Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ευρωλίγκα 2010-2011
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Weekendman
QUOTE(lakersdynasty @ Dec 1 2010, 23:36 ) *
Καχα τελευταια ισοπαλη με Προκομ 2-5. εχασε απο την Προκομ στην Ισπανια. icon_drunk.gif


Τι να πείς...


και δείχνει υγιή εικόνα(απο πλευράς αποτελεσμάτων και μπάσκετ) στο Ισπανικό πρωτάθλημα η Κάχα σε αντίθεση με την Ευρώπη...
apkat
Yπαρχει μεγαλη πιθανοτητα αποκλεισμου για την Καχα πλεον..Χαμος..

Για τον Ολυμπιακο παντως αυτην την στιγμη θεωρω καλυτερο να μην βγει πρωτος αλλα να βγει στην θεση που θα βγει η Μπαρτσελονα ωστε να εξασφαλισει οτι θα την αποφυγει....Με δεδομενο οτι ο παο θα ειναι πρωτος που ετσι κι αλλιως ο Ολυμπιακος τον αποφευγει αν βγει πρωτος θα αποφυγει Μακαμπι και πιθανον Σιενα η Φενερ..Μικρο το κερδος δηλαδη..Ενω αν αποφυγουμε Μπαρτσα και με δεδομενους τους αποκλεισμους Τσσκα Καχα(?) δεν βλεπω πως μπορουμε να μην παμε με πλεονεκτημα στους 8.
Anaz
Τη γλιτωσε στο τσακ αποψε η Καχα. Πηρε την διαφορα απο την Προκομ αφου την ειχε κερδισει με 7 κι αποψε εχασε με 6. Τωρα εχει 2 εντος κ 1 εκτος, με το επομενο κοντρα στην Κιμκι απο την οποια ειχε χασει μονο με 4 στη Ρωσσια. Αρα με νικη με +5 εχει πλεονεκτημα κι απο τους δυο. Στο χερι της ειναι.Δε νομιζω να αυτοκτονησει τοσο.
Την βλεπω μαλιστα να πεφτει και φετος πανω μας στο τοπ16..
Αν βεβαια εν τελει αποκλειστει θα εχουμε ενα ακομη φαβορι για το final four απο νωρις εκτος, κι αρα ανοιγει πολυ ο δρομος για τους υπολοιπους (αναμεσα τους και οι δυο ελληνικες ομαδες).
spysta
QUOTE(apkat @ Dec 1 2010, 23:20 ) *
Yπαρχει μεγαλη πιθανοτητα αποκλεισμου για την Καχα πλεον..Χαμος..

Για τον Ολυμπιακο παντως αυτην την στιγμη θεωρω καλυτερο να μην βγει πρωτος αλλα να βγει στην θεση που θα βγει η Μπαρτσελονα ωστε να εξασφαλισει οτι θα την αποφυγει....Με δεδομενο οτι ο παο θα ειναι πρωτος που ετσι κι αλλιως ο Ολυμπιακος τον αποφευγει αν βγει πρωτος θα αποφυγει Μακαμπι και πιθανον Σιενα η Φενερ..Μικρο το κερδος δηλαδη..Ενω αν αποφυγουμε Μπαρτσα και με δεδομενους τους αποκλεισμους Τσσκα Καχα(?) δεν βλεπω πως μπορουμε να μην παμε με πλεονεκτημα στους 8.

Με την ιδια λογικη παντως .. κ χωρις πλεονεκτημα να πας δηλ να πεσεις με Μπαρτσα στο τοπ16 .. εε τις εδρες των Φενερ,Σιενα,Μακαμπι κτλ ΛΟΓΙΚΑ μπορεις να τις σπασεις.
apkat
Απλα η διαφορα ειναι οτι σε γκρουπ με επικεφαλης μια εκ των Φενερ Σιενα Μακαμπι δεν ειναι αναγκη να κερδισεις στην εδρα τους..Βγαινεις ευκολα πρωτος και χωρις νικη εκει..Ενω αν τους συναντησεις στους 8 πρεπει αναγκαστικα να το κανεις...
Weekendman
Το μυστήριο της Κάχα...

Από τους τέσσερις στυλοβάτες της Κάχα έμειναν οι 3 με Χούερτας,Εμετέριο,Τελέτοβιτς και έφυγε ο Σπλίττερ ,αλλά ο Μπάρατς κάνει φέτος εξαιρετικές εμφανίσεις πέρα από κάθε προσδοκία


Στην θέση του πλέι-μεικερ μάλλον καταφέρνει να δώσει μεγαλύτερη συμπαράσταση από ότι πέρσι στον Χούερτας σε κάθε περίπτωση όμως σίγουρα δεν είναι σε χειρότερη μοίρα…


Εφαρμόζει ένα γρήγορο παιχνίδι με ευστόχια στα τρίποντα στην Ισπανίκη λίγκα

Μεταγραφές όπως αυτές του Λόγκαν,Μπιέλιτσα,Χάισλιπ έπρεπε να διατηρήσουν στην χειρότερη περίπτωση την πληρότητα της ομάδας στο ίδιο επίπεδο αν όχι καλύτερο

Τότε το ερώτημα είναι τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε στην Ευρώπη;



Ο Λόγκαν έχει αποβεί ως τώρα θετική μεταγραφή με την προσφορά ως σουτίνγκ και πόιντ γκάρντ ,αλλά οι Μπιέλιτσα και Χάισλιπ δεν έχουν ενταχθεί και πολύ καλά στην ομάδα κάτι σαν τους Χέρμαν και Ελγιάχου(μαζί με Όλεσον) πέρσι που και αυτοί χρειάστηκαν αρκετό χρόνο για να φτάσουν να είναι χρήσιμοι για την Κάχα

Αλλά προς το παρων ο Μπιέλιτσα δεν δείχνει κάτι περισσότερο από τον περσινό βετεράνο και ρολίστα Χέρμαν ,και ο Χάισλιπ είναι αρκετά χειρότερος από τον φετινό και τον Ελγιάχου των Ισπανικών πλέι-οφ όποτε ένα – υπάρχει

Και βέβαια μπορεί ο Μπάρατς να κάνει την χρονιά της ζωής του ,αλλά το κενό του Σπλίττερ είναι και πάλι δυσαναπλήρωτο

Και το γιατί το εξηγεί πολύ καλά ένας φίλος στο διεθνές μπασκετικό Φόρουμ το Interbasket ,και το μεταφέρω εδώ με το ίδιο νόημα περίπου μια και συμφωνώ απόλυτα

καθώς ο Μπάρατς είναι παίκτης καλός στο πικ εν ρολ το όποιο εφαρμόζεται εξαιρετικά στην ομάδα της Κάχα Λαμποράλ, αλλά έχει 2 μειονεκτήματα

Δεν έχει το παιχνίδι με πλάτη του Σπλίττερ στο όποιο στηριζόταν κάποια σημαντικά επιθετικά συστήματα της Κάχα στο 5 εναντίον 5

Ενώ αμυντικά αν και έχει έφεση στην τάπα δεν μπορεί να αντιμεντωπίσει τα πικ εν ρολ με την ίδια επιθετικότητα δίνωντας βοήθεια όπως ο Σπλίττερ(με καλό παράδειγμα τα παιχνίδια με την Μπαρτσελόνα στους Τελικούς της ACB) ,επίσης αν ο αντίπαλος σέντερ έχει καλό σουτ από έξω είναι δύσκολο για τον Μπάρατς να τον ακολουθήσει…

Και μην ξεχνάμε ότι λογικά ο Μούσλι δύσκολα θα φτάσει αυτην την αγωνιστική περίοδο στα έπιπεδα του περσινού έστω Μπάρατς όποτε αναπληρωματικός σέντερ εξακολουθεί να μην υπάρχει!
Weekendman
Ο Μπλάτ μετάφερει το αμυντικό πνεύμα στην Μακάμπι με υπερβολικά καμιά φορά αποτελέσματα όπως δείχνουν τα 2 συνεχομένα αντιαθλητικά εις βάρος της Μακάμπι...
priest
ολα τα λεφτα ο σοφο...
priest
68-71 και ομως mvp ο σοφο με ranking 27!!!εξαιρετικος ο σοφο..22 ποντοι,3ασσιστ,6 ριμπαουντ,2 κλεψιματα και 3
λαθη..παρολαυτα τραγικα λαθη απο την ζαλγκιρις στο τελος..
Weekendman
QUOTE(priest @ Dec 2 2010, 21:44 ) *
68-71 και ομως mvp ο σοφο με ranking 27!!!εξαιρετικος ο σοφο..22 ποντοι,3ασσιστ,6 ριμπαουντ,2 κλεψιματα και 3
λαθη..παρολαυτα τραγικα λαθη απο την ζαλγκιρις στο τελος..



Καλός ο Σοφοκλής( και στον πρώτο γύρο είχε αφηνιάσει εναντίον της Ζαλγκίρις) που στο τέλος πέτυχε καλάθι κρίσιμο,έπαιξε μια καθοριστική άμυνα αλλά είχε και μερικές άστοχες βολές όπως όχι τόσο παλιά...

το σίγουρο είναι ότι πρέπει να σηκώσει το μεγαλύτερο βάρος στη θέση του σέντερ γιατί Γκρίν φιλότιμος αλλά με ταβάνι και Χέντριξ δεν μπορεί να προσαρμοστεί από εκεί που ήταν στην Γρανάδα σε μια ευρωπαική ομάδα θρύλο όπως η Μακάμπι

Ας είναι καλά για την Μακάμπι εκτός από την ροπή για λάθη της Ζαλγκίρις και το ψύχραιμο χέρι του Έιντσον στο τέλος…
Weekendman
Μπορεί καμιά φορά οι 2 γκάρντ της Μακάμπι Πάργκο και Πέρκινς να γίνονται ανεξέλεγκτοι σαν άγρια μπασκετικά άλογα,αλλά δεν βγαίνει πάντοτε αρνητικά αυτό με χαρακτηριστική την παρακάτω ενέργεια του Πάργκο...

kolokotronis
Νομίζω ότι φέτος θα δούμε μία από της πιο αμφίρροπες ευρωλίγκες των τελευταίων ετών.
Παρ'οτι πολλοί θεωρούν τις 3 από τις 4 θέσεις καπαρωμένες (μπάρτσα-οσφπ-παο) έχω την εντύπωση ότι θα δούμε μια-δυο ομάδες στο Φ4 που ούτε τις φανταζόμασταν στην αρχή της χρονιάς.
Ειδικά την μπαρτσελόνα (που πολλοί την είχαν ακλόνητο φαβορί) την βλέπω να την πατάει από εκεί που δεν θα το περιμένει.
Άλλωστε ριπίτ, τα τελευταία 20 χρόνια, μόνο η μακάμπι το έχει καταφέρει.
Πραγματικά φέτος οποιαδήποτε πρόβλεψη εμπεριέχει πολύ μεγάλο ρίσκο.
kseplenhs
QUOTE(kolokotronis @ Dec 6 2010, 23:00 ) *
Νομίζω ότι φέτος θα δούμε μία από της πιο αμφίρροπες ευρωλίγκες των τελευταίων ετών.
Παρ'οτι πολλοί θεωρούν τις 3 από τις 4 θέσεις καπαρωμένες (μπάρτσα-οσφπ-παο) έχω την εντύπωση ότι θα δούμε μια-δυο ομάδες στο Φ4 που ούτε τις φανταζόμασταν στην αρχή της χρονιάς.
Ειδικά την μπαρτσελόνα (που πολλοί την είχαν ακλόνητο φαβορί) την βλέπω να την πατάει από εκεί που δεν θα το περιμένει.
Άλλωστε ριπίτ, τα τελευταία 20 χρόνια, μόνο η μακάμπι το έχει καταφέρει.
Πραγματικά φέτος οποιαδήποτε πρόβλεψη εμπεριέχει πολύ μεγάλο ρίσκο.


αμφίρροπη ξεαμφίρρροπη,πολύ κάτω το επίπεδο σε σχέση με περασμένες σεζόν

και η α1 χωρίς τους αιώνιους ίσως να ήταν το πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα στον κόσμο ετσι όπως είναι φέτος.αλλά το επίπεδο είναι για να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο.

βέβαια η απότομη πτώση της ποιότητας μπορεί να είναι παράλληλα και μεταβατικό στάδιο και στα επόμενα χρόνια να δουμε νέους παίχτες που φέτος πήραν τις πρώτες ευκαιρίες της καριέρας τους που υπο άλλες συνθήκες δεν θα έπαιρναν
kolokotronis
QUOTE(kseplenhs @ Dec 7 2010, 00:48 ) *
αμφίρροπη ξεαμφίρρροπη,πολύ κάτω το επίπεδο σε σχέση με περασμένες σεζόν

και η α1 χωρίς τους αιώνιους ίσως να ήταν το πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα στον κόσμο ετσι όπως είναι φέτος.αλλά το επίπεδο είναι για να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο.

βέβαια η απότομη πτώση της ποιότητας μπορεί να είναι παράλληλα και μεταβατικό στάδιο και στα επόμενα χρόνια να δουμε νέους παίχτες που φέτος πήραν τις πρώτες ευκαιρίες της καριέρας τους που υπο άλλες συνθήκες δεν θα έπαιρναν

Σύμφωνοι ρε ξεπλένη.
Δεν είπα ότι θα είναι αμφίρροπη επειδη ανέβηκε το επίπεδο.
Εννοούσα ότι δεν είναι τελικά τόσο ξεκάθαρα τα πράγματα για το Φ4 όπως φάνταζαν στην αρχή της χρονιάς.
Για μένα το υψηλότερο επίπεδο μπάσκετ παίχτηκε το 09' (και όχι επειδή το πήρε τελικά η ομάδα μου).
il postino
κανα λινκ της προκοπης για το αρμανι-εφες?

αλλο κολαει αλλο μου βγαζει κατι περιεργα....
Weekendman
QUOTE(il postino @ Dec 8 2010, 22:06 ) *
κανα λινκ της προκοπης για το αρμανι-εφες?

αλλο κολαει αλλο μου βγαζει κατι περιεργα....


Νομίζω αυτό θα κάνει την δουλειά του...

http://el.justin.tv/bumelant44#/w/630485856
il postino
QUOTE(Weekendman @ Dec 8 2010, 22:12 ) *
Νομίζω αυτό θα κάνει την δουλειά του...

http://el.justin.tv/bumelant44#/w/630485856

να σαι καλα!
επαθα λαστιχο
η μιλανο μια χαρα τα παει αν σκεφτει κανεις οτι παιζει χωρις μασιουλις και πετσεροφ.εφτασε στο 4-4,καλυψε την διαφορα απο την εφες(η οποια δεν με πειθει οτι θα ξεφυγει φετος απο την καθιερωμενη μετριοτητα) και ειναι πολυ κοντα στην προκριση.
Germany96
Η ματσάρα της αγωνιστικής έγινε στο Kaunas. Ανατροπή 19 πόντων διαφοράς στο δεύτερο ημίχρονο για τους Λιθουανούς, παράταση και μεγάλες προσωπικές εμφανίσεις για την Taugres, Teletovic 32 πόντους με 9 τρίποντα, Huertas 13 assists, σε έναν όμιλο ροντέο.
kseplenhs
ελα νιμου στον τόπο σου...πάλι έχασε η ρεαλ.το κομψοτέχνημα του μεσίνα.το απαυγασμα της μπασκετικής φαντασίας...

έχασε και η μάλαγα.

τώρα μηπως είμαστε πρώτοι και άνευ αγώνος την άλλη βδομάδα?
επαθα λαστιχο
ποιος να το ελεγε στην αρχη της χρονιας οτι η τελευταια αγωνιστικη θα εβρισκε την φτωχη πλην τιμια ολιμπια να εχει τριπλασιες!!!! νικες απο την τσσκα,τον σοφο να ειναι πρωτος σκορερ της μακαμπι,την ταου να εχει κανει 5 συνεχομενες ηττες,την μπαμπερκ να κερδιζει οσφπ και ρεαλ,την σπιρου να εχει ριξει δεκαουκτουρα στην ρεαλ,τον βουγιουκα να βγαζει σε ενα παιχνιδι 18 ποντους με 22 ρανκινγκ,την βαλενθια να κερδιζει εκτος τον παο και να ριχνει 26αρα στην τσσκα και ομως να μενει απεξω(λογικα)... i love basketball
T.W.Is.M.
QUOTE(kseplenhs @ Dec 16 2010, 01:10 ) *
ελα νιμου στον τόπο σου...πάλι έχασε η ρεαλ.το κομψοτέχνημα του μεσίνα.το απαυγασμα της μπασκετικής φαντασίας...

έχασε και η μάλαγα.

τώρα μηπως είμαστε πρώτοι και άνευ αγώνος την άλλη βδομάδα?


Οχι!!! Γιατι μπορει μαθηματικα να ισοβαθμησουμε (και) με τη....Ρομα!!!
Ενταξει, η λογικη λεει οτι κερδιζουμε τη Ρομα και οι δυο ισπανικες κερδιζουν Μπαμπεργκ και Σαρλερουα, αλλα αν χασουμε παμε σε 4πλη ισοβαθμια! Εκει ευνοειται η Ρεαλ γιατι ειναι η μονη που εχει κανει 2 νικες επι ενος αντιπαλου(Ρομα) και στην επιμερους βαθμολογια εχει ρεκορ 4-2. Ακομα κι αν βγει απ την ισοβαθμια η Μαλαγα(χασει δηλαδη απο τη Μπαμπεργκ) το αποτελεσμα παραμενει ιδιο. Μονο αν χασει η Ρεαλ απο τη Σαρλερουα και κερδισει η Ουνικαχα ειμαστε πρωτοι στην 3πλη ισοβαθμια(εκτος κι αν χασουμε με 35 ποντους απ τη Λοττοματικα tongue.gif ). Τελος στην απιθανη περιπτωση που χασουν και οι 2 ισπανικες και χασουμε κι απ τη Ρομα θελουμε να κρατησουμε τη διαφορα των 15 ποντων του πρωτου αγωνα.

Συμπερασμα χωρις τα σεναρια επιστημονικης φαντασιας: Με νικη εναντιον της Ρομα ο Ολυμπιακος ειναι πρωτος, με ηττα ειναι δευτερος πισω απο το απαυγασμα της μπασκετικης φαντασιας Ρε(μ)αλ Μαδριτης!
spysta
TΙ ΕΚΑΝΕ ΠΑΛΙ Η ΠΑΙΚΤΟΥΡΑ ?????? Ω θεε μου θεε μου ... 9 τριπντακια για χαβαλο !!!!
Ας λενε ο,τι θελουν .. οτι κανει καταχρηση ,οτι πνιγεται στα δυσκολα ,οτι δεν κανει για τοπ επιπεδο ,οτι εινα της πλακας .. οτι .. οτι οτι κτλ

ειναι ΑΠΟΛΑΥΣΗ να βλεπεις ενα τυπο 2.06 να βγαινει απο τα σκριν κ να εκτελει με τετοιο στυλ,ανεση κ αποτελεσματικοτητα!!period

αν ο Τελετοβιτς ηταν 2αρι ή 3αρι θα αποτελουσε στην κοινη γνωμη εναν απο τους κορυφαιους παικτες .. τωρα στη θεση 4 με τα μεγαλα προβληματα στο παιχνιδι με πλατη κ την σχετικη μαλθακοτητα στην αμυνα .. το γεγονος οτι ειναι ο καλυτερος σουτερ στα Ευρωπαικα γηπεδα .. δεν εχει την αναγνωρισιμοτητα που θα επρεπε.

Κλαιν ομως .. εγω γουσταρω να τον βλεπω να σηκωνεται απο τα 7-8 μετρα κ να πυροβολει shot.gif shot.gif shot.gif
Razorblade Fish
QUOTE(spysta @ Dec 16 2010, 01:47 ) *
TΙ ΕΚΑΝΕ ΠΑΛΙ Η ΠΑΙΚΤΟΥΡΑ ?????? Ω θεε μου θεε μου ... 9 τριπντακια για χαβαλο !!!!
Ας λενε ο,τι θελουν .. οτι κανει καταχρηση ,οτι πνιγεται στα δυσκολα ,οτι δεν κανει για τοπ επιπεδο ,οτι εινα της πλακας .. οτι .. οτι οτι κτλ

ειναι ΑΠΟΛΑΥΣΗ να βλεπεις ενα τυπο 2.06 να βγαινει απο τα σκριν κ να εκτελει με τετοιο στυλ,ανεση κ αποτελεσματικοτητα!!period

αν ο Τελετοβιτς ηταν 2αρι ή 3αρι θα αποτελουσε στην κοινη γνωμη εναν απο τους κορυφαιους παικτες .. τωρα στη θεση 4 με τα μεγαλα προβληματα στο παιχνιδι με πλατη κ την σχετικη μαλθακοτητα στην αμυνα .. το γεγονος οτι ειναι ο καλυτερος σουτερ στα Ευρωπαικα γηπεδα .. δεν εχει την αναγνωρισιμοτητα που θα επρεπε.

Κλαιν ομως .. εγω γουσταρω να τον βλεπω να σηκωνεται απο τα 7-8 μετρα κ να πυροβολει shot.gif shot.gif shot.gif

Εμενα αλλη ειναι η καψουρα μου απο τους Βασκους...Μαρσελινιο Χουερτας...Μιλαμε για παιχταρα,οχι αστεια...Και μετα Σαν Εμετεριο,ο οποιος εχει γινει αναμφιβολα παικτης τοπ επιπεδου.Ο Τελετοβιτς ποτε δεν μου αρεσε ιδιαιτερα...Ειδικα οταν εχεις στο 4 τον Νιλσεν,ο Βοσνιος απλα δεν χωραει... icon_drunk.gif
spysta
QUOTE(Razorblade Fish @ Dec 16 2010, 00:16 ) *
Εμενα αλλη ειναι η καψουρα μου απο τους Βασκους...Μαρσελινιο Χουερτας...Μιλαμε για παιχταρα,οχι αστεια...Και μετα Σαν Εμετεριο,ο οποιος εχει γινει αναμφιβολα παικτης τοπ επιπεδου.Ο Τελετοβιτς ποτε δεν μου αρεσε ιδιαιτερα...Ειδικα οταν εχεις στο 4 τον Νιλσεν,ο Βοσνιος απλα δεν χωραει... icon_drunk.gif

o Xoυερτας ειναι χορευτης .. εχει πολυ ωραιες πλαστικες κινησεις μεσα στο γηπεδο κ φυσικα ΣΟΥΠΕΡ πασερ.Αν ειχε κ σουτ .. θα ηταν ΤΟΠ επιπεδου .. ακομα κ τωρα βεβαια συγκαταλεγεται στους καλυτερους.

ο Σανεμετεριο ειναι ο Ισπανος Σιγαλας ..δεν ειναι σε τιποτα τελειος αλλα θα παιξει σκληρη αμυνα .. θα βαλει τα κρισιμα σουτ .. κ πανω απ ολα θα παιξει με ΚΑΡΔΙΑ.
Μαγκια που μεσα σε τοσο λιγο χρονικο διαστημα ανεβηκε τοσο πολυ
Razorblade Fish
QUOTE(spysta @ Dec 16 2010, 02:24 ) *
o Xoυερτας ειναι χορευτης .. εχει πολυ ωραιες πλαστικες κινησεις μεσα στο γηπεδο κ φυσικα ΣΟΥΠΕΡ πασερ.Αν ειχε κ σουτ .. θα ηταν ΤΟΠ επιπεδου .. ακομα κ τωρα βεβαια συγκαταλεγεται στους καλυτερους.

ο Σανεμετεριο ειναι ο Ισπανος Σιγαλας ..δεν ειναι σε τιποτα τελειος αλλα θα παιξει σκληρη αμυνα .. θα βαλει τα κρισιμα σουτ .. κ πανω απ ολα θα παιξει με ΚΑΡΔΙΑ.
Μαγκια που μεσα σε τοσο λιγο χρονικο διαστημα ανεβηκε τοσο πολυ

Καλα,οχι οτι δεν εχει και σουτ ο Χουερτας.Απλα λιγο ασταθης.Πανω κατω στα επιπεδα του Τεοντοσιτς εγω τον εχω σαν σουτερ,αλλα και γενικοτερα σαν παικτη.
Ο Σαν Εμετεριο απο την αλλη ειναι ψυχαρα αλλα ειναι και πολυ καλυτερος απο τον Γιωργαρο στην επιθεση.Το καλαθι που χαρισε το πρωταθλημα περσι στην Καχα ο Σιγαλας δεν το εχει δει ουτε στον υπνο του...Στην αμυνα λιγοι φτανουν το Ραμπο και ο Σαν Εμετεριο δεν ειναι ενας απο αυτους αλλα ειναι πανω απο το μετριο.

Τοπ επιπεδου παικτες και τα 2 πουλεν μου,δεν το συζητω!
apkat
Kι εγω παντως αν επαιρνα ελαυθερα παικτες απο την Καχα σημερα σαφως πρωτο θα επαιρνα τον σαν Εμετεριο..Εχω παθει πλακα με την εξελιξη αυτου του παληκαριου..Ειναι για μενα το καλυτερο τριαρι στην Ευρωπη και μαλλον ο παικτης που γουσταρω να βλεπω περισσοτερο στην Ευρωπη μετα τον Μιλος(εδω μιλαω καθαρα για λογους μπασκετικης αισθητικης και θεαματος και οχι ουσιας).Μετα βεβαια ο Μιρζα ο οποιος ειναι και αυτος τρομερη περιπτωση παικτη για την θεση του και τελος μακρυα απο αυτους τους 2 ο Χουερτας ο οποιος μπορει να ειναι ενα εξαιρετικο πλει μεικερ αλλα οκ οταν εχεις 2 Τεο και Σπανουλη ενας παικτης σαν τον Μαρτσελινο ειναι απλα υπερβολη(και μιλαω για την τωρινη ομαδα του Ολυμπιακου εννοειται).
duncan21
Καλο θα ηταν επισης να παρει καμια 10αρια dvd με παιχνιδια του Μπαρατς ο Μπουρουσης σπιτι του...

Πολλα συγχαρητηρια βεβαια και στους Βασκους που εχουν βοηθησει μεσα απο το παιχνιδι τους(κι ας μην εγιναν ποτε ουσιαστικα φοβητρο στην Ευρωλιγκα) παικτ(αραδ)ες οπως οι Σκολα,Ματσε(μην ξεχνιομαστε),Σπλιτερ,Σαν Εμετεριο,Μπαρατς,Τελετοβιτς,Χουερτας να εξελιχθουν και να φτασουν σε τοπ επιπεδο το παιχνιδι τους...
spysta
ενταξει ο Χουερτας προφανως εχει καλο σουτακι ..δεν ειναι μπετατζης .. αλλα οχι βεβαια του επιπεδου του Μιλος.Δεν ειναι κιλλερ ο Μαρσελο .. ειναι απλα ενας σταθερος σουτερ.Ειναι βεβαια σαφως καλυτερος αμυντικος .. αλα θα συμφωνησω με Apkat οτι σε μια ομαδα οπως ο ΟΣΦΠ με Μιλος κ Σπαν .. ο Μαρεσελινιο θα ηταν υπερβολη.

Ο Σανεμετεριο απο την αλλη .. στη θεση του Γκορντον θα ηταν ΣΟΥΠΕΡ (υπενθυμιζω οτι ο Σανεμετριο παιζει κ 2 κ 3)
Να ειχες δηλ Μιλος-Σπαν-Σανεμετεριο βασικη περιφερειακη 3αδα .. κ Παπαλου Κεσελ Πανανικολαου να ερχονται απο πισω

βεβαια ο παικτης που θα επαιρνα με κλειστα ματια κ λειπει οσο κανεις αλλος στον ΟΣΦΠ στη θεση 4 .. ειναι ο Τελετοβιτς.
σκορερ σουτερ αθλητικος,εκρηκτικος,γρηγορος κ σε φοβερη ηλικια.
Ισως ηταν ρισκο να δοκιμασθει σε μια τοπ ομαδα ..οπως ο ΟΣΦΠ .. πιο κοντρολαρισμενη απο την Καχα .. κ χωρις να εχει τα κλειδια της ομαδας ο Μιρσα .. αλλα τα χαρακτηριστικα του ειναι αυτα ΑΚΡΙΒΩΣ που ψαχνουμε
επαθα λαστιχο
πολυ καλος ο σαν εμετεριο,αλλα εγω θα προτιμουσα τον ειντσον της μακαμπι αν μπορουσα να διαλεξω.και επειδη ειπωθηκε οτι ο πρωτος ειναι το καλυτερο τριαρι στην ευρωπη,νομιζω πως ο μαικλ ειναι στην θεση αυτη οτι καλυτερο εχουμε δει απο τοτε που εφυγε ο παρκερ για το νβα
apkat
Kαλα οτι καλυτερο εχουμε δει απο την εποχη που εφυγε ο Παρκερ ειναι ο Σισκα και μαλιστα με τρελη διαφορα απο τον Μαικλ..Ομως στην παρουσα φαση ο Σαν Εμετεριο θεωρω οτι ειναι καλυτερος και απο τους 2.
saou
Πάντως ομάδες όπως η Ζαλγκίρις, με περιορισμένες δυνατότητες και στυλ μπάσκετ όσα πάνε και όσα έρθουν, είναι η χαρά των ρεκόρ...των αντιπάλων.

Τη μια να τρώνε 25άρες από το Σοφοκλή , την άλλη 9 τρίποντα από τον Τελέτοβιτς (για όνομα του Θεού, το παληκάρι μόνο τρίποντα βαράει και αυτοί κατάφεραν και έφαγαν 9)... Ποιός έχει σειρά?

Κρίμα να μην τους είχαμε στον όμιλο, να ξεμπούκωνε και κάνας Κέσελι.
Razorblade Fish
QUOTE(saou @ Dec 16 2010, 11:28 ) *
Πάντως ομάδες όπως η Ζαλγκίρις, με περιορισμένες δυνατότητες και στυλ μπάσκετ όσα πάνε και όσα έρθουν, είναι η χαρά των ρεκόρ...των αντιπάλων.

Τη μια να τρώνε 25άρες από το Σοφοκλή , την άλλη 9 τρίποντα από τον Τελέτοβιτς (για όνομα του Θεού, το παληκάρι μόνο τρίποντα βαράει και αυτοί κατάφεραν και έφαγαν 9)... Ποιός έχει σειρά?

Κρίμα να μην τους είχαμε στον όμιλο, να ξεμπούκωνε και κάνας Κέσελι.

Η Ρομα ειναι σιγουρα πιο αστεια ομαδα απο τη Ζαλγκιρις και δεν τον ειδα τον Κεσελι να ξεμπουκωνει.Τωρα θα εχει μια δευτερη ευκαιρια.Στο μεταξυ η Μακαμπι παιρνει Ματσβαν και εμεις κανουμε rotation τους παικταραδες μας στο 4...

http://www.basketnet.gr/main/2/euroleague/...kamp-matsv.html
il postino
μεγαλη μεταγραφη της μακαμπι!

η επομενη μεγαλη μακαμπι χτιζεται σιγα σιγα...
επαθα λαστιχο
67-55 η ριτας αυτη την στιγμη την μπαρτσα,λετε?αν κερδισει και η σιενα την εφες,τοτε η μπαρτσα μενει τριτη.επισης η κιμκι κερδιζει την μακαμπι στο νοκια ρενα στο ημιχρονο,που σημαινει οτι αν,λεω αν κερδισει,μιας και η μακαμπι ειναι αδιαφορη,υπαρχει ενδεχομενο τετραπλης ισοβαθμιας!!! στον ομιλο(ολοι εκτος αμακμπι και ασεκο).και η πλακα ειναι πως η κιμκι μπορει να βγει ακομα και δευτερη,λογω της μεγαλης διαφορας που εχει κερδισει την παρτιζαν..για να δουμε
GMlls
o saras πήρε το παιχνίδι πάνω του στο τέλος και.......έδειξε γιατί είναι τουλάχιστον ισάξιος του τέπιτς και του καλάθη smiley.gif

anyway μπορείς κάπιος να γράψει πως διασταυρώνονται οι ομάδες στο τοπ 16;
επαθα λαστιχο
τελικα κερδισε η ριτας σε ενα εκπληκτικο παιχνιδι.ο ρουμπιο ειχε την ευκαιρια να ισοφαρισει αλλα σαν αλλος διαμαντιδης στην λιουμπλιανα κερδισε φαουλ σε τριποντο και εχασε την τριτη βολη.ο γκεσεβιτσιους εχασε μετα 2 βολες,την δευτερη μαλλον επιτηδες για να μην προλαβουν να κανουν σουτ εστω και της απελπισισας οι καταλανοι.εκπληκτικος σαρας στο τελευταιο δεκαλεπτο.
αρα η μπαρτσα ειναι τριτη, η εφες δευτερη και πρωτη η σιενα,αν δεν συμβει κανα θαυμα στο σιενα-εφες,που η σιενα θελει απλα νικη για την πρωτια και κερδιζει 19 ποντους την στιγμη που ποσταρω
priest
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Dec 16 2010, 22:47 ) *
τελικα κερδισε η ριτας σε ενα εκπληκτικο παιχνιδι.ο ρουμπιο ειχε την ευκαιρια να ισοφαρισει αλλα σαν αλλος διαμαντιδης στην λιουμπλιανα κερδισε φαουλ σε τριποντο και εχασε την τριτη βολη.ο γκεσεβιτσιους εχασε μετα 2 βολες,την δευτερη μαλλον επιτηδες για να μην προλαβουν να κανουν σουτ εστω και της απελπισισας οι καταλανοι.εκπληκτικος σαρας στο τελευταιο δεκαλεπτο.
αρα η μπαρτσα ειναι τριτη, η εφες δευτερη και πρωτη η σιενα,αν δεν συμβει κανα θαυμα στο σιενα-εφες,που η σιενα θελει απλα νικη για την πρωτια και κερδιζει 19 ποντους την στιγμη που ποσταρω

φενερ οχι εφες...σε εχει επηρεασει η χθεσινη ηττα !!!χααχαχαχαχαχαχ
επαθα λαστιχο
[quote name='GMlls' date='Dec 16 2010, 22:33 ' post='452277'
anyway μπορείς κάπιος να γράψει πως διασταυρώνονται οι ομάδες στο τοπ 16;
[/quote]
οι 16 ομαδες που προκρινονται μπαινουν σε 4 γκρουπ δυναμικοτητας,αναλογα την θεση που τερματισαν στην πρωτη φαση.και σχηματιζονται τα γκρουπ απο 4 ομαδες,μια απο καθε γκρουπ δυναμικοτητας,με 2 περιορισμους.οι ομαδες να μην εχουν συναντηθει στην πρωτη φαση,και να μην ειναι απο την ιδια χωρα.σε περιπτωση που δεν γινεται να σχηματιστουν ομιλοι
με τους 2 αυτους περιορισμους να ισχυουν για ολα τα γκρουπ,υπερισχυει ο πρωτος,δηλαδη οπωσδηποτε να μην υπαρχουν στον ιδιο ομιλο ομαδες που επαιξαν μαζι στην πρωτη φαση,και παρακαμπτεται ο δευτερος περιορισμος,δηλοαδη μπορουν να ειναι στον ιδιο ομιλο ομαδες απο την ιδια χωρα,οπως προπερσι με ρεαλ και μπαρτσελονα,και περυσι με παο και μαρουσσι.τα ειπα λιγο σαν τον μαυροματη,ελπιζω να μην σε μπερδεψα! smiley.gif

δηλαδη με λιγα λογια εμεις με την προυποθεση οτι κερδιζουμε την μιλανο αποφευγουμε σιγουρα οσφπ,μακαμπι,και σιενα(εκτος συγκλονιστικοτατου απροοπτου) που ειναι πρωτες στους ομιλους τους,οπως ελπιζω και εμεις,και οσες ομαδες μας ακολουθησουν στην επομενη φαση,δηλαδη ολιμπια,και 2 απο τις εφες,μιλανο,βαλενθια
T.W.Is.M.
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Dec 17 2010, 00:47 ) *
τελικα κερδισε η ριτας σε ενα εκπληκτικο παιχνιδι.ο ρουμπιο ειχε την ευκαιρια να ισοφαρισει αλλα σαν αλλος διαμαντιδης στην λιουμπλιανα κερδισε φαουλ σε τριποντο και εχασε την τριτη βολη.ο γκεσεβιτσιους εχασε μετα 2 βολες,την δευτερη μαλλον επιτηδες για να μην προλαβουν να κανουν σουτ εστω και της απελπισισας οι καταλανοι.εκπληκτικος σαρας στο τελευταιο δεκαλεπτο.
αρα η μπαρτσα ειναι τριτη, η εφες δευτερη και πρωτη η σιενα,αν δεν συμβει κανα θαυμα στο σιενα-εφες,που η σιενα θελει απλα νικη για την πρωτια και κερδιζει 19 ποντους την στιγμη που ποσταρω


Το τριποντο στο οποιο κερδισε τις 3 βολες ο Ρουμπιο παντως ειναι μοναδικο στην ιστορια του μπασκετ. Εγινε πισω απ τη σεντρα!!!
Απ την αλλη εγω χαιρομαι να βλεπω τετοια φαουλ να τιμωρουνται, εστω κι αν το συγκεκριμενο σφυριγμα ηταν υπερβολικο. Χαιρομαι επισης που κερδισε η Ριτας γιατι το αξιζε περισσοτερο.
Μελεταω σεναρια τωρα, σε λιγο επανερχομαι με πιθανους ομιλους.
επαθα λαστιχο
μεχρι ο T.W.Is.M. να κανει τα κολπα του,εγω να αναφερω απλα πως η αναγεννημενη βαλενθια κερδισε την μιλανο εκτος με
60-75,πηρε την διαφορα απο τον πρωτο αγωνα,και με νικη επι της ολιμπια την τελευταια αγωνιστικη προκρινεται σιγουρα.προκρινεται και με ηττα,αν ο παο κερδισει την μιλανο.η μιλανο απο την πλευρα της,θελει νικη επι του παο,και ηττα της εφες απο την τσσκα στην ρωσια.

για να πω και τα αλλα σεναρια==>
ο παο αν κερδισει ειναι σιγουρα πρωτος.πρωτος ειναι ακομα και αν χασει απο την μιλανο,αλλα και χασει η ολιμπια απο την βαλενθια.το αποτελεσμα της εφες δεν τον επηρεαζει,καθως ειναι απο πανω σε καθε ισοβαθμια.
η ολιμπια αν κερδισει την βαλενθια,και χασει ο παο απο την μιλανο ειναι πρωτη.δευτερη ερχεται σε ολες τις αλλες περιπτωσεις
εκτος αν χασει και ταυτοχρονα κερδισει η εφες την τσσκα και ο παναθηναικος κερδισει την μιλανο,οποτε εκει παει τριτη.
βασικα τωρα που το σκεφτομαι αν γραψω ολα τα σεναρια θα ξενυχτησουμε,ηδη εγω αρχισα να μπερδευομαι huh.gif


μεχρι τωρα,τα σχεδον η τελειως σιγουρα ειναι
α γκρουπ
οσφπ-παο-μακαμπι-σιενα

β γκρουπ
φενερ-ρεαλ

γ γκρουπ
μαλαγα-μπαρτσα

δ γκρουπ
ρομα-ριτας ή σολε


ολα τα αλλα παιζουν
T.W.Is.M.
QUOTE(T.W.Is.M. @ Dec 17 2010, 01:53 ) *
Μελεταω σεναρια τωρα, σε λιγο επανερχομαι με πιθανους ομιλους.


1ο σεναριο:
Εστω οτι στα αμφιρροπα ματς της τελευταιας αγωνιστικης κερδιζουν ολοι οι γηπεδουχοι(Χιμκι-Ζαλγκιρις, ΤΣΣΚΑ-Εφες, Βαλενθια-Ολιμπια, Καχα Λαμποραλ-Παρτιζαν με διαφορα μεγαλυτερη απο 3 ποντους, το Μπαρτσελονα-Σιενα δε μας ενδιαφερει γιατι δεν επηρεαζει τη βαθμολογια, παρα μονο αν η Σολε κερδισει τη Φενερμπαχτσε).
Τοτε η βαθμολογια ειναι:
Α ομιλος:Μακαμπι-Καχα Λαμποραλ-Ζαλγκιρις-Παρτιζαν
Β ομιλος:Ολυμπιακος-Ρεαλ-Ουνικαχα-Ρομα
Γ ομιλος:Σιενα-Φενερμπαχτσε-Μπαρτσελονα-Λιετουβος Ριτας
Δ ομιλος:Παναθηναικος-Ολιμπια-Εφες Πιλσεν-Βαλενθια

Τοτε αν δεν κανω λαθος οι ομιλοι θα βγουν με ορισμο και θα ειναι:
Oλυμπιακος-Καχα Λαμποραλ-Εφες Πιλσεν-Λιετουβος Ριτας
Παναθηναικος-Φενερμπαχτσε-Ουνικαχα-Παρτιζαν
Μακαμπι-Ολιμπια-Μπαρτσελονα-Ρομα
Σιενα-Ρεαλ-Ζαλγκιρις-Βαλενθια

Σε περιπτωση που Εφες και Ολιμπια τερματισουν αντιστροφα(2η η Εφες 3η η Ολιμπια) απλα αλλαζουν θεση μεταξυ τους στους ομιλους που εγραψα. Αν αλλαξει κατι στον Α ομιλο με Καχα Λαμποραλ και Ζαλγκιρις, αλλαζουν ολα τα σεναρια, το ιδιο και αν η Ριτας αποκλειστει και περασει η Σολε(τοτε μαλλον παμε για κανονικη κληρωση με καποιους περιορισμους).
επαθα λαστιχο
μια απορια.αν μια ομαδα εχει κερδισει μια αλλη με μια 'χ' διαφορα,και μετα χανει απο την ιδια στην παραταση,τοτε μετραει η διαφορα που πηρε στην παραταση ο νικητης?δηλαδη στην περιπτωση ζαλγκιρις-ταου,τι γινεται?
T.W.Is.M.
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Dec 17 2010, 02:38 ) *
μια απορια.αν μια ομαδα εχει κερδισει μια αλλη με μια 'χ' διαφορα,και μετα χανει απο την ιδια στην παραταση,τοτε μετραει η διαφορα που πηρε στην παραταση ο νικητης?δηλαδη στην περιπτωση ζαλγκιρις-ταου,τι γινεται?


Νομιζω οτι μετραει η τελικη διαφορα του αγωνα. Δεν παιζουμε προκριματικες φασεις που το πρωτο κριτηριο ειναι η διαφορα, αλλα παιζουμε για τις νικες και τους βαθμους. Αν χρειαστει παραταση, το σκορ της παρατασης μετραει κανονικα και στις ισοβαθμιες. Αρα η Καχα Λαμποραλ σε περιπτωση ισοβαθμιας με τη Ζαλγκιρις μετραει μια νικη με 6 ποντους(κι επειδη αν ισοβαθμησουν θα ειναι 3πλη ισοβαθμια με την Παρτιζαν, χρειαζεται 4 ποντους διαφορα για να περασει στη 2η θεση).
επαθα λαστιχο
QUOTE(T.W.Is.M. @ Dec 17 2010, 00:42 ) *
Νομιζω οτι μετραει η τελικη διαφορα του αγωνα. Δεν παιζουμε προκριματικες φασεις που το πρωτο κριτηριο ειναι η διαφορα, αλλα παιζουμε για τις νικες και τους βαθμους. Αν χρειαστει παραταση, το σκορ της παρατασης μετραει κανονικα και στις ισοβαθμιες. Αρα η Καχα Λαμποραλ σε περιπτωση ισοβαθμιας με τη Ζαλγκιρις μετραει μια νικη με 6 ποντους(κι επειδη αν ισοβαθμησουν θα ειναι 3πλη ισοβαθμια με την Παρτιζαν, χρειαζεται 4 ποντους διαφορα για να περασει στη 2η θεση).

σε ευχαριστω για την ενημερωση φιλε μου.παντως οι παικτες της ζαλγκιρις οπως επαιξαν στο τελος,εδειχναν να το αγνοουν icon_drunk.gif
sok
QUOTE (T.W.Is.M. @ Dec 17 2010, 00:26 ) *
1ο σεναριο:
Εστω οτι στα αμφιρροπα ματς της τελευταιας αγωνιστικης κερδιζουν ολοι οι γηπεδουχοι(Χιμκι-Ζαλγκιρις, ΤΣΣΚΑ-Εφες, Βαλενθια-Ολιμπια, Καχα Λαμποραλ-Παρτιζαν με διαφορα μεγαλυτερη απο 3 ποντους, το Μπαρτσελονα-Σιενα δε μας ενδιαφερει γιατι δεν επηρεαζει τη βαθμολογια, παρα μονο αν η Σολε κερδισει τη Φενερμπαχτσε).
Τοτε η βαθμολογια ειναι:
Α ομιλος:Μακαμπι-Καχα Λαμποραλ-Ζαλγκιρις-Παρτιζαν
Β ομιλος:Ολυμπιακος-Ρεαλ-Ουνικαχα-Ρομα
Γ ομιλος:Σιενα-Φενερμπαχτσε-Μπαρτσελονα-Λιετουβος Ριτας
Δ ομιλος:Παναθηναικος-Ολιμπια-Εφες Πιλσεν-Βαλενθια

Τοτε αν δεν κανω λαθος οι ομιλοι θα βγουν με ορισμο και θα ειναι:
Oλυμπιακος-Καχα Λαμποραλ-Εφες Πιλσεν-Λιετουβος Ριτας
Παναθηναικος-Φενερμπαχτσε-Ουνικαχα-Παρτιζαν
Μακαμπι-Ολιμπια-Μπαρτσελονα-Ρομα
Σιενα-Ρεαλ-Ζαλγκιρις-Βαλενθια

Σε περιπτωση που Εφες και Ολιμπια τερματισουν αντιστροφα(2η η Εφες 3η η Ολιμπια) απλα αλλαζουν θεση μεταξυ τους στους ομιλους που εγραψα. Αν αλλαξει κατι στον Α ομιλο με Καχα Λαμποραλ και Ζαλγκιρις, αλλαζουν ολα τα σεναρια, το ιδιο και αν η Ριτας αποκλειστει και περασει η Σολε(τοτε μαλλον παμε για κανονικη κληρωση με καποιους περιορισμους).


καλησπερα

επειδη το ψαχνω κι εγω τωρα
πως ακριβως προεκυψε οτι μπορει να γινει με ορισμο η κληρωση αν πανε ετσι οι ομιλοι;;
γιατι ετσι οπως τα κοιταω νομιζω οτι ισως φετος θα ναι η μονη χρονια που θα χουμε κανονικη κληρωση
πχ γιατι να μην εχουμε ομιλο ολυμπιακος-ολυμπια-μπαρτσα-παρτιζαν;;
T.W.Is.M.
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Dec 17 2010, 02:46 ) *
σε ευχαριστω για την ενημερωση φιλε μου.παντως οι παικτες της ζαλγκιρις οπως επαιξαν στο τελος,εδειχναν να το αγνοουν icon_drunk.gif


Δεν ειδα το παιχνιδι, αλλα μου φαινεται λογικο. Η διαφορα ηταν μικρη και μαλλον θα κυνηγουσαν μεχρι τελους τη νικη που θα τους εδινε τη 2η θεση. Και τωρα ομως αν κερδισουν την αποκλεισμενη Χιμκι, θα την παρουν τη 2η θεση. Ελπιζω να μην το κανουν γιατι τα σεναρια μπερδευονται παρα πολυ και δεν μπορω να καταληξω σε πιθανους ομιλους. smiley.gif
sok
και για να επανερθω σ αυτο που ελεγα πριν
εγω βγαζω πχ και αυτην την κληρωση

ολυμπιακος-φενερ-ζαλγκιρις-βαλενθια
μακαμπι-ολυμπια-μπαρτσα-ρομα
σιενα-ρεαλ-εφες-παρτιζαν
παο-καχα-ουνικαχα-λιετουβος
T.W.Is.M.
QUOTE(sok @ Dec 17 2010, 02:48 ) *
καλησπερα

επειδη το ψαχνω κι εγω τωρα
πως ακριβως προεκυψε οτι μπορει να γινει με ορισμο η κληρωση αν πανε ετσι οι ομιλοι;;
γιατι ετσι οπως τα κοιταω νομιζω οτι ισως φετος θα ναι η μονη χρονια που θα χουμε κανονικη κληρωση
πχ γιατι να μην εχουμε ομιλο ολυμπιακος-ολυμπια-μπαρτσα-παρτιζαν;;



Πρωτα απ ολα εκανα μια υποθεση για τα αποτελεσματα βασει του τι μου μοιαζει εμενα πιο πιθανο. Μπορει ομως η βαθμολογιες να ειναι διαφορετικες.
Αν ξεκινησεις απο το πρωτο γκρουπ, δεν καταληγεις πουθενα. Ολοι οι ομιλοι βγαινουν πιθανοι. Τουλαχιστον για καθε επικεφαλη ξεχωριστα. Επειδη ομως ολα εξαρτωνται απο τους περιορισμους χωρας και ομιλου της Α φασης, ξεκιναμε να ψαχνουμε απο τη χωρα με τους πιο πολλους εκπροσωπους, δηλαδη την Ισπανια.
Ετσι οπως τα γραφω εχουμε τα εξης γκρουπ δυναμικοτητας:
A γκρουπ:Μακαμπι, Ολυμπιακος, Σιενα, ΠΑΟ
Β γκρουπ: Καχα Λαμποραλ, Ρεαλ, Φενερμπαχτσε, Ολιμπια
Γ γκρουπ: Ζαλγκιρις, Ουνικαχα, Μπαρτσελονα, Εφες Πιλσεν
Δ γκρουπ: Παρτιζαν, Ρομα, Λιετουβος Ριτας, Βαλενθια
Θα σε βοηθησει αν παρεις χαρτι και στυλο και σημειωσεις.
Ξεκιναω απ το β γκρουπ. Η Καχα Λαμποραλ δεν μπορει να πεσει με Ζαλγκιρις, Ουνικαχα και Μπαρτσα, αρα παει υποχρεωτικα με Εφες. Η Ρεαλ δεν μπορει με Ουνικαχα και Μπαρτσα, ουτε και με Εφες γιατι την καπαρωσε η Καχα. Αρα παει με Ζαλγκιρις. Μενουν η Φενερμπαχτσε και η Ολιμπια να σταυρωσουν με Μαλαγα και Μπαρτσελονα. Φενερ και Μπαρτσα δεν πανε μαζι αρα η Φενερ παει με την Ουνικαχα και η Ολιμπια με τη Μπαρτσελονα. Η Βαλενθια ειναι η 5η ισπανικη και αναγκαστικα θα πεσει με αλλη μια ισπανικη. Δεν μπορει να πεσει μαζι με τις ομαδες που αντιμετωπισε στον πρωτο γυρο, γιατι αυτος ο περιορισμος ειναι ο πιο ισχυρος.
Ολα αυτα δε μας βοηθανε να στειλουμε τις ομαδες του α γκρουπ πουθενα. Παμε λοιπον στο δ γκρουπ. Η μονη ομαδα απο εκει που πρεπει να ικανοποιει 2 περιορισμους ειναι η Λιετουβος Ριτας. Αυτη δεν μπορει να παει με τη Φενερμπαχτσε(και τη Μαλαγα), ουτε με τη Μπαρτσελονα(και την Ολιμπια), αλλα ουτε και με τη Ζαλγκιρις(και τη Ρεαλ) λογω χωρας. Μενει μονο ο ομιλος με Καχα Λαμποραλ-Εφες. Τον ομιλο αυτο λοιπον πρεπει να κλεισει ο Ολυμπιακος.
Η επομενη που μπαινει με ορισμο ειναι η Σιενα γιατι εχουν ηδη οριστει οι υπολοιπες του ομιλου της στην α φαση. Αποκλειοντας λοιπον τους ομιλους που περιεχουν Φενερμπαχτσε, Μπαρτσελονα και Ριτας, μενει ο ομιλος με Ρεαλ και Ζαλγκιρις και παει αναγκαστικα εκει. Τον ομιλο κλεινει η Βαλενθια.
Ο Παναθηναικος τωρα εχει 2 ομιλους, αυτον με Ολιμπια-Μπαρτσα, που δεν μπορει να πεσει λογω Ολιμπια και αυτον με Φενερ-Ουνικαχα, οπου παει υποχρεωτικα. Τον ομιλο θα κλεισει η Παρτιζαν.
Μενει η Μακαμπι και η Ρομα που θα πανε με Ολιμπια-Μπαρτσελονα.

edit επειδη ειδα και το επομενο σου ποστ: Θεωρω οτι επειδη οι ομαδες βγαινουν απο την κληρωτιδα ξεκινωντας απο το α γκρουπ δυναμικοτητας, για καθε ομαδα που βγαινει προσπαθουμε να τη φερουμε σε ενα τετοιο ομιλο που να ικανοποιουνται ταυτοχρονα και οι 2 περιορισμοι. Για να αναγκαστουμε να μην ικανοποιησουμε εναν περιορισμο(δηλαδη αυτον της κοινης χωρας), θα φτασουμε στο δ γκρουπ, αφου οι 4 απ τις 5 ισπανικες βρισκονται στα 3 πρωτα γκρουπ δυναμικοτητας και θα μοιραστουν στους 4 ομιλους του τοπ16.
Razorblade Fish
QUOTE(T.W.Is.M. @ Dec 17 2010, 01:04 ) *
Πρωτα απ ολα εκανα μια υποθεση για τα αποτελεσματα βασει του τι μου μοιαζει εμενα πιο πιθανο. Μπορει ομως η βαθμολογιες να ειναι διαφορετικες.
Αν ξεκινησεις απο το πρωτο γκρουπ, δεν καταληγεις πουθενα. Ολοι οι ομιλοι βγαινουν πιθανοι. Τουλαχιστον για καθε επικεφαλη ξεχωριστα. Επειδη ομως ολα εξαρτωνται απο τους περιορισμους χωρας και ομιλου της Α φασης, ξεκιναμε να ψαχνουμε απο τη χωρα με τους πιο πολλους εκπροσωπους, δηλαδη την Ισπανια.
Ετσι οπως τα γραφω εχουμε τα εξης γκρουπ δυναμικοτητας:
A γκρουπ:Μακαμπι, Ολυμπιακος, Σιενα, ΠΑΟ
Β γκρουπ: Καχα Λαμποραλ, Ρεαλ, Φενερμπαχτσε, Ολιμπια
Γ γκρουπ: Ζαλγκιρις, Ουνικαχα, Μπαρτσελονα, Εφες Πιλσεν
Δ γκρουπ: Παρτιζαν, Ρομα, Λιετουβος Ριτας, Βαλενθια
Θα σε βοηθησει αν παρεις χαρτι και στυλο και σημειωσεις.
Ξεκιναω απ το β γκρουπ. Η Καχα Λαμποραλ δεν μπορει να πεσει με Ζαλγκιρις, Ουνικαχα και Μπαρτσα, αρα παει υποχρεωτικα με Εφες. Η Ρεαλ δεν μπορει με Ουνικαχα και Μπαρτσα, ουτε και με Εφες γιατι την καπαρωσε η Καχα. Αρα παει με Ζαλγκιρις. Μενουν η Φενερμπαχτσε και η Ολιμπια να σταυρωσουν με Μαλαγα και Μπαρτσελονα. Φενερ και Μπαρτσα δεν πανε μαζι αρα η Φενερ παει με την Ουνικαχα και η Ολιμπια με τη Μπαρτσελονα. Η Βαλενθια ειναι η 5η ισπανικη και αναγκαστικα θα πεσει με αλλη μια ισπανικη. Δεν μπορει να πεσει μαζι με τις ομαδες που αντιμετωπισε στον πρωτο γυρο, γιατι αυτος ο περιορισμος ειναι ο πιο ισχυρος.
Ολα αυτα δε μας βοηθανε να στειλουμε τις ομαδες του α γκρουπ πουθενα. Παμε λοιπον στο δ γκρουπ. Η μονη ομαδα απο εκει που πρεπει να ικανοποιει 2 περιορισμους ειναι η Λιετουβος Ριτας. Αυτη δεν μπορει να παει με τη Φενερμπαχτσε(και τη Μαλαγα), ουτε με τη Μπαρτσελονα(και την Ολιμπια), αλλα ουτε και με τη Ζαλγκιρις(και τη Ρεαλ) λογω χωρας. Μενει μονο ο ομιλος με Καχα Λαμποραλ-Εφες. Τον ομιλο αυτο λοιπον πρεπει να κλεισει ο Ολυμπιακος.
Η επομενη που μπαινει με ορισμο ειναι η Σιενα γιατι εχουν ηδη οριστει οι υπολοιπες του ομιλου της στην α φαση. Αποκλειοντας λοιπον τους ομιλους που περιεχουν Φενερμπαχτσε, Μπαρτσελονα και Ριτας, μενει ο ομιλος με Ρεαλ και Ζαλγκιρις και παει αναγκαστικα εκει. Τον ομιλο κλεινει η Βαλενθια.
Ο Παναθηναικος τωρα εχει 2 ομιλους, αυτον με Ολιμπια-Μπαρτσα, που δεν μπορει να πεσει λογω Ολιμπια και αυτον με Φενερ-Ουνικαχα, οπου παει υποχρεωτικα. Τον ομιλο θα κλεισει η Παρτιζαν.
Μενει η Μακαμπι και η Ρομα που θα πανε με Ολιμπια-Μπαρτσελονα.

edit επειδη ειδα και το επομενο σου ποστ: Θεωρω οτι επειδη οι ομαδες βγαινουν απο την κληρωτιδα ξεκινωντας απο το α γκρουπ δυναμικοτητας, για καθε ομαδα που βγαινει προσπαθουμε να τη φερουμε σε ενα τετοιο ομιλο που να ικανοποιουνται ταυτοχρονα και οι 2 περιορισμοι. Για να αναγκαστουμε να μην ικανοποιησουμε εναν περιορισμο(δηλαδη αυτον της κοινης χωρας), θα φτασουμε στο δ γκρουπ, αφου οι 4 απ τις 5 ισπανικες βρισκονται στα 3 πρωτα γκρουπ δυναμικοτητας και θα μοιραστουν στους 4 ομιλους του τοπ16.

Νομιζω ξεκινας λαθος γιατι οι Ισπανικες θα ειναι μαλλον 5 οποτε δεν γινεται να μην εχουμε 2 Ισπανικες μαζι.Νομιζω απλα η Βαλενθια στο τελος δεν θα ''υπολογιστει'' ως Ισπανικη και θα παει οπου να ναι...Η Μπαρτσα και η Μαλαγα βεβαια δεν θα πανε με Καχα και Ρεαλ.Οπως και να εχει ειναι νωρις ακομη,οι ομιλοι του Παναθηναικου και της Μακαμπι εχουν ψωμι ακομα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.