Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Eurocup - Σεζόν 2011-2012
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
SteelGandalf
Το παιχνίδι έχει ξεκινήσει, αλλά μετά από 6 λεπτά αγώνα, έχουμε πετύχει μόλις έναν πόντο (1/2 βολές) κι έχουμε δεχτεί 12.

Επιθετικά είμαστε τραγικοί. Δεν μπορούμε ούτε σουτ να κάνουμε. Τις περισσότερες φορές κάνουμε λάθη. Οι δε Ρώσοι, επιθετικά δεν έχουν ιδρώσει μέχρι στιγμής. Παίζουν χαλαρά και άνετα.

Αν συνεχίσουμε έτσι, δεν μας βλέπω καθόλου καλά.

Γιατί έχουν τόσο άγχος; Τι έχουν να χάσουν;
SteelGandalf
1η Περίοδος

Άρης - BC Khimki : 4-16

Στα τόσα χρόνια (και είναι πάνω από 25) που παρακολουθώ μπάσκετ, δεν θυμάμαι (και δεν πρέπει) να το έχω ξανά δει αυτό. Έχουμε πετύχει 4 πόντους (με 4/6 βολές) και κανένα σουτ εντός παιδιάς (επιχειρήσαμε μόνο δίποντα). Απίστευτα πράγματα!!!

Μόλις ξεκίνησε η 2η περίοδος και ο Βεργίνης (!!!) πέτυχε το πρώτο μας δίποντο.

===================================================================

2η Περίοδος

Άρης - BC Khimki : 30-31

Ονειρεμένος Βεργίνης.

Με έναν Δημήτρη Βεργίνη από τα παλιά (9 πόντους σε 7 λεπτά, ασσίστς, κλέψιμο και οργάνωση), ο Άρης κατάφερε να μειώσει στο καλάθι και λίγο αργότερα να προσπεράσει και δύο φορές, πριν να ολοκληρωθεί και 2η περίοδος. Αντιστράφηκαν οι ρόλοι σε αυτή την περίοδο.

Τα δεδομένα άλλαξαν και μακάρι να συνεχίσουμε έτσι. Γλυτώσαμε τα χειρότερα, επειδή ήμασταν εξαιρετικοί στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιά. Με άλλα λόγια, όταν η επίθεση μας δεν υπήρχε πουθενά, η άμυνα μας κράτησε στο παιχνίδι και όταν σιγά-σιγά βρήκαμε τα, επιθετικά, πατήματα μας, βοήθησε και η ψυχολογία ώστε να φτάσουμε τους Ρώσους.

Τώρα υπάρχει παιχνίδι και ας ελπίσουμε πως στο δεύτερο ημίχρονο θα συνεχίσουμε σε αυτό τον ρυθμό.
Magnus92
Αυτος ο ξανθος με το 17 ποιος ειναι; Γιατι δεν τον εβαλε και το Σαββατο να παιξει;


tongue.gif
SteelGandalf
3η Περίοδος

Άρης - BC Khimki : 40-53

Δυστυχώς, η 3η περίοδος μοιάζει πολύ με την 1η και αν η 4η δεν μοιάξει με την 2η, τότε το παιχνίδι το χάσαμε. Σε διαφορετική περίπτωση, έχουμε ελπίδες.

Θεωρητικά, πάντως, είναι πολύ δύσκολο να "γυρίσουμε" και 2η φορά από τέτοια διαφορά.

Κακές επιθετικές επιλογές και αστοχία στην επίθεση, ενώ στην άμυνα, δεχθήκαμε κάποια τρίποντα τα όποια έφεραν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό και μας "πόνεσαν" πραγματικά.
SteelGandalf
Τελικό Σκορ

Άρης - BC Khimki : 48-73

Τελικά, δυστυχώς, το 2ο δεκάλεπτο αποτέλεσε την εξαίρεση του κανόνα. Ενός κανόνα που μας ήθελε να πετυχαίνουμε δύο φορές, λιγότερους από 10 πόντους σε μία περίοδο (και σε μία πετύχαμε ακριβώς 10).

Συγκεκριμένα, πετύχαμε 4 πόντους στην 1η (όλους με βολές), 10 πόντους στην 3η, 8 πόντους στην 4η, ενώ η μοναδική μας εξαίρεση, ήταν οι 26 πόντοι της 2ης περιόδου.

Το κακό είναι πως, από το τέλος της 3ης περιόδου και σε όλη την διάρκεια της 4ης, δεν μπορούσαμε να ελέγξουμε και την άμυνα μας, με αποτέλεσμα να "ανοίξει" πάρα πολύ και η διαφορά. Αυτό φυσικά είναι και θέμα ψυχολογίας, όπως και τα σουτ τριών πόντων μας, που δεν θυμάμαι άλλη φορά να έχουμε τέτοιο άθλιο ποσοστό (1/16).

Από το 34-31, του 3ου δεκαλέπτου, υπέρ μας, η Khimki πάτησε γκάζι και μη την είδατε.

Ξεκίνημα με το αριστερό λοιπόν, σε ένα ούτως ή άλλως δύσκολο παιχνίδι και περιμένουμε την συνέχεια.

Box Score and Stats
kolimvitis
Τουλάχιστον για ένα 10λεπτο την παίξαμε στα ίσα (ημίχρονο 30-31), αλλά πάντα τα ματς τελειώνουν στα 40 λεπτά και πάντα στις κρίσιμες επιθέσεις και τις κρίσιμες στιγμές παίζουμε άναρχο μπάσκετ με λάθος επιλογές...
H Kimki είναι σε άλλο επίπεδο, κακώς είναι στο eurocup...
tuareg
QUOTE (kolimvitis @ Jan 17 2012, 21:47 ) *
Τουλάχιστον για ένα 10λεπτο την παίξαμε στα ίσα (ημίχρονο 30-31), αλλά πάντα τα ματς τελειώνουν στα 40 λεπτά και πάντα στις κρίσιμες επιθέσεις και τις κρίσιμες στιγμές παίζουμε άναρχο μπάσκετ με λάθος επιλογές...
H Kimki είναι σε άλλο επίπεδο, κακώς είναι στο eurocup...


εχασες στο σουτ απο παο και ολυ που ειναι καλυτερες ομαδες απο τη κιμκι....
στο σημερινο οταν εγινε το παιχνιδι 42-34 σταματησαμε να παιζουμε και δεν υπηρχε αμυνα και αυτοι βρηκαν ολα τα ελευθερα σουτ μετα.
Timemaster
QUOTE(gallistis @ Jan 4 2012, 23:34 ) *
μποθ....

βασικά μόνο στο τελευταίο αγώνα θα προσπαθήσω να ανέβω-μακαρι να εχουμε και την πρόκριση


Αν ανέβεις στίλε κανένα μύνημα να τα πούμε στο γήπεδο και από κοντά.

QUOTE(Magnus92 @ Jan 17 2012, 20:55 ) *
Αυτος ο ξανθος με το 17 ποιος ειναι; Γιατι δεν τον εβαλε και το Σαββατο να παιξει;


tongue.gif


είναι καινούργια μεταγραφή
μεγάλο ΑΣΤΕΡΙ που θα αφίσει εποχή
icon_drunk.gif

QUOTE(tuareg @ Jan 17 2012, 21:58 ) *
εχασες στο σουτ απο παο και ολυ που ειναι καλυτερες ομαδες απο τη κιμκι....
στο σημερινο οταν εγινε το παιχνιδι 42-34 σταματησαμε να παιζουμε και δεν υπηρχε αμυνα και αυτοι βρηκαν ολα τα ελευθερα σουτ μετα.


βλέποντας το παιχνίδι από το γήπεδο η διαφορά δεν ήρθε από τα εύκολα σουτ που βαρέσαν αλλά από τα δύσκολα που είχαν στην αρχή.
tuareg
QUOTE (Timemaster @ Jan 17 2012, 22:15 ) *
Αν ανέβεις στίλε κανένα μύνημα να τα πούμε στο γήπεδο και από κοντά.



είναι καινούργια μεταγραφή
μεγάλο ΑΣΤΕΡΙ που θα αφίσει εποχή
icon_drunk.gif



βλέποντας το παιχνίδι από το γήπεδο η διαφορά δεν ήρθε από τα εύκολα σουτ που βαρέσαν αλλά από τα δύσκολα που είχαν στην αρχή.


το ιδιο λεμε....στην αρχη παιζαμε αμυνα,οταν εφυγαν 42-34 τη ξεχασαμε και ειχαν ολο αμαρκαριστα....
Timemaster
QUOTE(tuareg @ Jan 17 2012, 22:52 ) *
το ιδιο λεμε....στην αρχη παιζαμε αμυνα,οταν εφυγαν 42-34 τη ξεχασαμε και ειχαν ολο αμαρκαριστα....


ω, ναι... συμφωνούμε.


πάντως τώρα που βλέπω τα στατιστικά και θυμάμαι το παιχνίδι με 1/16 τρίποντα στον αγώνα δε μπορείς να κερδίσεις κανέναν.
Το χειρότερο είναι πως στο δεύτερο ημίχρονο όταν μας έκανε η Κίμκι το σερί 13-0 εμείς χάσαμε αμαρκάριστα τρίποντα και σε αυτούς μπήκαν κάποια πολύ δύσκολα.

Τέλος πάντων ήταν ένα παιχνίδι που αν το παίρναμε θα είχαμε ένα πλεονέκτημα και μια άλλη ψυχολογία και τώρα που το χάσαμε δεν χάθηκε λογικά και τίποτα. Αρκεί οι Ρώσοι να μη χάσουν πουθενά.

Στα θετικά η μεγάλη εμφάνιση του Βεργίνη όπου στο πρώτο ημίχρονο έπαιζε μόνος του πετυχαίνοντας απίστευτα καλάθια
και οι εκλάμψεις του Ταπούτου στην άμυνα που τον είδα 2-3 φορές να πηδάει ψηλά για να κόψει (ανεπιτυχώς βέβαια)
Ακόμα το 15/19 βολές που βαρέσαμε σε αντίθεση με τις μόλις 7 των Ρώσων (μάλιστα οι 2 από αντιαθλητικό φάουλ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού)

Από εκεί και πέρα ο είχαμε απίστευτο πρόβλημα επιθετικά με τον Τζέιμς κάκιστο να χάνει λευ-απ
με , Κερούς , Μαυραιδή και Ντέιβις να έχουν 0/14 σουτ στο παιχνίδι (κάποια ελεύθερα και 2 τρίποντα του Μαυραιδή έρμπολ)
τον Τσαλδάρη να είναι εκτός παιχνιδιού με 1/3 σουτ μόλις.
και τους ψηλούς να μη καταφέρουν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να βάλουν καλάθι με πλάτη στη μπασκέτα στο ένας εναντίον ενός.
rolleyes.gif


Υ.Γ. Πιστεύω πως μετά το παιχνίδι με τον ΠΑΟ ο Αλεξανδρής τους έκανε μάθημα πως να μη κάνουν φάουλ και πως να τα μοιράζονται σαν ομάδα. Εκεί που το Σάββατο όλοι οι παίχτες μας ήταν φορτωμένοι και στο τέλος κάναν χαζά φάουλ με αποτέλεσμα να αποβληθούν, χτές έκαναν οικονομία με αποτέλεσμα να μην έχουμε παίχτη με 3 φάουλ και οι περισσότεροι παίχτες να έχουν από 2.
Areianara_S3
πρέπει να κάνουμε το 4 στα 4 με τις αλλες 2 ομάδες του ομίλου..
δυσκολα αλλα ο καλος ΑΡΗΣ μπόρει...
και μετα.. Πάμε να το πάρουμε wav.gif
magic32
αν δεν ειχαμε παιξει με τον παο πριν 3 μερες ενα τοσο ανταγωνιστικο παιχνιδι θα ειχαμε καλυτερη εικονα..υπηρχε κουραση και σωματικα και νοητικα..φαινοταν σε πολλους..παιξαμε 2 ματς επιπεδου τοπ-16 ευρωλιγκας με ροστερ για eurocup...

Η διαφορα ηταν το ατομικο ταλεντο οπως ειπε και ο timemaster..γτ στο 13-0 του δευτερου ημιχρονου δεν ηταν θεμα κακων επιλογων μας η κακων αμυνω μας οπως στο πρωτο δεκαλεπτο...Εμεις χασαμε ελευθερα τριποντα,ελευθερα λευ απ κι αυτοι βαλανε δυσκολα σουτ...
SteelGandalf
QUOTE(Timemaster @ Jan 18 2012, 07:18 ) *
Υ.Γ. Πιστεύω πως μετά το παιχνίδι με τον ΠΑΟ ο Αλεξανδρής τους έκανε μάθημα πως να μη κάνουν φάουλ και πως να τα μοιράζονται σαν ομάδα. Εκεί που το Σάββατο όλοι οι παίχτες μας ήταν φορτωμένοι και στο τέλος κάναν χαζά φάουλ με αποτέλεσμα να αποβληθούν, χτές έκαναν οικονομία με αποτέλεσμα να μην έχουμε παίχτη με 3 φάουλ και οι περισσότεροι παίχτες να έχουν από 2.


Όχι πως αυτό δεν είναι κάτι που, ως έναν βαθμό, ελέγχεται.

Νομίζω όμως πως παίζει ρόλο και το ποιος και κυρίως το ΠΩΣ σφυρίζει.

Η χθεσινή διαιτησία ήταν άψογη, κατά τη γνώμη μου και κάποιες επαφές, τις οποίες αν είχαμε κόντρα σε πράσινους ή κόκκινους (εντός Ελλάδος) θα μας τις σφύριζαν φάουλ, στο συγκεκριμένο παιχνίδι δεν σφυρίχτηκαν. Αυτό συνέβη εκατέρωθεν όμως και όχι μόνο υπέρ του Άρη. Με άλλα λόγια, είναι αυτό που θέλουμε να βλέπουμε, εμείς οι πραγματικοί φίλοι του αθλήματος. Προσπάθησαν να είναι ακριβόδίκαιοι και αυτό είναι πολύ σημαντικό.

Φαίνονται οι προθέσεις-διαθέσεις τους και ας νομίζουν, εδώ στην Ελλάδα, πως εμείς τρώμε κουτόχορτο.
SteelGandalf
Πλησιάζει η ώρα για το 2ο παιχνίδι του Group J των "Last 16", το οποίο όμως, μετά τα τελευταία γεγονότα περνάει σε δεύτερη μοίρα.

Τρίτη, 24/1/2012, 19:00

Donetsk - Άρης

Η νίκη θα επιτευχθεί πολύ δύσκολα, αλλά δεν ξέρω πλέον πόση σημασία έχουν όλα αυτά.
Nuntius
Πρέπει να νικήσετε. Μπλιμπ.
SteelGandalf
QUOTE(Nuntius @ Jan 23 2012, 20:47 ) *
Πρέπει να νικήσετε. Μπλιμπ.


Τι σημαίνει το μπλιμπ; rolleyes.gif
hagi
Σε αυτό το τόπικ θα ευχηθώ καλή επιτυχία στο ματς και να μείνουν ενωμένοι οι παίχτες..
Nuntius
QUOTE (SteelGandalf @ Jan 24 2012, 00:46 ) *
Τι σημαίνει το μπλιμπ; rolleyes.gif


Δεν ξέρω. Κάτι σαν όβερ. Το είχε πει ο morfi και μ' άρεσε όποτε το αντιγράφω όποτε μου δοθεί η ευκαιρία tongue.gif
gallistis
40-34 στο 19'...πρώτος σκόρερ ο ντέιβις με 11
gallistis
60-53 στο 30'

το φοβερο ειναι οτι το live του eurocup,μας δινει τον κώστα σλούκα σαν παίχτη μας.μάλιστα έχει παίξει κ 1,23 λεπτα!

http://live.euroleague.net/gamesjs.aspx?ig...MF44655&z=1
SteelGandalf
Για την ιστορία:

1η Περίοδος

Donetsk - Άρης : 24-11

2η Περίοδος

Donetsk - Άρης : 40-34

3η Περίοδος

Donetsk - Άρης : 60-53

Ενώ αυτήν την στιγμή το σκορ είναι 71-53, στο 4ο δεκάλεπτο.

==========================================

74-65 και απομένουν 3.5 λεπτά για το τέλος. Με τον Τζέιμς παρόντα, πιστεύω πως θα είχαμε άλλο παιχνίδι.
gallistis
τσαλδάρης ,ταπούτος τραυματίες?ο ταπούτος εχει παιξει 7 λεπτα
SteelGandalf
Δεν ξέρω, δεν έχω ακούσει, επειδή δεν ήμουν εδώ, αλλά όντως βλέπω κι εγώ πως έχουν παίξει ελάχιστα.

Κρίμα ρε γμτ, είμαστε και πολύ άτυχοι, εφόσον έχουν όντως τραυματιστεί.

Τελικό Σκορ

Donetsk - Άρης : 81-74

Χάθηκε μια πολύ καλή ευκαιρία για την υπέρβαση. Η ομάδα, σε διαφορετικές συνθήκες, θα μπορούσε να διεκδικήσει με περισσότερες αξιώσεις τη νίκη.
gallistis
στην ομάδα στο fb,κάτι τέτοιο λένε...ο τσαλδάρης τραυματίστηκε στο παιχνίδι

πλήρεις ,συμφώνω θα ήταν διαφορετικό παιχνίδι...αλλα μαλλον πρέπει να σκεφτουμε οτι πλέον θα αρχίσουμε να αποδομούμαστε λίγο λίγο
Zoys
Αναμενόμενη ήττα στο Ντόνετσκ. Πάντως θεωρητικά οι 7 πόντοι είναι μια διαφορά που ο Άρης μπορεί (ακόμα και χωρίς Τζέιμς) να καλύψει στο Αλεξάνδρειο αν και ανεξαρτήτου της παρουσίας ή όχι του Τζέιμς στην ομάδα ο Άρης έχει λίγες ελπίδες στον όμιλο.
SteelGandalf
Διαφωνώ για το "αναμενόμενη ήττα στο Ντόνετσκ", εκτός αν εννοείς χωρίς την δεδομένη παρουσία του βασικού μας point guard, οπότε θα συμφωνήσω. Ο πλήρης Άρης, είμαι σίγουρος πως θα είχε διαφορετική "τύχη" στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Δεν τίθεται θέμα πως θα πρέπει να βρεις αντικαταστάτη του Τζέιμς και γρήγορα μάλιστα. Η χρονιά δεν βγαίνει με τίποτα χωρίς βασικό play-maker.
magic32
χωρις βασικο ασσο-τσαλδαρη και ταπουτο(εστω επιθετικα κι ας ειναι τρυπα πισω)χασαμε με μια αναστρεψιμη διαφορα..ολα αυτα βεβαια αν ειμαστε υγιεις διοικητικα που δεν ειμαστε...
Zoys
QUOTE(SteelGandalf @ Jan 24 2012, 20:55 ) *
Διαφωνώ για το "αναμενόμενη ήττα στο Ντόνετσκ", εκτός αν εννοείς χωρίς την δεδομένη παρουσία του βασικού μας point guard, οπότε θα συμφωνήσω. Ο πλήρης Άρης, είμαι σίγουρος πως θα είχε διαφορετική "τύχη" στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Δεν τίθεται θέμα πως θα πρέπει να βρεις αντικαταστάτη του Τζέιμς και γρήγορα μάλιστα. Η χρονιά δεν βγαίνει με τίποτα χωρίς βασικό play-maker.

Γι΄αυτό ακριβώς το είπα έτσι, άλλωστε και το όλο κλίμα στην ομάδα δεν είναι το καλύτερο δυνατό με τα όσα (δίκαια) δήλωσε ο Αλεξανδρής και με την απάντηση του Δαμιανίδη οπότε το έκοβα πολύ δύσκολο να πάρει η ομάδα θετικό αποτέλεσμα εκτός έδρας με μια αξιόμαχη ομάδα όπως η Ντόνετσκ. Τουλάχιστον έτσι το 'βλεπα εγώ.

Με λυπεί να βλέπω πάντως ξένους που είχαν δέσει στις ελληνικές ομάδες και ήταν απαραίτητοι για αυτές να φεύγουν αφού η αφερεγγυότητα των ΚΑΕ και τα μανατζαρέικα κόλπα είναι πια καθημερινότητα όχι μόνο για τον Άρη, αλλά και για άλλες ομάδες της Α1 (π.χ. ΠΑΟΚ)
magic32
QUOTE(Zoys @ Jan 24 2012, 20:59 ) *
Γι΄αυτό ακριβώς το είπα έτσι, άλλωστε και το όλο κλίμα στην ομάδα δεν είναι το καλύτερο δυνατό με τα όσα (δίκαια) δήλωσε ο Αλεξανδρής και με την απάντηση του Δαμιανίδη οπότε το έκοβα πολύ δύσκολο να πάρει η ομάδα θετικό αποτέλεσμα εκτός έδρας με μια αξιόμαχη ομάδα όπως η Ντόνετσκ. Τουλάχιστον έτσι το 'βλεπα εγώ.

Με λυπεί να βλέπω πάντως ξένους που είχαν δέσει στις ελληνικές ομάδες και ήταν απαραίτητοι για αυτές να φεύγουν αφού η αφερεγγυότητα των ΚΑΕ και τα μανατζαρέικα κόλπα είναι πια καθημερινότητα όχι μόνο για τον Άρη, αλλά και για άλλες ομάδες της Α1 (π.χ. ΠΑΟΚ)

παντως ο τζειμς ολοι λενε οτι δεν ηταν απληρωτος γι αυτο και δεν μπορει να κανει προσφυγη...
SteelGandalf
Αν θέλετε να συζητήσουμε επ' αυτού, περάστε από το άλλο topic, το οποίο αφορά τα νέα της ομάδας.

QUOTE(www.pressaris.gr)
Αλεξανδρής: "Τα παιδιά με συγκίνησαν απόψε"

Ο Βαγγέλης Αλεξανδρής όχι απλά έμεινε ικανοποιημένος από την εμφάνιση των παικτών του, αλλά δήλωσε συγκινημένος από την προσπάθεια που κατέβαλλαν όλοι όσοι αγωνίστηκαν και επεσήμανε πως η μικρή διαφορά με την οποία έχασε ο Άρης είναι ίσως το κλειδί για να παραμείνει το όνειρο της πρόκρισης ζωντανό.

Ο τεχνικός των κίτρινων τόνισε πως "απόψε τα παιδιά με συγκίνησαν με τον τρόπο που αγωνίστηκαν. Όσοι και να μείνουν, θα παλεύουν μέχρι το τέλος. Με αυτό το σκεπτικό αρχίσαμε και θα τελειώσουμε την σεζόν. Πραγματοποιήσαμε μια πολύ καλή εμφάνιση, με γνώμονα τα προβλήματα που είχαμε να αντιμετωπίσουμε. Καταφέραμε να καλύψουμε όχι μόνο την απουσία του Τζέιμς, αλλά και εκείνες του Ταπούτου και του Τσαλδάρη που προέκυψαν κατά την διάρκεια του αγώνα. Η συμμετοχή τους αποτελούσε ερωτηματικό, εξαιτίας κάποιων ενοχλήσεων που αντιμετώπιζαν και η κατάσταση τους επιδεινώθηκε όσο αγωνιζόντουσαν" και πρόσθεσε πως "όλα τα παιδιά όμως έπαιξαν με καρδιά και είχαμε ορισμένες καλές στιγμές. Αν ήμασταν μάλιστα λίγο πιο προσεκτικοί σε κάποια ελεύθερα σουτ που επιχειρήσαμε, τότε θα διεκδικούσαμε με αξιώσεις τη νίκη. Αυτή η μικρή διαφορά που ηττηθήκαμε διατηρεί ζωντανό το όνειρο μας να συνεχίσουμε στην διοργάνωση".
gallistis
QUOTE(SteelGandalf @ Jan 24 2012, 20:55 ) *
Δεν τίθεται θέμα πως θα πρέπει να βρεις αντικαταστάτη του Τζέιμς και γρήγορα μάλιστα. Η χρονιά δεν βγαίνει με τίποτα χωρίς βασικό play-maker.


νομίζω οτι υπάρχει απαγόρευση μεταγραφών για ξένους παιχτες λόγω χρεών της ομάδας
ViC
Δεν ήταν δυνατόν να κερδίσουμε χωρίς Τζέιμς και με Τσαλδάρη, Ταπούτο τραυματίες...
καλό το ότι χάσαμε με μικρή διαφορά, αλλά κάτι μου λέει ότι θα γίνουμε σάκος του μποξ στη συνέχεια του ομίλου. Η Βιλερμπάν κόντραρε τη Χίμκι μέσα στη Ρωσία και έχασε μόλις με 5 πόντους. Τους έχουμε πιστεύετε; Θα δείξει...

Ο Τζέιμς δε νομίζω να ξαναπαίξει για την ομάδα. Θα δούμε τι θα γίνει, πάντως έτσι χάσαμε πέρσυ και τον Τάκερ. Δε γίνεται κάθε χρόνο να μας φεύγει ο καλύτερος ξένος μας όποτε γουστάρει!
έχουμε και ένα φιρμάνι από τη FIBA που απαιτεί να λυθεί γρήγορα το θέμα Σκορδίλη και δεν ξέρω αν μπορούμε να κάνουμε μεταγραφές
magic32
QUOTE(gallistis @ Jan 24 2012, 23:51 ) *
νομίζω οτι υπάρχει απαγόρευση μεταγραφών για ξένους παιχτες λόγω χρεών της ομάδας

ποτε εγινε αυτο?αφου καναμε ,εταγραφες
gallistis
QUOTE(magic32 @ Jan 25 2012, 00:05 ) *
ποτε εγινε αυτο?αφου καναμε ,εταγραφες


ασ'το μ@λ@...@ είπα torture.gif 65.gif
ViC
QUOTE(gallistis @ Jan 25 2012, 00:25 ) *
ασ'το μ@λ@...@ είπα torture.gif 65.gif

δεν ξέρω αν είναι όντως μ@λ@κί@.
Όπως έχω γράψει και παραπάνω, υπάρχει η υπόθεση Σκορδίλη που είναι ακόμα ανοιχτή και η FIBA μας έχει επιπλήξει. Δεν ξέρω αν μας έχει απαγορεύσει κιόλας τις μεταγραφές, αλλά μια προειδοποίηση είμαι σχεδόν βέβαιος ότι είχε στείλει...
gallistis


QUOTE(ViC @ Jan 25 2012, 04:37 ) *
δεν ξέρω αν είναι όντως μ@λ@κί@.
Όπως έχω γράψει και παραπάνω, υπάρχει η υπόθεση Σκορδίλη που είναι ακόμα ανοιχτή και η FIBA μας έχει επιπλήξει. Δεν ξέρω αν μας έχει απαγορεύσει κιόλας τις μεταγραφές, αλλά μια προειδοποίηση είμαι σχεδόν βέβαιος ότι είχε στείλει...


καλά ,μπροστα απο την εποχή μας βλέπουμε...το ειπαμε κι έγινε...

http://www.basketblog.gr/pages/ViewContent...amp;w=0&m=1
ViC
QUOTE(gallistis @ Jan 25 2012, 20:47 ) *
καλά ,μπροστα απο την εποχή μας βλέπουμε...το ειπαμε κι έγινε...

http://www.basketblog.gr/pages/ViewContent...amp;w=0&m=1

πω πω πόσο μπροστά είμαστε όντως.......
Αστρολογικές προβλέψεις, ταρώ, γυάλινη σφαίρα. ΜΕΝΤΙΟΥΜ κα. ΧΑΛΙΜΑ 801-11-ΑΡΗΣ

Πέρα από την πλάκα, δεν είμαστε ούτε μάντεις ούτε έξυπνοι. Εγώ είχα διαβάσει πριν λίγες μέρες ότι υπάρχει σχετική προειδοποίηση να εξοφλήσουμε το συντομότερο δυνατόν το Σκορδίλη, αλλά προφανώς έλαβε τη μορφή επίσημης τιμωρίας... και στο μεταξύ η διοίκησή μας αγόραζε αγρό και έσπαγε κριτσίνια...
SteelGandalf
Τρίτη, 31/12/2012, 19:45 (ΕΤ3)

Άρης - Villeurbanne

Τρίτο παιχνίδι για το Eurocup, ενώ τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα πλέον.

Όχι τόσο εξαιτίας των δύο ηττών (από Khimki και Donetsk), όσο λόγω των προβλημάτων της ομάδας (φυγή Τζέιμς, τραυματισμοί Τσαλδάρη-Ταπούτου, αλλά και της κούρασης, σωματικής και ψυχολογικής). Συνεχή παιχνίδια, με αρνητικά, ως επί το πλείστον, αποτελέσματα, έχουν ως επακόλουθο να "χαλάει" η ψυχολογία και να μην υπάρχει πίστη στις δυνατότητες των παιχτών.

Ο μεθαυριανός αγώνας, είναι κομβικής σημασίας. Εύκολα εξηγείται το γιατί.

Με ενδεχόμενη ήττα, κατά πάσα πιθανότητα (μην πω βεβαιότητα), αποχαιρετάμε τον θεσμό κι επικεντρωνόμαστε στη μοναδική μας εγχώρια διοργάνωση, το πρωτάθλημα.

Σε περίπτωση νίκης όμως, ξανά μπαίνουμε στο κόλπο της πρόκρισης, με αρκετές ελπίδες μάλιστα.

Ο λόγος; Μπορεί να έχουμε δύο ήττες, αλλά η 2η, προχθές, από την Donetsk, συνέβη με αρκετά μικρή διαφορά πόντων (7), διαφορά που μπορεί, θεωρητικά, να καλυφθεί μέσα στο Αλεξάνδρειο, εφόσον η ομάδα παρουσιαστεί έτοιμη.

Από την άλλη πλευρά, η Villeurbanne (ή Asvel Basket), είναι μία ομάδα που ηττήθηκε μέσα στην έδρα της Khimki, με πολύ μικρή διαφορά (6 πόντων), γεγονός που πιστοποιεί την ποιότητα της, αφού κατάφερε να κοντράρει στα ίσα την πολύ δυνατή αντίπαλο της και μάλιστα μέσα στην έδρα της Ρώσικης ομάδας.

Αν ο Άρης, ο οποίος έχει ένα πάρα πολύ δύσκολο έργο, καταφέρει να κερδίσει, τότε θα μπορεί να ατενίζει με αισιοδοξία το μέλλον του στον θεσμό, μέχρι τουλάχιστον και το επόμενο παιχνίδι.
kolimvitis
BC Khimki - BC Donetsk
68-55

H Κίμκι έκανε το αυτονόητο,να δούμε εμείς τι θα κάνουμε σήμερα με την Βιλερμπάν... Καλή μας τύχη!!

*Ελλάς-Γαλλία-Συμμαχία*
SteelGandalf
Το παιχνίδι ξεκίνησε και μόλις τώρα ολοκληρώθηκε το 1ο ημίχρονο.

1η Περίοδος

Άρης - Villeurbanne : 22-14

Άκουγα την περιγραφή από το ραδιόφωνο. Δεν έχω εικόνα, από αυτή την περίοδο, αλλά νομίζω πως σουτάραμε πολλά τρίποντα.

2η Περίοδος

Άρης - Villeurbanne : 35-34

Παρακολούθησα το τελευταίο πεντάλεπτο της 2ης περιόδου και σκοπεύω να παρακολουθήσω και ολόκληρο το 2ο ημίχρονο.

Ενώ είχαμε διαφορά 10 πόντων, δεν κάναμε σωστές επιθετικές επιλογές και σε συνδυασμό με κάποια λάθη, οι Γάλλοι μείωσαν το σκορ (προς στιγμήν πέρασαν και μπροστά με έναν πόντο), με το ημίχρονο να "κλείνει" με την ελάχιστη διαφορά του ενός πόντου.

Η ομάδα δείχνει πως μπορεί να πετύχει τη νίκη, αλλά θα πρέπει να παίξει πιο έξυπνα και με περισσότερο πλουραλισμό στην επίθεση. Αν προσέξει λίγο περισσότερο και την άμυνα της, τότε θα πάρει αυτό που θέλει.

Για να δούμε όμως, πως θα εξελιχτεί και το 2ο ημίχρονο.
SteelGandalf
3η Περίοδος

Άρης - Villeurbanne : 56-48
kolimvitis
Να τι κανει ο Μποχωριδης και ο Μαυραειδης...Ουφ,,,,1η νικη και με σχετικα καλη διαφορα...Μακαρι να συνεχισουμε ετσι!!!

http://live.euroleague.net/gamesjs.aspx?ig...WE34383&z=1
SteelGandalf
Τελικό Σκορ

Άρης - Villeurbanne : 77-60

Και θέλω να πω μόνο δύο πράγματα.

Αν ο Άρης είχε διοικητική ηρεμία και σωστή διαχείριση στα οικονομικά του (και δεν μιλάω για τίποτα τεράστια μπάτζετ), τότε η ομάδα θα μπορούσε να κάνει πολύ μεγάλα πράγματα.

Σήμερα, για ακόμη μια φορά, χωρίς τον βασικό της point guard (και ξένο που υποτίθεται πως κάνει την διαφορά και όντως την έκανε), αλλά και δύο πολύ σημαντικά "γρανάζια" στη "μηχανή" της (Τσαλδάρης και Ταπούτος), που απουσίαζαν λόγω τραυματισμού, η ομάδα κατάφερε να κερδίσει με χαρακτηριστική άνεση, στο τέλος, την αντίπαλο της.

Αυτός ο καημός μας θα μας φάει...
tuareg
καλη νικη,πολυ καλοι ο νταν και ο ντειβις,σοβαρος ο βεργινης,ολοι προσπαθησαν ακομα κι ο αμπαλοκρουσιτς (πιο αμπαλος πεθαινεις),ο μαλντροου αν εβαζε κανα δυο ακομα μπροστα θα εκανε double/double..
γτπ η βιλλερμπαν,προπονηταρας ο γαλλος smiley.gif smiley.gif smiley.gif
αν ειχε ελληνικη ομαδα το μπατζετ της και εκανε αναλογη ηττα, ουτε στο αεροπλανο της επιστροφης δε θα εφτανε ο προπονητης....
Δαμιαν παρε το καπελλακι σου και στριβε και ασε οσους μπορουν με μερακι να φτιαξουν την ομαδα,που εχει 6-7 παιδια που μπορουν να κανουν μεγαλα πραγματα
Gino_Bill
QUOTE (SteelGandalf @ Jan 31 2012, 21:25 ) *
Αν ο Άρης είχε διοικητική ηρεμία και σωστή διαχείριση στα οικονομικά του (και δεν μιλάω για τίποτα τεράστια μπάτζετ), τότε η ομάδα θα μπορούσε να κάνει πολύ μεγάλα πράγματα.

Σήμερα, για ακόμη μια φορά, χωρίς τον βασικό της point guard (και ξένο που υποτίθεται πως κάνει την διαφορά και όντως την έκανε), αλλά και δύο πολύ σημαντικά "γρανάζια" στη "μηχανή" της (Τσαλδάρης και Ταπούτος), που απουσίαζαν λόγω τραυματισμού, η ομάδα κατάφερε να κερδίσει με χαρακτηριστική άνεση, στο τέλος, την αντίπαλο της.

Αυτός ο καημός μας θα μας φάει...


Και με το δίκιο σας! Συμφωνώ απόλυτα πως ο Άρης μπορεί να κάνει πολύ καλλίτερα πράγματα με μια αξιοπρεπή διοίκηση και ένα πολύ μετρημένο budget το οποίο όμως να υπάρχει κάθε χρόνο. Θα είναι κρίμα να διαλυθεί και φέτος ο Άρης και να ξεκινήσει από την αρχή για άλλη μια φορά το καλοκαίρι γιατί υπάρχει μια καλή βάση 6-7 παικτών που με 2-3 μικρούς, έναν άσσο και ένα πεντάρι καλλίτερο αυτού του λεβέντη του Κρούσιτς μπορεί κατά τη γνώμη μου να κάνει σπουδαία πράγματα αν φυσικά στηριχθεί και από τον κόσμο που φέτος νομίζω τηρεί μια στάση αναμονής.
ViC
μόνο μια λέξη υπάρχει για το σημερινό. Κανένα περεταίρω σχόλιο γιατί δεν είδα και το ματς...

ΞΕΜΠΟΥΚΩΜΑ icon_headbang.gif ugly8.gif
kolimvitis
Γεμιζεις απο μια τετοια προσπαθεια,δενεσαι με την ομαδα πιο πολυ...Πιστευεις και χαιρεσαι την εξελιξη των rookies ...
http://basketballaris.blogspot.com/2012/01...788497340933310
Timemaster
με λίγη καθυστέρηση αλλά τώρα κατάφερα να κλέψω λίγο χρόνο για να γράψω... για το παιχνίδι.

Ήταν η πρώτη φορά μετά από αρκετό καιρό που χάρηκα τόσο πολύ έναν αγώνα στο Παλέ.
Δεν ήταν τόσο η νίκη κάτω από τη σκιά των απουσιών (Τσαλδάρης, Ταπούτος, Τζέιμς) αλλά το πάθος και η ενέργεια που έβγαλαν οι παίχτες μας και η απόδοση που έπιασαν κάποιοι από αυτούς μέσα σε ένα εχθρικό φόντο διαιτησίας (τουλάχιστον στο γήπεδο έτσι μου φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο).

Φεύγοντας είχα την απορία πόσο εύκολα θα κερδίζαμε και ας που θα ήταν το ταβάνι μας αν ο Κρούσιτς ήταν απλά μέτριος ρολίστας και όχι το έκτρωμα που είδαμε στο γήπεδο, αν ο Μπόγρης ήξερε να κάνει κίνηση (έστω κίνηση) από την αριστερή πλευρά και δεν τον εξουδετέρωνε με μπλοκ άουτ ο play maker της Βιλερμπάν και αν ο Μούντροου ήταν ένας Αμερικανός ,όχι της κλάσης Μάσευ, αλλά που θα μπορούσε να τελειώσει τις φάσεις κάτω από το καλάθι.

Ξεκινάω λοιπόν από τα αρνητικά που είδα στο παιχνίδι αρχίζοντας από τους σέντερ μας που ήταν από τραγικοί έως μέτριοι.
Οι τρεις μαζί είχαν μόλις 6/19 σουτ χάνοντας μερικά που απλά δε χάνονται όπως λευ απ στον αιφνιδιασμό και σουτάκι κάτω από την μπασκέτα. Το θετικό είναι πως (μεμονωμένα) έπαιξαν άμυνα και μάζεψαν τα σκουπίδια. Αλλά συγκρίνοντας με τους αντιπάλους που ήταν πολύ ποιο αδύναμοι από αυτούς θα περίμενα τουλάχιστον να έχουν κερδίσει περισσότερα φάουλ από όσα έκαναν στον αγώνα (3-10).

Το δεύτερο αρνητικό είναι η μεγάλη αστοχία στο τρίποντο όπου αν θυμάμαι καλά ανά διαστήματα πετούσαμε κανονικά τούβλα στο αντίπαλο καλάθι με τον Ντέιβις να έχει 1/7.

Τρίτο είναι ότι κερδίσαμε λίγα φάουλ από τα οποία τα περισσότερα δεν ήταν στην προσπάθεια για σουτ. Ενώ τα ποσοστά μας στις βολές (παρόλο που έλειπε ο γενικά άστοχος Τζέιμς) ήταν στο 60%

Τέλος να αναφέρω ότι γενικά δεν είδα σχεδόν καθόλου συστήματα επιθετικά και όμορφες συνεργασίας κάτι που φαίνεται στα στατιστικά και από τις μόλις 7 ασίστ όπου είμαστε με διαφορά η χειρότερη ομάδα αυτής της φάσης των 16. Δεύτερη χειρότερη συνολικά στο τουρνουά και με μια τάση να πάμε από το κακό στο χειρότερο.

Όπως είπα όμως το ευχαριστίθικα το παιχνίδι και για τα θετικά θα μηλήσω σε λίγο
rolleyes.gif
tuareg
οι ψηλοι στη δυναμη τους ειχαν...
απλα ο σαμ ηταν αστοχος,του τη ξερασε αρκετες φορες,για το κρουσιτς εγραψα εχθες...
τα νουμερα σε διαψευδουν παντως, 8/20 τριποντα ειχαμε,δε το λες κι ασχημο,αν εξαιρεσεις το ντειβις ολη η υπολοιπη ομαδα ειχε το εξαιρετικο 7/13,ο δε τζειμς στις βολες εχει 75 % στο γιουροκαπ....
btw
http://www2.allaboutaris.com/item.asp?id=4879 (αν αποφασισουν να δωσουν buy out το ζευομαι στους ωμους και το παω στη Λιουμπλιανα)
http://hoopfellas.blogspot.com/2012/01/blog-post_31.html


Timemaster
QUOTE(tuareg @ Feb 1 2012, 22:57 ) *
οι ψηλοι στη δυναμη τους ειχαν...
απλα ο σαμ ηταν αστοχος,του τη ξερασε αρκετες φορες,για το κρουσιτς εγραψα εχθες...
τα νουμερα σε διαψευδουν παντως, 8/20 τριποντα ειχαμε,δε το λες κι ασχημο,αν εξαιρεσεις το ντειβις ολη η υπολοιπη ομαδα ειχε το εξαιρετικο 7/13,ο δε τζειμς στις βολες εχει 75 % στο γιουροκαπ....
btw
http://www2.allaboutaris.com/item.asp?id=4879 (αν αποφασισουν να δωσουν buy out το ζευομαι στους ωμους και το παω στη Λιουμπλιανα)
http://hoopfellas.blogspot.com/2012/01/blog-post_31.html


Ο Τζέιμς είχε 75% στην Ευρώπη και 67% στο πρωτάθλημα όπου για τον βασικό σου άσσο δε τα λες καλά ποσοστά!! Θα ήταν ανεκτά αν τα βαρούσε ο Κρούσιτς π.χ.

Τώρα στα τρίποντα συνολικά τα ποσοστά μας ήταν καλά απλά έχω σαν εικόνα πως κάποιοες φορές βάζαμε 2-3 μαζεμένα και κάποια άλλη χάναμε 4-5 στη σειρά γενικά όπως το 40% δε με χαλάει καθόλου σαν ποσοστά όπως και δε με χάλάει το ότι σουτάραμε λιγότερα από τα μισά τρίποντα από ότι δίποντα προσπαθώντας να χτυπήσουμε μέσα στο καλάθι ή με διήσδηση ή με τους ψιλούς που όλοι τους πήραν ευκαιρίες.

Ο Μούλντροου όπως και ο Μπόγρης για εμένα δεν ήταν θέμα του ότι η μπάλα μπίκε και βγίκε αλλά ότι έκαναν λάθος επιλογές. Παίζανε στην επίθεση με λάθος τρόπο.

Για τα δύο λινκ το σχόλιο μου είναι πως και χωρίς τον Κρούσιτς μια χαρά θα τα πάμε.
και για τα θετικά θα ξεκηνήσω ένα ακόμα σεντόνι σε λίγακι.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.