Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Show your desktop
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
morfi
Αυτό που λέει ο τίτλος. banana.gif





ΥΓ Σε κάποιο άλλο φόρουμ με ρωτήσανε αν είναι τα vista. Windows ΧP είναι. Είχα βαρεθεί να βλέπω τόσα χρόνια τα ίδια και το άλλαξα.
Alexmei
Pierce
epo_Arse
morfi, how the heck you did that? sigorua den einai vista?


kana linuxaki den pezei?
Air Kef
Ωραιο τοπικ μπιλ.Εχουμε και τα ιδια widget εν τω μεταξυ,μονο που εγω εχω και το picture frame ανοιχτο!

Πιρς απο το νεο gta ειναι η φωτο;

Φυσικα και εχω το ομορφοτερο ντεσκτοπ στον κοσμο.Και ναι,ειναι τοσο αδειο απο εικονιδια. biggrin.gif

Click to view attachment
Pierce
o βιαστης κανει την αντιθεση και ειναι ολα τα λεφτα laugh.gif ! η φωτο ειναι απο την αγαπημενη μου πολυ το σαν φρανσισκο και ειναι η γεφυρα golden gate
Alexmei
Κef είσαι κολλημένος. tongue.gif keira rules


. Μορφή έγραψες με το desktop.

Εγώ προσπαθώ να κατεβάσω themes για τα windows και μου βγάζει ότι η σελίδα της microsoft που ψάχνω δεν υπάρχει... shot.gif


QUOTE
o βιαστης κανει την αντιθεση και ειναι ολα τα λεφτα laugh.gif ! η φωτο ειναι απο την αγαπημενη μου πολυ το σαν φρανσισκο και ειναι η γεφυρα golden gate



η φώτο είναι high res ;
Das Kapital
Μπραβο morfi ωραιο τοπικ




Αυτο με τα λιγα το δικο μου!
Air Kef
O Kobe ειναι στο widget.Αλλαζει συνεχως! cool.gif
sihainas
Vista:



MacOS X:



smiley.gif
Pierce
QUOTE(Alexmei @ Sep 5 2007, 22:23 ) *
η φώτο είναι high res ;

1200X901
Gravedigger




That's mine! rolleyes.gif
dizzy_fingers
Here's mine.
Click to view attachment

Βασίλη, τα linux απ'ότι βλέπω, σου πάνε πολύ. Ξανασκέψου το biggrin.gif.
kostasvc15
apkat
Να πω οτι δεν ξερω πως να το κανω αυτο η θα φανω πολυ ασχετος;; tongue.gif

Αντε θα το πω..Πως το κανετε αυτο ρε παιδια και το εμφανιζετε σαν εικονα το desktop?? blink.gif blink.gif
Das Kapital
QUOTE(apkat @ Sep 6 2007, 05:19 ) *
Να πω οτι δεν ξερω πως να το κανω αυτο η θα φανω πολυ ασχετος;; tongue.gif

Αντε θα το πω..Πως το κανετε αυτο ρε παιδια και το εμφανιζετε σαν εικονα το desktop?? blink.gif blink.gif


Στην επιφανεια εργασιας σου πατα το κουμπι PrtScn διπλα απο το F12,μετα πηγαινε στη ζωγραφικη και πατα Ctrl+V και υστερα θα την ανεβασεις απο εναν σαιτ,εγω χρησιμοποιω www.photobucket.com
Alexmei
το καλύτερο desktop έχει ο Air kef. Παντού Keira και ένας ξέμπαρκος Kobe 24.gif
NBAholic
Nιώθω πιο "εξοικιωμένος" με το desktop του Πιρς, οπότε μου άρεσε περισσότερο το δικό του. Πιο πρωτότυπο όμως αυτό του morfi, τουλάχιστον για Έλληνα user.

YG. morfI, περιμένω το αποκαλυπτικό ΠΜ σου.
B for Basketball
Click to view attachment

εδω βλεπουμε πως ηταν


Click to view attachment

και εδω βλεπουμε πως ειναι!! 19.gif 19.gif


Υ.Γ morfi's desktop is di best!!!
morfi
QUOTE(NBAholic @ Sep 9 2007, 00:27 ) *
Πιο πρωτότυπο όμως αυτό του morfi, τουλάχιστον για Έλληνα user.

Γιατί συγκεκριμένα για Έλληνα user ?
NBAholic
Ένας Αμερικανός είναι πολύ πιο πιθανό να έχει φόντο ΝΒΑ.
Χαίρομαι που δεν ήμουν ο μοναδικός (τώρα έχω ένα απλό).
Pierce
εγω εχω φοντο την αμερικη δεν πιανεται; banana.gif (το φανταστηκα οτι θα σου αρεσε σε ευχαριστω biggrin.gif )
εγω εναλλάσσομαι μεταξυ san francisco και west palm beach .(nba εχω να βαλω αρκετααααα χρονια) .περιμενες απο τον μορφη να εχει τπτ αλλο ως φοντο; tongue.gif

Air Kef
holic καπως υπερβολικο σε βρισκω.

Εγω που δν ειμαι και κανας μανιακος με το ΝΒΑ ειχα για σχεδον ενα μηνα το:

Click to view attachment

Click to view attachment


Αμφοτερες φωτο της εκαστοτε σεζον.

Νιωθεις καλυτερα;; tongue.gif
Das Kapital
Εγω παντα εβαζα φωτο ΝΒΑ αλλα μετα ο αδεφος μου εβαζε ΑΕΚ ή καμια Mclaren και για να αποφυγουμε το WWE μεσα στο σπιτι tongue.gif βαζω ουδετερες εικονες οπως ''ευτυχια'' και τετοια! tongue.gif
dizzy_fingers
Κανένας άλλος linuxάτος δεν υπάρχει?

Λουκουμά?
Xaroumenos loukoumas
Ακουσα το όνομά μου;;




Τίποτα το ιδιαίτερο, εχω χαλαρώσει με τα εφε (beryl κτλ).
B for Basketball
πλακα πλακα...δεν εχω δει ποτε υπολογιστη με linux....εχω μεινει πισω???
παντως ωραιο φαινεται λουκουμα! biggrin.gif
sihainas
Αφεντικό αν θες μπορείς να κατεβάσεις live cd για να δεις πως είναι... με το live cd δεν χρειάζετε να εγκαταστήσεις το λειτουργικό απλά το κατεβάζεις...το καις, κάνεις boot από το cd και τσουπ...έτοιμο το linux... άντε ας κάνω κι εγώ ένα restart για να δείτε και το 3ο λειτουργικό μου...αν και έχω να μπω πολύ καιρό...
sihainas
sorry για το double post αλλά το imageshack δεν ήθελε να συνεργαστεί..

Τέλος πάντων στα του ubuntu τώρα...προσπάθησα να βάλω εκείνη την βλακιούλα που σου δείχνει μερικες πληροφορίες για το σύστημά σου στο desktop αλλά δεν το κατάφερα (μάλλον δεν το έψαξα και πολύ)...
anyway ορίστε και το desktop μου





Δεν έχω κάτσει να το "πειράξω" καθόλου...κυρίως γιατί δεν είχα το χρόνο να ασχοληθώ και τόσο...
Xaroumenos loukoumas
Μερακλωσα και ειπα να ανεβασω και καποια αλλα screenshots (δυο ειναι λιγο παλιοτερα - εδω και κανα διμηνο) και να τα εδω!

Αν ασχοληθει κανεις με το λινουξ τοτε απογειωνεται αισθητικα (αποψη μου φυσικα!) tongue.gif tongue.gif
NBAholic
Δεν είναι το desktop της επιφάνειας εργασίας, αλλά παρόλα αυτά είναι ένα ενδιαφέρον κομμάτι από "Τα έγγραφά μου":

YΓ: (Tι διάολο, περιμένω 10 λεπτά να το φορτώσει και δεν εμφανίζει τίποτε; )
ΥΓ2: (Δεν παλεύεται. Προσπαθώ να προσθέσω τη φωτό, αλλά για κάποιο λόγο δεν το κάνει. Sorry)
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(NBAholic @ Sep 17 2007, 20:25 ) *
Δεν είναι το desktop της επιφάνειας εργασίας, αλλά παρόλα αυτά είναι ένα ενδιαφέρον κομμάτι από "Τα έγγραφά μου":

(Tι διάολο, περιμένω 10 λεπτά να το φορτώσει και δεν εμφανίζει τίποτε; )


Ναι κάπως έτσι! Δε φαινεται τιποτα!
NBAholic
Δεν το προσθέτει για κάποιο λόγο. Έβαλα μια άλλη δοκιμαστική φωτό και την ανέβασε, αλλά αυτήν όχι. Να φταίει το μέγεθος (2 ΜΒ);
dizzy_fingers
Λουκουμά, τί screenlets χρησιμοποίησες εδώ?
B for Basketball
QUOTE(NBAholic @ Sep 17 2007, 20:49 ) *
Δεν το προσθέτει για κάποιο λόγο. Έβαλα μια άλλη δοκιμαστική φωτό και την ανέβασε, αλλά αυτήν όχι. Να φταίει το μέγεθος (2 ΜΒ);

η αληθεια ειναι οτι και εγω δοκιμασα να ανεβασω μια φωτο και δεν γινοταν...της αλλαξα μεγεθος και ηταν οκ!!
so δοκιμασε να την μικρυνεις την φωτο!!
(και μην πεις δεν ξερεις πως tongue.gif )
NBAer
QUOTE(dizzy_fingers @ Sep 17 2007, 23:52 ) *
Λουκουμά, τί screenlets χρησιμοποίησες εδώ?


Επισης στο παραπανω screenshot ποια εκδοση του Linux ειναι?
Επισης τι ειναι το screenlet?

Στον νεο μου PC αφου θα εχω 1.5 TB χωρο banana.gif , θα βαλω και Linux και Windows οποτε αν μπορειτε πειτε τη γνωμη σας για ποιες 3 ειναι οι καλυτερες εκδοσεις για Linux. Απο πλευρας αποδοσης, ικανοτητων και ευκολιας.....
Xaroumenos loukoumas
...
Ειναι για KDE, το πακετο λεγεται SuperKaramba (το γράφω απο κάτω στην περιγραφή αν το προσέξεις).
Βάζεις την engine και μετά προσθέτεις τις ενδειξεις που θέλεις.
Φυσικά μπορείς να τα τρέξεις και σε gnome (εγκατάσταση κλασικά από pms -synaptic, apt-get κτλ), αλλά δεν τρέχουν το ίδιο καλά (προφανώς θα σου φέρει και πακέτα από KDE, αλλά αφού αν θυμάμαι καλά έχεις και amarok,k3b κτλ τα πολλά θα τα έχεις), ειναι λίγο πιο ζημιάρικο στο gnome.
Για περισσότερες πληροφορίες δες εδω, και για θέματα (ενδείξεις κτλ) δες εδω, ή απευθείας από το superkaramba (θα το δεις δεν υπάρχει περίπτωση smile.gif )
NBAholic
Τη μίκρυνα και απιτέλους δέχτηκε να την ποστάρει. Συνεχίζω να απορώ όμως τι ζόρι τραβούσε πριν...
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(NBAer @ Sep 17 2007, 20:59 ) *
Επισης στο παραπανω screenshot ποια εκδοση του Linux ειναι?
Επισης τι ειναι το screenlet?

Στον νεο μου PC αφου θα εχω 1.5 TB χωρο banana.gif , θα βαλω και Linux και Windows οποτε αν μπορειτε πειτε τη γνωμη σας για ποιες 3 ειναι οι καλυτερες εκδοσεις για Linux. Απο πλευρας αποδοσης, ικανοτητων και ευκολιας.....


Η διανομη ειναι η Arch Linux, ειναι μια πολυ καλη διανομη, γρηγορη, ελαφρια, χωρις να ζοριζει καθολου το pc αλλα ταυτοχρονα πολυ λειτουργικη, αλλα θελει δουλεια για εγκατάση και γενικά configuration. Αν τη βάλεις, θα μάθεις πολλά, αλλά θα σου φάει πολύ χρόνο! Αν έχεις απο αυτον, όρμα!! biggrin.gif biggrin.gif


Τώρα, τα screenlets που ειπε ο dizzy ειναι εικονιδιακια ενδειξεων στο desktop. Όμορφα ειναι και σου δινουν μια γρήγορη ένδειξη του πως πανε τα πράγματα στο pc, ή άλλες πληροφορίες (σε εμένα φαινόταν πχ ο καιρός και οι γιορτές εκτός από αυτα για το pc).

Για μένα για αρχάριο, οι top διανομές ειναι:
(k)ubuntu, suse, fedora
απλά δε θα πολυμάθεις με αυτές (τουλάχιστον θα μάθεις με αργοτερους ρυθμούς)
Αν θες να μάθεις εντατικότερα, βάλε
debian, zenwalk, sidux
Αν είσαι σαδομαζοχιστής βάλε gentoo, slackware smiley.gif

(φυσικά, αν το ψάξεις, όλες μπορείς να τις φέρεις στα μέτρα σου, και από πλευράς απόδοσης, και από πλευράς αισθητικής, ευκολίας κτλ.)
NBAer
OK thanks! smile.gif

Αλλα επανειλημμενα ειπες οτι θα μαθω. Τι ειναι αυτο που θα μαθω....? blink.gif


QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Sep 18 2007, 00:05 ) *
Αν τη βάλεις, θα μάθεις πολλά, αλλά θα σου φάει πολύ χρόνο!


QUOTE
Για μένα για αρχάριο, οι top διανομές ειναι:
(k)ubuntu, suse, fedora
απλά δε θα πολυμάθεις με αυτές (τουλάχιστον θα μάθεις με αργοτερους ρυθμούς)
Αν θες να μάθεις εντατικότερα, βάλε
debian, zenwalk, sidux
sihainas
το arch linux το έχω κατεβάσει εδω και πολύυυυυυυυ καιρό είχα βρει και ένα οδηγό για το πως να το εγκαταστήσω αλλά μάλλον θα πρέπει να κάνω πρώτα μια κάποια εξάσκηση στο ubuntu γιατί δεν με βλέπω καλά... πάντως όλοι λένε τα καλύτερα γι'αυτή τη διανομή
dizzy_fingers
Την ίδια απορία με NBAer έχω κι εγώ.
Τί εννοείς ότι θα μάθει? UNIX? blink.gif

Ευχαριστώ για τα screenlets, θα τα κατεβάσω.
sihainas
βασικά και μόνο για την εγκατάσταση πρέπει να ξέρεις unix καθώς όλη η διαδικασία γίνετε με εντολές και όχι σε γραφικό περιβάλον... μετά αν θες πάλι με κάποια εντολή βάζεις gnome kde κλπ
Xaroumenos loukoumas
Βασικα δεν εννοουσα να μαθει unix. Να μαθει linux εννοουσα. Ειναι χρησιμο να ξερεις πως λειτουργει το συστημα σου, γιατι αφενος μεν το παραμετροποιεις καλυτερα (το φερνεις στα μετρα σου εντελως) και αφετερου αν σπασει καποια στιγμη, ξερεις να το φτιαξεις!! tongue.gif
morfi
QUOTE(dizzy_fingers @ Sep 5 2007, 23:44 ) *
Βασίλη, τα linux απ'ότι βλέπω, σου πάνε πολύ. Ξανασκέψου το biggrin.gif.

Όπως είχε πει και ο Paparas_GT : "Γιατί να βάλω linux ; Για να περιμένω ατελείωτες ώρες να φορτώσουν και ύστερα να κάθομαι να τα κοιτάω και να λέω "Ωραία, και τώρα ;".
dizzy_fingers
Ο φίλος σου μάλλον είναι πολύ από αυτό που λέει το όνομά του tongue.gif.

Πες του να βάλει πρώτα λίνουξ και μετά να δει πόσο χρόνο θέλει σε σύγκριση με τα windows να εγκατασταθούν και να φορτώσουν wink.gif.
B for Basketball
As επανελθουμε στο θεμα του τοπικ tongue.gif

οριστε το νεο ανακατασκευασμενο desktop μου biggrin.gif !
Zmac
Xaroumenos loukoumas
Fedora + 3D Desktop Effects smiley.gif
reignman
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.