Help - Search - Members - Calendar
Full Version: F ΟΜΙΛΟΣ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Eurobasket 2011
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
kseplenhs
Δεν νομίζω πως τους γάλλους τους "συμφέρει" να κερδίσουν αύριο.Και όχι τόσο για το ποιούς θα βρούν στους 8 μιας και όποιους και να βρουν θα είναι φαβορί,αλλά στους ημιτελικούς που γενικά επιβάλλεται να αποφεύγεις τους διοργανωτές όπως έχει δείξει η ιστορία.

Οπότε βλέπω να συμβαίνει το λογικό άυριο (νίκη ισπανών).
natouralistis
Δε προκειται να τους κερδιζαμε σημερα ,αλλα...

Ηλια,

1)Γιατι μετα το εκρηκτικο ξεκινημα που εκανε ο Φωτσης με 8 απο τους 13 ποντους της εθνικης πηγαινοερχοταν στο παγκο?

2)Μετα το πατατρακ απο τα σκοπια, ο ανθρωπος που βοηθησε αναμφισβητητα στις 3 συνεχομενες νικες με Blackβουνο, Κροατια και loosers ηταν ο Βασιλειαδης. Εδωσε ποντους απο τη περιφερεια που τοσο χρειαζομασταν.
Γιατι λοιπον στο σημερινο ματς μπηκε στο 32' και ενω χαναμε με 10? Επι 32 λεπτα επιμονη στο 3 σε Καϊμακογλου και Παπανικολαου και καλα γιατι ειναι καλυτεροι στην αμυνα? Και μπροστα ποιος θα το ματωσει το διχτακι?
BULLET_GR
QUOTE (Manu7 @ Sep 10 2011, 22:37 ) *
Ο Κουφός ήταν ότι καλύτερο είχε να επιδείξει η Εθνική σήμερα.

Κατά τα άλλα το ματς όπως το περιμέναμε.

Και τα σουτ στο 2ρο ημίχρονο τα περισσότερα ήταν μαρκαρισμένα και ήταν λογικό να μην μπουν λόγω της καλής
άμυνας των Ρώσων και της στατικότητας μας στην επίθεση.

δε μπορεις να παιζεις απ το πρωτο έως το τελευταιο λεπτο με ενα μοτιβο, τριποντα τριποντα και κανα σουτ ή πασα απο μπασιμο, ενταξη μας πηγαν τα σουτ στην αρχη.. μετα επρεπε να παιξει με κουφο βασιλειαδη και φωτση συστημα, πασες στον κουφιο και αν οχι οι αλλοι δυο να ριξουν τριποντο η ξανα την μπαλα μεσα, και το παπανικολαου δε καταλαβα γιατι τον εβγαλε με το 1 λαθος που εκανε, μήπως ο μπραμος επαιξε καλητερα σημερα?
T.W.Is.M.
QUOTE(Anaz @ Sep 10 2011, 22:44 ) *
Δεν ημασταν συγκεντρωμενοι στο τελος, αλλα νομιζω οτι σε αυτο επαιξε τον ρολο του και το οτι δεν καιγομασταν να κερδισουμε..

Ρε Κουφε ξεκόλλα με τα καρφωματα λιγακι ρε φιλε. Πρεπει να ερθει 1-2 χρονια Ευρωπη το παιδι επειγοντως, να αποβαλλει λιγο τις Αμερικανικες συνηθειες, να παρει ματς, να εξελιξει το περιφερειακο του παιχνιδι και να γινει πιο "εξυπνος" τόσο ατομικα οσο και τακτικα.


Ναι, αλλα ποσο καλυτερος θα γινει στις ΗΠΑ σ αυτα τα 1-2 χρονια...
belalik
Εγω προτιμω να παιξουμε με τους Ισπανους ...

Προφανως και εχουμε ελαχιστες πιθανοτητες, αλλα προσωπικα πιστευω οτι εχουμε αντιστοιχα ελαχιστες και με τους Γαλλους. Οι Ισπανοι εχουν κανει και κακα παιχνιδια (πχ με Τουρκους). Πιστευω πως μπορει να μας υποτιμησουν, και μας εχουν 'πελατες' τελευταια, και λογω ελλειψεων κλπ .. Μπορει να κατεβουν νομιζοντας οτι το χουν απο πριν το ματσακι για πλακα, και αν δεν τους βγει λιγο θα παιξει αγχος. Βεβαια, πρεπει να μεις να ξεκολλωθουμε, αλλα ενα παιχνιδι ειναι - ολα γινονται.

Απλα δε νομιζω να 'δωσουν' το παιχνιδι με τους Γαλλους οι Ισπανοι. Θα γινει ψιλο-ντερμπυ πιστευω και οποιος το παρει, τουλαχιστον αν παιξουν καλα οι Γαλλοι.

Φανταστειτε να κατεβουμε με Ισπανους, και να γινει ματσαρα να το παρουμε στο τελος smiley.gif ..

Γι 'αυτα ζουμε ...


Φουλ με Ισπανια και να το παρουμε πανω στη τρελλα μας
rolleyes.gif


ΥΓ - Πολυ κριμα που ο Κουφος εχει χασει το σουτακι του. Ηταν οπλο, τωρα στο 3ποντο τον αφηνουν μονο και δε σκεφτεται καν να σουταρει..
a.car



Ένα λάθος που κάνει ο Ζούρος κατά τη γνώμη μου φυσικά είναι ότι βάζει πεντάδες που έχουν τρεις ή και παραπάνω

' άμπαλους ' παίκτες μέσα( Ξανθόπουλος, Καιμακ, Μαυροειδης) με συνέπεια να εκμηδενίζεται η δημιουργικότητα

και κάποια προσωπική έμπνευση. Καλάθης και Ζήσης ( μ'όλα τα στραβά τους) πρέπει να είναι οπωσδήποτε μέσα,όχι

υποχρεωτικά μαζί. Ελπίζω να δω περισσότερο Σλούκα τη Δευτέρα ,αν και δεν τον πολυπιστεύω γιατί δικαιούται και

άλλη ευκαιρία . Επίσης ο Παπ έπρεπε να παίξει περισσότερο γιατί είχε πολλή όρεξη. Έφαγε όμως μία τάπα και ο

Λιάκος τον πάρκαρε αν και η ενέργεια του ήταν καλή.
mephisto22
Το ανεκδοτο της ημερας ηταν τα ποσταρισματα του Μαυροειδη στον Μοζγκοφ.Δεν μπορουσε να βαλει μεσα τον Μαυροειδη οσο επαιζε στο 5 πχ ο Βοροντεβιτς?καποιος αντιπαλος στα μετρα του τελοςπαντων.Η τουλαχιστον ας επαιζε πικ ν ρολ με τον Μαυροειδη
a.car
QUOTE(belalik @ Sep 10 2011, 23:11 ) *
Εγω προτιμω να παιξουμε με τους Ισπανους ...

Προφανως και εχουμε ελαχιστες πιθανοτητες, αλλα προσωπικα πιστευω οτι εχουμε αντιστοιχα ελαχιστες και με τους Γαλλους. Οι Ισπανοι εχουν κανει και κακα παιχνιδια (πχ με Τουρκους). Πιστευω πως μπορει να μας υποτιμησουν, και μας εχουν 'πελατες' τελευταια, και λογω ελλειψεων κλπ .. Μπορει να κατεβουν νομιζοντας οτι το χουν απο πριν το ματσακι για πλακα, και αν δεν τους βγει λιγο θα παιξει αγχος. Βεβαια, πρεπει να μεις να ξεκολλωθουμε, αλλα ενα παιχνιδι ειναι - ολα γινονται.

Απλα δε νομιζω να 'δωσουν' το παιχνιδι με τους Γαλλους οι Ισπανοι. Θα γινει ψιλο-ντερμπυ πιστευω και οποιος το παρει, τουλαχιστον αν παιξουν καλα οι Γαλλοι.

Φανταστειτε να κατεβουμε με Ισπανους, και να γινει ματσαρα να το παρουμε στο τελος smiley.gif ..

Γι 'αυτα ζουμε ...


Φουλ με Ισπανια και να το παρουμε πανω στη τρελλα μας
rolleyes.gif


ΥΓ - Πολυ κριμα που ο Κουφος εχει χασει το σουτακι του. Ηταν οπλο, τωρα στο 3ποντο τον αφηνουν μονο και δε σκεφτεται καν να σουταρει..

Οι πιθανότητες ρεαλιστικά είναι 95- 5.
Manu7
QUOTE(belalik @ Sep 10 2011, 23:11 ) *
Εγω προτιμω να παιξουμε με τους Ισπανους ...

Προφανως και εχουμε ελαχιστες πιθανοτητες, αλλα προσωπικα πιστευω οτι εχουμε αντιστοιχα ελαχιστες και με τους Γαλλους. Οι Ισπανοι εχουν κανει και κακα παιχνιδια (πχ με Τουρκους). Πιστευω πως μπορει να μας υποτιμησουν, και μας εχουν 'πελατες' τελευταια, και λογω ελλειψεων κλπ .. Μπορει να κατεβουν νομιζοντας οτι το χουν απο πριν το ματσακι για πλακα, και αν δεν τους βγει λιγο θα παιξει αγχος. Βεβαια, πρεπει να μεις να ξεκολλωθουμε, αλλα ενα παιχνιδι ειναι - ολα γινονται.

Απλα δε νομιζω να 'δωσουν' το παιχνιδι με τους Γαλλους οι Ισπανοι. Θα γινει ψιλο-ντερμπυ πιστευω και οποιος το παρει, τουλαχιστον αν παιξουν καλα οι Γαλλοι.

Ήμαρτον πια με τους Ισπανούς...Και το πιστεύω ότι τους έχουμε...Δεν είναι τόσο καλοί όσο νομίζετε...Θέλετε κι άλλη 20άρα με το στανιό?Που φέτος θα γίνει 30+ γιατί είμαστε πολύ χειρότεροι...
BULLET_GR
QUOTE (a.car @ Sep 10 2011, 22:48 ) *
Ο Ζούρος γιατί τόσο μεγάλο έρωτα με τον Καιμακ ,κοντοχωριανοί είναι; Υποτίθεται ότι μάρκαρε καλά τον Κιριλένκο

, ενώ τη ζημιά μας την κάνανε οι υπόλοιποι. Άσε που έχασε ένα τρίποντο όταν είμασταν 5 μπροστά και θα μπορούσε

ενδεχομένως να ήταν σημαντικό.

Οπως ειπα και εχθες φιλε ο καϊμακογλου ειναι πεσμένος σε σχεση με την φετινη του πορεία στο ΠΑΟ, αφου τον βλεπει οτι δεν τραβάει σε ολα τα μεχρι τωρα ματς, τουλαχιστο αυριο με την γεωργια που δε καιγομαστε ας βάλει στην θεση του τον παπανικολαου να παρει εμπειριες το παλικαρι..
kseplenhs
QUOTE(Manu7 @ Sep 10 2011, 23:16 ) *
Ήμαρτον πια με τους Ισπανούς...Και το πιστεύω ότι τους έχουμε...Δεν είναι τόσο καλοί όσο νομίζετε...Θέλετε κι άλλη 20άρα με το στανιό?Που φέτος θα γίνει 30+ γιατί είμαστε πολύ χειρότεροι...


ελα μωρέ υπερβολές.Ακου 30αρα.

Δεν έχετε καταλάβει πως στους 25 πόντους,μπαίνει η δευτερη 5αδα μέσα? tongue.gif
Zephyr
Οι Ρώσοι ήταν απλά καλύτεροι και στο τελευταίο 10λεπτο κυριάρχησαν πλήρως. Ο Μοζγκόφ χρειάζεται κάτι από Σόφο και πάνω για να περιοριστεί, Κουφός και Μπούρου τον κοιτούσαν σαν χαζοί και δεν νομίζω ότι μπορούσαν να κάνουν πολλά. Ίσως κανα dteam της προκοπής αλλά και πάλι αυτοί σουτάρουν απ' όπου βρεθούν. Όσο για τον Σβεντ, δεν τον έχω παρακολουθήσει αλλά ΑΝ το παιχνίδι του είναι σταθερά σε τέτοια απόδοση, μιλάμε για τον επόμενο μεγάλο Ρώσο γκαρντ.

Όσο για εμάς, νταξ μην περιμένετε θαύματα από μια νέα -σε όλα τα επίπεδα- ομάδα. Και οι παίχτες θα κάνουν λάθη και ο Ζούρος. Αυτή την στιγμή είμαστε κάπου στο επίπεδο που ήμασταν το 2003. Αν πιάσουμε 6αδα, όλοι θα είμαστε ικανοποιημένοι.

ΥΓ. Αυτός ο Χατζητέτοιος πρέπει να έχασε πολλά λεφτά στο στοίχημα απόψε. Τόσο δάκρυ, τόσος πόνος, τόσο μεγάλος καημός (το έληξε κοντά 2 λεπτά πριν τελειώσει) αλλά και τόσο (έμμεσο) κράξιμο σε παίχτες και προπονητή... Έλεος ρε βλαμμένε, σε ακούει και κόσμος...
Manu7
QUOTE
Ο Γιάννης Μπουρούσης δεν αγωνίστηκε λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο, γεγονός που προκάλεσε την απορία. Στη συνέντευξη Τύπου ο Ηλίας Ζούρος ρωτήθηκε σχετικά και μίλησε για «εσωτερικό θέμα».

«Αυτή είναι μια ερώτηση που δεν μπορώ να απαντήσω. Είναι κάτι που αφορά μόνο εμάς», απάντησε χαρακτηριστικά ο Ομοσπονδιακός τεχνικός, δίνοντας «τροφή» για… ρεπορτάζ.


sentragoal.gr
Anaz
QUOTE(T.W.Is.M. @ Sep 10 2011, 23:10 ) *
Ναι, αλλα ποσο καλυτερος θα γινει στις ΗΠΑ σ αυτα τα 1-2 χρονια...
Nομιζω οτι στην ΠΑΡΟΥΣΑ φαση, θα εξελισσοταν καλυτερα αν δουλευε με εναν καλο προπονητη στην Ευρωπη. Χρειαζεται να παρει ματς, και να δουλεψει σε λιγο διαφορετικη κατευθυνση απο αυτη που δουλευε ως τωρα, και δεν ξερω αν στην Αμερικη μπορει να το βρει αυτο.

Σημερα πχ μετρησα τρια χαμενα ευκολα καλαθια, γιατι πηγαινε για καρφωμα!! Στην αμυνα επισης πολλες φορες κυνηγαει υπερβολικα την ταπα και χανει τον αντιπαλο του.Κλασσικες "αμερικανιες", ενω επειδη δεν μου φαινεται και ο πιο "εξυπνος" παιχτης γενικα, νομιζω οτι θα του εκανε πολυ καλο σαν εμπειρια να δουλεψει λιγο στην Ευρωπη οπου θα εχει πρωταγωνιστικο ρολο-χρονο, και οι απαιτησεις σε επιπεδο τακτικης ειναι μεγαλυτερες. Του λειπει τακτικη εμπειρια, και στο γυμναστηριο δεν προκειται να την βρει. Επιπλεον, λογω ρολου εδω ισως εξελιξει και το ξεχασμενο του περιφερειακο παιχνιδι..
GK_23
Ο μόνος λόγος που είναι προτιμότερο να διασταυρωθούμε με τους Γάλλους, είναι ο πρότερος ..."μη έντιμος βίος" τους σε κρίσιμα νοκ άουτ ματς, ειδικά απέναντί μας. Κατά τα άλλα, με όποιον και να παίξουμε, είμαστε αουτσάιντερ και ενδεχόμενη πρόκριση στην 4άδα θα είναι υπέρβαση...
a.car
QUOTE(Manu7 @ Sep 10 2011, 23:16 ) *
Ήμαρτον πια με τους Ισπανούς...Και το πιστεύω ότι τους έχουμε...Δεν είναι τόσο καλοί όσο νομίζετε...Θέλετε κι άλλη 20άρα με το στανιό?Που φέτος θα γίνει 30+ γιατί είμαστε πολύ χειρότεροι...



Γιατί 30; δεν το ξέρεις ότι είναι τόσο κωλοπαίδια που αν τους πάει το παιχνίδι θα το τραβήξουν μέχρι τέρμα. Σαν την

Ολλανδία στο ποδόσφαιρο που έβαλαν 11 στον Σαν Μαρίνο. Σαν δε ντράπηκαν. Οχι ότι έχουμε τέτοια διαφορά με τους

Ισπανούς σαν παράδειγμα το χρησιμοποίησα.
belalik
Εδω μας εκανε καλα ο μακαλεμπος, ποιος θα σταματησει το παρκερ?

Συμφωνω οτι αν το παμε ρεαλιστικα (οσο γινονται προβλεψεις), μπορει να εχουμε 5% με ισπανους .. Και με γαλλους, πραγματικα ποσο εχουμε? Εγω δε πιστευω πολυ περισσοτερο ..

Τεσπα, ισως εχετε δικιο - απλα εχω πορωθει με την -οποια- πιθανοτητα να αποκλεισουμε Ισπανους με τη συγκεκριμενη ομαδα! ..

vamos!
j-kidd13
Εγω δεν συμμεριζομαι ουτε την "αισιοδοξια" με την Γαλλια.Η φετινη version της εθνικης πρεπει να πιασει το πικ της αποδοσης της για να κοντραρει τα φαβορι της διοργανωσης.Το παιχνιδι με τη Σλοβενια(μια απλα καλη ομαδα) το καναμε γκραν γκινιολ στο τελος,στο ματς με τα Σκοπια ενας παικτης μας εκανε ανω κατω και χασαμε το μπουσουλα,και σημερα με την Ρωσια που ειναι μια πολυ καλη ομαδα,και η καλυτερη-τουλαχιστον θεωρητικα-που εχουμε αντιμετωπισει μεχρι τωρα,στεκομασταν στο παιχνιδι για 35 λεπτα και στο τελος το θεμα ξεφυγε...
Απλα η εθνικη δεν εχει παρει τις βοηθειες που θα περιμενε απο αρκετους παικτες,Καιμακογλου ανυπαρκτος,Ξανθοπουλος-Σλουκας εξαιρετικα λιγοι,Μαυροειδης τιποτα απολυτως,θα βαλω και τον Ζηση που βασει εμπειριας τουλαχιστον θα επρεπε να ειναι πιο ανταγωνιστικος,και τα περιμενουμε ολα απο τον Φωτση να βαλει κανα σουτ,τον Κουφο και τον Μπουρουση ο,τι μπορουν μεσα στη ρακετα,και τον Καλαθη να τρεξει την ομαδα και να βγαλει ευκολα καλαθια.
Manu7
QUOTE(belalik @ Sep 10 2011, 23:26 ) *
Εδω μας εκανε καλα ο μακαλεμπος, ποιος θα σταματησει το παρκερ?

Συμφωνω οτι αν το παμε ρεαλιστικα (οσο γινονται προβλεψεις), μπορει να εχουμε 5% με ισπανους .. Και με γαλλους, πραγματικα ποσο εχουμε? Εγω δε πιστευω πολυ περισσοτερο ..

Τεσπα, ισως εχετε δικιο - απλα εχω πορωθει με την -οποια- πιθανοτητα να αποκλεισουμε Ισπανους με τη συγκεκριμενη ομαδα! ..

vamos!

Aν το πάμε ρεαλιστικά λοιπόν

αν με τους Ισπανούς έχουμε 2 % πιθανότητες με τη Γαλλία έχουμε 5%...Απλά τα πράγματα..Οπότε καλύτερα να παίξουμε με αυτούς.

Κατά τα άλλα, θα χάσουμε και θα τα δώσουμε όλα με τον ηττημένο του Ρωσία-4ος 1ου ομίλου.
ViC
Η 8άδα ρε παιδιά είναι το αυτονόητο ακόμα και για αυτή την ομάδα. Μέχρι τώρα έχει γίνει το αυτονόητο.
Η 6άδα είναι επιτυχία, ενώ η είσοδος στην 4άδα υπέρβαση!
Ας ελπίσουμε οι Ισπανοί να μην κάτσουν να χάσουν για να παίξουν μαζί μας...

Σήμερα έχω την αίσθηση ότι το ματς το χάσαμε σε τρία πράγματα:
-ριμπάουντς
-δεν μπορέσαμε να τρέξουμε
-δεν τα πήγαμε καθόλου καλά με τους περιφερειακούς των Ρώσων, που -αν είναι δυνατόν- μας τιμώρησαν.

Γενικά η άμυνά μας είχε προβλήματα, αλλά ένα κακό παιχνίδι μπορεί να γίνει, ειδικά απέναντι στη Ρωσία. Τα παραπάνω, όμως, νομίζω ότι ήταν καθοριστικά και μας στοίχησαν και στον ψυχολογικό τομέα.

Κατέληξα: ο Ζούρος ενώ έχει κάνει καλή δουλειά, έχει ιδέες, σωστή φιλοσοφία, έχει δουλέψει συστήματα και άμυνες, κάνει ένα βασικό λάθος. Προσπαθώντας μάλλον να στήσει όσο καλύτερα μπορεί την άμυνά του και να παγιδέψει τον αντίπαλο, ακολουθεί υπερβολικά τον αντίπαλο προπονητή και τα συστήματά του. Αυτός είναι ο λόγος που τρώμε στη μάπα τον Καϊμακόγλου και τον Ξανθόπουλο. Ίσως φοβάται γνωρίζοντας τη χαμηλή δυναμικότητα της ομάδας μας. Έτσι, όμως, απέναντι σε καλύτερες ομάδες, αν απλώς ακολουθείς και δεν προσπαθείς να κάνεις κάτι για να αλλάξεις το ματς, είναι νομοτελειακά βέβαιο ότι θα χάσεις... Και η Ρωσία, όπως και η Γαλλία και πιθανότατα και η Σερβία είναι καλύτερες ομάδες από εμάς. Δεν ξέρω αν συμφωνείτε με αυτή την άποψη, εγώ αυτό διαισθάνομαι βλέποντας τα ματς.
Anaz
QUOTE(sixama23 @ Sep 10 2011, 23:22 ) *
Ο μόνος λόγος που είναι προτιμότερο να διασταυρωθούμε με τους Γάλλους, είναι ο πρότερος ..."μη έντιμος βίος" τους σε κρίσιμα νοκ άουτ ματς, ειδικά απέναντί μας. Κατά τα άλλα, με όποιον και να παίξουμε, είμαστε αουτσάιντερ και ενδεχόμενη πρόκριση στην 4άδα θα είναι υπέρβαση...
Οχι δα ρε συ. Με τους Γαλλους εχεις πραγματα που μπορεις να χτυπησεις στο αγωνιστικο-τακτικο κομματι. Ειναι καλυτεροι αλλα εχουν και συγκεκριμενες σημαντικες αδυναμιες που μπορουμε να εκμετταλευτουμε και να "κλεψουμε" ενδεχομενως τη νικη. Οι Ισπανοι ειναι πολυ καλυτερη και ολοκληρωμενη ομαδα, για να μη μιλησω για την προιστορια μας.. Με τους μεν οι πιθανοτητες ειναι 95-5, με τους δε 75-25. Μεγαλη διαφορα.

Ο Ζουρος πολυ θυμωμενος στις δηλωσεις του μετα τον αγωνα. Νομιζω οτι ενισχυεται η αισθηση που μου δημιουργηθηκε οτι το ψιλοπαρατησε το ματς στο δευτερο ημιχρονο. Ισως ηθελε να τους δωσει ενα μαθημα...
a.car
QUOTE(Anaz @ Sep 10 2011, 23:35 ) *
Οχι δα ρε συ. Με τους Γαλλους εχεις πραγματα που μπορεις να χτυπησεις στο αγωνιστικο-τακτικο κομματι. Ειναι καλυτεροι αλλα εχουν και συγκεκριμενες σημαντικες αδυναμιες που μπορουμε να εκμετταλευτουμε και να "κλεψουμε" ενδεχομενως τη νικη. Οι Ισπανοι ειναι πολυ καλυτερη και ολοκληρωμενη ομαδα, για να μη μιλησω για την προιστορια μας.. Με τους μεν οι πιθανοτητες ειναι 95-5, με τους δε 75-25. Μεγαλη διαφορα.

Ο Ζουρος πολυ θυμωμενος στις δηλωσεις του μετα τον αγωνα. Νομιζω οτι ενισχυεται η αισθηση που μου δημιουργηθηκε οτι το ψιλοπαρατησε το ματς στο δευτερο ημιχρονο. Ισως ηθελε να τους δωσει ενα μαθημα...



Συμφωνώ με τα ποσοστά ιδίως γιατί οι Γάλλοι είναι πολύ αναξιόπιστοι σουτέρ.
BULLET_GR
O Ζούρος οπως ειπε ο συνφωρουμίτης ποιο πάνω αφησε τον φωτση εξω μετα την 2 περιοδο και το μπαινοβγαζε χωρις λόγο, οπως έκανε και αλλα κουλα μ διαφορες αλχημιες μ αλλους παικτες.Μπορει να μην ηθελε να σχιστει η ομαδα (να κουραστουν τοσο οι παικτες) για να χτυπησει το παιχνιδι.. ετσι και αλιως δε παιζοταν και τιποτα τρελο αν νικουσαμε.. αν και θα πηρε είδηση οτι επρεπε να ματωσουμε ολα τα καλα ΧΑΡΤΙΑ της εθνικης για να νικησουμε (αυτο δεν μας συνεφερε πιστευω στην δεδομενη στιγμη).Μετα σκοπος του θα ηταν πιστευω "παιζω με ενα στυλ ψιλο τεμπέλικο κ αναίμακτο.. μου βγηκε καλώς, δεν μου βγηκε.. ασε να πάρουν την 1η θεση τα ομοθρησκα αδερφια μας οι Ρωσοι wink.gif .Αυτα που κρατάω απ αυτο το αγωνα ειναι τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του καλαθη, πραγμα που δεν μας συνφέρει καθόλου στο νοκαυτ.
Το τεχνικο τιμ με ανησύχησε πολυ με τις επιλογες του σημερα... βαζοντας με σε πονηρες σκέψεις που αν δεν ειναι αληθινες τοτε πραγματικα ανησυχώ, και νοσταλγώ Π.Γιαννακη ή ομπραντοβιτς στο πάγκο (μη με δείρετε με αυτο που ειπα).
Γαλλοι ή Ισπανοι- στον προημιτελικό πιστευω οτι πρεπει να προσπαθησουμε να σταθούμε αξιοπρεπώς στον αγωνα κ ας χάσουμε... καλα τα πηγαμε μεχρι εδω.. παμε για θεση 5-6 και ολα θα γινουν.
Τρελο ονειρο να πάμε ημιτελικο (ετσι και αλιώς τρέλα εχει αυτη η ομαδα..αρκει να την δείξει σε συνδυασμό με ψυχη κ καλο κουτσαρισμα.
Πρεπει να βάλει αυριο ΣΛΟΥΚΑ κ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ, τουλαχιστο 20 λεπτα τον καθενα ... γιατι αλιώς θα τον δειρω ugly1.gif
Zephyr
QUOTE(BULLET_GR @ Sep 10 2011, 23:45 ) *
Πρεπει να βάλει αυριο ΣΛΟΥΚΑ κ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ τουλαχιστο 20 λεπτα τον καθενα ... γιατι αλιώς θα τον δειρω ugly1.gif


Καλά, περίμενε. Ξανθόπουλο και Καιμακ θα έχει, για αντιπαιχνίδι σε όλο τον αγώνα smiley.gif !
KingCrimson
QUOTE(ViC @ Sep 10 2011, 23:34 ) *
Κατέληξα: ο Ζούρος ενώ έχει κάνει καλή δουλειά, έχει ιδέες, σωστή φιλοσοφία, έχει δουλέψει συστήματα και άμυνες, κάνει ένα βασικό λάθος. Προσπαθώντας μάλλον να στήσει όσο καλύτερα μπορεί την άμυνά του και να παγιδέψει τον αντίπαλο, ακολουθεί υπερβολικά τον αντίπαλο προπονητή και τα συστήματά του. Αυτός είναι ο λόγος που τρώμε στη μάπα τον Καϊμακόγλου και τον Ξανθόπουλο. Ίσως φοβάται γνωρίζοντας τη χαμηλή δυναμικότητα της ομάδας μας. Έτσι, όμως, απέναντι σε καλύτερες ομάδες, αν απλώς ακολουθείς και δεν προσπαθείς να κάνεις κάτι για να αλλάξεις το ματς, είναι νομοτελειακά βέβαιο ότι θα χάσεις... Και η Ρωσία, όπως και η Γαλλία και πιθανότατα και η Σερβία είναι καλύτερες ομάδες από εμάς. Δεν ξέρω αν συμφωνείτε με αυτή την άποψη, εγώ αυτό διαισθάνομαι βλέποντας τα ματς.


εγω για το Ζουρο πιστευω (εχω την εντυπωση τουλαχιστο) οτι σημερα δεν εκανε εντελως τιποτα στο 2ο ημιχρονο, τιποτα ομως ..για να μπερδεψει τα πραγματα...το παιχνιδι με λιγο πιο ορθολογικα σχηματα και λιγο πιο εξυπνη αναπτυξη το ειχαμε ανετα, οσο και αν ακουγεται αυτο καπως..αλλα δεν ειχε και κανα μεγαλο νοημα να το κυνηγησουμε και παση θυσια.
Σε οτι αφορα ενδεχομενη κοντρα με τους Γαλλους, ειναι 50-50, βασικη προυποθεση ειναι να περιορισουμε τον Παρκερ, περα απο τα αθλητικα τους προσοντα οι Γαλλοι δε τρομαζουν ουτε με τη τακτικη τους, ουτε με τις μπασκετικες τους ικανοτητες συνολικα...

QUOTE(BULLET_GR @ Sep 10 2011, 23:45 ) *
Πρεπει να βάλει αυριο ΣΛΟΥΚΑ κ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ, τουλαχιστο 20 λεπτα τον καθενα ... γιατι αλιώς θα τον δειρω ugly1.gif


μαλλον θες να χασουμε και απο τη Γεωργια εσυ.. tongue.gif
natouralistis
QUOTE (KingCrimson @ Sep 10 2011, 23:55 ) *
Σε οτι αφορα ενδεχομενη κοντρα με τους Γαλλους, ειναι 50-50, βασικη προυποθεση ειναι να περιορισουμε τον Παρκερ, περα απο τα αθλητικα τους προσοντα οι Γαλλοι δε τρομαζουν ουτε με τη τακτικη τους, ουτε με τις μπασκετικες τους ικανοτητες συνολικα...


Την ειδες καθολου τη Γαλλια στο τουρνουα ή βαση παρελθοντος μιλας?
kurtz
QUOTE(Anaz @ Sep 10 2011, 23:22 ) *
Nομιζω οτι στην ΠΑΡΟΥΣΑ φαση, θα εξελισσοταν καλυτερα αν δουλευε με εναν καλο προπονητη στην Ευρωπη. Χρειαζεται να παρει ματς, και να δουλεψει σε λιγο διαφορετικη κατευθυνση απο αυτη που δουλευε ως τωρα, και δεν ξερω αν στην Αμερικη μπορει να το βρει αυτο.

Σημερα πχ μετρησα τρια χαμενα ευκολα καλαθια, γιατι πηγαινε για καρφωμα!! Στην αμυνα επισης πολλες φορες κυνηγαει υπερβολικα την ταπα και χανει τον αντιπαλο του.Κλασσικες "αμερικανιες", ενω επειδη δεν μου φαινεται και ο πιο "εξυπνος" παιχτης γενικα, νομιζω οτι θα του εκανε πολυ καλο σαν εμπειρια να δουλεψει λιγο στην Ευρωπη οπου θα εχει πρωταγωνιστικο ρολο-χρονο, και οι απαιτησεις σε επιπεδο τακτικης ειναι μεγαλυτερες. Του λειπει τακτικη εμπειρια, και στο γυμναστηριο δεν προκειται να την βρει. Επιπλεον, λογω ρολου εδω ισως εξελιξει και το ξεχασμενο του περιφερειακο παιχνιδι..


και νόμιζα πως ήμουν ο μοναδικός που το βλέπει. Γενικότερα πάντως τα αμερικανάκια μας δείχνουν μπασκετικά ''χαζοί'' . Μπορεί να έχουν φοβερά προσόντα αλλά μερικές φορές δεν ξέρουν ούτε που να σταθούν στο γήπεδο.
KingCrimson
QUOTE(natouralistis @ Sep 10 2011, 23:58 ) *
Την ειδες καθολου τη Γαλλια στο τουρνουα ή βαση παρελθοντος μιλας?


εσενα τι σου φανηκε παραξενο, οι μπασκετικες τους ικανοτητες που ειπα ή η τακτικη τους? τους ειδα και φετος, με τη Λιθουανια, περα απο το Παρκερ (παικτης φαινομενο για τα ευρωπαϊκα δεδομενα) και το αλμα του Μπατουμ, δε με εντυπωσιαζει κατι αλλο
Razorblade Fish
QUOTE(kurtz @ Sep 11 2011, 00:02 ) *
και νόμιζα πως ήμουν ο μοναδικός που το βλέπει. Γενικότερα πάντως τα αμερικανάκια μας δείχνουν μπασκετικά ''χαζοί'' . Μπορεί να έχουν φοβερά προσόντα αλλά μερικές φορές δεν ξέρουν ούτε που να σταθούν στο γήπεδο.

Ο Κουφος κανει μπαμ οτι δεν ειναι και για το ΜΙΤ...Αν δουλεψει σε αυτο τον τομεα(μυαλο-τακτικη) θα γινει πραγματικα ασταματητος για τα Ευρωπαικα δεδομενα,ειναι απιστευτη η επαφη που εχει με το καλαθι...Για Καλαθη διαφωνω,τον θεωρω εξυπνο ενω ο Μπραμος ουτε κρυο ουτε ζεστη...
mephisto22
Μου εκανε εντυπωση που ο Ζουρος αναφερθηκε μονο στην αμυνα.Δλδ τι?Στην επιθεση τα εκαναν ολα σωστα,αυτο ειναι το πλανο της ομαδας?Παιζουμε τουρλουμπουκι και βαραμε μονο τριποντα?Αντε,το πολυ-πολυ να κανουμε κανενα γιουρουσι οταν κλεβουμε την μπαλα,κατα τα αλλα χωρις σχεδιο κανενα.Και εξακολουθω να μην καταλαβαινω για ποιο λογο καλεσε τον Μαυροειδη αφου δεν εχει σχεδιασει καποιο συστημα να τον αξιοποιησει.Αν ηθελε παιχνιδι στο λοου ποστ ας επαιρνε τον Βουγιουκα,ειναι δεδομενο οτι ο Μαυροειδης δεν ειναι τοσο καλος σ αυτον τον τομεα.Τουλαχιστον ας τον βαζει να παιζει κανενα πικ ν ρολ με τον Καλαθη,να σπασει λιγο η μονοτονια με τα συνεχομενα τριποντα.
BULLET_GR
QUOTE (KingCrimson @ Sep 10 2011, 23:55 ) *
εγω για το Ζουρο πιστευω (εχω την εντυπωση τουλαχιστο) οτι σημερα δεν εκανε εντελως τιποτα στο 2ο ημιχρονο, τιποτα ομως ..για να μπερδεψει τα πραγματα...το παιχνιδι με λιγο πιο ορθολογικα σχηματα και λιγο πιο εξυπνη αναπτυξη το ειχαμε ανετα, οσο και αν ακουγεται αυτο καπως..αλλα δεν ειχε και κανα μεγαλο νοημα να το κυνηγησουμε και παση θυσια.

Θα συμφωνείς τότε με το προηγούμενο ποστ μου εκει που λεω "ψιλο αναίμακτα κ τεμπέλικα έως την φραση με βάζει σε πονηρες σκεψεις"
QUOTE
μαλλον θες να χασουμε και απο τη Γεωργια εσυ.. tongue.gif

ας χάσουμε rolleyes.gif , λες και με ξανθοπουλο και Καϊμακογλου το εχουμε σιγουρο τον αγωνα.
Σλουκας αντι Ξανθόπουλου ή Ζήση και ΠΑΠ αντι Καϊμακτσαλαν 24.gif 24.gif

Razorblade Fish
QUOTE(KingCrimson @ Sep 11 2011, 00:04 ) *
εσενα τι σου φανηκε παραξενο, οι μπασκετικες τους ικανοτητες που ειπα ή η τακτικη τους? τους ειδα και φετος, με τη Λιθουανια, περα απο το Παρκερ (παικτης φαινομενο για τα ευρωπαϊκα δεδομενα) και το αλμα του Μπατουμ, δε με εντυπωσιαζει κατι αλλο

Ενω απο την Ελλαδα τι σε εντυπωσιαζει;Ακομα και στην αμυνα που ειμαστε καλοι οι Γαλλοι ειναι ακομα καλυτεροι και θα το ειδες αυτο αν ειδες το ματς με τη Λιθουανια...Οταν σε εχει διαλυσει ο Σβεντ και ο Μακ Καλεμπ τρεμω τι θα συμβει με τον Παρκερ...Αυτα στα οποια πονταρουμε ειναι το παραδοσιακα κακο τους σουτ(ετσι ωστε να στελνουμε βοηθεια στον Παρκερ) και η τρικυμια που τους πιανει στα κρισιμα...
KingCrimson
QUOTE(Razorblade Fish @ Sep 11 2011, 00:09 ) *
Ενω απο την Ελλαδα τι σε εντυπωσιαζει;Ακομα και στην αμυνα που ειμαστε καλοι οι Γαλλοι ειναι ακομα καλυτεροι και θα το ειδες αυτο αν ειδες το ματς με τη Λιθουανια...Οταν σε εχει διαλυσει ο Σβεντ και ο Μακ Καλεμπ τρεμω τι θα συμβει με τον Παρκερ...Αυτα στα οποια πονταρουμε ειναι το παραδοσιακα κακο τους σουτ(ετσι ωστε να στελνουμε βοηθεια στον Παρκερ) και η τρικυμια που τους πιανει στα κρισιμα...


δε ειπα ρε παιδια οτι με εντυπωσιαζει κατι στην Ελλαδα, αλλα σε ενα και μονο παιχνιδι, νοκ - αουτ, μπορουμε να τους παιξουμε στα ισια, δε τρομαζει ουτε το παρελθον τους, ουτε μαθαν μεσα σε ενα χρονο τοσο τρομερο μπασκετ. Σαν ομαδα σε μια σειρα αγωνων δε θα μας εδινα τυχη, αλλα μιλαμε για ενα και μονο αγωνα

QUOTE(BULLET_GR @ Sep 11 2011, 00:06 ) *
Θα συμφωνείς τότε με το προηγούμενο ποστ μου εκει που λεω "ψιλο αναίμακτα κ τεμπέλικα έως την φραση με βάζει σε πονηρες σκεψεις"


ναι σιγουρα συμφωνω, απο τη φατσα του και μονο ο Ηλιας, ειναι αρκετα πονηρουλης! wink.gif
BULLET_GR
πρεπει να παιξουμε καλη αμυνα να πάρουμε τα ριμπάουντ κ να τρεξουμε.Με τους Γάλους δύσκολο το βλέπω να τρεξουμε αφου ειναι και αυτοι 100αρηδες, με τους Ισπανους ο Γκασολ δεν αφηνει ψίχουλο απο ριμπαουντ να πεσει κάτω.
Η ουσια ειναι να προσαρμόζει το σχημα σε αμυνα κ επιθεση με βάση τις αδυναμιες του αντιπάλου.. ακους ΖΟΥΡΟ
natouralistis
QUOTE (KingCrimson @ Sep 11 2011, 00:04 ) *
εσενα τι σου φανηκε παραξενο, οι μπασκετικες τους ικανοτητες που ειπα ή η τακτικη τους? τους ειδα και φετος, με τη Λιθουανια, περα απο το Παρκερ (παικτης φαινομενο για τα ευρωπαϊκα δεδομενα) και το αλμα του Μπατουμ, δε με εντυπωσιαζει κατι αλλο


Το 50-50 στο Ελλαδα -Γαλλια που λες, με βαση τη δικη μας φετινη ομαδα και τη δικη τους δεν ισχυει.
Οκ δεν εχει καμια μπασκετικη ικανοτητα ο Ντε κολο για παραδειγμα..Τι να λεμε τωρα..

@Manu7 ,λες συνεχεια οτι υπαρχει καραμελα για τη διαιτησια στα ματς Ελλαδος-Ισπανιας και πως ποτε δεν μπορουσαμε να τους νικησουμε και ειμαστε ουτοπιστες και αλλα τετοια..

Παρακατω δες κανα 2 βιντεακια για το ματς που ειχε γινει στο σπιτι τους στο eurobasket του 07', μηπως και τα ξεχασες τα καραγκιοζιλικια του Ναβαρο και των αλλων Ισπανων οταν το ματς ηταν υπερ μας.

http://www.youtube.com/watch?v=CBVTgKApV1c...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=A09blRHWWmQ...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=siKWh0DkCz8
BULLET_GR
QUOTE (KingCrimson @ Sep 11 2011, 00:15 ) *
ναι σιγουρα συμφωνω, απο τη φατσα του και μονο ο Ηλιας, ειναι αρκετα πονηρουλης! wink.gif

οχ καλα λες, γι αυτο καλύτερα να ανησυχώ 40.gif
plo koon
Πρώτον θεωρώ ότι πολλοί έχετε μη ρεαλιστικές και άδικες απαιτήσεις από την ομάδα. Η 8αδα είναι μια χαρά και επιτεύχθηκε χωρίς νίκη με τη Ρωσία. Δλδ αν δε μας νικήσουν τώρα οι Ρώσοι που έχουν αυτούς τους παίκτες πότε θα μας νικήσουν? Μην τα θέλουμε μονά ζυγά δικά μας. Επί μια 5 ετία ήμασταν από τις 5 τοπ ομάδες του κόσμου. Ε, ήρθε η ώρα και για τους άλλους να πάνε στην κορυφή.

Δευτερον, οι Γάλλοι δε με χαλάνε καθόλου. Για την ακρίβεια τους προτιμώ και από τους Λιθουανούς και από τους Σέρβους (ας μην ξεχνάμε το πως χάσανε το ματς οι Σέρβοι το οποίο σίγουρα τους στοίχησε και ψυχολογικά). Νομίζω οι Σέρβοι θα περάσουν στην τετράδα. Και οι Γαλλοι έχουν ξεκάθαρη αδυναμία, το σουτ. Γνώμη μου είναι πως πρέπει να ρισκάρουμε με αρκετή ζώνη. Αν μπουν μπήκαν. Αν δεν μπουν μπορεί και να νικήσουμε

Λέτε να έγινε κανα σκηνικό με τον Μπουρούση? Δεν θα απορήσω αν τον έχει απομονώσει λόγω βλακείας ο ζούρος. Σε κάποια φάση στο transition είναι ο φώτσης στο 5 στην άμυνα και έχει αφήσει ακάλυπτη τη γωνία. Ε ο Μπουρού σαν καλός μπούφος πάει στον φώτση να του κρατήσει παρέα και δεχθήκαμε το τρίποντο. Αρκετές στιγμές έχω κάτσει να σκεφτώ αν η συνολική του παρουσία είναι θετική. στο ένα καλό που κάνει κολλάει και μία ηλιθιότητα.
priest
το ματς δεν το ειδα αλλα αν ισχυει αυτο που καποιοι γραφουν,πως το παρατησαμε το ματς τοτε καναμε μεγαλη βλακεια...

δηλαδη τουρκια η σερβια η γαλλια...μμμ για να σκεφτω...το πρωτο η το δευτερο!!!παιδες εδω χασαμε απο τον μακ καλεμπ και δεν θα χασουμε απο τον...παρκερ?

αν μπορει καποιος ας μ απαντησει την παρακατω ερωτηση?

ο καλαθης συνεχιζει να κανει ενα καλο και ενα κακο ημιχρονο?


a.car
QUOTE(natouralistis @ Sep 11 2011, 00:18 ) *
Το 50-50 στο Ελλαδα -Γαλλια που λες, με βαση τη δικη μας φετινη ομαδα και τη δικη τους δεν ισχυει.
Οκ δεν εχει καμια μπασκετικη ικανοτητα ο Ντε κολο για παραδειγμα..Τι να λεμε τωρα..

@Manu7 ,λες συνεχεια οτι υπαρχει καραμελα για τη διαιτησια στα ματς Ελλαδος-Ισπανιας και πως ποτε δεν μπορουσαμε να τους νικησουμε και ειμαστε ουτοπιστες και αλλα τετοια..

Παρακατω δες κανα 2 βιντεακια για το ματς που ειχε γινει στο σπιτι τους στο eurobasket του 07', μηπως και τα ξεχασες τα καραγκιοζιλικια του Ναβαρο και των αλλων Ισπανων οταν το ματς ηταν υπερ μας.

http://www.youtube.com/watch?v=CBVTgKApV1c...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=A09blRHWWmQ...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=siKWh0DkCz8

¨΄Ολα αυτά τα χρόνια που μιλάμε γιάυτό τον αγώνα δεν σχολιάζουμε τον αχρείαστο τσαμπουκά του Δ.Δ που για μένα μας στοίχισε τον αγώνα όταν είχαμε το μομέντουμ του αγώνα
KingCrimson
QUOTE(natouralistis @ Sep 11 2011, 00:18 ) *
Το 50-50 στο Ελλαδα -Γαλλια που λες, με βαση τη δικη μας φετινη ομαδα και τη δικη τους δεν ισχυει.
Οκ δεν εχει καμια μπασκετικη ικανοτητα ο Ντε κολο για παραδειγμα..Τι να λεμε τωρα..


εν δυναμει ολα γινονται, εδω μας πηρε το παιχνιδι σημερα ο Σβεντ, οπου σημειωτεον ο Ντε Κολο το μονο καλο παιχνιδι που εχει κανει μεχρι τωρα ηταν απεναντι στην Λιθουανια χτες
για να μη πολυλογω πιστευω οτι απο τον αλλο ομιλο εχουμε 50-50 με οποιονδηποτε εκτος Λιθουανιας - Ισπανιας, που η διαφορες μας ειναι τεραστιες

QUOTE(natouralistis @ Sep 11 2011, 00:18 ) *
@Manu7 ,λες συνεχεια οτι υπαρχει καραμελα για τη διαιτησια στα ματς Ελλαδος-Ισπανιας και πως ποτε δεν μπορουσαμε να τους νικησουμε και ειμαστε ουτοπιστες και αλλα τετοια..

Παρακατω δες κανα 2 βιντεακια για το ματς που ειχε γινει στο σπιτι τους στο eurobasket του 07', μηπως και τα ξεχασες τα καραγκιοζιλικια του Ναβαρο και των αλλων Ισπανων οταν το ματς ηταν υπερ μας.

http://www.youtube.com/watch?v=CBVTgKApV1c...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=A09blRHWWmQ...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=siKWh0DkCz8


Συμφωνω, στο κατω - κατω γιατι ποτε κανεις δεν ειπε τιποτα για τις ηττες με Αργεντινη? ειδικα στο περσινο μας παιξαν πολυ κατω απο το 50-50, καλο ειναι να μη ξεχναμε καποια πραγματα..
natouralistis
QUOTE (a.car @ Sep 11 2011, 00:27 ) *
¨΄Ολα αυτά τα χρόνια που μιλάμε γιάυτό τον αγώνα δεν σχολιάζουμε τον αχρείαστο τσαμπουκά του Δ.Δ που για μένα μας στοίχισε τον αγώνα όταν είχαμε το μομέντουμ του αγώνα


Τον οποιο τσαμπουκα ξεκιναει ο Ναβαρο που τον χτυπαει ,ο ΔΔ μονο λεκτικα του τη λεει" what,what foul again?"
Σε ενα ματς που κριθηκε στο ποντο ακομα και για ενα σφυριγμα μπορεις να φωναξεις!Στο συγκεκριμενο εγιναν εγκληματα..Το ολο σκηνικο που εκτυλιχθηκε με το θεατρο του Καλντερον στο δηθεν χτυπημα του Τσαρτσαρη στη 4η περιοδο με το ματς στο ποντο που εφερε αντι για τεχνικη ποινη στον Καλντερον ,αντιαθλητικο στον Τσαρτσαρη και νευρα ειναι καθαρο παραδειγμα αλλοιωσης αποτελεσματος.

Παρ'οτι ολυμπιακός εεεεεεεεεεεευυυυυχχχχχχαααααααρρρρρριιιι
ιισσσσσσσσσστττττττηηηηηηηθηηηηηηηηκκκκκ
κκκκαααααααααα
με τη ψυχη μου αυτο που τους εκανε φετος ο Μητσος μεσα στο σπιτι τους...
ViC
Μην το κουράζουμε το θέμα. Είναι απλό για μένα
Το καλύτερο θα ήταν να παίζαμε με τη Σερβία. Αφού αυτό δε γίνεται, δεν προτιμάμε με τίποτα Ισπανία (θεέ μου...), ενώ η Λιθουανία είναι γενικά μια ομάδα που παίζεται, ΑΛΛΑ όχι μέσα στην έδρα της που θα έχει τον κόσμο και λογικά τα σφυρίγματα με το μέρος της. Εκτός αυτού με φοβίζει μια Λιθουανία που θα πιάσει ρυθμό και θα είναι σε καλή βραδιά από το τρίποντο.
Ενώ η Γαλλία είναι πάντα η Γαλλία. Μπορεί να σε κερδίσει, ΑΛΛΑ πρώτον, το παιχνίδι αποκλείεται να σου ξεφύγει από νωρίς (όπως άνετα θα γινόταν με Ισπανία, Λιθουανία) και δεύτερον, ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ να τους κερδίσεις σε μια καλή βραδιά δική σου και μέτρια ως κακή δική τους! Έχουν αδυναμίες, όπως το μακρινό σουτ.
Ο Μπατύμ είναι καλός αλλά δε με φοβίζει. Το θέμα είναι ότι βγάζουμε ήρωες από το πουθενά (λέγε με Σβεντ).
Δυστυχώς, η κακή αγωνιστική κατάσταση του Νικ είναι καθοριστική. Χωρίς να φταίει το παιδί. Αν θυμάστε άρχισε να παίζει με την εθνική στο Ακρόπολις. Δεν υπάρχει αξιόπιστος άσσος στην ομάδα και δεν έχουμε μάθει ως ομάδα τόσα χρόνια με ΔΔ, Παπαλουκά (ακόμα και το Σπανούλη του 2009) να μην έχουμε αξιόπιστο άσσο...
lakersdynasty
Αυτο που εχει βελτιωσει φετος η Γαλλια ειναι αυτο που οδηγεισε μεχρι τωρα την Ελλαδα στις ηττες της και στα κενα διαστηματα της.

Αθλητικα κορμια τα οποια μπορουν:

Να πλεονεκτησουν στα ριμπαουντ, να παιξουν καλη περιφερειακη αμυνα ωστε και να αφησουν καποια σουτ να μην υπαρχει καλη πασα προς τα μεσα για ευκολα ποσταρισματα απο τους ψηλους.

Με λιγα λογια ναι οκ δεν ειναι οι Ισπανοι αλλα δεν ειναι για να κανουμε και χαρες

wink.gif
a.car
QUOTE(natouralistis @ Sep 11 2011, 00:35 ) *
Τον οποιο τσαμπουκα ξεκιναει ο Ναβαρο που τον χτυπαει ,ο ΔΔ μονο λεκτικα του τη λεει" what,what foul again?"
Σε ενα ματς που κριθηκε στο ποντο ακομα και για ενα σφυριγμα μπορεις να φωναξεις!Στο συγκεκριμενο εγιναν εγκληματα..Το ολο σκηνικο που εκτυλιχθηκε με το θεατρο του Καλντερον στο δηθεν χτυπημα του Τσαρτσαρη στη 4η περιοδο με το ματς στο ποντο που εφερε αντι για τεχνικη ποινη στον Καλντερον ,αντιαθλητικο στον Τσαρτσαρη και νευρα ειναι καθαρο παραδειγμα αλλοιωσης αποτελεσματος.

Παρ'οτι ολυμπιακός εεεεεεεεεεεευυυυυχχχχχχαααααααρρρρρριιιι
ιισσσσσσσσσστττττττηηηηηηηθηηηηηηηηκκκκκ

�κκκκαααααααααα
με τη ψυχη μου αυτο που τους εκανε φετος ο Μητσος μεσα στο σπιτι τους...


Μην νομίζεις ότι τους έχω και εγώ τεράστια αδυναμία . Παρ'όλα αυτά πρέπει να παραδεχτούμε ότι παρά το σπρώξιμο που

έχουν κι είχαν ,αντικειμενικά είναι και ήταν καλύτεροι από εμάς .Σε 20 αγώνες το σκορ θα ήταν 15-5.
Manu7
QUOTE(natouralistis @ Sep 11 2011, 00:18 ) *
Το 50-50 στο Ελλαδα -Γαλλια που λες, με βαση τη δικη μας φετινη ομαδα και τη δικη τους δεν ισχυει.
Οκ δεν εχει καμια μπασκετικη ικανοτητα ο Ντε κολο για παραδειγμα..Τι να λεμε τωρα..

@Manu7 ,λες συνεχεια οτι υπαρχει καραμελα για τη διαιτησια στα ματς Ελλαδος-Ισπανιας και πως ποτε δεν μπορουσαμε να τους νικησουμε και ειμαστε ουτοπιστες και αλλα τετοια..

Παρακατω δες κανα 2 βιντεακια για το ματς που ειχε γινει στο σπιτι τους στο eurobasket του 07', μηπως και τα ξεχασες τα καραγκιοζιλικια του Ναβαρο και των αλλων Ισπανων οταν το ματς ηταν υπερ μας.

http://www.youtube.com/watch?v=CBVTgKApV1c...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=A09blRHWWmQ...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=siKWh0DkCz8

Ρε φίλε λες να μην το έχω δει τα συγκεκριμένα βιντεάκια?

Λες να μην πανηγύρισα το καλάθι του Holden στον τελικό μετά από αυτά που τραβήξαμε στον ημιτελικό?

Έχω ξαναγράψει...1 φορά μας έσφαξαν και τέλος...Όλες τις άλλες φορές μας έκαναν πλάκα..Αυτό εσύ δεν το είδες?
5 φορές μας νικήσαν πανεύκολα...Ε πόσο δύσκολο είναι να παραδεχτώ την ανωτερότητα τους...?

Επειδή μας πόνεσαν αρκετά οι Ισπανοί δεν σημαίνει ότι πρέπει να τρέφουμε αυταπάτες ότι είμαστε καλύτεροι τους..
natouralistis
Η φετινη εθνικη ομαδα δε μπορει να κερδισει καμια ομαδα του αλλου ομιλου πλην της Γερμανιας..Ουτε τους Σερβους ,ουτε τους Τουρκους, ουτε τους Γαλλους -οι οποιοι για πρωτη φορα μαζευτηκανε ολοι και ειναι σοβαροι-,ουτε τους Λιθουανους ,για τους Ισπανους δε το συζηταμε..
Μιλαμε για μια ομαδα, που εχασε ευκολα απο τα Σκοπια και γενικα τα χρειαστηκε ακομα και απεναντι στο συνοθηλευμα της Κροατιας..Δε ξερω απο που προκυπτει η αισιοδοξια σας, τι ειναι αυτο που ειδατε δλδ και σας κανει να ελπιζετε σε νικη απεναντι κιολας στα φαβορι του τουρνουα για μεταλλιο αλλα sorry εγω δε το δα.Μακαρι να διαψευστω και να κανουμε τη σουπερ εμφανιση στους 8 αλλα πραγματικα δε βλεπω πως μπορει να γινει..

QUOTE (Manu7 @ Sep 11 2011, 00:48 ) *
Ρε φίλε λες να μην το έχω δει τα συγκεκριμένα βιντεάκια?

Λες να μην πανηγύρισα το καλάθι του Holden στον τελικό μετά από αυτά που τραβήξαμε στον ημιτελικό?

Έχω ξαναγράψει...1 φορά μας έσφαξαν και τέλος...Όλες τις άλλες φορές μας έκαναν πλάκα..Αυτό εσύ δεν το είδες?
5 φορές μας νικήσαν πανεύκολα...Ε πόσο δύσκολο είναι να παραδεχτώ την ανωτερότητα τους...?

Επειδή μας πόνεσαν αρκετά οι Ισπανοί δεν σημαίνει ότι πρέπει να τρέφουμε αυταπάτες ότι είμαστε καλύτεροι τους..


Δε μας εχουν σφαξει μια φορα μονο αλλα σημασια δεν εχει αυτο, σημασια εχει οτι υπηρχαν αγωνες που επρεπε να κερδισουμε και δε μας αφησανε. Πολλοι ισως εχετε μεινει στο τελικο του Μουντομπασκετ που μας διασυρανε, αλλα ειναι ενα ματς που το ψυχολογικο αδειασμα μετα την ανελπιστη νικη-προκριση επι της Dream-team εδωσε πλασματικη εικονα για τη δυναμικη των 2 ομαδων, Αν για παραδειγμα ο ημιτελικος τοτε ηταν με αυτους αντι για τους Αμερικανους ειμαι σιγουρος πως θα βλεπαμε αλλο ματς. Επισης αμφιβαλλεις οτι αν σε αυτα τα 5 χρονια ειχε γινει τουρνουα στην Ελλαδα οι Ισπανοι θα χανανε για πλακα? Θεατρο και αλαζονεια εδω δε θα υπηρχε..Ουτε σπρωξιμο..
a.car


Όποιος δεν νυστάζει έχει Ναδάλ . Καληνύχτα.
Razorblade Fish
QUOTE(a.car @ Sep 11 2011, 00:47 ) *
Μην νομίζεις ότι τους έχω και εγώ τεράστια αδυναμία . Παρ'όλα αυτά πρέπει να παραδεχτούμε ότι παρά το σπρώξιμο που

έχουν κι είχαν ,αντικειμενικά είναι και ήταν καλύτεροι από εμάς .Σε 20 αγώνες το σκορ θα ήταν 15-5.

Παντως σε 6 αγωνες το σκορ ειναι 6-0...Οποτε το 15-5 μου φαινεται πολυ αισιοδοξο...17-3 η 18-2 μου φαινεται πιο ρεαλιστικο.Και ειπαμε,ο ημιτελικος του 07 ειναι ΣΦΑΓΗ...Σε ολα τα αλλα ομως χανεις με 20 ποντους στο 15...
Manu7
QUOTE(natouralistis @ Sep 11 2011, 00:49 ) *
Δε μας εχουν σφαξει μια φορα μονο αλλα σημασια δεν εχει αυτο, σημασια εχει οτι υπηρχαν αγωνες που επρεπε να κερδισουμε και δε μας αφησανε. Πολλοι ισως εχετε μεινει στο τελικο του Μουντομπασκετ που μας διασυρανε, αλλα ειναι ενα ματς που το ψυχολογικο αδειασμα μετα την ανελπιστη νικη-προκριση επι της Dream-team εδωσε πλασματικη εικονα για τη δυναμικη των 2 ομαδων, Αν για παραδειγμα ο ημιτελικος τοτε ηταν με αυτους αντι για τους Αμερικανους ειμαι σιγουρος πως θα βλεπαμε αλλο ματς. Επισης αμφιβαλλεις οτι αν σε αυτα τα 5 χρονια ειχε γινει τουρνουα στην Ελλαδα οι Ισπανοι θα χανανε για πλακα? Θεατρο και αλαζονεια εδω δε θα υπηρχε..Ουτε σπρωξιμο..

Πότε μας ξανασφάξανε?Γιατί είπες ήταν και άλλη φορά...

Αν εννοείς πέρυσι εντάξει δεν έχει νόημα να μιλάμε...Που ήταν η χειρότερη δυνατή εθνική Ισπανίας χωρίς Γκασόλ και Καλντερόν και αντέξαμε ως το 33.

Κατά τα άλλα,βάζεις πολλά αν στην ερώτηση σου και κουβέντα με αν δεν γίνεται.

Η επιβέβαιωση ότι δεν τους έχουμε ήταν το Πεκίνο.Είχαμε μια πολύ καλή εθνική ομάδα σύμφωνα με τις εμφανίσεις μας στο προολυμπιακό και μας έκαναν πλακα στο 1ο ματς και ενώ διψούσαμε για εκδίκηση...Η κατάληξη ήταν εμείς να παλεύουμε με τους Αργεντίνους χάνοντας στο σουτ και αυτοί παίξανε τελικό με τους Αμερικανούς παίζοντας τους στα ίσια σε μια ματσάρα.
natouralistis
QUOTE (Razorblade Fish @ Sep 11 2011, 00:56 ) *
Παντως σε 6 αγωνες το σκορ ειναι 6-0...Οποτε το 15-5 μου φαινεται πολυ αισιοδοξο...17-3 η 18-2 μου φαινεται πιο ρεαλιστικο.Και ειπαμε,ο ημιτελικος του 07 ειναι ΣΦΑΓΗ...Σε ολα τα αλλα ομως χανεις με 20 ποντους στο 15...


Σημειωτεον δε προσπαθω να πεισω κανεναν, ο καθενας πιστευει οτι θελει..μονο για να υποστηριξω ομως αυτα που εγραψα παραπανω πρεπει να απαντησω..

Αυτο ειναι το περσινο μεταξυ μας ματς ,στο μουντομπασκετ της Τουρκιας, ποντο -ποντο πηγαινε ,σφυριγμα δε πηραμε κανενα και στο τελος χασαμε.Ουτε με με 20 δε χαναμε ,ουτε καν με 5 δε χαναμε ,μια ο ενας μια ο αλλος μπροστα πηγαινε το σκορ.

http://www.youtube.com/watch?v=Tlinm046nS4

Κλεινω με το οφ τοπικ ελλαδα-ισπανια, για μενα ειναι πλασματικο αυτο που εχει γινει στα μεταξυ μας τα τελευταια χρονια. Αξιζανε να κερδισουνε τα περισσοτερα ματς, αξιζαμε 100% και εμεις καποια αλλα ομως..

@Manu7 τωρα ειδα οτι εχεις ποσταρει και εσυ.. Απ τη στιγμη που λες αν μιλησω για το περσινο δεν αξιζει να μιλαμε,Οκ φιλε μου no problem ισχυουν τα γνωστα γνωμη σου -γνωμη μου.Οπως ειπα δε θελω να σε πεισω, εγω θυμαμαι να παιρνουν ολα τα σφυριγματα οπου τους συναντησαμε τα τελευταια χρονια και παιχτες οπως ο Διαμαντιδης και ο Σπανουλης να τραβανε τα μαλλια τους απο αυτα που σφυριζουν οι γκρι.. Παρεμπιπτόντως και οι 2 στα ματς με τους Ισπανους εχουν δειξει ποσο παιχταρες ειναι..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.