Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Γ.Σ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Γ. Σ. Περιστερίου
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Pete Mickeal
Για να δούμε σήμερα σε τι κατάσταση είναι η ομάδα. Φοβάμαι πως κάποια στιγμή θα κάνει ένα ντεφορμάρισμα, ελπίζω όμως πως αυτό θα αργήσει. Πάμε δυνατά.
geof
Υπάρχει καμία πληροφόρηση για την κατάσταση του Χάροου, σε σχέση με το πρόβλημα που είχε στον αγώνα με την Κύμη;
G-arenas
πω πω τι κανει το περιστερι? τι ομαδαρα εχει? τι τρανσισιον τρεχει, τι αιφνιδιασμοι, τι σετ παιχνιδι, τρομερες δημιουργιες, τι αμυναρα, καποια στιγμη απλως εκλεβαν την μπαλα και εβαζαν καλαθι μπροστα και απεναντι σε μια ομαδα με πολυ ποιοτητα.

και αν δεν ειχε και σμιθ ο ηφαιστος που εβαλε 15 συνεχομενους ποντους στο β δεκαλεπτο θα πηγαινε σε διασυρμο απο τωρα.

τι κανει ο χαρροου? τους κοροειδευει ολους! απιστευτο handling ο τυπος. και βασιλοπουλος τι να πω μερικες φορες ειναι σαν να κλεβει μπαλα απο παιδακια του μινι.

ΥΓ για καποιο περιεργο λογο ο σιρκο μου αρεσει. παιζει πολυ καλη αμυνα, καλυπτει τους παντες πισω, παιρνει τα ριμπαουντ, κανει βρωμικη δουλεια πολυ, πασαρει πολυ καλα και κατεβαζει μερικες φορες βοηθωντας στο τρανσισιον, παιζει παντα με πολυ παθος και ενεργεια. ο τελειος ρολιστας. αλλα επιθεση δεν μπορει να σκοραρει. δυσκολα θα φυγει οσο παει καλα το περιστερι.
Περιστεριfan
Απιστευτο πρωτο ημιχρονο, η ομαδα κλαταρε στο 2ο στο δευτερο ημιχρονο, αφου το ροτεισον ειναι παρα παρα πολυ μικρο. Το μονο κακο ειναι οι αμυντικες αλλαγες στα screen, ειδικα o Bentil μαυρη τρυπα εκει... Σιρκο θετικος αν κ κουραστηκε, Βασιλοπουλος κι αυτος το ιδιο, ενω ο Daniel προφυλαχτηκε απο οτι καταλαβα.

Μεγαλο φαουλ των οργανωμενων σημερα αλλα ας μεινουμε στα καθαρα μπασκετικα
Pete Mickeal
Συνεχίζουμε. Όσο η big-3 παίζει καλά τόσο θα είμαστε στα ψηλά. Θέλω να τονίσω την δουλειά που έχει κάνει ο Μουράτος φέτος. Έχει βελτιωθεί σε πολλούς τομείς όπως κατέβασμα μπάλας, ποστ, βολές, περιμένω βελτίωση σε λέι απ και σουτ.
Ο Σίρκο κάνει όλα αυτά που λέει ο Arenas, αλλά επιθετικά υπάρχουν στιγμές που κολλάει και είναι άστοχος. Η ομάδα του βγάζει σουτ ελεύθερα και αυτός τα χάνει. Σήμερα βοήθησε και εκεί με τα baseline cuts.
Ο Κλάρκ με εκνεύρισε σήμερα. Κούρασε πολύ την μπάλα κι έχασε εύκολα σουτ. Αν ισχύει ότι είναι ο 2ος πιο καλοπληρωμένος τότε τι να πω.
Μπράβο στην ομάδα για το 5/5 και την άλλη αγωνιστική με το Άρη πάμε για το 6/6. Ο Άρης πάνω από 70 πόντους δύσκολα θα μας βάλει. όλα στα χέρια της ομάδας.

BILL79
QUOTE(Pete Mickeal @ Nov 11 2018, 19:48 ) *
Ο Κλάρκ με εκνεύρισε σήμερα. Κούρασε πολύ την μπάλα κι έχασε εύκολα σουτ. Αν ισχύει ότι είναι ο 2ος πιο καλοπληρωμένος τότε τι να πω.
Μπράβο στην ομάδα για το 5/5 και την άλλη αγωνιστική με το Άρη πάμε για το 6/6. Ο Άρης πάνω από 70 πόντους δύσκολα θα μας βάλει. όλα στα χέρια της ομάδας.

Γιατί τόση επιμονή σήμερα στον Κλαρκ;;; Μια χαρά έπαιξε σήμερα ο Μουράτος.
Νομίζω ότι αν είναι συγκεντρωμένο το Περιστέρι, δε χάνει από τον Άρη.
Pete Mickeal
QUOTE (BILL79 @ Nov 11 2018, 19:42 ) *
Γιατί τόση επιμονή σήμερα στον Κλαρκ;;; Μια χαρά έπαιξε σήμερα ο Μουράτος.
Νομίζω ότι αν είναι συγκεντρωμένο το Περιστέρι, δε χάνει από τον Άρη.


Πιστεύω ότι θέλει να του δώσει ψυχολογία γιατί γενικά ο Κικι είναι κακός τελευταία. Ο Άρης με τον Αγγέλου θα προσπαθήσουν να κάνουν το παιχνίδι ροντέο, αλλά δεν νομίζω να μασήσει η ομάδα.
Περιστεριfan
QUOTE (Pete Mickeal @ Nov 11 2018, 18:48 ) *
Συνεχίζουμε. Όσο η big-3 παίζει καλά τόσο θα είμαστε στα ψηλά. Θέλω να τονίσω την δουλειά που έχει κάνει ο Μουράτος φέτος. Έχει βελτιωθεί σε πολλούς τομείς όπως κατέβασμα μπάλας, ποστ, βολές, περιμένω βελτίωση σε λέι απ και σουτ.
Ο Σίρκο κάνει όλα αυτά που λέει ο Arenas, αλλά επιθετικά υπάρχουν στιγμές που κολλάει και είναι άστοχος. Η ομάδα του βγάζει σουτ ελεύθερα και αυτός τα χάνει. Σήμερα βοήθησε και εκεί με τα baseline cuts.
Ο Κλάρκ με εκνεύρισε σήμερα. Κούρασε πολύ την μπάλα κι έχασε εύκολα σουτ. Αν ισχύει ότι είναι ο 2ος πιο καλοπληρωμένος τότε τι να πω.
Μπράβο στην ομάδα για το 5/5 και την άλλη αγωνιστική με το Άρη πάμε για το 6/6. Ο Άρης πάνω από 70 πόντους δύσκολα θα μας βάλει. όλα στα χέρια της ομάδας.


Το θεωρω απιθανο πως ο Κλαρκ ειναι ο 2ος πιο ακριβοπληρωμενος. Δεν μπορει κι παρα πολλα ο Κικι.
Pete Mickeal
QUOTE (Περιστεριfan @ Nov 11 2018, 20:05 ) *
Το θεωρω απιθανο πως ο Κλαρκ ειναι ο 2ος πιο ακριβοπληρωμενος. Δεν μπορει κι παρα πολλα ο Κικι.


Σήμερα το ανέφεραν στην Ερτ. Πιο ακριβοπληρωμένος ο Γκρέυ και δεύτερος ο Κλάρκ. Μου έκανε εντύπωση και εμένα. Μόνη εξήγηση αν είχε κάποια ρήτρα από πέρυσι σε περίπτωση που ανέβει η ομάδα να πάρει καλό συμβόλαιο.
Περιστεριfan
QUOTE (Pete Mickeal @ Nov 11 2018, 20:11 ) *
Σήμερα το ανέφεραν στην Ερτ. Πιο ακριβοπληρωμένος ο Γκρέυ και δεύτερος ο Κλάρκ. Μου έκανε εντύπωση και εμένα. Μόνη εξήγηση αν είχε κάποια ρήτρα από πέρυσι σε περίπτωση που ανέβει η ομάδα να πάρει καλό συμβόλαιο.

Μαλλον. Harrow θα εννοουσαν στην ΕΡΤ
Pete Mickeal
QUOTE (Περιστεριfan @ Nov 11 2018, 20:41 ) *
Μαλλον. Hareow θα εννοουσαν στην ΕΡΥ


Μπορεί, αλλά είναι κρίμα να μην έχουμε έναν ακόμη αξιόπιστο pg και να χάνουμε έτσι τις διαφορές.
Περιστεριfan
QUOTE (Pete Mickeal @ Nov 11 2018, 20:43 ) *
Μπορεί, αλλά είναι κρίμα να μην έχουμε έναν ακόμη αξιόπιστο pg και να χάνουμε έτσι τις διαφορές.

Δεν ειναι μονο ο Κλαρκ θεμα. Ο Αγραβανης δεν δινει πολλα, ο Bentil κανει πολλα λαθη...
benchwarmer
Έχει τύχει κι εγώ να παρακολουθήσω πολύ το Περιστέρι φέτος, και θα συμφωνήσω ότι από την 6άδα των ξένων ο αδύναμος κρίκος (μετά τον Σίρκο που όμως ίσως δίνει κάποια πράγματα στον Πεδουλάκη που εγώ δεν μπορώ να δω) είναι ο Κλαρκ. Το λένε και τα στατιστικά, το λέει και η εικόνα όταν κάποιος βλέπει τα ματς.

Παρόλα αυτά, η ομάδα είναι στο 5-0 και δεν θεωρώ ότι ο Πεδουλάκης πρόκειται να κάνει καμία αλλαγή ξένου μέσα στη χρονιά. Το σύνολο αποδίδει καλά, έχουν γίνει και πολύ σημαντικές κινήσεις με νεαρούς, με το γηπεδικό και με διάφορα τέτοια θέματα. Θεωρώ πως ήδη θα πρέπει να υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού στην ομάδα το ποιες κινήσεις πρέπει να γίνουν του χρόνου ώστε να συνεχίσει η ομάδα να είναι ανταγωνιστική, παίζοντας ταυτόχρονα και στην Ευρώπη (γιατί κακά τα ψέματα σαφής στόχος για φέτος πρέπει να είναι η 6άδα, μην πω και παραπάνω).
Αυτή θα είναι η μεγάλη αλλαγή που θα δείξει ότι όντως έχει αλλάξει το επίπεδο (κρατώντας κάποιους από τους καλούς Αμερικανούς κλπ), το ότι φέτος παρουσιάζεται μία πολύ καλή ομάδα είναι όντως αξιοθαύμαστο (με κύριο αποδέκτη των συγχαρητηρίων τον ίδιο τον Πεδουλάκη) αλλά είναι κάπως πιο "εύκολο" (το είδαμε πχ και από το Λαύριο πέρυσι, χωρίς όμως φέτος να δείχνει να έχει την αντίστοιχη συνέχεια).

* Για τον Βασιλόπουλο, πέρα από την συγκλονιστική ιστορία της επιστροφής του από τα γνωστά προβλήματα, είναι άξιος συγχαρητηρίων και γιατί έχει κατορθώσει από εκεί που ξεκίνησε ως ένα αμυντικό κυρίως υπερόπλο, να εξελιχθεί σε έναν παίχτη πολύτιμο για κάθε επίθεση, με τον τρόπο που κινείται χωρίς την μπάλα αλλά και βλέπει τους συμπαίκτες του.
Pete Mickeal
QUOTE (Περιστεριfan @ Nov 11 2018, 20:52 ) *
Δεν ειναι μονο ο Κλαρκ θεμα. Ο Αγραβανης δεν δινει πολλα, ο Bentil κανει πολλα λαθη...


Ο Bentil θα βελτιωθεί σε αυτό το κομμάτι. Θα τον στρώσει ο RG. Ο Αγραβάνης έχει πολλά να μάθει. Υστερεί στα βασικά, αλλά δείχνει όρεξη και έχει καλό κορμί.
Περιστεριfan
QUOTE (Pete Mickeal @ Nov 11 2018, 21:42 ) *
Ο Bentil θα βελτιωθεί σε αυτό το κομμάτι. Θα τον στρώσει ο RG. Ο Αγραβάνης έχει πολλά να μάθει. Υστερεί στα βασικά, αλλά δείχνει όρεξη και έχει καλό κορμί.


Δεν αμφιβαλλω για την προοπτικη των παιδιων, ειδικα του Αγραβανη, αλλα σε ενα τοσο μικρο ροστερ, οι αδυναμιες τους ειναι φανερες. Κι ο Μουρατος ειναι ασσος πιο πολυ κ παιζει 2ρι φετος. Ισως γι αυτο δεν πετα το second unit
Pete Mickeal
QUOTE (Περιστεριfan @ Nov 11 2018, 21:57 ) *
Δεν αμφιβαλλω για την προοπτικη των παιδιων, ειδικα του Αγραβανη, αλλα σε ενα τοσο μικρο ροστερ, οι αδυναμιες τους ειναι φανερες. Κι ο Μουρατος ειναι ασσος πιο πολυ κ παιζει 2ρι φετος. Ισως γι αυτο δεν πετα το second unit


Θα συμφωνήσω πως οι αναπληρωματικοί έχουν θέματα. Συνήθως χάνουμε την ταχύτητα και την αποτελεσματικότητα όταν αρχίζουν οι αλλαγές. Όμως μην ξεχνάμε δύο παράγοντες. Πρώτον, η ομάδα δεν έχει το μπάτζετ του Προμηθέα ή της ΑΕΚ και δεύτερον ο Πεδουλάκης είχε δηλώσει πως θέλει να εξελίξει παίκτες. Ήδη ο Μουρατος είναι βελτιωμένος...
Περιστεριfan
QUOTE (Pete Mickeal @ Nov 11 2018, 22:40 ) *
Θα συμφωνήσω πως οι αναπληρωματικοί έχουν θέματα. Συνήθως χάνουμε την ταχύτητα και την αποτελεσματικότητα όταν αρχίζουν οι αλλαγές. Όμως μην ξεχνάμε δύο παράγοντες. Πρώτον, η ομάδα δεν έχει το μπάτζετ του Προμηθέα ή της ΑΕΚ και δεύτερον ο Πεδουλάκης είχε δηλώσει πως θέλει να εξελίξει παίκτες. Ήδη ο Μουρατος είναι βελτιωμένος...

Οπως το βλεπω το ροστερ, λειπει ενας παικτης στυλ Σχιζα που να παιζει στο 2-3, ωστε να εχουμε 2 επιλογες στον ασσο. Step by step θα εχουμε λκι πιο βαθυ ροστερ
BILL79
QUOTE(Περιστεριfan @ Nov 11 2018, 21:52 ) *
Δεν ειναι μονο ο Κλαρκ θεμα. Ο Αγραβανης δεν δινει πολλα, ο Bentil κανει πολλα λαθη...

Δλδ. εσύ περίμενες περισσότερα από τον Αγραβάνη;;;
Περιστεριfan
QUOTE (BILL79 @ Nov 12 2018, 01:47 ) *
Δλδ. εσύ περίμενες περισσότερα από τον Αγραβάνη;;;

Oχι, αλλα αφου ειναι η μονη ρεζερβα στο 3 κι ο Σιρκο μια παιζει μια δεν παιζει, εχουμε αναγκη τον Αγραβανη να κανει ενα καλο step up. Ισως επειδη ξεκινησαμε καλα θελω too much απο τα παιδια.
Προφανεστατα ειναι απειρο το παιδι, αλλα το 5-0 μας εδωσε ενθουσιασμο κι υψηλες ελπιδες για την φετινη ομαδα!
geof
QUOTE (benchwarmer @ Nov 11 2018, 21:09 ) *
* Για τον Βασιλόπουλο, πέρα από την συγκλονιστική ιστορία της επιστροφής του από τα γνωστά προβλήματα, είναι άξιος συγχαρητηρίων και γιατί έχει κατορθώσει από εκεί που ξεκίνησε ως ένα αμυντικό κυρίως υπερόπλο, να εξελιχθεί σε έναν παίχτη πολύτιμο για κάθε επίθεση, με τον τρόπο που κινείται χωρίς την μπάλα αλλά και βλέπει τους συμπαίκτες του.



Ο Βασιλόπουλος δεν ήταν από τους αγαπημένους μου παίκτες, το αντίθετο θα έλεγα, μιλάω για την πρώτη του περίοδο πριν τους τραυματισμούς. Με έχει εκπλήξει ευχάριστα αυτή του η "μεταμόρφωση", η ωριμότητα, ο τρόπος που κινείται, η πείρα και η ποιότητα που δίνει στην ομάδα. Πιστεύω ότι σημαντική θα είναι και η προσφορά του στα αποδυτήρια και η καθοδήγησή του προς τους νέους παίκτες.
Με όλα αυτά θεωρώ ότι είναι πολύτιμη η παρουσία του φέτος στην ομάδα, ήταν ακριβώς αυτό που χρειαζόταν!
Εχω την αίσθηση ότι και ο ίδιος αισθάνεται καλά, του αρέσει αυτός ο ρόλος και ότι είναι το ιδανικό περιβάλλον για να συνεχίσει ή και να κλείσει την καριέρα του.

G-arenas
σιγουρα η ομαδα για το ροστερ που εχει, εχει παει πολυ καλυτερα απο οτι περιμενε ο καθενας και αυτο οφειλεται φυσικα στον πεδουλακη. ομως εγω περιμενω οτι θα ερθει και σερι αρνητικων αποτελεσματων γιατι το ροστερ δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο.

ειναι 3-4 παρα πολυ καλοι παικτες οπως χαροου-γκρευ-βασιλοπουλος, καποιοι πολυ καλοι ρολιστες α1 μπεντιλ-μουρατος-σιρκο-κλαρκ-ντανιελς αλλα μετα ειναι το χαος. ουσιαστικα με αυτους τους 8 παικτες παιζει και ο σιρκο δεν την παλευει στην επιθεση και ο κλαρκ καθολου στην αμυνα αλλα ουτε στην επιθεση τελευταια.

καποια στιγμη να το περιμενετε οτι θα ερθει καθιζηση. θεωρω οτι μολις ερθουν 1-2 αναποδα αποτελεσματα ο σιρκο και ο κλαρκ θα φυγουν θα ρθουν 2 πιο νεοι παικτες. εξαλλου ο αρτζι παντα κανει διορθωτικες κινησεις μεσα στην χρονια. οσο ομως παει καλα η ομαδα δεν φευγει κανενας. δεν υπαρχει και λογος να χαλασουν ετσι λεφτα.
BILL79
QUOTE(Περιστεριfan @ Nov 12 2018, 10:27 ) *
Oχι, αλλα αφου ειναι η μονη ρεζερβα στο 3 κι ο Σιρκο μια παιζει μια δεν παιζει, εχουμε αναγκη τον Αγραβανη να κανει ενα καλο step up. Ισως επειδη ξεκινησαμε καλα θελω too much απο τα παιδια.
Προφανεστατα ειναι απειρο το παιδι, αλλα το 5-0 μας εδωσε ενθουσιασμο κι υψηλες ελπιδες για την φετινη ομαδα!

Αφού προφανέστατα έχουν αλλάξει οι στόχοι της ομάδας και υπάρχουν χρήματα η αλλαγή του Σίρκο είναι ο μόνος τρόπος να ανέβει η ομάδα ένα επίπεδο ακόμη. Ο Αγραβάνης είναι ένας φέρελπις νέος με συγκεκριμένο "ταβάνι" τον οποίο φαίνεται να πιστεύουν στην ομάδα -εμένα δε μου γεμίζει το μάτι.
Pete Mickeal
Λίγα λόγια για το χθεσινό παιχνίδι σε καθαρά τεχνικό επίπεδο.
Η ομάδα έπαιξε εξαιρετική άμυνα. Ο Πεδουλάκης χρησιμοποίησε πολλά διαφορετικά συστήματα αμυντικά. Χρησιμοποίησε 1-1-3 match up ζώνη με τον Βασιλόπουλο κάτω από το καλάθι, μια άμυνα που την έπαιζε και παλιά, χρησιμοποίησε 1-3-1 ζώνη με τον Βασιλόπουλο στο ύψος των βολών, χρησιμοποίησε αλλαγές σε όλα τα σκριν, χρησιμοποίησε 1-2-2 με τον Bentil στο κεφάλι, χρησιμοποίησε τον Bentil και σε καθαρό man to man πάνω σε γκαρντ, χρησιμοποίησε και match up ζώνη με αλλαγές μόνο πάνω στα screen. Απίστευτη προσαρμοστικότητα πάνω στον αντίπαλο.
Επιθετικά έπαιξε με πολλά τριγωνάκια, ποστ με Μουράτο, pick and roll με Harrow, εκτέλεσε στο transition, 1vs1 και έψαξε τα mismatches ειδικά με τον Βασιλόπουλο. Προσπάθησε σωστά να σπάσει σωστά την diamond press zone του Μανωλόπουλου με σκαλοπάτι τον Βασιλόπουλο και αν η μεταφορά της μππάλας γινόταν λίγο πιο γρήγορα θα νικούσε πιο εύκολα.
Περιστεριfan
σημαντικη νικη μεσα στο Nick Galis Hall. Οχι ιδιαιτερα καλη εμφανιση απο την ομαδα,αλλα κραταμε το ροζ φυλλο αγωνα. Σκληρο ματς με πολυ μπασκετικο ξυλο. Αυτος ο Μαγκι... Τσαμπα οι μυες του...
storm2
Το μαγικο ταξιδι συνεχιζεται, νικη μεσα στην εδρα του Αρη, επομενος αντιπαλος το Λαυριο εντος. Οι βελτιωσεις στο Παπανδρεου συνεχιζονται https://www.peristerinews.gr/συνεχής...ου-περι/
Περιστεριfan
http://www.gsperisteri.gr/2018/11/18/%CE%B...4%CE%BF-%CF%8C/

Η ανακοινωση του ΓΣΠ για τον Αγγελου. Απο την πρωτη αγωνιστικη με το Λαυριο ιδιο τροπαριο... Κριμα για τον ιδιο, τον Αρη κ τον κοσμο... Κριμα να αμαυρωνεται η εικονα της λιγκας σαν συνολο με τετοιες συμπεριφορες... Κι ανουσιες στην πλειοψηφια...
Pete Mickeal
Μπράβο σε όλους για την νίκη. Απίστευτα τα όσα είδαμε σήμερα στην Σαλονίκη. Τραμπουκισμοί, εντάσεις, έναν αντίπαλο προπονητή (ο Θεός να τον κάνει) να δίνει ρεσιτάλ ηθοποιίας.

Στα θετικά της ομάδας:
1. Μου άρεσε για άλλη μια φορά η κίνηση μακριά από την μπάλα.
2. Μου άρεσε ο Φιλιππάκος όσο χρησιμοποιήθηκε. Δείχνει πως μπορεί να αποτελέσει χρήσιμο ρολίστα.
3. Μου άρεσε και ο Αγραβάνης. Καλές άμυνες, κίνηση μακριά από την μπάλα. Θα ανέβει σταδιακά.
4. Μου άρεσε του rotation του Πεδουλάκη. Πήρε πράγματα από 11 διαφορετικούς παίκτες. Πισστεύω πως Αγραβάνης, Μουράτος, Φιλιππάκος θα έχουν εξελιχθεί αρκετά στο τέλος της χρονιάς.
5. Μου άρεσε η κυριαρχία στα ριμπάουντ.

Στα αρνητικά της ομάδας:
1. Δεν μου άρεσε η κακή περιφερειακή άμυνα.
2. Δεν μου άρεσε ο Γκρέι που ήταν άστοχος με πολλές λάθος αποφάσεις.
3. Δεν μου άρεσε ο Κλαρκ...
4. Δεν μου άρεσε ο Μουράτος. Δυσκολεύτηκε απέναντι στα δυνατά κορμιά του Άρη.

Πρέπει να τονιστούν τα blob plays που βγάζει η ομάδα φέτος. Μετά από κάθε επαναφορά βρίσκουμε σουτ με καλές προϋποθέσεις.

Συνεχίζουμε με τρέλα.
Περιστεριfan
QUOTE (Pete Mickeal @ Nov 19 2018, 00:04 ) *
Μπράβο σε όλους για την νίκη. Απίστευτα τα όσα είδαμε σήμερα στην Σαλονίκη. Τραμπουκισμοί, εντάσεις, έναν αντίπαλο προπονητή (ο Θεός να τον κάνει) να δίνει ρεσιτάλ ηθοποιίας.

Στα θετικά της ομάδας:
1. Μου άρεσε για άλλη μια φορά η κίνηση μακριά από την μπάλα.
2. Μου άρεσε ο Φιλιππάκος όσο χρησιμοποιήθηκε. Δείχνει πως μπορεί να αποτελέσει χρήσιμο ρολίστα.
3. Μου άρεσε και ο Αγραβάνης. Καλές άμυνες, κίνηση μακριά από την μπάλα. Θα ανέβει σταδιακά.
4. Μου άρεσε του rotation του Πεδουλάκη. Πήρε πράγματα από 11 διαφορετικούς παίκτες. Πισστεύω πως Αγραβάνης, Μουράτος, Φιλιππάκος θα έχουν εξελιχθεί αρκετά στο τέλος της χρονιάς.
5. Μου άρεσε η κυριαρχία στα ριμπάουντ.

Στα αρνητικά της ομάδας:
1. Δεν μου άρεσε η κακή περιφερειακή άμυνα.
2. Δεν μου άρεσε ο Γκρέι που ήταν άστοχος με πολλές λάθος αποφάσεις.
3. Δεν μου άρεσε ο Κλαρκ...
4. Δεν μου άρεσε ο Μουράτος. Δυσκολεύτηκε απέναντι στα δυνατά κορμιά του Άρη.

Πρέπει να τονιστούν τα blob plays που βγάζει η ομάδα φέτος. Μετά από κάθε επαναφορά βρίσκουμε σουτ με καλές προϋποθέσεις.

Συνεχίζουμε με τρέλα.

Το 2ο unit εχει ενα θεματακι. Ο Κλαρκ πρεπει να κουμαντατει τους υπολοιπους ως πιο εμπειρος κ αυτο δεν ειναι παιξε γελασε. Πολλα plays χαλαγαν γιατι ο Μουρατος δυστυχως δεν εχει σουτ( πιστευω σιγα σιγα θα το προσθεσει), κι ετσι κολλαγε η μπαλα. Ο Gray ηταν σε κακια μερα, κι αστοχος για τα standard του, αλλα παλι ειχε ενα ξεσπασμα. Μεγαλη ευκαιρια για την 7η νικη το επομενο Σαββατο w00t.gif
Pete Mickeal
Ξέχασα να αναφέρω την φάση που γίνεται το 30-38 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Όλοι οι παίκτες έτρεξαν να πανηγυρίσουν το καλάθι του Χάροου.
Περιστέρι=Οικογένεια
geof
https://www.contra.gr/Basketball/h-megalh-t...lh.5363549.html

Ο Γιάννης Φιλέρης κάνει μια ανασκόπηση των ξένων παικτών που πέρασαν από το Περιστέρι. Ωραία θέμα για να θυμούνται οι παλιοί και μαθαίνουν οι νεώτεροι. Αναφέρεται βέβαια μόνο στους διακεκριμένους.

Μου θύμισε και κάτι ανάλογο που είχα κάνει κι εγώ εδώ, κατά την προηγούμενή μου "θητεία" στο φόρουμ, πριν από κάμποσα (13-14;) χρόνια.

Pete Mickeal
Μία ωραία συνέντευξη του Κλαρκ και του Αγραβάνη.

http://www.badbasket.gr/2018/11/keekee-cla...adbasketgr.html
Περιστεριfan
Κατ'αρχας, ευχομαι ο τραυματισμος του Κλαρκ να μην ειναι τιποτα το σημαντικο. Ο Κικι αποτελει ενα σημαντικο παικτη κι για τα αποδυτηρια κι για τους νεαροτερους, κι εχει ηδη ταλαιπωρηθει απο σοβαροτατους τραυματισμους.
Στα αγωνιστικα, πανεμορφη ματσαρα που θυμιζε playoff αναμεσα σε 2 πολυ καλες ομαδες! Πανεμορφες φασεις, ειδικα το poster του Κακλαμανακη κι το απιστευτο alley hoop Sirko-Daniel ξεχωρισαν.
Απο τον ΓΣΠ, πολυ σημαντικη η παρουσια των Sirko & Clark.
Ο μεν Σιρκο ξεκινησε μετρια, αλλα εβαλε 2 μεγαλα τριποντα στο 1ο ημιχρονο κι βοηθησε πολυ στα ριμπαουντ που η ομαδα πονεσε. Ο μεν Κλαρκ ηρεμουσε την ομαδα κ δυσκολευε περισσοτερο τον Nixon. Κακο 1ο ημιχρονο αμυντικα, η ομαδα βρηκε ρυθμο στο 2ο ημιχρονο. Απο το Λαυριο, φωτιες πεταγε ο Lamp & καλος ο Nixon. Αμα επαιζε ο Χαραλαμποπουλος θεωρω θα εβλαπτε την ομαδα. Θεωρω πως ο Γσπ θα χε παραπονα απο την διαιτησια, πολλα φαουλ που δεν σφυριχτηκαν υπερ & αρκετα βηματα του Λαυριου( που εγιναν καλαθι). Πολυ ωραια ατμοσφαιρα, πολυ ευχαριστο ματς.
Περιστεριfan
Κι κατι που μου επιβεβαιωσε το ριπλει της Ερτ.Με το σκορ 45-49 κι τον Gray να εκτελει 3 βολες, προστεθηκαν μονο 2 ποντοι κι οχι κ οι 3
benchwarmer
QUOTE(Περιστεριfan @ Nov 24 2018, 22:30 ) *
Κι κατι που μου επιβεβαιωσε το ριπλει της Ερτ.Με το σκορ 45-49 κι τον Gray να εκτελει 3 βολες, προστεθηκαν μονο 2 ποντοι κι οχι κ οι 3


Αυτό που κοιτούσαν οι διαιτητές και διορθώθηκε ήταν το τρίποντο του Βασιλόπουλου στην προηγούμενη φάση που τελικά δόθηκε δίποντο.

Σε κάθε περίπτωση, άλλη μία δίκαιη και καθαρή νίκη για το Περιστέρι. Στο τέλος ακούστηκαν και κάτι "διπλό μες στο ΟΑΚΑ" από την κερκίδα που δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, αλλά και μόνο ως σκέψη δείχνουν το κλίμα που υπάρχει.
Περιστεριfan
QUOTE (benchwarmer @ Nov 24 2018, 22:36 ) *
Αυτό που κοιτούσαν οι διαιτητές και διορθώθηκε ήταν το τρίποντο του Βασιλόπουλου στην προηγούμενη φάση που τελικά δόθηκε δίποντο.

Σε κάθε περίπτωση, άλλη μία δίκαιη και καθαρή νίκη για το Περιστέρι. Στο τέλος ακούστηκαν και κάτι "διπλό μες στο ΟΑΚΑ" από την κερκίδα που δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, αλλά και μόνο ως σκέψη δείχνουν το κλίμα που υπάρχει.

Ααα οκ, δεν την ειχα σκεφτει την φαση αυτη με τον Βασιλοπουλο καθολου. Ντερμπι των 2 αηττητων θα ναι! Αλλα ρεαλιστικα, δεν εχουμε κι πολλες ελπιδες, αλλα εχει εξελιχθει τοσο καλα η σεζον, που λογικο ειναι να υπαρχει ενας υπερενθουσιασμος!
geof
Ενώ μέχρι τώρα στα προηγούμενα παιχνίδια η χαλάρωση η μη συγκέντρωση και η επιπολαιότητα έρχονταν στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου και χάναμε διαφορές, χθες αυτό έγινε ανάποδα στο πρώτο δεκάλεπτο. Ευτυχώς γιατί με το χθεσινό Λαύριο θα ήταν δύσκολα να επανέλθουμε.
Δεν ξέρω αν εγινε ηθελημένα αλλά οι πολύ γρήγορες επιθέσεις του Λαυρίου στο πρώτο δεκάλεπτο, εξουδετέρωσαν την όποια προετοιμασία και μελέτη είχε γίνει από πλευράς Πεδουλάκη για την αντιμετώπιση του αντιπάλου.
Αφού όμως παρά την αφύσικη ευστοχία του Λαυρίου και χωρίς εμείς να έχουμε πιάσει παιχνίδι ειμασταν κοντά στο σκορ, ήταν θέμα χρόνου να έλθει ένα καλό διλεπτο τριλεπτο πενταλεπτο και να ξεφύγουμε.
Πολύ καλό το Λαύριο χθες πάντως, έχω την αίσθηση ότι πρεπει να έκανε το καλύτερο φετινό του παιχνίδι.
Μου άρεσε η καλή σχέση που υπήρχε στο τέλος μεταξύ παικτών προπονητών των δύο ομάδων.

Υγ.Χαι λάιτ του αγώνα, όχι το καταπληκτικό αλει ουπ κάρφωμα με το ένα χέρι του Ντάνιελ, αλλά το χαμόγελο και η χαρά που βγάζει ο Σίρκο όταν πετυχαίνει καλάθι. Μακάρι να με διαψεύσει και να αποδειχθεί σημαντικος για την ομάδα.
Περιστεριfan
Δυστυχως ο κλαρκ επαθε ρήξη επιγονατιδικού τένοντα κι τελος η σεζον. Παρα παρα πολυ κριμα.....
geof
QUOTE (Περιστεριfan @ Nov 25 2018, 14:14 ) *
Δυστυχως ο κλαρκ επαθε ρήξη επιγονατιδικού τένοντα κι τελος η σεζον. Παρα παρα πολυ κριμα.....



Πώς τραυματίστηκε, δεν το κατάλαβα στη διάρκεια της μετάδοσης;
Περιστεριfan
QUOTE (geof @ Nov 25 2018, 16:52 ) *
Πώς τραυματίστηκε, δεν το κατάλαβα στη διάρκεια της μετάδοσης;

Στο τελος του αγωνα, εκανε ενα μπασιμο κι φανηκε βα του πεταγεται το γονατο καπως.
geof
QUOTE (Περιστεριfan @ Nov 25 2018, 17:10 ) *
Στο τελος του αγωνα, εκανε ενα μπασιμο κι φανηκε βα του πεταγεται το γονατο καπως.



Κρίμα, εύχομαι να μπορέσει να επανέλθει το συντομότερο υγιής και να συνεχίσει τη καριέρα του!

Υπάρχει καμιά πληροφορία αν η ομάδα θα πάει για αντικατάσταση;
stefkorner
κριμα για τον συμπαθη Κικι ! με τον παικτη που θα τον αντικαταστησει,θα εχουμε και τις πρωτες σαφεις ενδειξεις για το ποσο ψηλα τοποθετει τον πηχη για φετος ,ο Αρτζι &η διοικηση 39.gif
benchwarmer
Πολύ κρίμα για τον Κλαρκ, είναι και σε ηλικία που δεν είναι εύκολη η επάνοδος...

Η ομάδα μπορεί πάντως να βρει γιατί όχι και καλύτερο παίχτη. Σίγουρα αυτός θα πρέπει να είναι επίσης άσος, αλλά αν είναι και λίγο ψηλότερος και λίγο καλύτερος και αμυντικά δεν θα τον χαλάσει τον Αργύρη rolleyes.gif
Περιστεριfan
Τουλαχιστον τωρα που θα εχουμε την διακοπη του πρωταθληματος με τις εθνικες, κι εχοντας Παο & Οσφπ μεσα σε 3 αγωνιστικες(εκτος κιολας), θα ειναι πιο ευκολο να γινει μια μεστη αλλαγη στην θεση του Κικι κι να προσαρμοστει πιο ευκολα κ ο παικτης.
geof
QUOTE (Περιστεριfan @ Nov 26 2018, 13:23 ) *
Τουλαχιστον τωρα που θα εχουμε την διακοπη του πρωταθληματος με τις εθνικες, κι εχοντας Παο & Οσφπ μεσα σε 3 αγωνιστικες(εκτος κιολας), θα ειναι πιο ευκολο να γινει μια μεστη αλλαγη στην θεση του Κικι κι να προσαρμοστει πιο ευκολα κ ο παικτης.


Είναι ιδανική χρονικά η στιγμή για την απώλεια του Κλάρκ, αν μπορούμε να πούμε κάτι τέτοιο, γιατί υπάρχει χρόνος και για ψάξιμο αλλά και χρόνος για να προσαρμοστεί ο νέος παίκτης.

Το θέμα είναι, όπως ανέφερε και ένας φίλος πιο πάνω, του ποιος είναι ο στόχος για φέτος. Πιστεύω ότι ο αρχικός στόχος, δηλαδή μια άνετη παραμονή και είσοδος στα πλέι οφ έχει (σχεδόν) ήδη επιτευχθεί. Από εκεί και πέρα μια αναθεώρηση προς τα πάνω είναι δίκοπο μαχαίρι για φέτος και δεν είμαι σίγουρος ότι χρειάζεται, και αν μπορεί να υποστηριχθεί και οικονομικά. Γιατί μην ξεχνάμε ότι για φέτος ένα μέρος του μπάτζετ έχει πάει στη βελτιώση και ανακαίνιση του γηπέδου.
Για μένα σημαντικό είναι φέτος η ομάδα να καταφέρει, εκτός των άλλων, να γίνει ελκυστικός προορισμός για ποιοτικούς έλληνες παίκτες και να καταφέρει να εντάξει έναν-δυό του χρόνου.

Αν θα έκανα μια πρόβλεψη πιστεύω ότι θα κινηθούμε σε μια φθηνή λύση από τις χώρες της πρώην Γιουγκοσλαβίας. Για έναν pass first point με τρίποντο και αμυντικές ικανότητες.
akratacity
QUOTE (geof @ Nov 26 2018, 15:19 ) *
Αν θα έκανα μια πρόβλεψη πιστεύω ότι θα κινηθούμε σε μια φθηνή λύση από τις χώρες της πρώην Γιουγκοσλαβίας. Για έναν pass first point με τρίποντο και αμυντικές ικανότητες.

Ο Γιουρε ο Μοτσνικ να παιζει ακομα αραγε; smiley.gif
Pete Mickeal
Μπράβο στην ομάδα για την νίκη με το Λαύριο.
Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες δεν είχαν καθόλου συγκέντρωση. Χάναν τα ριμπάουντ, είχαν λάθος θέσεις στις επιστροφές και δεν μπορούσαν να ελέγξουν τον ρυθμό.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες πήραν τα ριμπάουντ, τρέξαν, βάλαν τα σουτ και κερδίσαμε και με καλή διαφορά μάλιστα.
Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Σίρκο. Αν συνεχίσει να είνα εύστοχος από την περιφέρεια τότε θα μιλάμε για παίκτη υψηλότατου επιπέδου.
Σταθερά καλός ο Ντάνιελ, αν και αμυντικά είχε θεματάκια, ενώ ο Μπεντίλ έχει Potential να φτάσει ψηλά. Ο Χάροου ήταν καλός και στο τέλος έδειξε την κλάση του.
Χρήσιμος ο Μουράτος, ειδικά αμυντικά έπαιξε deny τον Μέλσον και δεν του επέτρεψε να πάρει την μπάλα. Μου άρεσε δοκίμασε δύο τρίποντα. Μπορεί να υστερεί ακόμη στο σουτ, αλλά δείχνει πως δεν φοβάται. Μόνο καλύτερος θα γίνει με δουλειά. Ο Αγραβάνης έδωσε ανάσες στον Σίρκο, όπως και ο Σκορδίλης στους Ντάνιελ-Μπεντίλ. Βασίλόπουλος και Γκρέι σταθερά καλοί. Μπράβο και στον προπονηταρά μας στον Αργύρη. Εξαιρετικό κοουτσάρισμα, δοκίμασα πολλά σχήματα. Ειδικά αμυντικά φρόντισε να αλλάζει μονίμως τον Κλαρκ και να τον τραβάει μακριά από την μπάλα. Έτσι του έδωσε την ευκαιρία να μην γίνεται στόχος στην άμυνα.
Κρίμα για τον Κλαρκ. Έκανε καλή εμφάνιση και ήταν από αυτούς που άλλαξαν την ροή του αγώνα. Κρίμα πραγματικά. όσον αφορά τον αντικαταστάτη του νομίζω πως η ομάδα δεν πρέπει να παρασυρθεί από την μέχρι τώρα πορεία της και να κινηθεί σε οικονομικά μεγέθη μεγαλύτερα από αυτά που μπορεί να αντέξει. Βήμα βήμα θα χτιστεί η ομάδα χωρίς οικονομικά ανοίγματα...

Περιστεριfan
Το θεμα ειναι να δουμε αμα θα ερθει ενας ασσος με τριποντο σαν τον Κικι & να συνεχιστει κι η ιδια η χρηση του Μουρατου, ή θα ερθει ενα ψηλο 2ρι κι θα κατεβει στον ασσο ο Μουρατος. Λογικα μεχρι τα τελη της βδομαδας κατι θα χει ακουστει.
rchos
Παραδοσιακά αυτή την εποχή είναι πιο εύκολο να βρεις γκαρντ αμερικάνο με στοιχεία αντίστοιχα του Κλαρκ από ότι Ευρωπαίο παίχτη που να αξίζει σαν ποιότητα χωρίς να κοστίζει όσο θα κόστιζε το καλοκαίρι.Βρήκες και παιχταράδες με λίγα λεφτά οι οποίοι θα έρθουν ουσιαστικά για το επόμενο συμβόλαιο τους.
Ο Κλαρκ είναι κρίμα που τραυματίστηκε αλλά αγωνιστικά είναι ίσως ο πιο εύκολος παίχτης να αντικατασταθεί από τους ξένους.
Καθαρά αγωνιστικά γιατί το ίμπακτ του μέσα στα αποδυτήρια δεν το ξέρω.

Καλές περιπτώσεις υπάρχουν που μπορούν και άμεσα να αποδώσουν στα γκαρντ.
pan24
Jordan Callahan ο αντικαταστατης του Κλαρκ
Υψος 1,84,28 χρονων με πολυ καλο τριποντο(40% ποσοστο καριερας) και μετριο βιογραφικο
Φετος ειχε ξεκινησει την σεζον στην Ολλανδικη Γκρονινγκεν οπου ειχε 11,1 ποντους και 3,1 ασσιστ στο πρωταθλημα και 6,5 ποντους με 2,2 ασσιστ στο Fiba Europe Cup
yorgos
Δε βαριέμαι ποτέ με τα ευρήματα του Αργύρη. Στάνταρ θα τριπλασιάσει κασέ μετά το Περιστέρι ο συγκεκριμένος.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.