Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ 2017-18 ΕΣΚΑ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Υποδομές
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
jhantzop
Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ 2017-18 ΕΣΚΑ
gavronick
1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΦΙΛΟΘΕΗ - ΝΕΟΙ ΑΡΚΤΟΥΡΟΙ 38 - 32
tiramolas111
ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΚΟΥ Β ΤΟΥ ΔΟΥΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΣ ΜΑΖΙΚΕΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ
ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ Ο ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΤΟΥ PAO BC
ΞΕΡΗ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΕΚΑΝΑΝ ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ???ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΕΦΥΓΑΝ ΠΑΙΚΤΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ Β ΤΟΥ ΔΟΥΚΑ.
erasitexnis
ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ - ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ 16-103

ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ
fairbasket
QUOTE (erasitexnis @ Sep 24 2017, 12:13 ) *
ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ - ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ 16-103

ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ

Λυπάμαι που το λέω,αλλά και λίγη ντροπή στα Βριλήισσια δε βλάπτει........
m-papous
QUOTE (fairbasket @ Sep 24 2017, 13:52 ) *
Λυπάμαι που το λέω,αλλά και λίγη ντροπή στα Βριλήισσια δε βλάπτει........

Το ψάρι βρωμάει απ' το κεφάλι.

Έχω δει αγώνα υποδομών που στον πάγκο βρίσκεται και το κεφάλι, χάνουν με 15 πόντους στο τελευταίο λεπτό και οι οδηγίες είναι φάουλ και ξύλο να το γυρίσουμε.
tekton
QUOTE(m-papous @ Sep 24 2017, 14:37 ) *
Το ψάρι βρωμάει απ' το κεφάλι.

Έχω δει αγώνα υποδομών που στον πάγκο βρίσκεται και το κεφάλι, χάνουν με 15 πόντους στο τελευταίο λεπτό και οι οδηγίες είναι φάουλ και ξύλο να το γυρίσουμε.


Γιατί ρε συ m-papous σου βρωμάει το κεφάλι; Έχεις να μας πει κάτι συγκεκριμένο ή πετάς αρλούμπες;
Έλεος με τις αερολογίες του καθένα. Λυπήσου μας.
m-papous
QUOTE (tekton @ Sep 24 2017, 14:48 ) *
Γιατί ρε συ m-papous σου βρωμάει το κεφάλι; Έχεις να μας πει κάτι συγκεκριμένο ή πετάς αρλούμπες;
Έλεος με τις αερολογίες του καθένα. Λυπήσου μας.

Εντάξυ σε λυπάμαι.
geogian13
QUOTE(fairbasket @ Sep 24 2017, 13:52 ) *
Λυπάμαι που το λέω,αλλά και λίγη ντροπή στα Βριλήισσια δε βλάπτει........

Το παιχνίδι το είδατε όσοι μιλάτε για ντροπές ή απλά λέτε κάτι για να δείξετε πόσο έξυπνοι είστε
m-papous
QUOTE (geogian13 @ Sep 24 2017, 17:02 ) *
Το παιχνίδι το είδατε όσοι μιλάτε για ντροπές ή απλά λέτε κάτι για να δείξετε πόσο έξυπνοι είστε

Και για να μπω στην ουσία, το να μιλάμε για αποτελέσματα ομάδων που μπαίνουν δεύτερες ή τρίτες σε ένα τουρνουά είναι ναχουμε να λέμε.
fairbasket
QUOTE (geogian13 @ Sep 24 2017, 17:02 ) *
Το παιχνίδι το είδατε όσοι μιλάτε για ντροπές ή απλά λέτε κάτι για να δείξετε πόσο έξυπνοι είστε

Για να να είμαι πολύ συγκεκριμένος.Ντροπή και πολύ ντροπή.Τον αντίπαλο δεν τον εκμηδενίζεις και δεν τον σκοτώνεις!!!!Αφού έχεις εξασφαλίσει διαφορά 30 πόντων φερειπείν από το 1ο δεκάλεπτο, δεν ασχολείσαι καν με το παιχνίδι ούτε σαν μορφή προπόνησης.Είμαι 10 χρόνια στον κολοχώρο με το παιδί μου και έχω δει όλους τους κομπλεξικούς να προσπαθήσουν να δείξουν (σε ποιούς???)ότι έχουν υπερομάδα απέναντι στους κουλούς.Συγχαρητήρια!!!!Έχω να πω ένα πράγμα, από τις 3 ομάδες που έχω περάσει(στις 2 ήμουν ενεργός στα διοικητικά), ουδέποτε προπονητής μου-μας δεν ξεφτίλισε αντίπαλο. Να ξέρετε ένα πράγμα, όλο το κακό που προκαλούμε στις ψυχές άλλων παιδιών γυρίζει πάνω μας. Και όταν θα είστε η υπερομάδα-το φαβορί- οι παιχταράδες-- και πάτε όχι μόνο φουλ για άνοδο αλλά και για να σαρώσετε,τότε θα δείτε τα ανεξήγητα' σπασμένα, χέρια -πόδια- κεφάλια,βαρείς τραυματισμούς από το πουθενά και θα αναρρωτιέστε για την ατυχία.Και για να πω την αλήθεια, έχω πολλά παραδείγματα.
geogian13
QUOTE(fairbasket @ Sep 24 2017, 21:41 ) *
Για να να είμαι πολύ συγκεκριμένος.Ντροπή και πολύ ντροπή.Τον αντίπαλο δεν τον εκμηδενίζεις και δεν τον σκοτώνεις!!!!Αφού έχεις εξασφαλίσει διαφορά 30 πόντων φερειπείν από το 1ο δεκάλεπτο, δεν ασχολείσαι καν με το παιχνίδι ούτε σαν μορφή προπόνησης.Είμαι 10 χρόνια στον κολοχώρο με το παιδί μου και έχω δει όλους τους κομπλεξικούς να προσπαθήσουν να δείξουν (σε ποιούς???)ότι έχουν υπερομάδα απέναντι στους κουλούς.Συγχαρητήρια!!!!Έχω να πω ένα πράγμα, από τις 3 ομάδες που έχω περάσει(στις 2 ήμουν ενεργός στα διοικητικά), ουδέποτε προπονητής μου-μας δεν ξεφτίλισε αντίπαλο. Να ξέρετε ένα πράγμα, όλο το κακό που προκαλούμε στις ψυχές άλλων παιδιών γυρίζει πάνω μας. Και όταν θα είστε η υπερομάδα-το φαβορί- οι παιχταράδες-- και πάτε όχι μόνο φουλ για άνοδο αλλά και για να σαρώσετε,τότε θα δείτε τα ανεξήγητα' σπασμένα, χέρια -πόδια- κεφάλια,βαρείς τραυματισμούς από το πουθενά και θα αναρρωτιέστε για την ατυχία.Και για να πω την αλήθεια, έχω πολλά παραδείγματα.

Επειδή όπως είπες δεν ήσουν στο γήπεδο,τα Βριλήσσια μετά το πρώτο δεκάλεπτο δεν πίεσαν καθόλου όπως συνηθίζουν να κάνουν ούτε προσπάθησαν να σκοτώσουν τον αντίπαλο.Το σκορ πήρε αυτή την έκταση λόγω της τεράστιας διαφοράς δυναμικότητας των δύο ομάδων,εκτός και αν έπρεπε τα παιδιά να χάνουν τα λευ-απ,μιας και οι παίκτες του Αοκ έκαναν συνέχεια λάθη.Οι μόνοι που πρέπει να ντρέπονται είναι οι υπεύθυνοι της ΕΣΚΑ που επιτρέπουν να γίνονται τέτοια παιχνίδια και δεν έχουν προχωρήσει ακόμα στη δημιουργία της Γ κατηγορίας
storm2
Η ΕΣΚΑ να καταλαβει επιτελους οτι κανενας δεν εχει όφελος απο αυτα τα άνισα παιχνιδια. Ουτε οι ομαδες βελτιώνονται, ουτε οι παικτες (οι μεν νομίζουν επειδη νικησαν με τεράστια διαφορα οτι ειναι Γκαληδες, ενω οι δε απογοητεύονται και τα παρατανε), ουτε το άθλημα προάγεται. Οι ομαδες χαραμιζουν ενα ολόκληρο χειμώνα για να παιζουν αδιάφορα παιχνιδια και μετα απο 1-2 νοκ αουτ αγωνες αποκλείονται.

Προτάσεις κατα καιρο εχουν ειπωθεί (γ κατηγορία, η α φαση να ειναι σε ενα γυρο κλπ), αλλες ενώσεις εφαρμόζουν αλλους τροπους διεξαγωγής κανενας δεν τους κανει; Τετοια απαξίωση / αδιαφορία; Μονο τις 4-5 καλές ομαδες της Α κατηγορίας βλέπουν; (το "καλές" ειναι επειδη κανουν 6-7 μεταγραφές καθε χρονο) Στις εκατοντάδες ομαδες της Β τι κίνητρο θα δοθεί για να υπαρχει τουλαχιστον ανταγωνισμός; Να μην μιλήσω για τον θεςμο της μικτης ΕΣΚΑ (εξαιρούνται οι προπονητες της) που προπονούν τα παιδια μονο και δίνουν ελάχιστους αγωνες...


Ξερω, οι πιο παλιοί θα πουν "τι μας λες ρε μεγάλε, τα εχουμε πει χίλιες φορες", οι ομαδες ομως και οι προπονητες της τι κανουν για αυτο; Θελουν βελτιώσεις η τους συμφέρει να ρίχνουν κατοστάρες σε ανύπαρκτους σντιπαλους για να παραμυθιάζουν τους γονεις; Μετα θελουν λεει να βγάλουν παικτες για την ανδρική ομαδα... Αν δεν ισχυει ας αντιδράσουν. Επισης δεν ειδα κάνανε μπασκετικό website/blog να σηκωνει το θεμα. Μονο το σκορ 115-7 μας νοιαζει!
dream04
[quote name='storm2' date='Sep 25 2017, 05:34 ' post='855162']
Η ΕΣΚΑ να καταλαβει επιτελους οτι κανενας δεν εχει όφελος απο αυτα τα άνισα παιχνιδια. Ουτε οι ομαδες βελτιώνονται, ουτε οι παικτες (οι μεν νομίζουν επειδη νικησαν με τεράστια διαφορα οτι ειναι Γκαληδες, ενω οι δε απογοητεύονται και τα παρατανε), ουτε το άθλημα προάγεται. Οι ομαδες χαραμιζουν ενα ολόκληρο χειμώνα για να παιζουν αδιάφορα παιχνιδια και μετα απο 1-2 νοκ αουτ αγωνες αποκλείονται.

Προτάσεις κατα καιρο εχουν ειπωθεί (γ κατηγορία, η α φαση να ειναι σε ενα γυρο κλπ), αλλες ενώσεις εφαρμόζουν αλλους τροπους διεξαγωγής κανενας δεν τους κανει; Τετοια απαξίωση / αδιαφορία; Μονο τις 4-5 καλές ομαδες της Α κατηγορίας βλέπουν; (το "καλές" ειναι επειδη κανουν 6-7 μεταγραφές καθε χρονο) Στις εκατοντάδες ομαδες της Β τι κίνητρο θα δοθεί για να υπαρχει τουλαχιστον ανταγωνισμός; Να μην μιλήσω για τον θεςμο της μικτης ΕΣΚΑ (εξαιρούνται οι προπονητες της) που προπονούν τα παιδια μονο και δίνουν ελάχιστους αγωνες...


Ξερω, οι πιο παλιοί θα πουν "τι μας λες ρε μεγάλε, τα εχουμε πει χίλιες φορες", οι ομαδες ομως και οι προπονητες της τι κανουν για αυτο; Θελουν βελτιώσεις η τους συμφέρει να ρίχνουν κατοστάρες σε ανύπαρκτους σντιπαλους για να παραμυθιάζουν τους γονεις; Μετα θελουν λεει να βγάλουν παικτες για την ανδρική ομαδα... Αν δεν ισχυει ας αντιδράσουν. Επισης δεν ειδα κάνανε μπασκετικό website/blog να σηκωνει το θεμα. Μονο το σκορ 115-7 μας νοιαζει!
[/quote

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για τη διάρθρωση του πρωταθλήματος παιδικού της Β ΕΣΚΑ. ΚΑΝΕΙΣ δεν ενδιαφέρεται για τα εκατοντάδες παιδιά που παίζουν σε όλες αυτές τις ομάδες.Υπαρχουν ομάδες που προσπαθούν να καλλιεργήσουν το άθλημα και να παίζουν όλοι, ενώ άλλοι κάνουν πρωταθλητισμό "ξεφτιλίζοντας" και παίζοντας με 5-7 παίκτες.
ΜΠΡΑΒΟ στα σωματεία που έχουν τέτοιους προπονητές που ενώ το σκορ ειναι 90-13 και θέλει 1.30 λεπτό παίρνει time out για να πάει στα 100.
Πρέπει να γίνει ριζική αναδιάρθρωση της Β κατηγορίας, βάζοντας τις ομάδες που θέλουν πρωταθλητισμό σε ένα όμιλο απο τον οποίο θα ανεβαίνουν οι 2 για την Α.
Οι υπόλοιπες ομάδες σε ομίλους και να υπάρχει πρωταθλητής για την Β κατηγορία με πρόκριση των 2 κάθε ΟΜΙΛΟΥ και μετα χιαστι και final four για τον πρώτο.
Έτσι το πρωτάθλημα θα αποκτήσει μεγαλύτερο ενδιαφέρον και θα ειναι πιο ανταγωνιστικό.
Harys_no gate
Πολύ ωραίες τοποθετήσεις 2 τελευταίες πραγματικά. Για να γίνει ανταγωνιστικό κάτι πρέπει να δίνει κίνητρο σε όλους. Τουλάχιστον είναι κάποιες προτάσεις που έχουν βάση. Προσωπικά πιστεύω για να μην είναι κανείς αδικημένος η πρόταση με την νοκ αουτ α φάση σε ένα γύρο (εκεί και θα υπάρχει ενδιαφέρον για να φτιαχτεί η β δίκαια και σωστά ανά χρόνο και θα είναι ολοι στη τσίτα , όσοι θέλουν να περάσουν . Αίσθημα αδικίας δεν θα υπάρχει γιατί την επόμενη χρονιά θα γίνει ακριβώς το ίδιο) Φτιάχνεις β κατηγορία παίζεις για άνοδο και φτιάχνεις και γ κατηγορία . Απο β σε α άνοδο κτλ η γ βγάζει και αυτή τους νικητές της.
και του χρόνου απο την αρχή. Έτσι θα έχει συνέχεια ενδιαφέρον χωρίς να έχει αδικηθεί κάποιος. Οπώς και η απο κάτω πρόταση του dream.

[quote name='Harys_no gate' date='Sep 25 2017, 11:38 ' post='855167']
Πολύ ωραίες τοποθετήσεις 2 τελευταίες πραγματικά. Για να γίνει ανταγωνιστικό κάτι πρέπει να δίνει κίνητρο σε όλους. Τουλάχιστον είναι κάποιες προτάσεις που έχουν βάση. Προσωπικά πιστεύω για να μην είναι κανείς αδικημένος η πρόταση με την νοκ αουτ α φάση σε ένα γύρο (εκεί και θα υπάρχει ενδιαφέρον για να φτιαχτεί η β δίκαια και σωστά ανά χρόνο και θα είναι ολοι στη τσίτα , όσοι θέλουν να περάσουν . Αίσθημα αδικίας δεν θα υπάρχει γιατί την επόμενη χρονιά θα γίνει ακριβώς το ίδιο) Φτιάχνεις β κατηγορία παίζεις για άνοδο και φτιάχνεις και γ κατηγορία . Απο β σε α άνοδο κτλ η γ βγάζει και αυτή τους νικητές της.
και του χρόνου απο την αρχή. Έτσι θα έχει συνέχεια ενδιαφέρον χωρίς να έχει αδικηθεί κάποιος. Οπώς και η απο κάτω πρόταση του dream.
[/quote
Εννοούσα σε 1 γύρο η πρώτη φάση οχι νοκ άουτ
julius ervin
τα παιδο-εφηβικα ειναι η αρχη του προβλ. για το ελληνικο μπασκετ.δεν υπαρχει κανενα ενδιαφερον απο την εσκα και τηνεοκ.χρειαζεται πληρης αναδιαρθρωση .υποβαθμιση του αποτελεσματος,αλλαγη στον τροπο κατανομης των ομιλων,απαγορευση της ζωνης,του πικενρολ και υποχρεωτικη ενασχοληση κανονικων προπονητων.επισης απαγορευση μανατζερ και οριο στις μεταγραφες.
tommie1983
QUOTE (fairbasket @ Sep 24 2017, 13:52 ) *
Λυπάμαι που το λέω,αλλά και λίγη ντροπή στα Βριλήισσια δε βλάπτει........

Όποιος παρακολουθεί στοιχειωδώς παιδικά ξέρει ότι τέτοια αποτελέσματα είναι πολύ συνηθισμένα. Αν τα Βριλήσσια δεν πίεζαν σε όλο το γήπεδο ή δεν κυνήγησαν την 100άρα σταματώντας πχ τον χρόνο, τότε δεν υπάρχει λόγος ντροπής. Η ΕΣΚΑ θα έπρεπε από καιρό να έχει προβληματιστεί με τέτοια αποτελέσματα.
fairbasket
QUOTE (tommie1983 @ Sep 25 2017, 14:50 ) *
Όποιος παρακολουθεί στοιχειωδώς παιδικά ξέρει ότι τέτοια αποτελέσματα είναι πολύ συνηθισμένα. Αν τα Βριλήσσια δεν πίεζαν σε όλο το γήπεδο ή δεν κυνήγησαν την 100άρα σταματώντας πχ τον χρόνο, τότε δεν υπάρχει λόγος ντροπής. Η ΕΣΚΑ θα έπρεπε από καιρό να έχει προβληματιστεί με τέτοια αποτελέσματα.

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ-ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 84-85 ΠΑΙΔΕΣ Β'
ΤΟΜΜΙΕ τέτοια αποτελέσματα τα είδαμε πολλές φορές και σου περιέγραψα τους δράστες,συμμετείχαν και διαιτητές δυστυχώς....
Το ματς που ανέφερα είχε πολύ πάθος και πολύ ξύλο που επέτρεψε ο μοναχικός καουμποϋ διαιτητής, ο οποίος είχε και εφηβικό μετά.Δεν μερολήπτησε, ή μάλλον μερολήπτησε υπέρ της παγκοσμίου ομοσπονδίας κ-2.
tommie1983
Βριλήσσια- ΠΑΚ Χαλανδρίου= 100-20

Κάπως έτσι θα πάει όλος ο όμιλος για τα Βριλήσσια. Χωρίς ούτε ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι. Και το θέμα είναι πώς θα αντιδράσουν όταν στα μπαράζ βρουν ομάδα στα μέτρα τους.

gavronick
3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΦΙΛΟΘΕΗ - ΤΡΕΙΣ ΑΣΤΕΡΕΣ 56 - 41
dream04
QUOTE (gavronick @ Oct 1 2017, 20:08 ) *
3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΦΙΛΟΘΕΗ - ΤΡΕΙΣ ΑΣΤΕΡΕΣ 56 - 41


Ξέρεις κάποιος το σύστημα διεξαγωγής του πρωταθλήματος Β ΠΑΙΔΩΝ.
Θα υπάρχουν ομάδες που θα αγωνιστούν για ανοδο στην Α η οι πρώτοι θα παραμείνουν στη Β;;
Εαν ξέρει κάποιος ας απαντήσει.
storm2
QUOTE (dream04 @ Oct 3 2017, 08:59 ) *
Ξέρεις κάποιος το σύστημα διεξαγωγής του πρωταθλήματος Β ΠΑΙΔΩΝ.
Θα υπάρχουν ομάδες που θα αγωνιστούν για ανοδο στην Α η οι πρώτοι θα παραμείνουν στη Β;;
Εαν ξέρει κάποιος ας απαντήσει.


Ότι ρωτάς υπάρχει στην προκήρυξη της ΕΣΚΑ (διάβασε παράγραφο "Τρόπος διεξαγωγής"):
http://eska.gr/wp-content/uploads/2017/09/...-2017-2018.doc


Σχετικά με την πρόκριση/άνοδο στην Α κατηγορία:
Τα διασταυρώματα της Β φάσης έχουν ήδη γνωστοποιηθεί από την ΕΣΚΑ
http://eska.gr/wp-content/uploads/2017/09/...-Π-2016-17.doc

Οι ομάδες που προκρίνονται στην επόμενη φάση μπαίνουν σε κλήρωση και η κάθε ομάδα ανάλογα με τον αριθμό της κλήρωσης, παίζει τους παρακάτω αγώνες:
http://eska.gr/wp-content/uploads/2017/09/...-Π-2016-17.doc
coach_k

Πάντως αν διαβάσετε τη συμπληρωματική είναι λίγο στοχευμένο ποιες ομάδες θέλουν να ανεβάσουν (παίρνοντας τους 2 πρώτους από κάποιος συγκεκριμένους ομίλους και από τους υπόλοιπους μόνο τον πρώτο), ίσως και αυτό που ειπώθηκε από κάποιον φίλο πριν μερικά posts να είναι πιο καλο, δηλαδή να ξεκινάει η χρονιά με μια αρχική φάση με μονά ματς όπου οι ομάδες που θα προκρίνονται θα πηγαίνουν στην Β' ΕΣΚΑ και οι υπόλοιπες στην Γ' ΕΣΚΑ και αυτό να γίνεται κάθε χρόνο....
Πάντως η αλήθεια είναι ότι έγινε ένα βήμα από την ΕΣΚΑ με την Β' και τη Γ' κατηγορία!
Αλλά ακόμα θέλει δουλειά! Στην ΕΣΚΑΝΑ πάντως που γίνεται χρόνια στη Β΄ ΕΣΚΑ και στη Γ' ΕΣΚΑ πέφτουν κορμιά δηλαδή γίνονται πολύ καλά παιχνίδια με μεγάλο ανταγωνισμό.
jhantzop
QUOTE(coach_k @ Oct 3 2017, 11:54 ) *
Πάντως αν διαβάσετε τη συμπληρωματική είναι λίγο στοχευμένο ποιες ομάδες θέλουν να ανεβάσουν (παίρνοντας τους 2 πρώτους από κάποιος συγκεκριμένους ομίλους και από τους υπόλοιπους μόνο τον πρώτο)
...

Σε λίγα χρόνια (ελπίζω τη μεθεπόμενη χρονιά) θα έχει εξομαλυνθεί η κατάσταση από μόνη της.
m-papous
QUOTE (jhantzop @ Oct 3 2017, 12:20 ) *
Σε λίγα χρόνια (ελπίζω τη μεθεπόμενη χρονιά) θα έχει εξομαλυνθεί η κατάσταση από μόνη της.

Μετά θα συζητάμε να γίνει γ' κατηγορία. Γιατί πάλι οι διαφορές θα είναι σημαντικές.
Απ' την άλλη σε ένα πρωτάθλημα που κάθε χρόνο παίζουν άλλα παιδιά, η κατηγορία έχει νόημα μόνο στο να προσπαθούν τα παιδιά να βρεθούν σε ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας (με διάφορους τρόπους) απογυμνώνοντας τις αρχικές ομάδες.
Φανταστήτε μια καλή φουρνιά παικτών σε μια ομάδα αν παραμήνει σ' αυτήν δεν θα παίξουν ποτέ α' άντε να ανέβουν β' για τους επόμενους.
dream04
QUOTE (storm2 @ Oct 3 2017, 06:51 ) *
Ότι ρωτάς υπάρχει στην προκήρυξη της ΕΣΚΑ (διάβασε παράγραφο "Τρόπος διεξαγωγής"):
http://eska.gr/wp-content/uploads/2017/09/...-2017-2018.doc


Σχετικά με την πρόκριση/άνοδο στην Α κατηγορία:
Τα διασταυρώματα της Β φάσης έχουν ήδη γνωστοποιηθεί από την ΕΣΚΑ
http://eska.gr/wp-content/uploads/2017/09/...-Π-2016-17.doc

Οι ομάδες που προκρίνονται στην επόμενη φάση μπαίνουν σε κλήρωση και η κάθε ομάδα ανάλογα με τον αριθμό της κλήρωσης, παίζει τους παρακάτω αγώνες:
http://eska.gr/wp-content/uploads/2017/09/...-Π-2016-17.doc


Ευχαριστω πολύ για την πληροφόρηση.
dream04
QUOTE (dream04 @ Oct 3 2017, 11:47 ) *
Ευχαριστω πολύ για την πληροφόρηση.

Σε ματς για γερά νεύρα η Ηλιουπολη κέρδισε τον Αμύντα στο γήπεδο της Πυρκαλ 45-44 με μπαζερ .
Η Ηλιουπολη ηταν σε όλο το παιχνίδι μπροστά, ο Αμύντας στην 4η περίοδο προηγήθηκε 42-40 αλλά έχασε το παιχνίδι
απο λάθος επαναφορά 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Η Ηλιουπολη πήρε τάιμ και σχεδίασε και εκτέλεσε άψογα την τελευταία
επίθεση.
Άσχημα πράγματα στις κερκίδες με φωνές - βρισιές εναντίον των αθλητών του Αμυντα( παρόλο που ηταν γηπεδούχος) και λίγο
έλειψε να έρθουν στα χέρια. Ντροπή!!!!!!!
Harys_no gate
QUOTE(coach_k @ Oct 3 2017, 11:54 ) *
Πάντως αν διαβάσετε τη συμπληρωματική είναι λίγο στοχευμένο ποιες ομάδες θέλουν να ανεβάσουν (παίρνοντας τους 2 πρώτους από κάποιος συγκεκριμένους ομίλους και από τους υπόλοιπους μόνο τον πρώτο), ίσως και αυτό που ειπώθηκε από κάποιον φίλο πριν μερικά posts να είναι πιο καλο, δηλαδή να ξεκινάει η χρονιά με μια αρχική φάση με μονά ματς όπου οι ομάδες που θα προκρίνονται θα πηγαίνουν στην Β' ΕΣΚΑ και οι υπόλοιπες στην Γ' ΕΣΚΑ και αυτό να γίνεται κάθε χρόνο....
Πάντως η αλήθεια είναι ότι έγινε ένα βήμα από την ΕΣΚΑ με την Β' και τη Γ' κατηγορία!
Αλλά ακόμα θέλει δουλειά! Στην ΕΣΚΑΝΑ πάντως που γίνεται χρόνια στη Β΄ ΕΣΚΑ και στη Γ' ΕΣΚΑ πέφτουν κορμιά δηλαδή γίνονται πολύ καλά παιχνίδια με μεγάλο ανταγωνισμό.

Είναι σίγουρα το πιο δίκαιο να γίνεται αυτό. Όλοι έχουν τις όποιες πιθανότητες τους και δεν υπάρχει αίσθημα αδικίας.
Γιατί με οποιονδήποτε άλλο τρόπο θα απογυμνωθούν όπως είπε και ο pappous οι ομάδες της γ σε τραγικό σημείο αν όχι όλες οι περισσότερες.
gavronick
2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (ΕΞ ΑΝΑΒΟΛΗΣ)
ΟΙΩΝΟΣ - ΦΙΛΟΘΕΗ 59 - 43
fairbasket
QUOTE (tommie1983 @ Oct 1 2017, 19:59 ) *
Βριλήσσια- ΠΑΚ Χαλανδρίου= 100-20

Κάπως έτσι θα πάει όλος ο όμιλος για τα Βριλήσσια. Χωρίς ούτε ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι. Και το θέμα είναι πώς θα αντιδράσουν όταν στα μπαράζ βρουν ομάδα στα μέτρα τους.

Κάνουν φιλικά με δυντούς αντιπάλους!!!
dream04
QUOTE (fairbasket @ Oct 4 2017, 20:34 ) *
Κάνουν φιλικά με δυντούς αντιπάλους!!!

Πιστεύεις οτι τα Βριλλησια ειναι φαβορί για άνοδο στην Α;;
Βλέπεις κάποιον άλλο;;;
storm2
QUOTE (dream04 @ Oct 5 2017, 09:22 ) *
Πιστεύεις οτι τα Βριλλησια ειναι φαβορί για άνοδο στην Α;;
Βλέπεις κάποιον άλλο;;;


Πλάτων
tommie1983
QUOTE (dream04 @ Oct 5 2017, 09:22 ) *
Πιστεύεις οτι τα Βριλλησια ειναι φαβορί για άνοδο στην Α;;
Βλέπεις κάποιον άλλο;;;

Πολύ δύσκολα να μιλήσουμε για φαβορί, εκτός και αν κάποιος έχει εικόνα όλων των ομίλων. Πάντως πιστεύω ότι σε αντίθεση με άλλες ομάδες των ομίλων 7-8-9 θα είναι δυνατοί και στην επόμενη φάση.
gavronick
4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΝΕΟΙ ΒΥΡΩΝΟΣ - ΦΙΛΟΘΕΗ 33 - 37
east17
QUOTE (dream04 @ Oct 5 2017, 09:22 ) *
Πιστεύεις οτι τα Βριλλησια ειναι φαβορί για άνοδο στην Α;;
Βλέπεις κάποιον άλλο;;;

Βριλλήσια, Εκπ.Πλάτων και Κουκουβάουνες ειναι 3 φαβορί.
tommie1983
QUOTE (east17 @ Oct 12 2017, 23:13 ) *
Βριλλήσια, Εκπ.Πλάτων και Κουκουβάουνες ειναι 3 φαβορί.

Δεκτό, εγώ έχω εικόνα μόνο από Βριλήσσια αλλά μου φαίνεται απίθανο να μην δώσουν ομάδα για άνοδο οι πρώτοι 2 όμιλοι.
dream04
QUOTE (tommie1983 @ Oct 13 2017, 12:48 ) *
Δεκτό, εγώ έχω εικόνα μόνο από Βριλήσσια αλλά μου φαίνεται απίθανο να μην δώσουν ομάδα για άνοδο οι πρώτοι 2 όμιλοι.

Βλέπεις κάποιον απο 1ο και 2ο όμιλο;;;;
dream04
QUOTE (dream04 @ Oct 13 2017, 13:52 ) *
Βλέπεις κάποιον απο 1ο και 2ο όμιλο;;;;


Εγώ βλέπω πολύ δυνατό απο τον 1ο όμιλο τους Αμπελοκήπους, ενώ απο το 2ο Ηλιουπολη-ΕΦΑΟΖ- Ηλυσιακό.
gavronick
5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΦΙΛΟΘΕΗ - ΕΦΑΟΖ Β' 45 - 26
gavronick
6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΑΘΛΗΤΩΝ - ΦΙΛΟΘΕΗ 60 - 28
gavronick
8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΟΡΦΕΑΣ ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΩΝ - ΦΙΛΟΘΕΗ 48 - 30
gavronick
10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΝΕΟΙ ΑΡΚΤΟΥΡΟΙ - ΦΙΛΟΘΕΗ 28 - 27
peja milijevic
QUOTE (m-papous @ Sep 24 2017, 13:37 ) *
Το ψάρι βρωμάει απ' το κεφάλι.

Έχω δει αγώνα υποδομών που στον πάγκο βρίσκεται και το κεφάλι, χάνουν με 15 πόντους στο τελευταίο λεπτό και οι οδηγίες είναι φάουλ και ξύλο να το γυρίσουμε.


Ti egine twra pou ta vrilissia epaiksan me tis A omades apo deree (isopalia), peristeri (itta 27 pontwn) kai panathinaiko (itta 18 pontwn)? Me deree tha borousan na eixan nikisei ama pigene paratasi alla elikse. Me to peristeri emfanistikan antagonistioi aksioprepws, enw oi koukouvawnes -epomeno favori gia anodo- exase gia 60. Me ton panathinaiko itan fantastikoi - brosta sto imixrono me 7 - enw pire diafora o panathinaikos sto 5o dekalepto (epaiksan 5) otan kourastikan ta vrilissia kai evalan arketa triponta oi panathinaikoi.

Min akouw oti to psari vrwmaei apo to kefali kai tetoies aidies giati fenetai oti tha borousan na stathoun stin A katigoria aksioprepestata. Exasan apo to peristeri gia oso xanoun kai oi ypolooipes (metries-kales) omades tis A enw me ton panathinaiko stathikan kala, kalytera apo polles tis A enw me to deree anetrepsan to paixnidi sto telos kai tha pigenan me fora stin paratasi.
m-papous
QUOTE (peja milijevic @ Dec 2 2017, 19:57 ) *
Ti egine twra pou ta vrilissia epaiksan me tis A omades apo deree (isopalia), peristeri (itta 27 pontwn) kai panathinaiko (itta 18 pontwn)? Me deree tha borousan na eixan nikisei ama pigene paratasi alla elikse. Me to peristeri emfanistikan antagonistioi aksioprepws, enw oi koukouvawnes -epomeno favori gia anodo- exase gia 60. Me ton panathinaiko itan fantastikoi - brosta sto imixrono me 7 - enw pire diafora o panathinaikos sto 5o dekalepto (epaiksan 5) otan kourastikan ta vrilissia kai evalan arketa triponta oi panathinaikoi.

Min akouw oti to psari vrwmaei apo to kefali kai tetoies aidies giati fenetai oti tha borousan na stathoun stin A katigoria aksioprepestata. Exasan apo to peristeri gia oso xanoun kai oi ypolooipes (metries-kales) omades tis A enw me ton panathinaiko stathikan kala, kalytera apo polles tis A enw me to deree anetrepsan to paixnidi sto telos kai tha pigenan me fora stin paratasi.

Ένταξη. Συγχαρητήριά για την ανάρτηση. Απλά το τι γράφεις μόνο ο Μπουντούρης το καταλαβαίνει, και αν έβλεπε και τα greeklish θα σου κατέβαζε τα χέρια με φάουλ. Εσκεμένο για την πρώτη παράγραφο, αντιαθλητικό για τη δεύτερη και θα αποβαλλόταν. smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
dream04
QUOTE (dream04 @ Oct 13 2017, 18:32 ) *
Εγώ βλέπω πολύ δυνατό απο τον 1ο όμιλο τους Αμπελοκήπους, ενώ απο το 2ο Ηλιουπολη-ΕΦΑΟΖ- Ηλυσιακό.


Απο 2ο όμιλο βλέπω για άνοδο Γ.Σ.Ηλιουπολης και Αμύντα.
Την ΤΡΙΤΗ έχει ντέρμπι Ηλιουπολη - Αμύντας, οποίος κέρδισει κατα πάσα πιθανότητα θα βγει 1ος στον Όμιλο.
peja milijevic
QUOTE (m-papous @ Dec 2 2017, 20:12 ) *
Ένταξη. Συγχαρητήριά για την ανάρτηση. Απλά το τι γράφεις μόνο ο Μπουντούρης το καταλαβαίνει, και αν έβλεπε και τα greeklish θα σου κατέβαζε τα χέρια με φάουλ. Εσκεμένο για την πρώτη παράγραφο, αντιαθλητικό για τη δεύτερη και θα αποβαλλόταν. smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif


Αχ, αυτο το χιουμορ σου με συγκινει!
gavronick
11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΦΙΛΟΘΕΗ - ΟΙΩΝΟΣ 34 - 33
dream04
QUOTE (dream04 @ Dec 3 2017, 09:16 ) *
Απο 2ο όμιλο βλέπω για άνοδο Γ.Σ.Ηλιουπολης και Αμύντα.
Την ΤΡΙΤΗ έχει ντέρμπι Ηλιουπολη - Αμύντας, οποίος κέρδισει κατα πάσα πιθανότητα θα βγει 1ος στον Όμιλο.

Στο ντέρμπι του 2ου ΟΜΙΛΟΥ κέρδισε η Ηλιουπολη τον Αμυντα εύκολα με 15 πόντους.
Πλέον μόνο αν αυκτονησει θα χάσει την 1η θέση.
Ο Αμύντας φάνηκε πολύ λίγος για να διεκδικήσει την πρωτιά.

gavronick
7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (ΕΞ ΑΝΑΒΟΛΗΣ)
ΦΙΛΟΘΕΗ - ΖΕΥΣ ΕΡΥΘΡΟΥ 37 - 45
gavronick
12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΤΡΕΙΣ ΑΣΤΕΡΕΣ - ΦΙΛΟΘΕΗ 33 - 36
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.