Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fenerbahce - Ολυμπιακός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3
RipCity
Δεν τα πιστευω αυτα τα λαθη. Δε γινεται!
kotzito
Ο Παπανικολάου τι την είδε εκεί; Σπανούλης; Κράτα την μπάλα μωρέ. Τι παιδική επίθεση ήταν αυτή...

Ασχέτως του λάθους πάντως, από το ριπλέι νομίζω ακούμπησε ο παίκτης της Φενέρ.
Stojako
QUOTE (kotzito @ Nov 15 2017, 21:32 ) *
Ο Παπανικολάου τι την είδε εκεί; Σπανούλης; Κράτα την μπάλα μωρέ. Τι παιδική επίθεση ήταν αυτή...

Ασχέτως του λάθους πάντως, από το ριπλέι νομίζω ακούμπησε ο παίκτης της Φενέρ.


Ξεκάθαρα. Δική μας ήταν η μπάλα.

Υπερπροσπάθεια για την ήττα σήμερα, μπράβο σε όλους.
το_καλύτερο_3d
Διακοπη συμβολαιου για ενα μηνα στον παπανικολαου για παραδειγματισμο.Αυτο που εκανε ουτε στο παιδικο δεν το κανουν
RipCity
ΓΙΑΤΙ ρε Παπανικολαου να σαι τοσο χαζος; τι αυτοκτονια ειναι αυτη χωρις λογο; μια μπαλα επρεπε να κρατησουμε και να μας κανουν φαουλ.
rankin
θεωρώ το γεγονός οτι πάμε παράταση, διαιτητική αλητεία...
Αυτο και μόνο
nirvana
Καλά δεν μιλάω ποτέ για διαιτησία, ούτε έχω μπροστά μου το μόνιτορ όπως οι διαιτητές, αλλά μου φάνηκε ότι ακουμπάει ο Βέσελι και δεν ακουμπάει ο Μιλουτίνοφ, τραβώντας πίσω τα χέρια του. Θα χαρακτήριζα την απόφαση των διαιτητών σκανδαλώδη.
Coach Periklis
έχουμε ανεχτεί πολλά , νισάφι

τι εντολή έδωσε ο Σφαιρό ήθελα να 'ξερα
erasitehnis
Απορώ με τα instant replay τι διαφορετικό βλέπουν οι διαιτητές από μας. Ντροπή για τη διοργάνωση.

Θυμήθηκα τα δικά μας περσινά με την Καζάν.
Quincy
Πάντως λίγες ομάδες θα άντεχαν στην παράταση εκεί μέσα μετά από το comeback της Fener στο τελυεταίο δίλεπτο. Well done!
jonaldidhs
Αφου το πηρατε..
Coach Periklis
QUOTE (jonaldidhs @ Nov 15 2017, 21:44 ) *
Αφου το πηρατε..


είπαμε κοουτς Σφαιρό και Παπανικολάου 69.gif

Εντιτ : όχι εντάξει , μετά το 3π από Στρελνιεκς ούτε αυτοί δεν μπορούν να το χάσουν
RipCity
Ουφ, μας βγηκε η ψυχη παλι. Well done. Πολυ καλη εμφανιση απο Strelnieks, Roberts.
pan24
Καλυτερος ολυμπιακος σημερα και δικαια κερδισε παρα την προσπαθεια αυτοκτονιας στο τελος
Mvp ο ρομπερτς γιατι εχω την αισθηση οτι αν δεν εκανε εκεινο το 5/5 τριποντα το ματς θα πηγαινε οπως ηταν στο πρωτο ημιχρονο και ακολουθει απο πολυ κοντα ο στρελνιεκς
το_καλύτερο_3d
Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Ο ΔΙΠΛΟ
nirvana
Θεέ μου, τι υπερπαιχνίδι ήταν αυτό! Τι έκανε ο Πρίντεζης στο τέλος! Τι παιχταράς είναι αυτός! (όχι ότι δεν το ξέραμε αλλά λέμε τώρα!) Και η μαχαιρά του Στρέλνιεκς, τι χέρι έχει ο άνθρωπος! Μπράβο και στον Χόλις και σε όλους γι αυτή τη φοβερή (τουλάχιστον από άποψη θεάματος) νίκη! Δεν έχω λόγια για το σασπένς που ένιωθα σχεδόν σε όλο τον αγώνα!
Zoys
Απίστευτη αντίδραση Ολυμπιακού. Πέρα από τον κορυφαίο Πρίντεζη ξεχώρισαν ο τρομερά efficient Strlenieks, ο ουσιαστικός Παπανικολάου στο β' με τρομερές πάσες και φυσικά ο Roberts που έδωσε το απαραίτητο boost επιθετικά όταν ψάχναμε λύσεις με ασύλληπτη επίδοση από τα 6,75. Όσο κακός και να έδειξε στα προηγούμενα ματς, να σουτάρει απέδειξε νομίζω ότι δεν έχει ξεχάσει. Είδα θέληση και από τους υπόλοιπους παίκτες.

Τρομερό μέταλλο ο Ολυμπιακός να κερδίσει σήμερα ΔΥΟ φορές ουσιαστικά μια τέτοια ομάδα. Νομίζω αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους για την εμφάνιση.
jonaldidhs
QUOTE (Coach Periklis @ Nov 15 2017, 21:45 ) *
είπαμε κοουτς Σφαιρό και Παπανικολάου 69.gif

Εντιτ : όχι εντάξει , μετά το 3π από Στρελνιεκς ούτε αυτοί δεν μπορούν να το χάσουν

Μετα το διλεπτο στην παραταση ηταν φανερο..Μεγαλη εμφανιση και νικη..
airg
Αυτη ειναι νικη. Να νικας οχτω
natouralistis
Ο Σφαιρόπουλος απ΄όταν ήρθε στην ομάδα, δεν έχασε ποτέ σειρά αγώνων, είτε αυτοί αφορούσαν πρόκριση σε F4, είτε τελικούς πρωταθλήματος.

Μοναδική εξαίρεση οι περσινοί τελικοί που μετά τον μαραθώνιο της Ευρωλίγκας και τη συμμετοχή μας στον τελικό, η ομάδα αποδεκατισμένη από ξένους δεν άντεξε και έχασε το πρωτάθλημα στον πέμπτο τελικό.
Παρόλα αυτά κάποιοι θεωρούν ότι συνάδει με τη λογική να λένε «εντάξει μωρέ, Σφαιρόπουλο έχουμε, μπορεί να χάσουμε με κάθε πιθανό τρόπο».

ΥΓ. Η σημερινή εμφάνιση του Ρόμπερτς δεν νομίζω πως αλλάζει τη κουβέντα γύρω από το πρόσωπό του. Μπράβο έβαλε κάποια σουτ σήμερα αλλά είναι αργός και μη δημιουργικός.
jazz thrilos
Τεράστια νίκη τόσο βαθμολογικά όσο και απο ψυχολογικής πλευράς. Εκπληκτικός Στρέλνιεκς, για μένα καλύτερος απόψε απο τον Ρόμπερτς που μας κράτησε στο παιχνίδι με τα τρίποντα του. Ελπίζω ο κόουτς να πείστηκε οτι όχι, με 50 πόντους δεν κερδίζεις πλέον στην ευρωλίγκα. Ελπίζω να γίνει εφαλτήριο η νίκη για βελτίωση της εικόνας μας. Μπράβο σε όλη την ομάδα για το comeback στο δεύτερο ημίχρονο.

Πραγματικά εντελώς ανούσιο να μιλήσουμε για διαιτησία. Κάποιες βραδιές θα είναι καλή κάποιες κακή.
Coach Periklis
έδωσε μεγάλη μάχη ο Ζοτς αλλά ευτυχώς έχω (υπ)αρχηγό Πρίντεζη και Ρόμπερτς on fire στην κανονική περίοδο

Στρέλνιεκς επίσης μεγάλο ματς

τεράστιοι διπλό indeed . Μπράβο για τα ψυχικά αποθέματα στην παράταση . Πραγματικά

τα νεύρα μου παραμένουν αλλά τα θετικά , θετικά
rankin
Σπάνια εκνευρίζομαι τόσο με διαιτητικές αποφάσεις, αλλά το σημερινό ηταν σκανδαλώδες. ...

Κατα τ'αλλα
Χοπ-Χοπ-Χοπ-Χοπ....
(αυτος ειμαι εγώ που κάνω κωλοτουμπες)

Ετσι γίνονται οι δουλειές οταν βάζεις τα ρημαδοσουτ και δε σουτάρεις σαν χτίστης.
Επισης έτσι γίνονται οι δουλειές οταν παίζεις με πάθος και μυαλό.
Εβλεπα ακόμα και τον Ρομπερτς να το ζει. Δεν ειναι μικρό πράγμα

Αναπάντεχη νίκη που σώζει τη παρτίδα και μας κρατάει ψηλά στη βαθμολογία.
Επίσης σπουδαίο ψυχολογικό boost.
τωρα, ναι, η ομάδα εξασφαλίζει ξανά την ηρεμία της

Επίσης, νομίζω οτι λύθηκαν τα μάγια του Μπαρτζώκα. laugh.gif
Sence Of Defence
Νίκη οξυγόνο, νίκη ψυχολογίας, νίκη αυτοπεποιθησης
Η ομάδα όμως χρειάζεται δημιουργία στην επίθεση.
benchwarmer
Σπάνια περιαυτολογώ, αλλά ας το κάνω σήμερα....

QUOTE(benchwarmer @ Nov 13 2017, 21:24 ) *
Όλα αυτά είναι δευτερεύοντα βέβαια, το πρωτεύον είναι να υπάρχει καλό κλίμα, όσο τετριμμένο και να ακούγεται. Και επειδή πιστεύω ότι υπάρχει, και υπάρχουν και τα αντανακλαστικά της μεγάλης ομάδας, έχω την αίσθηση ότι στην Πόλη θα εκπλαγούμε ευχάριστα. Σε διαφορετική περίπτωση ναι θα αρχίσω να ανησυχώ κι εγώ και να σκέφτομαι ποιες τυχόν αλλαγές θα κάνουν τα πράγματα καλύτερα.



Αυτό που δεν περίμενα βέβαια ήταν η εικόνα της παράτασης, μετά την παραλίγο αυτοκτονία. Οπότε διπλά μπράβο cool.gif

Για τον Ρόμπερτς, η πιο σωστή κουβέντα που είχε γραφτεί ήταν ότι αποκλείεται να έπαιξε τόσα χρόνια εκεί που έπαιξε χωρίς σουτ, χωρίς πάσα, χωρίς χειρισμό και χωρίς άμυνα (γιατί πάνω κάτω αυτήν την εικόνα έδειχνε). Το σημαντικότερο είναι ότι αδιάφορο δεν τον έβλεπα, οπότε τα υπόλοιπα πιθανόν να ήταν απλά θέμα χρόνου και προσαρμογής. Ή απλά μπορεί να μην του έβγαινε να ξεκινάει τα ματς, σήμερα ήρθε από τον πάγκο. Θα φανεί στη συνέχεια...

Το σημαντικότερο πάντως στοιχείο είναι άλλο. Όλοι μας σχεδόν το καλοκαίρι λέγαμε ότι φέτος το πρόβλημά (ή το ερωτηματικό οι πιο αισιόδοξοι) μας θα είναι η άμυνα, αφού πήραμε κατά βάση επιθετικούς παίχτες. Μέχρι σήμερα η εικόνα πάντως είναι τελείως διαφορετική. Η άμυνα συνεχίζει να είναι σε πολύ καλό επίπεδο και το ζητούμενο είναι ξανά η επίθεση (με τον αστερίσκο φυσικά της απουσία Σπανούλη). Οπότε σε γενικές γραμμές ας κάνουμε λίγο περισσότερη υπομονή, η σημερινή νίκη δίνει μεγάλη ανάσα και ψυχολογική και βαθμολογική.
Quincy
Βαθμολογικά -και ψυχολογικά θα λεγα- "ρεφάραμε" την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής στο ΣΕΦ.
kotzito
Πολλά μπράβο σε όλους. Πάλι αγγίξαμε την αυτοκτονία, αλλά επιτέλους βγάλαμε ψυχή και υπήρξαν μερικοί παίκτες που διατήρησαν την ψυχραιμία τους.

MVP Ρόμπερτς, κυρίως γιατί τα τρίποντα του ήρθαν σε κρίσιμα σημεία. Ειδικά εκείνο στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου που χόρεψε τον Σλούκα, θύμισε πολύ Σπανούλη. Πολύ καλός και ο Στρέλνιεκς που φαίνεται εδώ και 15 - 20 μέρες να βρίσκει ρυθμό.

Το 5-2 μετά από 7 αγώνες νομίζω είναι πολύ καλό ρεκόρ, δεδομένου ότι έχουμε βγάλει πλέον και ορισμένα δύσκολα παιχνίδια. Δεδομένου ότι είναι εφικτό να κάνουμε 2 νίκες στα επόμενα 3 ματς, ακόμα και το 7-3 λογικά θα είναι αρκετό να μας κρατήσει εντός τετράδας. Η σεζόν βέβαια είναι μεγάλη ακόμα κι ελπίζω το σημερινό ματς να μην είναι η εξαίρεση στην εικόνα μας. Πέρα από την βαθμολογική σημασία, η ψυχολογική είναι ακόμα μεγαλύτερη μιας και θα αποφορτίσει κάπως το αρνητικό κλίμα.
το_καλύτερο_3d
Για μενα πλεον μιλου και στρελνιεκς ειναι σταθερα καλοί.
Το παθος που εβγαλε ο μακλιν ομως δεν το περίμενα.
Εξυπνη κινηση του σφαιρο ηταν επισης που εβάλε τον παπαπετρου 4αρι.Ματσαρε πολυ καλα τον μελλι.
Τομπσον πολύ μεστο παιχνιδι.
Μπραβο και στον ρομπερτς που δειχνει να το παλευει να ξαναγίνει μπασκετμπολίστας.
D-Wade
Ο Παπ μπορεί να έκανε την πατάτα στο τέλος αλλά ήταν παντού ,ΠΑΝΤΟΥ. Σαν να παίζαμε με 6 παίκτες στην άμυνα.

Well done. Μεγάλο διπλό που ελάχιστοι το πίστευαν πριν τον αγώνα. Φτάνει που το πίστευαν ο προπονητής και οι παίκτες.

Καταπληκτικα σήμερα τα 2 ξένα guards.Πολύ clutch o Γιάννης. Μακάρι να είναι το παιχνίδι που έπρεπε να κάνει ο Roberts για να απελευθερωθεί. Θα συμφωνήσω με τους απο πάνω ότι θα πρέπει να ξεκουραστεί ο Μάντζαρης και να παίζει λίγο παραπάνω ο Τολιο( αν δεχτούμε ότι είναι κακός λόγω τραυματισμού και όχι ντεφορμέ).

Πολύ καλά και οι ψηλοί.

Μπράβο
mixalisgate7
Σημαντική νίκη, κυρίως στο ψυχολογικό κομμάτι. Αν είχαμε αποφύγει τα δυο λάθη στο τέλος του ματς στην κανονική διάκρκεια θα είχαμε πάρει την νίκη. Μπράβο στον Πρίντεζη που στην παράταση ξεπλήρωσε το χαζό επιθετικό φάουλ που έκανε. Μαζί με τον Ρόμπερτς ήταν οι κορυφαίοι, όχι ότι υστέρησαν Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Μιλουνίτοφ. Τις επαναφορές να δουλέψουμε στην επίθεση, γιατί κολλήσαμε χωρίς λόγο σε μερικές αν και σε μία είχαμε 0.2 χρόνο επίθεσης. Ο Μακλιν του δεύτερου ημιχρόνου μπορεί να βοηθήσει πολύ την ομάδα, του πρώτου όχι tongue.gif
Hip
Απιστευτο που καποιοι συνεχιζουν την κουβεντα για τον Ρομπερτς ακομα και τωρα. Και δεν λεω για τα 5/5 τριποντα, αλλα για το πρωτο καλαθακι στην παραταση.Ετσι ξεκινας σωστα μια παραταση, οποιος ξερει καταλαβαινει τι θελω να πω (Cool!!!). Και ακομα καμια κουβεντα για το πολυ καλο παιχνιδι του Μακλιν.
Υ Γ Ο "εγκληματιας" Παπανικολαου που κοντεψε να χασει το παιχνιδι ( μηπως οι διαιτητες το εκαναν αυτο; ) τελειωσε με 6 ασιστ.
ΥΓ2 Ενταξει, ενα παιχνιδι δεν σημαινει τιποτα, αλλα δεν ειναι ντροπη να αναρωτηθει καποιος "μηπως ειμαι καπου λαθος;" Η αμφιβολια ειναι καλη, αν δεν ειναι μονοπλευρη.
Quincy
QUOTE(Hip @ Nov 15 2017, 20:05 ) *
Υ Γ Ο "εγκληματιας" Παπανικολαου που κοντεψε να χασει το παιχνιδι ( μηπως οι διαιτητες το εκαναν αυτο; ) τελειωσε με 6 ασιστ.


Συμφωνώ ότι ο Παπανικολάου ήταν πολύ καλός σήμερα. Αλλά εκείνη η πάσα -ασχέτως σφυρίγματος- ήταν λάθος, δεν υπήρχε λόγος να ρισκάρει.

Να προσθέσω και δυο ΦΟΒΕΡΕΣ άμυνες του Παπ στην παράταση. Ένα κλέψιμο στην αρχή, και την τάπα στον Datome προς το τέλος.
T.W.Is.M.
Στο ημιχρονο ελεγα οτι παλι 30 ποντους εχουμε βαλει και παμε να πιασουμε με το ζορι τους 60. Οι 40 που ειχαμε δεχτει δεν ηταν τοσο πολλοι μεσα στην Κωνσταντινουπολη απο τη Φενερμπαχτσε. Για να κερδισεις εκει μεσα πρεπει να πετυχεις ενα απ τα δυο: ειτε να παιξεις πολυ καλη αμυνα και να τους κρατησεις κατω απο τους 75 ειτε να εισαι πολυ αποτελεσματικος και ευστοχος στην επιθεση και να φτασεις τους 85+. Τελικα χρειαστηκαν και τα δυο! Παντως οχι με 50, αλλα ουτε με 70 δεν μπορεις να κανεις νικη σε τετοια εδρα.
Σημερα επαιξαν πολυ καλυτερα και οι νεοι ξενοι. Θα ξεχωρισω ομως το Στρελνιεκς κι ας μην ηταν τοσο εντυπωσιακος στατιστικα οσο ο Ρομπερτς. Ηταν ο πιο ουσιαστικος και αυτος που εδειξε οχι να βρισκεται απλα σε μια καλη μερα, αλλα να παιζει το παιχνιδι του, αυτα που μπορει να κανει μεσα στο γηπεδο με αποτελεσματικο τροπο. Ολες αυτες τις μερες γραφονταν πραγματα για το ΜακΛιν, για τον Τομπσον, για το Ρομπερτς. Νομιζω οτι ηταν πολυ αδικα, τουλαχιστον για τους 2 πρωτους. Ο Ρομπερτς εχει ακομα πραγματα να αποδειξει, αλλα ισως τελικα να μην ειναι τοσο κακος οσο εδειξε στην αρχη. Θα τον δουμε στη συνεχεια.
Ελπιζω ακομα ο Σφαιροπουλος να συνειδητοποιει κατι. Το συγχρονο μπασκετ στηριζεται στην ταχυτητα, το σουτ και την ενεργεια. Χρησιμοποιει πολυ το smallball και τα ελαφρια σχηματα. Με ενα τετοιο γυρισε το ματς απο το -13 και θα πρεπει να το υπολογιζουμε σαν μια λυση. Να γινω και λιγο κακος;(οχι με τον παιχτη) Στην εποχη που ανθει το smallball και οι κοντοι ευελικτοι σεντερ ποσο μπορεις να στηριζεσαι σε ενα βαρυ πενταρι; Οσο κι αν ειναι καλος και θαυμαζω την προοδο του.
Το μεσημερι σκεφτομουν οτι αν χαναμε σημερα(που το θεωρουσα πολυ πιθανο) θα ηταν η 3η σερι ηττα στην Ευρωλιγκα, κατι που δεν ειχαμε παθει περσι παρα μονο οταν εξασφαλιστηκε η 3η θεση και το πλεονεκτημα εδρας. Θα ηταν ενα ασχημο δειγμα για την προοπτικη του φετινου Ολυμπιακου. Αραγε η νικη ειναι ενα αντιστοιχα θετικο δειγμα;

Δυστυχως τη νικη σε αυτο το γηπεδο την καναμε σημερα και οχι τοτε που μετρουσε περισσοτερο...
tzagasdog
πολύ κρίσιμο παιχνίδι από πλευράς ψυχολογίας. Μπράβο στην ομάδα. Το roller coaster των συναισθημάτων πρέπει να το συνηθίσουμε γιατί η σεζόν είναι τεράστια.
sni79per
QUOTE(sni79per @ Nov 15 2017, 17:14 ) *
Ισως χρειαζεται ενα διπλο μιας κ ο προεδρος μας απογοητευτηκε περυσι με την κατακτηση της γιουρολιγκ απο το Ζοτς.
Ε να χαρει λιγο φετος.


εγω σας τα λεγα!
ενταξει εχουμε χαρουμενο προεδρο ισως μας φερει κ ψηλο.
σας διαβαζω (ειδικα οταν χανετε) κ ειλικρινα μονο το 10% εχει εικονα της ομαδας του εδω κ χρονια.
το_καλύτερο_3d
QUOTE (T.W.Is.M. @ Nov 15 2017, 22:14 ) *
Δυστυχως τη νικη σε αυτο το γηπεδο την καναμε σημερα και οχι τοτε που μετρουσε περισσοτερο...

Δεν ηταν σε αυτό το γηπεδο ο τελικος. smiley.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(το_καλύτερο_3d @ Nov 15 2017, 22:18 ) *
Δεν ηταν σε αυτό το γηπεδο ο τελικος. smiley.gif


Δικιο εχεις...
Σε αυτη την πολη με αυτο τον αντιπαλο λοιπον.
RipCity
QUOTE (T.W.Is.M. @ Nov 15 2017, 21:14 ) *
Να γινω και λιγο κακος;(οχι με τον παιχτη) Στην εποχη που ανθει το smallball και οι κοντοι ευελικτοι σεντερ ποσο μπορεις να στηριζεσαι σε ενα βαρυ πενταρι; Οσο κι αν ειναι καλος και θαυμαζω την προοδο του.


Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι με τον Σέρβο στο παρκέ η ομάδα είχε θετικό πρόσημο. Θα ψάξω και το +-, αλλά η εικόνα με Μιλουτίνοφ ήταν πολύ καλύτερη από ότι με Μακλίν κι ας "έμεινε" το πάθος του Αμερικανού.
T.W.Is.M.
QUOTE(RipCity @ Nov 15 2017, 22:23 ) *
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι με τον Σέρβο στο παρκέ η ομάδα είχε θετικό πρόσημο. Θα ψάξω και το +-, αλλά η εικόνα με Μιλουτίνοφ ήταν πολύ καλύτερη από ότι με Μακλίν κι ας "έμεινε" το πάθος του Αμερικανού.


Πολυ πιθανον, αλλωστε δεν ηταν κακος ο Μιλουτινοφ και σημερα. Ομως απο εναν παιχτη ρακετας που ξερει μπασκετ και εχει παιχνιδι στο low post περιμενεις να φερει φθορα στην αντιπαλη φροντλαιν και να δωσει ποντους. Σε αρκετα παιχνιδια βλεπουμε να μη συμβαινει, οχι γιατι ο Σερβος ειναι κακος, αλλα γιατι η αντιπαλη αμυνα προσαρμοζεται πανω του και τον περιοριζει. Κι αν με αυτο δοθει χωρος στους υπολοιπους να κανουν τη ζημια, καλως. Αν ομως δεν κανουν τη ζημια οι υπολοιποι, βλεπουμε το εργο που ειδαμε εναντιον του ΠΑΟ.
Χωρις να φταιει απολυτα και παντα ο ψηλος γι αυτο...
RipCity
QUOTE (T.W.Is.M. @ Nov 15 2017, 21:52 ) *
Πολυ πιθανον, αλλωστε δεν ηταν κακος ο Μιλουτινοφ και σημερα. Ομως απο εναν παιχτη ρακετας που ξερει μπασκετ και εχει παιχνιδι στο low post περιμενεις να φερει φθορα στην αντιπαλη φροντλαιν και να δωσει ποντους. Σε αρκετα παιχνιδια βλεπουμε να μη συμβαινει, οχι γιατι ο Σερβος ειναι κακος, αλλα γιατι η αντιπαλη αμυνα προσαρμοζεται πανω του και τον περιοριζει. Κι αν με αυτο δοθει χωρος στους υπολοιπους να κανουν τη ζημια, καλως. Αν ομως δεν κανουν τη ζημια οι υπολοιποι, βλεπουμε το εργο που ειδαμε εναντιον του ΠΑΟ.
Χωρις να φταιει απολυτα και παντα ο ψηλος γι αυτο...


Εϊναι ξεκάθαρα θέμα guard αυτό. Εντάξει δεν είναι κι ο Σακίλ για να τους πάρει μόνος του. Πρόκειται για παίκτη που βλέπει γήπεδο τρομερά κι όμως δε το εκμεταλλευόμαστε ακόμα. Λογικά η επιστροφή Σπανούλη θα είναι ευεργετική και για τα δύο πεντάρια μας.

btw +9 είχε ο Milutinov σήμερα, 0 o McLean.
MustGK
QUOTE (Quincy @ Nov 15 2017, 21:58 ) *
Βαθμολογικά -και ψυχολογικά θα λεγα- "ρεφάραμε" την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής στο ΣΕΦ.


Αν και μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό θα έχει αξία μόνο αν δεν γίνει άλλη γκέλα. Γενικά έχει πολύ δρόμο η Ευρωλίγκα και θέλει υπομονή από όλους. Οι έδρες σπάνε για πλάκα βλέπε Μακάμπι και Φενερ από Ολυμπιακό, βλέπε ΣΕΦ από ΠΑΟ, βλέπε Μάλαγα από την Ζλγίρις, βλέπε Βαρκελώνη και Μκάμπι από την Εφές. Γενικά γίνεται ένας χαμός.
RipCity
Κλαίω χαχαχαχαχα

Click to view attachment
Coach Periklis
T.W.Is.M.
Μαλλον κατι δε λειτουργει καλα στη Φενερμπαχτσε για να τα λεει αυτα ο Ομπραντοβιτς. Σιγουρα καπου αποσκοπει, ισως παιζει ρολο οτι μεθαυριο παει στη Μοσχα να παιξει με την ΤΣΣΚΑ και θελει να εξασφαλισει οτι δε θα αδικηθει(γιατι ευνοικη διαιτησια εκει μεσα δεν παιρνουν ουτε οι Cavaliers).
qspock
Εχει δικιο ο Ζοτς: Αμα σφυρουσαν εστω ενα φαουλ υπερ του Ολυμπιακου θα τον στελνανε στις βολες οπου πιθανοτατα θα τις εχανε! tongue.gif Οποτε πραγματι, η διαιτησια φταιει που κερδισε ο Ολυμπιακος! ugly8.gif ugly_tocktock.gif

Μη το ψαχνετε. Χωρις Ουντο και Μπογκντανοβιτς, η Φενερ δεν ειναι η ιδια. Για να παει final four θελει ΠΟΛΥ σπρωξιμο.
Εκει αποσκοπει αυτο που κανει ο Ομπραντοβιτς. Δεν ειναι η πρωρη φορα, ξαναμιλησε για διαιτησια στο ΟΑΚΑ με ΠΑΟ.
Φετος θα τον ακουμε συνεχεια. ΤΑ ΣΚΑΜΝΑΚΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ οι παιχτες του δε τα βλεπει ομως. Αν βρεθεις κατω απο το καλαθι τους θα φας απο πισω σφαλιαρα, κλωτσια και καρατια στα χερια διχως φαουλ! Απο μπρος σκαμνακι. Ακομη κι ο Σλουκας το εμαθε, με Μιλουτινοφ σε ενα απο τα τελευταια του καρφωματα τον σπρωχνει με αγκωνες και χερια, ο Μιλου στραβωνει το σωμα για να καρφωσει και τελικα τα καταφερνει! biggrin.gif

Η πιο βρωμικη ομαδα ειναι αυτη η Φενερ. Η Λιμοζ του 93 μοιαζει σοφτ μπροστα της, σκετες ΝΟΥΛΕΣ!

Manu7
Πάσχα και Χριστούγεννα μαζί που θα έλεγε και ο μεγάλος Ιωάννου..

Τεράστια νίκη για την ψυχολογία κυρίως. Το χρειαζόταν η ομάδα αυτό και κυρίως οι παίχτες.

Τώρα για δικαιώσεις Σφαιρόπουλου τα ακούω βερεσέ.

Το σημερινό ματς απέδειξε κύριε προπονητά μας που δεν σηκώνεις μύγα στο σπαθί σου ότι όσο καλή άμυνα και να παίξεις αν δεν βάλεις τη ρημάδα τη μπάλα στο καλάθι δεν κερδάς ούτε στο γυναικείο. Με 50-60 πόντους δεν πας πουθενά.

Ο Ρόμπερτς σήμερα έπαιξε σαν τον παιχταρά που θέλαμε το καλοκαίρι στα γκαρντ. Και από κόντα ο ρολίστας Στρέλνιεξ σε συνδυασμό με τον Πριντέζαρο. Αν το combo guard σου σουτάρει έτσι για ποια άμυνα μιλάμε;

Αυτό χρειαζόταν ο Ολυμπιακός το καλοκαίρι. Μένει τώρα να φανεί αν συνεχίσει στα ίδια επίπεδα που δυστυχώς αμφιβάλλω. Μακάρι να μας διαψεύσει όλους.

Ο μόνος που δεν διαψεύδεται είναι ο Σφαιρόπουλος. Πρέπει να κάτσει να δουλέψει τη ρημάδα την επίθεση του αφού η δικιά του η θέση δεν κουνιέται, πρέπει κάτι να παρουσιάσει.
D-Wade
QUOTE(RipCity @ Nov 15 2017, 23:19 ) *
Κλαίω χαχαχαχαχα

Click to view attachment

Sence Of Defence
Η ομάδα μπήκε προσυλωμενα στο παρκέ και ήταν κοντά στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο με μερικές διακυμανσεις στο σκορ. Πηραμε διαφορά στην οποία αντέδρασε η Φενερ και μας πέρασε με 11 πόντους. Στα συν ότι είχαμε καθαρό μυαλό και βγάλαμε αντίδραση και καλυψαμε την διαφορά ώστε στα 2 και 47 να είμαστε καμιά 10αρια πόντους μπροστά. Το τι έγινε με τα σφυριγματα το αφήνω και κρατάω ότι η ομάδα μας κατάφερε να βγάλει κάποια σουτ ελεύθερα, κατάφερε να βάλει την μπάλα στο ζωγραφιστο, δεν κατάφερε να πάρει τα σφυριγματα των επαφών λόγω έδρας μάλλον. Η άποψη μου είναι ότι οι παίκτες μπορούν να παίξουν ομαδικό μπάσκετ, το ταλέντο υπάρχει, το σουτ υπάρχει λείπει όμως η καλή δημιουργία. Ίσως καταφέρει ο σφαιροπουλος να βγάλει συστήματα για να καλυφθεί αυτό το αρνητικό. Βάλαμε 10 τρίποντα, σουταραμε 11 βολές ενώ η φενερ 24, αυτό τα λέει όλα. Στα ριμπάουντ όπως είχα πει στην αρχή η ομάδα μας έπρεπε να δείξει διάθεση και το έκανε. Συντριπτική διαφορά νομίζω 35 εμείς έναντι 24 της φενερ. Η νίκη αυτή ήταν βόμβα οξυγόνου και αυτοπεποιθησης καθώς και παιχνίδι εμπειρίας. Μέσα από τέτοια παιχνίδια σε τέτοιες έδρες με τέτοιες ομάδες σφυριλατειται ο χαρακτήρας μας και το refuse to loose. Μπράβο στην ομάδα, θέλει πολύ δουλειά στα σημεία και αν, το τονίζω, ΑΝ δεσουνε όλοι μαζί θα έχουμε μία απρόβλεπτη ομάδα δεδομένου και με την επιστροφή του σπανουλη. Κρατάμε χαμηλά το κεφάλι και συνεχίζουμε.
basket72
Η μεγαλύτερη νίκη για φέτος στη διοργάνωση και η η μεγαλύτερη νίκη της ομάδας εκτός έδρας (από τις πολλές) των τελευταίων ετών σε κανονική περίοδο.
Η καλύτερη άμυνα της λίγκας, ο Ζοτς, η πυρακτωμένη έδρα, η ροστεράρα κι από την άλλη οι πουθενάδες με τα κόκκκινα.
Μπράβο τους. Εκεί στο ΣΕΦ κάποιοι σκίζονται στη δουλειά κι επιπλέον ξέρουν κι τι εστί φιλότιμο.
Μπράβο και στον Rankin που για μια ακόμη φορά γίνεται παράδειγμα προς μίμηση με τα χοπ - χοπ του smiley.gif

Ένα σχόλιο που θα έπρεπε να ήταν αυτονόητο. Προφανώς κι ο κοόυτς θέλει πιο πολλούς πόντους μπροστά αλλιώς θα κράταγε τον τανάλια τον Χάκετ ή άντε κάποιον άλλο αντίστοιχο τανάλια -αντί του δαντελένιου Ρόμπερτς, θα έπαιρνε καμιά αράχνη στο 5 αντί Τζαμέλ, ακόμα και στο 4 όταν τραυματίστηκε ο Τιλί θα κοίταγε να πάρει κάνα ντούκι (έστω κι από τους φθηνούς) αντί του χερά Γουίλτζερ. Αφήνω τον Στρέλνιεξ που επίσης τα κολλάει άμα λάχει γιατί αυτόν τον πήρε ας ούμε στη θέση του Ερίκου.
Προς τα εκεί πορεύτηκε το καλοκαίρι ο Σφαιρό με τα λάθη κι τα σωστά του και για αυτό ακόμα η ομάδα χτίζεται, είναι σε μεταβατικό στάδιο με ότι αυτό συνεπάγεται. Αλλά όχι βρε σεις ότι δεν το προσπάθησε αν μη τι άλλο από το καλοκαίρι και δώθε. Απλώς καμιά φορά δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να περάσεις από κάτι δοκιμασμένο (και πετυχημένο) σε κάτι καινούργιο.
basket72
QUOTE (T.W.Is.M. @ Nov 15 2017, 23:31 ) *
Μαλλον κατι δε λειτουργει καλα στη Φενερμπαχτσε για να τα λεει αυτα ο Ομπραντοβιτς. Σιγουρα καπου αποσκοπει, ισως παιζει ρολο οτι μεθαυριο παει στη Μοσχα να παιξει με την ΤΣΣΚΑ και θελει να εξασφαλισει οτι δε θα αδικηθει(γιατι ευνοικη διαιτησια εκει μεσα δεν παιρνουν ουτε οι Cavaliers).


Ο Ζοτς( που θαυμάζω όσο κανέναν άλλο στο πόστο-αυτό έλειπε κιόλας να μην τον θαυμάζω! )έχει δείξει κι άλλες φορές στο παρελθόν ότι έχει καλομάθει και δεν χωνεύει την ήττα-ούτε την παραδέχεται εκτός κι αν αυτή έρχεται με εμφατιικό τρόπο. Επειδή είναι γάτος προφανώς κι έχει το επόμενο ματς στο μυαλό του κόντρα στον κουμπάρο και προετοιμάζει έδαφος, ωστόσο έχω την εντύπωση ότι πρόκειται περισσότερο για αντίδραση της στιγμή. Τι να κάνουμε, δεν είναι κι ο θεός, έχει κι αυτός τα ελαττώματά του.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.