδιο, τους ομοίους του και το κανάλι ασφαλώς...


Εγγραφως φυσικα και οχι απευθειας απο τους ιδιους...

ΜΠΡΑΒΟ στα παιδια! ΑΘΛΟΣ! Με τις απουσιες και τα τοσα ακαταπαυστα λαθη (..), ειναι πραγματικο ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ!!! wav.gif

Και γυρνας να δεις τι λενε τα καναλια μας αμεσως μετα απο την μεγαλη αυτη επιτυχια, και εχεις οτιδηποτε αλλο, πολιτικα, ταινιες (αυτο που ειπαμε παραπανω), α, και ενας εχει αθλητικη εκπομπη: Ο Σκαι! Για να δουμε, για ναδουμε... ΑΜΑΝ! Ωρε για ποδοσφαιρο λενε αυτοι!! Λεει στα πεταχτα το αποτελεσμα ο Σκουντης και ο Καρμηρης, ΕΜΦΑΝΩΣ ΚΑΤΗΦΗΣ, δεν τον αφηνει να μιλησει, λεγοντας αργοτερα, αργοτερα αυτα! .. Απιστευτο? Οχι και τοσο, τουλαχιστον σε μενα.

Και η εκπομπη της ΕΡΤ καθε μερα μετα τους αγωνες, σημερα, μετα την πολυ μεγαλη αυτη επιτυχια της εθνικης και την κατακτηση του μεταλιου, εχει ηδη προγραμματιστει απο πριν να ΜΗΝ γινει!

Ενα μεγαλο ευχαριστω στα παιδια και τον προπονητη, ειστε μια ΟΑΣΗ στην ατελειωτη ελληνικη ΣΑΠΙΛΑ! blove.gif
androu
Συγχαρητήρια στα παιδιά της Εθνικής και ιδίως στον Σοφοκλή που έδειξε σήμερα ένα δείγμα του τι θα μπορούσε να γίνει ... 77.gif

Ο Έλληνας Moses Malone afro.gif ή Darryl Dawkins!!! ohmy.gif 56.gif

Ευτυχώς δεν μας στοίχησε στο τέλος η κούραση του Σπανούλη , που ήταν πράγματι κομμάτια...

Υ.Γ. Ο Σκουντής στον ΣΚΑΙ θα τον πνίξει τον Καρμοίρη (μιλάμε ο άνθρωπος έχει πάθει πλάκα - η εθνική να έχει πάρει μετάλιο και αυτός να ασχολείται με το Λεβαδιακός - Ξάνθη ) laugh.gif torture.gif shot.gif kill.gif 19.gif angry_red.gif
Gidovoskos
QUOTE(TRAVELLER @ Sep 20 2009, 23:10 ) *



*Ευχαριστο
Ευμένης
ΜΠΡΑΒΟ ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕΣ ΠΑΛΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ!!!

Παρά τις απουσίες, παρά τα χοντρά λάθη από την προπονητή, είμαστε πάλι ευτυχισμένοι.

Άντε και του χρόνου θα είναι η μεγάλη ώρα για εμάς!!!



ΥΓ Σήμερα δεν είναι για γκρίνια, αλλά τις επόμενες μέρες θα πρέπει να συζητήσουμε για:
1. το άθλιο κοουτσάρισμα
2. τον Κουφό, που βλέπω να μην ξανάρχεται με τον Κάζλα στον πάγκο (σήμερα με τον Μπορούση πάλι πολύ μέτριο δεν τον έβαλε λεπτό)
3. τον Μπουρούση που την έχει δει Σούμποτιτς (!), στην επίθεση κολλημένος στο τρίποντο ακόμα κι όταν ήταν εκτός ο Σόφο
4. τον Καλάθη που πρέπει να έρθει στον Ολυμπιακό ή τον Σόφο που πρέπει να πάει στον ΠΑΟ (μια χαρά βρίσκονται αυτοί, κρίμα να παίζουν σε διαφορετικές ομάδες!) smiley.gif
Magnus92
QUOTE(Ευμένης @ Sep 20 2009, 23:32 ) *
[size=5]

4. τον Καλάθη που πρέπει να έρθει στον Ολυμπιακό ή τον Σόφο που πρέπει να πάει στον ΠΑΟ (μια χαρά βρίσκονται αυτοί, κρίμα να παίζουν σε διαφορετικές ομάδες!) smiley.gif



Αυτο ακριβως σκεφτομουν την ωρα του αγωνα . . .
Ευμένης
ΣΟΦΟ:
"Το πιο σημαντικό πράγμα είναι αυτή τεράστια στιγμή για την Εθνική ομάδα. Το να κερδίζεις μετάλλιο, είναι φανταστικό συναίσθημα"

Η καλύτερη απάντηση για όσους λένε ότι οι μικροί τελικοί δεν έχουν σημασία. Και οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για το χάλκινο.


ΥΓ. Magnus92 τί λες; Ανταλλάσουν Τεόντοσιτς με Καλάθη; rolleyes.gif
Manu7
«Συγχαρητήρια στην Ελλάδα. Θα ήθελα να συγχαρώ τους παίκτες μου που βρήκαν τη δύναμη μετά από ένα τόσο σκληρό ημιτελικό με τη Σερβία να παλέψουν απόψε κόντρα στην Ελλάδα, που είναι δυνατή ομάδα. Στα δύο τελευταία παιχνίδια η διαιτησία δεν ήταν τόσο καλή για εμάς. Γινόταν και πριν αυτό, αλλά δεν πάει άλλο» είπε στη συνέντευξη Τύπου ο προπονητής της Σλοβενίας, Γιούρι Ζντοβιτς

Θα μας τρελάνουν?Που ακόμα επιθετικά φάουλ κάνουνε δήθεν οι παίχτες μας??
122001
#Επική εμφάνιση Σχορτσιανίτη, μεστή εμφάνιση Καλάθη. 77.gif

#Τουλάχιστον του χρόνου στην Τουρκία με Παπαλουκά, Διαμαντίδη θα έχουμε προπονητή μέσα στις 4 γραμμές του γηπέδου. icon_joy.gif

#Η συνέντευξη του πρωθυπουργού(?) huh.gif ήταν μαγνητοσκοπημένη, θα μπορούσε να μεταδοθεί λίγο αργότερα ή σε άλλο κανάλι. Εν τω μεταξύ περνούσε το preview της συνέντευξης κατά τη διάρκεια του ματς λες και προεξοφλούσαν ήττα της Εθνικής, οπότε θα τελείωνε η μετάδοση άρον-άρον. Στο μαγικό κόσμο της ΕΡΤ, που παρεμπιπτόντως πλήρωσα 8 ευρώ παρά τη θέλησή μου στον τελευταίο λογαριασμό της ΔΕΗ. ugly1.gif

#Τι δικαιολογία μπορούμε να βρούμε για να φύγει ο Λιθουανός??? help.gif

# Τελικά όντως πετύχαμε τη μοναδική κατοστάρα στο τουρνουά. icon_drunk.gif blink.gif
kobe #24
μπραβο στα παιδια για αλλη μια φορα εδειξαν οτι το ελλινικο μπασκετ ειναι σε υψηλο επιπεδο παρα τα ολα προβληματα blove.gif
panos75
Ρε παιδιά, Ε Λ Ε Ο Σ!!!!!!

Πήραμε μετάλιο ενώ ελάχιστοι το πίστευαν, σπάσαμε την κατάρα των μικρών τελικών, και μερικοί μας έχουν πρήξει με την ψύχωση τους εναντίον του Καζλάουσκας.
Που ήταν όλοι αυτοί οι λεβέντες όταν το 2005 και το 2006 ο Γιαννάκης έκανε του κόσμου τις παπαριές στον πάγκο;
Τουμπεκί τότε αλλά τώρα με τον Λιθουανό που είναι εύκολος στόχος βγάζουμε το άχτι μας;
Δηλαδή ο κόουτς δεν πιστώνεται τίποτε από την επιτυχία της ομάδας; Μόνοι τους τα κατάφεραν οι παίκτες;

Πάρτε την κοπέλα σας (ή τον άντρα σας), πηγαίντε να ξεσκάσετε λίγο και αύριο που θα είστε πιο ψύχραιμοι τα ξαναλέμε.
traveller
-Nέα ομάδα

-Νέος προπονητής

-Νέα πράγματα που προφανώς θα ήθελε να περάσει.

-Βασικές απουσίες

-Πήραμε μετάλλιο που δεν το πολυπιστεύαμε ,βλέποντας τις άλλες ομάδες στο 1ο γύρο.

-Κόντρα στην καλύτερη Σλοβενία των τελευταίων χρόνων, που δεν έκρυβε ότι έβλεπε για πολύ ψηλά.

-Με τον καλύτερό μας παίχτη νεκρό στο σημερινό ματς.

- Κερδίσαμε το Σόφο

-....βρήκαμε το επόμενο 3άρι μας : Μπουρούσης icon_drunk.gif

Παρ' όλα αυτά : Η γκρίνια , γκρίνια. Έχει γίνει το εθνικό μας σπορ πλέον. Και μια 30άρα να ρίχναμε στους Ισπανούς, πάλι θα βρίσκαμε κάτι να πούμε.

Δηλαδή εάν είχαμε πάθει ότι και η Ισπανία πρόπερσι, τι θα γινόταν ??? Αρμαγεδών??? laugh.gif laugh.gif laugh.gif
lamar
QUOTE(panos75 @ Sep 21 2009, 01:12 ) *
Ρε παιδιά, Ε Λ Ε Ο Σ!!!!!!

Πήραμε μετάλιο ενώ ελάχιστοι το πίστευαν, σπάσαμε την κατάρα των μικρών τελικών, και μερικοί μας έχουν πρήξει με την ψύχωση τους εναντίον του Καζλάουσκας.
Που ήταν όλοι αυτοί οι λεβέντες όταν το 2005 και το 2006 ο Γιαννάκης έκανε του κόσμου τις παπαριές στον πάγκο;
Τουμπεκί τότε αλλά τώρα με τον Λιθουανό που είναι εύκολος στόχος βγάζουμε το άχτι μας;
Δηλαδή ο κόουτς δεν πιστώνεται τίποτε από την επιτυχία της ομάδας; Μόνοι τους τα κατάφεραν οι παίκτες;

Πάρτε την κοπέλα σας (ή τον άντρα σας), πηγαίντε να ξεσκάσετε λίγο και αύριο που θα είστε πιο ψύχραιμοι τα ξαναλέμε.

Πες τα ρε φιλε πες τα. Ο κοουτς αυτο που πιστωνεται 100% ειναι η εμφανιση του τυπου με το Νο 15 στη φανελα. Ναι αυτου που μεχρι πριν απο λιγους μηνες ολοι τον ειχαν ξοφλημενο κτλ κτλ.
Κανω λαθος?
122001
QUOTE(panos75 @ Sep 21 2009, 01:12 ) *
Ρε παιδιά, Ε Λ Ε Ο Σ!!!!!!

Πήραμε μετάλιο ενώ ελάχιστοι το πίστευαν, σπάσαμε την κατάρα των μικρών τελικών, και μερικοί μας έχουν πρήξει με την ψύχωση τους εναντίον του Καζλάουσκας.
Που ήταν όλοι αυτοί οι λεβέντες όταν το 2005 και το 2006 ο Γιαννάκης έκανε του κόσμου τις παπαριές στον πάγκο;
Τουμπεκί τότε αλλά τώρα με τον Λιθουανό που είναι εύκολος στόχος βγάζουμε το άχτι μας;
Δηλαδή ο κόουτς δεν πιστώνεται τίποτε από την επιτυχία της ομάδας; Μόνοι τους τα κατάφεραν οι παίκτες;

Πάρτε την κοπέλα σας (ή τον άντρα σας), πηγαίντε να ξεσκάσετε λίγο και αύριο που θα είστε πιο ψύχραιμοι τα ξαναλέμε.


Καλά την επόμενη φορά θα παίρνουμε άδεια από την επιτροπή λογοκρισίας για να γράψουμε τη άποψή μας.
papaki_PAO
Συγχαρητήρια στην Εθνική μας !!!

ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΠΑΝΟΥΛΗ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ!!! Γιατί σ'αυτόν και ΜΟΝΟ οφείλεται όλη η φετινή πορεία της εθνικής, αυτός την οδήγησε μέχρι εδώ, αυτός ήταν ο πραγματικός ηγέτης και αρχηγός!!!! Μιλάμε ο άνθρωπος ψόφησε, παίζοντας σε όλα τα παιχνίδια από τουλάχιστον 35 λεπτά!!! Χάρις σ'αυτόν έφτασε η ομάδα εδώ που έφτασε.
Και ναι, χαίρομαι πάρα πολύ που πήραμε μετάλλιο, έτσι για σπάσιμο γι'αυτούς που τους πειράζει η αλλαγή του κλίματος και γι'αυτούς που χρειάζονται ξεκούραση, και για όσους δεν έβλεπαν κανέναν παίκτη στην ομάδα που να μπορεί να την κουβαλήσει γιατί δεν υπήρχε ηγετική φυσιογνωμία, και μας ησύχαζαν ότι του χρόνου θα επιστρέψουν οι ήρωες μας και θα μπορέσουμε να παλέψουμε για ένα μετάλλιο...

Και πάλι συγχαρητήρια στην ομάδα ΚΑΙ ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΣΠΑΝΟΥΛΗ!!!!
panos75
Από το μπλογκ του Παπαδογιάννη στο gazzetta:

QUOTE
«Εμείς ψάχνουμε για προπονητή, αλλά εσείς έχετε τον καλύτερο της Ευρώπης», έλεγε λίγο πριν την απονομή των μεταλλίων ένας Λιθουανός συνάδελφος στη ζώνη των καπνιστών. Ο Γιόνας Καζλάουσκας άκουσε πολλά αυτές τις μέρες, από σχετικούς και κυρίως από άσχετους. Τον ξεφώνισαν ακόμα και παράγοντες της ΕΟΚ, της ίδιας ΕΟΚ που τον προσέλαβε.

Εγώ δεν γνωρίζω πολλά πολλά, ούτε παριστάνω τον ειδήμονα. Επειδή όμως είμαι ρεαλιστής και κυνικός, έχω να επισημάνω το εξής:

Ο Καζλάουσκας παρέλαβε μια ομάδα ελλιπέστατη και ορφανή από τους ηγέτες των προηγούμενων ετών. Τη δωδεκάδα που κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο απαρτίζουν πέντε «ρούκις» (Περπέρογλου, Καλάθης Κουφός, Καλαμπόκης, Καϊμακόγλου), δύο που πήραν μόλις πέρυσι το βαπτισμα μεγάλης διοργάνωσης (Πρίντεζης, Γλυνιαδάκης), ένα μεγάλο παιδί κυνηγημένο από προσωπικούς δαίμονες (Σχορτσανίτης), ένας παίκτης ακουμπισμένος στον πάγο επί συναπτή διετία (Ζήσης) και μόνο τρία σίγουρα χαρτιά (Σπανούλης, Φώτσης, Μπουρούσης).

«Ρούκι» και ο ίδιος ο Καζλάουσκας, εκλήθη να μετατρέψει αυτό το ετερόκλητο σύνολο σε ομάδα και να περάσει τις δικές του ιδέες μέσα σε έξι εβδομάδες. Κι όμως, παρουσίασε την Εθνική έτοιμη και ικανή να προσπεράσει τους σκοπέλους της πρώτης φάσης, τη βοήθησε να ξεχάσει τις ήττες από Ρωσία, Γαλλία και αργότερα Ισπανία και εν τέλει την οδήγησε στο βάθρο, δηλαδή πιο ψηλά από εκεί όπου τερμάτισε η σχεδόν πλήρης ομάδα του 2009. Τι άλλο να του ζητήσει κανείς;

«Κοιμάται στον πάγκο», λέτε, εσείς οι σοφοί που πιστεύετε ότι γνωρίζετε τη δουλειά του καλύτερα από τον ίδιον; Σας συνιστώ να γυρίσετε εσείς από το άλλο πλευρό. Ο Καζλάουσκας θα κοιμηθεί απόψε πανευτυχής με το μετάλλιο στο στήθος, όπως πανευτυχείς θα κοιμηθούμε όλοι όσοι ζήσαμε το όνειρο του Κατοβίτσε. Καλή σας νύχτα και ραντεβού αύριο στη χώρα της μιζέριας.





Σα δε ντρέπεται κι'αυτός. Να θέλει να μας περάσει από επιτροπή λογοκρισίας. rolleyes.gif
petrovic

-Πολύ μεγάλη επιτυχία, χίλια ΜΠΡΑΒΟ στους παίχτες μας και τους προπονητές τους
-Μια ιδιαίτερη αναφορά επιβάλλεται στον ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΑΙΚΤΗ και ΜΕΓΑΛΗ ΨΥΧΗ Βασίλη Σπανούλη, που δεν κρύβεται ποτέ.Επίσης στο Σόφο που έδειξε πόσο μπασκετ κρύβει μέσα του και τι μπορεί να κάνει. Ελπίζουμε σε συνέχεια..... Επίσης στον Καλάθη που έδειξε μεγάλα κότσια σε ημιτελικό και τελικό.Φοβερά ελπιδοφόρο να βλέπεις ότι αυτός είναι ο πιο ξεψάρωτος απέναντι στην ομαδάρα της Ισπανίας , και όχι οι παλιοί. Οι προοπτικες (βλ. Ζοτς) είναι άριστες για να βρούμε πλέι για μια δεκαετία.
- Μια ιδιαίτερη αναφορά επιβάλλεται στον Στράτο Περπέρογλου που είναι ό,τι πιο soft και λιπόψυχο έχω δει αυτά τα 19 χρόνια που βλέπω την Εθνική. Τι ειν'τούτος ρε;
-Πέρισυ, αμέσως μετά τον αποκλεισμό από την Αργεντινή, είχα γράψει εδώ στο φόρουμ ότι υπαρχουν 4 ομαδάρες στο παγκόσμιο μπασκετ (ΗΠΑ, Αργεντινή, Ισπανία , πλήρης Λιθουανία) που είναι αντικειμενικά αδύνατον να της κρατήσεις κάτω από τους 80 πόντους. Για να τις νικήσεις λοιπόν , (να κάνεις την "υπέρβαση " όπως το λεν οι δημοσιογράφοι), πρέπει να χτυπήσεις 85-90. Με το Γιαννάκη αυτό ήταν πολύ δύσκολο (το 101-95 ήταν η εξαίρεση στον κανόνα). Αλλα΄ξαμε λοιπόν προπονητή και φέραμε τον καζλάουσκας που είναι θιασώτης ακριβώς του επιθετικού μπάσκετ,ως Λιθουανός. Στα πρώτα μάλιστα παιχνίδια της προετοιμασίας παίξαμε πιο γρήγορα και επιθετικά,κινηθήκαμε δηλαδή προς τη σωστή κατεύθυνση. Νομίζω ότι πρέπει να μείνει ο Καζλαουσκας και να τον δούμε και του χρόνου, οπότε -λογικά-θα είναι στη διάθεσή του όλοι οι παίχτες και θα μας δείξει ακριβώς τι έχει στο μυαλό του, και μάλιστα χωρίς άλλοθι. Κατά τα λοιπά, είναι αλήθεια ότι λάθη έκανε. Εμένα με πείραξε ιδιαίτερα το ότι στον ημιτελικό με την Ισπανία δεν έδωσε εντολή στο Σπανούλη να κόψει το παιχνίδι με τη διείσδυση και την πάσα έξω. Μας το είχαν διαβάσει αυτό το παιχνίδι και την έκλεψαν ένα σωρό φορές.Τεσπα, νομίζω ότι πρέπει να μείνει.
-Αυτό που θελω τώρα είναι να παρουσιαστούν του χρόνου στο Παγκόσμιο όλες οι ομάδες πλήρεις, για να τεστάρουμε καλά την πρόοδο μας
-LONG LIVE THE GREEK BASKETBALL
122001
Για να αιτιολογήσω, χωρίς ειρωνίες, την άποψη μου για τον Καζλάουσκας παραθέτω τα εξής:

Είναι φανερό πως δούλεψε όλον αυτόν τον καιρό χωρίς επιτυχία, καθώς το επιθετικό στυλ που ήθελε να εμφυσήσει, όπως φάνηκε στα φιλικά στην ομάδα, απέτυχε παταγωδώς και η επιτυχία της εθνικής προέκυψε μέσα από την γνωστή πεπατημένη, δηλαδή την άμυνα. Έτσι κερδίσαμε τα ματς με Τουρκία και Σλοβενία.
Η συμβολή του προπονητή στο συγκεκριμένο κομμάτι ήταν κατ' εμέ μηδενική.
Δεύτερον, ήταν προφανές πως από τα προημιτελικά και μετά έκανε τραγική διαχείριση του υλικού του, όπως τραγική αποδείχθηκε και η επιλογή του να πάει με 4 κοντούς στο τουρνουά.
Επίσης ήταν ολοκάθαρο πως σε κρίσιμες στιγμές δεν υπήρχε βοήθεια από τον πάγκο και οι παίκτες κάνανε κυριολεκτικά του κεφαλιού τους, με αποτέλεσμα η εθνική να κάνει πάρα πολλά λάθη στα παιχνίδια της.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα στο ματς με την Ισπανία, όπου η ομάδα έκανε το ίδιο λάθος (διείσδυση και λάθος πάσα) τουλάχιστον 7 φορές και ο Μπουρούσης εκτέλεσε 5 τρίποντα!!!!!

Τώρα αν κάποιοι τα βλέπουν όλα καλώς γενόμενα επειδή πήραμε μετάλλιο είναι άλλο θέμα.
Εγώ πιστεύω εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, και αυτή η εθνική μπορούσε να παίξει πολύ καλύτερα...

Ήδη έχω αναφέρει πολλές φορές πως η τετράδα είναι μεγάλη επιτυχία, αλλά άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
Τώρα πάω να βγω με την κοπέλα μου για να ξελαμπικάρω λίγο...
greeneyes13
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ!!!!!!

μήπως υπάρχει κάπου βιντεάκι μ ετην απονομή;
Hakeem Olajuwon
Για να κρινουμε τον προπονητη πρεπει να κρινουμε το υλικο που ειχε στα χερια του.
Για να κανουμε αντικεμενικη αναλυση γιατι ειμαστε υποκειμενικοι ειτε υπερ ειτε κατα των ελληνων παικτων
η acb πριν το ευρωμπασκετ ειχε κανει αναλυση της δυναμικοτητας των ομαδων
http://translate.google.com/translate?hl=e...cial%26hs%3D6eu

RANKING POTENTIAL 3º

Η ελλαδα ειχε το τριτο καλυτερο υλικο ακομη και με τις απουσιες οι οποιες τοσο πολυ μνημονευτηκαν απο τον προπονητη και τους δημοσιογραφους.Θεωρητικα εφτασε εκει που μπορουσε.
Στην πραγματικοτητα ομως οι εμφανισεις της ηταν κακες εχασε απο την ομαδα με το δωδεκατο καλυτερο υλικο και προκριθηκε στο νημα με την ομαδα με το ενατο εκτελωντας 35 βολες ενω η τουρκια 13.
Αλλες ομαδες με χειροτερο υλικο επαιξαν καλυτερο μπασκετ ενω αν ειμαστε σε αλλο ομιλο ακομα και η προκριση στην οκταδα θα ηταν αμφιβολη.Αυτη ειναι η πραγματικοτητα.
Οι εμφανισεις της ομαδας λοιπον οχι η θεση ηταν σαφως και πολυ κατωτερες του υλικου της και αυτο δεν μπορει παρα να ειναι ευθυνη του προπονητη.Κατα την γνωμη μου δεν φτάνει ουτε στο 60% των δυνατοτητων παικτων αν και καποιος μπορει να διαφωνει στο ποσοστο.Και οι αλλες ομαδες ειχαν απουσιες αν φερουν τους καλους τους παικτες με τον γιονας δυσκολα να παμε πανω απο πεμπτοι εκτοι στο μελλον.
Σλοβενοι,γαλλοι και σερβοι ειχαν ηδη απο φετος καλυτερη ομαδα απο την ελληνικη και η διαφορα θα ανοιξει κι αλλο λογω των πιο σημαντικων απουσιων που ειχαν αλλα και του νεαρου της ηλικιας των παικτων τους

Αν θελει η ομαδα να διατηρηθει απλά στο ιδιο επιπεδο και να παει πιο ψηλα χρειαζεται καλυτερο προπονητη ειναι απλά τα πραγματα
traveller
Δεν αλλάζουν προπονητές οι ομάδες κάθε τρεις μήνες . Ποιος σοβαρός προπονητής θα ερχόταν σε μια ομάδα όταν ήξερε ότι πιθανόν να τον άλλαζαν και αυτόν στο επόμενο ...3ημηνο???

Ο κάθε προπονητής θέλει χρόνο για να περάσει τη φιλοσοφία του. Για να καταλάβω :Το 2005 που πήραμε το χρυσό παίξαμε κανένα μπάσκετ της προκοπής?? Πονόματο πάθαμε. Αυτός ήταν λόγος να αλλάξει ο προπονητής?? (ρητορικό το ερώτημα)
petrovic
QUOTE(122001 @ Sep 21 2009, 00:16 ) *
Για να αιτιολογήσω, χωρίς ειρωνίες, την άποψη μου για τον Καζλάουσκας παραθέτω τα εξής:

Είναι φανερό πως δούλεψε όλον αυτόν τον καιρό χωρίς επιτυχία, καθώς το επιθετικό στυλ που ήθελε να εμφυσήσει, όπως φάνηκε στα φιλικά στην ομάδα, απέτυχε παταγωδώς και η επιτυχία της εθνικής προέκυψε μέσα από την γνωστή πεπατημένη, δηλαδή την άμυνα. Έτσι κερδίσαμε τα ματς με Τουρκία και Σλοβενία.
Η συμβολή του προπονητή στο συγκεκριμένο κομμάτι ήταν κατ' εμέ μηδενική.
Δεύτερον, ήταν προφανές πως από τα προημιτελικά και μετά έκανε τραγική διαχείριση του υλικού του, όπως τραγική αποδείχθηκε και η επιλογή του να πάει με 4 κοντούς στο τουρνουά.
Επίσης ήταν ολοκάθαρο πως σε κρίσιμες στιγμές δεν υπήρχε βοήθεια από τον πάγκο και οι παίκτες κάνανε κυριολεκτικά του κεφαλιού τους, με αποτέλεσμα η εθνική να κάνει πάρα πολλά λάθη στα παιχνίδια της.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα στο ματς με την Ισπανία, όπου η ομάδα έκανε το ίδιο λάθος (διείσδυση και λάθος πάσα) τουλάχιστον 7 φορές και ο Μπουρούσης εκτέλεσε 5 τρίποντα!!!!!

Τώρα αν κάποιοι τα βλέπουν όλα καλώς γενόμενα επειδή πήραμε μετάλλιο είναι άλλο θέμα.
Εγώ πιστεύω εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, και αυτή η εθνική μπορούσε να παίξει πολύ καλύτερα...

Ήδη έχω αναφέρει πολλές φορές πως η τετράδα είναι μεγάλη επιτυχία, αλλά άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
Τώρα πάω να βγω με την κοπέλα μου για να ξελαμπικάρω λίγο...


Ναι ρε συ δίκιο έχεις , το επιθετικό στυλ δε μας βγήκε και γυρίσαμε στην πεπατημένη , αλλά πρέπει να δεις δύο πράγματα: 1) τις φοβερές ελλείψεις που είχαμε και 2)το γεγονός ότι οι παίκτες μας έχουν μεγαλώσει με συγκεκριμένη νοοτροπία και στυλ παιξίματος, και δεν τους είναι καθόλου εύκολο να αλλάξουν μέσα σε ένα καλοκαίρι "μπασκετική ταυτότητα". Ας περιμένουμε λοιπόν ένα χρόνο ακόμα, όπως ήδη έγραψα, και να δούμε τότε τα αποτελέσματα, όταν αφενός θα έχουν όλοι επιστρέψει και αφετέρου οι παίκτες θα έχουν εξοικειωθεί με τη νέα φιλοσοφία. Το βασικό είναι, για μένα, ότι η επιλογή για πιο επιθετικό μπάσκετ ήταν μια ΣΩΣΤΗ επιλογή που ήρθε στον κατάλληλο χρόνο και δεν πρέπει να τη σταματήσουμε ,πριν ωριμάσει. Ας αφήσουμε τον Καζλάουσκας να δουλέψει και το επόμενο καλοκαίρι και να αναπτύξει τη δουλειά του. Εάν φύγει ο Καζλάουσκας, τότε είναι που ....σίγουρα θα επιστρέψουμε στην πεπατημένη, η οποία, όπως ήδη σημείωσα δεν επαρκεί πλέον
122001
QUOTE(petrovic @ Sep 21 2009, 02:44 ) *
Ναι ρε συ δίκιο έχεις , το επιθετικό στυλ δε μας βγήκε και γυρίσαμε στην πεπατημένη , αλλά πρέπει να δεις δύο πράγματα: 1) τις φοβερές ελλείψεις που είχαμε και 2)το γεγονός ότι οι παίκτες μας έχουν μεγαλώσει με συγκεκριμένη νοοτροπία και στυλ παιξίματος, και δεν τους είναι καθόλου εύκολο να αλλάξουν μέσα σε ένα καλοκαίρι "μπασκετική ταυτότητα". Ας περιμένουμε λοιπόν ένα χρόνο ακόμα, όπως ήδη έγραψα, και να δούμε τότε τα αποτελέσματα, όταν αφενός θα έχουν όλοι επιστρέψει και αφετέρου οι παίκτες θα έχουν εξοικειωθεί με τη νέα φιλοσοφία. Το βασικό είναι, για μένα, ότι η επιλογή για πιο επιθετικό μπάσκετ ήταν μια ΣΩΣΤΗ επιλογή που ήρθε στον κατάλληλο χρόνο και δεν πρέπει να τη σταματήσουμε ,πριν ωριμάσει. Ας αφήσουμε τον Καζλάουσκας να δουλέψει και το επόμενο καλοκαίρι και να αναπτύξει τη δουλειά του. Εάν φύγει ο Καζλάουσκας, τότε είναι που ....σίγουρα θα επιστρέψουμε στην πεπατημένη, η οποία, όπως ήδη σημείωσα δεν επαρκεί πλέον


Καταρχάς δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να αφήσουμε την πεπατημένη, όταν χάρη σ' αυτήν πήραμε 3 μετάλλια τα τελευταία 5 χρόνια και φαίνεται πως ταιριάζει στην ψυχοσύνθεση και τα αγωνιστικά χαρακτηριστικά των παικτών.
Δεύτερον, με εξαίρεση ίσως τον Παπαλουκά (που και γι' αυτόν αμφιβάλλω λόγω ηλικίας) κανένας από τους παίκτες που έλειψαν δεν μπορεί να προσφέρει κάτι εποικοδομητικό στο νέο επιθετικό στυλ που εκπροσωπεί ο Καζλάουσκας.
Τρίτον, εγώ έχω παρακολουθήσει καταπληκτικά ματς της εθνικής με το συγκεκριμένο στυλ παιχνιδιού, που έχουν προσφέρει και θέαμα εκτός από το αποτέλεσμα. Εξάλλου, ακόμη και η Ισπανία για την οποία γίνεται πολύ κουβέντα, εκεί στηρίζεται πρωτίστως: στη σφικτή, πιεστική άμυνα.
Μακάρι ο Καζλάουσκας να μπορέσει να βελτιώσει γενικά την εθνική και να την ανεβάσει επίπεδο, αν και διατηρώ μεγάλες επιφυλάξεις. Η Ελλάδα στο τουρνουά που τελείωσε ήταν πετυχημένη, αλλά το κάτι παραπάνω δεν το είδα...
captain charisma
τελικα καταφεραμε να σπασουμε τη καταρα του μικρου τελικου και πηραμε το χαλκινο μεταλλιο επειτα απο 60 χρονια blink.gif
μπραβο σε ολα τα παιδια για την μεγαλη αυτη επιτυχια τους!εκλεισαν τα στοματα οσων πιστευαν οτι δεν μπορουν να τα καταφερουν. και το χαλκινο μεταλλιο λαμπει σαν χρυσο!
το μεταλλιο σημερα το κερδισαμε χαρη στον σοφο ο οποιος σαν αλλος σακιλ πηρε παραμαζωμα ολους τους ψηλους της σλοβενιας!!σε αμυνα και επιθεση εκανε τα παντα ολα!!περιορισε τον καλυτερο ψηλο της σλοβενιας και του τουρνουα μαζι με γκαζολ..τον λορμπεκ!τι αλλο να του ζητησουμε?δεν πιστευω να παρουν τα μυαλα του αερα οπως το 2006 γιατι ειναι μεγαλο κεφαλαιο για το ελληνικο μπασκετ,και ελπιζω να διατηρηθει σ αυτη τη κατασταση για πολυ καιρο, και να δουλεψει σε καποιους τομεις που υστερει...πολυ καλη εμφανιση απο τον καλαθη παρολο που επιθετικα δεν εκανε και πολλα πραγματα βοηθησε σε αλλους τομεις...πιστευω πως σ αυτον βρηκαμε τον επομενο μεγαλο πλειμεκερ για την τρεχουσα 10ετια με την προυποθεση να βελτιωνεται συνεχεια.
mrproedros
Eurobasket 2009 Poland - Χάλκινο Μετάλλιο : Ελλάδα - Σλοβενία 57- 56 (20-9-09) το δραματικό τέλος

&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />
petrovic
QUOTE(122001 @ Sep 21 2009, 00:56 ) *
Καταρχάς δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να αφήσουμε την πεπατημένη, όταν χάρη σ' αυτήν πήραμε 3 μετάλλια τα τελευταία 5 χρόνια και φαίνεται πως ταιριάζει στην ψυχοσύνθεση και τα αγωνιστικά χαρακτηριστικά των παικτών.
Δεύτερον, με εξαίρεση ίσως τον Παπαλουκά (που και γι' αυτόν αμφιβάλλω λόγω ηλικίας) κανένας από τους παίκτες που έλειψαν δεν μπορεί να προσφέρει κάτι εποικοδομητικό στο νέο επιθετικό στυλ που εκπροσωπεί ο Καζλάουσκας.
Τρίτον, εγώ έχω παρακολουθήσει καταπληκτικά ματς της εθνικής με το συγκεκριμένο στυλ παιχνιδιού, που έχουν προσφέρει και θέαμα εκτός από το αποτέλεσμα. Εξάλλου, ακόμη και η Ισπανία για την οποία γίνεται πολύ κουβέντα, εκεί στηρίζεται πρωτίστως: στη σφικτή, πιεστική άμυνα.
Μακάρι ο Καζλάουσκας να μπορέσει να βελτιώσει γενικά την εθνική και να την ανεβάσει επίπεδο, αν και διατηρώ μεγάλες επιφυλάξεις. Η Ελλάδα στο τουρνουά που τελείωσε ήταν πετυχημένη, αλλά το κάτι παραπάνω δεν το είδα...


Την πεπατημένη πρέπει να την αφήσουμε για να εξαντλήσουμε όσες πιθανότητες έχουμε να χτυπήσουμε ΗΠΑ,Αργεντινή, Ισπανία,πλήρη Λιθουανία.Δεν λέω ότι είναι εύκολο. Πράγματι οι παίχτες μας δυσκολεύτηκαν πολύ φέτος. Αλλά πρέπει να το προσπαθήσουμε."Με όποιον δάσκαλο καθήσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις" .ο νεος δάσκαλος διδάσκει νέα γράμματα. γιατί το προεξοφλείς από τώρα ότι θα αποτύχουν να προσαρμοστούν οι παίκτες;ας κάνουμε υπομονή.
ElDelSak
QUOTE(qspock @ Sep 20 2009, 23:15 ) *
Εγγραφως φυσικα και οχι απευθειας απο τους ιδιους...

ΜΠΡΑΒΟ στα παιδια! ΑΘΛΟΣ! Με τις απουσιες και τα τοσα ακαταπαυστα λαθη (..), ειναι πραγματικο ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ!!! wav.gif

Και γυρνας να δεις τι λενε τα καναλια μας αμεσως μετα απο την μεγαλη αυτη επιτυχια, και εχεις οτιδηποτε αλλο, πολιτικα, ταινιες (αυτο που ειπαμε παραπανω), α, και ενας εχει αθλητικη εκπομπη: Ο Σκαι! Για να δουμε, για ναδουμε... ΑΜΑΝ! Ωρε για ποδοσφαιρο λενε αυτοι!! Λεει στα πεταχτα το αποτελεσμα ο Σκουντης και ο Καρμηρης, ΕΜΦΑΝΩΣ ΚΑΤΗΦΗΣ, δεν τον αφηνει να μιλησει, λεγοντας αργοτερα, αργοτερα αυτα! .. Απιστευτο? Οχι και τοσο, τουλαχιστον σε μενα.

Και η εκπομπη της ΕΡΤ καθε μερα μετα τους αγωνες, σημερα, μετα την πολυ μεγαλη αυτη επιτυχια της εθνικης και την κατακτηση του μεταλιου, εχει ηδη προγραμματιστει απο πριν να ΜΗΝ γινει!

Ενα μεγαλο ευχαριστω στα παιδια και τον προπονητη, ειστε μια ΟΑΣΗ στην ατελειωτη ελληνικη ΣΑΠΙΛΑ! blove.gif


έχω στείλει ένα mail εδώ στο κρατικό...όποιος θέλει ας κάνει copy paste και ας spamάρουμε λίγο να τους σπάσουμε με τη σειρά μας τα νεύρα.

"Μια ελληνική ΕΘΝΙΚΗ ομάδα κατέκτησε μετάλλιο χάλκινο σε πανευρωπαϊκό επιπεδο, συνεχίζοντας να κρατά ψηλά τη χώρα μας τα τελευταία 20 χρόνια και η ανεκδιήγητη ροή της "αθλητικής κυριακής" αρχιζει με το μίζερο ελληνικό - "αρχίζουμε με ποδόσφαιρο και ολυμπιακό, παναθηναϊκό" τα λόγια του κ. παρουσιαστούλη - πρωτάθλημα του οποίου οι κορυφαίες ομάδες ανταγωνίζονται,σε ευρωπαικό επίπεδο, άνετα με ομάδες 2ης κατηγορίας ανεπτυγμένων ποδοσφαιρικά χωρών.
Κρίμα. Και επειδή η κριτική χωρις προτάσεις εκπληρώνει μονο το μισό σκοπό της, προτείνω να ονομάσετε την εκπομπούλα σε "ποδοσφαιρική κυριακή".
Τέλος, ας ενημερωθεί ο πολυσχολιαστής του τελικού Κ. ΧατζηΤέτοιος, οτι η δουλειά του ήταν να σχολιάσει τον τελικό και όχι να παραλήρεί επι 30 λεπτά αδιαφορώντας για το παιχνίδι και την έτερη ομάδα που ΑΓΩΝΙΖΟΤΑΝ εκείνη τη στιγμή...Τι sportsman.!!??!!...Ας άφηνε τουλάχιστον τον αξιόλογο Λιμνιάτη να πει κανένα σωστό και εύστοχο σχόλιο όπως έκανε σε όλα τα παιχνίδι....
Εντάξει, εντάξει , το μάθαμε πια οτι ο Turiaff ειναι ο μόνος παίχτης που "γυρισε" μετά απο εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς, οτι ο Diaw είναι Ντιαό και όχι Ντιο και οτι τάδε είναι "μεγάλος"! "καταπληκτικός"! ή "τεράστιος" παίχτης. Ναι καταπληκτικός και μείς κατάπληκτοι..."

QUOTE(GMlls @ Sep 20 2009, 22:45 ) *
τραγική κατάσταση στην έρτ. πήραμε μετάλλιο και δείχνουν τον μην πω. και η εκπομπή που είναι; γιατί δεν την δείχνουν στην ερτ1;

που είναι ο βλαχόπουλος; οεο;

στην ερτ1 αυτή τη στιγμή έχει ενα ωραιότατο γλειφο....νι. 30 δεύτερα κράτησε...


Χα χα "γιατί δεν τη δείχνουν στη ετ1?"
όλοι έχουμε πια ακούσει κάποια στιγμή για τα lead in- lead out της μ@L@kzmnz τηλεοπτικής πραγματικότητας.......

Εμετός sad.gif
zorba
QUOTE(panos75 @ Sep 20 2009, 22:12 ) *
Ρε παιδιά, Ε Λ Ε Ο Σ!!!!!!

Πήραμε μετάλιο ενώ ελάχιστοι το πίστευαν, σπάσαμε την κατάρα των μικρών τελικών, και μερικοί μας έχουν πρήξει με την ψύχωση τους εναντίον του Καζλάουσκας.
Που ήταν όλοι αυτοί οι λεβέντες όταν το 2005 και το 2006 ο Γιαννάκης έκανε του κόσμου τις παπαριές στον πάγκο;
Τουμπεκί τότε αλλά τώρα με τον Λιθουανό που είναι εύκολος στόχος βγάζουμε το άχτι μας;
Δηλαδή ο κόουτς δεν πιστώνεται τίποτε από την επιτυχία της ομάδας; Μόνοι τους τα κατάφεραν οι παίκτες;

Πάρτε την κοπέλα σας (ή τον άντρα σας), πηγαίντε να ξεσκάσετε λίγο και αύριο που θα είστε πιο ψύχραιμοι τα ξαναλέμε.


Προφανώς δεν σου έγινε κατανοητό ότι αυτοί που κράζουν το Λιθουανό είναι οι υποστηρικτές της δικής του "φιλοσοφίας", ήτοι του γρήγορου ρυθμού και της πιεστικής άμυνας σ' όλο το γήπεδο, αυτής της φιλοσοφίας που ο Καζλα πρόδωσε στο βωμό του μεταλλίου...
Και κάτι ακόμα: είναι οι ίδιοι που έκραζαν και το Γιαννάκη για τον ίδιο ακριβώς λόγο...

Τώρα πάρε την κοπέλα σου ή τον άντρα σου πήγαινε καμιά βόλτα να ξεσκάσεις... και τα ξαναλέμε
sothrakhss13
Οι αλλοι ηταν κουλοι.οχι εμεις ομαδαρα
michael13
TA HIGHLIGHTS TIS ETHNIKIS cool.gif
http://www.youtube.com/watch?v=3wbJekH42Gg
Ευμένης
QUOTE(sothrakhss13 @ Sep 21 2009, 15:53 ) *
Οι αλλοι ηταν κουλοι.οχι εμεις ομαδαρα


Μια άποψη χαρακτηριστική της Ελλάδας της παρακμής, της ήττας, του μύθου της ψωροκώσταινας. Όταν έχεις πείσει τον εαυτό σου ότι η χώρα είναι μόνο για να τρώει καρπαζιές, τότε δεν μπορείς να πιστέψεις ότι υπάρχουν εκφάνσεις της ζωής μας σε αυτή την γη στις οποίες η Ελλάδα είναι υπερδύναμη!!!

Δεν μπορεί εμείς οι άχρηστοι να πετύχουμε ο,τιδήποτε με την αξία μας! Οι άλλοι ήταν κουλοί, εμείς απλά τυχεροί. Οι άλλοι ήταν άξιοι, εμείς κλεφτοκοτάδες της επιτυχίας! Οι άλλοι έπρεπε να κερδίσουν, εμείς έπρεπε να βουλιάξουμε, να πατώσουμε, για να γυρίσουμε στην Ελλάδα της μιζέριας και να βγάλουμε χολή ο ένας για τον άλλο. Γιατί έχουμε πιστέψει πως μάς αξίζει μόνο ο απόπατος! Τα άλλα, τα σπουδαία, τα μεγάλα είναι για τους άλλους, τους νικητές αυτού του κόσμου!! Εμείς ας κοιτάξουμε τα χάλια μας!

Μακάρι να μην υπήρχε κι αυτό το καταραμένο το μπάσκετ να μας θυμίζει ότι με όνειρο, δουλειά και τόλμη υπάρχει ελπίδα να ανοίξουμε κι εμείς κάποτε τα φτερά μας! Θα νοιώθαμε έτσι καλύτερα με την μιζέρια και την ηττοπάθειά μας. Τουλάχιστον τις έχουμε συνηθίσει!

traveller
QUOTE(Ευμένης @ Sep 21 2009, 20:20 ) *
Μια άποψη χαρακτηριστική της Ελλάδας της παρακμής, της ήττας, του μύθου της ψωροκώσταινας. Όταν έχεις πείσει τον εαυτό σου ότι η χώρα είναι μόνο για να τρώει καρπαζιές, τότε δεν μπορείς να πιστέψεις ότι υπάρχουν εκφάνσεις της ζωής μας σε αυτή την γη στις οποίες η Ελλάδα είναι υπερδύναμη!!!

Δεν μπορεί εμείς οι άχρηστοι να πετύχουμε ο,τιδήποτε με την αξία μας! Οι άλλοι ήταν κουλοί, εμείς απλά τυχεροί. Οι άλλοι ήταν άξιοι, εμείς κλεφτοκοτάδες της επιτυχίας! Οι άλλοι έπρεπε να κερδίσουν, εμείς έπρεπε να βουλιάξουμε, να πατώσουμε, για να γυρίσουμε στην Ελλάδα της μιζέριας και να βγάλουμε χολή ο ένας για τον άλλο. Γιατί έχουμε πιστέψει πως μάς αξίζει μόνο ο απόπατος! Τα άλλα, τα σπουδαία, τα μεγάλα είναι για τους άλλους, τους νικητές αυτού του κόσμου!! Εμείς ας κοιτάξουμε τα χάλια μας!

Μακάρι να μην υπήρχε κι αυτό το καταραμένο το μπάσκετ να μας θυμίζει ότι με όνειρο, δουλειά και τόλμη υπάρχει ελπίδα να ανοίξουμε κι εμείς κάποτε τα φτερά μας! Θα νοιώθαμε έτσι καλύτερα με την μιζέρια και την ηττοπάθειά μας. Τουλάχιστον τις έχουμε συνηθίσει!


Πας να συνδέσεις τα ασύνδετα. Ο άνθρωπος είπε "δεν είμαστε εμείς σούπερ αλλά οι άλλοι κουλάδια" πράγμα με το οποίο σαφώς διαφωνώ αλλά όλα αυτά που γράφεις δεν ...κολλάνε.

Η επιτυχία στον αθλητισμό δεν πρέπει να ερμηνεύεται σαν προσπάθεια για ...εθνική ανάταση laugh.gif και η αποτυχία δεν είναι αφορμή για εθνικό μιρολόι.
Και το Πακιστάν έχει πολύ καλή ομάδα στο χόκεϊ επί χόρτου που πρωταγωνιστεί μονίμως αλλά Πακιστάν είναι. Ομοίως η Αιθιοπία έχει πολύ καλούς δρομείς στους δρόμους αντοχής. Ε και??
Στον αντίποδα η Φινλανδία δε φαίνεται πουθενά σε ομαδικό σπορ. Άντε να βγάλει κανένα οδηγό αγώνων και κανέναν ακοντιστή .

Επιυχίες στο μπάσκετ έχουμε από την εποχή του Τρότζου και του Αμερικάνου σε συλλογικό επίπεδο και σε εθνικό από την εποχή του Ντουκσάιρ. Λοιπόν??

Άλλο το μπάσκετ φίλε μου (που γενικώς μας πάει σαν άθλημα και μακάρι να συνεχίσει να μας δίνει χαρές) και άλλο αυτο που γράφεις εσύ.
AZ1980
Πολύ μεγάλη επιτυχία της Εθνικής!

Μακάρι να είχε "φρεσκαριστεί" νωρίτερα το δίδυμο των γκαρντ και στον ημιτελικό.

Πολύ πετυχημένη πάντως η φετινή προσπάθεια.

Μπράβο σε όλους!

Εύχομαι ο Σόφο να συνεχίσει έτσι! Χρόνια τώρα επιμένουμε πολλοί πως ο παίκτης αυτός είναι το μεγαλύτερο κεφάλαιο Εθνικής και Ολυμπιακού. Είναι εντελώς στο χέρι του να τα παρασύρει όλα στο διάβα του, και να γίνει παίκτης - μύθος!


bball.gif
mrproedros
Eurobasket 2009 Poland - Τα δύο μεγάλα παιχνίδια της Ελλάδας με δραματικά φινάλε - Προημιτελικά 18-9-09 : Turkey - Greece 74-76 , Μικρός Τελικός Χάλκινο Μετάλλιο 20-9-09 : Greece - Slovenia 57-56

&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />
dominik
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Sep 21 2009, 02:30 ) *
Για να κρινουμε τον προπονητη πρεπει να κρινουμε το υλικο που ειχε στα χερια του.
Για να κανουμε αντικεμενικη αναλυση γιατι ειμαστε υποκειμενικοι ειτε υπερ ειτε κατα των ελληνων παικτων
η acb πριν το ευρωμπασκετ ειχε κανει αναλυση της δυναμικοτητας των ομαδων
http://translate.google.com/translate?hl=e...cial%26hs%3D6eu

RANKING POTENTIAL 3º

Η ελλαδα ειχε το τριτο καλυτερο υλικο ακομη και με τις απουσιες οι οποιες τοσο πολυ μνημονευτηκαν απο τον προπονητη και τους δημοσιογραφους.Θεωρητικα εφτασε εκει που μπορουσε.
Στην πραγματικοτητα ομως οι εμφανισεις της ηταν κακες εχασε απο την ομαδα με το δωδεκατο καλυτερο υλικο και προκριθηκε στο νημα με την ομαδα με το ενατο εκτελωντας 35 βολες ενω η τουρκια 13.
Αλλες ομαδες με χειροτερο υλικο επαιξαν καλυτερο μπασκετ ενω αν ειμαστε σε αλλο ομιλο ακομα και η προκριση στην οκταδα θα ηταν αμφιβολη.Αυτη ειναι η πραγματικοτητα.
Οι εμφανισεις της ομαδας λοιπον οχι η θεση ηταν σαφως και πολυ κατωτερες του υλικου της και αυτο δεν μπορει παρα να ειναι ευθυνη του προπονητη.Κατα την γνωμη μου δεν φτάνει ουτε στο 60% των δυνατοτητων παικτων αν και καποιος μπορει να διαφωνει στο ποσοστο.Και οι αλλες ομαδες ειχαν απουσιες αν φερουν τους καλους τους παικτες με τον γιονας δυσκολα να παμε πανω απο πεμπτοι εκτοι στο μελλον.
Σλοβενοι,γαλλοι και σερβοι ειχαν ηδη απο φετος καλυτερη ομαδα απο την ελληνικη και η διαφορα θα ανοιξει κι αλλο λογω των πιο σημαντικων απουσιων που ειχαν αλλα και του νεαρου της ηλικιας των παικτων τους

Αν θελει η ομαδα να διατηρηθει απλά στο ιδιο επιπεδο και να παει πιο ψηλα χρειαζεται καλυτερο προπονητη ειναι απλά τα πραγματα

πολυ εμπαθεια βρε αδερφε..
τριτους μας ειχανε με βαση το ρανκινγκ και τριτοι βγηκαμε..επομενως ΠΕΤΥΧΑΜΕ!!!!
επισης δεν καταλαβαινω απο που συμπεραινεις οτι οι 3 ομαδες που αναφερεις ειναι καλυτερες..?
μας νικησε κανεις ανετα??περα αο τη σερβια που ηταν η εκπληξη του τουρνουα,οι αλλες δυο ομαδες ειδαν,για
ακομα μια φορα,την πλατη μας και αυτο μενει στην ιστορια..
Hakeem Olajuwon
QUOTE(dominik @ Sep 22 2009, 14:59 ) *
πολυ εμπαθεια βρε αδερφε..
τριτους μας ειχανε με βαση το ρανκινγκ και τριτοι βγηκαμε..επομενως ΠΕΤΥΧΑΜΕ!!!!
επισης δεν καταλαβαινω απο που συμπεραινεις οτι οι 3 ομαδες που αναφερεις ειναι καλυτερες..?
μας νικησε κανεις ανετα??περα αο τη σερβια που ηταν η εκπληξη του τουρνουα,οι αλλες δυο ομαδες ειδαν,για
ακομα μια φορα,την πλατη μας και αυτο μενει στην ιστορια..


Δεν ειναι εμπαθεια ειναι αληθεια.Μας περασε η σερβια που ειχε σαφως χειροτερο υλικο οπως και να το δεις αρα θα μπορουσαμε παραπανω.Επισης οι μπουκ μας ειχαν δευτερους πριν την ισπανια.
Με την ιδια λογικη ο γιαννακης ειναι επιτυχημενος επειδη ο ολυμπιακος τερματισε δευτερος
Αν ο γιαννακης περσι ηταν επιτυχημενος τοτε και η εθνικη ομαδα ειναι αλλα μονο τοτε
Συμπεραινω οτι οι 3 ομαδες ειναι καλυτερες απο την συνολικη τους παρουσια στο τουρνουα.
Η γαλλια μας κερδισε ενω ηθελε να χασει! και επεσε πάνω στην ισπανια,
Οι σερβοι μας περασαν και ειχαν εμφανως καλυτερη ομαδα ενω του χρονου μπορει να τους ψαχνουμε με το κυαλι
Την σλοβενια την κερδισαμε κατακοπη χωρις ντραγκιτς,σμοντις,ουντριχ του χρονου θα χασουμε ανετα αν παιζουν ολοι αυτοι για να μη βαλω και τον βουγιασιτς.Ενω την τουρκια την κερδισαμε με την διαιτησια και του χρονου θα εχει οκουρ μεσα στην τουρκια.Δυσκολα τους κερδιζουμε.
Η ιστορια δεν αλλαζει αλλα του χρονου μας βλεπω πεμπτοεκτους και πολυ πιθανον και παρακατω.Αντικειμενικα
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.