Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Boston Celtics
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
Pages: 1, 2, 3
Pierce
Boston Celtics






I'm a sailor peg
And I lost my leg
I climbed up the topsails
I lost my leg
I'm shipping up to boston
I'm shipping off
To find my wooden leg




Προηγούμενο Ρεκόρ (2013-2014): 25-57
Leaders (2013-2014):



Πόντοι: Jeff Green 16.9 , Avery Bradley 14.9 , Jordan Crawrford 13.7 (39 παιχνίδια)
Ριμπάουντ: Jarred Sullinger 8.1 , Kris Kardhasian 5.9 , Bradon Bass 5.7
Ασσίστ: Rajon Rondo 9.8 ( 30 παιχνίδια ) , Jordan Crawrford 5.7(39 παιχνίδια) , Phil Pressey 3.2

Πιθανή 5άδα:
πιθανή πεντάδα

PG:RondoSG:BradleySF:Green
PF: SullingerC:Olynyk


Πάγκος:
PG’s: Marcus Smart, Phil Pressey, Will Bynum
SG’s: Marcus Thorton, James Young
SF’s: Evan Turner, Gerald Wallace
PF’s: Brandon Bass
C’s: Vitor Faverani, Tyller Zeller

Offseason moves

Ήρθαν ή ανανέωσαν: Marcus Thorton ( trade από Nets) , Tyller Zeller ( trade από Cavaliers) , Εvan Turner (FA από Indiana), Will Bynum (trade)
Draft Picks: Marcus Smart (#6, Πρώτος Γύρος) , James Young (#17, Πρώτος Γύρος)

Έφυγαν: Kris Khardasian ( FA, Wizards) , Jerryd Bayless (FA, Bucks ) , Joel Anthony (Trade, Pistons)

Προπονητής: Brad Stevens

Αναλογικά δεν πήγε άσχημα πέρσι ο Stevens στην πρώτη του χρονιά. Ρόστερ περιορισμένων δυνατοτήτων αλλά μαχητικό, χάθηκαν πολλά παιχνίδια στο καλάθι και με τον Rondo να κάνει cameo στους τελευταίους αγώνες. Highlight το διπλό μέσα στο Miami με το Buzzerbeater του Green, αλλά και η 40αρα μέσα στο Garden.

Θεωρητικά φέτος δεν θα είναι πολύ διαφορετική η εικόνα της ομάδας μιας , και μάλλον κατηγορία GM θα έπρεπε να βάλω -και να κράξω- και όχι προπονητής. Θα έχει το δύσκολο έργο να ταιριάξει 2 ίδιους παίκτες για όσο τους έχει (Ρόντο- Σμάρτ) αλλά και την γκρίνια της εξέδρας, μιας και φως στο τούνελ ακόμα δεν φαίνεται. (Ελπίζω το ''Turner στο 1'' που είδαμε στην preseason, να ήταν κάποιο στοίχημα που έχασες με τον Danny, αλλίως είναι pure σαδισμός )



Σχόλιο:

Που να το πιάσεις και που να το αφήσεις reloaded. Ο Danny πέρσι επέλεξε τον ζόρικο δρόμο του tanking, αλλά άλλοι το έκαναν καλύτερα, με αποτέσμα να πάρει η ομάδα μόλις το νούμερο 6 όπου διάλεξε τον Smart, με την λογική του καλύτερου διαθέσιμου και όχι του καλύτερου fit για την ομάδα. Πιθανώς αν είχε ξεμείνει ο Εmbiid , να τον είχε τσιμπήσει αλλά αυτή η θεωρία ανήκει στη χαρτομαντική πλέον. Τελικά η δεύτερη επιλογή στο 17 ήταν ο Young ο οποίος έχει potential , σε μια θέση όπου η ομάδα πονάει, αλλά μάλλον άγουρος ακόμα.

Ο Ainge, απέτυχε στο να φέρει τον Love στην ομάδα, με Melo και Lebron κατά τα φαινόμενα δεν ασχολήθηκε ποτέ, οπότε το back up plan είναι ξαναμανα tanking και long rebuild. Ο Rondo βγαίνει στην αγορά την επόμενη χρονιά, και οι Celtics μάλλον είναι αδύνατο, ακόμα και με max συμβόλαιο , να τον κρατήσουν, οπότε η λογική λέει ότι μέχρι τον Φλεβάρη θα σκοτωθεί για ένα καρβέλι ψωμί, γιατί superstar που μπορεί κάποιος να τον πάρει ''τσάμπα'' σε 3 μήνες, δεν θα ξυλωθεί να τον πάρει με ανταλλαγή. Συνεχίζοντας στην offseason, έγινε ένα trade για να διευκολύνει τους Cavs να πάρουν τον Love (!) , το οποίο έφερε τους Zeller και Thorton (με το εγκληματικό συμβόλαιο των 8.5 εκατ $ ). Η παράνοια του καλοκαιριού συνεχίστηκε, με τον Turner o oποίος σε PER ανάμεσα στους παίκτες με 8000+ λεπτά είναι 74ος στους.....74, ενώ και ο Bradley πήρε 4ετες με 8 εκατ $ το χρόνο. ΠΟΛΛΑ για έναν παίκτη που χάνει 20 παιχνίδια το χρόνο λόγω τραυματισμών, και μεταξύ μας δεν είναι και κανένα υπερόπλο.

Οπότε έχουμε μια περιφέρεια με Rondo-Smart-Turner-Young που δεν απειλεί ιδιαίτερα από μακρυά, (αν και αμυντικά το Rondo-Smart- Bradley είναι για να παίξει στο Terminator) και το ανέκδοτο Gerald Wallace που συνεχίζει να παίρνει 10 εκατ $ και του απομένουν 2 χρόνια, με μόνη ελπίδα να τον πακετάρουμε μαζί με τον Rondo για να ξεκουμπιστεί (όνειδος) . Ο Green ξεκίνησε άσχημα πέρσι τη χρονιά , γιατί προφανώς δεν είχε έναν άνθρωπο να του δώσει σωστά τη μπάλα, κάτι που άλλαξε άρδην με την εμφάνιστη του Rondo. Αυτός θα είναι και η πρώτη επιλογή επιθετικά φέτος, μαζί με τον Sully ο οποίος έμεινε μακρυά από τραυματισμό πέρσι και έδειξε μεγάλη πρόοδο. Στον πάγκο έρχεται από πίσω o Bass ο οποίος έχει κάνει 2 καταστροφικές σεζόν. Ευχάριστη έκπληξη ο Olynyk , ο οποίος στην αρχή τουλάχιστον θα ξεκινάει βασικός στο 5, με τους Faverani Zeller να καιροφυλακτούν να του πάρουν την θέση. (Θλίψη)

Κατά τα φαινόμενα και αυτή η χρονιά πάει στον κάλαθο των αχρήστων, και περισσότερο ενδιαφέρον θα έχει εκτός των 4 γραμμών, για το πως θα χειριστεί το θέμα Rondo, ο Ainge. Η αλήθεια είναι ότι έχει μαζέψει πολλά νεαρά first round picks , με τον Stevens να έχει μπόλικη δουλειά ώστε να τους διαμορφώσει σαν παίκτες, φτιάχνοντας ομάδα με μέλλον. Ανάλογα μεγάλο και το stack των future draft picks που υπάρχουν για trade, αλλά η ομάδα αναζητά απελπισμένα super star και όπως πάει το πράγμα θα χάσει και αυτόν που ήδη έχει.
Αιδώς Danny.

Πρόβλεψη: 27-55
Conference rank: 13
Division rank: 4

thalys
Νικηφόρα πρεμιέρα εντός έδρας χτες. Δεν είδα τον αγώνα, αλλά όσοι τα κατάφεραν πρέπει να έμειναν πολύ ικανοποιημένοι από τις τρεις πρώτες περιόδους. 121-105 νίκη επί των Νετς με σκορ ημιχρόνου 67-41.

Πρώτος σκόρερ ο Ολύνυκ με 19, 17 ο Γκρην, 15 ο ΑΒ, 13 ο Σάλυ και ο Ρόντο. Άλλοι 3 παίχτες με 10 πόντους σε μια βραδιά που μάλλον γεννούσαν και τα κοκόρια στο Γκάρντεν.

Ο Ρόντο έδωσε 12 ασσίστ και μάζεψε 7 ριμπάουντ σε παραλίγο 30' αγώνα. 4 κλεψίματα ο Σμαρτ και 11 συνολικά η ομάδα.

Highlights Ρόντο:
geo82
Όντως έπαιξαν πολύ καλά. Το είχα ξαναπεί όταν έβλεπα τους αγώνες της preseason, δεν τους θεωρώ τόσο κακούς όσο λένε οι προβλέψεις. Αν παραμείνουν υγιείς, ίσως να είναι μια ευχάριστη έκπληξη.
thalys
Πρώτο triple double της χρονιάς χθες από τον Ρόντο. Καλή στατιστική παρουσία από Γκρην, Σάλυ και Ολύνυκ. Πολλά λάθη βλέπω στο boxscore όμως κι αυτά διαβάζω οδήγησαν σε μία ακόμα ήττα. Τουλάχιστον η ομάδα δείχνει διάθεση να παλέψει.
jvalin
Τι θα γίνει με αυτά τα μανίκια? Όχι άλλα μανίκια! shot.gif shot.gif





Το σορτσάκι για πιτζάμα καλό φαίνεται. Η φανέλα, έτσι εφαρμοστή που είναι, ούτε για πιτζάμα δεν κάνει.
thalys
2 βδομάδες εκτός ο Σμαρτ, εκτός απόψε ο Ρόντο που θ'αφαιρέσει μια βίδα από το σπασμένο χέρι του. Θα δούμε Τέρνερ και Πρέσυ στο 1 λογικά. Ελπίζω δηλαδή γιατί ο ΑΒ δεν παλεύεται δημιουργικά. Το θα δούμε καταχρηστικό επίσης, γιατί δεν θα δω τον αγώνα μάλλον.
Pierce
Χίλιες φορές AB από Turner στο 1. Το επόμενο στάδιο είναι να μπεί ο Wallace .
thalys
Κατάφερα να δω μιάμιση περίοδο πριν με πάρει ο ύπνος. Πρέπει να έπεσα στο καλό διάστημα των Σέλτικς, αλλά μου άρεσε αυτό που είδα. Ωραίο spacing, αποτελεσματικό μοίρασμα της μπάλας, ελεύθερα και, κυρίως, εύστοχα σουτ.

Ο Τέρνερ όταν συγκεντρώνεται κι εντάσσεται στην ροή της επίθεσης είναι αξιόλογος. Πολύ θετική εντύπωση μου έκανε ο Ολύνυκ. Έχει βελτιωθεί σε σχέση με πέρσι σε άμυνα και σε επίθεση.
geo82
Ωραίοι οι Celtics. Κράτησαν μια διαφορά ασφαλείας στο τρίτο δωδεκάλεπτο και άντεξαν την αντεπίθεση των Bulls. Έχουν ωραία ανάπτυξη στο παιχνίδι τους και μεγάλο πλεονέκτημα το γεγονός ότι οι ψηλοί τους είναι καλοί σουτέρ. Πάσχουν βέβαια λίγο στο παιχνίδι κοντά στο καλάθι, αλλά σε γενικές γραμμές δείχνουν ότι θα έχουν μια καλύτερη πορεία από την περσινή αν αποφύγουν σοβαρούς τραυματισμούς.
thalys
Ο Γκρην, έμμεσα, δήλωσε ότι έχει βαρεθεί να χάνει κι αμέσως εμφανίστηκαν φήμες για ανταλλαγή. Φήμες υπάρχουν και για τον Μπας, για τον οποίο οι αντιδράσεις στα αποδυτήρια ήταν περίπου: "στο καλό και με την ευχή της Παναγίας".

Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα.
jvalin
QUOTE (thalys @ Nov 23 2014, 21:45 ) *
Ο Γκρην, έμμεσα, δήλωσε ότι έχει βαρεθεί να χάνει κι αμέσως εμφανίστηκαν φήμες για ανταλλαγή. Φήμες υπάρχουν και για τον Μπας, για τον οποίο οι αντιδράσεις στα αποδυτήρια ήταν περίπου: "στο καλό και με την ευχή της Παναγίας".

Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα.

Στο καλό! Ο Bass, ο οποίος το καλοκαίρι μένει ελεύθερος, πρέπει να φύγει ούτως ή άλλως γιατί στο 4 έχουμε ήδη Sully, Olynyk, συν ότι θα βρει έξτρα χρόνο στο rotation και ο Zeller. Ο Green έχει player option την οποία φαντάζομαι ότι θα την κάνει decline γιατί με την αύξηση στο cap λογικά θα βρει καλύτερο συμβόλαιο. Αν δεν τους δώσουμε πριν το deadline κινδυνεύουμε να μας φύγουν τσαμπέ στο τέλος της σεζόν. Με ένα first για τον καθένα ο Ainge τους τυλίγει με κορδελίτσα, τους στέλνει ετοιμοπαράδοτους και βάζει μπρος για το τανκάρισμα. icon_joy.gif

Και οι 2 έχουν ξεμείνει από την εποχή που χτυπάγαμε το πρωτάθλημα. Κατά τ’ άλλα μια χαρά παίκτες είναι, έχουν εμπειρία από playoffs (ειδικά ο Bass), δεν κοπροσκυλιάζουν στην άμυνα, τα συμβόλαιά τους κυμαίνονται σε λογικά επίπεδα, οπότε στάνταρ θα υπάρξουν ενδιαφερόμενοι.

Άσ' τους αυτούς, εμένα άλλο πράγμα με απασχολεί. Με τον Rondo τι βλέπεις να γίνεται?
phoenix_93
QUOTE(jvalin @ Nov 24 2014, 02:55 ) *
Στο καλό! Ο Bass, ο οποίος το καλοκαίρι μένει ελεύθερος, πρέπει να φύγει ούτως ή άλλως γιατί στο 4 έχουμε ήδη Sully, Olynyk, συν ότι θα βρει έξτρα χρόνο στο rotation και ο Zeller. Ο Green έχει player option την οποία φαντάζομαι ότι θα την κάνει decline γιατί με την αύξηση στο cap λογικά θα βρει καλύτερο συμβόλαιο. Αν δεν τους δώσουμε πριν το deadline κινδυνεύουμε να μας φύγουν τσαμπέ στο τέλος της σεζόν. Με ένα first για τον καθένα ο Ainge τους τυλίγει με κορδελίτσα, τους στέλνει ετοιμοπαράδοτους και βάζει μπρος για το τανκάρισμα. icon_joy.gif

Δεν νομίζω να δίνει κανείς first για τέτοιους παίκτες που μένουν και ελεύθεροι.
thalys
Ο Μπας να φέρει κάνα σέκοντ ράουντερ ή καπ ρηλίφ. Ο Γκρην μπορεί να φέρει κάνα λέητ φερστ αν υπάρξει διεκδικήτρια του τίτλου που έχει τρύπα στο 3 και πικ να δώσει.

Το πρόβλημα είναι ότι ο Ρόντο έχει πει ότι όπως είναι η ομάδα δεν πάει για πρωτάθλημα και περιμένει να δει κινήσεις που θα την ανεβάσουν.

Πες πίσω από τον Μπας(δηλαδή ήδη μπροστά του) υπάρχουν Σάλλυ-ΚέλλυΟ, δεν τίθεται θέμα. Στο 3, αν φύγει ο Γκρην, θα μείνουμε με βασικό τον Τέρνερ, αλλαγή τον Κρας, κανένας μικρός μας δεν έχει φυσική την θέση και στο ντραφτ δεν θυμάμαι να έρχεται κάνα καλό τριάρι. Επομένως αν φύγει ο Γκρην, η ομάδα πάει για τανκάρισμα και long rebuild. Κι αυτό δεν ξέρω αν θα το ανεχτεί ο Ρόντο ή αν θα πάει στο Τέξας να σερβίρει ασσίστ και να κυνηγήσει πρωτάθλημα με τον Παπανικολάου.
jvalin
QUOTE (phoenix_93 @ Nov 24 2014, 11:05 ) *
Δεν νομίζω να δίνει κανείς first για τέτοιους παίκτες που μένουν και ελεύθεροι.

Ο Bass λογικά θα πάει σε contender οπότε το first μεταφράζεται σε κάτι σαν late 20’s. Με λίγη τύχη ποτέ δεν ξέρεις, αν και λογικά θα γίνει αυτό που γράφει ο thalys. Για Green, διάβασα πως έχουμε ήδη απορρίψει πρόταση που εμπεριείχε first γιατί ψάχναμε για καλύτερο value.


QUOTE (thalys @ Nov 24 2014, 12:07 ) *

Μου φαίνεται πως όλες οι ενδείξεις συνηγορούν υπέρ της φημολογίας ότι θα φύγει πριν το deadline. Έχουμε ήδη φέρει αντικαταστάτη (Smart), η παλιά φρουρά που είχε ξεμείνει απ το περσινό ξεσκαρτάρισμα είναι υπ ατμόν (πλην Bradley), το καλοκαίρι ο Rondo θα θέλει το max (και θα το βρει), εμείς αποκλείεται να είμαστε έτοιμοι από πλευράς rebuilding και κατά πως λέγεται διστάζουμε να δεσμεύσουμε χώρο στο cap, οπότε φοβάμαι ότι ο Ainge το χει πάρει απόφαση να τον δώσει. Νομίζω μάλιστα ότι το έχει πει και στον Rondo και απλά περιμένουν να μπούμε για τα καλά στην trade season, ώστε να υπάρξει εντονότερη κινητικότητα από μέρους των ενδιαφερόμενων.


QUOTE (thalys @ Nov 24 2014, 12:07 ) *
Επομένως αν φύγει ο Γκρην, η ομάδα πάει για τανκάρισμα και long rebuild.

Καλά για τανκάρισμα πάμε ούτως ή άλλως, εκτός κι αν γίνει κάνα τρελό και βγει κάποιος σταρ στην αγορά (που δεν παίζει να συμβεί αλλά λέμε τώρα). Στο 3 θα πάρει χρόνο και ο Young, κατά πάσα βεβαιότητα θα βγάλουμε στο σφυρί και τον Thornton, στη frontline θα μείνουν Sully, Olynyk, Zeller (+Powell, Faverani), και όπου μας βγάλει.

Ο μόνος που δε βλέπω να φεύγει με τίποτα είναι ο Wallace. tongue.gif

jasonick
Πάντως γιια Green εδώ είμαστε. Από Δεκέμβρη που μπορούν να γίνουν trade αυτοί που υπέγραψαν το καλοκαίρι δίνω Parsons που είναι ωραίο παιδί, κάνει και recruiting, βάζει κανά τρίποντο αν το θυμηθεί και δίνει και καμιά ασσίστ. Α, σας είπα ότι είναι και ωραίο παιδί; smiley.gif
Πάντως για μένα το ρόστερ των Celtics δεν είναι μακριά από το να διεκδικήσει καλή θέση για τα offs. Πιστεύω η προσθήκη ενός rim protector είναι αυτό που λείπει από αυτή την ομάδα. Δεν ξέρω πέρσυ ποιος δίστασε τελευταία στιγμή, αν ήταν ο Morey ή ο Ainge, για το trade που θα έφερνε τον Asik στην Βοστόνη αλλά o Τούρκος θα ήταν πολύ καλό φιτ.
jvalin
QUOTE (jasonick @ Nov 24 2014, 18:19 ) *
Πάντως γιια Green εδώ είμαστε. Από Δεκέμβρη που μπορούν να γίνουν trade αυτοί που υπέγραψαν το καλοκαίρι δίνω Parsons που είναι ωραίο παιδί, κάνει και recruiting, βάζει κανά τρίποντο αν το θυμηθεί και δίνει και καμιά ασσίστ. Α, σας είπα ότι είναι και ωραίο παιδί; smiley.gif
Πάντως για μένα το ρόστερ των Celtics δεν είναι μακριά από το να διεκδικήσει καλή θέση για τα offs. Πιστεύω η προσθήκη ενός rim protector είναι αυτό που λείπει από αυτή την ομάδα. Δεν ξέρω πέρσυ ποιος δίστασε τελευταία στιγμή, αν ήταν ο Morey ή ο Ainge, για το trade που θα έφερνε τον Asik στην Βοστόνη αλλά o Τούρκος θα ήταν πολύ καλό φιτ.

Άστα να πάνε, πονεμένη ιστορία ο rim protector. Το θέμα δεν είναι αν είμαστε μακριά από το να μπούμε στα playoffs, αλλά αν θέλουμε να μπούμε στα playoffs. Για τους Celtics το να πάρουν το 7ο-8ο seed και να φάνε σκούπα στον πρώτο γύρω δε λέει τίποτα. Απ την άλλη, σκέφτομαι αν πχ η ομάδα αρχίσει απ το πουθενά να ρολάρει, τι θα γίνει με τον Rondo? Θα αναθαρρήσει ελπίζοντας παράλληλα πως ο Ainge θα φέρει κάναν σταρ με trade ή θα την κάνει πριν το deadline για ομάδα που χτυπάει άμεσα το πρωτάθλημα? Γενικά είμαι λίγο μπερδεμένος φέτος, σε σημείο που όταν βλέπω μια στο τόσο κάνα ματς δεν ξέρω αν θέλω να νικήσουμε ή να χάσουμε.

Για Parsons δίνω Wallace. Είναι δυνατό παιδί, παίζει άμυνα, αν το θυμηθεί μαζεύει και κάνα ριμπάουντ. Για ωραίος δεν ξέρω, γούστα είναι αυτά, αν όμως θες να φοβερίσεις κάνα παιδάκι για να φάει το φαγητό του είναι ό,τι πρέπει. tongue.gif
geo82
Έτσι όπως είναι η Ανατολή είναι κρίμα να μην μπείτε στα πλέι οφ. Γενικά , δεν είμαι φαν του μακροχρόνιου rebuilding, γιατί δεν βγαίνει πάντα.
jvalin
QUOTE (geo82 @ Nov 24 2014, 19:25 ) *
Έτσι όπως είναι η Ανατολή είναι κρίμα να μην μπείτε στα πλέι οφ. Γενικά , δεν είμαι φαν του μακροχρόνιου rebuilding, γιατί δεν βγαίνει πάντα.

Ωραία, εγώ σου λέω ότι μπήκαμε. Και μετά? Θα επιλέξουμε γύρω στο 15-16 στο draft και αν δε σταθούμε απροσδόκητα τυχεροί στην off-season, του χρόνου θα πάμε πάλι για μια απ τα ίδια. Αντιθέτως αν η λοταρία μας βγάλει γύρω στο 4-5, είτε ανταλλάσουμε το pick για έτοιμο παίκτη (βλ. Ray Allen το 2007) είτε το κρατάμε και έχουμε περισσότερες πιθανότητες να πιάσουμε λαβράκι απ’ ότι αν επιλέγαμε στο 15-16.

Απ την άλλη έχουμε έναν ξενερωμένο σταρ ο οποίος σε λίγους μήνες γίνεται unrestricted free agent. Αν ο Rondo περιμένει να δει βελτίωση ώστε να πειστεί να υπογράψει καινούριο συμβόλαιο τότε είναι προς το συμφέρον μας να βελτιωθούμε. Όπως και να χει, είναι αδύνατο να γνωρίζουμε τι συζητάνε κατ’ ιδίαν ο Ainge με τον Rondo, άρα το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε. Όπως έγραψα και πριν, η δική μου αίσθηση (σχεδόν βεβαιότητα) είναι ότι ο Rondo θα φύγει και αργά ή γρήγορα θα αρχίσουμε να τανκάρουμε.

thalys
Αν κρατήσουμε τον Ρόντο, έχουμε τουλάχιστον έναν all-star που μπορεί να κάνει recruiting. Αν φύγει, ελπίζουμε στη λοτταρία και μόνο γιατί οι υπόλοιποι δεν φαίνεται να μπορούν να γίνουν πρώτα βιολιά.

Αν βρεθεί κάποιος να πάρει τον Ρόντο και να δώσει σούπερ ταλαντούχο νεαρό, οκ, να το κάνουμε το τρέηντ. Αλλά όπως πάμε, δεν ξέρω τι μας συμφέρει. Δεν είναι ας πούμε ότι δεν τανκάρουν ηθελημένα ή αθέλητα οι μισές ομάδες της λίγκας ήδη για να πεις ότι θα χουμε σίγουρο καλό πικ.

Επίσης μην ξεχνάμε την επιχειρηματική πλευρά. Αρκετοί οπαδοί ήδη ακούγεται ότι έχουν βαρεθεί με το rebuilding επειδή δεν βλέπουν προοπτική. Αν φοβηθούν ότι θα χάσουν έσοδα, μπορεί να παλέψουν να σπρώξουν την ομάδα στα πλέυ οφφ. Είναι κουραστικό να χάνεις συνέχεια για όλους. Ειδικά αν περίμενες 20 χρόνια για το προηγούμενο rebuilding να τελειώσει.

Νομίζω πολλά θα κριθούν από το αν οι Καβς θα καταφέρουν ν'αλλάξουν την κατάσταση ή αν θα πλακωθούν για το ποιος θα σουτάρει περισσότερο. Στην περίπτωση αυτή παίζει να ξαναβγεί ο Λοβ στη γύρα. Δεν ξέρω ποιος άλλος all-star θα είναι ελεύθερος φέτος.
Rated: (en)joy
QUOTE (thalys @ Nov 24 2014, 22:03 ) *
Στην περίπτωση αυτή παίζει να ξαναβγεί ο Λοβ στη γύρα. Δεν ξέρω ποιος άλλος all-star θα είναι ελεύθερος φέτος.

Αν με το παραπανω εννοεις παικτης που εχει αγωνιστει σε all-star game, παραμενει ακομα σε ενα all-star επιπεδο και ταυτοχρονα εχουμε ενα καποιο δειγμα πως ισως ειναι δυσαρεστημενος στο τελος της σεζον τοτε οχι δεν μπορω να σκεφτω καποιον αλλο. Παντως παικτες επιπεδου all-star ή ακομα πιο πανω -all nba team- δεν αποτελει ειδηση οτι θα υπαρχουν το επομενο καλοκαιρι οπως και καθε αλλο καλοκαιρι φυσικα...
thalys
Το πρώτο εννοώ, ο Μαρκ Γκασόλ ή ο Άλντριτζ πχ μόνο τύποις θα είναι free agent αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά.

Σύμφωνα με τούτο δω, εξαιρώντας όσους είναι ήδη στη Βοστώνη κι όσους σχεδόν αποκλείεται ν'αλλάξουν ομάδα, οι πιο καλοί free agents στην αγορά θα είναι οι:

Ασίκ, Γκέυ, Ρόμπιν Λόπεζ και Μίλσαπ.

Player option έχουν οι: Αφφλάλο, Μπρουκ Λόπεζ, Ντράγκιτς, Μόντα Έλλις, Χίμπερτ και Θαδδαίος Γιανγκ.

Ούτε οι restricted free agents έχουν κάναν παίχτη με πολύ καλή προοπτική, εξαιρουμένων των Ρέτζι Τζάκσον, Βούκσεβιτς.

Μικρή η λίστα, λογικά αρκετοί θα μείνουν στις ομάδες τους(Ασίκ, οι δύο Λόπεζ, Χίμπερτ, Ντράγκιτς, Βούκσεβιτς), αν βάλουμε και positional needs μέσα μικραίνει περισσότερο και δεν βλέπω ποιος θα μας ανέβαζε επίπεδο.
jvalin
QUOTE (thalys @ Nov 24 2014, 22:03 ) *
Αν βρεθεί κάποιος να πάρει τον Ρόντο και να δώσει σούπερ ταλαντούχο νεαρό, οκ, να το κάνουμε το τρέηντ.

Βλέπεις εσύ καμιά τέτοια προοπτική? Κάτι για Rockets λένε ή Kings ή Thunder και τρέχα γύρευε. Τι value να πιάσουμε απ αυτούς? Δεν έχουν assets για να πάρουν τον Rondo. Μετά έχουμε τα γνωστά τρολ των media της ΝΥ και του LA που όποιος star βγει στην αγορά αμέσως τον χρίζουν στόχο της ομάδας τους, συν κάτι ψευτοφήμες για Detroit και reunion με Josh Smith…Τα 2 πρώτα ασχολίαστα, το 3ο επίσης δεν κολλάει γιατί ο μεν Jennings είναι για τα θηρία, ο δε Monroe υπέγραψε την qualifying offer και πρακτικά είναι untradeable. Έπειτα υπάρχουν οι Suns και το connection με το πρώην δεξί χέρι του Ainge που τους έχει αναλάβει ως GM. Εδώ κάτι παίζει να γίνει γιατί εκτός των άλλων έχουν και διαθέσιμα picks…Το pick των Lakers πχ μοιάζει λουκουμάκι (protected 1-5 φέτος, 1-3 το 2016 και το 2017, unprotected το 2018), αλλά η αλήθεια είναι ότι λογικά φέτος θα ενεργοποιηθεί το protection κι έπειτα μέχρι το καλοκαίρι του 2016 τα δεδομένα μπορεί να έχουν διαφοροποιηθεί σημαντικά. Όπως και να χει, τρελαίνομαι στην ιδέα να φάνε φέτος όλη τη λέζα και στο τέλος της χρονιάς να τους κλέψουμε το pick! 19.gif 19.gif

Θεωρητικά έχει πέσει στο τραπέζι και 1 σενάριο για τράμπα Irving-Rondo(+fillers), ωστόσο πρακτικά δε νομίζω πως τίθεται ζήτημα.


QUOTE (thalys @ Nov 24 2014, 22:03 ) *
Αν κρατήσουμε τον Ρόντο, έχουμε τουλάχιστον έναν all-star που μπορεί να κάνει recruiting. Αν φύγει, ελπίζουμε στη λοτταρία και μόνο γιατί οι υπόλοιποι δεν φαίνεται να μπορούν να γίνουν πρώτα βιολιά.

Αυτό ακριβώς. Θα είναι μεγάλη ξενέρα αν φύγει ο Rondo. Τα λέγαμε και πέρυσι, χωρίς Rondo μιλάμε για rebuild 2ετίας-3ετίας μίνιμουμ. Η δε λοταρία επίτρεψέ μου να πιστεύω ότι δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα παραμύθι.


QUOTE (Rated: (en)joy @ Nov 24 2014, 23:17 ) *
Αν με το παραπανω εννοεις παικτης που εχει αγωνιστει σε all-star game, παραμενει ακομα σε ενα all-star επιπεδο και ταυτοχρονα εχουμε ενα καποιο δειγμα πως ισως ειναι δυσαρεστημενος στο τελος της σεζον τοτε οχι δεν μπορω να σκεφτω καποιον αλλο. Παντως παικτες επιπεδου all-star ή ακομα πιο πανω -all nba team- δεν αποτελει ειδηση οτι θα υπαρχουν το επομενο καλοκαιρι οπως και καθε αλλο καλοκαιρι φυσικα...

QUOTE (thalys @ Nov 24 2014, 22:03 ) *
Νομίζω πολλά θα κριθούν από το αν οι Καβς θα καταφέρουν ν'αλλάξουν την κατάσταση ή αν θα πλακωθούν για το ποιος θα σουτάρει περισσότερο. Στην περίπτωση αυτή παίζει να ξαναβγεί ο Λοβ στη γύρα. Δεν ξέρω ποιος άλλος all-star θα είναι ελεύθερος φέτος.

Κάθε χρόνο σχεδόν νομοτελειακά ένας-δυο σταρ βγαίνουν στην αγορά μέσω trade. Πχ το 2011-12 ήταν ο Paul, πρόπερσι ο Howard και ο Joe Johnson, πέρυσι ο Harden. Φέτος είχαμε ήδη τον Love, ενδεχομένως ο δεύτερος να είναι ο Rondo...
Δε βλέπω πως θα μπορούσαμε να εκμεταλλευτούμε τα όποια προβλήματα δημιουργηθούν στους Cavs (πλην ίσως της φήμης για Irving-Rondo, αλλά δε νομίζω να φτάσουν εκεί τα πράγματα). Αν φύγει ο Love θα το κάνει το καλοκαίρι και τότε όλοι λίγο πολύ ξέρουμε που θα καταλήξει.


QUOTE (thalys @ Nov 25 2014, 00:45 ) *
Σύμφωνα με τούτο δω, εξαιρώντας όσους είναι ήδη στη Βοστώνη κι όσους σχεδόν αποκλείεται ν'αλλάξουν ομάδα, οι πιο καλοί free agents στην αγορά θα είναι οι:

Ασίκ, Γκέυ, Ρόμπιν Λόπεζ και Μίλσαπ.

Ο Gay υπέγραψε επέκταση για 3 χρόνια με 40 μύρια
http://espn.go.com/nba/story/_/id/11886936...tract-extension
jvalin
Σόρρυ μπερδεύτηκα. O Harden πήρε trade το φθινόπωρο του 2012, την ίδια χρονιά με Howard και Joe Johnson.
thalys
QUOTE (jvalin @ Nov 25 2014, 01:56 ) *
Βλέπεις εσύ καμιά τέτοια προοπτική?


Δυστυχώς όχι, θεωρητική ήταν η αναφορά. Ίσως αν περιμένουμε μέχρι το ντραφτ και τον διευκολύνουμε με sign and trade.

Λογικά θα κρατήσουμε τον Ρόντο μέχρι τέλους ή μέχρι να πει ότι δεν ανανεώνει. Το καλοκαίρι θα του δώσουμε μαξ και θα τον αφήσουμε να επιλέξει αν θέλει τα λεφτά και την αρχηγία ή αν προτιμάει να κυνηγήσει ένα ακόμη δαχτυλίδι ως το Νο3 ή 4 σε κάποια διεκδικήτρια. Ο Καρμέλο το καλοκαίρι επέλεξε τα λεφτά.

Δεν αποκλείω το sign and trade. Ειδικά αν πάει σε contender, αυτό μπορεί να συμφέρει και τον ίδιο και τη νέα του ομάδα.

Ο Λοβ είναι όνειρο θερινής νυχτός, αν και πιστεύω ότι δεν είμαστε σε χειρότερη θέση από το ΛΑ να τον προσελκύσουμε. Κανείς από τους δύο δε νομίζω όμως ότι θα ήταν πρώτη επιλογή.
phoenix_93
QUOTE(jvalin @ Nov 24 2014, 15:02 ) *
Ο Bass λογικά θα πάει σε contender οπότε το first μεταφράζεται σε κάτι σαν late 20’s. Με λίγη τύχη ποτέ δεν ξέρεις, αν και λογικά θα γίνει αυτό που γράφει ο thalys. Για Green, διάβασα πως έχουμε ήδη απορρίψει πρόταση που εμπεριείχε first γιατί ψάχναμε για καλύτερο value.

Το παίρνω πίσω τότε. Ο Bass στον Χίουστον ή στους Κλίπερς θα είχε νόημα γιατί οι ψηλοί τους στον πάγκο είναι για τα θηρία αλλά το first μου φαίνεται τσιμπημένο, όχι γιατί αυτές οι ομάδες θα βρουνε Λεμπρον στο 20-κατι που θα επιλέξουν αλλά γιατί νομίζω ότι έχει μεγαλύτερη ανταλλακτική αξία. Βέβαια οι καλοί ψηλοί σπανίζουν οπότε έχει λογική.
Rated: (en)joy
QUOTE (thalys @ Nov 25 2014, 00:45 ) *

O Αλ Τζεφερσον που εχει 13.5 M player option για το ’15-’16 να υποθεσω τοτε πως μπαινει στους σχεδον αποκλειεται να αλλαξουν ομαδα; Για μενα αυτή τη στιγμη εξαιρουμενου του Λαβ -που ανεφερα αλλωστε προηγουμενως- είναι ο μονος απ’τους free agent του ’15 που δειχνει να πληρει και το 2 και το 3 κριτηριο (ολσταρ επιπεδο, πιθανως δυσαρεστημενος) κριτηρια που δεν καλυπτουν οι Μαρκ Γκασολ και Αλντριτζ -το 3 δηλ.- βεβαια στην περιπτωση του big Al δεν ισχυει το 1 αλλα δεν ξερω αυτο κατά ποσο εχει επιπτωση στην αξια του- για μενα καμια. Τωρα για το επιπεδο που λες εξαρταται που τοποθετεις τον πηχυ. Αν επιθυμεις ενα παικτη που η προσθηκη του και μονο θα σε κανει ομαδα τελικων Ανατολης τοτε αυτος δεν ειναι ο Τζεφερσον. Αν στοχευεις ομως 1ο αντε 2ο γυρο πλειοφ max τοτε πιθανως να σε ικανοποιησει. Φυσικα παντα υπαρχει και το ενδεχομενο να παρεις παραπανω απο εναν παικτες επιπεδου big Al οποτε να διεκδικησεις τελικο μεσω πλαγιας οδου tongue.gif
thalys
O Big Al είναι εκτός λίστας κυρίως γιατί δεν περιμένω να τον αφήσουν να φύγει. Επειδή όμως μια σύνδεση με Βοστώνη υπάρχει, ας πούμε ότι έρχεται. Αξίζει τα 15-17Μ/έτος που θα ζητήσει; Με άλλα λόγια μπορεί μια τριάδα BigAl-Rondo-Green να δημιουργήσει big3 που θα πηγαίνει τελικούς Ανατολής; Εμένα μου φαίνεται ότι η ομάδα με αυτούς τους τρεις θα γινόταν η νέα Ατλάντα: καλή ομάδα στην regular season, 4-6η θέση κι αποκλεισμός στα ημιτελικά της Ανατολής στην καλύτερη.

Από τη στιγμή που χάσαμε την λοτταρία πέρσι και δεν αναπτύσσονται οι μικροί μας, είμαστε σε δύσκολη θέση για την δημιουργία διεκδικήτριας. Ομάδα πλέυ οφφ φτιάχνουμε σχετικά εύκολα, αν θέλουμε. Θέλουμε;
geo82
Καλό παιχνίδι μέχρι στιγμής στο TD Garden. Αν και περίμενα οι Spurs να έχουν μια διψήφια διαφορά, οι Celtics είναι αυτοί που πήγαν στα αποδυτήρια στο +4. Ωραίος ρυθμός και από τις δύο ομάδες, με αρκετά μακρινά σουτ. Μακάρι να πάει έτσι και το δεύτερο ημίχρονο. Είμαι περίεργος να δω πόσο θα αντέξουν οι Celtics και, αν τελικά το ματς κριθεί στις λεπτομέρειες, κατά πόσο θα αποφύγουν παρόμοια λάθη σαν αυτά που έκαναν με τους Bulls.
lakersdynasty
Φτουυυ χάσαμε το ντέρμπι. angry_red.gif

Κλασική ήττα πάντως για τη φετινή ομάδα. Fast break points 7-27 icon_drunk.gif

Οι Celtics πάντως έχουν τη δυνατότητα να πάνε παιχνίδια ψηλά στο σκορ. Η άμυνα τους όμως είναι μεγάλο ζήτημα λόγω ύψους.

Στην επίθεση το κακό που βγάζει μάτι εκτελεστικά έχει ονοματεπώνυμο.
geo82
Αν και οι δύο ομάδς δεν διάγουν την καλύτερη περίοδο της ιστορίας τους, μάλλον το αντίθετο, το γήπεδο ήταν γεμάτο. Αυτό δείχνει ότι ο κόσμος γουστάρει να βλέπει τα παιχνίδια αυτών των δύο ομάδων. Τον προσελκύουν, πώς να το κάνουμε. Όσο κι αν ήθελαν να μας πείσουν για το αντίθετο οι οπαδοί (τα διάβαζα σε αμερικάνικα σάιτ) και οι ιδιοκτήτες διάφορων τυχάρπαστων ομάδων κατά το λοκ άουτ του 2011, αυτή είναι η πικρή αλήθεια. Το ΝΒΑ χρειάζεται τα rivalries. Και με το υπάρχον σύστημα δεν ξέρω αν θα συνεχίσει να τις έχει (δε μιλάω μόνο γι' αυτές τις δύο ομάδες, αλλά γενικά).
jvalin
QUOTE (lakersdynasty @ Dec 7 2014, 12:39 ) *
Φτουυυ χάσαμε το ντέρμπι. angry_red.gif

Οι Celtics πάντως έχουν τη δυνατότητα να πάνε παιχνίδια ψηλά στο σκορ. Η άμυνα τους όμως είναι μεγάλο ζήτημα λόγω ύψους.

Από μία άποψη δε σας χάλασε κιόλας. Όσο περισσότερα παιχνίδια κερδίζετε, τόσο πιθανότερο είναι να χάσετε το pick που χρωστάτε στους Suns (top 5 protected), το οποίο φέτος θα είναι στάνταρ εντός λοταρίας. Του χρόνου, αν με το κακό tongue.gif έχετε φτιάξει ομάδα, θα σας νοιάζει πολύ λιγότερο.

Διαθέτουμε την 6η καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα με 104,4 πόντους/αγώνα αλλά στην άμυνα είμαστε 28οι με 106,6. Το πρόβλημα βγάζει μάτι και έγκειται στη στελέχωση της frontline. Με Sully, Olynyk, Zeller δεν πάμε πουθενά. Δεν είναι ότι υπολειπόμαστε σε ύψος (ο Olynyk και ο Zeller είναι 7-footers), απλά κανείς απ τους ψηλούς μας δεν έχει τα απαραίτητα αθλητικά προσόντα (πρωτίστως άλμα και γρήγορα πλάγια βήματα) ή το απαραίτητο length (wingspan) ώστε να προστατέψει τη ρακέτα.


Έχω την αίσθηση ότι ο Ainge δε χαλιέται καθόλου από την κακή χημεία της frontline γιατί στοχεύει στη λοταρία. Το σημαντικό στο μυαλό του είναι να εξελίξουμε τους μικρούς δίνοντάς τους χρόνο συμμετοχής έως ότου είμαστε σε θέση να βγούμε στην αγορά για κάποιο μεγάλο trade που εν πολλοίς θα μας κάνει και πάλι contenders. Όταν φτάσει η άγια εκείνη ώρα, θα τσιμπήσουμε έναν rim protector για να τον βάλουμε δίπλα σε όποιον έχει περισσέψει εκ των Sully, Olynyk και αμέσως η άμυνα θα στρώσει. Μέχρι τότε υπομονή γιατί κακά τα ψέματα έτσι που είμαστε τώρα η ομάδα δε βλέπεται.

Αν είναι να κινηθούμε για old school ψηλό εγνωσμένης αξίας, τότε πρέπει να σουτάρουμε μέσω trade τους ήδη υπάρχοντες. Ο Big Al από μόνος του δε λέει τίποτα. ΟΚ ωραίος παίκτης δε λέω, αλλά δεν κουμπώνει δίπλα σε Sully, Olynyk. Αντίστοιχα κακό fit μου κάνει και ο Monroe (κι αυτός unrestricted free agent το καλοκαίρι).


QUOTE (lakersdynasty @ Dec 7 2014, 12:39 ) *
Στην επίθεση το κακό που βγάζει μάτι εκτελεστικά έχει ονοματεπώνυμο.

Μια χαρά είναι ο Rondo απλά αναγκάζεται να παίρνει προσπάθειες που υπό φυσιολογικές συνθήκες δε θα του αναλογούσαν. Αν είχε έναν go-to guy δίπλα του τα πάντα θα έμπαιναν στο δρόμο τους.


QUOTE (geo82 @ Dec 7 2014, 13:05 ) *
Αν και οι δύο ομάδς δεν διάγουν την καλύτερη περίοδο της ιστορίας τους, μάλλον το αντίθετο, το γήπεδο ήταν γεμάτο. Αυτό δείχνει ότι ο κόσμος γουστάρει να βλέπει τα παιχνίδια αυτών των δύο ομάδων. Τον προσελκύουν, πώς να το κάνουμε. Όσο κι αν ήθελαν να μας πείσουν για το αντίθετο οι οπαδοί (τα διάβαζα σε αμερικάνικα σάιτ) και οι ιδιοκτήτες διάφορων τυχάρπαστων ομάδων κατά το λοκ άουτ του 2011, αυτή είναι η πικρή αλήθεια. Το ΝΒΑ χρειάζεται τα rivalries. Και με το υπάρχον σύστημα δεν ξέρω αν θα συνεχίσει να τις έχει (δε μιλάω μόνο γι' αυτές τις δύο ομάδες, αλλά γενικά).

Νομίζω κάπου πήρε το μάτι μου ότι το γήπεδο ήταν μεν γεμάτο, αλλά κάμποσοι απ τους θεατές ήταν φίλοι των Fakers. Γενικά οι Fakers έχουν αρκετούς φανς σε όλη την Αμερική (και όχι μόνο) και κατά κανόνα βρίσκουν υποστήριξη όπου κι αν παίζουν, απλά δε σου κρύβω ότι μου έκανε εντύπωση να διαβάζω κάτι τέτοιο για παιχνίδι στο Garden.

Tα rivalries τα χρειάζεται η τηλεόραση για να πιάνει τηλεθέαση και η λίγκα για να επιτυγχάνει καλύτερες συμφωνίες όταν πουλάει τα τηλεοπτικά δικαιώματα. Τεσπα το χουμε ξανασυζητήσει νομίζω, είναι μεγάλη κουβέντα και θα βγούμε τελείως οφ τόπικ.


Απόψε στις 8 ώρα Ελλάδας υποδεχόμαστε τους Wizards του Pierce 77.gif . Αρχηγέ welcome home!!
geo82
Κι εσείς έχετε αρκετούς οπαδούς στις ΗΠΑ όπως και οι Μπουλς. Σε αρκετά εκτός έδρας παιχνίδια βλέπω οπαδούς των Σέλτικς και των Μπουλς και φυσικά δε μου κάνει εντύπωση. Ειδικά το Σικάγο, την εποχή της κυριαρχίας του, άσκησε μεγάλη επιρροή. Οι Λέικερς βέβαια έχουν τους πιο πολλούς, αλλά και οι άλλοι δύο δεν πάνε πίσω.
jvalin
QUOTE (geo82 @ Dec 7 2014, 16:35 ) *
Κι εσείς έχετε αρκετούς οπαδούς στις ΗΠΑ όπως και οι Μπουλς. Σε αρκετά εκτός έδρας παιχνίδια βλέπω οπαδούς των Σέλτικς και των Μπουλς και φυσικά δε μου κάνει εντύπωση. Ειδικά το Σικάγο, την εποχή της κυριαρχίας του, άσκησε μεγάλη επιρροή. Οι Λέικερς βέβαια έχουν τους πιο πολλούς, αλλά και οι άλλοι δύο δεν πάνε πίσω.

Η Βοστώνη (και κατ επέκταση οι ομάδες της) δημιουργεί αρνητικούς συνειρμούς σε αρκετούς Αμερικάνους γιατί παρότι βρίσκεται στο βορρά, θεωρείται πόλη με έντονο ρατσιστικό υπόβαθρο. Απ όσο ξέρω οι ομάδες της Βοστώνης είναι ιδιαίτερα αντιπαθείς εκτός της Νέας Αγγλίας, αν και σε αυτό μπορεί να παίζει ρόλο και το γεγονός ότι θεωρούνται από τις παραδοσιακές δυνάμεις σε όλα τα Αμερικάνικα σπορ.

Όσον αφορά το μπάσκετ, η ομάδα των Celtics που μεσουρανούσε κατά τις δεκαετίες του 50 και του 60 έπαιζε σε μισοάδειο γήπεδο, γιατί σύμφωνα με τη γνώμη αρκετών Βοστωνέζων της εποχής, ήταν too black. Μιλάμε πιθανόν για τη μεγαλύτερη ομάδα ever στην ιστορία όλων των σπορ παγκοσμίως κι όμως το κοινό της πόλης εν πολλοίς παρέμενε απαθές και προτιμούσε να παρακολουθεί τα παιχνίδια των Red Sox, οι οποίοι μάλιστα εκείνη την περίοδο κατά γενική ομολογία ήταν για τα μπάζα.

Η αλήθεια φυσικά είναι ότι η Αμερική εκείνης της περιόδου δεν είχε καμία σχέση με τη σημερινή όσον αφορά τις κοινωνικές κατακτήσεις στον ευρύτερο χώρο των πολιτικών δικαιωμάτων. Οι φίλοι των Celtics δε διέφεραν σημαντικά εν σχέσει με αρκετούς απ τους υπόλοιπους Αμερικάνους της εποχής. Ειδικότερα στις πολιτείες του νότου, ο ρατσισμός ήταν σε μεγάλο βαθμό απενοχοποιημένος και κατείχε δεσπόζουσα θέση σχεδόν σε κάθε έκφανση της κοινωνικής ζωής. Ενάντια λοιπόν σε όλον αυτόν τον παραλογισμό, οι Celtics ήταν η πρώτη ομάδα μπάσκετ στην Αμερική που χρησιμοποίησε μαύρο παίκτη και η πρώτη που έβαλε ταυτόχρονα 5 μαύρους στην ίδια πεντάδα (εξ ου πιθανόν και οι μαζεμένες επιτυχίες των 50’s και των 60’s).

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω επισκεφτεί ποτέ την πόλη και δεν έχω ιδία άποψη για όσα λέγονται περί ρατσισμού. Ένας φίλος μου (φανατικός Laker tongue.gif ) σπουδάζει εκεί και μου έχει μεταφέρει τα ακριβώς αντίθετα. Απ την άλλη η μητροπολιτική περιοχή είναι αχανής. Κατά πως έχω διαβάσει, υπάρχουν συνοικίες με έντονο το Ιρλανδικό στοιχείο στις οποίες ακόμα και σήμερα υποβόσκει ο ρατσισμός (κυρίως εναντίον των μαύρων) και οι κάτοικοι είναι εν γένει ξενοφοβικοί. Σε κάθε περίπτωση όλα αυτά δεν μπορεί να είναι τίποτα άλλο παρά κατάλοιπα του παρελθόντος, από μία εποχή που (τουλάχιστον στην Αμερική) έχει περάσει ανεπιστρεπτί. Σήμερα η Βοστώνη είναι μεταξύ άλλων μία σύγχρονη πανεπιστημιούπολη. Προσωπικά θέλω να πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα ο ρατσισμός δε θα έχει πλέον θέση ούτε καν στην υποκουλτούρα της.
thalys
Αυτό το κακό με τις 4ες περιόδους έχει παραγίνει. Από +18 στο ημίχρονο και +19 στο τέλος της τρίτης περιόδου, φτάσαμε το παιχνίδι στον πόντο 2' πριν το τέλος. Νομίζω είμαστε η χειρότερη ομάδα στην 4η περίοδο στο ΝΒΑ.

Ο Ρόντο, παρά το triple double, δεν είναι τόσο καλός σήμερα. Βέβαια χωρίς αυτόν η ομάδα μοιάζει χαμένη.
geo82
Τελικά κερδίσατε, αλλά έπρεπε να το κάνετε θρίλερ. Τί κακό είναι αυτό με σας;
lakersdynasty
Ο Ρόντο για να πάρει Σουτ που θα κερδίσει αγώνα όχι δεν είναι ο πάικτης. Το ότι είναι εξαιρετικό πλεϊμεϊκερ το ξέρουμε εδώ και κάτι χρόνια. Και το πρώτο που είπα επίσης άλλα τόσα χρόνια.

Οι Celtics δεν έχουν παίκτες για να παίξουν ψηλά. Όποιες διαστάσεις και αν λάβει κανείς υπ' οψην του. Μπορεί να μην είναι απαραίτητα κάποιος 2.10 αυτός που θα βοηθήσει αλλά κάποιος καλός αθλητής που να μπορεί να δώσει καλές βοήθειες. Να μπορεί να καλύψει χώρο με οποιονδήποτε τρόπο αποτρέποντας πρώτες αλλά και δεύτερες προσπάθειες. Το σημαντικό είναι να βρούν ψηλό καλό αμυντικό που να μπορεί και να παίξει σε γρήγορο τέμπο. Ο Τζεφερσον καλός αλλά όπως είπες Javlin σε επίπεδο συνοχής ούτε εγώ ξέρω αν θα ήταν ότι καλύτερο.

Οι Lakers θα πάρουν το χρόνο τους για να ξαναφτιάξουν ομάδα πρωταθλητισμού. Απτην άλλη οι Celtics πάνε για το Banner no18 στην πιο αδύναμη περιφέρεια. Και δεν αναφέρομαι σε πρωταθλήματα.

Τη δεκαετία του 50-60 όλοι οι Αφροαμερικανοί αντιμετώπιζαν θέματα ειδικά εκτός έδρας. Η Βοστώνη είχε τα όνομα αλλά υπήρχαν και χειρότερα. Έτσι κι αλλιώς η δυναστεία των 60ς χτίστηκε πάνω στον ρατσισμό του St Louis.

ΥΓ

Ναι είμαστε παντού bball.gif


thalys
Σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις(Woj, Bulpett, Stein, Grande, Spears) γίνονται σοβαρές συζητήσεις για ανταλλαγή του Ρόντο. Προς το παρόν δύο είναι οι κύριοι διεκδικητές: Ντάλλας και Σακραμέντο.

Το Ντάλλας λένε δίνει Χέυγουντ και πικ πρώτου γύρου. Η προσφορά του Σακραμέντο δεν έχει βγει προς τα έξω. Η Βοστώνη ζητάει περισσότερα.

Η άποψη μου: Το πλάνο έλεγε ότι θα φέρναμε το καλοκαίρι τον Λαβ και θα χτίζαμε big 3 με Λοβ-Ρόντο-Γκρην, τον ΑΒ σε ρόλο defensive stopper κι έναν εκ των Σάλλυ-ΚΟ 6ο παίχτη. Θα έλειπε ο σέντερ από την ομάδα, αλλά κάπως θα βολευόταν κι αυτό αν υπήρχε στη θέση της η τριάδα.

Ο Λοβ τελικά πήγε να βρει τον Λεμπρόν και το πανηγύρι σχόλασε πριν καν αρχίσει. Το plan B προέβλεπε ότι θα μπει η ομάδα στη χρονιά όπως είναι και θα ελπίζει σε βελτίωση των νεαρών κι οργανική ανάπτυξη, σε συνδυασμό με την επιστροφή του RR και την σταθερότητα του JG. Απ'όλ'αυτά το μόνο που έχουμε δει σε ικανοποιητικό βαθμό είναι η σταθερότητα του Green. Ο Σμαρτ έχει χάσει πάνω από τα μισά παιχνίδια ως τώρα, ο Σάλλυ και ο ΚΟ έχουν σκαμπανεβάσματα(και το σημαντικότερο: παίζουν την ίδια θέση), ο ΑΒ δεν σκοράρει και δεν παίζει άμυνα ξαφνικά και ο RR είναι ακόμη χειρότερος σκόρερ κι εκτελεστής βολών απ'ό,τι τον ξέραμε πριν τον τραυματισμό του.

Αφού και το plan Β πάει στραβά, είναι καιρός να σκεφτούμε την πυρηνική επιλογή: Ανταλλάζουμε τους Ρόντο, Μπας, Γκρην(αυτόν ίσως όχι απαραίτητα) και μπαίνουμε σε τανκινγκ μόουντ τύπου Φιλαδέλφειας. Αν είμαστε τυχεροί διώχνουμε και τον Γουάλας. Η λογική είναι απλή: Ο Μπας δεν χωράει στην ομάδα και κόβει χρόνο από Σάλλυ και ΚΟ. Ο Ρόντο και ο Γκρην έχουν λόγο ύπαρξης μόνο σε ομάδα που κυνηγάει πλέυ οφφ. Αν πάμε για long rebuilding, δεν θα τους υπογράψουμε το καλοκαίρι, οπότε ας πάρουμε ό,τι μπορούμε τώρα.

Tl;dr

Ξεκίνησε η περίοδος των ανταλλαγών κι ο Ντάννυ σκέφτεται να διαλύσει την ομάδα και να ντυθεί Χίνκυ.
phoenix_93
QUOTE(thalys @ Dec 18 2014, 14:39 ) *
Το Ντάλλας λένε δίνει Χέυγουντ και πικ πρώτου γύρου. Η προσφορά του Σακραμέντο δεν έχει βγει προς τα έξω. Η Βοστώνη ζητάει περισσότερα.

Τον Wright δίνει. ο Haywood είναι στο Cleveland.
thalys
Sorry, μπέρδεψα τον Brandan με τον Brendan.
thalys
Τέλος η εποχή του Ρόντο στη Βοστώνη μετά από σχεδόν 8 χρόνια.

Εμείς παίρνουμε Crowder(expiring), Nelson(1 χρόνο ακόμα στα 2.85M, player option), Brandan Wright(expiring) ένα πικ πρώτου γύρου φέτος(στο 20+) κι ένα δευτέρου γύρου(ακαθόριστο ακόμα).

Δίνουμε τον Ρόντο(expiring) και τον Powell(rookie deal, non guaranteed). Δεν μπορεί να είναι αυτό όλο το τρέηντ. Πρέπει ή ν'αφήσουμε ελεύθερο έναν ακόμα παίχτη ή να υπάρχει κι ένα δεύτερο μικρότερο side trade για να αδειάσουμε χώρο καθώς έχουμε ήδη 15 συμβόλαια και δεν μπορούμε να πάρουμε περισσότερους παίκτες απ'όσους δίνουμε.

Φέτος θα έχουμε 3 πικς πρώτου γύρου και δύο δευτέρου σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις. Το τρέηντ έγινε αρκετά νωρίς ώστε να μπορούμε να ξανανταλλάξουμε όποιον πάρουμε μέχρι το ντεντλάιν.

Πάμε ξεκάθαρα για φουλ τάνκινγκ μόουντ φέτος. Αν επιβιώσει ο Γκρην του ξεκαθαρίσματος ίσως είναι σήμα ότι θα κυνηγήσουμε κάποιον από τους PG's που βγαίνουν στην αγορά το καλοκαίρι(Ντράγκιτς, Τζάκσον, Νάιτ). Αν φύγει κι αυτός, καλό 2020.
jvalin
Danny,

thalys
Έγινε και η κίνηση που απέμενε: Ελεύθερος ο Φαβεράνι.

Δεν ξέρω πώς τα πήγε στην Ισπανία, αλλά ήταν φανερό ότι είχε θέμα με τους τραυματισμούς πριν υπογράψει. Έκανε μέτριο ξεκίνημα πέρσι, κάπου χάθηκε στην πορεία, μετά τραυματίστηκε και φέτος ακόμα δεν έχει επιστρέψει.

Δεν ξέρω αν προλαβαίνει να τον τσιμπήσει καμμιά ευρωπαϊκή για το τοπ-16. Δεν το έχει με τους Βραζιλιάνους σέντερ ο Ντάννυ.

Το καλοκαίρι είτε κρατήσουμε τον Γκρην είτε τον δώσουμε, λογικά θα έχουμε ή θα μπορούμε να δημιουργήσουμε χώρο για ένα μεγάλο συμβόλαιο ακόμα.

Όπως πάνε τα πράγματα α) στηρίζουμε 100% το σύστημα του Στήβενς και β) ελπίζουμε να μας κάτσει η λοτταρία. Κι ο Ρεντ βοηθός.
lakersdynasty
http://www.basketballinsiders.com/celtics-...in-rondo-trade/

Celtics To Gain Huge TPE In Rondo Trade

Celtics ended up with $12.9 million Traded Player Exception in their end of the Rajon Rondo deal with Dallas.

Boston is reported to have creatively used existing exceptions to absorb the players they received from the Dallas Mavericks creating a huge single salary cap exception.

The way it worked out is Boston applied Brandan Wright’s $5 million salary towards the $5.3 million exception they gained trading Keith Bogans. Jameer Nelson’s $2.7 million salary was applied to $3.8 million exception the Celtics obtained when they traded Joel Anthony. Jae Crowder’s $915K salary was absorbed by balance of the Anthony exception (or the Kris Humphries exception); creating a new $12.9 million exception for Rondo’s salary.

The Celtics have one year to use the exception before it expires, and gives them a very interesting trade asset for the balnce of the season or heading into the NBA Draft in June.
thalys
Επίσης το πικ είναι προστατευμένο από το 1-3 και 15-30 για φέτος, και μέχρι το 7 από το 2016 μέχρι το 2020. Άρα ουσιαστικά θα δούμε το πικ το 16 και το μεγαλύτερο όφελος είναι η TPE!

Υπάρχει κι ένα ερώτημα με τον Νέλσον, αν θέλει να μείνει στη Βοστώνη ή αν θα προσπαθήσει να φύγει με buy out ή trade. Σε κάθε περίπτωση, κανένα πρόβλημα.

Το βάρος τώρα είναι στον Ντάνυ να κάνει καλό ντραφτ και στον Στήβενς ν'αναπτύξει τους παίχτες. Να δούμε τι θα δούμε.
geo82
Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι διαλύσατε την ομάδα για το τίποτα. Δώσατε πρόπερσι τους Garnett και Pierce και από τους παίχτες που πήρατε κρατήσατε μόνο τον Wallace. Μια από τα ίδια κι εδώ. Έλεος πια με τα draft picks. Μακάρι να σας βγουν σε καλό, αλλά χλωμό το κόβω. Χρειάζονται και έμπειροι παίκτες για να στηρίξουν το rebuilding. Μετά την ανταλλαγή του 2007 o Ainge κάνει τη μια μ...α μετά την άλλη μου φαίνεται.
thalys
Αν είχαμε κρατήσει τον Πιρς και τον Γκαρνέτ, φέτος θ'αποσυρόταν ο KG, ο Ρόντο θα ήταν σε χρονιά συμβολαίου, ο Πιρς θα ήταν με το ένα πόδι σε κάποιον contender. Υπήρχε σοβαρή πιθανότητα να μπούμε σε ολοκληρωτικό rebuilding του χρόνου, αλλά έχοντας 5-6 πικς λιγότερα, με μόνο τον Σάλλυ και τον ΚΟ ως κάπως ελπιδοφόρους παίχτες και χώρο στο σάλαρυ καπ. Πρωτάθλημα δεν θα παίρναμε, αλλά θα είχαμε μια τιμητική έξοδο στον πρωτοδεύτερο γύρο των πλέυ οφφς.

Τώρα θα έχουμε χώρο στο σάλαρυ καπ, Σάλλυ, Σμαρτ, ΚΟ, Γιανγκ(που κανένας τους δεν με εμπνέει τρομερά, αλλά τεςπα) και μισή ντουζίνα πικς επιπλέον.

Δεν έχει κάνει εξαιρετικά τρέηντς ο Ντάννυ τελευταία(αν και το TPE+πικς για τον Ζέλλερ ήταν καλό), αλλά ό,τι κάνει δεν είναι παράλογο.
yorgos
QUOTE
Μια χαρά είναι ο Rondo απλά αναγκάζεται να παίρνει προσπάθειες που υπό φυσιολογικές συνθήκες δε θα του αναλογούσαν. Αν είχε έναν go-to guy δίπλα του τα πάντα θα έμπαιναν στο δρόμο τους.


Πάντως η ομάδα έχει καλύτερο efficiency όταν αυτός δε βρίσκεται στο παρκέ... Είχε, συγγνώμη.

QUOTE
Οι Celtics δεν έχουν παίκτες για να παίξουν ψηλά. Όποιες διαστάσεις και αν λάβει κανείς υπ' οψην του. Μπορεί να μην είναι απαραίτητα κάποιος 2.10 αυτός που θα βοηθήσει αλλά κάποιος καλός αθλητής που να μπορεί να δώσει καλές βοήθειες.

Π.χ. ένας Ιμπάκα ή κάτι σε αυτό το στιλ.
lakersdynasty
QUOTE(yorgos @ Dec 20 2014, 04:38 ) *
Πάντως η ομάδα έχει καλύτερο efficiency όταν αυτός δε βρίσκεται στο παρκέ... Είχε, συγγνώμη.


Π.χ. ένας Ιμπάκα ή κάτι σε αυτό το στιλ.


Προφανώς και χθές έπαιζαν με την τελευταία ομάδα της Δύσης αλλά ήταν απολαυστικοί επιθετικά.

29 ασίστ με 11 λάθη και με μόνο Wallace και Buss να μην έχουν ασίστ. Μέσα απο την επίθεση τους μπορούν να βρουν δημιουργία απο τις θέσεις 1-4 και να επιβιώσουν.

Με τους Timberwolves βέβαια και σε ατομικά ματσαρίσματα κάποιες επιθέσεις βγήκαν και με 1 προς 1 προσπάθειες αλλά γενικά έτρεξαν και σκόραραν με ασίστ.

Να δούμε και τη συνέχεια.

http://scores.espn.go.com/nba/boxscore?gameId=400578677
jvalin
Τα παρακάτω άπτονται των σκέψεων που έκανα την Πέμπτη, στον απόηχο των πρώτων φημών περί ενδιαφέροντος από μέρους των Mavs και των Rockets. Ήμουν έτοιμος να το ποστάρω, όταν ξαφνικά διάβασα ότι εν τέλει το trade θα έκλεινε από στιγμή σε στιγμή.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

QUOTE (thalys @ Dec 18 2014, 14:39 ) *
Αφού και το plan Β πάει στραβά, είναι καιρός να σκεφτούμε την πυρηνική επιλογή: Ανταλλάζουμε τους Ρόντο, Μπας, Γκρην(αυτόν ίσως όχι απαραίτητα) και μπαίνουμε σε τανκινγκ μόουντ τύπου Φιλαδέλφειας. Αν είμαστε τυχεροί διώχνουμε και τον Γουάλας. Η λογική είναι απλή: Ο Μπας δεν χωράει στην ομάδα και κόβει χρόνο από Σάλλυ και ΚΟ. Ο Ρόντο και ο Γκρην έχουν λόγο ύπαρξης μόνο σε ομάδα που κυνηγάει πλέυ οφφ. Αν πάμε για long rebuilding, δεν θα τους υπογράψουμε το καλοκαίρι, οπότε ας πάρουμε ό,τι μπορούμε τώρα.

Tl;dr

Ξεκίνησε η περίοδος των ανταλλαγών κι ο Ντάννυ σκέφτεται να διαλύσει την ομάδα και να ντυθεί Χίνκυ.

Δηλαδή η άποψή σου είναι ότι το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε δεδομένων των συνθηκών είναι να γίνουμε η νέα Philly?

Ο Green κάνει career season και υπάρχουν τύποι που γράφουν στα σοβαρά ότι έχει star potential. Η τιμή του αυτή την εποχή είναι πιο ψηλά από ποτέ άλλοτε (τουλάχιστον για το διάστημα που είναι στη Βοστώνη). Μεταξύ των τριών που αναφέρεις, τον Green θα τον έδιωχνα πρώτο πρώτο.

Αν γίνουμε Philly γιατί να σπαταλήσουμε asset(s) για να διώξουμε τον Wallace? Σάμπως θα χρησιμοποιήσουμε το cap space? Άστον να κάθεται και ή τον σουτάρεις του χρόνου που θα είναι expiring ή τον αφήνεις να φύγει ως ελεύθερος και κάνεις παιχνίδι στη free agency του 2016.

Για Μπας μαζί σου 100%. Δεν κολλάει με το tanking, τρώει χρόνο απ τους μικρούς, είναι αναλώσιμος, άρα στο καλό.


Για μένα, αν θέλουμε να τανκάρουμε πρέπει να γίνουμε το νέο Detroit. Προφανώς, όταν ο Dumars έφτιαχνε το ρόστερ στόχευε τουλάχιστον στα playoffs, απλά αποδείχτηκε πως δεν υπάρχει χημεία μεταξύ των παικτών. Κάτι τέτοιο πρέπει να κάνουμε κι εμείς, μόνο που εν προκειμένω η αποτυχία θα είναι συνειδητή. Τι εννοώ? Πχ οι Χόρνετς έχουν ρεκόρ 6-19 και κατά πως λέγεται βγάζουν στο σφυρί τον Lance. Δίνεις Bradley για Lance (ball hogging - φέτος έχει FG% 38,6 / 3P% 15,1 wacko.gif ), κρατάς Rondo και αυτομάτως το spacing τινάζεται στον αέρα. Η ομάδα θα είναι για πέταμα αλλά το ατομικό ταλέντο των παικτών δε θα συμβαδίζει με την απόδοση του συνόλου, οπότε αφενός θα χάνουμε αβέρτα, αφετέρου θα έχουμε κάμποσα trade assets εν αντιθέσει με τη Philly που έχει γεμίσει το ρόστερ με πουθενάδες και D-Leaguers.

Παρενθετικά, νομίζω ότι από πλευράς payroll ματσάρουμε πολύ ωραία με τους Χόρνετς και γενικότερα μου φαίνεται πως υπάρχει πρόσφορο έδαφος ώστε να κάνουμε καλές δουλειές μαζί τους (όχι κατ ανάγκη για Lance). Πχ γουστάρω με τρέλα Biyombo για rim protector. Ok, είναι τέρμα άμπαλος αλλά τα measurements είναι από άλλο πλανήτη : 6' 8.31" w/o shoes, 7' 6.16" wingspan!!!! Σούπερ αθλητικός, undersized για το 5 που σημαίνει ότι κατεβαίνει αστραπιαία για βοήθειες στο 4 (υπό συνθήκες και στο 3), τον βάζεις δίπλα σε ένα stretch four (Sully/Olynyk?) και αυτομάτως η ομάδα γίνεται αγνώριστη. Βέβαια, φέτος πάμε για tanking και δε μας συμφέρει να σφίξουμε τα λουριά στην άμυνα αλλά απ την άλλη είναι ακόμα πολύ raw και τον παίρνεις ως prospect. Δώστου ένα 20λεπτάκι για φέτος και από του χρόνου βλέπουμε.

Boston in : Lance, Biyombo
Charlotte in : Bradley, Bass

Και μαμώ τα trades λέμε! icon_headbang.gif
(+ fillers αν χρειαστεί)



Κατά τα λοιπά, τα περισσότερα (αν όχι όλα) απ όσα βγαίνουν προς τα έξω τέτοια εποχή είναι υποκινούμενες διαρροές που εξυπηρετούν τα συμφέροντα των ομάδων. Σφυράει πχ ο Ainge σε έναν δικό του να αραδιάσει 2-3 και καλά πιθανά trades στο ESPN ώστε να φουντώσουν οι φήμες και να γίνει παιχνίδι. Ή ο Cuban έχει βάλει στο μάτι τον Rondo και σου λέει δε βγάζουμε μια βρώμα ότι δίνουμε τους τάδε παίκτες να δούμε ποια θα είναι η ανταπόκριση? Κοινώς όλοι ρίχνουν άδεια για να πιάσουν γεμάτα και από εκεί και πέρα έρχεται η σειρά των δημοσιογράφων οι οποίοι εξ επαγγέλματος κάνουν την τρίχα τριχιά. Είμαι ο πρώτος που πιστεύει ότι θα φύγει ο Rondo, αλλά ακόμα είναι πολύ νωρίς για να υπάρξει συμφωνία. Μέχρι το deadline έχουμε 2 μήνες γεμάτους. Επί του παρόντος το μόνο που έχει ενδιαφέρον είναι η ουσία της υπόθεσης, η οποία είναι πως το Dallas και το Sacramento ενδιαφέρονται για τον Rondo.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Προφανώς, η τελευταία παράγραφος αποδεικνύεται πέρα για πέρα άστοχη. Τι να πω, ίσως απλά δεν πίστευα ότι ο Ainge μπορεί να είναι τόσο ηλίθιος. Κατά καιρούς έχει κάνει διάφορες λαλακίες αλλά τούτη εδώ δεν έχει προηγούμενο. Τέσπα, φοβάμαι ότι μου είναι αδύνατο να γράψω με νηφαλιότητα οπότε δε συνεχίζω με το κράξιμο γιατί εν τέλει το ποστ θα είναι γεμάτο μπινελίκια.

Το μόνο που θέλω πραγματικά να γράψω αυτή τη στιγμή είναι ότι έχω ξενερώσει όσο δεν πάει. Δε βρίσκω κανένα λόγο να συνεχίσω να σπαταλάω το χρόνο μου για να διαβάζω τα νέα της ομάδας, πολύ δε μάλλον για να παρακολουθώ τα παιχνίδια. Danny τα σκάτωσες. Διώξτους όλους και κάνε μας σαν τους Sixers, να δω ποιοι θα πατάνε στο Garden για τα παιχνίδια.


QUOTE (lakersdynasty @ Dec 20 2014, 17:29 ) *
Να δούμε και τη συνέχεια.

Η συνέχεια θα είναι μαύρη κι άραχνη. Από εδώ και μπρος η ομάδα μπαίνει σε tanking mode...
jasonick
Ναι ρε τίμιε jvalin, και νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που πιστεύει ακόμα σε Biyombo. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.