Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Show your desktop
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
dizzy_fingers
Σε περίπτωση που χρειάζεσαι επικοδομητική κριτική tongue.gif, Λουκουμά, για να καταλάβεις τί να κάνεις o jois εννοεί "antialiasing".
Έχει τέτοια επιλογή το πρόγραμμα με το οποίο το έφτιαξες, βάλε "smooth" ή κάτι άλλο εκτός από "none" και τα pixel στις γραμμές θα εξαφανιστούν.
jois21
Δε μου ηρθε αλλιως να το γραψω.
Xaroumenos loukoumas
smile.gif
Παιδιά έχετε δίκιο, το ξέρω, αλλά δεν κατάφερα να βρω πώς γινεται στο gimp biggrin.gif

Ναι βασικά το βρηκα αλλά δε μου κάνει τπτ..
μαλλον θα το επεξεργαστώ μία σε Illustrator..
jois21
Filters » Enhance » Unsharp Mask

χωρις να ειμαι βεβαιως, εχω cs3 (με bug μαλιστα tongue.gif )
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(jois21 @ Jul 18 2008, 18:19 ) *
Filters » Enhance » Unsharp Mask

χωρις να ειμαι βεβαιως, εχω cs3 (με bug μαλιστα tongue.gif )


Το έκανα το κέρατό της, αλλά τπτ..
(Κι εγώ το CS3 έχω..)
jois21
Ωραια, πηγαινε στο canvas size και μεγαλωσε κατα 1 ή 2 πιξελ. Μεγαλωνει ολες τις πλευρες;;;
sihainas
Sorry αλλά το unsharp mask είναι για να κάνεις sharpen αν δεν κάνω λάθος...πώς αυτό θα διορθώσει το pixelιασμα των ευθειών;
jois21
Σε καποια προγραμματα εχιε μπαρα που κινεις προς το + ή το -.
dizzy_fingers
Το antialiasing είναι διαφορετικό από το unsharp.

Δε θα το βρεις στα φίλτρα, λουκουμά, αλλά στα properties της γραμμής/rectangle.
Κάπου σε line style....
jois21
Αυτο δεν ειαι οταν τραβας δικη σου γραμμη; Πανω στην εικονα δε ξερει τι ειναι γραμμη.
Το canvas size το δοκιμασε κανεις ή μονο σε μενα εχει Bug;
Xaroumenos loukoumas
Θα το δοκιμάσω αύριο και θα σου πω τα αποτελέσματα wink.gif

Ευχαριστώ για το όλο ενδιαφέρον, αυριο θα δοκιμάσω τις προτάσεις σας smile.gif
dizzy_fingers
QUOTE(jois21 @ Jul 18 2008, 21:51 ) *
Αυτο δεν ειαι οταν τραβας δικη σου γραμμη; Πανω στην εικονα δε ξερει τι ειναι γραμμη.

Ναι, αλλά αυτός την έφτιαξε την εικόνα απ'ότι κατάλαβα από το ποστ του.

Ή μας λες ψέμματα βρε απατεώνα λουκουμά? Έτοιμη την πήρες?
Είμαι σίγουρος ότι δεν είσαι καν λουκουμάς με μέλι...από αυτούς τους λιγωτικούς με την άχνη πρέπει να είσαι... tongue.gif
Xaroumenos loukoumas
biggrin.gif biggrin.gif

Εγώ την έφτιαξα ναι, βέβαια καθώς δε γνωρίζω και πολλά από illustrator, photoshop, gimp κτλ το έκανα με γυφτιά tongue.gif
Τη γραμμή ως γραμμή δεν την έφτιαξα εγώ ακριβώς. Εγώ την τράβηξα, αλλά προέρχεται από template του gimp smile.gif
Έτσι, εφαρμόζω τα effects που μου λέτε και δε γινεται τπτ... sad.gif

Dizzy, πριν λιγο καιρό είχα ως avatar το είδος του λουκουμα cool.gif
Xaroumenos loukoumas
Λοιπον, άλλη μια εικονα που έφτιαξα μόνος (οι τρεις επιμερους προϋπήρχαν, αλλα εφαγαν heavy refactoring).
Το desktop ειναι εδώ (πιέστε το zoom κάτω δεξιά για fullsize)

Περιμένω εντυπώσεις smile.gif
jois21


48.gif
Xaroumenos loukoumas
Πολυ έμπειρο wall jois wink.gif
sihainas
Άντε αφού έκανα ανανέωση κι εγώ μετά από αρκετό καιρό ας ποστάρω και τα δικά μου...



Xaroumenos loukoumas
Αχ αυτα τα Mac..
Μάλλον θα παρω το νέο macbook το γενάρη απο america smile.gif
sihainas
Εμένα πάλι τώρα που έχει έρθει σιγά σιγά ο καιρός για αναβάθμιση του pc σκέφτομαι σοβαρά να τον αντικαταστήσω και αυτόν με ένα iMac... όχι ακόμα βέβαια καθώς είναι "λίγο" ακριβά... δεν ξέρω...ίσως βέβαια μου τη δώσει και κάνω αναβάθμιση στο pc μέχρι τότε... άλλωστε η διαφορά είναι τεράστια... με 600€ φτιάχνω το pc μου να πετάει άντε να ανέβει στα 1000 αν πάω να πάρω επιτέλους και μια καλή οθόνη... ενώ για τον iMac (τον 24άρη) θα πρέπει να δώσω τουλάχιστον 1600+...
Alexmei

=D
PanosIlio
smiley.gifΕπιτέλους ένα desktop που μου αρέσει να έχω

Click to view attachment
Air Kef
Για Νάξο στις 07:25. tongue.gif


Πραγματικά τα σπάει του Άλεξ!
jois21
Και ποιος ειπε οτι πρεπει να παρεις οπωσδηποτε μακ; 65.gif



biggrin.gif
sihainas
Μερικές προτάσεις... για torrent το μTorrent δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα γιατί πρόσφατα βγήκε αλλά μέχρι τώρα το transmission ήταν η καλύτερη επιλογή...ίσως να θες να το δοκιμάσεις, για ταινίες προτείνω το movist, για msn αν σε ενδιαφέρει το video και ο ήχος η μόνη επιλογή είναι το aMSN αν δεν σε ενδοιαφέρουν αυτά τότε το καλύτερο είναι το Adium.

Αυτά προς το παρόν...

btw. Δεν νομίζω να είπε κανείς ότι δεν γίνεται... αλλά πρέπει να έχεις το κατάλληλο hardware... στα laptop είναι πιο ξεκάθαρη η κατάσταση νομίζω...
jois21
Δε τα ξερω καθολου τα προγραμματα, λιγες ωρες τα εχω μονο. υΤορεντ εβαλα γιατι αυτο ηξερα απο πριν, ο vlc πρεπει να ειναι ο χειροτερς πλειερ σε ποιοτητα που υπαρχει ανεξαρτητως λειτουργικου. Για μσν εχω αυτο της Μ$, οφις το ιδιο (2008). Επισης φαιρφοξ γιατι ο σαφαρι δε... Ενα X-chat Aqua, unRarX και CCC ως τωρα. Το παλευω, αφου ξεμπλεξα με τα kexts τα υπολοιπα ειναι ευκολα.

stypid.gif
sihainas
Δεν ξέρω αν είναι ο χειρότερος... η έκδοση για mac πάντως είναι καλύτερη από αυτές για Win ή Linux... και παίζει στην κυριολεξία τα πάντα... προσωπικά όπως σου είπα προτιμώ το movist αλλά στις σπάνιες περιπτώσεις που θα βρεθεί κανα βίντεο που δεν το παίζει... έχω και το vlc... δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο του kmplayer όπου είναι καταπληκτικός για HD βίντεο... με τον συγκεκριμένο κατάφερα στο pc μου με Athlon 64 3700+ να παίξω κανονικά και χωρίς κολλήματα 1080p video!

Για rar χρησιμοποιώ το BetterZip που ομως δεν είναι free...Για office προς το παρόν έχω το open office καθώς για αυτό που το χρειάζομαι (να γράφω δλδ καμιά αναφορά για τα project που κάνω είναι υπερ-αρκετό)
Weekendman
Αν είχα ένα δίλλημα ανάμεσα σε Windows Μedia Player και Real player τι θα προτείνατε σε ένα όχι άσχετο απο Πληροφορική αλλά σίγουρα όχι και ειδικό...
jois21
MPC (media player clasic - εκδοση χομ σινεμα), www.cccp-project.net/
Για ηχο foobar με καταλληλα πλαγκιν.
Τπτ αλλο.

Ο vlc εχει τη χειροτερη ποιοτητα και στα 2 OS που εχω δει σε συγκριση με οποιονδηποτε αλλο. Χωρις να κανω καμια ρυθμιση στο Χ επαιζε 1080ρ ΕΥΚΟΛΑ (ενω κανονικα δεν) με τραγικη εικονα.
Xaroumenos loukoumas
Σε λίγο καιρό θα ποστάρω κι εγώ από ένα αντίστοιχο macbook biggrin.gif
Μετρώ αντίστροφα τις μέρες.. αααχχχχχχχχχχ
sihainas
QUOTE(jois21 @ Nov 30 2008, 12:23 ) *
MPC (media player clasic - εκδοση χομ σινεμα), www.cccp-project.net/
Για ηχο foobar με καταλληλα πλαγκιν.
Τπτ αλλο.

Ο vlc εχει τη χειροτερη ποιοτητα και στα 2 OS που εχω δει σε συγκριση με οποιονδηποτε αλλο. Χωρις να κανω καμια ρυθμιση στο Χ επαιζε 1080ρ ΕΥΚΟΛΑ (ενω κανονικα δεν) με τραγικη εικονα.


@jois21 Τον foobar τον έβαλα κι εγώ προχθες αφού μου παρουσίασε πρόβλημα το winamp οπότε σκέφτηκα ότι ήρθε η ώρα για αλλαγή... είναι λίγο δύσκολο να συνηθίσεις όταν είσαι σε ένα πρόγραμμα για πάνω από 10 χρόνια αλλά καιρός ήταν...

Οπότε επειδή δεν ξέρω... για πες ποια plugin προτείνεις;

@Xaroumenos loukoumas Nice... ποιο πήρες; Το καινουριο το αλουμινένιο; anyway καλορίζικο icon_wave.gif
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(sihainas @ Nov 30 2008, 15:57 ) *
@Xaroumenos loukoumas Nice... ποιο πήρες; Το καινουριο το αλουμινένιο; anyway καλορίζικο icon_wave.gif


Δεν το πήρα ακομα smile.gif
Θα το εχω αρχές του χρόνου smile.gif
Το αλουμινένιο, με τον επεξεργαστή στα 2.4GHz
dizzy_fingers
QUOTE(jois21 @ Nov 30 2008, 12:23 ) *
Για ηχο foobar με καταλληλα πλαγκιν.

Για πες κανά καλό plugin. Τον έχω σκέτο αλλά με βολεύει απίστευτα κι έτσι.
jois21
Αυτα τα πλαγκιν δεν ειναι για την εμφανιση του πλειερ αλλα για τον τροπο που λειτουργει.
Το KS πλαγκιν ειναι το βασικοτερο οταν τρεχεις ΧΡ (για βιστα δε νομιζω οτι εινια απαραιτητο) γιατι πρακαμπτει μια εντολη του OS η οποια δε δινει ακριβες σημα εξοδου απο την καρτα ηχου αλλα οτι νομιζει αυτο (plug-in for foobar2000 designed to bit-extract playback bypassing Windows kernel mixer, που λεει και το λινκ παραπανω...). Ετσι κερδιζεις σε ποιοτητα (ακριβεια) απο αυτο που παιζει ο πλειερ, συνηθως φαινεται σε >320kbps, wav, flac...


edit: ευρηκα.http://www.hydrogenaudio.org/forums/index.php?showforum=33&
dizzy_fingers
Click to view attachment
Oh yeah!!! 56.gif
Air Kef
Αισθάνεσαι;; tongue.gif

Dual boot ή αυθεντικό;

Τα tabs με τα απλά searches είναι που με τρομάζουν πιο πολύ από ολα. biggrin.gif
dizzy_fingers
Αυθεντικό aluminium macbook (το απλό των 2.0 ghz).

Αισθάνομαι, yeah!
Pierce
QUOTE (dizzy_fingers @ Apr 21 2009, 20:51 ) *

38.gif

καλοριζικο
dizzy_fingers
Σε ευχαριστώ biggrin.gif.

Με έχει αφήσει ευχαριστημένο μέχρι στιγμής (περίπου 2 βδομάδες)
Air Kef
Ναι, yeah!, το Σάββατο να το έχεις μαζί σου να το χαιδέψω κι εγώ! banana.gif
Είναι τόσο όμορφα που ακόμα κι αν δεν κάνω κλικ, θα το χαζέψω λίγο.
sihainas
Καλορίζικος!!!

Ότι χρειαστείς... εδώ είμαστε... Αν και όπως θα δεις είναι αρκετά εύκολη η "μετάβαση" wink.gif
sihainas
Περνώντας από 40 κύματα καθώς για κάποιο λόγο την πρώτη φορά δεν κατάφερε να κάνει κανονικά setup και επειδή δεν είχα γράψει dvd έπρεπε να ξαναβάλω vista για να γράψω το dvd ώστε να τα ξανακάνω πάλι από την αρχή setup κατάφερα σήμερα να βάλω τα Windows 7



Πρώτες εντυπώσεις...άκρως θετικές... δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα ακόμα παρότι δεν είναι τελική έκδοση...
dizzy_fingers
Είναι μεγάλη βελτίωση τα 7 από τα vista, καμία σχέση.

Ένα παλικάρι στη δουλειά δουλεύει εδώ και μήνες με την beta(!) version! Ασφαλώς υπάρχουν bug λόγω του πρώιμου σταδίου αλλά γνωρίζοντας ότι αυτά θα εξαφανιστούν το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.
leonkalf
Tι απαιτήσεις (min-max) θέλουν τα 7?

Στα pc με XP θα σέρνονται..??
sihainas
http://www.digitalnews.gr/windows-7-system-requirements

Σύμφωνα με το παραπάνω εκτός κι αν έχεις υπολογιστή 8ετίας λογικά θα τρέχουν τα 7...
babysac
Δεν ξερω αν αξιζει να τα δοκιμασεις απο τωρα.
Λογικα θα βγαλουν και κατι καλυτερο σε μπετα πιο μετα
sihainas
Κατ'αρχάς η συγκεκριμένη έκδοση δεν είναι beta αλλά RC (release candidate) και η τελική έκδοση θα έχει πολύ λίγες αλλαγές... Αν έχεις Vista νομίζω αξίζει να αναβαθμίσεις... εμένα δεν μου έχουν παρουσιάσει κανένα κόλημα... Άσε που βρίσκω την καινούρια taskbar πολύ βολική...

Το μόνο που δε μ'αρέσει είναι ότι το κουμπάκι "show desktop" έχει πάει τέρμα δεξιά δίπλα στο ρολόι και δεν έχω βρει αν μπορώ να το αλλάξω...αλλά θέμα συνήθειας είναι υποθέτω...
j-kidd13
Εκανα φορματ πριν 3-4 μερες και απο περιεργια πηγα στον ξαδερφο μου να μου περασει τα 7,να δω τι σοι πραγμα ειναι...
Eχω καποια μικροπροβληματακια μιας και ο υπολογιστης μου ειναι 6ετιας,χωρις καμια αναβαθμιση,και μαλλον δεν το σηκωνει σωστα το συστημα...Πχ διαβασα οτι θελει 1gb μνημη,ενω εγω εχω 512.....
Συν οτι εχω προβλημα με τα pixel...Δεν δειχνει σωστα την επιφανεια εργασιας αλλα και γενικα τα παραθυρα,τις σελιδες στο ιντερνετ κλπ...Πισω στα xp λοιπον και αφηνω τα 7 για το laptop που ειναι στα σκαρια...
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(sihainas @ May 15 2009, 20:09 ) *
Κατ'αρχάς η συγκεκριμένη έκδοση δεν είναι beta αλλά RC (release candidate) και η τελική έκδοση θα έχει πολύ λίγες αλλαγές... Αν έχεις Vista νομίζω αξίζει να αναβαθμίσεις... εμένα δεν μου έχουν παρουσιάσει κανένα κόλημα... Άσε που βρίσκω την καινούρια taskbar πολύ βολική...

Το μόνο που δε μ'αρέσει είναι ότι το κουμπάκι "show desktop" έχει πάει τέρμα δεξιά δίπλα στο ρολόι και δεν έχω βρει αν μπορώ να το αλλάξω...αλλά θέμα συνήθειας είναι υποθέτω...


Αλλάζει, αν αλλάξεις το quicklauch σε classic quick launch βάζοντας έτσι και τα συνήθη εικονίδια εκεί smile.gif
Νομίζω είναι απλούστερο να πατάς Win+D tongue.gif

Πάντως κι εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος απο τα 7 (τα εχω απο την build 7057 και μετα)
j-kidd13
Ρε παιδια,περασα χθες τα ελληνικα windows xp στον υπολογιστη μου,και σημερα που επιχειρησα να περασω το avg,μου βγαζει οτι δεν ειναι συμβατα τα windows με το προγραμμα.......Και δεν μπορω να το εγκαταστησω...Καμια ιδεα γιατι το κανει αυτο?

ΥΓ:Ουπς μαλλον σε λαθος τοπικ ποσταρα...Τεσπα!!! biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.