Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακος - Παναθηναϊκός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3
garou
QUOTE (Reggie Miller 31 @ Oct 17 2016, 20:29 ) *
Μια χαρά ομάδα έχει ο ΟΣΦΠ... Με εξαίρεση το 4, στις άλλες θέσεις έχει τουλάχιστον 2 ποιοτικούς παίκτες για κάθε θέση. Πολύ ισορροπημένη ομάδα γενικά. Αν ήμουν φίλους του ΟΣΦΠ, άνετα θα πήγαινα να δω την ομάδα σε κάθε αγώνα της EL

σιγα την ομαδα
απλα εμεις ειμαστε τελειως χαλια
Dreamerpanos
Πετάξτε τις φανέλες....ΤΩΡΑ....
androu
Ο ολυμπιακός κατά την γνώμη μου έχει τρομερό θέμα στους ψηλούς (1,5 πεντάρι και 1,5 τεσσάρι έχει)και συνωστισμό στα 3αρια...απλά δεν έχει το χάλι του παναθηναϊκού αυτήν την περίοδο.
Reggie Miller 31
19 ποντοι απο λάθη, 20 απο επιθετικά, 22 απο αιφνιδιασμούς... Νομίζω δεν χρειάζεται παραπάνω ανάλυση
back2back
χωρίς Διαμαντίδη δεν μπορούν να διαχειριστούν το ματς
jonaldidhs
Κατι ηξερε ο δγ και μιλησε για γκερσον..
D-Wade
QUOTE(pan24 @ Oct 17 2016, 20:29 ) *
Καλα το σκηνικο χαραλαμποπουλος πανω στον πριντεζη δεν ξερω απο ποιο ονειρο βγηκε

Εντάξει ήθελε να έχει τον Γκιστ συνέχεια πάνω στο Σπανούλη. Μόνο έτσι μπορούσε να γινει. Αλλά ναι του έχει κάνει ανήθικα πράγματα σήμερα ο Πρίντεζης του Χαραλάμπη
Nik Tepits
Ποσο μας λειπει ο ΔΔ δεν λεγεται..Νομιζα οτι ο Πεδουλακης αξιζε μια ακομα ευκαιρια. Λαθος μεγαλο. Επρεπε να φυγει μετα το πρωταθλημα. Ο ανθρωπος τα χει χαμενα, με ενα καλητερα 4αρια της Ευρωπης βαζει το παιδακι Χαραλαμποπουλο, ο Ολυμπιακος εμαθε απο περυσι και εδωσε καθαρες ρολους στους παιχτες. Σε εμας σε λιγο θα παιζει ασσος ο Σινγκλετον!
rahxephon13
QUOTE (jonaldidhs @ Oct 17 2016, 20:35 ) *
Κατι ηξερε ο δγ και μιλησε για γκερσον..

Ο πρόεδρος βλέπει μπροστά tongue.gif
pan24
Ο ολυμπιακος ειναι καλος αλλα οχι κατι φοβερο
Ειναι στο αμεσως πιο κατω σκαλι απο φενερ,τσσκα,ρεαλ,μπαρτσελονα
Το ζητημα ειναι εμεις σε ποιο επιπεδο βρισκομαστε...
kotzito
Επιθετικά ριμπάουντ Ολυμπιακού - 19
Αμυντικά ριμπάουντ ΠΑΟ - 17

Αυτό τα λέει όλα...
CG.
QUOTE (Reggie Miller 31 @ Oct 17 2016, 20:35 ) *
19 ποντοι απο λάθη, 20 απο επιθετικά, 22 απο αιφνιδιασμούς... Νομίζω δεν χρειάζεται παραπάνω ανάλυση

Τα λεει ολα
Τρικυμια
androu
Προβλέπω αλλαγές σύντομα...ίσως και μέσα στην εβδομάδα...
airg
Να βλεπω κολοτουμπες
Reggie Miller 31
Συγνώμη για το ύφος μου αλλα αυτό που γίνεται αυτή την στιγμή με τα επιθετικά είναι ΞΕΦΤΥΛΑ! Εχουν καταλάβει που παίζουν;;;;;; Ντροπή μόνο. Ντροπη!
Dreamerpanos
QUOTE (Reggie Miller 31 @ Oct 17 2016, 20:42 ) *
Συγνώμη για το ύφος μου αλλα αυτό που γίνεται αυτή την στιγμή με τα επιθετικά είναι ΞΕΦΤΥΛΑ! Εχουν καταλάβει που παίζουν;;;;;; Ντροπή μόνο. Ντροπη!



Ούτε που παίζουν ούτε με ποιόν παίζουν....αποζημίωση ΚΑΙ ΔΡΟΜΟ....25 πόντους από τον Ολυμπιακό είναι από τις μεγαλύτερες ντροπές στην ιστορία του ΣΥΛΛΟΓΟΥ....

Δεν προσδοκώ βελτίωση....Θέλω Δ-Ρ-Ο-Μ-Ο!
Coach Periklis
Καμία κωλοτούμπα

δε βοηθάει ο αγώνας για να βγάλουμε συμπεράσματα για την ομάδα μας ( ΟΣΦΠ ) ....Είναι τόσο κακός απόψε ο ΠΑΟ που φαινόμαστε καλύτεροι απ όσο είμαστε. Τα προβλήματα μας ακόμα υπάρχουν.

Σήμερα παίξαμε καλό μπάσκετ but still....

Επίσης, συμφωνώ με pan24 ότι εμείς είμαστε ένα σκαλί κάτω από τις πολύ μεγάλες ευρωπαικές ομάδες, αλλά όχι ισάξιοι ακόμα. Ο ΠΑΟ ακόμα ψάχνεται ....

Μόνο μεγάλη υγιή πάντα οπαδική χαρά δίνει το σημερινό, τίποτε άλλο....
rahxephon13
Άντε τελείωσε το μαρτύριο, δυστυχώς μετά έχουμε τσσκα ... sad-smiley-009.gif
pan24
48-27 ΤΑ ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ!!!!!!!!!!!!
Δεν θυμαμαι να εχει ξαναγινει αυτο
garou



σαν να τον βλεπω να ερχεται
Reggie Miller 31
QUOTE (Dreamerpanos @ Oct 17 2016, 20:45 ) *
Ούτε που παίζουν ούτε με ποιόν παίζουν....αποζημίωση ΚΑΙ ΔΡΟΜΟ....25 πόντους από τον Ολυμπιακό είναι από τις μεγαλύτερες ντροπές στην ιστορία του ΣΥΛΛΟΓΟΥ....

Δεν προσδοκώ βελτίωση....Θέλω Δ-Ρ-Ο-Μ-Ο!

Πραγματικά δεν με νοιάζει η διαφορά. Με χαλάει πααααααααρα πολυ η διάθεση, το ότι παράτησαν το παιχνίδι, το ότι οι άλλοι έπαιζαν μόνοι τους. Όλοι έχουν δικαίωμα σε μια κακή βραδιά, αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ που παίζει στην ομάδα και μάλιστα σε ντέρμπι δεν έχει δικαιολογία να σέρνεται στο γήπεδο και να περιμένει ο αγώνας να λήξει, λες και παίζουν στην Κύμη. Ντροπή!

ΥΓ Αν ο... Γκέρσον είναι η σωτηρία μας, τότε να το κλείσμουμε το μαγαζί απο τώρα
BasketZilla
Οκτώβρης μήνας είναι ακόμη.
Μέχρι να φτάσουμε στον Μάη ...
Πιο κλασικό παράδειγμα από εμάς να χάνουμε από τον ΒΑΟ και μετά να κατακτάμε τας Ευρώπας δεν υπάρχει.

Σήμερις απλά δείξαμε ότι είμαστε ένα σκαλί πάνω από τον ΠΑΟ σε αθλητικότητα.
D-Wade
Μεγάλη νίκη. Δεν περίμενα τη διαφορά (Φαντάζομαι κανένας).Κερδίζει ηρεμία η ομάδα για να δουλέψει.

Ας προσγειωθούν τώρα. Την Πέμπτη παίζουμε με καλύτερο αντίπαλο(τουλ αυτή τη στιγμή γιατί ο ΠΑΟ μπορεί να βελτιωθεί) Δε γίνεται να ξεκινήσουμε με 0-2 στην ευρωλίγκα
Reggie Miller 31
http://www.leoforos.gr/basketball/story/10...as-kai-kalathis

Πριν ακόμα τελειώσει ο αγώνας, κάποιοι είχαν έτοιμη την δικαιολογία. Θέλω να ακούσω και πεδουλάκη τι θα πει... Απλά γελάει ο κόσμος....
Zephyr
Εντάξει το παιχνίδι σήμερα δεν αντέχει σε κριτική, πολύ κακός ο ΠΑΟ, ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι από την αρχή, κατάπιε ότι ριμπάουντ βρήκε και όταν μπήκαν και τα σουτ άνοιξε η διαφορά.
Σίγουρα αυτή η νίκη βοηθά την ψυχολογία πρώτον των παιχτών και δεύτερον του κόσμου, αλλά δεν πρέπει να κρύψει κάτω από το χαλί τα υπάρχοντα θέματα. Απόψε πάντως παίχτες και προπονητής αξίζουν συγχαρητήρια για αυτή την νίκη!!!

ΥΓ. Ρε πάτε καλά, ποιος Γκέρσον?
garou
QUOTE (Reggie Miller 31 @ Oct 17 2016, 20:47 ) *
Πραγματικά δεν με νοιάζει η διαφορά. Με χαλάει πααααααααρα πολυ η διάθεση, το ότι παράτησαν το παιχνίδι, το ότι οι άλλοι έπαιζαν μόνοι τους. Όλοι έχουν δικαίωμα σε μια κακή βραδιά, αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ που παίζει στην ομάδα και μάλιστα σε ντέρμπι δεν έχει δικαιολογία να σέρνεται στο γήπεδο και να περιμένει ο αγώνας να λήξει, λες και παίζουν στην Κύμη. Ντροπή!

ΥΓ Αν ο... Γκέρσον είναι η σωτηρία μας, τότε να το κλείσμουμε το μαγαζί απο τώρα

καλα και εγω πασκουαλ θελω αλλα το πιο πιθανο ειναι να δουμε κανα πινι η κανα γιαννακη στην θεση του πεδουλακη
roben
Είχα προβλέψει μια ήττα με 10-15 πόντους επειδή και ο Ολυμπιακός έχει τα δικά του προβλήματα και είχα μια ελπίδα ότι ίσως μπορούσαμε να κρατήσουμε το παιχνίδι σε μονοψήφια διαφορά... Δυστυχώς ανέβηκε πολύ το κοντέρ... Όταν έγραφα για τον τραγικό σχεδιασμό με τους 6 Αμερικανούς πήρα απαντήσεις του στιλ σιγά, ένα παιχνίδι στο ΣΕΦ είναι... Μια ήττα όμως στο ΣΕΦ με 25 πόντους μπορεί να είναι αρκετή για να κριθεί το πλεονέκτημα έδρας... Βέβαια εγώ πιστεύω ότι αν συνεχίσει έτσι η ομάδα θα έρθουν και άλλες ήττες στο ελληνικό πρωτάθλημα...

Το παιχνίδι νομίζω ότι δεν αντέχει σε κριτική... Εγώ ό,τι είχα να γράψω το έγραψα πριν το παιχνίδι και σε πολλούς δεν άρεσαν αυτά που έγραφα... Κάτι νέο δεν έχω να πω... Το μόνο που με νοιάζει είναι το καλό της ομάδας και ελπίζω να ληφθούν το συντομότερο οι αποφάσεις που πρέπει να ληφθούν ώστε να σώσουμε τη χρονιά... Οι παίκτες είναι ποιοτικοί, ένας σέντερ λείπει και ένας σύγχρονος προπονητής... Και θα τον βρούμε το δρόμο μας...

Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για την ωραία εμφάνιση και τη μεγάλη νίκη!
Manu7
Εφτάψυχος Σφαιρόπουλος. Γενικά τα πάει καλά στα ματς με ΠΑΟ αλλά τη μια τον σώζει δις ο Σπανουλης την άλλη όλη η ομάδα παίζει μαχητικά και εφαρμόζει το πλάνο του που σήμερα απέδωσε.

Δυστυχώς θα κρυφτούν τα κολλήματα του και μας βλέπω να καταντάμε ομάδα που κοιτάει πάλι μόνο τα ματς του πρωταθλήματος και όχι την ευρωλίγκα.

Ευχομαι να δω την ίδια μαχητικότητα και στην Ευρώπη οπώς επίσης και τον Χάκετ να μπαίνει μέσα πιο νωρίς στο παιχνίδι όπως έγινε σήμερα. Α και τον Ματ το ίδιο.

Καλά το άλλο του Αργύρη με τον Χαραλαμπόπουλο τι ήταν; Τι εμμονή ήταν αυτή; Μάρκαρε ίσως και το καλύτερο επιθετικό 4άρι στην Ευρώπη και δεν άλλαζε το μαρκάρισμα του με τίποτα. Έχουμε τον μπούλετ εμείς έχετε και σεις τα δικά σας...
garou
QUOTE (roben @ Oct 17 2016, 20:56 ) *
Είχα προβλέψει μια ήττα με 10-15 πόντους επειδή και ο Ολυμπιακός έχει τα δικά του προβλήματα και είχα μια ελπίδα ότι ίσως μπορούσαμε να κρατήσουμε το παιχνίδι σε μονοψήφια διαφορά... Δυστυχώς ανέβηκε πολύ το κοντέρ... Όταν έγραφα για τον τραγικό σχεδιασμό με τους 6 Αμερικανούς πήρα απαντήσεις του στιλ σιγά, ένα παιχνίδι στο ΣΕΦ είναι... Μια ήττα όμως στο ΣΕΦ με 25 πόντους μπορεί να είναι αρκετή για να κριθεί το πλεονέκτημα έδρας... Βέβαια εγώ πιστεύω ότι αν συνεχίσει έτσι η ομάδα θα έρθουν και άλλες ήττες στο ελληνικό πρωτάθλημα...

Το παιχνίδι νομίζω ότι δεν αντέχει σε κριτική... Εγώ ό,τι είχα να γράψω το έγραψα πριν το παιχνίδι και σε πολλούς δεν άρεσαν αυτά που έγραφα... Κάτι νέο δεν έχω να πω... Το μόνο που με νοιάζει είναι το καλό της ομάδας και ελπίζω να ληφθούν το συντομότερο οι αποφάσεις που πρέπει να ληφθούν ώστε να σώσουμε τη χρονιά... Οι παίκτες είναι ποιοτικοί, ένας σέντερ λείπει και ένας σύγχρονος προπονητής... Και θα τον βρούμε το δρόμο μας...

Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για την ωραία εμφάνιση και τη μεγάλη νίκη!

συμφωνω σε ολα εκτος του οτι χρειαζεται σεντερ
οργανωτης χρειαζεται
στα υπολοιπα ειμαι μαζι σου 100%
mixalisgate7
Αρκετά ικανοποιητική η εμφάνιση της ομάδας σε άμυνα και επίθεση. Ελπίζω το κάρφωμα του Γιανγκ να του ανεβάσει την ψυχολογία εν όψει της δύσκολης σεζόν. Ο Γκριν με συνεχόμενους πόντους ήταν κλειδί για να ανέβει η διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Τρομερή εμφάνιση από τον Γιώργο Πρίντεζη.
pk13
2-3 μερες να ειχαμε ακομα ισως καταφερναμε να μειωσουμε...Πραγματικα ειναι ντροπη το σημερινο για μια ομαδα σαν τον Παναθηναικο...Ο προπονητης φερει πολυ μεγαλο μεριδιο ευθυνης...Δεν παρουσιασε τιποτα διαφορετικο επιθετικα και αμυντικα εκει που υποτιθεται οτι ειδικευεται μας εβαλαν σχεδον 90 ποντους....
Ακολουθει η Μοσχα οπου προσμενω σιγουρα 30-40 ποντους στο κεφαλι αν κατεβουμε ετσι...

Υγ1:Πλεονεκτημα εδρας ηταν και παει χαθηκε...
Υγ2:Συγχαρητηρια στον κοουτς που καταφερε να περιορισει το σκοραρισμα του Σπανουλη...Αυτη του η επιτυχια βραχυκυκλωσε την επιθεση του Ολυμπιακου που σκοραρε μονο 88 ποντους...Πρωτοποριακη αντιμετωπιση του αγωνα απο τον κοουτς με εξαιρετικα αποτελεσματα... biggrin.gif tongue.gif
back2back
QUOTE(garou @ Oct 17 2016, 20:55 ) *
καλα και εγω πασκουαλ θελω αλλα το πιο πιθανο ειναι να δουμε κανα πινι η κανα γιαννακη στην θεση του πεδουλακη



Μακάρι για εμάς να πάρετε τον Γιαννάκη, αν και δεν το βλέπω, λογικά θα αναλάβει την εθνική. Καλό παιχνίδι σήμερα από Μιλουτίνοφ, βρήκε απέναντι του άσουτο πλέι μέικερ και έδειξε την κλάση του laugh.gif Ο κόουτς Μπούλετ έχει πλέον ρεκόρ 10-3 κόντρα στον Παο και 4-1 τον Πεδουλάκη
pk13
QUOTE(garou @ Oct 17 2016, 17:55 ) *
καλα και εγω πασκουαλ θελω αλλα το πιο πιθανο ειναι να δουμε κανα πινι η κανα γιαννακη στην θεση του πεδουλακη

Ετσι οπως παει η κατασταση θα τραγουδαμε κανε την ομαδα παλι πρωτη Μπαναωτη,Μπαναωτη... smiley.gif smiley.gif
Zephyr
QUOTE(Manu7 @ Oct 17 2016, 20:57 ) *
Εφτάψυχος Σφαιρόπουλος. Γενικά τα πάει καλά στα ματς με ΠΑΟ αλλά τη μια τον σώζει δις ο Σπανουλης την άλλη όλη η ομάδα παίζει μαχητικά και εφαρμόζει το πλάνο του που σήμερα απέδωσε.


Χαχα, αυτό σκεφτόμουνα laugh.gif !!!
Πρώτη φορά πάντως μετά από πολύ καιρό είδα σωστές περιστροφές στην άμυνα, ακόμα και από τον Μιλού!!!
Μακάρι να μην είναι εμφάνιση φωτοβολίδα αλλά να υπάρξει και στην Ευρώπη αντίστοιχη απόδοση.
garou
QUOTE (pk13 @ Oct 17 2016, 21:03 ) *
Ετσι οπως παει η κατασταση θα τραγουδαμε κανε την ομαδα παλι πρωτη Μπαναωτη,Μπαναωτη... smiley.gif smiley.gif

CG.
Μετα το ματς με την ρεαλ οι φιλοι του ΟΛΥ φωναζανε στα ΜΜΕ και μεις ειμασταν χαλαροι
Σημερα αντιστραφηκαν οι ρολοι
Η σεζον μολις ξεκινησε.δεν εχει αρχισει καλα για μας αλλα δεν εσβησαν οι στοχοι.
Τετοιες ηττες η σε διαλυουν η σε κανουν καλυτερο
η επομενη προπονηση θα ναι δυσκολη για ολους τους
Τωρα τα κουφα που ακουω περι γκερσον,γιαννακη και διωγμο σε ολους απο το δευτερο παιχνιδι απλα ασχολιαστο
rahxephon13
QUOTE (CG. @ Oct 17 2016, 21:11 ) *
Μετα το ματς με την ρεαλ οι φιλοι του ΟΛΥ φωναζανε στα ΜΜΕ και μεις ειμασταν χαλαροι
Σημερα αντιστραφηκαν οι ρολοι
Η σεζον μολις ξεκινησε.δεν εχει αρχισει καλα για μας αλλα δεν εσβησαν οι στοχοι.
Τετοιες ηττες η σε διαλυουν η σε κανουν καλυτερο
η επομενη προπονηση θα ναι δυσκολη για ολους τους
Τωρα τα κουφα που ακουω περι γκερσον,γιαννακη και διωγμο σε ολους απο το δευτερο παιχνιδι απλα ασχολιαστο

Δυστυχώς πιστεύω ότι θα μας διαλύσουν, άκου τις δηλώσεις πεδουλακη και πες μου μετά αν θεωρείς ότι αυτός ο άνθρωπος μπορεί να βρει λύσεις.
T.W.Is.M.
Νομιζω οτι και οι δυο ομαδες ηταν συνεχεια οσων εχουμε δει ως τωρα. Ο Παναθηναικος ειχε 3 εντος εδρας επισημα ματς: μια νικη με πλασματικη διαφορα 19 ποντων με τον ΠΑΟΚ, μια με 10 με τον Προμηθεα και μια με 8 επι της Ζαλγκιρις. Η λογικη συνεχεια ηταν μια ηττα με διψηφια διαφορα στο ΣΕΦ. Οι 25 ποντοι ηταν πολλοι, αλλα ηταν αποτελεσμα του οτι οι παιχτες του τα παρατησαν ουσιαστικα στο δευτερο ημιχρονο. Ο Μπουρουσης μου εμοιαζε σαν την εξελιγμενη βερσιον του Σχορτσανιτη, οσο ηταν μεσα τον εψαχναν σε καθε επιθεση χωρις να υπαρχει αλλο πλανο.
Οσο για τον Ολυμπιακο, φυσικα και ηταν μεγαλη νικη, αλλα δε σημαινει οτι ολα λυθηκαν. Υπαρχει προβλημα στο 5, που κρυφτηκε σημερα με την καλη παρουσια του Μιλουτινοφ. Ο Γκριν ηταν καλος, αλλα τα σουτ του ηταν ολα ατομικες προσπαθειες και δε θα μπαινουν παντα. Γενικα η επιθετικη δημιουργια δεν ειναι και του υψηλοτερου επιπεδου. Ηταν πολυ θετικο οτι βγηκαν τοσοι αιφνιδιασμοι, αλλα σε οργανωμενη επιθεση δεν ειδαμε γρηγορες επιθεσεις.
Η πρωτη θεση δεν κριθηκε παντως, γιατι και οι δυο ομαδες μπορουν να κανουν ηττες αλλου.
benchwarmer
Η μεγάλη διαφορά του Ολυμπιακού σε σχέση με το ματς με την Ρεάλ ήταν ο Γκριν. Όλοι οι υπόλοιποι θα έχουν καλές και κακές βραδιές, κάποιες φορές επίσης ναι ο Σφαιρόπουλος θα κολλάει (και σήμερα έπαιξε περισσότερο ο Μάντζαρης από τον Χάκετ), αλλά το κλειδί για όλο τον φετινό Ολυμπιακό είναι ο Γκριν. Είναι/δεν είναι καλά ο Σπανούλης.

Για τον Παναθηναϊκό το μόνο που έχω να πω είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό μία νέα ομάδα που ψάχνεται να έχει διαφορετικά ρόστερ σε Ελλάδα και Ευρώπη...
T.W.Is.M.
QUOTE(Zephyr @ Oct 17 2016, 20:54 ) *
ΥΓ. Ρε πάτε καλά, ποιος Γκέρσον?



Καλα, ο Γκερσον θα βραχυκυκλωνε το Σφαιροπουλο απο το πρωτο 10λεπτο!
Αλλου ειναι το προβλημα με τον Πινι.
D-Wade
QUOTE(benchwarmer @ Oct 17 2016, 21:32 ) *
Η μεγάλη διαφορά του Ολυμπιακού σε σχέση με το ματς με την Ρεάλ ήταν ο Γκριν. Όλοι οι υπόλοιποι θα έχουν καλές και κακές βραδιές, κάποιες φορές επίσης ναι ο Σφαιρόπουλος θα κολλάει (και σήμερα έπαιξε περισσότερο ο Μάντζαρης από τον Χάκετ), αλλά το κλειδί για όλο τον φετινό Ολυμπιακό είναι ο Γκριν. Είναι/δεν είναι καλά ο Σπανούλης.

Ο Γκριν θα έχει ίσως τις μεγαλύτερες μεταπτώσεις στην απόδοσή του. Παίρνει πολύ δύσκολα σουτ, μακρινά δίποντα και σουτ σε άμυνα που δεν είναι εύκολο να μπαίνουν. Στην ουσία παίζει μόνος του αποκομμένος από τους υπόλοιπους 4. Ένας Jamal Crawford των φτωχών
Manu7
QUOTE(T.W.Is.M. @ Oct 17 2016, 21:32 ) *
Νομιζω οτι και οι δυο ομαδες ηταν συνεχεια οσων εχουμε δει ως τωρα. Ο Παναθηναικος ειχε 3 εντος εδρας επισημα ματς: μια νικη με πλασματικη διαφορα 19 ποντων με τον ΠΑΟΚ, μια με 10 με τον Προμηθεα και μια με 8 επι της Ζαλγκιρις. Η λογικη συνεχεια ηταν μια ηττα με διψηφια διαφορα στο ΣΕΦ. Οι 25 ποντοι ηταν πολλοι, αλλα ηταν αποτελεσμα του οτι οι παιχτες του τα παρατησαν ουσιαστικα στο δευτερο ημιχρονο. Ο Μπουρουσης μου εμοιαζε σαν την εξελιγμενη βερσιον του Σχορτσανιτη, οσο ηταν μεσα τον εψαχναν σε καθε επιθεση χωρις να υπαρχει αλλο πλανο.
Οσο για τον Ολυμπιακο, φυσικα και ηταν μεγαλη νικη, αλλα δε σημαινει οτι ολα λυθηκαν. Υπαρχει προβλημα στο 5, που κρυφτηκε σημερα με την καλη παρουσια του Μιλουτινοφ. Ο Γκριν ηταν καλος, αλλα τα σουτ του ηταν ολα ατομικες προσπαθειες και δε θα μπαινουν παντα. Γενικα η επιθετικη δημιουργια δεν ειναι και του υψηλοτερου επιπεδου. Ηταν πολυ θετικο οτι βγηκαν τοσοι αιφνιδιασμοι, αλλα σε οργανωμενη επιθεση δεν ειδαμε γρηγορες επιθεσεις.
Η πρωτη θεση δεν κριθηκε παντως, γιατι και οι δυο ομαδες μπορουν να κανουν ηττες αλλου.

Σ'αυτό διαφωνώ καθέτως. Συμφωνώ απόλυτα με την κακή δημιουργία σε αρκετά διαστήματα του παιχνιδιού.

Μας κάνει εντύπωση εδω στην Ελλάδα όποτε ο παίχτης παίρνει ενα σκριν και σηκώνεται από το χάι ποστ για σουτ και το βάζει.

Όταν τα κάνει ο Γιουλ π.χ. λέμε για την κακή μας άμυνα. Παιχταράς είναι δεκτόν αλλά αυτό το πράγμα το κάνουν τόσοι και τόσοι παίχτες.

Αυτά είναι τα σουτ του Γκριν. Δεν χρειάζεται να του βγάλεις σύστημα. Θα την ντριπλάρει, θα παει για το 1vs1, θα πάρει το σκριν, θα το ξαναπάρει και όταν βρει λίγο χώρο θα σηκωθεί. Αν βρει και ρυθμό δεν σταματάει. Έτσι παίζουν αυτοί οι παίχτες. Αυτή ειναι η δουλειά τους.

Τέτοιος παίχτης δεν είναι ο Λοτζέσκι για παράδειγμα. Δεν δημιουργεί το ίδιο καλά για τον εαυτό του. Του αρέσει να κινείται και να παίρνει τη μπαλα. Κλασσικός catch and shooter.
benchwarmer
QUOTE(D-Wade @ Oct 17 2016, 21:42 ) *
Ο Γκριν θα έχει ίσως τις μεγαλύτερες μεταπτώσεις στην απόδοσή του. Παίρνει πολύ δύσκολα σουτ, μακρινά δίποντα και σουτ σε άμυνα που δεν είναι εύκολο να μπαίνουν. Στην ουσία παίζει μόνος του αποκομμένος από τους υπόλοιπους 4. Ένας Jamal Crawford των φτωχών


Ναι έχεις δίκιο, δεν το έθεσα σωστά. Εννοούσα πως για τις καλές και κακές βραδιές όλων των υπολοίπων, θα υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές για τον Σφαιρόπουλο. Για τον Γκριν όχι, ο Σπανούλης έδειξε και πέρυσι (πλην των τελικών φυσικά) ότι δεν γίνεται να κάνει τα πάντα μόνος του.
pan24
Οπως λεει ο πεδουλακης η ομαδα εχει προβλημα στο 5-5 και λεει οτι ηθελε να τρεξει και σε αυτο λειπει ο τζειμς αλλα και να επαιζε στο σετ παιχνιδι δεν θα αλλαζε κατι
Ομως η φετινη ομαδα (υποτιθεται) εχει στοχο να φτασει φαιναλ 4
Ποια ομαδα το καταφερε αυτο χωρις να μπορει να παιξει στο σετ παιχνιδι?
Σε παιχνιδι με μεγαλες ομαδες που εχουν την ικανοτητα και τους παικτες να κατεβασουν τον ρυθμο εκει που θελουν θα σε διαλυσουν
Ακομα και η λαμποραλ ειχε και σετ παιχνιδι και δεν ετρεχε αναρχα οπως θελουμε να το κανουμε εμεις
Ισως πηραμε τον τζειμς ο οποιος μαζι με τον μπουρουση ηταν απο τους πυλωνες της λαμποραλ αλλα λειπουν τα υπολοιπα στοιχεια εκεινης της ομαδας
Ειλικρινα προπσαθω να καταλαβω τι θελουμε να παιξουμε
Το ροστερ ειναι ορθολογικο τουλαχιστον η πρωτη 5αδα
Ο καλαθης ειναι πλαισιωμενος απο παικτες με καλο σουτ οπως ο ριβερς,ο παππας,ο σινγκλετον και ο νικολς(στην ευρωλιγκα),υπαρχει και αξιοπιστος ποστ ψηλος
Κενο υπαρχει στον backup ασσο αλλα δεν εχουμε φτασει σε σημειο να μας λειψει αυτο δηλαδη να παιζουμε καλα και μετα να μπλοκαρουμε λογω κουρασης του καλαθη οπως γινοταν το 2012 και το 2013 με τον ΔΔ
Το προβλημα ειναι στο στυλ παιχνιδιου μας
Κανεις και μαλλον ουτε οι παικτες δεν εχουν καταλαβει πως θελουμε να παιξουμε και ο τραυματισμος του τζειμς μπερδεψε ακομα περισσοτερο τα πραγματα
rahxephon13
QUOTE (pan24 @ Oct 17 2016, 21:47 ) *
Οπως λεει ο πεδουλακης η ομαδα εχει προβλημα στο 5-5 και λεει οτι ηθελε να τρεξει και σε αυτο λειπει ο τζειμς αλλα και να επαιζε στο σετ παιχνιδι δεν θα αλλαζε κατι
Ομως η φετινη ομαδα (υποτιθεται) εχει στοχο να φτασει φαιναλ 4
Ποια ομαδα το καταφερε αυτο χωρις να μπορει να παιξει στο σετ παιχνιδι?
Σε παιχνιδι με μεγαλες ομαδες που εχουν την ικανοτητα και τους παικτες να κατεβασουν τον ρυθμο εκει που θελουν θα σε διαλυσουν
Ακομα και η λαμποραλ ειχε και σετ παιχνιδι και δεν ετρεχε αναρχα οπως θελουμε να το κανουμε εμεις
Ισως πηραμε τον τζειμς ο οποιος μαζι με τον μπουρουση ηταν απο τους πυλωνες της λαμποραλ αλλα λειπουν τα υπολοιπα στοιχεια εκεινης της ομαδας
Ειλικρινα προπσαθω να καταλαβω τι θελουμε να παιξουμε
Το ροστερ ειναι ορθολογικο τουλαχιστον η πρωτη 5αδα
Ο καλαθης ειναι πλαισιωμενος απο παικτες με καλο σουτ οπως ο ριβερς,ο παππας,ο σινγκλετον και ο νικολς(στην ευρωλιγκα),υπαρχει και αξιοπιστος ποστ ψηλος
Κενο υπαρχει στον backup ασσο αλλα δεν εχουμε φτασει σε σημειο να μας λειψει αυτο δηλαδη να παιζουμε καλα και μετα να μπλοκαρουμε λογω κουρασης του καλαθη οπως γινοταν το 2012 και το 2013 με τον ΔΔ
Το προβλημα ειναι στο στυλ παιχνιδιου μας
Κανεις και μαλλον ουτε οι παικτες δεν εχουν καταλαβει πως θελουμε να παιξουμε
και ο τραυματισμος του τζειμς μπερδεψε ακομα περισσοτερο τα πραγματα

+1000

Αυτό είναι θέμα προπονητη.
CG.
QUOTE (rahxephon13 @ Oct 17 2016, 21:19 ) *
Δυστυχώς πιστεύω ότι θα μας διαλύσουν, άκου τις δηλώσεις πεδουλακη και πες μου μετά αν θεωρείς ότι αυτός ο άνθρωπος μπορεί να βρει λύσεις.

Συμφωνω οτι εχω αμφιβολιες αλλα οπως εχω μαθει στην ζωη μου θα του δωσω την ευκαιρια να με διαψεσει.επισης απο μια ηλικια και μετα μαθαινεις να εχεις υπομονη.η βιασυνη και γενικοτερα οι βιατικες κινησεις αποφασεις οδηγουν νομοτελιακα παντα σε λαθος επιλογες
Ενας αγωνας δεν θα μου αλλαξει την αποψη
Ειδικα οι φιλοι του ολυμπιακου το ξερουν καλα.την χρονια που πηραν το δευτερο ευρωπαικο αρπαζαν την μια σφαλιαρα μετα την αλλη και ξερουμε την καταληξη.δεν συγκρινω ουτε ιβκοβιτς με πεδουλακη ουτε το τοτε ροστερ του ολυ με μας.απλα την εξελιξη
T.W.Is.M.
QUOTE(Manu7 @ Oct 17 2016, 21:44 ) *
Σ'αυτό διαφωνώ καθέτως. Συμφωνώ απόλυτα με την κακή δημιουργία σε αρκετά διαστήματα του παιχνιδιού.

Μας κάνει εντύπωση εδω στην Ελλάδα όποτε ο παίχτης παίρνει ενα σκριν και σηκώνεται από το χάι ποστ για σουτ και το βάζει.

Όταν τα κάνει ο Γιουλ π.χ. λέμε για την κακή μας άμυνα. Παιχταράς είναι δεκτόν αλλά αυτό το πράγμα το κάνουν τόσοι και τόσοι παίχτες.

Αυτά είναι τα σουτ του Γκριν. Δεν χρειάζεται να του βγάλεις σύστημα. Θα την ντριπλάρει, θα παει για το 1vs1, θα πάρει το σκριν, θα το ξαναπάρει και όταν βρει λίγο χώρο θα σηκωθεί. Αν βρει και ρυθμό δεν σταματάει. Έτσι παίζουν αυτοί οι παίχτες. Αυτή ειναι η δουλειά τους.

Τέτοιος παίχτης δεν είναι ο Λοτζέσκι για παράδειγμα. Δεν δημιουργεί το ίδιο καλά για τον εαυτό του. Του αρέσει να κινείται και να παίρνει τη μπαλα. Κλασσικός catch and shooter.


Κοιτα, επειδη δεν ειμαι απ αυτους που λενε "δε βλεπω ΝΒΑ, δεν παιζουν αμυνα, δεν εχουν τακτικη κλπ κλπ", δεν ειμαι κι απ αυτους που βλεπουν τετοιες φασεις και λενε "πώς το εβαλε;;;"(παρολο που θεωρω πως τα πολυ υψηλα ποσοστα στα τριποντα δεν ειναι και το πιο φυσιολογικο, ουτε τα δυσκολα σουτ μπαινουν καθε βραδυ). Ομως υπαρχει μια παραμετρος που δεν ανεφερα πριν. Παιχτες σαν τον Γκριν ειναι volume shooters για να αποδωσουν. Θελουν δηλαδη πολλα σουτ και πολλες πρωτοβουλιες. Εδω ο Γκριν δεν εχει αυτη την πολυτελεια. Αν ξεκινησει με 4-5 αστοχα σουτ, πηγε στον παγκο, οπως εγινε στη Μαδριτη. Αν ειχε 10 προσπαθειες βρεξει-χιονισει, θα μπορουσε να χασει τις πρωτες 5 και να βαλει τις επομενες 5 τελειωνοντας με 5/10 και θα λεγαμε οτι ηταν καλος. Τωρα ομως δεν εχει αυτη την πολυτελεια, γι αυτο λεω οτι δε θα μπορει να βαλει τετοια σουτ καθε βραδυ. Ισως δεν προλαβει να βρει ρυθμο.
rankin
Ρε guys, δεν το είδα
Ήταν τόσο καλός ο Ολυμπιακός, τόσο κακός ο Παναθηναικός.. Και τα δυο ισως;
Manu7
QUOTE(T.W.Is.M. @ Oct 17 2016, 22:04 ) *
Κοιτα, επειδη δεν ειμαι απ αυτους που λενε "δε βλεπω ΝΒΑ, δεν παιζουν αμυνα, δεν εχουν τακτικη κλπ κλπ", δεν ειμαι κι απ αυτους που βλεπουν τετοιες φασεις και λενε "πώς το εβαλε;;;"(παρολο που θεωρω πως τα πολυ υψηλα ποσοστα στα τριποντα δεν ειναι και το πιο φυσιολογικο, ουτε τα δυσκολα σουτ μπαινουν καθε βραδυ). Ομως υπαρχει μια παραμετρος που δεν ανεφερα πριν. Παιχτες σαν τον Γκριν ειναι volume shooters για να αποδωσουν. Θελουν δηλαδη πολλα σουτ και πολλες πρωτοβουλιες. Εδω ο Γκριν δεν εχει αυτη την πολυτελεια. Αν ξεκινησει με 4-5 αστοχα σουτ, πηγε στον παγκο, οπως εγινε στη Μαδριτη. Αν ειχε 10 προσπαθειες βρεξει-χιονισει, θα μπορουσε να χασει τις πρωτες 5 και να βαλει τις επομενες 5 τελειωνοντας με 5/10 και θα λεγαμε οτι ηταν καλος. Τωρα ομως δεν εχει αυτη την πολυτελεια, γι αυτο λεω οτι δε θα μπορει να βαλει τετοια σουτ καθε βραδυ. Ισως δεν προλαβει να βρει ρυθμο.

Όταν μπήκε ο Γκριν με τη Ρεάλ βρήκε μια πολύ καλή περιφερειακή άμυνα. Και 4αρο-5άρια με καλές αμυντικές δυνατότητες. Χάντερ-Αγιόν-Ράντολφ. Καμία σχέση με αυτό που βρήκε σήμερα. Δηλαδή έναν Μπουρούση που μετά το σκριν καθόταν πίσω και κοιτούσε και τον Σίνγκλετον, ένα 3αρι στο ΝΒΑ που έγινε 5άρι εδώ. Τον Γκιστ δεν τον έβρισκε ποτέ μπροστά του. Γιατί πολύ απλά είτε κάλυπτε τον Σπανούλη στην περιφέρεια είτε ήταν έξω. Οπότε με ένα απλό σκριν στη μπάλα έβρισκε το σουτ που ήθελε. Και που του αρέσει να παίρνει. Με τη Ρεάλ έπαιρνε κάτι τραβηγμένα φλόουτερς αν θυμάσαι στην αρχή. Σε αυτό με τις προσπάθειες συμφωνώ. Αλλά δεν χρειάζεται να τρώει πάγκο τόσο εύκολα αν ειναι άστοχος στις πρώτες του.
louie
εχω να γραψω πολυ καιρο στο φορουμ(λογω καποιων διαφορων φιλοσοφιας σε καποια θεματα) και δεν νομιζω οτι θα γραψω και πολλες φορες ακομα αλλα το σημερινο εχει τοσο προσβαλλει την οποια εικονα εχω στο μυαλο μου για την ομαδα μου.

τακτικα πολυ αναλυση χωραει για το οτι ο ολυμπιακος ειχε περισσοτερα επιθετικα ριμπαουντ απο οτι εμεις αμυντικα(!!!), για το ανεκδοτο με τον χαραλαμποπουλο πανω στο καλυτερο 4αρι της ευρωπης, για την ελλειψη οποιασδηποτε κατευθυνσης επιθετικα, για την αστεια αμυνα του καλυτερου αμυντικα προπονητη(...) και αλλα πολλα.

αλλα ολοι καταλαβαινουν οτι τετοιοι αγωνες δεν ειναι μονο τακτικη. εχουν απο πισω τους ενα background και ενα βαρος μεγαλυτερο απο τον ιδιο τον αγωνα. εκει ο παναθηναικος εχει μικρυνει και το εχει χασει κατα κρατος. δεν γινεται να βλεπεις παιχτες που παιζουν το μεγαλυτερο ντερμπι της ευρωπης να παραδινονται απο το -15. δεν παιζεις στην κουμπαν, την κουτσα ή την κιμκι φιλε εκατομυριουχε επαγγελματια μπασκετμπολιστα. δεν μπορεις να εχεις την φιλοσοφια "αντε το χασαμε, σφυρα να παμε σπιτια μας". σε αυτη την φιλοσοφια σε ποτιζουν απο τον προεδρο και τον προπονητη μεχρι τους παιχτες που καταλαβαινουν που βρισκονται και τους φροντιστες ακομα. δεν εχεις ομως παυλο εχεις δημητρη, δεν εχεις διαμαντιδη εχεις καλαθη, δεν εχεις ομπραντοβιτς και ιτουδη εχεις πεδουλακη και βοβορα. ο ολυμπιακος μπαινει πια στα ντερμπι με τον αερα του κυριαρχου που εχεις βαλει τον αντιπαλο απο κατω. οπως καναμε κι εμεις τοσα χρονια.

ο διαμαντιδης το 2014 πηρε μια σειρα τελικων απο το 1-2 και την γυρισε ολομοναχος με ολους τους παιχτες γυρω του(ουκιτς, καρι και λοιπους τραγικους) αποντες. ο καλαθης των δυο εκατομυριων(οσο το μεγαλυτερο συμβολαιο που πηρε ποτε ο ΔΔ) εκανε το ενα λαθος μετα το αλλο και κατεβαζε το κεφαλι. ο σινγκλετον εχανε το ενα ριμπαουντ μετα το αλλο και μετα εκανε χαλαρος ταρζανιλικια στην επιθεση. η μεγαλυτερη διαφορα φιλοσοφιας δεν ειναι το σημερινο, ειναι το συμβαν με τον τζειμς πριν 10 μερες. ενας απο τους σημαντικοτερους παιχτες του φετινου σου σχεδιασμου βαρεσε μπουνια σε τζαμαρια και σου πεταξε ολο το πλανο στα σκουπιδια επειδη του εκανες παρατηρηση στην προπονηση!! και ουτε γατα ουτε ζημια! βεντετιλικια στην μεγαλυτερη ομαδα της ευρωπης απο εναν παιχτη με μιαμιση καλη σεζον στο ενεργητικο του.

ντροπη μονο. αλλα ντροπη για ποιον; για τον οπαδο που θα πρεπει να δινει 15 ευρω απο φετος για να βλεπει αυτη την ομαδα; γιατι δεν ειδα κανενα δειγμα ντροπης και εγωισμου απο τους εκατομυριουχους μισθοφορους που την απαρτιζουν. πλην των μπουρουση και παππα ο εγωισμος των οποιων ειναι γνωστος και ηταν και το μονο που τους εκανε να διασωθουν απο το ναυαγιο.

η εικονα των δυο ομαδων προφανως δεν ειναι η σημερινη. και προφανως οσο περναει ο καιρος δεν γινεται να μην αλλαξει. αλλα δεν γινεται να υπαρχουν δικαιολογιες για μια τετοια εμφανιση.

συγχαρητηρια στον ολυμπιακο για μια τεραστια νικη

Υ.Γ:μητσο δες τα συντριμια που αφησες πισω σου

Υ.Γ2:νικ αν δεν εχεις εγωισμο οταν γελανε μαζι σου, οταν εχεις γινει ανεκδοτο σε μια ολοκληρη χωρα παρατα το. μεχρι και τον αδερφο σου φεραμε να σου κανει παρεα. και με αυτες τις εμφανισεις ξεπληρωνεις την ομαδα που σου εχει δωσει τα παντα;
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.