Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ευρωλίγκα 2010-2011
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
T.W.Is.M.
QUOTE(Razorblade Fish @ Dec 17 2010, 02:09 ) *
Νομιζω ξεκινας λαθος γιατι οι Ισπανικες θα ειναι μαλλον 5 οποτε δεν γινεται να μην εχουμε 2 Ισπανικες μαζι.


Διαβασε το edit που εκανα παραπανω και θα καταλαβεις. Μπορει να εχουμε 5 ισπανικες αλλα δεν καταργειται ο περιορισμος.
Razorblade Fish
QUOTE(T.W.Is.M. @ Dec 17 2010, 01:12 ) *
Διαβασε το edit που εκανα παραπανω και θα καταλαβεις. Μπορει να εχουμε 5 ισπανικες αλλα δεν καταργειται ο περιορισμος.

Βεβαια και περσι λεγαμε για κληρωση-ορισμο που ικανοποιουσε ολους τους περιορισμους ομως τελικα το Μαρουσι πηγε με τον Παναθηναικο.Θα δουμε,δεν υπαρχει λογος να τα συζηταμε απο τωρα,ειδικα αφου τα πραγματα ειναι τοσο οριακα και δεν εχουν ξεκαθαρισει ακομα οι θεσεις στους ομιλους...
T.W.Is.M.
QUOTE(Razorblade Fish @ Dec 17 2010, 03:20 ) *
Βεβαια και περσι λεγαμε για κληρωση-ορισμο που ικανοποιουσε ολους τους περιορισμους ομως τελικα το Μαρουσι πηγε με τον Παναθηναικο.Θα δουμε,δεν υπαρχει λογος να τα συζηταμε απο τωρα,ειδικα αφου τα πραγματα ειναι τοσο οριακα και δεν εχουν ξεκαθαρισει ακομα οι θεσεις στους ομιλους...


Σ αυτο εχεις δικιο. Αλλα η σεναριολογια ειναι το αγαπημενο μου κομματι στην Ευρωλιγκα και δεν μπορω αν δε γραψω καθε χρονο το σεντονι μου με τους πιθανους ομιλους. Οταν το συστημα διεξαγωγης αλλαξει και στο τοπ16 οι ομιλοι βγαινουν με ορισμο, θα ειναι μια δυσαρεστη μερα για μενα! smiley.gif
GMlls
QUOTE(T.W.Is.M. @ Dec 17 2010, 01:22 ) *
Σ αυτο εχεις δικιο. Αλλα η σεναριολογια ειναι το αγαπημενο μου κομματι στην Ευρωλιγκα και δεν μπορω αν δε γραψω καθε χρονο το σεντονι μου με τους πιθανους ομιλους. Οταν το συστημα διεξαγωγης αλλαξει και στο τοπ16 οι ομιλοι βγαινουν με ορισμο, θα ειναι μια δυσαρεστη μερα για μενα! smiley.gif



smiley.gif
alexanderthegreat
ερώτηση κρίσης: αν ο τελικός είναι Μακάμπι Μπάρτσα το γήπεδο θα 'ναι γεμάτο καταλανούς, ή εβραίους; smiley.gif
il postino
μπορει να δειχνουν εντυπωσιακες οι μεταγραφες της μπαρτσελονα αλλα δε μου γεμιζουν το ματι ως προς την αποτελεσματικοτητα τους σε μια ομαδα που βασισε την περσινη επιτυχια της στους αυτοματισμους και στην ομαδικοτητα!

διαβασα οτι θελει και μπατιστα στη θεση του περοβιτς!

για να δουμε...

priest
τι εκανε σημερα ο σοφο???
θραυση...
38 ranking με 23 ποντους,7 ριμπ,3κλεψ,2ασσιστ και 2 λαθη!
thrylos7
σιγά τα ωά... τον Λάνγκφορντ ρώτα! smile.gif
Razorblade Fish
Θα ΠΑΤΩΣΟΥΜΕ στο fantasy εξαιτιας αυτων των 2...Ειμαι σοφος που απεφυγα τους αδιαφορους αγωνες...
lightday
Στην Βαρκελώνη πάντως γίνεται τιτανομαχία και αποδεικνύει ο η φετινή Barca κάπου βάζει νερά
Ginobili
QUOTE(lightday @ Dec 23 2010, 21:57 ) *
Στην Βαρκελώνη πάντως γίνεται τιτανομαχία και αποδεικνύει ο η φετινή Barca κάπου βάζει νερά

πραγματικά ήταν ωραίο παιχνίδι...όντως κάπου μπάζει η Μπάρτσα...έλειπε ο Πιτ βέβαια..αλλά και πάλι,κάπου τους έχει χαλάσει η μανέστρα.Με την βοήθεια των διαιτητών στο τέλος..το πήραν το ματσάκι οι καταλανοί 73-72.


Τη παιχτούρα είναι αυτός ο Μακάλεμπ..ρε γαμώτο....τι απίστευτη έκρηξη έχει το παλικάρι..τι διείσδυση!!!
GMlls
και με κοινοτικό διαβατήριο. απο το καλοκαίρι φώναζα.. rolleyes.gif
lightday
QUOTE(Ginobili @ Dec 23 2010, 23:42 ) *
πραγματικά ήταν ωραίο παιχνίδι...όντως κάμπου μπάζει η Μπάρτσα...έλειπε ο Πιτ βέβαια..αλλά και πάλι,κάπου τους έχει χαλάσει η μανέστρα.Με την βοήθεια των διαιτητών στο τέλος..το πήραν το ματσάκι οι καταλανοί 73-72.


....

και του Ζήση, αν δεν κάνω λάθος αυτός δεν έκανε το μικρό μπάσιμο ?
Anaz
twism για ανελαβε....
Ginobili
QUOTE(lightday @ Dec 23 2010, 21:50 ) *
και του Ζήση, αν δεν κάνω λάθος αυτός δεν έκανε το μικρό μπάσιμο ?

ελα μωρέ το γατάκι....τον Ζήση

QUOTE(GMlls @ Dec 23 2010, 21:45 ) *
και με κοινοτικό διαβατήριο. απο το καλοκαίρι φώναζα.. rolleyes.gif

Άσε με..μην μου ανεβάζεις κι άλλο το αίμα στο κεφάλι...
T.W.Is.M.
Εδω τα καλα σεναρια... smiley.gif
Για αλλη μια φορα θα γραψω τα σεναρια μου για τους ομιλους του τοπ16, αυτη τη φορα εχοντας τις οριστικες βαθμολογιες και οχι προβλεψεις. Μετα λοιπον απο μια διαδικασια που δεν ειμαι σε θεση να γραψω αναλυτικα γιατι πιο πολυ θα μπερδεψω οποιον τη διαβασει παρα θα εξηγησω, κατεληξα στα εξης:
Κατα τη γνωμη μου υπαρχει ενας μονο πιθανος συνδυασμος:
Μακαμπι-Ολιμπια-Μπαρτσελονα-Μαλαγα
Παναθηναικος-Καχα Λαμποραλ-Ρομα-Λιετουβος Ριτας
Ολυμπιακος-Φενερμπαχτσε-Ζαλγκιρις-Βαλενθια
Σιενα-Ρεαλ-Εφες Πιλσεν-Παρτιζαν

Η ηττα της Μαλαγα απο τη Μπαμπεργκ αλλαξε τα δεδομενα για το σεναριο που εγραφα την περασμενη εβδομαδα, οποτε παμε μαλλον υποχρεωτικα σε αυτους τους ομιλους. Το ζητουμενο ειναι πως θα διασταυρωθουν μετα, δηλαδη ποιος θα αποφυγει τον ομιλο με Μακαμπι-Ολιμπια-Μπαρτσελονα-Μαλαγα.
sok
QUOTE (T.W.Is.M. @ Dec 24 2010, 00:00 ) *
Εδω τα καλα σεναρια... smiley.gif
Για αλλη μια φορα θα γραψω τα σεναρια μου για τους ομιλους του τοπ16, αυτη τη φορα εχοντας τις οριστικες βαθμολογιες και οχι προβλεψεις. Μετα λοιπον απο μια διαδικασια που δεν ειμαι σε θεση να γραψω αναλυτικα γιατι πιο πολυ θα μπερδεψω οποιον τη διαβασει παρα θα εξηγησω, κατεληξα στα εξης:
Κατα τη γνωμη μου υπαρχει ενας μονο πιθανος συνδυασμος:
Μακαμπι-Ολιμπια-Μπαρτσελονα-Μαλαγα
Παναθηναικος-Καχα Λαμποραλ-Ρομα-Λιετουβος Ριτας
Ολυμπιακος-Φενερμπαχτσε-Ζαλγκιρις-Βαλενθια
Σιενα-Ρεαλ-Εφες Πιλσεν-Παρτιζαν

Η ηττα της Μαλαγα απο τη Μπαμπεργκ αλλαξε τα δεδομενα για το σεναριο που εγραφα την περασμενη εβδομαδα, οποτε παμε μαλλον υποχρεωτικα σε αυτους τους ομιλους. Το ζητουμενο ειναι πως θα διασταυρωθουν μετα, δηλαδη ποιος θα αποφυγει τον ομιλο με Μακαμπι-Ολιμπια-Μπαρτσελονα-Μαλαγα.


η μαλαγα γιατι 4η ρε συ;
αφου εχει τη διαφορα με τη ρομα
Razorblade Fish
QUOTE(T.W.Is.M. @ Dec 24 2010, 00:00 ) *
Εδω τα καλα σεναρια... smiley.gif
Για αλλη μια φορα θα γραψω τα σεναρια μου για τους ομιλους του τοπ16, αυτη τη φορα εχοντας τις οριστικες βαθμολογιες και οχι προβλεψεις. Μετα λοιπον απο μια διαδικασια που δεν ειμαι σε θεση να γραψω αναλυτικα γιατι πιο πολυ θα μπερδεψω οποιον τη διαβασει παρα θα εξηγησω, κατεληξα στα εξης:
Κατα τη γνωμη μου υπαρχει ενας μονο πιθανος συνδυασμος:
Μακαμπι-Ολιμπια-Μπαρτσελονα-Μαλαγα
Παναθηναικος-Καχα Λαμποραλ-Ρομα-Λιετουβος Ριτας
Ολυμπιακος-Φενερμπαχτσε-Ζαλγκιρις-Βαλενθια
Σιενα-Ρεαλ-Εφες Πιλσεν-Παρτιζαν

Η ηττα της Μαλαγα απο τη Μπαμπεργκ αλλαξε τα δεδομενα για το σεναριο που εγραφα την περασμενη εβδομαδα, οποτε παμε μαλλον υποχρεωτικα σε αυτους τους ομιλους. Το ζητουμενο ειναι πως θα διασταυρωθουν μετα, δηλαδη ποιος θα αποφυγει τον ομιλο με Μακαμπι-Ολιμπια-Μπαρτσελονα-Μαλαγα.

Δεν ξερω αν οι Ελληνικες ομαδες ειναι τυχερες που θα εχουν βατο ΤΟΠ-16(ειδικα ο ομιλος του Παναθηναικου ειναι αστειος) η ατυχες που ετσι αυξανονται οι πιθανοτητες για δυσκολη διασταυρωση...Αν αναλογιστουμε τις δυσκολιες που συνανταει παραδοσιακα ο Παναθηνακοσ σε αυτη τη φαση μαλλον τυχερος ειναι.Για τον Ολυμπιακο δεν μπορω να πω το ιδιο,η διασταυρωση θα ειναι εκ των πραγματων δυσκολη...

Εντιτ:Καλα λεει ο Σοκ,η Μαλαγα ειναι τριτη.Ξαναπλασε σεναρια...
T.W.Is.M.
QUOTE(sok @ Dec 24 2010, 02:07 ) *
η μαλαγα γιατι 4η ρε συ;
αφου εχει τη διαφορα με τη ρομα


Ναι εχεις δικιο. Πανω στη βιασυνη μου να βγαλω καινουριους ομιλους επειδη δεν υπολογιζα οτι θα εχανε απ τη Μπαμπεργκ την εβγαλα 4η ενω ειναι 3η.
Οποτε παμε σε αυτα που εγραφα την περασμενη εβδομαδα.
Μακαμπι-Ολιμπια-Μπαρτσελονα-Ρομα
Παναθηναικος-Φενερμπαχτσε-Μαλαγα-Παρτιζαν
Ολυμπιακος-Καχα Λαμποραλ-Εφες Πιλσεν-Λιετουβος Ριτας
Σιενα-Ρεαλ-Ζαλγκιρις-Βαλενθια

Το ζητουμενο παντως ειναι το ιδιο. Ποιος θα αποφυγει τον ομιλο με Μακαμπι-Ολιμπια-Μπαρτσελονα-Ρομα στη διασταυρωση των προημιτελικων.

edit: Αυτα παθαινεις οταν πας να βγαλεις ομιλους χωρις να εχεις δει τις τελικες βαθμολογιες γιατι εισαι τοσο σιγουρος οτι τις θυμασαι καλα. tongue.gif
επαθα λαστιχο
QUOTE(sok @ Dec 24 2010, 00:07 ) *
η μαλαγα γιατι 4η ρε συ;
αφου εχει τη διαφορα με τη ρομα

οντως και το σαιτ της γιουρολιγκ τεταρτη εχει την ρομα
lightday
αυτή την παρτιζαν ρε γαμώτο ούτε συμβόλαιο να είχαμε κάνει. Δεν θυμάμαι τοπ16 που να μην ήταν μαζί στον όμιλο μας....χάθηκε κάτι άλλο??
T12
Καλησπέρα σε όλους. Είναι το πρώτο μου post στο forum!! Kαλώς σας βρήκα!!! smiley.gif

Επειδή και εγώ προσπάθησα να δώ τι γίνεται με τους ομίλους και κάπου το έχασα... Μπορεί κάποιος να δώσει μια χείρα βοηθείας??????

Ευχαριστώ!!! blove.gif
comrade
QUOTE(Razorblade Fish @ Dec 24 2010, 00:10 ) *
Δεν ξερω αν οι Ελληνικες ομαδες ειναι τυχερες που θα εχουν βατο ΤΟΠ-16(ειδικα ο ομιλος του Παναθηναικου ειναι αστειος) ...
Εντιτ:Καλα λεει ο Σοκ,η Μαλαγα ειναι τριτη.Ξαναπλασε σεναρια...



QUOTE(lightday @ Dec 24 2010, 00:17 ) *
αυτή την παρτιζαν ρε γαμώτο ούτε συμβόλαιο να είχαμε κάνει. Δεν θυμάμαι τοπ16 που να μην ήταν μαζί στον όμιλο μας....χάθηκε κάτι άλλο??


Ειμαστε σιγουροι οτι αυτοι ειναι οι ομιλοι? Δεν γινεται κλρωση?
GMlls
twism again

ps: αν ξανακάνεις λάθος θα
T.W.Is.M.
QUOTE(T12 @ Dec 24 2010, 01:22 ) *
Καλησπέρα σε όλους. Είναι το πρώτο μου post στο forum!! Kαλώς σας βρήκα!!! smiley.gif

Επειδή και εγώ προσπάθησα να δώ τι γίνεται με τους ομίλους και κάπου το έχασα... Μπορεί κάποιος να δώσει μια χείρα βοηθείας??????

Ευχαριστώ!!! blove.gif


Διαβασε το ποστ #149 που ειχα γραψει πριν απο μια εβδομαδα.

QUOTE(comrade @ Dec 24 2010, 01:25 ) *
Ειμαστε σιγουροι οτι αυτοι ειναι οι ομιλοι? Δεν γινεται κλρωση?


Σιγουροι δεν ειμαστε 100% και αυτο συζητουσαμε και με τον Razorblade την περασμενη Πεμπτη, αλλα νομιζω οτι αυτος ειναι ο μονος συνδυασμος που ικανοποιει ολους τους περιορισμους μεχρι το σημειο που ειναι δυνατον.
Παντως ενας Σερβος στο interbasket ειχε γραψει τους ιδιους ομιλους με εμενα. Βεβαια αυτος τους εγραψε χτες ενω εγω πριν μια εβδομαδα. Σιγα μη με ξεπερνουσε εμενα ο Σερβος! smiley.gif


QUOTE(GMlls @ Dec 24 2010, 01:26 ) *
twism again

ps: αν ξανακάνεις λάθος θα


Και που να ηξερες οτι στο σεναριο που ειχα γραψει σημερα υπηρχε και ενα δευτερο ενδεχομενο που κακως ειχα αποκλεισει πιο πριν. tongue.gif
Ευτυχως οι βαθμολογιες ηταν λαθος οποτε το σεναριο αυτο ειναι ακυρο.
apkat
Γενικα αν τηρηθουν οι κανονες αυτοι θα ειναι οι ομιλοι οντως..ΑΛΛΑ και περσυ που ηταν πανω κατω σαφεις οι ομιλοι η Ευρωλιγκα στο τελος δεν ελαβε υποψην ενα κριτηριο και στον παο κατεληξε το ζευγαρι παρτιζαν Μαρουσι αντι για το Εφες Μακαμπι..Οποτε απολυτα σιγουροι θα ειμαστε μονο μετα την κληρωση..
T12
QUOTE (T.W.Is.M. @ Dec 24 2010, 00:30 ) *
Διαβασε το ποστ #149 που ειχα γραψει πριν απο μια εβδομαδα.



Σιγουροι δεν ειμαστε 100% και αυτο συζητουσαμε και με τον Razorblade την περασμενη Πεμπτη, αλλα νομιζω οτι αυτος ειναι ο μονος συνδυασμος που ικανοποιει ολους τους περιορισμους μεχρι το σημειο που ειναι δυνατον.
Παντως ενας Σερβος στο interbasket ειχε γραψει τους ιδιους ομιλους με εμενα. Βεβαια αυτος τους εγραψε χτες ενω εγω πριν μια εβδομαδα. Σιγα μη με ξεπερνουσε εμενα ο Σερβος! smiley.gif




Και που να ηξερες οτι στο σεναριο που ειχα γραψει σημερα υπηρχε και ενα δευτερο ενδεχομενο που κακως ειχα αποκλεισει πιο πριν. tongue.gif
Ευτυχως οι βαθμολογιες ηταν λαθος οποτε το σεναριο αυτο ειναι ακυρο.


Thank you!! Κατατοπίστηκα πλήρως!'Αρα η μόνη αγωνία και προσμονή για την κλήρωση είναι η "ονομασία" των ομίλων γιατί απο εκεί προκύπτουν και τα ζευγάρια των play off!!
spysta
QUOTE(T.W.Is.M. @ Dec 23 2010, 23:13 ) *
Οποτε παμε σε αυτα που εγραφα την περασμενη εβδομαδα.
Μακαμπι-Ολιμπια-Μπαρτσελονα-Ρομα
Παναθηναικος-Φενερμπαχτσε-Μαλαγα-Παρτιζαν
Ολυμπιακος-Καχα Λαμποραλ-Εφες Πιλσεν-Λιετουβος Ριτας
Σιενα-Ρεαλ-Ζαλγκιρις-Βαλενθια

Το ζητουμενο παντως ειναι το ιδιο. Ποιος θα αποφυγει τον ομιλο με Μακαμπι-Ολιμπια-Μπαρτσελονα-Ρομα στη διασταυρωση των προημιτελικων.

edit: Αυτα παθαινεις οταν πας να βγαλεις ομιλους χωρις να εχεις δει τις τελικες βαθμολογιες γιατι εισαι τοσο σιγουρος οτι τις θυμασαι καλα. tongue.gif

εγω αυτο που ειδα στην εκπομπη με τους Συριγους ειναι οτι υπαρχουν 4 διδυμα στις θεσεις 2-3 τα οποια δεν προκειται να αλλουξουν κ οι ομιλοι θα τελειοποιηθουν απο τους 1ους κ 4ους
αυτα τα ΣΤΑΝΤΑΡΤ διδυμα απο 2ους κ 3ους με βαση να μην εχουν παιξει στη πρωτη φαση και να μην ειναι απο την ιδια χωρα (αυτο θα σπασει απο τις 5 Ισπανικες) ειναι

Ολυμπια-Μπαρτσελονα
Φενερ-Μαλαγα
Καχα-Εφες
Ρεαλ-Ζαλγκιρις

Μακαμπι κ ΟΣΦΠ εχουν 50% πιθανοτητες να πεσουν με Ολυμπια Μπαρτσα κ αναλογως να παρουν εναν εκ των Παρτιζαν κ Ρομα ως 4ους
Επισης πχ ο ΟΣΦΠ εχει 50% πιθανοτητες να παρει Καχα-Εφες ..

ο ΠΑΟ ΔΕΝ μπορει να παρει την Μπαρτσα .. κ οι ομιλοι που θα παιξει ειναι ειτε με Φενερ-Μαλαγα ειτε με Ρεαλ Ζαλγκιρις.

###########Επομενως διαλεξτε ..
ΟΣΦΠ με Ολυμπια-Μπαρτσα ή Καχα-Εφες
κ
ΠΑΟ με Φενερ-Μαλαγα ή Ρεαλ-Ζαλγκιρις


Με απλα λογια
********----> o ΟΣΦΠ θα ειναι ειτε με Ολυμπια Μπαρτσα Παρτιζαν .. ειτε με Καχα Εφες Λιετουβος
********---> ο ΠΑΟ θα ειναι ειτε με Ρεαλ Ζαλγκρις Ρομα .. ειτε με Φενερ Ουνικαχα Παρτιζαν
επαθα λαστιχο
αυτη η εμμονη να αποφυγουμε την μπαρτσα,ειδικα απο τους παναθηναικους εχει κουρασει.η παρτιζαν 2 φορες κληρωθηκε μαζι μας οντας εμεις πρωταθλητες ευρωπης και μας πεταξε εξω και τις 2.και στο κατω κατω,το ζητημα ειναι αφου σωνει και ντε θες να την αποφυγεις,να την αποφυγεις στους 8 και οχι στον ομιλο.αν στοχος και του οσφπ και του παο ειναι να φτασουν να παρουν την κουπα,ε καποια στιγμη θα πρεπει να κερδισουν ειτε την μπαρτσα,ειτε καποια αλλη ισχυρη ομαδα.επομενως γιατι η φαγωμαρα?

να ρωτησω και κατι.δηλαδη την φετινη μακαμπι που συν τοις αλλοις ενισχυθηκε και με τον ματσβαν,δεν την "φοβαστε"?
η καχα δεν ειναι πρωταθλητρια ισπανιας?η σιενα δηλαδη ειναι ευκαταφρονητος αντιπαλος?γιατι η μπαρτσα εχει το μονοπωλιο στο δεος?
spysta
btw στο ΠΑΟ Ρεαλ Ζαλγκιρις Ρομα .. ηθελανα να γραψω ΠΑΟ Ρεαλ Ζαλγκιρις Λιετουβος.
Αυτο θα κριθει κατα ποσο η απαγορευση για ομαδες απο την ιδια θα χωρα .. δεν θα εφαρμοστει και θα ισχυσει κ στους υπολοιπους .. οπως ΣΙΓΟΥΡΑ θα γινει και για τους Ισπανους ... οπως βασικα και ΟΛΑ τα παραπανω τα οποια εγραψα.

Συμφωνα με φιλο απο αλλο φορουμ ..που η αναλυση του μοιαζει ΣΩΣΤΗ ...
αν ΔΕΝ αφησουν κ τις υπολοιπες ομαδες απο ιδιες χωρες να παιξουν μαζι στους 16 πλην των Ισπανικων που θα γινει αναγκαστικα (Σιενα Ρομα , Ζαλγκιρις Λιετουβος .. σ'αυτη την περιπτωση θα ισχυσει το πρωτο μου ποστ)

τοτε οι ομιλοι θα ειναι οι εξης ..

Α περιπτωση

Maccabi
Union Olimpija
Barcelona
Roma

Olympiacos
Caja Laboral
Efes Pilsen
Lietuvos Rytas

Panathinaikos
Fener
Unicaja
Partizan

Siena
Real Madrid
Zalgiris
Valencia

##################################

Β περιπτωση

Παναθηναικός
Κάχα Λαμποράλ
Μπαρτσελόνα
Ρόμα


Μακάμπι
Ρεάλ
Εφές Πίλσεν
Λιέτουβος


Σιένα
Ολύμπια
Ουνικάχα
Παρτιζάν


Ολυμπιακός
Φενέρ
Ζαλγκίρις
Βαλένθια


---->κατι μου λεει οτι την Β περιτωση ΔΕΝ θα την αφησει ο Μπερτομεου biggrin.gif
kolokotronis
Νομίζω ότι οπου και να πέσουν οι δυο, εύκολα-δύσκολα θα περάσουν.
Αυτό μου φάνηκε από την πρώτη φάση.
Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις (βλέπε πέρυσι παναθηναικό) αλλά έδειξαν ότι είναι στις 8 καλύτερες.
Το θέμα είναι να πέσουν μεταξύ τους στα πλέυ οφ.
Εκεί θα έχουμε τα ωραία γλέντια..
xristos_metal
Παιδες καλα τα λετε τα σεναρια, αλλα ξεχασατε το σημαντικοτερο. Δε ξερουμε ποια ομαδα θα τραβηξει πρωτη αντιπαλο. Αν για παραδειγμα τραβηξει πρωτα ο Παο μπορει να παρει μετα τη κληρωση μια απο 3 ομαδες (Καχα,Φενερ και Ρεαλ). Το ιδιο ισχυει και για οποιαδηποτε ομαδα βγει πρωτη. Επομενως οπως καταλαβαινετε οι ομιλοι μετα θα ειναι εντελως διαφορετικοι.
T.W.Is.M.
QUOTE(xristos_metal @ Dec 24 2010, 11:51 ) *
Παιδες καλα τα λετε τα σεναρια, αλλα ξεχασατε το σημαντικοτερο. Δε ξερουμε ποια ομαδα θα τραβηξει πρωτη αντιπαλο. Αν για παραδειγμα τραβηξει πρωτα ο Παο μπορει να παρει μετα τη κληρωση μια απο 3 ομαδες (Καχα,Φενερ και Ρεαλ). Το ιδιο ισχυει και για οποιαδηποτε ομαδα βγει πρωτη. Επομενως οπως καταλαβαινετε οι ομιλοι μετα θα ειναι εντελως διαφορετικοι.


Οπως τα σκεφτομαι τωρα πιο ψυχραιμα τα πραγματα, αυτο που λες ειναι πολυ σημαντικο. Το ερωτημα λοιπον ειναι το εξης και οποιος εχει παρακολουθησει μεσω του euroleague.net κληρωση ας το απαντησει(εγω λογω δουλειας δεν ειμαι ποτε σε θεση να το κανω): Οταν μοιραζονται οι ομαδες στους ομιλους απο καθε γκρουπ δυναμικοτητας, πρωτα απ το πρωτο μετα απ το δευτερο κλπ, και φτασουμε στο σημειο που μια ομαδα δεν μπορει να ικανοποιησει και τους δυο περιορισμους(δηλαδη εχουμε φτασει στο τριτο γκρουπ και μια ομαδα αντιμετωπιζει ειτε συμπατριωτη ειτε ομαδα απ τον ιδιο ομιλο του α γυρου), τι γινεται? Ικανοποιειται μονο ο πιο ισχυρος περιορισμος(το ασυμβατο ομαδων που εχουν ξανασυναντηθει) ή αλλαζουν ομιλο και οι ομαδες απο το πιο πανω γκρουπ δυναμικοτητας, ωστε να ικανοποιηθουν και οι 2 περιορισμοι? Νομιζω πως μεχρι τωρα δεν το ειχαμε ξανασυναντησει αυτο γιατι παντα οι ασυμβατοτητες προεκυπταν απ τους Ισπανους(αφου ολοι οι αλλοι ειτε ειχαν μεχρι 2 ομαδες ειτε, αν ειχαν 3 οπως η Ελλαδα, οι 2 ομαδες τους ηταν στο ιδιο γκρουπ δυναμικοτητας συνηθως) και παντα τουλαχιστον μια ισπανικη επαιρνε την 1η θεση του ομιλου. Τωρα για πρωτη φορα δε θα υπαρχει ισπανικη ομαδα επικεφαλης.
Πιο πιθανο μου μοιαζει να κανουν το πρωτο παντως...
Role Model
http://www.euroleague.net/news/i/80860/180...nd-restrictions

Ενδιαφέρον το γεγονός πως στον τοπικό περιορισμό υπολογίζονται και οι ομάδες από την Αδριατική λίγκα (Παρτιζάν-Ολύμπια)...
sok
ρε παιδια γιατι δε δειχνει τπτ το σαιτ της ευρωλιγκας;;
Anubis
Καλα γιατι βγαινουν ετσι οι ομιλοι?
PARISINOS
QUOTE(sok @ Jan 4 2011, 13:05 ) *
ρε παιδια γιατι δε δειχνει τπτ το σαιτ της ευρωλιγκας;;


τωρα δουλευει.

Με καχα ο παο προς το παρων, με φενερ ο ΟΣΦΠ...

Μαλιστα με ουνικαχα , καχα και ρυτας ο ΠΑΟ.

Με φενερ , ζαλγκιρις και βαλενθια ο ΟΣΦΠ.

Ευνοημενος ο ΟΣΦΠ μιας και οχι μονο ειναι στον πιο ευκολο ομιλο, αλλα λογικα θα εχει και σχετικα ευκολο σταυρωμα στους 8 αν παρει την πρωτη θεση.

Ο ΠΑΟ απο την αλλη θα δωσει μαχη με καχα για την πρωτη θεση και μετα λογικα τον περιμενει μπαρτσα η μακαμπι στους 8. Δυσκολα τα πραγματα , αν και ο καλος ΠΑΟ δεν φοβαται τιποτα...
Anubis
Παναθηναικος - Καχα - Μαλαγα - Λιετουβος
Μακαμπι - Ολυμπια - Μπαρτσελονα - Ρομα
Σιενα - Ρεαλ - Εφες - Παρτιζαν
Ολυμπιακος - Φενερ - Ζαλγκιρις - Βαλενθια
sok
QUOTE (PARISINOS @ Jan 4 2011, 14:22 ) *
τωρα δουλευει.

Με καχα ο παο προς το παρων, με φενερ ο ΟΣΦΠ...

Μαλιστα με ουνικαχα , καχα και ρυτας ο ΠΑΟ.

Με φενερ , ζαλγκιρις και βαλενθια ο ΟΣΦΠ.

Ευνοημενος ο ΟΣΦΠ μιας και οχι μονο ειναι στον πιο ευκολο ομιλο, αλλα λογικα θα εχει και σχετικα ευκολο σταυρωμα στους 8 αν παρει την πρωτη θεση.

Ο ΠΑΟ απο την αλλη θα δωσει μαχη με καχα για την πρωτη θεση και μετα λογικα τον περιμενει μπαρτσα η μακαμπι στους 8. Δυσκολα τα πραγματα , αν και ο καλος ΠΑΟ δεν φοβαται τιποτα...


δε νομιζω οτι ειναι τοσο ευκολος ο ομιλος του ολυμπιακου
το σταυρωμα στους 8 οντως ειναι πολυ καλο

αλλα η βαλενθια πχ ειναι η πιο φορμαρισμενη ισπανικη αυτη τη στιγμη
και η φενερ σπρωχνεται γενικως στη φετινη τουρκο-ευρωλιγκα
Razorblade Fish
Το σταυρωμα του Ολυμπιακου ειναι πραγματι το καλυτερο δυνατο,αλλα απορω πως χαρακτηριζεται αυτος ο ομιλος ευκολος!Ο Ολυμπιακος πηρε τις ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ καλυτερες ομαδες απο το 2ο και το 4ο γκρουπ ενω τυχερος σταθηκε μονο στη Ζαλγκιρις.Ειδικα τη Βαλενθια δεν την ηθελα με τιποτα...Η διασταυρωση του Παναθηναικου απο την αλλη ειναι δυσκολοτερη αλλα η πρωτη θεση στον ομιλο(που πιστευω θα κατακτησει και ειναι πιο ευκολο να το κανει απο τον Ολυμπιακο) ισως αποδειχθει κλειδι.
GMlls
πήρε μπατίστα η κάχα....

πολύ καλή μεταγραφή
rchos
η φετινη κληρωση της ευρωλιγκας απεδειξε πως περσι το μαρουσι επεσε στον ομιλο του παναθηναικου οχι λογο καποια ς απιστευτης συνομωσιας αλλα γιατι καλως η κακως ετσι ειναι τα κριτηρια.

τα πρωτα χρονια δεν το ειχαμε παρει πρεφα αλλα η ευρωλιγκα εξ'αρχης εχει ανακοινωσει οτι ισχυρο κριτηριο ειναι μονο το κριτηριο του να μην ειναι δυο ομαδες απο τον ιδιο ομιλο του πρωτου γυρου στο δευτερο.
δυο ομαδες απο την ιδια χωρα εχει σε μεγαλο βαθμο να κανει με το πως κυλαει η κληρωση και φυσικα με το ποσες ομαδες ειναι απο την ιδια χωρα.

ειτε μας αρεσει ο τροπος που γινεται ειτε οχι η κληρωση της ευρωλιγκας ετσι γινεται και δεν κρυβονται παντου συνομωσιες και προμελετημενα εγκληματα!

κατα τα αλλα απορω κι εγω γιατι ο ομιλος του ολυμπιακου εμφανιζεται τοσο ευκολος απο καποιους.η φενερ ειναι πολυ καλη ομαδα φετος και μην ξεχναμε πλεον εχει και τον σαρας.το χτυπανε το φαιναλ 4 οι τουρκοι πολυ δυνατα.
προσωπικα προτιμουσα την καχα οχι γιατι ειναι κακη ομαδα αλλα γιατι θεωρω οτι σε ισοβαθμια ο ολυμπιακος (και ο παναθηναικος) θα την ειχαν σχεδον σιγουρα απο κατω τους.θεωρω δηλαδη οτι η νικη που θα κανουν με την καχα εντος εδρας θα ειναι με καλυτερο σκορ απο την ενδεχομενη ηττα στην ισπανια.
απο εκει και περα ο ολυμπιακος ηταν τυχερος με την ζαλγκιρις αλλα πηρε ταυτοχρονα και την πιο δυσκολη του τεταρτου γκρουπ δυναμηκοτητας.ο ομιλος σιενα-ρεαλ-εφες ειναι ο πιο δυνατος αλλα θεωρω οτι οντως ο πρωτος του ομιλου του οσφπ ευκολα η δυσκολα θα νικησει τον δευτερο αυτου του ομιλου με πλεονεκτημα.για το αναποδο δεν ειμαι και πολυ σιγουρος.θεωρω δηλαδη οτι η φενερ για παραδειγμα μπορει να περασει και με μειονεκτημα εδρας.την σιενα λιγο πιο δυσκολα.

ο ομιλος του παναθηναικου θεωρω ειναι πιο ευκολος απο του ολυμπιακου.εξηγησα γιατι βλεπω να παιρνει ο παο την πρωτη θεση σε σχεση με την καχα ενω οι αλλες δυο ομαδες ειναι σαφεστατα κατωτερες απο τις 2 πρωτες.το σταυρωμα ειναι σιγουρα πιο δυσκολο.την μακαμπι ουσιαστικα δεν μπορουμε να την κρινουμε ακομη γιατι στον ομιλο της οπως φανηκε ειχε ομαδες ασοβαρες και κατωτερες των περιστασεων.με τον παναθηναικο στην πρωτη θεση του ομιλου του οποια απο μπαρτσα-μακαμπι να αντιμετωπισει ειναι προφανως δυσκολος αντιπαλος.η μπαρτσα αν πιασει αποδοση μπορει προφανως να περασει οποιονδηποτε και με μειονεκτημα εδρας.η μακαμπι ακομη δεν ξερουμε.
αν παντως ο παναθηναικος βγει πρωτος και περασει φαιναλ 4 θα του τυχει και καλος ημιτελικος πιθανοτατα.

παντως μετα τα οσα ειδαμε στην πρωτη φαση τιποτα δεν μπορω να θεωρησω απιθανο.θεωρω οτι παρτιζαν-λιετουβος και ζαλγκιρις δεν εχουν καμια πιθανοτητα να περασουν στους 8.ισως και η ρομα.οι υπολοιποι 12 μπορουν να βρεθουν στην επομενη φαση.αλλοι με περισσοτερες αλλοι με λιγοτερες πιθανοτητες.δεν μπορω ας πουμε να αποκλεισω να κανει το μπαμ η ολυμπια η οποια θυμιζει κατι απο περσυνη παρτιζαν.με πολυ δυνατη εδρα επιτελους ολα μπορουν να γινουν.
spysta
QUOTE(rchos @ Jan 5 2011, 11:56 ) *
κατα τα αλλα απορω κι εγω γιατι ο ομιλος του ολυμπιακου εμφανιζεται τοσο ευκολος απο καποιους.

Tωρα τι ψαχνεις ??? smile.gif
Περυσι οταν ειχε γινει η κληρωση .. ειχαν βγαλει οτι η Καχα (μετεπειτα πρωταθλητρια Ισπανιας) ηταν ενα κραμα απο ομαδα Γ και Δ ΕΣΚΑ .. η Κιμκι ενα ματσο ποτισμενους με βοτκα κατσαπλιαδες .. και καλα για την Τσιμπονα ουτε λογος.

Εγω παντως βλεποντας καλυτερα τις κληρωσεις .. αποφασισα οτι τον ευκολοτερο ομιλο ''στα χαρτια'' μεχρι στιγμης τον εχει ο ΠΑΟ ..
με μια Μαλαγα απαραδεκτη,με μια Λιετουβος αμελητεα ποσοτητα .. και την φετινη Καχα της τρομακτικης ασταθειας.

Αντιθετως ο ΟΣΦΠ εχει απεναντι του 2 αρκετα υπολογισιμες δυναμεις οπως η Φενερ (το Turkish Airlines μπροστα απο το Euroleague τα λεει ολα) και η Βαλενθια (η πιο φορμαρισμενη Ισπανικη ομαδα) ... και την Ζαλγκιρις η οποια αγωνιστικα ειναι αμελητεα ποσοτητα αλλα η εδρα της ειναι απο τις δυσκολοτερες της Ευρωπης.

σαφεστατα ο δυσκολοτερος ομιλος ειναι αυτος με Σιενα Εφες Ρεαλ Παρτιζαν
PanosIlio
Ο Γιασικεβίτσιους με την Ούλκερ έχει δικαίωμα να παίξει στο TOP-16 εφόσον συμμετείχε με την Λιέτουβος στην κανονική περίοδο και ενώ η Λιέτουβος έχει περάσει και αυτή στο TOP-16?
apkat
Nαι
SG3ptshooter
http://www.euroleague.net/news/i/81314/180

1.600 εισητήρια το λεπτό η Λιουμπλιάνα!
kolokotronis
QUOTE(SG3ptshooter @ Jan 13 2011, 14:23 ) *
http://www.euroleague.net/news/i/81314/180

1.600 εισητήρια το λεπτό η Λιουμπλιάνα!

Όντως, νομίζω ότι έκανε sold out και για τα 3 παιχνίδια του ΤΟΡ16 η ολύμπια σε χρόνο ρεκόρ.

Πολύ θετικό για το ευρωπα'ι'κό μπάσκετ να ανέβει επίπεδο μία ομάδα που δεν θεωρείται στις παραδοσιακές δυνάμεις της ευρώπης.

Ναι μεν το μπάσκετ στη σλοβενία έχει καλή θέση στην υπόληψη των σλοβένων, ναι μεν έχουν καλή εθνική, βγάζουν παίκτες, αλλά χειάζεται και μία πολύ δυνατή ομάδα σε συλογικό επίπεδο.

Αν δεν κάνω λάθος, η μοναδική φορά που πήγε Φ4 η ολύμπια, ήταν το 97' όταν το πήρε ο ολυμπιακός.


Το ιδανικό για το ευρωπα'ι'κό μπάσκετ θα ήταν να υπάρχουν σε σταθερή βάση (με εξαίρεση ισπανία-ελλάδα), ισχυρές ομάδες από λιθουανία 2, από σλοβενία 1, από γαλλία 2, από ιταλία 3, από γερμανία 1, από ρωσία 2, από σερβία 1, από κροατία 1, από ισραήλ 1, από πολωνία 1, από τουρκία 2 και άλλη μία.

Κάπως έτσι είναι τα πράγματα τώρα θα μου πείτε αλλά οι διαφορές είναι πολύ μεγάλες ανάμεσα σε συλόγους από συγκεκριμένα κράτη και το ενδιαφέρον είναι περιορισμένο.

Το θέμα είναι να μικρύνουν αυτές οι διαφορές.
Μια κουβέντα είναι αυτό βέβαια, αλλά να που η ολύμπια λιουμπλιάνας πάει να κάνει το παραπάνω βήμα.
SG3ptshooter
Πολλά μπράβο σε αυτή την ομάδα που επένδυσε στο νέο γήπεδο αλλά και με έξυπνες μεταγραφές και καλό προπονητή έφτιαξε ένα τόσο αξιόμαχο σύνολο που προκρίθηκε άνετα στον πιο δυνατό όμιλο της πρώτης φάσης. Πολλά μπράβο και στον κόσμο της που ανταποκρίνεται και δείχνει έμπρακτα το σεβασμό του προς την τόλμη των ιδιοκτητών να ανέβουν επίπεδο εν καιρώ κρίσης.

Αν χτίσουμε αύριο το πρωί 14.000 ιδιόκτητο δικό μας οι Παναθηναϊκοί ή οι Ολυμπιακοί πάλι ούτε μέχρι τη μέση δε θα το γεμίζουν οι υπέροχοι λαοί μας στα ματς της Α1 και σε αυτά της Ευρώπης που δεν είναι ντέρμπυ. Κι ούτε καλύτερο ρόστερ, καλύτερη ποιότητα μπάσκετ ή δυνατότερους αντιπάλους βλέπουν τα Σαββατοκύριακα οι Σλοβένοι από ότι εμείς τώρα..

*κάπου διάβασα ότι κάνουν και πολλές συναυλίες στις off days και έχουν και πολλά έσοδα κι από αυτές οι ιδιοκτήτες..
sok
πηρε φλιπ μαρει η εφες
il postino
http://www.superbasket.gr/?c=363&a=136093

πολυ ωραιο!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.