Help - Search - Members - Calendar
Full Version: METAΓΡΑΦΕΣ/ROSTERS A2 2015-16
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Α2 Εθνική
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
gspara
Εδω θα συζηταμε και θα σχολιαζουμε τις μεταγραφικες κινησεις των ομαδων της Α2 για την προσεχη αγωνιστικη περιοδο.

Ηδη ανακοινωθηκε επισημα η πρωτη αποχωρηση,με τον Γιαννη Βαβατσικο να αποτελει παρελθον απο τον Εθνικο.
http://www.ethnikos-bc.gr/Nea_2015-16/Vava..._11-05-2015.htm
gratipa1929
Ο Προμηθέας ενδιαφέρεται για Ξανθόπουλο και Νοέα. Πολύ δύσκολες περιπτώσεις βέβαια, ειδικά ο πρώτος.

Από Παγκράτι αποσύρεται σχεδόν σίγουρα από την ενεργό δράση ο Κουτρούλιας. Μεγάλη απώλεια στους ψηλούς αλλά ελπίζω ο "έφηβος" να αλλάξει άποψη και να είναι μαζί μας ακόμη ένα χρόνο!!!

Κοντά στην ανανέωση ο Κοβάσεβιτς.
Μηχανολόγος
Άρχισαν οι ανανεώσεις και στον Εθνικό με πρώτο τον προπονητή

http://www.ebasket.gr/2015/05/ananeose-o-vlachos
MENEGIN11
QUOTE(Μηχανολόγος @ May 14 2015, 13:09 ) *
Άρχισαν οι ανανεώσεις και στον Εθνικό με πρώτο τον προπονητή

http://www.ebasket.gr/2015/05/ananeose-o-vlachos

μενει να δουμε ποιους θα κρατησει απο το ροστερ μαμουθ που ειε φτιαξει ο κουστενης
Μηχανολόγος
Τέλος συνεργασίας Εθνικού με Καρυπίδη

http://www.ethnikos-bc.gr/Nea_2015-16/Kari..._16-05-2015.htm
Gkos
Αποχωρεί από τον Αετό ο Σωφρονιάδης


Μετά από πέντε άκρως επιτυχημένες σεζόν, οι οποίες συνδυάστηκαν με ισάριθμες ανόδους από τα τοπικά πρωταθλήματα στην Α2, κλείνει - όπως όλα δείχνουν - ο κύκλος του Αετού. Τα σημαντικά οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζει η ομάδα του Αγίου Παντελεήμονα, η οποία κατόρθωσε στη πρώτη της χρονιά στην Α2 να πετύχει τον μεγάλο στόχο της παραμονής, την οδηγούν ένα βήμα πριν τη... διάλυση.

Η αποχώρηση του επί μια πενταετία "εργάτη" της ομάδας, Μάκη Σωφρονιάδη, ο οποίος χειριζόταν όλα τα φλέγοντα θέματα της λειτουργίας της, είναι ενδεικτική του κλίματος που επικρατεί στον Αετό. Ο τιμ μάνατζερ του Αετού, που συνδύασε το όνομα του με την ιστορικής σημασίας επιτυχία της συμμετοχής στην Α2 κατηγορία, πήρε την απόφαση να αποχωρήσει καθώς οι παρούσες συνθήκες δεν του επιτρέπουν στο ελάχιστο να κάνει τη δουλειά του...

Ήδη ο Σωφρονιάδης φέρεται να έχει προτάσεις από άλλες ομάδες και εξετάζει τις επιλογές του, τη στιγμή που το μέλλον του Αετού είναι κάτι παραπάνω από αβέβαιο. Οι συζητήσεις που έγιναν για πιθανή συνεργασία - συγχώνευση με το Περιστέρι "ναυάγησαν" και πλέον ο πρόεδρος και ισχυρός άνδρας του συλλόγου κ. Κωνσταντίνος Παπαχριστόπουλος καλείται να πάρει δραστικές αποφάσεις για την επόμενη ημέρα...

http://basketblog.gr/index.php?option=com_...2&Itemid=14

Μαλιστα.
Δηλαδη τα οικονομικα προβληματα ξεκινησαν ετσι ξαφνικα;

Γιατι μεχρι μερικες μερες αλλα γραφονταν.
RAPTOR
QUOTE(Gkos @ May 18 2015, 16:49 ) *
Αποχωρεί από τον Αετό ο Σωφρονιάδης


Μετά από πέντε άκρως επιτυχημένες σεζόν, οι οποίες συνδυάστηκαν με ισάριθμες ανόδους από τα τοπικά πρωταθλήματα στην Α2, κλείνει - όπως όλα δείχνουν - ο κύκλος του Αετού. Τα σημαντικά οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζει η ομάδα του Αγίου Παντελεήμονα, η οποία κατόρθωσε στη πρώτη της χρονιά στην Α2 να πετύχει τον μεγάλο στόχο της παραμονής, την οδηγούν ένα βήμα πριν τη... διάλυση.

Η αποχώρηση του επί μια πενταετία "εργάτη" της ομάδας, Μάκη Σωφρονιάδη, ο οποίος χειριζόταν όλα τα φλέγοντα θέματα της λειτουργίας της, είναι ενδεικτική του κλίματος που επικρατεί στον Αετό. Ο τιμ μάνατζερ του Αετού, που συνδύασε το όνομα του με την ιστορικής σημασίας επιτυχία της συμμετοχής στην Α2 κατηγορία, πήρε την απόφαση να αποχωρήσει καθώς οι παρούσες συνθήκες δεν του επιτρέπουν στο ελάχιστο να κάνει τη δουλειά του...

Ήδη ο Σωφρονιάδης φέρεται να έχει προτάσεις από άλλες ομάδες και εξετάζει τις επιλογές του, τη στιγμή που το μέλλον του Αετού είναι κάτι παραπάνω από αβέβαιο. Οι συζητήσεις που έγιναν για πιθανή συνεργασία - συγχώνευση με το Περιστέρι "ναυάγησαν" και πλέον ο πρόεδρος και ισχυρός άνδρας του συλλόγου κ. Κωνσταντίνος Παπαχριστόπουλος καλείται να πάρει δραστικές αποφάσεις για την επόμενη ημέρα...

http://basketblog.gr/index.php?option=com_...2&Itemid=14

Μαλιστα.
Δηλαδη τα οικονομικα προβληματα ξεκινησαν ετσι ξαφνικα;

Γιατι μεχρι μερικες μερες αλλα γραφονταν.

Δεν νομιζω ξαφνικα.Οι γνωριζοντες ξερουν οτι οι παικτες ειναι απληρωτοι πολυ καιρο!
Μηχανολόγος
Ανανέωσε ο Μπρατσιάκος με την Κύμη.

http://www.basketblog.gr/index.php?option=...2&Itemid=14
gspara
http://www.ethnikos-bc.gr/Nea_2015-16/Psileas_19-05-2015.htm
Ανανεωσε ο Νικος Ψυλεας με τον Εθνικο για 3η χρονια!!
gspara
QUOTE (gratipa1929 @ May 14 2015, 12:02 ) *
Ο Προμηθέας ενδιαφέρεται για Ξανθόπουλο και Νοέα. Πολύ δύσκολες περιπτώσεις βέβαια, ειδικά ο πρώτος.

http://www.basketblog.gr/index.php?option=...4&Itemid=14
Πολυ κοντα σε συμφωνια με Τουντζιαρακη-Νοεα ο Προμηθεας.
Παραμενουν λογικα Πεττας-Ντιμπ-Μαναβοπουλος-Πετροβιτς.
giorgos14
QUOTE(gspara @ May 21 2015, 11:20 ) *
http://www.basketblog.gr/index.php?option=...4&Itemid=14
Πολυ κοντα σε συμφωνια με Τουντζιαρακη-Νοεα ο Προμηθεας.
Παραμενουν λογικα Πεττας-Ντιμπ-Μαναβοπουλος-Πετροβιτς.


Προμηθεας κοιταει Λιακοπουλο και Αποστολιδη,καπου διαβασα οτι εγινε και συναντηση ενω η Κυμη κυνηγαει Καραμπουλα.Πολλα τα λεφτα των πρωταρηδων.Ειμαι περιεργος να δω ποιος θα πεσει ,ειδικα αν μπει και ο επενδυτης που φημολογειται στον Ηρακλη
gratipa1929
Στα τελευταία νέα από το Παγκράτι, παγώνει ο μεταγραφικός σχεδιασμός έως αρχές Ιουλίου, καθώς θα γίνει προσπάθεια να καλυφθούν τα χρέη προς τους παίκτες του φετινού ρόστερ, καθώς μάλλον πάλι άρχισαν παρατράγουδα στην ομάδα μας και πρέπει να υπάρξει συμμάζεμα.

Δύσκολη χρονιά για εμάς του χρόνου με δεδομένο και την πιθανή αποχώρηση του Κουτρούλια.

Μέχρι στιγμής έχω συμπεράνει τα εξής:

Και οι 3 ομάδες που ανέβηκαν είναι πολύ καλές, η Κύμη λογικά θα έχει το υψηλότερο μπάτζετ στην κατηγορία, ο Προμηθέας ακούγεται ότι θα κρατήσει κορμό και θα πάρει έμπειρους παίκτες ώστε να είναι ανταγωνιστικός και στην Α2, ενώ οι Μαχητές έχουν παίκτες με εκπληκτικό ταλέντο και ρισκάρω να πω ότι θα έχουν ανάλογη πορεία και στην Α2.

Εθνικός, Ψυχικό, Λιβαδειά, Λαύριο θα συνεχίσουν να αποτελούν ισχυρά σύνολα.

Η Δόξα Λευκάδας θα χαμηλώσει το μπάτζετ και θα έχει στόχο την άνετη παραμονή.

Για Πανιώνιο, Ελευσίνα δεν έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο ακόμη αλλά ακούγεται ότι θα έχουν στόχους πρωταθλητισμού.

Ο ΟΦΗ και ο Αετός ερωτηματικά, με το ενδεχόμενο αποχώρησής τους από το πρωτάθλημα να είναι ορατό λόγω σοβαρών οικονομικών προβλημάτων!

Ο Ηρακλής ανεβάζει τον πήχη απ'ότι λένε.
Μηχανολόγος
Ανανέωσε ο προπονητής Χατζηκυριακίδης με τους Μαχητές Πεύκων
http://www.machitesbc.gr/theme.asp?title=...+Α2&aa=715
gratipa1929
Ο Προμηθέας ενδιαφέρεται και για Δημάκο. Σπουδαίο ταλέντο, εξαιρετικές δυνατότητες επιθετικά αλλά ασταθής γενικά παίκτης.
giorgos14
Προκυπτει απο καπου οτι η Ελευσινα δεν θα αγωνιστει α2;Διαβασα τωρα στο superbasket οτι ο Φαρος χτιζει ροστερ για α2 γιατι η Ελευσινα θα παει Β
leonkalf
Έχει εκφράσει η Ελευσίνα σκέψη/πρόθεση να πάει Β' Εθνική γιατί δεν θέλει να μείνει ως ΚΑΕ στην Α2 (είναι υποχρεωτρικό 1 χρόνο μετά τον υποβιβασμό από Α1 να παραμείνεις ΚΑΕ...), λόγω αυξημένου κόστους. Οπότε ο μόνος δρόμος για να ξαναγίνει Α.Ο είναι ο υποβιβασμός στην Β'.

Οριστική απόφαση βέβαια δεν έχει βγει ακόμα.
gratipa1929
Ναι, το είχαν πει ξεκάθαρα οι παράγοντες της ομάδας της Ελευσίνας. Αν δεν αλλάξει ο νόμος περί ΚΑΕ της Α2 (που τους υποχρεώνει να αγωνιστούν ως ΚΑΕ και στην Α2 την αμέσως επόμενη χρονιά από τον υποβιβασμό τους) δεν θα μπορέσουν να συντηρήσουν την ομάδα και να συμμετάσχουν στο πρωτάθλημα της Α2.

Αν διαλυθεί η ΚΑΕ από φέτος, αυτόματα σημαίνει συμμετοχή στην Β Εθνική αντί της Α2.
giorgos14
QUOTE(gratipa1929 @ May 25 2015, 19:30 ) *
Ναι, το είχαν πει ξεκάθαρα οι παράγοντες της ομάδας της Ελευσίνας. Αν δεν αλλάξει ο νόμος περί ΚΑΕ της Α2 (που τους υποχρεώνει να αγωνιστούν ως ΚΑΕ και στην Α2 την αμέσως επόμενη χρονιά από τον υποβιβασμό τους) δεν θα μπορέσουν να συντηρήσουν την ομάδα και να συμμετάσχουν στο πρωτάθλημα της Α2.

Αν διαλυθεί η ΚΑΕ από φέτος, αυτόματα σημαίνει συμμετοχή στην Β Εθνική αντί της Α2.



Φιλε gratipa δεν σας βλεπω καλα του χρονου.Μαζι με Αετο θα ειναι δυσκολο να τη βγαλετε καθαρη.Απο κει και περα ,τα παντα για τους Μαχητες θα εξαρτηθουν απο το ποιοι εμπειροι παικτες θα πλαισιωσουν το νεανικο συνολο.Αν ανεβει και ο Φαρος προβλεπεται να ειναι απο τα ποιο αμφιρροπα πρωταθληματα των τελευταιων ετων.Για ανοδο θα πηγαινουν Πανιωνιος,Κυμη,Προμηθεας,Φαρος και απο διπλα Ψυχικο,Λαυριο,Λιβαδεια,Εθνικος,Ηρακλης
Gkos

Κλείνει Τσιώκο το Ψυχικό!


Όπως έχουμε αναφέρει μέσα από τα ρεπορτάζ μας το Ψυχικό ενδέχεται να ακολουθήσει άλλη ρώτα και να αλλάξει πορεία αναφορικά με την στελέχωση του ρόστερ του, επενδύοντας σε ταλαντούχους παίκτες θέλοντας να φτιάξει ένα ισχυρό κορμό για το μέλλον.Με αυτό το σκοπό, η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα βρίσκεται πολύ κοντά με τον καλύτερο παίκτη που εμφάνισε το περσινό παιδομάζωμα του Ηλυσιακού, και αυτός δεν είναι άλλος από τον Νίκο Τσιώκο (2.07).


O 24χρονος σέντερ αποτέλεσε τον βασικό πυλώνα της ομάδας του Κώστα Σορώτου έχοντας 12,2 πόντους και 3,8 ριμπάουντ σε 11 παιχνίδια, και πλέον αναμένεται να ανέβει επίπεδο, κάνοντας ένα μεγάλο βήμα στην καριέρα του, και συμφωνώντας με το Ψυχικό.



http://basketblog.gr/index.php?option=com_...2&Itemid=14

o kakos
ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΑΕΛ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΚΑΙ ΓΚΑΓΚΑΛΟΥΔΗΣ
tolistriant
QUOTE (o kakos @ May 26 2015, 13:10 ) *
ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΑΕΛ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΚΑΙ ΓΚΑΓΚΑΛΟΥΔΗΣ


Γράφει:Γιάννης Αρμάος
Η Λιβαδειά πραγματοποίησε μία πολύ καλή σεζόν στο πρωτάθλημα της Α2, όντας ο φόβος και ο τρόμος των αντίπαλων ομάδων στο δεύτερο γύρο με την έλευση του Γιάννη Γκαγκαλούδη. Η διοίκηση της ομάδας της Βοιωτίας, πάντως, επιθυμεί να προβεί σε αλλάγες τη νέα σεζόν, αρχής γενομένης από τον προπονητή.

Οι άνθρωποι της Λιβαδειάς βρίσκονται σε συζητήσεις με τον Σάββα Κατσούνη προκειμένου ο έμπειρος τεχνικός να να αναλάβει την τεχνική ηγεσία της ομάδας. Ο Κατσούνης κάθισε φέτος στον πάγκο του Αετού στην αρχή της σεζόν, από τον οποίο αποχώρησε, όμως, τον Φεβρουάριο, για να τον αντικαταστήσει ο Βαγγέλης Μάγειρας.
gspara
QUOTE
Η διοίκηση της ομάδας Μπάσκετ του Εθνικού ΟΦΠΦ θέλει να ευχαριστήσει τον Κώστα Μαχαίρα για την προσφορά του την φετινή αγωνιστική περίοδο.

Ο Κώστας δεν θα είναι μέλος της ομάδας μας την επόμενη σεζόν αλλά θα είναι πάντα μέρος της ιστορίας του τμήματος Μπάσκετ και θα έχει το δικό του ξεχωριστό κομμάτι στην καρδιά μας. ‘Επαιξε με πάθος και αυταπάρνηση και γι’ αυτό αγαπήθηκε όσο λίγοι από τον κόσμο μας...

http://www.ethnikos-bc.gr/Nea_2015-16/Maxa..._25-05-2015.htm


QUOTE
Μετά από τη νέα υπέρβαση, το Λαύριο θα επιδιώξει και του χρόνου να φτάσει ψηλά, γι’ αυτό και ετοιμάζεται να ανανεώσει τη συνεργασία του τόσο με τη μεγάλη “αποκάλυψη” της φετινής Α2, Βαγγέλη Σακελλαρίου, όσο και με τον φυσικό του ηγέτη, Σάκη Γιαννακόπουλο.

Ο Καλαματιανός αρχηγός του Λαυρίου δέχτηκε πρόταση παραμονής από τη διοίκηση και δε θα μπορούσε παρά να μην πει το μεγάλο “ναι”! Η σημαία παρέμεινε στη θέση της, κάνοντας τον Χρήστο Σερέλη να τρίβει τα χέρια του από ικανοποίηση.

Στα χνάρια του Γιαννακόπουλου ετοιμάζεται να βαδίσει και ο έτερος ηγέτης των Λαυριωτών. Ο Βαγγέλης Σακελλαρίου έδειξε ποιός πραγματικά είναι με τις τρομερές εμφανίσεις του στο φετινό πρωτάθλημα που τον έφεραν στη δεύτερη θέση των σκόρερ πίσω από τον Γιάννη Δημάκο και η διοίκηση του έκανε προσφορά αντάξια της προσφοράς του. Ο διεθνής γκαρντ κλίνει προς τη θετική απάντηση και δύσκολα θα τεθεί θέμα αποχώρησής του από το Λαύριο.

http://www.eurohoops.net/el/2015/05/ellada/98010
gratipa1929
QUOTE (giorgos14 @ May 26 2015, 00:28 ) *
Φιλε gratipa δεν σας βλεπω καλα του χρονου.Μαζι με Αετο θα ειναι δυσκολο να τη βγαλετε καθαρη.Απο κει και περα ,τα παντα για τους Μαχητες θα εξαρτηθουν απο το ποιοι εμπειροι παικτες θα πλαισιωσουν το νεανικο συνολο.Αν ανεβει και ο Φαρος προβλεπεται να ειναι απο τα ποιο αμφιρροπα πρωταθληματα των τελευταιων ετων.Για ανοδο θα πηγαινουν Πανιωνιος,Κυμη,Προμηθεας,Φαρος και απο διπλα Ψυχικο,Λαυριο,Λιβαδεια,Εθνικος,Ηρακλης

Δυστυχώς φίλε μου, σε μια χρονιά που όλες οι ομάδες ενισχύονται σημαντικά εμείς δεν έχουμε σάλιο και χρωστάμε και στους φετινούς παίκτες μισθούς.

Μέχρι να εξοφληθούν άκουσα ότι παγώνει ο σχεδιασμός της ομάδας μας. Δυστυχώς αυτό είναι αποτέλεσμα της καφενειακής λογικής με την οποία λειτουργεί η ομάδα μας 5-6 χρόνια τώρα, όλα γραμμένα στο τεφτέρι και στην χαρτοπετσέτα του καφέ. Μηδέν σοβαρή οργάνωση. Πρέπει να το αλλάξουμε αυτό πρώτα, ώστε στην συνέχεια να αναζητήσουμε με αξιώσεις πόρους και χορηγούς ώστε να ενισχύσουμε το ρόστερ.

Και τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο δύσκολα αν συνυπολογίσουμε ότι ο Κουτρούλιας αποσύρεται από την ενεργό δράση φέτος, ενώ ο καλύτερος παίκτης μας πέρυσι, ο Παπαντωνάκος, οδεύει προς Περιστέρι.

Και εγώ με μεγάλη μου λύπη διαπιστώνω ότι φέτος είμαστε ένα από τα φαβορί για υποβιβασμό, ίσως περισσότερο από κάθε άλλη χρονιά.
Μηχανολόγος
Ανανέωσε τον Μπρόζο το Λαύριο και έχει και στο μυαλό την Α1 όπως γράφει εδώ

http://www.basketblog.gr/index.php?option=...2&Itemid=14
giorgos14
QUOTE(gratipa1929 @ May 26 2015, 22:47 ) *
Δυστυχώς φίλε μου, σε μια χρονιά που όλες οι ομάδες ενισχύονται σημαντικά εμείς δεν έχουμε σάλιο και χρωστάμε και στους φετινούς παίκτες μισθούς.

Μέχρι να εξοφληθούν άκουσα ότι παγώνει ο σχεδιασμός της ομάδας μας. Δυστυχώς αυτό είναι αποτέλεσμα της καφενειακής λογικής με την οποία λειτουργεί η ομάδα μας 5-6 χρόνια τώρα, όλα γραμμένα στο τεφτέρι και στην χαρτοπετσέτα του καφέ. Μηδέν σοβαρή οργάνωση. Πρέπει να το αλλάξουμε αυτό πρώτα, ώστε στην συνέχεια να αναζητήσουμε με αξιώσεις πόρους και χορηγούς ώστε να ενισχύσουμε το ρόστερ.

Και τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο δύσκολα αν συνυπολογίσουμε ότι ο Κουτρούλιας αποσύρεται από την ενεργό δράση φέτος, ενώ ο καλύτερος παίκτης μας πέρυσι, ο Παπαντωνάκος, οδεύει προς Περιστέρι.

Και εγώ με μεγάλη μου λύπη διαπιστώνω ότι φέτος είμαστε ένα από τα φαβορί για υποβιβασμό, ίσως περισσότερο από κάθε άλλη χρονιά.


Μπορει να ειναι λυπητερο οτι δεν ενισχυεστε αλλα εγω το βλεπω πολυ θετικα οτι στοχος σας ειναι πρωτα να δωθουν τα χρωστουμενα.Το θεωρω προτιμοτερο απο το να ειστε ακομα μια ομαδα που φεσωνει παικτες.Καιρος ειναι να μαθουν ολες οι ομαδες ,ανεξαρτητα απο την κατηγορια,να απλωνονται μεχρι εκει που τους παιρνει.

Λιβαδεια πως και εδιωξε Οικονομου;Δεν ηταν ευχαριστημενη απο τη πορεια της ομαδας;
gratipa1929
QUOTE (giorgos14 @ May 27 2015, 12:58 ) *
Μπορει να ειναι λυπητερο οτι δεν ενισχυεστε αλλα εγω το βλεπω πολυ θετικα οτι στοχος σας ειναι πρωτα να δωθουν τα χρωστουμενα.Το θεωρω προτιμοτερο απο το να ειστε ακομα μια ομαδα που φεσωνει παικτες.Καιρος ειναι να μαθουν ολες οι ομαδες ,ανεξαρτητα απο την κατηγορια,να απλωνονται μεχρι εκει που τους παιρνει.

Λιβαδεια πως και εδιωξε Οικονομου;Δεν ηταν ευχαριστημενη απο τη πορεια της ομαδας;

Απόλυτα συμφωνώ μαζί σου και εγώ κατά των εκκρεμοτήτων είμαι, όμως από τη στιγμή που προκύπτουν σιγά σιγά όλο και περισσότερες ομάδες με μεράκι αλλά χωρίς ιστορία στον χώρο όχι μόνο πληρώνουν τους παίκτες στην ώρα τους αλλά ανεβάζουν και τα μπάτζετ, προβληματίζομαι και στεναχωριέμαι που το ιστορικό σωματείο μας δεν μπορεί να βρει μια αξιοπρεπή ροή εσόδων που θα του επιτρέπει να κάνει οργανωμένο σχεδιασμό από νωρίς τον Ιούνιο κάθε χρόνο.

Το φέσωμα είναι δυστυχώς μια μεγάλη πληγή στο ελληνικό μπάσκετ και ήταν πάντα όχι μόνο τώρα με την οικονομική δυσπραγία των ομάδων.

Βέβαια χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τα όποια εσωτερικά προβλήματα της ομάδας μου, η ΕΟΚ φέσωσε όλες τις ομάδες της Α2 πριν 5 χρόνια και δεν τους έχει καταβάλει την επιχορήγηση που δικαιούνταν έως και σήμερα!!! Αλλού όμως ξέρει να πληρώνει 500.000 ευρώ μετρητά (και με αδιαφανή πηγή προέλευσης!) για είσοδο της αποκλεισμένης εθνικής μας από το παράθυρο στο παγκόσμιο και να δίνει και γενναιόδωρο χαρτζιλίκι σε είδος σε δημοσιογράφους-δορυφόρους των γερόντων της.

QUOTE (giorgos14 @ May 27 2015, 12:58 ) *
Λιβαδεια πως και εδιωξε Οικονομου;Δεν ηταν ευχαριστημενη απο τη πορεια της ομαδας;

Με έκπληξη το διάβασα αυτό. Ακούγεται ότι ίσως πάει Πανιώνιο. Μήπως έφυγε ο ίδιος τελικά?
giorgos14
QUOTE(gratipa1929 @ May 27 2015, 11:33 ) *
Απόλυτα συμφωνώ μαζί σου και εγώ κατά των εκκρεμοτήτων είμαι, όμως από τη στιγμή που προκύπτουν σιγά σιγά όλο και περισσότερες ομάδες με μεράκι αλλά χωρίς ιστορία στον χώρο όχι μόνο πληρώνουν τους παίκτες στην ώρα τους αλλά ανεβάζουν και τα μπάτζετ, προβληματίζομαι και στεναχωριέμαι που το ιστορικό σωματείο μας δεν μπορεί να βρει μια αξιοπρεπή ροή εσόδων που θα του επιτρέπει να κάνει οργανωμένο σχεδιασμό από νωρίς τον Ιούνιο κάθε χρόνο.

Το φέσωμα είναι δυστυχώς μια μεγάλη πληγή στο ελληνικό μπάσκετ και ήταν πάντα όχι μόνο τώρα με την οικονομική δυσπραγία των ομάδων.

Βέβαια χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τα όποια εσωτερικά προβλήματα της ομάδας μου, η ΕΟΚ φέσωσε όλες τις ομάδες της Α2 πριν 5 χρόνια και δεν τους έχει καταβάλει την επιχορήγηση που δικαιούνταν έως και σήμερα!!! Αλλού όμως ξέρει να πληρώνει 500.000 ευρώ μετρητά (και με αδιαφανή πηγή προέλευσης!) για είσοδο της αποκλεισμένης εθνικής μας από το παράθυρο στο παγκόσμιο και να δίνει και γενναιόδωρο χαρτζιλίκι σε είδος σε δημοσιογράφους-δορυφόρους των γερόντων της.


Με έκπληξη το διάβασα αυτό. Ακούγεται ότι ίσως πάει Πανιώνιο. Μήπως έφυγε ο ίδιος τελικά?



Σκεψου ομως οτι ολες αυτες οι ομαδες που προκυπτουν τωρα με υψηλα μπατζετ εχουν καποια κοινα σημεια.Οι ανθρωποι που τις ανελαβαν το εκαναν οταν αυτες ηταν σε αρκετα χαμηλες κατηγοριες(ολες τοπικό επαιζαν) και τις πηραν πληρως υπο την διαχειρηση τους.Μηπως αυτο δεν ειναι ιδιαιτερα εφικτο σε ομαδες με μεγαλη ιστορια;Γιατι η εμπειρια μου απο αναλογες περιπτωσεις-ιστορικων σωματειων- μου λεει οτι υπαρχουν πολυ καρεκλοκενταυροι γυρω απο αυτες τις ομαδες που χωρις να βοηθανε ιδιαιτερα οικονομικα θελουν να εχουν αποψη για καθε θεμα.Δεν γνωριζω τι ισχυει στην ομαδα σου αλλα εγω αν ημουν επιχειρηματιας δεν θα θελα να βαζω τα λεφτα μου για να καθομαι να ακουω τη γνωμη καποιου που συνεισφερει ελαχιστα.
gratipa1929
QUOTE (giorgos14 @ May 27 2015, 14:25 ) *
Σκεψου ομως οτι ολες αυτες οι ομαδες που προκυπτουν τωρα με υψηλα μπατζετ εχουν καποια κοινα σημεια.Οι ανθρωποι που τις ανελαβαν το εκαναν οταν αυτες ηταν σε αρκετα χαμηλες κατηγοριες(ολες τοπικό επαιζαν) και τις πηραν πληρως υπο την διαχειρηση τους.Μηπως αυτο δεν ειναι ιδιαιτερα εφικτο σε ομαδες με μεγαλη ιστορια;Γιατι η εμπειρια μου απο αναλογες περιπτωσεις-ιστορικων σωματειων- μου λεει οτι υπαρχουν πολυ καρεκλοκενταυροι γυρω απο αυτες τις ομαδες που χωρις να βοηθανε ιδιαιτερα οικονομικα θελουν να εχουν αποψη για καθε θεμα.Δεν γνωριζω τι ισχυει στην ομαδα σου αλλα εγω αν ημουν επιχειρηματιας δεν θα θελα να βαζω τα λεφτα μου για να καθομαι να ακουω τη γνωμη καποιου που συνεισφερει ελαχιστα.

Απόλυτα σωστή άποψη!!! Δίχως να ξέρεις λεπτομέρειες, περιέγραψες εξαιρετικά ένα μεγάλο μέρος του προβλήματος που έχει η ομάδα μας: οι καρεκλοκένταυροι και τα μικροσυμφέροντά τους. Δυστυχώς επιβεβαιώνω και με τη δική μου εμπειρία μέχρι στιγμής στο Παγκράτι ότι ίσχυσε και ισχύει και σε εμάς στον απόλυτο βαθμό αυτή η αρρωστημένη κατάσταση. Πολλές φορές άτομα που ποτέ δεν βοήθησαν ουσιαστικά τον σύλλογο, χάρηκαν με αποτυχίες της ομάδας μας και μάλιστα πολλές φορές υπονόμευσαν προσπάθειες άλλων ανθρώπων που αναλάμβαναν κατά καιρούς τη χρηματοδότηση/διαχείριση, επειδή θεώρησαν ότι έτσι θα αυξήσουν την δική τους "εξουσία" και θα ανέτρεπαν τα εκάστοτε αφεντικά.

Είναι σημαντικό έστω και τώρα αυτή η νοοτροπία να εξαλειφθεί, ώστε να προσελκύσουμε υγιής παράγοντες που θα θελήσουν να μας βοηθήσουν οικονομικά. Τα λέω και τα ξαναλέω τα τελευταία χρόνια εδώ στο φόρουμ, ίσως γίνομαι κουραστικός, αλλά αυτή είναι η άποψή μου. Αλλά είμαι σίγουρος, δεν θα τους νοιάξει όσες φορές να υποβιβαστούμε ή να κινδυνεύσουμε με υποβιβασμό αρκεί να παραμένουν στην καρέκλα τους δια βίου.
gspara
QUOTE
Μόνο οι υπογραφές απομένουν για να ντυθεί ο Φώτης Βασιλόπουλος στα “κυανόλευκα”! Ο 29χρονος πόιντ γκαρντ έχει συμφωνήσει με τον Εθνικό και εντός της εβδομάδας αναμένεται να ανακοινωθεί επίσημα από το σύλλογο του Πειραιά, που δείχνει να βρίσκει ακριβώς αυτό που έψαχνε εξ αρχής στο μεταγραφικό παζάρι. Τον παίκτη δηλαδή που θα έχει ηγετικό ρόλο στο γήπεδο και θα “δεθεί” με το κοινό της ομάδας.
http://www.infobasket.gr/%CE%AD%CE%BA%CE%B...BA%CF%8C%CF%82/

77.gif
Gkos
Θεοδώρου: «Στόχος η Α1»

Ο άνθρωπος που κρύβεται πίσω από την συνεχόμενη ανοδική πορεία του ΓΣ Κύμης, Αλέξανδρος Θεοδώρου, μιλά στο SDNA για την χρονιά που έφυγε, τη παρουσία στα σαλόνια της Α2 και τον μεγάλο στόχο που είναι η Α1!

Μετρά ήδη 5 συνεχόμενες ανόδους με την ομάδα του ΓΣ Κύμης και από τη νέα σεζόν θα μάχεται στα παρκέ της Α2 κατηγορίας. Ο λόγος για τον Αλέξανδρο Θεοδώρου, πρόεδρος της ομάδας  που αναδείχθηκε πρωταθλήτρια της Β' Εθνικής.

Ο 31χρονος επιχειρηματίας δήλωσε για τη σεζόν που έφυγε: «Η χρονιά βάσει αποτελεσμάτων κρίνεται σαφώς επιτυχημένη. Τα αποτελέσματα όμως δεν προκύπτουν τυχαία και συγκυριακά.  Κάθε επιτυχία έρχεται μέσα από πολύ κοπιαστική δουλειά και μέσω της σωστής οργάνωσης. Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος είχαμε συγκεκριμένο πρόγραμμα, το οποίο τηρήθηκε «μέχρι κεραίας». Επιπλέον, το γεγονός ότι ήμασταν στην επαρχία μας βοήθησε αρκετά για να εκπληρωθούν οι στόχοι μας. Πρώτον γιατί υπάρχει μεγαλύτερη συσπείρωση και στήριξη από τους φιλάθλους, αλλά και γιατί οι παίκτες «δένονται» πραγματικά μεταξύ τους και νιώθουν την ομάδα σαν οικογένεια.
 
Ερωτηθείς για την νέα σεζόν που βρίσκει την Κύμη στην Α2, ο κ. Θεοδώρου ανέφερε: «Ξεκίνησε ήδη ο προγραμματισμός για την Α2. Ανανεώσαμε την συνεργασία μας με τον προπονητή κ. Βασίλη Μπρατσιάκο, καθώς έχουμε άψογη συνεργασία και εξαιρετική χημεία μεταξύ μας, με φυσικό επακόλουθο τις επιτυχίες των τελευταίων χρόνων. Στο τεχνικό επιτελείο προστέθηκε και ο Ισίδωρος Κουτσός, ένας άνθρωπος με μεγάλη εμπειρία στα παρκέ ως παίκτης αλλά και με πολλές παραστάσεις σε υψηλό επίπεδο ως βοηθός προπονητή. Σημαντική θεωρώ ότι είναι και η απόφαση να αναλάβει Γενικός Αρχηγός της ομάδος ο Μάρκος Κολώκας, ο οποίος έχει όλα τα απαιτούμενα εχέγγυα για να φέρει εις πέρας τον νέο του ρόλο.
 
Για τον αν σκοπεύουν να πρωταγωνιστήσουν και στην Α2: «Οι φετινές επιλογές γίνονται με γνώμονα την επιτυχία και σε αυτήν την κατηγορία, με απώτερο στόχο την άνοδο στην Α1. Σίγουρα πρόκειται για μια πρωτόγνωρη κατηγορία για εμάς. Υπάρχουν ιστορικές ομάδες στο πρωτάθλημα που έχουν πορεία χρόνων στον χώρο και «βαρύ» όνομα. Αναμφίβολα τα πράγματα θα είναι πιο δύσκολα, αφού πλέον καλούμαστε να «κολυμπήσουμε» σε ακόμα πιο «βαθειά νερά». Στην σύντομη όμως ιστορία μας έχουμε αποδειχτεί πολύ καλοί «κολυμβητές», οπότε θα προσπαθήσουμε να φανούμε συνεπείς σε αυτό και φέτος. Εμείς θα κάνουμε αυτό που πρέπει, όπως κάνουμε κάθε χρόνο και ευελπιστούμε στο τέλος της χρονιάς να πανηγυρίσουμε άλλη μία άνοδο. Το κατά πόσο αυτό θα είναι εφικτό θα φανεί κατά τη διάρκεια της σεζόν. Για τη νέα χρονιά θα διατηρήσουμε το κύριο κορμό της ομάδας, καθώς εμπιστευόμαστε τους παίκτες με τους οποίους πραγματοποιήσαμε εξαιρετική πορεία στην Β΄Εθνική. Θέλουμε να κάνουμε σωστές και προσεκτικές κινήσεις, όχι μεγάλες σε αριθμό, κινήσεις όμως που θα μας βοηθήσουν να πρωταγωνιστήσουμε και στο φετινό πρωτάθλημα».
 
 
Ως αναφορά τη στήριξη του κόσμου και την βοήθεια που δίνει στην ομάδα, ο νεαρός πρόεδρος τόνισε: «Ο κόσμος είναι πάντα ο έκτος παίκτης μας. Μας ακολουθεί παντού. Εκτός από τα εντός έδρας παιχνίδια, όπου γίνεται πραγματικά το αδιαχώρητο, το σημαντικό είναι ότι έρχονται και πολλοί στις εκτός έδρας αναμετρήσεις μας. Παρ' όλη τη κρίση και το ότι κάθε σπίτι περνάει δύσκολα, την ομάδα την ακολουθούν. Είναι σχεδόν πάντα 250 περίπου άτομα στους εκτός έδρας αγώνες μας. Ο κόσμος της Κύμης έχει αγκαλιάσει πάρα πολύ την ομάδα και είμαστε ευγνώμονες γι’ αυτό. Από την μεριά της, η ομάδα φροντίζει να ανταποδίδει αυτήν την στήριξη παίζοντας και για τον κόσμο της, ενώ προσπαθούμε να δίνουμε το παρών σε πολλές κοινωνικές εκδηλώσεις του τόπου μας.
 
Σχετικά με το θέμα του γηπέδου (σημειώνεται ότι ο ΓΣ Κύμης αγωνίζεται στο «Νίκος Μαρίνος», χωρητικότητας μόλις 500 θέσεων), ο κ Θεοδώρου ανέφερε: «Για φέτος το γήπεδο μας τηρεί τις προϋποθέσεις για να είναι κατάλληλο για την συμμετοχή μας στην Α2. Βέβαια, ήδη έχω ξεκινήσει κάποιες συζητήσεις για επέκταση του υπάρχοντος γηπέδου για να μπορεί να φιλοξενήσει και μεγαλύτερης κατηγορίας αγώνες. Είμαι στη διαδικασία των συζητήσεων τόσο με τον δήμο όσο και με την περιφέρεια. Πιστεύω να ανταποκριθούν στο αίτημά μου, καθώς θα τους παρουσιάσω ολοκληρωμένη πρόταση για το τι πρέπει να γίνει. Εύχομαι όλα να πάνε καλά, να αναβαθμιστεί το γήπεδο τόσο σε χωρητικότητα όσο και γενικά σε όλη τη λειτουργία του για να μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις των μεγαλύτερων κατηγοριών. Προγραμματισμός γίνεται, θα δούμε...
 
Να τονίσω πως ότι και να γίνει η ομάδα θα είναι στην Κύμη. Το γηπεδικό είναι πρωτεύον μέλημα μου γιατί σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να πάω την ομάδα κάπου αλλού να παίξει αν ανέβει. Κυκλοφορούσαν φήμες ότι θα αναγκαστούμε να φύγουμε από την Κύμη λόγω του γηπέδου, όμως δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Η ομάδα είναι της Κύμης και θα παραμείνει στην Κύμη».
 
Ο πρόεδρος της Κύμης ρωτήθηκε και για την περίπτωση συγχώνευσης με κάποια άλλη ομάδα: «Σε καμία περίπτωση. Η ομάδα έχει την δική της ταυτότητα, το δικό της χαρακτήρα και συνεχίζει με τις δικές της δυνάμεις για να πετύχει τους στόχους της. Δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να συμβεί κάτι τέτοιο».
 
Σχετικά με το που μπορεί να φτάσει η Κύμη, ο κ. Θοδώρου απάντησε: «Ο Γυμναστικός Σύλλογος Κύμης σίγουρα μπορεί να φτάσει στην Α1. Τώρα από εκεί και πέρα, για μας κάθε χρονιά είναι κάτι καινούριο, κάτι πρωτόγνωρο. Προσπαθούμε όσο μπορούμε να το ζήσουμε αλλά είναι τόσο γρήγορες οι ταχύτητες που δεν προλαβαίνουμε να βιώσουμε και πολλά πράγματα. Ευελπιστούμε σύντομα να είμαστε στην Α1 και εννοείται πως αν η ομάδα δεν καταφέρει φέτος να ανέβει, δεν θα το βάλουμε κάτω και θα συνεχίσουμε την προσπάθεια μας , γιατί αυτός είναι ο στόχος μας και εξ αρχής δεν το κρύψαμε ποτέ. Στόχος είναι η Α1, αλλά «ταβάνι» στα όνειρα μας για την ομάδα δεν βάζουμε».
 
 
Τέλος, στην ερώτηση αν τον φοβίζει κάτι τώρα που σιγά σιγά ανεβαίνουν και οι απαιτήσεις: «Είναι κάτι πρωτόγνωρο για μένα. Μέχρι στιγμής, πολλά πράγματα τα τρέχαμε εμείς οι ίδιοι και όσοι ασχολούνταν και δούλευαν  με την ομάδα. Κάθε χρόνο βλέπουμε τις ελλείψεις μας, όπως αυτή του Μάρκου (σσ. Κολώκα) και γι' αυτό του δώσαμε έναν πολύ απαιτητικό ρόλο. Κάνουμε τον προγραμματισμό μας κομμάτι κομμάτι, σκαλί σκαλί, ώστε όταν φτάσει η ομάδα κάποια στιγμή στο μεγαλύτερο σκαλοπάτι να είναι έτοιμη σε όλα τα οργανωτικά επίπεδα. Οπότε δεν υπάρχει θέμα. Γίνονται όλα βήμα βήμα και δεν υπάρχει κανένα θέμα που να με τρομάζει όσον αφορά την πορεία και το μέλλον του Γυμναστικού Συλλόγου Κύμης»



http://www.sdna.gr/gr/basket/sunedeuxeis/a...ou-stohos-i-a1/
Μηχανολόγος
Για 7ο χρόνο συνεχίζει στο Λαύριο ο Περράκης

Να ολοκληρώνουν με τις ανανεώσεις των παικτών που υπάρχουν στο ρόστερ θέλουν στο Λαύριο, και έτσι μετά τους Γιαννακόπουλο, Μπρόζο και Δανά ήρθε η ώρα και ο Μιχάλης Περράκης να συμφωνήσει και να παραμείνει στο «σπίτι» του.
Ο 29χρονος φόργουορντ, ο οποίος αποτελεί τον υπαρχηγό της ομάδας πίσω από τον Σάκη Γιαννακόπουλο θα συνεχίσει για 7η σεζόν να είναι κάτοικος Ανατολικής Αττικής, καθώς αποτελεί παίκτη σύμβολο που έχει γνωρίσει με τον Λαύριο και τον coach Χρήστο Σερέλη την πορεία από την Β' Εθνική, ως και την φετινή καταξίωση.
Μετά τον Περράκη, σειρά αναμένεται να πάρει και ο γκαρντ, Παναγιώτης Τσίρος.

- See more at: http://www.basketblog.gr/index.php?option=...h.1QZ5rsON.dpuf
gratipa1929
Παρελθόν από το Παγκράτι ο Κώστας Παπαντωνάκος
Gkos
Κουμπούρας διετίας



Κι εκεί που ο Φάνης Κουμπούρας ετοιμαζόταν να υπογράψει το νέο του συμβόλαιο με το Ρέθυμνο, ήρθε η ολική ανατροπή και απομένουν πλέον τα τυπικά για να ανακοινωθεί επίσημα από τον Προμηθέα!

Οι νεοφώτιστοι ήθελαν πάση θυσία τον έμπειρο πλέι μέικερ και ο Βαγγέλης Λιόλιος πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Η πρόταση του Ρεθύμνου για μονοετές συμβόλαιο έδειχνε να καλύπτει τον παίκτη, όμως αυτή των Πατρινών ήταν εντυπωσιακή, αποτελώντας υπέρβαση και μάλιστα για διετή συμφωνία.

Ο Φάνης Κουμπούρας αποτελεί όλα αυτά τα χρόνια σταθερή αξία στη μεγάλη κατηγορία, όμως ούτως ή άλλως με τις κινήσεις που κάνει ο Προμηθέας στο μεταγραφικό παζάρι αποδεικνύει πως θέλει να βρεθεί άμεσα στη Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

http://www.eurohoops.net/el/2015/05/ellada/98851

Αμεσα στην Basket League θελει ο Προμηθέας,άμεσα η Κυμη,οι αλλοι να δω τι θα κάνουν. . .
gratipa1929
Έρχεται και ο Φάρος με φόρα και ρόστερ ανόδου, ενώ και στον Πανιώνιο λένε ότι στόχος είναι η άμεση επάνοδος!

MENEGIN11
να δουμε ποιος θα πεσει.............
giorgos14
Ανακοινωσε Τουντζιαρακη η Κυμη.Πρεπει η μαχη που δοθηκε μεταξυ Κυμης και Προμηθεα να ηταν πολυ μεγαλη.

Τουντζιαρακης
giorgos14
QUOTE(gratipa1929 @ May 29 2015, 17:16 ) *
Παρελθόν από το Παγκράτι ο Κώστας Παπαντωνάκος



Στον εφαγε ο gspara.Εν τελει με την συγχωνευση Αετου Περιστεριου τι γινεται;
gratipa1929
QUOTE (giorgos14 @ May 31 2015, 12:00 ) *
Στον εφαγε ο gspara.Εν τελει με την συγχωνευση Αετου Περιστεριου τι γινεται;

Διάβασα ότι προχωρά κανονικά και μάλλον το Περιστέρι θα αγωνίζεται Α2 τη νέα σεζόν. gspara τι μαθαίνεις??? smiley.gif

Επίσης παρελθόν από το Παγκράτι και ο καλύτερος παίκτης μας φέτος Αλέξης Ράπτης... 68.gif
Gkos
Α2 με Περιστέρι και Φάρο



Ποια θα είναι η Α2 της νέας χρονιάς; Δύο θέσεις παραμένουν ανοιχτές και μένει να δούμε αν οι φιλόδοξοι Γ.Σ. Περιστερίου και Φάρς καταφέρουν να “κλείσουν” θέση…

Ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά. Εδώ και καιρό έχουμε αποκαλύψει τις συζητήσεις των “πριγκίπων της δυτικής όχθης” με τον Αετό, προκειμένου να πάρουν τη θέση του στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία. Κάποια στιγμή έφτασαν πολύ κοντά, στη συνέχεια παρατηρήθηκε κωλυσιεργία, ενώ πλέον ξεκίνησε ένας νέος κύκλος επαφών για να κλείσει η υπόθεση είτε θετικά, είτε αρνητικά μέσα στην εβδομάδα που μας έρχεται. Οι πιθανότητες είναι 70-30 υπέρ της θετικής έκβασης, αλλά ακόμα τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Πάμε τώρα και στον Φάρο. Ο Γ.Σ. Κύμης κατάφερε για δεύτερη σερί χρονιά να τον αφήσει στη δεύτερη θέση και αυτή τη φορά χάθηκε η άνοδος, καθώς δεν ήρθε η νίκη στο μπαράζ με τη Δόξα / Μαχητές Πεύκων. Σίγουρα χάθηκε; Οι κινήσεις της ομάδας του Κερατσινίου στο μεταγραφικό παζάρι δε μαρτυρούν κάτι τέτοιο. Το αντίθετο θα λέγαμε.

Λιακόπουλος και Καράμπουλας είναι σούπερ σταρ για τα δεδομένα της κατηγορίας και πήραν ποσά επιπέδου Α1 και βάλε. Η απόκτησή τους… μυρίζει άνοδο. Πώς, όμως; Σίγουρα όχι μέσω Πανιωνίου, ο οποίος θα κατέβει με πρωταγωνιστικές βλέψεις στην Α2. Ποιος μένει; Φυσικά ο Πανελευσινιακός, που αν δεν αλλάξει η νομοθεσία προτίθεται να πάει απευθείας στη Β’ Εθνική. Κι έτσι χωρίς… εξαγορά θέσης, ο Φάρος θα βρεθεί πανάξια στην Α2 όντας ο πρώτος επιλαχών. Περισσότερα προσεχώς…



http://www.eurohoops.net/el/2015/05/ellada/99132
gate14
Ραπτης ο 1ος για τον Εθνικο smiley.gif

http://www.ethnikos-bc.gr/Nea_2015-16/Raptis_01-06-2015.htm

Eχουν ηδη παραμεινει στον Εθνικο οι :

Ψυλεας -Τζιαλας - Γκιζογιαννης
gratipa1929
QUOTE (gate14 @ Jun 1 2015, 09:51 ) *
Ραπτης ο 1ος για τον Εθνικο smiley.gif

http://www.ethnikos-bc.gr/Nea_2015-16/Raptis_01-06-2015.htm

Eχουν ηδη παραμεινει στον Εθνικο οι :

Ψυλεας -Τζιαλας - Γκιζογιαννης

Εξαιρετική κίνηση, καθώς πρόκειται για πολύτιμο εργαλείο στις θέσεις των ψηλών!

Καλή συνέχεια σε έναν παίκτη-στυλοβάτη του Παγκρατίου για 3 χρόνια, που έδωσε και την ψυχή του για την ομάδα χωρίς ποτέ να σκέπτεται τα χρήματα. Δυστυχώς η τραγική οικονομική κατάσταση της ομάδας μας δεν μας επιτρέπει να τον απολαύσουμε και τη νέα σεζόν. Αξέχαστο το double-double με 14 πόντους και 17 ριμπάουντ (7 επιθετικά!) που κατέβασε φέτος στον αγώνα με τον ΟΦΗ!!!

gratipa1929
Παρελθόν από το Παγκράτι και ο Χατζηνικόλας που ήταν δανεικός και φέτος είχε την ευκαιρία να δείξει το ταλέντο του. Επέστρεψε στην ΑΕΝΚ, εξαργυρώνοντας τις εξαιρετικές εμφανίσεις του.

Παρελθόν και ο Κοβάτσεβιτς που συνεχιζει μαλλον σε ομάδα του εξωτερικού.
giorgos14
“Μπάσιμο” για Γερομιχαλό

Πολυ καλος παικτης,δεν ειχε βγει τυχαια mvp του πανελληνιου παρότι ειχε συμπαικτη τον Βεζενκοφ
Gkos

Ο Μιχάλης Πολυτάρχου μένει ελεύθερος από την ΑΕΚ και ήδη δέχεται… καταιγισμό προτάσεων από την Α2. Η καλύτερη όλων είναι μέχρι στιγμής από τον Γ.Σ. Κύμης!

Οι νεοφώτιστοι στην Α2 έκαναν πρόσφατα δικό τους τον Σταύρο Τουτζιαράκη, έχουν στην κορυφή της μεταγραφικής τους λίστας τη δύσκολη περίπτωση του Γιάννη Ψαθά, ενώ μπήκαν δυναμικά και στο κόλπο της διεκδίκησης του Μιχάλη Πολυτάρχου…

Μετά από μια τριετία, όπου αποτέλεσε βασικότατο παράγοντας της “αναγέννησης” της ΑΕΚ και της επιστροφής της από τη Β’ Εθνική στα μεγάλα σαλόνια, ο εκρηκτικός γκαρντ αρέσει πολύ στον Βασίλη Μπρατσιάκο και έχει δεχτεί δελεαστική προσφορά από τον Αλέξανδρο Θεοδώρου και τη βλέπει με θετικό μάτι.

Ήδη, ο έμπειρος παίκτης βρίσκεται στο στόχαστρο δύο ομάδων της Α1, ενώ τον “πολιορκούν” και αρκετές από την Α2, δίνοντας όσα περισσότερα μπορούν για να τον αποκτήσουν

http://www.eurohoops.net/el/2015/06/ellada/99430

gspara
QUOTE (gratipa1929 @ May 31 2015, 12:41 ) *
Διάβασα ότι προχωρά κανονικά και μάλλον το Περιστέρι θα αγωνίζεται Α2 τη νέα σεζόν. gspara τι μαθαίνεις??? smiley.gif



QUOTE (giorgos14 @ May 31 2015, 12:00 ) *
Στον εφαγε ο gspara.Εν τελει με την συγχωνευση Αετου Περιστεριου τι γινεται;


Διαβαζω και ακουω και εγω πολλα....να δω θελω!!!!!!
Προσωπικα δεν με απασχολει ιδιαιτερα σε ποια κατηγορια θα αγωνιστει η ομαδα,αλλα να συνεχισει να δινει ευκαιριες σε νεα παιδια.Απο την αλλη το βλεπω λογικο ο κοουτς να στηριζετε στους δικους του για να ανεβαινει κατηγοριες.
Εγω απεξω ωραια και ρομαντικα τα βλεπω.Αλλοι εχουν το καρπουζι και το μαχαιρι........
Μηχανολόγος
Στον Προμηθέα ο Νοέας

Το επερχόμενο πρωτάθλημα της Α2 αναμένεται εξαιρετικά ανταγωνιστικό και συναρπαστικό αν κρίνουμε από τα ρόστερ που χτίζουν οι ομάδες – διεκδικήτριες της ανόδου. Μια εξ αυτών είναι και ο Προμηθέας, ο οποίος μετά το “μπαμ” της απόκτησης του Φάνη Κουμπούρα (αναμένεται η ανακοίνωση), έκανε δικό της και τον Πέτρο Νοέα!

Ο 27χρονος αποτελεί έναν ποιοτικό και έμπειρο πάουερ φόργουορντ (ύψους 2.04μ.) που έχει συμβάλλει στην άνοδο δύο ομάδων στην Α1, την τελευταία διετία, καθώς αγωνίστηκε σε Κόροιβο και Αρκαδικό. Σε μια, αποδεδειγμένα, πολύ καλή λύση στράφηκε ο σύλλογος της Πάτρας.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

“Ο Α.Σ.Π. Προμηθέας ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας του με τον Πέτρο Νοέα και τον καλωσορίζει στην οικογένειά του”.

http://www.ebasket.gr/2015/06/ston-promithea-o-noeas
Gkos
Ο Αετός, ο Φάρος και... μια βόμβα



Ο Αετός, ο Φάρος και... μια βόμβα
Στο Κερατσίνι έχουν κάνει τις μεταγραφές της χρονιάς, ανήκοντας ακόμα στη Β' Εθνική. Μεταγραφές της χρονιάς όχι μόνο γι' αυτή την κατηγορία, αλλά σίγουρα και για την Α2, εκεί όπου φιλοδοξούν να αρχίσουν την επόμενη. Οσο υπάρχει η εκκρεμότητα με το τι θα πράξει η Ελευσίνα, αλλά ακόμα περισσότερο αυτή του Αετού, ο Φάρος προσδοκά ότι τουλάχιστον μία θέση θα ανοίξει για να τον υποδεχτεί.
Ειδικά για τον Αετό, καθημερινά αυξάνονται αυτοί που θεωρούν απίθανο να είναι παρών στην επόμενη Α2. Και όσοι κρατάνε μια πισινή, δεν το κάνουν γι' αυτόν καθεαυτό τον Αετό. Ούτε όμως και για κάποια από τις ομάδες που έχουν ακουστεί ως ενδιαφερόμενες να τον "απορροφήσουν". Για μια έκπληξη κάνουν λόγο. Βόμβα θα λέγαμε καλύτερα, αφού αν συμβεί θα πρόκειται για τη μεγάλη επιστροφή μιας ιστορικής ομάδας από τον... βυθό των τελευταίων χρόνων. Και δεν θα κουραστούν κιόλας οι άνθρωποί της στις διαπραγματεύσεις. Μια γειτονιά είναι...

http://www.basketblog.gr/index.php?option=...h.f40yd6oY.dpuf

Για ρίξτε μαντεψιές....
akratacity
QUOTE (Μηχανολόγος @ Jun 2 2015, 13:52 ) *
Στον Προμηθέα ο Νοέας

Το επερχόμενο πρωτάθλημα της Α2 αναμένεται εξαιρετικά ανταγωνιστικό και συναρπαστικό αν κρίνουμε από τα ρόστερ που χτίζουν οι ομάδες – διεκδικήτριες της ανόδου. Μια εξ αυτών είναι και ο Προμηθέας, ο οποίος μετά το “μπαμ” της απόκτησης του Φάνη Κουμπούρα (αναμένεται η ανακοίνωση), έκανε δικό της και τον Πέτρο Νοέα!

Ο 27χρονος αποτελεί έναν ποιοτικό και έμπειρο πάουερ φόργουορντ (ύψους 2.04μ.) που έχει συμβάλλει στην άνοδο δύο ομάδων στην Α1, την τελευταία διετία, καθώς αγωνίστηκε σε Κόροιβο και Αρκαδικό. Σε μια, αποδεδειγμένα, πολύ καλή λύση στράφηκε ο σύλλογος της Πάτρας.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

“Ο Α.Σ.Π. Προμηθέας ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας του με τον Πέτρο Νοέα και τον καλωσορίζει στην οικογένειά του”.

http://www.ebasket.gr/2015/06/ston-promithea-o-noeas

ο προμηθεας παρολο που εχασε τον τουτζιαρακη δειχνει με τις κινησεις που κανει οτι μαζι με την κυμη θα ειναι τα φαβορι του πρωταθληματος

το πιο σημαντικο για την ομαδα αυτη ειναι οτι εχει μπει στη διαδικασια να βαλει τις βασεις ωστε να μην ειναι απλως ενα πυροτεχνημα που σε 1-2 χρονια θα ξαναπαει στα τοπικα

εχει οργανωσει τις ακαδημιες του (εχει 2η ομαδα στην πρωτη κατηγορια της εσκα-η ενω απο φετος θα εχει συνεργασια και με ομαδα γ' εθνικης) εχοντας ηδη 2 παιχτες στην παιδων (βυρλας-κυριλης) και κανει σχεδια να φτιαξει το δικο του γηπεδο ενω επειδη η πατρα ειναι μπασκετικη πολη σιγουρα θα εχει και πολυ κοσμο στο πλευρο του τη νεα χρονια

ολα τα παραπανω ειναι πιο σημαντικα απο τις πολυ σπουδαιες μεταγραφες που ηδη εχει κανει

γενικα η πατρα με τον απολλωνα στην α1 τον προμηθεα στην α2 με βλεψεις για πιο ψηλα και τον εσπερο στη β εθνικη (νεανικη ομαδα με επισης πολυ καλες ακαδημιες) δειχνει να επιστρεφει δυναμικα στο χαρτη του ελληνικου μπασκετ
Gkos
QUOTE (akratacity @ Jun 2 2015, 16:41 ) *
εχει οργανωσει τις ακαδημιες του (εχει 2η ομαδα στην πρωτη κατηγορια της εσκα-η ενω απο φετος θα εχει συνεργασια και με ομαδα γ' εθνικης) εχοντας ηδη 2 παιχτες στην παιδων (βυρλας-κυριλης) και κανει σχεδια να φτιαξει το δικο του γηπεδο ενω επειδη η πατρα ειναι μπασκετικη πολη σιγουρα θα εχει και πολυ κοσμο στο πλευρο του τη νεα χρονια


Πέρυσι πήρε 2 ( Βύρλας -Κυριλης ) ,φέτος έχει προσεγγίσει παρα πάρα πολύ κόσμο από εθνική παίδων και εφήβων .
Πέρυσι ήταν το ζέσταμα ....

Reporter1983
QUOTE (Gkos @ Jun 2 2015, 14:58 ) *
Ο Αετός, ο Φάρος και... μια βόμβα



Ο Αετός, ο Φάρος και... μια βόμβα
Στο Κερατσίνι έχουν κάνει τις μεταγραφές της χρονιάς, ανήκοντας ακόμα στη Β' Εθνική. Μεταγραφές της χρονιάς όχι μόνο γι' αυτή την κατηγορία, αλλά σίγουρα και για την Α2, εκεί όπου φιλοδοξούν να αρχίσουν την επόμενη. Οσο υπάρχει η εκκρεμότητα με το τι θα πράξει η Ελευσίνα, αλλά ακόμα περισσότερο αυτή του Αετού, ο Φάρος προσδοκά ότι τουλάχιστον μία θέση θα ανοίξει για να τον υποδεχτεί.
Ειδικά για τον Αετό, καθημερινά αυξάνονται αυτοί που θεωρούν απίθανο να είναι παρών στην επόμενη Α2. Και όσοι κρατάνε μια πισινή, δεν το κάνουν γι' αυτόν καθεαυτό τον Αετό. Ούτε όμως και για κάποια από τις ομάδες που έχουν ακουστεί ως ενδιαφερόμενες να τον "απορροφήσουν". Για μια έκπληξη κάνουν λόγο. Βόμβα θα λέγαμε καλύτερα, αφού αν συμβεί θα πρόκειται για τη μεγάλη επιστροφή μιας ιστορικής ομάδας από τον... βυθό των τελευταίων χρόνων. Και δεν θα κουραστούν κιόλας οι άνθρωποί της στις διαπραγματεύσεις. Μια γειτονιά είναι...

http://www.basketblog.gr/index.php?option=...h.f40yd6oY.dpuf

Για ρίξτε μαντεψιές....



Πανελληνιος
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.