Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΣΤΙΒΟΣ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Άλλα αθλήματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Spyros91
ασημενιο ο Ιωάννου!
sporting b.c.
Ο Κύπριος άλτης μπορεί να καταφέρει πολλά ! Μπράβο Κυριάκο !!!

sport-fm.gr
QUOTE
«Παγκόσμιος» ο Ιωάννου πήρε το ασημένιο!

22/08/2009, 00:05

Εντυπωσίασε ο Κύπριος Κυριάκος Ιωάννου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Βερολίνου και με άλμα στα 2.32μ, που αποτελεί την καλύτερη φετινή του επίδοση, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό του ύψους ανδρών. Νικητής με την ίδια επίδοση, ο Ρώσος Ριμπάκοφ, σε ένα συγκλονιστικό τελικό με εξέλιξη που έκοβε την ανάσα.

Χαρακτηριστικό του ανταγωνισμού είναι το γεγονός ότι το χάλκινο μετάλλιο μοιράστηκαν ο Πολωνός Μπεντνάρεκ και ο Γερμανός Σπανκ, οι οποίοι επίσης πέρασαν το ίδιο ύψος. Οι τέσσερεις αθλητές απέτυχαν στο 2.35 και ο Ιωάννου κατετάγη τελικά δεύτερος αφού αυτός και ο Ριμπάκοφ είχαν περάσει με την πρώτη προσπάθεια το 2.32, αλλά ο Ρώσος πήδηξε το αμέσως προηγούμενο ύψος (2.28) με τη δεύτερη, ενώ ο Κύπριος πρωταθλητής με την τρίτη.

Μιλώντας στη δημόσια τηλεόραση ο Κυριάκος Ιωάννου δήλωσε: «Μας τα χάλασε ο καιρός, αφού λόγω της βροχής καθυστερήσαμε πάνω από μια ώρα, αλλά το ύψος είναι μοναδικό αγώνισμα που δεν μπορείς να προβλέψεις τίποτα. Τελικά κρίθηκε πολύ ψηλά, στο 2.32. Είχα καθαρό μυαλό και ήξερα πως μπορούσα να πηδήξω τόσο ψηλά, για αυτό το κάρφωσα με την πρώτη! Το 2.35 δεν είναι μακριά, αλλά δεν είναι δυνατό να το πετύχεις σε τέτοιες συνθήκες».

«Είναι η τρίτη φορά που μετέχω σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, έχω δύο μετάλλια. Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η εμπειρία. Σήμερα έμαθα να αγωνίζομαι σε ακραίες καταστάσεις. Με την εμφάνιση αυτή ανεβαίνει το ηθικό μου και πλέον περιμένω τον επόμενο αγώνα για να πάω να κερδίσω. Ο μεγάλος μου στόχος για την επόμενη χρονιά είναι το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα».

Ο Κυριάκος Ιωάννου για να φτάσει στην τεράστια αυτή επιτυχία, έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, ενώ οι δύο αθλητές που βρέθηκαν στην τρίτη θέση χρειάστηκε να ξεπεράσουν τους εαυτούς τους, κάνοντας ατομικά ρεκόρ.

Για τον Κύπριο πρωταθλητή η επιτυχία δεν είναι κάτι άγνωστο, αφού είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στο προηγούμενο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Οζάκα το 2007, όπως άλλωστε και στην αντίστοιχη διοργάνωση του 2008 στη Βαλένθια στον κλειστό στίβο. Ασημένιο μετάλλιο είχε πάρει και στον κλειστό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Τορίνο, το 2009.

Αναλυτικά η κατάταξη του τελικού στο ύψος:

1 Γιάροσλαβ Ριμπάκοφ RUS 2.32
2 Κυριάκος Ιωάννου CYP 2.32 SB
3 Σιλβέστερ Μπέντναρεκ POL 2.32 PB
3 Ραούλ Σπανκ GER 2.32 PB
5 Γιάροσλαβ Μπάμπα CZE 2.23
5 Μίκαελ Χανανί FRA 2.23
5 Μάρτιν Νέουνς NED 2.23
5 Λίνους Θόρνμπλαντ SWE 2.23
9 Άντρα Μάνσον USA 2.23
10 Ιβάν Ούκοφ RUS 2.23
11 Τζούλιο Τσιότι ITA 2.23
11 Κιθ Μόρφατ USA 2.23
13 Καμπέλο Γκόνσεμιανγκ BOT 2.18

Επιμέλεια: Νικόλας Ακτύπης
kaukasios
αποβληθηκε απο τα 4*100 η ομαδα της ΗΠΑ για αντικανονικη αλλαγη!
panos75
Συγχαρητήρια στον Τσάτουμα που για μια ακόμη διοργάνωση δεν απογοήτευσε τους φίλους της καλής κωμωδίας.

Όταν στα χώνουν ακόμη και οι δημόσιοι υπάλληλοι-σπίκερ της ΕΡΤ τότε ήρθε μάλλον η ώρα να τα μαζέψεις και να ασχοληθείς με κάτι που σου ταιριάζει, π.χ. κλόουν στο Μεντράνο.
pain of salvation
Τωρα που ειπες δημοσιοι υπαλληλοι-σπικερ...κατι θυμηθηκα (σε μια μεταδοση τους αυτες τις μερες,αλλα δεν θυμαμαι το αγωνισμα)
ποσα χρονια τους ακουμε στον στιβο? 10? 20?...
Μετα απο τοσα χρονια,καποιες γνωσεις,(αν δεν τις ειχαν εξ' αρχης) στις γλωσσες θα εχουν αποκτησει...
Δεν μπορει ενα δημοφιλες Αμερικανικο επιθετο οπως το Rodgers να μου το λες Ροντγκερς...(εκτος αν ειμαι τοσο λαθος εγω)
nikefalin
QUOTE(pain of salvation @ Aug 22 2009, 23:18 ) *
Τωρα που ειπες δημοσιοι υπαλληλοι-σπικερ...κατι θυμηθηκα (σε μια μεταδοση τους αυτες τις μερες,αλλα δεν θυμαμαι το αγωνισμα)
ποσα χρονια τους ακουμε στον στιβο? 10? 20?...
Μετα απο τοσα χρονια,καποιες γνωσεις,(αν δεν τις ειχαν εξ' αρχης) στις γλωσσες θα εχουν αποκτησει...
Δεν μπορει ενα δημοφιλες Αμερικανικο επιθετο οπως το Rodgers να μου το λες Ροντγκερς...(εκτος αν ειμαι τοσο λαθος εγω)


εντάξει η ΕΡΤ στα τηλεοπτικά έχει μαζέψει όλα, μα όλα τα σούργελα σε κάθε σπορ, με ελάχιστες εξαιρέσεις από νέα παιδιά.
Ειδικά αυτοί οι "ειδικοί" του στίβου με έκαναν να έχω κλειστό τον ήχο και να βάζω ΕΡΑ ΣΠΟΡ που είχε αξιοπρεπέστατη μετάδοση

gallistis
QUOTE(panos75 @ Aug 22 2009, 22:58 ) *
Συγχαρητήρια στον Τσάτουμα που για μια ακόμη διοργάνωση δεν απογοήτευσε τους φίλους της καλής κωμωδίας.

Όταν στα χώνουν ακόμη και οι δημόσιοι υπάλληλοι-σπίκερ της ΕΡΤ τότε ήρθε μάλλον η ώρα να τα μαζέψεις και να ασχοληθείς με κάτι που σου ταιριάζει, π.χ. κλόουν στο Μεντράνο.


τον τσατουμα πρεπει να τον παιζουμε στο στοιχημα για σιγουρα κερδη.ο ανθρωπος ειναι απαραδεκτος.οσο για τη συνολικη μας παρουσια στο παγκοσμιο,φανηκε οτι μετα το σταματημα των...προνομιων ο ελληνικος στιβος επεστεψε στις εποχες 80,οπου κυνηγουσαμε ελληνα σε μεγαλη διοργανωση με το τουφεκι
panos75
QUOTE(gallistis @ Aug 23 2009, 17:36 ) *
τον τσατουμα πρεπει να τον παιζουμε στο στοιχημα για σιγουρα κερδη.ο ανθρωπος ειναι απαραδεκτος.οσο για τη συνολικη μας παρουσια στο παγκοσμιο,φανηκε οτι μετα το σταματημα των...προνομιων ο ελληνικος στιβος επεστεψε στις εποχες 80,οπου κυνηγουσαμε ελληνα σε μεγαλη διοργανωση με το τουφεκι



Δεν είναι μόνο θέμα ντόπας. Όταν σε μια χώρα 10 εκατ. αποσύρεται μια τόσο σπουδαία φουρνιά όσο αυτή της τελευταίας δεκαετίας, λογικό είναι να χάνεται προσωρινά (; ) από το προσκήνιο. Δες μόνο ποιοί σταμάτησαν: Κεντέρης, Θάνου, Κελεσίδου, Μανιάνι, Γκατσιούδης, Βόγγολη, Μελέτογλου, κλπ.

Και η Σουηδία π.χ. φέτος που δεν κατέβηκαν Κλουφτ, Χολμ, Όλσον, έψαχνε τη διάκριση με το κυάλι.
Πόσο μάλλον εμείς που η ανικανότητα των υπευθύνων να ελέγξουν στοιχειωδώς τους αθλητές οδήγησε σε περαιτέρω αποψίλωση με τις τζαμπαδίστικες τιμωρίες των Χαλκιά, Τσουμελέκα, Φιλιππίδη, Ρέγα, Γκούση και σία.
nikefalin
QUOTE(panos75 @ Aug 23 2009, 19:13 ) *
Πόσο μάλλον εμείς που η ανικανότητα των υπευθύνων να ελέγξουν στοιχειωδώς τους αθλητές οδήγησε σε περαιτέρω αποψίλωση με τις τζαμπαδίστικες τιμωρίες των Χαλκιά, Τσουμελέκα, Φιλιππίδη, Ρέγα, Γκούση και σία.


καλά μην αγιοποιούμε και την ντόπα, κάτι θα έφταιγαν και τα καινάρια , δεν τους τα έριξαν στο ποτό. Αν τους βρίσκαμε θα είχαμε 2 πράγματα

1) θα το ανακοινώναμε εμείς και θα επειρναν τον δρόμο της τιμωρίας
2) θα το κρύβαμε θα ελεγαν για τραυματισμούς κλπ οπότε θα ήμασταν 10 φορές πιο αστείοι γιατί τους προστατεύουμε.

panos75
QUOTE(nikefalin @ Aug 23 2009, 20:00 ) *
καλά μην αγιοποιούμε και την ντόπα, κάτι θα έφταιγαν και τα καινάρια , δεν τους τα έριξαν στο ποτό. Αν τους βρίσκαμε θα είχαμε 2 πράγματα

1) θα το ανακοινώναμε εμείς και θα επειρναν τον δρόμο της τιμωρίας
2) θα το κρύβαμε θα ελεγαν για τραυματισμούς κλπ οπότε θα ήμασταν 10 φορές πιο αστείοι γιατί τους προστατεύουμε.


Δεν εννοούσα τέτοιου είδους έλεγχο.

Άλλα έστω κι'έτσι δε βλέπω που θα ήταν το κακό αν τους "σφύριζε" ο ΣΕΓΑΣ ότι θα πρεπε να δηλώσουν "τραυματίες" και να εξαφανιστούν για λίγο από το προσκήνιο. Οι Κινέζοι δηλαδή κορόιδα ήταν που το έκαναν (πιθανότατα) με τον Λιού Ξιάνγκ;
nikefalin
QUOTE(panos75 @ Aug 23 2009, 20:46 ) *
Δεν εννοούσα τέτοιου είδους έλεγχο.

Άλλα έστω κι'έτσι δε βλέπω που θα ήταν το κακό αν τους "σφύριζε" ο ΣΕΓΑΣ ότι θα πρεπε να δηλώσουν "τραυματίες" και να εξαφανιστούν για λίγο από το προσκήνιο. Οι Κινέζοι δηλαδή κορόιδα ήταν που το έκαναν (πιθανότατα) με τον Λιού Ξιάνγκ;


Δύσκολο ερώτημα. Από τη μια έχεις κάποιον που αποτελεί πρότυπο για αρκετούς νέους, που ξέρουν ή δεν ξέρουν τους πιστεύουν. Μόνο σε περίπτωση που τους αποσύρεις οριστικά από το προσκήνιο έχει κάποιο νόημα
Tretiak
Παιδιά ας μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας. Μεγάλα παιδιά είμαστε. Πρωταθλητισμό σε τέτοιο επίπεδο δεν κάνεις χωρίς Τζέκους. Ας το καταλάβουμε. Το πρόβλημά μας είναι ότι δεν εχουμε τις διασυνδέσεις για να τα κουκουλώνουμε και να τη σκαπουλάρουμε...
Βέβαια μπορούμε να επιλέξουμε πορεία χωρίς Τζέκους . Αλλά ας μην μας κακοφαίνεται ότι δεν έχουμε διακριθέντα αθλητή...
Ας αποφασίσουμε τί θέλουμε...



QUOTE(panos75 @ Aug 22 2009, 21:58 ) *
Όταν στα χώνουν ακόμη και οι δημόσιοι υπάλληλοι-σπίκερ της ΕΡΤ τότε ήρθε μάλλον η ώρα να τα μαζέψεις και να ασχοληθείς με κάτι που σου ταιριάζει, π.χ. κλόουν στο Μεντράνο.

Aχαχαχα. Επειδή δεν άκουσα ,μπορείς να μεταφέρεις τί είπανε ? (στο περίπου...)
panos75
QUOTE(Tretiak @ Aug 24 2009, 08:49 ) *
Παιδιά ας μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας. Μεγάλα παιδιά είμαστε. Πρωταθλητισμό σε τέτοιο επίπεδο δεν κάνεις χωρίς Τζέκους. Ας το καταλάβουμε. Το πρόβλημά μας είναι ότι δεν εχουμε τις διασυνδέσεις για να τα κουκουλώνουμε και να τη σκαπουλάρουμε...
Βέβαια μπορούμε να επιλέξουμε πορεία χωρίς Τζέκους . Αλλά ας μην μας κακοφαίνεται ότι δεν έχουμε διακριθέντα αθλητή...
Ας αποφασίσουμε τί θέλουμε...




Aχαχαχα. Επειδή δεν άκουσα ,μπορείς να μεταφέρεις τί είπανε ? (στο περίπου...)


Με λίγα λόγια είπανε ότι ο Τσάτουμας απέλυσε πέρσυ τον Πομάσκι αλλά όπως φάνηκε και με καινούργιο προπονητή πάλι τα ίδια λάθη επαναλαμβάνει, άρα μάλλον η δική του νοοτροπία είναι το πρόβλημα.
Επιπλέον ανέφεραν ότι ο ΣΕΓΑΣ πρέπει να έχει κάποιο λόγο στο πως προετοιμάζεται ένας αθλητής αλλιώς θα συμβαίνουν φαινόμενα τύπου Τσάτουμα: αθλητές που τα δίνουν όλα στα διάφορα μίτινγκ αλλά πατώνουν στις διεθνείς διοργανώσεις, με βάση τις οποίες επιχηορηγούνται οι ομοσπονδίες.

Όσον αφορά τα ονόματα των ξένων αθλητών ειλικρινά το φαινόμενο ξεπέρασε κάθε προηγούμενο σε αυτή τη διοργάνωση.

Weightman - Γουάιτμαν

Henry (από Παρθένες Νήσους)- Άνρι

Ο ΚενενίΣα Μπεκέλε έγινε ΚενεΣίσα.

Watt - Γουάτ

Ο κουβανός Λόπεζ έγινε Γάλλος Λοπέζ.

Reese - Ρίσε (λές να την μπέρδεψε με το Νορβηγό ποδοσφαιριστήwink.gif

Hardee - Χαρντέι

Κι'άλλα πολλά.
sarounas
αν εξαιρέσω τα 2 πρώτα μου (της Ρώμης το ’87 και του Τόκιο το ’91) που είχαν ιδιαίτερη συναισθηματική αξία εξαιτίας της ηλικίας μου –παιδική αθωότητα- το φετινό ήταν το καλύτερο παγκόσμιο πρωτάθλημα που έχω παρακολουθήσει.

πολύ ωραία ατμόσφαιρα, υψηλό επίπεδο με μεγάλες κόντρες σε πολλά αγωνίσματα και με τους Γερμανούς να είναι πραγματικά αυτό που λέμε «αθλητικό κοινό»
Εξαιρετική μασκότ ο Μπερλίνο, ίσως η πιο πετυχημένη στην ιστορία του αθλητισμού μαζί με το αρκουδάκι τον Μίσα στους ολυμπιακούς της Μόσχας το 1980.

τώρα για αυτά που λέτε σχετικά με τους σχολιαστές δεν συμφωνώ…
κατά την γνώμη μου είναι καλοί και υπερέχουν κατά πολύ σε σχέση με τους συναδέλφους τους σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ
νομίζω ότι
ο Χατζηγεωργίου είναι πάρα πολύ καλός (μην πω άριστος) στον τομέα του με τις συνεντεύξεις και τα ρεπορτάζ.

για τους «εκφωνητές»,
έχουν καλή χημεία και τους συμπαθώ (και δεν φταίει ότι τους έχω συνηθίσει καθώς είναι οι ίδιοι από τα 80s) για το ύφος, το χιούμορ, τον αυθορμητισμό, τον τόνο και την χροιά των φωνών τους και γενικά την ατμόσφαιρα που δημιουργούν κατά την μετάδοση,
όμως σε αυτό το παγκόσμιο μου άφησαν μία πικρή γεύση.
δυστυχώς φάνηκε ότι είχαν πολλά προβλήματα στις μεταξύ τους σχέσεις, ειδικά οι κόντρες που είχαν με τον Χατζηγεωργίου χαλούσαν το κλίμα και τα πείσματα του Τσώνη (νομίζω) ήταν απαράδεκτα και δεν χρωστάει τίποτα ο τηλεθεατής να ακούει τέτοια πράγματα

για τα λάθος ονόματα, τα συντακτικά λάθη και τα σαρδάμ δεν με ενοχλούν και τόσο, περισσότερο γελάω με αυτά καθώς η περιγραφή του στίβου είναι μακράν η πιο δύσκολη από όλα τα αθλήματα με τον ρυθμό που εξελίσσονται τα αγωνίσματα.
εκείνο που θα ήθελα είναι να έχουν περισσότερους σχετικούς καλεσμένους (προπονητές, πρώην και νυν αθλητές) όπως πχ κάλεσαν τον κ. Σούλα στους δύο μαραθώνιους για να σχολιάζουν πράγματα κατά την διάρκεια των αγώνων.

βέβαια όλα αυτά είναι υποκειμενικά, αφού κάποιοι άλλοι σε αντίθεση με εμένα μπορεί να θεωρούν τα αστεία τους χαζά και ηλίθια, να μην τους αρέσουν οι φωνές τους, τα ελληνικά τους τραγικά ή οτιδήποτε άλλο
πάντως σε καμία περίπτωση δεν φταίει ότι τους έχω συνηθίσει επειδή είναι πολλά χρόνια στις μεταδόσεις διότι τότε θα έπρεπε να μου αρέσουν και οι μεταδόσεις των Ιωάννου (που τον θεωρώ από τους χειρότερους που έχουν περάσει) Βερνίκου κλπ…
Tretiak
Εν τω μεταξύ η Ισινμπάγιεβα επέστρεψε και έκανε νέο παγκόσμιο ρεκόρ με 5.06 μ. Μπράβο Ελένα. Πάντα σε πίστευα rolleyes.gif (μην κοιτάξετε δυο σελίδες πίσω...)
sarounas
ελπίζω όσοι είστε φίλοι του στίβου και βρίσκεται στην Θεσσαλονίκη δεν χάσατε την ευκαιρία να προμηθευτείτε εισιτήρια για να πάτε στον τελικό του grand prix σήμερα και αύριο αφού τουλάχιστον επισήμως αυτά εξαντλήθηκαν χθες το μεσημέρι.
Πρόκειται για το κορυφαίο meeting στίβου κάθε χρόνο πλην παγκοσμίων πρωταθλημάτων και ολυμπιακών αγώνων.
Αν και νομίζω ότι το φετινό είναι και το τελευταίο που θα διεξαχθεί

έχουμε βέβαια κάποιες απουσίες μεγάλων ονομάτων αλλά το επίπεδο παραμένει απίστευτα υψηλό.

σήμερα
στους άνδρες κάνουν μπαμ
οι απουσίες από τα 400εμπ του Τζάκσον και του εκπληκτικού νεαρού Πορτορικανού που πήρε το αργυρό στο Βερολίνο, του Τζέρεμι Γουόρινερ από τα 400 και του Εβόρα στο τριπλούν,

αντίθετα σούπερ θα είναι ο δίσκος και η σφαίρα καλό και το 800άρι όπως και το 100άρι αν και καλό θα ήταν να κατέβαινε και ο Μπόλτ αλλά ας μην τα θέλουμε όλα δικά μας…...
επίσης
ενδιαφέρον έχουν και τα 3000μ όπου ο Μπεκέλε πρέπει να τα βγάλει πέρα με 7!!! Κενιάτες… καλό και το ύψος αν και θα λείπουν τα δύο πιτσιρίκια ο Σπανκ με τον Μπέντναρεκ που πήραν το χάλκινο στο παγκόσμιο.


Στις γυναίκες
λείπουν η Βλόνταρτσικ που έκανε το ρεκόρ στην σφυροβολία στο Βερολίνο, η Ντομίγκεζ με την Γκάλκινα στα 3000στιπλ, όπως και
η Νάιντε Γκόμεζ με την Μάγκι και την τουρκάλα που πήρε το χάλκινο στο μήκος
αλλά
Πολύ καλά το επί κοντό, τα 100εμπ, τα 5000μ, φοβερός ο ακοντισμός, το 1500άρι αν και θα ήθελα να δω και την Νατάλια Ροντρίγκεζ που μετά τα γεγονότα του Βερολίνου νομίζω δεν ξανακατέβηκε, όπως και το 200άρι αλλά κρίμα που δεν είναι και η Αρτυματά


Για αύριο Κυριακή

από άνδρες λείπουν βέβαια ο μεγάλος Ρόμπλες στα ψηλά εμπόδια, ο Λάγκατ στις μεσαίες αποστάσεις, ο Χούκερ από το επί κοντό και ο Σαλαντίνο με τον αρκετά καλό Αυστραλό Βατ στο μήκος
αλλά
έχουμε φοβερή σφυροβολία και ακόντιο, σπουδαία μάχη στα 3000στιπλ
επίσης θα απολαύσουμε Μπολτ στο 200άρι, ωραίο και το 5άρι που αυτή την φορά ο Μπεκέλε πρέπει να τα βάλει με 9 Κενιάτες!!!!! συμπαθητικό θα είναι το 1500άρι


στις γυναίκες
δυστυχώς λείπουν και τα 3 φαινόμενα στα 800μ (Γιελίμο, Σεμένια –που όπως διέρρευσε μάλλον είναι ερμαφρόδιτη- Γιεπκοσγκέι), η Σαβίνε στο τριπλούν όπως και η Φρίντριχ στο ύψος έτσι δεν θα απολαύσουμε την κόντρα της με την Βλάσιτς
αντίθετα
πάρα πολύ καλά τα 400εμπ., καλή και η σφαίρα με τον δίσκο όπως και το 400άρι ενώ σούπερ είναι και το 100άρι


και η Ελλάδα θα έχει κάποιες αξιόλογες συμμετοχές αφού κατεβαίνουν οι Ιακωβάκης, Μπανιώτης, Κώστας Φιλιππίδης, Στέλλα Παπαδοπούλου και η Ειρήνη Κοκκιναρίου όπως και ο Κύπριος Κυριάκος Ιωάννου.
panos75
1)Καλά, τον Γουόρινερ τον είχαν ένα μήνα να διαφημίζει το μίτινγκ λέγοντας μάλιστα στα ελληνικά "θα είμαι κι'εγώ Θεσσαλονίκη". Τώρα το έγινε και δεν έρχεται; Τραυματίστηκε;

2)Αν όντως αποδειχθεί ότι η Σεμένια είναι ερμαφρόδιτη τότε τι θα γίνει; Θα της απαγορευτεί να αγωνίζεται ως γυναίκα ή δεν πρόκειται να γίνει δεκτή ούτε στους άντρες;
Giorgos#4
QUOTE(panos75 @ Sep 12 2009, 14:48 ) *
1)Καλά, τον Γουόρινερ τον είχαν ένα μήνα να διαφημίζει το μίτινγκ λέγοντας μάλιστα στα ελληνικά "θα είμαι κι'εγώ Θεσσαλονίκη". Τώρα το έγινε και δεν έρχεται; Τραυματίστηκε;

2)Αν όντως αποδειχθεί ότι η Σεμένια είναι ερμαφρόδιτη τότε τι θα γίνει; Θα της απαγορευτεί να αγωνίζεται ως γυναίκα ή δεν πρόκειται να γίνει δεκτή ούτε στους άντρες;



Συμφωνα με πληροφοριες η Σεμενια εχει εξαφανιστει και υπαρχουν φοβοι για αποποιρα αυτοκτονιας!
panos75
Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο τόπικ, αλλά τέλος πάντων.

http://troktiko.blogspot.com/2009/10/blog-post_3874.html

"Ξεσηκώθηκε ο Γιώργος Βασιλακόπουλος επειδή η Φανή Χαλκιά έτρεξε με την δάδα και ζήτησε τις παραιτήσεις όλων των μελών της ΕΟΕ. Ο μόνος ακέραιος αθλητικός παράγοντας είναι ο Βασιλακόπουλος. Ο άνθρωπος που έφερε στο μπάσκετ τους - ιτς και απομάκρυνε τον κόσμο από τα γήπεδα.
Ο...

άνθρωπος που στήριξε υπόδικο και καταδικασμένο άνθρωπο για την προεδρία της ΕΟΕ. Μιλάμε για τον Μίνωα Κυριακού. Ο άνθρωπος που παραμένει στον αθλητικό κίνημα παρότι αυτό έχει εμπορευματοποιηθεί.
Άστε ρε παλικάρια. Δεν μας...χέζετε όλοι που λέει και ο Νταλάρας;

Τι κάνατε όταν ο Κυριακού έκανε ψεύτικες δηλώσεις και μετέφερε δήθεν διάλογο του με τον Ζάγκ Ρόγκ από το Πεκίνο;"
BASKETNIKIVOLOU
Βράβευση του τμήματος στίβου της Νίκης Βόλου

Για την πρωτιά στον Κλασικό Μαραθώνιο Αθηνών




Την Τετάρτη 10 Φεβρουαρίου στα γραφεία της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής πραγματοποιήθηκαν οι βραβεύσεις των συλλόγων που κατέλαβαν τις πρώτες θέσεις σε διάφορες κατηγορίες κατά τον Κλασικό Μαραθώνιο Αθηνών του 2009. Ο Κ.Μ. Αθηνών είναι ένας αθλητικός θεσμός που εκτός από το αγωνιστικό του μέρος έχει και το χαρακτήρα του μαζικού λαϊκού αθλητισμού κατέχοντας έτσι περίοπτη θέση στις επίσημες παγκόσμιες αθλητικές διοργανώσεις του στίβου και περιλαμβάνει εκτός της κλασικής διαδρομής του Μαραθωνίου, τα 10 και 5 χλμ δρόμου.
Η ομάδα του τμήματος στίβου της Νίκης λαμβάνοντας μέρος με εννεαμελή εκπροσώπηση κατέλαβε την πρώτη θέση ανάμεσα στις υπόλοιπες σωματειακές συμμετοχές απ’ όλη την Ελλάδα στη κατηγορία «Αθλητικών Συλλόγων του ΣΕΓΑΣ» στο αγώνισμα των 10 χλμ. Η απονομή του κυπέλλου έγινε παρουσία πλήθους εκπροσώπων μεταξύ των οποίων ο Πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ κ.Σεβαστής, ο Γ.Γ. Αθλητισμού κ. Μπιτσαξής, ο πρόεδρος του ΠΣΑΤ κ. Γερακάρης, ο Δήμαρχος Μαραθώνα κ. Ζαγάρης, ο Αντιδήμαρχος Αθηνών κ. Μοσχονάς και πλήθος άλλων.
Τη διοίκηση του Γ.Σ.Β. «Η ΝΙΚΗ» εκπροσώπησαν ο Γ.Γ. κ. Κώστας Γαργάλας, το μέλος του Δ.Σ. Πέτρος Παρασκευόπουλος, ο προπονητής κ. Παύλος Παρασκευόπουλος και τμήμα αθλητών που συμμετείχαν στον αγώνα.
Η διοίκηση του Γ.Σ.Β. «Η ΝΙΚΗ» συγχαίρει τους αθλητές και προπονητές του συλλόγου για την προσπάθεια τους, αποδεικνύοντας ότι η υπομονή και η μεθοδική προσπάθεια έχει πάντα αποτελέσματα και εύχεται η πρωτιά του τμήματος στίβου να συνεχιστεί και σε άλλες διοργανώσεις.

www.magnesianews.gr
Weekendman
http://www.exedrasports.gr/stivos/world/article/?aid=70508
QUOTE
Ασταμάτητη!
Παρασκευή 23/07/10

Μπορεί να είναι 50 ετών, μπορεί άλλες στη θέση της να κάθονται στο σπίτι για να μεγαλώνουν τα εγγόνια τους. Ε, η Μέρλιν Οτεϊ δεν είναι τέτοιος άνθρωπος. Η Τζαμαϊκανή πρώην σπρίντερ, που έχει πάρει τη σλοβένικη υπηκοότητα, θα βρεθεί στην αποστολή της χώρας της για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βαρκελώνης.

Η 50χρονη πλέον «γαζέλα» πρόκειται να αγωνιστεί στην ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ100 μέτρων. Η πρώτη της συμμετοχή σε μεγάλη διοργάνωση ήταν στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Μόσχας το 1980.


Σε ηλικία 50 χρόνων σπρίντερ; Respect!!!!!
BASKETNIKIVOLOU
Αθλητές της Νίκης στον Κλασικό Μαραθώνιο




Το τμήμα στίβου του Γ.Σ.Β. «Η Νίκη» συμμετείχε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στον Κλασικό Μαραθώνιο Αθηνών στα αγωνίσματα των 5 και 10 χιλιομέτρων. Με την συμμετοχή της αυτή η Νίκη τίμησε την ιστορική Μάχη του Μαραθώνα και ακολούθησε την παράδοση των αγώνων.
Η διοργάνωση αυτή είχε επετειακό χαρακτήρα καθώς συμπληρώθηκαν 2.500 χρόνια από την Μάχη του Μαραθώνα. Η εκκίνηση των αγωνισμάτων 5 και 10 χιλιομέτρων δόθηκε μπροστά από το Καλλιμάρμαρο Στάδιο και μαζί με τους αθλητές της κλασικής διαδρομής, έγινε η αφορμή οι δρόμοι της Αθήνας να πλημμυρίσουν από περίπου 22.000 αθλητές και αθλήτριες σε όλα τα αγωνίσματα από την Ελλάδα και από άλλες 90 χώρες. Οι καιρικές συνθήκες ήταν ευνοϊκές για τους δρομείς και το τμήμα στίβου της Νίκης με την δωδεκαμελή αποστολή του πέτυχε εξαιρετικά πλασαρίσματα στα αγωνίσματα των 5 και 10 χιλιομέτρων. Η συμμετοχή συνολικά των αθλητών και αθλητριών στα συγκεκριμένα αγωνίσματα ανήλθε στις 3.251 στα 10 χιλιόμετρα και 2.527 στα 5 χιλιόμετρα.

Τα αποτελέσματα για τη Νίκη Βόλου ήταν τα παρακάτω:

1. Στις γυναίκες:
Θείου Ελένη 1η (στα 10 χιλιόμετρα) στην κατηγορία 15-18 ετών, 9η στο σύνολο των γυναικών και 98η στη γενική κατηγορία ανδρών και γυναικών

2. Στους άνδρες:
α) Μέτα Ντένις 3ος (στα 10 χιλιόμετρα) στην κατηγορία 15-18 ετών και 17ος στη γενική κατηγορία ανδρών και γυναικών
β) Όλσι Κεμάλι 7ος (στα 10 χιλιόμετρα) στην κατηγορία 15-18 ετών και 55ος στη γενική κατηγορία
γ) Μαυρογιώργος Κωνσταντίνος 8ος (στα 10 χιλιόμετρα) στην κατηγορία 15-18 ετών και 60ος στη γενική κατηγορία
δ) Αλεξανδρίδης Νικόλαος 2ος (στα 10 χιλιόμετρα) στην κατηγορία κάτω των 15 ετών και 97ος στη γενική κατηγορία
ε) Τσόλιας Πάρης 3ος (στα 10 χιλιόμετρα) στην κατηγορία κάτω των 15 ετών και 277ος στη γενική κατηγορία

3. Στη γενική κατηγορία:
α) Αηδονίδου Δήμητρα 30η (στα 10 χιλιόμετρα) στην κατηγορία 45-49 ετών
β) Παρασκευόπουλος Παύλος 27ος (στα 10 χιλιόμετρα) στην κατηγορία 40-44 ετών
γ) Παρασκευόπουλος Πέτρος 140ος (στα 10 χιλιόμετρα) στην κατηγορία 40-44
δ) Πετρίδης Λεωνίδας 36ος (στα 10 χιλιόμετρα) στην κατηγορία 35-39 ετών
ετών
ε) Κολλυμένου Βασιλική 156η (στα 10 χιλιόμετρα) στην κατηγορία 19-34 ετών
στ) Μπαρτζιώκα Ευαγγελία 101η (στα 5 χιλιόμετρα) στην κατηγορία 19-34 ετών

Η διοίκηση του Γ.Σ.Β. «Η Νίκη» συγχαίρει τους αθλητές, τις αθλήτριες, τους προπονητές και όλους όσους συμμετείχαν με το έμβλημα της Νίκης, για την αγωνιστική παρουσία τους σε ένα τέτοιου μεγέθους παγκόσμιο γεγονός και φυσικά για τις εξαιρετικές τους επιδόσεις.

www.e-thessalia.gr
Magnus92
Δυστυχως η λιστα των ντοπαρισμενων αθλητων μας μεγαλωσε ακομα περισσοτερο,με την εισαγωγη σε αυτην της συντοπιτισας μου εκ Αλεξανδρουπολης , Χρυσοπηγης Δεβετζη ...

Κρίμα Πηγή ... sad.gif
Flash
Κεντέρης και Θάνου βρέθηκαν ένοχοι για μία από τις μεγαλύτερες φαρσοκωμωδίες στις οποίες συμμετείχαν ποτέ Ολυμπιονίκες. Να και μια φορά που ο αμοραλισμός τιμωρήθηκε στην Ελλάδα.

http://www.sport24.gr/Sports/Stivos/enoxoi...kos.858174.html
NBAholic
Αυτό πάντως που περνά μόνο στα ψιλά στο άρθρο είναι ότι η φυλάκιση είναι με αναστολή, άρα προς το παρόν δεν επιβάλλεται φυλάκιση. Η αναστολή ισχύει από τότε που πάρθηκε η απόφαση κι όχι από τότε που διαπράχθηκε το έγκλημα, σωστά;
(Δε θα είχε και νόημα αλλιώς, θα παραγράφονταν ένα σωρό εγκλήματα...)
Flash
Οι ποινές είναι εφέσιμες και με αναστολή. Φαντάζομαι ότι θα είναι και εξαγοράσιμες ακόμα και αν το εφετείο δεν τις ανατρέψει.
gallistis
QUOTE(Flash @ May 10 2011, 13:42 ) *
Κεντέρης και Θάνου βρέθηκαν ένοχοι για μία από τις μεγαλύτερες φαρσοκωμωδίες στις οποίες συμμετείχαν ποτέ Ολυμπιονίκες. Να και μια φορά που ο αμοραλισμός τιμωρήθηκε στην Ελλάδα.

http://www.sport24.gr/Sports/Stivos/enoxoi...kos.858174.html



για αλλη μια φορα μιλησε η δικαιοσυνη στην ελλαδα-βγηκε αποφαση για ενα γεγονος που συνεβη 7 χρονια πριν
duncan21
12μελης θα ειναι η ελληνικη αποστολη για το παγκοσμιο πρωταθλημα στιβου στο Νταεγου:

ΑΝΔΡΕΣ
Κώστας Δουβαλίδης (ΕΑΡ) 110μ. εμπ. - 13.55
Σπύρος Λεμπέσης (ΑΓΕ Βοιωτίας) Ακοντισμός - 81,12μ.
Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής) Υψος - 2,28μ.
Λούης Τσάτουμας (Μεσσηνιακός ΓΣ) Μήκος-8,26μ.
Γερβάσιος Φιλιππίδης (ΠΓΣ) Ακοντισμός-82,38μ.
Κώστας Φιλιππίδης (ΓΣ Βόλου) Επί κοντώ-5,73μ.
Δημήτρης Χονδροκούκης (Ολυμπιακός) Υψος-2,31μ.

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
Ειρήνη Κοκκιναρίου (Δρομέας Αμαρουσίου) 3.000μ. στιπλ - 9.39.53
Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΟ Μεγάρων) Επί κοντώ - 4,70μ.
Νίκη Πανέττα (ΑΟ Μεγάρων) Τριπλούν - 14,55μ.
Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου (ΠΑΟ) Σφυροβολία-70,54μ.
Βούλα Παπαχρήστου (ΑΕΚ) Τριπλούν-14,72μ.

http://www.tovima.gr/sports/article/?aid=413588

Δεν νομιζω να υπαρχουν φιλοδοξιες για καποιο μεταλλιο φετος.Μονο τη Παπαχρηστου θεωρω ικανη κι αυτη αν ξεπερασει τον εαυτο της(με 14.80+ δυσκολα δεν θα 'ναι στα μεταλλια).Απο 'κει και περα περιμενω στο τελικο του αγωνισματος τους το Τσατουμα,τη Κυριακοπουλου,το Φιλιππιδη κι ενα απο τα παιδια στον ακοντισμο...
Weekendman
QUOTE(duncan21 @ Aug 10 2011, 11:59 ) *
12μελης θα ειναι η ελληνικη αποστολη για το παγκοσμιο πρωταθλημα στιβου στο Νταεγου:

ΑΝΔΡΕΣ
Κώστας Δουβαλίδης (ΕΑΡ) 110μ. εμπ. - 13.55
Σπύρος Λεμπέσης (ΑΓΕ Βοιωτίας) Ακοντισμός - 81,12μ.
Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής) Υψος - 2,28μ.
Λούης Τσάτουμας (Μεσσηνιακός ΓΣ) Μήκος-8,26μ.
Γερβάσιος Φιλιππίδης (ΠΓΣ) Ακοντισμός-82,38μ.
Κώστας Φιλιππίδης (ΓΣ Βόλου) Επί κοντώ-5,73μ.
Δημήτρης Χονδροκούκης (Ολυμπιακός) Υψος-2,31μ.

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
Ειρήνη Κοκκιναρίου (Δρομέας Αμαρουσίου) 3.000μ. στιπλ - 9.39.53
Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΟ Μεγάρων) Επί κοντώ - 4,70μ.
Νίκη Πανέττα (ΑΟ Μεγάρων) Τριπλούν - 14,55μ.
Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου (ΠΑΟ) Σφυροβολία-70,54μ.
Βούλα Παπαχρήστου (ΑΕΚ) Τριπλούν-14,72μ.

http://www.tovima.gr/sports/article/?aid=413588

Δεν νομιζω να υπαρχουν φιλοδοξιες για καποιο μεταλλιο φετος.Μονο τη Παπαχρηστου θεωρω ικανη κι αυτη αν ξεπερασει τον εαυτο της(με 14.80+ δυσκολα δεν θα 'ναι στα μεταλλια).Απο 'κει και περα περιμενω στο τελικο του αγωνισματος τους το Τσατουμα,τη Κυριακοπουλου,το Φιλιππιδη κι ενα απο τα παιδια στον ακοντισμο...

Υπάρχουν Έλληνες που ασχολούνται ακόμα με τον στίβο;

Για τις πιθανές παρουσίες στους τελικούς συμφωνώ βέβαια αν προκριθεί ο Τσάτουμας στον τελικό δεν θα καθίσω να ξαναδώ την μέρα της μαρμότας όσο αφορα την αποτυχία εκπλήρωσης στόχων απο τον Λούη...

Πολύ συρικνωμένη η αποστολή μας ,αλλάζουν οι εποχές, τα μετάλλια τώρα έρχονται απο τον υγρό στίβο σε παγκόσμια πρωταθλήματα κάτι που πριν απο κάποια χρόνια θα ήταν ανέκδοτο...

KingCrimson
QUOTE(Weekendman @ Aug 10 2011, 12:18 ) *
Υπάρχουν Έλληνες που ασχολούνται ακόμα με τον στίβο;

Για τις πιθανές παρουσίες στους τελικούς συμφωνώ βέβαια αν προκριθεί ο Τσάτουμας στον τελικό δεν θα καθίσω να ξαναδώ την μέρα της μαρμότας όσο αφορα την αποτυχία εκπλήρωσης στόχων απο τον Λούη...

Πολύ συρικνωμένη η αποστολή μας ,αλλάζουν οι εποχές, τα μετάλλια τώρα έρχονται απο τον υγρό στίβο σε παγκόσμια πρωταθλήματα κάτι που πριν απο κάποια χρόνια θα ήταν ανέκδοτο...


Συμφωνω ο Λουης εκπληρωνει τους στοχους του στον προκριματικο, οπου συνηθως περναει με το πρωτο αλμα και λες οκ respect, το παιδι το χει..και μετα στο τελικο κανει 2 ακυρα στην αρχη και μετα για τη τιμη των οπλων ενα τελευταιο στα 7,50 και ετσι κλεινει τη season παντα ως αθλητης μεταλιου που βρεθηκε σε μια ασχημη μερα wink.gif Αυτο συμβαινει τα τελευταια 10 χρονια..
οι οποιες ελπιδες μας για καλο πλασαρισμα 6αδα και πανω ..ειναι απο Νικολ Κυριακοπουλου και Φιλιππιδη, που φετος εχουν κατεβει και σε μιτινγκ και εχουν παει εξαιερετικα..κατα τα αλλα τη Παπαχρηστου στο τριπλουν δε τη πολυπιστευω ..και ισως εκπληξη αποτελεσει ο Χονδροκουκης στο υψος που το παιδι ειναι ταλενταρα, αλλα θα εξαρτηθει και απο τη κατασταση που θα βρισκεται..
παντως εντυπωση μου κανει πως στους δρομους ειμαστε πλεον εντελως ανυπαρκτοι.....με μονο αξιολογο αθλητη το Δουβαλιδη στα 100 εμποδια.
duncan21
QUOTE(Weekendman @ Aug 10 2011, 12:18 ) *
Υπάρχουν Έλληνες που ασχολούνται ακόμα με τον στίβο;

Για τις πιθανές παρουσίες στους τελικούς συμφωνώ βέβαια αν προκριθεί ο Τσάτουμας στον τελικό δεν θα καθίσω να ξαναδώ την μέρα της μαρμότας όσο αφορα την αποτυχία εκπλήρωσης στόχων απο τον Λούη...

Πολύ συρικνωμένη η αποστολή μας ,αλλάζουν οι εποχές, τα μετάλλια τώρα έρχονται απο τον υγρό στίβο σε παγκόσμια πρωταθλήματα κάτι που πριν απο κάποια χρόνια θα ήταν ανέκδοτο...

Θες απαντηση στο πρωτο ερωτημα? tongue.gif

Επισης θελω να πω οτι 3 αθλητες περιμενω να κανουν το μπαμ μια ολοκληρη ζωη.Τα ονοματα αυτων Λουης Τσατουμας,Χρηστος Ταπουτος και Νταρκο Μιλισιτς... icon_drunk.gif

QUOTE(KingCrimson @ Aug 10 2011, 13:20 ) *
παντως εντυπωση μου κανει πως στους δρομους ειμαστε πλεον εντελως ανυπαρκτοι.....με μονο αξιολογο αθλητη το Δουβαλιδη στα 100 εμποδια.

Υπαρχει και ο Λυκουργος Τσακωνας στα 200μ.Βελτιωσε το ατομικο του ρεκορ φετος(20,67) και ειναι μολις 21 ετων.Ειναι ικανος να πρωταγωνιστησει(τουλαχιστον στην Ευρωπη) αν δε παραμεινει στασιμος.
KingCrimson
QUOTE(duncan21 @ Aug 10 2011, 17:38 ) *
Θες απαντηση στο πρωτο ερωτημα? tongue.gif

Επισης θελω να πω οτι 3 αθλητες περιμενω να κανουν το μπαμ μια ολοκληρη ζωη.Τα ονοματα αυτων Λουης Τσατουμας,Χρηστος Ταπουτος και Νταρκο Μιλισιτς... icon_drunk.gif


Υπαρχει και ο Λυκουργος Τσακωνας στα 200μ.Βελτιωσε το ατομικο του ρεκορ φετος(20,67) και ειναι μολις 21 ετων.Ειναι ικανος να πρωταγωνιστησει(τουλαχιστον στην Ευρωπη) αν δε παραμεινει στασιμος.


ναι εχεις δικιο και νομιζω οτι εχει ακομα μεγαλυτερο ρεκορ, γυρω στο 20,55 απο φετος, απλα το ειπα γιατι καποτε οκ περα απο τους ντοπε Κεντερη κλπ κατεβαζαμε ομαδες στα 4*400 και στους ανδρες και στις γυναικες, που προκρινοταν τελικο σε παγκοσμια, ευρωπαϊκα και γενικα παντα ειχαμε αρκετους με καλες επιδοσεις απο τα 400μ. και κατω
baskethood
Τι φοβερο φινις ηταν αυτο,αυτοι οι Αιθιοπες δεν εχουν το θεο τους. 77.gif
T.W.Is.M.
Το διαβαζα πριν λιγες μερες για την αλλαγη του κανονισμου που σε αποκλειει με μια ακυρη εκκινηση, αλλα δεν πιστευα οτι θα το βλεπαμε στον τελικο των 100. Βλεποντας το να εφαρμοζεται το θεωρω γελοιο κανονισμο. Δε θα μου κανει εντυπωση να αλλαχτει μεσα σε 2-3 χρονια και να επιστρεψουμε στο παλιο καθεστως.
kolokotronis
Τρομερός κανονισμός..

Κάτι σαν το χρυσό-ασημένια-χάλκινο γκολ στο ποδόσφαιρο..
Και ένα παιδάκι θα καταλάβαινε το ηλίθιο της υπόθεσης από πριν.
Τουλάχιστον κατάλαβαν την ''εξυπνάδα'' τους και το απέσυραν.

Έτσι θα γίνει και εδώ.
Βέβαια εμένα με πείραξε ο αποκλεισμός του τριμέγιστου Τσέιμπερς.

Όσο για τον Μπολτ..
Σίγουρα τα τσέπωσε από τους μπούκηδες για να αποκλειστεί (παραέφυγες νωρίς ρε ψηλέ), αφού όλος ο κόσμος θα είχε χώσει τα λεφτά του πάνω του.
Αν έτρεχε δεν γινόταν να χάσει.
Και τι βιάστηκε να φύγει?
Αφού και με την όπισθεν τους περνάει.
Leon_cp3
QUOTE(kolokotronis @ Aug 28 2011, 15:02 ) *
Τρομερός κανονισμός..

Κάτι σαν το χρυσό-ασημένια-χάλκινο γκολ στο ποδόσφαιρο..
Και ένα παιδάκι θα καταλάβαινε το ηλίθιο της υπόθεσης από πριν.
Τουλάχιστον κατάλαβαν την ''εξυπνάδα'' τους και το απέσυραν.

Έτσι θα γίνει και εδώ.
Βέβαια εμένα με πείραξε ο αποκλεισμός του τριμέγιστου Τσέιμπερς.

Όσο για τον Μπολτ..
Σίγουρα τα τσέπωσε από τους μπούκηδες για να αποκλειστεί (παραέφυγες νωρίς ρε ψηλέ), αφού όλος ο κόσμος θα είχε χώσει τα λεφτά του πάνω του.
Αν έτρεχε δεν γινόταν να χάσει.
Και τι βιάστηκε να φύγει?
Αφού και με την όπισθεν τους περνάει.


Όντως πολύ περίεργο να συμβεί αυτόν στον Μπολτ. ΠΟΛΥ περίεργο.
Για τον κανονισμό δε χρειάζεται να τα πούμε καν,είναι ντροπή. Καλύτερα ήταν παλιά που επιτρέπονταν 2 άκυρες στον καθένα. Μπορεί να τύχαινε να δούμε 10 άκυρες μέχρι να ξεκινήσει η κούρσα αλλά τουλάχιστον ήταν ανθρώπινο και δεν κατέστρεφες εν ριπή οφθαλμού τις προσπάθειες χρόνων ενός ανθρώπου.
Weekendman
Το ένα ενδεχόμενο είναι οι μπούκηδες(ύποπτο σίγουρα),το άλλο είναι η ιστορία του λαγού και της χελώνας όπου ο λαγός κοροίδευε την χελώνα(γνωστό σόου του Μπόλτ πριν την εκκίνηση) ,όμως όπως στο παραμυθι έτσι και στην πραγματικότητα θα τιμωρούταν κάποτε ο λαγός,αν και συμφωνώ για την μέγιστη ηλιθιότητα του κανονισμού που σε βγάζει έξω με την πρώτη άκυρη εκκίνηση...

Ακόμα και έτσι ,χωρίς Μπολτ και με τον δεύτερο τζαμαικανό να τραυματίζεται δεν κατάφεραν να ξαναπάρουν την εξουσία στα 100 μετρά οι Αμερικάνοι!
NBAholic
Θέμα χρόνου με αυτό τον τρισάθλιο κανονισμό (ποιοι τον ψήφισαν άραγε; Το επιτελείο του ΕΣΑΚΕ; ) ήταν να γίνει κάποιο έγκλημα όπως το σημερινό. Κι ελπίζω θέμα χρόνου ότι ο κανονισμός θα αλλάξει, χωρίς φυσικά να σημαίνει πλέον κάτι για το τι έγινε - και ίσως το τι ακόμη θα γίνει. Ακόμη και σε μια ομαλή κούρσα, ο άμεσος φόβος του αποκλεισμού σε ένα άθλημα που η εκκίνηση παίζει τόσο μεγάλο ρόλο είναι ένας ιδιαίτερα ανασταλτικός παράγοντας για την επίτευξη μεγάλων επιδόσεων στις μικρές αποστάσεις. Μόνο μερικοί gamblers θα μπορούσαν να χαρούν υπό τέτοιες συνθήκες.
Leon_cp3

Kαι το βίντεο.
Δε ξέρω τι...καντήλια κατεβάζει ο εκφωνητής αλλά αυτό το "καταστρόφι" στο 0.16 είναι έπος... 24.gif
rchos
Και ας μην έχει τα περισσότερα μετάλλια ανάμεσα στους Έλληνες αθλητές ο Περικλής Ιακωβάκης είναι μακράν ότι πιο μεγάλο έχουμε βγάλει σε αθλητή στίβου.
Από τον τρόπο που αγωνίζεται από τον τρόπο που μιλάει από την ατέλειωτη δουλειά που έχει ρίξει για να φτάσει εκεί που έφτασε αλλά και από το ότι πάνω από μια δεκαετία παραμένει πιστός στα μεγάλα ραντεβού του στίβου έχοντας διάρκεια που περίεργοι τύποι τύπου Κεντέρη δεν θα μπορούσαν ποτέ να έχουν ελέω του "δρόμου" που αποφάσισαν να ακολουθήσουν ώστε να φτάσουν στην κορυφή και την εφήμερη δόξα...


Σήμερα στα 33 του σε έναν ακόμη τελικό ζητησε συγνώμη επειδη βγήκε 8ος...nough said...
Weekendman
QUOTE(rchos @ Jun 29 2012, 22:32 ) *
Και ας μην έχει τα περισσότερα μετάλλια ανάμεσα στους Έλληνες αθλητές ο Περικλής Ιακωβάκης είναι μακράν ότι πιο μεγάλο έχουμε βγάλει σε αθλητή στίβου.
Από τον τρόπο που αγωνίζεται από τον τρόπο που μιλάει από την ατέλειωτη δουλειά που έχει ρίξει για να φτάσει εκεί που έφτασε αλλά και από το ότι πάνω από μια δεκαετία παραμένει πιστός στα μεγάλα ραντεβού του στίβου έχοντας διάρκεια που περίεργοι τύποι τύπου Κεντέρη δεν θα μπορούσαν ποτέ να έχουν ελέω του "δρόμου" που αποφάσισαν να ακολουθήσουν ώστε να φτάσουν στην κορυφή και την εφήμερη δόξα...


Σήμερα στα 33 του σε έναν ακόμη τελικό ζητησε συγνώμη επειδη βγήκε 8ος...nough said...

Για τον Ιακωβάκη είναι τιμή μας που έχουμε τέτοιο αθλητή,κρίμα και για τον Τσάκωνα σήμερα ,γενικά δεν με πειράζε και πολύ σε αυτό το ευρωπαικό πού ο Ελληνικός στίβος δεν παίρνει τα μετάλλια του παρελθόντος ,αλλά για την ακύρωση του Τσάκωνα ψιλολυπήθηκα...
aegeansheed
Συγκίνηση στον ημιτελικό 4x100 στις γυναίκες σήμερα. Η Arron στα 40 έτρεξε για τη Γαλλία. Με τη Σλοβενία η Ottey στα 52!!!!!! της έτρεξε επίσης. Η σκηνή με τις δύο αγκαλιά με την πλάτη στην κάμερα ήταν μια εικόνα-χίλιες λέξεις...
HLR CENATION
QUOTE(aegeansheed @ Jun 30 2012, 22:11 ) *
Συγκίνηση στον ημιτελικό 4x100 στις γυναίκες σήμερα. Η Arron στα 40 έτρεξε για τη Γαλλία. Με τη Σλοβενία η Ottey στα 52!!!!!! της έτρεξε επίσης. Η σκηνή με τις δύο αγκαλιά με την πλάτη στην κάμερα ήταν μια εικόνα-χίλιες λέξεις...

Η Κριστιν Αρον στα νιατα της ηταν απο τις ομορφοτερες αθλητριες.

Εχασε και ο Μπολτ χθες μετα απο καιρο.


QUOTE(rchos @ Jun 29 2012, 22:32 ) *
Και ας μην έχει τα περισσότερα μετάλλια ανάμεσα στους Έλληνες αθλητές ο Περικλής Ιακωβάκης είναι μακράν ότι πιο μεγάλο έχουμε βγάλει σε αθλητή στίβου.
Από τον τρόπο που αγωνίζεται από τον τρόπο που μιλάει από την ατέλειωτη δουλειά που έχει ρίξει για να φτάσει εκεί που έφτασε αλλά και από το ότι πάνω από μια δεκαετία παραμένει πιστός στα μεγάλα ραντεβού του στίβου έχοντας διάρκεια που περίεργοι τύποι τύπου Κεντέρη δεν θα μπορούσαν ποτέ να έχουν ελέω του "δρόμου" που αποφάσισαν να ακολουθήσουν ώστε να φτάσουν στην κορυφή και την εφήμερη δόξα...


Σήμερα στα 33 του σε έναν ακόμη τελικό ζητησε συγνώμη επειδη βγήκε 8ος...nough said...

Για μενα οι καλυτεροι αθλητες που εχει βγαλει ποτε η Ελλαδα στο στοιβο ειναι οι Ξανθου,Θανου(ειχε διαρκεια παρα το σκνδαλο) και Κελεσιδου.
rchos
QUOTE(HLR CENATION @ Jul 1 2012, 01:43 ) *
Για μενα οι καλυτεροι αθλητες που εχει βγαλει ποτε η Ελλαδα στο στοιβο ειναι οι Ξανθου,Θανου(ειχε διαρκεια παρα το σκνδαλο) και Κελεσιδου.


μπορει να ειναι καλυτερες αθλητριες.το ιδιο και ο γκατσιουδης.
μετα μιλας και για τις παλιες ακοντιστριες που εκαναν και παγκοσμια ρεκορ και βρισκεις και αλλα πιο πετυχημενα ονοματα.
δεν μιλησα για καλυτερο αθλητη που συγκρινεις μονο τα skills του καθενος.

ειπα οτι ειναι ο μεγαλυτερος ελληνας αθλητης στιβου.για ολο το πακετο.
HLR CENATION
Μεσα στην αναμπουμπουλα εχουμε και πανελληνιο πρωταθλημα στοιβου που μαλιστα σημιωθηκε και μια πολυ μεγαλη εκπληξη.

Ο Τσατουμας ηττθηκε στον τεκλικο του μηκους απο τον Τσακωνα που πηδηξε στα 8.15 ενω ο Λουης εμεινε στα 8.08.

HLR CENATION
Aπο την Παρασκευη 1 Μαρτιο μεχρι την Κυριακη 3 του μηνα εχει ευρωππαικο πρωταθλημα κλειστο στοιβου στο Γκετεμποργκ της Σουηδιας.

Η Ελλαδα συμμετεχει με 12 αθλητες απο τους οποιους οι 10 ειναι αλτες και οι δυο δρομεις.

Στοχος ενα μεταλλιο.

Ελπιδες για να το φερουν εχουν οι Φιλιππιδης,Κυριακοπουλου στο επι κοντω,Μπανιωτης στο υψος και Τσακωνας στο μηκος.
HLR CENATION
To προγραμμα του ευρωπαικου πρωταθληματος κλειστου

http://sporty-365.blogspot.com/2013/02/blog-post_4828.html


Πέμπτη 28 Φεβρουαρίου
20.00 Σφαιροβολία Α προκριματικός

Παρασκευή 1 Μαρτίου
Πρωί
11.00 60 μ. εμπ. πεντάθλου
11.05 Μήκος Γ προκριματικός
11.07 60 μ. εμπ. Πεντάθλου
11.30 60 μ. εμπ. Α προκριματικός 1η σειρά ΔΟΥΒΑΛΙΔΗΣ
11.37 60 μ. εμπ. Α προκριματικός 1η σειρά
11.40 Ύψος Πεντάθλου
11.44 60 μ. εμπ. Α προκριματικός 3η σειρά
11.51 60 μ. εμπ. Α προκριματικός 4η σειρά
12.00 400 μ. Γ προκριματικός 1η σειρά
12.06 400 μ. Γ προκριματικός 2η σειρά
12.12 400 μ. Γ προκριματικός 3η σειρά
12.18 400 μ. Γ προκριματικός 4η σειρά
12.30 60 μ. εμπ. Γ προκριματικός 1η σειρά
12.37 60 μ. εμπ. Γ προκριματικός 2η σειρά
12.40 Τριπλούν Α προκριματικός ΤΣΙΑΜΗΣ
12.44 60 μ. εμπ. Γ προκριματικός 3η σειρά
12.51 60 μ. εμπ. Γ προκριματικός 4η σειρά
13.02 400 μ. Α προκριματικός 1η σειρά
13.08 400 μ. Α προκριματικός 2η σειρά
13.14 400 μ. Α προκριματικός 3η σειρά
13.20 400 μ. Α προκριματικός 4η σειρά
13.26 400 μ. Α προκριματικός 5η σειρά
13.35 3000 μ. Α προκριματικός
13.40 Σφαιροβολία Πεντάθλου

Απόγευμα
18.00 60 μ. Α προκριματικός 1η σειρά
18.01 Μήκος Πεντάθλου
18.07 60 μ. Α προκριματικός 2η σειρά
18.14 60 μ. Α προκριματικός 3η σειρά
18.15 Επί κοντώ Γ προκριματικός ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ – ΛΕΔΑΚΗ – ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ
18.21 60 μ. Α προκριματικός 4η σειρά
18.28 60 μ. Α προκριματικός 5η σειρά
18.40 800 μ. Γ προκριματικός 1η σειρά
18.45 Υψος Α προκριματικός ΜΠΑΝΙΩΤΗΣ - ΜΑΣΤΟΡΑΣ
18.46 800 μ. Γ προκριματικός 2η σειρά
18.52 800 μ. Γ προκριματικός 3η σειρά
19.05 60 μ. εμπ. Α Ημιτελικός 1η σειρά
19.12 60 μ. εμπ. Α Ημιτελικός 2η σειρά
19.20 60 μ. εμπ. Γ Ημιτελικός 1η σειρά
19.27 60 μ. εμπ. Γ Ημιτελικός 2η σειρά
19.35 800 μ. Α προκριματικός 1η σειρά
19.40 Τριπλούν Γ προκριματικός ΠΑΝΕΤΤΑ
19.41 800 μ. Α προκριματικός 2η σειρά
19.45 Σφαιροβολία Α ΤΕΛΙΚΟΣ
19.47 800 μ. Προκριμαικός 3η σειρά
19.53 800 μ. Α προκριματικός 4η σειρά
20.05 1.500 μ.. Γ προκριματικός 1η σειρά
20.13 1.500 μ.. Γ προκριματικός 2η σειρά
20.21 1.500 μ.. Γ προκριματικός 3η σειρά
20.30 800 μ. Πένταθλο
20.45 60 μ. εμπ. Α ΤΕΛΙΚΟΣ
20.55 60 μ. εμπ. Γ ΤΕΛΙΚΟΣ

Σάββατο 2 Μαρτίου
Πρωί
12.30 μήκος Α προκριματικός ΤΣΑΤΟΥΜΑΣ - ΤΣΑΚΩΝΑΣ
12.35 Επί κοντώ Α προκριματικός ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ
12.55 Υψος Γ προκριματικός
13.25 3.000 μ. Γ προκριματικός
13.50 60 μ. Επτάθλου
14.00 Σφαιροβολία Γ προκριματικός
14.10 1.500 μ. Α προκριματικός ΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ
14.35 60 μ. Γ προκριματικός
14.45 Μήκος Επτάθλου

Απόγευμα
17.00 Μήκος Γ ΤΕΛΙΚΟΣ
17.05 Σφαιροβολία Επτάθλου
17.10 Επί κοντώ Γ ΤΕΛΙΚΟΣ
17.15 Ύψος Α ΤΕΛΙΚΟΣ
17.35 400 μ. Γ Ημιτελικός
17.55 800 μ. Α Ημιτελικός
18.15 60 μ. Α Ημιτελικός
18.25 Τριπλούν Α ΤΕΛΙΚΟΣ
18.30 800 μ. Γ Ημιτελικός
18.45 400 μ. Α Ημιτελικός
19.00 Ύψος Επτάθλου
19.05 1.500 μ. Γ ΤΕΛΙΚΟΣ
19.20 3.000 μ. Α ΤΕΛΙΚΟΣ
19.40 60 μ. Α ΤΕΛΙΚΟΣ

Κυριακή 3 Μαρτίου
Πρωί
12.00 60 μ. εμπ. Επτάθλου
12.05 Τριπλούν Γ ΤΕΛΙΚΟΣ
12.10 Σφαιροβολία Γ ΤΕΛΙΚΟΣ
12.15 400 μ. Γ ΤΕΛΙΚΟΣ
12.30 800 μ. Α ΤΕΛΙΚΟΣ
12.45 800 μ. Γ ΤΕΛΙΚΟΣ
12.58 Επί κοντώ Επτάθλου
13.00 400 μ. Α ΤΕΛΙΚΟΣ
13.10 3.000 μ. Γ ΤΕΛΙΚΟΣ

Απόγευμα
17.30 60 μ. Γ Ημιτελικός
17.33 Επί κοντώ Α ΤΕΛΙΚΟΣ
17.40 Υψος Γ ΤΕΛΙΚΟΣ
18.00 Μήκος Α ΤΕΛΙΚΟΣ
18.45 1.000 Επτάθλου
19.00 1.500 μ. Α ΤΕΛΙΚΟΣ
19.15 60 μ. Γ ΤΕΛΙΚΟΣ
19.30 4Χ400 μ. Γ ΤΕΛΙΚΟΣ
19.45 4Χ400 μ. Α ΤΕΛΙΚΟΣ
HLR CENATION
O Δουβαλιδης προκριθηκε στον τελικο των 60μ με εμποδια που θα γινει σε λιγο.

Ο Μαστορας στο υψος περασε τα 2.28.

Και ο Μπανιωτης στον τελικο του υψους.

edit Ο Σουμπενκοφ με 7.49 κερδισε την κουρσα.Ο Δουβαλιδης 7ος.
Weekendman
Άλλο ένα δείγμα του περίφημου Ελληνικού προγραμματισμού το να στέλνεις πρώτα τους δημοσιογράφους, και μετα λόγω της απεργίας να είναι άχρηστοι για το μεγαλύτερο μέρος της διοργάνωσης ,κάνωντας διακοπές με τα λεφτά του γνωστού χουβαρντά που είμαστε εμείς...

HLR CENATION
http://www.iraklis1908.gr/index.php/diafor...loseis-mastoras

Tεταρτος ο Μαστορας στον τελικο του υψους.

Κριμα μπορουσε και μεταλιο.

Οχι πως δεν πετυχε.Το αντιθετο.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.