Help - Search - Members - Calendar
Full Version: leBron vs kobe
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Das Kapital
QUOTE (sn3 @ May 16 2010, 02:30 ) *
χωρις να θελω να αμφισβητησω την ταλενταρα του King κ χωρις να φανω ισοπεδωτικος μηπως ο λεμπρον χτιζει ονομα loser?


Εγω γιατι νομιζω πως αυτος ειναι ο σκοπος σου;

QUOTE
ομως at the end of the day ο κομπε ολομοναχος εφτανε εκει που ο λεμπρον πασχιζει καθε χρονο με αρκετα καλους συμπαιχτες να φτασει και περυσι με ενα καλο υλικο πηρε πρωταθλημα

Ο Κομπι ποτε δεν εχει φτασει ολομοναχος πουθενα,σταματειστε πια να λετε αυτην την καραμελα,ο Κομπι μονος του μετα βιας και αν περνουσε τον πρωτο γυρο των πλευοφ



QUOTE
ενα υλικο ισως οχι καλυτερο απο το φετινο του λεμπρον.κ παλι ομως οι καβς δεν μπορεσαν.πειτε μου πως ο σακ ειναι 40 χρονων οκ το δεχομαι δεν παυει ομως να ναι ενας απο τους πιο dominant παιχτες της λιγκας.ο μο μια χαρα πλευμεικερ συν τα εργαλεια βαρεζαο και παρκερ.και φυσικα τον all star jamison



Το υλικο του Κομπι περσυ ηταν ανετα καλυτερο απο αυτο του Λεμπρον φετος,ο Σακ ειναι 38 χρονων και ειναι ο μονος που δικαιολογειται λογω της ηλικιας του για τις εμφανισεις των Καβαλιερς,παρολ'αυτα δεν ειναι πλεον dominant,τον εχεις δει να παιζει τωρα τελευταια; Εγω ειδα εναν Σακ να ''χανει'' απο τον Περκινς στα playoffs.
Ο Μο δεν ειναι playmaker,δεν οργανωνει το παιχνιδι αντιθετα καθε φορα που κατεβαζει την μπαλα 1/2 φορες θα σουταρει και οπου παει,playmaker αυτης της ομαδας ειναι ο Λεμπρον,για τους Βαρεχαο και Παρκερ συμφωνω,αλλα δεν ειναι παιχτες που μπορεις να στηριχτεις πανω τους για πρωταθλημα,τελος και ο Magloire εχει ''κανει'' all star,τι να λεει φιλε μου;
Ο ανθρωπος εχει χρονια να παρει αυτην την τιμη και αν τον εβλεπες στα playoffs λογικα δεν θα λεγες το παραπανω.




ΥΓ.δεν προλαβα το εντιτ,σορρυ,αν ειναι καποιος μοντ να το ενωσει.
Das Kapital
QUOTE (kostasvc15 @ May 16 2010, 02:17 ) *
Σε αυτο το κομματι με τους συμπαικτες, εγω εχω να πω οτι ο Κομπι με συμπαικτες οπως Sasha Vujacic,Brian Cook,Chris Mihm,Kwame Brown εφτανε οπου εφτασε ο Λεμπρον φετος...και στη δυση

Λοιπον γιατι δε βρεθηκε κανεις να σε διορθωσει ο Κομπι με τους παιχτες που ανεφερες το 2005 δεν καταφερε ΚΑΝ να μπει στα playoffs,το 2006 αποκλειστηκε στον πρωτο γυρο απο τους Σανς,η ιστορια επαναληφθηκε και το 2007,φιλε μου Κωστα γιατι γνωριζομαστε κιολας και μπορω να σου μιλησω διαφορετικα,πως σου ηρθε να το γραψεις αυτο;

QUOTE
Επισης ο Ουειντ με πανω κατω ισαξιους συμπαικτες το πηρε


Δεν αμφισβητει κανεις την αξια του Wade αλλα και παλι το υλικο του Dwyane δεν ηταν το ιδιο,ας μην κοροιδευομαστε,ειχε τον Σακ που τοτε ηταν 33 χρονων,την προηγουμενη χρονια επρεπε για μενα να βγει MVP και ηταν παιχτης 20 ποντων και 9 ρημπαουντ και οχι 12 ποντων και 7 ρημπαουντ.Επιπλεον στο ροστερ υπηρχαν παιχτες θρυλοι που δουλευαν τελεια σαν ρολιστες οπως ο Πειτον και ο Μουρνινγκ,ποιος ξεχναει τις ταπες του Αλονζο στους τελικους με το Νταλλας; Jason Williams,Antoine Walker και Udonis Haslem,παιχτες που συμπληρωναν την ομαδα και αποδεικνυεται πως το υλικο του Ουειντ ηταν κατα τι πολυ καλυτερο απο αυτο του Λεμπρον.
captain charisma
QUOTE(NBAholic @ May 16 2010, 06:45 ) *
Αυτά τα 15 παιχνίδια δεν έκαναν καλό στη φήμη του Κόμπι, γιατί τότε κλήθηκε για πρώτη φορά να παίξει έστω και προσωρινά το ρόλο του #1 στην ομάδα. Το ρεκόρ της ομάδας χωρίς το Σακίλ ήταν 5-10...




Πιστεύεις ότι στην Ανατολή ο Κόμπι θα μπορούσε να οδηγήσει τους Λέικερς εκεί που οδήγησε τους Καβς ο Λεμπρόν; Παρότι βέβαια, μιλάμε για ένα Λεμπρόν μόλις στα 22 του.

βασικα εκεινη τη περιοδο του 2003 υπηρξε κορεσμος στους λεικερς μετα την κατακτηση 3 διαδοχικων τιτλων και στην αρχη οσο ελειπε ο σακ προσπαθουσε μονο ο μπραιαντ παιρνοντας τις μισες προσπαθειες στα παιχνιδια των λεικερς..με την επιστροφη του σακ ουσιαστικο μονο αυτοι οι 2 παλευαν,οι υπολοιποι συμπαικτες βρισκοταν αλλου για αλλου,και σ αυτο φταιει η μη ανανεωση του ροστερ τους..

εαν επαιζε στην ανατολη ο κομπι με το ροστερ που ειχε ο τζειμς εκεινη τη περιοδο πιστευω 1-2 φορες θα πηγαινε στους τελικους διοτι το επιπεδο της ανατολης ηταν πεσμενο εκεινη την εποχη. το ξερω οτι κανω εικασιες αλλα το πιστευω.
πιστευεις οτι αν στη θεση του μπραιαντ τη περιοδο 2005-07 ηταν ο τζειμς θα μπορουσε να οδηγησει μακρια τους λεικερς με εκεινο το ροστερ στην ανταγωνιστικη δυση?
lamar
QUOTE(lebron15 @ May 16 2010, 09:17 ) *
Αυτα που ειπε ο captain charisma και ο NBAholic παραπανω επιβεβαιωνουν το λογο μου και αφου παραθετεις ενα παραδειγμα απο περσυ με τα καλα ποσοστα του Κομπι εγω θα σου παραθεσω το παραδειγμα του πρωτου γυρου των playoffs φετος που αν δεν εκανε οτι εκανε ο Gasol ισως να ειχαμε upset για τους Lakers,η σταση σου απεναντι στον LeBron εχει γινει γνωστη απο αλλου,νομιζω πως ειναι αδοκιμη η ομαλη συζητηση μαζι σου σε θεμα που εχει να κανει με αυτον αφου δεν θα μιλησεις αντικειμενικα.


Ο Κομπε περσι φορεσε δαχτυλιδι, και εσυ μιλησες για τιτλους, οταν και αν οι Lakers κανουν το repeat τα ξαναλεμε για την προσφορα του Γκασολ.
Επισης επειδη εχεις προβλημα στο να ξεχωριζεις την αθλητικη με την προσωπικη εικονα καποιου, σου λεω οτι το προηγουμενο ποστ που ειχα κανει και εκραζα τον Lebron ηταν για συμπεριφορα που ειχε απεναντι σε εναν φροντιστη και αυτο ειναι πανω απο ολα για μενα, η συμπεριφορες των αθλητων, απεναντι σε ανθρωπους που δουλευουν για να κανουν αυτοι το κομματι τους. Επισης εφοσον διαβασες το συγκεκριμενο ποστο θα διαβασες οτι εγραψα, αν εχει κανει το ιδιο ο Κομπε ή οποιοσδηποτε αλλος παικτης ειναι το ιδιο @#%!@#%$@#$%@ με τον Lebron.


Σε προκαλω να μου βρεις εστω και ενα ποστ μου που να μειωνει την αγωνιστικη αξια του Lebron, οταν και αν βρεις τα ξαναλεμε.
Ενω εσυ απο την αλλη κανεις τα παντα να μειωσεις οχι μονο τον Μπραιαντ αλλα και τον Γουειντ που και αυτος εχει παρει δαχτυλιδι με supporting cast που δεν το λες και για οσκαρ.

Αρα δεν θα μου μιλησει για αντικειμενικοτητα καποιος που εχει κανει του συμπαικτες του James παικτες που ειναι για Α Εσκα το πολυ και τους συμπαικτες των Κομπε και Γουειντ ετοιμους για το HALL OF FAME.
sn3
QUOTE(lebron15 @ May 16 2010, 13:17 ) *
Δεν αμφισβητει κανεις την αξια του Wade αλλα και παλι το υλικο του Dwyane δεν ηταν το ιδιο,ας μην κοροιδευομαστε,ειχε τον Σακ που τοτε ηταν 33 χρονων,την προηγουμενη χρονια επρεπε για μενα να βγει MVP και ηταν παιχτης 20 ποντων και 9 ρημπαουντ και οχι 12 ποντων και 7 ρημπαουντ.Επιπλεον στο ροστερ υπηρχαν παιχτες θρυλοι που δουλευαν τελεια σαν ρολιστες οπως ο Πειτον και ο Μουρνινγκ,ποιος ξεχναει τις ταπες του Αλονζο στους τελικους με το Νταλλας; Jason Williams,Antoine Walker και Udonis Haslem,παιχτες που συμπληρωναν την ομαδα και αποδεικνυεται πως το υλικο του Ουειντ ηταν κατα τι πολυ καλυτερο απο αυτο του Λεμπρον.

anyway ισως ειναι και θεμα προσδοκιων το πως βλεπεις εναν παιχτη.Οταν βλεπω λεμπρον θελω να δω εναν ηγετη που θα παρει το δυσκολο σουτ και θα το βαλει,που θα παψει να κανει αυτη τη μ@λ@κι@ με το ταλκ (ασχετο με τον λεμπρον σαν παιχτη αλλα δειχνει πολλα για το στυλακι του) και που θα μπαινει μεσα στο γηπεδο και θα τρωει σιδερα οπως ο κομπι..οκ μια χαρα να βλεπεις τον λεμπρον να μη μπορει να τον σταματησει κανεις στην διεισδυση και να πηδαει στον θεο ομως αυτο το κανανε αρκετοι παιχτες στο nba..Οταν μενουν 3 δευτερα για να τελειωσει ο αγωνας,και εχουν την μπαλα οι λεικερς ξερεις πως ο κομπε 8 στις 10 φορες θα βαλει το buzzer beater..ο λεμπρον θα ριξει το σουτακι απο τα 9-9μιση μετρα και λογικα δεν θα μπει ομως την μια φορα που θα το βαλει θα τον εχουν στα highlights του nba και θα τον παρουσιασουν κ ως clutch παιχτη.Α και φιλε λεμπρον δεν εχω καμια διαθεση να τον μειωσω.απλα στα δικα μου ματια ετσι βλεπω τον λεμπρον..σαν ενα παιδι που με το σωμα που του χαρησε ο θεος μπορει να κανει οτι θελει σε μια αμυνα.ως εκει ομως.του λειπουν ακομα τ @@@@ να φτασει τον κομπι
Das Kapital
QUOTE (lamar @ May 16 2010, 14:05 ) *
Ενω εσυ απο την αλλη κανεις τα παντα να μειωσεις οχι μονο τον Μπραιαντ αλλα και τον Γουειντ που και αυτος εχει παρει δαχτυλιδι με supporting cast που δεν το λες και για οσκαρ.

Δεν προσπαθω να μειωσω αυτους τους δυο για να φανει οτι ο Λεμπρον ειναι καλυτερος,μιλαω με δεδομενα,εξαλλου δεν αντιπαθω τον Κομπι,μεχρι και στην υπογραφη μου τον ειχα πριν καιρο και ειμαι φαν του Ουειντ

QUOTE
Αρα δεν θα μου μιλησει για αντικειμενικοτητα καποιος που εχει κανει του συμπαικτες του James παικτες που ειναι για Α Εσκα το πολυ και τους συμπαικτες των Κομπε και Γουειντ ετοιμους για το HALL OF FAME.


Αμα δεν μπορεις να δεις τα αυτονοητα ή μαλλον τα βλεπεις και δεν θες τα αποδεχτεις εχει ως αποτελεσμα να κατευθυνεσαι σε ουτοπικα παραδειγματα σαν και αυτο που μου εθεσες πιο πανω.
Οκ,αν θεωρεις το σαππορτινγκ καστ του Λεμπρον καλυτερο απο του Κομπι τοτε το μονο που θα κανω ειναι να συμφωνησω μαζι σου γιατι αλλιως δεν θα βγαλουμε ακρη.

@sn3:Συμφωνω με το ποστ σου ειδικα για το ποσο clutch ειναι ο LeBron σε σχεση με τον Kobe αλλα διαφωνω καθετα αλλα οτι δεν εχει τα ''κουραγια'' tongue.gif να φτασει τον Κομπι,με τετοιους ρυθμους ως τα 32 του ας πουμε και με 3-4 πρωταθληματα ΑΝ κατακτησει ισως να θεωρειτε ο καλυτερος all-time,οι ρυθμοι του λογικα ετσι θα ειναι εκτος τραυματισμων,το θεμα ειναι να φορεσει δαχτυλιδια.
captain charisma
QUOTE
Ενω εσυ απο την αλλη κανεις τα παντα να μειωσεις οχι μονο τον Μπραιαντ αλλα και τον Γουειντ που και αυτος εχει παρει δαχτυλιδι με supporting cast που δεν το λες και για οσκαρ.

Αρα δεν θα μου μιλησει για αντικειμενικοτητα καποιος που εχει κανει του συμπαικτες του James παικτες που ειναι για Α Εσκα το πολυ και τους συμπαικτες των Κομπε και Γουειντ ετοιμους για το HALL OF FAME.


το ροστερ που ειχε ο γουειντ το 2006 δεν ηταν και κανα της πλακας..ηταν κλασεις ανωτερο σε σχεση με του τζειμς το 2007

αν συγκρινουμε της 5αδες των ομαδων θα δεις οτι κανεις λαθος

μαιμι 2006 πειτον,γουειντ,γουοκερ,χασλεμ,σακιλ παγκος ποσει,μουρνινγκ
καβς 2007 σνοου,παβλοβιτς,τζειμς,γκουντεν,ιλγκαουσκα
ς παγκος βαρεζαο και μετα το χαος...
lamar
QUOTE(lebron15 @ May 16 2010, 15:31 ) *
Αμα δεν μπορεις να δεις τα αυτονοητα ή μαλλον τα βλεπεις και δεν θες τα αποδεχτεις εχει ως αποτελεσμα να κατευθυνεσαι σε ουτοπικα παραδειγματα σαν και αυτο που μου εθεσες πιο πανω.
Οκ,αν θεωρεις το σαππορτινγκ καστ του Λεμπρον καλυτερο απο του Κομπι τοτε το μονο που θα κανω ειναι να συμφωνησω μαζι σου γιατι αλλιως δεν θα βγαλουμε ακρη.

Αυτα ειναι δικα σου αυθαιρετα συμπερασματα. Εγω ουδεποτε εκανα καμια συγκριση των supporting cast των Κομπε, Λεμπρον και Γουειντ. Εσυ κανεις συγκρισεις.

Υ.Γ Πιστεψε με το τελευταιο που με νοιαζει ειναι αν θα συμφωνησεις μαζι μου για να βγαλουμε ακρη.

Ο καθενας εδω παραθετει τις αποψεις του, σε αλλους γινονται αποδεκτες σε αλλους οχι.

QUOTE(captain charisma @ May 16 2010, 15:39 ) *
το ροστερ που ειχε ο γουειντ το 2006 δεν ηταν και κανα της πλακας..ηταν κλασεις ανωτερο σε σχεση με του τζειμς το 2007

αν συγκρινουμε της 5αδες των ομαδων θα δεις οτι κανεις λαθος

μαιμι 2006 πειτον,γουειντ,γουοκερ,χασλεμ,σακιλ παγκος ποσει,μουρνινγκ
καβς 2007 σνοου,παβλοβιτς,τζειμς,γκουντεν,ιλγκαουσκα
ς παγκος βαρεζαο και μετα το χαος...


Θα το πω και σε σενα. Ειδες εγω να συγκρινω πουθενα τα ροστερ?

white chocolate
QUOTE(lebron15 @ May 16 2010, 09:17 ) *
Αυτα που ειπε ο captain charisma και ο NBAholic παραπανω επιβεβαιωνουν το λογο μου και αφου παραθετεις ενα παραδειγμα απο περσυ με τα καλα ποσοστα του Κομπι εγω θα σου παραθεσω το παραδειγμα του πρωτου γυρου των playoffs φετος που αν δεν εκανε οτι εκανε ο Gasol ισως να ειχαμε upset για τους Lakers,η σταση σου απεναντι στον LeBron εχει γινει γνωστη απο αλλου,νομιζω πως ειναι αδοκιμη η ομαλη συζητηση μαζι σου σε θεμα που εχει να κανει με αυτον αφου δεν θα μιλησεις αντικειμενικα.




Τι εκαναν φετος στα playoffs ολοι αυτοι; Με εξαιρεση ενα ξεσπασμα του Μο στον πρωτο αγωνα με τους Σελτικς βοηθησαν στο ελαχιστο τον Λεμπρον,ειπαμε παιχταρας αλλα δεν ειναι και ο θεος,το χει κανει πολλες φορες να κερδιζει μια ομαδα μονος του αλλα στα playoffs τα πραγματα ειναι διαφορετικα ειδικα με τους Celtics που ειναι πρωταθλητες και διαθετουν παιχτες με τερστια προσωπικοτητα.
Ο Γκασολ ειναι μεσα στους 3-5 καλυτερους ψηλους του ΝΒΑ αυτη την στιγμη ανετα,μεγαλη προσωπικοτητα και η διαφορα που εκανε για τους λεικερς φανηκε οταν ηρθε στην ομαδα,πριν την ελευση του οι Λεικερς ηταν ομαδα που αγωνιζοταν για τα playoffs και επαιρνε τις τελευταιες θεσεις της δυσης,με το που ηρθε=τελικους και την επομενη πρωταθληματα,αλλη μια φορα θα πω για τη σειρα με τους Θαντερ στην οποια ο Γκασολ ηταν με διαφορα ο καλυτερος των Λεικερς και τεραστια η συνεισφορα και του Αρτεστ πανω στο μαρκαρισμα του σκορερ Ντουραντ.


Δεν προσπαθω να μειωσω τον Κομπι,ειναι μεγαλος παιχτης,δεν ειναι καλυτερος αυτη τη στιγμη απο τον Λεμπρον αλλα ακομα και αν το πιστευετε το δεχομαι,απλως θα πρεπε να δινετε καλυτερες και τεκμηριωμενες αποψεις και οχι να αρπαζεστε.

καταρχας δν αρπαχτηκε κανενας,συζητηση κανουμε κ επισης δν μας λεει καποιος κανονας πως πρεπει να συμφωνει ο ενας με τον αλλον σωνει κ καλα!!
μιλας για τον ιδιο Γκασολ που οπως κ να τον κανουμε την εχει λιγο την ρετσινια του looser??(εχω καποια προχειρα παραδειγματα γιαυτο)κ ναι βεβαια ρεζιλεψε την περιφημη fronτline των θαντερ!!
αφου κοιτας τι εκαναν η μαλλον τι δν εκαναν οι συμπαικτες του king(χωρις στεμμα βεβαια) γιατι δν μας λεει τι εκανε κ αυτος??
sn3
QUOTE(white chocolate @ May 16 2010, 16:07 ) *
καταρχας δν αρπαχτηκε κανενας,συζητηση κανουμε κ επισης δν μας λεει καποιος κανονας πως πρεπει να συμφωνει ο ενας με τον αλλον σωνει κ καλα!!
μιλας για τον ιδιο Γκασολ που οπως κ να τον κανουμε την εχει λιγο την ρετσινια του looser??(εχω καποια προχειρα παραδειγματα γιαυτο)κ ναι βεβαια ρεζιλεψε την περιφημη fronτline των θαντερ!!
αφου κοιτας τι εκαναν η μαλλον τι δν εκαναν οι συμπαικτες του king(χωρις στεμμα βεβαια) γιατι δν μας λεει τι εκανε κ αυτος??

σωστος μαν...καθενας εκφραζει την αποψη του
Das Kapital
QUOTE (white chocolate @ May 16 2010, 16:07 ) *
μιλας για τον ιδιο Γκασολ που οπως κ να τον κανουμε την εχει λιγο την ρετσινια του looser??(εχω καποια προχειρα παραδειγματα γιαυτο)κ ναι βεβαια ρεζιλεψε την περιφημη fronτline των θαντερ!!


Ο Gasol με το mundobasket,το eurobasket και το πρωταθλημα ΝΒΑ;

Αγορι μου,αν δεν ηταν ο Γκασολ να παρει την ομαδα πανω του σε αυτη τη σειρα και να βαλει το φολοου στον εκτο αγωνα δεν θα ηταν διολου παραξενο να ηταν τωρα σπιτι του ο Μπραιαντ.Και ενω ειρωνευεσαι τον Γκασολ οτι κ καλα ρεζιλεψε τους ψηλους των Θαντερ,ο Κομπι τι εκανε;

QUOTE
αφου κοιτας τι εκαναν η μαλλον τι δν εκαναν οι συμπαικτες του king(χωρις στεμμα βεβαια) γιατι δν μας λεει τι εκανε κ αυτος??


Ωραια επισημανση wink.gif
NBAholic
QUOTE
εαν επαιζε στην ανατολη ο κομπι με το ροστερ που ειχε ο τζειμς εκεινη τη περιοδο πιστευω 1-2 φορες θα πηγαινε στους τελικους διοτι το επιπεδο της ανατολης ηταν πεσμενο εκεινη την εποχη. το ξερω οτι κανω εικασιες αλλα το πιστευω.
πιστευεις οτι αν στη θεση του μπραιαντ τη περιοδο 2005-07 ηταν ο τζειμς θα μπορουσε να οδηγησει μακρια τους λεικερς με εκεινο το ροστερ στην ανταγωνιστικη δυση?


Το πιο κοντινό που μπορούμε να κάνουμε για να επιβεβαιώσουμε ή να διαψεύσουμε κάτι τέτοιο είναι να συγκρίνουμε τα αποτελέσματα των Λέικερς και Καβς με δυτικές ομάδες και ανατολικές και μετά να κάνουμε την αναγωγή με τα νούμερα αν άλλαζαν περιφέρειες.

Τα αποτελέσματα λοιπόν λένε ότι οι Λέικερς του 2005 είχαν ρεκόρ 13-17 εναντίον ανατολικών ομάδων κι άρα ότι θα πετύχαιναν μόλις 1 νίκη παραπάνω (35) αν έπαιζαν στην Ανατολή και θα έμεναν επίσης εκτός πλέι οφ.

Ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι Λέικερς του 2006 που είχαν ρεκόρ 18-12 εναντίον ανατολικών ομάδων, που αντιστοιχεί σε συνολικό ρεκόρ 47-35, 2 νίκες παραπάνω από τη Δύση. Αυτό σημαίνει ότι, αναλόγως του αριθμού των ανατολικών ομάδων, θα καταλάμβαναν την 4η ή 5η θέση. Θα μπορούσαν να περάσουν ένα γύρο, είτε με Ουάσιγκτον είτε με Ν.Τζέρσεϊ. Μετά θα έπεφταν πάνω στο Ντιτρόιτ και μάλλον θα αποκλείονταν.

Οι Λέικερς του 2007 από την άλλη δεν τα πήγαιναν καλά με ανατολικές ομάδες αντιπάλους: 14-16 τα αποτελέσματά τους στην Ανατολή, που τους δίνουν σύνολο 40-42, όσο είχε το Ορλάντο στην 8η θέση. Άρα θα είχαμε είτε τους Λέικερς να αντιμετωπίζουν ξανά το Ντιτρόιτ είτε να μένουν εκτός πλέι οφ (ανάλογα με το αν το Ορλάντο θα έκανε ξανά 40 νίκες).

Οι Καβς το 2005 είχαν ρεκόρ 16-14 στη Δύση, που αντιστοιχεί σε ρεκόρ 43-39, δηλαδή για λίγο εκτός πλέι οφ.

Οι Καβς το 2006 είχαν ρεκόρ 16-14 στη Δύση, που αντιστοιχεί σε ρεκόρ 47-35, δηλαδή το 5ο καλύτερο στη Δύση, μαζί με των Κλίπερς, ωστόσο, ανάλογα με την περιφέρεια που θα ανήκαν, μπορεί να κατακτούσαν μέχρι και την 3η θέση στη ρέγκιουλαρ σίζον. Δηλαδή, αν έπαιζαν στη Northwest (που είναι και το πιο λογικό), θα είχαν περισσότερες νίκες από το Ντένβερ που είχε πάρει την πρωτιά. Όπως και να 'χει, δίνω περίπου 60% πιθανότητα να έφταναν ως τα ημιτελικά της Δύσης, άλλο 20-25% να έφταναν ως τον πρώτο γύρο και 15-20% να έφταναν ψηλότερα.

Οι Καβς το 2006 είχαν ρεκόρ 19-11 στη Δύση, που αντιστοιχεί σε ρεκόρ 51-31, δηλαδή θα βρίσκονταν σε οριακά χειρότερη θέση από την προηγούμενη χρονιά, άρα προβλέπεται περίπου το ίδιο. Κάτι πολύ σημαντικό, η παρουσία τους θα άφηνε εκτός το Γκόλντεν Στέιτ. Μέχρι πού θα έφτανε το Ντάλας με αυτές τις προϋποθέσεις; Χμμμ...
PARISINOS
Εγω απο την πλευρα μου δεν θα πω ποιος ειναι καλυτερος , μιας και θεωρω οτι ειναι υποκειμενικο. Και οι δυο ειναι σε τοσο υψηλο επιπεδο, που και για τους δυο υπαρχουν επιχειρηματα.

θα κανω μονο δυο τρεις επισημανσεις για αυτα που γραφτηκαν.

Πρωτη και σοβαροτερη.
Οι λεικερς δεν ηταν τελευταιοι πριν ερθει ο γκαζολ. Οι λεικερς πριν γινει η ανταλλαγη και ερθει ο γκαζολ ( εγινε καπου στη μεση της χρονιας) ηταν πρωτοι στη εκπληκτικη τοτε δυση ( με νταλλας, σαν αντονιο , χιουστον, σπερς στα ντουζενια τους)για μεγαλο χρονικο διαστημα, και ειχαν πεσει δυο τρεις θεσεις πριν ελθει ο γκαζολ επειδη στα τελευταια δεκα ματς πριν ερθει ο γκαζολ , ειχε τραυματιστει ΚΑΙ Ο ΜΠΑΙΝΟΥΜ ( που εχασε τελικα ολη τη σεζον).

Δηλαδη μονο με μπαινουμ και οντομ ο κομπε , που ειχε πλεον ωριμασει στο παιχνιδι του, ειχε τους λεικερς πρωτους και σε καμια περιπτωση 8ους οπως υπονοησε ο φιλος Λεμπρον.

Ο γκαζολ ειναι μεν παιχταρας αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι αυτο που προσπαθουν μερικοι να παρουσιασουν.Μια καλη second option ειναι, απο αυτες που χρειαζονται ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ηγετες για να εχουν ελπιδα για τιτλο. Δεν ειναι σε καμια περιπτωση second option επιπεδου κομπι ( οπως τον ειχε ο σακιλ στη αρχεσ της δεκαετιας, αν υποθεσουμε οτι ο κομπι ηταν τετοια με 28 ποντους μεσο ορο) η σακιλ στο μαιαμι.
μερικοι κανετε λες και ο γκαζολ ειναι μεσα στους 5 καλυτερους παιχτες της λιγκας. Ενας εξαιρετικος παιχτης ειναι ο γκαζολ, μεσα στους 20 καλυτερους παιχτες της λιγκας, δηλαδη μια κλασσικη econd optio ομαδας πρωταθλητισμου.

Τωρα το ροστερ του λεμπρον ειναι μεν λιγο χειροτερο ισως απο του κομπι αλλα μερικοι προσπαθητε να το υποβαθμισετε σε βαθμο κακουργηματος. Τελειωμενος ο σακ, λιγος και οχι πλευ ο μο, σοφτ και γερασμενος ο τζειμσον ( ενω απο την αλλη ο πειτον που ηταν 40 χρονων στο μαιαμι θεωρειται αξιοπιστη λυση και κλατς βετερανος).
η αληθεια ειναι καπου στη μεση. και ειναι η εξης...
καταρχας με αυτο το σαπορτινγκ καστ ο λεμπρον μπορουσε να παρει πρωταθλημα ΑΝ ΤΟ ΑΞΙΟΠΟΙΟΥΣΕ ΣΩΣΤΑ. Δεν ηταν το καλυτερο ροστερ του ΝΒΑ ( λεικερς και σελτικς εχουν λιγο καλυτερο μιας και μπορει να μην εχουν παγκο αλλα στην τελικη στο ΝΒΑ μετρανε οι προσωπικοτητες της 5αδας), αλλα αν το αξιοποιουσε σωστα ειχε αρκετες ελπιδες να περασει , με δεδομενο οτι ειχε και το πλεονεκτημα εδρας ως το τελος.
ωστοσο ο λεμπρον οταν παιζει μου δινει την εντυπωση οτι θελει τοσο πολυ να δικαιολογησει τη φημη του GOAT POTENTIAL , ωστε δεν του φτανει να κερδισει οπως ολος ο κοσμος, δηλαδη δινοντας αρμοδιοτητες στους συμπαιχτες του. εχει βαλει στοχο να κανει κατι που δεν εχει κανει κανεις, δηλαδη να κερδισει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ. Θελει να ειναι αυτος ο πλευ, αυτος ο εκτελεστης, αυτος το δυαρι, αυτος το τριαρι, αυτος να κατεβαζει τα σκουπιδια, αυτος ο ηγετης, αυτος ο πασερ, αυτος τα παντα. Μεγαλο στοιχημα αυτο, που αν το κερδισει απλα θα ειναι ο GOAT χωρις σηζητηση, και αν το χασει μπορει να μεινει και ατιτλος.

Μεχρι στιγμης δεν του βγαινει και αρα ειναι η ωρα να βαλει νερο στο κρασι του, να αποδεχτει οτι κανεις δεν κερδιζει μονος, και να κοιταξει να βαλει τους συμπαιχτες του μεσα στο παιχνιδι και να μην τους εχει απλα για catch ans shoot αρμοδιοτητες ( χαρακτηριστικη η δηλωση σακιλ πριν λιγες μερες, λεγοντας our job was to make lebron look good...). Σιγουρα θα του στοιχησει σε στατιστικα ( δυσκολα να εχει 8 ασσιστ μεσο ορο αν πλευ παιζει αλλος πχ) , αλλα λογικα θα κερδισει σε τιτλους, και στην τελικη αυτο ειναι που μετραει.

υ.γ. Οπως ειχα πει μετα απο τα πρωτα 5 παιχνιδια των κλιβελαντ στα πλευ οφφς, η φετινη καταληξη ηταν προδιαγεγραμμενη. Ειχα επι χαρακτηριστικα οτι ΟΤΙ ηταν να δω το ειδα, και δεν χρειαζοταν να ειμαι μαντηςγια να καταλαβω οτι με το one man show του λεμρπον, οι κλιβελαντ θα θα πηγαιναν μακρια.

Τωρα για το μελλον, safe επιλογη ειναι το μαιαμι . Αν βαλουν και οι δυο σουπερσταρ νερο στο κρασι τους , μπορουν να φτιαξουν δυναστεια και να μεινου και οι δυο στην ιστορια.
Μετα το σικαγο, το νιου τζερσι και η νεα υορκη ειναι στοιχημα. Αν κατσει , το πλεοντκημα ειναι οτι θα ειναι το αδιαμφισβητητο νουμερο 1. παλι ομως αυτο το κολλημα μπορει να του στοιχησει σε τιτλους.

Ο χρονος θα δειξει για τον λεμπρον. Για μενα αυτη τη στιγμη ειναι ο πλεον ντομιναντ παιχτης στη λιγκα. Παιζει ομως κυριως με το σωμα και οχι με το μυαλο ( κατι σαν τον κομπι παλιοτερα) . Οχι οτι δεν παιζει με μυαλο καθολου, απλα οταν αρχισει να βαζει περισσοτερο μυαλο στο παινχιδι του, δυσκολα θα τον πιασουν οι υπολοιποι.
colonel gomelsky
QUOTE(PARISINOS @ May 17 2010, 17:02 ) *
Ο γκαζολ ειναι μεν παιχταρας αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι αυτο που προσπαθουν μερικοι να παρουσιασουν.Μια καλη second option ειναι, απο αυτες που χρειαζονται ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ηγετες για να εχουν ελπιδα για τιτλο. Δεν ειναι σε καμια περιπτωση second option επιπεδου κομπι ( οπως τον ειχε ο σακιλ στη αρχεσ της δεκαετιας, αν υποθεσουμε οτι ο κομπι ηταν τετοια με 28 ποντους μεσο ορο) η σακιλ στο μαιαμι.
μερικοι κανετε λες και ο γκαζολ ειναι μεσα στους 5 καλυτερους παιχτες της λιγκας. Ενας εξαιρετικος παιχτης ειναι ο γκαζολ, μεσα στους 20 καλυτερους παιχτες της λιγκας, δηλαδη μια κλασσικη econd optio ομαδας πρωταθλητισμου.


offtopic.gif

Δεν νομίζω ότι κάποιος ισχυρίζεται στα σοβαρά ότι ο Γκασόλ είναι μέσα στους 5 καλύτερους πάικτες της λίγκας. Άποψή μου είναι πως είναι μέσα στους 5 καλύτερους ψηλούς της λίγκας, αν όχι ο καλύτερος. (αυτή τη στιγμή εννοείται)

Επίσης πιστεύω ότι ανήκει και στους 5 καλύτερους Ευρωπάιους που πέρασαν ποτέ από τη λίγκα μαζί με Ντίβατς, Νοβίτσκι, Πέτροβιτς, Σαμπόνις και στους 10 καλύτερους international μαζί με (τους προηγούμενους +) Μαρτσουλιόνις, Πάρκερ, Τζινόμπιλι, Γιάο, Κιριλένκο. (κάθε ένσταση δεκτή για τον Κιριλένκο, αλλά δεν μου έρχονταν άλλος)

offtopic.gif

ΥΓ. btw θα ήταν ενδιαφέρον ένα τόπικ με τους καλύτερους international όλων των εποχών. Bullet δεύρω έξω 77.gif

captain charisma
ξεχνας τον κουκοτς..το στογιακοβιτς(μη κοιτας που τα τελευταια 3 χρονια σερνεται)..το σρεμφ..το σμιτς..το τουρκογλου..το κροατη και τον γερμανο τους τοποθετω στη τοπ10 βγαζοντας μαρτσουλιονις(δεν εκανε και καμια μεγαλη καριερα) και το κιριλενκο..
colonel gomelsky
QUOTE(captain charisma @ May 17 2010, 23:31 ) *
ξεχνας τον κουκοτς..το στογιακοβιτς(μη κοιτας που τα τελευταια 3 χρονια σερνεται)..το σρεμφ..το σμιτς..το τουρκογλου..το κροατη και τον γερμανο τους τοποθετω στη τοπ10 βγαζοντας μαρτσουλιονις(δεν εκανε και καμια μεγαλη καριερα) και το κιριλενκο..


Σωστός! Ότι μου ήρθε εκείνη την ώρα έγραψα. Το θέμα πάντως ήταν ότι ο Γκασόλ ανήκει σ αυτήν την ομάδα παικτών.
T.W.Is.M.
Αφου εχετε πιασει τα supporting cast και συγκρινετε ή συζητατε πανω σ αυτα, να αναρωτηθω κι εγω κατι. Τι θα εκαναν οι φετινοι Καβαλιερς αν ειχαν τον Μπραιαντ αντι του Τζειμς και τι οι Λεικερς αν ειχαν το Λεμπρον αντι του Κομπι?
kostasvc15
QUOTE(T.W.Is.M. @ May 18 2010, 00:14 ) *
Αφου εχετε πιασει τα supporting cast και συγκρινετε ή συζητατε πανω σ αυτα, να αναρωτηθω κι εγω κατι. Τι θα εκαναν οι φετινοι Καβαλιερς αν ειχαν τον Μπραιαντ αντι του Τζειμς και τι οι Λεικερς αν ειχαν το Λεμπρον αντι του Κομπι?

Οι Καβαλιερς θα ειχαν παρει το πρωταθλημα 100%..Οι Λεικερς ιδια πορεια wink.gif





Πλακα κανω 24.gif
white chocolate
[quote name='lebron15' date='May 16 2010, 16:24 ' post='404501']
Ο Gasol με το mundobasket,το eurobasket και το πρωταθλημα ΝΒΑ;

Αγορι μου,αν δεν ηταν ο Γκασολ να παρει την ομαδα πανω του σε αυτη τη σειρα και να βαλει το φολοου στον εκτο αγωνα δεν θα ηταν διολου παραξενο να ηταν τωρα σπιτι του ο Μπραιαντ.Και ενω ειρωνευεσαι τον Γκασολ οτι κ καλα ρεζιλεψε τους ψηλους των Θαντερ,ο Κομπι τι εκανε;



μηπως στο μουντομπασκετ,στον τελικο εννοω δν επαιζε???μηπως εχει χασει καποιο ευρωμπασκετ μεσα στην χωρα του,κ εναν ημιτελικο απο καποια γερμανια????για να μην θυμηθω ποσο λιγοψυχος ειναι οταν πλησιαζει τα τελευταια λεπτα(κ εκει εχω αρκετα παραδειγματα που δν μπορει να στραβωσει βολη με τιποτα).
κοιτα το looser ειναι λιγο υπερβολικο κ υποκειμενικο απο μερος μου(σιχαινομαι γκασολ-ναβαρο γκαρμπαχοθα,χωρις βεβαια να μην αναγνωριζω αναγνωριζω την αξια τους) αλλα δν παυουν να ισχυουν αυτα που λεω!!!
οσο για το τι εκανε κ τι κανει ο κομπε θα θεωρησω τη ερωτηση ως αστειο για να γελασουμε λιγο!!! smiley.gif

φιλικα παντα
polympoumpounas
QUOTE(white chocolate @ May 18 2010, 02:56 ) *
μηπως στο μουντομπασκετ,στον τελικο εννοω δν επαιζε???

Για να καταλαβω δηλαδη, κατηγορουμε τον ανθρωπο επειδη τραυματιστηκε και δεν μπορεσε να βοηθησει την ομαδα του στον τελικο?
Η πορεια του στο τουρνουα(στο οποιο βγηκε δικαιως mvp) διαγραφεται?Και 2 χρονια αργοτερα παντως που επαιξε στον τελικο με τους Αμερικανους εγω δεν ειδα καμια loser νοοτροπια.21 ποντους στην καλυτερη front line του κοσμου, δεν την λες κι ασχημη εμφανιση

QUOTE(white chocolate @ May 18 2010, 02:56 ) *
μηπως εχει χασει καποιο ευρωμπασκετ μεσα στην χωρα του,κ εναν ημιτελικο απο καποια γερμανια????

Εχασε ποτε του ο Γκασολ ημιτελικο απο Γερμανια? Μηπως δεν τα θυμασαι καλα?

QUOTE(white chocolate @ May 18 2010, 02:56 ) *
για να μην θυμηθω ποσο λιγοψυχος ειναι οταν πλησιαζει τα τελευταια λεπτα(κ εκει εχω αρκετα παραδειγματα που δν μπορει να στραβωσει βολη με τιποτα).

Ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν αρκετα παραδειγματα λιγοψυχιας του Γκασολ στις δυσκολες στιγμες.Το θεμα ομως ξερεις πιο ειναι?Οτι παμπολλα παραδειγματα λιγοψυχιας υπαρχουν και για τον Κομπι, και για τον Λεμπρον και σχεδον για οποιον μου πεις, ακομα και για τον Τζορνταν.Εδω κι ο Ray Allen εχασε πριν λιγο καιρο τρεις συνεχομενες βολες σε κρισιμο σημειο κι ας ειναι ενας απο τους καλυτερους σουτερ ελευθερων βολων ολων των εποχων.Τι ειναι ολοι αυτοι, losers επειδη δεν καταφεραν μερικες φορες να ανταποκριθουν στισ δυσκολες στιγμες?


Για να επανελθουμε και on topic λοιπον, ο Γκασολ σε καμια περιπτωση δεν ειναι "λιγος" και μαλιστα αποτελει τον κυριο λογο που το supporting cast του Κομπι ειναι ανωτερο του Λεμπρον.Ειναι μεσα στους 3-4 καλυτερους ψηλους αυτη την στιγμη στο ΝΒΑ και υπαρχουν ολες οι προυποθεσεις ωστε να θεωρηθει ο δευτερος καλυτερος ευρωπαιος παικτης ολων των εποχων οταν τελειωσει την καριερα του, αν και ο ανταγωνισμος για την δευτερη θεση ειναι σκληρος

T.W.Is.M.
QUOTE(kostasvc15 @ May 18 2010, 02:45 ) *
Οι Καβαλιερς θα ειχαν παρει το πρωταθλημα 100%..Οι Λεικερς ιδια πορεια wink.gif





Πλακα κανω 24.gif


Εγω χωρις να κανω πλακα υποψιαζομαι οτι τους Σελτικς θα τους ειχαν περασει(οχι οτι φταιει αποκλειστικα ο Λεμπρον για τον αποκλεισμο ομως), ενω στους Λεικερς θα εδινα τις ιδιες πιθανοτητες για πρωταθλημα οπως τους δινω και τωρα.
Air and King
Τι εγινε ανοιξε παλι το Τοπικ ΛεΜπρον-Κομπι?Επειδη αποκλειστηκε ο ΛεΜπρον?
Το μπασκετ στο ΝΒΑ παιζεται σε σχεδον 100 παιχνιδια.....Το οτι ο Κομπι συνεχιζει και ο ΛεΜπρον οχι δεν κανει τον αλλο καλυτερο παιχτη..

Για μενα ουτε 1 στο εκατομμυριο δεν ειναι ο Κομπι ο καλυτερος..Βρε ουτε 1 στο εκατομμυριο...
Το πρωταθλημα σε κανει πιο Great δεν σε κανει καλυτερο!Αν ηταν ετσι τοτε το 2004 καλυτερος ηταν ο Μπιλαμπς και το 2007 ο Παρκερ...

Μου θυμιζει Τζορνταν η Ματζικ το 88 το 89 κ.ο.κ...Ο Τζορνταν ηταν για μενα ο καλυτερος παιχτης στο κοσμο απο το 1988..Το πρωταθλημα το 1ο πηρε το 91 αλλα ηταν ο καλυτερος..
Το ιδιο και ο ΛεΜπρον εδω και 2 χρονια και με διαφορα κιολας..
Τα points που χρησιμοποιουν καποιοι για να θεωρησουν τον Κομπι καλυτερο με αφηνουν αδιαφορο....Ξερω την Ιστορια και αν υπηρχε Ιντερνετ πριν το 91 τα ιδια θα ελεγαν και για τον Τζορνταν τοτε σε σχεση με Ματζικ-Μπερντ οπως ελεγαν οι επικριτες στα τοτε μιντια της Αμερικης...
Δεν υπαρχει καμια συγκριση για μενα οσο σκληρο και αν ακουγεται...
Ο ΛεΜπρον ειναι ο καλυτερος!Ο Κομπι ειναι πιο Great αυτη την στιγμη..Καλυτερος με τιποτα!
kseplenhs
QUOTE(Air and King @ May 22 2010, 18:03 ) *
Τι εγινε ανοιξε παλι το Τοπικ ΛεΜπρον-Κομπι?Επειδη αποκλειστηκε ο ΛεΜπρον?
Το μπασκετ στο ΝΒΑ παιζεται σε σχεδον 100 παιχνιδια.....Το οτι ο Κομπι συνεχιζει και ο ΛεΜπρον οχι δεν κανει τον αλλο καλυτερο παιχτη..

Για μενα ουτε 1 στο εκατομμυριο δεν ειναι ο Κομπι ο καλυτερος..Βρε ουτε 1 στο εκατομμυριο...
Το πρωταθλημα σε κανει πιο Great δεν σε κανει καλυτερο!Αν ηταν ετσι τοτε το 2004 καλυτερος ηταν ο Μπιλαμπς και το 2007 ο Παρκερ...

Μου θυμιζει Τζορνταν η Ματζικ το 88 το 89 κ.ο.κ...Ο Τζορνταν ηταν για μενα ο καλυτερος παιχτης στο κοσμο απο το 1988..Το πρωταθλημα το 1ο πηρε το 91 αλλα ηταν ο καλυτερος..
Το ιδιο και ο ΛεΜπρον εδω και 2 χρονια και με διαφορα κιολας..
Τα points που χρησιμοποιουν καποιοι για να θεωρησουν τον Κομπι καλυτερο με αφηνουν αδιαφορο....Ξερω την Ιστορια και αν υπηρχε Ιντερνετ πριν το 91 τα ιδια θα ελεγαν και για τον Τζορνταν τοτε σε σχεση με Ματζικ-Μπερντ οπως ελεγαν οι επικριτες στα τοτε μιντια της Αμερικης...
Δεν υπαρχει καμια συγκριση για μενα οσο σκληρο και αν ακουγεται...
Ο ΛεΜπρον ειναι ο καλυτερος!Ο Κομπι ειναι πιο Great αυτη την στιγμη..Καλυτερος με τιποτα!


και για μένα ο λεμπρόν είναι καλύτερος.

αλλά βέβαια έχει στηθεί ένα πανιγυράκι τώρα τελευταία που μόνο σχεση με το μπάσκετ δεν έχει έτσι?ολόκληρη χώρα ασχολείται με το που θα παίξει ένας παίχτης απο του χρόνου ενώ το μπάσκετ συνεχίζει να παίζεται απο άλλους εκτός απο αυτόν...και αυτό δεν γίνεται μόνο φέτος.κάθε χρόνο στα play offs περιμένουμε τον λεμπρόν και στο τέλος μετράμε το ένα φιάσκο μετά το άλλο wink.gif

θα μου πείς δικαίως πως δεν φταίει ο λεμπρόν με τον ντόρο που γίνεται.ναι αλλά δεν νομίζω πως τον χαλάει κιόλας.

γενικά εγώ ανέκαθεν τον γούσταρα.και τον θεωρω εκτός απο τεράστιο ταλέντο,πορωμένο με αυτό που κάνει.αλλά ρε σύ,αυτη η ανευ ορων παράδοση φέτος,πολύ με στράβωσε.πολύ αδιαφορία ρε παιδί μου 68.gif

ας τα ακούσει και αυτός λίγο.εξάλλου στο χέρι του είναι να τους πάρει όλους παραμάζωμα.αν τη μία του φταίνε οι συμπαίχτες,την άλλη ο προπονητής και ποτέ εκείνος τότε θα φτάσει 30 και θα περιμένουμε πάλι σε ποια ομάδα θα πάει που θα δικαιώνει τα standards του.
Air and King
QUOTE(kseplenhs @ May 22 2010, 18:28 ) *
και για μένα ο λεμπρόν είναι καλύτερος.

αλλά βέβαια έχει στηθεί ένα πανιγυράκι τώρα τελευταία που μόνο σχεση με το μπάσκετ δεν έχει έτσι?ολόκληρη χώρα ασχολείται με το που θα παίξει ένας παίχτης απο του χρόνου ενώ το μπάσκετ συνεχίζει να παίζεται απο άλλους εκτός απο αυτόν...και αυτό δεν γίνεται μόνο φέτος.κάθε χρόνο στα play offs περιμένουμε τον λεμπρόν και στο τέλος μετράμε το ένα φιάσκο μετά το άλλο wink.gif

θα μου πείς δικαίως πως δεν φταίει ο λεμπρόν με τον ντόρο που γίνεται.ναι αλλά δεν νομίζω πως τον χαλάει κιόλας.

γενικά εγώ ανέκαθεν τον γούσταρα.και τον θεωρω εκτός απο τεράστιο ταλέντο,πορωμένο με αυτό που κάνει.αλλά ρε σύ,αυτη η ανευ ορων παράδοση φέτος,πολύ με στράβωσε.πολύ αδιαφορία ρε παιδί μου 68.gif

ας τα ακούσει και αυτός λίγο.εξάλλου στο χέρι του είναι να τους πάρει όλους παραμάζωμα.αν τη μία του φταίνε οι συμπαίχτες,την άλλη ο προπονητής και ποτέ εκείνος τότε θα φτάσει 30 και θα περιμένουμε πάλι σε ποια ομάδα θα πάει που θα δικαιώνει τα standards του.

Old same story Κsepleni...Τα ιδια ελεγαν και για τον Τζορνταν το 88-89 και κυριως το 90 οταν δεν μπορουσε να οδηγησει τους Μπουλς στο πρωταθλημα...Τοτε επικρατουσε το ρητο στην Αμερικη"Ποτε δεν θα γινει Ματζικ και Μπερντ"...Ειδικα το 1990 του αλλαξαν τα φωτα...Ατομιστη τον ελεγαν οτι εβριζε τους συμπαιχτες του(αυτα βεβαια εχουν δοση αληθειας)...Δεν αργησαν να καταπιουν την γλωσσα τους..και να του υποκλιθουν!

Εγω το ξερω πολυ καλα αυτα απο πρωτο χερι και ας μην υπηρχε τοτε Ιντερνετ και δεν ιδρωνει το αυτι μου...Αυτοι που δεν τα ξερουν βγαζουν χολη ξεχνοντας οτι ο ΛεΜπρον ειναι μονο 25 ετων και εχει 2 MVP οντας μολις ο 1 απο τους 2 (ο αλλος ειναι ο Τζαμπαρ)που εχει 2 βραβεια πριν τα 26 του χρονια...

Στο πρωτο bold εχεις δικιο αλλα το παρον και το μελλον του ΝΒΑ ειναι ο ΛεΜπρον...Eιναι ο μονος παιχτης αυτη την στιγμη που εχει για ceiling το G.O.A.T..Αυτο ανεβαζει και τις απαιτησεις και τις κριτικες παραπανω...Το που θα παιξει ειναι αυτο που επικρατει και εχουν περασει σε δευτερη μοιρα στα Αμερικανικα Μ.Μ.Ε αδικα ειναι η αληθεια οι Τελικοι Ανατολης/Δυσης....Αυτο θα γινεται για τον επομενο 1 1/2 μηνα....

Τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα για τον ΛεΜπρον και σαν λατρης της Ιστοριας του ΝΒΑ θα πω οτι αν ο ΛεΜπρον δεν γινει ο κορυφαιος παιχτης ολων των εποχων με βαση potential απο το High School μεχρι τωρα θα εχει αποτυχει...Αυτη ειναι η αποψη μου...Το ταβανι του ειναι αυτο...Του Κομπι δεν ειναι πουθενα κατι τετοιο.
Το λιγοτερο θα πρεπει να δωσει ενα ντιμπειτ στον Τζορνταν αναλογο του Μαραντονα η Πελε...
Τωρα το αν θα τα καταφερει σε 8-10 χρονια θα ξερουμε....

Παιχτης με τετοιο potential ειναι σπανιο...Θεωρω οτι μονο ο Τσαμπερλαιν και ο Τζαμπαρ ειχαν αναλογες προδιαγραφες με τον ΛεΜπρον...Ο Τζορνταν εξελιχθηκε σε φαινομενο δεν ηταν σε μικρες ηλικιες οπως αυτοι!
aegeansheed
Πιάστηκα από την off-topic ανταλλαγή posts για Lebron-Kobe στο topic του Lakers-Suns, από ένα σημείο που ο A&K αναφέρεται σε ένα 7/34 του Kobe. O Kobe έχει κάνει και χειρότερα από αυτό σε ευστοχία, αλλά την ίδια αναλογία κακών παιχνιδιών έχει ακριβώς και ο LeBron. Ιδού:

LeBron James (548 career games, 7 NBA totals) Παιχνίδια με περισσότερες από 20 προσπάθειες για σουτ με ποσοστό χειρότερο από 30%: 16

Νίκες της ομάδας του στα παιχνίδια αυτά: 1

Αναλογία ball hogg game/career games: 2.9%

Ποσοστό Νίκης/ball hogg game: 6.2%

(ref: LeBron's ball hogg career games)



Kobe Bryant (1021 career games, 14 NBA totals)

Παιχνίδια με περισσότερες από 20 προσπάθειες για σουτ με ποσοστό χειρότερο από 30%: 30

Νίκες της ομάδας του στα παιχνίδια αυτά: 8

Αναλογία ball hogg game/career games: 2.9%

Ποσοστό Νίκης/ball hogg game: 26.7%

(ref: Kobe's ball hogg career games)

H αναλογία των κακών παιχνιδιών με πολλές προσπάθειες για σουτ είναι ίδια. Ο Κobe έχει κερδίσει μακράν περισσότερα από τον LeBron. Η κουβέντα μετά αυτό πηγαίνει στο supporting cast. Shaq etc. vs Mike Brown.Ok..







duncan21
QUOTE (aegeansheed @ May 29 2010, 18:19 ) *
Πιάστηκα από την off-topic ανταλλαγή posts για Lebron-Kobe στο topic του Lakers-Suns, από ένα σημείο που ο A&K αναφέρεται σε ένα 7/34 του Kobe. O Kobe έχει κάνει και χειρότερα από αυτό σε ευστοχία, αλλά την ίδια αναλογία κακών παιχνιδιών έχει ακριβώς και ο LeBron. Ιδού:

LeBron James (548 career games, 7 NBA totals) Παιχνίδια με περισσότερες από 20 προσπάθειες για σουτ με ποσοστό χειρότερο από 30%: 16

Νίκες της ομάδας του στα παιχνίδια αυτά: 1

Αναλογία ball hogg game/career games: 2.9%

Ποσοστό Νίκης/ball hogg game: 6.2%

(ref: LeBron's ball hogg career games)



Kobe Bryant (1021 career games, 14 NBA totals)

Παιχνίδια με περισσότερες από 20 προσπάθειες για σουτ με ποσοστό χειρότερο από 30%: 30

Νίκες της ομάδας του στα παιχνίδια αυτά: 8

Αναλογία ball hogg game/career games: 2.9%

Ποσοστό Νίκης/ball hogg game: 26.7%

(ref: Kobe's ball hogg career games)

H αναλογία των κακών παιχνιδιών με πολλές προσπάθειες για σουτ είναι ίδια. Ο Κobe έχει κερδίσει μακράν περισσότερα από τον LeBron. Η κουβέντα μετά αυτό πηγαίνει στο supporting cast. Shaq etc. vs Mike Brown.Ok..

Συμφωνω απολυτα.Κατι τετοιο εψαχνα να βρω...Ο Κομπε ειναι πολυ πιο clutch αυτη τη στιγμη απο τον Λεμπρον και γι αυτο τον θεωρω καλυτερο παικτη.
Air and King
QUOTE(aegeansheed @ May 29 2010, 18:19 ) *
Πιάστηκα από την off-topic ανταλλαγή posts για Lebron-Kobe στο topic του Lakers-Suns, από ένα σημείο που ο A&K αναφέρεται σε ένα 7/34 του Kobe. O Kobe έχει κάνει και χειρότερα από αυτό σε ευστοχία, αλλά την ίδια αναλογία κακών παιχνιδιών έχει ακριβώς και ο LeBron. Ιδού:

LeBron James (548 career games, 7 NBA totals) Παιχνίδια με περισσότερες από 20 προσπάθειες για σουτ με ποσοστό χειρότερο από 30%: 16

Νίκες της ομάδας του στα παιχνίδια αυτά: 1

Αναλογία ball hogg game/career games: 2.9%

Ποσοστό Νίκης/ball hogg game: 6.2%

(ref: LeBron's ball hogg career games)



Kobe Bryant (1021 career games, 14 NBA totals)

Παιχνίδια με περισσότερες από 20 προσπάθειες για σουτ με ποσοστό χειρότερο από 30%: 30

Νίκες της ομάδας του στα παιχνίδια αυτά: 8

Αναλογία ball hogg game/career games: 2.9%

Ποσοστό Νίκης/ball hogg game: 26.7%

(ref: Kobe's ball hogg career games)

H αναλογία των κακών παιχνιδιών με πολλές προσπάθειες για σουτ είναι ίδια. Ο Κobe έχει κερδίσει μακράν περισσότερα από τον LeBron. Η κουβέντα μετά αυτό πηγαίνει στο supporting cast. Shaq etc. vs Mike Brown.Ok..


Για δες και αυτο οσο αφορα τα νικητηρια
http://www.82games.com/gamewinningshots.htm

"and then we get to Kobe Bryant. Kobe fans don't like to hear it, but while their man is #4 in the league in total game winners hit, he holds the top spot in a less glamorous category: most game winning opportunity missed shots!


Now we're not Kobe haters by any means and I will readily give him his due as one of the best NBA players (note however, I didn't say the best) but he certainly has an overblown reputation when it comes to the clutch shot: people remember the ones he hits, but not the ones he misses, and heck you think a 56 FGA to 1 assist ratio might be part of the problem? He does have a better record in the playoffs though, which we'll get to down below. "
aegeansheed
Αυτο το πρόσεξες στο link που δημοσίευσες?

Data sample

Regular Seasons: '03-04, '04-05, '05-06, '06-07, '07-08, '08-09 (thru 2/4)
Playoffs: '03-04, '04-05, '05-06, '06-07, '07-08

5 και 1/2 χρονιές από τις 14 του Kobe και χωρίς να περιλαμβάνει στατιστικά από την φετινή (09-10), που όπως είπε κάποιος είχε 6 αν μέτρησε καλά.

Δεν ξέρω σε τι συμπέρασμα φτάνει κανείς με αυτό, αλλά το δείγμα δεν είναι αντιπροσωπευτικό. Εγώ παράθεσα όλη την καριέρα των δύο παικτών.
Air and King
QUOTE(aegeansheed @ May 29 2010, 18:55 ) *
Αυτο το πρόσεξες στο link που δημοσίευσες?

Data sample

Regular Seasons: '03-04, '04-05, '05-06, '06-07, '07-08, '08-09 (thru 2/4)
Playoffs: '03-04, '04-05, '05-06, '06-07, '07-08

5 και 1/2 χρονιές από τις 14 του Kobe και χωρίς να περιλαμβάνει στατιστικά από την φετινή (09-10), που όπως είπε κάποιος είχε 6 αν μέτρησε καλά.

Δεν ξέρω σε τι συμπέρασμα φτάνει κανείς με αυτό, αλλά το δείγμα δεν είναι αντιπροσωπευτικό. Εγώ παράθεσα όλη την καριέρα των δύο παικτών.

Και βεβαια το προσεξα!
Oι χρονιες ειναι αυτες που και οι 2 παιχτες ειναι Leader της ομαδας τους...Ο Κομπι εκεινη την χρονια επαιρνε οριακα τα σκυπτρα απο τον Σακιλ με αυτον μετα τους Τελικους του 2004 να πηγαινει στρο Μαιαμι...
aegeansheed
Στατιστικά μιλάω helloooooooooooooooooooo
Air and King
QUOTE(aegeansheed @ May 29 2010, 19:05 ) *
Στατιστικά μιλάω helloooooooooooooooooooo

Δεν καταλαβαινεις τι σου λεω????Οταν ο Κομπι εγινε ηγετης μιας ομαδας....
aegeansheed
Με αυτό που λες υποστηρίζεις ότι φέτος ο Kobe δεν ήταν ο ηγέτης της ομάδας του.

Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι το Link που έδωσες με τα game winners περιλαμβάνει ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ και επομένως δεν υπολογίζει τα ΣΥΝΟΛΙΚΑ game winners των παικτών. Το πινακάκι που παρουσιάζεται αναφέρεται σε περιόδους από το 2004 μέχρι το 2009. Δεν περιλαμβάνει χρονιές του Kobe όπως τη φετινή, το 2003, το 2001 που είχε 27, 30 και 28.5 πόντους μ.ο. Δεν περιλαμβάνει game winners του από αυτές τις χρονιές και επομένως το συμπέρασμα που βγάζει ο blogger και αναφέρεις στο quote δεν είναι αντικειμενικό, δε λαμβάνει όλη την καριέρα των παικτών υπόψιν.

Και στην τελική ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ρόλο παίζει αν εσύ βαφτίζεις ηγέτη τον O'neal μιας ομάδας με δύο superstar και ακυρώνεις από τη βάση σύγκρισης super χρονιές επειδή σε συμφέρει να γράψεις κάτι όπως θες εσύ

Και στην τελική όπως θες να σου μιλάνε οι άλλοι "με σεβασμό", αν θες να μιλάς μαζί μου να κατεβάζεις στατιστικά με επιχειρήματα.
Air and King
QUOTE(aegeansheed @ May 29 2010, 19:31 ) *
Με αυτό που λες υποστηρίζεις ότι φέτος ο Kobe δεν ήταν ο ηγέτης της ομάδας του.

Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι το Link που έδωσες με τα game winners περιλαμβάνει ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ και επομένως δεν υπολογίζει τα ΣΥΝΟΛΙΚΑ game winners των παικτών. Το πινακάκι που παρουσιάζεται αναφέρεται σε περιόδους από το 2004 μέχρι το 2009. Δεν περιλαμβάνει χρονιές του Kobe όπως τη φετινή, το 2003, το 2001 που είχε 27, 30 και 28.5 πόντους μ.ο. Δεν περιλαμβάνει game winners του από αυτές τις χρονιές και επομένως το συμπέρασμα που βγάζει ο blogger και αναφέρεις στο quote δεν είναι αντικειμενικό, δε λαμβάνει όλη την καριέρα των παικτών υπόψιν.

Και στην τελική ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ρόλο παίζει αν εσύ βαφτίζεις ηγέτη τον O'neal μιας ομάδας με δύο superstar και ακυρώνεις από τη βάση σύγκρισης super χρονιές επειδή σε συμφέρει να γράψεις κάτι όπως θες εσύ

Και στην τελική όπως θες να σου μιλάνε οι άλλοι "με σεβασμό", αν θες να μιλάς μαζί μου να κατεβάζεις στατιστικά με επιχειρήματα.

Εγω μια ζωη μιλαω με επιχειρηματα...Απο τοτε που εχω γραφτει στο Φορουμ....
Η κουβεντα εγινε περι leader και ξαφνικα τα winning shots για καποιους κανουν την διαφορα...Ε και εκει ακομα ο Κομπι δεν υπερεχει τοσο απεναντι στο ΛεΜπρον...Απλα ειναι τα πραγματα...Και που παλι εχω εξηγησει τα περι winning shots με πολλα παραδειγματα οτι δεν κανουν καποιο καλυτερο.

Επισης τι στο "ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ρόλο παίζει αν εσύ βαφτίζεις ηγέτη τον O'neal".Παιζει και πολυ μεγαλο...Ο ενας ηταν η 1st option της ομαδας και ο αλλος η 2nd option...Eυλογια και καταρα για τον Κομπι να παρει 3 πρωταθληματα διπλα στον Prime Σακιλ..Οπως ηταν και για τον Πιππεν να παρει 6 διπλα στον Τζορνταν....

Εσυ να μου μιλας με σεβασμο..Δεν νομιζω να σου ειπα και τιποτα...η να σε προσβαλα...Να προσεχεις τον τονο σου οταν θα μιλας...
aegeansheed
Όταν υποτιμάς τη νοημοσύνη κάποιου είναι επόμενο να δεχθείς τις συνέπειες. Υποδείξεις αλλού.
Air and King
QUOTE(aegeansheed @ May 29 2010, 19:44 ) *
Όταν υποτιμάς τη νοημοσύνη κάποιου είναι επόμενο να δεχθείς τις συνέπειες. Υποδείξεις αλλού.

Δεν υποτιμησα την νοημοσυνη σου...Απορω πως το λες αυτο....Δεν πιστευω λογω των πολλων ερωτηματικων...
Λοιπον θες τιποτα αλλο?Αν θες και εχεις προβλημα στειλε μου pm να τελειωνουμε...
duncan21
QUOTE (Air and King @ May 29 2010, 19:37 ) *
Η κουβεντα εγινε περι leader και ξαφνικα τα winning shots για καποιους κανουν την διαφορα...

Δυστυχως παραφραζεις αυτα που εγραψα.Εισαι τρομακτικα απολυτος σε καποιες αποψεις σου και παλι δυστυχως ετσι δε γινεται κουβεντα...
Air and King
QUOTE(duncan21 @ May 29 2010, 19:49 ) *
Δυστυχως παραφραζεις αυτα που εγραψα.Εισαι τρομακτικα απολυτος σε καποιες αποψεις σου και παλι δυστυχως ετσι δε γινεται κουβεντα...

Ποτε!
Δεν ειμαι απολυτος...Απλα παραθετω επιχειρηματα...Και οτι κανω κουβεντα σημαινει οτι σεβομαι τους παντες εδω μεσα...Αλλιως γιατι να εκανα κουβεντα....?
Επειδη εχω διαφορετικη αποψη ειμαι απολυτος?Σου ειπα εγω οτι εισαι απολυτος η σε οποιον αλλο επειδη λες κατι αντιθετο?
Η μηπως θα αλλαξω εγω σε κανενα γνωμη η το αντοστροφο θα μου αλλαξει καποιος εμενα γνωμη...?
Απλα εχω καποια πιστευω οπως εχουν και οι αλλοι...Τι σημαινει οτι ειναι τρομαχτικα απολυτοι?
poime
σταματηστε ρε
makikp
Εγώ πάντως ένα έχω να πω... αυτά που είδα σε όλα τα παιχνίδια στη σειρά με τους Σανς από τον Κόμπι είναι εκτός γήινης πραγματικότητας...

τι έβαλε εχθές ρε ο αλήτης... ειδικά το τελευταίο σουτ δεν μπαίνει ποτέ... όλα τα λεφτά οι αντιδράσεις των οπαδών των Σανς...

Για τον Κόμπι και τη σύγκριση με τον Λεμπρόν δε θα πω τίποτε. Μόνο κάτι για τον Κόμπι... Δεν ξέρω αν στο τέλος θα φτάσει να στέκεται στο πάνθεον δίπλα στον Αέρινο αλλά νομίζω ότι είναι ο καλύτερος clutch παίκτης όλων των εποχών
captain charisma
o τζεντρι των σανς δηλωνει για το κομπε...

http://www.gazzetta.gr/basket/nba/item/855...%BC%CF%80%CE%B5
T.W.Is.M.
QUOTE(makikp @ May 30 2010, 21:31 ) *
Εγώ πάντως ένα έχω να πω... αυτά που είδα σε όλα τα παιχνίδια στη σειρά με τους Σανς από τον Κόμπι είναι εκτός γήινης πραγματικότητας...

τι έβαλε εχθές ρε ο αλήτης... ειδικά το τελευταίο σουτ δεν μπαίνει ποτέ... όλα τα λεφτά οι αντιδράσεις των οπαδών των Σανς...

Για τον Κόμπι και τη σύγκριση με τον Λεμπρόν δε θα πω τίποτε. Μόνο κάτι για τον Κόμπι... Δεν ξέρω αν στο τέλος θα φτάσει να στέκεται στο πάνθεον δίπλα στον Αέρινο αλλά νομίζω ότι είναι ο καλύτερος clutch παίκτης όλων των εποχών


Χωρις να εχω δει σε παιχνιδι τον Jerry West που θεωρειτο επισης εκπληκτικος στα τελευταια σουτ, θα ελεγα οτι ειναι ο 2ος καλυτερος clutch παιχτης που εχω δει λιγο πανω απο τον Τζορνταν. Κι ο πρωτος βεβαια μαζι του επαιζε για καποιο διαστημα. wink.gif
lamar
QUOTE(T.W.Is.M. @ May 31 2010, 01:02 ) *
Χωρις να εχω δει σε παιχνιδι τον Jerry West που θεωρειτο επισης εκπληκτικος στα τελευταια σουτ, θα ελεγα οτι ειναι ο 2ος καλυτερος clutch παιχτης που εχω δει λιγο πανω απο τον Τζορνταν. Κι ο πρωτος βεβαια μαζι του επαιζε για καποιο διαστημα. wink.gif

Χαχαχα. Ετσι, Ετσι!!!
T.W.Is.M.
QUOTE(T.W.Is.M. @ May 31 2010, 01:02 ) *
Χωρις να εχω δει σε παιχνιδι τον Jerry West που θεωρειτο επισης εκπληκτικος στα τελευταια σουτ, θα ελεγα οτι ειναι ο 2ος καλυτερος clutch παιχτης που εχω δει λιγο πανω απο τον Τζορνταν. Κι ο πρωτος βεβαια μαζι του επαιζε για καποιο διαστημα. wink.gif



QUOTE(lamar @ May 31 2010, 01:06 ) *
Χαχαχα. Ετσι, Ετσι!!!


Τωρα που το σκεφτομαι, αυτον επρεπε να εχει μαζι του ο Λεμπρον για να παρει πρωταθλημα. Αλλα οταν εφτασε στους τελικους τον ειχε αντιπαλο...

QUOTE(Air and King @ May 29 2010, 19:37 ) *
Επισης τι στο "ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ρόλο παίζει αν εσύ βαφτίζεις ηγέτη τον O'neal".Παιζει και πολυ μεγαλο...Ο ενας ηταν η 1st option της ομαδας και ο αλλος η 2nd option...Eυλογια και καταρα για τον Κομπι να παρει 3 πρωταθληματα διπλα στον Prime Σακιλ..Οπως ηταν και για τον Πιππεν να παρει 6 διπλα στον Τζορνταν....


Παντως οταν μπαινουν σε συγκριση τα νικητηρια σουτ και οι clutch ικανοτητες, δεν παιζει ρολο αν ο Μπραιαντ ή ο Ο'Νιλ ηταν η πρωτη επιλογη. Ο σεντερ πιο δυσκολα παιρνει τα τελευταια σουτ και οταν μαλιστα εχει 50% στις βολες δεν τα παιρνει ποτε. Αρα απο το 1999 που ο Μπραιαντ επαιζε στην πενταδα, αυτος ηταν που θα επαιρνε τις επιθεσεις στο τελος. Τουλαχιστον σε παιχνιδια που κρινονταν σε μια κατοχη. Το οτι τα σουτ τα εβαζαν ο Χορι και ο Φισερ ειναι ενα αλλο θεμα που δεν εχει σχεση με το θεμα μας. smiley.gif
red pyramid88
QUOTE(aegeansheed @ May 29 2010, 18:55 ) *
Αυτο το πρόσεξες στο link που δημοσίευσες?
[u]Δεν ξέρω σε τι συμπέρασμα φτάνει κανείς με αυτό, αλλά το δείγμα δεν είναι αντιπροσωπευτικό. Εγώ παράθεσα όλη την καριέρα των δύο παικτών.


Αν θυμάμαι σωστά αυτός ο κάποιος ήμουν εγώ τότε tongue.gif

Τεσπά, για εμένα ο LeBron είναι καλύτερος παίκτης και αν δεν κάνει τη πατάτα να φύγει από το Cleveland μπορεί να πάρει τίτλο από του χρόνου, αλλά ο Kobe μου είναι πολύ πιο συμπαθής και για αυτό θα τον προτιμούσα σε οποιαδήποτε σύγκριση με άλλο αστέρι, είναι κομμάτι της ιστορίας της ομάδας του και μοναδικός παίκτης.

Κάτι πάντως που με ενοχλεί σε αυτές τις κόντρες είναι η εμπάθεια που βγαίνει από τη μια ή την άλλη πλευρά. Ο LeBron τώρα αντιμετωπίζεται σαν να είναι ένας συνηθισμένος παίκτης επειδή είχε τη πρώτη σοβαρή αποτυχία της καριέρας του, ενώ και ο Kobe παλιότερα είχε φάει αρκετό θάψιμο, ειδικά μετά τους τελικούς με τη Βοστώνη. Τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ, η διαφορά είναι απειροελάχιστη μεταξύ τους για να βγάζει κανείς απόλυτα συμπεράσματα.
Air and King
Eχει ξεφυγει λιγο η κατασταση με τον Κομπι..Και ολα αυτα μεσα σε ουτε 1 μηνα.
Στις σειρες με Γιουτα και κυριως με Φοινιξ ηταν παρα πολυ καλος και αφησε πισω του κατα πολυ το τελευταιο 2μηνο..Σε ολα αυτα ηρθε και ο αποκλεισμος του ΛεΜπρον που σκιζεται και παιζει σε G.O.A.Τ level 2 συνεχεις χρονιες και ξαφνικα εγινε ο Κομπι ο καλυτερος παιχτης στον κοσμο που δεν ειναιο ουτε καν πλησιαζει στο επιπεδο του ΛεΜπρον?Ε οχι δα..Τουλαχιστον οχι για μενα αλλα και για πολλους..

Τι ειπε ο Τζεντρι?Οτι ειναι καλυτερος απο τον Τζορνταν?Ο Ματζικ ειπε οτι ο ΛεΜπρον ειναι ο καλυτερος,ο Μακχειλ το ιδιο,ο Γουεμπερ το ιδιο και παει λεγοντας....Αυτα ειναι εποχιακα για να μην πω ημερας....

Καλυτερος clutch παιχτης ολων των εποχων ειναι ο Μπερντ...Ουτε ειναι στα Πλειοφ πιο clutch ο Κομπι απο τον Τζορνταν...

Επισης ο Τζεντρι ειπε οτι ειναι πιο closer απο τον Τζορνταν οχι καλυτερος...Ο Κομπι δεν ειναι πουθενα διπλα στον Τζορνταν..Ειναι πιο skilled εστω και οριακα που το εχω πει εδω και 2 χρονια που ειμαι στο Φορουμ αλλα δεν ειχε ουτε καν πλησιαζει το prime του Τζορνταν,ατομικους τιτλους και dominance...

Καταλαβαινω τον ενθουσιασμο καποιων ειδικα των οπαδων του Κομπι(και εγω ειμαι φαν του αλλα πιο πολυ του ΛεΜπρον) που ολη την χρονια κανουν λες και περιμεναν για αυτη την στιγμη μιας και στην Αμερικη θεωρουσαν ολοι τον ΛεΜπρον καλυτερο αλλα ξαφνικα το να μηδενιζεται η προσπαθεια σε κοντα 100 παιχνιδια ενος παιχτη σε σχεση με καποιον αλλο που επαιξε καλα σε 9-10 παιχνιδια ειναι αδικο....

Ειναι κακο timing αυτο για τον ΛεΜπρον γιατι στην επιφανεια βγαινει ο Κομπι...Ολη την χρονια ηταν ο ΛεΜπρον.

Επαναλαμβανω καταλαβαινω τον ενθουσιασμο των οπαδων του Κομπι αλλα εχει χαθει το μετρο μεσα σε 2 γυρους...Το μπασκετ δεν παιζεται σε 2 γυρους ουτε γινεται καποιος ανταξιος του Τζορνταν του Τζαμπαρ κ.α μεσα σε 2 γυρους Πλειοφ....


Ξαφνικα αποκλειστηκε ο ΛεΜπρον και επαιξε σε 10 ματς καλα ο Κομπι και βγαινει στην επιφανεια ο δευτερος....


Δεν μιλαω μονο για το Φορουμ αλλα γενικα...Ψυχραιμια...




makikp
Διαφωνώ σε πάρα πολλά. Καταρχήν ναι ο Κόμπι είναι ο καλύτερος όσον αφορά στα σουτ που κρίνουν αγώνες. Φέτος στην κανονική διάρκεια πέτυχε 6 game winners. Πρέπει να είναι ρεκόρ.

Πολύ πολύ τραβηγμένο να μην πω ότι βγάζει αντιπάθεια ότι ο Κόμπι δεν είναι πουθενά δίπλα στον Αέρινο. Δεν μπορώ να πω ότι είναι καλύτερος του αλλά εσύ τον ισοπεδώνεις με αυτά που λες. Ο Ρέτζι Μίλλερ είπε ότι μόνο 2 άνθρωποι στον κόσμο θα μπορούσαν να βάλουν αυτά που έβαλε ο Κόμπι εχθές. Ο Κόμπι και ένας άλλος ο οποίος έχει αποχωρήσει. Κανένας άλλος και συμφωνώ μαζί του.

Και μη ξεχνάς ότι ο Κόμπι έχει ακόμη 3-5 χρόνια. Αν πάρει δηλαδή άλλα 2-3 πρωταθλήματα μέχρι τότε τι θα λέμε;

Όσο για την κανονική περίοδο ο Κόμπι ξεκίνησε πολύ καλά αλλά ταλαιπωρήθηκε από πάρα πολλούς τραυματισμούς. Αυτός για μεγάλο διάστημα συνέχισε να παίζει με αυτούς. Αποτέλεσμα ήταν να πέσουν τα νούμερα του γιατί κανονικά δεν έπρεπε να παίζει. Άσε που στη λογική που έχει αυτή τη στιγμή ο Κόμπι το μόνο MVP που υπάρχει είναι αυτό των τελικών. και εδώ που τα λέμε ακόμη και έτσι δεν ήταν και πολύ άσχημα τα νούμερα του.

Δεν είναι κακό timing φέτος για τον Λεμπρόν, το ίδιο ήταν και πέρυσι. Ειδικά όμως φέτος εκεί που μετράει φάνηκε δεν φάνηκε αντάξιος των προσδοκιών. Και φέτος δεν υπήρχε καμία δικαιολογία. Κανείς δεν μηδενίζει την προσπάθεια του Λεμπρόν. Θα έλεγα ότι μόνος του π.χ. στο Game 5 με το Ορλάντο πήγε να το κάνει. Είναι καταπληκτικός παίκτης αλλά στα δύσκολα μέχρι τώρα δείχνει να μην τα καταφέρνει.

Να το θέσω και αλλιώς. Αν μπορούσα να διαλέξω έναν για την κανονική περίοδο θα διάλεγα Λεμπρόν. Για να πάρω το πρωτάθλημα στα πλέι οφ με κλειστά μάτια Κόμπι.

Για την μετέπειτα δόξα του Κόμπι αυτοί οι τελικοί κόντρα στη Βοστώνη είναι οι πιο σημαντικοί μέχρι τώρα στην καριέρα του. Για πολλούς λόγους... οι 2 πιο σημαντικοί για μένα είναι
1) μετά τον Μάτζικ (λάτρης του...) να γίνει ο δεύτερος "μεσσίας" στο Λ.Α. που θα ξορκίσει το φάντασμα της Βοστώνης
2) να φτάσει τον Μάτζικ στους 5 τίτλους και να μπει δίπλα του στην ιστορία ως ο καλύτερος Laker of all time.
Air and King
QUOTE(makikp @ May 31 2010, 03:23 ) *
Διαφωνώ σε πάρα πολλά. Καταρχήν ναι ο Κόμπι είναι ο καλύτερος όσον αφορά στα σουτ που κρίνουν αγώνες. Φέτος στην κανονική διάρκεια πέτυχε 6 game winners. Πρέπει να είναι ρεκόρ.

Πολύ πολύ τραβηγμένο να μην πω ότι βγάζει αντιπάθεια ότι ο Κόμπι δεν είναι πουθενά δίπλα στον Αέρινο. Δεν μπορώ να πω ότι είναι καλύτερος του αλλά εσύ τον ισοπεδώνεις με αυτά που λες. Ο Ρέτζι Μίλλερ είπε ότι μόνο 2 άνθρωποι στον κόσμο θα μπορούσαν να βάλουν αυτά που έβαλε ο Κόμπι εχθές. Ο Κόμπι και ένας άλλος ο οποίος έχει αποχωρήσει. Κανένας άλλος και συμφωνώ μαζί του.

Και μη ξεχνάς ότι ο Κόμπι έχει ακόμη 3-5 χρόνια. Αν πάρει δηλαδή άλλα 2-3 πρωταθλήματα μέχρι τότε τι θα λέμε;

Όσο για την κανονική περίοδο ο Κόμπι ξεκίνησε πολύ καλά αλλά ταλαιπωρήθηκε από πάρα πολλούς τραυματισμούς. Αυτός για μεγάλο διάστημα συνέχισε να παίζει με αυτούς. Αποτέλεσμα ήταν να πέσουν τα νούμερα του γιατί κανονικά δεν έπρεπε να παίζει. Άσε που στη λογική που έχει αυτή τη στιγμή ο Κόμπι το μόνο MVP που υπάρχει είναι αυτό των τελικών. και εδώ που τα λέμε ακόμη και έτσι δεν ήταν και πολύ άσχημα τα νούμερα του.

Δεν είναι κακό timing φέτος για τον Λεμπρόν, το ίδιο ήταν και πέρυσι. Ειδικά όμως φέτος εκεί που μετράει φάνηκε αντάξιος των προσδοκιών. Και φέτος δεν υπήρχε καμία δικαιολογία. Κανείς δεν μηδενίζει την προσπάθεια του Λεμπρόν. Θα έλεγα ότι μόνος του π.χ. στο Game 5 με το Ορλάντο πήγε να το κάνει.

Να το θέσω και αλλιώς. Αν μπορούσα να διαλέξω έναν για την κανονική περίοδο θα διάλεγα Λεμπρόν. Για να πάρω το πρωτάθλημα στα πλέι οφ με κλειστά μάτια Κόμπι.

Για την μετέπειτα δόξα του Κόμπι αυτοί οι τελικοί κόντρα στη Βοστώνη είναι οι πιο σημαντικοί μέχρι τώρα στην καριέρα του. Για πολλούς λόγους... οι 2 πιο σημαντικοί για μένα είναι
1) μετά τον Μάτζικ (λάτρης του...) να γίνει ο δεύτερος "μεσσίας" στο Λ.Α. που θα ξορκίσει το φάντασμα της Βοστώνης
2) να φτάσει τον Μάτζικ στους 5 τίτλους και να μπει δίπλα του στην ιστορία ως ο καλύτερος Laker of all time.

O Κομπι και πριν τραυματιστει δεν εφτασε στο επιπεδο του ΛεΜπρον σε ολη την καριερα του..Παρε οποια χρονια της Καριερας του Κομπι και συγκρινε την με την φετινη και την περσυνη του ΛεΜπρον...Το 2006 που εχει 35.4 ποντους σουταρε με 45%..Δεν ειναι GOAT χρονια αυτη...

Οταν λεω το timing εννοω οτι ο ενας εχει αποκλειστει και ο αλλος που με την Οκλαχομα σουταρε 35% και ξαφνικα στους 2 τελευταιους γυρους εχει ανεβασει στροφες και παιζει πολυ καλα και ξαφνικα μηδενιζονται 90 παιχνιδια του αλλου...

Συμφωνω οτι για τον Κομπι αυτοι οι Τελικοι ειναι πολυ σημαντικοι..Για αυτα που αναφερεις συν την "κοντρα" με τον Σακιλ για το ποιος ειναι πιο Great συν την αναρριχηση στο Τοπ-10 Ολων των εποχων...

Επισης στα Πλειοφ προτιμας τον Κομπι και αρκετοι το κανουν γιατι ειναι 32 ετων και εχει κερδισει...Ομως για παραδειγμα το 2004 μετα τους Τελικους με τους Πιστονς ουτε να τον βλεπεις στα ματια σου δεν θα ηθελες..Ειναι το timing που ελεγα και πριν..
Και επισης σκεφτεσαι σε αυτο που λες "Να το θέσω και αλλιώς. Αν μπορούσα να διαλέξω έναν για την κανονική περίοδο θα διάλεγα Λεμπρόν. Για να πάρω το πρωτάθλημα στα πλέι οφ με κλειστά μάτια Κόμπι." οπως θα σκεφτοσουν για παραδειγμα το 1988 η το 1989 που θα ελεγες προτιμω τον Μπερντ απο τον Τζορνταν γιατι τοτε ο MJ δεν ειχε κερδισει ακομα...
Σωστο δηλαδη το σκεπτικο σου αλλα μην ξεχνας οτι ο ΛεΜπρον ειναι 25 χρονων.Δηλαδη ειναι νωρις ακομα για να αποδειχτει λουζερ..Ο Τζορνταν στα 28 πηρε το πρωτο..Ασχετα αν αρκετοι το 1990 τον αποκαλεσαν λουζερ..

Ο Κομπι αυτη την στιγμη ειναι πιο Great..Σαφως..Αλλα οχι ο καλυτερος...Αν υποθετικα σταματουσαν σημερα και οι 2 το μπασκετ ο Κομπι θα ηταν στο Τοπ-10 ολων των εποχων και ο ΛεΜπρον μεταξυ Τοπ-25 Τοπ 30...

Εγω προσωπικα δεχομαι οτι ο Κομπι ειναι πιο Great..Ειναι σαφως και ειναι!Οχι ομως ο καλυτερος στον κοσμο τα 2 τελευταια χρονια....
The Warlus
Αυτήν την στιγμή,με αυτά που είδα χθες και με αυτά που έχω δει συνολικά τώρα τελευταία,ο Κόμπι είναι όντως καλύτερος.Για μένα πολύ πολύ ανώτερος μπασκετικά από τον Λεμπρόν.Το πως κινείται μέσα στο γήπεδο,πως πατάει,πως σηκώνεται,πως κάνει τις προσποιήσεις εν στάση και σουτάρει και πάρα πολλά άλλα.Ο Λεμπρόν πιστεύω ότι δεν έχει το μπασκετικό ταλέντο και ικανότητα του Κόμπι.Και είμαι κάθετος σε αυτό.Δεν με ενδιαφέρει η στατιστική σε τόσο μεγάλο βαθμό,ούτε το τι λένε,ούτε τους τίτλους,ούτε ποιος είχε περισσότερους πόντους μέχρι τα 25 του,ούτε το ποιος θα είναι καλύτερος στο μέλλον.Μιλάμε για το τώρα.Είπαμε να υποστηρίζουμε και να αγαπάμε και έναν παίκτη αλλά όχι και ότι λόγω του αποκλεισμού του James φάνηκε ο Κόμπι.Έλεος.Ο James για μένα είναι απίστευτος παίκτης και είμαι μέγας θαυμαστής του.Ίσως και ο αγαπημένος μου αυτήν την στιγμή.Αλλά διάολε αυτά που κάνει ο Κόμπι στο γήπεδο δεν υπάρχουν.Ο James είναι αθλητικός,έξυπνος και έχει αποκτήσει πλέον και ανεπτυγμένη μπασκετική αντίληψη αλλά και τρόπο παιχνιδιού.Ναι όντως έχει τα φόντα να γίνει ο καλύτερος.Αλλά μιλάμε για το τώρα,και τώρα ο Κόμπι είναι από άλλον πλανήτη.
Καλό θα είναι να κρίνουμε με βάση το τι κάνει ο παίκτης στο γήπεδο και όχι τόσο με το τι λένε.
Λέτε για τον Κόμπι ότι πήρε 3 πρωταθλήματα μαζί με Σακίλ και ότι ο Λεμπρόν είναι μόνος του.Ισχύει.Καν'τε τώρα και το ανάποδο.Να ήταν ο Κόμπι μόνος του και μέχρι τα 25 του να έπαιζε εξωπραγματικό μπάσκετ και μετά,σιγά σιγά να χτιζόταν το σύνολο που απαιτείται για να πάρει το πρωτάθλημα.Θέλω να πω πως ναι μεν πήρε 3 με Σακίλ αλλά όπως και να το κάνουμε ο James δεν είχε μαζί του όταν ήταν 22 χρονών ένα Shaq στις δόξες του.Αναγκαστικά θα βρισκόταν στην σκιά του.
Όπως και να έχει ο Κόμπι πάει με αξιώσεις για το 5ο.
Και μακάρι να το καταφέρει.Στο μέλλον βλέπουμε.
white chocolate

Επαναλαμβανω καταλαβαινω τον ενθουσιασμο των οπαδων του Κομπι αλλα εχει χαθει το μετρο μεσα σε 2 γυρους...Το μπασκετ δεν παιζεται σε 2 γυρους



γνωμη ,κ πολλων αλλων νομιζω, πως τελικα το μπασκετ κ ποιος ειναι καλυτερος καποιου αλλου σε αυτους τους 2-3 γυρους παιζεται.εκει ξεχωριζουν τα παιδακια απο τους αντρες!!κ φανταζομαι ξερεις πως κ κομπε δν κανει τετοιες εμφανισεις μονο αυτην την χρονια σε αυτους τους γυρους!!!καλως η κακως το παιχνιδι παιζεται στα πλει οφ κ οχι στο τσιρκο των 82 παιχνιδιων!!
Air and King
QUOTE(white chocolate @ May 31 2010, 03:47 ) *
Επαναλαμβανω καταλαβαινω τον ενθουσιασμο των οπαδων του Κομπι αλλα εχει χαθει το μετρο μεσα σε 2 γυρους...Το μπασκετ δεν παιζεται σε 2 γυρους



γνωμη ,κ πολλων αλλων νομιζω, πως τελικα το μπασκετ κ ποιος ειναι καλυτερος καποιου αλλου σε αυτους τους 2-3 γυρους παιζεται.εκει ξεχωριζουν τα παιδακια απο τους αντρες!!κ φανταζομαι ξερεις πως κ κομπε δν κανει τετοιες εμφανισεις μονο αυτην την χρονια σε αυτους τους γυρους!!!καλως η κακως το παιχνιδι παιζεται στα πλει οφ κ οχι στο τσιρκο των 82 παιχνιδιων!!

Θυμασαι το 2004 μετα τους Τελικους με τους Πιστονς?Θυμασαι....Οι υμνοι που ακουγονται τωρα μεσα σε 2 γυρους ηταν μια "κολαση" μεσα σε 1 γυρο για τον Κομπι...Ψυχραιμια...

Ολα αυτα που μου λες δεκτα αν σε 8-10 χρονια ΛεΜπρον=0 η 1 μονο πρωταθλημα.Μαζι σου και εγω..Οχι απο τωρα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.