Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Eurocup - Σεζόν 2011-2012
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
tuareg
ρε ποιος τζειμς.....απο τη να μη πω τι του ταπουτου χασαμε.....και του βαγγελα που τον αφησε μεσα
Timemaster
QUOTE(Manu7 @ Dec 13 2011, 20:54 ) *
Aπίστευτο...Μετά το 67-72 όλα μα όλα τα έκαναν σκατά οι παίχτες του Άρη...Τι τρικυμία ήταν αυτή?

Τρώει αμέσως τρίποντο, τάπα ο Μπόγρης αλλά μετά τρώει τάπα και ο Τσαλδάρης,αντιαθλητικό στο 70-72 και καλάθι μετά.
Και λάθος του Τζέιμς στο 73-72...

Πάντως στις τελευταίες επιθέσεις ήταν Τζέιμς και άγιος ο Θεός από τον Αλεξανδρή?Ούτε σκριν ο ψηλός δεν του έκανε...


την τάπα την έφαγε ο Τζέιμς η τάπα που δέχτηκε ο Τσαλδάρης μέτρησε μιας και η μπάλα βρήκε ταμπλό.
Εν συνεχεία κάνει αντιαθλητικό φάουλ ο Τζέιμς και στην επόμενη επίθεση βήματα.

Γενικά κανένας ψηλός δεν κατάφερε σήμερα να κάνει ένα σκριν της προκοπής με μόνη εξαίρεση (τον Μπόγρη ανά διαστήματα)

QUOTE(tuareg @ Dec 13 2011, 20:55 ) *
ρε ποιος τζειμς.....απο τη να μη πω τι του ταπουτου χασαμε.....και του βαγγελα που τον αφησε μεσα


κοίτα ο Τζέιμς έχασε το παιχνίδι στο τέλος με τα λάθη του
όμως ο Τζέιμς μας κρατούσε εως εκείνη την ώρα και συμφωνώ μαζί σου πως ο Ταπούτος ήταν ο χειρότερος σήμερα με διαφορά.

Άλλωστε το μόνο σημείο του αγώνα που παίξαμε άμυνα ήταν στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου χωρίς τον Ταπούτο όπου σε 5 λεπτά είχαμε 9-0 σερί και μόλις μπήκε δεχτήκαμε σερί 7-0 σε 2 λεπτά περίπου.

Υ.Γ. Είχε πλάκα και το σημείο που ο Άρης είχε στην πεντάδα τέσσερις μαύρους που τρέχανε σαν τρελοί και έναν Ταπούτο που ακόμα και το περπάτημα του ήταν βαριεστημένο.
tuareg
τα λαθη του τζειμς ειναι λαθη κουρασης....το σκασαμε....
ο βεγινης δυστυχως δε βοηθαει καθολου.....
ο δε ταπουτος ηταν τραγικος,λιγο να τραβουσε ειχαμε κερδισει....
λαθος κι ο αλεξαντρης που το κρατησε τοση ωρα μεσα,με σαμ/μπογρη δε περναγε τπτ.....
παντως αυτη ειναι η πιο ανωδινη ηττα,τα επομενα παιχνιδια (λιθουανοι και πρωταθλημα) ειναι πολυ πιο σημαντικα.

Timemaster
γενικά το παιχνίδι κρίθηκε κατά εμέ
α.στην κακή μας άμυνα (ειδικά του Ταπούτου)
β. στα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ (οι Τσέχοι πήραν 20 επιθετικά και εμείς 29 αμυντικά) όπου πολλές φορές οι περιφερειακοί παίχτες δεν έκαναν μπλοκ άουτ τους προσωπικούς τους αντιπάλους και χάναμε μακρινά σκουπίδια.
γ. στα άθλια ποσοστά μας στα τρίποντα 5/28 17% με πολλά ξεμαρκάριστα.
δ. την αδυναμία μας να πάμε στο ζωγραφιστό και να παίξουμε με πλάτη
ε. το ότι στην τέταρτη περίοδο δεν εκμεταλλευτήκαμε το ότι οι Τσέχοι ήταν φορτωμένοι με φάουλ.
στ. την έλλειψη καθαρού μυαλού στα τελευταία λεπτά όπου κανένα σχέδιο του Αλεξανδρή δεν έγινε ούτε στο ελάχιστο
ζ. τις κακές επιλογές του Αλεξανδρή στις πεντάδες του τελευταίου πενταλέπτου (μετά Χριστό προφήτες)

ήμασταν μέσα στο παιχνίδι επειδή:
α. ο Τζέιμς ήταν μαγικός με 8/12 δίποντα 12/13 βολές 4 ριμπάουντ 4 ασίστ 9 κερδισμένα φάουλ ααα και 0/5 τρίποντα και 2 λάθη
β. η ευστοχία μας στις βολές 86% εμείς 57% οι Τσέχοι
γ. τα τρίποντα που μπήκαν σε κρίσιμο σημείο (βλέπε 2 του Ντέιβις στην αρχή 2 του Τσαλδάρη στο τέλος και ένα του Σαμ)
δ. τα 8 κοψίματα
ε. τα σχετικά λίγα λάθη 9 αν και η νύμπουργκ είχε 7
στ. το πάθος και την ενέργεια ορισμένων παιχτών (Κερούς, Μούλντροου)
ζ. το ότι όταν η μπάλα έμπαινε κοντά στο καλάθι ήμασταν αποτελεσματικοί (15/19 σουτ)
rolleyes.gif

Υ.Γ. χάναμε νικούσαμε θα θέλαμε νίκη και στο τελευταίο ματς για να περάσουμε απλά τώρα αν κερδίσουμε θα βγούμε δεύτεροι πέφτοντας σε όμιλο φωτιά (για εμάς όχι τους αντιπάλους μας)


QUOTE(tuareg @ Dec 13 2011, 21:18 ) *
τα λαθη του τζειμς ειναι λαθη κουρασης....το σκασαμε....
ο βεγινης δυστυχως δε βοηθαει καθολου.....
ο δε ταπουτος ηταν τραγικος,λιγο να τραβουσε ειχαμε κερδισει....
λαθος κι ο αλεξαντρης που το κρατησε τοση ωρα μεσα,με σαμ/μπογρη δε περναγε τπτ.....
παντως αυτη ειναι η πιο ανωδινη ηττα,τα επομενα παιχνιδια (λιθουανοι και πρωταθλημα) ειναι πολυ πιο σημαντικα.


δε θα την έλεγα και τόσο ανώδυνη!!!
με την ήττα αυτή πέφτουμε σαν δεύτεροι στην Κίμκη και λογικά στην Βαλένθια
ενώ με την πρώτη θέση θα παίζαμε με την αποδυναμωμένη Βιλερμπάν και την Ρίγα
Areianara_S3
ταπουτο σηκω φυγε μονος σου..


ρισπεχτ στα παιδια στην κερκιδα..
Nuntius
Η Ρίγα δεν είναι κακή ομάδα. Την έβλεπα τώρα με ΠΑΟΚ (ο οποίος έχασε ακριβώς λόγω των ίδιων λαθών με εσάς απλά ποτέ δεν είχε περάσει μπροστά, απλά ήταν στον πόντο) και μιας και ξέρω και την πορεία της στην BBL, δεν πρέπει να την υποτιμάς. Από την Ρουντούπις είναι σαφώς καλύτερη. Όσον αφορά την πολύ γεμάτη Χίμκι απλά να σας θυμήσω πως στα προκριματικά της Ευρωλίγκας την είχε διασύρει η Νίμπουρκ. Βέβαια, ήταν ακόμα νωρίς και δεν είχαν βρει τα πατήματα τους οι της Χίμκι. Και σίγουρα η Παμέσα είναι δύσκολη αντίπαλος.

Τέσπα. Μάλλον παραληρώ tongue.gif
tuareg
timemaster ανωδυνη γιατι στο γιουροκαπ εχεις ταβανι,αντε μεχρι τους 8 παραπανω δε πας....με κιμκι, βαλενθια τωρα εχεις ελπιδες να βγαλεις φραγκα...
Τα επομενα παιχνιδια με Λιθουανους, Ηλυσιακο, Παοκ, Μαρουσι, Αγορ, Περιστερι ειναι πολυ πιο σημαντικα και δε γιναμε υπερομαδα που θα παει τραινο,καπου θα χαναμε
...αν επρεπε να κανω δυο ηττες σε αυτα διαλεγα τη σημερινη κι ενα απο αγορ η παοκ και ειμαστε μια χαρα και στην ευρωπη και στο τελος του πρωτου γυρου......
Timemaster
QUOTE(Nuntius @ Dec 13 2011, 21:45 ) *
Η Ρίγα δεν είναι κακή ομάδα. Την έβλεπα τώρα με ΠΑΟΚ (ο οποίος έχασε ακριβώς λόγω των ίδιων λαθών με εσάς απλά ποτέ δεν είχε περάσει μπροστά, απλά ήταν στον πόντο) και μιας και ξέρω και την πορεία της στην BBL, δεν πρέπει να την υποτιμάς. Από την Ρουντούπις είναι σαφώς καλύτερη. Όσον αφορά την πολύ γεμάτη Χίμκι απλά να σας θυμήσω πως στα προκριματικά της Ευρωλίγκας την είχε διασύρει η Νίμπουρκ. Βέβαια, ήταν ακόμα νωρίς και δεν είχαν βρει τα πατήματα τους οι της Χίμκι. Και σίγουρα η Παμέσα είναι δύσκολη αντίπαλος.

Τέσπα. Μάλλον παραληρώ tongue.gif


δε παραληρείς απλά η Κίμκι όσο θα περνάει ο καιρός δε θα παίζετε και είναι πολύ καλύτερη από εμάς.
πάνω κάτω τα ίδια πιστεύω και για την Βαλένθια.
Οπότε η δυάδα αυτή δε σπάει παρά μόνο με θαύμα
Από την άλλη η Βιλερμπάν που μετά την έξοδο του Πάρκερ είναι αποδυναμωμένη και παίζει με 10 παίχτες σήμερα.
Η Ρίγα που είναι μικρομεσαία ομάδα και όποια ομάδα έρθει από τον πρώτο όμιλο
είναι ομάδες που μπορείς να τις χτυπήσεις και να πάρεις αν όχι την πρώτη αλλά τουλάχιστον την δεύτερη θέση.
rolleyes.gif


QUOTE(tuareg @ Dec 13 2011, 21:47 ) *
timemaster ανωδυνη γιατι στο γιουροκαπ εχεις ταβανι,αντε μεχρι τους 8 παραπανω δε πας....με κιμκι, βαλενθια τωρα εχεις ελπιδες να βγαλεις φραγκα...
Τα επομενα παιχνιδια με Λιθουανους, Ηλυσιακο, Παοκ, Μαρουσι, Αγορ, Περιστερι ειναι πολυ πιο σημαντικα και δε γιναμε υπερομαδα που θα παει τραινο,καπου θα χαναμε
...αν επρεπε να κανω δυο ηττες σε αυτα διαλεγα τη σημερινη κι ενα απο αγορ η παοκ και ειμαστε μια χαρα και στην ευρωπη και στο τελος του πρωτου γυρου......



φράγκα από τι;
στο γήπεδο έτσι κι αλλιώς οι 1000 νοματαίοι θα είμαστε όπως και να έχει.
και νομίζω πως περισσότερα χρήματα θα πάρεις από τηλεοπτικά κ.λ.π. αν περάσεις και στην 8άδα ακόμα και αν αποκλειστείς εκεί μιας και τουλάχιστον σε νοκ άουτ αγώνα το γήπεδο γεμάτο θα είναι.

Υ.Γ. Εγώ θα διάλεγα να μη κάνω καθόλου ήττες μιας και η σημερινή ήττα δε μου εξασφαλίζει ότι θα κερδίσω κάποιο από τα επόμενα παιχνίδια άσε που θα πάω με ψυχολογία λούζερ στην επόμενη αγωνιστική μιας και είναι το δεύτερο σερί παιχνίδι που χάνω στο τελευταίο λεπτό.
SteelGandalf
Δεν το είδα το παιχνίδι, δυστυχώς.

Δεν ήμουν στο σπίτι.

Κρίμα για την ήττα και κυρίως για τον τρόπο που χάσαμε.

Κατά την άποψη μου δεν πρέπει να λέμε "τάδε παίχτη φύγε τώρα ή φύγε μόνος σου".

Το προηγούμενο παιχνίδι (με Καβάλα), έστω κι επιθετικά (αναφέρομαι στον Ταπούτο φυσικά), το πήρε σχεδόν μόνος του.

Να μάθει να μαρκάρει, να τρέχει, να κυνηγά, να σκίζεται ναι. Αυτό πρέπει να ζητάμε. Πρώτος βέβαια πρέπει να το ζητάει ο προπονητής του.
Timemaster
QUOTE(SteelGandalf @ Dec 13 2011, 21:57 ) *
Δεν το είδα το παιχνίδι, δυστυχώς.

Δεν ήμουν στο σπίτι.

Κρίμα για την ήττα και κυρίως για τον τρόπο που χάσαμε.

Κατά την άποψη μου δεν πρέπει να λέμε "τάδε παίχτη φύγε τώρα ή φύγε μόνος σου".

Το προηγούμενο παιχνίδι (με Καβάλα), έστω κι επιθετικά (αναφέρομαι στον Ταπούτο φυσικά), το πήρε σχεδόν μόνος του.

Να μάθει να μαρκάρει, να τρέχει, να κυνηγά, να σκίζεται ναι. Αυτό πρέπει να ζητάμε. Πρώτος βέβαια πρέπει να το ζητάει ο προπονητής του.


έχω πάψει εδώ και χρόνια να πιστεύω σε θαύματα.
ο Ταπούτος δε θα αλλάξει όπως δεν άλλαξε εδώ και χρόνια
και την μία μέρα θα είναι ο κορυφαίος και την επόμενη η μαύρη τρύπα της κολάσεως.
παρόλα ταύτα είναι ο παίχτης που τον θέλεις στην ομάδα σου και συνεχίζω να τον θέλω στον Άρη.

Αυτό που εγώ βρίσκω λάθος είναι ότι σε μια κακή του μέρα όπως η σημερινή παίζει 30+ λεπτά ενώ την ώρα που είναι στο πάγκο παίζουμε καταπληκτική άμυνα και τ δίδυμο Σαμ-Μπόγρη αποδίδει.

ο Ταπούτος δε μπορεί να αλλάξει αλλά μπορούμε να τον χειριστούμε με καλύτερο τρόπο.
Nuntius
QUOTE (Timemaster @ Dec 13 2011, 21:57 ) *
δε παραληρείς απλά η Κίμκι όσο θα περνάει ο καιρός δε θα παίζετε και είναι πολύ καλύτερη από εμάς.
πάνω κάτω τα ίδια πιστεύω και για την Βαλένθια.
Οπότε η δυάδα αυτή δε σπάει παρά μόνο με θαύμα
Από την άλλη η Βιλερμπάν που μετά την έξοδο του Πάρκερ είναι αποδυναμωμένη και παίζει με 10 παίχτες σήμερα.
Η Ρίγα που είναι μικρομεσαία ομάδα και όποια ομάδα έρθει από τον πρώτο όμιλο
είναι ομάδες που μπορείς να τις χτυπήσεις και να πάρεις αν όχι την πρώτη αλλά τουλάχιστον την δεύτερη θέση.
rolleyes.gif


Ενώ συμφωνώ στα όσα λες για Χίμκι, Βαλένθια και Βιλερμπάν, διαφωνώ με τον ορισμό της Ρίγας ως "μικρομεσαία". Τουλάχιστον όχι σε επίπεδο Eurocup. Μια χαρά χτυπάει 8άδα και έκανε βλακεία με την Σολέ. Το ότι είναι η μόνη Λεττονική ομάδα που έκοψε το πάρτυ των Λιθουανών στα τελικά της BBL δεν μπορεί να είναι τυχαίο.
Timemaster
QUOTE(Nuntius @ Dec 13 2011, 22:07 ) *
Ενώ συμφωνώ στα όσα λες για Χίμκι, Βαλένθια και Βιλερμπάν, διαφωνώ με τον ορισμό της Ρίγας ως "μικρομεσαία". Τουλάχιστον όχι σε επίπεδο Eurocup. Μια χαρά χτυπάει 8άδα και έκανε βλακεία με την Σολέ. Το ότι είναι η μόνη Λεττονική ομάδα που έκοψε το πάρτυ των Λιθουανών στα τελικά της BBL δεν μπορεί να είναι τυχαίο.


75% συμφωνία δεν είναι και άσχημα!!!
smiley.gif

όπως βλέπω με τα αποτελέσματα...
αν νικήσουμε το επόμενο παιχνίδι θα είμαστε στον όμιλο με την Ουκρανέζικη Ντόνετσκ (εκτός και αν κερδίσουν τον τελευταίο αγώνα με 25 πόντους διαφορά)
την Κίμκη που δεν θέλει πολλές συστάσεις (την είδαμε και με τον ΠΑΟΚ)
και την Βαλένθια
rolleyes.gif
Johnaros
James giveth, James taketh away...
kolimvitis
Εχουμε προσφυγες , χρεη και θελουμε και Ευρωπη με ροστερ καινουργιο χωρις χημεια?Με τον σουπερα Ταπουτο,χανω τα λογια μου..Ευτυχως που εχουμε τουλαχιστον καλο βοηθο προπονητη (Μανωλοπουλο)...
hagi
χρεη ξεχρεη η ομαδα παει πολύ καλά. Μην λέμε ότι θέλουμε. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτό που βλέπω. Επιτέλους είμαστε ομάδα
Εντάξει χάσαμε από χαζομάρες αλλά δείχνουμε χαρακτήρα και βελτίωση.
Εγώ πάντως βλέπω ,μπάσκετ μετά από χρόνια.ελπίζω και σε καλύτερη συνέχεια.
SteelGandalf
Άρης - Rudupis

Τρίτη 20/12, 21:00 (ΕΤ3) Αλεξάνδρειο.

Σε ένα παιχνίδι που μοιάζει με τελικό, αφού η ομάδα μας πρέπει να κερδίσει για να πάρει την πρόκριση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Μέσα στην Λιθουανία, κατακτήσαμε μια πολύ σημαντική νίκη, βάσει της οποίας και εφόσον εμφανιστούμε συγκεντρωμένοι και προσεχτικοί, στο προσεχές μας παιχνίδι, μπορούμε να πάρουμε τη νίκη, πόσο δε περισσότερο τώρα που παίζουμε στην έδρα μας.

Πιστεύω πως και ο κόσμος θα ανταποκριθεί στην κρισιμότητα του αγώνα και θα βοηθήσει, για άλλη μια φορά, την ομάδα να φτάσει στη νίκη.
tuareg
αγριεμενοι ερχονται οι ρουντουπηδες
http://www.pressaris.gr/basketball/4367-i-...ai-formarismeni
SteelGandalf
Καλό είναι αυτό.

Από τη μια θα είναι κουρασμένοι και από την άλλη οι δικοί μας παίχτες θα είναι πιο υποψιασμένοι. wink.gif
gallistis
το βασικο είναι να συνεχισουμε να ανεβάζουμε την αποδοσή μας ,και να μαζευτεί περισσότερος κόσμος στο γήπεδο,τα παιδιά που προσπαθούν τουλάχιστον το αξιζουν
gallistis
ΠΑΜΕ ΑΡΕΙΑΝΑΡΑ...


9.00 ΕΤ-3...ελπιζω να εχει καποιο κοσμο σήμερα
Johnaros
Εκεί θα είμαι πάλι.
Προβλέπω καλούς Κερούς-Ταπούτο.
Zoys
Δεν θα είναι τόσο εύκολο το βράδυ για τον Άρη που λογικά θα νικήσει, αλλά οι Λιθουανοί είναι μαχητικοί, με καλά δείγματα μέχρι στιγμής και 3 εκτός έδρας νίκες αφού τα πηγαίνουν σαφώς καλύτερα εκτός Λιθουανίας.
SteelGandalf
Πλησιάζει η ώρα.

Αρχικά είχα γράψει πως ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 19:45. Το είδα στο epg της ΕΤ3. Αν το έγραψαν λάθος αυτοί, λάθος το μετέφερα κι εγώ.

Τελικά (το διόρθωσα κιόλας) ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 21:00. Σε κάτι περισσότερο από μισή ώρα.

Δεν ξέρω αν είναι δύσκολο, "επικίνδυνο" ή εύκολο παιχνίδι. Νομίζω πως η ίδια η ομάδα μας θα το κάνει εύκολο ή δύσκολο.

Μακάρι να είμαστε σε καλή βραδιά και να απλοποιήσουμε τις καταστάσεις, κατακτώντας τη νίκη-πρόκριση στον επόμενο γύρο.
gallistis
κατι εχουμε από κοσμο...

παλι πρόβλημα με τα ηλεκτρονικά...

η εικονα ειναι από την απέναντι πλευρά ,απ'οτι συνήθως
SteelGandalf
Πάλι καθυστερήσεις εξαιτίας των χρονομέτρων των 24 δευτερολέπτων.

Απαράδεκτα πράγματα εν έτει 2011!!!

Όσο για τον κόσμο, είναι λίγος κατά την άποψη μου. Είναι πραγματικά λυπηρή η εικόνα στις εξέδρες.

Ξεκίνησε, πάμε...
gallistis
QUOTE(SteelGandalf @ Dec 20 2011, 21:09 ) *
Πάλι καθυστερήσεις εξαιτίας των χρονομέτρων των 24 δευτερολέπτων.

Απαράδεκτα πράγματα εν έτει 2011!!!

Όσο για τον κόσμο, είναι λίγος κατά την άποψη μου. Είναι πραγματικά λυπηρή η εικόνα στις εξέδρες.

Ξεκίνησε, πάμε...


ειχαν προβληματα τα χρονόμετρα και με τον ηλυσιακο...απο τότε δε τα κοιτάξανε?
σου φαινεται λιγος,γιατι η κάμερα ειναι ανάποδα...ενταξει δε γέμισε,αλλα η πλευρα της κάμερας πρέπει να ειναι σχεδόν γεμάτη.η απεναντι ειναι μισοάδεια
SteelGandalf
1η Περίοδος

Άρης - Rudupis : 20-20

Δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά από πλευράς άμυνας. Όχι τόσο από πλευράς ποσότητας πόντων, όσο από πλευράς κακής συγκέντρωσης.

Δώσαμε αρκετά ελεύθερα σουτ στους αντιπάλους μας και δεχθήκαμε αρκετά καλάθια μέσα στη ρακέτα. Πρέπει να παίξουμε καλύτερη άμυνα και να έχουμε πιο σωστές επιλογές στην επίθεση.
gallistis
QUOTE(SteelGandalf @ Dec 20 2011, 21:28 ) *
1η Περίοδος

Άρης - Rudupis : 20-20

Δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά από πλευράς άμυνας. Όχι τόσο από πλευράς ποσότητας πόντων, όσο από πλευράς κακής συγκέντρωσης.

Δώσαμε αρκετά ελεύθερα σουτ στους αντιπάλους μας και δεχθήκαμε αρκετά καλάθια μέσα στη ρακέτα. Πρέπει να παίξουμε καλύτερη άμυνα και να έχουμε πιο σωστές επιλογές στην επίθεση.


δυστυχώς δε τα βλέπω καλά τα πράγματα

ο τσαιρέλλης γιατι ειναι μεσα?
εχουν παρει δευτερες επιθέσεις,από δικη μας αφηρημάδα...

στο -7...
SteelGandalf
ΧτικιΆρης.

Δεν άλλαξε, μέχρι στιγμής, τίποτα στην 2η περίοδο. Είμαστε 7 πόντους πίσω στο σκορ.

Συνεχίζουμε την κακή μας άμυνα, εντός κι εκτός ρακέτας. Στην επίθεση είμαστε χωρίς πλάνο (έχουμε χάσει και αρκετές ελεύθερες βολές) και το χειρότερο απ' όλα είναι πως "καταφέραμε" να κάνουμε τους Λιθουανούς να πιστεύουν στη νίκη.

Ελπίζω να ξυπνήσουν οι παίχτες μας γιατί δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα.
gallistis
ΕΛΑ ΡΕ ΤΣΑΛΔΑΡΗ!!!!!!!
SteelGandalf
ΤσαλδΆρης.

Με 2/2 συνεχόμενα τρίποντα του κι ένα του Ντέιβις, βρεθήκαμε από το -5 στο +4.

Για πάμε να αλλάξουμε την ψυχολογία μας και την εικόνα του αγώνα.

===========================================

Μετά το 2/2 στα τρίποντα, του Τσαλδάρη, είχαμε το 2/2 και από τον Ντέιβις και 1/1 από τον Ταπούτο.

Σε πέντε συνεχόμενες επιθέσεις, είχαμε 5/5 τρίποντα.

Πήγαμε στο +8 την διαφορά με ένα επιμέρους σκορ 17-2.

===========================================

2η Περίοδος

Άρης - Rudupis : 42-36

Αν ξεκινήσουμε έτσι και στο 2ο ημίχρονο, τότε θα είμαστε σε καλό δρόμο και θα μπορέσουμε να ελέγξουμε το ματς.
gallistis
παιξτε λιγο αμυνα ρε

τωρα δε μπαίνουν τα τρίποντα...
SteelGandalf
Ξεκίνημα 3ης περιόδου σαν το ξεκίνημα του αγώνα, αμυντικά κυρίως.

Ευτυχώς όμως μετά από λίγη ώρα βρήκαμε ρυθμό στην επίθεση και καταφέρνουμε να ελέγχουμε το παιχνίδι.

Πολύ καλός σε αυτή τη φάση ο Τζέιμς.

Εκείνος ο Ταπούτος τι διασκελισμό έχει το άτιμος και τι άνοιγμα χεριών!!! Επιθετικά είναι εξαιρετικός. Έχει τρομερό ρεπερτόριο κινήσεων και σκοράρει με όποιον τρόπο θέλει.

Είμαστε στο +10 τώρα.
gallistis
Ω ΡΕ ΚΕΡΟΥΣ!!!!
SteelGandalf
3η Περίοδος

Άρης - Rudupis : 65-60

Respect στον Κερούς που έκανε ένα εκπληκτικό follow κάρφωμα!!!

Πολύ κακό ποσοστό στις βολές μέχρι στιγμής για μας (3/8).

================================================

Δεν μου αρέσει έτσι όπως "κυλάει" το παιχνίδι.

Οι Λιθουανοί βρίσκονται σε απόσταση βολής (3 πόντους) και είναι πάντα μέσα στο ματς.

Εντωμεταξύ αυτός ο Τζέιμς έχει εκπληκτικά γρήγορα πατήματα, σταματήματα-ξεκινήματα (εκρηκτικότητα) και φοβερή ντρίμπλα. Τους έχει ζαλίσει τους αντιπάλους του. Πολύ καλός επιθετικά, ειδικά τα τελευταία λεπτά.
Nuntius
Αυτό το μπαράζ τριπόντων της Ρουντούπις..

Λιθουανοί. Τι άλλο να πεις? :/
gallistis
QUOTE(SteelGandalf @ Dec 20 2011, 22:34 ) *
3η Περίοδος

Άρης - Rudupis : 65-60

Respect στον Κερούς που έκανε ένα εκπληκτικό follow κάρφωμα!!!

Πολύ κακό ποσοστό στις βολές μέχρι στιγμής για μας (3/8).

================================================

Δεν μου αρέσει έτσι όπως "κυλάει" το παιχνίδι.

Οι Λιθουανοί βρίσκονται σε απόσταση βολής (3 πόντους) και είναι πάντα μέσα στο ματς.


στράβωσε το παιχνίδι....

αντε να δούμε
Nuntius
Αν και υπήρχε φάουλ στην προσπάθεια για επιθετικό ριμπάουντ νομίζω πως ήταν εκπρόθεσμο μιας και ο Ταπούτος δεν βρήκε στεφάνη :/
SteelGandalf
Ο Άρης στο -2, 35 δευτερόλεπτα για το τέλος και οι Λιθουανοί έχουν την κατοχή.

Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα. Καταφέραμε να βγάλουμε τα μάτια μας. Απαράδεκτη άμυνα μέσα κι έξω. Έχουμε δεχτεί 15 (δεν ξέρω πόσα ακριβώς) τρίποντα.
Nuntius
Συγκλονιστική άμυνα των Λιθουανών στο τέλος tongue.gif
gallistis
δεν έπρεπε να τους αφήσει τελευταία επιθεση...επρεπε να παει για τη νίκη

ευτυχώς δε το πληρώσαμε
Nuntius
QUOTE (SteelGandalf @ Dec 20 2011, 22:47 ) *
Έχουμε δεχτεί 15 (δεν ξέρω πόσα ακριβώς) τρίποντα.


8 έχετε δεχθεί βασικά και έχετε βάλει 9. Αλλά αυτά τα μαζεμένα τρίποντα στο τέλος όντως πόνεσαν.
SteelGandalf
Τελικά 8 τρίποντα έχουμε δεχτεί, αλλά είναι σαν να έχουμε "φάει" 20!!!

Παράταση!!!

4η Περίοδος

Άρης - Rudupis : 78-78

Μην το πείτε πουθενά...
T.W.Is.M.
Αφυλακτη διαβαση η ρακετα των Λιθουανων στην τελευταια επιθεση του Αρη! Ουτε σε preseason του NBA δεν το εχω δει αυτο... smiley.gif
Ελπιζω τουλαχιστον να μη συνεχιστει το σερι τριποντων απο τους Λιθουανους.
Nuntius
QUOTE (T.W.Is.M. @ Dec 20 2011, 22:51 ) *
Αφυλακτη διαβαση η ρακετα των Λιθουανων στην τελευταια επιθεση του Αρη! Ουτε σε preseason του NBA δεν το εχω δει αυτο... smiley.gif


Ήταν συγκλονιστικό όντως. Τρία πράγματα έλειπαν:

1) Κόκκινο χαλί.

2) Κορδέλα.

3) Τον Ψωμιάδη να κόβει την κορδέλα και να εγκαινιάζει την νέα διάβαση smiley.gif
SteelGandalf
Αν και μετά από αυτό επιστρέψουν (έχουν χάσει παίχτες με φάουλ, με τραυματισμούς κλπ.), ε τότε τι να πω!!!
gallistis
QUOTE(SteelGandalf @ Dec 20 2011, 22:57 ) *
Αν και μετά από αυτό επιστρέψουν (έχουν χάσει παίχτες με φάουλ, με τραυματισμούς κλπ.), ε τότε τι να πω!!!



μπράβο τους ομως,το πάλεψαν μέχρι εκέι που δεν έπαιρνε άλλο!εχουν μείνει με 5 παιχτες
SteelGandalf
Απίστευτη ομάδα πραγματικά και απορώ πως τους κερδίσαμε εκεί μέσα με 11 πόντους.

Σήμερα μας έκαναν ρεζίλι (την άμυνα μας) και σημειωτέον, αγωνίζονται χωρίς ξένους...

Τελικό Σκορ στην Παράταση

Άρης - Rudupis : 96-86 (78-78 κανονική διάρκεια)

Έστω κι έτσι, πρόκειται για μεγάλη επιτυχία και μπράβο σε όλους.
T.W.Is.M.
QUOTE(Nuntius @ Dec 20 2011, 22:55 ) *
Ήταν συγκλονιστικό όντως. Τρία πράγματα έλειπαν:

1) Κόκκινο χαλί.

2) Κορδέλα.

3) Τον Ψωμιάδη να κόβει την κορδέλα και να εγκαινιάζει την νέα διάβαση smiley.gif


Ο Ντειβις παντως σηκωθηκε τοσο κοντα στο καλαθι που για μια στιγμη φοβηθηκα οτι θα εχανε το καρφωμα!
Τελος καλο, ολα καλα. Τωρα ξερει κανεις πως ειναι οι ομιλοι? Υπαρχει ετοιμη διασταυρωση με τους αλλους ομιλους, αν καταλαβα καλα?
Gino_Bill
Πολύ ενδιαφέρον το προτζεκτ της Ρουντούπις. Θα πρέπει να γίνει κανόνας για ομάδες μεσαίας δυναμικότητας (οικονομικά) και στην Ελλάδα, αλλά δυστυχώς διαφέρει πολύ ο τρόπος που αντιλαμβανόμαστε το μπάσκετ, όπως και πολλά άλλα στην Ελλάδα. Σημαντικό νομίζω σήμερα ότι επέστρεψε ο κόσμος του Άρη που κακά τα ψέματα είναι η δύναμή του. Μου αρέσουν πολύ οι Αμερικάνοι του Άρη, βγάζουν πάθος - γουστάρουν που παίζουν!

υ.γ. Κερούς: Ο Βινς των Θεσσαλονικιών tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.