Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Β' ΕΣΚΑ 2012-13
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
kasper7
6η Αγωνιστική

ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ - ΑΟΝΝΝΕ ΑΜΑΖΟΝΕΣ 42-49
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΑ - ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ 52-30
ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ - ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 51-47
ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ - ΠΟ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ 32-62
ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ - ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛ. 43-25
ΓΣ ΩΡΩΠΟΥ - ΠκΑΟ ΑΜΙΛΛΑ 53-33

Νομίζω πως είχα το απόλυτο σε αυτήν την αγωνιστική!! wav.gif
smiley.gif smiley.gif

Υ.Γ. Τα αποτελέσματα είναι από το athlisi.com
basketomaria
Νήαρ Ηστ - Αμαζόνες 42-49
Φιλαθλητικός - ΜΕΝ Ιλίου 52-30
Παπάγου - Μαρούσι 51-47
Άρης Χολ. - Άγιος Θωμάς 32-61
Κουκουβάουνες - Αγ. Νικόλαος Παλλ. 43-25
Ωρωπός - Άμιλλα 53-33

Επιτελους τα επιασα ολα αυτη την αγωνιστικη..... biggrin.gif .Αναμενομενα λοιπον τα αποτελεσματα με τους πρωτοπορους να κανουν ευκολες νικες.....στην ουρα τωρα αρχιζουν κ δυσκολευουν τα πραγματα για τους ουραγους (παλληνη,μεν,αρης) που δεν βλεπω αν μπορουν να παρουν καποια νικη....στη μεση της βαθμολογιας γινεται χαμος....νηαρ ηστ,παπαγου,μαρουσι,αγιος θωμας θα παλεψουν για οτι καλυτερο....το μαρουσι με απογοητευει γιατι πιστευα πως μπορει να σταθει πιο ψηλα....εχει χειροτερη ομαδα απο περσυ κ καθε βδομαδα θα ειναι ερωτηματικο....ο αγιος θωμας δειχνει να ξυπναει...εχει καλο υλικο...παιχτριες εμπειρες σε αυτη την κατηγορια κ μπορει να ανεβει πιο ψηλα....πιστευω πως απο δω κ περα οποια ομαδα δειχνει σταθεροτητα στο παιχνιδι της θα παιρνει κ την νικη....ομαδες οπως η αμιλλα κ ο παπαγου που ειναι μια του υψους κ μια του βαθους θα πρεπει να ειναι σε καλη μερα καθε αγωνιστικη για να κερδιζουν....οι ομαδες εχουν βρει το ρυθμο τους πλεον κ ελπιζω να δουμε καλα κ συναρπαστικα παιχνιδια.....
Κ για τους προπονητες που διαβαζουν...οταν μια ομαδα κερδιζει ¨η χανει 20 ποντους δεν πειραζει αν κανετε κ καμια αλλαγη....ποτε θα δωσετε χρονο κ σε αυτες που δεν παιζουν?πως θα παρουν οι μικρες εμπειριες?στα ντερμπυ?

ξερει καποιος απο το φορουμ να μου πει αν υπαρχει καποιο site στο internet που να δειχνει παιχνιδια της εσκα?
fanisxristodoulou
Εχω να πω πως οι προπονητες φετος εχουν υποβαθμισει παρα πολυ το πρωταθλημα της Β' ΕΣΚΑ!!!!!!Μεγαλη απογοητευση!!!!!!!!Πλην ελαχιστων εξαιρεσεων εχουν ισοπεδωσει τις αγωνιστικες!!!!Περυσι πεφταν κορμια κ ανυπομονουσαμε να κανουμε προγνωστικα κ φετος λεμε τι αλλη κεραμιδα θα ριξουν οι κοουτς....ΠΑρολο που κ φετος η Β ΕΣΚΑ εχει πολυ καλες παιχτριες το επιπεδο δειχνει να ειναι πολυ χαμηλο!!!!!!!!Κριμα κ παλι κριμα!!!!!!!!!!!!!!!!!
ntimat
QUOTE(fanisxristodoulou @ Nov 19 2012, 11:13 ) *
Εχω να πω πως οι προπονητες φετος εχουν υποβαθμισει παρα πολυ το πρωταθλημα της Β' ΕΣΚΑ!!!!!!Μεγαλη απογοητευση!!!!!!!!Πλην ελαχιστων εξαιρεσεων εχουν ισοπεδωσει τις αγωνιστικες!!!!Περυσι πεφταν κορμια κ ανυπομονουσαμε να κανουμε προγνωστικα κ φετος λεμε τι αλλη κεραμιδα θα ριξουν οι κοουτς....ΠΑρολο που κ φετος η Β ΕΣΚΑ εχει πολυ καλες παιχτριες το επιπεδο δειχνει να ειναι πολυ χαμηλο!!!!!!!!Κριμα κ παλι κριμα!!!!!!!!!!!!!!!!!



θα συμφωνησω οτι το επιπεδο ειναι χαμηλοτερο απο περυσι,σε καποιες περιπτωσεις μαλιστα πολυ χαμηλοτερο αλλα δε ξερω αν φταινε οι κοουτς γιαυτο...κατι αλλο πρεπει να φταιει!!!
fanisxristodoulou
QUOTE (ntimat @ Nov 19 2012, 12:01 ) *
θα συμφωνησω οτι το επιπεδο ειναι χαμηλοτερο απο περυσι,σε καποιες περιπτωσεις μαλιστα πολυ χαμηλοτερο αλλα δε ξερω αν φταινε οι κοουτς γιαυτο...κατι αλλο πρεπει να φταιει!!!



Ειδα ολες τις ομαδες...οι παιχτριες ειναι οι ιδιες (αν εξαιρεσεις την Πευκη που ανεβηκε με ολες τις καλες παιχτριες)!!!!!Αλλά αν δεις επιλογες αλλαγων,επιλογες παιχνιδιων φριττεις!!!!

Ειδα ομαδα με ψηλες παιχτριες ικανες να παιζει αντιπαλη με ομαδα με κοντοτερες παιχτριες κ το κοουτσαρισμα να επιλεγει να βαλει ισοϋψεις παιχτριες, να χανονται τα ριμπαουνντ κ εντελει να χανει το ματς!!!!!

Ειδα αγωνα οπου η ομαδα ειχε γρηγορο κ καλο play,που εβγαζε αιφνιδιασμους κ συνδυαζοταν με καλο γκαρακι κ ηταν κ οι 2 παγκο κ παιζαν κοριτσια με λιγοτερο καλη επιδοση....

Ενδεικτικα αναφερω αυτα...Οι επιλογες αυτες γινονται οταν η ομαδα εχει ξεφυγει στο σκορ....Οι επιλογες αυτες υποβαθμιζουν κ το μπασκετ που βλεπουμε εμεις οι φιλαθλοι!!!!Δε μου κανει αισθηση να παω να δω...Ενω περυσι ειχα φαει τα λεφτα μου σε βενζινες,αττικη οδο για να βλεπω οσο το δυνατον περισσοτερους αγωνες!!!

Κ το κανω απο τρελα κ αγαπη κ επιλεγω τη Β ΕΣΚΑ γιατι ειναι μια ενδοιαμεση κατηγορια που μπορεις να τα δεις ολα!Οχι για κανενα αλλο λογο!!!

Κριμα!!!!Απογοητευση.....
ntimat
QUOTE(fanisxristodoulou @ Nov 20 2012, 09:40 ) *
Ειδα ολες τις ομαδες...οι παιχτριες ειναι οι ιδιες (αν εξαιρεσεις την Πευκη που ανεβηκε με ολες τις καλες παιχτριες)!!!!!Αλλά αν δεις επιλογες αλλαγων,επιλογες παιχνιδιων φριττεις!!!!

Ειδα ομαδα με ψηλες παιχτριες ικανες να παιζει αντιπαλη με ομαδα με κοντοτερες παιχτριες κ το κοουτσαρισμα να επιλεγει να βαλει ισοϋψεις παιχτριες, να χανονται τα ριμπαουνντ κ εντελει να χανει το ματς!!!!!

Ειδα αγωνα οπου η ομαδα ειχε γρηγορο κ καλο play,που εβγαζε αιφνιδιασμους κ συνδυαζοταν με καλο γκαρακι κ ηταν κ οι 2 παγκο κ παιζαν κοριτσια με λιγοτερο καλη επιδοση....

Ενδεικτικα αναφερω αυτα...Οι επιλογες αυτες γινονται οταν η ομαδα εχει ξεφυγει στο σκορ....Οι επιλογες αυτες υποβαθμιζουν κ το μπασκετ που βλεπουμε εμεις οι φιλαθλοι!!!!Δε μου κανει αισθηση να παω να δω...Ενω περυσι ειχα φαει τα λεφτα μου σε βενζινες,αττικη οδο για να βλεπω οσο το δυνατον περισσοτερους αγωνες!!!

Κ το κανω απο τρελα κ αγαπη κ επιλεγω τη Β ΕΣΚΑ γιατι ειναι μια ενδοιαμεση κατηγορια που μπορεις να τα δεις ολα!Οχι για κανενα αλλο λογο!!!

Κριμα!!!!Απογοητευση.....



σιγουρα δεν υπαρχουν και οι καλυτεροι προπονητες στη κατηγορια,λογικο ειναι να γινονται και λαθη (αν ειναι λαθη η κατι αλλο).Και εγω σε παλιοτερο ποσταρισμα μου ανεφερα το τραγικο λαθος του κοουτς του θωμα με τις αμαζονες εξαιτιας του οποιου εχασε το ματς!!! αλλα εν τελει αυτη ειναι και η ομορφια της κατηγοριας......ας το δουμε και ετσι.Παντως μπασκετ επιπεδου ακομα δεν εχω δει αν και εχω παρακολουθησει αρκετα ματς...να δουμε μεχρι το τελος...Παρακολουθοντας φετος και την Α ΕΣΚΑ εχω να πω οτι η διαφορα επιπεδου ειναι τεραστια χωρις να σημαινει οτι και σε αυτη τη κατηγορια βλεπουμε το πολυ καλο μπασκετ!!!
dolly12
απλα επειδη ειναι ευκολο εξω απο το χορο πολλα να λεμε...
ξερετε αν οι ομαδες κανουν ολες τις προπονησεις τους πχ ή αν τελικα ο κοουτς διαλεγει τις πιο εμπειρες παικτριες που μπορει να του δωσουν το κατι παραπανω???
ξερετε αν οι παικτριες πανε στην προπονηση κ ποσο συχνα η πως ειναι στην προπονηση???
ξερετε αν καποια ειναι τραυματιας κ προσπαθει να αποφυγει τη χρησιμοποιηση της καποιος προπονητης κ για αυτο δεν τις βαζει...

δε λεω πως ολοι οι προπονητες ειναι καλοι η κακοι αλλα ειναι πολυ ασχημο ο τροπος με το οποιο συζητειται το θεμα κ στη τελικη μιλαμε για ανθρωπους που το κανουνε περισσοτερο σε αυτη τη κατηγορια για χομπι παρα γιατι πληρωνονται κτλ κτλ...

απο εκει και περα μη ξεχναμε πως μιλαμε για μια κατηγορια που εχει υποχρεωτικα μεσα 40΄μια μικρη νεανινδα η κορασιδα το οποιο αλλαζει παρα πολυ το ροτατιον κ το τροπο χειρισμου μιας ομαδας.... και μη μου πειτε οτι οι μικρες ββγαζουν ματια δυστυχως ξερουμε πολυ καλα πως ειναι λιγες οι υποδομες στο γυναικειο γενικα, ποσο μαλλον οταν πρεπει απειρες, απαιχτες, μικρες παικτριες να επωμιζονται τετοιο βαρος ξαφνικα...

αυτα απο μια παικτρια (για να μη παρεξηγηθω)
PASKET
Οχι να φταινε και οι προπονητες!Ενταξει να κανουν καπου λαθος,οσοι δουλευουν κανουν λαθη,ασε που συμφωνω με τον προηγουμενο,οτι αν δεν ειναι εισαι μεσα στην ομαδα,η κριτικη ειναι λιγο καφενειακη.Για το επιπεδο των παιχτριων ,τι να πουμε?Οτι χανουν τα αχαστα,μονες με το καλαθι?Οτι δεν ειναι σε θεση να κανουν την πιο απλη κινηση,μια προσποιηση,εν τζαμπ σουτ,μια σωστη πασα...?Σε ολη την ΕΣΚΑ ποσες πραγματικα μπασκετικες γυναικες υπαρχουν?20 , 30 και πολλες λεω.
Λοιπον αφηστε τους προπονητες,κανουν οτι μπορουν,δουλευοντας λιγες ωρες,σε κακες συνθηκες ,με λιγα λεφτα(μερικες φορες),και με υλικο κατα 60-70% πολυ κακης ποιοτητας,μπασκετικα παντα.Ηρωες.
fanisxristodoulou
QUOTE (dolly12 @ Nov 21 2012, 00:10 ) *
απλα επειδη ειναι ευκολο εξω απο το χορο πολλα να λεμε...
ξερετε αν οι ομαδες κανουν ολες τις προπονησεις τους πχ ή αν τελικα ο κοουτς διαλεγει τις πιο εμπειρες παικτριες που μπορει να του δωσουν το κατι παραπανω???
ξερετε αν οι παικτριες πανε στην προπονηση κ ποσο συχνα η πως ειναι στην προπονηση???
ξερετε αν καποια ειναι τραυματιας κ προσπαθει να αποφυγει τη χρησιμοποιηση της καποιος προπονητης κ για αυτο δεν τις βαζει...

δε λεω πως ολοι οι προπονητες ειναι καλοι η κακοι αλλα ειναι πολυ ασχημο ο τροπος με το οποιο συζητειται το θεμα κ στη τελικη μιλαμε για ανθρωπους που το κανουνε περισσοτερο σε αυτη τη κατηγορια για χομπι παρα γιατι πληρωνονται κτλ κτλ...

απο εκει και περα μη ξεχναμε πως μιλαμε για μια κατηγορια που εχει υποχρεωτικα μεσα 40΄μια μικρη νεανινδα η κορασιδα το οποιο αλλαζει παρα πολυ το ροτατιον κ το τροπο χειρισμου μιας ομαδας.... και μη μου πειτε οτι οι μικρες ββγαζουν ματια δυστυχως ξερουμε πολυ καλα πως ειναι λιγες οι υποδομες στο γυναικειο γενικα, ποσο μαλλον οταν πρεπει απειρες, απαιχτες, μικρες παικτριες να επωμιζονται τετοιο βαρος ξαφνικα...

αυτα απο μια παικτρια (για να μη παρεξηγηθω)



Εχοντας λαβει υποψη ολες αυτες τις προϋποθεσεις εγιναν τα σχετικα σχολια!!!!!Οσο για τα σχολια του PASKET οκ...οι coach σχεδον δεν πληρωνονται....Οι παιχτριες που το κανουν για χομπυ κ δε συμμετεχουν???Που σε μια ωραια νικη ελπιζουν κ τη χαλαει ο coach?!Τηρουμενων των αναλογιων κανουν λαθη....Απο κει και περα παντα υπαρχουν ασταθμητοι παραγοντες!!!!!Στη Α ΕΣΚΑ εχει ωραιες ομαδες κ ωραια παιχνιδια!!!!Εδω η Α1 εχει αρχισει κ χανει την αιγλη της....Τελοσπαντων....Η ουσια ειναι να το διασκεδαζουμε ολοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
basketomaria
Θα συμφωνησω κ εγω με τους προηγουμενους...σχεδον κανενας δεν πληρωνετε σε αυτη την κατηγορια...ειδικα οι παιχτριες...χαμηλο το επιπεδο σε παιχτριες...ειδικα οι μικρες που πρεπει υποχρεωτικα να παιζουν ειναι χαλια....κ σιγουρα δεν φταινε αυτες....εχω δει φετος περιπου 8 παιχνιδια κ σχεδον ολες τις ομαδες...δεν εχω δει ακομα να παιζεται μπασκετ...μια σωστη τακτικη..μια επιθεση που να βγαζει κατι...μια αμυνα που να βλεπεις οτι εχει ενα σκοπο....τιποτα...κανα δυο ομαδες το κανουν...δεν νομιζω οτι υπαρχει ομαδα στη β εσκα που δεν κανει 2 με 3 προπονησεις την εβδομαδα...αν υπαρχει θα ηθελα να το πει...δεν νομιζω ομως...σε καθε αγωνα υπαρχουν 10 κ 12 παιχτριες στους παγκους..εκτος απο τις κουκουβαουνες που δεν εχει....αρα υλικο υπαρχει(δεν κρινω αν μπορουν να προσφερουν)....εχω δει κ εγω τραγικα λαθη...ενδεικτικα αναφερω κανα δυο παραδειγματα:ομαδα να κερδιζει σε ολη τη διαρκεια του παιχνιδιου κ στο τελος του ερχεται του προπονητη να πιεσει σε ολο το γηπεδο...οι παιχτριες δεν ειχαν ανασες κ τις περναγαν σταματημενες....αν δεν ηταν κ οι αλλες ανικανες που εχασαν τρια λει απ μονες τους.θα το ειχε χασει το παιχνιδι....σε αλλο παιχνιδι με τον ιδιο κοουτς παλι εκανε κ εκει τα τραγικα...το παιχνιδι το εχασε φυσικα...μια ψηλη τον απειλουσε σε ολο το παιχνιδι κ μια παιχτρια που μπορεσε κ την επαιζε σωστη αμυνα,δεν ειχε φαουλ κ την εβγαλε...σε αλλη ομαδα τωρα παιχτρια ψηλη δεν μπορει να βαλει την μπαλα στο καλαθι ουτε με αιτηση κ πηρε 7 μαζεμενες επιθεσεις...δεν εβαλε ουτε μια...ουτε μια...κ το τραγικο ηταν οτι προσπαθουσε η περιφερεια να την βρει....μολις βγηκε η παιχτρια η ομαδα πηρε διαφορα.....αυτα ειναι τα προπονητικα λαθη που σε κανουν να νευριαζεις στις κερκιδες...οκ εχω δει κ απιχτρια να ζηταει αλλαγη λογω κουρασης κ να τησ λενε απο τον παγκο δεν εχω αλλαγη...εκει δεν μπορει να γινει κατι κ το καταλαβαινω...ολα τα αλλα ομως ειναι ευθυνη του προπονητη...
fanisxristodoulou
QUOTE (PASKET @ Nov 21 2012, 09:10 ) *
Οχι να φταινε και οι προπονητες!Ενταξει να κανουν καπου λαθος,οσοι δουλευουν κανουν λαθη,ασε που συμφωνω με τον προηγουμενο,οτι αν δεν ειναι εισαι μεσα στην ομαδα,η κριτικη ειναι λιγο καφενειακη.Για το επιπεδο των παιχτριων ,τι να πουμε?Οτι χανουν τα αχαστα,μονες με το καλαθι?Οτι δεν ειναι σε θεση να κανουν την πιο απλη κινηση,μια προσποιηση,εν τζαμπ σουτ,μια σωστη πασα...?Σε ολη την ΕΣΚΑ ποσες πραγματικα μπασκετικες γυναικες υπαρχουν?20 , 30 και πολλες λεω.
Λοιπον αφηστε τους προπονητες,κανουν οτι μπορουν,δουλευοντας λιγες ωρες,σε κακες συνθηκες ,με λιγα λεφτα(μερικες φορες),και με υλικο κατα 60-70% πολυ κακης ποιοτητας,μπασκετικα παντα.Ηρωες.



Pasket μου!!!!!!!Κ στις ομαδες που δεν ειμαι τα αποτελεσματα κ οι επιλογες δειχνουν κ επιβεβαιωνουν οσα λεω αλλα ας αφησουμε κ αυτο (τους παραγοντες που εχω αγνοια δηλαδη)....Το επιπεδο των παιχτριων γι'αυτο ειναι ο προπονητης...για να το φτιαχνει!!!ΝΑ βοηθαει να μη "χανουν τα αχαστα", να τους μαθει τις πιο απλες κινησεις, τις προσποιησεις, το τζαμπ σουτ, τη σωστη πασα και το υλικο κακης ποιοτητας απο 60-70% να γινει 5-10%...Τα βασικα ειναι το σημαντικοτερο για να επελθουν τα καλυτερα!!!Παρελθοντικα οι προπονησεις γινονταν στ'ανοιχτα, με νερα που μαζευαν στις γωνιες τα γηπεδακια κ τετοια ωραια πραγματα....Ας μην ψαχνουμε δικαιολογιες...
Ηρωες ειναι τα κοριτσια (περα απο τους κοουτς που αν μη τι αλλο βγαζουν κι ενα χαρτζιλικι) που ξοδευουν λεφτα στα μεταφορικα τους, ξενυχτανε κ την επομενη δουλευουν οπως γιναν οι αγωνες, κινδυνευουν με τραυματισμο που ενδεχομενως να τους δημιουργησει προβλημα στη δουλεια τους (στο μεσο απο το οποιο δηλαδη συντηρουνται και που συντηρουν κ τα εξοδα για το χομπυ τους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!).....

Οπτικες υπαρχουν πολλες για να τις παραθεσουμε...η ουσια ειναι να αντιμετωπιζονται καποια πραγματα ρεαλιστικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
PASKET
QUOTE(fanisxristodoulou @ Nov 21 2012, 10:07 ) *
Pasket μου!!!!!!!Κ στις ομαδες που δεν ειμαι τα αποτελεσματα κ οι επιλογες δειχνουν κ επιβεβαιωνουν οσα λεω αλλα ας αφησουμε κ αυτο (τους παραγοντες που εχω αγνοια δηλαδη)....Το επιπεδο των παιχτριων γι'αυτο ειναι ο προπονητης...για να το φτιαχνει!!!ΝΑ βοηθαει να μη "χανουν τα αχαστα", να τους μαθει τις πιο απλες κινησεις, τις προσποιησεις, το τζαμπ σουτ, τη σωστη πασα και το υλικο κακης ποιοτητας απο 60-70% να γινει 5-10%...Τα βασικα ειναι το σημαντικοτερο για να επελθουν τα καλυτερα!!!Παρελθοντικα οι προπονησεις γινονταν στ'ανοιχτα, με νερα που μαζευαν στις γωνιες τα γηπεδακια κ τετοια ωραια πραγματα....Ας μην ψαχνουμε δικαιολογιες...
Ηρωες ειναι τα κοριτσια (περα απο τους κοουτς που αν μη τι αλλο βγαζουν κι ενα χαρτζιλικι) που ξοδευουν λεφτα στα μεταφορικα τους, ξενυχτανε κ την επομενη δουλευουν οπως γιναν οι αγωνες, κινδυνευουν με τραυματισμο που ενδεχομενως να τους δημιουργησει προβλημα στη δουλεια τους (στο μεσο απο το οποιο δηλαδη συντηρουνται και που συντηρουν κ τα εξοδα για το χομπυ τους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!).....

Οπτικες υπαρχουν πολλες για να τις παραθεσουμε...η ουσια ειναι να αντιμετωπιζονται καποια πραγματα ρεαλιστικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tα βασικα μαθαινονται στις ακαδημιες,αντε και σε λιγο μεγαλυτερες ηλικιες.Δηλαδη περιμενετε απο τον προπονητη της γυναικειας ομαδας στη Β εσκα να κανει ειδικη προπονηση για ελευθερο λει απ?Σε 25αρες και 30 αρες παιχτριες?Ενταξει απο αναγκη το κανει και αυτο....Εκει κολλαει το "ηρωες",στο οτι προσπαθουν να διδαξουν μπασκετ σε χαμηλο επιπεδο παιχτων.
ntimat
QUOTE(PASKET @ Nov 21 2012, 11:26 ) *
Tα βασικα μαθαινονται στις ακαδημιες,αντε και σε λιγο μεγαλυτερες ηλικιες.Δηλαδη περιμενετε απο τον προπονητη της γυναικειας ομαδας στη Β εσκα να κανει ειδικη προπονηση για ελευθερο λει απ?Σε 25αρες και 30 αρες παιχτριες?Ενταξει απο αναγκη το κανει και αυτο....Εκει κολλαει το "ηρωες",στο οτι προσπαθουν να διδαξουν μπασκετ σε χαμηλο επιπεδο παιχτων.



παρακολουθοντας τη συζητηση για ενα οντως ενδιαφερον θεμα και επειδη ασχολουμαι με το μπασκετ πανω απο 30 χρονια,τα τελευταια 15 μαλιστα και με το γυναικειο απο τις ακαδημιες,τις κορασιδες μεχρι και τη γυναικεια ομαδα εχω διαπιστωσει το εξης.....ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ!!!!! προπονητες ασχολουνται σοβαρα με την εκμαθηση του αθληματος.Το λογο ποτε δεν το καταλαβα....το πιθανοτερο ειναι οτι ουτε οι ιδιοι ξερουν το αθλημα και πως να το διδαξουν στα παιδια.Γιαυτο οι συλλογοι,οσοι εχουν την ορεξη και ενδιαφερονται,πρεπει να εξεταζουν με μεγαλη προσοχη τη προσληψη προπονητων στα τμηματα υποδομων γιατι απο εκει ξεκιναει η εκμαθηση και εν τελει η αγαπη των παιδιων για το μπασκετ!!!
soouza
Άγιος Θωμάς-Ωρωπός 47-44(32-26 ημίχρονο).

Είχα την περιέργεια να δω τον Ωρωπό σήμερα γι αυτό και παρέστην στο Γουδί.Απογοητεύτηκα,καθώς αν αυτός είναι ο πρωτοπόρος τότε έχει πέσει εμφανώς το επίπεδο.Ακόμα κι αν είχε απουσίες,ακόμα κι αν βρέθηκε σε κακή βραδιά,κάποια χαρακτηριστικά φαίνονται.

Στο αγωνιστικό κομμάτι είδαμε ένα πολύ κακό δεύτερο ημίχρονο.Ο Θωμάς καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του ματς δε μπόρεσε ποτέ να καθαρίσει το παιχνίδι κάνοντας πολύ κακή διαχείριση.Ο Ωρωπός μπήκε στη διεκδίκηση του αγώνα στο τέλος αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει κάνοντας εξίσου κακή διαχείριση.

Η γηπεδούχος ομάδα όσο πήγαινε καλά,δεν ακολουθούσε στη συνέχεια.Η φιλοξενούμενη περίμενε τα πάντα από μία περιφερειακό και σχεδόν τα πάντα από τη Φέκκα.

Αυτό συνέβαινε καθ όλη τη διάρκεια με το αποτέλεσμα απόλυτα δίκαιο.

Καλή συνέχεια και στις δύο ομάδες. bball.gif
firefox
Αμαζόνες-Φιλαθλητικός 50-59
ntimat
Αμαζόνες-Φιλαθλητικός 50-59

χτες βρεθηκα στο γηπεδο των αμαζονων για να παρακολουθησω το ματς.Ο φιλαθλητικος με ιδιο ροστερ με το περυσινο αλλα με την εκπληκτικη Βελανα σε πολυ καλη κατασταση να κανει τα παντα μεσα στο τερραιν!!! αμυνα,κατεβασμα της μπαλας,σκορ...και το Νο 9 να σκοτωνει τις αμαζονες με τριποντα!!!! απο την αλλη οι αμαζονες να παλευουν αλλα να υστερουν στο σουτ και με τη Θεοδωρατου σε χαμηλη πτηση δε μπορεσαν να απειλησουν τον ΦΟΑ που δικαια πηρε το ροζ φυλλο και κοιταζει για πιο ψηλα....καλη συνεχεια σε ολες τις ομαδες!!!!
jsoiler
Ρε παιδιά μας έχετε ζαλίσει με το νούμερο 9 του Φιλαθλητικού!Σιγά την παίκτρια.....Από ότι έμαθα μόνο 6 τρίποντα έβαλε εχθές.... tongue.gif
jsoiler
Διορθώνω:7 τρίποντα έβαλε και όχι 6....
dribler
QUOTE(firefox @ Nov 22 2012, 01:43 ) *
Αμαζόνες-Φιλαθλητικός 50-59



Καλα ρε firefox μην κανεις τοσο αναλυτικη περιγραφη του αγωνα να εισαι πιο λακωνικος
ntimat
QUOTE(jsoiler @ Nov 22 2012, 11:12 ) *
Διορθώνω:7 τρίποντα έβαλε και όχι 6....



λιγα ειναι......?????? ουτε ο σπανουλης δε τα βαζει!!!!
jsoiler
QUOTE(ntimat @ Nov 22 2012, 12:24 ) *
λιγα ειναι......?????? ουτε ο σπανουλης δε τα βαζει!!!!

Εντάξει μωρέ πολλά είναι αλλά τα βάζει μια φορά τα δέκα χρόνια..... laugh.gif
ntimat
QUOTE(jsoiler @ Nov 22 2012, 12:54 ) *
Εντάξει μωρέ πολλά είναι αλλά τα βάζει μια φορά τα δέκα χρόνια..... laugh.gif


πιθανον...αλλα εχτες τα βαλε!!!ομως ολος ο ΦΟΑ ειναι αυτη η εκπληκτικη Βελανα!!!!! κανει τα παντα μεσα στο γηπεδο,μπραβο της!!!
coach.t
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΤΕ ΛΑΤΡΕΙΣ ΤΟΥ ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΑΙ ΔΗ ΤΟΥ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ.
ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΤΑΣΟΣ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΩΤΗΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΑΜΙΛΛΑΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ. ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ?
ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΣΑΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΥΤΗΣ.
ΑΦΕΝΟΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΑΔΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΠΑΙΚΤΡΙΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ,ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΚΤΕΛΟΥΝ ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ ΚΑΙ ΑΦΕΤΕΡΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΑΔΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΠΑΙΚΤΡΙΕΣ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ Ή ΠΑΙΚΤΡΙΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΤΟΥΣ ΜΗ ΜΠΟΡΩΝΤΑΣ ΝΑ ΕΚΤΕΛΕΣΟΥΝ ΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΟΥ.
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΑΥΤΗ:ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΩΣΤΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΣΤΙΣ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΟΣΟ ΚΑΛΟ Η΄ ΚΑΚΟ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ ΕΧΟΥΝ.ΤΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ Η΄ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙ ΣΠΑΝΙΑ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΕΤΣΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΣΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΕΙΩΝ Η΄ΑΝΤΡΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΙΣ ΠΑΙΚΤΡΙΕΣ.
ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ,ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΤΙΣ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ,ΕΝΤΑΤΙΚΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΝΕΑΝΙΔΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΟΙΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΣΤΑ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΤΜΗΜΑΤΑ.
ΑΛΗΘΕΙΑ ?ΠΟΣΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΝΕΑΝΙΔΕΣ?ΠΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΜΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΝΑ ΚΟΛΥΜΠΗΣΕΙ ΣΤΑ ΒΑΘΙΑ ΝΕΡΑ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΕΙΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ?
ΑΦΕΝΟΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΑΔΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΙΣΜΑ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΕΤΟΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΝ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΚΑΙ ΑΦΕΤΕΡΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΑΔΕΣ ΜΕ ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΕΑΚΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΩ ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ.
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΑΥΤΗ : ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΟΜΑΔΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ Η΄ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΣΟΥΝ.
ΑΛΗΘΕΙΑ?ΟΤΑΝ ΕΝΑΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΙΚΤΡΙΕΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΑΘΗ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ?
ΑΦΕΝΟΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΑΔΕΣ ΜΕ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΕΙΣ Η΄ΕΣΤΩ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΦΕΤΕΡΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ ΠΟΥ ΑΠΛΩΣ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΣΥΓΚΥΡΙΕΣ .
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΑΥΤΗ: ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ Η΄ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ,ΒΡΗΚΑΝ Η΄ΘΑ ΒΡΟΥΝ ,ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΣΥΝΟΛΟ ΕΝΩ ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΜΙΑ ΖΩΗ ΘΑ ΧΑΡΟΠΑΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΤΟΥΣ ΜΗΠΩΣ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

ΦΕΤΟΣ ΑΝΕΛΑΒΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΑΜΙΛΛΑΣ ΕΡΧΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ Α2 ,Η ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΖΗΤΗΣΕ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΛΑΝΟ 4ΕΤΙΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΟΛΗ Η ΟΜΑΔΑ (ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ-ΠΕΙΘΑΡΧΙΚΟ) ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ.

Η ΟΜΑΔΑ ΜΟΥ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΣΤΑ ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΜΑΣ ΔΙΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ.

ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΟΥ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΜΑΣ ΚΑΛΩ ΟΠΟΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΔΕΣΜΕΥΕΤΕ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΕ ,ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΠΟΝΗΘΕΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ.
ΦΕΤΟΣ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΑΣ ΠΛΑΝΟ ΚΟΙΤΑΜΕ ΟΜΩΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ ΜΑΣ ΠΛΑΝΟ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΣΑΣ.ΘΑ ΔΕΧΤΩ ΜΕ ΧΑΡΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ.

ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΩΤΗΣ ΤΑΣΟΣ

basketomaria
Εκπληξεις ειχαμε αυτη την αγωνιστικη κ πολυ το χαρηκα....

Αμαζονες-φιλαθλητικος 50-59(μπραβο στα κοριτσια του φιλαθλητικου...πολυ το χαιρομαι γιατι αυτη η ομαδα εχει ενα πλανο στο παιχνιδι της)

ΜΕΝ-Παπαγου 40-60 (δεν θα σχολιασω γιατι η μεν δεν μπορει να κανει τιποτα μεσα στο γηπεδο κ ηταν αναμενομενο το αποτελεσμα)

Μαρουσι-ΑΡΗΣ 43-31

θωμας-ωρωπος 47-44 (αρχιζει κ ξυπναει ο θωμας..καιρος ηταν γιατι το υλικο το εχει...αν το αξιοποιησει σωστα δεν θα εχει προβλημα...)

παλληνη- νηαρ ηστ 49-41 (εσπασε το ροδι επιτελους η παλληνη....ελπιζω να συνεχισει καλυτερα απο δω κ περα)

αμιλλα-κουκουβαουνες 47-55 (πολυ πιο ευκολα απο οτι δειχνει το τελικο σκορ κερδισαν η κουκουβαουνες)


καλη συνεχεια......
basketomaria
χαιρομαι που κ αλλος προπονητης μπηκε στο φορουμ.....θα ηθελα πανω στον κοουτς t να γραψω κ εγω κατι....
παιζω 15 χρονια μπασκετ....ποτε μα ποτε δεν επαιξα σε παιχνιδια κορασιδων κ νεανιδων...δεν εμαθα ουτε τα βασικα απο τους προπονητες μου σε μικρη ηλικια(αριστερο λευ απ,σουτ,πασες)...δεν ενδιαφερθηκαν να τα δειξουν...γιατι πολυ απλα δεν ηξεραν ουτε τα βασικα.....αυτους τους προπονητες ποιος τους εβαλε εκει?κ δεν ειμαι η μονη πιστευω στην ιδια κατασταση...εχω ακουσει πολλα τετοια....με το πεισμα μου ομως κ την αγαπη μου για το μπασκετ καταφερα να τα μαθω σε μεγαλη ηλικια κ να παιξω για πολλα χρονια ικανοποιητικα σε ομαδες α εσκα κ εσκανα....ολα αυτα τα χρονια ειχα καλους προπονητες που ασχοληθηκαν μαζι μου δειχνοντας μου κ βασικα πραγματα....ναι πανω στην αγωνιστικη περιοδο μου εδειχναν κ τα βασικα...γιατι πολυ απλα αν δεν μου τα εδειχναν κοουτς t δεν θα μπορουσαν να μου περασουν τα συστηματα κ την τακτικη...
υπηρξαν κ προπονητες που καπου εχουν διαβασει δυο πραγματα,καπου εχουν δει αλλα δυο κ προσπαθουν να προπονησουν...
σε χαμηλες κατηγοριες σιγουρα δεν θα βρουμε πολλες παιχτριες ικανες που να εχουν αθλητικη νοοτροπια αλλα κ ψυχη....μετριουνται στα δαχτυλα....τι πρεπει να κανει ενας προπονητης εαν ενας παιχτης δεν προσπαθει αρκετα?η γνωμη μου ειναι πως αυτες οι παιχτριες ξερουν πως σε αυτη την κατηγορια θα παιξουν οτι κ να γινει κ δεν τις νοιαζει....τωρα αν ενας προπονητης δεν μπορει να τις πεταξει εξω απο τον αγωνα γιατι δεν εχει επιλογες τοτε δεν μπορει να κανει κ πολλα.....δυστυχως δεν υπαρχει κ αθλητικη νοοτροπια κ εγωισμος....ειχα προπονητες που φοβοντουσαν να μιλησουν μεσα στην προπονηση μην θυμωσουν οι παιχτριες κ δεν παιξουν...χωρις προσωπικοτητα δυστυχως....
εχω δει αρκετες φορες την αμιλλα κ περσυ αλλα κ φετος....μια ομαδα χωρις συνοχη....χωρις αγωνιστικη ταυτοτητα...πολυ προβλεψιμη στο παιχνιδι της.....με καποιες ενεργειες παιχτριων που αν βγουν στο παιχνιδι τοτε ενταξει.....κ μονο στην αμυνα στηριζεται....δεν ειδα διαφορες περσυ με φετος......μακαρι να δουμε γρηγορα την νεα αγωνιστικη ταυτοτητα της ομαδας....
καλο ειναι ολοι να κανουμε την αυτοκριτικη μας..παιχτριες κ προπονητες...αλλα προσωπικη μου γνωμη ειναι πως ενας προπονητης σε μια ομαδα ειναι το α κ το ω......
coach.t
ΠΑΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΟΥ.ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Ή ΚΑΠΟΙΑ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΓΑΠΗΤΗ BASKETOMARIA.
ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΤΗΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΟΥ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ.
Η ΟΜΑΔΑ ΜΟΥ ΟΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ.ΚΟΙΤΑΞΑΜΕ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΜΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΟΙΟΠΟΙΗΘΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΤΙΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ.
Ο ΠΕΡΣΥΝΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΙΣ ΠΑΙΧΤΡΙΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΙΥΡΓΗΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΣΥΝΟΛΟ.ΠΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΑ 22 ΧΡΟΝΝΙΑ?
ΚΑΝΤΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΣΤΟΧΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΤΙΣΙΜΟ ΤΗΣ ΟΜΑΔΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.
ΠΑΡΕΛΕΙΨΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΙΧΤΡΙΕΣ ΜΟΥ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΑΠΛΩΣ ΠΑΙΖΟΥΝ .
ΠΟΣΟ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΣΟΒΑΡΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΣΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΝΑ ΧΤΙΣΤΟΥΝ?ΜΗΝ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ.ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΛΟΓΟ.
ΕΑΝ ΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΞΑΝΑΔΕΙΣ ΕΛΑ ΒΡΕΣ ΜΕ ΘΑ ΧΑΡΩ ΝΑ ΣΕ ΓΝΩΡΙΣΩ ΚΑΙ ΙΣΩ ΑΝΤΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΛΛΑ ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΟΛΛΑ!!!!
kasper7
QUOTE(basketomaria @ Nov 23 2012, 10:37 ) *
εχω δει αρκετες φορες την αμιλλα κ περσυ αλλα κ φετος....μια ομαδα χωρις συνοχη....χωρις αγωνιστικη ταυτοτητα...πολυ προβλεψιμη στο παιχνιδι της.....με καποιες ενεργειες παιχτριων που αν βγουν στο παιχνιδι τοτε ενταξει.....κ μονο στην αμυνα στηριζεται....δεν ειδα διαφορες περσυ με φετος......μακαρι να δουμε γρηγορα την νεα αγωνιστικη ταυτοτητα της ομαδας....
καλο ειναι ολοι να κανουμε την αυτοκριτικη μας..παιχτριες κ προπονητες...αλλα προσωπικη μου γνωμη ειναι πως ενας προπονητης σε μια ομαδα ειναι το α κ το ω......

Καλησπέρα και από μένα! smile.gif

Ομολογώ πως κάποια στιγμή είχα υπόψιν μου να καταθέσω και εγώ τις απόψεις μου πάνω στο θέμα που συζητείται τις τελευταίες μέρες σχετικά με το επίπεδο, τις παίκτριες, τους προπονητές, τις ακαδημίες και τα αναπτυξιακά τμήματα ενός συλλόγου και οτιδήποτε άλλο αφορά την σωστή και υγιής, κατά την άποψή μου, λειτουργία ενός συλλόγου.
( Ίσως το κάνω κάποια άλλη φορά. tongue.gif )

Η φίλη basketomaria καταθέτοντας τις απόψεις της, έφερε ως παράδειγμα την ομάδα της Άμιλλας, κάνοντας και σύγκριση της ομάδας πέρυσι και της ομάδας φέτος, ενώ παράλληλα χρησιμοποίησε κάποιους ορισμούς για την ομάδα τους οποίους θα ήθελα να αντικρούσω.
QUOTE(basketomaria @ Nov 23 2012, 10:37 ) *
....μια ομαδα χωρις συνοχη....

συνοχή: 1)Σύνδεση, συνέχεια, χωρίς λογικά κενά, 2) η ενωτική συμπεριφορά μελών μιας ομάδας. Συνοχή ομάδας, 3)(φυσική) ιδιότητα της ύλης, μετράει την ελκτική δύναμη μεταξύ των μορίων.
Αν η ομάδα της Άμιλλας πέτυχε κάποια πράγματα την προηγούμενη περίοδο, αυτό οφείλετε αποκλειστικά και μόνο την συνοχή που είχαν και έχουν τα κορίτσια, μέσα και έξω από το γήπεδο. Είτε αγωνιστικά, είτε σε προσωπικό επίπεδο ανάμεσα στα κορίτσια, είτε στις σχέσεις προπονητή-παικτριών. Το παιχνίδι της ομάδας είχε αρχή και τέλος, με τις κοπέλες να το υποστηρίζουν κάθε αγωνιστική όσο καλύτερα μπορούσαν. Οι ρόλοι των κοριτσιών ήταν διακριτοί και απόλυτα κατανοητοί.
QUOTE(basketomaria @ Nov 23 2012, 10:37 ) *
....χωρις αγωνιστικη ταυτοτητα....

Αγωνιστική ταυτότητα: Ο τρόπος με τον οποίο μία ομάδα ανθρώπων επιτυγχάνουν έναν στόχο, μέσα από διάφορα στοιχεία που καθορίζουν αυτόν τον τρόπο.
Αρνούμαι κατηγορηματικά πως η ομάδα της Άμιλλας δεν είχε αγωνιστική ταυτότητα κατά την διάρκεια της περσινής αγωνιστικής περιόδου. Η ομάδα μπορεί να μην είχε το πιο πλούσιο ρόστερ ή το πιο ταλαντούχο, είχε όμως συγκεκριμένες κατευθύνσεις στο παιχνίδι της σε άμυνα και επίθεση, χάρη στο πείσμα και την προσπάθεια που επέδειξαν τα κορίτσια. Καμία ομάδα δεν μπορεί να πει πως δεν παίξαμε δυνατά στην άμυνα σε κάποιο παιχνίδι. Ο αιφνιδιασμός ήταν κύριο στοιχείο του παιχνιδιού μας, όπως και η καλή κυκλοφορία της μπάλας, το μακρινό σουτ. Υστερούσαμε στο inside game, όμως ακόμα και εκεί προσπαθούσαμε διαρκώς και όταν το παιχνίδι μας το επέτρεπε... παίζαμε και μέσα στο καλάθι. Όλες οι ομάδες που μας αντιμετώπιζαν... ξέρετε τι έλεγαν; Κοντή ομάδα!! Όμως ακόμα και αυτό το υπερκεράσαμε σε πολλά παιχνίδια.
QUOTE(basketomaria @ Nov 23 2012, 10:37 ) *
...πολυ προβλεψιμη στο παιχνιδι της....

Θεωρώ πως η Άμιλλα πέρυσι στηριζόταν κατά κύριο λόγο στο περιφερειακό παιχνίδι, αυτό όμως δεν την έκανε προβλέψιμη, γιατί δεν είχε κοπέλες-σταρ στην ομάδα. Όλες πάλευαν για το καλό της ομάδας, όλες μπορούσαν να σκοράρουν, με συνέπεια σε κάθε παιχνίδι να συμβάλλουν στο σκοράρισμα διαφορετικές παίκτριες. Υπήρχαν στην ομάδα 7-8 κοπέλες που μπορούσαν ανά πάσα στιγμή να σκοράρουν και να πετύχουν διψήφιο αριθμό πόντων, πράγμα που ανάγκαζε τους αντιπάλους να μην μπορούν να επικεντρώσουν την προσοχή τους σε μία και μόνο παίκτρια, όπως για παράδειγμα λειτουργούσε πέρυσι ο Προμηθέας... που ήξερες πως η πλειοψηφία των επιθέσεων θα περνούσαν από τα χέρια της Σολωμού, ή ο Φιλαθλητικός που ότι και να γίνει το παιχνίδι ξεκινούσε και τελείωνε στα χέρια της Βελάνα.
QUOTE(basketomaria @ Nov 23 2012, 10:37 ) *
.....με καποιες ενεργειες παιχτριων που αν βγουν στο παιχνιδι τοτε ενταξει....

Η ομάδα πέρυσι δεν στηριζόταν ποτέ σε ατομικές ενέργειες παικτριών, αλλά αποκλειστικά και μόνο στο ομαδικό παιχνίδι. Απόδειξη αποτελεί το βίντεο από το παιχνίδι με την Πεύκη, όπου η ομάδα μας επικράτησε εκτός έδρας, ίσως στην πιο σημαντική της νίκη την περασμένη σεζόν. Σας παραθέτω το link.

Όσον αφορά τις διαφορές της περασμένης σεζόν με την φετινή... δεν είμαι σε θέση να τις αξιολογήσω, καθώς ομολογώ πως δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου την ομάδα της Άμιλλας φέτος. Αρμόδιος είναι πλέον ο νέος κόουτς, ο οποίος ήδη έχει απαντήσει και ο οποίος προσπαθεί να δουλέψει με την δική του αγωνιστική φιλοσοφία και να περάσει στην ομάδα τα δικά του στοιχεία. Ελπίζω να τα καταφέρει στο έργο του... τα κορίτσια της Άμιλλα αξίζουν πολλά.

Τέλος θα συμφωνήσω με την διαπίστωση της φίλης basketomaria, πως ο προπονητής είναι το Α και το Ω μίας ομάδας. Δυστυχώς οι πρώτοι που το αγνοούν πολλές φορές, είναι οι διοικήσεις των ομάδων, αναθέτοντας αγωνιστικά τμήματα και ακαδημίες σε ακατάλληλους ανθρώπους. Και ακατάλληλος δεν είναι μόνο εκείνος ή εκείνη που δεν έχουν τις μπασκετικές γνώσεις, αλλά και όλοι εκείνοι που δεν μπορούν να μεταδώσουν την γνώση, όλοι εκείνοι που δεν έχουν έστω μία ελάχιστη παιδαγωγική επάρκεια. Γιατί πάνω από όλα ο προπονητής είναι παιδαγωγός!!


Υ.Γ. Οτιδήποτε αναφέρω αφορά την λειτουργία της Άμιλλας την σεζόν 2011-2012.
Υ.Γ.2 Η απάντησή μου είναι στα πλαίσια διαλόγου και όχι στα πλαίσια αντιπαράθεσης με τον οποιονδήποτε!!
smiley.gif smiley.gif smiley.gif
basketomaria
Σκοπος μου δεν ειναι να ερθω σε αντιπαραθεση με κανενα προπονητη του φορουμ...σεβομαι ολους τους προπονητες κ ειμαι σιγουρη πως κανουν οτι μπορουν στις ομαδες που προπονουν...κ επιπλεον ξερω οτι ενδιαφερονται γενικοτερα για το γυναικειο μπασκετ....οτι γραφω ειναι προσωπικη αποψη ως παιχτρια κ ως φιλαθλος...γραφω για ολες τις ομαδες που βλεπω κ οτι μου κινει την περιεργεια.......επαναλαμβανω δεν ειναι ο σκοπος μου να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν ειτε προπονητη ειτε παιχτρια....
τωρα για τους κοουτς kasper k t που συζηταμε κ ανταλλασουμε αποψεις δεν θα ηθελα να πω κατι παραπανω...με καλυψαν κ οι δυο με αυτα που γραφουν.....
κοουτς t με αυτα που εγραψες βλεπω οτι αντιφασκεις...η αμιλλα οπως γραφεις ειναι μια δουλεμενη ομαδα απο τη μια,με το ιδιο ροστερ τα τελευταια χρονια κ απ την αλλη πως γινεται να μην εχουν εμπειρια?η ηλικια δεν παιζει ρολο αν παιζουν απο 10 χρονια μπασκετ η καθε μια....δεν μπορω να ξερω τι κανετε στις προπονησεις αν κ ειμαι σιγουρη πως δουλευετε σκληρα....εγω βλεπω την ομαδα στους αγωνες.....ειμαι σιγουρη οτι τα δινουν ολα στους αγωνες...δε διαφωνω....η καθε ομαδα οτι μπορει βγαζει μεσα στο γηπεδο.....δεν ειμαι μεσα σε καμια ομαδα για να δω την προσπαθεια κ τις δυνατοτητες που ισως να εχουν.....αλλωστε το γηπεδο ειναι ο καθρεφτης καθε ομαδας...καθε τεταρτη.....καλη συνεχεια.
kasper οπως ειπα δεν ειμαι μεσα σε προπονησεις ουτε ειδα ολους τους αγωνες σας περσυ για να δω ολα αυτα που γραφεις....
ειδα καποια παιχνιδια που σε αλλα χασατε κ σε αλλα κερδισατε.....προσπαθησα να ανατρεξω με τη μνημη μου σε καποια παιχνιδια για να δω αν οντως ειναι ετσι κ δεν συμφωνω....προσωπικη αποψη παντα...δεν σημαινει οτι ειναι κ σωστη....
ο αιφνιδιασμος που οντως ειχε η ομαδα δεν δειχνει αγωνιστικη ταυτοτητα....σε καποια παιχνιδια που η αμιλλα ηταν πισω στο σκορ πιεζε σε ολο το γηπεδο να κλεψει μπαλα γιατι δεν ειχε αλλη επιλογη.....αναγνωριζω οτι ειχε καλη φυσικη κατασταση κ ισως αυτο ειναι κ το στοιχειο που τις εδωσε καποιες νικες.....ομως αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι το γεγονος πως σε καποια παιχνιδια ολες οι παιχτριες ηταν σε κακη μερα κ σκοραραν ελαχιστα.....ειπες ειχε αρχη κ τελος...σε επιθεση η σε αμυνα?
σε καποια παιχνιδια δεν ειδα ουτε μια φορα αμυνα με αλληλοκαλυψεις κ στις προσωπικες αμυνες καμια λειτουργια....σε επιθεση προσωπικες πρωτοβουλιες...υπηρξε παιχνιδι που εληξε η επιθεση τρεις φορες κ εμεινε η μπαλα στα χερια....αλλες τοσες σουτ απελπισιας τα τελευταια δευτερολεπτα....τωρα αν ειναι προβλεψιμη η οχι νομιζω πως κ εδω εχεις λαθος....σε καθε παιχνιδι που ειδα δεν εβλεπα καποια αλλαγη στους σκορερ...2 με 3 σκοραραν κ με πολυ συγκεκριμενο τροπο...τωρα αν θεωρεις σκορερ καποια που βαζει 4 ποντους σε ενα παιχνιδι οκ....μην το παρεις προσωπικα...ειναι πολλες ομαδες το ιδιο προβλεψιμες....
κ παλι σου λεω οτι ειναι καποια παιχνιδια που εχω δει .....δεν εχω δει ολα τα ματς....σχολιαζω με βαση αυτα που εχω δει....
μπορει κ να ηταν οπως τα λες στα αλλα...δεν το ξερω....δεν θα ηθελα να συνεχισω γιατι σκοπος μου δεν ειναι η προσωπικη αντιπαραθεση.....εξαλλου εσυ ξερεις την ομαδα σου καλυτερα.....δεν εχω κατι με την ομαδα την συγκεκριμενη...ετυχε να δω καποια παιχνιδια παραπανω με την αμιλλα.....οπως κ με δυο τρεις ομαδες ακομα.... tongue.gif
φετος παρακολουθω ολες κ λογω ιδιοτητας...ελπιζω να εχω καλυτερη εικονα...καλα συνεχεια σε ολες τις ομαδες... rolleyes.gif


kasper ειδα κ το link που εχεις ποσταρει.... wink.gif απο τις 10 επιθεσεις οι 8 ειναι αιφνιδιασμοι.....δεν ειδα μια οργανωμενη επιθεση...δεν μπορω να δω αυτο που λες.....με 8 αιφνιδιασμους κ ενα σουτ απο τα 7 μετρα δεν βλεπω κατι διαφορετικο απο αυτο που εχω ξαναδει.... cool.gif
coach.t
ΦΙΛΗ BASKETOMARIA ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΩΣ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΕ ΕΣΕΝΑ Η ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΕΞΗΓΗΣΩ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΜΟΥ ΒΟΗΘΩΝΤΑΣ ΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΟ ΤΙ ΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΡΧΟΜΑΙ.
ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΔΙΠΛΑ ΣΕ ΚΑΤΑΞΙΩΜΕΝΟΥΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΗΣ Β ΕΣΚΑ ΜΕ ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΟΝΤΩΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΞΕΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΣΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ,ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΤ ΜΟΥ Ο ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 22 ΧΡΟΝΩΝ ΑΡΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΜΙΑ ΠΑΙΚΤΡΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΒΑΡΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΣΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ( ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΑ ) ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΟΒΑΡΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ???
Η ΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΠΕΡΣΥ ΟΝΤΩΣ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΥΝΟΧΗ ( ΑΘΛΗΤΙΚΗ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ) ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΤΗΣ ,ΦΕΤΟΣ ΟΜΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙΣ ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΕΣ Ή ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ.
ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΙΔΕΕΣ!!!
kasper7
QUOTE(basketomaria @ Nov 26 2012, 10:41 ) *
kasper οπως ειπα δεν ειμαι μεσα σε προπονησεις ουτε ειδα ολους τους αγωνες σας περσυ για να δω ολα αυτα που γραφεις....
ειδα καποια παιχνιδια που σε αλλα χασατε κ σε αλλα κερδισατε.....προσπαθησα να ανατρεξω με τη μνημη μου σε καποια παιχνιδια για να δω αν οντως ειναι ετσι κ δεν συμφωνω....προσωπικη αποψη παντα...δεν σημαινει οτι ειναι κ σωστη....
ο αιφνιδιασμος που οντως ειχε η ομαδα δεν δειχνει αγωνιστικη ταυτοτητα....σε καποια παιχνιδια που η αμιλλα ηταν πισω στο σκορ πιεζε σε ολο το γηπεδο να κλεψει μπαλα γιατι δεν ειχε αλλη επιλογη.....αναγνωριζω οτι ειχε καλη φυσικη κατασταση κ ισως αυτο ειναι κ το στοιχειο που τις εδωσε καποιες νικες.....ομως αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι το γεγονος πως σε καποια παιχνιδια ολες οι παιχτριες ηταν σε κακη μερα κ σκοραραν ελαχιστα.....ειπες ειχε αρχη κ τελος...σε επιθεση η σε αμυνα?
σε καποια παιχνιδια δεν ειδα ουτε μια φορα αμυνα με αλληλοκαλυψεις κ στις προσωπικες αμυνες καμια λειτουργια....σε επιθεση προσωπικες πρωτοβουλιες...υπηρξε παιχνιδι που εληξε η επιθεση τρεις φορες κ εμεινε η μπαλα στα χερια....αλλες τοσες σουτ απελπισιας τα τελευταια δευτερολεπτα....τωρα αν ειναι προβλεψιμη η οχι νομιζω πως κ εδω εχεις λαθος....σε καθε παιχνιδι που ειδα δεν εβλεπα καποια αλλαγη στους σκορερ...2 με 3 σκοραραν κ με πολυ συγκεκριμενο τροπο...τωρα αν θεωρεις σκορερ καποια που βαζει 4 ποντους σε ενα παιχνιδι οκ....μην το παρεις προσωπικα...ειναι πολλες ομαδες το ιδιο προβλεψιμες....
κ παλι σου λεω οτι ειναι καποια παιχνιδια που εχω δει .....δεν εχω δει ολα τα ματς....σχολιαζω με βαση αυτα που εχω δει....
μπορει κ να ηταν οπως τα λες στα αλλα...δεν το ξερω....δεν θα ηθελα να συνεχισω γιατι σκοπος μου δεν ειναι η προσωπικη αντιπαραθεση.....εξαλλου εσυ ξερεις την ομαδα σου καλυτερα.....δεν εχω κατι με την ομαδα την συγκεκριμενη...ετυχε να δω καποια παιχνιδια παραπανω με την αμιλλα.....οπως κ με δυο τρεις ομαδες ακομα.... tongue.gif
φετος παρακολουθω ολες κ λογω ιδιοτητας...ελπιζω να εχω καλυτερη εικονα...καλα συνεχεια σε ολες τις ομαδες... rolleyes.gif


kasper ειδα κ το link που εχεις ποσταρει.... wink.gif απο τις 10 επιθεσεις οι 8 ειναι αιφνιδιασμοι.....δεν ειδα μια οργανωμενη επιθεση...δεν μπορω να δω αυτο που λες.....με 8 αιφνιδιασμους κ ενα σουτ απο τα 7 μετρα δεν βλεπω κατι διαφορετικο απο αυτο που εχω ξαναδει.... cool.gif

Πιστεύω πως κρίνεις μεμονομένα, με βάση συγκεκριμένες φάσεις και όχι με βάση το σύνολο. Εγώ κρίνω με βάση την εικόνα 3,5 ετών. Επίσης θεωρώ πως κρίνεις αυστηρά κάποια συγκεκριμένα περιστατικά... όπως βεβιασμένες επιθέσεις και λήξη χρόνου επίθεσεις, ενώ αυτά τα περιστατικά δεν κρίνουν την ομάδα στο σύνολό της. Ακόμα και ομάδες ΝΒΑ έχουν καταφέρει να μην κάνουν σουτ πριν την λήξη των 24'' ή σουτάρουν κάτω από μη ιδανικές συνθήκες... επαναλαμβανόμενα! Παίζει ρόλο και η ποιότητα του αντιπάλου!
Ακόμα και στο video που παρακολούθησες... μας αδικείς, μιας και υπάρχουν τουλάχιστον 7-8 επιθέσεις εύστοχες μέσα από οργανωμένα συστήματα της ομάδας. Σίγουρα κύριο στοιχείο είναι ο πρωτεύων και ο δευτερεύων αιφνιδιασμός, όμως απέναντι σε οργανωμένες άμυνες, υπήρχε μία σωστή λειτουργία.
Επίσης μιλάς πάλι για αγωνιστική ταυτότητα, δίχως να καθορίζεις τα πλαίσια που για σένα την ορίζουν. Ο αιφνιδιασμός είναι σίγουρα στοιχείο που καθορίζει την αγωνιστική ταυτότητα μιας ομάδας... και αυτό δεν είναι δική μου απόφαση!! tongue.gif
Τέλος μιλάς για την πίεση που έπαιζε η Άμιλλα πέρυσι... οφείλω όμως να σε ενημερώσω πως δεν ήταν άμυνα ανάγκης σε περιπτώσεις που η ομάδα βρισκόταν πίσω στο σκορ, αλλά μέρος του παιχνιδιού της ομάδας σε διάφορα σημεία του παιχνιδιού, ανάλογα με την εξέλιξη του κάθε αγώνα, τον αντίπαλο και τις ιδιαιτερότητές του.(Μέρος της αγωνιστικής ταυτότητας της ομάδας)

Τέλος πάντων... ακόμα και αν δεν συμφωνούμε, ακόμα και αν αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά κάποια πράγματα, χαίρομαι να γίνεται διάλογος... και όχι να επικρατεί η βουβαμάρα που έχουμε συνηθίσει τις τελευταίες σεζόν!!

Υ.Γ. Θα ήθελα να μάθω με ποια ιδιότητα παρακολουθείς τα παιχνίδια!! smile.gif
Υ.Γ.2 Αφού σου αρέσει να βάζεις κουίζ tongue.gif θα σου βάλω και εγώ μία εργασία(μην το πάρεις στραβά... δεν το λέω ειρωνικά)!!! Ποια είναι η αγωνιστική ταυτότητα των ομάδων που έχεις παρακολουθήσει φέτος; Δώσε με 1-2 προτάσεις για κάθε ομάδα... ποια θεωρείς ως αγωνιστική ταυτότητα της κάθε ομάδας.
basketomaria
Δ εν ειχα σκοπο να συνεχισω τη κουβεντα για την αμιλλα κοουτς t....αλλα οπως μονος σου αναφερεις μιλαμε για β εσκα....τι ποιοτικο μπασκετ μπορουν να παιξουν σε αυτη την κατηγορια?ελαχιστες ειναι οι παιχτριες που μπορουν να ακολουθησουν προπονησεις σε υψηλο επιπεδο σε αυτη την κατηγορια...εσυ μπορει να εχεις τις γνωσεις κ το επιπεδο να δουλεψεις σε τετοιους ρυθμους...μπορουν ομως οι παιχτριες?μιλαμε για β εσκα...ποσες απο τις παιχτριες που εχεις στο ροστερ σου μπορουν να ακολουθησουν ποιοτικοτερο μπασκετ?οταν ειπα για εμπειρια αναφερομαι στο γεγονος οτι η αμιλλα ειναι μονιμα στη β-γ εσκα...κ οι παιχτριες ανεξαρτητα απο την ηλικια τους εχουν παιξει αρκετα σε αυτη τη κατηγορια...αρα εχουν εμπειρια απο την κατηγορια μιας κ παιζουν χρονια σε αυτη...εξαλλου δεν υπαρχει κ ομαδα στη β εσκα που να εχει κ παραπανω εμπειρια....ολες στο ιδιο καζανι ειναι....οι πιο πολλες ομαδες δεν εχουν αλλαξει κ ροστερ....σχεδον τα ιδια ειναι...εγω σου ευχομαι να πας καλα κ να βγει η σκληρη δουλεια που κανετε..... tongue.gif

εχεις δικιο kasper σε αδικω,,,ισως ειμαι παραπανω αυστηρη απο οσο πρεπει....κ παλι σου λεω οτι κρινω με βαση καποιους αγωνες...ναι συμφωνω οτι η ομαδα εχει κανει κ καποιους καλους αγωνες...δεν ειπα ποτε οτι ειμαι σωστη...προσωπικη αποψη εκφραζω....για το link που εβαλες χθες δεν ειδα μια οργανωμενη επιθεση..ισως φταιει κ το βιντεο που ηταν κομενο...δεν εχει κ καμια σημασια νομιζω....
ναι το κουιζ με ενδιαφερει κ ειχα σκοπο να κανω μια αναφορα για τις ομαδες οταν τελειωνε ο πρωτος γυρος...να εχω μια ξεκαθαρη αποψη..αν θελεις ομως μπορουμε να κανουμε μια συζητηση....
οσο για την ιδιοτητα μου...απο περσυ κανω μια προσπαθεια να παρακολουθησω καποιες μικρες παιχτριες...οποτε βλεπω κ τις ομαδες γενικοτερα....
kasper7
QUOTE(basketomaria @ Nov 27 2012, 10:44 ) *
οσο για την ιδιοτητα μου...απο περσυ κανω μια προσπαθεια να παρακολουθησω καποιες μικρες παιχτριες...οποτε βλεπω κ τις ομαδες γενικοτερα....

Εννοείς σαν μάνατζερ;
ntimat
28/11/12 21:30 ΠΑΠΑΓΟΥ ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ - ΑΟΝΝΝΕ ΑΜΑΖΟΝΕΣ εχω δειτις αμαζονες αλλα οχι το παπαγου.Θεωρω πως αν θελουν κατι καλο οι αμαζονες πρεπει να κερδισουν.....2
28/11/12 21:30 ΧΟΛΑΡΓΟΥ ΚΛ. ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ - ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ η μια χειροτερη απο την αλλη!!!! ολα πιθανα!!
28/11/12 21:30 ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΠΟ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ θεωρω πως ο Θωμας θα παρει το ματς,το μαρουσι δεν μου αρεσε φετος!!!
28/11/12 21:45 ΓΟΥΔΗ Δ.Ζ. ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΑ - ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛ. 1
28/11/12 21:00 ΝΗΑΡ ΗΣΤ ΚΛ. ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ - ΠκΑΟ ΑΜΙΛΛΑ μαλλον νηαρ..
28/11/12 19:45 ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ - ΓΣ ΩΡΩΠΟΥ μεγαλο ντερμπυ για δυνατες παιχτριες...ολα ειναι πιθανα....πιστευω να δουμε καλο ματς!!!
jsoiler
28/11/12 21:30 ΠΑΠΑΓΟΥ ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ - ΑΟΝΝΝΕ ΑΜΑΖΟΝΕΣ ανεβασμενος ο παπαγος θα εβαζα διπλη εδω....
28/11/12 21:30 ΧΟΛΑΡΓΟΥ ΚΛ. ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ - ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ 2
28/11/12 21:30 ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΠΟ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ 2
28/11/12 21:45 ΓΟΥΔΗ Δ.Ζ. ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΑ - ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛ. Ασσαρα
28/11/12 21:00 ΝΗΑΡ ΗΣΤ ΚΛ. ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ - ΠκΑΟ ΑΜΙΛΛΑ derbaki παω προς τον ασσο
28/11/12 19:45 ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ - ΓΣ ΩΡΩΠΟΥ οριακα 2
cristo
28/11/12 21:30 ΠΑΠΑΓΟΥ ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ - ΑΟΝΝΝΕ ΑΜΑΖΟΝΕΣ Πράγματι ανεβασμένος ο Παπάγος. Θα έχει δύσκολο έργο. Μπορεί κ 1
28/11/12 21:30 ΧΟΛΑΡΓΟΥ ΚΛ. ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ - ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ 2 (Αν λείπει ο άσσος του Χολαργού)
28/11/12 21:30 ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΠΟ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ 2 Ίσως και εύκολα
28/11/12 21:45 ΓΟΥΔΗ Δ.Ζ. ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΑ - ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛ. 1
28/11/12 21:00 ΝΗΑΡ ΗΣΤ ΚΛ. ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ - ΠκΑΟ ΑΜΙΛΛΑ Δεν έχω δει άμιλλα άλλα θα πάω στον 1
28/11/12 19:45 ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ - ΓΣ ΩΡΩΠΟΥ 2 και σχετικά άνετα
basketomaria
Αγωνιστικη κ σημερα με αρκετα καλα παιχνιδια....

ΠΑΠΑΓΟΥ-ΑΜΑΖΟΝΕΣ 2 (δεν νομιζω οτι μπορει ο παπαγου να παρει αυτο το παιχνιδι...δυσκολα η ευκολα θα επικρατησουν οι αμαζονες)
ΑΡΗΣ-ΜΕΝ 1 (τι προγνωστικα να δωσω...οι χειροτερες ομαδες του πρωταθληματος..ντερμπυ ουραγων...μονο λογω εδρας δινω ασσο....η μεν ειναι πιο εμπειρη αλλα πρεπει να το δειξει στο γηπεδο.....)
ΜΑΡΟΥΣΙ-ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ 2 (αν ο αγιος θωμας παιξει σοβαρα δεν θα το χασει το ματς....το μαρουσι ειναι δυνατο στην εδρα του αλλα δεν εχει καλυτερη ομαδα.)
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ-ΠΑΛΛΗΝΗ 1 (μονο αν δεν παιξει η βελανα εχει πιθανοτητα να το παρει το ματς η παλληνη....ειναι απο τα πιο σιγουρα ματς..)
ΝΗΑΡ ΗΣΤ-ΑΜΙΛΛΑ 2 (νεανικη ομαδα η νηαρ..δεν νομιζω πως μπορει να το παρει...η αμιλλα πιο εμπειρη νομιζω θα το κερδισει...)
ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΕΣ-ΩΡΩΠΟΣ 2 (δυσκολο παιχνιδι...δινω διπλο μονο κ μονο γιατι ο ωρωπος δεν θελει να κανει αλλη ηττα που θα τον δυσκολεψει για την ανοδο...οι κουκουβαουνες μπορουν να το χτυπησουν το παιχνιδι...ντερμπυ λοιπον...)

καλη αγωνιστικη......
expert+
ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ - ΑΟΝΝΝΕ ΑΜΑΖΟΝΕΣ 2 (δε νομίζω να δυσκολευτούν οι Αμαζόνες)
ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ - ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ 2
ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΠΟ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ 2
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΑ - ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛ. 1 (το 9 θα κάνει το θαύμα του!!)
ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ - ΠκΑΟ ΑΜΙΛΛΑ 1
ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ - ΓΣ ΩΡΩΠΟΥ 1 (μεγάλος άσσος!!!οι κουκου κατεβαίνουν ενισχυμένες..)
jsoiler
QUOTE(expert+ @ Nov 28 2012, 13:38 ) *
ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ - ΑΟΝΝΝΕ ΑΜΑΖΟΝΕΣ 2 (δε νομίζω να δυσκολευτούν οι Αμαζόνες)
ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ - ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ 2
ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΠΟ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ 2
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΑ - ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛ. 1 (το 9 θα κάνει το θαύμα του!!)
ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ - ΠκΑΟ ΑΜΙΛΛΑ 1
ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ - ΓΣ ΩΡΩΠΟΥ 1 (μεγάλος άσσος!!!οι κουκου κατεβαίνουν ενισχυμένες..)


Θα σε παρακαλουσα expert να σταματησεις να μιλας για το 9 γιατι εχει σηκωσει μπαιρακι..... biggrin.gif
expert+
QUOTE (jsoiler @ Nov 28 2012, 13:57 ) *
Θα σε παρακαλουσα expert να σταματησεις να μιλας για το 9 γιατι εχει σηκωσει μπαιρακι..... biggrin.gif


χαχαχαχαχαχαχα οκ!!οκ!!! laugh.gif
leonkalf
QUOTE (expert+ @ Nov 28 2012, 13:38 ) *
ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ - ΓΣ ΩΡΩΠΟΥ 1 (μεγάλος άσσος!!!οι κουκου κατεβαίνουν ενισχυμένες..)

Προφανώς με πρώην παίκτριες του Ιάσωνα Κολωνού! smile.gif
bmaniac
QUOTE (leonkalf @ Nov 28 2012, 17:19 ) *
Προφανώς με πρώην παίκτριες του Ιάσωνα Κολωνού! smile.gif


Μιλάμε για καθαρή αλλοίωση διεξαγωγής ενός πρωταθλήματος. Σύμφωνα με τον κανονισμό εγγραφών – μεταγραφών Ελλήνων αθλητών καλαθοσφαίρισης σε ερασιτεχνικά σωματεία:

Άρθρο 5
Απαγορεύεται αθλητής να αγωνισθεί στην ίδια αγωνιστική περίοδο, σε δύο (2) διαφορετικά σωματεία, σε αγώνες που διοργανώνονται στην Ελλάδα από την αντίστοιχη αθλητική Ομοσπονδία.
Απαγορεύεται η καθ΄ οιονδήποτε τρόπο εγγραφή καλαθοσφαιριστή που έχει μείνει ελεύθερος, στη δύναμη σωματείου, μετά την έναρξη των διαφόρων Πρωταθλημάτων, εκτός αν τούτο προβλέπεται από διατάξεις του παρόντος κανονισμού.
(πουθενά στον κανονισμό δεν προβλέπεται η συγκεκριμένη περίπτωση).

Οι Κουκουβάουνες κέρδισαν το παιχνίδι στηριζόμενες σε μεγάλο ποσοστό σε μία πρώην παίκτρια του Ιάσονα Κολωνού, ενώ έχουν εντάξει στο δυναμικό τους άλλη μία παίκτρια από τον Ιάσονα. Το ίδιο έχει συμβεί και με άλλες ομάδες άλλων κατηγοριών (ΦΕΑ, ΑΕΚ Περιστερίου). Ειδικά με την ΑΕΚ Περιστερίου είναι σκάνδαλο, αφού μετέχει στην ίδια κατηγορία που μετείχε και ο Ιάσονας. Καταλαβαίνω ότι δε φταίνε οι παίκτριες του Ιάσονα για αυτή την κατάσταση, όμως οι κανόνες διεξαγωγής ενός πρωταθλήματος καθορίζονται εξ αρχής και πρέπει να τηρούνται καθ΄όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος και εν πάσει περιπτώσει ας είχε προβλεφθεί αυτή η περίπτωση διάλυσης ενός σωματείου και απόσυρσης του από το πρωτάθλημα. Και το χειρότερο είναι ότι όλα αυτά έγιναν χωρίς καμία επίσημη ενημέρωση ή κάποιο επίσημο έγγραφο από την ΕΣΚΑ, ώστε να μπορούν τα ενδιαφερόμενα σωματεία επί ίσοις όροις να έχουν τη δυνατότητα απόκτησης κάποιας παίκτριας. Μιλάμε δηλαδή για διπλό σκάνδαλο αδιαφάνειας και μη τήρησης των κανονισμών. Δυστυχώς αυτά είναι θλιβερά φαινόμενα τα οποία υποβαθμίζουν ακόμα περισσότερο τα ήδη υποβαθμισμένα πρωταθλήματα, αλλά η πικρή αλήθεια είναι ότι σε όλο το φάσμα της Ελληνικής κοινωνίας παρατηρούνται ανάλογα φαινόμενα, οι κανόνες έχουν διακοσμητικό χαρακτήρα, αυτό που κυριαρχεί είναι η ανοργανωσιά, τα μικροσυμφέροντα και η κουτοπονηριά!
bmaniac
QUOTE (bmaniac @ Nov 28 2012, 23:11 ) *
Μιλάμε για καθαρή αλλοίωση διεξαγωγής ενός πρωταθλήματος. Σύμφωνα με τον κανονισμό εγγραφών – μεταγραφών Ελλήνων αθλητών καλαθοσφαίρισης σε ερασιτεχνικά σωματεία:

Άρθρο 5
Απαγορεύεται αθλητής να αγωνισθεί στην ίδια αγωνιστική περίοδο, σε δύο (2) διαφορετικά σωματεία, σε αγώνες που διοργανώνονται στην Ελλάδα από την αντίστοιχη αθλητική Ομοσπονδία.
Απαγορεύεται η καθ΄ οιονδήποτε τρόπο εγγραφή καλαθοσφαιριστή που έχει μείνει ελεύθερος, στη δύναμη σωματείου, μετά την έναρξη των διαφόρων Πρωταθλημάτων, εκτός αν τούτο προβλέπεται από διατάξεις του παρόντος κανονισμού.
(πουθενά στον κανονισμό δεν προβλέπεται η συγκεκριμένη περίπτωση).

Οι Κουκουβάουνες κέρδισαν το παιχνίδι στηριζόμενες σε μεγάλο ποσοστό σε μία πρώην παίκτρια του Ιάσονα Κολωνού, ενώ έχουν εντάξει στο δυναμικό τους άλλη μία παίκτρια από τον Ιάσονα. Το ίδιο έχει συμβεί και με άλλες ομάδες άλλων κατηγοριών (ΦΕΑ, ΑΕΚ Περιστερίου). Ειδικά με την ΑΕΚ Περιστερίου είναι σκάνδαλο, αφού μετέχει στην ίδια κατηγορία που μετείχε και ο Ιάσονας. Καταλαβαίνω ότι δε φταίνε οι παίκτριες του Ιάσονα για αυτή την κατάσταση, όμως οι κανόνες διεξαγωγής ενός πρωταθλήματος καθορίζονται εξ αρχής και πρέπει να τηρούνται καθ΄όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος και εν πάσει περιπτώσει ας είχε προβλεφθεί αυτή η περίπτωση διάλυσης ενός σωματείου και απόσυρσης του από το πρωτάθλημα. Και το χειρότερο είναι ότι όλα αυτά έγιναν χωρίς καμία επίσημη ενημέρωση ή κάποιο επίσημο έγγραφο από την ΕΣΚΑ, ώστε να μπορούν τα ενδιαφερόμενα σωματεία επί ίσοις όροις να έχουν τη δυνατότητα απόκτησης κάποιας παίκτριας. Μιλάμε δηλαδή για διπλό σκάνδαλο αδιαφάνειας και μη τήρησης των κανονισμών. Δυστυχώς αυτά είναι θλιβερά φαινόμενα τα οποία υποβαθμίζουν ακόμα περισσότερο τα ήδη υποβαθμισμένα πρωταθλήματα, αλλά η πικρή αλήθεια είναι ότι σε όλο το φάσμα της Ελληνικής κοινωνίας παρατηρούνται ανάλογα φαινόμενα, οι κανόνες έχουν διακοσμητικό χαρακτήρα, αυτό που κυριαρχεί είναι η ανοργανωσιά, τα μικροσυμφέροντα και η κουτοπονηριά!



Στα του αγώνα:
Παιχνίδι με μεγάλη ένταση και σασπένς, κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του κόσμου μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Η νικήτρια ομάδα των Κουκουβάουνων στηρίχτηκε στην πιεστική της άμυνα, η οποία ειδικά κάτω από το καλάθι ήταν στα όρια του φάουλ, καθώς ο Ωρωπός υπερτερούσε εμφανώς στις ψηλές (ειδικά η μία ψηλή είναι πολύ καλή για το επίπεδο της κατηγορίας και με πολύ καλό timing στα κοψίματα, πρέπει να έκανε 6-7). Το γήπεδο προσφέρεται για πιεστικές άμυνες, καθότι μικρό σχετικά σε διαστάσεις, και η προσθήκη της παίκτριας από τον Ιάσονα βοηθάει πολύ σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού τις Κουκουβάουνες, οι οποίες με αρκετά κλεψίματα και οδηγώντας σε λάθη τον Ωρωπό κατάφεραν να πάρουν το παιχνίδι. Το δίδυμο των γκαρντ Πανούλη-Ανδρεοπούλου πολύ καλό, απλά πρέπει να βρούν τους ρόλους τους, ειδικά η Πανούλη ήταν λίγο έξω από τα νερά της και αρκετά άστοχη, είχε πάρει μόνο 1 ή 2 σουτ στο 1ο ημίχρονο. Πολύ καλή το τριάρι (νομίζω Νο 6). Βοήθησε και η άλλη κοπέλα που πήρε από Ιάσονα (Νο 9). Η ομάδα του Ωρωπού έχει ποιοτικότερο ρόστερ, ήταν καλύτερη στο σετ παιχνίδι, με καλύτερη ισορροπία μεταξύ κοντών και ψηλών, πήρε πολλά επιθετικά ριμπάουντ, ήταν όμως άστοχη ειδικά κάτω από το καλάθι, ενώ στο 1ο ημίχρονο έχασαν 3 lay up οι παίκτριες του μόνες τους. Αρκετά προβλέψιμη στο επιθετικό κομμάτι, με διπλό pick & roll στην κορυφή σχεδόν σε όλο το παιχνίδι. Ήταν και αδιάβαστη στην άμυνα πάνω στην Ανδρεοπούλου, η οποία με συνεχή drive από αριστερά (από δεξιά δεν πάει ποτέ ενώ δεν απειλεί και ιδιαίτερα με σουτ) έκανε μεγάλη ζημιά.
Reggie_
κανένα άλλο αποτέλεσμα???
kasper7
QUOTE(Reggie_ @ Nov 28 2012, 23:55 ) *
κανένα άλλο αποτέλεσμα???

ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ - ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ 42-47

ΝΗΑΡ ΗΣΤ - ΑΜΙΛΛΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 2-1
jsoiler
Άσσος και ο Φιλαθλητικός με όργια του 9 πάλι(7 τρίποντα)....... blink.gif
Διπλό και οι Αμαζόνες +4
PASKET
QUOTE(bmaniac @ Nov 28 2012, 23:11 ) *
Μιλάμε για καθαρή αλλοίωση διεξαγωγής ενός πρωταθλήματος. Σύμφωνα με τον κανονισμό εγγραφών – μεταγραφών Ελλήνων αθλητών καλαθοσφαίρισης σε ερασιτεχνικά σωματεία:

Άρθρο 5
Απαγορεύεται αθλητής να αγωνισθεί στην ίδια αγωνιστική περίοδο, σε δύο (2) διαφορετικά σωματεία, σε αγώνες που διοργανώνονται στην Ελλάδα από την αντίστοιχη αθλητική Ομοσπονδία.
Απαγορεύεται η καθ΄ οιονδήποτε τρόπο εγγραφή καλαθοσφαιριστή που έχει μείνει ελεύθερος, στη δύναμη σωματείου, μετά την έναρξη των διαφόρων Πρωταθλημάτων, εκτός αν τούτο προβλέπεται από διατάξεις του παρόντος κανονισμού.
(πουθενά στον κανονισμό δεν προβλέπεται η συγκεκριμένη περίπτωση).

Οι Κουκουβάουνες κέρδισαν το παιχνίδι στηριζόμενες σε μεγάλο ποσοστό σε μία πρώην παίκτρια του Ιάσονα Κολωνού, ενώ έχουν εντάξει στο δυναμικό τους άλλη μία παίκτρια από τον Ιάσονα. Το ίδιο έχει συμβεί και με άλλες ομάδες άλλων κατηγοριών (ΦΕΑ, ΑΕΚ Περιστερίου). Ειδικά με την ΑΕΚ Περιστερίου είναι σκάνδαλο, αφού μετέχει στην ίδια κατηγορία που μετείχε και ο Ιάσονας. Καταλαβαίνω ότι δε φταίνε οι παίκτριες του Ιάσονα για αυτή την κατάσταση, όμως οι κανόνες διεξαγωγής ενός πρωταθλήματος καθορίζονται εξ αρχής και πρέπει να τηρούνται καθ΄όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος και εν πάσει περιπτώσει ας είχε προβλεφθεί αυτή η περίπτωση διάλυσης ενός σωματείου και απόσυρσης του από το πρωτάθλημα. Και το χειρότερο είναι ότι όλα αυτά έγιναν χωρίς καμία επίσημη ενημέρωση ή κάποιο επίσημο έγγραφο από την ΕΣΚΑ, ώστε να μπορούν τα ενδιαφερόμενα σωματεία επί ίσοις όροις να έχουν τη δυνατότητα απόκτησης κάποιας παίκτριας. Μιλάμε δηλαδή για διπλό σκάνδαλο αδιαφάνειας και μη τήρησης των κανονισμών. Δυστυχώς αυτά είναι θλιβερά φαινόμενα τα οποία υποβαθμίζουν ακόμα περισσότερο τα ήδη υποβαθμισμένα πρωταθλήματα, αλλά η πικρή αλήθεια είναι ότι σε όλο το φάσμα της Ελληνικής κοινωνίας παρατηρούνται ανάλογα φαινόμενα, οι κανόνες έχουν διακοσμητικό χαρακτήρα, αυτό που κυριαρχεί είναι η ανοργανωσιά, τα μικροσυμφέροντα και η κουτοπονηριά!

Αν ο αντιπαλος κανει ενσταση, ευσταθει?
fanisxristodoulou
QUOTE (PASKET @ Nov 29 2012, 09:02 ) *
Αν ο αντιπαλος κανει ενσταση, ευσταθει?



Ευσταθει αλλα υπαρχει μια προβλεψη οτι σε περιπτωση διαλυσης του σωματειου μπορουν να μεταφερθουν παιχτριες....Δεν μπορω να βρω τον ακριβη αριθμο μεταφορας!!!Βεβαια το οτι διεκοψαν το γυναικειο δε σημαινει οτι διαλυθηκε το σωματειο....Μια πολυ μικρη-μικρη-μικρη λεπτομερεια που ισως να ειναι κ ολο το μυστικο!!!!!!Θα το ψαξω κι αλλο!Νομιζω ομως πως η ενσταση θα αποδωσει αλλα επρεπε να χει γινει πριν κλεισει το φυλλο αγωνα....
firefox
απο τη στιγμή που έβγαλε δελτίο η ΕΟΚ η ευθύνη είναι της ομοσπονδίσς και οχι
του σωματείου νομίζω.
ntimat
QUOTE(fanisxristodoulou @ Nov 29 2012, 09:59 ) *
Ευσταθει αλλα υπαρχει μια προβλεψη οτι σε περιπτωση διαλυσης του σωματειου μπορουν να μεταφερθουν παιχτριες....Δεν μπορω να βρω τον ακριβη αριθμο μεταφορας!!!Βεβαια το οτι διεκοψαν το γυναικειο δε σημαινει οτι διαλυθηκε το σωματειο....Μια πολυ μικρη-μικρη-μικρη λεπτομερεια που ισως να ειναι κ ολο το μυστικο!!!!!!Θα το ψαξω κι αλλο!Νομιζω ομως πως η ενσταση θα αποδωσει αλλα επρεπε να χει γινει πριν κλεισει το φυλλο αγωνα....



σε περιπτωση διαλυσης σωματειου ο αριθμος των παιχτων-τριων που μπορουν να πανε σε αλλο σωματειο ειναι μεχρι 2.Αλλα αυτο μπορει να γινει πριν ξεκινησουν τα πρωταθληματα.Η αποφαση αυτη για τη περιπτωση του Ιασωνα εληφθη απο τη νομικη υπηρεσια της ΕΟΚ,για να μη προσφυγουν οι παιχτριες στο ΑΣΕΑΔ οπου και πιθανον θα εβρισκαν το δικιο τους (δηλ. να μεταγραφουν σε αλλες ομαδες).Το σκεπτικο φυσικα της αποφασης δεν το καταλαβαινω αλλα ετσι ειναι!!!νομικα θεωρω πως η αποφαση μπορει να προσβληθει αλλα......
fanisxristodoulou
QUOTE (ntimat @ Nov 29 2012, 11:01 ) *
σε περιπτωση διαλυσης σωματειου ο αριθμος των παιχτων-τριων που μπορουν να πανε σε αλλο σωματειο ειναι μεχρι 2.Αλλα αυτο μπορει να γινει πριν ξεκινησουν τα πρωταθληματα.Η αποφαση αυτη για τη περιπτωση του Ιασωνα εληφθη απο τη νομικη υπηρεσια της ΕΟΚ,για να μη προσφυγουν οι παιχτριες στο ΑΣΕΑΔ οπου και πιθανον θα εβρισκαν το δικιο τους (δηλ. να μεταγραφουν σε αλλες ομαδες).Το σκεπτικο φυσικα της αποφασης δεν το καταλαβαινω αλλα ετσι ειναι!!!νομικα θεωρω πως η αποφαση μπορει να προσβληθει αλλα......



Κανονικα...το ιδιο το σωματειο επρεπε να μεριμνησει αλλα.....Νομιζω πως μια τετοια προσφυγη θα ηταν ιδιαιτερα χρονοβορα....Κι αν ωστοσο η ιδια η νομικη υπηρεσια πηρε τετοια αποφαση "ετσιθελικα" γιατι δε δημοσιοποιηθηκε ακομα κι απτις ιδιες τις παιχτριες του σωματειου κ απλα τις ειδαμε να εμφανιζονται "ξαφνικα" στο παρκε?!
Χμμμ....κατι υπαρχει.....
Θα ηταν κριμα για τις παιχτριες να μεινουν εκτος παρκε αλλα....αλλα.....
Ας μην ξεχναμε τι ειχε γινει περυσι με τον Αγ.Θωμα....που εν τω μεσω της χρονιας εμφανιστηκε η ΤΡΟΙΖΗ....
Ωστοσο απ'οσο ξερω τα σωματεια σιωπησαν...Αν ομως ο Θωμας επαιρνε την ανοδο εκει να δεις προσφυγες.....

Αβυσσος....

Παντα στον πολεμο υπαρχουν νικητες, ηττημενοι κ παραπλευρες απωλειες!!!!!

Οι Κουκουβαουνες μπορει κ να χασουν τελικα το ματς (αν το διεκδικησει ο ΦΟΑ) απο βλακεια!!!!Γιατι ουσιαστικα το κερδισε με τις ηδη υπαρχουσες παιχτριες......


Εν αναμονη των εξελιξεων!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.