Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακοί Αγώνες 2012
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Άλλα αθλήματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
SG3ptshooter
QUOTE(bballbill @ Aug 12 2012, 15:24 ) *
Δίαθλο λες αυτό με το σκι και τη σκοποβολή? Αν λες αυτό όντως γ...άει. Σ'αυτό δε λένε ότι δε γίνεται να ντοπαριστείς?

Αυτό λέω, ναι. Να χιονοβολάς όσο πιο γρήγορα μπορείς και να σταματάς ξαφνικά και να προσπαθείς να πετύχεις κάτι κουκκίδες που έχουν για στόχο. Το αν γίνεται να ντοπαριστείς δεν το γνωρίζω, αλλά φαντάζομαι ότι η ανάγκη συγκέντρωσης και ηρεμίας στη σκοποβολή έρχεται σε αντίθεση με την ένταση του να κατεβαίνεις τις πλαγιές κι έτσι δεν μπορείς να πάρεις κάτι που να μη σε επηρεάζει αρνητικά στο ένα μισό της διαδικασίας. Χιόνια, sniper κι αναβολικά, πάω να βρω το psx να παίξω Μetal Gear Solid. tongue.gif

Manu7
QUOTE(SG3ptshooter @ Aug 12 2012, 15:34 ) *
Αυτό λέω, ναι. Να χιονοβολάς όσο πιο γρήγορα μπορείς και να σταματάς ξαφνικά και να προσπαθείς να πετύχεις κάτι κουκκίδες που έχουν για στόχο. Το αν γίνεται να ντοπαριστείς δεν το γνωρίζω, αλλά φαντάζομαι ότι η ανάγκη συγκέντρωσης και ηρεμίας στη σκοποβολή έρχεται σε αντίθεση με την ένταση του να κατεβαίνεις τις πλαγιές κι έτσι δεν μπορείς να πάρεις κάτι που να μη σε επηρεάζει αρνητικά στο ένα μισό της διαδικασίας. Χιόνια, sniper κι αναβολικά, πάω να βρω το psx να παίξω Μetal Gear Solid. tongue.gif

icon_headbang.gif

Φοβερό αυτό το δίαθλο.Έχω δει παλαιότερα.Μου φαινόταν τόσο άκυροtongue.gif.

Καλά για το βόλλευ τόσα ξέρεις τόσα λές... dry.gif Είναι εντυπωσιακό άθλημα όταν παίζεται σε τόσο ψηλό επίπεδο.Και μιλάω για το ανδρικό πάντα.Όχι φυσικά ότι παρακολουθώ φανατικά.Απλά όταν μου δίνεται η ευκαιρία να δω κάποιο αγώνα θα το κάνω ευχάριστα.
rchos
Εγώ πάντως που το έχω παίξει κιόλας σε σχολικούς αγώνες έχω να πω ότι είναι ένα άθλημα βαρετό αν δεν παιχτεί σωστα αλλά αν παίζεται σωστά είναι από τα πιο θεαματικά και ενδιαφέροντα ομαδικά σπορ.

Ένας αγώνας βόλλευ υψηλού επιπέδου μπορεί να σε κρατήσει καθηλωμένο για πολύ ώρα.είτε μέσα στο γήπεδο είτε στην τηλεόραση.
NBAer
QUOTE(rchos @ Aug 12 2012, 16:01 ) *
Ένας αγώνας βόλλευ υψηλού επιπέδου μπορεί να σε κρατήσει καθηλωμένο για πολύ ώρα.είτε μέσα στο γήπεδο είτε στην τηλεόραση.

Εγω θα ελεγα οτι σε κραταει καθηλωμενο ενας αγωνας βολλλλλλλευ οπου η μια ομαδα δεν νικαει 3-0 με επιμερους σκορ 25-14, 25-16, 25-18.
Το βολεϊ ειναι ωραιο αθλημα γενικοτερα και προσφερει κυριως εντονες συγκινησεις και οχι θεαμα.
giorgos14
QUOTE(Manu7 @ Aug 12 2012, 13:52 ) *
icon_headbang.gif

Φοβερό αυτό το δίαθλο.Έχω δει παλαιότερα.Μου φαινόταν τόσο άκυρο tongue.gif .

Καλά για το βόλλευ τόσα ξέρεις τόσα λές... dry.gif Είναι εντυπωσιακό άθλημα όταν παίζεται σε τόσο ψηλό επίπεδο.Και μιλάω για το ανδρικό πάντα.Όχι φυσικά ότι παρακολουθώ φανατικά.Απλά όταν μου δίνεται η ευκαιρία να δω κάποιο αγώνα θα το κάνω ευχάριστα.


πλακα κανεις;;εχεις δει απο κοντα γυναικειο βολλευ;προπονηση καναμε οι καημενοι μετα απο ενα τμημα γυναικων και καναμε τον προπονητη μας τον πιο ευτυχισμενο ανθρωπο του κοσμου.ειμασταν ολοι μιση ωρα πριν τουλαχιστον στο γηπεδο smiley.gif offtopic.gif
rchos
QUOTE(NBAer @ Aug 12 2012, 16:38 ) *
Εγω θα ελεγα οτι σε κραταει καθηλωμενο ενας αγωνας βολλλλλλλευ οπου η μια ομαδα δεν νικαει 3-0 με επιμερους σκορ 25-14, 25-16, 25-18.
Το βολεϊ ειναι ωραιο αθλημα γενικοτερα και προσφερει κυριως εντονες συγκινησεις και οχι θεαμα.



Το βολευ προσφέρει πολύ θέαμα.Είναι τι αρέσει στον καθένα και τι θεωρεί θεαματικό όμως αυτό.


Όσο για συγκινήσεις αυτό που πάει να γίνει στον σημερινό τελικό είναι η καλύτερη διαφήμιση.
giorgos14
QUOTE(rchos @ Aug 12 2012, 15:13 ) *
Το βολευ προσφέρει πολύ θέαμα.Είναι τι αρέσει στον καθένα και τι θεωρεί θεαματικό όμως αυτό.


Όσο για συγκινήσεις αυτό που πάει να γίνει στον σημερινό τελικό είναι η καλύτερη διαφήμιση.


γυρισα τωρα στο βολλευ και βλεπω τους ρωσους με το χρυσο!καταφεραν και το γυρισαν απο 0-2 και με ματς μπολ στους βραζιλιανους;μπραβο τους...
Weekendman
QUOTE(rchos @ Aug 12 2012, 17:13 ) *
Το βολευ προσφέρει πολύ θέαμα.Είναι τι αρέσει στον καθένα και τι θεωρεί θεαματικό όμως αυτό.


Όσο για συγκινήσεις αυτό που πάει να γίνει στον σημερινό τελικό είναι η καλύτερη διαφήμιση.

Μια χαρα θεαματικό είναι το βόλει και υποδοχές αυτοθυσίας μπορείς να δείς και τα καρφιά η τα σερβίς μπορεί να σε...διαμελύσουν αν σε βρούν!

καταλαβαίνω ότι έχει το μειονέκτημα της μη επαφής που υπάρχει παραδείγματος χάρη σε Μπάσκετ και Ποδόσφαιρο ,και το όποιο το κάνει να μην δείχνει τόσο δυναμικό όσο αυτά τα αθλήματα ,και που κάνει να μην υπάρχουν τόσο πολύ διαιτητικές συζητήσεις οι οποιές είναι όσο να ναι ελκυστικές...

Weekendman
Και για να κάνω ένα double post ,δεν έχω παρακολουθήσει τόσο στενά την φαντάζομαι ένδοξη καριέρα του Τζίμπα ,αλλά η σημερινή του χρησιμοποιήση του ήταν τόσο άσκοπη όσο αυτη ένος άλλου γέροντα του Λυμπερόπουλου στο ποδοσφαιρικό Γιούρο στον αγώνα με την Γερμανία...
rchos
Μπασκετ - Αμερική-Ισπανία-Ρωσία
Βολευ - Ρωσία-Βραζιλία-Ιταλία
Πολο - Κροατία-Ιταλία-Σερβία
Χαντμπολ - Γαλλία-Σουηδία-Κροατία
Ποδόσφαιρο - Μεξικό-Βραζιλία-Κορέα
Χόκευ - Γερμανία-Ολλανδία-Αυστραλία

Αυτές είναι οι νικήτριες χώρες στα ομαδικά αθλήματα στου Ολυμπιακούς αγώνες του 2012 στους άντρες.Χόκευ και ποδόσφαιρο δεν ασχολείται και κανείς βέβαια.

Κροατία και Ρωσία λοιπόν οι δύο πιο πετυχημένες χώρες στα Ολυμπιακά αντρικά ομαδικά αθλήματα στο Λονδίνο.
Manu7
Επίσης το πόσο μπορεί να χαλαστεί κάποιος με έναν αγώνα βόλλευ σαν τον σημερινό είναι για ακόμη μια φορά ο εκάστοτε πανάσχετος σπίκερ.

Ο προπονητής της Ρωσίας στο καθοριστικό 3ο σετ άλλαξε τον διαγώνιο Μιχαίλοφ ο οποίος πέρασε σε θέση κεντρικού και σε θέση διαγώνιου έβαλε τον κεντρικό Μουσέρσκι(εκείνο το ψηλό ντερέκι ο οποιος μετά έκανε ματσάρα).

Ούτε καν τη θέση του εκάστοτε παίχτη δεν ήξερε ο Πακλατζής.Αν είναι ακραίος,διαγώνιος π.χ.Ντάξει τον λίμπερο τον καταλαβαίνει ο τσάκαλος tongue.gif.

Kαθόμουν και έψαχνα ταυτόχρονα στο ίντερνετ μετά για να επιβεβαιώσω τα παραπάνω.
tReason
Ετσι ρε ρωσσια αρρωστια ξανα στην κορυφη,κροατια νικητρια στο πολο,οι ΗΠΑ το χρυσο οπως θελαμε 3/3.
Το μονο που με χαλασε οτι το μπασκετ πηγε κοντα και δεν μπορεσα να δω το πολο 68.gif
Weekendman
QUOTE(Manu7 @ Aug 12 2012, 19:16 ) *
Ούτε καν τη θέση του εκάστοτε παίχτη δεν ήξερε ο Πακλατζής.Αν είναι ακραίος,διαγώνιος π.χ.Ντάξει τον λίμπερο τον καταλαβαίνει ο τσάκαλος tongue.gif.

ο Παγιώτελης ήταν 100 φορές καταλλλότερος ,για τον Πακλατζή είχε την πλάκα του και σήμερα , αλλά και όταν προσπαθούσε στην άρχή του τουρνούα στο γυναικείο Βόλει να περιγράψει και δεν θυμόταν κάποιες φορές ούτε τα ονόματα των παικτριών,βέβαια δεν μπορούσε να βοηθήσει και το γεγονός ότι η μια ομάδα ήταν η Ν.Κόρεα με τα προφανή προβλήματα ομοιότητας ονομάτων(Κιμ) και προσωπών ,που στην ουσία αν θυμάται κάποιος κάτι απο αυτην την ομάδα σε ένα χρόνο θα είναι μόνο την παίκτρια με το...δέκα το καλό στην φανέλα!

Καλός ο ψηλός ο Ρώσος ,αλλά δυστυχως παίκτες κλάσσης σαν τον Σούξο(τον διώξαμε στον Ολυμπιακό για τον Κουρνέτα δύσκολο να το χωνέψω...),Στάνλει,Ντάντε δεν είναι για μας προς το παρόν, πόσο μάλλον να έρθει ο Μουσέρσκι που άμα ο Σταλόνε ήθελα να κανει έναν Ρόκι ακόμη θα τον έπαιρνα για τον ρόλο του αντίπαλου μποξερ...
SG3ptshooter
QUOTE(Manu7 @ Aug 12 2012, 15:52 ) *
Καλά για το βόλλευ τόσα ξέρεις τόσα λές... dry.gif

ή απλά δε μ' αρέσει, λέω εγώ τώρα..
------------------------------------------------

Ήθελε ένας φίλος να δει τι γίνεται και το βάλαμε χτες στο ημίχρονο κι έχω να πω ότι έμεινα με την αρχοντιά του stache του αρχηγού της Βραζιλίας. Κρίμα που τον είδα πρώτη φορά στο τελευταίο του παιχνίδι τον άνθρωπο γιατί έκανε μπαμ το μεγαλείο της μορφής του..

με Oscar δεύτερου ρόλου αντρίλας στη μασχαλότριχα. Το ότι σύμφωνα με τη wiki είχε βγει MVP στο τουρνουά της Αθήνας δε με απασχόλησε ιδιαίτερα απ' την άλλη. Και το Dante που είχαμε κάποτε (5-6 χρόνια πριν; ) μετά από κανά τρίλεπτο τον κατάλαβα. Μια ωραία άμυνα έβγαλε εκείνος ο γερό-αδερφός του Ζιλμπέ που είχαν λίμπερο και αυτό πρόσεξα. Στο εντός έδρας το 2016 ας σκάσουν όλοι με staches να τους στηρίξω.
pain of salvation
Μπορεί να εξηγήσει κάποιος γιατί το ποδόσφαιρο στις Ολυμπιάδες είναι τόσο υποβαθμισμένο?
bballbill
Για να μην είναι ανταγωνιστικό ως προς το μουντιάλ.
pain of salvation
Γιατί τι θα πάθει το Μουντιάλ?
Άσε που τους χωρίζουν πάντα 2 χρόνια.
Έπαθε τίποτα το Μουντομπάσκετ? το βόλλευ? το πόλο?
Αναρωτιέμαι...δεν θα 'θελε ένας ποδοσφαιριστής να έχει και ένα Ολυμπιακό μετάλλιο?
Anyway...
bballbill
Ναι εντάξει, απλά το ποδόσφαιρο είναι ή ήταν τουλάχιστον για 10ετίες το μεγαλύτερο αθλητικό προϊόν του πλανήτη κι εγώ αν ήμουν στη ΦΙΦΑ δε θά ΄θελα ένα δεύτερο παγκόσμιο τουρνουά εθνικών ομάδων το οποίο να μη το διοργανώνω εγώ.
rchos
QUOTE(pain of salvation @ Aug 13 2012, 23:11 ) *
Γιατί τι θα πάθει το Μουντιάλ?
Άσε που τους χωρίζουν πάντα 2 χρόνια.
Έπαθε τίποτα το Μουντομπάσκετ? το βόλλευ? το πόλο?
Αναρωτιέμαι...δεν θα 'θελε ένας ποδοσφαιριστής να έχει και ένα Ολυμπιακό μετάλλιο?
Anyway...


Τα λεφτά είναι το θέμα κυρίως.
Οι χορηγίες των Ολυμπιακών χειρίζονται από την ΔΟΕ και είναι κοινές σε όλα τα αθλήματα.
Η ΦΙΦΑ έχει δικου΄ς της χορηγούς.

Δεν θέλει να δώσει στην ΔΟΕ το δικαίωμα να θησαυρίσει μέσω των ποδοσφαιρικών ομάδων ενώ σίγουρα θα χάσει και μέρος των χορηγιών για το Μουντιάλ.
Manu7
QUOTE(pain of salvation @ Aug 13 2012, 23:11 ) *
Γιατί τι θα πάθει το Μουντιάλ?
Άσε που τους χωρίζουν πάντα 2 χρόνια.
Έπαθε τίποτα το Μουντομπάσκετ? το βόλλευ? το πόλο?
Αναρωτιέμαι...δεν θα 'θελε ένας ποδοσφαιριστής να έχει και ένα Ολυμπιακό μετάλλιο?
Anyway...

Δεν έπαθε δηλαδή?

Το μουντομπάσκετ της Τουρκίας το είδες καθόλου?

Είδες τι ομάδα κατέβασαν οι Αμερικανοί?Εντελώς διαφορετική από εκείνη του Πεκίνου που είχε πάρει χρυσό μετάλλιο.
Θυμάσαι τις απουσίες των ομάδων?Γκασόλ,Νοβίτσκι,Τζινόμπιλι,Νοτσιόνι,Κιριλέ
νκο,Πάρκερ,Σάρας,Σίσκα είναι μόνο μερικά στανταράκια που θυμάμαι...

Δυστυχώς το μουντομπάσκετ είναι σαφώς υποβαθμισμένο στο μπάσκετ.Φαίνεται και από τη νοοτροπία των παιχτών ότι το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς είναι πολύ σημαντικότερο από τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή.
pain of salvation
QUOTE(Manu7 @ Aug 14 2012, 11:44 ) *
Δεν έπαθε δηλαδή?

Το μουντομπάσκετ της Τουρκίας το είδες καθόλου?

Είδες τι ομάδα κατέβασαν οι Αμερικανοί?Εντελώς διαφορετική από εκείνη του Πεκίνου που είχε πάρει χρυσό μετάλλιο.
Θυμάσαι τις απουσίες των ομάδων?Γκασόλ,Νοβίτσκι,Τζινόμπιλι,Νοτσιόνι,Κιριλέ
νκο,Πάρκερ,Σάρας,Σίσκα είναι μόνο μερικά στανταράκια που θυμάμαι...

Δυστυχώς το μουντομπάσκετ είναι σαφώς υποβαθμισμένο στο μπάσκετ.Φαίνεται και από τη νοοτροπία των παιχτών ότι το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς είναι πολύ σημαντικότερο από τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή.


Έλειπε ο Σίσκα?...ξεφτίλα οργάνωση biggrin.gif
Ναι Μανού το είδα...έχεις τα δίκια σου...αλλά και πάλι το 2006...δεν είχαμε και πολλές απουσίες.
Νομίζω ότι μεμονωμένα,από διάφορα μεγάλα ονόματα,σνομπάρονται τα Μούντο...
και κύριως από τους Αμερικάνους.
Τις περισσότερες φορές, τα μεγάλα Ευρωπαικά ονόματα(+Αργεντινή,Βραζιλία) δηλώνουν παρών
NBAer
QUOTE(Dwyane ''the flash'& @ Aug 6 2012, 20:10 ) *
βλεπω τωρα τους δυο τελικους(μικρο και μεγαλο) στην ποδηλασια πιστας.επειδη ειμαι ασχετος με το συγκεκριμενο αγωνισμα μπορει να μου εξηγησει καποιος πως γινεται???ξεκινησαν χαλαρα στην αρχη ο ενας πισω απο τον αλλο... huh.gif

Ειναι θεμα αεροδυναμικης.
Εαν εισαι πισω απο καποιον κολλημενος τοτε εχεις μεγαλο πλεονεκτημα στο να τον περασεις! To slipstream που λενε στην Formula-1, ε το ιδιο ισχυει και εδω. Εαν προπορευεσαι και ο αλλος ειναι πολυ κοντα σου και πισω σου ή λιγο διπλα σου τοτε την εβαψες.
Οποτε εχεις 2 τακτικες. Ή να ακολουθεις τον αλλο ή να προσπαθησεις να εισαι μπροστα και να αιφνιδιασεις τους υπολοιπους με το να επιταχυνεις ξαφνικα και να μην μπορεσουν ποτε να εισελθουν στο slipstream σου για να σε περασουν.
Συνηθως κανεις δεν θελει να ειναι πρωτος γιατι θα πρεπει να πετυχει να αιφνιδιασει τους αλλους αλλιως θα χασει οποτε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ! Οντας πολυ κοντα βεβαια.

Αλλα θα μου πεις γιατι να μην τρεχουν ολοι απο την αρχη οσο πιο γρηγορα μπορουν? Διοτι εαν εισαι πισω απο καποιον κολλημενος τοτε ναι μεν οπως ειπα εχεις μεγαλο πλεονεκτημα στο να τον περασεις αλλα ξοδευεις και λιγοτερες δυναμεις αφου σε βοηθα το slipstream του. Οποτε σε τοσους γυρους που διαρκει ο αγωνας, ο 1ος ειναι σιγουρα τελειωμενη υποθεση και θα χασει. Αρα κανεις δεν τολμα να ξεκινησει το σπριντ απο την αρχη και αρεσκονται στα παιχνιδια τακτικης που βλεπουμε.


Αυτο με το μπαντμιντον γυναικων το ανεφερε κανεις?
3 ομαδες γυναικων της Κινας, της Ν.Κορεας και της Ινδονησιας αποβληθηκαν απο τους αγωνες ενω ειχαν ηδη προκριθει για τα προημιτελικα επειδη επαιξαν σκοπιμως για να χασουν ωστε να τυχουν με ευκολοτερο αντιπαλο!!
Πχ ενα δειγμα:



Ακομα και να μην ξερει μπαντμιντον καποιος καταλαβαινει οτι επαιζαν αισχρα!

Και για καποιον που δεν ξερει πως ειναι ενας κανονικος αγωνας να ενα δειγμα(οχι και το καλυτερο καθως αυτος ηταν ενας σουπερ ποντος! αλλα γενικα καπως ετσι παιζεται ακομα και απο γυναικες.)


Πχ τελικος γυναικων διπλου το 2008 στους Ολυμπιακους:


"Πρεπει αρχικως να απολογηθουμε στον Κινεζικο λαο γιατι δεν επιδειξαμε το Ολυμπιακο πνευμα. Δεν παιξαμε ενα παιχνιδι που να δειχνει τις πραγματικες δυνατοτητες μας." Δηλωσε μια εκ των αποβληθεντων και συμμετεχοντων στο σκανδαλο, προηγουμενη παγκοσμια πρωταθλητρια στο Μπαντμιντον, η Κινεζα Γιου Γιανγκ.

επαθα λαστιχο
http://www.gazzetta.gr/pali/article/370975...ympiakon-i-pali
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.