Help - Search - Members - Calendar
Full Version: leBron vs kobe
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Air and King
Στο ΝΒΑ.com εχει ενα ενδιαφερον βιντεο στην συγκρηση των δυο superstar.Δεν θα πω τιποτα ο καθενας κρινεται απο τις επιτυχιες μεσα στο παρκε,απο την καριερα,το ταλεντο(σε ολους τους τομεις) και γενικα ολες τις παραμετρους.Η μονη ενσταση αν και μεγαλος Λεμπρον φαν(και δεν περημενω τιποτα λιγοτερο απο αυτον απο το να εξεληχθει στο κορυφαιο μπασκεμποληστα ολων των εποχων οταν ολοκληρωσει την καριερα του.Αυτη ειναι η απαιτηση που εχω απο αυτον τον παιχτη) ειναι η απουσια του Γουειντ.
Το σωστο θα ηταν Lebron or Kobe or Wade?
SlobodaN
"He (LeBron) will, in my eye, be better than Michael"-Scottie Pippen


Wow.... αυτή την δήλωση φίλε μου απο τον Scottie δεν την περίμενα. Οτιδήποτε άλλο να έλεγε οκ αλλά αυτό...
Air and King
QUOTE(SlobodaN @ Dec 29 2008, 21:33 ) *
"He (LeBron) will, in my eye, be better than Michael"-Scottie Pippen


Wow.... αυτή την δήλωση φίλε μου απο τον Scottie δεν την περίμενα. Οτιδήποτε άλλο να έλεγε οκ αλλά αυτό...

Την ειχε πει πριν κανα χρονο.
a bullet for your head
Ο Λεμπρον θεωρω οτι ειναι πιο επιδραστικος στο παιχνιδι απ'οτι ο Κομπι.Πηγε σε μια μετρια ομαδα κ την εβαλε αμεσα σε τροχια πρωταθλητισμου,κουβαλωντας την στις πλατες του,χωρις την συμπαρασταση ενος ακομα σουπερ-σταρ η' εχοντας τοσο καλους συμπαικτες..
Αθλητικο φαινομενο,συνεισφερει πολυδιαστατα σε πολλους τομεις του παιχνιδιου,πασαρει εξαιρετικα με μεγαλη ωριμοτητα κ ικανοτητα για την ηλικια του,στο να βρισκει τον ελευθερο παικτη,κλεβει,παιρνει ρημπαουντ κ κοβει,εκτος βεβαια απ το σκοραρισμα..
Μπορει να παιξει με χαρακτηριστικη ανεση σε 3 θεσεις της 5αδας(για να μην πω σε 4..),ενω λογω αθλητικων ικανοτητων,μπορει να παιξει ανετα κ στο set play και στο open court game..
Ειναι 24 ετων μολις,κ θεωρω οτι ειναι καλυτερος κ απ τον Τζορνταν κ απ τον Κομπε,οταν αυτοι ηταν σε αυτη την ηλικια..
Αν κατορθωσει φετος η' του χρονου να κατακτησει ενα πρωταθλημα,πριν δηλαδη εκπνευσει το συμβολαιο του,πιστευω οτι θα θεσει τις βασεις για την δημιουργια του δικου του,προσωπικου μυθου,οπως επισης οτι θα ακολουθησουν κ αλλα δακτυλιδια..
Μεσ τα επομενα χρονια,οταν θα βελτιωσει κ το μακρινο του σουτ,θα ειναι και απ τους πιο ολοκληρωμενους παικτες που θα υπηρξαν ποτε..
Air and King
Την Δευτερα Κομπι και Λεμπρον ερχονται αντημετωποι στο ματς που ολοι περημενουν να δουν μιας και προκειται για τους δυο εκ των τριων καλυτερων παιχτων του πλανητη(ο αλλος ειναι ο Γουειντ) αυτην την περιοδο.
Kαποια quotes απο τον δικο μας Εντι Τζονσον για Κομπι και Λεμπρον.

Εντι Τζονσον για Κομπι:"The closest in talent to Michael Jordan and in a lot of ways better than MJ. Dislike him if you want, but he is the perfect example of preparation when it comes to basketball. He is the smartest player in the league and makes the game look easy."

Εντι Τζονσον για Λεμπρον:"The best physical tools in the history of the game. He has the smarts of Magic Johnson, the brute strength and athleticism of George McGinnis and the speed of Ricky Green rolled into one massive body. I have said this since he has been in the league… If he continues to improve his jump shot, he will become the best ever."

Ο Στερν ειναι σιγουρο οτι κατα βαθος θα ηθελε πολυ ο τελικος να ειναι Λεικερς vs Kαβαλιερς περισσοτερο απο Λεικερς vs Σελτικς διοτι καλες οι βαριες φανελες αλλα το ΝΒΑ ζουσε και πεθαινε με τους Σταρ.Ενα Κομπι vs Λεμπρον θα τηναζε "την μπανγκα στον αερα".

Προκειται για τους δυο παιχτες που εχουν συγκρηθει περισσοτερο απο οποιονδηποτε αλλο με τον Τζορνταν.

Εχουμε και λεμε λοιπον o "be like Mike" Κομπι vs Λεν Μπαις-Οσκαρ Ρομπερτσον(βαλτε και λιγο Ελτζιν Μπειλορ) Λεμπρον.

Oι μεταξυ τους ως τωρα μονομαχιες:
http://www.basketball-reference.com/fc/h2h...mp;p2=bryanko01
Air and King
QUOTE(Air and King @ Jan 18 2009, 15:48 ) *
Την Δευτερα Κομπι και Λεμπρον ερχονται αντημετωποι στο ματς που ολοι περημενουν να δουν μιας και προκειται για τους δυο εκ των τριων καλυτερων παιχτων του πλανητη(ο αλλος ειναι ο Γουειντ) αυτην την περιοδο.
Kαποια quotes απο τον δικο μας Εντι Τζονσον για Κομπι και Λεμπρον.

Εντι Τζονσον για Κομπι:"The closest in talent to Michael Jordan and in a lot of ways better than MJ. Dislike him if you want, but he is the perfect example of preparation when it comes to basketball. He is the smartest player in the league and makes the game look easy."

Εντι Τζονσον για Λεμπρον:"The best physical tools in the history of the game. He has the smarts of Magic Johnson, the brute strength and athleticism of George McGinnis and the speed of Ricky Green rolled into one massive body. I have said this since he has been in the league… If he continues to improve his jump shot, he will become the best ever."

Ο Στερν ειναι σιγουρο οτι κατα βαθος θα ηθελε πολυ ο τελικος να ειναι Λεικερς vs Kαβαλιερς περισσοτερο απο Λεικερς vs Σελτικς διοτι καλες οι βαριες φανελες αλλα το ΝΒΑ ζουσε και πεθαινε με τους Σταρ.Ενα Κομπι vs Λεμπρον θα τηναζε "την μπανγκα στον αερα".

Προκειται για τους δυο παιχτες που εχουν συγκρηθει περισσοτερο απο οποιονδηποτε αλλο με τον Τζορνταν.

Εχουμε και λεμε λοιπον o "be like Mike" Κομπι vs Λεν Μπαις-Οσκαρ Ρομπερτσον(βαλτε και λιγο Ελτζιν Μπειλορ) Λεμπρον.

Oι μεταξυ τους ως τωρα μονομαχιες:
http://www.basketball-reference.com/fc/h2h...mp;p2=bryanko01

Nα συμπληρωσω οτι το Κληβελαντ δεν θα εχει στην διαθεση του Ιλγκαουσκας και Γουεστ(x factor οπως εχει πει ο Λεμπρον).Φαβορι οι Λεικερς οι οποιοι εκτος του οτι εχουν χασει 5 παιχνηδια συνεχομενα απο το Κληβελαντ δεν νομιζω να χασουν και δευτερο σερι μεσα στο Λ.Α.Για να δουμε.....
captain charisma
νομιζω πως ηρθε η ωρα να δειξει ο μπραιαντ στο τζειμς ποιος ειναι ο καλυτερος παικτης αυτη τη στιγμη στο νβα....παντως πιστευω θα γινει καλο ματς.
Air and King
QUOTE(big dirk @ Jan 19 2009, 17:45 ) *
νομιζω πως ηρθε η ωρα να δειξει ο μπραιαντ στο τζειμς ποιος ειναι ο καλυτερος παικτης αυτη τη στιγμη στο νβα....παντως πιστευω θα γινει καλο ματς.

Για να δουμε......Προς το παρον δεν το εχει δειξει ουτε και περυσι.Αυτο το λεω γιατι δεν κρινεται απο δυο παιχνηδια ποιος ειναι ο καλυτερος εστω και αν ειναι μεταξυ τους,πιο πολυ παιζεται "η ιντριγκα της στιγμης".Περυσι ο Λεμπρον κερδησε και τα δυο ατομηκα και ομαδικα αλλα στο τελος ο Κομπι πηρε το MVP.
Air and King
http://blogs.rockymountainnews.com/nuggets...ts_pick_le.html

http://sports.espn.go.com/nba/columns/stor...beLeBron-090119

Γενικως σημερα η Αμερικη σημερα κινειται σε ρυθμους Κομπι vs Λεμπρον.Ελπιζω να γινει καλο παιχνηδι αν και οι Λεικερς εχουν καθαρα τον πρωτο λογο για την νικη.Λειπει ο "Ζ" Ιλγκαουσκας και ο Γουεστ σημαντικη απωλεια πολυ σημαντικη θα ελεγα.
sarounas
τζάμπα σηκώθηκα μία ώρα νωρίτερα για το ορεκτικό πριν την μεγάλη μάχη sad.gif
μα τι παρωδία είναι αυτή; Σέλτικς-Σανς 91-58 είναι το σκορ!!!!

στην κόντρα είμαι με τον ασυζητητί με τον Μπράιαντ, διακρίνω στον εαυτό μου μία φοβερή ομοιότητα όσον αφορά τα συναισθήματα μου απέναντι του, παρόμοια με εκείνη στον Τζόρνταν
στην αρχή -και μέχρι το 2006- δεν τον συμπαθούσα καθόλου, αντιθέτως τον μισούσα αλλά όσο περνούσε ο καιρός από τότε αυτό άλλαζε και τώρα πια είμαι fan του.
Έτσι ακριβώς και με τον Τζόρνταν, μέχρι τους Ολυμπιακούς του ’92 δεν τον συμπαθούσα καθόλου όντας μεγάλος αντίπαλος των Πίστονς και του Αιζάια αλλά από εκεί και πέρα υποκλινόμουν
Εκείνον που δεν συμπάθησε ποτέ –δεν ξέρω το γιατί- ήταν ο Λάρι Μπερντ, πιθανόν να οφείλεται στο ότι προτιμούσα τους Λέικερς και το λαμπερό χαμόγελο του μάτζικ cool.gif

Κόμπι λοιπόν,
όπως και να το κάνουμε ο νέος είναι ωραίος αλλά ο παλιός είναι αλλιώς wink.gif
Air and King
QUOTE(sarounas @ Jan 20 2009, 05:43 ) *
τζάμπα σηκώθηκα μία ώρα νωρίτερα για το ορεκτικό πριν την μεγάλη μάχη sad.gif
μα τι παρωδία είναι αυτή; Σέλτικς-Σανς 91-58 είναι το σκορ!!!!

στην κόντρα είμαι με τον ασυζητητί με τον Μπράιαντ, διακρίνω στον εαυτό μου μία φοβερή ομοιότητα όσον αφορά τα συναισθήματα μου απέναντι του, παρόμοια με εκείνη στον Τζόρνταν
στην αρχή -και μέχρι το 2006- δεν τον συμπαθούσα καθόλου, αντιθέτως τον μισούσα αλλά όσο περνούσε ο καιρός από τότε αυτό άλλαζε και τώρα πια είμαι fan του.
Έτσι ακριβώς και με τον Τζόρνταν, μέχρι τους Ολυμπιακούς του ’92 δεν τον συμπαθούσα καθόλου όντας μεγάλος αντίπαλος των Πίστονς και του Αιζάια αλλά από εκεί και πέρα υποκλινόμουν
Εκείνον που δεν συμπάθησε ποτέ –δεν ξέρω το γιατί- ήταν ο Λάρι Μπερντ, πιθανόν να οφείλεται στο ότι προτιμούσα τους Λέικερς και το λαμπερό χαμόγελο του μάτζικ cool.gif

Κόμπι λοιπόν,
όπως και να το κάνουμε ο νέος είναι ωραίος αλλά ο παλιός είναι αλλιώς wink.gif

Και εγω και εχουμε και δουλειες.
Το παιχνηδι μεταξυ Λεικερς-Καβς ηταν μετριο οι Λεικερς κερδησαν διοτι φανερα τουλαχηστον σε αυτο το παιχνηδι ειχαν πολυ καλυτερο supporting cast λογω της απουσιας του Ιλγκαουσκας και του Γουεστ.Οι δυο σταρ κηνηθηκαν σε μετρια επιπεδα με τον Λεμπρον να εχει 23 ποντους 9ριμπαουντ 4 ασσιστ 9/25 σουτ ο δε Κομπι 20 ποντους 12 ασσιστ! 6 ριμπαουντ με 9/22 σουτ.
Το ματς στο τελος το καθαρησε ποιος?Ο Αριζα.
Sarounas δεν μας τα λες καλα και εγω δεν ειμαι ο μεγας Φαν του Μπερντ αλλα τον συμπαθω παρα πολυ και ας ειμαι και εγω πιο πολυ Ματζικ-Φαν(και το εχω ξαναπει μπορει να ειμαι πιο πολυ Φαν του Ματζικ σε μια ομαδα μετρια θα διαλεγα τον Μπερντ γιατι ηταν και καλυτερος σκορερ και πιο ηγετης)
Τον Κομπι τον συμπαθω ειναι παιχταρας και εχω πει και πολυ για την κλαση και τα απηστευτα Skills που διαθετει(ανωτερα και απο του Τζορνταν) αλλα θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω στο Κομπι vs Λεμπρον.Ο Λεμπρον για μενα(και οχι μονο για μενα) εχει προδιαγραφες(απο το High School τις ειχε) για κορυφαιος ολων των εποχων.Τωρα απο εκει και περα γουστα ειναι αλλα εγω για τον Λεμπρον εχω τετοιες απαιτησεις to become the best ever οπως ειπε και ο Εντι Τζονσον.Οι Κομπι φανς αραγε εχουν?(οχι πως δεν ειμαι και εγω Κομπι-Φαν ισα ισα αλλα μεταξυ διαλεγω χωρις δευτερη τον ΚinG Λεμπρον)

Αυτο το ρητο ο νεος ειναι ωραιος αλλα ο παλιος ειναι αλλιως ισχυει αλλα και ο νεος θα γινει παλιος και πιο μεγαλος και τρανος wink.gif
Air and King
H αληθεια ειναι οτι στην Αμερικη το περημεναν πολυ καιρο αυτο το match-up διοτι ειναι οι δυο παιχτες που εχουν συγκρηθει περισσοτερο απο οποιονδηποτε με τον Τζορνταν και θεωρουνται οι καλυτεροι παγκωσμιος αλλα δεν εκαναν το καλυτερο παιχνηδι.Ελπιζω στο Κληβελαντ στις 8 Φεβρουαριου να δουμε καλυτερα πραγματα και απο τους δυο.Τουλαχηστων να εχει γυρησει και ο Ιλγκαουσκας.
Κριμα που συναντιουνται μονο δυο φορες στο χρονο και στους τελικους το βλεπω δυσκολο να συναντηθουν οι δυο Μεγκα Σταρ(μακαρι) αλλα κατι μου λεει οτι το Κληβελαντ θα ξεφουσκωσει ειδηκα τωρα με τις δυο ελλειψεις.
sarounas
την καλύτερή τους εμφάνιση μπορεί να μην την έκαναν αλλά η αλήθεια είναι ότι μονομαχούσαν σαν τα σκυλιά ο ένας κατά του άλλου και κατά την γνώμη μου νικητής στην μεταξύ τους κόντρα ήταν ο Μπράιαντ.

αν και ο Κόμπι δεν φαινόταν από την αρχή σε καλή κατάσταση μετά το χτύπημα που του έκανε ο Λεμπρόν στον δεξί παράμεσο του χεριού του, όταν στο δεύτερο μέρος ανέβασε την απόδοσή του και πήρε την ομάδα στις πλάτες του, κέρδισε κατά κράτος τις μάχες από τον Λεμπρόν με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίξει στους 18π. και το ματς να κριθεί αφού παρά το φοβερό come back των Καβαλίερς (από 91-73 σε 91-84) με την επιστροφή από το time out ο Αρίζα έδωσε την χαριστική βολή.

για την μεταξύ τους σύγκριση προς το παρών σίγουρα σαν καριέρες δεν συγκρίνονται, ο Κόμπι έχει σαφώς καλύτερη.
δεν ξέρω αν ο Λεμπρόν στο τέλος της καριέρας του θα μπορεί να σταθεί σε μια σύγκριση για τον κορυφαίο όλων των εποχών, κατά την γνώμη μου δεν νομίζω να τα καταφέρει γιατί αμφιβάλω αν θα κρατηθεί παραπάνω από 4-5 χρόνια στην ίδια φυσική κατάσταση στην οποία στηρίζεται σε μεγάλο μέρος το παιχνίδι του και επιπλέον πρέπει να κερδίσει και κάποια πρωταθλήματα. Τα ίδια και για τον Κόμπι, πρέπει να διατηρήσει το επίπεδό του και να φέρει επίσης νέα πρωταθλήματα στο Λος Άντζελες. Επίσης είμαι περίεργος να δω και την πορεία του Ουέιντ αν με το καλό μείνει μακριά από τραυματισμούς.
Βέβαια για να λέμε και την αλήθεια, όταν μιλάμε για τέτοιο επίπεδο παικτών μετράει κυρίως το τι θέλει να βλέπει ο καθένας, δηλαδή είναι καθαρά θέμα γούστου.

τον Λεμπρόν -που μπορεί να μην μου αρέσει ιδιαίτερα ο τρόπος που αγωνίζεται αλλά του αναγνωρίζω την πολύ μεγάλη βελτίωση του μακρινού του σουτ, πράγμα που οδηγεί σε άλλη διάσταση το παιχνίδι του- δεν νομίζω ότι κάποτε θα τον συμπαθήσω και αυτό γιατί ποτέ δεν μου άρεσαν οι παίκτες οδοστρωτήρες που επιβάλλονταν κυρίως με τις υπερφυσικές σωματικές ικανότητές τους (πχ ποτέ δεν μου άρεσε ο Σακ πάντα προτιμούσα Χακίμ, Γιούιν και Ναύαρχο. Προτιμούσα τους πιο αέρινους.)
Air and King
QUOTE(sarounas @ Jan 21 2009, 02:03 ) *
την καλύτερή τους εμφάνιση μπορεί να μην την έκαναν αλλά η αλήθεια είναι ότι μονομαχούσαν σαν τα σκυλιά ο ένας κατά του άλλου και κατά την γνώμη μου νικητής στην μεταξύ τους κόντρα ήταν ο Μπράιαντ.

αν και ο Κόμπι δεν φαινόταν από την αρχή σε καλή κατάσταση μετά το χτύπημα που του έκανε ο Λεμπρόν στον δεξί παράμεσο του χεριού του, όταν στο δεύτερο μέρος ανέβασε την απόδοσή του και πήρε την ομάδα στις πλάτες του, κέρδισε κατά κράτος τις μάχες από τον Λεμπρόν με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίξει στους 18π. και το ματς να κριθεί αφού παρά το φοβερό come back των Καβαλίερς (από 91-73 σε 91-84) με την επιστροφή από το time out ο Αρίζα έδωσε την χαριστική βολή.

για την μεταξύ τους σύγκριση προς το παρών σίγουρα σαν καριέρες δεν συγκρίνονται, ο Κόμπι έχει σαφώς καλύτερη.
δεν ξέρω αν ο Λεμπρόν στο τέλος της καριέρας του θα μπορεί να σταθεί σε μια σύγκριση για τον κορυφαίο όλων των εποχών, κατά την γνώμη μου δεν νομίζω να τα καταφέρει γιατί αμφιβάλω αν θα κρατηθεί παραπάνω από 4-5 χρόνια στην ίδια φυσική κατάσταση στην οποία στηρίζεται σε μεγάλο μέρος το παιχνίδι του και επιπλέον πρέπει να κερδίσει και κάποια πρωταθλήματα. Τα ίδια και για τον Κόμπι, πρέπει να διατηρήσει το επίπεδό του και να φέρει επίσης νέα πρωταθλήματα στο Λος Άντζελες. Επίσης είμαι περίεργος να δω και την πορεία του Ουέιντ αν με το καλό μείνει μακριά από τραυματισμούς.
Βέβαια για να λέμε και την αλήθεια, όταν μιλάμε για τέτοιο επίπεδο παικτών μετράει κυρίως το τι θέλει να βλέπει ο καθένας, δηλαδή είναι καθαρά θέμα γούστου.

τον Λεμπρόν -που μπορεί να μην μου αρέσει ιδιαίτερα ο τρόπος που αγωνίζεται αλλά του αναγνωρίζω την πολύ μεγάλη βελτίωση του μακρινού του σουτ, πράγμα που οδηγεί σε άλλη διάσταση το παιχνίδι του- δεν νομίζω ότι κάποτε θα τον συμπαθήσω και αυτό γιατί ποτέ δεν μου άρεσαν οι παίκτες οδοστρωτήρες που επιβάλλονταν κυρίως με τις υπερφυσικές σωματικές ικανότητές τους (πχ ποτέ δεν μου άρεσε ο Σακ πάντα προτιμούσα Χακίμ, Γιούιν και Ναύαρχο. Προτιμούσα τους πιο αέρινους.)

Sarounas σεβομαι την αποψη σου γουστα ειναι αλλα διαφωνω σε αρκετα απο αυτα που λες.
Καταρχας σαν καριερα εννοειται οτι του Κομπι ειναι μεγαλυτερη δεν τηθεται θεμα ο ενας ειναι 30 μισο σχεδον ο αλλος μολις εκλεισε τα 24.Λογικο ειναι.Ωστοσο 99% ο Λεμπρον θα ξεπερασει για μενα σε καριερα τον Κομπι.Ειμαι σιγουρος για αυτο!
Επισης οσο για την φυσικη κατασταση στην Αμερικη θεωρειται οτι εχει την καλυτερη σωματοδομη και ταυτοχρονα φυσικη κατασταση που εχει δει ποτε το μπασκετ ανωτερη και απο του Τζορνταν.Ψηφηστηκε κορυφαιος αθλητης μονο πισω απο ενα παιχτη του American Football.Ισα ισα πρωτη φορα ακουω απο καποιον για την φυσικη κατασταση του.Θεωρω ειδηκα απο την στιγμη που βελτιωνει συνεχως το σουτ θεωρω οτι μεχρι τα 35 του θα αγωνηζεται σε υψηλο επιπεδο με το καταπληκτικο σωμα και νευρο που εχει(συμφωνει και ολη η Αμερικη με αυτο χωρις δοση υπερβολης).
Τωρα οσο για οδοστρωτηρες κ.τ.λ ο Λεμπρον ειναι ενα 3αρι(βεβαια μπορει να παιξει τουλαχηστον 4 θεσεις) "θηριο" λογικο να επιζητα την επαφη και να κανει συχνα διυεισδησεις προς το καλαθι.Αλλα ξερει και πολυ μπασκετ.Ξερει να πασαρει καλυτερα μακραν απο τον Κομπι(δεν με νοιαζει αν εδωσε 12 ασσιστ και γενικα + 10 στα τελευταια παιχνηδια) εχει καλυτερο vision of the court και απο τον Τζορνταν δεν τηθεατι θεμα για αυτο.
Επισης ειναι φαινομενο γιατι μπορει να βαλει ακομα και "circus shot" πραγμα απηστευτο αν αναλογηστει κανεις οτι η σωματοδομη του ειναι τετοια που δεν του επιτρεπει να "λυγηζει" οπως ο Κομπι η ο Τζορνταν παρολα αυτα ειναι "Θαυμα της Φυσης".Γενικα τα Skills του ειναι λιγοτερα απο του Κομπι αλλα και αυτα που εχει ο Λεμπρον ειναι υπερβοληκα αφου μηλαμε για εναν παιχτη που εχουν συγκρηνει το σκαρι του σαν εναν "Light" Καρλ Μαλοουν.Mην τρελλαθουμε το μπασκετ δεν εχει ξαναδει τετοιον παιχτη.Ο Κομπι ειναι "be Like Mike"και οπως παραδεχτεικε αν και με το ζορι ο Φιλ Τζακσον με περισσοτερα Skills απο τον Τζορνταν αλλα δεν εχει ξεπερασει τον MJ και δυσκολα θα τα καταφερει γιατι απεχει πολυ σαν συνεπεια σε αγωνες σε πρωταθληματα και σε MVP.Ο Λεμπρον εχει δρομο.Ενα καλο ξεκηνημα θα ηταν να σηκωσει το ΜVP της κανονικης περιοδου και δεν με νοιαζει για φετος το πρωταθλημα.Ο Τζορνταν σηκωσε το πρωτο 25μισι χρονων ο Κομπι στα 30.
Ο Λεμπρον δεν μοιαζει στον Τζορνταν παιχτηκα και αυτο ειναι καλο.Βλεπει σαν διορατηκοτητα γηπεδο οπως ο Οσκαρ Ρομπερτσον,μοιαζει καταπληκτικα σα αυτο τον τομεα.Εχει κραμα Λεν Μπαιας λιγο απο Ελτζιν Μπειλορ.
Ξαναλεω για την φυσικη κατασταση ισως ο πρωτος που το ακουω.Ολοι στην Αμερικη απο τον Χιουμπι Μπραουν,τον Τζερι Γουεστ μεχρι γυμναστες και αναλυτες αυτο λενε που λεω για την φυσικη κατασταση και την σωματοδομη δεν υπαρχει ακομα και ο τελειοτερος αθλητης ο Τζορνταν θα την ζηλευε.Για τον Κομπι δεν ξερω τι λενε αυτο που λεω εγω για τον Λεμπρον και αυτο που λενε αρκετοι στην Αμερικη αν δεν γινει ο κορυφαιος ολων των εποχων θα εχει αποτυχει.Δεν καταλαβα ο Τζορνταν οταν μπηκε στο ΝΒΑ κανεις δεν περημενε οτι θα γινοταν ο κατα πολλους best ever αλλα εγινε.Tον Λεμπρον απο το High School τον κυνηγαγε αυτο το hype και τα εχει καταφερει perfect μεχρι στιγμης.Αυτα προς το παρων Sarounas μου αρεσει να διαφωνουμε εχει πλακα.Λεμπρον is the KinG.

Υ.Γ Ο Σακ ειναι ο οδοστρωτηρας και οχι τοσο χαρησματικος αλλα γαι μενα τους εχει ξεπερασει αυτους που προανεφερες. wink.gif
sarounas
QUOTE(Air and King @ Jan 21 2009, 08:02 ) *
Sarounas μου αρεσει να διαφωνουμε εχει πλακα

όχι ρε συ, τι πλάκα…
ίσα ίσα εγώ το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον rolleyes.gif
βλέπεις μ’ αρέσει να επικοινωνώ με όσους γράφουν με επιχειρήματα 77.gif και όχι με παρόλες

από ελαφρά σχολιάκια τον τελευταίο χρόνο στο φόρουμ έχουμε να φάνε και οι κότες.
για να καταλάβεις, πέρσι στους τελικούς BOS-LAL δεν πολυέμπαινα στο τόπικ γιατί μου χαλούσαν την διάθεση ξεροκέφαλες απόψεις που θεοποιούσαν το παρελθόν και μηδένιζαν το παρών ή και το αντίθετο αφού ήθελα να γράψω κάτι και τα παρατούσα τραβώντας τα μαλλιά μου με το επίπεδο της κουβέντας


πάμε λοιπόν
αλίμονο, σε καμιά περίπτωση δεν αναφέρω κάτι αρνητικό για την φυσική του κατάσταση, συμφωνώ ότι τέτοιο πράγμα δεν έχουμε ξαναδεί στον χώρο του μπάσκετ, εικασίες κάνω ότι με τον τρόπο που αγωνίζεται θεωρώ απίθανο να μην «σκάσει». άνθρωπος είναι, δεν είναι ρομπότ… και το ξύλο που τρώει καθώς και οι κραδασμοί που απορροφούν τα οστά του από τις συχνές πτήσεις του είναι απερίγραπτα.
δεν τα καταλαβαίνω αυτά τα πράγματα blink.gif
πρέπει να του μάθει κάποιος τι εστί οικονομία δυνάμεων. Εδώ ο Γκάλης που θεωρούνταν υπεραθλητής για το ύψος του, από τα μέσα της δεκαετίας του 80 κιόλας είχε σταματήσει συνειδητά να καρφώνει!!!!! διότι με το ύψος που είχε αυτό απαιτεί επιπλέον ενέργεια και ήθελε να έχει μία καλή διάρκεια η καριέρα του, αυτά υποτίθεται θεωρούνται αυτονόητα πράγματα. Δυστυχώς ο Λεμπρόν παίζει σε κάθε ματς στα όρια του και όλο αυτό είναι αδύνατο να μην αγγίξει σε βάθος χρόνου το κορμί του. Δεν χρειάζεται να είσαι και κανένας επιστήμονας στην φυσιολογία και την ανατομία για το καταλάβεις. Το αρμέγουν στην κυριολεξία το παλικάρι, αφήνοντάς τον να παίζει έτσι…

Όπως επίσης, περί προβλέψεων είναι και η κουβέντα για την προοπτική που έχει να γίνει ο κορυφαίος στην ιστορία.
Τον Κόμπι στο τέλος της καριέρας του μάλλον θα τον έχει περάσει αλλά να υπερβεί παίκτες όπως ο Τζαμπάρ, ο Ράσελ και κυρίως Τζόρνταν και Τσάμπερλεν θεωρώ ότι είναι φοβερά δύσκολο διότι θα πρέπει άμεσα να γίνει αναμφισβήτητα ο απόλυτος κυρίαρχος του NBA δίχως καμία αμφιβολία.
για τα προσόντα του, κάποιες ιδιαίτερες ικανότητες (οποιεσδήποτε) και προοπτική να γίνουν κορυφαίοι όλοι οι πάρα πολύ μεγάλοι παίκτες έχουν, το θέμα είναι τι τελικά καταφέρνουν να πετύχουν στην καριέρα τους.
Σχεδόν ότι λέγαν για τον Λεμπρόν –σαν θαύμα της φύσης-, θα θυμάσαι ότι τα έλεγαν και για τον Σάκαρο στις αρχές των 90s. Τεράστιος ο Σακίλ, με τεράστια καριέρα αλλά όχι ότι θα τον κρίνουμε ως αποτυχημένο επειδή έπεσε πάνω στον Τζόρνταν και δεν μπόρεσε να γίνει ο κορυφαίος στην ιστορία.
Έτσι και για τον Λεμπρόν, δεν υπάρχει περίπτωση ο άνθρωπος να κάνει μία τεράστια καριέρα αλλά χωρίς πρωταθλήματα και να τον κρίνω –ως μία αποτυχία- επειδή υπήρχαν και άλλα «βουνά» τα οποία δεν μπόρεσε να ξεπεράσει και τον εμπόδισαν στο να δικαιώσει τις προβλέψεις των "σοφών".
Ήμαρτον δηλαδή, τί είναι ο κορυφαίος της ιστορίας (κάποιος τυχαίος; ) για να κριθεί ως μία αποτυχία κάποιος που δεν κατάφερε να τον περάσει….


ακόμη, θέλω να πω ότι το σωστό είναι τα κατορθώματά τους να μην μετράνε ανάλογα με την ηλικία αλλά με τα χρόνια παρουσίας στο πρωτάθλημα. wink.gif
πχ σε μία υποθετική σύγκριση με τον πιο πρόσφατο και κοντινό του σε θέση στο μέσα στο γήπεδο (από αυτούς τους μεγάλους αστέρες του παρελθόντος) MJ για τον οποίο, η άτιτλη πρώτη 6ετία αποτελεί κάτι σαν μελανό σημείο στην σχεδόν τέλεια καριέρα του, ο Λεμπρόν έχει μείνει ήδη πίσω.
μιας και
παρά το γεγονός ότι ο Λεμπρόν θεωρείτε από τους πιο all-around (ασυναγώνιστος στο fantasy) παίκτες στην ιστορία της στατιστικής (ριμπάουντ, ασίστ, κλεψίματα και τάπες) ο MJ στο ίδιο διάστημα είχε αν όχι καλύτερα τουλάχιστον παρόμοια στατιστικά, επίσης αν συμπεριλάβουμε ότι κάθε χρονιά στο πρωτάθλημα έβγαινε χαλαρά 1ος σκόρερ και ότι ήταν πάντα από τους κορυφαίους αμυντικούς έχοντας ήδη ψηφιστεί και κορυφαίος αμυντικός παίκτης στην λίγκα, σίγουρα αφήνει αρκετά πίσω τον Λεμπρόν.
και κακά τα ψέματα, αυτά ήταν το εύκολο κομμάτι που έπρεπε να έχει υπερβεί ο Λεμπρόν μιας και αυτό που ακολούθησε έπειτα ήταν η απόλυτη αναγνώριση με 6 πρωταθλήματα σε 6μιση χρόνια με αυτόν να είναι ο απόλυτος ηγέτης της δυναστείας των Bulls (νομίζω ότι συμφωνείς στο ότι η κακή παρένθεση στο τέλος της καριέρας του για λόγους marketing στους Ουίζαρντς δεν πρέπει να συμπεριληφθεί).
Δηλαδή κατά την γνώμη μου ο Λεμπρόν πρέπει να ξεπεράσει πράγματα που προς το παρόν φαίνονται απλησίαστα, άσε που θεωρώ μάλλον κορυφαίο τον Τσάμπερλεν.
πάντως και εγώ πιστεύω ότι ο Λεμπρόν είναι σίγουρα σε καλό δρόμο και θα καταφέρει να ανήκει στο τέλος της καριέρας του στους 10-15 κορυφαίους ενώ για τον Κόμπι δεν είμαι τόσο σίγουρος. Δεν μένει παρά να δούμε την συνέχεια


Τώρα για αυτό με τις ασίστ, ίσως να υποτιμάς λίγο τον Κόμπι που είναι και αυτός ικανότατος και υπερτιμάς τον Λεμπρόν (εντάξει είναι πολύ καλός αλλά δεν είναι δα και ο Κιντ). Νομίζω ότι είναι και οι δύο σε παρόμοιο επίπεδο, απλά ο Λεμπρόν έχει πολύ καλή «λέιζερ» από την περιφέρεια όμως ο Κόμπι πλεονεκτεί στον αέρα.
για τα άλλα, θέλω να πω ότι δεν τρελαίνομαι για το στιλ του Λεμπρόν γιατί επιβάλετε κυρίως με την απίστευτη δύναμή του ενώ οι άλλοι δύο Κόμπι, MJ με την τεχνική τους (είναι αυτό που λέω για το τί αρέσει στον καθένα να βλέπει)


Για τους οδοστρωτήρες και παίκτες τύπου Σάκ (παρεμπιπτόντως Ρόμπινσον και Γιούιν τους έχει ξεπεράσει σίγουρα αλλά τον βάζω πάνω-κάτω σε ίδιο επίπεδο με Χακίμ και σίγουρα προτιμώ τον Αφρικάνο σαν στιλ) δεν τους συμπάθησα ποτέ γιατί μου θυμίζουν τους κακούς των ταινιών που βλέπαμε πιτσιρικάδες tongue.gif
δηλαδή,
υπερφυσικοί γίγαντες που μοιάζουν ανίκητοι αλλά έρχονται οι καλοί ήρωες και τους κερδίζουν με την πονηριά τους. Γι’ αυτό προτιμώ και τους κοντούς πχ (Γκάλης, Αιζάια κλπ) wav.gif


















sacarame
Θα μου επιτρέψετε να μπω στην πολύ ωραία κουβέντα που ανοίγετε....?Περιμένω....Περιμένω...Περιμένω....Δεν βλέπω να αντιδράει κανείς οπότε μπαίνω... smiley.gif


Λοιπόν συμφωνώ εν μέρει και με τους δυο σας...Και θα προσπαθήσω να εξηγήσω το γιατί...

Από τη μια,συμφωνώ με τον φίλο Air&King,καθώς ο Λεμπρόν είναι πραγματικά υπερφυσικός σε αυτά που κάνει...Υπάρχουν φορές που πραγματικά τον χαζεύω...Απίστευτη σωματοδομή,τρομερά αθλητικά προσόντα και δύναμη...Πραγματικά σε αρκετές φάσεις πέφτουν πάνω του 2 και 3 παίκτες,και όχι μόνο μένει όρθιος αλλά πετυχαίνει και γκολ-φάουλ...
Και όπως σωστά προαναφέρατε,το παιδί αυτό παίζει συνεχώς στο μάξιμουμ πράγμα που από μόνο του είναι εντυπωσιακό...Και πραγματικά δείχνει ότι θα μπορέσει να διατηρηθεί και να παίζει σε αυτό το επίπεδο για πολλά χρόνια ακόμα...Τώρα για τα τεχνικά του χαρακτηριστικά τα έχετε ήδη προαναφέρει,-τα έχουμε ξανασυζητήσει ειδικά με τον φίλο Α&Κ- και δεν θα τα ξανααναφέρω..

Από την άλλη πιστεύω ότι η άποψη του sarounas έχει λογική και θα προσπαθήσω να θέσω μια παράμετρο πάνω σε αυτή και θα περιμένω τα σχόλιά σας...
Η παράμετρος είναι η εξής:Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο έχω αρχίσει να ''χαλιέμαι'' κάπως με τον Κόμπι..Ο λόγος που αρχίζει να με ενοχλεί ο τρόπος παιχνιδιού του είναι ότι έχει αρχίσει να τραβιέται όλο και περισσότερο μακριά από το καλάθι..Δηλαδή η συντριπτική πλειοψηφία των προσπαθειών του είναι σουτάκια και μάλιστα από τα 5,5-6 μέτρα και πίσω...Οι διεισδύσεις του έχουν περιοριστεί αρκετά και ακόμα περισσότερο οι προσπάθειες του για εντυπωσιακά καρφώματα..Παλιότερα ο Κόμπι έμπαινε στη ρακέτα με ντράιβ και δεν έπαιρνε χαμπάρι όποιος και αν ήτανε μπροστά του...Και νομίζω αυτές του οι ικανότητες του έδωσαν το προσωνύμιο ''be like Mike''(μαζί με άλλα πολλά προσόντα του βέβαια)..Αν ήταν απλά ένας τρομερός σουτέρ θα τον είχαν συγκρίνει με κάποιον άλλο(με τον Ρέτζι Μίλλερ ίσως)...Και είναι μόλις 30 χρόνων

Σκεπτόμενος λοιπόν γιατί συμβαίνει αυτό,και συνυπολογίζοντας το με αυτά που είπε ο sarounas, λέω μήπως ο Κόμπι εσκεμμένα ''τραβιέται'' (είτε από μόνος του είτε και σε συζήτηση με γιατρούς ) όλο και περισσότερο προς τα έξω προκειμένου να μην επιβαρύνει περισσότερο το σώμα του και τα οστά του....Κι αυτό για να μην έχει κάποιο σοβαρό τραυματισμό που θα απειλήσει την καριέρα του...Οπότε αν όντως ισχύει αυτό,ίσως να γίνει και με τον Λεμπρόν κάτι παρόμοιο όταν φτάσει σε ανάλογη ηλικία για να μην ''κλατάρει'' ο οργανισμός του..

Βέβαια ίσως να κάνω λάθος σε αυτή μου την εκτίμηση,αν και έχω δει αρκετά τον Κόμπι και πιστεύω θα το έχετε παρατηρήσει και εσείς...Σε κάθε περίπτωση περιμένω τα σχόλιά σας..
Air and King
Kαταρχας και εγω βρησκω ενδιαφερον τις κουβεντες με ανθρωπους που εχουν γνωσεις και ενδιαφερον απο το μακρυνο παρελθον μεχρι το σημερα και που σεβονται παιχτες ειτε παιζαν την δεκαετια του 50 ειτε στο σημερα.Greats υπηρχαν υπαρχουν και θα υπαρχουν αλλα στην Ελλαδα η πλειοψηφια ξερει τρεις λεξεις.Ματζικ,Μπερντ,Τζορνταν(με πρωτους και καλυτερους τους δημοσιογραφους στην Ελλαδα που το 99% αγνοει οτι υπηρχε μπασκετ στην Αμερικη και πριν τα 80ς).

Παμε τωρα σιγα σιγα να τα παρουμε ενα ενα.
Ο Γκαλης ηταν σαφως υπεραθλητης αλλα και παλι μηλαμε για τελειως διαφορετικα σωματα(δεν υπαρχει παρομοιωση οσο καλος ηταν ο Γκαλης εδω δεν υφησταται σιγα σιγα με τον τελειοτερο αθλητη τον Μαικλ Τζορνταν).Το Λεμπρον τον εχουν αποκαλεσει εξωγιηνο.Καποιοι σκεφτοντουσαν οτι το παιδι παιρνει "φαρμακο" αναβολικα δεν εξειγηται αλλιως η ενεργεια που βγαζει.Αν γινοταν αυτο με τον τροπο που παιζει θα ειχε παθει η ανακοπη,ειναι σιγουρο αυτο.Απο την αλλη εχω πει για "μεγαλοκαρδια" τα αναβολικα δεν χωρανε στο μπασκετ οσοι και αν το πηστευουν αυτο τα βοηθηματα και τα συμπληρωματα ναι αναβολικα οχι.Ειναι κατι που το εχω ψαξει αρκετα οσο αφορα το ΝΒΑ και θεωρω οτι δεν απεχει πολυ η αληθεια απο αυτα που πηστευω.Συμπληρωματα,βοηθηματα η και "αλητειες" Μαριχουανα,κοκαινη ναι αλλα τα αναβολικα βλαπτουν την καρδια οσο εξελειγμενα και να ειναι η καρδια οταν ρολαρει σε υψηλες ταχυτητες θα σκασει με τα anabolics.( offtopic.gif λιγο εδω παρασυρθηκα)


Η συγκρηση για τον κορυφαιο ever παντα εχει να κανει με εικασιες αλλα και με το τι προδιαγραφες εχει ο καθενας.
Κατευθειαν βγαζω απο την διεκδηκηση της πρωτης θεσης ολων των εποχων τον Μπιλ Ρασσελ ο οποιος ειναι στο τοπ-10 αλλα για νουμερο 1 με τιποτα οχι 11,αλλα 20 πρωταθληματα να ειχε παρει.Ποτε δεν ηταν μεσα στο γηπεδο παιχτηκα ουτε Τζαμπαρ ουτε Τσαμπερλαιν.Αμυντικος εξαιρετικος αλλα ως εκει.Τζαμπαρ(και αυτος μπορει να θεωρηθει κατα την αποψη μου κορυφαιος ολων των εποχων),Τσαμπερλαιν και Τζορνταν ασφαλως διεκδηκουν το νουμερο #1 ολων των εποχων με το τελευταιο να εχει το νεκταρ των προτημησεων παγκοσμιως βοηθουμενος εκτος απο την αξια του και απο τα μιντια κατι που χανει ο Τζαμπαρ και ακομα πολυ περισσοτερο ο Τσαμπερλαιν.
Για τις προδιαγραφες που μηλαμε για κορυφαιο ever ο Τζορνταν δεν τις ειχε πητσηρικας σε αντιθεση με Τσαμπερλαιν(αν τις ειχε λεει,δεν εχει ξαναδει κανεις τετοιον ρουκι),Τζαμπαρ και Ματζικ(επισης θα κερδηζε ψηφους για τον κορυφαιο ever αν και αν εξαιρεσεις τους τελικους με τους Σιξερς και το επικο παιχνηδι ως Αντι-Τζαμπαρ δεν δοκημαστηκε πολυ σαν ο απολυτος ηγετης των Λεικερς μιας και ειχε παντα καλους συμπαιχτες σε αντιθεση με τον Τζορνταν και τον Τσαμπαρλαιν και ακομα περισσοτερο με τον Λεμπρον).
Παμε τωρα στην συκρηση με τον Τζορνταν στην πρωτη εξαετια.Δεν με πολυνοιαζει αν ο Τζορνταν εβγαινε πρωτος σκορερ μιας και εκτος του οτι ο Λεμπρον δεν απεχει πολυ σαν μεγαλος σκορερ κανει πιο πολλες δουλειες στο γηπεδο και στα 24 του εχει σχεδον τελειοποιησει την αμυνα του κατι που θα φανει και στο τελος της χρονιας οταν και κατα 99% θα επηλεγει στη πρωτη καλυτερη αμυντικη 5αδα.Ο ΜJ τοτε αρχησε και αυτος να τελειποιει την αμυνα του και βεβαια θεωρω οτι δεν αξηζε το βραβειο του καλυτερου αμυντικου το 1988 μιας και ηταν απο τους κορυφαιους αλλα οχι οκορυφαιος αμυντικος του πρωταθληματος.(νομιζω εχω ξανα αναφερθει για αυτο).
Επισης ο MJ ειχε καλυτερους συμπαιχτες και πριν το 91 απο οτι εχει ακομα και τωρα ο Λεμπρον.Μεχρι και ο γερο Αλτις Γκιλμορ(Μεγαλος παιχτης κυριως του ΑΒΑ) ειχε "κανει" διπλα στον Τζορνταν για μια χρονια ακομα ακομα και ο Iceman Τζορτ Γκερβιν που στις προπονησεις "μαθαινε" του αγουρου τοτε MJ να σουταρει.Παρολα αυτα επεφτε πανω στους Σελτικς και στους Πιστονς.Ειδηκα στα πλευοφ του 1990 ο Τζορνταν κατακρηθηκε μετα τον αποκλεισμο απο τα bad boys γιατι ενω επαιζε καλα αυτος και με καλο suporting cast οι ομαδα αποκλειστηκε στα 7 παιχνηδια.
Ο Λεμπρον με χειροτερους συμπαιχτες στα 21μισο το 2006 εκανε φοβερα πλευοφ(τα καλυτερα μεχρι στιγμης οσο και να φαινεται παραξενο για μενα που εχει κανει) χαρηζοντας μια φοβερη σειρα στο κοινο με τον Αρινας και το επικο πεμπτο παιχνηδι 45 αυτος 44 ο Αρινας(στο τριτο ματς το ξερω οτι εκανε βηματα στο τελευταιο του σουτ αλλα ετσι ειναι οι σταρ παντα ειχαν αβαντες) και στην συνεχεια εφτασε στα 7 παιχνηδια τους ανικητους τοτε στην θεωρια Πιστονς μια πολυ καλυτερη ομαδα για να υποκειψει στο 7ομο παιχνηδι.
Το 2007 απεκλεισε τους Πιστονς με το επικο και περασμενο ηδη σε περιοπτη θεση στην ιστορια 50 παιχνηδι αλλα στους τελικους(οι χειροτεροι που εχω δει) δεν ηταν καλος ηταν κακος σε αποδοση καλυτερα να μην ειχε παει αν και στα 22 του βρεθηκε στους ο MJ στα 28 και το οτι μπηκε στα 21 αυτος στο ΝΒΑ και ο Λεμπρον 18μισο δεν μπορει να χαρακτηρηστει σαν δηκαιολογια γιατι επαναλαμβανω ο Τζορνταν παντα ειχε καλυτερους συμπαιχτες.
Τελος περυσι καθαρησε τους Γουιχαρντς και τον "βλασφημο" Στηβενσον χωρις Αρινας οκ αλλα και παλι θεωρω οτι θα περναγε το Κληβελαντ και πατρα τις κακες του εμφανησεις με τους Σελτικς στα τελευταια παιχνηδια 6 και 7 εκανε την διαφορα και μαληστα στο 7ομο και επικο στην μονομαχια με τον Πιρς παραλιγο να ρηξει στο καναβατσο ολη την Βοστωνη μαζι με τους Future Hall of Famer Γκαρνετ,Πιρς,Αλλεν.Ενας δημοσιογραφος μαληστα της Βοστωνης ειχε πει οτι τρομαξε πιο πολυ απο το 86 και και τα συο πρωτα μεγαλα παιχνηδια που εκανε ο Τζορνταν απεναντι στους "Κελτες" κυριως γιατι επεσαν πιο πολυ κορμια και ο Λεμπρον αντημετωπηστηκε απο πολυ σκληροτερες αμυνες.

Για τον Τσαμπερλαιν που ειναι "Κολοσσος" δεν συζητιεται αυτο οι αρηθμοι του στο prime του ειναι αφταστοι και για τον Τζορνταν ισχυε αυτο ασχετα αν ειχε μεγαλυτερη διαρκεια(λογικο λογω υψους,θεσης και λιγοτερου ταλαιπωρημενου σωματος) ο ισοσκελησμος λεγεται πρωταθληματα και ατομικοι τιτλοι(ΜVP) μονο ετσι ξεπερνιεται ο Γουιλτ(ετσι τον ισοσκελησε και ο Τζαμπαρ) και ο Λεμπρον με το MVP φετος η του χρονου θα κανει μια καλη αρχη και με ενα πρωταθλημα στα επομενα δυο χρονια).
Τωρα οσον αφορα την πασα επημενω ειναι μεγαλη διαφορα στο πως βλεπει γηπεδο ο ενας και πως ο αλλος.Οσον αφοα το "δεν ειναι δα Κιντ" ακου αυτο (ασχετα αν και εγω διαφωνω)"He has the best vision of anyone in the league."
-Hall of Famer Hubie Brown on Lebron James
Ξερει μπασκετ ο Λεμπρον δεν μπορει να το αμφησβητησει κανεις αυτο.Δεν εχει την χαρη του Τζορνταν και του Μπραιντ αλλα θεωρω οτι εχει στο overall περισσοτερα πολεμοφοδια και απο τους δυο.Οσο για χαρησμα δεν σε παω μακρια δες μονο τις φασεις με το Μεμφις και δες πως μπορει να τριμλπαρει πριν το αναποδο καρφωμα ενας Light Καρλ Μαλλουον.Αν αυτο δεν ειναι Φαινομενο σηκωνω τα χερια ψηλα.Για μενα ειναι.
http://www.youtube.com/watch?v=byF56rtsbjY

Εχω δει πολλους απο την ιστορια.Το τελειοτερο που εχουν δει τα ματια μου ειναι ο Λεμπρον.Το εχω ξαναπει ειμαι ενας απο αυτους(στην Αμερικη υπαρχουν πολλοι που το πηστευουν αυτο ακομα και στο Σικαγο που μεγαλουργησε ο Τζορνταν) που πηστευω οτι θα γινει ο κορυφαιος ολων των εποχων.Το πηστευω ακαραταντα........Κουραστηκα....θα συνεχησουμε


Υ.Γ Sacarame τα εχουμε ξαναπει εμεις.Για τον Κομπι και το σουτ αιτο ελεγα σε ενα Αμερηκανο αντι για "νεος Τζορνταν" θα γινει "Νεος Ρετζι Μιλλερ" οπως το παει.
hagi
Και οι δύο είναι εξαιρετικοί παίχτες.Νομίζω όμως ότι αν έπρεπε να διαλέξω θα έπερνα τον Κόμπε γιατί θεωρώ ότι είναι πιο ολοκληρωμένος παίχτης.
captain charisma
στο σημειο που λες οτι ο τζορνταν πηγε πρωτη φορα τελικους στα 28 ενω ο τζειμς στα 22,να θυμισω οτι ο μπραιαντ πηγε αυτος στους τελικους στα 21 του και πηρε το πρωταθλημα...(οκ σαν νουμερο 2 αλλα εκανε πολυ καλη σειρα με την ιντιανα, ποιος δεν θυμαται το 4 παιχνιδι της σειρας που με ενα ποδι πηρε το ματς)
Air and King
QUOTE(big dirk @ Jan 22 2009, 17:33 ) *
στο σημειο που λες οτι ο τζορνταν πηγε πρωτη φορα τελικους στα 28 ενω ο τζειμς στα 22,να θυμισω οτι ο μπραιαντ πηγε αυτος στους τελικους στα 21 του και πηρε το πρωταθλημα...(οκ σαν νουμερο 2 αλλα εκανε πολυ καλη σειρα με την ιντιανα, ποιος δεν θυμαται το 4 παιχνιδι της σειρας που με ενα ποδι πηρε το ματς)

Aσφαλως και ειναι σωστο αυτο που λες.Αλλα με Σακιλ στο Prime του.Ο Λεμπρον ειχε Σακιλ στο Prime του?Ο Τζορνταν στα 28 ειχε εναν Πιππεν να τον βοηθησει.Ο Λεμπρον ειχε?Γενικως υπαρχουν αντεπειχηρηματα αλλα τα πρωταθληματα γραφουν ασφαλως και δεν αλλαζονται με τιποτα τα δαχτυλιδια!Ο Κομπι αντημετωπηστηκε χωρις βοηθειες με την Ιντιανα ,λογικο αφου υπηρχε ο Σακιλ.Ο Τζορνταν ουδε ποτε αντημετωπησε σκληρες αμυνες στους Τελικους αλλα κυριως πριν απο αυτους(Πιστονς,Νικς).Το Σαν Αντονιο επαιξε υποδειγματικα αμυνα με παμπολλες βοηθειες πανω στον Λεμπρον και τον εξουδετερωσε.
Small Forward
Αυτή την στιγμή ο Κόμπε.
Όταν ο Λεμπρον αποκτήσει τις ανάλογες παραστάσεις ΛεΜπρόν.
Κάπως έτσι νομίζω ότι πάει...
Air and King
Σημερα η δευτερη και τελευταια φορα για φετος Κομπι vs Λεμπρον.Μονο στους τελικους ειναι εφηκτο να ξανασυναντηθουν φετος.Ο Μαρκ Τζακσον παλιος πλευμεικερ και αναλυτης εχει την εξης αποψη:
http://sports.espn.go.com/nba/dailydime?page=dime-090208
Air and King
QUOTE(Air and King @ Feb 8 2009, 21:26 ) *
Σημερα η δευτερη και τελευταια φορα για φετος Κομπι vs Λεμπρον.Μονο στους τελικους ειναι εφηκτο να ξανασυναντηθουν φετος.Ο Μαρκ Τζακσον παλιος πλευμεικερ και αναλυτης εχει την εξης αποψη:
http://sports.espn.go.com/nba/dailydime?page=dime-090208

Ηθελα να ξερα αυτη την μανια που εχουν να λενε μερικοι αναλυτες οτι ο Λεμπρον ειναι mix Τζορνταν και Ματζικ που το εχουν δει αυτο?Το εχω ξαναπει ο Λεμπρον ειναι καθαρα απογονος του Μπαιας (με καλυτερη πασα και βεβαια χειροτερο σουτ) και Οσκαρ Ρομπερτσον με λιγο απο Ελτζιν Μπειλορ.Και επιτελους πριν λιγες μερες (να αγιασει ο ανθρωπος)ακουσα τον παλιο "Θρυλο" των Νικς τον Γουολτ "Clyde" Φρειζερ να επηβεβαιωνει αυτα που λεω.
Το εχω ακουσει πολλες φορες και διαφωνω.Ουτε με τον Ματζικ μοιαζει ο Λεμπρον ουτε με τον Τζορνταν.
The Warlus
QUOTE(Air and King @ Feb 8 2009, 21:46 ) *
Ηθελα να ξερα αυτη την μανια που εχουν να λενε μερικοι αναλυτες οτι ο Λεμπρον ειναι mix Τζορνταν και Ματζικ που το εχουν δει αυτο?Το εχω ξαναπει ο Λεμπρον ειναι καθαρα απογονος του Μπαιας (με καλυτερη πασα και βεβαια χειροτερο σουτ) και Οσκαρ Ρομπερτσον με λιγο απο Ελτζιν Μπειλορ.Και επιτελους πριν λιγες μερες (να αγιασει ο ανθρωπος)ακουσα τον παλιο "Θρυλο" των Νικς τον Γουολτ "Clyde" Φρειζερ να επηβεβαιωνει αυτα που λεω.
Το εχω ακουσει πολλες φορες και διαφωνω.Ουτε με τον Ματζικ μοιαζει ο Λεμπρον ουτε με τον Τζορνταν.


Φίλε θα συμφωνήσω μαζί σου,απολύτως.Καλός ή κακώς όμως οι Αμερικανοί επιδίδονται σε τέτοιου είδους συγκρίσεις χρόνια τώρα.Και από την στιγμή που ο Kobe και ο James είναι ότι το καλύτερο έχει το NBA από πλευράς παιχτών,η σύγκριση είναι αναπόφευκτη...Δεν ξέρω αλλά ίσως να θέλουν να βγάλουν το τέλειο παίκτη,παίρνοντας το καλύτερο και έναν από τους καλύτερους παίκτες που έπαιξαν ποτέ,και προσπαθούν να αποδώσουν τα χαρακτηριστικά τους σε έναν παίκτη...
Air and King
QUOTE(J-Kas34 @ Feb 8 2009, 22:27 ) *
Φίλε θα συμφωνήσω μαζί σου,απολύτως.Καλός ή κακώς όμως οι Αμερικανοί επιδίδονται σε τέτοιου είδους συγκρίσεις χρόνια τώρα.Και από την στιγμή που ο Kobe και ο James είναι ότι το καλύτερο έχει το NBA από πλευράς παιχτών,η σύγκριση είναι αναπόφευκτη...Δεν ξέρω αλλά ίσως να θέλουν να βγάλουν το τέλειο παίκτη,παίρνοντας το καλύτερο και έναν από τους καλύτερους παίκτες που έπαιξαν ποτέ,και προσπαθούν να αποδώσουν τα χαρακτηριστικά τους σε έναν παίκτη...

Δεν ειναι κακο αυτο αλλα πρεπει να μοιαζουν.Ο Μπαιας ηταν καλυτερος στο κολλεγιο απο τον Τζορνταν και ο Οσκαρ Ρομπερτσον θεωρειται ενας απο τους 10 καλυτερους παιχτες ολων των εποχων(για καποιους εστω και για λιγους ο κορυφαιος ολων των εποχων).Ο Λεμπρον εχει τα φοντα να ξεπερασει τον Τζορνταν η οποιονδηποτε αλλον.Αλλα δεν ειναι κραμα για μενα Ματζικ-Τζορνταν αλλα Μπαιας-Ρομπερτσον-(Μπειλορ).Δεν με νοιαζει που δεν μοιαζει με τον Τζορνταν και τον Ματζικ.
The Warlus
QUOTE(Air and King @ Feb 8 2009, 22:58 ) *
Δεν ειναι κακο αυτο αλλα πρεπει να μοιαζουν.Ο Μπαιας ηταν καλυτερος στο κολλεγιο απο τον Τζορνταν και ο Οσκαρ Ρομπερτσον θεωρειται ενας απο τους 10 καλυτερους παιχτες ολων των εποχων(για καποιους εστω και για λιγους ο κορυφαιος ολων των εποχων).Ο Λεμπρον εχει τα φοντα να ξεπερασει τον Τζορνταν η οποιονδηποτε αλλον.Αλλα δεν ειναι κραμα για μενα Ματζικ-Τζορνταν αλλα Μπαιας-Ρομπερτσον-(Μπειλορ).Δεν με νοιαζει που δεν μοιαζει με τον Τζορνταν και τον Ματζικ.


Nαι καταλαβαίνω τι εννοείς,και συμφωνώ.Απλά σου αναφέρω τον τρόπο με τον οποίον οι Αμερικανοί κάνουν τις συγκρίσεις...Και τέτοιου είδους έχουν κάνει πάρα πολλές...
Air and King
Στον αποηχο του All Star καποιοι παιχτες απαντησαν στο Κομπι vs Λεμπρον............
http://blogs.hoopshype.com/blogs/sierra/20...-get-me-lebron/
giannis23
LeBron φυσικά ! Το κατέχει το άθλημα !
мя лiTнoидS
QUOTE(Kobe_Bryant_60_Points_VS_Celtics @ Jan 1 2008, 17:30 ) *
ΚΟΒΕ για παντα (τι να του κανει τωρα ο ΛεΒρον????) smiley.gif


αποψεις δικιες σας biggrin.gif
chris paul
Πάντως είναι γεγονός ότι ο Lebron ότι έχει κάνει τοσα χρόνια το έκανε ολομόναχος ,ενώ ο kobe είχε πριν μερικά χρόνια δίπλα του τον shaq και τώρα τον gasol...Όσο δεν είχε έναν παίχτη κλάσης δίπλα του δεν έκαναν τίποτα οι Lakers...Ατομικά ο Λεμπρον ειναι πιο γυμνασμενος αλλά ο κομπε οντως εχει καλυτερο σουτ και παιζει καλυτερη αμυνα..Εγω δεν μπορω να καταληξω καπου...
chris aris
Αν και ειμαι φανατικος Lebron,o Κobe ειναι πιο ολοκληρωμενος αλλα ο πρωτος ειναι μονο 24..
Air and King
Η σημαντικοτερη διαφορα ασχετα με το ποιος ειναι καλυτερος αυτη την στιγμη(ο ΛεΜπρον εκανε τα καλυτερα Πλειοφ ατομικα ισως της Ιστοριας) ειναι σε βαθος χρονου!
Ο ΛεΜπρον εχει μεγαλυτερα φοντα για να γινει ο κορυφαιος παιχτης στην Ιστορια του μπασκετ.Το ποσο καλος ειναι οταν ακομα ουσιαστηκα δεν εχει φτασει στο prime του δειχνει αυτο που λεω.
Επισης αν επρεπε να διαλεξω σε ενα υποτειθεμενο ντραφτ τον ΛεΜπρον η τον Κομπι θα διαλεγα τον Βασιλια χωρις 2η σκεψη.Οπως και εναντι του Τζορνταν θα διαλεγα τον ΛεΜπρον.
Εχοντας δει πολλους παιχτες απο την Ιστορια του ΝΒΑ θα το ξαναπω.Ο ΛεΜπρον παει για κορυφαιος ολων των εποχων ηδη απο τα 24 του εχει στειλει το μυνημα αυτο προς ολους ειτε τους αρεσει ειτε δεν τους αρεσει σαν παιχτης!
Δεν ειναι τυχαιο επισης οτι οι περισσοτεροι Θρυλοι,αναλυτες,παλιοι παιχτες σε καθε αναφορα που γινεται μεταξυ Κομπι και ΛεΜπρον ακομα και αν υποστηριζουν καποιοι απο αυτους οτι ο Κομπι ειναι ο καλυτερος αυτη την στιγμη (που δεν ειναι με αυτα που κανει ο ΛεΜπρον) θεωρουν οτι ο ΛεΜπρον εχει τα φοντα να γινει ο κορυφαιος ever ενω για τον Κομπι δεν το λεει κανεις αυτο!
koutsou10
με αφορμη διαφορα που γραφονται σε ενα αλλο τοπικ(mvp) θα ηθελα να πω στουσ φιλουσ που γραφουν διαφορα για τον λεμπρον οτι εχει ξεκινησει καταπληκτικα την καριερα του στο nba,με διαφορα καλυτεροσ απο ολουσ τουσ παιχτεσ που εχουν περασει ποτε απο εκει,μεχρι κ απο τον μιχαλη κ απο τον κομπε κ απο ολουσ...
αλλα δεν μπορουμε να ξερουμε την εξελιξη του,ολοι μαζι κ εγω ευχομαστε να γινει ακομα καλυτεροσ αλλα ακομα δεν ειναι ουτε απο κομπι,ποσο μαλλον κ απο τον μιχαλη...
το φετινο mvp παρολο που εκανε καταπληκτικα play-off δεν θα το παρει γιατι η ομαδα του δεν εφτασε μεχρι τελοσ...


QUOTE(koutsou10 @ Jun 3 2009, 16:26 ) *
με αφορμη διαφορα που γραφονται σε ενα αλλο τοπικ(mvp) θα ηθελα να πω στουσ φιλουσ που γραφουν διαφορα για τον λεμπρον οτι εχει ξεκινησει καταπληκτικα την καριερα του στο nba,με διαφορα καλυτεροσ απο ολουσ τουσ παιχτεσ που εχουν περασει ποτε απο εκει,μεχρι κ απο τον μιχαλη κ απο τον κομπε κ απο ολουσ...

μια διορθωση στον εαυτο μου... smiley.gif
εννοω οτι εχει κανει με διαφορα το καλυτερο ξεκινημα απο ολουσ(τα πρωτα 6 χρονια),αλλα ακομα σαν βελτιωση μεσα στο nba αλλα κ σαν ποιοτητα κ ποσοτητα δεν εχει φτασει τα επιπεδα του κομπε...
Air and King
Προφανως και δεν τους εχει φτασει σαν καριερα.Αλλα εχει κανει καλυτερο ξεκινημα και απο τους 2.
Αυτη την στιγμη ειναι ο καλυτερος παιχτης στον κοσμο.Απο κι ως που υστερει απο τον Κομπι?Κανει τα παντα καλυτερα.Ο Κομπι μονο σουτ εχει καλυτερο και παλι ο ΛεΜπρον εχει βελτιωθει παρα πολυ και εβαλε και ενα buzzer μυθικο!
Δεν υπαρχει θεμα.Λατρευω τον Κομπι εχω πει οτι ισως ειναι πιο χαρησματικος παιχτης (μαζι με τον Μαραβιτς) αλλα για να γινει ο καλυτερος παιχτης ολων των εποχων ειναι πολυ δυσκολο εως απιθανο.
Ακομα και να παρει φετος το πρωταθλημα!
Ο ΛεΜπρον ειναι αυτος που εχει τα φοντα να γινει ο GOAT.Ακομα και ο Τζορνταν που ειπε πριν ενα μηνα οτι ο Κομπι ειναι αυτη την στιγμη ο καλυτερος ξερει οτι ο ΛεΜπρον μπορει να τον απειλησει και οχι ο Κομπι!

Q: Who is better – LeBron or Kobe?

MJ: “Kobe is the best player in the NBA now. He plays both ends of the floor, is the most polished offensively, and works harder than anyone. But LeBron has the potential to be the best ever. As incredible as he already is, he is still learning the game. LeBron is going to be unbelievable.”

Οπως και τοσοι αλλοι.Και ο ΛεΜπρον εχει ανταποκριθει στις προσδοκιες.
Ο Πιππεν ειχε πει οτι ο ΛεΜπρον θα γινει καλυτερος απο τον Τζορνταν.Ενω για τον Κομπι ειχε πει οτι ποτε δεν θα γινει Τζορνταν.Ο Κομπι ειναι "υβρηδιο" Τζορνταν.Ο ΛεΜπρον ειναι διαφορετικος παιχτης.Πιο πληρης κανει πολλα μεσα στο γηπεδο.
Οσο και να λατρευω τον Κομπι και το ΛεΜπρον παραπανω μιλαω αντικειμενικα.
Οποιος ειδε τον ΛεΜπρον απο το High School καταλαβε αμεσως οτι προκειται για ξεχωριστη περηπτωση.Ο Ντουμαρς ειχε πει στο Ντειβιντ Ολνρτιτζ ειχε πει το 2001 που ειχε πρωτοδει τον ΛεΜπρον οπου ηταν 16 1/2 παιδακι"Θα τον επαιρνα στο ντραφτ αυριο κιολας και ας ειναι τοσο μικρος".
Οσο για το πρωταθλημα ακαομα και να το παρει ο Κομπι(οπου το ευχομαι οπως ξαναειπα) δεν σημαινει οτι θα ειναι καλυτερος απο τον ΛεΜπρον.Ο ΛεΜπρον εκανε πολυ καλυτερη χρονια πηρε το MVP και ηρθε 2ος ως αμυντικος της Χρονιας.Οι αριθμοι του στα Πλειοφ ειναι ισως καλυτεροι στην Ιστορια του ΝΒΑ.Και ειναι 24.Τρομαχτικο!
Ενα αντιστοιχο παραδειγμα ηταν και το 1988.Ο Ματζικ και οι Λεικερς πηραν το πρωταθλημα αλλα ο Τζορνταν πηρε το MVP και βγηκε καλυτερος αμυντικος της Χρονιας(αν και ο Χακιμ αδικιθηκε τοτε) και ηταν ο καλυτερος παιχτης στο ΝΒΑ εκεινη την χρονια.Δεν ειχε ξεπερασει τον Ματζικ σαν παιχτης τοτς αφου ηταν και πιο μικρος αλλα ηταν ο καλυτερος παιχτης.
Ετσι ειναι και με τον ΛεΜπρον.Μετα και τα Πλειοφ δεν τειθεται για αυτο.Εκτος των αριθμων ειναι και το impact.

Τελος παντων δεν θελω να απογοητευσω κανενα φαν του Κομπι.Ουτως η αλλως και εγω φαν του ειμαι.
Απλα εχοντας δει πολλους παιχτες απο την Ιστορια που αυτη εχω για οδηγο παντα λεω οτι ο ΛεΜπρον θα γινει ο κορυφαιος ολων των εποχων.Τουλαχιστον εχει αρκετες πιθανοτητες.Το μυνημα το εχει στειλει απο τα 24 του και απο πιο πριν!
Ο Κομπι δεν το εστειλε ποτε!Αλλο ο πιο χαρησματικος (πανω ισως και απο τον Τζορνταν και αλλο ο καλυτερος εχει διαφορα το ενα με το αλλο!)
The Warlus
Συμφωνώ με όλα αυτά που λέτε αλλά ο Κόμπι είναι πολύ πιο χαρισματικός παίκτης από τον James.Ο James είναι 24 και ήδη έχει κάνει ότι μπορεί για να πάρει πρωτάθλημα.Άποψη μου όμως είναι πως ο Κόμπι στην ηλικία του James δεν είχε αυτήν την ευκαιρία να είναι δηλαδή πρωταγωνιστής σε μία ομάδα καθώς υπήρχε ο Σακ,άσχετα ποιος έπαιζε καλύτερα ο Σακ είναι Σακ.Ο James είχε την τύχη να στηθεί μία ομάδα γύρω από αυτόν πολύ νωρίς,ακόμα να πέσει τεράστια διαφήμιση και οι ειδικοί να τον θεωρούν το Next Big Thing(κλασικές Αμερικανιές για τις οποίες δεν δίνω μία) ενώ στον Κόμπι και όταν έφυγε ο Σακ,και παρέμεινε μόνος τις πρώτες χρονιές οι συμπαίκτες που είχε δεν τον βοηθούσαν να θέσει υποψηφιότητα για πρωτάθλημα,παρόλο που έκανε ίσως ατομικά τις καλύτερες χρονιές του.Σίγουρα όμως αυτό που κάνει έναν παίκτη να θεωρείται ο κορυφαίος όλων είναι κυρίως τα πρωταθλήματα.Και ο James με την συνεχή βελτίωση του παιχνιδιού του αλλά και τις πολλές πιθανότητες να πάρει πρωτάθλημα σε λίγα χρόνια(είναι μόλις 24),ναι για μένα μπορεί να θέσει υποψηφιότητα ώστε να γίνει αν όχι ο κορυφαίος,σίγουρα μέσα στους 5 κορυφαίος(αν μπορούμε βέβαια να το πούμε αυτό).Για μένα όμως πιο ολοκληρωμένος μπασκετμπολίστας είναι ο Κόμπι.Σίγουρα όμως από άποψη τίτλων και επίδρασης μέσα στο ίδιο το παιχνίδι ο James θεωρώ ότι θα τον ξεπεράσει.
Air and King
Στο μονο που μπορει να θεωρηθει πιο ολοκληρωμενος ο Κομπι ειναι στο επιθετικο κοματι.Και παλι το οτι εχει πιο πολλες κινησεις δεν τον κανει καλυτερο ουτε πιο αποτελεσματικο!Ολοκληρωμενος λεγεται ο παιχτης που κανει πιο καλα αγγιζοντας το τελειο σε ολους τους τομεις του παιχνιδιου(Ποντοι,Ασσιστ,Ταπες,Ριμπαουντ,Κ

�εψηματα,Ατομικη αμυνα) στα οποια σαν συνολο αγγιζει ο ΛεΜπρον πιο πολυ το τελειο απο τον Κομπι.Αρα αυτος ειναι πιο ολοκληρωμενος!
Και παλι ο τροπος που χειρηζεται την θηριωδη σωματοδομη του ειναι απιστευτο διοτι το κορμι του δεμ λυγιζει οπως του Κομπι η του Γουειντ παρολα αυτα αυτος καταφερνει και κανει και απιθανα πραγαματα!
Τα gift που εχει ο ΛεΜπρον συνολικα δεν τα ειχε ποτε παιχτης ουτε καν ο Ματζικ.
Για το Hype μην ξαναναφερθω αυτο που εχει καταφερει ο ΛεΜπρον και ανταποκριθηκε ειναι το μεγαλυτερο στοιχημα που κερδισε στην καριερα του!
The Warlus
Για μένα το θεωρώ φυσιολογικό ο Λεμπρον να είναι καλύτερος σε rebound,τάπες καθώς είναι ένας forward,άσχετα αν παίζει παντού στο γήπεδο.Ακόμα τα αθλητικά του προσόντα και το ίδιο του το σώμα είναι φοβερά
Air and King
QUOTE(J-Kas34 @ Jun 3 2009, 19:02 ) *
Για μένα το θεωρώ φυσιολογικό ο Λεμπρον να είναι καλύτερος σε rebound,τάπες καθώς είναι ένας forward,άσχετα αν παίζει παντού στο γήπεδο.Ακόμα τα αθλητικά του προσόντα και το ίδιο του το σώμα είναι φοβερά

Και αυτα μεσα στα πρωτερηματα ειναι!
Βλεπει και πιο πολυ γηπεδο.Ο Κομπι ουτε καν πλησιαζει το vision του γηπεδου που εχει ο ΛεΜπρον.Βλεπει γηπεδο σαν τον Οσκαρ Ρομπερτσον!
Πασαρει πολυ καλυτερα και απο τον Τζορνταν και απο τον Κομπι και αυτο φαινεται και απο τους αριθμους αλλα ακομα πιο πολυ στην εικονα!
Και ο Τζορνταν ηταν καλυτερος αθλητης απο τον Κομπι.Πολυ καλυτερος!Στα πρωτα του χρονια με αυτα επαιζε κυριως και αργοτερα αρχισε πιο πολυ να παιζει με το μυαλο!
The Warlus
Κοίτα δεν έχω λόγω να διαφωνήσω με αυτά που λες.Ο Λεμπρον θα αποδείξει ότι είναι ο καλύτερος μόνο όταν πάρει πρωταθλήματα.Και για μένα ορίζει τον υπερ-παίκτη του σημερινού μπάσκετ.Ψηλός,δυνατός και με δυνατότητα να παίξει παντού.Αλλά ξαναλέω πως όταν έρθουν τα πρωταθλήματα θα έρθει και ο τίτλος του κορυφαίου
Air and King
O Tζορνταν μεχρι το 1991 που ειχε φτασει 28 δεν ειχε παρει κανενα πρωταθλημα!Παρολα αυτα θεωρειτο ο καλυτερος παιχτης του κοσμου!Βεβαια αν δεν επαιρνε πρωταθληματα δεν θεωρουταν απο απο πολλους ο κορυφαιος ολων των εποχων(απο ελαχηστους θα θεωρουταν χωρις πρωταθηλαματα.Ειχε δεχτει και κριτικη μεχρι το 1991 οσο δεν επαιρνε πρωταθλημα)!Το ιδιο ισχυει και για τον ΛεΜπρον!Εννοειται οτι και ο ΛεΜπρον πρεπει να παρει (οχι πρωταθλημα) πρωταθληματα για να συνεχησει να φτασει να απειλησει τον Τζορνταν τον Τζαμπαρ και τον Τσαμπερλαιν οπως βεβαια και ατομικους τιτλους!
Απλα ειναι τα πραγματα.Παρει δεν παρει το πρωταθλημα ο Κομπι δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερος απο τον ΛεΜπρον!Απλα θα ειναι πιο μπροστα σε καριερα.Μην ξεχναμε και τα MVP Ο Κομπι εχει ενακαι κλεινει τα 31 τον Αυγουστο και ο ΛεΜπρον εχει ενα και ειναι 24 μισο!
koutsou10
QUOTE(Air and King @ Jun 3 2009, 19:26 ) *
O Tζορνταν μεχρι το 1991 που ειχε φτασει 28 δεν ειχε παρει κανενα πρωταθλημα!Παρολα αυτα θεωρειτο ο καλυτερος παιχτης του κοσμου!Βεβαια αν δεν επαιρνε πρωταθληματα δεν θεωρουταν απο απο πολλους ο κορυφαιος ολων των εποχων(απο ελαχηστους θα θεωρουταν χωρις πρωταθηλαματα.Ειχε δεχτει και κριτικη μεχρι το 1991 οσο δεν επαιρνε πρωταθλημα)!Το ιδιο ισχυει και για τον ΛεΜπρον!Εννοειται οτι και ο ΛεΜπρον πρεπει να παρει (οχι πρωταθλημα) πρωταθληματα για να συνεχησει να φτασει να απειλησει τον Τζορνταν τον Τζαμπαρ και τον Τσαμπερλαιν οπως βεβαια και ατομικους τιτλους!
Απλα ειναι τα πραγματα.Παρει δεν παρει το πρωταθλημα ο Κομπι δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερος απο τον ΛεΜπρον!Απλα θα ειναι πιο μπροστα σε καριερα.Μην ξεχναμε και τα MVP Ο Κομπι εχει ενακαι κλεινει τα 31 τον Αυγουστο και ο ΛεΜπρον εχει ενα και ειναι 24 μισο!


φιλε συμφωνω σχεδον σε ολα εκτοσ απο το mvp,κατα την γνωμη μου δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο το mvp τησ κανονικησ διαρκειασ οσο το mvp των play-off(οχι οτι δεν παιζει ρολο,απλα μεγαλυτερο ρολο παιζει για μενα στα play-off)...
αυτο που κανει κορυφαιο εναν παιχτη ειναι η χρονικη διαρκεια κ η ποιοτητα τησ καριερασ του αλλα κ τα πρωταθληματα του...

οσον αφορα το 1 μονο mvp του κομπι μην ξεχναμε το σικε mvp που πηγε στον νασ(το 2 συνεχομενο που πηρε κ οχι οτι δεν το αξιζε αλλα ο κομπι ηταν με διαφορα καλυτεροσ) smiley.gif
Air and King
QUOTE(koutsou10 @ Jun 9 2009, 12:38 ) *
φιλε συμφωνω σχεδον σε ολα εκτοσ απο το mvp,κατα την γνωμη μου δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο το mvp τησ κανονικησ διαρκειασ οσο το mvp των play-off(οχι οτι δεν παιζει ρολο,απλα μεγαλυτερο ρολο παιζει για μενα στα play-off)...
αυτο που κανει κορυφαιο εναν παιχτη ειναι η χρονικη διαρκεια κ η ποιοτητα τησ καριερασ του αλλα κ τα πρωταθληματα του...

οσον αφορα το 1 μονο mvp του κομπι μην ξεχναμε το σικε mvp που πηγε στον νασ(το 2 συνεχομενο που πηρε κ οχι οτι δεν το αξιζε αλλα ο κομπι ηταν με διαφορα καλυτεροσ) smiley.gif

Να σε διαβεβαιωσω οτι τα mvp παιζουν παρα πολυ μεγαλο ρολο και οι ατομικες διακρισεις.
Για παραδειγμα ο Κομπι φτανει φετος(εκτος σημαντικου απροοπτου) τα 4 πρωταθληματα αυτο τι σημαινει οτι ξεπερασε για παραδειγμα τον Μπερντ που εχει 3 πρωταθληματα?Οχι βεβαια.Ο Μπερντ εχει 3 ΜVP κανονικης περιοδου και μαλιστα συνεχομενα(1984-1985-1986 απιστευτο κατορθωμα) και ο Κομπι εχει 1.Ο Μπερντ εχει 2 MVP τελικων ο Κομπι φετος θα παρει το πρωτο του.Μετρανε παρα πολυ οι ατομικες διακρισεις.
Ο Τζορνταν εχει 6 ΜVP τελικων και 5 MVP κανονικης περιοδου!Μετρανε πολλα πραγματα και τα MVP ειναι απο τα πιο σημαντικα και ειδικα τα MVP της Ριγκιουλαρ Σιζον!
Υ.Γ Συμφωνω για το 2006 που κακως το πηρε ο Νας!Αλλα και παλι ο 21χρονος τοτε ΛεΜπρον το αξιζε πιο πολυ και απο τον Κομπι και απο τον Νας!
Air and King
Oι δηλωσεις του εμβληματος του ΝΒΑ του Θρυλικου "Mr. Clutch" Τζερι Γουεστ στην κοντρα ΛεΜπρον vs Koμπι.
Πνευματικος πατερας του Κομπι αλλα στο προσωπο του ΛεΜπρον βλεπει αυτον που μπορει να γινει ο κορυφαιος της Ιστοριας!
Τα υπολοιπα απο την νεα σεζον!

http://www.youtube.com/watch?v=WKYyAC6PGvA
savio77
ΕΚΕΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΜΟΛΗΣΕ Ο ΑΙΡ ΦΥΤΡΩΣΑΝ ΟΙ ΛΕΜΠΡΟΝ ΚΑΙ ΚΟΜΠΙ..ΑΠΛΩΣ ΕΤΗ ΦΩΤΟς ΠΙΣΩ...
Air and King
Mαθε να μιλας πρωτα μιας και δεν εισαι με τους φιλους σου και μετα αν θες να μιλησεις με επιχειρηματα καλως αλλιως κανε μας την χαρη!Καταλαβες??
savio77
[quote name='Air and King' date='Jul 7 2009, 20:25 ' post='321451']
Mαθε να μιλας πρωτα μιας και δεν εισαι με τους φιλους σου και μετα αν θες να μιλησεις με επιχειρηματα καλως αλλιως κανε μας την χαρη!Καταλαβες??
[/quΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΧΟΥΝΤΑ ΕΔΩ ΠΕΡΑ Κ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ?ΣΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΑ ΚΑΠΩΣ Η ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΛΑ,ΕΣΕΝΑ Η ΚΑΠΟΙ0Ν ΑΛΛΟ?ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΑ ΚΛΕΙΣΤΟ ΜΠΛΟΓΚ ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΕΣΕΙς ΚΑΙ ΝΑ ΖΑΙΔΕΥΟΥΝ ΤΑ ΑΥΤΑΚΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ...ΕΓΩ ΑΠΛΩΣ ΕΓΡΑΨΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ 20Ο ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤΟΦΙΛΟΙ ΑΝΑ ΤΗΝ ΥΦΗΛΙΟ..
red pyramid88
Χμ, πιο πολύ ο τρόπος σου ενοχλεί παρά το τι λές...
basket4



καλησπέρα.
να προσέχε τους χαρακτηριζμούς σας και το πως εκφράζεστε!
έχουμε πει άπειρες φορές ότι σε αυτό το φόρουμ υπάρχουν κάποιοι κανόνες οι οποίοι πρέπει να τηρούνται!

bball.gif ένας απλός κανόνας είναι ότι απαγορεύονται τα κεφαλαία γράμματα γιατί στη γλωσσα του ιντερνετ σημαίνει ότι φωνάζεις!
bball.gif απαγορεύονται τα greeklish.
bball.gif κάθε άποψη είναι σεβαστή και δεχτή αν αυτή εκφραζεται με τα αντιστοιχα επειχηρήματα!
bball.gif οι εκφράσεις μας να είναι κόσμιες

αν δεν τηρουνται οι κανόνες...(και πόσο μάλλον οι πιο απλοί) υπαρχουν ποινές bball.gif

Air and King
QUOTE(savio77 @ Jul 7 2009, 21:29 ) *
[/quΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΧΟΥΝΤΑ ΕΔΩ ΠΕΡΑ Κ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ?ΣΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΑ ΚΑΠΩΣ Η ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΛΑ,ΕΣΕΝΑ Η ΚΑΠΟΙ0Ν ΑΛΛΟ?ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΑ ΚΛΕΙΣΤΟ ΜΠΛΟΓΚ ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΕΣΕΙς ΚΑΙ ΝΑ ΖΑΙΔΕΥΟΥΝ ΤΑ ΑΥΤΑΚΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ...ΕΓΩ ΑΠΛΩΣ ΕΓΡΑΨΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ 20Ο ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤΟΦΙΛΟΙ ΑΝΑ ΤΗΝ ΥΦΗΛΙΟ..

Aς τα 200 εκατομμυρια και αν θες θα παραθετεις επιχειρηματα αλλιως κουβεντα δεν γινεται.Να προσεχεις το υφος σου!Τα αυτακια μας και αυτα που λεμε στηριζονται σε επιχειρηματα και οχι σε αερολογιες!
Ο Τζερι Γουεστ που ηταν το μεγαλυτερο ισως γκαρντ μεχρι που βγηκε ο Τζορνταν και που ο Τζορνταν τον σεβεται απεριορηστα προφανως δεν ειναι στα 200 εκατομμυρια η μαλλον στο 1 δισεκατομυριο και θεωρει οτι ο ΛεΜπρον μπορει να γινει ο κορυφαιος ολων των εποχων.Οσο για τον Κομπι δεν απεχει ετη φωτος.Μπορει να μην εχει ξεπερασει τον Τζορνταν αλλα αξιζει να συγκρινεται μαζι του!
Οσο για τον Τσαμπερλαιν και για Θρυλους παιχτες οπως αυτος καλυτερα να μην μιλαν ανθρωποι που δεν γνωριζουν και οχι να λενε για τους κανονισμους.
il postino
κατ εμε , ο κομπε ειναι καλυτερος απο τον λεμπρον! απο πλευρας τεχνικης και γνωσης του αθληματος ο μαμπα ειναι η μερα με τη νυχτα. ακομα και αναλογικα , οταν ξεκινησε ο κομπε παλι ηταν πολυ καλυτερος απο οταν ξεκινησε ο βασιλιας. απο την αλλη μερια , τα φυσικα προσοντα του τζειμς , κατα κυριο λογο ,ειναι εκεινα που τον καθιστουν μεσα στους 2-3 καλυτερους παικτεσ αυτη τη στιγμη στο νβα. δεν εχει τη ντριπλα , την πλαστικοτητα , τη φαντασια του κομπε και ουτε θα τα αποκτησει ποτε. μια ντουλαπα μυες ειναι που καθε χρονο δουλευει ολο και πιο σκληρα και παρουσιαζεται καλυτερος και για αυτο το λογο εχει σοβαρες πιθανοτητες να γραψει το ονομα του στην ιστορια και οχι γιατι ξερει το απιθανο μπασκετ!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.