Help - Search - Members - Calendar
Full Version: leBron vs kobe
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Dwyane ''the flash'' Wade
κομπε δαγκωτο!!για μενα ειναι οτι πλησιεστερο(αλλα πολυ μακρινο βεβαια) υπαρχει τον αερινο μαζι με τον φλας.
SG3ptshooter
Nομίζω ο Σκουντής το είχε πει. Ο Λεμπρον είναι περισσότερο εντυπωσιακός αθλητής παρά μπασκετμπολίστας και ο Κόμπε περισσότερο μπασκετμπολίστας και λιγότερο αθλητής από το Λεμπρον. Και ανάλογα με το τι προτιμά ο καθένας ψηφίζει, θέαμα ή ποιότητα. Κόμπε.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(SG3ptshooter @ Aug 17 2009, 10:56 ) *
Nομίζω ο Σκουντής το είχε πει. Ο Λεμπρον είναι περισσότερο εντυπωσιακός αθλητής παρά μπασκετμπολίστας και ο Κόμπε περισσότερο μπασκετμπολίστας και λιγότερο αθλητής από το Λεμπρον. Και ανάλογα με το τι προτιμά ο καθένας ψηφίζει, θέαμα ή ποιότητα. Κόμπε.

πολυ σωστη αποψη!!!
Marciulionis
Δεν νομίζω ότι έχω ξαναδεί ή θα ξαναδώ ποτέ κάτι σα το Λεμπρόν... Δεν έχει καμία αδυναμία κι έχει όλα τα αθλητικά και τεχνικά στοιχεία στον υπερθετικό βαθμό! Λίγο το πολύ καλό ήδη σουτ του να βελτίωσει και δε τίθεται θέμα καν για τον καλύτερο όλων των εποχών!
DON-basketblog
O Λεμπρόν είναι ότι πληρέστερο έχει υπάρξει ποτέ στην γή σε ΑΘΛΗΤΗ. Είναι ένας παίκτης που θα μπορούσε να είναι εκτός απο καλύτερος μπασκετμπολίστας του κόσμου και καλύτερος running back και καλύτερος δρομέας και τα πάντα όλα. Αυτό ήτανε η βάση του.

Πλέον όμως ο άνθρωπος είναι ΕΞΩΓΗΙΝΟΣ. Δεν συγκρίνεται αυτός ο παίκτης με ΚΑΝΕΝΑΝ εν ενεργεία σε ικανότητες και είναι ο μόνος που μπορεί να φτάσει να χτυπήσει την αυτού μεγαλειώτης. Και μιας και μίλησα για τον MJ,

il postino
νομιζω το ερωτημα ποιος ειναι καλυτερος μπασκετμπολιστας ,οχι καλυτερος αθλητης!
Marciulionis
QUOTE(ilpostino @ Aug 20 2009, 11:29 ) *
νομιζω το ερωτημα ποιος ειναι καλυτερος μπασκετμπολιστας ,οχι καλυτερος αθλητης!


Βεβαίως άλλα αυτά τα 2 είναι αλληλένδετα μαζί και με το ύψος. Το "καλός μπασκετμπολίστας" εμπεριέχει και τα αθλητικά προσόντα. Γενικά υπάρχει μια τεράστια δυσπιστία να το πω (?) απέναντι στο Λεμπρόν που εγώ δε τη καταλαβαίνω. Και το 1ο επιχείρημα των πολέμιών του είναι αυτή ακριβώς η φράση που έχω κάνει quote... Για σταθείτε ρε παιδιά! Τα εξωπραγματικά αθλητικά προσόντα τον κάνουν χειρότερο μπασκετμπολίστα?

Δεν έχει λογική αυτή η φράση γιατί το μπάσκετ είναι και άθλημα... Να πείς ότι "ο Κόμπε υπερτερεί εδώ κι εκεί κι εκεί γι αυτό κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερος" έχει. Το παραπάνω δεν έχει.

Τα μόνα στα οποία υπερτερεί ο Κόμπε είναι σουτ, άμυνα και ποικιλία κινήσεων. Στο σουτ ο Λεμπρόν βελτιώνεται συνεχώς, οπότε πιστεύω ότι ακόμα κι αν δεν αποκτήσει ποτέ το σουτ του Κόμπε η διαφορά από του χρόνου κιόλας θα είναι αμελητέα. Η άμυνα είναι περισσότερο θέμα διάθεσης και προσήλωσης και αν επιδείξει αυτά τα 2 ο Λεμπρόν θα μπορεί να παίξει καταπληκτική άμυνα ελέω των σωματικών προσόντων του. Τη τεράστια ποικιλία κινήσεων δεν θα την χρειαστεί και είναι κάτι πολύ δευτερεύων... Οπότε Λεμπρόν δαγκωτό!
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(Marciulionis @ Aug 20 2009, 10:32 ) *
Βεβαίως άλλα αυτά τα 2 είναι αλληλένδετα μαζί και με το ύψος. Το "καλός μπασκετμπολίστας" εμπεριέχει και τα αθλητικά προσόντα. Γενικά υπάρχει μια τεράστια δυσπιστία να το πω (?) απέναντι στο Λεμπρόν που εγώ δε τη καταλαβαίνω. Και το 1ο επιχείρημα των πολέμιών του είναι αυτή ακριβώς η φράση που έχω κάνει quote... Για σταθείτε ρε παιδιά! Τα εξωπραγματικά αθλητικά προσόντα τον κάνουν χειρότερο μπασκετμπολίστα?

Δεν έχει λογική αυτή η φράση γιατί το μπάσκετ είναι και άθλημα... Να πείς ότι "ο Κόμπε υπερτερεί εδώ κι εκεί κι εκεί γι αυτό κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερος" έχει. Το παραπάνω δεν έχει.

Τα μόνα στα οποία υπερτερεί ο Κόμπε είναι σουτ, άμυνα και ποικιλία κινήσεων. Στο σουτ ο Λεμπρόν βελτιώνεται συνεχώς, οπότε πιστεύω ότι ακόμα κι αν δεν αποκτήσει ποτέ το σουτ του Κόμπε η διαφορά από του χρόνου κιόλας θα είναι αμελητέα. Η άμυνα είναι περισσότερο θέμα διάθεσης και προσήλωσης και αν επιδείξει αυτά τα 2 ο Λεμπρόν θα μπορεί να παίξει καταπληκτική άμυνα ελέω των σωματικών προσόντων του. Τη τεράστια ποικιλία κινήσεων δεν θα την χρειαστεί και είναι κάτι πολύ δευτερεύων... Οπότε Λεμπρόν δαγκωτό!

πολυ δευτερευων η τεραστια ποικιλια κινησεων????????δεν νομιζω!!!!
kobe #24
ο Κόμπι ειναι οτι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή και το αυτό φάνηκε φέτος που πήρε και το πρωτάθλημα!!! τον άνθρωπο δεν τον σταματάει καμία άμυνα, ενω ο Λεμπρόν δεν έχει τόσο καλο σούτ!

Ο ΚΟΜΠΙ ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! shot.gif shot.gif shot.gif 77.gif 77.gif 77.gif

koutsou10
QUOTE(Marciulionis @ Aug 20 2009, 13:32 ) *
Βεβαίως άλλα αυτά τα 2 είναι αλληλένδετα μαζί και με το ύψος. Το "καλός μπασκετμπολίστας" εμπεριέχει και τα αθλητικά προσόντα. Γενικά υπάρχει μια τεράστια δυσπιστία να το πω (?) απέναντι στο Λεμπρόν που εγώ δε τη καταλαβαίνω. Και το 1ο επιχείρημα των πολέμιών του είναι αυτή ακριβώς η φράση που έχω κάνει quote... Για σταθείτε ρε παιδιά! Τα εξωπραγματικά αθλητικά προσόντα τον κάνουν χειρότερο μπασκετμπολίστα?

Δεν έχει λογική αυτή η φράση γιατί το μπάσκετ είναι και άθλημα... Να πείς ότι "ο Κόμπε υπερτερεί εδώ κι εκεί κι εκεί γι αυτό κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερος" έχει. Το παραπάνω δεν έχει.

Τα μόνα στα οποία υπερτερεί ο Κόμπε είναι σουτ, άμυνα και ποικιλία κινήσεων. Στο σουτ ο Λεμπρόν βελτιώνεται συνεχώς, οπότε πιστεύω ότι ακόμα κι αν δεν αποκτήσει ποτέ το σουτ του Κόμπε η διαφορά από του χρόνου κιόλας θα είναι αμελητέα. Η άμυνα είναι περισσότερο θέμα διάθεσης και προσήλωσης και αν επιδείξει αυτά τα 2 ο Λεμπρόν θα μπορεί να παίξει καταπληκτική άμυνα ελέω των σωματικών προσόντων του. Τη τεράστια ποικιλία κινήσεων δεν θα την χρειαστεί και είναι κάτι πολύ δευτερεύων... Οπότε Λεμπρόν δαγκωτό!

με το αν γινονται πολλα...(κ εγω θα επαιζα εκει ΑΝsmiley.gif ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ!!!)
λοιπον σημασια εχει ποιος απο τους δυο ειναι καλυτερος μπασκετικα...
θες να σου πω ποια ειναι λοιπον τα μπασκετικα?κ απαντα εσυ αν θελεις ποιος ειναι καλυτερος απο τον αλλο...
1)ντριπλα-ειδη ντριπλας
2)πασα-ειδη πασας
3)διεισδυση-lay up-dunk
4)σουτ σε σταση-σουτ μετα απο ντριπλα-μετα απο πασα
5)jump shoot-μακρια-κοντα
6)ευελιξια
7)δυναμη σωματικη-ψυχολογικη
8)κινησεις κοντα στο καλαθι κ μακρια
9)αμυνα στην μπαλα-μακρια απο την μπαλα
10)ρημπαουντ-επιθετικο-αμυντικο-follow
11)συνεργασιες αμυνα-επιθεση
12)αναππτυξη αιφνιδιασμου
13)ειδικες καταστασεις-τελευταιες επιθεσεις-σουτ
14)ηγετης
15)επαφη με το καλαθι
16)αντιληψη παιχνιδιου
17)πλουραρισμο σε κινησεις

η δικια μου απαντηση λοιπον ειναι οτι ο λεμπρον,ως τωρα,σε ολα αυτα αλλα κ πολλα ακομα εχει περασει τον κομπε σε 1)ισως σε καρφωματα 2)σωματικη δυναμη 3)ρημπαουντ 4)ειναι αναμφιβολα κ οι 2 ηγετες...
νομιζω ακομα τουλαχιστον δεν τον εχει καν ακουμπησει μπασκετικα!!!
οτι ειναι μεγαλος αθλητης ειναι δεν το συζηταμε,οπως κ το οτι μπορει να ξεπερασει τον κομπε!!!
ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ!!!
kobe #24
il postino
επειδη πανε να το κανουν σε ολα τα αθληματα και με ολους τους αθλητες , εμενα προσωπικα δε μ αρεσει αυτο που βλεπω τα τελευταια χρονια , οπου ολοι οι αθλητες ειναι κτηνη! το παιχνιδι το οδηγουν σε παικτες που ειναι ντουλαπες περισσοτερο και λιγοτερο μαεστροι! παλιοτερα δεν εβλεπα το ποιντ να ειναι τοσο φετες , αλλα επισης παλιοτερα τα ποιντ ειχαν πχ ολα τρελο σουτ! πριν 15 χρονια καθε ομαδα ειχε το πλευ και ηταν το αστερι της. υπηρχαν καποια στιγμη 15-20 ποιντ στο πρωταθλημα που δεν ειχες ποιον να πρωτοδιαλεξεις! τωρα βγαινουν απο τα κολεγια , ειναι ολοι σφιχτες αλλα δε ξερουν να δωσουν μια πασα ή να ριξουν απο τα 5 μετρα! βεβαια αμα βγουν στον αιφνιδιασμο κατεδαφιζουν τη μπασκετα! και μιλαω για τους περιφερειακους που στερουνται γνωσης του αθληματος , δεν παω στις αλλες θεσεις , οπου ο φοργουορντ δε μπορει να σκασει τη μπαλα!

μπορει να μοιαζει , αλλα δεν ειναι , off topic αλλα αυτος ειναι ο λογος που προτιμω τον μπραιαντ! ξερει καλυτερο μπασκετ , ετσι απλα! και δε μπορω να πειστω για το αντιθετο. μπορει ο λεμπρον να ειναι , ακομα και τωρα , πιο αποτελεσματικος , ισως , δυσκολα μπορεις αν τους συγκρινεις στην αποτελεσματικοτητα γιατι παιζουν ρολο 1000 δυο παραγοντες για να βγαλεις αποτελεσμα!
sn3
K εμενα δεν μ αρεσουν οι παιχτες κτηνοι.μου φαινονται ψευτικοι.οριακα προτιμω κομπε.λογω τιτλων και γιατι σωματικα ειναι λιγοτερο προικισμενος απο τον λεμπρον.ειναι ηγετης και δεν μπορει να τον σταματησει πραγματικα καμια αμυνα.Αντιθετα ο Λεμπρον λογω μικρης αδυναμιας στο σουτ μπορει να αντιμετωπιστει.Ο kobe εχει βαλει κ 81,ισως χαζο το επειχηρημα μου αλλα δεν νομιζω πως ο λεμπρον μπορει στην τελεια μερα να βαλει τοσους.Ασχετο αλλα στον λεμπρον με χαλαει κ αυτη η βλακειουλα που κανει με το ταλκ πριν τους αγωνες.Κ καλα οτι αρχιζει το σοου κ τετοια smiley.gif

QUOTE(ilpostino @ Aug 20 2009, 14:49 ) *
επειδη πανε να το κανουν σε ολα τα αθληματα και με ολους τους αθλητες , εμενα προσωπικα δε μ αρεσει αυτο που βλεπω τα τελευταια χρονια , οπου ολοι οι αθλητες ειναι κτηνη! το παιχνιδι το οδηγουν σε παικτες που ειναι ντουλαπες περισσοτερο και λιγοτερο μαεστροι! παλιοτερα δεν εβλεπα το ποιντ να ειναι τοσο φετες , αλλα επισης παλιοτερα τα ποιντ ειχαν πχ ολα τρελο σουτ! πριν 15 χρονια καθε ομαδα ειχε το πλευ και ηταν το αστερι της. υπηρχαν καποια στιγμη 15-20 ποιντ στο πρωταθλημα που δεν ειχες ποιον να πρωτοδιαλεξεις! τωρα βγαινουν απο τα κολεγια , ειναι ολοι σφιχτες αλλα δε ξερουν να δωσουν μια πασα ή να ριξουν απο τα 5 μετρα! βεβαια αμα βγουν στον αιφνιδιασμο κατεδαφιζουν τη μπασκετα! και μιλαω για τους περιφερειακους που στερουνται γνωσης του αθληματος , δεν παω στις αλλες θεσεις , οπου ο φοργουορντ δε μπορει να σκασει τη μπαλα!

μπορει να μοιαζει , αλλα δεν ειναι , off topic αλλα αυτος ειναι ο λογος που προτιμω τον μπραιαντ! ξερει καλυτερο μπασκετ , ετσι απλα! και δε μπορω να πειστω για το αντιθετο. μπορει ο λεμπρον να ειναι , ακομα και τωρα , πιο αποτελεσματικος , ισως , δυσκολα μπορεις αν τους συγκρινεις στην αποτελεσματικοτητα γιατι παιζουν ρολο 1000 δυο παραγοντες για να βγαλεις αποτελεσμα!


Συμφωνω απολυτα.Ο κομπε απλα το εχει μεσα του.οπως το ειχε ο τζορνταν.ο λεμπρον ειχε την τυχη να του δωσει ο θεος ενα σωμα με το οποιο θα μπορουσε να ειναι το ιδιο καλος σε πολλα αλλα αθληματα.το λεω αυτο με την εννοια πως οτι κ αν εκανε θα ηταν καλος με τετοιο σωμα.ο κομπε ειναι κορμι μπασκετικο στα φυσικα πλαισια,εχει τη μπασκετικη νοιμοσυνη,το φονικο σουτ κ ειναι ηγετικη μορφη.
vastravoud
Ίσως το έχω ξαναγράψει, προτιμώ/συμπαθώ σαφέστατα Κόμπε. Ο Λεμπρόν είναι τέρας, αλλά ακριβώς αυτό είναι που με χαλάει: έχω έμφυτη τάση να συμπαθώ το "underdog".
Marciulionis
QUOTE(koutsou10 @ Aug 20 2009, 14:14 ) *
με το αν γινονται πολλα...(κ εγω θα επαιζα εκει ΑΝsmiley.gif ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ!!!)
λοιπον σημασια εχει ποιος απο τους δυο ειναι καλυτερος μπασκετικα...
θες να σου πω ποια ειναι λοιπον τα μπασκετικα?κ απαντα εσυ αν θελεις ποιος ειναι καλυτερος απο τον αλλο...
1)ντριπλα-ειδη ντριπλας
2)πασα-ειδη πασας
3)διεισδυση-lay up-dunk
4)σουτ σε σταση-σουτ μετα απο ντριπλα-μετα απο πασα
5)jump shoot-μακρια-κοντα
6)ευελιξια
7)δυναμη σωματικη-ψυχολογικη
8)κινησεις κοντα στο καλαθι κ μακρια
9)αμυνα στην μπαλα-μακρια απο την μπαλα
10)ρημπαουντ-επιθετικο-αμυντικο-follow
11)συνεργασιες αμυνα-επιθεση
12)αναππτυξη αιφνιδιασμου
13)ειδικες καταστασεις-τελευταιες επιθεσεις-σουτ
14)ηγετης
15)επαφη με το καλαθι
16)αντιληψη παιχνιδιου
17)πλουραρισμο σε κινησεις

η δικια μου απαντηση λοιπον ειναι οτι ο λεμπρον,ως τωρα,σε ολα αυτα αλλα κ πολλα ακομα εχει περασει τον κομπε σε 1)ισως σε καρφωματα 2)σωματικη δυναμη 3)ρημπαουντ 4)ειναι αναμφιβολα κ οι 2 ηγετες...
νομιζω ακομα τουλαχιστον δεν τον εχει καν ακουμπησει μπασκετικα!!!
οτι ειναι μεγαλος αθλητης ειναι δεν το συζηταμε,οπως κ το οτι μπορει να ξεπερασει τον κομπε!!!
ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ!!!


1) Χ (αν και ελαφρώς πάλι Λεμπρόν νομίζω)
2) Λεμπρόν
3) Λεμπρόν
4) Κόμπε
5) Κόμπε
6) Λεμπρόν
7) Λεμπρόν
8) Λεμπρόν (σε αποτελεσματικότητα κοντά στο καλάθι) - Κόμπε (σε ποικιλία κοντά, ποικιλία και αποτελεσματικότητα μακριά)
9) Κόμπε (αλλά ισχύει αυτό που είπα προηγουμένος, ο Λεμπρόν έχει τη δυνατότητα να γίνει καλύτερος αμυντικός)
10) Λεμπρόν
11) Λεμπρόν
12) Λεμπρόν
13) Χ (ελαφρώς Κόμπε λόγο εμπειρείας άλλα τα έβαλε τα buzzerakia του κι ο Τζέημς φέτος)
14) Χ ότι κι από πάνω
15) Λεμπρόν
16) Χ
17) Κόμπε (λόγο σωματοδομής και ταχύτητας δε θα χρειαστεί ποτέ τεράστια ποικιλία κινήσεων ο Τζέημς)
18) Άμυνα στον αέρα: Λεμπρόν λόγο ύψους-άλματος.

overall 8-4 Lebron


QUOTE(ilpostino @ Aug 20 2009, 14:49 ) *
επειδη πανε να το κανουν σε ολα τα αθληματα και με ολους τους αθλητες , εμενα προσωπικα δε μ αρεσει αυτο που βλεπω τα τελευταια χρονια , οπου ολοι οι αθλητες ειναι κτηνη! το παιχνιδι το οδηγουν σε παικτες που ειναι ντουλαπες περισσοτερο και λιγοτερο μαεστροι! παλιοτερα δεν εβλεπα το ποιντ να ειναι τοσο φετες , αλλα επισης παλιοτερα τα ποιντ ειχαν πχ ολα τρελο σουτ! πριν 15 χρονια καθε ομαδα ειχε το πλευ και ηταν το αστερι της. υπηρχαν καποια στιγμη 15-20 ποιντ στο πρωταθλημα που δεν ειχες ποιον να πρωτοδιαλεξεις! τωρα βγαινουν απο τα κολεγια , ειναι ολοι σφιχτες αλλα δε ξερουν να δωσουν μια πασα ή να ριξουν απο τα 5 μετρα! βεβαια αμα βγουν στον αιφνιδιασμο κατεδαφιζουν τη μπασκετα! και μιλαω για τους περιφερειακους που στερουνται γνωσης του αθληματος , δεν παω στις αλλες θεσεις , οπου ο φοργουορντ δε μπορει να σκασει τη μπαλα!

μπορει να μοιαζει , αλλα δεν ειναι , off topic αλλα αυτος ειναι ο λογος που προτιμω τον μπραιαντ! ξερει καλυτερο μπασκετ , ετσι απλα! και δε μπορω να πειστω για το αντιθετο. μπορει ο λεμπρον να ειναι , ακομα και τωρα , πιο αποτελεσματικος , ισως , δυσκολα μπορεις αν τους συγκρινεις στην αποτελεσματικοτητα γιατι παιζουν ρολο 1000 δυο παραγοντες για να βγαλεις αποτελεσμα!


Και τι γίνεται με παίκτες ντουλάπες-μαέστρους, όπως είναι ο Λεμπρόν? Το ότι είναι ντουλάπα δε σημαίνει πως ξέρει λιγότερο μπάσκετ... Ούτε είναι λόγος αυτός να θεωρεί κάποιος ότι δεν είναι καλός... Το αντίθετο μάλιστα! Να πείς ότι δε τον συμπαθείς επειδή είναι κτήνος να το δεχτώ, να πείς ότι είναι χειρότερος γι αυτό το λόγο δεν έχει λογική...
Pantel
ΟΧΙ ΡΕ παιδια δεν ξερει και μπασκετ ο Λεμπρόν. Παίκτης με τοσα trible double , σκοραρει , δινει φοβερες ασιστ , ρημπαουντ, ταπες, αμυνα , τα παντα ΟΛΑ. φετος εφτιαξε και το σουτ (καλα οχι και σα του Κομπε ... ακομη! ) . τριπλα σε αξιοπρεπεστατο επιπεδο (αλλωστε αυτος κατεβαζει συνηθως μπαλα) και εχει προσφερει και αρκετα circuit shots αλα Jordan, Wade κατι που φαινεται αδιανοητο για τη solid κατασκευή του
Αυτό το εχει σωμα αλλα δεν ξερει τοσο μπασκετ το λενε ενα σορο γνωστοί μου που τον παρακολουθούν μονο με τις Εθνικες και απο κανα highlight απο τις ειδησεις. Δειτε απλα τη σειρα playoffs με το Orlando, και ειμαι σιγουρος θα μετανοησετε.


ΠΡΟΤΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ Ο AIR AND KING!!
koutsou10
QUOTE(Marciulionis @ Aug 20 2009, 16:51 ) *
1) Χ (αν και ελαφρώς πάλι Λεμπρόν νομίζω)
2) Λεμπρόν
3) Λεμπρόν
4) Κόμπε
5) Κόμπε
6) Λεμπρόν
7) Λεμπρόν
8) Λεμπρόν (σε αποτελεσματικότητα κοντά στο καλάθι) - Κόμπε (σε ποικιλία κοντά, ποικιλία και αποτελεσματικότητα μακριά)
9) Κόμπε (αλλά ισχύει αυτό που είπα προηγουμένος, ο Λεμπρόν έχει τη δυνατότητα να γίνει καλύτερος αμυντικός)
10) Λεμπρόν
11) Λεμπρόν
12) Λεμπρόν
13) Χ (ελαφρώς Κόμπε λόγο εμπειρείας άλλα τα έβαλε τα buzzerakia του κι ο Τζέημς φέτος)
14) Χ ότι κι από πάνω
15) Λεμπρόν
16) Χ
17) Κόμπε (λόγο σωματοδομής και ταχύτητας δε θα χρειαστεί ποτέ τεράστια ποικιλία κινήσεων ο Τζέημς)
18) Άμυνα στον αέρα: Λεμπρόν λόγο ύψους-άλματος.

overall 8-4 Lebron

1)απο που κως που λεμπρον?με ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΟΜΠΕ!!!(ειδικα σε αυτο δεν προκειται να τον φτασει ποτε)
2)στα ιδια επιπεδα(ισως λιγο καλυτερος ο λεμπρον)
3)διεισδυση-κομπε,lay up-kompe,dunk-le bron(κ τα 3 με μικρεσ διαφορες ο ενας απο τον αλλον)
4)με τεραστια διαφορα κομπε
5)με τεραστια διαφορα κομπε
6)με τεραστια διαφορα κομπε,εδω πιστευεις οτι ειναι καλυτερος ο λεμπρον στην ευελιξια?παρακολουθεις καθολου nba?μεχρι κ οι μεγαλυτεροι υποστηρικτες του το λενε οτι δεν συγκρινεται με τιποτα σε αυτο με κομπε!!!
7)δυναμη σωματικη-λεμπρον,ψυχολογικη δυναμη-κομπε με μεγαλη διαφορα(ολοι εναντιον του αλλα σηκωνει κουπες σακιλ,αμφισβητηση για το επεισοδιο με τον βιασμο που τελικα δικαιωθηκε ενω στον λεμπρον ολα ειναι θετικα κ κανεις εναντιον του)
8)συμφωνουμαι
9)συμφωνουμαι
10)συμφωνουμαι
11)κ εδω με διαφορα κομπε,οι συνεργασιες που ειχε κ εχει με καποιους παιχτες ο λεμπρον ακομα δεν τις εχει κανει ποτε!!!
12)οταν λεμε αιφνιδιασμο δεν εννοουμε 1 εναντιον κανενος,εννοουμε αναπτυξη κ εδω κομπε
13)τα buzerakia που εχει βαλει ο κομπε δεν τα εχει βαλει ακομα ο λεμπρον(2-3 εβαλε)αρα κ εδω με διαφορα κομπε...
14)συμφωνουμαι
15)επαφη με το καλαθι απο που κ ως που ο λεμπρον?εννοειται απο ολες τις αποστασεις,με μεγαλη διαφορα κομπε...
16)συμφωνουμαι
17)συμφωνουμαι
18)συμφωνουμαι

συνολο λοιπον ειναι κομπε 11 λεμπρον 7(κ με τα χ υπερ του)
δυστυχως η ευτυχως ετσι ειναι τα πραγματα φιλε μου...
ο λεμπρον δεν εχει φτασει ακομα στο επιπεδο του κομπε σαν συνολο καριερας με την προυποθεση πως δεν εχει φτασει ακομα 30 που ειναι ακομα...
αν τωρα τους συγκρινεις στα πρωτα 6 χρονια τους ο λεμπρον ειναι πολυ καλυτερος 1)πολυδιαφημισμενος κ νουμερο 1 στα ντραφτ,ενω κομπε 13ος?κ εχει εξελιχθει στον καλυτερο αυτην την στιγμη...2)ο κομπε ειχε προβληματα τραυματισμων...3)ο κομπε ειχε παρει ηδη νομιζω 3 πρωταθληματα κ ειχε συνεργαστει με παρα πολυ καλους παιχτες,ενω ο λεμπρον δεν εχει παρει γιατι βεβαια δεν ειχε ιδιας ποιοτητας συμπαιχτες(αλλα για αυτο εχει κ καλυτερα στατιστικα)
οποτε ο λεμπρον ειναι καλυτερος στα στατιστικα του στα πρωτα 6 χρονια στο nba αλλα ειχε κ καποια πλεονεκτηματα που δεν τα ειχε ο κομπε κ το αντιστροφο...

Υ.Γ για μενα λοιπον φιλε μου το πιο σωστο θα ειναι να γινονται συγκρισεις μεταξυ τους οταν αποχωρησουν κ οι 2 απο την ενεργο δραση,τωρα δεν μπορεις ευκολα να τους συγκρινεις γιατι ο κομπε εχει κανει 13 σεζον ενω ο λεμπρον 6 κ ειναι λογικο να εχουμε δει περισσοτερα πραγματα απο τον kobe bryant κ να θεωρειται καλυτερος απο το φαινομενο lebron james...
Υ.Γ αν εχεις παρατηρησεικ ολας ολοι οσοι ασχολουνται με το nba λενε πως ο lebron θα γινει καλυτερος απο kobe k jordan...ΘΑ ΘΑ...αν συνεχισει ισως να τα καταφερει...θα δουμε
Dwyane ''the flash'' Wade
δεν νομιζω πως θα γινει καλυτερος του αερινου ο λεμπρον.μπορει να τον περασει σε συνολο ποντων(οπως ολα δειχνουν) και σε αλλες στατιστικες κατηγοριες αλλα αερινος δεν προκειται να γινει.ο μιχαλακης αλλαξε την ροη της ιστοριας και ειναι μια κατηγορια μονος του.
sn3
QUOTE(Pantel @ Aug 20 2009, 17:17 ) *
ΟΧΙ ΡΕ παιδια δεν ξερει και μπασκετ ο Λεμπρόν. Παίκτης με τοσα trible double , σκοραρει , δινει φοβερες ασιστ , ρημπαουντ, ταπες, αμυνα , τα παντα ΟΛΑ. φετος εφτιαξε και το σουτ (καλα οχι και σα του Κομπε ... ακομη! ) . τριπλα σε αξιοπρεπεστατο επιπεδο (αλλωστε αυτος κατεβαζει συνηθως μπαλα) και εχει προσφερει και αρκετα circuit shots αλα Jordan, Wade κατι που φαινεται αδιανοητο για τη solid κατασκευή του
Αυτό το εχει σωμα αλλα δεν ξερει τοσο μπασκετ το λενε ενα σορο γνωστοί μου που τον παρακολουθούν μονο με τις Εθνικες και απο κανα highlight απο τις ειδησεις. Δειτε απλα τη σειρα playoffs με το Orlando, και ειμαι σιγουρος θα μετανοησετε.


ΠΡΟΤΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ Ο AIR AND KING!!


Φυσικα δεν ειναι κανονας πως οποιος ειναι ντουλαπα δεν ξερει μπασκετ.Απλα εγω πιστευω αυτο που ειπα κ ειπαν κ αλλοι παραπανω.Οτι ο λεμπρον οτι αθλημα κ αν εκανε θα ηταν εξισου καλος με τετοιο κορμι,αρα ειναι εντυπωσιακος για τα σωματικα του προσοντα.Ο κομπε μοιαζει γεννημενος για μπασκετ κ νομιζω πως αυτος ειναι που πλησιαζει τοσο πολυ τον αερινο.Προσωπικα τον λεμπρον οσο καλος παιχτης κ να ειναι σπανια τον αντιμετωπισα σαν ωριμο παιχτη γιατι ολα αυτα που κανει στο pre game (αυτο με το ταλκ,τ αλλα τα χορευτικα κλπ) μονο ωριμωτητα δεν δειχνουν.Πιθανον να κανω λαθος.Γνωμη μου απλα
il postino
QUOTE(Marciulionis @ Aug 20 2009, 16:51 ) *
1) Χ (αν και ελαφρώς πάλι Λεμπρόν νομίζω)
2) Λεμπρόν
3) Λεμπρόν
4) Κόμπε
5) Κόμπε
6) Λεμπρόν
7) Λεμπρόν
8) Λεμπρόν (σε αποτελεσματικότητα κοντά στο καλάθι) - Κόμπε (σε ποικιλία κοντά, ποικιλία και αποτελεσματικότητα μακριά)
9) Κόμπε (αλλά ισχύει αυτό που είπα προηγουμένος, ο Λεμπρόν έχει τη δυνατότητα να γίνει καλύτερος αμυντικός)
10) Λεμπρόν
11) Λεμπρόν
12) Λεμπρόν
13) Χ (ελαφρώς Κόμπε λόγο εμπειρείας άλλα τα έβαλε τα buzzerakia του κι ο Τζέημς φέτος)
14) Χ ότι κι από πάνω
15) Λεμπρόν
16) Χ
17) Κόμπε (λόγο σωματοδομής και ταχύτητας δε θα χρειαστεί ποτέ τεράστια ποικιλία κινήσεων ο Τζέημς)
18) Άμυνα στον αέρα: Λεμπρόν λόγο ύψους-άλματος.

overall 8-4 Lebron




Και τι γίνεται με παίκτες ντουλάπες-μαέστρους, όπως είναι ο Λεμπρόν? Το ότι είναι ντουλάπα δε σημαίνει πως ξέρει λιγότερο μπάσκετ... Ούτε είναι λόγος αυτός να θεωρεί κάποιος ότι δεν είναι καλός... Το αντίθετο μάλιστα! Να πείς ότι δε τον συμπαθείς επειδή είναι κτήνος να το δεχτώ, να πείς ότι είναι χειρότερος γι αυτό το λόγο δεν έχει λογική...

προσπαθω να γραφω αντικειμενικα ανεξαρτητα απο τι μου αρεσει και τι οχι. ουτε ο κομπε ειναι η συμπαθεια μου αλλα θεωρω οτι το κατεχει περισσοτερο απο τον λεμπρον. ετσι απλα. αυτο βεβαια δε σημαινει οτι ο λεμπρον δε ξερει μπασκετ , οπως καποιοι υποστηριζουν , δεν ειπα κατι τετοιο αλλωστ. απλα θεωρω οτι ο ασος των καβαλιερς στηριζεται σε πολυ μεγαλο ποσοστο στα σωματικα του προσοντα. τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.

επαναλαμβανω , ακομα και τωρα ο τζειμς ισως να ειναι πιο αποτελεσματικος , πιο αποδοτικος αλλα οπως και να το κανουμε δεν εχει τη φαντασια και τις κινησεις του μαμπα!
DON-basketblog
Παιδιά...η άποψη μου είναι η εξής...

Ο Κόμπε είναι ότι πλησιέστερο στον ίδιο τον Τζόρνταν έχει βγεί και ίσως δεν βγεί ποτέ ξανά άλλος τόσο κοντά σε επίπεδο.
Ο Κόμπε όμως έχει 4 δαχτυλίδια εκ των οποίων μόνο το ΕΝΑ πήρε ως ηγέτης μιας ομάδας.

Απο την άλλη ο Λεμπρόν είναι ότι πλησιέστερο στην ΑΠΟΛΥΤΗ ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΗ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ.

Απο αθλητικά προσόντα είναι ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ.
Σε νούμερα και κατορθώματα είναι μέχρι τώρα ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ. (εννοώ ότι στην ηλικία που είναι άλλοι δεν είχανε κάνει τέτοια πράγματα)

Τέλος σε ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΑ προσόντα βελτιώνεται απίστευτα μα απίστευτα πάρα πολύ και ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γρήγορα.

Αξίζει να διαβάσετε αυτά

http://sportsillustrated.cnn.com/2009/writ...7/lebron.james/
http://www.usatoday.com/sports/basketball/...vs-lebron_N.htm

και απο quotes για αυτόν με καλύπτουν ΑΠΟΛΥΤΑ τα εξής τρία...

"Forget the talent and the athletic ability, it's his maturity that's light-years ahead."
—Celtics head coach Doc Rivers

"He's the exception to almost every rule. His maturity is the thing that's the most startling about him. His basketball sense has gotten him to where he is."
—Nuggets head coach George Karl

“I fantasize about LeBron's ability. He is the best player I have ever seen at this age.”
—Hall of Famer Rick Barry

Eπομένως για μένα είναι ΑΔΙΚΟ να συγκρίνονται...Ο ένας τελειώνει ο άλλος ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ!

O Jordan πήρε το πρώτο ΜVP στα 25. Ο LBJ στα 24!!!
Ο Jordan πήγε πρώτη φορά τελικούς στα 28 του. Ο LBJ στα 22!!!

O Lebron έχει βάλει πλώρη να γίνει ΑΥΤΟΣ ο GOAT. Ο Κοbe είναι ότι πλησιέστερο βγήκε στον μέχρι τώρα GOAT αλλά ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕ, ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ. Άδικη σύγκριση.
il postino
QUOTE(DON-basketblog @ Aug 21 2009, 16:35 ) *
Παιδιά...η άποψη μου είναι η εξής...

Ο Κόμπε είναι ότι πλησιέστερο στον ίδιο τον Τζόρνταν έχει βγεί και ίσως δεν βγεί ποτέ ξανά άλλος τόσο κοντά σε επίπεδο.
Ο Κόμπε όμως έχει 4 δαχτυλίδια εκ των οποίων μόνο το ΕΝΑ πήρε ως ηγέτης μιας ομάδας.

Απο την άλλη ο Λεμπρόν είναι ότι πλησιέστερο στην ΑΠΟΛΥΤΗ ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΗ ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ.

Απο αθλητικά προσόντα είναι ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ.
Σε νούμερα και κατορθώματα είναι μέχρι τώρα ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ. (εννοώ ότι στην ηλικία που είναι άλλοι δεν είχανε κάνει τέτοια πράγματα)

Τέλος σε ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΑ προσόντα βελτιώνεται απίστευτα μα απίστευτα πάρα πολύ και ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γρήγορα.

Αξίζει να διαβάσετε αυτά

http://sportsillustrated.cnn.com/2009/writ...7/lebron.james/
http://www.usatoday.com/sports/basketball/...vs-lebron_N.htm

και απο quotes για αυτόν με καλύπτουν ΑΠΟΛΥΤΑ τα εξής τρία...

"Forget the talent and the athletic ability, it's his maturity that's light-years ahead."
—Celtics head coach Doc Rivers

"He's the exception to almost every rule. His maturity is the thing that's the most startling about him. His basketball sense has gotten him to where he is."
—Nuggets head coach George Karl

“I fantasize about LeBron's ability. He is the best player I have ever seen at this age.”
—Hall of Famer Rick Barry

Eπομένως για μένα είναι ΑΔΙΚΟ να συγκρίνονται...Ο ένας τελειώνει ο άλλος ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ!

O Jordan πήρε το πρώτο ΜVP στα 25. Ο LBJ στα 24!!!
Ο Jordan πήγε πρώτη φορά τελικούς στα 28 του. Ο LBJ στα 22!!!

O Lebron έχει βάλει πλώρη να γίνει ΑΥΤΟΣ ο GOAT. Ο Κοbe είναι ότι πλησιέστερο βγήκε στον μέχρι τώρα GOAT αλλά ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕ, ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ. Άδικη σύγκριση.



πολυ πιθανο αυτο που λες! αν συνεχισει ετσι ο λεμπρον θα αλλαξει τα δεδομενα!
Air and King
Τα εχω πει πολλες φορες για τον Κομπι και τον ΛεΜπρον.Ο ενας υβρηδιο Τζορνταν(Κομπι) και ο αλλος υβρηδιο Λεν Μπαις-Οσκαρ Ρομπερτσον-Ελτζιν Μπειλορ(ΛεΜπρον).
Ο ΛεΜπρον ειναι ο πιο versatile παιχτης της Ιστοριας.Πριν βγει αυτος θωρουταν ο Ματζικ Τζονσον αλλα απο εκει και περα στην Αμερικη θεωρειται αυτος.
Δεν εχει ξαναβγει παιχτης που να συνδιαζει ταχυτητα-σωματοδομη-"Βλεπω γηπεδο ως διορατηκοτητα Οσκαρ Ρομπερτσον"-τεχνικη(ο Κομπι ειναι καλυτερος σε αυτο το κομματι αλλα δεν λεει τιποτα αυτο)-ηγετης-ανταποκριθηκε στο HYPE που ειχε απο 17 χρονων και τα εβγαλε περα.Ο πιο πιεσμενος αθλητης στην Ιστορια ολων των Επαγγελματικων Σπορ στην Αμερικη!
http://espn.go.com/page2/s/list/hypedphenoms.html

O ΛεΜπρον μπορει να χαρακτηρηστει Οσκαρ Ρομπερτσον των Σμολ Φοργουορντ-συγχρονος Λεν Μπαιας(με πολυ καλυτερη εφεση στην πασα αλλα χειροτερο σουτ απο τον Λεννυ)-ενας light Καρλ Μαλοουν με ταχυτητα φωτος.

Εχω ξαναπει πολλες φορες σε αυτο το τοπικ την γνωμη μου δεν θα το κουρασω παραπανω...........

Ο ιδιος ο Τζορνταν για πρωτη φορα στην ζωη του ειπε για καποιον παιχτη οτι μπορει να γινει ο κορυφαιος ολων των εποχων.Ο Ματζικ οτι ειναι κραμα του ευατου του και του Τζορνταν(προσωπικα διαφωνω) και ο Τζερι Γουεστ ο πνευματικος πατερας του Κομπι και κορυφαιος σουτινγκ γκαρντ του ΝΒΑ μεχρι να μπει ο Τζορνταν ειπαν για τον ΛεΜπρον.......



"LeBron has the potential to be the best ever. As incredible as he already is, he is still learning the game. LeBron is going to be unbelievable."
-Legend Michael Jordan on LeBron James


"I see a little bit of Michael in him, and I see a little bit of me in him. Now he needs to win championships like Michael and I did, and I'm sure one day that will happen."
-Legend Magic Johnson on LeBron James


"He has a chance to be arguably the greatest player ever to play the game."
-Legend Jerry West on LeBron James
Air and King
QUOTE(ronin @ Aug 21 2009, 09:52 ) *
δεν νομιζω πως θα γινει καλυτερος του αερινου ο λεμπρον.μπορει να τον περασει σε συνολο ποντων(οπως ολα δειχνουν) και σε αλλες στατιστικες κατηγοριες αλλα αερινος δεν προκειται να γινει.ο μιχαλακης αλλαξε την ροη της ιστοριας και ειναι μια κατηγορια μονος του.

Aν αναλογιστει κανεις οτι στα 24 1/2 του ο ΛεΜπρον ειναι καλυτερος απο οτι ηταν ο Τζορνταν στην αντιστοιχη ηλικια τοτε καλυτερα ξανασκεψου το.Σε συνολο ποντων και να περασει τον Τζορνταν θα εχει μπροστα του και τον Καριμ.
Την ιστορια την εχουν αλλαξει ο Τσαμπερλαιν και ο Ρασσελ κατα αρχην και κατα δευτερον ο Μπερντ και ο Ματζικ και μετα ο Τζορνταν.

Ο ΛεΜπρον εχω ξαναπει και προσωπικα το πιστευω οτι θα γινει ο κορυφαιος ολων των εποχων και θα ειναι το πιο πληρες πακετο μπασκεμποληστα που πατησε ποτε στον πλανητη.Ο Τζορνταν δεν φοβαται το Be Like Mike (Koμπι) αλλα το κραμα Λεν Μπαιας-Οσκαρ Ρομπερτσον-Ελτζιν Μπλειλορ(ΛεΜπρον).

"LeBron has the potential to be the best ever. As incredible as he already is, he is still learning the game. LeBron is going to be unbelievable."
-Legend Michael Jordan on LeBron James
Air and King
QUOTE(DON-basketblog @ Aug 21 2009, 15:35 ) *
O Lebron έχει βάλει πλώρη να γίνει ΑΥΤΟΣ ο GOAT. Ο Κοbe είναι ότι πλησιέστερο βγήκε στον μέχρι τώρα GOAT αλλά ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕ, ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ. Άδικη σύγκριση.

Eιδικα αν σκεφτεις οτι οτι τα περσυνα Πλειοφ που εκανε ειναι ισως τα κορυφαια της Ιστοριας που εκανε παιχτης ατομικα και κερδισε το Πρωτο του MVP στα 24 του οταν ο Τζορνταν το κερδισε στα 25 και ο Κομπι στα 30.Ο ΛεΜπρον εγινε περυσι ο μοναδικος παιχτης στην Ιστορια του ΝΒΑ που κατεγραψε μεσο ορο σε Πλειοφ με τουλαχιστον 35 ποντους 7 ριμπαουντ και 7 ασσιστ!Ουτε ο Τζορνταν ουτε ο Οσκαρ Ρομπερτσον καταφεραν κατι τετοιο.Ο Κομπι ουτε καν πλησιασε τετοια σταντα.Αυτο σε συνδιασμο οτι ακομα ειναι 24 χρονων και ειναι σαφως καλυτερος απο τον Τζορνταν και τον Κομπι σε αυτη την ηλικια.Σκεφτειτε οτι ακομα δεν εχει φτασει στο Prime του αυτο το φαινομενο.Βλεπει και γηπεδο σαν Οσκαρ Ρομπερτσον και ειναι καλυτερος πασερ σαφως απο Κομπι και Τζορνταν.Μπορει να μην εχει την πλαστικοτητα των 2 αλλα για το σκαρι του και αυτη που εχει ειναι εκπληκτικη....
Δεν εχει ξαναβγει παιχτης που να συνδιαζει ταχυτητα-σωματοδομη-"Βλεπω γηπεδο ως διορατηκοτητα Οσκαρ Ρομπερτσον"-τεχνικη-ηγετης....Προσωπικα εχω δει ολους τους μεγαλους παιχτες απο την Ιστορια.Το potential του ΛεΜπρον και τα συνολικα gift δεν τα ειχε κανεις........2ο θα ελεγα τον Ματζικ αλλα που ποτε δεν ηταν μεγαλος σκορερ.....

Θεωρω οτι ο ΛεΜπρον ειναι σε σωστο δρομο για να γινει ο G.O.A.T (κορυφαιος ολων των εποχων) και να ξεπερασει τον Τσαμπερλαιν και τον Τζορνταν.Ηδη εχει πετυχει πολλα και ακομα δεν εχει κλεισει ουτε τα 25 του!Τα αλλα θα τα δειξει ο χρονος......
il postino
απομενει να δουμε αν θα πλαισιωθει καποια στιγμη ο λεμπρον απο τους παικτες εκεινους που θα ειναι ικανοι να τον στηριξουν για να παρει πρωταθληματα. μεχρι στιγμης δειχνουν οι cavs οτι δεν κινουνται προς σε αυτην την κατευθυνση. με τον σακ στα 37 του δε μπορεις να πονταρεις βασιμα για πρωταθλημα .

καλως ή κακως , το μπασκετ ειναι ομαδικο αθλημα , οποτε δε μπορουμε να μιλαμε για την αποδοση τους ενος οταν παιζεται ενα πρωταθλημα. ο τζορνταν , ο κομπε και αλλοι μεγαλοι ασοι πλαισιωνονταν απο καλους παικτες και εφθαναν στις επιτυχιες , ο λεμπρον ομως ακομα δεν εχει δει παικτη επιπεδου διπλα του. η τυχη λοιπον θα παιξει πολυ μεγαλο ρολο στην εξελιξη του ως παικτη , και οταν λεω τυχη εννοω κατι και σαν αυτο που ετυχε στον ουειντ οταν ειχε τον κατα 4 χρονια νεοτερο σακ και εφθασε στο πρωταθλημα!

Air and King
QUOTE(ilpostino @ Sep 30 2009, 20:36 ) *
απομενει να δουμε αν θα πλαισιωθει καποια στιγμη ο λεμπρον απο τους παικτες εκεινους που θα ειναι ικανοι να τον στηριξουν για να παρει πρωταθληματα. μεχρι στιγμης δειχνουν οι cavs οτι δεν κινουνται προς σε αυτην την κατευθυνση. με τον σακ στα 37 του δε μπορεις να πονταρεις βασιμα για πρωταθλημα .

καλως ή κακως , το μπασκετ ειναι ομαδικο αθλημα , οποτε δε μπορουμε να μιλαμε για την αποδοση τους ενος οταν παιζεται ενα πρωταθλημα. ο τζορνταν , ο κομπε και αλλοι μεγαλοι ασοι πλαισιωνονταν απο καλους παικτες και εφθαναν στις επιτυχιες , ο λεμπρον ομως ακομα δεν εχει δει παικτη επιπεδου διπλα του. η τυχη λοιπον θα παιξει πολυ μεγαλο ρολο στην εξελιξη του ως παικτη , και οταν λεω τυχη εννοω κατι και σαν αυτο που ετυχε στον ουειντ οταν ειχε τον κατα 4 χρονια νεοτερο σακ και εφθασε στο πρωταθλημα!

Συμφωνω απολυτα σε αυτο.Παρολο που πολλοι πιστευουν οτι ο Σακιλ ειναι αυτο που ελειπε στον ΛεΜπρον εχω και εγω τις ενστασεις μου.Ο Σακιλ το Μαρτη κλεινει τα 38 και δεν ειναι ο παιχτης που ηταν σιγουρα.........Βεβαια η χρονια η περσυνη του Σακ ηταν παρα πολυ καλη για τα δεδομενα της ηλικιας-ογκου-καταπονηση γονατων....Αλλα οταν μιλαμε για τετοιες ηλικιες και για τετοια βαρια κορμια καθε μηνας παραπανω μετραει.......
Ουσιαστηκα τον Σακιλ οι Καβς τον πηραν για απαντηση στον Χαουαρντ στους Γκαρνετ-Ρασιντ-Περκινς και Μπαινουμ-Γκασολ γιατι περυσι ο Ιλγκαουσκας εγινε αλοιφη.....απο τον Χαουαρντ.Για να δουμε.Παντως ο ΛεΜπρον για να φτασει σε σημειο να διεκδικει το "κορυφαιος ολων των εποχων" πρεπει να παρει αρκετα πρωταθληματα αυτο ειναι βεβαιο.Βαση νεαρης ηλικιας και δυνατοτητων πιστευω θα τα καταφερει η στο Κληβελαντ η καπου αλλου........
paris13
παιδια ολα αυτα που λετε με βρησκουν σημφονο αλλα πιστευω οτι ο κομπι θα μεινει ως ο μεγαλυτερος μαχητης.....θα παιξει αμυνα,θα παρει το σουτ θα τσαλακωθει κ.α. κ μην ξεχναμε με ποιους πηρε πρωταθλημα περσυ....με κατι βουγιασιτς κ ουλτον.ενα ειναι το σιγουρο οτι αμα δεν τραυματιστη ο λεμπρον θα μιλαμε για τον καλυτερο κ πληρεστερο παιχτη εβερ
Air and King
QUOTE(paris13 @ Sep 30 2009, 20:56 ) *
παιδια ολα αυτα που λετε με βρησκουν σημφονο αλλα πιστευω οτι ο κομπι θα μεινει ως ο μεγαλυτερος μαχητης.....θα παιξει αμυνα,θα παρει το σουτ θα τσαλακωθει κ.α. κ μην ξεχναμε με ποιους πηρε πρωταθλημα περσυ....με κατι βουγιασιτς κ ουλτον.

Oλα αυτα τα εκανε ο ΛεΜπρον περυσι.2ος σε ψηφους αμυντικος της χρονιας,πηρε το σουτ,τσαλακωθηκε και πολυ παραπανω απο τον Κομπι καθως ειναι παχτης που δεν φοβαται ποτε τις επαφες.........
Ο ΛεΜπρον το 2007 πηγε τελικους με βασικους του συμπαιχτες τον Παβλοβιτς και τον Σνοου.Ο Κομπι τουλαχιστον ειχε μια πολυ καλη 5αδα και ενα πολυ καλο 6ο παιχτη Οντομ.....
Τελος παντων........για να δουμε......

Υ.Γ Ο μεγαλυτερος μαχητης ηταν ο Λαρρυ Μπερντ.Νοt even close o δευτερος!
paris13
QUOTE(Air and King @ Sep 30 2009, 22:34 ) *
Oλα αυτα τα εκανε ο ΛεΜπρον περυσι.2ος σε ψηφους αμυντικος της χρονιας,πηρε το σουτ,τσαλακωθηκε και πολυ παραπανω απο τον Κομπι καθως ειναι παχτης που δεν φοβαται ποτε τις επαφες.........
Ο ΛεΜπρον το 2007 πηγε τελικους με βασικους του συμπαιχτες τον Παβλοβιτς και τον Σνοου.Ο Κομπι τουλαχιστον ειχε μια πολυ καλη 5αδα και ενα πολυ καλο 6ο παιχτη Οντομ.....
Τελος παντων........για να δουμε......

Υ.Γ Ο μεγαλυτερος μαχητης ηταν ο Λαρρυ Μπερντ.Νοt even close o δευτερος!

ναι πηγε με τον σνοου αλλα πια ηταν η κατασταση της ανατολης τοτε κ πως ειναι σημερα.....ειδικα φετος παρολο που εχει δεκα φορες καλυτερο υλικο θα ειναι δυσκολο να παει τελικους....
Air and King
QUOTE(paris13 @ Sep 30 2009, 21:17 ) *
ναι πηγε με τον σνοου αλλα πια ηταν η κατασταση της ανατολης τοτε κ πως ειναι σημερα.....ειδικα φετος παρολο που εχει δεκα φορες καλυτερο υλικο θα ειναι δυσκολο να παει τελικους....

Πεσμενη η Ανατολη σαφως αλλα απεκλεισε την ομαδα που το 2004 ειχε κεδισει τους Λεικερς με 4-1 στους Τελικους..........με το επικο 5ο παιχνιδι σε ηλικια μολις 22 χρονων.........Η 5αδα των Λεικερς ηταν μια χαρα περυσι και με τον Οντομ να ερχεται απο τον Παγκο.Αλλωστε ο Βουγιασιτς κυριως αλλα και ο Γουολτον συμπληρωματικοι ηταν.....
Θα τα δουμε ολα μην αγχωνεσαι...Η Ιστορια θα τα δειξει ολα......
kobe81points
Παιδια o Kobe ειναι απιστευτος!!!!!!! και πληρεστερος του Lebron αυτη τη στιγμη. Τον θεωρω εφαμιλλο του μεγαλου M.Jordan αλλα οπως φαινεται δεν θα τον ξεπερασει.
Αλλα, υπαρχει ενα μεγαλο αλλα, ο Lebron ειναι ο μοναδικος ο οποιος εχει ολες τις προυποθεσεις να ξεπερασει και τους 2 σε βαθος χρονου και εαν παραμεινει υγιης και προσγειωμενος νομιζω οτι θα τα καταφερει.
half-man half-maverick
o Λεμπρον υπερτερει του κομπι μονο σωματικα. ξερει καλυτερο μπασκετ ? εχει καλυτερο σουτ ? καλυτερες κινησεις ? και το κυριοτερο ξερει πως ειναι να εισαι 4 φορες στην κορυφη του νβα ? i dont think so...
Air and King
QUOTE(half-man half-maverick @ Oct 27 2009, 20:53 ) *
o Λεμπρον υπερτερει του κομπι μονο σωματικα. ξερει καλυτερο μπασκετ ? εχει καλυτερο σουτ ? καλυτερες κινησεις ? και το κυριοτερο ξερει πως ειναι να εισαι 4 φορες στην κορυφη του νβα ? i dont think so...

Οταν ο ΛεΜπρον εχει καλυτερο court vision ειναι καλυτερος πασερ εχει καλυτερη μακραν διεισδυση (ισως την κορυφαια ολων των εποχων) και πλεον καλυτερος αμυντικος και εχει φτιαξει πολυ το σουτ τοτε ναι μπορει να ειναι καλυτερος!Ο Κομπι εχει 2-3 κινησεις πανω και απο τον Τζορνταν οπως και καλυτερη ντριμπλα....Τον κανει αυτο καλυτερο και πιο αποτελεσματικο?Ουτε εγω το νομιζω........Οχι!
4 πρωταθληματα αλλα με φοβερο σαπορτινγ καστ στα 3 και με Prime Σακιλ....Οχι ιδιαιτερα δυσκολο με τον Σακ στο Prime του!
half-man half-maverick
αυτο με τον σακιλ ετυχε γιατι πολυ απλα ο κομπι εκανε την μαγκια να παραμεινει στο λος αντζελες αφου ειχε φυγει ο σακιλ και οι λεικερς δεν βλεποντουσαν και ξαναπηρε πρωταθλημα αποδεικνυοντας οτι δεν χρειαζεται τον σακιλ.με την ιδια λογικη και του ντανκαν η αξια μειωνεται επειδη ειχε παρκερ τζινομπιλι και του γκαρνετ,πιρς επειδη ειχαν αλλεν ροντο. αλλα δεν παει ετσι πιστευω προσωπικα γιατι αν δεις καμια ομαδα δεν το πηρε με μονο ενα παιχτη και αν θα εγινε ειναι η εξαιρεση στο κανονα

επισης διεισδυση δεν μπορεις να πεις οτι εχει την κορυφαια γιατι υπαρχουν απειροι παιχτες με καλη διεισδυση. ουτε μπορεις να συγκρινεις διεισδυσεις. και ο παρκερ εχει καλη και ο ιβερσον εχει καλη και παρα πολλοι αλλοι.μπορεις να πεις αν ο ενας εχει καλυτερη απο τον αλλο ?
και επισης ο λεμπρον αθλητικος παιχτης αλλα δεν ειναι και ο καλυτερος αμυντικος του κοσμου γιατι δινει πολυ ενεργεια στην επιθεση δεν μπορει να δινει το ιδιο και στην αμυνα. και δεν ειναι τυχαιο οτι και ο λουις επαιξε καλα στο ορλαντο-κλιβελαντ και γενικως τα τριαρια απεναντι του βαζουν ποντους. δεν ειναι οτι τους "σβηνει"
αρα σε αυτο ισους θα τους ελεγα.
και στο court vision ισους τους λεω γιατι και οι δυο περιστασιακα αναλαμβανουν ρολο πλειμεικερ σε καποιες φασεις.

παντως παροτι παιζουν σε αλλη θεση και γενικα δεν ειναι σωστο να κανουμε τετοιες συγκρισεις γιατι αλλος ο ρολος του ενος και αλλος του αλλου γι αυτο καλο θα ηταν να τους συγκρινουμε στα "mental" attributes.
και την στοφα του ηγετη και την εμπειρια των 4 πρωταθληματων δεν την εχει. μολις το κανει που δεν ειναι καθολου απιθανο τοτε θα τους συγκρινουμε και στα αλλα.

γενικα ενας παιχτης περναει στην σφαιρα των legendary με πρωταθληματα.
Air and King
QUOTE(Air and King @ Aug 24 2009, 03:08 ) *
Τα εχω πει πολλες φορες για τον Κομπι και τον ΛεΜπρον.Ο ενας υβρηδιο Τζορνταν(Κομπι) και ο αλλος υβρηδιο Λεν Μπαις-Οσκαρ Ρομπερτσον-Ελτζιν Μπειλορ(ΛεΜπρον).
Ο ΛεΜπρον ειναι ο πιο versatile παιχτης της Ιστοριας.Πριν βγει αυτος θωρουταν ο Ματζικ Τζονσον αλλα απο εκει και περα στην Αμερικη θεωρειται αυτος.
Δεν εχει ξαναβγει παιχτης που να συνδιαζει ταχυτητα-σωματοδομη-"Βλεπω γηπεδο ως διορατηκοτητα Οσκαρ Ρομπερτσον"-τεχνικη(ο Κομπι ειναι καλυτερος σε αυτο το κομματι αλλα δεν λεει τιποτα αυτο)-ηγετης-ανταποκριθηκε στο HYPE που ειχε απο 17 χρονων και τα εβγαλε περα.Ο πιο πιεσμενος αθλητης στην Ιστορια ολων των Επαγγελματικων Σπορ στην Αμερικη!
http://espn.go.com/page2/s/list/hypedphenoms.html

O ΛεΜπρον μπορει να χαρακτηρηστει Οσκαρ Ρομπερτσον των Σμολ Φοργουορντ-συγχρονος Λεν Μπαιας(με πολυ καλυτερη εφεση στην πασα αλλα χειροτερο σουτ απο τον Λεννυ)-ενας light Καρλ Μαλοουν με ταχυτητα φωτος.

Εχω ξαναπει πολλες φορες σε αυτο το τοπικ την γνωμη μου δεν θα το κουρασω παραπανω...........

Ο ιδιος ο Τζορνταν για πρωτη φορα στην ζωη του ειπε για καποιον παιχτη οτι μπορει να γινει ο κορυφαιος ολων των εποχων.Ο Ματζικ οτι ειναι κραμα του ευατου του και του Τζορνταν(προσωπικα διαφωνω) και ο Τζερι Γουεστ ο πνευματικος πατερας του Κομπι και κορυφαιος σουτινγκ γκαρντ του ΝΒΑ μεχρι να μπει ο Τζορνταν ειπαν για τον ΛεΜπρον.......



"LeBron has the potential to be the best ever. As incredible as he already is, he is still learning the game. LeBron is going to be unbelievable."
-Legend Michael Jordan on LeBron James


"I see a little bit of Michael in him, and I see a little bit of me in him. Now he needs to win championships like Michael and I did, and I'm sure one day that will happen."
-Legend Magic Johnson on LeBron James


"He has a chance to be arguably the greatest player ever to play the game."
-Legend Jerry West on LeBron James

Aπο πανω ειναι μια απο τις πολλες φορες που εχω γραψει την αποψη μου δεν θα το κανω ακομα μια............Οσο για το Court Vision δεν υπαρχει θεμα οτι εχει σαφως ανωτερο ο ΛεΜπρον.....Το κριτηριο δεν ειναι αν παιζουν και οι 2 καποιες φορες πλει κατα συνθηκη αλλα ποιος βλεπει γηπεδο και υπερτερει σε αυτο και σαφως σε αυτο ειναι ο ΛεΜπρον-αλλα Οσκαρ Ρομπερτσον............Ο ΛεΜπρον ειναι ο πιο versatile παιχτης ολων των εποχων καραμα Οσκαρ Ρομπερτσον-Λεν Μπαιας-Ελτζιν Μπειλορ ενω ο Κομπι ενα υβρηδιο του Τζορνταν......Προτιμω "τον Εκλεκτο" αν και μου αρεσει παρα πολυ ο Κομπι καθως πιστευω οτι ο ΛεΜπρον παει για Best Ever ο Κομπι εχει χασει το τραινο σε μεγαλο βαθμο.....Tα υπολοιπα θα μας τα δειξει η Ιστορια!
half-man half-maverick
συμφωνω με αυτη σου την αναλυση. δεν την ειχα δει. στο μονο πραγμα που διαφωνω λιγο ειναι που παραθετεις δηλωσεις παλαιοτερων παιχτων σαν "επικληση στην αυθεντια" . διαφωνω κυριως γιατι πιστευω οτι ειναι το καταραμμενο hype του νβα και η αναγκη που εχει απο οταν σταματησε ο τζορνταν να βρει τον επομενο σουπερ σταρ.αν ψαξεις θα βγεις παρομοιες δηλωσεις για ολα τα next best thingς του νβα (καρμελο,γουεντ,κομπι κ.ο.κ)
Air and King
QUOTE(half-man half-maverick @ Oct 28 2009, 13:08 ) *
συμφωνω με αυτη σου την αναλυση. δεν την ειχα δει. στο μονο πραγμα που διαφωνω λιγο ειναι που παραθετεις δηλωσεις παλαιοτερων παιχτων σαν "επικληση στην αυθεντια" . διαφωνω κυριως γιατι πιστευω οτι ειναι το καταραμμενο hype του νβα και η αναγκη που εχει απο οταν σταματησε ο τζορνταν να βρει τον επομενο σουπερ σταρ.αν ψαξεις θα βγεις παρομοιες δηλωσεις για ολα τα next best thingς του νβα (καρμελο,γουεντ,κομπι κ.ο.κ)

Eχω πολλα quotes και βεβαιως δεν συμφωνω σε ολα αλλα ολοι εχουν εκφραστει οτι ο ΛεΜπρον μπορει να τους ξεπερασει ολους ενω για τους αλλους ουτε καν για τον Κομπι δεν εχει αναφερθει ποτε κατι τετοιο.......
Οπως ξαναειπα ο ΛεΜπρον ειναι ο παιχτης με τα περισσοτερα gift στην Ιστορια του μπασκετ.....τα αλλα θα τα δειξει ο χρονος.....
Air and King
Λοιπον επειδη αυτη την αναλυση μεταξυ Κομπι Vs ΛεΜπρον οσοι δεν ειναι μελος του Insider Espn(θελει μικρη πληρωμη) δεν θα την διαβασουν την παραθετω εγω.....Διαβαστε την προσεχτηκα!Ειναι ισως η καλυτερη αναλυση που εχει γινει ποτε αναμεσα στους 2 Μεγκα Σταρ και ο Ντειβιντ Θορπ ειναι ενας απο τους καλυτερους Αναλυτες/προπονητες στην Αμερικη....Καταπληκτικη αναλυση θετοντας παραμετρους πολλες!


Kobe vs. LeBron: Who's better?
Comment Email Print Share
Thorpe By David Thorpe
Scouts Inc.
Archive

Kobe Bryant/LeBron JamesNoah Graham/NBAE/Getty ImagesBefore Kobe and LeBron go head-to-head, we pit them together in eight categories. Who will win?

Kobe Bryant and LeBron James square off on Christmas Day (ABC, 5 p.m. ET) for the second consecutive season. So it's time to address the most frequently asked question in the NBA: Who's better, Black Mamba or King James?

Advanced stats clearly favor LeBron. On the other hand, NBA players say almost unanimously that Kobe is the game's best.

My task is to deliver a verdict using statistics and on-the-court evidence. I'm using eight categories to compare these two heavyweights, and we're scoring it like a championship fight. The winner of each category gets 10 points, with the loser getting a minimum of seven. After eight rounds, we'll tally the score to see who is the best player in basketball today. Remember, it's not about the past few years or the next few. It's what we see right now.
Category No. 1: Perimeter shooting

Kobe often is regarded as one of the best jump shooters in the NBA. Although he often shoots it a little flat (something he acknowledges) or falling backward (even when the defense doesn't force that type of shot), he has developed an excellent stroke with better arc. Meanwhile, LeBron has vastly improved his own shooting form, getting an excellent follow-through and better balance on most of his shots.

Kobe's shot selection in the halfcourt is noteworthy; he takes most of his shots inside of 17 feet and beyond the arc. This is a smart strategy, especially because he's shooting worse than 40 percent on long 2s. His short-range jumper has been on target (better than 50 percent accurate), but he's struggling from the 3-point line (29 percent).

LeBron, on the other hand, settles for too many long 2s -- they account for almost half of his attempted jumpers. He makes these shots more than Kobe and is making almost 40 percent of his 3s, but that success causes him to rely on his outside shot a little more than he should.

In the end, I like Kobe's shot selection better, but LeBron overcomes that with a higher percentage of makes overall. As surprising as it may sound, King James is the better perimeter shooter right now.

LeBron 10, Kobe 9

Category No. 2: Pure scoring

Pure scorers can get buckets from anywhere and against any kind of defense, even in crunch time. They also get to the free throw line a lot. Kobe and LeBron are obviously as good as any who have ever played.

The best scorers attack the paint effectively so they have options on nights when their jump shots aren't falling. LeBron gets to the paint with his size, quickness and ball skills as well as his ability to move without the ball. He's also a strong finisher. Now that he's shooting a career-best from 3, defenses must pick their poison.

[+] EnlargeKobe Bryant
Lisa Blumenfeld/Getty ImagesKobe's doin' work in the post. LeBron not so much.

The same can be said about Kobe, who punishes defenders with his will to dominate. He's getting about 32 percent of his shots off post-ups (about four times as many as LeBron) while still being a dribble-drive threat and a good cutter. In fact, more than 60 percent of his shots are generated from cutting, driving or posting. (Meanwhile, 60 percent of LeBron's shots are jumpers.)

Both players are great ball handlers, too, which allows them to be prolific scorers without hurting their team by committing turnovers. Kobe is a little more reliable in this area. He's also a better free throw shooter, although LeBron gets to the line more often -- he's scoring more than seven points per game from the stripe.

This is the closest category, as LeBron is also a brilliant scoring machine. I give Kobe the slightest edge because of his wide variety of weapons -- moving without the ball, using ball screens, posting up, utilizing shot fakes to throw defenders off balance, honing his triple-threat game and twisting around and through multiple defenders. Kobe is a master at every scoring maneuver.

Kobe 10, LeBron 9

Category No. 3: Making teammates better

This might be the easiest category in which to see a clear separation between the two. LeBron is, simply put, the best passing guard/wing since Magic Johnson. He's terrific with the active dribble in isolation or off ball screens, and he's even better before he uses his dribble, reading and reacting to shifts by the defense in preparation for his drives. This creates easy buckets for guys who normally would have a tough time scoring. Most importantly, he'll make the key pass at any part of the game, including end-of-game scenarios.

Kobe is an amazing passer, too. He has great anticipation in the halfcourt. My favorite play of his is when he dribble-drives or posts up to draw the opponent's center or power forward to take just a step or two toward him. When that happens, the Lakers big who becomes open, typically Andrew Bynum or Pau Gasol, runs straight to the rim to catch the perfect lob pass from Kobe. It's a devastating play, one that keeps the defending bigs in constant purgatory.

The one fair knock on Kobe is his desire to keep the ball instead of moving it. That he has such great talent around him only exacerbates the problem. He's still a great passer, but he's not on LeBron's level.

LeBron 10, Kobe 8

Category No. 4: Primary defender

An athletic freak entering his prime, LeBron is more active when defending the primary action. He applies far more ball pressure than Kobe and generally is more aggressive with his quick feet. But he does this at some risk to the Cavs' defense, sometimes not forcing his man in any direction because he's too caught up in the one-on-one battle or getting beat to the middle by using poor close-out techniques. However, with LeBron, it's a worthwhile risk. His sheer size and physical gifts create havoc for the player with the ball, often resulting in a forced shot or a turnover.

[+] EnlargeBryant/James
Jeff Lewis/Icon SMILBJ's size and quickness make him a great defender.

Kobe, on the other hand, currently reminds me of the smartest and most veteran player in a very competitive pickup game. He's efficient with his movements, and his technique is the best in the league. The Lakers want him to play the top side on every wing catch, keeping the ball on one side of the floor. It's textbook strategy employed by most good defensive teams.

Kobe does not worry much about getting to the baseline slower because he often has two 7-footers available as helpers, and the baseline serves as an extra defender. He also often guards the least threatening offensive wing in the first half and plays off him (see secondary defender breakdown), allowing his man room to shoot or make a play. A defense aims to force the opponent into taking the worst shot possible, and inviting its poorest offensive guard to shoot or drive is an excellent result. So Kobe's actions are in line with the team's strategies.

I have no doubt that in five to seven years, LeBron will play exactly how Kobe is playing now. And there is currently not much difference between the two in terms of overall results. But years ago, when Kobe was ballhawking a lot more, he was considered one of the top defenders in basketball. That extra pressure makes a difference. LeBron is doing that now, so he takes this category.

LeBron 10, Kobe 9


Category No. 5: Secondary defender

Kobe and LeBron both benefit from playing with solid if not excellent defenders who allow them to roam around and muck up the offensive actions of their opponents.

LeBron has a sixth sense for where the ball is headed and will look to cut the action short. And if the offensive player does not account for him, LeBron will go after his shot. He's not blocking as many shots this season, but he still disrupts a lot of plays by adding that one extra defender to the play side of the floor.

But so does Kobe, who seemingly knows what's going to happen before some of the offensive players do. This is due in large part to his now-legendary ability to watch hours of game tape.

Although Kobe sometimes makes the fundamental mistake of turning his back to the guy he's guarding and watching the ball on the opposite wing or post, he always knows exactly where to go when it's time to locate and close out his man. And because he's often guarding the weaker of the other team's guards, he gets to play like a safety in football.

If his man is left open and chooses to shoot the ball, the Lakers call that a "win" on that possession. This also allows Kobe to make plays on the ball, a reason he's stealing the ball at least twice per game. If he does not steal the ball, at least he does what LeBron does so well, which is foul up the primary actions of the opposing offense.

Both players make big impacts on the defensive end, but it's Kobe's ability to turn defense into offense that gives him the edge in this round.

Kobe 10, LeBron 9

Category No. 6: Impact in transition

LeBron and Kobe are two of the finest wing finishers in NBA history, along with Michael Jordan, Scottie Pippen and James Worthy. But LeBron also resembles Magic Johnson in transition because he often leads the break and pushes the ball down the middle of the court.

[+] EnlargeLeBron James
Allen Einstein/NBAE/Getty ImagesBest to get out of the way when LeBron has a full head of steam.

LeBron is devastating in this area because he typically waits for a crease to open up before exploding through it for the finish and/or foul. He's also a master at waiting for help to arrive to spread out the defense and finding open guys when the defense overcommits to him. Still, he's even better at finishing when he's the guy getting the pass as he fills the lane -- in fact, no player is better at this skill.

Other times, LeBron will pull up and take some long 2s or 3s, sometimes appearing to do so just to get some rest, because the transition game is the one time when he often faces just one defender.

Of course, that's what Kobe has been doing for years. Yes, he'll pull up frequently for jumpers and 3s, but he's always looking to push and attack. He, too, is often the ball handler initiating the break, so he has no problem pushing early and then, if the matchup is right, going right into his post game by backing the defender down.

Being the alert passer that he is, defenders know they can't just sell out to stop him, and this gives him the break he needs. If they close out on him, he'll pop the ball to the open man. However, Kobe forces shots in this part of the game a bit too often, and this, combined with LeBron's ability to rebound and run, gives LBJ the advantage over Kobe in the transition game.

LeBron 10, Kobe 9

Category No. 7: Rebounding

This category clearly favors the bigger, stronger athlete, so LeBron has better overall numbers as expected. He also plays two positions -- small forward and power forward -- that lend themselves to more rebounds, as opposed to Kobe's situation as a shooting guard.

To be fair, it's better to compare them within their positions than against each other. Plus, we have to consider how well their teams rebound, as a coach does not want his guys fighting for boards to the point where they become less effective.

When studying these two, it's surprising to see that Kobe is the better offensive rebounder. He finds a way to get to the middle of the paint on many shots, the best place to pick up long rebounds or fumbled ones. He's also opportunistic inside, slipping past lazy defenders to grab the ball. Among all 2-guards who play at least 24 minutes per game, Kobe has the best offensive-rebound rate in the NBA. The Lakers are not a strong offensive-rebounding team, so Kobe's contributions make a big difference.

LeBron, on the other hand, has little impact on this part of the game, perhaps choosing to save his energy. He has grabbed more than two offensive boards in a game just twice all season. Kobe has done so 10 times.

On the defensive glass, LeBron is not resting. Among starting small forwards, he has the second-best defensive-rebound rate behind Gerald Wallace. Considering that Cleveland is the second-best defensive-rebounding team in the league, that is impressive.

The Lakers are not a strong defensive-rebounding team, and Kobe is just average in this area. Although there should be plenty of rebounds to grab, he falls out of the top 10 for starting shooting guards. There is a mitigating factor here: L.A. ranks second in the league in margin of victory, so Kobe doesn't have the pressure to rebound as often as LeBron.

So even though LeBron's rebounding stats are better than Kobe's, I don't see a difference between the two as it relates to the position they play. I'm calling this one a draw.

LeBron 10, Kobe 10

Category No. 8: Intangibles

• LeBron has strong leadership skills -- he helps his teammates believe in themselves and the team overall. He's vocal, funny and charismatic. To win, and win big, having a larger-than-life persona helps carry a team to new heights. Think Magic Johnson in Game 6 of the 1980 Finals. Yes, his play on the court was tremendous, but his teammates (especially Jamaal Wilkes) played above their heads thanks in large part to what Magic did behind the scenes.

LeBron has that kind of impact on the Cavs. His team can turn to when under duress and trust that good things will happen. He's not a finger-pointer, either, which boosts his teammates' confidence and allows them to fail without fear of being called out by him.

Kobe, though, has a different personality and. thus, a different impact. He's quieter, angrier, more driven than LeBron. He can be a positive leader with his team and is much, much better behind the scenes with his younger teammates than most people know.

Still, I would give LeBron an edge if this intangibles category were based just on the ability to inspire teammates. But there are other intangibles to consider.

Both guys work hard, setting great examples for everyone else to follow. Kobe often does his work before any teammates even arrive at the gym, a constant reminder that their best player is willing to put in extra time to improve. It's hard to imagine anyone working harder on his game than Kobe.

LeBron's growth as a player indicates similar work habits, and both are well-known for their ability to consume hours of tape to prepare for their next opponent. I give LeBron a slight edge in leadership skills and Kobe a similar edge for work ethic.

So who gets the win in this important category?

Well, let's consider one more intangible that impacts every pro sport: The intimidation factor. And in this area, it's no contest. LeBron has evolved into a strong shot-blocker, and his speed and size make for a scary attempt at taking a charge on him. But opponents still focus more on his offense than anything else, not worrying too much about his presence in other areas.

Kobe, on the other hand, can keep opposing guards awake the night before they play him. Nobody wants to be the next guy he hangs 81 on. Or the guy stuck guarding him when he slips into one of his zones. And it's not just his offense that intimidates opponents. Many young players get extra-tight when they know Kobe will hound them on defense.

LeBron is on a fast course to achieving that kind of respect and fear from his opponents, but he's not there yet. In my adult lifetime, three non-centers have scared and intimidated opponents more than anyone else: Larry Bird, Michael Jordan and Kobe Bryant.

Kobe 10, LeBron 9

Conclusion

So who's the best player? Our final tally is LeBron 77, Kobe 75. And it's no coincidence that the final margin came down to the third category: making teammates better.

Kobe's fans will point to his recent championship ring as proof of his ability to play the right way with his teammates. I have no argument with that; he is a great teammate. And he's not only a first-ballot Hall of Famer but also probably one of the top 10 players ever.

But none of those accomplishments suggests that LeBron is not the superior player today. Nor does it negate the fact that sometimes Kobe tries to do too many things himself during games. I believe that to get the Kobe we see today -- full of fire and confidence and a readiness to carry his team through any and all difficulties -- it sometimes means he'll end up doing too much at the expense of his teammates. It's not necessarily a flaw. But it isn't the best outcome, either.

LeBron is not perfect. He has to improve his midrange game and learn to do more damage in the post. Teams have a better chance of beating him if he does not address these concerns. But to my eyes, he's the best player in the world right now. His combination of raw power, size, athleticism, basketball skills and feel -- and his willingness to package that combination in a way that emphasizes making the best basketball play for his team -- separates him from every player in this league.

Many smart basketball people think Kobe is the closest thing to Michael Jordan. I agree. They are probably the two best shooting guards in history. But the league has never seen a player like LeBron James.

And in a decade or so, we may be at this again, only this time sending LeBron into the ring with His Airness to settle the debate of who is the best player of all time.














Στο Τελος της αναλυσης λεει αυτο που λεω εδω και χρονια και απο τοτε που πρωτο ειδα τον ΛεΜπρον(2002)...Οτι ο Κομπι ναι μεν ειναι οτι κοντυνοτερο στον Τζορνταν αλλα ο 25χρονος "Βασιλιας" ΛεΜπρον κραμα Οσκαρ Ρομπερτσον-Λεν Μπαιας-Ελτζιν Μπειλορ(ο πιο versitale παιχτης ολων των εποχων ο ΛεΜπρον) ειναι αυτος που μπορει να γινει ο Κορυφαιος ολων των εποχων και να ξεπερασει τον Τζορνταν και τον Τσαμπερλαιν.......Τα αλλα θα τα δειξει η Ιστορια......



Υ.Γ Ακομα και να διαφωνειται(πολυ λογικο καθως δεν σημαινει οτι εχει σε ολα δικιο) αξιζει να δειτε τα επειχηρηματα που παραθετει!


Y.Γ2 Αυτος ειναι ο Ντειβιντ Θορπ που κανει την αναλυση
http://en.wikipedia.org/wiki/David_Thorpe_%28basketball%29
nicknbaer
Αυτη την στιγμη ψηφιζω kobe γιατι ειναι πιο εμπειρος και πιο ολοκληρωμενος παιχτης. Ο lebron εναι νεος και εχει πολλα να κανει ακομα και να βελτιωθει περισσοτερο. Σιγουρα θα γινει καλυτερος από τον kobe οπως φαινεται από τα στατιστικα και από τα προσοντα που εχει ως παιχτης. Παντως και οι δυο ειναι 'κορυφαιοι' και αξιζει να βλεπεις καθε αγωνα τους !!!!!! bball.gif
white chocolate
τελικα, μεχρι να αποδειξει το αντιθετο ο Λεμπρον,καλυτερος εινα αυτος που φερνει τιτλους κ οχι αυτος που κανει νουμερα στις στατιστικες κατηγοριες,η αυτος που κανει κ τα δυο.μεχρι στιγμης κομπε ειναι ο Κ Α Λ Υ Τ Ε Ρ Ο Σ.απλα μια γενικη αποψη.θα ασχοληθω εκτενεστερα καποια αλλη στιγμη
Das Kapital
QUOTE (white chocolate @ May 16 2010, 01:04 ) *
τελικα, μεχρι να αποδειξει το αντιθετο ο Λεμπρον,καλυτερος εινα αυτος που φερνει τιτλους κ οχι αυτος που κανει νουμερα στις στατιστικες κατηγοριες,η αυτος που κανει κ τα δυο.μεχρι στιγμης κομπε ειναι ο Κ Α Λ Υ Τ Ε Ρ Ο Σ.απλα μια γενικη αποψη.θα ασχοληθω εκτενεστερα καποια αλλη στιγμη


Το θεμα ειναι οτι ο Κομπι δεν φερνει τους τιτλους μονος του,εχει παιχταραδες για συμπαικτες που σε περιπτωση που δεν παιξει αυτος καλα θα υπαρξει καποιος αλλος για να αναπληρωσει το ''κενο'',τρανο παραδειγμα του Gasol στα playoffs,ας μη λεμε οτι θελουμε λοιπον.
white chocolate
QUOTE(lebron15 @ May 16 2010, 01:07 ) *
Το θεμα ειναι οτι ο Κομπι δεν φερνει τους τιτλους μονος του,εχει παιχταραδες για συμπαικτες που σε περιπτωση που δεν παιξει αυτος καλα θα υπαρξει καποιος αλλος για να αναπληρωσει το ''κενο'',τρανο παραδειγμα του Gasol στα playoffs,ας μη λεμε οτι θελουμε λοιπον.





δηλ ο σακ,ο τζειμσον, ο ουιλιαμς,δν ειναι παιχταραδες ε??ειχε καλυτερους περσι ο κομπε??κ ειπαμε καλος ο γκασολ αλλα ημαρτον μην τον κανουμε κ θεο.
kostasvc15
Σε αυτο το κομματι με τους συμπαικτες, εγω εχω να πω οτι ο Κομπι με συμπαικτες οπως Sasha Vujacic,Brian Cook,Chris Mihm,Kwame Brown εφτανε οπου εφτασε ο Λεμπρον φετος...και στη δυση
Επισης ο Ουειντ με πανω κατω ισαξιους συμπαικτες το πηρε

Δεν αντιπαθω τον Λεμπρον το λεω ξεκαθαρα απλα πιστευω πως ειναι νωρις για να τον συγκρινουμε ακομα και με τον Κομπι.Ποσο καλυτερους εχανε τον Τζειμσον,τον Ουιλλιαμς,τον Σακ,τον Ουεστ...Τα μεγαλα στατιστικα του εμενα προσωπικα μου δειχνουν την ορεξη και τη μεγαλη προσπαθεια που καταβαλει σε καθε παιχνιδι αλλα ειμαι σιγουρος πως και ο ιδιος τα κυνηγαει πολυ αλλα και να μην τα κυνηγαει η μπαλα περναει πολυ ωρα απο τα χερια του..
lamar
QUOTE(lebron15 @ May 16 2010, 01:07 ) *
Το θεμα ειναι οτι ο Κομπι δεν φερνει τους τιτλους μονος του,εχει παιχταραδες για συμπαικτες που σε περιπτωση που δεν παιξει αυτος καλα θα υπαρξει καποιος αλλος για να αναπληρωσει το ''κενο'',τρανο παραδειγμα του Gasol στα playoffs,ας μη λεμε οτι θελουμε λοιπον.

Για να μην λεμε οτι θελουμε λοιπον, ο Κομπε περσι ειχε 30.2 ποντους μ.ο στα play off 45.7% ποσοστο ευστοχιας.

Επισης δεν υπηρχε κανενα "κενο" για να αναπληρωσουν οι συμπαικτες του.

Στους τελικους με το Ορλαντο ειχε 32,4 ποντους μ.ο με 42,9% ποσοστο.

Στους τελικους περιφερειας με το Ντενβερ ειχε 34 ποντους μ.ο με 48,1% ποσοστο.

Επισης με αντιπαλο το Χιουστον οπου περσι αγωνιζοταν ο καλυτερος περιφερειακος αμυντικος της λιγκας Ρον Αρτεστ, ο Μπραιαντ ειχε 27,4 ποντους μ.ο με 45,3 % ποσοστο.
sn3
χωρις να θελω να αμφισβητησω την ταλενταρα του King κ χωρις να φανω ισοπεδωτικος μηπως ο λεμπρον χτιζει ονομα loser?οκ καλες οι πρωτες στους ποντους στις ασσιστ και σε καθε στατιστικη κατηγορια που σκαρφιζονται οι αμερικανοι ομως at the end of the day ο κομπε ολομοναχος εφτανε εκει που ο λεμπρον πασχιζει καθε χρονο με αρκετα καλους συμπαιχτες να φτασει και περυσι με ενα καλο υλικο πηρε πρωταθλημα...ενα υλικο ισως οχι καλυτερο απο το φετινο του λεμπρον.κ παλι ομως οι καβς δεν μπορεσαν.πειτε μου πως ο σακ ειναι 40 χρονων οκ το δεχομαι δεν παυει ομως να ναι ενας απο τους πιο dominant παιχτες της λιγκας.ο μο μια χαρα πλευμεικερ συν τα εργαλεια βαρεζαο και παρκερ.και φυσικα τον all star jamison.αρα μαλλον ο λεμπρον και φετος δεν ειχε το κατι παραπανω.ισως τελικα να μην ειναι τοσο ηγετης οσο ο κομπε και εκτος γηπεδου στις προπονησεις κλπ...ο χρονος θα δειξει,ο βασιλιας εχει μπροστα του χρονια ολοκληρα να γινει οτι καλυτερο εχει περασει απο το μπασκετ.μεχρι τοτε η ψηφος μου παει στην ηρεμη-πια- δυναμη του Black mamba
NBAholic
Είχε κι ο Κόμπι τις δικές του αποτυχίες. Μην ξεχνούμε ότι το 2003, στην κορυφαία ολ αράουντ σεζόν της καριέρας του και βέβαια έχοντας το Σακίλ δίπλα του, πέτυχε μόλις 50 νίκες στη ρέγκιουλαρ σίζον και στη συνέχεια αποκλείστηκε στην ίδια φάση με το Λεμπρόν φέτος. Επίσης, το 2005, την πρώτη χρονιά του χωρίς το Σακίλ, αλλά με Όντομ και Μπάτλερ, οδήγησε τους Λέικερς σε 34 νίκες, πολύ πίσω ακόμη κι από τους 8ους της Ανατολής. Το σημερινό καστ του Λεμπρόν είναι ανώτερο από αυτό του Κόμπι το 2005-07, αλλά κατώτερο από αυτό του Κόμπι το 2003. Και μόνο το τι ήταν ο Σακίλ του 2003 αρκεί για να γείρει αποφασιστικά την πλάστιγγα. Με αυτά τα δεδομένα, δε φαίνεται κάποια ένδειξη ότι ο Κόμπι μπόρεσε να τα καταφέρει καλύτερα σε αντίστοιχες συνθήκες.
captain charisma
το 2003 ο σακ ηταν τραυματιας και εχασε τα πρωτα 15 ματς της σεζον και οι λεικερς ειχαν το χειροτερο ξεκινημα για την τοτε ομαδα..και μεχρι το ολ σταρ γκειμ ειχαν 50% νικες με ηττες..μετα το ολ σταρ συνηλθαν αλλα δεν προλαβαν να εξασφαλισουν καλη θεση στα πλειοφς..τοτε οι λεικερς εκαναν το λαθος να ανανεωσουν τον τζορτζ και να αφησουν την ομαδα οπως εχει μη ενισχυοντας την με καποιον νεο παικτη..ενω ολες οι αλλες ομαδες που διεκδικουσαν το πρωταθλημα ειχαν ενισχυθει σε σημαντικο βαθμο..βεβαια με τους σπερς εαν εμπαινε εκεινο το καταραμενο τριποντο του χορι στο 5 παιχνιδι ισως η ιστορια να ηταν διαφορετικη...
οσον αφορα το suporting cast που ειχε τη σεζον 2005-07 ηταν το χειροτερο και δεν μπορουσε να οδηγησει την ομαδα μακρια στην αγρια δυση οπου το επιπεδο ηταν υψηλο..ενω ο τζειμς στην ανατολη ειχε πιο ευκολο εργο γιατι εκεινη την εποχη η ανατολη ηταν αποδυναμωμενη με εξαιρεση τους πιστονς...
NBAholic
QUOTE
το 2003 ο σακ ηταν τραυματιας και εχασε τα πρωτα 15 ματς της σεζον και οι λεικερς ειχαν το χειροτερο ξεκινημα για την τοτε ομαδα..και μεχρι το ολ σταρ γκειμ ειχαν 50% νικες με ηττες.


Αυτά τα 15 παιχνίδια δεν έκαναν καλό στη φήμη του Κόμπι, γιατί τότε κλήθηκε για πρώτη φορά να παίξει έστω και προσωρινά το ρόλο του #1 στην ομάδα. Το ρεκόρ της ομάδας χωρίς το Σακίλ ήταν 5-10...


QUOTE
οσον αφορα το suporting cast που ειχε τη σεζον 2005-07 ηταν το χειροτερο και δεν μπορουσε να οδηγησει την ομαδα μακρια στην αγρια δυση οπου το επιπεδο ηταν υψηλο..ενω ο τζειμς στην ανατολη ειχε πιο ευκολο εργο γιατι εκεινη την εποχη η ανατολη ηταν αποδυναμωμενη με εξαιρεση τους πιστονς...


Πιστεύεις ότι στην Ανατολή ο Κόμπι θα μπορούσε να οδηγήσει τους Λέικερς εκεί που οδήγησε τους Καβς ο Λεμπρόν; Παρότι βέβαια, μιλάμε για ένα Λεμπρόν μόλις στα 22 του.
Das Kapital
QUOTE (lamar @ May 16 2010, 02:25 ) *
Για να μην λεμε οτι θελουμε λοιπον, ο Κομπε περσι ειχε 30.2 ποντους μ.ο στα play off 45.7% ποσοστο ευστοχιας.

Επισης δεν υπηρχε κανενα "κενο" για να αναπληρωσουν οι συμπαικτες του.

Στους τελικους με το Ορλαντο ειχε 32,4 ποντους μ.ο με 42,9% ποσοστο.

Στους τελικους περιφερειας με το Ντενβερ ειχε 34 ποντους μ.ο με 48,1% ποσοστο.

Επισης με αντιπαλο το Χιουστον οπου περσι αγωνιζοταν ο καλυτερος περιφερειακος αμυντικος της λιγκας Ρον Αρτεστ, ο Μπραιαντ ειχε 27,4 ποντους μ.ο με 45,3 % ποσοστο.


Αυτα που ειπε ο captain charisma και ο NBAholic παραπανω επιβεβαιωνουν το λογο μου και αφου παραθετεις ενα παραδειγμα απο περσυ με τα καλα ποσοστα του Κομπι εγω θα σου παραθεσω το παραδειγμα του πρωτου γυρου των playoffs φετος που αν δεν εκανε οτι εκανε ο Gasol ισως να ειχαμε upset για τους Lakers,η σταση σου απεναντι στον LeBron εχει γινει γνωστη απο αλλου,νομιζω πως ειναι αδοκιμη η ομαλη συζητηση μαζι σου σε θεμα που εχει να κανει με αυτον αφου δεν θα μιλησεις αντικειμενικα.


QUOTE
δηλ ο σακ,ο τζειμσον, ο ουιλιαμς,δν ειναι παιχταραδες ε??ειχε καλυτερους περσι ο κομπε??κ ειπαμε καλος ο γκασολ αλλα ημαρτον μην τον κανουμε κ θεο.


Τι εκαναν φετος στα playoffs ολοι αυτοι; Με εξαιρεση ενα ξεσπασμα του Μο στον πρωτο αγωνα με τους Σελτικς βοηθησαν στο ελαχιστο τον Λεμπρον,ειπαμε παιχταρας αλλα δεν ειναι και ο θεος,το χει κανει πολλες φορες να κερδιζει μια ομαδα μονος του αλλα στα playoffs τα πραγματα ειναι διαφορετικα ειδικα με τους Celtics που ειναι πρωταθλητες και διαθετουν παιχτες με τερστια προσωπικοτητα.
Ο Γκασολ ειναι μεσα στους 3-5 καλυτερους ψηλους του ΝΒΑ αυτη την στιγμη ανετα,μεγαλη προσωπικοτητα και η διαφορα που εκανε για τους λεικερς φανηκε οταν ηρθε στην ομαδα,πριν την ελευση του οι Λεικερς ηταν ομαδα που αγωνιζοταν για τα playoffs και επαιρνε τις τελευταιες θεσεις της δυσης,με το που ηρθε=τελικους και την επομενη πρωταθληματα,αλλη μια φορα θα πω για τη σειρα με τους Θαντερ στην οποια ο Γκασολ ηταν με διαφορα ο καλυτερος των Λεικερς και τεραστια η συνεισφορα και του Αρτεστ πανω στο μαρκαρισμα του σκορερ Ντουραντ.

Δεν προσπαθω να μειωσω τον Κομπι,ειναι μεγαλος παιχτης,δεν ειναι καλυτερος αυτη τη στιγμη απο τον Λεμπρον αλλα ακομα και αν το πιστευετε το δεχομαι,απλως θα πρεπε να δινετε καλυτερες και τεκμηριωμενες αποψεις και οχι να αρπαζεστε.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.