Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mundobasket 2014 off- topic
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Mundobasket 2014
Pages: 1, 2, 3, 4
sacarame
Και μετά το μαγικό άγγιγμα του rchos είμαστε έτοιμοι για ανακοινώσεις.


Mundobasket 2014 στα γήπεδα της Ισπανίας. Για ακόμα μια μεγάλη διοργάνωση το Basketforum.gr ετοίμασε ένα αφιέρωμα στις 24 ομάδες που θα πάρουν μέρος. Στο υπάρχον subforum υπάρχει παρουσίαση κάθε μιας χώρας.

Υπάρχουν ακόμα 4 τόπικς που αφορούν τον κάθε όμιλο, με τις ομάδες που τον απαρτίζουν και τα προγράμματα των παιχνιδιών. Η κουβέντα για τα ματς θα γίνεται πλέον σε αυτά τα τοπικς και το υπάρχον τόπικ θα κλειδώσει.

Ενα μεγάλο ευχαριστώ για ακόμα μια φορά σε όσους συμμετείχαν για να βγει αυτή η δουλειά μέσα στο κατακαλόκαιρο. Συγκεκριμένα στα μέλη:

benchwarmer
duncan21
Voyager
sssoulisss (μπορεί να βαλα και κανα s παραπάνω 69.gif )
Weekendman
SG3ptshooter

και φυσικά στη διαχειριστική ομάδα που για ένα ακόμα καλοκαίρι παρέα με τις ρακέτες και τα κουβαδάκια έψαχνε για 12άδες και παίκτες που δεν τους βγάζει ούτε το σερτς της γκουγκλ.. biggrin.gif

Καλό τουρνουά να έχουμε, και πλέον βάφομαι επίσημα στα λιετουβέικα χρώματα... MES LIETUVA!
rchos
Μεγάλο μπράβο σε όλα τα παιδιά από μένα.Μετά από χρόνια δεν μπόρεσα να πολυασχοληθώ σε αυτό το αφιέρωμα αλλά η ομάδα των αφιερωμάτων του bforum είναι πάντα μπροστά. blove.gif



QUOTE
Καλό τουρνουά να έχουμε, και πλέον βάφομαι επίσημα στα λιετουβέικα χρώματα... MES LIETUVA!



Keep calm and ajde Srbija


Με αποδείξεις...

Zoys
Το επίσημο song για το Παγκόσμιο, έτσι για να βρίσκεται:



*Matt Nielsen στο 1:39 κι ας μην παίζει πια (τιμής ένεκεν tongue.gif ).
koostas
QUOTE (sacarame @ Aug 28 2014, 20:26 ) *
Και μετά το μαγικό άγγιγμα του rchos είμαστε έτοιμοι για ανακοινώσεις.


Mundobasket 2014 στα γήπεδα της Ισπανίας. Για ακόμα μια μεγάλη διοργάνωση το Basketforum.gr ετοίμασε ένα αφιέρωμα στις 24 ομάδες που θα πάρουν μέρος. Στο υπάρχον subforum υπάρχει παρουσίαση κάθε μιας χώρας.

Υπάρχουν ακόμα 4 τόπικς που αφορούν τον κάθε όμιλο, με τις ομάδες που τον απαρτίζουν και τα προγράμματα των παιχνιδιών. Η κουβέντα για τα ματς θα γίνεται πλέον σε αυτά τα τοπικς και το υπάρχον τόπικ θα κλειδώσει.

Ενα μεγάλο ευχαριστώ για ακόμα μια φορά σε όσους συμμετείχαν για να βγει αυτή η δουλειά μέσα στο κατακαλόκαιρο. Συγκεκριμένα στα μέλη:

benchwarmer
duncan21
Voyager
sssoulisss (μπορεί να βαλα και κανα s παραπάνω 69.gif )
Weekendman
SG3ptshooter

και φυσικά στη διαχειριστική ομάδα που για ένα ακόμα καλοκαίρι παρέα με τις ρακέτες και τα κουβαδάκια έψαχνε για 12άδες και παίκτες που δεν τους βγάζει ούτε το σερτς της γκουγκλ.. biggrin.gif

Καλό τουρνουά να έχουμε, και πλέον βάφομαι επίσημα στα λιετουβέικα χρώματα... MES LIETUVA!


φετος δεν θα εχει παιχνιδι nostradamos οπως περσι στο ευρωμπασκετ?
passer

Τα παιχνίδια που δε δείχνει ο ΑΝΤ1 στην τηλεόραση θα τα έχει στο site του σε live streaming; Ή το site της FIBA;
Zoys
QUOTE(passer @ Aug 29 2014, 19:55 ) *
Τα παιχνίδια που δε δείχνει ο ΑΝΤ1 στην τηλεόραση θα τα έχει στο site του σε live streaming; Ή το site της FIBA;

Ναι, θα τα δείχνει και το ant1news.gr.
SteveNashidis
Tα περισσότερα views από τα αφιερώματα τα έχει μέχρι στιγμής η Σερβία , η οποία είναι σταθερά στην 1η θέση ugly_tocktock.gif
gspara
QUOTE (Zoys @ Aug 29 2014, 19:57 ) *
Ναι, θα τα δείχνει και το ant1news.gr.

Ειναι σιγουρο?Φοβαμαι μηπως τα μπλοκαρει ο ΟΤΕ.
Zoys
QUOTE(gspara @ Aug 29 2014, 20:38 ) *
Ειναι σιγουρο?Φοβαμαι μηπως τα μπλοκαρει ο ΟΤΕ.

QUOTE
Τόσο τηλεοπτικά, όσο και διαδικτυακά- μέσω του ant1news.gr- θα έχετε τη δυνατότητα να παρακολουθήσετε ζωντανά και αποκλειστικά τους αγώνες του Παγκόσμιου Κυπέλλου, αλλά και την καθημερινή τηλεοπτική εκπομπή με όλη την μπασκετική επικαιρότητα. (http://www.antenna.gr/news/2014-fiba-basketball-world-cup/article/360819/to-pagkosmio-kypello-mpasket-ston-ant1)


Μιλάμε φυσικά για τους αγώνες που θα καλύπτει τηλεοπτικά ο ΑΝΤ1, όχι όλους.
T.W.Is.M.
QUOTE(passer @ Aug 29 2014, 19:55 ) *
Τα παιχνίδια που δε δείχνει ο ΑΝΤ1 στην τηλεόραση θα τα έχει στο site του σε live streaming; Ή το site της FIBA;



QUOTE(gspara @ Aug 29 2014, 20:38 ) *
Ειναι σιγουρο?Φοβαμαι μηπως τα μπλοκαρει ο ΟΤΕ.



Για οποιον δεν το ξερει, στο www.livebasketball.tv υπαρχει world cup pass με €5. Εγω ετσι θα βολευτω για τα ματς που δε μεταδιδονται απο τον ΑΝΤ1. Προσεξτε μονο οσοι το αγορασετε να ακυρωσετε μετα απο ενα μηνα για να μη σας ανανεωσει αυτοματα.
Dinkins
QUOTE (T.W.Is.M. @ Aug 29 2014, 21:10 ) *
Για οποιον δεν το ξερει, στο www.livebasketball.tv υπαρχει world cup pass με €5. Εγω ετσι θα βολευτω για τα ματς που δε μεταδιδονται απο τον ΑΝΤ1. Προσεξτε μονο οσοι το αγορασετε να ακυρωσετε μετα απο ενα μηνα για να μη σας ανανεωσει αυτοματα.


Οι αγώνες της Ελλάδας όμως είναι geoblocked, σωστά; Ρωτάω γιατί ο Τζέικ πραγματικά δεν υποφέρεται, χαλαρά πληρώνω 5 ευρώ για να μην τον ακούω.
Timemaster
QUOTE(Dinkins @ Aug 29 2014, 22:38 ) *
Οι αγώνες της Ελλάδας όμως είναι geoblocked, σωστά; Ρωτάω γιατί ο Τζέικ πραγματικά δεν υποφέρεται, χαλαρά πληρώνω 5 ευρώ για να μην τον ακούω.


όχι μπορείς να δεις όλους τους αγώνες (ακόμα και της εθνικής μας)και μάλιστα ταυτόχρονα σε παράθυρα άμα γίνονται την ίδια στιγμή με καλή ανάλυση.
Βέβαια κρίνοντας από τις υπόλοιπες διοργανώσεις που έχω παρακολουθήσει με αυτό τον τρόπο.

Υ.Γ. Υπάρχουν και ξένοι σπίκερ με πολύ γέλιο (εκνευριστικοί) όμως σαν τους Έλληνες κανείς.
theref
QUOTE(T.W.Is.M. @ Aug 29 2014, 21:10 ) *
Για οποιον δεν το ξερει, στο www.livebasketball.tv υπαρχει world cup pass με €5. Εγω ετσι θα βολευτω για τα ματς που δε μεταδιδονται απο τον ΑΝΤ1. Προσεξτε μονο οσοι το αγορασετε να ακυρωσετε μετα απο ενα μηνα για να μη σας ανανεωσει αυτοματα.



Τι αναλυση εχει; HD; Ειναι μονο live η μπορουμε να τα δουμε και αργοτερα (On demand);
SteveNashidis
belalik
Καλησπερα


Εχει κανεις αγορασει το pass απο www.livebasketball.tv ??

Εχω αγορασει παλιοτερα αντιστοιχα πακετα, για μουντομπασκετ, ολυμπιακους αλλα και Euroleague. Σε γενικες γραμμες ηταν ΟΚ, αν και συχνα υπηρχαν προβληματα.

Αγορασα χτες το πακετακι με 5 ευρω, αλλα σημερα που δοκιμασα δεν ανοιγει κανεναν αγωνα. Συγκεκριμενα, ανοιγει το παραθυρο, και αφου εμφανιστει το γνωριμο κυκλικο εικονιδιο 'loading' μετα δε γινεται τιποτα. Δοκιμασα με τους πρωτους 3 αγωνες και δεν φορτωσε ποτε.

Εστειλα μηνυμα στην εταιρεια, αλλα φοβαμαι οτι θα παρω τα @@ μου, και παλιοτερα ειχα στειλει για καποιο προβλημα και δεν μου απαντησαν ποτε.


Σε οσους εχουν παρει πακετακι - δουλευει; Θελω να δω αν ειναι θεμα δικο μου η γενικοτερα κατι παει στραβα με το site ..


EDIT: Βλεπω πως εχει προστεθει ενα μηνυμα με πορτοκαλι φοντο το οποιο λεει:

Service Status Alert

All streams are working and available to view providing no geo-restrictions apply to your area.

Οποτε φανταζομαι καποιο προβλημα θα υπηρξε γενικα.. Ωστοσο εμενα εξακολουθει να μη φορτωνει ποτε..
thalys
Δοκίμασα με firefox και chromium, εκτός Ελλάδας, ίδιο πρόβλημα. Θα δοκιμάσω κι από windows αργότερα. Ελπίζω να λυθεί γιατί αν είναι να καταλήξω να βλέπω από πειρατικά λινκς, δεν υπήρχε λόγος να πληρώσω.
Giannis83
Ενώ τα 3 πρώτα παιχνίδια τα είδα κανονικά και "καμπάνα", μου εμφάνισε το ίδιο πρόβλημα πριν 15 λεπτά. Δοκιμάζοντας logout-login για κανα δεκάλεπτο και αλλαγή browser, τελικά πριν λίγο μου επανήλθε η εικόνα.
Γενικά, τραβάει κάτι τέτοια κολλήματα το livebasketball όταν γίνονται αρκετά παιχνίδια ταυτόχρονα (και στην ευρωλίγκα το έχω παρατηρήσει).
Σχετικά με τους browsers, μετά από 2,5 χρόνια "πελάτης" και συνδρομητής στο site, έχω παρατηρήσει ότι λειτουργεί καλύτερα με τον google chrome. Με mozilla και explorer μου έχει εμφανίσει κατά καιρούς διάφορα παράξενα...
belalik
QUOTE(thalys @ Aug 30 2014, 16:24 ) *
Δοκίμασα με firefox και chromium, εκτός Ελλάδας, ίδιο πρόβλημα. Θα δοκιμάσω κι από windows αργότερα. Ελπίζω να λυθεί γιατί αν είναι να καταλήξω να βλέπω από πειρατικά λινκς, δεν υπήρχε λόγος να πληρώσω.


ΟΚ - εφοσον και εσυ ειχες προβλημα σημαινει οτι ειναι κατι γενικοτερο με το site.. Θα το διορθωσουν συντομα φανταζομαι, αλλα δειχνει μια μετριοτητα γενικα αυτο ..

Δε πιστευα οτι εχει να κανει με λειτουργικο ή browser, γιατι δοκιμασα και εγω διαφορους συνδυασμους.


Επισης - να πω απλα οτι και να υπαρχει geoblock σε καποιο stream, πραγμα που απο οτι βλεπω δε συμβαινει στη συγκεκριμενη διοργανωση για τη δικη μας χωρα, ειναι αρκετα ευκολο να το παρακαμψει κανεις. Εχοντας το πακετο euroleague TV επεσα πανω σε geoblocked αγωνες παναθηναικου/ολυμπιακου.

Το μονο που χρειαζεται κανεις ειναι να αλλαξει την IP του και να φαινεται οτι μπαινει απο αλλη χωρα. Υπαρχουν ευχρηστα δωρεαν plugin για firefox πχ που το κανουν αξιοπιστα και γρηγορα αυτο, με ενα click. Ειδα αγωνες με αυτον τον τροπο. Οπως επισης παρακολουθησα το ποδοσφαιρικο μουντιαλ απο δωρεαν HD μεταδοσεις του BBC και του iTV με αγγλους σχολιαστες (και χωρις διαφημισεις φυσικα για το BBC) χρησιμοποιωντας ενα τετοιο plugin (κανονικα ειναι blocked και στρημαρουν μονο σε αγγλικες IP) ....

Ψαξτε το 'hola unblocker' οσοι ενδιαφερεστε - αν και ξαναλεω, δεν βλεπω να ειναι blocked οι ελληνικες IP σε αυτο το μουντομπασκετ..
thalys
Έφτιαξε σε μένα και βλέπω Ν.Ζηλανδία-Τουρκία τώρα.

Για την ώρα πολύ καλή εικόνα, κανένα λαγκάρισμα.
T.W.Is.M.
Μεχρι στιγμης τα ιδια αντιμετωπιζω κι εγω. Το μονο που καταφερα να δω ηταν 2' απο το Αγκολα-Κορεα κι αυτο απο τον Explorer, που δε χρησιμοποιω ποτε! Το προβλημα ειναι στα live, μολις εβαλα ενα on-demand βιντεο με highlights απο το Ουκρανια-Δομινικανη Δημοκρατια και παιζει κανονικα. Να δουμε ποτε θα καταφερω να πιασω και κανονικο αγωνα. Το τελος της Κροατιας το ειδα απο stream... angry_red.gif
rchos
Κλασσικό πρόβλημα πρεμιέρας διοργάνωσης στο livebasketball.tv.

Είναι τραγικό που τόσες διοργανώσεις μετά δεν το έχουν φτιάξει αυτό το πράγμα.Γιατί δεν προετοιμάζονται το κέρατο τους.

same probs here
belalik
Και εδω τα ιδια ..


Στειλτε τους και εσεις κανα μηνυμα μπας και ξυπνησουν .. Εγω εχω στειλει 2 ..


Εδω η φορμα επικοινωνιας:


http://www.fibaworldcup.livebasketball.tv/...?ICID_LIV_TOP_6
PanosIlio
Βλέπει κανένας τώρα από http://www.fibaworldcup.livebasketball.tv/??

Κοίτα θα χάσουμε Αμερική και Ισπανία και θα φάμε και στη μάπα των Τζέικ.

Ελπίζω να το φτιάξουν, 5 ευρώ είναι αυτά...
Timemaster
εγώ εως και το παιχνίδι της Τουρκίας τα είδα όλα κανονικά με καλή ποιότητα και χωρίς κολλήματα.
στο παιχνίδι της Σλοβενίας με κόλλησε και από εκείνη την ώρα δε μπορώ ούτε στον λογαριασμό μου να μπω.

rolleyes.gif

οπότε τηλεόραση και mute!!!
rchos
Βγάλαν ανακοίνωση ζητώντας συγνώμη και λέγοντας ότι παλεύουν να λύσουν το πρόβλημα.
Ταυτόχρονα ζήτησαν από όσους δεν έστειλαν μέηλ να αναφέρουν πρόβλημα να το κάνουν και θα τους απαντήσουν προσωπικά.

Ήταν η ζήτηση λέει μεγαλύτερη από ότι περίμεναν.Όταν λύσουν οριστικά το πρόβλημα θα το ανακοινώσουν.Ελπίζω από αύριο να έχει λυθεί γιατί σήμερα μόνο την Λιθουανία με άφησε να δω.

Το πιο γελοίο ήταν ότι δεν με άφηνε να κάνω λογκ άουτ για πολύ ώρα καν.
Venomous
Ακριβώς τα ίδια έπαθα κι εγώ σήμερα και τους έστειλα μάλιστα και μήνυμα. Νόμιζα ότι πέταξα και τα χρήματα, είχε πρόβλημα και το login, logout.
Εν τέλει έφτιαξε και είδα το μεγαλύτερο μέρος της εθνικής και των ΗΠΑ. Για να ξεκινήσει να παίζει το βίντεο το άφησα πολύ ώρα, μπορεί και 10 λεπτά να φορτίζει.
belalik
Ειδα χωρις προβληματα τα 2 τελευταια δεκαλεπτα του Ν.Ζ. - Δομ. Δημ. ... Οταν προσπαθησα (και προσπαθώ ακόμα) να δω το Αργεντινή - Κροατία έχω πάλι τα ίδια. Δε φορτώνει τίποτα ...

Προφανώς οι σχετικά δημοφιλείς αγώνες έχουν πρόβλημα.. Πολύ κρίμα και απαράδεκτο για μια τόσο μεγάλη διοργάνωση να μην μπορούν (πάλι) να υποστηρίξουν το ίδιο τους το προϊόν...


rchos
Εμένα το Κροατία-Αργεντινή μου άνοιξε αμέσως σήμερα.

Παρόλα αυτά κατά τις 3:50 άνοιξα το Σερβία-Γαλλία.Κανένα τέταρτο μετά κατάφερε να συνδεθεί και μου έβγαζε μήνυμα ότι το event starts in few minutes.
Ε κατά τις 4:20 άρχισε η μετάδοση κανονικά.
Τώρα δεν δοκιμάζω να κάνω αλλαγή με το Ουκρανία-Φιλανδία αλλά τουλάχιστον το Γαλλία-Σερβία θα το δω.
thalys
Κατάφερα να δω και το Ν.Ζηλανδία-Δομινικανή Δημοκρατία και το Κροατία-Αργεντινή χωρίς πρόβλημα με καλή εικόνα. Τώρα παίζει το Σερβία-Γαλλία κανονικά. Απ'ό,τι έχω παρατηρήσει, άμα πιάσεις εικόνα, μετά δουλεύει χωρίς προβλήματα. Δεν πρέπει όμως να το κλείσεις σε καμμία περίπτωση. Βάλε κάτι να παίζει κι ας μην βλέπεις γιατί αλλιώς ρισκάρεις να μην μπορείς να δεις. Χθες έκλεισε το λαπτοπ κατά λάθος και δεν ξαναείδα αγώνα μετά από αυτό.
yorgos
Δελ.
σπυριαρης
παιδια,στο livebasketball.tv μπορεις να δεις δωρεαν το μουντομπασκετ;
belalik
QUOTE(σπυριαρης @ Aug 31 2014, 18:02 ) *
παιδια,στο livebasketball.tv μπορεις να δεις δωρεαν το μουντομπασκετ;


Τωρα αυτη ειναι ερωτηση - παγιδα.

Δεν ειναι δωρεαν, πληρωνεις 5 ευρω. Το αν το βλεπεις η οχι, ειναι αλλο θεμα ..



ΥΓ - Κοιτα, μη σε μπερδευω. Πληρωνεις 5 ευρω και μετα μπορεις να παρακολουθησεις ολα τα ματς, ειτε live ειτε αργοτερα 'κονσερβα'. Το θεμα ειναι οτι προς το παρον υπαρχουν προβληματα στο site και δεν δουλευει σωστα, με αποτελεσμα πολλοι απο εμας που εχουμε πληρωσει, να μην εχουμε καταφερει να δουμε τους αγωνες. Λογικα θα το φτιαξουν ..
Giannis83
Όχι, είναι συνδρομητικό.
Gkos
Συνδρομητικό με 5 ευρώ τον μήνα είναι,μας εβγαλε την ψυχή να δουμε τα ματς (όσα είχε ) του U20 στην Κρητη,έχει αρκετες διοργανώσεις ,και Ευρωλίγκα λέει θα έχει και αν δουλέυει σωστα το 5ευρω είναι τζαμπα πραμα smile.gif
σπυριαρης
ευχαριστω παιδια
blove.gif
tuareg
απο αυτα που βλεπω μια ομαδα με τους 4 κομμενους απο την εθνικη συν παππα,μποχωριδη,μπατη,κατσιβελη,πελεκανο,α
ραβανη,φωτση,σοφο ανετα εμπαινε στους 16.
koostas
QUOTE (tuareg @ Aug 31 2014, 19:08 ) *
απο αυτα που βλεπω μια ομαδα με τους 4 κομμενους απο την εθνικη συν παππα,μποχωριδη,μπατη,κατσιβελη,πελεκανο,α

�ραβανη,φωτση,σοφο ανετα εμπαινε στους 16.


ετσι ειναι..
καταντια του παγκοσμιου μπασκετ..
ελαχιστες χωρες ασχολουνται σοβαρα..

γενικως το μουντομπασκετ δεν εχει ουτε τη μιση αιγλη του μουντιαλ... και επισης απο ανταγωνισμο λιγα πραγματα..

εδω πχ το αντιστοιχο ποδοσφαιρκο γερμανια-γκανα πηγε παραταση.. το ελλαδα-σενεγαλη αμα δεν σταματουσαμε θα πηγαινε στο +50, οπως πηγαν οι αμερικανοι..
δεν γινεται ετσι...

ΥΓ ποτε δεν καταλαβα γιατι στο μουντομπασκετ πρεπει να παιζουν ολες οι ομαδες μαζι την ιδια ημερα.. ειναι ανθρωπινα αδυνατο να παρακολουθησεις την εξελιξη των ομιλων.. δηλαδη μια χαρα δεν ειναι στο μουντιαλ που στη φαση των ομιλων εχει 3 αγωνες μονο καθε ημερα?
rchos
Εδώ και καμια ώρα όλα δουλεύουν κανονικά.
Κάνω και switch μεταξύ παιχνιδιών σε δευτερόλεπτα.

Φτου φτου smiley.gif
PanosIlio
Λόγω των προβλημάτων των πρώτων ημερών στο livebasketball δίνουν 1 μήνα επιπλέον δωρεάν με τα 5 ευρώ.

Καλή κίνηση από μέρους τους. Χθες πάντως είδα χωρίς προβλήματα.
rchos
Καλά κίνηση χωρίς αντίκρυσμα είναι βασικά.

Κανείς δεν θα έπαιρνε league pass για εκείνο το μήνα.
Οι πιο σημαντικοί αγώνες εκείνης της περιόδου είναι τα προκριματικά Ευρωλίγκας αλλά αυτά συνήθως τα δείχνει δωρεάν η Euroleague.
Venomous
Αν δε κανω λαθος, θα ειναι στη πρωτη φαση της Ευρωλιγκας. Εμενα η συνδρομη ηταν μεχρι καπου 25 Οκτωβρη και τωρα πηγε ενα μηνα μετα, τελη Νοεμβρη!
BasketZilla
Δεν έχω κάτι με την συμπαθέστατη Φινλανδική ομάδα , αλλά Ευρωπαϊκές ομάδες αυτού του επιπέδου δεν έχουν καμία θέση
σε ένα Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Εάν η wild card πήγαινε στα χέρια της Ιταλίας, της Γερμανίας, της Ρωσίας ή καλύτερα στον Καναδά αυτό θα συνέβαλε στην αύξηση του επιπέδου ανταγωνιστικότητας του Μουντομπάσκετ.
PanosIlio
QUOTE(Venomous @ Sep 2 2014, 21:52 ) *
Αν δε κανω λαθος, θα ειναι στη πρωτη φαση της Ευρωλιγκας. Εμενα η συνδρομη ηταν μεχρι καπου 25 Οκτωβρη και τωρα πηγε ενα μηνα μετα, τελη Νοεμβρη!


Έτσι, η προσφορά για το παγκόσμιο έφθανε μέχρι 24 Οκτωβρίου, με τον 1 μήνα δώρο παει μέχρι τέλη Νοεμβρίου.

Επειδή γίνεται ο κακός χαμός αυτή τη στιγμη, και δικαιολογημένα φυσικά, για τις ομάδες που κατεβαίνουν για να χάσουν για καλύτερο χιαστί, "προκαλώ" όλους να σκεφθουν ενα συστημα διεξαγωγής του τουρνουά, με την ίδια διαρκεια των 2 εβδομάδων, που να φέρνει κάποια έσοδα στις πόλεις και να μην υπαρχουν τέτοια φαινόμενα.

Δεν το λέω για να το παίξω έξυπνος, γιατί και εμένα δεν μου αρέσει αυτό το φαινόμενο αλλά δεν μπορω να βρω κάτι που βολευει τους πάντες ΚΑΙ να διαρκεί 2 βδομάδες, είναι σχεδόν αδύνατο. Αυτό θα αλλάξει μονο αν αλλάξει η διαρκεια του τουρνουά και γίνει όπως του ποδοσφαίρου, δεν γίνεται αλλιως και ενα τέτοιο τουρνουα μπάσκετ δεν το θέλει κανένας.
thalys
QUOTE (PanosIlio @ Sep 4 2014, 18:55 ) *
Επειδή γίνεται ο κακός χαμός αυτή τη στιγμη, και δικαιολογημένα φυσικά, για τις ομάδες που κατεβαίνουν για να χάσουν για καλύτερο χιαστί, "προκαλώ" όλους να σκεφθουν ενα συστημα διεξαγωγής του τουρνουά, με την ίδια διαρκεια των 2 εβδομάδων, που να φέρνει κάποια έσοδα στις πόλεις και να μην υπαρχουν τέτοια φαινόμενα.


Σύστημα με επιλογή αντιπάλου από το άλλο γκρουπ θα έλυνε αυτό το πρόβλημα. Περίπου όπως στα πλέυ οφφ της αναπτυξιακής λίγκας του NBA.

Πχ ο 1ος του Group C διαλέγει όποιον αντίπαλο θέλει από τις ομάδες του Group D που προκρίθηκαν, πλην του 1ου. Μετά ο 2ος διαλέγει από αυτούς που μένουν κοκ. Με αυτόν τον τρόπο δεν μπορείς να υπολογίσεις ποιος θα είναι ο αντίπαλος σου αν χάσεις με Χ ή Ψ πόντους και έχεις πάντα κίνητρο να νικήσεις για να μπορείς να έχεις περισσότερες πιθανότητες να διαλέξεις αντίπαλο που σε βολεύει.
ssoulliss
QUOTE (PanosIlio @ Sep 4 2014, 18:55 ) *
Δεν το λέω για να το παίξω έξυπνος, γιατί και εμένα δεν μου αρέσει αυτό το φαινόμενο αλλά δεν μπορω να βρω κάτι που βολευει τους πάντες ΚΑΙ να διαρκεί 2 βδομάδες, είναι σχεδόν αδύνατο. Αυτό θα αλλάξει μονο αν αλλάξει η διαρκεια του τουρνουά και γίνει όπως του ποδοσφαίρου, δεν γίνεται αλλιως και ενα τέτοιο τουρνουα μπάσκετ δεν το θέλει κανένας.


32 ομάδες με κλήρωση και νοκ-άουτ από την αρχή. Μάξιμουμ 5 παιχνίδια. Βέβαια αυτό είναι ανέφικτο,αφού θα είναι λογικό να ταλαιπωρηθούν 45 ημέρες με προετοιμασία 16 ομάδες για να παίξουν έναν αγώνα;

Το σύστημα είναι μια χαρά με τέσσερις ομίλους των έξι ομάδων. Μετά κάλλιστα θα μπορούσε να γίνει κλήρωση.

Πχ. Η Ισπανία θα αντιμετώπιζε μια εκ των τριών "τέταρτων" των υπολοόπων ομίλων. Η Βραζιλία μια εκ των τριών "τρίτων" κ.ο.κ.

Nuntius
QUOTE (BasketZilla @ Sep 4 2014, 18:36 ) *
Δεν έχω κάτι με την συμπαθέστατη Φινλανδική ομάδα , αλλά Ευρωπαϊκές ομάδες αυτού του επιπέδου δεν έχουν καμία θέση
σε ένα Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Εάν η wild card πήγαινε στα χέρια της Ιταλίας, της Γερμανίας, της Ρωσίας ή καλύτερα στον Καναδά αυτό θα συνέβαλε στην αύξηση του επιπέδου ανταγωνιστικότητας του Μουντομπάσκετ.


Η Ρωσία είναι σε μεταβατικό στάδιο ακριβώς σαν την Τουρκία. Θεωρείς πως η Τουρκία συνέβαλε στην αύξηση του επιπέδου ανταγωνιστικότητας του Μουντομπάσκετ?

Η Γερμανία χωρίς Dirk δεν έχει μεγάλες διαφορές από την Φινλανδία σε αγωνιστικό επίπεδο. Για Ιταλία και Καναδά έχεις ένα point. Είναι ομάδες που πουλάνε αρκετά και μπορούν να προσφέρουν θέαμα. Ο Καναδάς πιστεύω πως θα δώσει το παρόν σε μελλοντικές διοργανώσεις.

Παρ'όλα αυτά, η Φινλανδία έπαιξε αρκετά καλά στα δύο τελευταία Ευρωμπάσκετ ώστε να αξίζει την συμμετοχή της σε αυτό το παγκόσμιο. Μόνο η Ιταλία μπορεί να πει πως έπαιξε καλύτερα από την Φινλανδία και άξιζε αυτή την wild card. Όπως αρκετοί θυμόμαστε, οι Φινλανδοί τερμάτισαν πιο ψηλά και από εμάς και από την Τουρκία πέρυσι. Οπότε κέρδισαν μια θέση με το σπαθί τους.
koostas
και γιατι απαραιτητα να διαρκει 2 βδομαδες?
αυτο μπλεκει τα πραγματα..
ειναι αδυνατον να παρακολουθεις τι γινεται σε καθε ομιλο..
κανε οπως στην μπαλα 6 ομιλους να παιζει ενας ομιλος την ημερα ή 3 αγωνες την ημερα...
αν απ' την αλλη θεωρεις οτι υπαρχουν παιχνιδια που δεν θα δει κανενας (πχ κοντρα στην κορεα) κανε κατι να μην προκρινονται τοσο αδυνατες ομαδες
Runt
QUOTE (ssoulliss @ Sep 4 2014, 19:50 ) *
32 ομάδες με κλήρωση και νοκ-άουτ από την αρχή. Μάξιμουμ 5 παιχνίδια. Βέβαια αυτό είναι ανέφικτο,αφού θα είναι λογικό να ταλαιπωρηθούν 45 ημέρες με προετοιμασία 16 ομάδες για να παίξουν έναν αγώνα;

Το σύστημα είναι μια χαρά με τέσσερις ομίλους των έξι ομάδων. Μετά κάλλιστα θα μπορούσε να γίνει κλήρωση.

Πχ. Η Ισπανία θα αντιμετώπιζε μια εκ των τριών "τέταρτων" των υπολοόπων ομίλων. Η Βραζιλία μια εκ των τριών "τρίτων" κ.ο.κ.

Σωστος!
thalys
QUOTE (koostas @ Sep 4 2014, 19:08 ) *
και γιατι απαραιτητα να διαρκει 2 βδομαδες?


Δεν βγαίνουν τα λεφτά για παραπάνω. Δεν συγκρίνεται η δημοφιλία και τα έσοδα του Μουντιάλ με το Παγκόσμιο της FIBA. Ούτε πρόκειται ν'αφήσουν οι ομάδες του ΝΒΑ τους παίχτες τους να διακινδυνεύουν τραυματισμούς παίζοντας με μια άλλη ομάδα για 2 μήνες(τουρνουά+προετοιμασία) και μετά να χάνουν την μισή προετοιμασία για να ξεκουραστούν. Άλλο FIFA, άλλο FIBA.
Weekendman
QUOTE(Nuntius @ Sep 4 2014, 20:01 ) *
Παρ'όλα αυτά, η Φινλανδία έπαιξε αρκετά καλά στα δύο τελευταία Ευρωμπάσκετ ώστε να αξίζει την συμμετοχή της σε αυτό το παγκόσμιο. Μόνο η Ιταλία μπορεί να πει πως έπαιξε καλύτερα από την Φινλανδία και άξιζε αυτή την wild card. Όπως αρκετοί θυμόμαστε, οι Φινλανδοί τερμάτισαν πιο ψηλά και από εμάς και από την Τουρκία πέρυσι. Οπότε κέρδισαν μια θέση με το σπαθί τους.


Και εγώ θα ήθελα να δω την τριάδα Ντατόμε, Αραντόρι και Τζεντίλε ,σε αυτό το Παγκόσμιο, αλλά αν δεν κάνω λάθος, οι Ιταλοί δεν ήθελαν να μπουν σε παζάρια για την wild card.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.