Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Μεταγραφές 2018-2019
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
yorgos
Νίκες δεν ξέρω αν θα παίρνει, αλλά κλάσικ θα δούμε καρφωματάρες και χάιλάιτς από τον κόουτς Μπάρτζι.
pan24
Hilliard στην Μπασκονια που λογικα κλεινει το ροστερ
stefkorner
QUOTE (pan24 @ Aug 13 2018, 18:16 ) *
Hilliard στην Μπασκονια που λογικα κλεινει το ροστερ



ποσες φορες τον εβαλα σε ροστερ μου για παο,αυτο το καλοκαιρι (οπως και τον Σιλντς φυσικα )
θα προκειται και για πλ οικονομικη περιπτωση!δεν παιζει να μην τον κανει αποσβεση και με το παραπανω..ο Κερεχετα
pan24
QUOTE (stefkorner @ Aug 13 2018, 12:35 ) *
ποσες φορες τον εβαλα σε ροστερ μου για παο,αυτο το καλοκαιρι (οπως και τον Σιλντς φυσικα )
θα προκειται και για πλ οικονομικη περιπτωση!δεν παιζει να μην τον κανει αποσβεση και με το παραπανω..ο Κερεχετα

Το ασυνηθιστο για Κερεχετα ειναι οτι μιλαμε για μονοετες συμβολαιο
Αν βγαλει ματια θα τον χασει τσαμπα

Μαλλον θα ηταν κοκκινη γραμμη του παικτη και πιθανως η μεταγγραφη αργησε τοσο με τον παικτη να ψαχνει μεχρι τελους για nba
G-arenas
QUOTE (stefkorner @ Aug 13 2018, 12:35 ) *
ποσες φορες τον εβαλα σε ροστερ μου για παο,αυτο το καλοκαιρι (οπως και τον Σιλντς φυσικα )
θα προκειται και για πλ οικονομικη περιπτωση!δεν παιζει να μην τον κανει αποσβεση και με το παραπανω..ο Κερεχετα

ναι και εγω τον ηθελα σε μας. μαλιστα οταν εφυγε ο ντενμον και λεγανε οτι θα εχουμε παραπανω μπατζετ για το 4, εγω ειχα προτεινει καλυτερα να παιρναμε jarrod jones+hilliard παρα 4αρι πιο ακριβο+λοτζο.

τελικα πηραμε φθηνο 3αρι, ουτε καν 4ααρι δηλαδη και λοτζο. κριμα θα ηταν πολυ καλο fit για την ομαδα αλλα με τσαβι μην περιμενουμε τετοιες λυσεις.

το μονο που μενει τωρα ειναι να δουμε αν θα πιασει στην μπασκονια, που αν πιασει βλεπω την μπασκονια ακομα και 4αδα!
basket72
Τον γυρόφερνε καιρό όντως τον Χίλιαρντ κι τελικά τα κατάφερε αποδεχόμενος ο τελευταίος τον έναν χρόνο συμβολαίου. Έτσι κι αλλιώς αυτός ο χρόνος είναι όλα τα λεφτά για τους Βάσκους.
Δεν θα μείνουν εκεί όμως. Θέλουν ακόμα έναν παίκτη για το 4 ως αλλαγή το Τόκο κι ίσως έναν ακόμα στην περιφέρεια είτε στη θέση του Ουέρτας είτε κάποιον γηγενή ως συμπλήρωμα στην περίπτωση που μείνει ο Μαρσελίνιο.

Έχουν ξεκάθαρο στόχο για φέτος στη Βιτόρια. wink.gif
mixalisgate7
QUOTE
Free agent big man Tarik Black and EuroLeague club Maccabi Tel Aviv have reached an agreement on a deal, a source told Sportando. The former Kansas Jayhawk will be playing in Europe for the first time in his career after he spent the past four seasons in the NBA with the Los Angeles Lakers and Houston Rockets.


ΠΗΓΗ
basket72
QUOTE (G-arenas @ Aug 17 2018, 13:11 ) *
ο νορις κοουλ πηγε αβελινο. και λεω εγω δεν θα μπορουσαμε να τον εχουμε αντι του λεκα? ποσα να πηρε στην αβελινο?


Είπα να σου απαντήσω εδώ που είναι το σωστό το τόπικ.
Το (μονοετές)συμβόλαιό του κυμαίνεται από 450χιλ.-500 χιλ. ντόλαρς. Είναι όμως άνευ ρήτρας wink.gif

Στο σημείο αυτό να πω ότι στο χθεσινό του άρθρο το σπορτ24 έχει τις παραλέιψεις του (σιγά το νέο- θα μου πει κανείς biggrin.gif ). Βάζει ως παίκτες της Αβελίνο τόσο τον Σ.Λαούάλ (που απειλεί με προσφυγές κ) όσο κι τον Φεσένκο αλλά κι τον Ουέλς που από ότι βλέπω μονοετές υπέγραψε και δεν τον έχω δει στο ρόστερ της νέας σαιζόν,ούτε έχω διαβάσει αν ανανέωσε ή αν όχι. Οι Φεσένκο κι Λαουάλ, πάντως σίγουρα δεν θα είναι στο Αβελίνο.

Σε κάθε περίπτωση, έχει κάνει μεταγραφάρες η Αβελίνο με Κ. Γκριν κι Ντ. Νίκολς αλλά κι Σάικς δευτερευόντως. Θα βοηθήσει κι ο Εντιαγέ (καλύτερος μπλοκέρ του Τσάμπιονς) κι ο νιόφερτος Κοστέλο στους ψηλούς.
ΚΑρφί για τελικούς Lega A και κούπα στο Τσάμπιονς το Λιγκ.
Φαβορί μεγάλο για το Τσάμπιονς λοιπόν, όχι όμως ακλόνητο όσο είναι η Λόκο στο Eurocup που πήρε κι Μ. Φαλ κι έφτιαξε ρόστερ ομάδας για 8αδα στην Ευρωλίγκα!!
stefkorner
εκλεισε Μονακο ο Τζαροντ Τζοουνς!
με τον ενα η τον αλλο τροπο τον βλεπω ευρωλιγκα του χρονου..(γιατι οχι και με την Μονακο ,που ειναι απο τα πρωτα φαβορι για κατακτηση eurocup)

Ginobili
QUOTE(stefkorner @ Aug 20 2018, 09:15 ) *
εκλεισε Μονακο ο Τζαροντ Τζοουνς!
με τον ενα η τον αλλο τροπο τον βλεπω ευρωλιγκα του χρονου..(γιατι οχι και με την Μονακο ,που ειναι απο τα πρωτα φαβορι για κατακτηση eurocup)

Αποκλείεται να κόστισε περισσότερα από τα 500Κ του Τομας σε εμάς.Ενώ ήταν συμφωνα με το ρεπορταζ στην λίστα του Πασκουάλ,ο καταλανός προτίμησε την ασφάλεια και την σιγουριά που του δίνει ο Τομας,επειδή τον ξέρει...
Μπασκετικά μου αρέσει πιο πολύ από τον Τόμας(ο οποίος ειναι πιο παίκτης ομάδας),αλλά θα φανεί στην πράξη....Πάντως αν κάνει πολύ καλή χρονιά με την Μονακό,θα ανέβει κατακορυφα το κασέ του.
pan24
Στο χερι του Τζοουνς ειναι
Αν κανει σε ομαδα απο τις καλυτερες του eurocup χρονια σαν την περσινη θα βρεθει Ευρωλιγκα

Ομως για φετος το οτι κανενας Ευρωλιγκατος δεν τον προτιμησε ενω το κασε του για αυτα τα δεδομενα ηταν χαμηλο λεει καποια πραγματα
Οπως λεει και για τον Norris Cole που κατεληξε Αβελινο παρα τα καλα νουμερα του στην Μακαμπι και την Ζαλγκιρις που ψαχνει ασσο να τον απορριπτει οταν τον προτεινε ο μανατζερ του συμφωνα με τον πιο αξιοπιστο Λιθουανο δημοσιογραφο
Ginobili
QUOTE(pan24 @ Aug 20 2018, 11:23 ) *
Στο χερι του Τζοουνς ειναι
Αν κανει σε ομαδα απο τις καλυτερες του eurocup χρονια σαν την περσινη θα βρεθει Ευρωλιγκα

Ομως για φετος το οτι κανενας Ευρωλιγκατος δεν τον προτιμησε ενω το κασε του για αυτα τα δεδομενα ηταν χαμηλο λεει καποια πραγματα
Οπως λεει και για τον Norris Cole που κατεληξε Αβελινο παρα τα καλα νουμερα του στην Μακαμπι και την Ζαλγκιρις που ψαχνει ασσο να τον απορριπτει οταν τον προτεινε ο μανατζερ του συμφωνα με τον πιο αξιοπιστο Λιθουανο δημοσιογραφο

Στον αυτοματοποιημένο-ρομποτικό τρόπο παιχνιδιού του Σάρας..φρονώ ότι και τσάμπα να του προσφερόταν ο Κοουλ...δεν θα τον έπαιρνε στην Ζάλγκιρης.. rolleyes.gif
Είναι κατά κάποιον τρόπο,ο ίδιος λόγος για τον οποίον ο δικός μας Τζέιμς,δεν προτιμήθηκε από ομάδα τοπ8 (σαν οργανισμός) Ευρωλίγκα..
G-arenas
QUOTE (pan24 @ Aug 20 2018, 13:23 ) *
Στο χερι του Τζοουνς ειναι
Αν κανει σε ομαδα απο τις καλυτερες του eurocup χρονια σαν την περσινη θα βρεθει Ευρωλιγκα

Ομως για φετος το οτι κανενας Ευρωλιγκατος δεν τον προτιμησε ενω το κασε του για αυτα τα δεδομενα ηταν χαμηλο λεει καποια πραγματα
Οπως λεει και για τον Norris Cole που κατεληξε Αβελινο παρα τα καλα νουμερα του στην Μακαμπι και την Ζαλγκιρις που ψαχνει ασσο να τον απορριπτει οταν τον προτεινε ο μανατζερ του συμφωνα με τον πιο αξιοπιστο Λιθουανο δημοσιογραφο

δεν νομιζω οτι πολλες ομαδες εψαχναν 4αρια φετος και αν αυτες εψαχναν σαφως και θα επαιρναν παικτη απο το πρωτο ραφι οπως η μπαρτσα τον κρις.

απο κει και περα σε εμας λογο κασε και τροπο παιχνιδιου μας ταιριαζε, αφου ποιον να φερεις καλυτερο με 500 χιλ μπατζετ? ακομα και με 700 δυσκολα θα βρισκαμε κατι καλυτερο φετος. και τελικα πηραμε 3αρι αντι για 4αρι.

σε εμας θα μου αρεσε ο Cole αν αντι του κιθ ειχαμε κοπονεν. νικ-κοπονεν-παππας-cole. θα πιεζε σε αμυνα, θα ετρεχε την ομαδα πολυ, θα σκοραρε πολυ και στην καλη του μερα θα σκοτωνε πολλους. για 6ος παικτης μια χαρα θα ηταν συν οτι δεν θα ειχαμε θεμα αν δεν επαιζε ο νικ.

τωρα ναι οντως αν κανει καλη χρονια στην μονακο ο jones του χρονου δυσκολα θα θελει κατω απο 700.
stefkorner
Norris Cole ειπατε ;;;
εδω παρτε βομβα Ζενιτ
basket72
QUOTE (stefkorner @ Aug 20 2018, 20:17 ) *
Norris Cole ειπατε ;;;
εδω παρτε βομβα Ζενιτ


H μια ομάδα όμως θα παίξει στο Τσάμπιονς το Λιγκ κι η άλλη στο Γιούροκαπ. Υπάρχει σοβαρή διαφορά στο επίπεδο.
Μεταγραφάρα, το κάθε άλλο βέβαια.
Άλλη μια καλή ομάδα προστίθεται στη λίγκα. Έχει Καράσεφ, Σιμόνοβιτς και πήρε κι Τζ.Ρέινολντς κι Τζ. Ούτχοφ στους ψηλούς κι ενώ στα γκαρντ πήρε τον βελτιωμένο Φ.Σκράμπ αλλά κ τον Σ. Άρμαντ από την Τουρκική λίγκα.
stefkorner
QUOTE (basket72 @ Aug 21 2018, 02:22 ) *
Άλλη μια καλή ομάδα προστίθεται στη λίγκα. Έχει Καράσεφ, Σιμόνοβιτς και πήρε κι Τζ.Ρέινολντς κι Τζ. Ούτχοφ στους ψηλούς κι ενώ στα γκαρντ πήρε τον βελτιωμένο Φ.Σκράμπ αλλά κ τον Σ. Άρμαντ από την Τουρκική λίγκα.


μας εχει συνηθισει τα τελευταια χρονια σε καλα ροστερ και με πολυ ακριβες προσθηκες επιπεδου euroleague η Ζενιτ,το θεμα ειναι οτι συνεχιζει να μην πλησιαζει καν σε εξοδο στην ευρωλιγκα!ειτε μεσω eurocup ,ειτε μεσω 2ης θεσης στην vtb!
να δουμε για ποσο ακομα θα ριχνει τοσα πολλα λεφτα ο χορηγος ( ; ) η/και θα μενει coach ο Καρασεφ... rolleyes.gif
stefkorner
εβανς νταρουσαφακα

σε καλο πιστευω τους βγηκε ,που χαλασε του Κορει Τζεφερσον και πηραν αντ αυτου τον Εβανς!τον θεωρω σοβαροτερη περιπτωση παικτη !πιο ταλαντουχου δεν ξερω..αλλα πιο σοβαρο σιγουρα !
παραμενει βεβαια σχετικα φτωχο το ροστερ ,για την φετινη ευρωλιγκα ! συγκαταλεγεται για μενα στα 2-3 πιο αδυναμα
Johnny Marv
Γενική απορία ... μεταξύ αρτουρας Μιλακνις και μαϊκλ Ρολλ ποιος σας γεμίζει το μάτι περισσότερο ;
RipCity
O Milaknis είναι αρκετά χαμηλού επιπέδου παίκτης σε όλα τα υπόλοιπα πλην του σουτ, που ναι elite. Είναι για πολύ συγκεκριμένα πράγματα.
basket72
Λογικά κλείνει ρόστερ η Μπασκόνια με την απόκτηση του Βόσνιου Α. Πενάβα ως συμπληρωματικού PF.
Έχει ενδιαφέρον ως κίνηση (πόσο μάλλον όταν γίνεται από τη συγκεκριμένη ομάδα) κι ας ξενέρωσαν λιγάκι οι φίλοι της Μπασκόνια.

Από όσα είδα κι διάβασα, μιλάμε για παίκτη που έχει έφεση στο ριμπάουντ, ξέρει μπάσκετ, στην επίθεση μάλιστα θυμίζει 3αρι ο τρόπος που παίζει (παίζει στα πόδια τον αντίπαλο κι έχει καλή τεχνική κι ωραίο drive)κι έχει μέλλον ως μια τίμια δευτεροπρώτη λύση στο 4, στα παρκέ της Ευρώπης.

Προς το παρόν, να ελπίζουν ότι ο Σενγκέλια δεν θα βγάλει τους γνωστούς τραυματισμούς του ενώ πέραν του Βόσνιου έχουν κι τον Φόιγκτμαν για ποιοτικά λεπτά στο 4 κι βέβαια και τον Σιλντς αν χρειαστεί.

Υπάρχει κι το θέμα με το (γεωργιανό)διαβατήριο του Τζάνινγκ που όταν τελεσφορήσει, ενδεχομένως να κινηθούν κι για έναν ακόμη κοντό, σε συνάρτηση με την αγωνιστική κατάσταση του Γκρέιντζερ.

Περιμένουν πολλά από τους Βιλτόσα (κυρίως) κι Πουαριέ που λογικά φέτος θα ανέβουν κι άλλο.
RipCity
QUOTE (basket72 @ Sep 3 2018, 11:39 ) *
Λογικά κλείνει ρόστερ η Μπασκόνια με την απόκτηση του Βόσνιου Α. Πενάβα ως συμπληρωματικού PF.
Έχει ενδιαφέρον ως κίνηση (πόσο μάλλον όταν γίνεται από τη συγκεκριμένη ομάδα) κι ας ξενέρωσαν λιγάκι οι φίλοι της Μπασκόνια.

Από όσα είδα κι διάβασα, μιλάμε για παίκτη που έχει έφεση στο ριμπάουντ, ξέρει μπάσκετ, στην επίθεση μάλιστα θυμίζει 3αρι ο τρόπος που παίζει (παίζει στα πόδια τον αντίπαλο κι έχει καλή τεχνική κι ωραίο drive)κι έχει μέλλον ως μια τίμια δευτεροπρώτη λύση στο 4, στα παρκέ της Ευρώπης.

Προς το παρόν, να ελπίζουν ότι ο Σενγκέλια δεν θα βγάλει τους γνωστούς τραυματισμούς του ενώ πέραν του Βόσνιου έχουν κι τον Φόιγκτμαν για ποιοτικά λεπτά στο 4 κι βέβαια και τον Σιλντς αν χρειαστεί.

Υπάρχει κι το θέμα με το (γεωργιανό)διαβατήριο του Τζάνινγκ που όταν τελεσφορήσει, ενδεχομένως να κινηθούν κι για έναν ακόμη κοντό, σε συνάρτηση με την αγωνιστική κατάσταση του Γκρέιντζερ.

Περιμένουν πολλά από τους Βιλτόσα (κυρίως) κι Πουαριέ που λογικά φέτος θα ανέβουν κι άλλο.


αυτός ο παίκτης που λες ότι μοιάζει με 3άρι, έχει καλή τεχνική και drive πως έβαζε 4 τάπες μ.ό.? Με παιδάκια έπαιζε?
basket72
QUOTE (RipCity @ Sep 3 2018, 12:48 ) *
αυτός ο παίκτης που λες ότι μοιάζει με 3άρι, έχει καλή τεχνική και drive πως έβαζε 4 τάπες μ.ό.? Με παιδάκια έπαιζε?

Στο NCAA rolleyes.gif έπαιζε κάποιοι θα ήταν κι μικρότεροι φαντάζομαι... Πρέπει να τελείωσε πρώτος στο NCAA σε κοψίματα- ελκυστικό στατιστικό, το δίχως άλλο.
Έχει μακριά χέρια πάντως, κάτι που τον βοηθάει σε τάπες -ριμπ.

Ο Τσέμα ντε Λούκας έχει στο τουίτερ του, ένα βιντεάκι από ένα παιχνίδι που σκόραρε 33π κι κατέβασε 15ριμπ. Εμένα μου άρεσε όπως επιτίθεται...Αν συνυπολογίσει κανείς κι την ικανότητά του σε τάπες/ ριμπάουντ, έχει μέλλον το παιδί.

https://comojuega.com/2018/06/19/ajdin-penava/
benchwarmer
QUOTE(RipCity @ Sep 3 2018, 11:48 ) *
αυτός ο παίκτης που λες ότι μοιάζει με 3άρι, έχει καλή τεχνική και drive πως έβαζε 4 τάπες μ.ό.? Με παιδάκια έπαιζε?


http://www.espn.com/mens-college-basketbal...21/ajdin-penava

Τα περισσότερα ματς είναι με αμφιβόλου ποιότητας αντιπάλους, αλλά και πάλι εντυπωσιακό στατιστικό...
akratacity
QUOTE (basket72 @ Sep 3 2018, 12:39 ) *
Λογικά κλείνει ρόστερ η Μπασκόνια με την απόκτηση του Βόσνιου Α. Πενάβα ως συμπληρωματικού PF.
Έχει ενδιαφέρον ως κίνηση (πόσο μάλλον όταν γίνεται από τη συγκεκριμένη ομάδα) κι ας ξενέρωσαν λιγάκι οι φίλοι της Μπασκόνια.

Από όσα είδα κι διάβασα, μιλάμε για παίκτη που έχει έφεση στο ριμπάουντ, ξέρει μπάσκετ, στην επίθεση μάλιστα θυμίζει 3αρι ο τρόπος που παίζει (παίζει στα πόδια τον αντίπαλο κι έχει καλή τεχνική κι ωραίο drive)κι έχει μέλλον ως μια τίμια δευτεροπρώτη λύση στο 4, στα παρκέ της Ευρώπης.

Προς το παρόν, να ελπίζουν ότι ο Σενγκέλια δεν θα βγάλει τους γνωστούς τραυματισμούς του ενώ πέραν του Βόσνιου έχουν κι τον Φόιγκτμαν για ποιοτικά λεπτά στο 4 κι βέβαια και τον Σιλντς αν χρειαστεί.

Υπάρχει κι το θέμα με το (γεωργιανό)διαβατήριο του Τζάνινγκ που όταν τελεσφορήσει, ενδεχομένως να κινηθούν κι για έναν ακόμη κοντό, σε συνάρτηση με την αγωνιστική κατάσταση του Γκρέιντζερ.

Περιμένουν πολλά από τους Βιλτόσα (κυρίως) κι Πουαριέ που λογικά φέτος θα ανέβουν κι άλλο.

Ο Πεναβα στην καλυτερη να ειναι μια περιπτωση αντιστοιχη του Μητογλου περυσι. Δεν θεωρω οτι ειναι πιο ετοιμος για να αγωνιστει σε αυτο το επιπεδο. Θα εχει ενδιαφερον πως θα διαχειριστει η Μπασκονια τον παιχτη για να συγκρινουμε με την αντιμετωπιση που ειχε περυσι ο Μητογλου η αντιστοιχα ο Τολιοπουλος στον Ολυμπιακο.

Ο νεαρος ο Λετονος που ειχε περυσι στο 4 εμεινε; Μαλμανις νομιζω λεγοταν.
basket72
QUOTE (akratacity @ Sep 3 2018, 14:39 ) *
Ο Πεναβα στην καλυτερη να ειναι μια περιπτωση αντιστοιχη του Μητογλου περυσι. Δεν θεωρω οτι ειναι πιο ετοιμος για να αγωνιστει σε αυτο το επιπεδο. Θα εχει ενδιαφερον πως θα διαχειριστει η Μπασκονια τον παιχτη για να συγκρινουμε με την αντιμετωπιση που ειχε περυσι ο Μητογλου η αντιστοιχα ο Τολιοπουλος στον Ολυμπιακο.

Ο νεαρος ο Λετονος που ειχε περυσι στο 4 εμεινε; Μαλμανις νομιζω λεγοταν.




Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα μου θύμισε Μήτογλου φυσιογνωμικά και στον σωματότυπο. Αλλά παικτικά δεν μοιάζουν ενώ ο Βόσνιος έχει κι πολύ καλύτερα στατιστικά από τον Μήτογλου, πλην του μακρινού σουτ, που υπερτερεί ο Έλληνας ψηλός.

Θα είναι καλύτερος από τον περσινό Μήτογλου.
Άσε που η Μπασκόνια παίζει να έχει και τον καλύτερο σκάουτερ της ηπείρου (Σαλαθάρ) ενώ δεν μασάει να ρίχνει νέους παίκτες στα βαθιά.

Από την άλλη, το έχει το ρίσκο του για μια χρονιά σαν αυτήν, που ο οργανισμός περιμένει πολλά. Πάντως έχουν αφήσει ανοικτό το ενδεχόμενο απόκτησης κι περιφερειακού, ανάλογα με το πως θα πάνε τα πράγματα.

Τον Μαλμάνις τον άφησε ελεύθερο κι τον πήρε η Μπέτις.
Από την άλλη επιστρέφει ο βελτιωμένος Τ. Σεντεκέρσκις για το 3, αδειάζοντας λίγο χώρο στον Σιλντς για το 4, για τις έξτρα περιπτώσεις, π.χ απουσία Σενγκέλια.
Είναι κι ο Γκαρίνο που θα πάρει λεπτά και στο 3 αλλά και στο 2, ενώ κι ο Χίλιαρντ μπορεί να καλύψει κι τις 2 θέσεις των πλαγίων.
akratacity
QUOTE (basket72 @ Sep 3 2018, 18:55 ) *
Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα μου θύμισε Μήτογλου φυσιογνωμικά και στον σωματότυπο. Αλλά παικτικά δεν μοιάζουν ενώ ο Βόσνιος έχει κι πολύ καλύτερα στατιστικά από τον Μήτογλου, πλην του μακρινού σουτ, που υπερτερεί ο Έλληνας ψηλός.

Θα είναι καλύτερος από τον περσινό Μήτογλου.
Άσε που η Μπασκόνια παίζει να έχει και τον καλύτερο σκάουτερ της ηπείρου (Σαλαθάρ) ενώ δεν μασάει να ρίχνει νέους παίκτες στα βαθιά.

Από την άλλη, το έχει το ρίσκο του για μια χρονιά σαν αυτήν, που ο οργανισμός περιμένει πολλά. Πάντως έχουν αφήσει ανοικτό το ενδεχόμενο απόκτησης κι περιφερειακού, ανάλογα με το πως θα πάνε τα πράγματα.

Τον Μαλμάνις τον άφησε ελεύθερο κι τον πήρε η Μπέτις.
Από την άλλη επιστρέφει ο βελτιωμένος Τ. Σεντεκέρσκις για το 3, αδειάζοντας λίγο χώρο στον Σιλντς για το 4, για τις έξτρα περιπτώσεις, π.χ απουσία Σενγκέλια.
Είναι κι ο Γκαρίνο που θα πάρει λεπτά και στο 3 αλλά και στο 2, ενώ κι ο Χίλιαρντ μπορεί να καλύψει κι τις 2 θέσεις των πλαγίων.

Καλυτερα στατιστικα απο τον Μητογλου μεν, αλλα σε χειροτερο κολεγιο απο το Ουεικ Φορεστ δε (ετσι φρονω τουλαχιστον χωρις να γνωριζω πολλα απο κολεγιακο).

Ενταξει 5ος ψηλος θα ειναι και οχι δευτερο 4αρι. Δεν θα εχει και ιδιαιτερο ρολο στα κρισιμα φρονω. Δεν τον εχω ικανο να περασει στο ροτεισιον πχ τον Ντιοπ, ουτε λογους για τους αλλους τρεις (Σενγκελια, Πουαριε, Βοιτμαν).
basket72
QUOTE (akratacity @ Sep 3 2018, 20:32 ) *
Καλυτερα στατιστικα απο τον Μητογλου μεν, αλλα σε χειροτερο κολεγιο απο το Ουεικ Φορεστ δε (ετσι φρονω τουλαχιστον χωρις να γνωριζω πολλα απο κολεγιακο).

Ενταξει 5ος ψηλος θα ειναι και οχι δευτερο 4αρι. Δεν θα εχει και ιδιαιτερο ρολο στα κρισιμα φρονω. Δεν τον εχω ικανο να περασει στο ροτεισιον πχ τον Ντιοπ, ουτε λογους για τους αλλους τρεις (Σενγκελια, Πουαριε, Βοιτμαν).


Έχει τη σημασία του σαφώς κι το κολέγιο, δεν αντιλέγω.
Αν δεν ήταν στη μέση ο Σαλαθάρ κι η Μπασκόνια δεν θα επέμενα, αλλά το έχουν με τους άσσους από τα μανίκια. smile.gif
Δίκιο έχεις και για τη θέση του στο ροτέισον. Λογικά για πέμπτος πάει.
Πάντως στην Μπασκόνια ως δεύτερο 4αρι τον πλασάρουν. Ϊσως κι να είμαστε συνηθισμένοι από τα δικά μας που αν δούμε ηλικίες γύρω στα 20, το μυαλό μας, πάει στο βάθος πάγκου κατευθείαν.
Θα δείξει.
basket72
Μου κίνησε την περιέργεια η απόκτηση του Πενάβα κι το έψαξα αρκετά.
Ένα στοιχείο που ξεχωρίζει είναι τα 4 χρόνια συμβολαίου που του έκαναν αλλά και το ξαφνικό ξεπέταγμα του πέρσι στην τρίτη του χρονιά στο πανεπιστημιακό, όπου εμφανίστηκε αγνώριστος, προς το καλύτερο.
Άνθρωποι που ασχολούνται με το NCAA τον έχουν για μεγάλα πράγματα, ενώ αξίζει να ειπωθεί ότι υπήρχαν παιχνίδια όπου τα τελείωνε με 9, 8 κι 7 κοψίματα- κι αυτό από τη θέση PF, κάτι που δίνει ακόμα μεγαλύτερη αξία στο στατιστικό.
Πέρα από το εντυπωσιακό άνοιγμα χεριών (+2.25) παίζει με το μυαλό κι την οξυδέρκειά του κι αυτό φαίνεται κι από τις ασίστ που βγάζει.
Τέλος, μέσα από την Μπασκόνια, λένε ότι ο Πενάβα μες το καλοκαίρι ξεπατώθηκε στο γυμναστήριο κι έχει βάλει 10 μυϊκά κιλά!
Μένει να τα δούμε στην πράξη όλα αυτά, αλλά παίζει να μιλάμε για τον δεύτερο Βόσνιο που θα αγαπήσουν στη Βιτόρια.

Conan1982
QUOTE (basket72 @ Sep 5 2018, 10:32 ) *
Τέλος, μέσα από την Μπασκόνια, λένε ότι ο Πενάβα μες το καλοκαίρι ξεπατώθηκε στο γυμναστήριο κι έχει βάλει 10 μυϊκά κιλά!


Δεν τον έχω δει τον παίκτη αλλά είναι πέρα από τα όρια των ανθρωπίνων δυνατοτήτων να βάλεις 10 μυϊκά κιλά μέσα σε ένα καλοκαίρι.
pan24
QUOTE (Conan1982 @ Sep 5 2018, 11:41 ) *
Δεν τον έχω δει τον παίκτη αλλά είναι πέρα από τα όρια των ανθρωπίνων δυνατοτήτων να βάλεις 10 μυϊκά κιλά μέσα σε ένα καλοκαίρι.

Δεν λεω οτι ειναι ευκολο αλλα δεν ειναι και οτι το εκανε σε ενα διμηνο
Το τελευταιο του παιχνιδι ηταν καπου μεσα Μαρτιου
Μιλαμε για 5,5-6 μηνες απο τοτε μεχρι τωρα
basket72
Κι εμένα μου έκανε εντύπωση ο αριθμός, εξού κι το θαυμαστικό που έβαλα στα κιλά.
Από και πέρα ο άνθρωπος που το έγραψε είναι μακράν του δεύτερου, ο πιο έγκυρος για τα θέματα της Μπασκόνια, κι το μόνο που παίζει είναι να μην είναι 10 τα κιλά αλλά να είναι, 8 ξέρω εγώ, συν αυτό που λέει ο Pan24, ότι θα τα έβαλε σε 4-5 μήνες.
Ήδη στο Σάμερ Λιγκ (υπάρχουν κάποια βιντεάκια)ήταν δυναμωμένος σε σχέση με την άνοιξη που έπαιζε στο πανεπιστημιακό.
Από το Σάμερ Λιγκ έχουν περάσει κι δυο μήνες γεμάτοι.

Σε 4-5 μήνες πάντως μπαίνουν αυτά τα κιλά, με τη σωστή κι πολυεπίπεδη δουλεία. Ίδωμεν.

Sin embargo, me han comentado (y me gustaría resaltarlo también), que desde su último partido con la Universidad hasta el día de hoy, ha hecho un trabajo excelente con su cuerpo, llegando a ganar casi 10 kilos. Seguro que podremos evidenciar ese cambio en sus primeras fotos al llegar a Vitoria.

Παρέθεσα το κείμενο που αναφέρεται στη δουλειά που έριξε από την τελευταία μέρα των πανεπιστημιακών υποχρεώσεων του, μέχρι σήμερα. Δεν μιλάει για μυϊκά κιλά, αλλά σε τέτοια αναφέρεται όταν λέει ότι έκανε μια ¨έξοχη δουλειά με το σώμα του.

Conan1982
Έχουμε ξεφύγει λίγο από το θέμα μας που είναι το μπάσκετ αλλά μια που το ξεκίνησα να πω ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να πάρουμε τόσα πολλά μυϊκά κιλά σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Ιδανικά οι περισσότεροι από εμάς θα χρειαζόμασταν τουλάχιστον 2 χρόνια.
Παραδέχομαι ωστόσο ότι ο συγκεκριμένος επειδή είναι ψηλός και μικρός στην ηλικία αν αυτή είναι μάλλον τώρα που σταθεροποίησε το βάρος του η κατάλληλη στιγμή να πάρει εύκολα μυς.
Συνεχίζω να πιστεύω βέβαια ότι δεν πήρε 10 μυϊκά κιλά, πιθανόν 10 κιλά που είναι μυς, νερό, λίπος κλπ.
Συγκριτικά ο Αντεντοκούμπο κατάφερε και πήρε σύμφωνα με τα δημοσιεύματα 12 μυϊκά κιλά σε 1,5 χρόνο:
http://www.sport-fm.gr/article/basket/thau...Giannis/3149052
shaq7
Kαι εγω επειδη γυμναζομαι χρονια τα 10 κιλα σε 5 μηνες το αποκλειω να ειναι καθαρα ..Εκτος και ειχε φαρμακευτικη βοηθεια.
Οπως και ο αντετο εχει παρει 12 κιλα μυς και ειναι μονιμα με κατω απο 10% λιπος ..Δεν γινονται αυτα με διατροφη και βαρη κατα τη γνωμη μου.
Samurai13
όπως ο σεντερέσκις πέρσι που ακούγονταν καλά λόγια έτσι κι αυτός ο πενάβα δεν βλέπω να έχει πολύ χρόνο συμμετοχής. ταλέντο μπορεί να είναι,αλλά έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει και ο χώρος για να παίξει με πουαριέ,βόιτμαν,σενγκέλια και ντιόπ
pan24
QUOTE (Samurai13 @ Sep 6 2018, 15:45 ) *
όπως ο σεντερέσκις πέρσι που ακούγονταν καλά λόγια έτσι κι αυτός ο πενάβα δεν βλέπω να έχει πολύ χρόνο συμμετοχής. ταλέντο μπορεί να είναι,αλλά έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει και ο χώρος για να παίξει με πουαριέ,βόιτμαν,σενγκέλια και ντιόπ

Τον Σεντερσκις περσι τον εδωσαν δανεικο
Φετος θα εχει την ευκαιρια να βρει χρονο σε ανταγωνισμο με Γκαρινο και Σιλντς
Παρομοια και ο Πεναβα μπορει να βρει χρονο γιατι Φοιτμαν,Πουαριε βασικα 5αρια ειναι που κατα συνθηκη πηγαιναν 4 οπως μερικες φορες πηγαινε εκει και το Τιμα επειδη δεν υπηρχε αλλο κανονικο 4αρι πισω απο τον Σενγκελια
Αν δειξουν οτι το μπορουν αμφοτεροι θα παρουν χρονο φετος
basket72
Κάθησα κι είδα το μεγαλύτερο μέρος από το φιλικό της Μπασκόνια κόντα στην νεοφώτιστη Μπρεογκάν.
https://www.youtube.com/watch?v=3prCUe2NROI

Για το παιχνίδι δεν έχω να πω κι πολλά, μιας κι είναι το δεύτερο μόλις φιλικό της ομάδας.
Ο Σίλντς ήδη πάντως ξεχωρίζει ενώ κι ο Χίλιαρντ θα δώσει πολλά.
Ο Πενάβα πήρε χρόνο προς το τέλος κι ομολογώ ότι δεν πήρε όχι δέκα κιλά όγκου άλλα ούτε 2 smiley.gif. Μπορεί να τα πάρει πάντως γιατί το σώμα του έχει πολλά περιθώρια ανάπλασης.

Έχει πολύ καλή πρώτη ύλη κι ήρθε για να μείνει λογικά.
https://twitter.com/Baskonia/status/1036652540123697152
Παραθέτω μια ανάλυση από τον μετρ του είδους Σαλαθάρ, για τους ισπανόφωνους του φόρουμ.

Ο Σεντεκέρσκις από την άλλη, όντως είναι πολύ πιο δεμένος από την τελευταία φορά που φόρεσε τη φανέλα της Μπασκόνια.

Οι Σενγκέλια κι Βιλντόσα συνεχίζουν με τη φόρα από πέρσι κι περιμένω τον νεαρό Αργεντίνο να είναι στους τοπ στη θέση του.

RipCity
QUOTE (basket72 @ Sep 8 2018, 10:17 ) *
Ο Πενάβα πήρε χρόνο προς το τέλος κι ομολογώ ότι δεν πήρε όχι δέκα κιλά όγκου άλλα ούτε 2 smiley.gif. Μπορεί να τα πάρει πάντως γιατί το σώμα του έχει πολλά περιθώρια ανάπλασης.


Είναι πραγματικά αστεία αυτά που γραφόντουσαν. Έβαλα το βίντεο κι απορώ που τα πήρε τα κιλά, στα αυτιά?
RipCity
https://www.sport24.gr/Basket/Euroleague/eb...al.5306094.html

QUOTE
Βλέπει Σάλιντζερ η Ρεάλ!


τον έφαγε το φαγητό αυτόν κι έδειχνε πολύ καλη περίπτωση.

basket72
QUOTE (RipCity @ Sep 11 2018, 14:27 ) *
https://www.sport24.gr/Basket/Euroleague/eb...al.5306094.html



τον έφαγε το φαγητό αυτόν κι έδειχνε πολύ καλη περίπτωση.



Χωρίς να το ψάξω κι πολύ, δεν το βλέπω. Είναι γεμάτοι στο 4-5 κι όταν γυρίσει κι ο Κούζμιτς θα είναι τίγκα.
Μόνο που είδα στο sport24 ότι ο Ράντολφ δεν υπολογίζεται,rolleyes.gif δεν του δίνω πιθανότητες του Σάλιντζερ, άσε που είναι κι αμερικάνος κι η Ρεάλ δεν έχει θέσεις για την ACB. Μόνο για την Ευρωλίγκα κι αυτό μέχρι να γυρίσει ο Σέρβος. Χλωμό.
Το παίρνω το ρίσκο 69.gif της πρόβλεψης.
pan24
QUOTE (basket72 @ Sep 11 2018, 16:17 ) *
Χωρίς να το ψάξω κι πολύ, δεν το βλέπω. Είναι γεμάτοι στο 4-5 κι όταν γυρίσει κι ο Κούζμιτς θα είναι τίγκα.
Μόνο που είδα στο sport24 ότι ο Ράντολφ δεν υπολογίζεται,rolleyes.gif δεν του δίνω πιθανότητες του Σάλιντζερ, άσε που είναι κι αμερικάνος κι η Ρεάλ δεν έχει θέσεις για την ACB. Μόνο για την Ευρωλίγκα κι αυτό μέχρι να γυρίσει ο Σέρβος. Χλωμό.
Το παίρνω το ρίσκο 69.gif της πρόβλεψης.

Μαλλον ειχες δικιο
https://twitter.com/Jared_Sully0/status/1039516301843095556
basket72
QUOTE (pan24 @ Sep 11 2018, 22:55 ) *


Όντως τελικά... rolleyes.gif Από τη μια η σφιχτή πολιτική της Ρεάλ στο φετινό παζάρι μετά τα περσινά έξοδα αλλά κι η εμπιστοσύνη του Λάσο στο ρόστερ του κι από την άλλη η κλασσική πια σάλτσα στα ελληνικά Μέσα, περί Ράντολφ που είναι στο ψυγείο.... μ' έκαναν να αμφιβάλλω για την εγκυρότητα της είδησης.
Ο οποίος Ράντολφ στο πρώτο φιλικό της Ρεάλ κόντρα στην Μπούργος είχε δέκα (αλά Ράντολφ) ποντάκια με αρκετά καλή συνολική παρουσία ενώ το ίδιο καλός ήταν κι ο Ντεκ . Ο Ράντολφ πήρε χρόνο κι ως 5αρι με τον Αργεντίνο ως 4αρι που καθάριζε και ριμπάουντ πέραν των 12 πόντων που πέτυχε κόντρα σε μια καλή Μπούργος. Καλύτερος όλων ο Αγιόν.
Απ΄όλα έχει η γραμμή ψηλών της Ρεάλ...
Παραθέτω κι μια σύνοψη του ματς από το κανάλι των Μερένγκες:

https://www.youtube.com/watch?v=bib_XT0WNLw
basket72
Φτάσαμε μέσα Σεπτεμβρίου πια κι να που "έσκασαν " 2 ηχηρές μετακινήσεις παικτών από το ΝΒΑ προς Ευρώπη.
Η Μπάγερν έκλεισε τον Ντέρικ Γουίλιαμς και προσδοκά να τον δει να κάνει τη διαφορά στην Ευρωλίγκα, ενώ η Φουενλαμπράδα υπέγραψε τον Λούκας Νογκέιρα, προχωρώντας έτσι σε μια κίνηση που εξέπληξε πολύ κόσμο στην Ισπανία. Επιπλέον παίζει κι ως Ισπανός.
RipCity
Κοιτάξτε τελικά που κι ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να πάρει τον Nogueira! 69.gif 69.gif
stefkorner
Ντανγκουμπιτς η Μπαγερν !
4ος σερβος διεθνης για τον Ραντονιτς,μετα τους Γιοβιτς,Λουσιτς,Ματσβαν !
που επιπλεον με Ραντοσεβιτς και Ντεντοβιτς φτιαχνει δυνατες Γιουγκασλαβικες 5 δες tongue.gif

σε καθε περιπτωση πολυ καλη η συνθεση στα forward !
εχει μαζεψει : Λουσιτς-Ντεντοβιτς-Ντανγκουμπιτς να τριαριζουν
και Ντερικ Γουιλιαμς (!!!)-Ματσβαν -Μπαρτελ που τεσσαριζουν και εχει και κανα δυο ακομα εξτρα !
παρα ειναι γεματη ohmy.gif
Conan1982
Εντάξει να δούμε και σε τι κατάσταση είναι Ο Ντέρικ, παίκτης που κάθε χρόνο είχε και μειωμένο ρόλο στο ΝΒΑ και που στην ηλικία του πήγε στην Κίνα.
back2back
Ο Ντέρικ Γουίλιαμς ανακοινώθηκε τελικά από τους Βαβαρούς ή πήγε κι αυτός στην Εφές 65.gif
stefkorner
(ποσταρω εδω γιατι δεν βρηκα πιο καταλληλο θρεντ!αν υπαρχει παρακαλω ας μεταφερθει )
υποψηφιοτητα για final4 ,του 2020, το Καλλιμαρμαρο... 56.gif
stefkorner
δυο πολυ ενδιαφερουσες μεταγραφικες ειδησεις της ημερας
Ο Καιλ Σινγκλερ απο nba , παει στην Ομπραντοριο, του Βασιλειαδη ohmy.gif ( την ιδια ωρα που ο αδερφος του θα παιζει Πανιωνιο)
Και ο <Big Baby>Glen Davis επιστρεφει στο μπασκετ ,για χαρη της Ζανταρ icon_joy.gif
yorgos
QUOTE(stefkorner @ Sep 30 2018, 11:23 ) *
δυο πολυ ενδιαφερουσες μεταγραφικες ειδησεις της ημερας
Ο Καιλ Σινγκλερ απο nba , παει στην Ομπραντοριο, του Βασιλειαδη ohmy.gif ( την ιδια ωρα που ο αδερφος του θα παιζει Πανιωνιο)
Και ο <Big Baby>Glen Davis επιστρεφει στο μπασκετ ,για χαρη της Ζανταρ icon_joy.gif

ohmy.gif

Η Ζαντάρ παίζει σε καμία ευρωπαϊκή διοργάνωση;
stefkorner
QUOTE (yorgos @ Sep 30 2018, 20:48 ) *
ohmy.gif

Η Ζαντάρ παίζει σε καμία ευρωπαϊκή διοργάνωση;


μονο κροατικη λιγκα +αδριατικη !αλλα η αδριατικη ολο και δυναμωνει ,φετος ειδικα θα εχει πλ ενδιαφερον
και κατι λιγο μοιαζει με ευρωπαικη διοργανωση !!

η Ζανταρ μου εκανε εντυπωση που περσι εκλεψε απο το Λαυριο τον Γκρει ! που φετος ειναι το πιο ακριβο συμβολαιο του Αρτζι!η ηταν μεχρι να αποκτηθει και ο Γκανεζος wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.