Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλύτερο Metal Συγκρότημα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3
The Warlus
Φυσικά δεν κρατήθηκα και άνοιξα τούτο εδώ το θέμα σχετικά με τις metal μπάντες που όλοι αγαπάμε!Μεταλάδες και μη μπορούν να ανταλλάξουν απόψεις σχετικά με ένα από τα μεγαλύτερα κεφάλαια της μουσικής που λέγεται Metal.Ανταλλαγή απόψεων,συγκρίσεις,νέα από μπάντες,live και ότι άλλο θέλετε μπορείτε να το αναφέρετε εδώ.

Από 'μένα Up The Irons!!!
sihainas
Αν και δεν είμαι φαν του συγκεκριμένου είδους αν έπρεπε να διαλέξω ένα Top3 θα έλεγα

1. Dream Theater
2. SOAD
3. Tool

Που είναι πάνω κάτω και οι μόνοι που ακούω ευχάριστα από τη metal σκηνή.
мя лiTнoидS
metal ε? ... hmm ... μου αρεσαν οι metallica παλια , αλλα τωρα απο metal παω πολυ τους PAIN



και τα 3 αγαπημενα μου απο metallica biggrin.gif





Alexmei
απο metal θα επελεγα:

Megadeth
Iced Earth
Pain Of Salvation
Iron Maiden
Metallica (η παλια μπάντα)
Judas Priest

η σειρα ειναι τυχαία
j-kidd13
Xωρις να εχω πολλα μεταλ ακουσματα,θεωρω πως τα 2 κορυφαια μεταλ συγκροτηματα ειναι οι Metallica και οι Maiden..(τουλαχιστον για το γουστο μου,ουτως η αλλως οι Metallica ειναι το αγαπημενο μου συγκροτημα).
LFO
Iron Maiden

Judas Priest

Black Sabbath
The Warlus
Από ότι βλέπω Metallica και Maiden έχουν την τιμητική τους.Οι Metallica θα παρευρεθούν και στο Hall Of Fame που θα γίνει στο Κλίβελαντ,με αρκετό παρασκήνιο γύρω από το όνομα του Dave Mustaine.
j-kidd13
Ο Μustaine ειναι εξαιρετικος κιθαριστας..Αλλα αυτοκαταστροφικος.Ηταν θυμα του αλκοολ.Οπως εχει πει ο ιδιος για υποστηριξει τον εαυτο του χρονια μετα τον διωγμο του απο τους Metallica,οταν δεν επινε ηταν αλλος ανθρωπος...Το θεμα ειναι οτι σχεδον παντα ηταν πιωμενος.Πολλοι υποστηριζουν οτι με τον Mustaine,οι Metallica θα ηταν ακομα καλυτερο συγκροτημα(ο ιδιος εχει πει οτι "αν εμενα στους Metallica,θα γινομασταν μεγαλυτεροι και απο τους Rolling Stones"...)
The Warlus
Σίγουρα ναι ήταν μεγάλο θύμα της αυτοκαταστροφικής διάθεσης που είχε πάντα.Αλλά τον έχω σε μεγάλη εκτίμηση διότι κατάφερε και το ξεπέρασε και από καλλιτεχνικής πλευράς ο τύπος είναι φοβερός...Πολύ τον θεωρούν κάτι ανάλογο όπως ο Di'Anno με τους Maiden μόνο που εδώ ο Mustaine κατάφερε και ξεχώρισε και πλέον πολύ θα τον θυμούνται όχι μόνο για την κόντρα του με τους Metallica αλλά και για την μουσική του
Gravedigger
Υπάρχουν πάρα πολλά είδη metal...Λογικά εννοείς γενικά από την μέταλ σκηνή αλλά ακόμα και έτσι δεν μπορώ να απαντήσω καθώς είναι πάρα πολλά tongue.gif Πάντως metallica,iron maiden,iced earth κλπ τους σιχαίνομαι(δεν φταίνε μόνο αυτοί για αυτό).Προτιμώ πιο ψαγμένα πράγματα.Έρχεται ο κάθε άσχετος και σου το παίζει μέταλο μεγάλο και λέει ακούω maiden (που μόνο αυτούς ξέρει,αφού τους ξέρει όλος ο κόσμος) και σπίτι του ακούει Κιάμο.

PS.Deathcore μόνο ρε cool.gif
apkat
QUOTE(Gravedigger @ Apr 1 2009, 02:05 ) *
Υπάρχουν πάρα πολλά είδη metal...Λογικά εννοείς γενικά από την μέταλ σκηνή αλλά ακόμα και έτσι δεν μπορώ να απαντήσω καθώς είναι πάρα πολλά tongue.gif Πάντως metallica,iron maiden,iced earth κλπ τους σιχαίνομαι(δεν φταίνε μόνο αυτοί για αυτό).Προτιμώ πιο ψαγμένα πράγματα.Έρχεται ο κάθε άσχετος και σου το παίζει μέταλο μεγάλο και λέει ακούω maiden (που μόνο αυτούς ξέρει,αφού τους ξέρει όλος ο κόσμος) και σπίτι του ακούει Κιάμο.

PS.Deathcore μόνο ρε cool.gif


Δηλαδη σιχαινεσαι αυτους που ακουν maiden..

H Μουσικη των maiden ειναι πολυ πολυ μεγαλη και σιγουρα τοι σημαντικοτερο κεφαλαιο της μεταλ.Σπουδαιοι μουσικοι γυρω απο εναν μεγαλο συνθετη δημιουργουν το κατα την γνωμη μεγαλυετρο μεταλ συγκροτημα ολων των εποχων.βεβαια μετα το 1992 στην ουσια δημιουργικα εξαφανιστηκαν με μοναδικη εξαιρεση το εξαιρετικο κατα την γνωμη μου pascendale.Oλα τα αλλα απο τοτε μεγαλες μετριοτητες.Ομως μεχρι τοτε πραγματικα απιστευτοι δισκοι.Η ιστορια της heavy metal μαζεμενη σε 10-11 δισκους.
Gravedigger
QUOTE (apkat @ Apr 1 2009, 02:33 ) *
Δηλαδη σιχαινεσαι αυτους που ακουν maiden..

H Μουσικη των maiden ειναι πολυ πολυ μεγαλη και σιγουρα τοι σημαντικοτερο κεφαλαιο της μεταλ.Σπουδαιοι μουσικοι γυρω απο εναν μεγαλο συνθετη δημιουργουν το κατα την γνωμη μεγαλυετρο μεταλ συγκροτημα ολων των εποχων.βεβαια μετα το 1992 στην ουσια δημιουργικα εξαφανιστηκαν με μοναδικη εξαιρεση το εξαιρετικο κατα την γνωμη μου pascendale.Oλα τα αλλα απο τοτε μεγαλες μετριοτητες.Ομως μεχρι τοτε πραγματικα απιστευτοι δισκοι.Η ιστορια της heavy metal μαζεμενη σε 10-11 δισκους.

Όχι αυτούς που ακούν Maiden και ξέρουν γιατί τους ακούν και πραγματικά τους αρέσουν, αλλά αυτούς που ακούνε για να το παίξουν μούρη ότι και καλά είναι μεταλάδες.Όταν κάποιος έχει μεγαλώσει με τους Maiden και τους λατρεύει κανένα πρόβλημα αλλά όταν άλλος ακούει Low bap και ελληνικό hip hop και μετά από 1 μήνα έρχεται και σου λέει maiden και σου κάνει με το χέρι το σύμβολο της μέταλ, ε κάπου σκαλώνω.
thrylos7
Από τη μέταλ (και τη ροκ) αξίζουν μόνο οι μπαλάντες...

blech.gif

(Μη ρωτάς το γιατίιιι... icon_drunk.gif )

biggrin.gif
The Warlus
QUOTE(Gravedigger @ Apr 1 2009, 02:05 ) *
Πάντως metallica,iron maiden,iced earth κλπ τους σιχαίνομαι(δεν φταίνε μόνο αυτοί για αυτό).Προτιμώ πιο ψαγμένα πράγματα.Έρχεται ο κάθε άσχετος και σου το παίζει μέταλο μεγάλο και λέει ακούω maiden (που μόνο αυτούς ξέρει,αφού τους ξέρει όλος ο κόσμος) και σπίτι του ακούει Κιάμο.

PS.Deathcore μόνο ρε cool.gif


Οκ το να μην σου αρέσουν κάποιοι είναι επιλογή σου,αν και από ότι κατάλαβα πιο πολύ ενοχλήσε με τους "δήθεν" -όπως και εγώ.Αλλά είναι λογικό για κάποιον που είναι 12-13 χρονών,όπως εγώ πριν 3 χρόνια,να ακούσει πρώτα Maiden,Metallica,Priest κτλ και μετά στην συνέχεια να ακούσει άλλες μπάντες όπως Exodus,Helloween κτλ.Δηλαδή πρώτα αυτές τις μπάντες θα συναντήσει και μετά θα διευρύνει τα ακούσματά του.Πολύ όμως όπως και εσύ αναφέρεις μένουν μόνο στην επιφάνεια και δεν "νιώθουν" αυτό που ακούνε

QUOTE(Gravedigger @ Apr 1 2009, 02:05 ) *
Υπάρχουν πάρα πολλά είδη metal...Λογικά εννοείς γενικά από την μέταλ σκηνή αλλά ακόμα και έτσι δεν μπορώ να απαντήσω καθώς είναι πάρα πολλά tongue.gif


Έχεις δίκιο αλλά ας μην μπλέξουμε τώρα με υποκατηγορίες κτλ.Έβαλα metal ώστε να καλύψω όλο το είδος της μουσικής αυτής,δεν εννοώ δηλαδή μόνο Heavy.Μπορείς να αναφέρεις όποια μπάντα θες που θα έχει ως κάποιο χαρακτηριστικό της το metal,δεν είναι και απαραίτητο να είναι καθαρό metal,ή ακόμα μπορείς να αναφέρεις μπάντες που βοήθησαν στην εξέλιξη του metal και έστρωσαν τον δρόμο ως προκάτοχοι
apkat
QUOTE(Gravedigger @ Apr 1 2009, 03:28 ) *
Όχι αυτούς που ακούν Maiden και ξέρουν γιατί τους ακούν και πραγματικά τους αρέσουν, αλλά αυτούς που ακούνε για να το παίξουν μούρη ότι και καλά είναι μεταλάδες.Όταν κάποιος έχει μεγαλώσει με τους Maiden και τους λατρεύει κανένα πρόβλημα αλλά όταν άλλος ακούει Low bap και ελληνικό hip hop και μετά από 1 μήνα έρχεται και σου λέει maiden και σου κάνει με το χέρι το σύμβολο της μέταλ, ε κάπου σκαλώνω.


Nαι το ειχα καταλαβει..Απλα επειδη στο προηγουμενο ποστ σου ειχες γραψει συγκεκριμενα για το συγκροτημα και οχι για τους φαν του εκανα την παρατηρηση.

Παντως οι maiden ηταν ενα πολυ μεγαλο κομματι της εφηβειας μου οποτε παντα θα τους ακουω με πολυ θετικες αναμνησεις..Και φυσικα ακομη μου αρεσουν αλλα πλεον ειναι πολυ σπανιες οι φορες που θα κατσω σπιτι μου να ακουσω maiden..

Παντως με την κουβεντα ψηθηκα και θα βαλω λιγο τωρα..!! Up the irons..!! smiley.gif
Gravedigger
QUOTE (thrylos7 @ Apr 1 2009, 13:03 ) *
(Μη ρωτάς το γιατίιιι... icon_drunk.gif )

angry_red.gif

QUOTE (J-Kas34 @ Apr 1 2009, 13:24 ) *
Οκ το να μην σου αρέσουν κάποιοι είναι επιλογή σου,αν και από ότι κατάλαβα πιο πολύ ενοχλήσε με τους "δήθεν" -όπως και εγώ.Αλλά είναι λογικό για κάποιον που είναι 12-13 χρονών,όπως εγώ πριν 3 χρόνια,να ακούσει πρώτα Maiden,Metallica,Priest κτλ και μετά στην συνέχεια να ακούσει άλλες μπάντες όπως Exodus,Helloween κτλ.Δηλαδή πρώτα αυτές τις μπάντες θα συναντήσει και μετά θα διευρύνει τα ακούσματά του.Πολύ όμως όπως και εσύ αναφέρεις μένουν μόνο στην επιφάνεια και δεν "νιώθουν" αυτό που ακούνε

Φυσικά και δεν κρίνω τα συγκροτήματα με βάση το δικό μου γούστο.Δεν λέω πχ ότι ποιοτικά οι Maiden είναι σκατά απλά δεν μ'αρέσουν, όπως και σε άλλους δεν αρέσουν αυτά που ακούω εγώ smile.gif

Για κάποιον που είναι 12-13 και ψάχνεται ακόμα μουσικά καταλαβαίνω να ακούει maiden,metallica κτλ ώστε να μπορέσει να κρίνει αν του αρέσει το είδος η όχι αφού αυτά τα συγκροτήματα είναι αντιπροσωπευτικά.Αλλά όπως είπα και παραπάνω δεν μπορείς από τα 12 μέχρι τα 18 σου να ακούς hip hop και την άλλη μερά να λες είμαι μεταλάς. (έχω αρκετά παραδείγματα, για αυτό το λέω). Αν καταλάβεις ότι η μέταλ είναι η μουσική που σου ταιριάζει και μεγαλώσεις με αυτήν θα ακούσεις maiden αλλά θα έχεις μάθει και πολύ περισσότερα πράγματα πάνω στο είδος.Και εγώ δεν ακούω αποκλειστικά αυτά που άκουγα πριν 5 χρόνια.Φυσικά και θα τα ακούσω ευχάριστα αλλά θα προτιμήσω να ακούσω κάτι που έχω μάθει πιο πρόσφατα και μ'αρέσει περισσότερο. smile.gif
The Warlus
QUOTE(Gravedigger @ Apr 1 2009, 16:54 ) *
Φυσικά και δεν κρίνω τα συγκροτήματα με βάση το δικό μου γούστο.Δεν λέω πχ ότι ποιοτικά οι Maiden είναι σκατά απλά δεν μ'αρέσουν, όπως και σε άλλους δεν αρέσουν αυτά που ακούω εγώ smile.gif

Για κάποιον που είναι 12-13 και ψάχνεται ακόμα μουσικά καταλαβαίνω να ακούει maiden,metallica κτλ ώστε να μπορέσει να κρίνει αν του αρέσει το είδος η όχι αφού αυτά τα συγκροτήματα είναι αντιπροσωπευτικά.Αλλά όπως είπα και παραπάνω δεν μπορείς από τα 12 μέχρι τα 18 σου να ακούς hip hop και την άλλη μερά να λες είμαι μεταλάς. (έχω αρκετά παραδείγματα, για αυτό το λέω). Αν καταλάβεις ότι η μέταλ είναι η μουσική που σου ταιριάζει και μεγαλώσεις με αυτήν θα ακούσεις maiden αλλά θα έχεις μάθει και πολύ περισσότερα πράγματα πάνω στο είδος.Και εγώ δεν ακούω αποκλειστικά αυτά που άκουγα πριν 5 χρόνια.Φυσικά και θα τα ακούσω ευχάριστα αλλά θα προτιμήσω να ακούσω κάτι που έχω μάθει πιο πρόσφατα και μ'αρέσει περισσότερο. smile.gif


Πολύ σωστά.Άλλωστε για εμένα ότι και να ακούς κατά την διάρκεια της εφηβικής σου ηλικίας,όταν μεγαλώσεις είτε θα αποκτήσεις μεγαλύτερες γνώσεις πάνω στο θέμα και έτσι θα διευρύνεις τους ορίζοντές σου και σε άλλα είδη(π.χ. Classic Rock,Hard ή και από την άλλη πλευρά Death κτλ) είτε θα πηγαίνεις στα μπουζούκια και θα πετάς τα γαρύφαλλα δέκα-δέκα cool.gif...Ελπίζω να είμαι στην πρώτη κατηγορία...
pitto
Guns 'n' Roses
Metallica
AC / DC
The Warlus
Κάτι που ήδη είναι γνωστό είναι πως ο Jason Newsted,θα παρευρεθεί στην σκηνή μαζί με τους Metallica,ως πρώην μέλος,για την είσοδο τους στο Hall Of Fame αποτελώντας(ας μην το ξεχνάμε) τον μακροβιότερο μπασίστα της ιστορίας του συγκροτήματος.Τελικά όμως οι Metallica,όπως λέγεται θα παίξουν και με τους δύο μπασίστες επί σκηνής.Ενδιαφέρον...
j-kidd13
QUOTE(J-Kas34 @ Apr 4 2009, 20:34 ) *
Κάτι που ήδη είναι γνωστό είναι πως ο Jason Newsted,θα παρευρεθεί στην σκηνή μαζί με τους Metallica,ως πρώην μέλος,για την είσοδο τους στο Hall Of Fame αποτελώντας(ας μην το ξεχνάμε) τον μακροβιότερο μπασίστα της ιστορίας του συγκροτήματος.Τελικά όμως οι Metallica,όπως λέγεται θα παίξουν και με τους δύο μπασίστες επί σκηνής.Ενδιαφέρον...

Σοβαρα μιλας?Δεν το ηξερα οτι θα παιξει και ο Newsted...Δεν ειναι και στα καλυτερα οι σχεσεις τους...Παρ ολα αυτα,ετσι πρεπει,μιας και ειναι ο μπασιστας που οι περισσοτεροι εμαθαν με τους Metallica...Παντως ο Trujillo ειναι καλυτερος....
The Warlus
QUOTE(j-kidd13 @ Apr 4 2009, 20:54 ) *
Σοβαρα μιλας?Δεν το ηξερα οτι θα παιξει και ο Newsted...Δεν ειναι και στα καλυτερα οι σχεσεις τους...Παρ ολα αυτα,ετσι πρεπει,μιας και ειναι ο μπασιστας που οι περισσοτεροι εμαθαν με τους Metallica...Παντως ο Trujillo ειναι καλυτερος....


Ναι,καθώς "πρέπει" να είναι παρόντες όσοι συμμετείχαν σε album του συγκροτήματος που μπαίνει στο Hall Of Fame...Θα είναι και ο πατέρας του Cliff sad.gif

ΥΓ. Ο Mustaine εξέδωσε mail στο όποιο ευχαριστεί τους Metallica για την πρόσκληση αλλά δεν θα μπορέσει να παρευρεθεί επικαλούμενος τις συναυλίες του στην Ευρώπη.Καταλήγει δηλώνοντας "περήφανος" για αυτά που κατάφεραν ο Hetfield και ο Lars.
Αλλά νομίζω πως οι Metallica δεν έχουν ανακοινώσει τίποτα ακόμα..Dave rules!!! icon_drunk.gif
Alexmei
πιστεύω πως και να μην είχε συναυλίες στην Ευρώπη, πάλι δεν θα πήγαινε ο dave rolleyes.gif
The Warlus
QUOTE(Alexmei @ Apr 5 2009, 10:23 ) *
πιστεύω πως και να μην είχε συναυλίες στην Ευρώπη, πάλι δεν θα πήγαινε ο dave rolleyes.gif


Ας μην είμαστε και σίγουροι ότι έχει εκείνη την περίοδο συναυλίες στην Ευρώπη...Dave είναι αυτός... rolleyes.gif
j-kidd13
QUOTE(Alexmei @ Apr 5 2009, 10:23 ) *
πιστεύω πως και να μην είχε συναυλίες στην Ευρώπη, πάλι δεν θα πήγαινε ο dave rolleyes.gif

Nα σαι σιγουρος...Γενικα,η σχεση Metallica-Mustaine,εχει περασει απο πολλα σταδια.Με "μπιχτες" και κατηγοριες του Mustaine προς το υπολοιπο γκρουπ,για αρκετα χρονια,και τους Metallica να μην δινουν ιδιαιτερη συνεχεια σε αυτη την κοντρα,μεχρι και τα τελευταια χρονια οπου ο Mustaine παρουσιαζεται πιο ηπιος,οπως φανηκε και στο some kind of master...(βεβαια με τις καμερες μπροστα,συμπεριφερεσαι "διαφορετικα").Παντως ολα τα λεφτα ειναι οι "βολες" του προς τον Hammett.....
The Warlus
"Οι Metallica πέρασαν τελικά τις πύλες του Rock And Roll Hall Of Fame οριστικά και αμετάκλητα. Τους παρουσίασε ο Flea των Red Hot Chili Peppers, με βαμμένο μπλε μαλλί, φορώντας t-shirt των Metallica, και θυμήθηκε την πρώτη φορά που τους άκουσε πίσω στο 1984.

Σειρά είχε ο πατέρας του Cliff Burton, ο οποίος και αφιέρωσε τη βράβευση αυτή στη μεγαλύτερη οπαδό του γιού του, στη βουρκωμένη μητέρα του Cliff. Πολύ συγκινημένος ήταν και ο Jason Newsted, ο οποίος με τη σειρά του αφιέρωσε τη βράβευση σε πολλούς, αλλά κυρίως στην κυρία Newsted, και ακολούθησαν οι Robert Trujilo και Kirk Hammett που στάθηκαν στη στήριξη που είχαν από τις οικογένειές τους, για να πάρουν σειρά οι «αρχηγοί» της μπάντας.

Οι James Hetfield και Lars Ulrich ευχαρίστησαν τους οπαδούς για την πολύχρονη στήριξή τους, καθώς και μπάντες, όπως τους Motorhead, KISS, Thin Lizzy, Rush, Iron Maiden, κι ευχήθηκαν να τους ακολουθήσουν κι αυτοί με τη σειρά τους, με τις αγκαλιές μεταξύ των δύο αυτών να δίνουν και να παίρνουν.



Το highlight της βραδιάς ήταν τα "Master Of Puppets" και "Enter Sandman", με τη συμμετοχή του Newsted, και το απρόσμενο jam στο πολυδιασκευασμένο "Train Kept A Rollin", με τους Metallica, Flea, Jimmy Page, Joe Perry, Ronnie Wood και Jeff Beck επί σκηνής.

Όπως είπε και ο James Hetfield στο τέλος του λόγου του, οι Metallica είναι η μεγαλύτερη heavy metal μπάντα του κόσμου."


Από Rocking.gr
j-kidd13
Αυτο πρεπει να το δουμε...Ξερεις αν υπαρχει διαθεσιμο για download απο κανενα σαιτ???
The Warlus
QUOTE(j-kidd13 @ Apr 6 2009, 15:22 ) *
Αυτο πρεπει να το δουμε...Ξερεις αν υπαρχει διαθεσιμο για download απο κανενα σαιτ???

http://www.youtube.com/watch?v=CeExSU8vncU
http://www.youtube.com/watch?v=8jz96Ry4pUg

Μέχρι στιγμής έχω βρει αυτά τα δύο,τους λόγους δηλαδή και των έξι που μίλησαν
babysac
Το Train Κept a Rollin το βγαλαν πολυ καλο αν και αξιζει αυτο εδω

Jeff Beck
Alexmei
QUOTE (babysac @ May 12 2009, 21:06 ) *
Το Train Κept a Rollin το βγαλαν πολυ καλο αν και αξιζει αυτο εδω

Jeff Beck


wow thnx man, back in the Yardbirds time tongue.gif
Bikerboy
QUOTE(Gravedigger @ Apr 1 2009, 16:54 ) *
angry_red.gif


Φυσικά και δεν κρίνω τα συγκροτήματα με βάση το δικό μου γούστο.Δεν λέω πχ ότι ποιοτικά οι Maiden είναι σκατά απλά δεν μ'αρέσουν, όπως και σε άλλους δεν αρέσουν αυτά που ακούω εγώ smile.gif

Για κάποιον που είναι 12-13 και ψάχνεται ακόμα μουσικά καταλαβαίνω να ακούει maiden,metallica κτλ ώστε να μπορέσει να κρίνει αν του αρέσει το είδος η όχι αφού αυτά τα συγκροτήματα είναι αντιπροσωπευτικά.Αλλά όπως είπα και παραπάνω δεν μπορείς από τα 12 μέχρι τα 18 σου να ακούς hip hop και την άλλη μερά να λες είμαι μεταλάς. (έχω αρκετά παραδείγματα, για αυτό το λέω). Αν καταλάβεις ότι η μέταλ είναι η μουσική που σου ταιριάζει και μεγαλώσεις με αυτήν θα ακούσεις maiden αλλά θα έχεις μάθει και πολύ περισσότερα πράγματα πάνω στο είδος.Και εγώ δεν ακούω αποκλειστικά αυτά που άκουγα πριν 5 χρόνια.Φυσικά και θα τα ακούσω ευχάριστα αλλά θα προτιμήσω να ακούσω κάτι που έχω μάθει πιο πρόσφατα και μ'αρέσει περισσότερο. smile.gif

Εγω προσωπικα ακουω ολα τα ηδη μουσικης αρκει να ειναι ποιτικο το κομματι!!!Για παραδειγμα μπορει να ακουω hip hop μετα metall μετα new metall μετα πυξ λαξ τα παντα!!!
Απο μεταλ iced earth,metallica,ozzy και λιγακι canibal corpse για οποιον ξερει smiley.gif
gallistis
iron maiden για τους παλιους

aces high



flight of icarus

The Warlus
QUOTE(gallistis @ May 13 2009, 02:20 ) *
iron maiden για τους παλιους

aces high



flight of icarus



Αριστουργήματα...Η περίοδος 1980-1988 των Iron Maiden είναι απλά απίστευτη...7 άλμπουμ πραγματικοί ύμνοι...Η καλύτερη περίοδός τους,και γενικά μία από τις καλύτερες στην ιστορία της μουσικής...
babysac
QUOTE(J-Kas34 @ May 13 2009, 13:36 ) *
Αριστουργήματα...Η περίοδος 1980-1988 των Iron Maiden είναι απλά απίστευτη...7 άλμπουμ πραγματικοί ύμνοι...Η καλύτερη περίοδός τους,και γενικά μία από τις καλύτερες στην ιστορία της μουσικής...


Συμφωνω απολυτα smiley.gif
Boom Dizzle
Συμφωνω με τους περισσοτερους οτι οι Iron Maiden ειναι το καλυτερο metal συγκροτημα αν και δεν ασχολουμε πολυ με metal!
The Warlus
QUOTE(BakariosG13 @ May 19 2009, 23:53 ) *
Συμφωνω με τους περισσοτερους οτι οι Iron Maiden ειναι το καλυτερο metal συγκροτημα αν και δεν ασχολουμε πολυ με metal!


Κακώς!!!Να αρχίσεις να ακούς!
The Warlus
QUOTE(Magnus92 @ May 30 2009, 12:37 ) *



Η λίστα φίλε είναι δικιά σου;Γενικά καλή αν και έχω δύο αντιρρήσεις, η οποίες όμως δεν έχουν να κάνουν με το αν το riff είναι ωραίο αλλά καθαρά με το γούστο μου και με την συμπάθειά μου στην μπάντα
The Warlus
Διάβασα το παρακάτω με μεγάλη μου λύπη...Κρίμα
Το όνομα των Black Sabbath έγινε το αντικείμενο δικαστικής διαμάχης. Ο μοναδικός δικαιούχος του σήματος «Black Sabbath» είναι, προς το παρόν, ο κιθαρίστας Tony Iommi, ο οποίος είναι το μόνο μέλος της μπάντας που υπήρξε παρόν σε όλες τις συνθέσεις της, από το 1969. O Ozzy Osbourne κατέφυγε στα ομοσπονδιακά δικαστήρια της Νέας Υόρκης, ώστε να καταρρίψει αυτό το «μονοπώλιο», απαιτώντας τη συνιδιοκτησία του σήματος, που ο Iommi κατέθεσε μόνος, στον αμερικανικό οργανισμό ευρεσιτεχνιών και σημάτων το 2000, καθώς και μερίδιο από τα κέρδη που προέκυψαν από την εμπορική εκμετάλλευση του ονόματος.

Ο διάσημος τραγουδιστής υποστηρίζει ότι η επιτυχία του συγκροτήματος στηρίχτηκε εν πολλοίς στα χαρακτηριστικά του φωνητικά και ότι η δημοτικότητα του συγκροτήματος κατέρρευσε, κατά τις περιόδους που εκείνος δε βρισκόταν πίσω από το μικρόφωνο. Ομολογώντας τη λύπη του για το γεγονός ότι η υπόθεση δεν ήταν δυνατόν να λυθεί εκτός δικαστηρίων και ζητώντας συγγνώμη που αναγκάστηκε να φτάσει σε αυτό το σημείο, ο Ozzy Osbourne δήλωσε, απευθυνόμενος στον Tony Iommi:

«Δουλέψαμε όλοι μας πολύ σκληρά και για μεγάλο διάστημα στις καριέρες μας, για να σου επιτρέψουμε να πουλάς εμπορεύματα στα οποία αποτυπώνονται τα πρόσωπα όλων μας, παλιά εξώφυλλα και logo των Black Sabbath, και ξαφνικά μας λες ότι μόνο εσύ είσαι δικαιούχος».

Ο Iommi, από την πλευρά του, απαντά ότι τα υπόλοιπα μέλη των Black Sabbath είχαν παραιτηθεί των δικαιωμάτων τους, ως προς το όνομα, κατά τη δεκαετία του '80. Σε αυτό το επιχείρημα, ο Osbourne φέρεται να ανταπαντά ότι σημαντικότατο ρόλο για την αξία του ονόματος παίζει και η προσωπική του συνεισφορά στην επάνοδο της μπάντας, από το 1997, ενώ ελπίζει ότι η διαδικασία αυτή θα έχει αίσιο τέλος, με τα τέσσερα «αυθεντικά» μέλη του συγκροτήματος να έχουν ισομερή δικαιώματα στο όνομα.


Πηγή:Rocking.gr
Magnus92
QUOTE(J-Kas34 @ May 30 2009, 18:30 ) *
Η λίστα φίλε είναι δικιά σου;Γενικά καλή αν και έχω δύο αντιρρήσεις, η οποίες όμως δεν έχουν να κάνουν με το αν το riff είναι ωραίο αλλά καθαρά με το γούστο μου και με την συμπάθειά μου στην μπάντα



Ναι ναι .... δικο μου βιντεακι με δικα μου γουστα... Ποιες οι αντιρρησεις σου αν επιτρεπεται ???
The Warlus
QUOTE(Magnus92 @ Jun 1 2009, 22:35 ) *
Ναι ναι .... δικο μου βιντεακι με δικα μου γουστα... Ποιες οι αντιρρησεις σου αν επιτρεπεται ???


Οι διαφωνίες μου είναι κυρίως στους Guns rolleyes.gif Είναι πολύ μεγάλη μπάντα αλλά δεν ξέρω εγώ δεν τους πάω καθώς τους θεωρώ υπερβολικά poser band.Ειδικά αυτός ο Axl... guns.gif
Magnus92
QUOTE(J-Kas34 @ Jun 2 2009, 11:07 ) *
Οι διαφωνίες μου είναι κυρίως στους Guns rolleyes.gif Είναι πολύ μεγάλη μπάντα αλλά δεν ξέρω εγώ δεν τους πάω καθώς τους θεωρώ υπερβολικά poser band.Ειδικά αυτός ο Axl... guns.gif



Συμφωνω απολυτα για τον Axl , o οποιος τους ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ .... Σαν μπαντα παντως εχουν δημιουργησει 3 απιστευτα αλμπυμ ("appetite..." και τα 2 "use your illusions") σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα, τα οποια και δεν ειναι ευκολο να ξεπεραστουν στις μερες μας...
sihainas
Βέβαια χωρίς τον Axl δεν θα υπήρχαν σήμερα οι Guns n' Roses...θα ήταν μια ακόμα συνηθισμένη μπάντα (βλέπε Velver Revolver)
j-kidd13
QUOTE(sihainas @ Jun 3 2009, 23:18 ) *
Βέβαια χωρίς τον Axl δεν θα υπήρχαν σήμερα οι Guns n' Roses...θα ήταν μια ακόμα συνηθισμένη μπάντα (βλέπε Velver Revolver)

Γραμμενο τον εχω τον Axl.... 69.gif Ποτε δεν ημουν φαν του,αν και σε αρκετα τραγουδια μου εκαναν εντυπωση οι ψηλες που εβγαζε.
Εδω μιλαμε για Slash 56.gif !!!
The Warlus
QUOTE(j-kidd13 @ Jun 3 2009, 23:28 ) *
Γραμμενο τον εχω τον Axl.... 69.gif Ποτε δεν ημουν φαν του,αν και σε αρκετα τραγουδια μου εκαναν εντυπωση οι ψηλες που εβγαζε.
Εδω μιλαμε για Slash 56.gif !!!


Εγώ να δεις rolleyes.gif Τεράστια μπάντα οι Guns αλλά εμένα ο Axl δεν μου κάθεται καθόλου καλά...Καλός δεν λέω,με ιδιαίτερη φωνή,αλλά έχω δει και πολύ καλύτερους frontman απο αυτόν...Καθαρά προσωπική γνώμη
Mic.Del
QUOTE(J-Kas34 @ Jun 4 2009, 10:37 ) *
Εγώ να δεις rolleyes.gif Τεράστια μπάντα οι Guns αλλά εμένα ο Axl δεν μου κάθεται καθόλου καλά...Καλός δεν λέω,με ιδιαίτερη φωνή,αλλά έχω δει και πολύ καλύτερους frontman απο αυτόν...Καθαρά προσωπική γνώμη

Έχετε εν μέρει δίκιο φίλοι στο σύνολο των λεγομένων.Θα πρόσθετα ότι οι 3 αυτοί δίσκοι των Guns ήταν ένας σύνδεσμος (μαζί με το black album) του metal με τη μεγάλη δημοσιότητα και την εισδοχή στο σύστημα.Μπορεί οι αγαπημένοι μου maiden να έγραφαν εκπληκτικά τραγούδια-ιστορίες μπορεί το κοινό τους να ήταν μεγάλο(ως τεράστιο) αλλά θυμηθείτε τι έγινε με το FEAR OF THE DARK που δεν ήταν ούτε καν PIECE OF MIND για να μην αναφέρω άλλα και θεωρηθώ ιερόσυλος. Επίσης μπορεί οι kreator να έπαιζαν παπάδες αλλά το μπαμ έγινε με το CAUSE FOR CONFLICT που δεν ήταν και ότι καλύτερο.Όσο για τον AXL ήταν ένα μεγάλο ταλέντο που τον κατέστρεψαν οι ουσίες και το χρήμα της γρήγορης δόξας.Άφησε όμως το κομμάτι της δεκαετίας PARADISE CITY
Magnus92
QUOTE(sihainas @ Jun 3 2009, 23:18 ) *
Βέβαια χωρίς τον Axl δεν θα υπήρχαν σήμερα οι Guns n' Roses...θα ήταν μια ακόμα συνηθισμένη μπάντα (βλέπε Velver Revolver)



Γιατι υπαρχουν σημερα Guns ??? Μια διαλυμενη ΠΡΩΗΝ μπαντα ειναι , με εναν φροντμαν αυτοκαταστροφικο που θα μπορουσε με το σχημα που ειχε να πλησιασει σε δοξα και φημη ακομα και μεγαθηρια οπως οι Maiden η οι Metallica....
dizzy_fingers
Axl Roses...
j-kidd13
Οι G'n'R ειναι απο τα πολυ αγαπημενα μου συγκροτηματα,εχουν κυκλοφορησει τρομερα τραγουδια...Παρ ολα αυτα,εμπλεξαν με εναν εκκεντρικο και αυτοκαταστροφικο frontman,και ισως γι αυτο να μην γιγαντωθηκαν παραπανω.
Υπηρχαν ξενοδοχεια που απαγορευαν την διαμονη του συγκροτηματος εκει λογω του Axl Rose...Ο λογος της διαλυσης τους ηταν η κοντρα του τυπικου και επαγγελματια Slash με τον "στ αρ#@% μου ολα" Axl...
Ο Slash εχει πει για τους Metallica :"Οι Metallica ειναι απο τις πιο σκληρα εργαζομενες ροκ μπαντες.Κανουν μεγαλες περιοδειες,ποτε δεν αργουν να βγουν στη σκηνη,ειναι αφοσιωμενοι στους οπαδους τους και αντιπροσωπευουν οτιδηποτε μετραει για μενα σαν επαγγελματιας μουσικος"...Εγω απο αυτο βλεπω μοιραια συγκριση με τους Guns,και καποiα καρφακια για τον Axl επειδη υπηρχαν φορες που καθυστερουσαν να βγουν στη σκηνη εξ αιτιας του...
The Warlus
QUOTE(Mic.Del @ Jun 4 2009, 12:15 ) *
Έχετε εν μέρει δίκιο φίλοι στο σύνολο των λεγομένων.Θα πρόσθετα ότι οι 3 αυτοί δίσκοι των Guns ήταν ένας σύνδεσμος (μαζί με το black album) του metal με τη μεγάλη δημοσιότητα και την εισδοχή στο σύστημα.Μπορεί οι αγαπημένοι μου maiden να έγραφαν εκπληκτικά τραγούδια-ιστορίες μπορεί το κοινό τους να ήταν μεγάλο(ως τεράστιο) αλλά θυμηθείτε τι έγινε με το FEAR OF THE DARK που δεν ήταν ούτε καν PIECE OF MIND για να μην αναφέρω άλλα και θεωρηθώ ιερόσυλος. Επίσης μπορεί οι kreator να έπαιζαν παπάδες αλλά το μπαμ έγινε με το CAUSE FOR CONFLICT που δεν ήταν και ότι καλύτερο.Όσο για τον AXL ήταν ένα μεγάλο ταλέντο που τον κατέστρεψαν οι ουσίες και το χρήμα της γρήγορης δόξας.Άφησε όμως το κομμάτι της δεκαετίας PARADISE CITY


Αυτό που λες έχει να κάνει με το άνοιγμα του μέταλ προς τα ΜΤV κτλ όπως αναφέρεις.Οι Maiden ότι καλύτερο κυκλοφόρησαν το έκαναν το 1980-1988.Όμως την δεκαετία του '80 το μέταλ στην Αμερική έπεφτε θύμα μεγάλου ρατσισμού και για αυτό πολύ νομίζουν πως οι Maiden και οι Metallica απέκτησαν οπαδούς τα 90s που τους έπαιζε πλέον και η τηλεόραση βλέποντας ότι "πουλάνε".Οι Maiden όμως άσχετα με την κριτική που δέχονταν μόνο το 1984-1985 έκαναν γύρω στα 140 Live στην Αμερική sold out κάνοντας στους μη-ροκάδες της εποχής εντύπωση καθώς λέγαν"Μα πως είναι δυνατόν μία μπάντα που την κυνηγάνε όλοι οι θρήσκοι της εποχής,δεν την προβάλλουν τα media και το ραδιόφωνο να κάνει sold out συναυλίες".Ακόμα και ο Dave Mustaine το είχε πει αυτό.Θέλω να πω πως η προβολή δεν κάνει αυτομάτως μία μπάντα μεγάλη,την κάνει σίγουρα διάσημη αλλά πολλές από αυτές για μένα είναι χάλια.Δεν αναφέρομαι στους Guns καθώς ξανατονίζω ότι είναι μεγάλη μπάντα
Alexmei
Μα τι περιμένετε από έναν τύπο που αναγραμάτησε το Οral Sex για όνομα καριέρας; GnR δεν τους θεωρώ heavy metal, πιο heavy ειναι ο Βαμβακάρης lol.

Για μένα ή judas priest στα σκληρά τους άλμπουν ή Sabbath δαγκωτό.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.