Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός - Γενικά θέματα που αφορούν την ομάδα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244
taselen
ελληνική δημοσιογραφια. καθε μερα και νεα αρθρα στηριξης του γιαννακοπουλου. σημερα ξεφυτρωσε και αρθρο στο οποιο το 2013 ο μπερτομεου μιλησε ασχημα για τον γιαννακοπουλο σε δημοσιογραφους. αυριο νεο με χειροδικια του μπερτομεου. ψαχνω εστω και ενα αρθρο που να παρουσιαζει και την αποψη της ευρωλιγκ. μαλλον θα εμφανιστουν μαζι με τα αντιστοιχα που καταδικαζαν τα οσα ανεγραψε στο ινσταγκραμ.
j-kidd13
+1 φάουλ στον sleepei2 για το ομολογουμένως ευγενέστατο ποστ του,και θα μας χαιρετήσει για ένα ένα αρκετά σεβαστό διάστημα για φέτος.

Συνεχίζουμε.
nikmamba
QUOTE (taselen @ Feb 9 2018, 14:52 ) *
ελληνική δημοσιογραφια. καθε μερα και νεα αρθρα στηριξης του γιαννακοπουλου. σημερα ξεφυτρωσε και αρθρο στο οποιο το 2013 ο μπερτομεου μιλησε ασχημα για τον γιαννακοπουλο σε δημοσιογραφους. αυριο νεο με χειροδικια του μπερτομεου. ψαχνω εστω και ενα αρθρο που να παρουσιαζει και την αποψη της ευρωλιγκ. μαλλον θα εμφανιστουν μαζι με τα αντιστοιχα που καταδικαζαν τα οσα ανεγραψε στο ινσταγκραμ.

ε γενικα ο καρυδας στο ρθρο δεν παιρνει θεση υπερ δγ.
pan24
Τελος το ανεκδοτο περι δημοψηφισματος
Μαλλον τα βρηκαν αποτι φαινεται στην ανακοινωση
Θα μετατραπει στο δευτεροβαθμιο η τιμωρια σε προστιμο ενω ηδη ο δγ θα εχει χασει ολη την υπολοιπη ρεγκιουλαρ και θα κλεισει το θεμα
testuser23
QUOTE (pan24 @ Feb 9 2018, 15:07 ) *
Τελος το ανεκδοτο περι δημοψηφισματος
Μαλλον τα βρηκαν αποτι φαινεται στην ανακοινωση
Θα μετατραπει στο δευτεροβαθμιο η τιμωρια σε προστιμο ενω ηδη ο δγ θα εχει χασει ολη την υπολοιπη ρεγκιουλαρ και θα κλεισει το θεμα


+ εκλεισε ο James
taselen
QUOTE (nikmamba @ Feb 9 2018, 14:59 ) *
ε γενικα ο καρυδας στο ρθρο δεν παιρνει θεση υπερ δγ.

απλα θυμηθηκε 5 χρονια μετα κατι που δεν ειχε αναφερθει ποτε μεχρι σημερα.
nikmamba
QUOTE (taselen @ Feb 9 2018, 15:22 ) *
απλα θυμηθηκε 5 χρονια μετα κατι που δεν ειχε αναφερθει ποτε μεχρι σημερα.

αφου εκανε αναλυση της καταστασης..
lefpan
QUOTE(Katiki_Domokou @ Feb 9 2018, 06:36 ) *
αποσχιση τωρα!

ειμαστε ολοι γιαννακοπουλοι



Φίλε Κατίκι, τα ποσταρίσματά σου είναι φοβερά.
Επιχειρηματολογία ατράνταχτη.
Nemesakos
Βάζω όλη την ανακοίνωση γιατί για πρώτη φορά είναι στα πλαίσια του συλλόγου και αυτών που πρεσβεύει..

«Η χθεσινή στήριξη των παικτών, του προπονητή, αλλά και του κόσμου ήταν συγκινητική και με ξεπερνά προσωπικά. Ο Παναθηναϊκός είναι πάνω από πρόσωπα, όπως έχω πει επανηλειμμένως και αυτό αποτελούσε πάντα απαράβατο όρο-παρακαταθήκη του πατέρα μου Παύλου και του θείου μου, Θανάση Γιαννακόπουλου. Ως εκ τούτου, έχω να δηλώσω τα εξής:

Διάβασα με προσοχή τις χθεσινές δηλώσεις του εκτελεστικού διευθυντή της Euroleague στη συνέντευξη Τύπου του στην Τουρκία στο πλαίσιο της παρουσίασης της νέας χορηγίας με την εταιρεία Sinpas REIT, την οποία ως μέτοχος χαιρετίζω. Επιτέλους, σε κάποια σημεία βρίσκω ότι συμφωνούμε, ασχέτως εάν ακόμα συνεχίζουμε να έχουμε ατελείωτες διαφωνίες που θα πρέπει να λυθούν. Εκεί που συμφωνώ είναι ότι πρέπει να υπάρχει αλληλοσεβασμός και ότι πρέπει να κινούμαστε ΟΛΟΙ σε φιλικό και αθλητικό πλαίσιο.


Ο τρόπος αντιμετώπισής μου με αυτή την άδικη και παράνομη τιμωρία της Euroleague, είναι πολύ μακριά από αυτό που προτάσσει η έννοια του σεβασμού, με αποκορύφωμα τη χθεσινή της ατυχή κίνηση να στείλει τη φωτογραφία μου σε όλους τους φύλακες των σταδίων ανά την Ευρώπη, σαν να είμαι ένας καταζητούμενος και όχι ένα σεβαστό μέλος της, που επενδύει χρόνο, χρήμα και ενέργεια για το καλό του αθλήματος. Επίσης, συμφωνώ στο ότι η Euroleague έχει ανάγκη τον Παναθηναϊκό και ότι ο Παναθηναϊκός καλό θα ήταν να βρίσκεται εκεί που αγωνίζονται τα μεγαλύτερα κλαμπ της Ευρώπης.

Για να μπορέσει να γίνει αυτό πράξη, οφείλει η Euroleague να αναγνωρίσει το λάθος της και έστω και την ύστατη στιγμή να ακυρώσει την άδικη προς εμένα ποινή, ώστε η σχέση μας να επανέλθει στην πρότερή της κατάσταση, η οποία ήταν στα καλύτερά της των τελευταίων πολλών ετών. Δεν γίνεται να μην μου επιτρέπει να παρακολουθώ από κοντά την ομάδα που αγαπώ παθολογικά και στην οποία, όπως επανέλαβα και νωρίτερα, επενδύω χρόνο χρήμα και ενέργεια, για λόγους που δεν αφορούν το άθλημα. Είναι μία τιμωρία που πέρα από άδικη, την έχει καταδικάσει και όλη η μπασκετική κοινωνία της Ευρώπης.

Από την πλευρά μου, λυπάμαι που την απόλυτα δικαιολογημένη αντίδρασή μου στην άδικη προς εμένα και τον Παναθηναϊκό δράση της, την έχει εκλάβει ως ασέβεια. Ουδεμία τέτοια πρόθεση είχα.

Μέχρι τότε εμμένω στην απόφασή μου να αποχωρήσουμε από την Euroleague, σε περίπτωση που όλα τα μέλη του Παναθηναϊκού δεν αντιμετωπίζονται με τον πρέποντα σεβασμό που δικαιούται ένα από τα έντεκα ιδρυτικά μέλη της.

Χωρίς κανένα δημοψήφισμα (ο κόσμος μίλησε χθες) είμαι διατεθειμένος να αναλάβω κάθε οικονομική θυσία ώστε ο Παναθηναϊκός να αγωνίζεται σε μια διοργάνωση που θα απολαμβάνει τον σεβασμό που του αρμόζει, ακόμη κι αν χρειαστεί να πληρωθούν ρήτρες εκατομμυρίων. Δεν είμαι, όμως, έτοιμος να παίξω με τον ιδρώτα των παικτών μας, που έχουν κάνει ως τώρα μια μεγάλη προσπάθεια, των φιλάθλων που έχουν πληρώσει από το υστέρημά τους για την αγορά διαρκείας και των αντιπάλων 15 ομάδων, τις οποίες σέβομαι απόλυτα και δεν φέρουν καμία ευθύνη για την κατάσταση που έχει φέρει σήμερα η Euroleague.

Με αίσθημα ευθύνης απέναντι στον σύλλογο και τους φιλάθλους του, θέλω να ανακοινώσω την τελική και οριστική μου απόφαση. Είναι μια απόφαση ειλημμένη και όχι μια αντίδραση της στιγμής.

Θα σεβαστώ την προσωρινή τιμωρία μου από την Euroleague (η οποία δεν ανέστειλε την απόφαση έως ότου εκδικαστεί από δευτεροβάθμιο όργανο), αλλά σε περίπτωση μη δικαίωσής μου, αυτή η σεζόν θα είναι η τελευταία με εμένα και τον Παναθηναϊκό στην συγκεκριμένη διοργάνωση.

Προς το παρόν θα φτάσουμε τον αγώνα μας εντός γηπέδου μέχρι το τέλος. Θα πολεμήσουμε με κάθε τρόπο το σύστημα που μας βάζει «τρικλοποδιές» και θα δώσουμε όλα τα εφόδια ώστε να ράψουμε το πολυπόθητο έβδομο αστέρι στη φανέλα μας. Κόντρα σε όλους και σε όλα, θέλουμε να νιώσουμε την υπέρτατη χαρά της απονομής του τροπαίου από τα χέρια του κ. Μπερτομέου σε Παναθηναϊκά χέρια.

Στο πλαίσιο αυτό, σας ενημερώνω ότι Παναθηναϊκός και Μάικ Τζέιμς έχουν συμφωνήσει σε όλα και ο παίκτης είναι… καθοδόν για το ΟΑΚΑ, περιμένοντας μόνο την τυπική του αποδέσμευση από τους Pelicans».
zarmas
Το μόνο σίγουρο είναι ότι μετά τα γεγονότα τελευταία γεγονότα η ομάδα βγήκε ενισχυμένη και συσπειρωμένη
t0ny3
Το φετινό λεωφορείο είναι το δημοψήφισμα.

Τρελάθηκε το αφεντικό!

Παραβλέπω όλα όσα έγιναν αυτές τις μέρες και κάνω την ερώτηση. Προλαβαίνει η ομάδα να πάρει το πλεονέκτημα και να φτάσει φάιναλ φορ; Το ροστερ είναι πλέον σπουδαίο στα χαρτιά, αρκεί να δέσει γρήγορα και να φτάσει τα στάνταρ της.
lefpan
QUOTE(pan24 @ Feb 9 2018, 15:07 ) *
Τελος το ανεκδοτο περι δημοψηφισματος
Μαλλον τα βρηκαν αποτι φαινεται στην ανακοινωση
Θα μετατραπει στο δευτεροβαθμιο η τιμωρια σε προστιμο ενω ηδη ο δγ θα εχει χασει ολη την υπολοιπη ρεγκιουλαρ και θα κλεισει το θεμα

Ερώτηση:
Αν ΔΕΝ μετατραπεί η τιμωρία στο δευτεροβάθμιο, τότε του χρόνου ο Παναθηναϊκός δεν θα παίζει στην ευρωλίγκα;
Κατάλαβα λάθος τα λεγόμενα του ΔΠΓ;

QUOTE(Nemesakos @ Feb 9 2018, 15:29 ) *
Με αίσθημα ευθύνης απέναντι στον σύλλογο και τους φιλάθλους του, θέλω να ανακοινώσω την τελική και οριστική μου απόφαση. Είναι μια απόφαση ειλημμένη και όχι μια αντίδραση της στιγμής.

Θα σεβαστώ την προσωρινή τιμωρία μου από την Euroleague (η οποία δεν ανέστειλε την απόφαση έως ότου εκδικαστεί από δευτεροβάθμιο όργανο), αλλά σε περίπτωση μη δικαίωσής μου, αυτή η σεζόν θα είναι η τελευταία με εμένα και τον Παναθηναϊκό στην συγκεκριμένη διοργάνωση.

Δηλαδή, αν δεν αλλάξει η απόφαση της ποινής (όχι στην ομάδα, αλλά στον πρόεδρο για την συμπεριφορά του), τότε του χρόνου ο Παναθηναϊκός δεν θα παίζει ευρωλίγκα;
Ή θα αλλάξει κι αυτό στην πορεία;
yorgos
QUOTE(lefpan @ Feb 9 2018, 17:41 ) *
Ερώτηση:
Αν ΔΕΝ μετατραπεί η τιμωρία στο δευτεροβάθμιο, τότε του χρόνου ο Παναθηναϊκός δεν θα παίζει στην ευρωλίγκα;
Κατάλαβα λάθος τα λεγόμενα του ΔΠΓ;

Ε καλά, θα βγάλει τότε άλλη μια ανακοίνωση και θα αναιρέσει την προηγούμενη, τόσα χρόνια δεν τον έμαθες; Θα κάναμε ελληνοποίηση, θα έπαιρνε το ποδόσφαιρο, τον ερσιτέχνη, θα ανέβαζε τη Σπάρτη στην Α΄Εθνική, του έφαγε λεφτά ο θείος του που τελικά δεν τα έφαγε, ο Πεδουλάκης είναι ο δεύτερος καλύτερος προπονητής στην Ευρώπη αλλά τον διώξαμε για να τον πάρουμε και να τον ξαναδιώξουμε, δεν ξαναδουλεύουμε με το Λώτσο αλλά τον τραπεζωνόμαστε. Πεισματάκιαπροεφηβικής ηλικίας.

Αν ήλεγχε στοιχειωδώς τον εαυτό του θα ήταν ο κορυφαίος ιδιοκτήτης ομάδας, αλλά δυστυχώς είναι ανεξέλεγκτος διαχρονικά, ειδικά εντός των τειχών. Προσωπικά με έχει κουράσει πολύ, αλλά δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω ότι γουστάρει Παναθηναϊκό και πολύ μάλιστα, αφιερωνει και χρήμα και χρόνο, κρίμα που πολλές φορές αυτοκαταστρέφεται. Περίπτωση ωρίμανσης βέβαια δε βλέπω, δεν ωριμάζει κανείς στα 50 ή τα 60 του, αυτό το τραίνο πέρασε. Αν διατηρήσει αυτές του τις εκρήξεις σε τέλος πάντων απλά γραφικά πλην μη επικίνδυνα όρια, το μέλλον της ομάδας είναι λαμπρό, όπως αρμόζει και στην κατάσταση που ανέλαβε από την οικογένειά του ο Δημήτρης.
Dreamerpanos
http://www.sdna.gr/sites/default/files/sty...g?itok=654C9zcp

laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Είσαι θεούλης ρε Παππά smiley.gif
CG.
QUOTE ( @ Feb 9 2018, 17:39 ) *
http://www.sdna.gr/sites/default/files/sty...g?itok=654C9zcp

laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Είσαι θεούλης ρε Παππά smiley.gif

Οντως θεικο σχολιο
qspock
Παππα μη μασας, τριαρι θα παιζεις, φετος καθολου δεν επαιξες εκει. Με Λοτζεσκι εκτος επ αοριστω, μια χαρα χωρας στο 3. Και αμυνες οπως περσυ! icon_workout.gif
Προσωπικα μαλιστα πιστευω πως εχεις μεγαλο πλεονεκτημα απο τη θεση αυτη...
MustGK
Ο άνθρωπος αυτός (είτε είναι καλός είτε είναι μέτριος προπονητής για εμάς) είναι θαύμα που υπάρχει στο σύλλογο μας. Ίσως από τα σωστά του ΔΠΓ.

http://www.sport24.gr/Basket/Euroleague/eb...as.5069565.html

Τελικά ίσως οι ξένοι να καταλαβαίνουν καλύτερα το μεγαλείο της ομάδος μας.

http://www.gazzetta.gr/basketball/euroleag...koy-stin-eyropi
CG.
QUOTE (qspock @ Feb 9 2018, 18:18 ) *
Παππα μη μασας, τριαρι θα παιζεις, φετος καθολου δεν επαιξες εκει. Με Λοτζεσκι εκτος επ αοριστω, μια χαρα χωρας στο 3. Και αμυνες οπως περσυ! icon_workout.gif

Αν εννοεις με καλαθη τζεημς και παπα μαζι ,θα θελει πολυ δουλεια απο τον πασκουαλ το σχημα
Δυσκολο πολυ για ευνοητους λογους
Ο λοτζεσκι ειναι κλειδι στον φετινο παο
Πρεπει να επιστρεψει αμεσα
sni79per
Θα ελεγα οτι με αυτες τις 2 προσθηκες ΙΣΩΣ η ομαδα πλεον μετα απο χρονια ειναι ετοιμη να κανει το ενα βημα παραπανω για να ειναι στο επομενο F4.
Αλλα δεν το λεω icon_drunk.gif γιατι κ ειμαι προληπτικος κ η χημεια με 2 νεους παιχτες ακομα κ αν ο ενας ειναι γνωστος δεν ειναι το πιο ευκολο πραγμα φλεβαρη μηνα.
Ολα τα βλεμματα στον Τσαβι πλεον να κανει τα μαγικα του.
PARISINOS
Με δεδομένες τις δύο νέες μεταγραφές, ας κάνω και εγώ μία εκτίμηση για την ομάδα.

Γενικά βλέπω μια μεγάλη αισιοδοξία την οποία δεν είναι ότι δεν συμμερίζομαι, αλλά κρατάω και επιφυλάξεις γενικά.

Καταρχάς να πω ότι και οι δύο παίχτες που πήραμε είναι καλοί παίχτες.

Τώρα βλέπω πολλά άτομα που λένε ότι επιτέλους είμαστε ομάδα φαιναλ 4, άποψη που μου προκαλεί απορία καθώς έρχεται σε αντίθεση με όσα λεγόντουσαν πέρσυ. Και μου κάνει εντύπωση, γιατί ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ότι έχουμε περισσότερο ταλέντο από πέρσυ.

Η ομάδα θα πάει στα πλευ οφς με τους εξής παίχτες:
Καλάθης, Τζειμς, Ριβερς, Ντενμον, Λοτζεσκι, Θανάση, Γκιστ, Σινγκλετον, Πειν, Παππά, Λεκαβίτσιους, Βουγιούκα, Γκάμρπιελ, Ογκάστ.

Με μία γρήγορη ματιά βλέπει κανείς ότι διαφορές μεγάλες δεν υπάρχουν. Ο κορμός είναι ίδιος (Καλάθης, Τζειμς, Γκιστ, Σινγλετον, Παππας, Ριβερς).

Στη θέση του μπουρούση έχουμε Βουγιούκα/Πειν/Ογκαστ ενώ στη θεση του Φελντειν έχουμε Λοτζετσκι/Ντεντμον , στη θέση του Χαραλαπό τον Θανάση και τον Λέκα στη θέση του Μποχωρίδη.

Με μία γρήγορη ματιά εγώ προσωπικά δεν αντιλαμβάνομαι πως γίνεται πέρσυ να είμασταν σοβαρό αουτσάιντερ και φέτος ομάδα φάιναλ 4, όταν πρακτικά οι παίχτες που θα παίξουν βασικό ρόλο στα κρίσιμα είναι ίδιοι.

Η ομάδα θα κινηθεί γύρω από τους Καλάθης, Τζειμς, Γκιστ, Σινγλετον, Παππας, Ριβερς που είναι ίδιοι με πέρσυ και επιπλέον τους Πειν (αντί μπουρούση) και λοτζέτσκι/αντετοκούμπο σαν προσθήκες.

Πρακτικά η διαφορά μας σε σχέση με πέρσι δεν είναι τόσο μεγάλη που να δικαιολογεί πρόοδο μεταξύ ομάδας που την σκούπισαν στους 8 σε ομάδα φουλαριστή για φάιναλ 4. Ναι έχουμε εμφανώς μεγαλύτερο βάθος αλλά για μένα στα δύσκολα δεν μετράει τόσο το βάθος αλλά η ποιότητα των βασικών λύσεων.

Η ποιότητα των βασικών λύσεων δεν έχει αλλάξει τόσο εκτός και αν ο Πέιν αποδειχτεί παίχτης πολύ καλύτερος του Μπουρούση, πράγμα όχι αδύνατο αλλά πάντως αμφίβολο.

Για μένα η ομάδα έχει πολλές λύσεις αλλά ο λόγος που έχασε όπως έχασε πέρσυ παραμένει. Αν δεν βρεθούν ρόλοι στην ομάδα, και πάλι θα χάσουμε.

Γενικά το αν θα πάμε φαιναλ 4 κρίνεται από το πώς θα διαχειριστεί ο Πασκουάλ τους Καλάθη και Τζειμς. Αν καταφέρει και τους ταιριάξει, θα πάμε πολύ καλά. Δεν είμαι όμως τόσο αισιόδοξος διότι δύσκολα μαθαίνεις σε γέρικο σκυλί καινούργια κόλπα. Για να δούμε.



basket72
QUOTE (PARISINOS @ Feb 9 2018, 20:46 ) *
Με δεδομένες τις δύο νέες μεταγραφές, ας κάνω και εγώ μία εκτίμηση για την ομάδα.

Γενικά βλέπω μια μεγάλη αισιοδοξία την οποία δεν είναι ότι δεν συμμερίζομαι, αλλά κρατάω και επιφυλάξεις γενικά.

Καταρχάς να πω ότι και οι δύο παίχτες που πήραμε είναι καλοί παίχτες.

Τώρα βλέπω πολλά άτομα που λένε ότι επιτέλους είμαστε ομάδα φαιναλ 4, άποψη που μου προκαλεί απορία καθώς έρχεται σε αντίθεση με όσα λεγόντουσαν πέρσυ. Και μου κάνει εντύπωση, γιατί ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ότι έχουμε περισσότερο ταλέντο από πέρσυ.

Η ομάδα θα πάει στα πλευ οφς με τους εξής παίχτες:
Καλάθης, Τζειμς, Ριβερς, Ντενμον, Λοτζεσκι, Θανάση, Γκιστ, Σινγκλετον, Πειν, Παππά, Λεκαβίτσιους, Βουγιούκα, Γκάμρπιελ, Ογκάστ.

Με μία γρήγορη ματιά βλέπει κανείς ότι διαφορές μεγάλες δεν υπάρχουν. Ο κορμός είναι ίδιος (Καλάθης, Τζειμς, Γκιστ, Σινγλετον, Παππας, Ριβερς).

Στη θέση του μπουρούση έχουμε Βουγιούκα/Πειν/Ογκαστ ενώ στη θεση του Φελντειν έχουμε Λοτζετσκι/Ντεντμον , στη θέση του Χαραλαπό τον Θανάση και τον Λέκα στη θέση του Μποχωρίδη.

Με μία γρήγορη ματιά εγώ προσωπικά δεν αντιλαμβάνομαι πως γίνεται πέρσυ να είμασταν σοβαρό αουτσάιντερ και φέτος ομάδα φάιναλ 4, όταν πρακτικά οι παίχτες που θα παίξουν βασικό ρόλο στα κρίσιμα είναι ίδιοι.

Η ομάδα θα κινηθεί γύρω από τους Καλάθης, Τζειμς, Γκιστ, Σινγλετον, Παππας, Ριβερς που είναι ίδιοι με πέρσυ και επιπλέον τους Πειν (αντί μπουρούση) και λοτζέτσκι/αντετοκούμπο σαν προσθήκες.

Πρακτικά η διαφορά μας σε σχέση με πέρσι δεν είναι τόσο μεγάλη που να δικαιολογεί πρόοδο μεταξύ ομάδας που την σκούπισαν στους 8 σε ομάδα φουλαριστή για φάιναλ 4. Ναι έχουμε εμφανώς μεγαλύτερο βάθος αλλά για μένα στα δύσκολα δεν μετράει τόσο το βάθος αλλά η ποιότητα των βασικών λύσεων.

Η ποιότητα των βασικών λύσεων δεν έχει αλλάξει τόσο εκτός και αν ο Πέιν αποδειχτεί παίχτης πολύ καλύτερος του Μπουρούση, πράγμα όχι αδύνατο αλλά πάντως αμφίβολο.

Για μένα η ομάδα έχει πολλές λύσεις αλλά ο λόγος που έχασε όπως έχασε πέρσυ παραμένει. Αν δεν βρεθούν ρόλοι στην ομάδα, και πάλι θα χάσουμε.

Γενικά το αν θα πάμε φαιναλ 4 κρίνεται από το πώς θα διαχειριστεί ο Πασκουάλ τους Καλάθη και Τζειμς. Αν καταφέρει και τους ταιριάξει, θα πάμε πολύ καλά. Δεν είμαι όμως τόσο αισιόδοξος διότι δύσκολα μαθαίνεις σε γέρικο σκυλί καινούργια κόλπα. Για να δούμε.








Λογικά τα όσα γράφεις, από την άλλη λογικό είναι να υπάρχει και στους φίλους του Παναθηναϊκού μια αισιοδοξία (υπέρμετρη ή όχι) γιατί από τη μια μέρα που σκέφτονται το μέλλον τους στο τσάμπιονς λιγκ περνάνε στην άλλη με συν 2 δύο νέους παίκτες σε θέσεις που τους χρειάζονται και με τον δεύτερο να είναι από τους πλέον χαρισματικούς σε ικάνοτητες ανά την Ευρώπη.
Όμως υπάρχει μιαν ένσταση που έχει να κάνει με τον τρόπο παιχνιδιού του που όχι μόνο δεν άλλαξε ή ωρίμασε στο ΝΒΑ αλλά μάλλον το ίδιο παραμένει.
Είναι και τα περσινά με τον Καλάθη προ και μετά Τζείμς, είναι ακόμα- ακόμα και η εύγλωττη δήλωση Παππά σήμερα, ότι θα πέσει πείνα.

Είναι επίσης το μπρος - πίσω του κόουτς Πασκουάλ που από κει που τον είχε απορρίψει πριν ένα μήνα, τώρα τον δέχεται και χωρίς καν να γίνει λόγος στο τι μεσολάβησε αγωνιστικά. Προφανώς και γεννάται θέμα προσωπικότητας του και δυνατότητας επιβολής του. Προσωπικότητας λέω, όχι χαρακτήρα και μπασκετικής θεωρητικής κατάρτισης κι εν γένει συγκρότησης. Εκεί είναι αψεγάδιαστος.

Καταλήγοντας να πω,- ως φίλος του μπάσκε κι όχι ως φίλος του Ολυμπιακού- ότι αν θέλατε έναν παίκτη (με δεδομένη και την παρατεταμένα οργιώδη κατάσταση που βρίσκεται φέτος ο Καλάθης και με τα ειδικά του χαρακτηριστικά του ως παίκτη) αυτός θα ήταν ο υγιής Λοτζέσκι ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
Thodoros
QUOTE (PARISINOS @ Feb 9 2018, 20:46 ) *
Με δεδομένες τις δύο νέες μεταγραφές, ας κάνω και εγώ μία εκτίμηση για την ομάδα.

Στη θέση του μπουρούση έχουμε Βουγιούκα/Πειν/Ογκαστ ενώ στη θεση του Φελντειν έχουμε Λοτζετσκι/Ντεντμον , στη θέση του Χαραλαπό τον Θανάση και τον Λέκα στη θέση του Μποχωρίδη.


Λες ο βασικός κορμός ίδιος , όμως δεν είναι : φέτος έχουμε έναν καλύτερο Νικ από πέρυσι ( ακόμα και στα ποσοστά του σουτ φαίνεται αυτό ) ακόμα έχουμε έναν καλύτερο παίκτη επειδή το nba είναι μεγάλο σχολείο ( μαικ ) ξέρουμε την αξία του.
έχουμε έναν γκιστ που δεν είναι με πρόβλημα τραυματισμού ( ειναι μάλιστα σε εξαιρετική φόρμα ).
Μόνο ο Σίγκλετον είναι λίγο πεσμένο!!! Αν και θεωρώ είναι θέμα χρόνου που παίζει ... με την χρήση και του Πειν θα έρθει καλύτερα και αυτό.

+ Ότι από Φελντειν ουσιαστικά δεν έπαιρνες τίποτα, ε εκεί ήρθε αντί αφού ο Ντενμον + ότι έχουμε έναν Λότζο ( που είναι πολύ κοντρολαρισμένος παίκτης αν και νομίζω ότι δεν θα....κρίμα αυτό.)
Αντί ΒΧ που πάλι δεν είχε κάποια ιδιαίτερη προσφορά έχει τον ρολίστα Θαναση που σου δίνει ενέργεια ( που πολλές φορές λείπει) και τέλος ο Μποχωρίδης με τον Λέκα έχουν κάποιες διαφορές .


Το σημαντικότερο είναι ότι μειώθηκε το χάσμα με την περσινή φενέρ ( χωρίς Ούντομ και Μπογκντάνοβιτς) είναι αλλιώς , υπάρχει μια διαφορά πάγκου θεωρώ μόνο με πλήρης Ρεάλ και τσκα. αυτές καλό είναι να τις βρούμε μόνο σε μονά παιχνίδια.
testuser23
QUOTE (PARISINOS @ Feb 9 2018, 20:46 ) *
Με δεδομένες τις δύο νέες μεταγραφές, ας κάνω και εγώ μία εκτίμηση για την ομάδα.

Γενικά βλέπω μια μεγάλη αισιοδοξία την οποία δεν είναι ότι δεν συμμερίζομαι, αλλά κρατάω και επιφυλάξεις γενικά.

Καταρχάς να πω ότι και οι δύο παίχτες που πήραμε είναι καλοί παίχτες.

Τώρα βλέπω πολλά άτομα που λένε ότι επιτέλους είμαστε ομάδα φαιναλ 4, άποψη που μου προκαλεί απορία καθώς έρχεται σε αντίθεση με όσα λεγόντουσαν πέρσυ. Και μου κάνει εντύπωση, γιατί ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ότι έχουμε περισσότερο ταλέντο από πέρσυ.

Η ομάδα θα πάει στα πλευ οφς με τους εξής παίχτες:
Καλάθης, Τζειμς, Ριβερς, Ντενμον, Λοτζεσκι, Θανάση, Γκιστ, Σινγκλετον, Πειν, Παππά, Λεκαβίτσιους, Βουγιούκα, Γκάμρπιελ, Ογκάστ.

Με μία γρήγορη ματιά βλέπει κανείς ότι διαφορές μεγάλες δεν υπάρχουν. Ο κορμός είναι ίδιος (Καλάθης, Τζειμς, Γκιστ, Σινγλετον, Παππας, Ριβερς).

Στη θέση του μπουρούση έχουμε Βουγιούκα/Πειν/Ογκαστ ενώ στη θεση του Φελντειν έχουμε Λοτζετσκι/Ντεντμον , στη θέση του Χαραλαπό τον Θανάση και τον Λέκα στη θέση του Μποχωρίδη.

Με μία γρήγορη ματιά εγώ προσωπικά δεν αντιλαμβάνομαι πως γίνεται πέρσυ να είμασταν σοβαρό αουτσάιντερ και φέτος ομάδα φάιναλ 4, όταν πρακτικά οι παίχτες που θα παίξουν βασικό ρόλο στα κρίσιμα είναι ίδιοι.

Η ομάδα θα κινηθεί γύρω από τους Καλάθης, Τζειμς, Γκιστ, Σινγλετον, Παππας, Ριβερς που είναι ίδιοι με πέρσυ και επιπλέον τους Πειν (αντί μπουρούση) και λοτζέτσκι/αντετοκούμπο σαν προσθήκες.

Πρακτικά η διαφορά μας σε σχέση με πέρσι δεν είναι τόσο μεγάλη που να δικαιολογεί πρόοδο μεταξύ ομάδας που την σκούπισαν στους 8 σε ομάδα φουλαριστή για φάιναλ 4. Ναι έχουμε εμφανώς μεγαλύτερο βάθος αλλά για μένα στα δύσκολα δεν μετράει τόσο το βάθος αλλά η ποιότητα των βασικών λύσεων.

Η ποιότητα των βασικών λύσεων δεν έχει αλλάξει τόσο εκτός και αν ο Πέιν αποδειχτεί παίχτης πολύ καλύτερος του Μπουρούση, πράγμα όχι αδύνατο αλλά πάντως αμφίβολο.

Για μένα η ομάδα έχει πολλές λύσεις αλλά ο λόγος που έχασε όπως έχασε πέρσυ παραμένει. Αν δεν βρεθούν ρόλοι στην ομάδα, και πάλι θα χάσουμε.

Γενικά το αν θα πάμε φαιναλ 4 κρίνεται από το πώς θα διαχειριστεί ο Πασκουάλ τους Καλάθη και Τζειμς. Αν καταφέρει και τους ταιριάξει, θα πάμε πολύ καλά. Δεν είμαι όμως τόσο αισιόδοξος διότι δύσκολα μαθαίνεις σε γέρικο σκυλί καινούργια κόλπα. Για να δούμε.


Δεν συμφωνω οτι ειμαστε φαβορι για την κατάκτηση αλλά και δεν συμφωνω μαζι σου. Ξεχνας το χαλι του Μπουρουση περσυ και την ανυπαρξία play maker πισω απο τον Καλάθη. Ο Λοτζεσκι ειναι σαφως καλυτερος του Φελντειν και ο Θανασοκουμπο καλυτερος (πιο χρησιμος) του Χαραλαμπο. Επισης ξεχνας ποσο χειροτερη ειναι η Φενερ φετος απο περσυ και ποσο χειροτερη λογω τραυματισμων η Ρεαλ και ο Ολυμπιακος λογω πτωσης Σπανουλη. Εχουμε σαφως περισσοτερο ταλεντο απο περσυ και οι αντιπαλοι λιγοτερο απο το δικο τους περσινο.
PARISINOS
QUOTE(testuser23 @ Feb 9 2018, 20:18 ) *
Δεν συμφωνω οτι ειμαστε φαβορι για την κατάκτηση αλλά και δεν συμφωνω μαζι σου. Ξεχνας το χαλι του Μπουρουση περσυ και την ανυπαρξία play maker πισω απο τον Καλάθη. Ο Λοτζεσκι ειναι σαφως καλυτερος του Φελντειν και ο Θανασοκουμπο καλυτερος (πιο χρησιμος) του Χαραλαμπο. Επισης ξεχνας ποσο χειροτερη ειναι η Φενερ φετος απο περσυ και ποσο χειροτερη λογω τραυματισμων η Ρεαλ και ο Ολυμπιακος λογω πτωσης Σπανουλη. Εχουμε σαφως περισσοτερο ταλεντο απο περσυ και οι αντιπαλοι λιγοτερο απο το δικο τους περσινο.


Δεν θα διαφωνήσω ως προς την πτώση των αντιπάλων και ως προς τις ποιοτικοτερες λύσεις από τον πάγκο ωστόσο ο 9ος και 10ος παίχτης δεν κάνουν τη διαφορά. Και να είχαμε πέρσι Λοτζετσκι και Θαναση, πιστεύεις οτι θα άλλαζε κάτι τόσο δραματικά ως προς το αποτέλεσμα της σειράς?

Για τον μπουρούση συμφωνώ επίσης, άλλα ο παίχτης που τον αντικαθιστά είναι επίσης στοίχημα. Παίχτης που δεν έχει παίξει Ευρώπη ειναι δύσκολο μέσα σε 8 παιχνίδια (τόσα μένουν μέχρι τα πλευ οφς) να μπει και να έχει απόδοση που να κάνει διαφορά. Μακάρι αλλά σίγουρο δεν είναι. Αν και έχω ένα καλό προαίσθημα με αυτόν.

Ως προς τον φίλο Θεόδωρο, συμφωνώ ότι στις λεπτομέρειες είμαστε καλύτεροι αλλά το πρόβλημα είναι ότι πέρσι δεν χάσαμε στις λεπτομέρειες.
Για Νικ και Τζειμς δεν συμφωνώ . Ότι κάνει φέτος ο Νικ, το έκανε και πέρσυ μέχρι τον Δεκέμβριο. Μακάρι να έφταιγε η κούραση. Ο δε Τζειμς έπαιξε 30 παιχνίδια ΝΒΑ, πόσο να βελτιώθηκε?

Γενικά συμφωνώ οτι βελτιωθήκαμε στις λεπτομέρειες και συμφωνώ ότι έπεσαν και οι αντίπαλοι, ωστόσο επιμένω ότι και πέρσυ δεν χάσαμε λόγω ταλέντου. Πρέπει να μεγιστοποιήσουμε όσα θα πάρουμε από τους βασικούς μοχλούς μας, και αυτό γίνεται μόνο με ιδανική συνύπαρξη καλάθη-Τζειμς. Ελπίζω να τους ταιριάξουμε.
testuser23
QUOTE (PARISINOS @ Feb 9 2018, 21:40 ) *
Δεν θα διαφωνήσω ως προς την πτώση των αντιπάλων και ως προς τις ποιοτικοτερες λύσεις από τον πάγκο ωστόσο ο 9ος και 10ος παίχτης δεν κάνουν τη διαφορά. Και να είχαμε πέρσι Λοτζετσκι και Θαναση, πιστεύεις οτι θα άλλαζε κάτι τόσο δραματικά ως προς το αποτέλεσμα της σειράς?

Για τον μπουρούση συμφωνώ επίσης, άλλα ο παίχτης που τον αντικαθιστά είναι επίσης στοίχημα. Παίχτης που δεν έχει παίξει Ευρώπη ειναι δύσκολο μέσα σε 8 παιχνίδια (τόσα μένουν μέχρι τα πλευ οφς) να μπει και να έχει απόδοση που να κάνει διαφορά. Μακάρι αλλά σίγουρο δεν είναι. Αν και έχω ένα καλό προαίσθημα με αυτόν.

Ως προς τον φίλο Θεόδωρο, συμφωνώ ότι στις λεπτομέρειες είμαστε καλύτεροι αλλά το πρόβλημα είναι ότι πέρσι δεν χάσαμε στις λεπτομέρειες.
Για Νικ και Τζειμς δεν συμφωνώ . Ότι κάνει φέτος ο Νικ, το έκανε και πέρσυ μέχρι τον Δεκέμβριο. Μακάρι να έφταιγε η κούραση. Ο δε Τζειμς έπαιξε 30 παιχνίδια ΝΒΑ, πόσο να βελτιώθηκε?

Γενικά συμφωνώ οτι βελτιωθήκαμε στις λεπτομέρειες και συμφωνώ ότι έπεσαν και οι αντίπαλοι, ωστόσο επιμένω ότι και πέρσυ δεν χάσαμε λόγω ταλέντου. Πρέπει να μεγιστοποιήσουμε όσα θα πάρουμε από τους βασικούς μοχλούς μας, και αυτό γίνεται μόνο με ιδανική συνύπαρξη καλάθη-Τζειμς. Ελπίζω να τους ταιριάξουμε.


Οχι δεν θα αλλαζε κατι στη σειρα αλλα ειναι πολλα μικρα ή μετρια που μπορει να κανουν τη διαφορα και μαζι με την πτωση των αλλων ειμαστε σε καλο επιπεδο. Και αν βγει ο Payne μπορει να ειναι και μεγαλη διαφορα.

edit: αυτο που δεν ανεφερες ομως και ειναι πολυ σημαντικο ειναι η πτωση του Singleton που αμυντικα ειναι υπο το 0 και επιθετικα ειναι πολυ χειροτερος σε σχεση με περσυ...
dexterous
Στο Ρεάλ-ΟΣΦΠ τι μας συμφέρει περισσότερο λέτε;
t0ny3
Αν και βγαίνω οφτοπικ, συγγνώμη μοντς. Με νίκη της ρεαλ μένει πίσω ο Ολυμπιακό, τον οποίο τον έχουμε και στο οακα και πάμε πιθανότατα να κυνηγήσουμε την τεταρτη θέση. Με νίκη του Ολυμπιακου τα πράγματα θα είναι ακόμη πιο αμφίρροπα μέχρι το τέλος για τις θέσεις 2-5. Μη ξεχνάμε πως τη φενερ δεν την έχουμε σε ισοβαθμίες και τη ρεαλ λογικά όχι μιας και πιστεύω θα χάσουμε στη μαδριτη. Εγώ προτιμώ ήττα ολυμπιακού γιατί είναι πιο εύκολο να τον βάλουμε από κάτω μας. Μακάρι όμως να τα καταφέρουμε κι εμείς και ο Ολυμπιακός και μα πάρουμε το πλεονέκτημα.
dexterous
Μετά τη νίκη του ΟΣΦΠ η 3η θέση εξαρτάται από εμάς πλέον,η Ρεάλ έχει μπάρτσα έξω Φενέρ μέσα και αν πάρουμε Χίμκι και ΟΣΦΠ,θα είμαστε το φαβορί,αν όχι θα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα...πιστεύω πάντως πως εύκολα ή δύσκολα θα τα πάρουμε τα ματσάκια.
Dreamerpanos
Πόσο σημαντικό θα ήταν το διπλό στην Μπάμπεργκ....
CG.
QUOTE (dexterous @ Feb 9 2018, 21:49 ) *
Στο Ρεάλ-ΟΣΦΠ τι μας συμφέρει περισσότερο λέτε;

Οτι ηρθε τελικα.ηττα ρεαλ
Στην ουσια μας δινετε νεα ευκαιρια για 4δα.
Το επομενο ματς με την χιμκι νομιζω ειναι κομβικοτατο.
Γιατι θεωρητικα ειναι κοντα σου και σε απειλουν αλλα να κρατησουμε την διαφορα με την ρεαλ
dexterous
QUOTE (CG. @ Feb 10 2018, 00:05 ) *
Οτι ηρθε τελικα.ηττα ρεαλ
Στην ουσια μας δινετε νεα ευκαιρια για 4δα.
Το επομενο ματς με την χιμκι νομιζω ειναι κομβικοτατο.
Γιατι θεωρητικα ειναι κοντα σου και σε απειλουν αλλα να κρατησουμε την διαφορα με την ρεαλ

Νομίζω ότι σα στόχο έχουμε την 3η θέση,όχι την 4άδα γενικά
Σε τριπλή ισοβαθμία με Φενερ,ΟΣΦΠ τι γίνεται;
CG.
QUOTE (dexterous @ Feb 10 2018, 00:08 ) *
Νομίζω ότι σα στόχο έχουμε την 3η θέση,όχι την 4άδα γενικά
Σε τριπλή ισοβαθμία με Φενερ,ΟΣΦΠ τι γίνεται;

Θεωρω οτι στοχος πρεπει να ειναι παντα η τετραδα και το πλεονεκτημα
Το πλασαρισμα ερχεται δευτερο
Απο κει και επειτα ακομα και με ρεαλ να πεσεις (που μετα τα σημερινα δεν ειναι σιγουρο) εχεις πιθανοτητες
Κανεις δεν ξερει τι ομαδα θα αντιμετωπισεις.πχ σημερα τελευταια φαση ο ντονσιτς γυρναει το ποδι του.αυτο ευκολα θα μπορουσε να τον βγαλει εκτος σεζον.Οποτε πας βημα βημα γιατι δεν ξερεις τκ σου ξημερωνει και τι θα βρεις μπροστα.
Επισης ακουω να λετε η ρεαλ οταν γυρισουν ολοι θα ναι αλλη ομαδα.Ναι αλλα μπορει να ειναι και αλλη απο αυτη που νομιζεται
Η λεξη χημεια ειναι κομβικη.οταν γυρισουν τοσοι παιχτες και εφοσον βρεθουν σε καλη κατασταση ,πραγμα πολυ αμφιβολο,ειδικα αν ειδατε τον ραντολφ σημερα που δεν ειχε την μεγαλητερη αποχη, δεν ειναι σιγουρο οτι θα προσαρμοστουν στους νεους ρολους τους
Οποτε αποψη μου πας για πλεονεκτημα πασι θυσια
Απο κει και επειτα εχεις την καλυτερη εδρα στην ευρωπη.εχεις βαθος να αντεξεις σε σειρα.εχεις πλεον καλο ροστερ ,με ερωτηματικα αλλα καλο ,ασε τους αλλους να ανησυχουν λοιπον.
Ααα και φετος δεν υπαρσει ουτε ουντο αλλα ουτε και μπογντανοβιτς .και γιουλ 6 μηνες εκτος...
EXASFAIROS
Μια χαρά οι μεταγραφες,αλλά πρέπει να κάνουμε 1 ήττα για να πάρουμε πλεονέκτημα μετά την νίκη του αιώνιου στην Μαδρίτη,γιατί πιστεύω ότι Ολυμπιακός και Ρεάλ έχουν καλό πρόγραμμα.Τωρα αν αρχίσουμε και σαρώνουμε τις επομενες 3-4 αγωνιστικες θα μπορω να μιλησω για πιθανοτητες πλεονεκτηματος,αλλά δύσκολα.


Όπως και να έχει εγώ θέλω διασταύρωση με τον αιώνιο στο ΤΟΠ 8 καί με μειονέκτημα εδρας ,βγαίνοντας 6ος η 7ος.Ο αιώνιος θα είναι δεύτερος η τρίτος κατ' εμε.Με Φενέρ,Τσκα,Ρεάλ πιστεύω βγαίνουμε έξω,ποσό μάλλον με μειονέκτημα έδρας.

Μεγαλο ρόλο θα παίξει αν επανέλθει γρήγορα ο Λοτζεσκι κατά την γνώμη μου και η μαχητικότητα και τα ριμπάουντ του Πειν
.ο Τζέιμς καλύτερος θα είναι όπως και δηποτε από τον Ντενμον που θέλω να παραμείνει στους κοντους μας για καλο και για κακο.ΟΛΟΙ ΧΡΕΙΆΖΟΝΤΑΙ και ας μην ακούω ότι δεν παίζει ρόλο ο πάγκος,ειδικά σε ΤΟΠ 8.

Ειδομεν...ωραιοτατο ΡΟΣΤΕΡ!!!!φτάνει να δέσει γρήγορα και το ελπίζω κυρίως γιατί και οι δύο νεοφερμενοι είναι μαχητές και δεν κοτεύουν.ο Τσαβι να μαγειρέψει και να ζητήσει σημειώσεις από Σφαιροπουλο για Μαδρίτη. smiley.gif
shtarkws
Για να μπεις στην τετράδα πρέπει να κάνεις και μεγάλες νίκες εκτός έδρας. Με την εικόνα που έχει δείξει η ομάδα μακριά από το οακα έως τώρα, πιστεύει κανείς ότι θα νικήσει μες την Κιμκι; Η οποία σήμερα κέρδισε στο Καουνας.
nikolas_asteri
QUOTE (dexterous @ Feb 10 2018, 00:08 ) *
Νομίζω ότι σα στόχο έχουμε την 3η θέση,όχι την 4άδα γενικά
Σε τριπλή ισοβαθμία με Φενερ,ΟΣΦΠ τι γίνεται;


Μετράνε νίκες στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Δηλαδή προς το παρόν ΟΣΦΠ έχει 2-1, Παο 2-1, Φενέρ, 1-2

http://www.euroleague.net/news/i/134561/tu...gue-tiebreakers
CG.
QUOTE (shtarkws @ Feb 10 2018, 00:27 ) *
Για να μπεις στην τετράδα πρέπει να κάνεις και μεγάλες νίκες εκτός έδρας. Με την εικόνα που έχει δείξει η ομάδα μακριά από το οακα έως τώρα, πιστεύει κανείς ότι θα νικήσει μες την Κιμκι; Η οποία σήμερα κέρδισε στο Καουνας.

Η εικονα στην φενερ δειχνει οτι μπορει
Σε αυτα που μπαινει συγκεντρωμενη με κινητρο και στοχο τα παει μεχρι τελους
Σε αυτα που τους εχουμε στο χερι μας να φοβασαι
EXASFAIROS
QUOTE (shtarkws @ Feb 10 2018, 00:27 ) *
Για να μπεις στην τετράδα πρέπει να κάνεις και μεγάλες νίκες εκτός έδρας. Με την εικόνα που έχει δείξει η ομάδα μακριά από το οακα έως τώρα, πιστεύει κανείς ότι θα νικήσει μες την Κιμκι; Η οποία σήμερα κέρδισε στο Καουνας.



Εννοείται ότι είναι δύσκολωτατο !!!!εκτός αν μέσα σε 15 μέρες παρουσιαστει μια φρέσκια ομάδα που να κυριαρχεί και κάτω από τα καλάθια.Ειμαι δύσπιστος αλλά αν τα καταφέρει στην Μόσχα μπορεί να τα καταφέρει και σε Μιλάνο,Μάλαγα και Τελ Αβίβ. Θα ξενερωσω να παιξω παντως ως 5ος με Ρεαλ .Ουτε Φενερ θελω και μπλοκαρισματα απο Ζελικο.Δεν είμαστε ακόμα έτοιμοι γι αυτόν.Θελω αιώνιο.και 6ος η 7ος βγαίνω έστω και με ισοβαθμία.
dexterous
QUOTE (shtarkws @ Feb 10 2018, 00:27 ) *
Με την εικόνα που έχει δείξει η ομάδα μακριά από το οακα έως τώρα, πιστεύει κανείς ότι θα νικήσει μες την Κιμκι;

Εύκολα ή δύσκολα,θα κερδίσουμε.
shtarkws
Ο Παναθηναικος έχει εκτός : Ρεαλ, Χίμκι, Μακαμπι, Αρμάνι, Μαλαγα. Μ την έως τώρα εικόνα του εκτός έδρας, ρεαλιστικά πάμε για 2 νίκες
basketikos13
QUOTE(shtarkws @ Feb 10 2018, 00:27 ) *
Για να μπεις στην τετράδα πρέπει να κάνεις και μεγάλες νίκες εκτός έδρας. Με την εικόνα που έχει δείξει η ομάδα μακριά από το οακα έως τώρα, πιστεύει κανείς ότι θα νικήσει μες την Κιμκι; Η οποία σήμερα κέρδισε στο Καουνας.


Ειναι τεραστιο ερωτηματικο ο πειν, αν θα μπορει να δωσει ενα ποιοτικο 10-15 λεπτο.
Αλλα με καλο πειν και ΜΑΙΚ ΤΖΕΙΜΣ, ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΥ.

Πριν τις δυο μεταγραφες ειχα την ομαδα χαμενη σε μοσχα και μαδριτη και εβλεπα αμφιροπα τα ματς σε μιλανο, μαλαγα και τελ αβιβ.
Μ ε τις τωρινες προσθηκες ομως βλεπω την ομαδα να παλευει σε μαδριτη να ξεκιναει επι ισοις οροις στην μοσχ και σαν φαβορι στα υπολοιπα εκτος.

Τα υπολοιπα εντος με ολυμπιακο βαλενθια και ερυθρο αστερα τα θεωρω δεδομενα.

Για το πλεονεκτημα εδρας νομιζω αρκουν οι 20 νικες -ισως χρειαστουν και 19.
Οποτε θελουμε ενα 6/8 -ισως και 5/8 πραγμα πολυ εφικτο.
dexterous
QUOTE (shtarkws @ Feb 10 2018, 01:01 ) *
Ο Παναθηναικος έχει εκτός : Ρεαλ, Χίμκι, Μακαμπι, Αρμάνι, Μαλαγα. Μ την έως τώρα εικόνα του εκτός έδρας, ρεαλιστικά πάμε για 2 νίκες

Εγώ νομίζω ότι πάμε για 4 τουλάχιστον,,,
nvip13
QUOTE(shtarkws @ Feb 10 2018, 00:27 ) *
Για να μπεις στην τετράδα πρέπει να κάνεις και μεγάλες νίκες εκτός έδρας. Με την εικόνα που έχει δείξει η ομάδα μακριά από το οακα έως τώρα, πιστεύει κανείς ότι θα νικήσει μες την Κιμκι; Η οποία σήμερα κέρδισε στο Καουνας.


Η Κιμκι είναι ικανή για το καλύτερο και το χειρότερο.

Πιστεύω ότι αν περιορίσουμε τον Σβεντ έχουμε αρκετές πιθανότητες.
Ο Τζέιμς θα δώσει έξτρα ανάσες στον Καλάθη και σιγουρα επιθετικά θα ανεβάσει την ομάδα , οπότε βάζεις τον Νικ να κυνηγάει παντού τον Σβεντ.


Αν μπορέσει και ο Πειν να δώσει έστω αμυντικά 5-10 λεπτά.

Το ματς είναι πάρα πολύ σημαντικό και είναι καιρος για ενα καλο διπλο.
Thodoros
Το κακό που δεν έχουμε πει ( ή δεν θέλουμε να λέμε ) είναι ότι φέτος έχουν καταφέρει να χάνουν σε όλες τις ισοβάθμιες εκτός από ολυμπιακό αν κερδίσουν φυσικά ... νομίζω μετά την ήττα εντός της ρεάλ από Ολυμπιακό ( εμείς θα βρούμε άλλη ομάδα )... μάλιστα θα έχουν γυρίσει και οι τραυματίες πίσω που το κάνει δυσκολότερο.

Ευτυχώς να λέμε που έγιναν προσθήκες , γιατί εκτός από κούραση θα βλέπαμε και άσχημα αποτελέσματα που εύκολα θα μας έβαζαν πχ στην θέση 5 ( ακόμα ο κίνδυνος υπάρχει βέβαια ) με νίκη στην Μόσχα κάνουμε ένα καλό βήμα για 4δα.
Ας ελπίσουμε μόνο να μην είναι φέτος 5η η Ρεάλ.
pan24
Εγω πιστευω οτι μετα και απο αυτη την αγωνιστικη εχει σχεδον κλειδωσει οτι θα παιξουμε με την ρεαλ και παιζεται αν θα ειμαστε με πλεονεκτημα η οχι

Εξηγω
Τσσκα δεν πιανουμε δεν την αναφερω καν
Η φενερ ειναι μια νικη πανω απο εμας,εχει την ισοβαθμια,απο δυσκολα ματς εχει εκτος ρεαλ,χιμκι,ζαλγκιρις και εντος τσσκα αλλα το προγραμμα τους δεν το λες πολυ δυσκολο.Για 6/8 αντε το λιγοτερο 5/8 πανε αυτοι
Ο ολυμπιακος ειναι επισης μια νικη πανω απο εμας,εχει να ερθει οακα(πιστευω θα κερδισουμε) και να παει μοσχα αλλα εχει μονο ενα ακομα εκτος με την μαλαγα και τα εντος πλην αυτου της τελευταιας αγωνιστικης με ζαλγκιρις ειναι με ομαδες εκτος 8αδας
6/8 και αυτοι και λογικα θα παλεψουν με την φενερ για τις θεσεις 2-3
Πιστευω και οι 2 θα ειναι με 21-9 ρεκορ με τον ολυμπιακο να παιρνει δευτερη θεση


Η ρεαλ εχει μια νικη λιγοτερη απο εμας αλλα μας εχει στην μαδριτη.Εχει και την φενερ εντος αντε να πουμε οτι και αυτο με την μπαρτσελονα εκτος ειναι δυσκολο ως εγχωριο ντερμπι κτλ αλλα το υπολοιπο προγραμμα τους ειναι μαλλον ευκολο
Για 6/8 ειναι και αυτοι με ρεκορ 19-11

Για εμας θα ξεκινησω υπολογιζοντας 3/3 στο οακα.Εκτος εχουμε χιμκι,ρεαλ,μαλαγα,μακαμπι,αρμανι
Μεχρι τωρα εχουμε κανει μονο 3 νικες εκτος εδρας.Ισως μπορουμε να κανουμε ενα 3/5 εκτος για να παμε στο 6/8 αλλα προσωπικα περιμενω 5/8
Αυτο μας πηγαινει κι εμας με ρεκορ 19-11 με την τελικη θεση να κρινεται απο το αποτελεσμα στην μαδριτη
Εντος ειχαμε κερδισει με 2 ποντους
j-kidd13
QUOTE(pan24 @ Feb 10 2018, 12:50 ) *
Εγω πιστευω οτι μετα και απο αυτη την αγωνιστικη εχει σχεδον κλειδωσει οτι θα παιξουμε με την ρεαλ και παιζεται αν θα ειμαστε με πλεονεκτημα η οχι

Εξηγω
Τσσκα δεν πιανουμε δεν την αναφερω καν
Η φενερ ειναι μια νικη πανω απο εμας,εχει την ισοβαθμια,απο δυσκολα ματς εχει εκτος ρεαλ,χιμκι,ζαλγκιρις και εντος τσσκα αλλα το προγραμμα τους δεν το λες πολυ δυσκολο.Για 6/8 αντε το λιγοτερο 5/8 πανε αυτοι
Ο ολυμπιακος ειναι επισης μια νικη πανω απο εμας,εχει να ερθει οακα(πιστευω θα κερδισουμε) και να παει μοσχα αλλα εχει μονο ενα ακομα εκτος με την μαλαγα και τα εντος πλην αυτου της τελευταιας αγωνιστικης με ζαλγκιρις ειναι με ομαδες εκτος 8αδας
6/8 και αυτοι και λογικα θα παλεψουν με την φενερ για τις θεσεις 2-3
Πιστευω και οι 2 θα ειναι με 21-9 ρεκορ με τον ολυμπιακο να παιρνει δευτερη θεση


Η ρεαλ εχει μια νικη λιγοτερη απο εμας αλλα μας εχει στην μαδριτη.Εχει και την φενερ εντος αντε να πουμε οτι και αυτο με την μπαρτσελονα εκτος ειναι δυσκολο ως εγχωριο ντερμπι κτλ αλλα το υπολοιπο προγραμμα τους ειναι μαλλον ευκολο
Για 6/8 ειναι και αυτοι με ρεκορ 19-11

Για εμας θα ξεκινησω υπολογιζοντας 3/3 στο οακα.Εκτος εχουμε χιμκι,ρεαλ,μαλαγα,μακαμπι,αρμανι
Μεχρι τωρα εχουμε κανει μονο 3 νικες εκτος εδρας.Ισως μπορουμε να κανουμε ενα 3/5 εκτος για να παμε στο 6/8 αλλα προσωπικα περιμενω 5/8
Αυτο μας πηγαινει κι εμας με ρεκορ 19-11 με την τελικη θεση να κρινεται απο το αποτελεσμα στην μαδριτη
Εντος ειχαμε κερδισει με 2 ποντους


Kι εγω ετσι το βλεπω,παμε για 8αδα με Ρεαλ,και παιζεται το πλενοκτημα.Και αν εχει πισω Αγιον Γιουλ,κλαφτα Χαραλαμπε.
Thodoros
Από χθες όλοι αυτό βλέπουμε. Μεγάλη νίκη για τον ΟΦΣΠ (Παντελονάτη)
Εκτός τις ψυχολογίας που κέρδισε , πήρε και την ισοβαθμία με Ρεάλ ( όπως έχει και με Φενέρ) και φυσικά πήρε και ανάσα στην βαθμολογία από ένα παιχνίδι που αρχικά θα έλεγαν οι περισσότεροι ότι το είχε χαμένο.

Κάτι ανάλογο καλείται να κάνει και ο Παναθηναϊκός ώστε να μην βρεθεί με μειονέκτημα στο τέλος. ( και μάλιστα με μια γεμάτη Ρεάλ ) ... θα προτιμούσα αν γίνεται την Φενέρ ως εναλλακτική ( εκτός του Ολυμπιακού που θέλουμε όλοι )
G-arenas
καθε χρονο κανουμε τα ιδια. χανουμε χαζα ματς, δεν κερδιζουμε εκτος εδρας, δεν αποκτουμε τους παικτες που πρεπει απο το καλοκαιρι οποτε χαλαμε την χημεια της ομαδας οταν τους παιρνουμε φλεβαρη και στο τελος παιζουμε παντα με δυσκολη ομαδα στα πλει οφφ με αποτελεσμα να αποκλειομαστε, ενω ο οσφπ χωρις να εχει καλυτερη ομαδα παντα παει final 4 γιατι δεν κανει τοσα πολλα και χαζα λαθη απο το καλοκαιρι.

τωρα με πειν και τζειμς ο τσαβι εχει ολα τα οπλα στο ροστερ, οσον αφορα την ποιοτητα ωστε να παμε final 4. αλλος ενας αποκλεισμος απο final 4 και μαλιστα με το καλυτερο ροστερ απο τοτε που εφυγε ο ζοτς, σημαινει αυτοματα τεραστια αποτυχια για μας. εστω και μια φορα ο τσαβι πρεπει να κανει υπερβαση και το λιγοτερο που εχει να κανει ειναι να παει φετος final 4. οτιδηποτε αλλο ειναι αποτυχια.

τωρα θα πρεπει να φυγει εστω ενας παικτης γιατι δεν βγαινει με 14-15 ατομα ροστερ, καθως ουτε σωστη προπονηση δεν θα μπορει να γινει και φυσικα θα εχουμε και γκρινιες αφου 1-2 δεν θα ειναι ουτε αποστολη στην α1! βεβαια σε αυτο εμπιστευομαι απολυτα τον τσαβι, για τις γκρινιες και γενικα την διαχειρηση των παικτων, ειναι κορυφαιος σε αυτο!
stevebucknall11
Μια που οι προβλέψεις είναι τσάμπα, προβλέπω ότι:
Η ΤΣΣΚΑ θα κάνει άλλες 5 νίκες (θα χάσει από Μπασκόνια, Μακάμπι και Φενέρ) και θα τερματίσει πρώτη με 22 νίκες.
Ο Ολυμπιακός θα χάσει ΟΑΚΑ και Μόσχα (θα κέρδιζε στη Μόσχα αν το παιχνίδι ήταν πιο νωρίς προγραμματισμένο) και θα τερματίσει με 21 νίκες.
Η Φενέρ θα χάσει στην Ρεάλ και στην Κίμκι και θα τερματίσει με 21 νίκες.
Ο Παναθηναικός θα χάσει μόνο στην Ρεάλ και θα τερματίσει με 21 νίκες.
Η Ρεάλ δεν θα χάσει πουθενά και θα τερματίσει με 21 νίκες.
Στην τετραπλή ισοβαθμία πρώτος είναι ο Παναθηναικός με 4 νίκες ίδιες με τον Ολυμπιακό, αλλά καλύτερος στα μεταξύ τους. Μετά ο Ολυμπιακός (4 νίκες), τρίτη η Ρεάλ με 3 νίκες και τελευταία και καταιδρωμένη η Φενέρ με 1 νίκη. Πλαίη οφφς Ρεάλ-Φενέρ όπου η Ρεάλ εύκολα περνάει με 3-1.
G-arenas
QUOTE (stevebucknall11 @ Feb 10 2018, 13:51 ) *
Μια που οι προβλέψεις είναι τσάμπα, προβλέπω ότι:
Η ΤΣΣΚΑ θα κάνει άλλες 5 νίκες (θα χάσει από Μπασκόνια, Μακάμπι και Φενέρ) και θα τερματίσει πρώτη με 22 νίκες.
Ο Ολυμπιακός θα χάσει ΟΑΚΑ και Μόσχα (θα κέρδιζε στη Μόσχα αν το παιχνίδι ήταν πιο νωρίς προγραμματισμένο) και θα τερματίσει με 21 νίκες.
Η Φενέρ θα χάσει στην Ρεάλ και στην Κίμκι και θα τερματίσει με 21 νίκες.
Ο Παναθηναικός θα χάσει μόνο στην Ρεάλ και θα τερματίσει με 21 νίκες.
Η Ρεάλ δεν θα χάσει πουθενά και θα τερματίσει με 21 νίκες.
Στην τετραπλή ισοβαθμία πρώτος είναι ο Παναθηναικός με 4 νίκες ίδιες με τον Ολυμπιακό, αλλά καλύτερος στα μεταξύ τους. Μετά ο Ολυμπιακός (4 νίκες), τρίτη η Ρεάλ με 3 νίκες και τελευταία και καταιδρωμένη η Φενέρ με 1 νίκη. Πλαίη οφφς Ρεάλ-Φενέρ όπου η Ρεάλ εύκολα περνάει με 3-1.

καλο το σεναριο που εγραψες και οντως μπορει και να γινει αλλα, αν ποτε παιξουν ζοτς με λασο ακομα και με την φετινη μετρια φενερ σε ποιοτητα και ακομα και αν γυρισουν ολοι οι τραυματιες παιχταραδες της ρεαλ, δεν υπαρχει και παλι περιπτωση ο λασο να κερδισει τον ζοτς σε play off!!! smiley.gif smiley.gif
Thodoros
QUOTE (G-arenas @ Feb 10 2018, 13:36 ) *
καθε χρονο κανουμε τα ιδια. χανουμε χαζα ματς, δεν κερδιζουμε εκτος εδρας, δεν αποκτουμε τους παικτες που πρεπει απο το καλοκαιρι οποτε χαλαμε την χημεια της ομαδας οταν τους παιρνουμε φλεβαρη και στο τελος παιζουμε παντα με δυσκολη ομαδα στα πλει οφφ με αποτελεσμα να αποκλειομαστε, ενω ο οσφπ χωρις να εχει καλυτερη ομαδα παντα παει final 4 γιατι δεν κανει τοσα πολλα και χαζα λαθη απο το καλοκαιρι.

τωρα με πειν και τζειμς ο τσαβι εχει ολα τα οπλα στο ροστερ, οσον αφορα την ποιοτητα ωστε να παμε final 4. αλλος ενας αποκλεισμος απο final 4 και μαλιστα με το καλυτερο ροστερ απο τοτε που εφυγε ο ζοτς, σημαινει αυτοματα τεραστια αποτυχια για μας. εστω και μια φορα ο τσαβι πρεπει να κανει υπερβαση και το λιγοτερο που εχει να κανει ειναι να παει φετος final 4. οτιδηποτε αλλο ειναι αποτυχια.

τωρα θα πρεπει να φυγει εστω ενας παικτης γιατι δεν βγαινει με 14-15 ατομα ροστερ, καθως ουτε σωστη προπονηση δεν θα μπορει να γινει και φυσικα θα εχουμε και γκρινιες αφου 1-2 δεν θα ειναι ουτε αποστολη στην α1! βεβαια σε αυτο εμπιστευομαι απολυτα τον τσαβι, για τις γκρινιες και γενικα την διαχειρηση των παικτων, ειναι κορυφαιος σε αυτο!


Γιατί το λες αυτό ?

Μέχρι χθες εδώ μέσα, επικρατούσε η άποψη ότι η ομάδα με μόνο ''Νικ '' παίζει το καλύτερο μπάσκετ μετά από Ζοτς! εποχής.
Άλλωστε υπήρχαν και απόψεις ότι ο τζειμς δεν χρειάζεται να έρθει .
Μια χαρά τα πάμε με χαμένες όλες τις ισοβάθμιες!



QUOTE (stevebucknall11 @ Feb 10 2018, 13:51 ) *
Μια που οι προβλέψεις είναι τσάμπα, προβλέπω ότι:
Η ΤΣΣΚΑ θα κάνει άλλες 5 νίκες (θα χάσει από Μπασκόνια, Μακάμπι και Φενέρ) και θα τερματίσει πρώτη με 22 νίκες.
Ο Ολυμπιακός θα χάσει ΟΑΚΑ και Μόσχα (θα κέρδιζε στη Μόσχα αν το παιχνίδι ήταν πιο νωρίς προγραμματισμένο) και θα τερματίσει με 21 νίκες.
Η Φενέρ θα χάσει στην Ρεάλ και στην Κίμκι και θα τερματίσει με 21 νίκες.
Ο Παναθηναικός θα χάσει μόνο στην Ρεάλ και θα τερματίσει με 21 νίκες.
Η Ρεάλ δεν θα χάσει πουθενά και θα τερματίσει με 21 νίκες.
Στην τετραπλή ισοβαθμία πρώτος είναι ο Παναθηναικός με 4 νίκες ίδιες με τον Ολυμπιακό, αλλά καλύτερος στα μεταξύ τους. Μετά ο Ολυμπιακός (4 νίκες), τρίτη η Ρεάλ με 3 νίκες και τελευταία και καταιδρωμένη η Φενέρ με 1 νίκη. Πλαίη οφφς Ρεάλ-Φενέρ όπου η Ρεάλ εύκολα περνάει με 3-1.


ήταν μια ευχάριστη νότα το πάνω!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.