Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Β' ΕΣΚΑ 2012-13
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
AbS
2 παιχνίδια της κατηγορίας στο sportshero

http://sportshero.gr/index.php/sports/bask...os-amilla-58-50

http://sportshero.gr/index.php/sports/bask...-amazones-14-49
allstargame
Θεωρώ πως ο Ωρωπός θα κάνει 2 στις 2 νίκες ανώ Αμαζόνες και ΦΟΑ απο 2 ήττες. Άν και θα δοθεί μεγάλη μάχη μεταξύ ΦΟΑ και Κουκου πιστεύω πως και οι Κουκου θα συλλέξουν 2 ρόζ φύλλα.

Θωμάς με ΜΕΝ και ΝΗΑΡ....Νομίζω πως αν η Νήαρ παλέψει θα είναι πολύ καλός αγώνας!Κ οι δυο ομάδες αγαπάνε τους αιφνιδιασμούς ίσως λίγο παραπάνω η νεανική Νήαρ. Το φοβάμαι το Θωμά εδώ και θα παραδεχτώ τη Νήαρ αν "επιβληθεί"! Το παιχνίδι των άκρων... ή που θα είναι μεγάλη η διαφορά ή που θα δοθεί μάχη σώμα με σώμα.

Χαίρει της εκτίμησης μου ο Θωμάς αλλά φέτος μ'έχει προβληματίσει.

Βasketomaria σίγουρα ο Θωμάς έχει καλές μονάδες αλλά στο σύνολο, σαν ομάδα, δεν αξιοποιούνται την κατάλληλη στιγμή στις απαραίτητες φάσεις.

basketomaria
QUOTE(allstargame @ Mar 8 2013, 00:29 ) *
Θεωρώ πως ο Ωρωπός θα κάνει 2 στις 2 νίκες ανώ Αμαζόνες και ΦΟΑ απο 2 ήττες. Άν και θα δοθεί μεγάλη μάχη μεταξύ ΦΟΑ και Κουκου πιστεύω πως και οι Κουκου θα συλλέξουν 2 ρόζ φύλλα.

Θωμάς με ΜΕΝ και ΝΗΑΡ....Νομίζω πως αν η Νήαρ παλέψει θα είναι πολύ καλός αγώνας!Κ οι δυο ομάδες αγαπάνε τους αιφνιδιασμούς ίσως λίγο παραπάνω η νεανική Νήαρ. Το φοβάμαι το Θωμά εδώ και θα παραδεχτώ τη Νήαρ αν "επιβληθεί"! Το παιχνίδι των άκρων... ή που θα είναι μεγάλη η διαφορά ή που θα δοθεί μάχη σώμα με σώμα.

Χαίρει της εκτίμησης μου ο Θωμάς αλλά φέτος μ'έχει προβληματίσει.

Βasketomaria σίγουρα ο Θωμάς έχει καλές μονάδες αλλά στο σύνολο, σαν ομάδα, δεν αξιοποιούνται την κατάλληλη στιγμή στις απαραίτητες φάσεις.

πιστευεις οτι οι αμαζονες θα χασουν απο μαρουσι κ μεν?σιγουρα η νηαρ θα το παλεψει με το θωμα .....δεν ξερω αν οι αμαζονες μπορουν να χασουν κ απο την μεν....μονο αν φυσικα το θελουν......
ναι συμφωνω για το θωμα...πολυ καλες μοναδες αλλα οχι ομαδα με σταθεροτητα..μπορει να κανει ενα πολυ καλο παιχνιδι κ μετα μια πολυ κακη εμφανιση.....
coach.t
QUOTE (AbS @ Mar 8 2013, 11:22 ) *


Aνακαλώ ως προς το οτι δεν είχες αυτούσια αποψη για το παιχνίδι.Συνεχίζω να επιμένω ως προς τα άλλα.

QUOTE (basketomaria @ Mar 8 2013, 10:59 ) *
κοουτς t συμφωνω οτι πρεπει να δουμε το μπασκετ αλλιως.... καλο ειναι που υπερασπιζεσαι την ομαδα σου αλλα απο την αρχη του πρωταθληματος μεχρι σημερα δεν εχεις γραψει τιποτα για καποιο παιχνιδι ¨η κατι που να αφορα το μπασκετ......το μονο που εχω δει ειναι να καλεις παιχτριες να ερθουν στην ομαδα σου να δοκιμαστουν κ να προπονηθουν.....δεν ξερω πως τελικα εννοεις την καλυτερευση του αθληματος.........



Δυστηχώς κατα την διάρκεια του πρωταθλήματος δεν είναι σωστό να κάνω τις αναλύσεις μου για τις ομάδες .Θα το κάνω όμως μετά την λήξη.
Οσο αφορά το κάλεσμα μου για παίκτριες συγχώρεσε με αλλά πρέπει μιας και ο σύλλογος μας ούτε έχει την δυνατότητα ακόμα να έχει γηγενείς παίκτριες ούτε και την οικονομική δυνατότητα να πληρώνει παίκτριες ασε που δεν είναι κάτι που θέλουμε κιόλας.
Η ψυχή δεν πληρώνεται....
basketomaria
η κατασταση ειναι ιδια για ολα τα σωματεια...οικονομικα κ οχι μονο τραγικη...δυστυχως....απλα δεν θεωρω κ σωστο μεσα στη χρονια να μην εχεις αποψη για το πρωταθλημα,να μην μιλας ουτε για την ομαδα σου...ουτε τα αποτελεσματα δεν εχεις αναφερει μετα απο αγωνα....ενα σχολιο κατι που θα μπορουσε να δωσει το ερεθισμα κ σε εμας να μαθουμε κατι.....αν ηταν ετσι δεν νομιζω οτι εχει αξια να υπαρχει το φορουμ...θα μπαιναμε στο τελος της χρονιας θα ελεγε ο καθενας την αποψη για ολη την χρονια κ τελος....δεν θα πρεπει να υπαρχει ενας διαλογος?να ανταλλασουμε αποψεις κ σκεψεις για τους αγωνες κ την εξελιξη των ομαδων?τι ρολο εχει το φορουμ?συγχωρεσε με αλλα δεν το θεωρω κ σωστο να ψαχνεις παιχτριες μεσα στη χρονια...ειναι λιγο αντισυναδελφικο πιστευω....φαντασου ολους τους προπονητες μεσα στη χρονια να προσεγγιζουν παιχτρειες ειτε απο το φορουμ ειτε προσωπικα....μπορει να ειμαι λαθος σε αυτο αλλα η ηρεμια της καθε ομαδας μεσα απο τετοιες μεθοδους χαλαει.....απλα εκφραζω την αποψη μου χωρις να σημαινει οτι ειναι σωστο....δεν λεω οτι δεν ειναι σωστο να γινεται αλλα διαφωνω με την χρονικη περιοδο που το κανει ο καθενας......
coach.t
QUOTE (basketomaria @ Mar 8 2013, 13:03 ) *
η κατασταση ειναι ιδια για ολα τα σωματεια...οικονομικα κ οχι μονο τραγικη...δυστυχως....απλα δεν θεωρω κ σωστο μεσα στη χρονια να μην εχεις αποψη για το πρωταθλημα,να μην μιλας ουτε για την ομαδα σου...ουτε τα αποτελεσματα δεν εχεις αναφερει μετα απο αγωνα....ενα σχολιο κατι που θα μπορουσε να δωσει το ερεθισμα κ σε εμας να μαθουμε κατι.....αν ηταν ετσι δεν νομιζω οτι εχει αξια να υπαρχει το φορουμ...θα μπαιναμε στο τελος της χρονιας θα ελεγε ο καθενας την αποψη για ολη την χρονια κ τελος....δεν θα πρεπει να υπαρχει ενας διαλογος?να ανταλλασουμε αποψεις κ σκεψεις για τους αγωνες κ την εξελιξη των ομαδων?τι ρολο εχει το φορουμ?συγχωρεσε με αλλα δεν το θεωρω κ σωστο να ψαχνεις παιχτριες μεσα στη χρονια...ειναι λιγο αντισυναδελφικο πιστευω....φαντασου ολους τους προπονητες μεσα στη χρονια να προσεγγιζουν παιχτρειες ειτε απο το φορουμ ειτε προσωπικα....μπορει να ειμαι λαθος σε αυτο αλλα η ηρεμια της καθε ομαδας μεσα απο τετοιες μεθοδους χαλαει.....απλα εκφραζω την αποψη μου χωρις να σημαινει οτι ειναι σωστο....δεν λεω οτι δεν ειναι σωστο να γινεται αλλα διαφωνω με την χρονικη περιοδο που το κανει ο καθενας......


Αντισυναδελφικο είναι οταν τελειώνει ο αγώνας και κάποιος προπονητής προσσεγγίζει κάποια παίκτρια για να την ψήσει για του χρόνου , όταν ψάχνει τηλέφωνα και γνωριμίες για να το καταφέρει ,πράγμα που γίνετε απο πολλούς.
Δεν λέω οτι δεν το έχω κάνει παλιότερα , δεν είναι όμως το ίδιο αυτό που κάνω μέσω του φόρουμ , ειδικά στο γυναικείο που οι αθλήτριες είναι λίγες .
Όσο για την ομάδα μου τα εν οίκω μη εν δήμω....
basketomaria
QUOTE(coach.t @ Mar 8 2013, 03:49 ) *
Αντισυναδελφικο είναι οταν τελειώνει ο αγώνας και κάποιος προπονητής προσσεγγίζει κάποια παίκτρια για να την ψήσει για του χρόνου , όταν ψάχνει τηλέφωνα και γνωριμίες για να το καταφέρει ,πράγμα που γίνετε απο πολλούς.
Δεν λέω οτι δεν το έχω κάνει παλιότερα , δεν είναι όμως το ίδιο αυτό που κάνω μέσω του φόρουμ , ειδικά στο γυναικείο που οι αθλήτριες είναι λίγες .
Όσο για την ομάδα μου τα εν οίκω μη εν δήμω....

ναι αυτο ειπα κ εγω πιο πανω....κανενας τετοιος τροπος δεν ειναι θεμιτος.....τελειωνει το πρωταθλημα κ μετα κανεις οτι νομιζεις...τωρα πως κρινεις οτι αυτο που κανεις μεσω φορουμ δεν ειναι το ιδιο δεν ξερω....ο καθενας κανει οτι νομιζει....οσο για την ομαδα σου δεν με ενδιαφερει αλλα εσυ μου ζητησες σε προηγουμενο ποσταρισμα σου να μιλαμε κ λιγο μπασκετικα για την καλυτερευση του αθληματος.....τωρα αν εσυ φασκεις κ αντιφασκεις σε καθε σου μηνυμα ειναι δικο σου θεμα....κρατησε τα μυστικα της ομαδας σου λοιπον για σενα.....δεν θα μπω σε τετοια διαδικασια...ουτε να ερθω σε αντιπαλοτητα μαζι σου....αλλα ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του οταν διαβαζει στο φορουμ.....
dolly12
allstarbasket πως θα χασουν οι αμαζονες και τα 2 ματς????
o φοα θα εξαρτηθει απο το ματς με τον ωροπο αν και πιστευω πως τελικα θα τα χασει και τα 2...
θωμας θα κανει 2 νικες
κουκου θα παιξουν αναλογα με τις ορεξεις του φοα, χωρις αυτο να σημαινει πως δε μπορει να κανει 2 νικες.. απλα θεωρω πως η τελικη επιλογη ειναι στον ΦΟΑ χωρις παρεξηγηση

allstargame
QUOTE (dolly12 @ Mar 11 2013, 16:18 ) *
allstarbasket πως θα χασουν οι αμαζονες και τα 2 ματς????
o φοα θα εξαρτηθει απο το ματς με τον ωροπο αν και πιστευω πως τελικα θα τα χασει και τα 2...
θωμας θα κανει 2 νικες
κουκου θα παιξουν αναλογα με τις ορεξεις του φοα, χωρις αυτο να σημαινει πως δε μπορει να κανει 2 νικες.. απλα θεωρω πως η τελικη επιλογη ειναι στον ΦΟΑ χωρις παρεξηγηση



Έτσι πιστεύω, πώς θα κάνουν 2 ήττες οι Αμαζόνες. Μπορεί να είναι λάθος η εκτίμηση....Εντέλει θεωρώ πώς ο Θωμάς δε θ'αφησει το ΦΟΑ ν'ανέβει. Θα τον πετάξει στα πλέι όφ. Δε θεωρώ οτι μεταξύ Κούκου κ ΦΟΑ η δεύτερη θα υπεριχύσει. Αν εξαιρέσουμε την έλλειψη ψηλών οι Κουκου είναι ομάδα που καίει. Θα δείξει...2 μέρες έχουν απομείνει. Για την πρώτη εκτίμηση...
allstargame
QUOTE (basketomaria @ Mar 8 2013, 11:55 ) *
πιστευεις οτι οι αμαζονες θα χασουν απο μαρουσι κ μεν?σιγουρα η νηαρ θα το παλεψει με το θωμα .....δεν ξερω αν οι αμαζονες μπορουν να χασουν κ απο την μεν....μονο αν φυσικα το θελουν......
ναι συμφωνω για το θωμα...πολυ καλες μοναδες αλλα οχι ομαδα με σταθεροτητα..μπορει να κανει ενα πολυ καλο παιχνιδι κ μετα μια πολυ κακη εμφανιση.....



Συμφωνώ σε όλα και επαυξάνω! Πιστεύω πως οι Αμαζόνες μπορούν να χάσουν ΚΑΙ απο τη μεν...Έχω δεί παιχνίδια των Αμαζόνων που παίζουν χειρότερα και απο τη Μεν...Το ρισκάρω και λέω πως βλέπω τις Αμαζόνες με 2 ήττες ή τουλάχιστον 1.
dolly12
QUOTE(allstargame @ Mar 11 2013, 16:14 ) *
Συμφωνώ σε όλα και επαυξάνω! Πιστεύω πως οι Αμαζόνες μπορούν να χάσουν ΚΑΙ απο τη μεν...Έχω δεί παιχνίδια των Αμαζόνων που παίζουν χειρότερα και απο τη Μεν...Το ρισκάρω και λέω πως βλέπω τις Αμαζόνες με 2 ήττες ή τουλάχιστον 1.


Τελικα δεν ειχες δικιο... οι αμαζονες κερδισαν ευκολα το μαρουσι
ο ωροπος οπως αναμενοταν κερδισε το ΦΟΑ με 8 αν καποιος ειδε το ματς να πει λεπτομερειες
οι κουκουβαουνες, αν και βρεθηκαν να χανουν και με 10+ τελικα κερδισαν την νηαρ ηστ και ετσι μια αγωνιστικη πριν το τελος

ο ΦΟΑ ειναι 2ος με 4 ηττες
οι κουκουβαουνες 3ες με 4 ηττες
αμαζονες 4ες με 5 ηττες και
αγ.θωμας 5ος με 5 ηττες

τελευταια αγωνιστικη ΦΟΑ - ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΕΣ με επιλογη του ΦΟΑ για αντιπαλο, που συμφερει και κουκουβαουνες...
εμεσως πλην σαφως τα πλαυ οφ θα ξεκινησουν την κυριακη 24 μαρτιου με λογικα ζευγαρια

ΦΟΑ-ΑΟΝΝΕ (2-0)
ΚΟΥΚΟΥ-ΘΩΜΑΣ (1-1)

εκτος αν διαψευσθω...

οποτε ΦΟΑ- Θωμας (1-1)
ΚΟΥΚΟΥ - ΑΟΝΝΕ (0-2)
ntimat
QUOTE(dolly12 @ Mar 14 2013, 09:58 ) *
Τελικα δεν ειχες δικιο... οι αμαζονες κερδισαν ευκολα το μαρουσι
ο ωροπος οπως αναμενοταν κερδισε το ΦΟΑ με 8 αν καποιος ειδε το ματς να πει λεπτομερειες
οι κουκουβαουνες, αν και βρεθηκαν να χανουν και με 10+ τελικα κερδισαν την νηαρ ηστ και ετσι μια αγωνιστικη πριν το τελος

ο ΦΟΑ ειναι 2ος με 4 ηττες
οι κουκουβαουνες 3ες με 4 ηττες
αμαζονες 4ες με 5 ηττες και
αγ.θωμας 5ος με 5 ηττες

τελευταια αγωνιστικη ΦΟΑ - ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΕΣ με επιλογη του ΦΟΑ για αντιπαλο, που συμφερει και κουκουβαουνες...
εμεσως πλην σαφως τα πλαυ οφ θα ξεκινησουν την κυριακη 24 μαρτιου με λογικα ζευγαρια

ΦΟΑ-ΑΟΝΝΕ (2-0)
ΚΟΥΚΟΥ-ΘΩΜΑΣ (1-1)

εκτος αν διαψευσθω...

οποτε ΦΟΑ- Θωμας (1-1)
ΚΟΥΚΟΥ - ΑΟΝΝΕ (0-2)



ειναι γνωστο οτι η επιλογη αντιπαλου στα πλει οφ συνηθως ερχεται μπουμερακ!!!!!! οποτε οποιος επιλεξει αντιπαλο θα πρεπει να το λαβει αυτο σοβαρα υποψιν του!!!
dolly12
Μια διορθωση οι κουκου ειναι τωρα 2ες λογω νικης τους σε προηγουμενο γυρο
αρα

οι κουκουβαουνες 2ες με 4 ηττες
ο ΦΟΑ ειναι 3ος με 4 ηττες
αμαζονες 4ες με 5 ηττες και
αγ.θωμας 5ος με 5 ηττες
kasper7
QUOTE(ntimat @ Mar 14 2013, 12:15 ) *
ειναι γνωστο οτι η επιλογη αντιπαλου στα πλει οφ συνηθως ερχεται μπουμερακ!!!!!! οποτε οποιος επιλεξει αντιπαλο θα πρεπει να το λαβει αυτο σοβαρα υποψιν του!!!

Όλα αυτά θα ίσχυαν αν τα παιχνίδια ήταν νοκ-άουτ.

Είναι ωραία να τα λέμε αυτά... όμως ας μην κοροϊδευόμαστε... αν είσαι ο Φιλαθλητικός και έχεις να επιλέξεις από την μία να παίξεις απέναντι σε έναν αντίπαλο με τον οποίο έχεις 2-0 και πλεονέκτημα έδρας(2 παιχνίδια στην έδρα σου).. και από την άλλη να παίξεις απέναντι σε απρόβλεπτο αντίπαλο με τον οποίο είσαι στο 1-1... τότε διαλέγεις το 2-0 με τα χέρια και με τα πόδια.

Και το ίδιο ισχύει και για τις Κουκουβάουνες. Δεν μπορείς να πας στο 0-2... όπου χρειάζεσαι 3 σερί νίκες για την άνοδο χωρίς δικαίωμα γκέλας... είναι λογικό ότι θα πας στο 1-1 με πλεονέκτημα έδρας και ας χάσεις.

Η μόνη χαμένη από την όλη ιστορία είναι η ομάδα των Αμαζόνων. Άν οι Αμαζόνες είχαν χάσει από το Μαρούσι... θα είχαν και εκείνες "δικαίωμα" επιλογής την τελευταία αγωνιστική.

Ο Άγιος Θωμάς με όποιον και αν πέσει είναι στο 1-1 με μειονέκτημα έδρας... άρα εν ολίγοις αδιάφορος για την τελευταία αγωνιστική.
dolly12
kasper7 συμφωνω με οσα λες και τα καταλαβαινω, αλλα δε μπορω να το δεχθω...
δε το θεωρω ηθικο κ πες με ρομαντικη!!!
καθένας εχει το δικαιωμα να επιλεξει το καλυτερο για την ομαδα του και τους σκοπους της ανοδου, αλλα εγω ειμαι ανθρωπος του πιστευω σε οτι γινεται μεσα στις 4 γραμμες και οχι.....

ο νοων νοειτω....

kasper7
QUOTE(dolly12 @ Mar 14 2013, 21:59 ) *
kasper7 συμφωνω με οσα λες και τα καταλαβαινω, αλλα δε μπορω να το δεχθω...
δε το θεωρω ηθικο κ πες με ρομαντικη!!!
καθένας εχει το δικαιωμα να επιλεξει το καλυτερο για την ομαδα του και τους σκοπους της ανοδου, αλλα εγω ειμαι ανθρωπος του πιστευω σε οτι γινεται μεσα στις 4 γραμμες και οχι.....

ο νοων νοειτω....

Συμφωνώ απόλυτα με την ρομαντική πλευρά του θέματος!!! Και εγώ προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ πως θα κατέβω σε ένα παιχνίδι μόνο και μόνο για να χάσω επίτηδες. Με... χαλάει!! Από εκεί και πέρα... ο καθένας είναι ελεύθερος/η να επιλέξει ότι θεωρεί καλύτερο για την ομάδα του!!

Ελπίζω να γίνουν όμορφα παιχνίδια στα play-off και να κερδίσουν την άνοδο οι καλύτεροι!!
basketomaria
Πιστευω οτι οι κουκου θα παρουν το παιχνιδι οχι γιατι θελουν να διαλεξουν αντιπαλο (υπαρχει κ αυτο το ενδεχομενο) αλλα γιατι οι κουκου ειναι καλυτερη ομαδα......θα πρεπει να βαλουμε μεσα στα πλει οφ κ ενα αλλο παραγοντα....ποια ομαδα θελει να ανεβει στην α εσκα......παιζει σημαντικο ρολο αυτο......οποιο κ εαν ειναι το πλεονεκτημα της καθε ομαδας απεναντι στην αντιπαλο του το πιο σημαντικο ειναι για το ποιος θελει να ανεβει.......κ απο οσο ξερω δεν ενδιαφερονται ολοι.....για να δουμε λοιπον.....
PASKET
Ολοι θελουν να ανεβουν,εγω πιστευω.Το πολυ πολυ ξαναπεφτουνε,τι εγινε?Και μονο η εμπειρια φτανει.
dolly12
δε νομιζω πως καποιος δε θελει ν ανεβει... τουλαχιστον στους 5 πρωτους
το αντιθετο θα ελεγα...
coach.t

Να πω και εγώ απο την μεριά μου οτι δικαίως και οι 5 ομάδες ειναι υποψήφιες για άνοδο.Εχουν πληρέστερο ρόστερ αλλά και διάρκεια στο παιχνίδι τους.Οι προπονητές τους ξέρουν καλά τι έχουν στα χέρια τους και φρόντισαν να το εξελίξουν (π.χ οι ψηλές του Ωροπού έχουν μια πολύ όμορφη τριγωνική κίνηση).
Τώρα σίγουρα δεν ηθικό να επιλέγει κάποιος τον αντίπαλο αλλά απο την άλλη μιας και το κάνουνε ακόμα και οι επαγγελματικές ομάδες έχει περάσει σαν ηθικό.
Μακάρι αυτές που θα ανέβουν να ενισχυθούν και να παραμείνουν!!!
kasper7
Και εγώ συμφωνώ πως όλοι θέλουν να ανεβούν.

Πρώτον... είναι μία εμπειρία.

Δεύτερον... δεν στοιχίζει τίποτα απολύτως.

Τρίτον... το πολύ πολύ να ξαναπέσουν κατηγορία.

Επιπλέον δεν υπάρχει περιορισμός με μικρές.

Αν μιλούσαμε για άνοδο σε εθνική κατηγορία με επιπλέον έξοδα... θα έλεγα πως ναι, κάποιοι ίσως δεν θέλουν να ανεβούν. Εδώ όμως δεν ισχύει.

Δεν υπάρχει ούτε ένας προπονητής/προπονήτρια που να μη θέλει να καταγράψει στο βιογραφικό του μία άνοδο... ειδικά στην Α' κατηγορία.

Δεν υπάρχει ούτε μία παίκτρια που να μην το βλέπει σαν πρόκληση και να θέλει να δοκιμάσει το κάτι παραπάνω... αλλά και να αισθανθεί την γεύση της επιτυχίας!!
jhantzop
QUOTE(kasper7 @ Mar 15 2013, 14:12 ) *
...
Επιπλέον δεν υπάρχει περιορισμός με μικρές.
...


Από τη φετινή προκήρυξη της Α' ΕΣΚΑ:

"Επίσης για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο οι συμμετέχουσες στο πρωτάθλημα ομάδες, υποχρεώνονται τουλάχιστον δύο εκ των αθλητριών που θα δηλώσουν στο φύλλο αγώνα να είναι γεννημένες το 1992 και νεώτερες."
basketomaria
εγω ξερω ομαδα που δεν καιγεται ν ανεβει.....κ εχω ακουσει κ για αλλη μια.....θα δειτε τα αποτελεσματα κ θα καταλαβετε τι εννοω....μια εμπειρια ειναι σιγουρα αλλα δεν νομιζω οτι ειναι ετσι...το θεαμα της αεκ φετος δεν ειναι κ οτι καλυτερο...δεν μπορει ομαδα ετσι οπως ειναι φετος να μεινει στην α εσκα....εκτος αν θελει να παει κ να χασει ολα τα παιχνιδια...δεν ξερω ποσο ωραιο ειναι αυτο για τις παικτριες κ κυριως για τον προπονητη να κανει μονο ηττες.....δεν υπαρχει ομαδα με ροστερ φετος απο την β εσκα που θα εμενε ανετα στην α εσκα....κ ειδικα οταν δεν υπαρχουν λεφτα για μεταγραφες.....σιγουρα ολες αξιζουν εκει που ειναι κ συγχαρητηρια στον ωρωπο(θελει μεγαλη ενισχυση για του χρονου) για την ανοδο.....αλλα δεν πιστευω οτι ολες καιγονται για ανοδο απο οσο ξερω δηλ.....δεν ειμαι βεβαια κ μεσα στο μυαλο του καθενος αλλα απο παικτριες ξερω καποια πραγματα....οπως κ να χει καλη επιτυχια σε ολες.....
kasper7
QUOTE(jhantzop @ Mar 15 2013, 14:17 ) *
Από τη φετινή προκήρυξη της Α' ΕΣΚΑ:

"Επίσης για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο οι συμμετέχουσες στο πρωτάθλημα ομάδες, υποχρεώνονται τουλάχιστον δύο εκ των αθλητριών που θα δηλώσουν στο φύλλο αγώνα να είναι γεννημένες το 1992 και νεώτερες."

Δεν έχει υποχρέωση συμμετοχής εννοώ... οπότε δεν δένει τα χέρια των προπονητών σχετικά με τον καταρτισμό του αγωνιστικού πλάνου.
jhantzop
QUOTE(kasper7 @ Mar 15 2013, 15:05 ) *
Δεν έχει υποχρέωση συμμετοχής εννοώ... οπότε δεν δένει τα χέρια των προπονητών σχετικά με τον καταρτισμό του αγωνιστικού πλάνου.


Σωστά... κανονικά πάντως, αν θέλεις τη δική μου άποψη, θα πρέπει, σε αυτές τις κατηγορίες, οι προπονητές (και οι ομάδες γενικότερα) να έχουν 8-10 παιδιά 20 ετών και κάτω και 2-4 μεγαλύτερα!

rolleyes.gif
PASKET
Για να φτιαξεις ενα ροστερ που μπορει να σταθει με αξιωσεις στην Α,θες 8-9.000 μπατζετ για παιχτριες.Αυτο για να μην παιξεις στις θεσεις 9-12,και κανοντας πετυχημενες επιλογες.Πιστευω οι 6 πρωτοι φετος ειχαν πανω απο αυτο.Εξαιρω το ΓΑΛΑΤΣΙ που ειναι ειδικη περιπτωση.Αλλιως δυσκολα τα πραγματα...
kasper7
QUOTE(jhantzop @ Mar 15 2013, 17:15 ) *
Σωστά... κανονικά πάντως, αν θέλεις τη δική μου άποψη, θα πρέπει, σε αυτές τις κατηγορίες, οι προπονητές (και οι ομάδες γενικότερα) να έχουν 8-10 παιδιά 20 ετών και κάτω και 2-4 μεγαλύτερα!

rolleyes.gif

Ας υποθέσουμε για χάριν της συζήτησης πως συμφωνώ μαζί σου. Φέτος στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑ ξεκίνησαν 46 ομάδες γυναικών και θα τελειώσουν... καλώς εχόντων των πραγμάτων... 45!!

Δηλαδή αυτήν την στιγμή υπάρχουν 45 ομάδες που δραστηριοποιούνται στο γυναικείο μπάσκετ. Με 8 αθλήτριες η κάθε ομάδα, κάτω των 21, έχουμε ένα σύνολο 360 αθλητριών U21. Υπάρχουν; Και σε τι επίπεδο;
Από την άλλη θα μπορούν να παίξουν 4 μεγαλύτερες αθλήτριες, που στο σύνολο των 45 ομάδων θα είναι 180 σε ολόκληρη την ΕΣΚΑ. Αυτήν την στιγμή, παραπάνω από 150 αθλήτριες, πιθανότατα υπάρχουν στην Α' ΕΣΚΑ.
Πόσες γυναίκες παίζουν μπάσκετ σε ολόκληρη την Αθήνα; 100; 200; 500; 1000; Αν σε μία πόλη 5 εκατομμυρίων ανθρώπων, εμείς καταφέρουμε να κάνουμε το γυναικείο ερασιτεχνικό μπάσκετ μία elite για 200 γυναίκες τότε ο ερασιτεχνικός αθλητισμός έχει αποτύχει και καλύτερα να πάμε όλοι στα σπίτια μας να κάνουμε κάτι διαφορετικό και περισσότερο εποικοδομητικό.

Αν λοιπόν βάλουμε ένα πλαφόν στην ηλικία τέτοιο... όλες οι υπόλοιπες τι θα πρέπει να κάνουν; Να σταματήσουν το μπάσκετ; Δεν πρέπει ο ερασιτεχνικός αθλητισμός να δίνει την δυνατότητα σε οποιαδήποτε αθλήτρια, οποιασδήποτε ηλικίας να είναι ενεργό μέλος; Μήπως είναι μία υπερβολή όλο αυτό που γίνεται με τις κοπέλες U21... και οι λύσεις δεν είναι εκεί που τις αναζητούν οι υπεύθυνοι; Δέχομαι πως προσπαθούν να προωθήσουν νεαρά κορίτσια με σκοπό την ανανέωση του αθλήματος και την πρόοδο του γυναικείου μπάσκετ γενικότερα, όμως μήπως είναι λάθος η οπτική;

Προσωπικά βλέπω μεγαλύτερη όρεξη για ενεργή συμμετοχή στον αθλητισμό σε γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας, γιατί έχουν μεγαλώσει με διαφορετικά ερεθίσματα. Τα ερεθίσματα σήμερα δεν ωθούν τα νέα παιδιά προς τον αθλητισμό. Το σχολείο δεν συμμετέχει σε αυτήν την διαδικασία. Οι αξίες και οι προτεραιότητες των παιδιών έχουν αλλάξει σε σχέση με πριν 20 χρόνια. Μήπως πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος να έρθουν νέα παιδιά στα γήπεδα; Μήπως πρέπει το κράτος να δώσει κίνητρα στην δημιουργία νέων σωματείων; Δείτε την χαώδη διαφορά του ανδρικού με το γυναικείο μπάσκετ. Περισσότερες από 100 ομάδες για τους άνδρες σε 4 κατηγορίες... 45 ομάδες σε 3 κατηγορίες για τις γυναίκες. Για να μην κάνουμε σύγκριση στις εθνικές κατηγορίες και μας πιάσει κατάθλιψη!
Άρα το κράτος πως προωθεί τον γυναικείο αθλητισμό και τι κίνητρα δίνει; Οι ομοσπονδίες πως βοηθούν; Προσωπικά από την ΕΣΚΑ δεν έχω δει καμία προωθητική ενέργεια του μπάσκετ που να αποσκοπεί στην προσέλκυση νέων παιδιών. Πόσο δύσκολο θα ήταν η ΕΣΚΑ σε συνεργασία με το υπουργείο παιδείας να αναλάβει την διοργάνωση σχολικών αγώνων; Να μπει στα δημοτικά και να κάνει ημερίδες και σεμινάρια; Να κάνει μία ενημέρωση σε παιδιά δημοτικού με αθλητικό υλικό και επισκέψεις αθλητών για να τους γνωρίσουν τα παιδιά; Το υπουργείο έχει ελαχιστοποιήσει τον σχολικό αθλητισμό με πρόφαση το κόστος.

Αν δεν γεμίσουν τα ανοιχτά γήπεδα των μικρών ομάδων με αγόρια και κορίτσια... πως θα καταφέρουμε να βγάλουμε νέα ταλέντα; Γκάλης ήταν ένας... και μας έβγαλε όλους στον δρόμο, μας έβαλε την μπάλα στα χέρια, και μέρα νύχτα ονειρευόμασταν καλάθια!! Δεν θα ξανά υπάρξει!! Υπήρξαμε απίστευτα τυχεροί που ζήσαμε στην εποχή του και γνωρίσαμε από πρώτο χέρι την άνθιση του ελληνικού μπάσκετ. Από εκεί και πέρα... ποιος είναι ο ρόλος μας; Πως θα συνεχίσουμε αυτό το έργο; Θα περιμένουμε πότε θα έρθει ο επόμενος Γκάλης;

Δεν πρέπει όλοι εμείς να δημιουργήσουμε τον επόμενο Γκάλη... την επόμενη Άννυ Κωνσταντινίδου;

Με αποφάσεις του στυλ... πρέπει να παίζουν η τάδε και η τάδε... δεν συμφωνώ και θεωρώ πως το μπάσκετ δεν προοδεύει, δεν βγάζει νέα ταλέντα και νέες αθλήτριες.

Για να καταλήξω!!! smiley.gif

Συμφωνώ με την πρότασή σου... αλλά δεν συμφωνώ!! Θέλω να υπάρχουν νέες αθλήτριες... θέλω να υπάρχει πληθώρα σωματείων και ενεργή συμμετοχή... αλλά θέλω με διαφορετικό τρόπο και όχι με κανονισμούς που για μένα αποτελούν τροχοπέδη στην εξέλιξη και την ανάπτυξη του γυναικείου αθλητισμού. Μην αναζητάμε την ευθύνη στις αθλήτριες... μην αναζητάμε ευθύνες μόνο στους προπονητές... ας δούμε την γενικότερη εικόνα.

Όσοι κρατούν το πεπόνι... κρατούν και μαχαίρι. Ας κόψουν λοιπόν σωστά τα κομμάτια... και να σταματήσουν να τρώνε με τα χέρια.
basketomaria
θα ηθελα να ρωτησω τον κασπερ κ τους φιλους-μελη του φορουμ αν δεν υπηρχε αυτος ο κανονισμος για την χρησιμοποιηση παικτριων κατω των 21 θα επαιζε καμια απο αυτες που παιζουν τωρα?πιστευω ελαχιστες.....ειναι ευκολο για τους προπονητες να βαζουν παιχτριες ετοιμες να παιξουν παρα να ετοιμαζουν νεες που τους τρωει πολυ χρονο απο τις προπονησεις τους......καλο ειναι κασπερ να εχεις επιλογες για το ποια παιχτρια θα χρησημοποιησεις στους αγωνες αλλα μεχρι τωρα-για φετος μιλαω- δεν εχω δει κ να βγει ενα ταλεντο απο την β εσκα ή μια ομαδα που να στηριζεται σε δικα της παιδια...νεανιδες ή κ κορασιδες......η νηαρ ηστ κατι προσπαθει αλλα δεν βλεπω κ αλλες να ακολουθουν.....καλα ειναι τα αποτελεσματα αλλα κ το χτισιμο μιας ομαδας ακομα σπουδαιοτερο.....το μονο που συμφωνω μαζι σου ειναι οτι η ομοσπονδια δεν παιρνει κ τις καλυτερες αποφασεις για την βελτιωση του αθληματος.......ομως εσεις οι προπονητες ολων των κατηγοριων τι κανετε για αυτο το αθλημα?θα ηθελα να δω μια κινηση οπως παραδειγμα να μαζευτειτε οι προπονητες τις κατηγοριας κ να συζητησετε για τα προβληματα κ να προτεινετε κ εσεις
οτι νομιζετε για την βελτιωση του αθληματος....να δω μια συνεργασια ομαδων τελος παντων που να δειχνει οτι υπαρχει ενα ενδιαφερον...ενα παραδειγμα ανεφερα.....υπαρχουν τοσα που θα μπορουσαμε να κανουμε.....κ εσεις οι προπονητες κυριως....
jhantzop
QUOTE(kasper7 @ Mar 15 2013, 20:01 ) *
Ας υποθέσουμε για χάριν της συζήτησης πως συμφωνώ μαζί σου. Φέτος στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑ ξεκίνησαν 46 ομάδες γυναικών και θα τελειώσουν... καλώς εχόντων των πραγμάτων... 45!!

Δηλαδή αυτήν την στιγμή υπάρχουν 45 ομάδες που δραστηριοποιούνται στο γυναικείο μπάσκετ. Με 8 αθλήτριες η κάθε ομάδα, κάτω των 21, έχουμε ένα σύνολο 360 αθλητριών U21. Υπάρχουν; Και σε τι επίπεδο;
Από την άλλη θα μπορούν να παίξουν 4 μεγαλύτερες αθλήτριες, που στο σύνολο των 45 ομάδων θα είναι 180 σε ολόκληρη την ΕΣΚΑ. Αυτήν την στιγμή, παραπάνω από 150 αθλήτριες, πιθανότατα υπάρχουν στην Α' ΕΣΚΑ.
Πόσες γυναίκες παίζουν μπάσκετ σε ολόκληρη την Αθήνα; 100; 200; 500; 1000; Αν σε μία πόλη 5 εκατομμυρίων ανθρώπων, εμείς καταφέρουμε να κάνουμε το γυναικείο ερασιτεχνικό μπάσκετ μία elite για 200 γυναίκες τότε ο ερασιτεχνικός αθλητισμός έχει αποτύχει και καλύτερα να πάμε όλοι στα σπίτια μας να κάνουμε κάτι διαφορετικό και περισσότερο εποικοδομητικό.

Αν λοιπόν βάλουμε ένα πλαφόν στην ηλικία τέτοιο... όλες οι υπόλοιπες τι θα πρέπει να κάνουν; Να σταματήσουν το μπάσκετ; Δεν πρέπει ο ερασιτεχνικός αθλητισμός να δίνει την δυνατότητα σε οποιαδήποτε αθλήτρια, οποιασδήποτε ηλικίας να είναι ενεργό μέλος; Μήπως είναι μία υπερβολή όλο αυτό που γίνεται με τις κοπέλες U21... και οι λύσεις δεν είναι εκεί που τις αναζητούν οι υπεύθυνοι; Δέχομαι πως προσπαθούν να προωθήσουν νεαρά κορίτσια με σκοπό την ανανέωση του αθλήματος και την πρόοδο του γυναικείου μπάσκετ γενικότερα, όμως μήπως είναι λάθος η οπτική;

Προσωπικά βλέπω μεγαλύτερη όρεξη για ενεργή συμμετοχή στον αθλητισμό σε γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας, γιατί έχουν μεγαλώσει με διαφορετικά ερεθίσματα. Τα ερεθίσματα σήμερα δεν ωθούν τα νέα παιδιά προς τον αθλητισμό. Το σχολείο δεν συμμετέχει σε αυτήν την διαδικασία. Οι αξίες και οι προτεραιότητες των παιδιών έχουν αλλάξει σε σχέση με πριν 20 χρόνια. Μήπως πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος να έρθουν νέα παιδιά στα γήπεδα; Μήπως πρέπει το κράτος να δώσει κίνητρα στην δημιουργία νέων σωματείων; Δείτε την χαώδη διαφορά του ανδρικού με το γυναικείο μπάσκετ. Περισσότερες από 100 ομάδες για τους άνδρες σε 4 κατηγορίες... 45 ομάδες σε 3 κατηγορίες για τις γυναίκες. Για να μην κάνουμε σύγκριση στις εθνικές κατηγορίες και μας πιάσει κατάθλιψη!
Άρα το κράτος πως προωθεί τον γυναικείο αθλητισμό και τι κίνητρα δίνει; Οι ομοσπονδίες πως βοηθούν; Προσωπικά από την ΕΣΚΑ δεν έχω δει καμία προωθητική ενέργεια του μπάσκετ που να αποσκοπεί στην προσέλκυση νέων παιδιών. Πόσο δύσκολο θα ήταν η ΕΣΚΑ σε συνεργασία με το υπουργείο παιδείας να αναλάβει την διοργάνωση σχολικών αγώνων; Να μπει στα δημοτικά και να κάνει ημερίδες και σεμινάρια; Να κάνει μία ενημέρωση σε παιδιά δημοτικού με αθλητικό υλικό και επισκέψεις αθλητών για να τους γνωρίσουν τα παιδιά; Το υπουργείο έχει ελαχιστοποιήσει τον σχολικό αθλητισμό με πρόφαση το κόστος.

Αν δεν γεμίσουν τα ανοιχτά γήπεδα των μικρών ομάδων με αγόρια και κορίτσια... πως θα καταφέρουμε να βγάλουμε νέα ταλέντα; Γκάλης ήταν ένας... και μας έβγαλε όλους στον δρόμο, μας έβαλε την μπάλα στα χέρια, και μέρα νύχτα ονειρευόμασταν καλάθια!! Δεν θα ξανά υπάρξει!! Υπήρξαμε απίστευτα τυχεροί που ζήσαμε στην εποχή του και γνωρίσαμε από πρώτο χέρι την άνθιση του ελληνικού μπάσκετ. Από εκεί και πέρα... ποιος είναι ο ρόλος μας; Πως θα συνεχίσουμε αυτό το έργο; Θα περιμένουμε πότε θα έρθει ο επόμενος Γκάλης;

Δεν πρέπει όλοι εμείς να δημιουργήσουμε τον επόμενο Γκάλη... την επόμενη Άννυ Κωνσταντινίδου;

Με αποφάσεις του στυλ... πρέπει να παίζουν η τάδε και η τάδε... δεν συμφωνώ και θεωρώ πως το μπάσκετ δεν προοδεύει, δεν βγάζει νέα ταλέντα και νέες αθλήτριες.

Για να καταλήξω!!! smiley.gif

Συμφωνώ με την πρότασή σου... αλλά δεν συμφωνώ!! Θέλω να υπάρχουν νέες αθλήτριες... θέλω να υπάρχει πληθώρα σωματείων και ενεργή συμμετοχή... αλλά θέλω με διαφορετικό τρόπο και όχι με κανονισμούς που για μένα αποτελούν τροχοπέδη στην εξέλιξη και την ανάπτυξη του γυναικείου αθλητισμού. Μην αναζητάμε την ευθύνη στις αθλήτριες... μην αναζητάμε ευθύνες μόνο στους προπονητές... ας δούμε την γενικότερη εικόνα.

Όσοι κρατούν το πεπόνι... κρατούν και μαχαίρι. Ας κόψουν λοιπόν σωστά τα κομμάτια... και να σταματήσουν να τρώνε με τα χέρια.


Αγαπητέ kasper! Δεν είπα να γίνει αυτό μέσω κανονισμών, αλλά οι ίδιες οι ομάδες να αλλάξουν νοοτροπία! Σε πολλά από αυτά που είπες, συμφωνώ. Εμείς ως σύλλογος (Μελίσσια), διοργανώσαμε διασχολικό πρωτάθλημα δημοτικών σχολείων http://www.melissiabc.gr/press.asp?subpage=2&aid=391 κάνοντας ένα παραπάνω βήμα. Όντως πρέπει να γίνουν αρκετά πράγματα, αλλά από όλους μας.
kasper7
QUOTE(basketomaria @ Mar 15 2013, 21:38 ) *
θα ηθελα να ρωτησω τον κασπερ κ τους φιλους-μελη του φορουμ αν δεν υπηρχε αυτος ο κανονισμος για την χρησιμοποιηση παικτριων κατω των 21 θα επαιζε καμια απο αυτες που παιζουν τωρα?πιστευω ελαχιστες.....ειναι ευκολο για τους προπονητες να βαζουν παιχτριες ετοιμες να παιξουν παρα να ετοιμαζουν νεες που τους τρωει πολυ χρονο απο τις προπονησεις τους......καλο ειναι κασπερ να εχεις επιλογες για το ποια παιχτρια θα χρησημοποιησεις στους αγωνες αλλα μεχρι τωρα-για φετος μιλαω- δεν εχω δει κ να βγει ενα ταλεντο απο την β εσκα ή μια ομαδα που να στηριζεται σε δικα της παιδια...νεανιδες ή κ κορασιδες......η νηαρ ηστ κατι προσπαθει αλλα δεν βλεπω κ αλλες να ακολουθουν.....καλα ειναι τα αποτελεσματα αλλα κ το χτισιμο μιας ομαδας ακομα σπουδαιοτερο.....το μονο που συμφωνω μαζι σου ειναι οτι η ομοσπονδια δεν παιρνει κ τις καλυτερες αποφασεις για την βελτιωση του αθληματος.......ομως εσεις οι προπονητες ολων των κατηγοριων τι κανετε για αυτο το αθλημα?θα ηθελα να δω μια κινηση οπως παραδειγμα να μαζευτειτε οι προπονητες τις κατηγοριας κ να συζητησετε για τα προβληματα κ να προτεινετε κ εσεις
οτι νομιζετε για την βελτιωση του αθληματος....να δω μια συνεργασια ομαδων τελος παντων που να δειχνει οτι υπαρχει ενα ενδιαφερον...ενα παραδειγμα ανεφερα.....υπαρχουν τοσα που θα μπορουσαμε να κανουμε.....κ εσεις οι προπονητες κυριως....

Θα έπαιζαν όλες όσες άξιζαν να παίξουν. Το πρόβλημα δεν είναι στο γεγονός πως οι προπονητές δεν δίνουν ευκαιρίες... ούτε στο γεγονός πως οι προπονητές κυνηγούν το αποτέλεσμα. Το πρόβλημα είναι στην παραγωγική διαδικασία. Δεν θεωρώ πως ο συγκεκριμένος κανονισμός προσφέρει κάτι στο άθλημα, ούτε βοηθάει στο να αναδειχθούν νέα ταλέντα. Οι κοπέλες που έχουν τα προσόντα να πρωταγωνιστήσουν ξεχωρίζουν από μικρές και παίρνουν και γρήγορα ευκαιρίες. Το χτίσιμο της ομάδας όμως δεν γίνεται στο γυναικείο... αλλά στις ακαδημίες. Υγιής ομάδα είναι η ομάδα που δουλεύει στην παραγωγική διαδικασία... όπως για παράδειγμα το Γαλάτσι ή τα Μελίσσια. Υπάρχουν και άλλες ομάδες. Είναι οι εξαιρέσεις. Δεν μπορείς να λύσεις ένα πρόβλημα από την κορυφή... αλλά από την βάση. Με σάπια βάση... ακόμα και κανονισμό με πέντε μικρές να βάλει η ομοσπονδία... το άθλημα δεν έχει τύχη.

Ποια η χρησιμότητα του πρωταθλήματος των νεανίδων; Γιατί όλες οι ομάδες έχουν κορασίδες και όχι νεανίδες; Αν η ομοσπονδία ενδιαφερόταν πραγματικά για την προώθηση νέων ταλέντων θα θέσπιζε υποχρεωτική συμμετοχή των νεανίδων στο πρωτάθλημα... ως απαραίτητη προϋπόθεση για την συμμετοχή του γυναικείου στο αντίστοιχο πρωτάθλημα. Είναι ή δεν είναι το πρωτάθλημα των νεανίδων ο προθάλαμος του γυναικείου; Θα έβγαιναν ή όχι με αυτόν τον τρόπο κοπέλες έτοιμες να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις και στον ανταγωνισμό; Με αυτόν τον τρόπο όλα τα σωματεία θα είχαν κοπέλες να τροφοδοτήσουν το γυναικείο τους και τότε πραγματικά θα υπήρχε ανάπτυξη του αθλήματος. Δίχως κανονισμούς και "πρέπει". Οι άνδρες για να παίξουν αντρικό έχουν παίξει πρώτα 3 χρόνια εφηβικό, όπου συνεχίζουν να δουλεύουν και όσοι έχουν τα προσόντα που απαιτούνται συνεχίζουν στο αντίστοιχο αντρικό. Συνεπώς οι άνδρες έχουν κάνει 3 χρόνια παραπάνω προετοιμασία. Οι γυναίκες; Δεν είναι πρόβλημα αυτό; Ποια είναι η λύση; Να τις βάλουμε να παίξουν στο γυναικείο και να αναγκάσουμε όσες είναι πάνω από 21 να σταματήσουν; Γιατί απαξιώνεται με το τρόπο που απαξιώνεται από την ομοσπονδία; Αφού όλες οι ομάδες έχουν κορασίδες γιατί δεν προωθούνται και σε τμήματα νεανίδων; Πολύ απλά γιατί τα περισσότερα σωματεία ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ. Είναι τμήματα πρόχειρα στημένα με 7-8 κοριτσάκια για να μπορεί το σωματείο να έχει γυναικείο. Για να μπορούν τα σωματεία να μαζεύουν συνδρομές. Γιατί τα σωματεία δεν κάνουν νεανίδες; Γιατί είναι ένα επιπρόσθετο οικονομικό βάρος... δίχως να μπορεί να φέρει έσοδα. Άρα σωματεία που δεν έχουν δυνατή βάση στις ακαδημίες... άρα και έσοδα... δεν μπαίνουν καν στην διαδικασία να στήσουν νεανίδες. Πολλοί λένε πως το πρόβλημα είναι οι πανελλήνιες. Ας δώσουν μία επιπλέον χρονιά στις νεανίδες. Ας είναι για 4 χρόνια. Για να έχουν τα σωματεία περισσότερο έμψυχο υλικό και περισσότερο χρόνο στην διάθεσή τους.

Άρα το πρόβλημα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ. Το πρόβλημα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ. Το πρόβλημα βρίσκεται στην κακή οργάνωση και από την πλευρά της ομοσπονδίας... αλλά και από την πλευρά των σωματείων. Οι προπονητές είναι αναλώσιμοι. Δουλεύεις καλά... πάντα θα βρίσκεις ένα μεροκάματο. Δεν δουλεύεις καλά... αυτοί που σε προσέλαβαν οφείλουν και να σε ελέγχουν. Τα σωματεία καθορίζουν τους στόχους τους. Τα σωματεία καθορίζουν αν επιζητούν τον πρωταθλητισμό ή τον μαζικό αθλητισμό. Τα σωματεία καθορίζουν αν θέλουν να βγάλουν αθλητές, σωστούς ανθρώπους, υγιείς σκεπτόμενους πολίτες.

Ξέρεις πόσες κοπέλες έχουν έρθει και μου έχουν ζητήσει να κάνουν προπονήσεις με την ομάδα μου; Πολλές. Οι περισσότερες ξεκινούν λέγοντας... "έπαιζα κορασίδα αλλά μετά σταμάτησα". ΓΙΑΤΙ; Ποτέ δεν έχω αρνηθεί σε καμία κοπέλα να κάνει προπόνηση με την ομάδα μου, όποιο και αν ήταν το μπασκετικό της επίπεδο. Πιστεύω πολύ πρώτα στον αθλητισμό και την χαρά που προσφέρει. Αν υπήρχε υποχρέωση των σωματείων να κατεβάζουν νεανίδες δεν θα υπήρχε μία ομαλή μετάβαση στο γυναικείο; Δεν θα υπήρχε η δυνατότητα να αναδειχθούν περισσότερες κοπέλες σε συνθήκες ανταγωνισμού που θα τις ωφελούσε; Δες ποιες ομάδες πρωταγωνιστούν. Δες ποιες ομάδες έχουν νεανίδες. Σε σύνολο 45 ομάδων που παίζουν στις 3 κατηγορίες της ΕΣΚΑ μόνο 13 έχουν ομάδα νεανίδων. ΝΤΡΟΠΗ. Και μετά λέμε γιατί δεν υπάρχει παραγωγική διαδικασία, γιατί δεν αναδεικνύονται νέες αθλήτριες... γιατί... γιατί... γιατί. Χίλιες φορές να υποχρεώσει η ΕΣΚΑ όλα τα σωματεία να κατεβάζουν 12άδα στις κορασίδες και 12άδα στις νεανίδες... αλλιώς αποβολή από το πρωτάθλημα και αποβολή του γυναικείου. Όποιος δεν μπορεί να μην συμμετέχει καθόλου. Αυτό δεν θα ανάγκαζε τα σωματεία να εμπλουτίσουν τις ακαδημίες τους; Τα ημίμετρα καταστρέφουν... δεν χτίζουν.

Από την μεριά μου... αυτό που μπορώ να κάνω είναι να δουλεύω όσο το δυνατόν καλύτερα στα σωματεία που επιλέγουν να με εμπιστευθούν... και από την άλλη να συμμετέχω στα κοινά, κάνοντας προτάσεις. Δεν νομίζω όμως πως οι προτάσεις μου ενδιαφέρουν κανέναν. Όσο για συναντήσεις προπονητών κτλ, όσα χρόνια είμαι στο γυναικείο... μόνο μία φορά με κάλεσαν σε συνάντηση προπονητών με τον πρόεδρο της ΕΣΚΑ. Ξέρεις πόσοι πήγαν; Εγώ και η προπονήτρια του Αμύντα η οποία και είχε ζητήσει την συνάντηση. Άλλοι δεν το ήξεραν... άλλοι αδιαφόρησαν... άλλοι δεν προλάβαιναν. Θέμα της συζήτησης ήταν τότε ο κανονισμός των μικρών. Άποψη του προέδρου ήταν να γίνουν τα πρωταθλήματα αναπτυξιακά. Λύσεις; Δεν έχω δει καμία μέχρι σήμερα. Βελτίωση; Μηδενική. Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας.

Ελπίζω και οραματίζομαι ένα καλύτερο μέλλον για το γυναικείο μπάσκετ. Είναι ένας χώρος που μπήκα κατά λάθος... όμως με έχει κερδίσει γιατί βλέπω δυνατότητες και προοπτικές. Οι γυναίκες μπορούν να πετύχουν πολλά πράγματα όταν το θελήσουν και σίγουρα μπορούν να παίξουν μπάσκετ!!

QUOTE(jhantzop @ Mar 15 2013, 23:14 ) *
Αγαπητέ kasper! Δεν είπα να γίνει αυτό μέσω κανονισμών, αλλά οι ίδιες οι ομάδες να αλλάξουν νοοτροπία! Σε πολλά από αυτά που είπες, συμφωνώ. Εμείς ως σύλλογος (Μελίσσια), διοργανώσαμε διασχολικό πρωτάθλημα δημοτικών σχολείων http://www.melissiabc.gr/press.asp?subpage=2&aid=391 κάνοντας ένα παραπάνω βήμα. Όντως πρέπει να γίνουν αρκετά πράγματα, αλλά από όλους μας.

Αυτό ακριβώς εννοώ... τα σωματεία να είναι αρωγός της πολιτείας και να δουλεύουν στην κατεύθυνση της ανάπτυξης του αθλήματος. Εύγε για την πρωτοβουλία του σωματείου σας!!! blove.gif
PASKET
Μπραβο στον ΩΡΩΠΟ,οι ΑΜΑΖΟΝΕΣ μπορουνε ,εχουν καλυτερη ομαδα απο τον ΦΟΑ.Το αλλο ζευγαρι ανοιχτο.
firefox
Συγχαρητήρια στα παιδιά του Φιλαθλητικού για την απίστευτη πραγματικά έκπληξη της χρονιάς!!!!!!!
N.P.
Ματσαρα στην Μεταμορφωση,με νικητη τον Αγ.Θωμα.Μεγαλη εμφανιση απο Τροιζή,Δαούση,Αθανασούλη.Ατυχία για τις Κουκουβάουνες ο τραυματισμός της Πανούλη,και το φορτωμα με φαουλ της Κασιδιάρη,που στο Α ημ.ηταν φοβερή αλλα στο Β εξαφανίστηκε.
soouza
Κουκουβάουνες-Άγιος Θώμας 59-74(36-39 ημίχρονο).

Τα play offs έχουν ένα καλό κι ένα κακό.Το καλό είναι ότι έχεις μία δεύτερη ευκαιρία.Το κακό είναι ότι έχεις μία δεύτερη ευκαιρία.Επίσης έχουν μια διαφορετική λογική και διαχείριση.

Οι δύο ομάδες,εν προκειμένω,συμβάδισαν στο πρώτο ημίχρονο σε ένα πολύ δυνατό κι επιθετικό ματς.Ο τραυματισμός όμως της βασικής point guard των γηπεδούχων(εύχομαι να μην πρόκειται για κάτι σοβαρό)άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνος ολικά.

Το δεύτερο ημίχρονο πήγε πολύ στις φιλοξενούμενες,με καλές επιλογές στην επίθεση και σχετικά καλή άμυνα.Η ευστοχία στα σουτ έδωσε άλλο αέρα στα κορίτσια του Θωμά στην τελευταία περίοδο.

Το μονοδιάστατο παιχνίδι του Γαοκ με σουτ κι απουσία post game ήτο εμφανές προς το τέλος κι έτσι ο Θωμάς πήρε τη νίκη δίκαια και χρειάζεται ακόμα μία για να κερδίσει τη σειρά.

Γενικότερα,πιο γεμάτο ρόστερ ο Θωμάς δύσκολα δε θα ανέβει.Πολύ καλή η ομάδα των Κουκουβαούνων αλλά λίγο η έλλειψη ψηλής,λίγο η απειρία,λίγο η αδυναμία στα δύσκολα την ρίχνει ένα κλικ πίσω.

Καλή συνέχεια και στις δύο ομάδες. bball.gif smiley.gif

Υ.Γ.Οι ενοχές (ξανα)κρίνουν συμπεριφορές. icon_wave.gif wink.gif
PASKET
"Γενικότερα,πιο γεμάτο ρόστερ ο Θωμάς δύσκολα δε θα ανέβει.Πολύ καλή η ομάδα των Κουκουβαούνων αλλά λίγο η έλλειψη ψηλής,λίγο η απειρία,λίγο η αδυναμία στα δύσκολα την ρίχνει ένα κλικ πίσω."

Τελευταιο εισιτηριο σημερα για την Α,και συμφωνω με την παραπανω τοποθετηση απολυτα.Παντως η ΚΟΥΚΟΥ ειναι καλη ομαδα και θα πεσει δυσκολα...ολα γινονται.

soouza
QUOTE(PASKET @ Mar 27 2013, 12:45 ) *
"Γενικότερα,πιο γεμάτο ρόστερ ο Θωμάς δύσκολα δε θα ανέβει.Πολύ καλή η ομάδα των Κουκουβαούνων αλλά λίγο η έλλειψη ψηλής,λίγο η απειρία,λίγο η αδυναμία στα δύσκολα την ρίχνει ένα κλικ πίσω."

Τελευταιο εισιτηριο σημερα για την Α,και συμφωνω με την παραπανω τοποθετηση απολυτα.Παντως η ΚΟΥΚΟΥ ειναι καλη ομαδα και θα πεσει δυσκολα...ολα γινονται.

Καλό μεσημέρι.

Κομβικής σημασίας είναι η συμμετοχή ή μη της βασικής point guard του Γαοκ.Αν καταφέρει να αγωνιστεί σίγουρα το ματς θα παιχτεί στα ίσα.

Ο Θωμάς πρέπει να πάει στην εμπειρία καθώς δύσκολα θα ξαναβάλει όλα τα σουτ.

Οι Κουκουβάουνες πρέπει να έχουν έτοιμο ένα διαφορετικό πλάνο στον αγώνα,καθώς μόνο με σουτ δε θα μπορέσουν να αντέξουν την πίεση του τελικού δίχως αύριο.

Καλή δράση. bball.gif smiley.gif
N.P.
Καλύτερες οι Κουκουβάουνες κέρδισαν δίκαια.Η είσοδος της Πανουλη στο 25 έδωσε το καθαρό μυαλό και τις καλές επιλογές που χρειάζονταν εκείνη τη στιγμή.Το γηπεδο φίσκα,δεν υπήρχε ούτε μια θέση κενη,ούτε για ορθιους.Ο θεσμός των πλειοφ δίνει ζωή,στο άθλημα.
basketgeneral
QUOTE (N.P. @ Mar 28 2013, 09:13 ) *
Καλύτερες οι Κουκουβάουνες κέρδισαν δίκαια.Η είσοδος της Πανουλη στο 25 έδωσε το καθαρό μυαλό και τις καλές επιλογές που χρειάζονταν εκείνη τη στιγμή.Το γηπεδο φίσκα,δεν υπήρχε ούτε μια θέση κενη,ούτε για ορθιους.Ο θεσμός των πλειοφ δίνει ζωή,στο άθλημα.



Γνωρίζει κάποιος πότε θα γίνει ο τελικός και τι ώρα??? ευχαριστώ...
StefPap
QUOTE(N.P. @ Mar 28 2013, 09:13 ) *
Καλύτερες οι Κουκουβάουνες κέρδισαν δίκαια.Η είσοδος της Πανουλη στο 25 έδωσε το καθαρό μυαλό και τις καλές επιλογές που χρειάζονταν εκείνη τη στιγμή.Το γηπεδο φίσκα,δεν υπήρχε ούτε μια θέση κενη,ούτε για ορθιους.Ο θεσμός των πλειοφ δίνει ζωή,στο άθλημα.


Δυστυχώς, τόση πολλή ζωή στο άθλημα δίνει ο θεσμός, που ούτε ένα "ειδησεογραφικό" site (καλά, για το eska.gr ούτε λόγος...) δεν αξιώθηκε να ενημερώσει όχι με ρεπορτάζ, αλλά αναφέροντας έστω το σκορ του αγώνα. Ακόμη και από αυτά που ασχολούνται αμιγώς με το γυναικείο μπάσκετ ή τον γυναικείο αθλητισμό εν γένει... rolleyes.gif
kasper7
QUOTE(StefPap @ Mar 29 2013, 11:45 ) *
Δυστυχώς, τόση πολλή ζωή στο άθλημα δίνει ο θεσμός, που ούτε ένα "ειδησεογραφικό" site (καλά, για το eska.gr ούτε λόγος...) δεν αξιώθηκε να ενημερώσει όχι με ρεπορτάζ, αλλά αναφέροντας έστω το σκορ του αγώνα. Ακόμη και από αυτά που ασχολούνται αμιγώς με το γυναικείο μπάσκετ ή τον γυναικείο αθλητισμό εν γένει... rolleyes.gif

77.gif
ntimat
QUOTE(StefPap @ Mar 29 2013, 11:45 ) *
Δυστυχώς, τόση πολλή ζωή στο άθλημα δίνει ο θεσμός, που ούτε ένα "ειδησεογραφικό" site (καλά, για το eska.gr ούτε λόγος...) δεν αξιώθηκε να ενημερώσει όχι με ρεπορτάζ, αλλά αναφέροντας έστω το σκορ του αγώνα. Ακόμη και από αυτά που ασχολούνται αμιγώς με το γυναικείο μπάσκετ ή τον γυναικείο αθλητισμό εν γένει... rolleyes.gif



Γενικα τα sites δεν πολυασχολουνται με το αθλημα γενικοτερα οχι με ενα ματς στα πλει οφ!!!ομως ο κοσμος ηταν πραγματι παρα πολυς.Εξαιρετικα ενδιαφερον αυτο,πιστευω και στο επομενο ματς καπως ετσι θα γινει και αυτο ειναι ελπιδοφορο!!!!καλη τυχη και στις δυο ομαδες και ας κερδισει ο καλυτερος!!!προβλεψεις δεν υπαρχουν σε τετοια ματς!!!
allstargame
Τελικά πότε θα γίνει ο τελικός???????
Εύγε!!!!
Πολύ καλή και η τελευταία αγωνιστική και τα πλέι-οφ!!!Είδαμε καλό μπάσκετ τελικά....στο πολύ τέλος όμως!
Όποιος ξέρει ας ενημερώσει!
Όσο για το σάιτ του αμιγώς γυναικείου μπάσκετ...μας άφησε άφωνους!!!!Καμία νύξη, για κανένα λόγο!!!!!!!!!!!
stev basket
QUOTE(allstargame @ Mar 29 2013, 18:09 ) *
Τελικά πότε θα γίνει ο τελικός???????
Εύγε!!!!
Πολύ καλή και η τελευταία αγωνιστική και τα πλέι-οφ!!!Είδαμε καλό μπάσκετ τελικά....στο πολύ τέλος όμως!
Όποιος ξέρει ας ενημερώσει!
Όσο για το σάιτ του αμιγώς γυναικείου μπάσκετ...μας άφησε άφωνους!!!!Καμία νύξη, για κανένα λόγο!!!!!!!!!!!


Οι Κουκουβάουνες έσπασαν την έδρα του Θωμά και μεταφέρουν πλέον τη σειρα στη Μεταμόρφωση.Οι γηπεδούχες δεν κατάφεραν να επαναλάβουν την εξαιρετική εμφάνιση του προηγούμενου παιχνιδιού, ενώ οι γηπεδούχες με ψυχραιμία και σταθερή απόδοση πήραν το αποτέλεσμα. Η Πανούλη αγωνίστηκε το δεύτερο ημίχρονο και έδωσε λύσεις στο κατέβασμα της μπάλας, ενώ για το Θωμά αγωνίστηκε με θλάση η Δαούση (θυμίζουμε ότι ο Θωμάς έχει χάσει και τη βασική του ψηλή Τσούβαλου με χιαστό) και δεν έβρισκε λύσεις.
Η άνοδος θα κριθεί αύριο στο κλειστό της Μεταμόρφωσης στις 19:45!

ΑΓ. ΘΩΜΑΣ- ΓΑΟΚ 49-56ΑΓ. ΘΩΜΑΣ (Λάγιος): Μαγκαφα 9, Δαούση 14, Τροιζή 13, Δημητράκη 6, Πέππα 4, Αθανασούλη 3ΓΑΟΚ (Ραχιώτη): Τρανούλη 14, Ανδρεοπούλου 5, Κασιδιάρη 4, Τόσι 10, Μαυροειδή 6, Αλεξίου 7, Πανούλη 10
WWW.WEPLAYBALL.GR
N.P.
Εύκολη νίκη,και δίκαιη άνοδος για τις Κουκουβάουνες.
StefPap
Ωραίο παιχνίδι σε γεμάτο γήπεδο χθες στη Μεταμόρφωση. Ο Θωμάς μπήκε δυνατά, επιδίωξε να τρέξει και με αιχμές τις Δαούση και Τροιζή εκμεταλλεύτηκε το ανοιχτό γήπεδο ενώ στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε και στα ριμπάουντ. Οι Κουκουβάουνες με καλή κυκλοφορία και σωστές επιλογές έφεραν το παιχνίδι στα ίσια μέχρι το 10' ενώ στο β' δεκάλεπτο έχτισαν και μια μικρή διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο στο +6 (32-26). Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Θωμάς έκανε ένα γρήγορο 6-0 και ισοφάρισε στο 23' σε 32-32. Εκεί όμως επιστρατεύτηκε και πάλι η Πανουλή που, παρά τον τραυματισμό της, πρόσθεσε ποιότητα και έκανε τη διαφορά με το πολυδιάστατο παιχνίδι της στο δεκάλεπτο που έκρινε ουσιαστικά την αναμέτρηση. Ο ΓΑΟΚ ανέβασε σημαντικά την πίεση και βελτιώθηκε στα ριμπάουντ και στα δύο καλάθια, ενώ ο Θωμάς έκανε λάθη και έτσι ήρθε το 50-38 του 30'. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τελικά διεκπεραιωτικό καθώς παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Θωμά η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 7 πόντους. Η ομάδα της Μεταμόρφωσης διατήρησε βελτιωμένη την άμυνά της ενώ θα μπορούσε να είχε ανεβάσει και άλλο τη διαφορά καθώς ανανέωνε επιθέσεις, όμως ήταν σε αυτή τη φάση σχετικά άστοχη σε σουτ και βολές. Παρόλα αυτά είχε ενέργεια, πίεσε και φόρτωσε με κούραση τις δυο ποιοτικές περιφερειακές του Θωμά οι οποίες στο τέλος φυσιολογικά ξέμειναν από δυνάμεις και δεν είχαν καθαρό μυαλό. Ο Θωμάς αφού δεν έβρισκε πλέον πολλές επιλογές για γρήγορο παιχνίδι κατέφυγε είτε σε μεγάλες σε διάρκεια επιθέσεις με μεικτό αποτέλεσμα, ή (προς το τέλος) σε απονενοημένα τρίποντα που δεν βρήκαν στόχο. Έτσι, με σωστή διαχείριση και σχετική ψυχραιμία στις βολές ο ΓΑΟΚ κράτησε εύκολα τη διαφορά ως το τελικό 64-52.

Ο Θωμάς είχε ποιότητα στην περιφέρεια, όμως στα play-offs φάνηκε μονοδιάστατος. Η άνοδος χάθηκε ουσιαστικά την Τετάρτη όταν και φάνηκε να μην έχει την ψυχολογία να πάρει το ματς στην έδρα του, αφού δεν πέρασε μπροστά ακόμη και όταν σε κάποιο σημείο μείωσε στο καλάθι και στη συνέχεια κράτησε τον ΓΑΟΚ άσφαιρο για 3-4 λεπτά. Χθες δεν πήρε σκορ από τη frontline του ενώ είχε και την ατυχία να αντιμετωπίσει μια ποιοτική ομάδα που πιέζει πολύ στην περιφέρεια. Έτσι, όταν τα γκαρντ κουράστηκαν και χάθηκε η ευκαιρία για τρέξιμο ενώ οι ψηλές δυσκολεύονταν να σκοράρουν, η μόνη αξιόπιστη εναλλακτική του ήταν τα σουτ. Του βγήκαν στο πρώτο ματς, όχι όμως και στα άλλα δύο, οπότε φυσιολογικά δε μπόρεσε να ανταπεξέλθει. Λάθος προπονητική επιλογή χθες φάνηκε εκ του αποτελέσματος η εμμονή στο να βοηθήσει στο κατέβασμα της μπάλας το τριάρι στην πεντάδα του Θωμά (νο. 11) και όχι κάποια πιο ευέλικτη παίκτρια στο διάστημα 23'-30', όταν δηλαδή ο ΓΑΟΚ πίεσε περισσότερο και τελικά έχτισε τη διψήφια διαφορά. Πάντως είναι παραδοσιακή δύναμη και με δεδομένες τις ανακατατάξεις από ανόδους/υποβιβασμούς μάλλον μπαίνει από θέση ισχύος στο επόμενο πρωτάθλημα της Β' ΕΣΚΑ, ειδικά αν διατηρήσει το ρόστερ του.

Οι θριαμβεύτριες Κουκουβάουνες ανεβαίνουν απόλυτα δίκαια με βάση την εικόνα τους τόσο στην regular season όσο και στα play-offs. Έδειξαν χαρακτήρα, ξεπέρασαν το διπλό σοκ του πρώτου break μαζί με τον τραυματισμό της Πανουλή, ανταπέδωσαν το σπάσιμο της έδρας και στον "τελικό" έπαιξαν με πλάνο και πήραν αυτό που ήθελαν. Ακόμη και με την play-maker του ωσεί παρούσα να σφίγγει τα δόντια και να κάνει μεγάλη υπέρβαση για να συμμετάσχει έστω για λίγο στα δύο τελευταία παιχνίδια, κατάφερε να πάρει πόντους και προσωπικότητα από τις υπόλοιπες παίκτριες και ειδικά στο τρίτο ματς δεν υπήρχε υστερήσασα. Χθες διαχειρίστηκαν πολύ σωστά το ματς. Είχαν πάθος, δεν αγχώθηκαν από τα ξεσπάσματα του Θωμά και είχαν απαντήσεις, παρουσίασαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα συνδυάζοντας προσωπικές ενέργειες με σωστή εκτέλεση συστημάτων και πόνταραν σωστά στην περιφερειακή πίεση, ειδικά στο β' μέρος. Συγχαρητήρια στα κορίτσια και σε όλο το τιμ στη Μεταμόρφωση για μια άνοδο που όλη τη σεζόν έδειξαν πως αξίζουν. Η επόμενη μέρα μετά τους πανηγυρισμούς πάντως θα πρέπει να τους βρει με ένα καλό πλάνο για την πολύ απαιτητική Α' ΕΣΚΑ που έρχεται.

Καλές (μπασκετικές) διακοπές με υγεία σε όλους! smile.gif
N.P.
" Λάθος προπονητική επιλογή χθες φάνηκε εκ του αποτελέσματος η εμμονή στο να βοηθήσει στο κατέβασμα της μπάλας το τριάρι στην πεντάδα του Θωμά (νο. 11) και όχι κάποια πιο ευέλικτη παίκτρια στο διάστημα 23'-30', όταν δηλαδή ο ΓΑΟΚ πίεσε περισσότερο και τελικά έχτισε τη διψήφια διαφορά. Πάντως είναι παραδοσιακή δύναμη και με δεδομένες τις ανακατατάξεις από ανόδους/υποβιβασμούς μάλλον μπαίνει από θέση ισχύος στο επόμενο πρωτάθλημα της Β' ΕΣΚΑ, ειδικά αν διατηρήσει το ρόστερ του."

Σωστή παρατήρηση,το πιο καθοριστικό σημείο του παιχνιδιού ήταν αυτό.Το ίδιο λάθος έκανε και στο προηγούμενο ματς και πάλι με το ίδιο αποτέλεσμα.Μάλιστα στις 2 πρώτες επιθέσεις ήταν τραβηγμένες μπροστά Τροιζη και Δαούση με αποτέλεσμα να χαθεί η μπάλα.
stev basket
ΑΠΟ ΤΗΝ Β΄ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ ΑΝΕΒΗΚΑΝ

ΓΣ ΩΡΩΠΟΥ
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΑ
ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ

ΕΠΙΣΗ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙ ΕΞΗΣ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ

3/4/13 19:45 ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ-ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΑΟ ΓΙΑ 2η-3η ΘΕΣΗ
3/4/13 21:45 ΣΤ.ΚΑΛΑΙΤΖΗΣ ΑΟΝΝΝΕ ΑΜΑΖΟΝΕΣ -ΠΟ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ ΓΙΑ 4η-5η ΘΕΣΗ
Α.Σ. ΠΑΠΑΓΟΥ
Α.Σ. ΠΑΠΑΓΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ BASKETBALL ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Ο Αθλητικός Σύλλογος Παπάγου διοργανώνει Τουρνουά Νεάνίδων, με σκοπό την προετοιμασία των νεαρών αθλητριών για την επόμενη αγωνιστική περίοδο, και την κάλυψη του κενού μεταξύ λήξης αγωνιστικής περιόδου και μεταβατικής περιόδου.
Η έναρξη του Τουρνουά θα πραγματοποιηθεί στις 13/4 με τη συμμετοχή 8 ομάδων σε δύο ομίλους.

Για τον Α’ όμιλο :

ΑΕ ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ, ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ, ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ, Α.Ο ΠΕΥΚΗΣ.

Για τον Β’ όμιλο:

Α.Σ.ΠΑΠΑΓΟΥ, Γ.Σ ΚΟΡΩΠΙΟΥ, Α.Ο ΑΜΥΝΤΑΣ, ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ ΑΣΚΗ

Από τους δύο ομίλους συνεχίζουν οι 2 πρώτοι στη δεύτερη φάση, όπου θα αγωνιστούν μεταξύ τους στο finalfour. Ο μικρός και μεγάλος τελικός του Τουρνουά, θα διεξαχθεί στο κλειστό γήπεδο του Α.Σ ΠΑΠΑΓΟΥ, όπου την ίδια ημέρα μαζί με την τελετή λήξης θα γίνουν διαγωνισμοί βολών και τριπόντων αλλά και θα βραβευτούν οι νικήτριες ομάδες καθώς και η πρώτη σκόρερ του Τουρνουά.

Με εκτίμηση,

Α.Σ . ΠΑΠΑΓΟΥ
kasper7
Καλησπέρα σε όλες και όλους!!!! smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif

15 μέρες μετά την λήξη του πρωταθλήματος της Β' γυναικών... ήρθε η ώρα να κάτω έναν απολογισμό του πρωταθλήματος που πέρασε και ένα σύντομο σχόλιο για την κάθε ομάδα!!!

Κατά την προσωπική μου άποψη ήταν ένα αρκετά αμφίρροπο πρωτάθλημα, ανάμεσα σε σχεδόν ισάξιες ομάδες, όπου η κάθε ομάδα θα μπορούσε να κάνει την ζημιά σε οποιαδήποτε άλλη. Διακρίθηκαν οι πιο σταθερές ομάδες, με διάρκεια στην απόδοσή τους καθ' όλη την σεζόν, ενώ οι ομάδες που έπαιξαν στις χαμηλές θέσεις υπό άλλες συνθήκες θα μπορούσαν να πετύχουν περισσότερα πράγματα. Το στενάχωρο στην υπόθεση είναι το γεγονός της πτωτικής τάσης του επιπέδου του πρωταθλήματος, που αν κοιτάξει κανένας προς τα πίσω θα δει μεγάλες διαφορές σε σχέση με προηγούμενες σεζόν.

Οι ομάδες που πέτυχαν την άνοδο, το πέτυχαν δίκαια, καθώς είχαν την μεγαλύτερη συνέπεια σε όλη την διάρκεια της περιόδου. Από την μέση της βαθμολογίας και κάτω, οι ομάδες που μπόρεσαν να διαχειριστούν καλύτερα τα αποτελέσματα τους, πέτυχαν εύκολη ή δύσκολη παραμονή στην κατηγορία, ενώ από τις ομάδες που δεν τα κατάφεραν, είχε η κάθε ομάδα τον λόγο της.

________________________________________________________________________________
____________________

ΓΣ ΩΡΩΠΟΥ

Η πρωταθλήτρια ομάδα του Ωρωπού, έδειξε με το καλημέρα πως δεν είχε έρθει για να μείνει. Ο coach Κολτσίδας από την ημέρα που ανέλαβε την ομάδα του Ωρωπού, έδειξε πως μπορούσε με την εμπειρία του να βοηθήσει αυτήν την νεανική ομάδα να πρωταγωνιστήσει. Πλαισίωσε τις ταλαντούχες νεανίδες της ομάδας με έμπειρες παίκτριες και με συγκροτημένο παιχνίδι μέσα και έξω από το καλάθι, δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να γίνει η 3η ομάδα μέσα σε 2 σεζόν που κατάφερε να πετύχει διαδοχικές ανόδους και να φτάσει από την Γ' στην Α'!! Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια στην Α'!! Σίγουρα χρειάζεται ενίσχυση εκεί... όμως είμαι σίγουρος πως ο coach έχει προνοήσει!!

________________________________________________________________________________
____________________

ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ

Οι Κουκουβάουνες για ακόμα μία σεζόν συνέχισαν στα γνώριμα για εκείνες μονοπάτια, με την coach Ραχιώτη να δίνει για ακόμα μία σεζόν έμφαση στην περιφέρεια! Και δεν γίνεται να την κατηγορήσει και κανένας για αυτό... αυτό το υλικό είχε στα χέρια της!! Από σπόντα (βλ.Ιάσωνας) έβαλε στην φαρέτρα της δύο ακόμα επιλογές και προσπάθησε να εμπλουτίσει το παιχνίδι της μέσα στο καλάθι, όμως όπως αποδείχθηκε και στα play-off, η μεγάλη δύναμη της ομάδας ήταν η περιφέρεια!! Δίκαια πέτυχε την άνοδο, μιας και δεν το έβαλε κάτω όταν ο Αγ.Θωμάς έκανε το break μέσα στην Μεταμόρφωση και παρά τα προβλήματα τραυματισμών, κατάφερε να σχεδιάσει σωστά τα κρίσιμα παιχνίδια της και να πετύχει μία πανάξια άνοδο!! Απαιτείται άμεσα ενίσχυση μέσα στο καλάθι, ειδάλλως η ομάδα θα είναι πρώτο φαβορί για τον υποβιβασμό την νέα σεζόν!! Καλή συνέχεια εύχομαι!!

________________________________________________________________________________
____________________

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΑ

Για μένα η έκπληξη της χρονιάς, μιας και μία ομάδα δίχως ιδιαίτερη ενίσχυση και δίχως να δείξει κάτι διαφορετικό σε σχέση με την προηγούμενη σεζόν, κατάφερε να πετύχει την άνοδο. Αυτό από μόνο του δείχνει πόσο χειρότερο ήταν το φετινό πρωτάθλημα. Αυτό βέβαια δεν μειώνει την αξία της επιτυχίας της ομάδας του Φιλαθλητικού, που παιχνίδι με το παιχνίδι και με αρχηγό την "νεανίδα" Βελάνα, κατάφερε να υποσκελίσει ομάδες με θεωρητικά καλύτερα ρόστερ! Ατού της ομάδας το transition game και το μακρινό σουτ!! Όποιος τα περιόρισε... κέρδισε!! Όποιος δεν το κατάφερε... είδε την πλάτη του ΦΟΑ!! Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια στην Α'!! Εκεί θα πρέπει να αλλάξει πολλά πράγματα για να καταφέρει να επιζήσει στο πρωτάθλημα της νέας σεζόν (προβλέπω να είναι μία από τις δυσκολότερες σεζόν της Α' τα τελευταία χρόνια), αλλιώς θα κάνει παρέα με τις Κουκουβάουνες στις τελευταίες θέσεις.

________________________________________________________________________________
____________________

ΑΟΝΝΝΕ ΑΜΑΖΟΝΕΣ

Οι Αμαζόνες μετά από μία απογοητευτική σεζόν στην Α', έπεσαν κατηγορία και μάζεψαν και πάλι την ομάδα που τους είχε χαρίσει την άνοδο, με σκοπό να την ξαναδιεκδικήσουν!! Εμφανίστηκαν ανταγωνιστικές, με διάθεση να παλέψουν για την άνοδο, όμως προβλήματα τραυματισμών και ελλιπούς προετοιμασίας, δεν τους επέτρεψαν να πετύχουν κάτι παραπάνω. Δύο κλικ κάτω σε σχέση με την ομάδα που ανέβηκε πριν από 2 χρόνια. Το παιχνίδι τους ήταν κυρίως παιχνίδι ψηλών, με την Θεοδωράτου και την Παπαγγέλου... όμως μέχρι εκεί. Δίχως ανάσες... δίχως πλουραλισμό. Μαθαίνω εσχάτως πως υπάρχει και αλλαγή προπονητή... οπότε αναμένουμε εξελίξεις για την νέα σεζόν!

________________________________________________________________________________
____________________

ΠΟ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ

Δεύτερη συνεχόμενη σεζόν η ομάδα του Αγ.Θωμά φτάνει στην πηγή και... νερό δεν πίνει!! Όπως και πέρυσι με τον Ιάσωνα, έτσι και φέτος με τις Κουκουβάουνες... η ομάδα του Αγ.Θωμά έκανε το break στο πρώτο παιχνίδι και μετά... σκοτάδι μαύρο!! Ομάδα που δεν μπορεί να διαχειριστεί σωστά τα κρίσιμα παιχνίδια, με αποτέλεσμα να μένει πάντα έξω στο παρά πέντε. Φέτος έκανε σημαντικές κινήσεις το καλοκαίρι, ώστε να ενισχυθεί και να δημιουργήσει και παιχνίδι κοντά στο καλάθι... όμως το αποτέλεσμα στο τέλος ήταν το ίδιο. Θα πρέπει οι ιθύνοντες να ψάξουν τι έφταιξε και να βρουν την λύση. Αν οι ίδιοι είναι ευχαριστημένοι... πάσο!! Α και Ω της ομάδας η Τροιζή. Από τις καλύτερες ομάδες στο ανοιχτό γήπεδο!! Περίοδος συλλογισμού και προβληματισμού!!

________________________________________________________________________________
____________________

ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

Η ομάδα του Αμαρουσίου φέτος κατάφερε, παρά το γεγονός πως δεν πρωταγωνιστούσε, να δημιουργήσει ίντριγκες και διαφωνίες στο forum!! Άποψή μου είναι πως η ομάδα από τα βόρεια προάστια, ενώ δεν ήταν καλύτερη από την περσινή, διαχειρίστηκε καλύτερα τα αποτελέσματά της και είχε μία πιο ισορροπημένη πορεία. Θυμίζω πως πέρυσι είχε κάνει εντυπωσιακό ξεκίνημα και στο τέλος... ελεύθερη πτώση!! Δεν έδειξε κάτι το ιδιαίτερο... είχε μία σχετική σταθερότητα και κατάφερε να υποσκελίσει άνετα όλες τις ομάδες που πάλευαν με τους ίδιους στόχους!! Ομάδα που είχε ως καλύτερο σημείο της το set παιχνίδι, τις συνεργασίες και το μακρινό σουτ. Όταν τα έβαζαν... μπορούσαν να απειλήσουν οποιαδήποτε ομάδα.

________________________________________________________________________________
____________________

ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ

Άλλη μία ομάδα που ήρθε στα λημέρια μας από τα σαλόνια της Α'!! Δίχως να δείξει κάτι το ιδιαίτερο σαν ομάδα, πέτυχε άνετη παραμονή στην κατηγορία. Δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Όπλο της το set παιχνίδι, η πίεση σε όλο το γήπεδο και η άμυνα ζώνης, τις περισσότερες φορές και σε ολόκληρο το παιχνίδι! Μαθαίνω πως και εκεί ίσως υπάρξουν εξελίξεις στον πάγκο!! Ίδωμεν!!

________________________________________________________________________________
____________________

ΠκΑΟ ΑΜΙΛΛΑ

Ομάδα με το ίδιο ρόστερ και νέο προπονητή. Αγχώδης η χρονιά μέχρι να επιτευχθεί η παραμονή. Πάλεψαν όλα τα παιχνίδια τους και κέρδισαν όσα χρειάζονταν για να παραμείνουν στην κατηγορία. Highlight της χρονιάς... η νίκη τους επί των Αμαζόνων. Δεν έχω να πω κάτι αρνητικό... τα κορίτσια ξέρουν πως τις αγαπάω... και τους εύχομαι ότι καλύτερο για την νέα σεζόν.

________________________________________________________________________________
____________________

ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ

Τα τελευταία 4 χρόνια που παρακολουθώ την ομάδα της Νήαρ, έχω να πω πως μικρές διαφορές έχω δει στο παιχνίδι τους. Παιχνίδι που χαρακτηρίζεται από τρέξιμο και μαχητικότητα, καθώς και από αθλήτριες μικρές σε ηλικία!! Κάθε χρόνο παλεύουν για την σωτηρία και κάθε χρόνο με τον έναν ή τον άλλον τρόπο τα καταφέρνουν!! Για να δούμε και φέτος!! Στην αναμονή να μάθουν αν τα κατάφεραν τελικά να σωθούν! Όλο αυτό το εγχείρημα είναι αποτέλεσμα της δουλειάς του coach Καλαμαρα, που προσπαθεί πάντα για το καλύτερο! Αν κάποια από τα ταλέντα που έβγαλε η ομάδα αυτή, δεν είχαν αποχωρήσει για άλλες πολιτείες...ίσως να είχαν βλέψεις και για κάτι καλύτερο στην κατηγορία!! Νομίζω πως πρόκειται για μία από τις ομάδες που όλοι βλέπουμε με συμπάθεια!!

________________________________________________________________________________
____________________

ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛΗΝΗΣ

Ομάδα ασανσέρ!! Εδώ και 5 σεζόν που παρακολουθώ το γυναικείο ερασιτεχνικό μπάσκετ, πέφτει και ανεβαίνει από την Β' στην Γ' και τούμπαλιν!!! Δεν έχει μείνει ποτέ στην ίδια κατηγορία 2 συνεχόμενες σεζόν. Η Παλλήνη δυστυχώς έχει ένα κακό. Είναι ομάδα που βρίσκεται πολύ μακριά, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να προσελκύσει παίκτριες για την ενίσχυσή της. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να δουλέψει πολύ στις υποδομές. Η coach Καλαϊτζάκη έδωσε κύρος στην ομάδα τα 3 τελευταία χρόνια, δούλεψε πολύ και με τις υποδομές, αγωνίστηκε η ίδια σε πολλά παιχνίδια για να ανεβάσει το επίπεδο της ομάδας. Μέχρι και την Δελώτη από την Πεύκη έφερε να παίξει. Δυστυχώς δεν τα κατάφεραν ούτε φέτος. Τα αποτελέσματα στις υποδομές θα φανούν στα επόμενα χρόνια… για το αν θα καταφέρει αυτή η ομάδα να στηριχτεί σε δικά της παιδιά και να κάνει το παραπάνω βήμα. Ακούγεται πως θα υπάρξει και αλλαγή στην τεχνική ηγεσία. Αυτό σημαίνει πως θα γίνει εκ νέου σχεδιασμός στην Γ’. Εύχομαι τα καλύτερα.

________________________________________________________________________________
____________________

ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ
Η ομάδα του Χολαργού μετά από την αδράνεια της περασμένης σεζόν και τα σαλόνια της Α2, βρέθηκε με μία νεανική ομάδα στην Β’ ΕΣΚΑ. Η ομάδα δεν θα μπορούσε να έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις. Στα μέσα της σεζόν έγινε και αλλαγή στην τεχνική ηγεσία της ομάδας, καθώς και σημαντικές ανακατατάξεις στο ρόστερ. Η ομάδα αυτή έχει μέλλον, καθώς έχει καλές υποδομές, έχει καλή ομάδα κορασίδων και νεανίδων και αναμένω να πρωταγωνιστήσει στο επόμενο πρωτάθλημα της Γ’. Πάλεψαν αλλά δίκαια υποβιβάστηκαν. Δεν θα μπορούσαν να είχαν πετύχει κάτι καλύτερο.

________________________________________________________________________________
____________________

ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ
Τελευταία άφησα την ομάδα της ΜΕΝ Ιλίου, όχι τυχαία!! tongue.gif H ομάδα από το Ίλιον ξεκίνησε με ένα πολλά υποσχόμενο ρόστερ και ελπίδες για κάτι καλό στην κατηγορία. Ο κακός όμως σχεδιασμός της ομάδας από το καλοκαίρι, σε συνδυασμό με την λάθος νοοτροπία που καλλιεργήθηκε, οδήγησαν στον υποβιβασμό. Τρεις αλλαγές προπονητών, με τελευταίο εμένα. Ομολογώ πως όταν με πλησίασαν από την ομάδα της ΜΕΝ, πραγματικά πίστευα (και πιστεύω ακόμα), πως τα κορίτσια αυτά θα μπορούσαν να πετύχουν σπουδαία πράγματα μέσα στο γήπεδο. ΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ. Δυστυχώς δεν κατάφερα να αλλάξω όλα όσα θα ήθελα. Έχω ήδη κάνει την αυτοκριτική μου και προχωρώ στον σχεδιασμό της ομάδας για την νέα σεζόν, με σκοπό πρώτα απ’ όλα να μπουν υγιής βάσεις. Από εκεί και πέρα, με πολύ δουλειά, θέλω να ελπίζω πως σύντομα θα καταφέρουμε να φέρουμε και πάλι στην ομάδα εκεί που ήταν και γιατί όχι και ακόμα καλύτερα.

________________________________________________________________________________
____________________


Αυτά τα ολίγα!! Ελπίζω να μην αδίκησα κάποια ομάδα... έτσι κι αλλιώς όλα τα παραπάνω αποτελούν αυστηρά προσωπικές κρίσεις και δεν είναι υποχρεωτικό να τις υιοθετήσει κάποιος άλλος. Ελπίζω το επόμενο πρωτάθλημα να είναι καλύτερο, πιο ανταγωνιστικό και με περισσότερη προβολή. Τα κορίτσια προσπαθούν... αλλά θα πρέπει να έχουν και την ανάλογη στήριξη, αρχικά από τις ομάδες τους και στην συνέχεια από την ομοσπονδία. Ευελπιστώ στην ανάπτυξη του γυναικείου μπάσκετ. Όλοι μαζί μπορούμε!!

smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
PASKET
Ρεαλιστικη η ετησια αναλυση του κοουτς,οπως καθε χρονο.Σε δυο πραγματα θα σταθω.Στην ανοδο του ΦΟΑ,που για μενα ηταν εκπληξη,περισσοτερο γιατι καποιες ομαδες πιο πληρεις δεν βρηκαν τροπο να αντιμετωπισουν το μονοδιαστατο παιχνιδι του.Το δευτερο ειναι οτι αυτοι που ανεβηκαν θα χρειαστουν σημαντικη ενισχυση για να μην εχουν την τυχη των περυσινων ΑΜΑΖΟΝΩΝ.Επειδη ειδα πολλα ματς της Α φετος ,εχω να πω οτι ολοι οσοι εμειναν στην Α,ειναι ισχυρες ομαδες με πολλες πολυ εμπειρεςς παιχτριες και σε κοντινο επιπεδο δυναμικοτητας.Το οτι κινδυνευει το ΓΑΛΑΤΣΙ που εχει πολυ ταλεντο και υψος ,ειναι χαρακτηριστικο της δυσκολιας.Κουτς καλη επανοδο στη Β,θα το πετυχεις πιστευω!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.