Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Μεταγραφές 2018-2019
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
basket72
QUOTE (yorgos @ Jul 23 2018, 16:03 ) *
Kάπου πήρε το μάτι μου σε γερμανικό σάιτ ότι πλέον η VTB επιτρέπει 8 ξένους, με δικαίωμα να χρησιμοποιείς 6 στη δωδεκάδα, από φέτος.



Έτσι ξέρω κι εγώ. Η ΤΣΣΚΑ έχει ήδη 8 με τον Πίτερς. Δε χωράει άλλος.

Η Ρεάλ σε σχέση με την περασμένη χρονιά θα έχει + Γιούλ (στα γνωστά του επίπεδα) Πρέπελιτς, αναβαθμισμένο Κοζέρ μετα το φετινό του F4, Ντεκ (τον περιμένω πως κι πως, μου αρέσει πολύ το στιλ του, πέρα από την πετριά rolleyes.gif που έχω με την αργεντίνικη σχολή σε μπάλα/μπάσκετ) κι θα έχει και Ράντολφ με κίνητρο και πάλι.
Κι χωρίς τους τραυματισμού- ρεκόρ της περασμένης σαιζόν. Που όμως τη χαλύβδωσαν και τη συσπείρωσαν.
Κι Λάσο πιο ισχυρό από ποτέ.
Φαβορί για μένα μαζί με Φενέρ.
yorgos
Λογικά έτσι είναι, Ρεάλ και Φενέρ ένα σκαλί πιο πάνω από όλους. Περιμένω να δω τι θα κάνει ο Ντεκ. Νομίζω σε σετ παιχνίδι θα είχε μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας αλλά στην ισπανική λίγκα και ειδικά στη Ρεάλ θα μπορέσει να παίξει αυτό που θέλει και μπορεί. Νομίζω ότι έχει ακόμη περιθώρια βελτίωσης πάντως, έτοιμος δεν είναι ακόμη, αλλά έχει προσόντα που βγάζουν μάτι. Π.χ. η αλλαγή κατεύθυνσης σε πλήρη ταχύτητα με τη μπάλα είναι φοβερή για ευρωπαϊκά δεδομένα.
G-arenas
ε λογικα θα αποκτηθει και ενα βαρυ πυροβολικο στο 2 για την φενερ. 1. σλουκας-εννις, 2. ντιλεινι π.χ-ντιξον, 2-3 γκουντουριτς και 3. ντατομε με 3-4 καλινιτς.

basket72
QUOTE (yorgos @ Jul 23 2018, 16:34 ) *
Λογικά έτσι είναι, Ρεάλ και Φενέρ ένα σκαλί πιο πάνω από όλους. Περιμένω να δω τι θα κάνει ο Ντεκ. Νομίζω σε σετ παιχνίδι θα είχε μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας αλλά στην ισπανική λίγκα και ειδικά στη Ρεάλ θα μπορέσει να παίξει αυτό που θέλει και μπορεί. Νομίζω ότι έχει ακόμη περιθώρια βελτίωσης πάντως, έτοιμος δεν είναι ακόμη, αλλά έχει προσόντα που βγάζουν μάτι. Π.χ. η αλλαγή κατεύθυνσης σε πλήρη ταχύτητα με τη μπάλα είναι φοβερή για ευρωπαϊκά δεδομένα.


Δεν κρατήθηκα κι την ανέβασα smiley.gif
Click to view attachment




Την ανέβασα εις διπλούν. Σόρρυ. rolleyes.gif
yorgos
Μια έλλειψη σοβαρότητας πάντως τη δείχνει, από τα τατουάζ με τα πιστόλια μέχρι το μαλλί αυστριακού νταλικιέρη δεκαετίας 80.

Στις δηλώσεις του πάντως πολύ συγκρατημένος, έλεγε ότι μακάρι να φτάσει τα επίπεδα του Νοτσιόνι αν και το βλέπει δύσκολο... Εντάξει δεν είναι και Τζινόμπιλι ο Νοτσιόνι. Η γνώμη μου για τους Αργεντίνους γενικώς είναι καταγεγραμμένη: είναι οι Έλληνες της Νοτίου Αμερικής και δεν το είπα για καλό, δεν είναι τυχαίο ότι τους αντιπαθούν ΟΛΟΙ.
basket72
QUOTE (yorgos @ Jul 23 2018, 16:54 ) *
Μια έλλειψη σοβαρότητας πάντως τη δείχνει, από τα τατουάζ με τα πιστόλια μέχρι το μαλλί αυστριακού νταλικιέρη δεκαετίας 80.

Στις δηλώσεις του πάντως πολύ συγκρατημένος, έλεγε ότι μακάρι να φτάσει τα επίπεδα του Νοτσιόνι αν και το βλέπει δύσκολο... Εντάξει δεν είναι και Τζινόμπιλι ο Νοτσιόνι. Η γνώμη μου για τους Αργεντίνους γενικώς είναι καταγεγραμμένη: είναι οι Έλληνες της Νοτίου Αμερικής και δεν το είπα για καλό, δεν είναι τυχαίο ότι τους αντιπαθούν ΟΛΟΙ.



Συμφωνώ για το τατού με τα πιστόλια. Γενικά η όλη φωτογραφία είναι ολίγον τρολ σε συνδυασμό με την μποτίλια από scotch στο χέρι.

Για το μαλλί δεν θα το έλεγα. Είναι κοντά σε μαλλί okupas.(Κόντρα στην κουλτούρα της Ρεάλ κι για αυτό το σένιαρε και τώρα πια θυμίζει κολλεγιοπαίδι. rolleyes.gif ) Γενικά ο Ντεκ πρέπει να έχει αναφορές από τα villas (miseria)που θα μεγάλωσε (Ροζάριο αν θυμάμαι καλά.)

Σεμνός κι μετρημένος πια. Τον εχω δει κι εγώ σε συνεντεύξεις του. Είναι σπουδαίος κυρίως στο ανοικτό γήπεδο (χάρμα ιδέσθαι που έλεγε συχνά -πυκνά κι ο Διακογιάννης στην μπάλα rolleyes.gif )που με τέτοιους παίκτες που έχει η Ρεάλ, θα είναι ευκολάκι να κόψουν/κλέψουν να μαζέψουν ριμπ. κι να τρέξουν.

*Τους κράζουν τους Αργεντίνους αλλά τους φθονούν κιόλας από τότε που η Αργεντινή ήταν η Ελβετία της Λατίνας.

Aguanta loco!

basket72

Δεν θυμόμουν καλά για τον Ντεκ. Στη Μαρ ντελ Πλάτα μεγάλωσε.
yorgos
QUOTE(basket72 @ Jul 23 2018, 16:34 ) *
Δεν θυμόμουν καλά για τον Ντεκ. Στη Μαρ ντελ Πλάτα μεγάλωσε.

Δεν έχουμε τι να κάνουμε καλοκαιριάτικα και καθόμαστε και διαβάζουμε. Ε, σε αγρόκτημα μεγάλωσε, με χόμπι το ψάρεμα κλπ. Στις παιδικές φωτογραφίες φαίνεται για πολύ μπούλης.
basket72
QUOTE (yorgos @ Jul 23 2018, 18:18 ) *
Δεν έχουμε τι να κάνουμε καλοκαιριάτικα και καθόμαστε και διαβάζουμε. Ε, σε αγρόκτημα μεγάλωσε, με χόμπι το ψάρεμα κλπ. Στις παιδικές φωτογραφίες φαίνεται για πολύ μπούλης.

smiley.gif
Το πέτυχα κι (ψάχνοντας πριν για το που μεγάλωσε)το άρθρο που διάβασες.Αυτό με την φώτο με την αυτοσχέδια μπασκέτα.
Θα τον δούμε στα φιλικά με τον Ολυμπιακό.
Ο Λάσο πάντως θα τον ζορίσει.

Στα μεταγραφικά, το Κλίβελαντ θέλει τον Λάρκιν.
https://cavaliersnation.com/2018/07/22/repo...d-shane-larkin/

Ως τρίτο pg- κάτι που δεν ξέρω αν ικανοποιεί τον Λάρκιν.
yorgos
QUOTE(basket72 @ Jul 23 2018, 18:32 ) *
Ως τρίτο pg- κάτι που δεν ξέρω αν ικανοποιεί τον Λάρκιν.

E τρίτος και σε ομάδα που θα πατώσει δε νομίζω να τον τρελαίνει η ιδέα.
pan24
Ο Λαρκιν ειναι ιδιαιτερη περιπτωση Αμερικανου που ερχεται στην Ευρωπη γιατι οι περισσοτεροι Αμερικανοι αν μπορουν να βρουν εγγυημενο συμβολαιο εκει δεν το σκεφτονται καν να φυγουν εκτος nba
Και την προηγουμενη φορα ειχε προσφορες απο εκει αλλα εχει συγκεκριμενες απαιτησεις που αν δεν ικανοποιουνται κοιταει εκτος nba

Το Κλιβελαντ αν επειδη παει σε rebuild σκοπευει να δωσει τον Hill και υποσχθει στον Λαρκιν οτι θα μοιραζεται την θεση με τον ρουκι τους θα ειναι ελκυστικος προορισμος
basket72
Μάλλον βρίσκεται άκρη για Πουστοβόι κι η Μπάρσα κλείνει τη γραμμή των ψηλών της.
Οι επόμενες κινήσεις είναι Νάναλι ή Ντιλέινι με επικρατέστερο τον πρώτο.

Φτιάχνει το καλύτερο κι λειτουργικότερο ρόστερ της (των τελευταίων 4-5 χρόνων)ακόμα κι ας μην πάρει Ντιλέινι κι πάρει απλώς Νάναλι.
Θα μπορεί να τον βγάζει εναλλάξ με τον Χάνγκα στο 2 σε ψηλά σχήματα με Κλαβέρ ή κι Σμιτς στο 3. Στον άσσο είναι κομπλέ με Πάνγκος κι Ερτέλ να έρχεται από πίσω, τον Κούρικ κι τον Ρίμπας να συμπληρώνουν την περιφέρεια ως πολύ καλοί παίκτες ρόλων και στα 4-5 έχει απ' όλα.

Τουλάχιστον θα τη δούμε στους 8 φέτος να αρχίζει να συνέρχεται κάπως.


back2back
Η Χίμκι μειώνει το μπάτζετ της? Έδιωξε ακριβούς παίκτες και παίρνει Μποστ και Πράδερ που δεν νομίζω να στοιχίζουν πάνω από 200 χιλ. ο καθένας. Μάλλον τα 3 εκ. που έδινε στον Καλάθη ήταν σαν το 1 εκ. τον χρόνο της Εφές για τον Παπαπέτρου.
RipCity
Click to view attachment

Γενικά μάλλον υπάρχουν θέματα παντού.
mixalisgate7
QUOTE
Από την Ομπραντόιρο στην Μπαρτσελόνα ο Πουστόβι. Οι πλευρές ήρθαν σε συμφωνία και ολοκληρώνουν την μετακίνηση του Ουκρανού σέντερ, με το ποσό της μεταγραφής να κοστολογείται στις 400.000 ευρώ. Ο 26χρονος θα υπογράψει τριετές συμβόλαιο, με τις συνολικές αποδοχές του να φτάνουν τα 1,5 εκατ. ευρώ. Αυτή θα είναι η μεγαλύτερη πρόκληση στην καριέρα του Πουστόβι, που πέρυσι μέτρησε 11,1 πόντους και 5,9 ριμπάουντ στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Η έλευση του παίκτη δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα στην παραμονή του Κέβιν Σεραφέν, που δεσμεύεται με συμβόλαιο και παρά τον περσινό του τραυματισμό, που τον άφησε εκτός για αρκετό διάστημα, υπολογίζεται κανονικά.


ΠΗΓΗ
drunk guy
Στην γκραν καναρια ο τιλι.πολυ καλη προσθηκη για τους ισπανους
stefkorner
QUOTE (drunk guy @ Jul 26 2018, 02:30 ) *
Στην γκραν καναρια ο τιλι.πολυ καλη προσθηκη για τους ισπανους


πολυ τιμιο το ροστερ της γκραν καναρια !μου αρεσει ! με τα μεχρι στιγμης δεδομενα θα της εδινα καποιες καλουτσικες πιθανοτητες για 7-8η θεση στην κανονικη περιοδο el ,αν και αναμενεται σφαγη φετος εκει στην μεση της βαθμολογιας ..
stefkorner
με την αποκτηση Πλαις η Εφες φτιαχνει την εξης πολυ ωραια πενταδα στο 4-5 :

Ντανστον,Πλαις
Μοερμαν,Μπραουν,Μοτουμ(4-5)

τωρα βεβαια μηπως ηρθε η ωρα του Μπραουν για αποδεσμευση 39.gif
και δεν πολυψηνομαι να γινει αυτος το <βαρβατο 4ρι>της ομαδας μου(μετα την τελευταια προβληματικη του σεζον&
τον σχετικα σοβαρο τραυματισμο του..)
akratacity
QUOTE (stefkorner @ Jul 25 2018, 22:30 ) *
πολυ τιμιο το ροστερ της γκραν καναρια !μου αρεσει ! με τα μεχρι στιγμης δεδομενα θα της εδινα καποιες καλουτσικες πιθανοτητες για 7-8η θεση στην κανονικη περιοδο el ,αν και αναμενεται σφαγη φετος εκει στην μεση της βαθμολογιας ..

Νομιζω οτι δεν ειναι κατι ιδιαιτερο το ροστερ της μεχρι τωρα. Η Μπουντουτσνοστ πχ ειναι σε καλυτερη μοιρα. Βεβαια ο Τιλι ειναι καλη κινηση. Δεν μου αρεσε η επιλογη Χανα στα γκαρντ. Αληθεια τον Μεκελ τον κρατησαν;
akratacity
Ο Μπαρτζωκας παιρνει αντι του Ρομπινσον τον Jordan Mickey. Δημιουργει μαζι με τον Τομας μακραν το πιο αθλητικο διδυμο ψηλων στην Ευρωλιγκα φετος.
yorgos
QUOTE(akratacity @ Jul 26 2018, 01:29 ) *
Ο Μπαρτζωκας παιρνει αντι του Ρομπινσον τον Jordan Mickey. Δημιουργει μαζι με τον Τομας μακραν το πιο αθλητικο διδυμο ψηλων στην Ευρωλιγκα φετος.

Αγαπάμε Μπαρτζώ, φτιάχνει τις πιο fun to watch ομάδες στην Ευρωλίγκα.
basket72
Εγώ έχω εντυπωσιαστεί από τις μεταγραφές της Λόκο, πάντως. Είναι επιπέδου 8αδας της μεγάλης λίγκας. Πήρε κι Φριτζόν. Έχει κι Πονίτκα, Ντ. Ράιτ, Τζέι Τζέι Τζόνσον κι Μακλίν. Ενδεχομένως να πάει κι για έναν ακόμη ψηλό.
Συνεχίζω να αναρωτιέμαι τι να κάνει το γκέτο μπόι, Μάρντυ Κόλινς. rolleyes.gif
Πότε ανοίγουν τα στοιχήματα για το επόμενο Eurocup?
Δεν το χάνει με τίποτε ο Σάσα.
Άσε που δεν θα έχει κι Μπλατ wink.gif στη διοργάνωση.
tuareg
ο λαρκιν υπεγραψε στην εφες

https://www.eurohoops.net/el/euroleague-el-...obox=1532586078
ag97
H Eφες εκλεισε Λαρκιν..
john wick
QUOTE(yorgos @ Jul 25 2018, 22:04 ) *
Αγαπάμε Μπαρτζώ, φτιάχνει τις πιο fun to watch ομάδες στην Ευρωλίγκα.




o Μπαρτζώκας άνετα είναι ο καλύτερος (μετά τον μέγιστο Σέρβο) εν ενεργεία Ευρωπαίος κόουτς....
Αν μπορούσε να κουλαντρίσει λίγο καλύτερα τις αντιδράσεις του την ώρα του αγώνα θα ήταν ακόμα πιο super...
back2back
Διάβασα στο gazzetta ότι ο Ένις που πήρε η Φενέρ θα παίρνει 2 εκ. τον χρόνο! Υπάρχει περίπτωση να ισχύει κάτι τέτοιο?
Volunteer
QUOTE (john wick @ Jul 26 2018, 10:04 ) *
o Μπαρτζώκας άνετα είναι ο καλύτερος (μετά τον μέγιστο Σέρβο) εν ενεργεία Ευρωπαίος κόουτς....
Αν μπορούσε να κουλαντρίσει λίγο καλύτερα τις αντιδράσεις του την ώρα του αγώνα θα ήταν ακόμα πιο super...


Κορυφαίο ρικρούτερ θα τον έλεγα, στο θέμα κοουτσάρισμα έχει θέματα. Με εξαίρεση το απίστευτο τριήμερο στο Λονδίνο, οι επιδόσεις του στα ματς τίτλων εντός Ελλάδος ή στην Μπαρτσελόνα ή και στην Χίμκι, είναι απογοητευτικές.
yorgos
QUOTE
Κορυφαίο ρικρούτερ θα τον έλεγα, στο θέμα κοουτσάρισμα έχει θέματα. Με εξαίρεση το απίστευτο τριήμερο στο Λονδίνο, οι επιδόσεις του στα ματς τίτλων εντός Ελλάδος

Ε εντάξει, έπεφτε και πάνω στον Αργύρη 56.gif
QUOTE
Αν μπορούσε να κουλαντρίσει λίγο καλύτερα τις αντιδράσεις του την ώρα του αγώνα θα ήταν ακόμα πιο super...

Αξίζει να ψάξει κανείς το περσινό ματς μέσα στο Κάουνας, Μπαρτζώ εναντίον Σάρας. Ειλικρινά αν ήμουν διαιτητής θα τους είχα πετάξεθ και τους δύο έξω από το πρώτο δεκάλεπτο, δε γίνεται να διαιτητεύεις έτσι, ο ένας γκάριζε σε ΚΑΘΕ φάση, ο άλλος έκανε γκριμάτσες και χειρονομίες απίστευτης γκάμας (του στιλ "τι σφυράει ο ανθρωπάκος πάλι;") σε ΚΑΘΕ φάση, οι διαιτητές φταίνε που τα ανέχονται. Μιλάμε για ματσάρα με φοβερό θέαμα με το μακαρίτη τον Χάνεϊκατ να κάνει κάτι απίθανα κι οι δύο (ικανότατοι, για το Σάρας τα λέγαμε από τα πρώτα του ματς) κόουτς έκαναν ό,τι μπορούσαν για να το διαλύσουν.
benchwarmer
Συνέχεια στις κινήσεις για Κϊμκι με τον Jordan Mickey, μεγάλη αδυναμία του ΣουΓκου αν δεν κάνω λάθος 69.gif

Πλέον οι ξένοι του ρόστερ είναι (αν δεν ξεχνάω κανέναν) οι Bost, Jenkins, Prather, Gill, Thomas, Mickey. Θεωρώ πως λείπει από την περιφέρεια ο παίχτης που θα στηρίξει τον Σβεντ (εκτός αν βγάλει ξανά λαβράκι ο B με κάποιον εκ των Μποστ, Πράδερ), γι αυτό και δεν νομίζω πως έχουν τελειώσει οι κινήσεις, φρονώ μάλιστα πως ίσως έχει μείνει να γίνει η πιο εντυπωσιακή.
Nemesakos
https://twitter.com/unicsbasket/status/1022752604403716098

Βοηθός του Πρίφτη στην Ούνικς ο Βασίλης Σίμτσακ λοιπόν... Νομίζω έδειχνε ότι την «έχει» την προπονητική μέσα του ο Βασίλης..,
stefkorner
Και ξαφνου θυμηθηκα αυτο :

ΕΠΙΚΟΣ διάλογος Πρίφτη-Σίμτσακ: “Άλλαζε χέρι όταν πίνεις φρέντο μην πιαστεί ο δικέφαλος”

Σίμτσακ: Coach θέλω πρόγραμμα να ξεκινήσω αμέσως ατομική, αν είναι από αύριο, γιατί θέλω του χρόνου να είμαι πανέτοιμος..! Έχω να δώσω πολλά ακόμα!

Πρίφτης: Σίμτσακ ξεκίνα με εκείνη την κωλοτούμπα στη θάλασσα που είχες κάνει πέρσι και γέλαγε όλη η Ελλάδα.

Σίμτσακ: Και έλεγα θα μου απαντήσεις όπως ο προπονητής του Ολαντίπο!!!

Πρίφτης: Να αλλάζεις χέρι όταν σηκώνεις το φρέντο από το τραπέζι για να πάρεις τζούρα!!!! Μη πιαστεί ο δικέφαλος σου…

56.gif
yorgos
Δεν το βρίσκω πουθενά και πρέπει να κλείσω κάτι αεροπορικά: το Φ4 πότε γίνεται; Αν κρίνω από τα φετινά, με την κανονική περίοδο να λήγει πάλι στις 5 Απριλίου, λογικά θα γίνει 17-19 Μαϊου, τα λέω σωστά;
SteveNashidis
QUOTE(akratacity @ Jul 26 2018, 01:29 ) *
Ο Μπαρτζωκας παιρνει αντι του Ρομπινσον τον Jordan Mickey. Δημιουργει μαζι με τον Τομας μακραν το πιο αθλητικο διδυμο ψηλων στην Ευρωλιγκα φετος.


Και πριν λίγες μέρες τον πρότεινα στον Ολυμπιακό.
http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...st&p=905102

Σίγουρα ο αγαπημένος μας κόουτς έχει account στο φόρουμ. Ποιος είναι ήθελα να ήξερα smiley.gif smiley.gif
back2back
QUOTE(Volunteer @ Jul 26 2018, 23:33 ) *
Κορυφαίο ρικρούτερ θα τον έλεγα, στο θέμα κοουτσάρισμα έχει θέματα.


Κορυφαίο δεν θα τον έλεγα, απλά καλό, κορυφαίος είναι μόνο αν τον συγκρίνεις με τον Πασκουάλ. Πολλοί θυμούνται ότι έφερε στον Ολυμπιακό Ντάνστον, Χάντερ και Λοτζέσκι αλλά ξεχνούν ότι έφερε και τους Σίμον, Πέτγουεϊ, δυο παίκτες που δεν ήταν γι' αυτό το επίπεδο + ότι πήρε Μπέγκιτς με 800 χιλ. και τον είχε στον πάγκο να κουνάει πετσέτα. Στην Χίμκι τους φόρτωσε τον Ρόμπινσον με 1,5 εκ. και μετά τον έδιωξε και τον Μάρκοβιτς με 1,8 εκ. που αν τον αφήσει ελεύθερο δεν θα βρει ούτε τα μισά. Φέτος του πήγε τον Μποστ που τον έδιωξε πέρσι ο Σάρας στα μέσα της χρονιάς. Σίγουρα τους πήγε και τον Γκιλ, πολύ καλός παίκτης, όπως και τους Χάνεϊκατ και Άντερσον, οι δύο τελευταίοι όμως ήταν ακριβοί παίκτες και μάλιστα δεν κατάφερε να τους εκμεταλλευτεί.
G-arenas
QUOTE (back2back @ Jul 27 2018, 15:30 ) *
Κορυφαίο δεν θα τον έλεγα, απλά καλό, κορυφαίος είναι μόνο αν τον συγκρίνεις με τον Πασκουάλ. Πολλοί θυμούνται ότι έφερε στον Ολυμπιακό Ντάνστον, Χάντερ και Λοτζέσκι αλλά ξεχνούν ότι έφερε και τους Σίμον, Πέτγουεϊ, δυο παίκτες που δεν ήταν γι' αυτό το επίπεδο + ότι πήρε Μπέγκιτς με 800 χιλ. και τον είχε στον πάγκο να κουνάει πετσέτα. Στην Χίμκι τους φόρτωσε τον Ρόμπινσον με 1,5 εκ. και μετά τον έδιωξε και τον Μάρκοβιτς με 1,8 εκ. που αν τον αφήσει ελεύθερο δεν θα βρει ούτε τα μισά. Φέτος του πήγε τον Μποστ που τον έδιωξε πέρσι ο Σάρας στα μέσα της χρονιάς. Σίγουρα τους πήγε και τον Γκιλ, πολύ καλός παίκτης, όπως και τους Χάνεϊκατ και Άντερσον, οι δύο τελευταίοι όμως ήταν ακριβοί παίκτες και μάλιστα δεν κατάφερε να τους εκμεταλλευτεί.

μα τον σιμονς για 3o ψηλο τον εφερε σιγα τα λεφτα. αν επιανε θα ηταν ανακαλυψη αν οχι σιγα τσαμπα τον πηρε. ο πετγουει παλι τσαμπα τον πηρε, νομιζω με 150-200 χιλ και ηταν μια χαρα σαν μπακ απ του πριντεζη. οχι κατι το ιδιαιτερο αλλα τι αλλο να σου εφερνε με 150-200 χιλ μπατζετ?

μπεγκιτς οκει ναι δεν του βγηκε, δεν διαφωνω, αλλα σαν παικτης δεν ηταν κακος. απλως δεν αξιζε τα 800. αν ερχοταν με 550 τοτε απλως μετρια επιλογη θα λεγαμε.

ο μαρκοβιτς ειναι παιχταρα που απλως ποτε δεν επαιξε στην ευρωλιγκα αυτο που μπορει. και στη ζενιτ επαιρνε 1-1,2 μυρια οποτε δεν μπορουσε να του δωσει λιγοτερα.

ο ρομπινσον ειναι υπερπαικταρα!! παικτης επιπεδου ουντο και ακομα καλυτερος για το nba, που εδω επαιζε σαν το καλυτερο 5αρι της ευρωλιγκας μεχρι που τραυματιστηκε σοβαρα και εμεινε 3 μηνες εξω.

ο χανεικατ ηταν τραυματιας καιρο στην αρχη της σεζον και φυσικα ολοι γνωριζουμε οτι δεν ηταν θεμα εκμεταλευσης απο τον μπαρτζω, αλλα ειχε ψυχολογικα θεματα ο ανθρωπος. ειδαμε και την συνεχεια.

για μπουστ και πραδερ συμφωνω αλλα ισως να μην ειχε μπατζετ μεγαλυτερο ή να το φυλαει για τοπ ασσο. κατσε να δουμε πως θα βγουν και λεμε μετα.

γενικα σαν recruiter ειναι τρομερος ο μπαρτζω και κορυφαιος στο κομματι αυτο. χανει λιγο στο κοουτσαρισμα και στην γκρινια μεσα στο ματς, αλλα για μενα ειναι κορυφαιος προπονητης.

μην το κανουμε σαν τον αρτζι που για εναν κιτσεν και εναν αρμστονγκ λεγαμε οτι δεν εχει ματι παρολο που μονο σε παο εφερε κρις,γκιστ,ριβερς,τζειμς,λασμε και μασιουλις με λιγα λεφτα κιολας!
back2back
QUOTE(G-arenas @ Jul 27 2018, 16:21 ) *
γενικα σαν recruiter ειναι τρομερος ο μπαρτζω και κορυφαιος στο κομματι αυτο. χανει λιγο στο κοουτσαρισμα και στην γκρινια μεσα στο ματς, αλλα για μενα ειναι κορυφαιος προπονητης.

μην το κανουμε σαν τον αρτζι που για εναν κιτσεν και εναν αρμστονγκ λεγαμε οτι δεν εχει ματι παρολο που μονο σε παο εφερε κρις,γκιστ,ριβερς,τζειμς,λασμε και μασιουλις με λιγα λεφτα κιολας!


Άλλο καλός άλλο κορυφαίος και ο Πεδουλάκης καλός είναι αλλά όχι κορυφαίος. Για Σίμονς και Πέτγουεϊ έδωσε πάνω από 200 χιλ. , δεν ήταν άγνωστοι ήταν παίκτες που τους είχε αντιμετωπίσει, άρα θα έπρεπε να ήξερε ότι δεν κάνουν. Αν είσαι κορυφαίος με αυτά τα λεφτά φέρνεις καλούς παίκτες. Ο Μπέγκιτς δεν έπαιξε καθόλου και 500 χιλ. να έπαιρνε θα ήταν πεταμένα λεφτά, το ότι του έδωσε 800 είναι επίσης δική του ευθύνη. Το ότι πήρε τον Γκιλ είναι επιτυχία του και το έγραψα, ο Ρόμπινσον με 1,5 εκ. συγνώμη αλλά δεν είναι επιτυχία, που τον έδιωξε κιόλας γιατί είχε χαμηλό μπασκετικό iq, όπως βγήκε προς τα έξω. Επιτυχία είναι να φέρεις τον Λάρκιν στην Ευρώπη με 700 χιλ. όπως η Μπασκόνια. Από εκεί και πέρα οι παίκτες που έφερε ο Πεδουλάκης και έπιασαν ήταν γνωστά ονόματα, είχαν παίξει ευρωλίγκα, άρα η επιτυχία του ήταν που επέλεξε αθλητικούς παίκτες και όχι soft όπως έκανε παλιά ο Πασκουάλ. Λίγα λεφτά πάντως δεν κόστισαν, Κρις και Τζέιμς πήραν κοντά 1 εκ. και οι υπόλοιποι πήραν καλά λεφτά, με λίγα έφερε παίκτες όπως ο Κίτσεν και ο Άρμστρονγκ που δεν έπιασαν
basket72
QUOTE (back2back @ Jul 27 2018, 16:58 ) *
Άλλο καλός άλλο κορυφαίος και ο Πεδουλάκης καλός είναι αλλά όχι κορυφαίος. Για Σίμονς και Πέτγουεϊ έδωσε πάνω από 200 χιλ. , δεν ήταν άγνωστοι ήταν παίκτες που τους είχε αντιμετωπίσει, άρα θα έπρεπε να ήξερε ότι δεν κάνουν. Αν είσαι κορυφαίος με αυτά τα λεφτά φέρνεις καλούς παίκτες. Ο Μπέγκιτς δεν έπαιξε καθόλου και 500 χιλ. να έπαιρνε θα ήταν πεταμένα λεφτά, το ότι του έδωσε 800 είναι επίσης δική του ευθύνη. Το ότι πήρε τον Γκιλ είναι επιτυχία του και το έγραψα, ο Ρόμπινσον με 1,5 εκ. συγνώμη αλλά δεν είναι επιτυχία, που τον έδιωξε κιόλας γιατί είχε χαμηλό μπασκετικό iq, όπως βγήκε προς τα έξω. Επιτυχία είναι να φέρεις τον Λάρκιν στην Ευρώπη με 700 χιλ. όπως η Μπασκόνια. Από εκεί και πέρα οι παίκτες που έφερε ο Πεδουλάκης και έπιασαν ήταν γνωστά ονόματα, είχαν παίξει ευρωλίγκα, άρα η επιτυχία του ήταν που επέλεξε αθλητικούς παίκτες και όχι soft όπως έκανε παλιά ο Πασκουάλ. Λίγα λεφτά πάντως δεν κόστισαν, Κρις και Τζέιμς πήραν κοντά 1 εκ. και οι υπόλοιποι πήραν καλά λεφτά, με λίγα έφερε παίκτες όπως ο Κίτσεν και ο Άρμστρονγκ που δεν έπιασαν



Παίδες κι οι δύο αυτοί είναι πολύ καλοί στον τομέα της στελέχωσης με τον Μπαρτζώκα να είναι ανώτερος από τον Άρτζι τόσο σε "μάτι" όσο κι στην προπονητική εν γένει.

Διάβασα πριν ότι δεν τα πήγε καλά στα μεγάλα παιχνίδια με εξαίρεση το τριήμερο στο Λονδίνο!!!
Δεν είναι ένα ακόμη παιχνίδι για να το πεις εξαίρεση. Πόσο μάλλον που πέραν της κατάκτησης αυτής καθαυτής της κούπας, η ομάδα έπαιξε διαστημικό μπάσκετ απέναντι σε ομαδάρες.
Επιπλέον ήταν το δεύτερο σερί. Back2back που λένε και στα χωριά μας. Σπάνιο επίτευγμα, άρα κι εξ αντικειμένου, δυσκολότατο.
Άλλοι μονάχα με αυτό το παράσημο θα έκαναν καρριέρα.
Άξια αναφοράς στον τομέα της μαεστρίας από τον πάγκο κι η μεγαλειώδης (για τα δεδομένα της ) χρονιά της Λόκο που το πάλεψε στα ίσα και στο F4.
Ενώ κι η πορεία με το Μαρούσι δεν μπορεί να παραγράφεται. Στα συν του κόουτς κι αυτή.

Στα της στελέχωσης τώρα, δεν είναι μονάχα οι Ντάνστον- Χάντερ.
Δεν είδα να αναφέρεται μια μεγάλη "κλεψιά" του Μπαρτζώκα, ο άγνωστος κι σε προχωρημένη σχετικά ηλικία (28χρ.)Λοτζέσκι.
Μεταγραφές που επίσης έδωσαν το κατιτίς τους ήταν κι οι Ντάρντεν, μέχρι κι ο Λαφαγιέτ. Με αυτούς ο Σφαιρό πήγε μέχρι τελικό στη Μαδρίτη και σήκωσε κι κούπα στην Ελλάδα.


Σχετικά με τον Πεδουλάκη να προσθέσω ότι η μετάλλαξη των Μασιούλις (στην απέξω στην Αρμάνι) Γκιστ (το ίδιο στη Μάλαγα) κι Λάσμε, ήταν απίστευτη.
Καλή μεταγραφή επίσης ήταν κι ο Μπράμος αλλά κι ο Κάρι, ως τσόντα. Ακόμα- ακόμα κι ο Ούκιτς έδωσε πράγματα.

Τζέιμς, Ρίβερς κι Σίνγλετον δεν ήταν ανακαλύψεις αλλά σωστές προσθήκες σε σωστή τιμή.


Πασκουάλ και Σφαιρό είναι πολύ πίσω στη στελέχωση συγκριτικά με τους δύο τους.

Ο Μπλατ ίσως βγει κι καλύτερος, πάντως.
wink.gif

back2back
QUOTE(basket72 @ Jul 27 2018, 17:16 ) *
Στα της στελέχωσης τώρα, δεν είναι μονάχα οι Ντάνστον- Χάντερ.
Δεν είδα να αναφέρεται μια μεγάλη "κλεψιά" του Μπαρτζώκα, ο άγνωστος κι σε προχωρημένη σχετικά ηλικία (28χρ.)Λοτζέσκι.
Μεταγραφές που επίσης έδωσαν το κατιτίς τους ήταν κι οι Ντάρντεν, μέχρι κι ο Λαφαγιέτ. Με αυτούς ο Σφαιρό πήγε μέχρι τελικό στη Μαδρίτη και σήκωσε κι κούπα στην Ελλάδα.


Τον Λοτζέσκι τον ανέφερα, τους Ντάρντεν και Λαφαγιέτ όχι γιατί ήταν γνωστοί παίκτες, επίσης ήταν ρολίστες δεν έκαναν κάτι σημαντικό, θεωρώ ότι μπορούσε να βρει καλύτερους παίκτες με αυτά τα λεφτά. Φυσικά και ο Μπαρτζώκας είναι πολύ καλός προπονητής, εγώ διαφωνώ ότι είναι κορυφαίος, στο μέλλον μπορεί να γίνει, δεν το ξέρω αυτό. Πάντως ο Τρινκιέρι με λιγότερα λεφτά κατάφερε και βρήκε περισσότερους καλούς παίκτες από Μπαρτζώκα και Πεδουλάκη άλλο ότι υστερεί σε άλλους τομείς
mixalisgate7
QUOTE
Ο Τζέιμς Νάναλι είναι έτοιμος να υπογράψει μονοετές συμβόλαιο 1,5 εκατομμυρίου ευρώ με την Μπασκόνια, σύμφωνα με πηγές του Eurohoops. Οι Βάσκοι κάνουν ό,τι περνάει από το χέρι τους, προκειμένου να δυναμώσουν το ρόστερ τους έχοντας στο μυαλό του το ισχυρό κίνητρο περί διεξαγωγής του φετινού Final Four της Ευρωλίγκας στην έδρα τους. Ο 28άχρονος Αμερικανός γκαρντ/φόργουορντ, ο οποίος είναι ελεύθερος μετά τη διετή παρουσία του στη Φενέρμπαχτσε, ήταν ανάμεσα στους γνωστούς τους μεταγραφικούς στόχους.

Ο άλλοτε παίκτης της Καβάλας έψαξε κάποια ευκαιρία στο NBA. Εν τέλει εξέτασε και προτάσεις από ευρωπαϊκές ομάδες. Ενδιαφέρον για την απόκτησή του έδειξε και η Μπαρτσελόνα, αλλά αποδέχθηκε την πρόταση της Μπασκόνια για συνεργασία των δύο πλευρών το 2018-19.

Μετά τη μετακίνηση του Γιάνις Τίμα στον Ολυμπιακό, η Μπασκόνια θέλησε να προσθέσει έναν ποιοτικό παίκτη στο δυναμικό τους. Ο Νάναλι διακρίνεται για την ευστοχία του στα τρίποντα με βάση τα 48/91 και το σχετικό 55,4% στην Ευρωλίγκα την περασμένη σεζόν. Επίσης είναι αποτελεσματικός αμυντικός.


ΠΗΓΗ
Zoys
Δεν συνήθιζε να πληρώνει υπεραξίες η Μπασκόνια.
shaq7
1,5 εκ ευρω = 1,75 εκ δολλαρια..Η εχουν κανει λαθος το ποσο η ο ναναλι πηρε τρελη υπεραξια!
pan24
Στην Μπασκονια ξαφνικα γεμισανε χεραδες και εχουν το ιδανικο ροστερ αξιοποιησης του Σενγκελια

Δηλαδη σε 5αδα Γκρειντζερ,Τζανινγκ,Ναναλυ,Σενγκελια,Φοιτμ
αν εχεις slahing απο τον Γκρειντζερ αλλα κυρια επιλογη παντα θα ειναι το ποσταρισμα του Σενγκελια

Εχοντας ακομα και τον Φοιτμαν με καλο σουτ ποσταρει ο Σενγκελια και οι αλλοι ανοιγουν προς τα εξω
Απο ποιον θα δωσει βοηθεια η αμυνα;
Ο Σενγκελια στο ποστ παιχνιδι χωρις βοηθεια δεν μπορει να κοπει στην Ευρωπη
basket72
QUOTE (back2back @ Jul 27 2018, 17:51 ) *
Τον Λοτζέσκι τον ανέφερα, τους Ντάρντεν και Λαφαγιέτ όχι γιατί ήταν γνωστοί παίκτες, επίσης ήταν ρολίστες δεν έκαναν κάτι σημαντικό, θεωρώ ότι μπορούσε να βρει καλύτερους παίκτες με αυτά τα λεφτά. Φυσικά και ο Μπαρτζώκας είναι πολύ καλός προπονητής, εγώ διαφωνώ ότι είναι κορυφαίος, στο μέλλον μπορεί να γίνει, δεν το ξέρω αυτό. Πάντως ο Τρινκιέρι με λιγότερα λεφτά κατάφερε και βρήκε περισσότερους καλούς παίκτες από Μπαρτζώκα και Πεδουλάκη άλλο ότι υστερεί σε άλλους τομείς


Σόρρι για τον Λότζο, τότε. Για Ντάρντεν κι ΛΑφαγιέτ, λέω ότι βγάλαν τα λεφτά τους σε μια πολύ καλή χρονιά για την ομάδα.
Συμφωνώ για Τρινκιέρι. Θα προσθέσω Σάρας κι το μαγικό δίδυμο Σαλαθάρ- Κερέχέτα.
Θα συμφωνήσω και για Μπαρτζώκα ότι δεν είναι κορυφαίος αλλά πολύ καλός. (Θα μπορούσε να είναι κορυφαίος κατ΄εμέ αλλά του λείπει η διαχείριση συναισθημάτων/αυτοέλεγχος, κάτι βασικότατο στα ομαδικά αθλήματα κι στο μπάσκετ στην προκειμένη.)

QUOTE (pan24 @ Jul 27 2018, 19:24 ) *
Στην Μπασκονια ξαφνικα γεμισανε χεραδες και εχουν το ιδανικο ροστερ αξιοποιησης του Σενγκελια

Δηλαδη σε 5αδα Γκρειντζερ,Τζανινγκ,Ναναλυ,Σενγκελια,Φοιτμ
αν εχεις slahing απο τον Γκρειντζερ αλλα κυρια επιλογη παντα θα ειναι το ποσταρισμα του Σενγκελια

Εχοντας ακομα και τον Φοιτμαν με καλο σουτ ποσταρει ο Σενγκελια και οι αλλοι ανοιγουν προς τα εξω
Απο ποιον θα δωσει βοηθεια η αμυνα;
Ο Σενγκελια στο ποστ παιχνιδι χωρις βοηθεια δεν μπορει να κοπει στην Ευρωπη



Έτσι ακριβώς!
Θέλανε πολύ τον Λάρκιν είναι αλήθεια, αλλά αν καταφέρει ο Μαρτίνεθ και πάρει πράγματα από τον Γκρέιντζερ (συμφωνώ με την ανάλυσή σου) συν τη νομοτελειακή βελτίωση του Βιλντόσα, τότε η Μπασκόνια πάει πολύ δυνατά!

Γενικά θα γίνει χαμός φέτος για την οκτάδα.
Τουλάχιστον επτά ομάδες θα παλέψουν σκληρά για πέντε θέσεις. Βγάζω από το γκρουπ αυτό τις Ρεάλ, Φενέρ, ΤΣΣΚΑ που θα είναι πιο άνετες.

RipCity
Για Ναναλι από Λεούση

Πάμε στην κωλοτούμπα μας τώρα. Επειδή δεν μου αρέσει να παίζω τον έξυπνο.. Και επειδή φίλος καλός και γνώστης των πραγμάτων μόλις με ενημέρωσε, μεικτά είναι τα λεφτά του Ναναλι.. Αυτό επειδή βιαστηκα να κρίνω. #fae_ti_gkela_twra
pan24
Ντιλεινι στην Κινα
basket72
QUOTE (pan24 @ Jul 28 2018, 12:40 ) *



Θα λείψει από την Ευρωλίγκα, πάλι καλά που γύρισε ο Λάρκιν τουλάχιστον.

Νομίζω ότι μόνο η Μπαρτσελόνα έχει μείνει πια από τις μεγάλες ομάδες να ψάχνει περιφερειακό κι πιο πολύ 2-3αρι.

Κάτι έχουν στα υπόψη στη Βαρκελώνη κι μάλλον έχει να κάνει με Αμερική.

Πάντως ενώ υπάρχει διαφορά από τις Ρεάλ -Φενέρ- ΤΣΣΚΑ από όλες τις υπόλοιπες, σα να πάει να μικρύνει η ψαλίδα φέτος.
Όσο για τον Ολυμπιακό κι τον Παναθηναϊκό, δεν βλέπω να τερματίζουν στην πρώτη τετράδα της RS.
pan24
Εγω νομιζω οτι οι της Φενερ ακομα κατι ψαχνουν
Ισως οχι στα οικονομικα επιπεδα Ντιλεινι αλλα εφυγαν 2 κοντοι και πηραν 1
Περσι μεσα Αυγουστου πηραν Γουοναμεικερ

basket72
QUOTE (pan24 @ Jul 28 2018, 12:56 ) *
Εγω νομιζω οτι οι της Φενερ ακομα κατι ψαχνουν
Ισως οχι στα οικονομικα επιπεδα Ντιλεινι αλλα εφυγαν 2 κοντοι και πηραν 1
Περσι μεσα Αυγουστου πηραν Γουοναμεικερ



Το λογικό αυτό είναι αλλά κάπου πήρε το μάτι μου ότι ο Ζοτς είναι οκ με τη μεταγραφή του Ένις κι ότι ο ίδιος έκανε πίσω σχετικά με τη υπόθεση Ντιλέινι. Ήθελε πιο κοντρολαρισμένο παίκτη κι τον πιστεύει τον Καναδό.


Σίγουρα είναι αποδυναμωμένοι στην περιφέρειά τους. Κυρίως στην περιφερειακή του άμυνα με την απώλεια των 2 απροσπέλαστων αμερικάνων.
Από την άλλη δυνάμωσε σημαντικά στους αιθέρες ενώ πιστεύουν πολύ κι τον Ντουβερίογλου ως μπακάπ.

Ένα 2-3αρι ενδεχομένως να ήθελαν κι αυτοίο- όπως κι οι ΚΑταλανοί. Από την Ευρώπη ο μοναδικός που μου έρχεται στο μυαλό κι είναι τέτοιων προδιαγραφών είναι ο Μαρίνκοβιτς. Τέτοια εποχή πέρσι ξεκίνησε ο τζόγος με τον Κερεχέτα.


*Πιθανά κι η Μπασκόνια να πάει για ένα 4αρι αναπληρωματικό του Τόκο κι να δώσει δανεικό τον Φαλ, αν κι ο Μαρτίνεθ φέρεται να τον πιστεύει πολύ τον ψηλέα. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.