Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Eurocup - Σεζόν 2015-16
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
SteelGandalf
1η Περίοδος

Neptunas - Άρης : 21-16

Ελεγχόμενη η κατάσταση, αλλά θα πρέπει να παίξουμε καλύτερη άμυνα.
Timemaster
O τρόπος που πνιγούμε τον αντίπαλο στο ζον πρες σε όλο το γήπεδο με σύστημα που να ξεκινάει με δύο παίχτες να πιέζουν και ένας τρίτος να περιμένει από πίσω και αστραπιαία βγαίνουν τέσσερις παίχτες να πιέσουν είναι απίστευτος.

Έχουμε κλέψει πολλές μπάλες και πολλές φορές τους βγάλαμε εκτός επίθεσης.
Όμως τα τρίποντα τους κρατάνε μπροστά στο σκορ.

Αν συνεχίσουμε έτσι και προσέξουμε λίγο τις έξτρα πάσες μας θα έχουμε εύκολο έργο.
SteelGandalf
2η Περίοδος (Ημίχρονο)

Neptunas - Άρης : 43-41

Επέστρεψαν οι Αμερικανοί μας!!! Ο Okaro White και ο Jamelle Hagins είναι εδώ!

Σε αυτό το 1ο ημίχρονο, σουτάραμε με τρομερά μεγάλα ποσοστά για εκτός έδρας αναμέτρηση, αλλά το ίδιο -και λίγο καλύτερα- σουτάρουν και οι Λιθουανοί. Θα πρέπει να παίξουμε την άμυνα που ξέρουμε και να τους σφίξουμε. Οι διαιτητές το επιτρέπουν, οπότε θεωρώ πως είναι θέμα χρόνου...

14 πόντους ο White στο ημίχρονο!!!

Τα πλήρη ατομικά στατιστικά των παιχτών μας στο 1ο ημίχρονο



Το παιχνίδι είναι δικό μας, αρκεί να σοβαρευτούμε και να πράξουμε τα δέοντα.

Game Stats

mephisto22
Δύο φορές που ο Άρης έχει κλέψει τη μπάλα και έχει βρεθεί με καλές προϋποθέσεις να κοιτάει το καλάθι, δεν σκόραρε υποπιπτοντας σε λάθος, χάνοντας έτσι δύο εύκολα καλάθια. Αν τα είχε βάλει, θα βρισκόταν τώρα μπροστά στο σκορ.
Timemaster
QUOTE(mephisto22 @ Feb 3 2016, 19:50 ) *
Δύο φορές που ο Άρης έχει κλέψει τη μπάλα και έχει βρεθεί με καλές προϋποθέσεις να κοιτάει το καλάθι, δεν σκόραρε υποπιπτοντας σε λάθος, χάνοντας έτσι δύο εύκολα καλάθια. Αν τα είχε βάλει, θα βρισκόταν τώρα μπροστά στο σκορ.


συμφωνώ μαζί σου...
συνεχίζουμε να μην εκμεταλευλομαστε στην επίθεση την καλή (ανά διαστήματα) άμυνά μας.
SteelGandalf
3η Περίοδος

Neptunas - Άρης : 50-50

Ιδανικοί αυτόχειρες μέχρι στιγμής...

Έχουμε σπαταλήσει ένα τσουβάλι ευκαιρίες και ενώ έπρεπε να ήμασταν μπροστά με 10+ πόντους, εμείς κάνουμε τη μία ανοησία πίσω από την άλλη και τους επιτρέπουμε να βρίσκονται, είτε μπροστά, είτε απλά εντός διεκδίκησης παιχνιδιού...

Ο Ζάρας απαράδεκτος...
Ilias7
Βιάζεται να κερδίσει ο Άρης και κάνει εύκολα λάθη και κακές επιλογές επιθετικά στο 3ο δεκάλεπτο..Το παιχνίδι πηγαίνει καλά..Λίγο καλύτερες επιλογές επιθετικά και θα έρθει το διπλό..
gspara
Η Νεπτουνας επιχειρησε να εκνευρισει τον Γουοτερς,αλλα ευτυχως βοηθησε πολυ η εισοδος του Ξανθοπουλου στο τελευταιο 3λεπτο.
SteelGandalf
Διαγωνισμός του ποιος θα χάσει τα περισσότερα και με τον χειρότερο δυνατό τρόπο!!!

Έλεος παλικάρια! 53-55 με καλάθι του Waters. Τους έχουμε βγάλει εκτός ρυθμού κι έχουν σπάσει τα καλάθια, αλλά δεν λειτουργούμε ψύχραιμα και με μυαλό, δυστυχώς. Έχουν 5/24 3p FG και 5/22 εμείς...
Ilias7
Ο Ξανθόπουλος πλέον κάνει από τα πιο ώριμα παιχνίδια στη καριέρα του..Καθοριστικός στα κρίσιμα λεπτά του παιχνιδιού..Κάνει τα πάντα τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση είναι πολύ καλός.
SkyFall
πολύ κακές επιθέσεις στο τέλος, κρίμα.
SteelGandalf
Πάρτε τον οδηγό του πως να χάνεις με τραγικό τρόπο ένα δικό σου παιχνίδι...

Απαράδεκτοι.-
kotzito
Τα έκανε όλα λάθος στο τέλος ο Άρης. Στο τελευταίο τρίλεπτο πραγματικά η μια επίθεση ήταν χειρότερη από την άλλη. Τραγικός ο Μακνίλ σήμερα όπως και κάκιστη η επιλογή του Άρη να μην βάζει την μπάλα μέσα στο καλάθι αφού από έξω είχε πολύ κακά ποσοστά. Ο Ουάιτ χάθηκε στο δεύτερο ημίχρονο πολύ και αν μέτρησα καλά μαζί με τον Μακνιλ έχουν 7/25 σουτ σήμερα.
sinkazama82
Ακόμα ένα παιχνίδι που το χασε μόνος του ο Πρίφτης. Κρίμα
Ilias7
Πραγματικά κρίμα όπως πήγε το παιχνίδι στο τέλος..Έκανε ότι έπρεπε για να χάσει ο Αρης..

Ο Ξανθοπουλος ειναι ο μονος που μπορει να δωσει ηρεμια στο παιχνιδι της ομαδα.Οταν βγηκε για λιγο στο +7 στα τελευταια 3 λεπτα οι αντιπαλοι κανανε ενα 7-0 και καπου εκει το παιχνιδι τελειωσε..
SteelGandalf
4η Περίοδος (Τελικό Σκορ)

Neptunas - Άρης : 72-68

Κρίμα πραγματικά. Νομίζω πως ήταν από τις πιο τζάμπα ήττες στην ιστορία της ομάδας μας. Δικό μας παιχνίδι, το κάναμε δώρο στην αδιάφορη Neptunas.

Πόσα λάθη, στο τέλος; Πόσες κάκιστες επιθετικές επιλογές; Καταφέραμε να κρατήσουμε στους 72 πόντους τους Λιθουανούς στην έδρα τους και μας πήρε ο ύπνος...

Δεν έλεγα τίποτε άλλο στο ημίχρονο, από αυτό περί επιστροφής White και Hagins...

Key facts of the match



Box Score

Timemaster
φεύγοντας από την Λιθουανία θα τους αφήσουμε και ένα νέο κτήριο να έχουνε ευγενική χωριγία από Μακνιλ και Ουάιτ.

Πολύ άστοχοι από το τρίποντο και με πολλά ελεύθερα.
Συν ότι κάναμε πολλά λάθη όταν πηγαίναμε προς το καλάθι.

Μπρος γκρεμός και πίσω ρεύμα.

Αν μου έλεγε κανείς ότι πριν το παιχνίδι θα είχανε οι Λιθουανοί 7/26 τρίποντα και θα χάναμε θα τον έλεγα τρελό.
Όμως τα 17 λάθη μας και τα 8/31 τρίποντά μας ήταν καταδικαστικά.

Το απίστευτο είναι πως είχαμε καλύτερο ποσοστό στα δίποντα σχεδόν ίδιο στα τρίποντα και καλύτερο στις βολές τα ίδια λάθη και παρόλα ταύτα χάσαμε. Σε αυτό μέτρησε οι 23 βολές που εκτέλεσαν και τα 12/39 ριμπάουντ που πήραν στην ρακέτα μας.

Πλέον οι ελπίδες μας για πρόκριση είναι σχεδόν μηδενικές μιας...

QUOTE(sinkazama82 @ Feb 3 2016, 20:55 ) *
Ακόμα ένα παιχνίδι που το χασε μόνος του ο Πρίφτης. Κρίμα


μπορείς να μου το αναλύσεις αυτό;
ΚιτρινιΑΡΗΣ
Γιατί αδιάφορη η Νεπτούνας;
Διπλό στην Γερμανία θέλουν και να χάσει ο Άρης από Αρμάνι... δεν είναι και ακατόρθωτο. ..
bodiroga10
η ομαδα δεν βοηθηθηκε λιγο περισσοτερο απ την διοικηση της οποτε ειχε ταβανι

ο πριφτης με τον παγκο που εχει δεν μπορει να αλλαξει την ροη του παχνιδιου οταν οι αμερικανοι του αρη ειναι κακοι

με ξανθοπουλος,πελεκανος,μουρτος,ζαρας,σιμτσα
κ,τσουπκοβιτς,κοεν και διπλαρος ολοι μαζι πανω απο 25-30 ποντους δεν βαζουν

οποτε μενουν 4 αμερικανοι που οταν καποιος υστερει ειναι αδυνατο να ανταπεξελθεις σε επιπεδο γιουροκαπ. οταν υστερουν 2-3 απ τους αμερικανους ερχονται και διασυρμοι
Timemaster
QUOTE(kotzito @ Feb 3 2016, 20:52 ) *
Τα έκανε όλα λάθος στο τέλος ο Άρης. Στο τελευταίο τρίλεπτο πραγματικά η μια επίθεση ήταν χειρότερη από την άλλη. Τραγικός ο Μακνίλ σήμερα όπως και κάκιστη η επιλογή του Άρη να μην βάζει την μπάλα μέσα στο καλάθι αφού από έξω είχε πολύ κακά ποσοστά. Ο Ουάιτ χάθηκε στο δεύτερο ημίχρονο πολύ και αν μέτρησα καλά μαζί με τον Μακνιλ έχουν 7/25 σουτ σήμερα.


πάντως όσες φορές μπήκαμε προς τα μέσα για κάποιο περίεργο λόγο αντί να τελειώσουμε την φάση την ξαναπετούσαμε έξω την μπάλα , όσες φορές πήγαμε να παίξουμε με πλάτη ή κάναμε λάθος ή χασαμε το σουτ.



Το κακό σε αυτό το παιχνίδι επιθετικά ήταν η αστοχία μας. Μπίκαν 2-3 δύσκολα τρίποντα από εμάς αλλά χάσαμε πάνω από 10 ελεύθερα και μάλιστα από τους καλούς μας σουτέρ (Ζάρας, Μακνιλ,Ουάιτ)

rolleyes.gif
ΚιτρινιΑΡΗΣ
Το άσχημο για μας είναι ότι παίζουμε νωρίτερα... αν κερδίσουμε η Νεπτούνας γίνεται αδιάφορη αφού θα έχει αποκλειστεί. ..
SteelGandalf
3:24 λεπτά πριν το τέλος και το σκορ είναι 56-63. Μέσα σε 3 λεπτά το σκορ γυρίζει σε 69-63 κι υποπίπτουμε από το ένα λάθος, στο επόμενο χειρότερο. Αστοχία τραγική, με επιλογές που δεν γίνονται ούτε σε παιδικό και μπάλες που δεν έβρισκαν ούτε στεφάνι...

Σήμερα ο White (του 2ου ημιχρόνου) και ο McNeal (ολόκληρου του αγώνα), σε απόδοση μας θύμησαν την εκτός έδρας ήττα από τη Buducnost, ενώ ο τρόπος με τον οποίο ήρθε η ήττα, μας θύμησε το ματς με τον Κόροιβο...
SkiesOfAzel
Θεωρώ πως ο Πρίφτης θα έπρεπε στο 4ο δεκάλεπτο να προσπαθήσει να εκμεταλλευθεί τις βοήθειες στην περιφερική άμυνα των Λιθουανών ώστε να περνά την μπάλα στη ρακέτα τους η οποία ήταν και φορτωμένη με φάουλ. Για κάποιο λόγο προτίμησε να παίξει ένα σύστημα που έβγαζε τον Οκάρο στη γωνία ελεύθερο για σουτ. Δυστυχώς ο Οκάρο δεν τα έβαλε και όντας και μακριά από τη ρακέτα δε μπορούσε να βοηθήσει και στο επιθετικό ριμπάουντ. Επίσης θεωρώ πως ήταν λάθος που απέσυρε τον Ξανθόπουλο ο οποίος είχε το πιο καθαρό μυαλό από όλους στο τέλος.

Τέλος πάντων, η αλήθεια είναι πως όταν πας 7 πόντους μπροστά 3 λεπτά πριν το τέλος και χάνεις έχει ευθύνες και ο προπονητής. Αυτό όμως δε σημαίνει πως συμφωνώ με την άποψη πως έχουμε χάσει πολλά παιχνίδια εξαιτίας του Πρίφτη ή πως ακόμα και με τις σημερινές του επιλογές δε θα μπορούσαμε να κερδίσουμε αν οι παίκτες μας ήταν λίγο πιο ψύχραιμοι στο τέλος.

Για τον McNeal το φοβόμουν πως θα σκάσει, παίζει συνέχεια πάνω απο 30 λεπτά σε υψηλό ρυθμό και με πολύ καλή απόδοση σε άμυνα και επίθεση. Σε κάποια φάση θα του έβγαινε η κούραση, δυστυχώς του βγήκε σήμερα σε ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι.
algait
Ντάξει, είναι ντροπή να χάνεις αυτό το ματς...
SteelGandalf
QUOTE(sinkazama82 @ Feb 3 2016, 20:55 ) *
Ακόμα ένα παιχνίδι που το χασε μόνος του ο Πρίφτης. Κρίμα


Διακρίνω μεγάλη εμπάθεια και δεν αντιλαμβάνομαι το γιατί.

Η ομάδα μας, μόνη της κατάφερε να περιορίσει την αντίπαλο της επιθετικά και να την αναγκάσει να σουτάρει με 7/26 τρίποντα, έχοντας υποπέσει και σε τόσα λάθη, από την πίεση των παιχτών μας;

Δηλαδή εντάξει, ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί στο τι λέμε. Περιμένω ακόμα να στοιχειοθετήσεις την συγκεκριμένη σου τοποθέτηση στον φίλο Κώστα (Timemaster).
Timemaster
Θα ήθελα να ακούσω τεκμηρίωση σε τι φταίει ο Πρίφτης.

Όποιος και αν ήταν ο ψηλός μας σήμερα δε μπόρεσε στο β' μέρος να κάνει σωστά το πικ εν ρολ...
Δε μπόρεσε να βάλει το σώμα του σε σωστή γωνία ώστε να πάρει την μπάλα με την πλάτη
και όσες φορές πήγαμε να παίξουμε έτσι χάσαμε την μπάλα.

Όσο για τον Ξανθόπουλο έπαιζε στα κόκκινα 10 συνεχόμενα λεπτά. Μπήκε 4 λεπτά πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος και ο Πρίφτης τον αλλάζει 3μιση λεπτά πριν τελειώσει το παιχνίδι και εφόσον κερδίζουμε 7 πόντους για να πάρει μερικές ανάσες.
Τον ξαναβάζει μέσα άρον άρον μετά από λιγότερο από λεπτό όταν το +7 γίνεται +4 και στη συνέχεια +2 μιας και εκτελούσαν βολές. Ενώ αμέσως πριν είχε πάρει ταιμ άουτ. Ενώ από το προηγούμενο ταιμ άουτ είχε περάσει λιγότερο από λεπτό.

Στην επόμενη φάση ο Ουάιτ προσπαθεί να παίξει με πλάτη και κάνει βήματα.
Εν συνεχεία χωρίς να δεχτούμε καλάθι χάνει ελεύθερο τρίποντο... και δεχόμαστε τρίποντο.

Ξανά ο Πρίφτης ταιμ άουτ.
Και έχουμε τρίποντο ελεύθερο Μακνιλ άστοχο...
Επιθετικό ριμπάουντ Ξανθόπουλου και ελεύθερο τρίποντο Ουότερς πάλι άστοχο. Όλα αυτά μέσα σε 17 δευτερόλεπτα.
Λες και είμαστε πίσω με 6 πόντους και έπρεπε να προλάβουμε τον χρόνο.
Σόρυ αλλά αυτό δεν είναι ποτέ οδηγία κόουτς... ο Μακνιλ είχε εμπιστοσύνη στο χέρι του (κακός) και σούταρε και το ίδιο έκανε ο Ουότερς.
Το χειρότερο είναι πως μετά από το άστοχο σουτ βγάλανε αιφνιδιασμό και βάλανε καλάθι και φάουλ.

και ξανά ταιμ άουτ ο Πρίφτης....

Σόρυ παιδιά αλλά όταν οι παίχτες σου κάνουν τρία παιδαριώδη λάθη σε λιγότερο από λεπτό δε φταίει ο προπονητής.
Όπως δε φταίει όταν οι καλύτεροι σου σουτέρ χάνουν το ένα μετά το άλλο τα ελεύθερα τρίποντα.

rolleyes.gif



Η Άλμπα κερδίζει μέσα στο Μιλάνο...
Λέτε να έχουμε κανένα δωράκι;

biggrin.gif
SteelGandalf
Κώστα respect!

Περιγράφεις με τον καλύτερο τρόπο το πως συνέβησαν τα πράγματα. Όταν εγώ έγραψα πως αυτά που είδαμε δεν τα βλέπεις ούτε στο παιδικό, αυτό ακριβώς εννοούσα. Μιλάμε για παιδαριώδη και τραγικά λάθη. Να ήθελαν, που λέει ο λόγος, δεν θα μπορούσαν να τα κάνουν πράξη.

Εγώ δεν παραβλέπω την προσπάθεια, ούτε κατηγορώ όλους όσους προσπάθησαν. Έχουν πίεση, έχουν άγχος, έχουν θέλω και είναι άπειροι, είτε μας αρέσει, είτε όχι. Ο λόγος που με στενοχωρεί άλλοτε ή που με εκνευρίζει μερικές φορές, μια ήττα σαν την σημερινή, είναι επειδή πιστεύω πως μπορούμε να πετύχουμε πολλά περισσότερα, όταν φέρνουμε τα παιχνίδια στα μέτρα μας. Και το σημερινό, δεν το ελέγχαμε από την αρχή, αλλά στην πορεία το πήγαμε εκεί που θέλαμε κι εκεί που μας βόλευε. Τρία λεπτά πριν το τέλος, προηγούμασταν στο σκορ με 7 και στα επόμενα τρία λεπτά, ήμασταν πίσω με 6!!!

Υ.Γ. Τι δωράκι ζητάς; Αν κερδίσουν οι Γερμανοί μέσα στην Ιταλία, τι τύχη μπορείς να έχεις;
sinkazama82
Το λάθος του είναι πως έβγαλε τον Ξανθόπουλο αφήνοντας την ομάδα με έναν σκασμένο πλει μεικερ ενώ δεδομένα η νεπτουναε δεν είχε άλλη επιλογή από το να πιέσει σε όλο το γήπεδο. Τώρα αν δεν το βρίσκεται αυτό λάθος δεν ξέρω τι άλλο να πω. Ω
Timemaster
QUOTE(SteelGandalf @ Feb 3 2016, 21:47 ) *
Κώστα respect!

Περιγράφεις με τον καλύτερο τρόπο το πως συνέβησαν τα πράγματα. Όταν εγώ έγραψα πως αυτά που είδαμε δεν τα βλέπεις ούτε στο παιδικό, αυτό ακριβώς εννοούσα. Μιλάμε για παιδαριώδη και τραγικά λάθη. Να ήθελαν, που λέει ο λόγος, δεν θα μπορούσαν να τα κάνουν πράξη.

Εγώ δεν παραβλέπω την προσπάθεια, ούτε κατηγορώ όλους όσους προσπάθησαν. Έχουν πίεση, έχουν άγχος, έχουν θέλω και είναι άπειροι, είτε μας αρέσει, είτε όχι. Ο λόγος που με στενοχωρεί άλλοτε ή που με εκνευρίζει μερικές φορές, μια ήττα σαν την σημερινή, είναι επειδή πιστεύω πως μπορούμε να πετύχουμε πολλά περισσότερα, όταν φέρνουμε τα παιχνίδια στα μέτρα μας. Και το σημερινό, δεν το ελέγχαμε από την αρχή, αλλά στην πορεία το πήγαμε εκεί που θέλαμε κι εκεί που μας βόλευε. Τρία λεπτά πριν το τέλος, προηγούμασταν στο σκορ με 7 και στα επόμενα τρία λεπτά, ήμασταν πίσω με 6!!!

Υ.Γ. Τι δωράκι ζητάς; Αν κερδίσουν οι Γερμανοί μέσα στην Ιταλία, τι τύχη μπορείς να έχεις;



Το σκεφτικό μου είναι πως θα αποκλειστούμε που θα αποκλειστούμε τουλάχιστον να μη λέμε ότι έφταιξε η διαφορά από την Άλμπα στην ισοβαθμία ή ότι οι Λιθουανοί δεν κέρδισαν μέσα στην Γερμανία.
Έτσι με νίκη την τελευταία αγωνιστική και κάλυψη της διαφοράς είναι στο χέρι μας η πρόκριση χωρίς να περιμένουμε αποτελέσματα.

shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif

Σιγά τι είναι 40κάτι πόντοι; Άρης είσαι.
SteelGandalf
QUOTE(sinkazama82 @ Feb 3 2016, 21:53 ) *
Το λάθος του είναι πως έβγαλε τον Ξανθόπουλο αφήνοντας την ομάδα με έναν σκασμένο πλει μεικερ ενώ δεδομένα η νεπτουναε δεν είχε άλλη επιλογή από το να πιέσει σε όλο το γήπεδο. Τώρα αν δεν το βρίσκεται αυτό λάθος δεν ξέρω τι άλλο να πω. Ω


Σου έγραψε ο Κώστας την πραγματικότητα. Ο άνθρωπος ήταν σκασμένος. Δεν αντέχει. Το έχει δείξει και άλλες φορές. Το πρόβλημα είναι αυτό που φωνάζουμε από την αρχή. Δεν έχεις 3ο play-maker (για την ακρίβεια ούτε 2ο, αφού ούτε ο Waters είναι τέτοιος). Αυτό είναι το μεγαλύτερο μας πρόβλημα φέτος. Αν είχαμε λυμένο αυτό, τότε θα βλέπουμε και τις υπόλοιπες αδυναμίες μας. Τώρα όμως το "χτυπητό" είναι εκεί, στον άσο.
Timemaster
QUOTE(sinkazama82 @ Feb 3 2016, 21:53 ) *
Το λάθος του είναι πως έβγαλε τον Ξανθόπουλο αφήνοντας την ομάδα με έναν σκασμένο πλει μεικερ ενώ δεδομένα η νεπτουναε δεν είχε άλλη επιλογή από το να πιέσει σε όλο το γήπεδο. Τώρα αν δεν το βρίσκεται αυτό λάθος δεν ξέρω τι άλλο να πω. Ω


και σου εξήγησα γιατί το έκανε... για να τον ξεκουράσει μιας και έπαιζε στα κόκκινα για 10 σερί λεπτά
και άφησε μέσα τον Μούρτο που υποτίθεται είναι και αυτός χειριστής της μπάλας.
και σου είπα πως στο +4 και μετά από 45 δεύτερα τον έβαλε πάλι.

Όσο για το σκασμένο Ουότερς μονίμως είναι σκασμένος από την αρχή του παιχνιδιού και κάνει πολλά λάθη. Αν είναι να μην εμπιστευτούμε τον βασικό μας άσσο στα τελευταία λεπτά δεν έχει νόημα.


rolleyes.gif
algait
Και ρωτάω εγώ... Ο Διπλαρος περισσότερα λάθη θα έκανε απο τον Γουοτερς;
SteelGandalf
QUOTE(algait @ Feb 3 2016, 22:17 ) *
Και ρωτάω εγώ... Ο Διπλαρος περισσότερα λάθη θα έκανε απο τον Γουοτερς;


Ε ναι, σε τέτοια πίεση, χωρίς παραστάσεις το συγκεκριμένο παιδί, το πιο πιθανό είναι να το κάψεις.
sinkazama82
QUOTE (Timemaster @ Feb 3 2016, 22:09 ) *
και σου εξήγησα γιατί το έκανε... για να τον ξεκουράσει μιας και έπαιζε στα κόκκινα για 10 σερί λεπτά
και άφησε μέσα τον Μούρτο που υποτίθεται είναι και αυτός χειριστής της μπάλας.
και σου είπα πως στο +4 και μετά από 45 δεύτερα τον έβαλε πάλι.

Όσο για το σκασμένο Ουότερς μονίμως είναι σκασμένος από την αρχή του παιχνιδιού και κάνει πολλά λάθη. Αν είναι να μην εμπιστευτούμε τον βασικό μας άσσο στα τελευταία λεπτά δεν έχει νόημα.


rolleyes.gif


Όσο πτώμα και να ήταν έπρεπε να μείνει μέσα. Δηλαδή τι χειρότερο να κανε άμα έμενε. Δυο φορές χάθηκε η μπάλα πριν το κέντρο ουσιαστικά, όσο ήταν έξω. Το ότι τον ξαναβάζει δηλαδή μετά από 45 δεύτερα δεν δείχνει ότι παραδέχεται το λάθος του; Εκτός αν μετά το σκάσιμό του, τα 45 δεύτερα ήταν αρκετά για να ξεκουραστεί. Είναι ακριβώς το ίδιο λάθος που έγινε με την Άλμπα. Τότε μου λέγατε πως είχε τενοντίτιδα τώρα πως ήταν σκασμένος. Εγώ ξέρω πως δυο φορές όταν βγήκε η ομάδα διαλύθηκε και ουσιαστικά η πρόκριση χάθηκε απ'αυτό. Όσο πτώμα και να ναι ο παίκτης όταν κρίνεται μια πρόκριση και μένουν τρία λεπτά, του ζητάς να σφίξει τα δόντια και να δώσει το καλύτερο.

Ο Μούρτος σε καμιά περίπτωση δεν είναι χειριστής της μπάλας. Δεν το είχε ποτέ ακόμα κι όταν έπαιζε άσος παλαιότερα.
SteelGandalf
QUOTE(sinkazama82 @ Feb 3 2016, 22:38 ) *
Όσο πτώμα και να ήταν έπρεπε να μείνει μέσα. Δηλαδή τι χειρότερο να κανε άμα έμενε. Δυο φορές χάθηκε η μπάλα πριν το κέντρο ουσιαστικά, όσο ήταν έξω. Το ότι τον ξαναβάζει δηλαδή μετά από 45 δεύτερα δεν δείχνει ότι παραδέχεται το λάθος του; Εκτός αν μετά το σκάσιμό του, τα 45 δεύτερα ήταν αρκετά για να ξεκουραστεί. Είναι ακριβώς το ίδιο λάθος που έγινε με την Άλμπα. Τότε μου λέγατε πως είχε τενοντίτιδα τώρα πως ήταν σκασμένος. Εγώ ξέρω πως δυο φορές όταν βγήκε η ομάδα διαλύθηκε και ουσιαστικά η πρόκριση χάθηκε απ'αυτό. Όσο πτώμα και να ναι ο παίκτης όταν κρίνεται μια πρόκριση και μένουν τρία λεπτά, του ζητάς να σφίξει τα δόντια και να δώσει το καλύτερο.

Ο Μούρτος σε καμιά περίπτωση δεν είναι χειριστής της μπάλας. Δεν το είχε ποτέ ακόμα κι όταν έπαιζε άσος παλαιότερα.


Έχεις ασχοληθεί ποτέ με τον αθλητισμό φίλε μου; Αυτό το εύκολο από τον καναπέ μας εκ του ασφαλούς... Γνωρίζεις πως είναι από την άλλη πλευρά;

Έκανε νοήματα ο άνθρωπος, εκλιπαρώντας για να τον βγάλουν εκτός αγωνιστικού χώρου. Να λιποθυμήσει θέλεις; Τι ακριβώς;
algait
Κύριοι, όσον αφορά στην αντιπαράθεσή σας θα αναφέρω κάτι που είχε πει παλιότερα ο Άγγελος Αναστασιάδης για την κριτική που δέχονται οι προπονητές από τους φιλάθλους και τους δημοσιογράφους. Είχε πει πως ο περισσότερος κόσμος ξέρει αλλά δεν γνωρίζει. Δηλαδή ο κόσμος ενώ ξέρει από μπάλα και η κριτική που κάνει συνήθως είναι σωστή, τις περισσότερες φορές δεν γνωρίζει κάποια πράγματα που συμβαίνουν μέσα στο γήπεδο την ώρα του αγώνα (ή και πριν από αυτόν) και επηρεάζουν τις αποφάσεις του προπονητή. Εν προκειμένω, μπορεί για παραδειγμα ο ίδιος ο Ξανθόπουλος να ζήτησε αλλαγή γιατί δεν ένοιωθε καλά ή γιατί μπορεί κάπου να τρυματίστηκε. Η μπορεί να είδε κάτι ο Πρίφτης μέσα στον αγωνιστικό χώρο που το δικό μας μάτι από την τηλεόραση δεν μπορεί να το δει.

Γι αυτό και εγώ αποφεύγω συνήθως να κάνω κριτική για συγκεκριμένες αποφάσεις του προπονητή παρόλο που έχω άποψη. Τεσπα. Κουβέντα να γίνεται...
qspock
Το στυλ παιχνιδιου του Αρη ειναι συγκεκριμενο: Η μπαλα στους ξενους να κανουν παιχνιδι. Οταν σφιγγουν οι αμυνες, δυσκολα μπαινει καλαθι με αυτο τον τροπο. Αλλα το συστημα αυτο γινεται αναγκαστικα, γιατι απλα οι Ελληνες παιχτες που εχει η ομαδα ειναι χαμηλου επιπεδου και ποιοτητας παιχτες. Καποιοι μαλιστα ισως δεν επρεπε καν να ειναι στην Α1...

Ο Πριφτης μια χαρα ειναι, η ομαδα ειναι εκει που ειναι και το ωφειλει κατα το πλειστον στον προπονητη.

Ειναι πραγματικα αποριας αξιο, να γινεται μια τετοια προσπαθεια απο τη διοικηση και να μην υπαρχει ποιοτικοτερο ροστερ απο το υπαρχον. Υπαρχουν ομαδες που παλεβουν για τη σωτηρια που εχουν καλυτερους Ελληνες παιχτες, για να μην αναφερω τωρα τον Φαρο Κερατσινιου και το ποσο θα βοηθουσε ας πουμε ο Παπαμακαρειος τον φετινο Αρη... Ενα απλο παραδειγμα εφερα.
Θελουν νεους? Υπαρχουν και τετοιοι. Ο Λαρεντζακης ειναι μια καλη περιπτωση που χρειαζεται να ανεβει επιπεδο. Υπαρχουν κι αλλοι...
Τετοια αμπαλοσυνη στην επιθεση δεν εχω ματαδει. Εκεινο το πιβοτ του Σιμτσακ που το εδειξε απο κατω απο το καλαθι η καμερα, ειναι για Highlight. Φυσικα η μπαλα δε βρηκε τιποτα και τα επιφωνηματα του κοσμου σκεπασαν και τις εκωφαντικες κορνες για μια στιγμη... Και στην αμυνα τα αμυντικα ριμπαουντ ηταν προβλημα, αλλα χωρις δευτερο σεντερ ετσι ειναι.

Ηρωικη η φετινη προσπαθεια, η οποια δυστυχως μετα απο την ηττα αυτη τελειωνει εδω.

Μπραβο στα παιδια που εδωσαν οχι το 100 αλλα το 200% των δυνατοτητων τους στο παρκε, μεχρι που σκασανε στο τελος (οι ξενοι), για αλλη μια φορα μετα το Βερολινο και ξεφουσκωσαν αποτωμα. 41.gif

Και του χρονου με μεταγραφες ποιοτικες, υπαρχουν στην αγορα και δεν ειναι δα τοσο ακριβες. Οι 4 Αμερικανοι καλο θα ειναι να μεινουν. Υπαρχουν 2 το πολυ 3 Ελληνες που θα μπορουσαν να μεινουν για του χρονου αλλα μεχρι εκει.
Αυτο αν πραγματικα θελουν να ανεβουν επιπεδο. Γινεται και μαλιστα δεν ειναι καθολυ ακατορθωτο ουτε ιδιαιτερα ακριβο.

sinkazama82
QUOTE (SteelGandalf @ Feb 3 2016, 22:55 ) *
Έχεις ασχοληθεί ποτέ με τον αθλητισμό φίλε μου; Αυτό το εύκολο από τον καναπέ μας εκ του ασφαλούς, γνωρίζεις πως είναι από την άλλη πλευρά;

Έκανε νοήματα ο άνθρωπος, εκλιπαρώντας για να τον βγάλουν εκτός αγωνιστικού χώρου. Να λιποθυμήσει θέλεις; Τι ακριβώς;


Κατ' αρχάς είναι δεύτερη φορά που με σχολιάζεις επί προσωπικού και δεν το θεωρώ σωστό. Όχι αυτά που λέω αλλά το τι είμαι,σε αυτό αναφέρομαι. Το αν έχω ασχοληθεί με τον αθλητισμό το ξέρω εγώ κι όχι εσύ προφανώς. Πέρα από αυτό όλα τα σχόλια του φόρουμ από τον καναπέ γίνονται εκτός αν γράφει κάποιος που έπαιξε στο ματς και δεν το ξέρω. Επιπλέον, δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς θεμιτά όλα τα σχόλια για τους παίκτες και κανένα για τον προπονητή.

Εφόσον εκλιπαρούσε λοιπόν και δεν μπορούσε άλλο, γιατί τον ξαναέβαλε μετά από 45 δεύτερα;
Timemaster
QUOTE(sinkazama82 @ Feb 3 2016, 22:38 ) *
Όσο πτώμα και να ήταν έπρεπε να μείνει μέσα. Δηλαδή τι χειρότερο να κανε άμα έμενε. Δυο φορές χάθηκε η μπάλα πριν το κέντρο ουσιαστικά, όσο ήταν έξω. Το ότι τον ξαναβάζει δηλαδή μετά από 45 δεύτερα δεν δείχνει ότι παραδέχεται το λάθος του; Εκτός αν μετά το σκάσιμό του, τα 45 δεύτερα ήταν αρκετά για να ξεκουραστεί. Είναι ακριβώς το ίδιο λάθος που έγινε με την Άλμπα. Τότε μου λέγατε πως είχε τενοντίτιδα τώρα πως ήταν σκασμένος. Εγώ ξέρω πως δυο φορές όταν βγήκε η ομάδα διαλύθηκε και ουσιαστικά η πρόκριση χάθηκε απ'αυτό. Όσο πτώμα και να ναι ο παίκτης όταν κρίνεται μια πρόκριση και μένουν τρία λεπτά, του ζητάς να σφίξει τα δόντια και να δώσει το καλύτερο.

Ο Μούρτος σε καμιά περίπτωση δεν είναι χειριστής της μπάλας. Δεν το είχε ποτέ ακόμα κι όταν έπαιζε άσος παλαιότερα.


Θες να μου πεις ότι μπορεί ο Πρίφτης και ο κάθε Πρίφτης να μαντέψει ότι ο καλύτερος του παίχτης σήμερα θα κάνει τέτοιο λάθος (δε θυμάσαι καλά το έκανε αρκετά μετά αφού πέρασε το κέντρο) και στο καπάκι ο Μούρτος θα πετάξει την μπάλα με μπέιζ μπολ πάσα γιατί κανένας από τους συμπαίχτες του πήγε για την βοήθεια;

Αν είναι έτσι να κάνουμε βασικό άσσο τον Ξανθόπουλο και να να έχουμε στον πάγκο τον Ουότερς.
Ή μήπως να έχουμε στο πάγκο τον Μακνιλ και στα κρίσιμα να παίζουμε χωρίς τον καλύτερο μας παίχτη σε άμυνα και επίθεση;
Από την άλλη άμα έχεις και τους τρεις στο τέλος... δε πρόκειται να πάρεις ριμπάουντ μιας και οι ψηλοί μας δεν είναι αξιόπιστοι σε αυτόν τον τομέα.

Το να παίζει ο Ξανθόπουλος στο τέλος όταν πιέζουν το βρίσκω λογικό και να παίζουμε με δύο γκαρντ για ένα χρονικό διάστημα όμως όταν είσαι στο +7 και σε όλο το παιχνίδι ο αντίπαλος σε πιέζει στην άμυνα δεν είναι εκτός λογικής ούτε λάθος το να είσαι για ένα χρονικό διάστημα με έναν γκαρντ.

Τον ξαναβάζει μέσα άρον άρον γιατί οι παίχτες του τον πούλησαν...
Όπως θα τον πουλούσε ο Ξανθόπουλος αν ήτανε μέσα και έκανε αυτά τα λάθη.Άλλωστε και αυτός σε 17 λεπτά που έπαιξε έκανε τρία λάθη. Όσα έκανε ο καλός σήμερα Ουότερς (με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά) σε 33 λεπτά συμμετοχής.
Τα τριπλάσια δηλαδή από τον Μούρτο και που και αυτός σήμερα κατέβαζε την μπάλα.

Οπότε μετά Χριστόν προφήτης που λένε και στον τόπο μου.


QUOTE(algait @ Feb 3 2016, 23:02 ) *
Κύριοι, όσον αφορά στην αντιπαράθεσή σας θα αναφέρω κάτι που είχε πει παλιότερα ο Άγγελος Αναστασιάδης για την κριτική που δέχονται οι προπονητές από τους φιλάθλους και τους δημοσιογράφους. Είχε πει πως ο περισσότερος κόσμος ξέρει αλλά δεν γνωρίζει. Δηλαδή ο κόσμος ενώ ξέρει από μπάλα και η κριτική που κάνει συνήθως είναι σωστή, τις περισσότερες φορές δεν γνωρίζει κάποια πράγματα που συμβαίνουν μέσα στο γήπεδο την ώρα του αγώνα (ή και πριν από αυτόν) και επηρεάζουν τις αποφάσεις του προπονητή. Εν προκειμένω, μπορεί για παραδειγμα ο ίδιος ο Ξανθόπουλος να ζήτησε αλλαγή γιατί δεν ένοιωθε καλά ή γιατί μπορεί κάπου να τρυματίστηκε. Η μπορεί να είδε κάτι ο Πρίφτης μέσα στον αγωνιστικό χώρο που το δικό μας μάτι από την τηλεόραση δεν μπορεί να το δει.

Γι αυτό και εγώ αποφεύγω συνήθως να κάνω κριτική για συγκεκριμένες αποφάσεις του προπονητή παρόλο που έχω άποψη. Τεσπα. Κουβέντα να γίνεται...



πολύ εύστοχο το σχόλιό σου...

και θα συμπληρώσω πως βλέποντας τα τελευταία λεπτά ο Ξανθόπουλος ζητάει αλλαγή κανένα λεπτό πιο πριν!!!
SteelGandalf
Σωστός ο Αλέξης! Αυτό ακριβώς συμβαίνει. Στις χιλιάδες απόψεις που ακούγονται, θα ειπωθούν και σωστά πράγματα, με βάση αυτά που βλέπουμε και αντιλαμβανόμαστε. Υπάρχουν όμως και τόσα που δεν δυνάμεθα να τα δούμε-αντιληφθούμε-γνωρίζουμε.

Για παράδειγμα, σήμερα ένας παίχτης δεν νιώθει καλά, αλλά ενημερώνει τον προπονητή του και μπαίνει να παίξει. Εμείς δεν το μάθαμε και δεν έχουμε ιδέα. Εκείνοι οι δύο όμως, ξέρουν κάτι περισσότερο. Παρακολουθώντας τον, ο προπονητής του, αποφασίζει, σε μια στιγμή που για μας φαντάζει ανεξήγητο, να τον αποσύρει. Τι γίνεται μετά; Βγαίνουμε εμείς και λέμε το κοντό και το μακρύ μας!!!

Ακούω εδώ και πολλή ώρα την εκπομπή στο www.yellowradio.gr και ορισμένοι είναι ανεκδιήγητοι πραγματικά. Ευτυχώς δεν αποτελούν τον κανόνα. Ο άλλος ο σχετικός, έβγαλε τον κόουτς Πρίφτη τον πιο άχρηστο απ' όλους (τα λόγια του χρησιμοποιώ).

Ήμαρτον!

Να φέρουμε τον Γιαννάκη λέει... Αχαχαχα, τον ποιον; Από που; Από το πρωτάθλημα του καναπέ του; Δεν μου αρέσει η ισοπέδωση και φυσικά σέβομαι και εκτιμώ τον κόουτς Γιαννάκη, αλλά που βρίσκεται εδώ και μια 5ετία; Στην εθνική Κίνας; Πριν; Μετά;

Ας είμαστε σοβαροί. Η ομάδα έχει ταβάνι και από την κούραση το φτάνει συχνά. Λογικό και αποδεκτό από μέρους μου, έστω και αν από την λατρεία μου, κάποιες φορές ξεφεύγω, θέλω να πιστεύω σε λογικά πλαίσια, κι εγώ...

Σέβομαι απόλυτα τον προπονητή μας και τον στηρίζω, όπως και την διοίκηση. Βγήκα και το έγραψα μετά από κάθε ήττα, είτε στις λεπτομέρειες, είτε από εκείνες τις δυσκολοχώνευτες...

QUOTE(sinkazama82 @ Feb 3 2016, 23:08 ) *
Κατ' αρχάς είναι δεύτερη φορά που με σχολιάζεις επί προσωπικού και δεν το θεωρώ σωστό. Όχι αυτά που λέω αλλά το τι είμαι,σε αυτό αναφέρομαι. Το αν έχω ασχοληθεί με τον αθλητισμό το ξέρω εγώ κι όχι εσύ προφανώς. Πέρα από αυτό όλα τα σχόλια του φόρουμ από τον καναπέ γίνονται εκτός αν γράφει κάποιος που έπαιξε στο ματς και δεν το ξέρω. Επιπλέον, δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς θεμιτά όλα τα σχόλια για τους παίκτες και κανένα για τον προπονητή.

Εφόσον εκλιπαρούσε λοιπόν και δεν μπορούσε άλλο, γιατί τον ξαναέβαλε μετά από 45 δεύτερα;


Είναι έκφραση η "του καναπέ εκ του ασφαλούς". Φυσικά και από τον "καναπέ" μας γράφουμε όλοι.

Δεν θυμάμαι ποια εννοείς ως πρώτη φορά που σχολίασα. Αν θες μου θυμίζεις (αν και δεν είναι της παρούσης).

Επειδή δεν γνωρίζω αν έχεις ασχοληθεί με τον αθλητισμό, γι' αυτό και σε ρωτάω. Αν το γνώριζα, δεν θα ρωτούσα. Απάντησε αν θες, χωρίς υπέκφυγες.

Δεν είπα να μην σχολιάσουμε τον προπονητή. Εμπάθεια δεν μπορώ να βλέπω.

Όταν έγραψα πως εκλιπαρούσε, δεν εννοούσα στο σημερινό παιχνίδι, αλλά σε προηγούμενο (νομίζω μέσα στην Γερμανία). Υπάρχουν πολλές στιγμές που ο Ξανθόπουλος αδειάζει πλήρως, επειδή δεν αντέχει σε αυτό το επίπεδο, ειδικά με τον τρόπο που μαρκάρει.
sinkazama82
QUOTE
Θες να μου πεις ότι μπορεί ο Πρίφτης και ο κάθε Πρίφτης να μαντέψει ότι ο καλύτερος του παίχτης σήμερα θα κάνει τέτοιο λάθος (δε θυμάσαι καλά το έκανε αρκετά μετά αφού πέρασε το κέντρο) και στο καπάκι ο Μούρτος θα πετάξει την μπάλα με μπέιζ μπολ πάσα γιατί κανένας από τους συμπαίχτες του πήγε για την βοήθεια;


Δεν χρειαζόταν να μαντέψει γιατί γίνεται σε τρίτο συνεχόμενο ματς.

QUOTE
Αν είναι έτσι να κάνουμε βασικό άσσο τον Ξανθόπουλο και να να έχουμε στον πάγκο τον Ουότερς.


Για μένα ξεκάθαρα ο Ξανθόπουλος πρέπει να είναι μέσα στα τελευταία λεπτά. Αν ξέρει ότι αντέχει συγκεκριμένα λεπτά ας τον βάζει λιγότερο στο υπόλοιπο παιχνίδι.

QUOTE
Όπως θα τον πουλούσε ο Ξανθόπουλος αν ήτανε μέσα και έκανε αυτά τα λάθη.

Αυτό το εικάζεις, δεν ξέρεις τι θα γινόταν.

QUOTE
Δεν θυμάμαι ποια εννοείς ως πρώτη φορά που σχολίασα. Αν θες μου θυμίζεις (αν και δεν είναι της παρούσης).


Όταν με κατηγόρησες για εμπάθεια. Και για να τελειώνουμε μ'αυτό, θεωρώ τον Πρίφτη πολύ καλό προπονητή (ουσιαστικά τον τρίτο καλύτερο αυτή τη στιγμή στην Α1, μετά από Σφαιρόπουλο, Μαρκόπουλο και καλύτερο από Τζόρτζεβιτς), και θεωρώ πως έχει βάλει την ομάδα να παίζει πάνω από τις δυνατότητές της στην Ευρώπη, αλλά είμαι της άποψης πως έχει θέμα στο κλείδωμα των παιχνιδιών στα τελευταία λεπτά, όταν η ομάδα προηγείται, γεγονός που η ομάδα το έχει πληρώσει. Τώρα αν εσύ το θεωρείς εμπάθεια αυτό, γιατί αυτό κατακρίνω ουσιαστικά όλες τις φορές που τον ανέφερα, δεν ξέρω τι να πω.

QUOTE
Επειδή δεν γνωρίζω αν έχεις ασχοληθεί με τον αθλητισμό, γι' αυτό και σε ρωτάω. Αν το γνώριζα, δεν θα ρωτούσα. Απάντησε αν θες, χωρίς υπέκφυγες.


Έχω ασχοληθεί ναι, απλά δεν είμαι εδώ για να συζητάω για τη ζωή μου, οπότε δεν θέλω να αναφέρω κάτι άλλο και για αυτό εγώ δεν ρώτησα ποτέ κανέναν κάτι αντίστοιχο. Να πω την αλήθεια η ερώτησή σου μου φάνηκε ειρωνική. Αν έκανα λάθος σου ζητώ συγνώμη.
SteelGandalf
Μισό λεπτό να σε διαβάσω κι επιστρέφω. Προς το παρόν, διόρθωσα τα "code" που χρησιμοποίησες, κάνοντας τα "quote". Για μια στιγμή τρόμαξα, μήπως συνέβη κάτι με το φόρουμ.

Τα quote να χρησιμοποιείς. wink.gif

==================

Πάμε:

QUOTE
Θες να μου πεις ότι μπορεί ο Πρίφτης και ο κάθε Πρίφτης να μαντέψει ότι ο καλύτερος του παίχτης σήμερα θα κάνει τέτοιο λάθος (δε θυμάσαι καλά το έκανε αρκετά μετά αφού πέρασε το κέντρο) και στο καπάκι ο Μούρτος θα πετάξει την μπάλα με μπέιζ μπολ πάσα γιατί κανένας από τους συμπαίχτες του πήγε για την βοήθεια;


Δεν χρειαζόταν να μαντέψει γιατί γίνεται σε τρίτο συνεχόμενο ματς.

Απάντηση:

Έχεις δίκιο, αλλά δεν έχει εναλλακτικές. Την απάντηση μου σου την δίνω ακριβώς στο επόμενο.

QUOTE
Αν είναι έτσι να κάνουμε βασικό άσσο τον Ξανθόπουλο και να να έχουμε στον πάγκο τον Ουότερς.


Για μένα ξεκάθαρα ο Ξανθόπουλος πρέπει να είναι μέσα στα τελευταία λεπτά. Αν ξέρει ότι αντέχει συγκεκριμένα λεπτά ας τον βάζει λιγότερο στο υπόλοιπο παιχνίδι.

Απάντηση:

Αν φτάσουμε στα τελευταία λεπτά, ώστε να χρησιμοποιηθεί ξεκούραστος ο Ξανθόπουλος, όπως επιθυμείς, το πιθανότερο, μην πω το σίγουρο, είναι πως δεν θα έχει νόημα η χρησιμοποίηση του, ούτε τότε, διότι θα έχει πετάξει το πουλάκι. wink.gif

QUOTE
Όπως θα τον πουλούσε ο Ξανθόπουλος αν ήτανε μέσα και έκανε αυτά τα λάθη.


Αυτό το εικάζεις, δεν ξέρεις τι θα γινόταν.

Απάντηση:

Το εικάζει, όπως εικάζεις κι εσύ πως θα τα έκανε όλα σωστά. Σήμερα είχε τρία λάθη -όσα και ο Waters- στο μισό, σχεδόν, χρόνο συμμετοχής. Ξεχνάς πως και ο Βασίλης, πολλές φορές υποπίπτει σε ενέργειες εκτός λογικής, όταν δεν έχει προλάβει να πασάρει τη μπάλα και προσπαθεί να την "ξεφορτωθεί" κακήν κακώς.

QUOTE
Δεν θυμάμαι ποια εννοείς ως πρώτη φορά που σχολίασα. Αν θες μου θυμίζεις (αν και δεν είναι της παρούσης).


Όταν με κατηγόρησες για εμπάθεια. Και για να τελειώνουμε μ'αυτό, θεωρώ τον Πρίφτη πολύ καλό προπονητή (ουσιαστικά τον τρίτο καλύτερο αυτή τη στιγμή στην Α1, μετά από Σφαιρόπουλο, Μαρκόπουλο και καλύτερο από Τζόρτζεβιτς), και θεωρώ πως έχει βάλει την ομάδα να παίζει πάνω από τις δυνατότητές της στην Ευρώπη, αλλά είμαι της άποψης πως έχει θέμα στο κλείδωμα των παιχνιδιών στα τελευταία λεπτά, όταν η ομάδα προηγείται, γεγονός που η ομάδα το έχει πληρώσει. Τώρα αν εσύ το θεωρείς εμπάθεια αυτό, γιατί αυτό κατακρίνω ουσιαστικά όλες τις φορές που τον ανέφερα, δεν ξέρω τι να πω.

Απάντηση:

Δεν είμαι ο μόνος που σε κατηγόρησε για εμπάθεια. Για να σου είμαι ειλικρινής, χωρίς να προσπαθώ να δικαιολογηθώ με αυτό, πρώτα ο Κώστας (Timemaster) το έκανε. Σε ό,τι αφορά το "κλείδωμα" των παιχνιδιών στα τελευταία λεπτά, εκτός από καλή καθοδήγηση, χρειάζεται και εμπειρία από πλευράς παιχτών, ώστε να υπάρξει σωστή διαχείριση του παιχνιδιού και όχι λάθη, άγχους, βιασύνης και απειρίας. Αυτό, τις καλύτερες εντολές να τους δώσει κάποιος από τον πάγκο, πίστεψε με, δεν μπορεί να το αλλάξει από τη μια μέρα στην άλλη. Συν τοις άλλοις, η εμπειρία, φέρνει εμπιστοσύνη στις δυνατότητες σου και τα υπόλοιπα έρχονται φυσιολογικά. Η συγκεκριμένη ομάδα όμως, δεν το διαθέτει αυτό το στοιχείο.

QUOTE
Επειδή δεν γνωρίζω αν έχεις ασχοληθεί με τον αθλητισμό, γι' αυτό και σε ρωτάω. Αν το γνώριζα, δεν θα ρωτούσα. Απάντησε αν θες, χωρίς υπέκφυγες.


Έχω ασχοληθεί ναι, απλά δεν είμαι εδώ για να συζητάω για τη ζωή μου, οπότε δεν θέλω να αναφέρω κάτι άλλο και για αυτό εγώ δεν ρώτησα ποτέ κανέναν κάτι αντίστοιχο. Να πω την αλήθεια η ερώτησή σου μου φάνηκε ειρωνική. Αν έκανα λάθος σου ζητώ συγνώμη.

Απάντηση:

Σαφώς και δεν υπήρξε ειρωνική διάθεση από μέρους μου. Ούτε εγώ υπήρξα επαγγελματίας αθλητής. Παρόλα αυτά, έχω τη δυνατότητα να διακρίνω ορισμένα πράγματα που αφορούν την αντοχή ενός ανθρώπου, ενώ έχω διαπιστώσει στην πράξη, παρακολουθώντας αγώνες, σε εκατοντάδες (μη πω χιλιάδες) περιπτώσεις, αθλητές να έχουν πρόθυμο πνεύμα, αλλά "ασθενική" σάρκα. Με αυτό το σκεπτικό σε ρώτησα. Δεν σε προβληματίζει αυτό; Ένας Messi, αν μείνει 2-3 ημέρες απροπόνητος, έχει θέματα φυσικής κατάστασης σε τέτοιο επίπεδο. Ο Βασιλάκης ο Ξανθόπουλος δεν θα είχε;

Φιλικά όλα όσα συζητάμε. Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα, ούτε έχει νόημα να αρχίσει ο ένας να προσβάλλει τον άλλον. Δικαίωμα σου, απολύτως σεβαστό, να μην θες να μιλάς για τον εαυτό σου. Για χάρη της συζήτησης σε ρώτησα. wink.gif
Timemaster
QUOTE(sinkazama82 @ Feb 3 2016, 23:46 ) *
QUOTE
Θες να μου πεις ότι μπορεί ο Πρίφτης και ο κάθε Πρίφτης να μαντέψει ότι ο καλύτερος του παίχτης σήμερα θα κάνει τέτοιο λάθος (δε θυμάσαι καλά το έκανε αρκετά μετά αφού πέρασε το κέντρο) και στο καπάκι ο Μούρτος θα πετάξει την μπάλα με μπέιζ μπολ πάσα γιατί κανένας από τους συμπαίχτες του πήγε για την βοήθεια;


Δεν χρειαζόταν να μαντέψει γιατί γίνεται σε τρίτο συνεχόμενο ματς.

QUOTE
Αν είναι έτσι να κάνουμε βασικό άσσο τον Ξανθόπουλο και να να έχουμε στον πάγκο τον Ουότερς.


Για μένα ξεκάθαρα ο Ξανθόπουλος πρέπει να είναι μέσα στα τελευταία λεπτά. Αν ξέρει ότι αντέχει συγκεκριμένα λεπτά ας τον βάζει λιγότερο στο υπόλοιπο παιχνίδι.

QUOTE
Όπως θα τον πουλούσε ο Ξανθόπουλος αν ήτανε μέσα και έκανε αυτά τα λάθη.

Αυτό το εικάζεις, δεν ξέρεις τι θα γινόταν.

QUOTE
Δεν θυμάμαι ποια εννοείς ως πρώτη φορά που σχολίασα. Αν θες μου θυμίζεις (αν και δεν είναι της παρούσης).


Όταν με κατηγόρησες για εμπάθεια. Και για να τελειώνουμε μ'αυτό, θεωρώ τον Πρίφτη πολύ καλό προπονητή (ουσιαστικά τον τρίτο καλύτερο αυτή τη στιγμή στην Α1, μετά από Σφαιρόπουλο, Μαρκόπουλο και καλύτερο από Τζόρτζεβιτς), και θεωρώ πως έχει βάλει την ομάδα να παίζει πάνω από τις δυνατότητές της στην Ευρώπη, αλλά είμαι της άποψης πως έχει θέμα στο κλείδωμα των παιχνιδιών στα τελευταία λεπτά, όταν η ομάδα προηγείται, γεγονός που η ομάδα το έχει πληρώσει. Τώρα αν εσύ το θεωρείς εμπάθεια αυτό, γιατί αυτό κατακρίνω ουσιαστικά όλες τις φορές που τον ανέφερα, δεν ξέρω τι να πω.

QUOTE
Επειδή δεν γνωρίζω αν έχεις ασχοληθεί με τον αθλητισμό, γι' αυτό και σε ρωτάω. Αν το γνώριζα, δεν θα ρωτούσα. Απάντησε αν θες, χωρίς υπέκφυγες.


Έχω ασχοληθεί ναι, απλά δεν είμαι εδώ για να συζητάω για τη ζωή μου, οπότε δεν θέλω να αναφέρω κάτι άλλο και για αυτό εγώ δεν ρώτησα ποτέ κανέναν κάτι αντίστοιχο. Να πω την αλήθεια η ερώτησή σου μου φάνηκε ειρωνική. Αν έκανα λάθος σου ζητώ συγνώμη.


χρειάζεται να μαντέψεις γιατί άλλα τόσα παιχνίδια τα κέρδισε με αυτό τον τρόπο....
δηλαδή με τον Ξανθόπουλο εκτός τα τελευταία λεπτά.

Μα και εσύ εικασίες κάνεις που λες πως αν δεν έβγαινε ο Ξανθόπουλος θα κερδίζαμε.
Άλλωστε όταν ξαναμπήκε κερδίζαμε με 2 και στο τέλος χάναμε με 7. Δηλαδή με Ξανθόπουλο μέσα φάγαμε 9-0 σερί. Ενώ χωρίς αυτόν 5-0 .Αν και στην πραγματικότητα μπήκε στο +4

Από εκεί και πέρα τον βάζει για λίγο. Έπαιξε 17 λεπτά όπου μέσα σε αυτά ήταν τα 10 κρίσιμα που το παιχνίδι αρχίσαμε να το οδηγούμε από το τέλος της τρίτης περιόδου και μετά μέχρι τέσσερα λεπτά πριν την λήξη. Και τον έβαλε πάλι στα τελευταία τρία.
tuareg
btw για την οικονομια της συζητησης ο ξανθοπουλος ειχε ζητησει αλλαγη πριν ακομα βαλει το τριποντο.
air_23
QUOTE (sinkazama82 @ Feb 3 2016, 21:53 ) *
Το λάθος του είναι πως έβγαλε τον Ξανθόπουλο αφήνοντας την ομάδα με έναν σκασμένο πλει μεικερ ενώ δεδομένα η νεπτουναε δεν είχε άλλη επιλογή από το να πιέσει σε όλο το γήπεδο. Τώρα αν δεν το βρίσκεται αυτό λάθος δεν ξέρω τι άλλο να πω. Ω

ζητησε αλλαγη ο ιδιος ο παικτης..να του λεγε οχι ρε μαλακισμενο θα παιξεις μεχρι να πεθανεις?

Timemaster
QUOTE(tuareg @ Feb 4 2016, 00:21 ) *
btw για την οικονομια της συζητησης ο ξανθοπουλος ειχε ζητησει αλλαγη πριν ακομα βαλει το τριποντο.


αναφέρθηκε αλλά δε πέρασε σαν επιχείρημα....
ή βασικά η απάντηση ήταν ότι ο Πρίφτης φταίει που ήταν κουρασμένος και ήθελε αλλαγή.
air_23
QUOTE (Timemaster @ Feb 4 2016, 00:26 ) *
αναφέρθηκε αλλά δε πέρασε σαν επιχείρημα....
ή βασικά η απάντηση ήταν ότι ο Πρίφτης φταίει που ήταν κουρασμένος και ήθελε αλλαγή.

δεν το λεμε σαν υποθεση..ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ...οποιος θελει να ξερει το ππως το ξερω ας ρωτησει με πμ...

νταξει τ αλλα πυο συζηταμε τωρα ειναι λιγο αστεια..περισσοτερα αμτς κλειστα εχει παρει φετο ο πριφτης παρα εχει χασει...εκατσε η κεντα και γινανε 2 λαθη μαζεμενα που αλλαξανε το μομεντουμ του ματς..πολυ το ψιριζουμε.τι να πουνε και οι γαλλοι το 2005 δλδ

Η ομαδα εχει ενα συγκεκριμενο ταβανι.που εχει τρυπησει πολλες φορες.Ακομα και σημερα αν κερδιζε αυτο θα ειχε κανει.πολλοι λενε σιγα τη νεπτουνος αλλα ειναι ομαδ απου επαιξε περσυ ευρωλιγκα και φετος εχει κανει μερικες σπουαιες νικες στην ευρωπη..επισης ειναι λιθουανικη ομαδα κοινως ολοι τις οι παικτες ξερουν τα βασικα.

η ομαδα μετα απο ενα πολυ σκληρο ντερμπυ κι ενα πολυ κουραστικο ταξιδι επαιξε τα ρεστα της.εφτασε στο παρα ενα να κερδισει εχοντας τραγικο τον καλυτερο της παικτη...ολοι στεναχωρεθηκαμε αλλα και παλι κατορθωμα πηγε να γινει,

ο πριφτης τι θελατε να κανει για να μην εφταιγε?εγω το μονο λαθος που ειδα ηταν η αλλαγη ξανθοπουλου που μετα εμαθα οτι ηταν κατι που ζητησε το παιδι...προφανως ο οποιοσδηποτε θα επαιζε στο τελος με τους ξενους του.προφανως ακομα και το τελευταιο σουτ θα το παιρνε ο μακνιλ κι ας ηταν κακος..

το μονο ισως που θα μπορουσαμε να ειχαμε αποφυγει ηταν οι πολυ μεγαλες επιθεσεις στο τελος.ειδικα 2-3 φορες που σπασαμε το πρες ισως επρεπε να παμε για καλαθι
sinkazama82
Βασικά επειδή η συζήτηση μπορεί να τραβήξει για ώρες έχω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις και αν θέλετε απαντάτε.

Θεωρείτε πως το σημερινό κοουτσάρισμα του Πρίφτη ήταν εξαιρετικό και απλώς τον πρόδωσαν οι παίκτες του; (Αν γίνεται θα ήθελα απάντηση και για το σύνολο του αγώνα και για τα τελευταία λεπτά)

Στα τελευταία λεπτά ενός αγώνα και με το σκορ υπέρ του Άρη, προτιμάτε να κατεβάσει την μπάλα ο Ουότερς ή ο Ξανθόπουλος;

Υποθέτω πως την δική μου άποψη την ξέρετε.




SteelGandalf
Απάντησε κι εσύ όμως σε μία ερώτηση:

Πως μπορείς να κρίνεις τον προπονητή, χωρίς να γνωρίζεις τις ζητάει από τους παίχτες του, ώστε να κρίνεις και τι παίρνει, τελικά, από αυτούς;
air_23
QUOTE (sinkazama82 @ Feb 4 2016, 00:42 ) *
Βασικά επειδή η συζήτηση μπορεί να τραβήξει για ώρες έχω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις και αν θέλετε απαντάτε.

Θεωρείτε πως το σημερινό κοουτσάρισμα του Πρίφτη ήταν εξαιρετικό και απλώς τον πρόδωσαν οι παίκτες του; (Αν γίνεται θα ήθελα απάντηση και για το σύνολο του αγώνα και για τα τελευταία λεπτά)

Στα τελευταία λεπτά ενός αγώνα και με το σκορ υπέρ του Άρη, προτιμάτε να κατεβάσει την μπάλα ο Ουότερς ή ο Ξανθόπουλος;

Υποθέτω πως την δική μου άποψη την ξέρετε.

οταν εχει φτασει να κερδιζει σε μια δυσκολη εδρα 7 ποντους 2 και 35 πριν τελεισει εχοντας σε τραγικη βραδια τον καλυτερο του παικτη ε μαλλον κατι εχει κανει καλα στο κοουτσαρισμα..

για το διαστημα της ανατροπης εγω του καταλογιζα την αλαλγη του ξανθο αλλα μετα εμαθα οτι το παιδι ζητησε αλλαγη μονος πριν καν βαλει το τριποντο..τι αλλο να του καταλογισω μετα?οτι ο ντομ χανει την μπαλα με υποτυπωδη πιεση?οτι ο μουρτος κανει μια τριπλα και αυτοπαγιδευεται και μετα κανει και χαζο φαουλ για 2 βολες?οτι ο ντομ παει βοηθεια απο τη δυνατη πλευρα και τρωμε το τριποντο στο 61-63?η που χασαν καλα σουτ ο μακνιλ και ο ντομ..?ισως το μονο που θα μπορουσε να κανει διαφορετικα ηταν οταν σπασαμε 2 φορες το πρες να πηγαιναμε σε πιο γρηγορη επιθεση και οχι σε σετ.

και προφανως ειμαι μαζι του οτι προτιμα να ζησει και να πεθανει στο κρισιμο ακομα και με τον κακο μακνιλ απο το να στηριχτει στους ανυπαρκτους ζρα η πελικαν..

προτιμω τον ξανθο αλλα τι να κανεις αν ο ανθρωπος ΔΕΝ μπορουσε
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.