Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Προτάσεις για παίκτες/roster
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Zach Doganos
QUOTE (RipCity @ Jan 19 2019, 11:18 ) *
Μη ξεχνάς πως η φυγή Μιλουτίνοφ δεν είναι απλά τα 500κ του συμβολαίου (που νομίζω είναι παραπάνω), αλλά κι άλλο 1Μ από το buy out. Σε κάθε περίπτωση θα επιμείνω πως εδώ θα είναι και του χρόνου ο Μιλου biggrin.gif

Ας κάνω τα δικά μου τα μπακαλίστικα τώρα και να πω πως με τα 0.9+0.7 των δυο Λετονών+μια ακόμη μείωση στον Σπανούλη (που θα ανανενώσει για έναν τελευταίο χορό) πας και τα δίνεις στον Σλούκα, του λες δική σου ομάδα κάνε ότι γουστάρεις και ξεκινάς από εκεί.

G:Σλούκας, Williams-Goss, Σπανούλης, Μάντζαρης
F:Παπανικολάου, Toupane, Πρίντεζης, Vezenkov
F/C:LeDay, Αγραβάνης
C:Miloutinov, Μπόγρης

Με μία θέση ξένου να απομένει. Χρειάζεται σίγουρα guard το ρόστερ αυτό και το αν θέλει και ψηλό θα εξαρτηθεί από την εικόνα Πρίντεζη, LeDay στο φινάλε της χρονιάς. Μάλλον θέλει και ψηλό δηλαδή λόγω +1 χρόνου Πρίντεζη. Κι οι δυο ρολίστες των 300 χιλιάδων φουλ αθλητικοί να είναι με καλη άμυνα. Και πας και παίρνεις Ευρωλίγκα που στην απονέμει ο dpg ως οικοδεσπότης tongue.gif


Πολύ ωραία τα λες ρε αδερφέ,αυτό το Μάντζαρη γιατί τον πετάς μέσα σε ένα τόσο ωραίο ρόστερ? Έχουμε αποδεχτεί ότι θα τον υποστούμε για μια ακόμή χρονιά? Εγώ μόνο που τον βλέπω μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι..
Johnny Marv
Πλάνο 2ετιας για οσφπ :

Από τα 900χιλ του στρελνιεκς δίνονται 800χιλ στον Χενρυ του χρόνου , σπανουλης 200χιλ μείωση για τελευταία χρόνια , φεύγει τιμα και με τα λεφτά του έρχεται το πουλεν μου μαϊκλ Ρολλ . Φεύγει Αγραβάνης και με τα λεφτά του και τα 300χιλ που εξοικονομήθηκαν παραπάνω έρχεται μαϊκλ ερικ για να παίζει πίσω από τον μιλου . Όλοι πο άλλοι ίδιοι . Ευχόμαστε να μείνει ο μιλου άλλο έναν χρόνο . Άρα έχουμε :

Χενρυ-Γκος-Μάτζαρης
Ρολλ-Σπανουλης
Παπανικολάου-Τουπαν
Πριντεζης-Λεντει-Βεζενκοφ
Μιλουτινοφ-Ερικ-Μπογρης

13ος παίκτης Μάτζαρης ή μπογρης .

Την επόμενη χρονιά αποσύρεται ο σπανουλης και είτε φεύγει ο Μάτζαρης είτε μένει με 300χιλ . Παράλληλα από ξένους φεύγουν λέντει και Τουπαν . Δυστυχώς ο μιλου πάει ΝΒΑ οπότε φεύγει κι αυτός ...
Από το συμβόλαιο του μιλου + το μυριο των σπερς έρχεται ο ποριερ της μπασκονια . Με τα λεφτά Σπανούλη+Μάτζαρη έρχεται ο μπομπουα . Με τα λεφτά του Τουπαν έρχεται ο λαρετζακης και με τα λεφτά του Λεντει ένα 3/4αρι (αυτό ανάλογα τα διαθεσιμα χρήματα , αν έχει μείνει Μάτζαρης μπορεί να έρθει και ο τομας του παο , αν χρειάζεται Έλληνας ίσως ο Χαραλαμπόπουλος , αν υπάρχουν πιο πολλά λεφτά ίσως ο λουσιτς . Ο σκοπός αυτού του παίκτη είναι να ξεκουράζει πριντεζη όταν ο βεζενκοφ δεν μπορεί και να βοηθάει και στο 3 και κυρίως να μπορεί να παίζει χοντρά λεπτά στο 3 ή 4 σε περίπτωση τραυματισμού) . Άρα :

Χενρυ-Γκος-Μάτζαρης(για 13ος ή άλλος)
Μπομπουα-Λαρετζακης
Παπανικολάου-Ρολλ
Πριντεζης-Βεζενκοφ-Τομας
Ποριερ-Ερικ-Μπογρης
Joda
QUOTE (Zach Doganos @ Jan 19 2019, 14:30 ) *
Πολύ ωραία τα λες ρε αδερφέ,αυτό το Μάντζαρη γιατί τον πετάς μέσα σε ένα τόσο ωραίο ρόστερ? Έχουμε αποδεχτεί ότι θα τον υποστούμε για μια ακόμή χρονιά? Εγώ μόνο που τον βλέπω μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι..


Εχει αλλον ενα χρονο συμβολαιο και ο παγκος δεν φαινεται να τον πολυενοχλει.Η πιθανοτητα να φυγει το καλοκαιρι και να μην ολοκληρωσει το συμβολαιο θεωρω ειναι μηδαμινες.Απο εκει και περα μολις ολοκληρωθει το συμβολαιο θα πρεπει να γινει μεγαλη μειωση στις αποδοχες του για να μεινει..
Conan1982
Πάντως έχω βαρεθεί να λέω ότι όταν παίρνει λεφτά η ομάδα για κάποιον παίκτη είναι λάθος να τα υπολογίζουμε στο μπάτζετ της επόμενης χρονιάς στο σύνολο.
1ον αν είναι έτσι τι θα γίνει την επόμενη χρονιά; Θα πέσει το μπάτζετ κατά 1 εκατομμύριο;
Ας πούμε ότι θα πρέπει να επιμεριστεί στα επόμενα 3 χρόνια. Έστω ότι θα πάνε λοιπόν 350.000 ευρώ επιπλέον για κάθε μια από τις επόμενες 3 χρονιές.
2ον αφού τα χρήματα των συμβολαίων των παικτών είναι καθαρά αφού αφαιρεθεί η εφορία αυτό μεταφράζεται σε επιπλέον καθαρό μπάτζετ κάτω από 250.000 ευρώ.

Δεν νομίζω να φύγει και ο Στρέλνιεκς του χρόνου, γενικότερα όσο λιγότερες αλλαγές χρειαστεί να γίνουν τόσο καλύτερα.
RipCity
QUOTE (Conan1982 @ Jan 19 2019, 14:43 ) *
Δεν νομίζω να φύγει και ο Στρέλνιεκς του χρόνου, γενικότερα όσο λιγότερες αλλαγές χρειαστεί να γίνουν τόσο καλύτερα.


Πολύ θα ήθελα να δω τι μπορεί να φέρει ο Μπλατ με 900 χιλιάρικα στη θέση του συμπαθή, αλλά ασταθή Λετονού. Είναι ο πιο καλοπληρωμένος ξένος του Ολυμπιακού, πιθανότατα το 2ο ή 3ο μεγαλύτερο συμβόλαιο και παίζει σαν 7ος-8ος παίκτης του ρόστερ. Δε βλέπω λόγο να μείνει.

Δε γίνεται να δίνεις τόσα λεφτά σε παίκτη που είναι μέτριος αμυντικός και παίρνει μόνο 5 σουτ/ματς και δε διεκδικεί να βγει μπροστά.
Conan1982
QUOTE (RipCity @ Jan 19 2019, 15:47 ) *
Πολύ θα ήθελα να δω τι μπορεί να φέρει ο Μπλατ με 900 χιλιάρικα στη θέση του συμπαθή, αλλά ασταθή Λετονού. Είναι ο πιο καλοπληρωμένος ξένος του Ολυμπιακού, πιθανότατα το 2ο ή 3ο μεγαλύτερο συμβόλαιο και παίζει σαν 7ος-8ος παίκτης του ρόστερ. Δε βλέπω λόγο να μείνει.

Δε γίνεται να δίνεις τόσα λεφτά σε παίκτη που είναι μέτριος αμυντικός και παίρνει μόνο 5 σουτ/ματς και δε διεκδικεί να βγει μπροστά.


Δεν έχεις άδικο αλλά πάμε για του χρόνου με το σκεπτικό ότι:
Μάντζαρης-Στρέλνιεκς-Τουπάν-Τίμα και πιθανόν Μιλού να φεύγουν και Σπανούλης σε μειωμένο ρόλο;
Δηλαδή 5 αλλαγές όταν υποτίθεται ότι η δεύτερη χρονιά θα είναι αυτή που θα προσπαθήσουμε να χτυπήσουμε τίτλο;
G-arenas
QUOTE (Conan1982 @ Jan 19 2019, 17:31 ) *
Δεν έχεις άδικο αλλά πάμε για του χρόνου με το σκεπτικό ότι:
Μάντζαρης-Στρέλνιεκς-Τουπάν-Τίμα και πιθανόν Μιλού να φεύγουν και Σπανούλης σε μειωμένο ρόλο;
Δηλαδή 5 αλλαγές όταν υποτίθεται ότι η δεύτερη χρονιά θα είναι αυτή που θα προσπαθήσουμε να χτυπήσουμε τίτλο;

τουπαν γιατι να φυγει? ο μαντζαρης με τετοιο συμβολαιο πως θα του το σπασετε? εκτος αν του πειτε για 2+1 χρονια παρε 500-600 χιλιαρικα το χρονο με αναπροσαρμογη.

ο τιμα το ιδιο εχει συμβολαιο, αλλα εκει πες θα το κανεις την αποζημιωση.

ο στρελνιεκς δεν εχει συμβολαιο. οποτε μπορειτε να του προτεινετε νεο συμβολαιο με 650 π.χ. αλλιως ας ερθει στην παναθα για 2ος ασσος! και μαζι με νικ θα παιζει! ηταν 1η μου επιλογη το καλοκαιρι που τον πηρατε για 2ος ασσος με 2η επιλογη μου τον κολομ.

δεν ειναι αναγκη δηλαδη να δωσετε 900 για να τον κρατησετε. εκτος βεβαια αν κανει ματσαρες απο δω και περα.
shaq7
Νταξει απο τους βασικους του χρονου αντε να χασεις μιλου,στρελ,που ειναι σημαντικοι στο ροστερ..Το να αλλαξεις αυτους που παιζουν 5λεπτα δεν νομιζω οτι θα χαλασεις την χημεια..Παιζει ρολο και τι προτασεις θα εχει ο λετονος το καλοκαιρι,αν ζητησει γυρω στα 800 βλεπω να παραμενει.

Ο μαντζαρης δεν πιστευω οτι θα μεινει ,εκτος και κατσει στο συμβολαιο του,το ξερει και ο ιδιος οτι ο μπλατ τον βαζει με το ζορι..

Λογικα και ενας εκ των τουπαν-τιμα θα μεινει..Τον Τιμα εγω δεν τον εχω ξεγραψει γιατι το θεμα ειναι στο μυαλο του,παιχταρας ειναι και εχει και κορμι!Μην κανει τιποτα οργια στα πλει οφ και ψαχνομαστε!

Η ολη μαγκια του καλοκαιριου θα ειναι να κλεισει ο σλουκας..αν και δεν βλεπω να το κουναει απο την φενερ.
Mourisios
3 κινησεις θελει η ομαδα για την επομενη σεζον..
Γκαρντ υψηλοτερου επιπεδου απο τους Γκος κ Στρελνιεκς βλ. Χενρι η ακομα κ Χιγκινς αν εισαι μερακλης.. Ιδανικο πλην δυσκολο σεναριο ο Σλουκας..
Τριαρι να μπορει να εχει μεγαλυτερη σταθεροτητα απο Τουπαν κ Τιμμα...Ενας Ρολ η Ναναλι η θα ηταν ιδανικος
Τελος αλλο ενα μεγαλο κορμι στους ψηλους να μπορει να δωσει 13-15 πολυ καλα λεπτα. Μ αρεσει ο Ερικ η ο Ντουρ της Ουνιξ..
Μπονους ενας η δυο Ελληνες για κορμο βλ Λαρεντζακης Κασελακης Χρυσικοπουλος Κονιαρης

Σπανουλης Λαρεντζακης Γκος Χενρι Ναναλι Παπανικολαου Βεζενκοφ Πριντεζης Λιντει Μπογρης Μιλου Εντουρ.. Πολυ καλη ομαδα για μενα
shaq7
QUOTE (Mourisios @ Jan 19 2019, 18:12 ) *
Γκαρντ υψηλοτερου επιπεδου απο τους Γκος κ Στρελνιεκς βλ. Χενρι
Τριαρι να μπορει να εχει μεγαλυτερη σταθεροτητα απο Τουπαν κ Τιμμα...Ενας Ρολ η Ναναλι η θα ηταν ιδανικος



O henry μπορει να ειναι παιχταρας αλλα δεν ειναι υψηλοτερου επιπεδου απο γκος-στρελ..Δεν τον εχουμε δει και σε υψηλο επιπεδο τι κανει ακομα.Επισης οταν ηταν να ερθει με 500χιλ ηταν μεγαλη ευκαιρια,τωρα αν ζηταει 1εκ, οχι και τοσο! rolleyes.gif

Θα ερθει ο ναναλι να κανει τα ρεπα του παπανικολαου?και θα περνει και περισσοτερα..Μονο σε περιπτωση που παιζει και κανα τεταρτο στο 2.Για 2 παλι δεν εχει τοσο καλο χειρισμο.
Conan1982
QUOTE (G-arenas @ Jan 19 2019, 17:47 ) *
τουπαν γιατι να φυγει? ο μαντζαρης με τετοιο συμβολαιο πως θα του το σπασετε? εκτος αν του πειτε για 2+1 χρονια παρε 500-600 χιλιαρικα το χρονο με αναπροσαρμογη.

ο τιμα το ιδιο εχει συμβολαιο, αλλα εκει πες θα το κανεις την αποζημιωση.

ο στρελνιεκς δεν εχει συμβολαιο. οποτε μπορειτε να του προτεινετε νεο συμβολαιο με 650 π.χ. αλλιως ας ερθει στην παναθα για 2ος ασσος! και μαζι με νικ θα παιζει! ηταν 1η μου επιλογη το καλοκαιρι που τον πηρατε για 2ος ασσος με 2η επιλογη μου τον κολομ.

δεν ειναι αναγκη δηλαδη να δωσετε 900 για να τον κρατησετε. εκτος βεβαια αν κανει ματσαρες απο δω και περα.


O Τουπάν για τον ίδιο λόγο που πρέπει να φύγει και οι Τίμμα, Μάντζαρης.
Ο Μπλατ τους έχει δώσει ευκαιρίες και έχουν φανεί ανεπαρκείς.
Για τον Τίμμα αν δεν αλλάξει η απόδοση του δεν νομίζω να κάτσει στο συμβόλαιο του, είναι 26 ετών μόνο, μια χρονιά χωρίς να παίζει θα του κάνει πολύ μεγαλύτερο κακό από τα εγγυημένα χρήματα που θα πάρει.
Ο Μάντζαρης είναι η πιο δύσκολη περίπτωση γιατί ξέρει ότι δεν πρόκειται να βρει υψηλό συμβόλαιο κάπου αλλού.
Ιδανικά για μένα θα ήταν να αλλάζαμε μόνο αυτούς και να έμενε ο Μιλού.
G-arenas
QUOTE (Conan1982 @ Jan 19 2019, 18:32 ) *
O Τουπάν για τον ίδιο λόγο που πρέπει να φύγει και οι Τίμμα, Μάντζαρης.
Ο Μπλατ τους έχει δώσει ευκαιρίες και έχουν φανεί ανεπαρκείς.
Για τον Τίμμα αν δεν αλλάξει η απόδοση του δεν νομίζω να κάτσει στο συμβόλαιο του, είναι 26 ετών μόνο, μια χρονιά χωρίς να παίζει θα του κάνει πολύ μεγαλύτερο κακό από τα εγγυημένα χρήματα που θα πάρει.
Ο Μάντζαρης είναι η πιο δύσκολη περίπτωση γιατί ξέρει ότι δεν πρόκειται να βρει υψηλό συμβόλαιο κάπου αλλού.
Ιδανικά για μένα θα ήταν να αλλάζαμε μόνο αυτούς και να έμενε ο Μιλού.

ο τουπαν μια χαρα ειναι. ειδικα στην αρχη ηταν παρα πολυ καλος. μην κοιτας τωρα που δεν παιζει και πολυ γιατι ο παπ ειναι απιστευτος! για 2ο 3αρι που παιζει και λιγο στο 2 ειναι μια χαρα. στο 3 ο παπ στο 4 και λιγο 3 ο σασα στο 4 και λιγο 5 λεντει και ενα ψηλο.

και τιμα και βαγγελης ειναι πολυ δυσκολο να φυγουν. θες 1 κοντα μυριο σε αποζημιωση. μονο τιμα βλεπω να φευγει και βαγγελη αναπροσαρμογη.

Conan1982
QUOTE (G-arenas @ Jan 19 2019, 18:44 ) *
ο τουπαν μια χαρα ειναι. ειδικα στην αρχη ηταν παρα πολυ καλος. μην κοιτας τωρα που δεν παιζει και πολυ γιατι ο παπ ειναι απιστευτος! για 2ο 3αρι που παιζει και λιγο στο 2 ειναι μια χαρα. στο 3 ο παπ στο 4 και λιγο 3 ο σασα στο 4 και λιγο 5 λεντει και ενα ψηλο.

και τιμα και βαγγελης ειναι πολυ δυσκολο να φυγουν. θες 1 κοντα μυριο σε αποζημιωση. μονο τιμα βλεπω να φευγει και βαγγελη αναπροσαρμογη.


Δεν ξέρω αν ήταν πολύ καλός, έκανε 3 παιχνίδια που έμπαιναν όλα τα τρίποντα, αλλά από αυτήν την άποψη ο Τίμμα έχει καλύτερο σουτ.
Το ζήτημα είναι ότι χρειαζόμαστε περισσότερους παίκτες που να μπορούν να παίξουν ως γκαρντ και χρειαζόμαστε και κάποιον πίσω από τον Παπανικολάου. Δεν θεωρώ απίθανο ο Μάντζαρης να καθίσει πάνω στο συμβόλαιο του. Εγώ βλέπω τους Τουπάν-Τίμμα ως τους πιθανότερους για αποχώρηση.
Johnny Marv
QUOTE(Mourisios @ Jan 19 2019, 18:12 ) *
3 κινησεις θελει η ομαδα για την επομενη σεζον..
Γκαρντ υψηλοτερου επιπεδου απο τους Γκος κ Στρελνιεκς βλ. Χενρι η ακομα κ Χιγκινς αν εισαι μερακλης.. Ιδανικο πλην δυσκολο σεναριο ο Σλουκας..
Τριαρι να μπορει να εχει μεγαλυτερη σταθεροτητα απο Τουπαν κ Τιμμα...Ενας Ρολ η Ναναλι η θα ηταν ιδανικος
Τελος αλλο ενα μεγαλο κορμι στους ψηλους να μπορει να δωσει 13-15 πολυ καλα λεπτα. Μ αρεσει ο Ερικ η ο Ντουρ της Ουνιξ..
Μπονους ενας η δυο Ελληνες για κορμο βλ Λαρεντζακης Κασελακης Χρυσικοπουλος Κονιαρης

Σπανουλης Λαρεντζακης Γκος Χενρι Ναναλι Παπανικολαου Βεζενκοφ Πριντεζης Λιντει Μπογρης Μιλου Εντουρ.. Πολυ καλη ομαδα για μενα


Πολύ καλά τα είπες κι εγώ το ίδιο πιστεύω! Βέβαια οι εναλλακτικες που ανέφερες σε κάθε περίπτωση είναι λίγο ακριβές αλλά οι πρώτες σου επιλογές είναι ιδανικές και εφικτοτατες.
Δηλαδή ένας Χενρυ αντί στρελνιεκς να παίζει με το γκος στο 1 , ένας Ρολλ αντί τιμα να παίζει στο 2-3 και ένας ερικ αντί Αγραβάνη πχ να βοηθάει στο 5 . Γκος,σπαν,Μάτζαρης,Τουπαν,πρι,σασα,μιλου,Λε
τει,μπογρης μένουν πιστεύω . Όλοι έχουν συμβόλαιο έτσι κι αλλιώς και ήδη θες να σπάσεις αυτό του τιμα.

Πιστεύω πως με τους 3 αυτούς παίκτες ο οσφπ έχει πολλές πιθανότητες για του χρόνου , ήδη αποτελεί μια από τις καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης με αυτό το ρόστερ και αυτό το κοουτς φυσικά . Αυτοί οι 3 παίκτες καλύπτουν όλα τα προβλήματα της και την πάνε 2 επίπεδα πάνω και μάλιστα χωρίς να ανεβάζουν καθόλου το μπατζετ .

Από τη σεζόν 2020-21 βέβαια έχει σημασία τι θα γίνει πολύ λήγουν τα συμβόλαια σπαν-Μάτζαρη και μένουν περίπου 1,5 μυρια για παικταρα Γκαρντ ενώ παράλληλα φεύγει και ο μιλου λογικά αλλά αφήνει πίσω του λεφτά για σεντερ επιπέδου ποριερ. Λήγουν και τα συμβόλαια των Λεντει,Τουπαν που τους αντικαθιστάς αν θες τότε ή τους ανανεώνεις αν σου έχουν βγει
Mourisios
Ενδεικτικα ανεφερα τα ονοματα.. Οπου γκαρντ εννοω εναν παικτη να μπορει να επιδειξει καποια ηγετικα χαρακτηριστικα κ να βγει μπροστα κατι που ο πολυ συμπαθης Στρελνιεκς κανει σπανιοτατα παρα τη δεδομενη κλαση του.. Δυστυχως πνευματικα κ στο κομματι της σταθεροτητας ο Λετονος υστερει.. Στη θεση τρια θελω εναν παικτη που για τα λεπτα που του αναλογουν να προσφερει σταθερα σε καλο επιπεδο κατι που ο ατεχνος κατα τη γνωμη μου Τουπαν κ ο Τιμμα δεν κανουν.. Εχουν περασει κατα καιρους τετοιοι παικτες απο την ομαδα οπως ο Περπερογλου η ο Λοτζεσκι.. Με κατι τετοιο θα ημουν υπερευχαριστημενος.. Τωρα στο 5 εναν οποιονδηποτε αθλητικο ψηλο που να μην ειναι τελειως αμπαλος οπως ηταν πχ ο Σιμονς
G-arenas
εγω δεν θεωρω οτι πρεπει παλι να μεινετε με 4 γκαρντ και το 4ο να ειναι ο βαγγελης. στο 3 με παπ-τουπαν και λιγο σασα ειστε υπερκομπλε. ετσι και αλλιως λεντει-πρι-σασα θα ειναι και του χρονου. οποτε αν πατε με 3 3αρια καποιος παλι δεν θα βρισκει χρονο.

για μενα πρεπει να πατε με 5 γκαρντ. γκος-λετονο-βαγγελη- νεος τυπου χενρυ-σπαν. και παπ-τουπαν, σασα-πρι-λεντει-5αρι ή μιλου-μπογρη.

σιγουρα θελετε ενα ακομα 5αρι αλλα μια χαρα ειναι αφου λεντει ειναι 4-5αρι. ειδικα αν μεινει μιλου κομπλε ειστε. ισως να ψαχνατε για καλυτερο ελληνα αλλα δεν υπαρχει κιολας.
back2back
Ένας παίκτης που πιστεύω ότι θα παίξει αρκετά το καλοκαίρι για τις 2 ελληνικές ομάδες είναι ο Πάνγκος. Στη Βαρκελώνη τον έχει καπελώσει ο Ερτέλ, πιστεύω ότι δεν θα μείνει κι άλλο χρόνο εκεί. Στην Μπαρτσελόνα παίρνει 1 εκ δολάρια, λόγω της μέτριας χρονιάς που κάνει θεωρώ ότι είναι πιθανό να δεχτεί μια πρόταση γύρω στα 800.

Τώρα αν φύγει ο Μιλουτίνοφ εγώ θα έδινα το buy-out στον Κερεχέτα και θα έπαιρνα τον Πουαριέ, αν δεν πάει και ο Γάλλος το καλοκαίρι στο ΝΒΑ
basket72
QUOTE (back2back @ Jan 20 2019, 15:06 ) *
Ένας παίκτης που πιστεύω ότι θα παίξει αρκετά το καλοκαίρι για τις 2 ελληνικές ομάδες είναι ο Πάνγκος. Στη Βαρκελώνη τον έχει καπελώσει ο Ερτέλ, πιστεύω ότι δεν θα μείνει κι άλλο χρόνο εκεί. Στην Μπαρτσελόνα παίρνει 1 εκ δολάρια, λόγω της μέτριας χρονιάς που κάνει θεωρώ ότι είναι πιθανό να δεχτεί μια πρόταση γύρω στα 800.

Τώρα αν φύγει ο Μιλουτίνοφ εγώ θα έδινα το buy-out στον Κερεχέτα και θα έπαιρνα τον Πουαριέ, αν δεν πάει και ο Γάλλος το καλοκαίρι στο ΝΒΑ



Ωραιότατος παίκτης ο Πάνγκος, αλλά δεν νομίζω ότι κάνει για τον Ολυμπιακό. Αθλητικό παίκτη θέλουμε τύπου Χένρι.
Άσε που μπορεί να πάρει τα πάνω του όταν καίει η μπάλα και να αντιστρέψει τη μέχρι τώρα εικόνα του.

Όσο για τον Πουαριέ, θα μας βγει αρκετά παραπάνω από το buy out του Μιλου συν τα 500 περίπου χιλ. που είναι για να παίρνει ο Σέρβος του χρόνου.
Ο Κερεχέτα θα ζητήσει πάνω από 1κ. για να αφήσει τον Γάλλο ενώ κι ο Πουαριέ δεν υπογράφει με λιγότερα του 1- 1.5 εκ τον χρόνο.
Κάποια στιγμή στις αρχές του καλοκαιριού πρέπει να ήταν αν δεν με απατά η μνήμη μου, χτύπησε την πόρτα της Μπασκόνια, η εύρωστη ΤΣΣΚΑ για τον Σενγκέλια. Ο Κερεχέτα τούς ζήτησε κάπου στα 3 εκ. smile.gif Οκ, άλλο ο γεωργιανός, άλλο ο Γάλλος, αλλά ας συνυπολογίσουμε και τις ηλικίες/εξέλιξη των 2 παικτών όπως και τους τραυματισμούς του Τόκο.
Johnny Marv
Άαρον τζακσον και γουαναμεϊκερ θεωρώ είναι ιδανικά φιτ για τον οσφπ ΑΝ ενδιαφερόντουσαν για Ευρώπη βέβαια (που δεν...) . Κατά τα άλλα πρέπει να κοιτάξετε για παίκτη τύπου Χενρυ ή Κόντι μιλλερ . Ο akoon-Purcell μου αρέσει αρκετά , επίσης ο κανιγκχαμ (πρώην της Μπάγερν) τι κάνει ; Που βρίσκεται ; Κι αυτός θα κολλούσε αρκετά ή ο briante webber...
basketikos13
Να προτείνω και ένα ρόστερ για Ολυμπιακό
1. Γκος, λαρκιν
2. Στρελνιεκς Σπανούλης
3. Παπανικολάου ναναλυ
4. Πρίντεζης τιμα βεζενκκοφ
5. Μιλουτινοφ Έρικ μπογρης

Τον τιμά τον πιστεύω, είναι πολύ καλός παίκτης, δεν μου λέει τίποτα μια κακή του χρόνια.

Αντίθετα θα άφηνα ελεύθερους τουπαν και Μάντζαρη.

Ο Ολυμπιακός χρειάζεται οπωσδήποτε 2 τοπ παίκτες στην περιφέρεια - λαρκιν ναναλυ- και αναπληρωματικό σέντερ ικανό για αυτό το επίπεδο - ο κέντρο μου φαίνεται λίγος-
Quincy
QUOTE(basketikos13 @ Feb 21 2019, 00:12 ) *
Να προτείνω και ένα ρόστερ για Ολυμπιακό
1. Γκος, λαρκιν
2. Στρελνιεκς Σπανούλης
3. Παπανικολάου ναναλυ
4. Πρίντεζης τιμα βεζενκκοφ
5. Μιλουτινοφ Έρικ μπογρης

Τον τιμά τον πιστεύω, είναι πολύ καλός παίκτης, δεν μου λέει τίποτα μια κακή του χρόνια.

Αντίθετα θα άφηνα ελεύθερους τουπαν και Μάντζαρη.

Ο Ολυμπιακός χρειάζεται οπωσδήποτε 2 τοπ παίκτες στην περιφέρεια - λαρκιν ναναλυ- και αναπληρωματικό σέντερ ικανό για αυτό το επίπεδο - ο κέντρο μου φαίνεται λίγος-


Δεν ειν' κακό. Βέβαια θα προτιμούσα LeDay από Timma με τα χίλια. Στο 3 επίσης είναι καλύτερα ένας ρολίστας (με το ανάλογο συμβόλαιο) παρά ένας ακόμα βασικός σαν τον Nunnaly.
basketikos13
QUOTE(Quincy @ Feb 21 2019, 03:20 ) *
Δεν ειν' κακό. Βέβαια θα προτιμούσα LeDay από Timma με τα χίλια. Στο 3 επίσης είναι καλύτερα ένας ρολίστας (με το ανάλογο συμβόλαιο) παρά ένας ακόμα βασικός σαν τον Nunnaly.


Το λέω υπό την έννοια ότι ο Σπανούλης του χρόνου θα είναι παίκτης των δέκα λεπτων και ο ναναλυ θα ανεβαίνει στο 2 αρκετά.

Επίσης προτιμάς λεντευ από τιμά;
Παιδιά μην βλέπετε μόνο ο την φετινή χρονιά, είναι πολύ καλός παίκτης ο Λετονός...
Quincy
QUOTE(basketikos13 @ Feb 21 2019, 01:28 ) *
Το λέω υπό την έννοια ότι ο Σπανούλης του χρόνου θα είναι παίκτης των δέκα λεπτων και ο ναναλυ θα ανεβαίνει στο 2 αρκετά.

Επίσης προτιμάς λεντευ από τιμά;
Παιδιά μην βλέπετε μόνο ο την φετινή χρονιά, είναι πολύ καλός παίκτης ο Λετονός...


Ναι σαν ελαφρύ strech 4αρι o LeDay είναι σούπερ. Έχει δείξει πολύ καλά στοιχεία φέτος και με αρκετά περιθώρια βελτίωσης. Ο Timma ειδικά στο 4 δεν ξέρω τι μπορεί να δώσει. Κοντεύει να τελειώσει η season και το παιδί δεν μπορεί να σταθεί ούτε στο 3 για ένα δεκάλεπτο. Δεν θα έκρινα από τη φετινή χρονιά αν είχε κάνει τουλάχιστον 2-3 καλά παιχνίδια, συγκεκριμένα δεν θυμάμαι κανένα, αλλά πόσος χρόνος πρέπει να δοθεί πια; Έχουμε 3 τριάρια και παρακαλάμε να είναι καλά ο Παπ (και φέτος) για να βγει το 30λεπτο της θέσης
basket72
QUOTE (basketikos13 @ Feb 21 2019, 02:12 ) *
Να προτείνω και ένα ρόστερ για Ολυμπιακό
1. Γκος, λαρκιν
2. Στρελνιεκς Σπανούλης
3. Παπανικολάου ναναλυ
4. Πρίντεζης τιμα βεζενκκοφ
5. Μιλουτινοφ Έρικ μπογρης

Τον τιμά τον πιστεύω, είναι πολύ καλός παίκτης, δεν μου λέει τίποτα μια κακή του χρόνια.

Αντίθετα θα άφηνα ελεύθερους τουπαν και Μάντζαρη.

Ο Ολυμπιακός χρειάζεται οπωσδήποτε 2 τοπ παίκτες στην περιφέρεια - λαρκιν ναναλυ- και αναπληρωματικό σέντερ ικανό για αυτό το επίπεδο - ο κέντρο μου φαίνεται λίγος-



Ποιος είναι ο κέντρο που σου φαίνεται και λίγος κιόλας; biggrin.gif
Δεν είναι ρητορικό το ερώτημα.

Όσον αφορά στον Τίμα (κι όχι Τιμά) δείχνει αρκετά προβληματικός κι αν συνυπολογίσει κανείς και το μεγάλο του συμβόλαιο για τα δεδομένα της ομάδας καλό θα ήταν να τον αφήναμε. Παρότι είναι κομπλέ από μπάσκετ/ σωματικά προσόντα και είχα χαρεί όταν τον κλείσαμε.


Ο Έρικ καλός παίκτης αλλά δεν μου κάνει και πολύ για μεγάλη ομάδα, ως παίκτης ρόλου. Είναι περίεργος κι ως χαρακτήρας.

Για τον Λεντέι ούτε λόγος. Εννοείται ότι τον κρατάμε και έχουμε και προσδοκίες σοβαρές για του χρόνου.

* Για Λάρκιν και Νάναλι μαζί σου, αλλά πολύ χλωμό. Ιδίως για τον δεύτερο που θα κολλάει τρίποντα στο Μεδιολάνουμ.
basketikos13
QUOTE(basket72 @ Feb 21 2019, 17:39 ) *
Ποιος είναι ο κέντρο που σου φαίνεται και λίγος κιόλας; biggrin.gif
Δεν είναι ρητορικό το ερώτημα.

Όσον αφορά στον Τίμα (κι όχι Τιμά) δείχνει αρκετά προβληματικός κι αν συνυπολογίσει κανείς και το μεγάλο του συμβόλαιο για τα δεδομένα της ομάδας καλό θα ήταν να τον αφήναμε. Παρότι είναι κομπλέ από μπάσκετ/ σωματικά προσόντα και είχα χαρεί όταν τον κλείσαμε.


Ο Έρικ καλός παίκτης αλλά δεν μου κάνει και πολύ για μεγάλη ομάδα, ως παίκτης ρόλου. Είναι περίεργος κι ως χαρακτήρας.

Για τον Λεντέι ούτε λόγος. Εννοείται ότι τον κρατάμε και έχουμε και προσδοκίες σοβαρές για του χρόνου.

* Για Λάρκιν και Νάναλι μαζί σου, αλλά πολύ χλωμό. Ιδίως για τον δεύτερο που θα κολλάει τρίποντα στο Μεδιολάνουμ.


Αχαχα. γραφω απο κινητο πολλες φορες.

O ζακ λεντει μου φαινεται λιγος. Δεν κανει γι αυτο το επιπεδο.

Ο τιμα ειναι εξιρετικος παικτης, τον παρακολουθω απο εποχες ζενιτ. Ιδανικος μπαλαντερ στις θεσεις 3-4.
Η φετινη του χρονι ειναι απογοητευτικη αλλα αν κανετε υπομονη θα δειτε οτι ειναι τρομερος παικτης.

Οπωσδηποτε χρειαζεται ο ολυμπιακος δυο παικτες πρωτης γραμμης εναν στο 1-2 και εναν στο 2-3.
Με δεδομενο οτι θα φυγει ο μαντζαρης και οτι ο σπανουλης του χρονου δεν θα παιζει πανω απο 10 λεπτα, θελει δυο παικτες παιγμενους εκει, δεν μπορει να παει σε στοιχηματα.
shaq7
Εγω λεω να βγαζουμε και ροστερ με οσους ξενους θελουμε μιας και βλεπω να παιζουμε μονο ευρωπη του χρονου..Απο αυτους που ειδα πιο πανω λαρκιν με τα χιλια αν δεν ερθει ο σλουκας η γουαναμεικερ,και ο ερικ μαρεσει για δευτερος ψηλος αλλιως καποιος σαν τον ρευνολντς της ζενιτ.

Ο ναναλι δεν υπεγραψε για 1,5 χρονο?!πως θα ερθει!

Kαι μαρινκοβιτς θα κοιταγα αν φυγει ο στρελνιεξ!

Και ο ερντελ μαρεσει εμενα ασχετα που ολοι τον λενε λουζερ..Το χει ξεκινησει εκεινος ο συριγος που ελεγε και τον τεοντοσιτς ετσι οταν ηταν στον ολυμπιακο,εδω δεν του αρεσει ο σβεντ να μου πεις..
Neondreamer
Θα μου επιτρέψετε, αγαπητοί συμφορουμίτες, μιας και δεν επιθυμώ να σχολιάσω τη βλακανιάδα των ημερών - αρκετή τοξικότητα έχει η καθημερινότητά μου, το μπασκετάκι που αγαπώ θα ήθελα να παραμείνει μια νησίδα παιχνιδιού κι ευχαρίστησης - να δώσω ένα ρόστερ που μου φαίνεται πιο ισορροπημένο και πιο οικονομικό απ΄το φετινό, αν πιστέψουμε κιόλας ότι έρχονται χαλεπότεροι καιροί

Pangos, NWG, Κόνιαρης
C.Jenkins, VSpan, χ
Pap, Diebler, ψ
Leday, Σασα, ω
Mickey ή B.Davies, μαπ των 300-400Κ, Αγραβάνης

All-in για 1-5.

Δίνεις τα κλειδιά της περιφέρειας, κι όχι πολλά παραπάνω από τα 900Κ του Μάτζαρη, στον Πάνγκος. Του βάζεις δίπλα ένα κομάντο σαν τον Τζένκινς. Αποφορτίζεις το Νάιτζελ, μπας και μπορέσει σιγά-σιγά να σταθεροποιήσει 1-2 πράγματα σε ελίτ επίπεδο ΕΛ και πάψουμε να βλέπουμε τον Κλέβιν Χάνα και να τον λιγουρευόμαστε.

Όπου χ-ψ-ω, κάποιος αμερικάνος/γιούγκος/έλληνας των 50-100Κ.

Δε νομίζω όλο αυτό να βγαίνει πολύ πάνω από, ας πούμε, 7Μ.
akratacity
QUOTE (Neondreamer @ Mar 17 2019, 00:51 ) *
Θα μου επιτρέψετε, αγαπητοί συμφορουμίτες, μιας και δεν επιθυμώ να σχολιάσω τη βλακανιάδα των ημερών - αρκετή τοξικότητα έχει η καθημερινότητά μου, το μπασκετάκι που αγαπώ θα ήθελα να παραμείνει μια νησίδα παιχνιδιού κι ευχαρίστησης - να δώσω ένα ρόστερ που μου φαίνεται πιο ισορροπημένο και πιο οικονομικό απ΄το φετινό, αν πιστέψουμε κιόλας ότι έρχονται χαλεπότεροι καιροί

Pangos, NWG, Κόνιαρης
C.Jenkins, VSpan, χ
Pap, Diebler, ψ
Leday, Σασα, ω
Mickey ή B.Davies, μαπ των 300-400Κ, Αγραβάνης

All-in για 1-5.

Δίνεις τα κλειδιά της περιφέρειας, κι όχι πολλά παραπάνω από τα 900Κ του Μάτζαρη, στον Πάνγκος. Του βάζεις δίπλα ένα κομάντο σαν τον Τζένκινς. Αποφορτίζεις το Νάιτζελ, μπας και μπορέσει σιγά-σιγά να σταθεροποιήσει 1-2 πράγματα σε ελίτ επίπεδο ΕΛ και πάψουμε να βλέπουμε τον Κλέβιν Χάνα και να τον λιγουρευόμαστε.

Όπου χ-ψ-ω, κάποιος αμερικάνος/γιούγκος/έλληνας των 50-100Κ.

Δε νομίζω όλο αυτό να βγαίνει πολύ πάνω από, ας πούμε, 7Μ.

Δεν είναι κακό το ροστερ το αντίθετο θα έλεγα.

Λες να τον διώξει τον Πανγκος η Μπαρτσα; Κάνει κακή σεζόν και δεν φαίνεται να ταιριάζει με Πεσιτς.

Μοναδική ένσταση ο Ντιμπλερ. Τα καλά του χρόνια είναι οριστικά στο παρελθόν. Μπορούμε να βρούμε πολύ καλύτερο παίχτη από τον πρώην του Πανιωνίου.
Neondreamer
QUOTE (akratacity @ Mar 17 2019, 01:06 ) *
Δεν είναι κακό το ροστερ το αντίθετο θα έλεγα.

Λες να τον διώξει τον Πανγκος η Μπαρτσα; Κάνει κακή σεζόν και δεν φαίνεται να ταιριάζει με Πεσιτς.

Μοναδική ένσταση ο Ντιμπλερ. Τα καλά του χρόνια είναι οριστικά στο παρελθόν. Μπορούμε να βρούμε πολύ καλύτερο παίχτη από τον πρώην του Πανιωνίου.

Καλησπέρα,

εκεί βασίζω την όποια ελπίδα μου, στο ότι δεν έχει κουμπώσει με Πέσιτς και μη δείχνοντας να πετάει κι απ΄τη χαρά του στη Μπάρτσα, κι έχοντας υπογράψει, αν δεν κάνω λάθος, και μονοετές, ίσως ψαχτεί γι΄αλλού. Και με τέτοια σεζόν, στο δικό μου μυαλό θα έχει κασέ αισθητά χαμηλότερο από του Ερτέλ ή του Σλούκα, ας πούμε. Από τη στιγμή που είναι - να το πω κομψά - ανεδαφικό να ζαχαρώνουμε γκαρντ αξίας Teodosic/Delaney/MJames, είναι θεωρώ από τις καλύτερες περιπτώσεις ο Κ.Π.

Ντίμπλερ έβαλα γιατί - εκτός από καλός χαρακτήρας tongue.gif - είναι οικονομικός σε όλα του. Εφόσον ο Παπ είναι καλά (αν δεν είναι, βράστα) έχουμε δει ότι ο αναπληρωματικός του δεν υπάρχει περιθώριο να πάρει πάνω από 10-12' το πολύ μ.ό. Ε, ο συμπαθής Τζον θα κάθεται στη δεξιά γωνία, θα βαράει τρίποντα και όχι σπάνια θα τα βάζει κιόλας. Δεν μπορώ να σκεφτώ (και με 200-300Κ και με εμπειρία ΕΛ) κάτι πολύ καλύτερο για να κάνει τα ρεπά του Παπ, και να τον συμπληρώνει κάπως. Ειδάλλως, θα έβαζα Eriksson, ή E.Jackson, ενδεικτικά.
basket72
QUOTE (Neondreamer @ Mar 17 2019, 01:46 ) *
Καλησπέρα,

εκεί βασίζω την όποια ελπίδα μου, στο ότι δεν έχει κουμπώσει με Πέσιτς και μη δείχνοντας να πετάει κι απ΄τη χαρά του στη Μπάρτσα, κι έχοντας υπογράψει, αν δεν κάνω λάθος, και μονοετές, ίσως ψαχτεί γι΄αλλού. Και με τέτοια σεζόν, στο δικό μου μυαλό θα έχει κασέ αισθητά χαμηλότερο από του Ερτέλ ή του Σλούκα, ας πούμε. Από τη στιγμή που είναι - να το πω κομψά - ανεδαφικό να ζαχαρώνουμε γκαρντ αξίας Teodosic/Delaney/MJames, είναι θεωρώ από τις καλύτερες περιπτώσεις ο Κ.Π.

Ντίμπλερ έβαλα γιατί - εκτός από καλός χαρακτήρας tongue.gif - είναι οικονομικός σε όλα του. Εφόσον ο Παπ είναι καλά (αν δεν είναι, βράστα) έχουμε δει ότι ο αναπληρωματικός του δεν υπάρχει περιθώριο να πάρει πάνω από 10-12' το πολύ μ.ό. Ε, ο συμπαθής Τζον θα κάθεται στη δεξιά γωνία, θα βαράει τρίποντα και όχι σπάνια θα τα βάζει κιόλας. Δεν μπορώ να σκεφτώ (και με 200-300Κ και με εμπειρία ΕΛ) κάτι πολύ καλύτερο για να κάνει τα ρεπά του Παπ, και να τον συμπληρώνει κάπως. Ειδάλλως, θα έβαζα Eriksson, ή E.Jackson, ενδεικτικά.



Ωραιότατη έμπνευση και γενικά - μπας και ξεκολλήσουμε λίγο από την ξενέρα που μας χάρισαν κυρίως οι Αφοί- και ειδικά με τις επιλογές Πάνγκος και Τζένκινς αλλά και Μίκι/ Ντέιβις.

ΜΕ την απαραίτητη υποσημείωση ότι Πάνγκος και Ντέβις δεσμεύονται με συμβόλαιο και για του χρόνου.
Για τον μεν Καναδό στέκει η σκέψη σου ότι δεν θα είναι ευχαριστημένος αλλά πρέπει να δούμε τι θα γίνει με τον Πέσιτς αλλά και με τον Ερτέλ, οπότε προβλέπεται μακρύ καλοκαίρι για τον Πάνγκος...
Για τον Ντέιβις μαζί με το μπάι άουτ του θα κοστίσει κάπου στο 1.5 κ και δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσουμε σε έναν παίκτη το μπόνους από την πώληση Μίλου (+ το συμβόλαιο του Σέρβου).
Θα προτιμούσα για το 5, τον Τ, Ρόμπινσον με κάτι λιγότερο από 1κ (τον υπολογίζω κάπου 200-300 χιλ. φθηνότερο από τον Μίκι) και για Ντίμπλερ θα συμφωνήσω με τον acrata παρότι με έψησε η αιτιολόγησή σου περί καλού παιδιού. tongue.gif Να θυμίσω στο σημείο αυτό ότι τον είχε εντοπίσει πρώτος (ποιος άλλος) ο κόουτς Μπι για λογαριασμό του Πανιωνίου.

Ο Τουπάν έχει συμβόλαιο και για του χρόνου. Αν βρεθεί χρυσή τομή, στη θέση του θα έπαιρνα τον ελεύθερο Λούσιτς. cool.gif

Θα έπαιρνα και Αρσενόπουλο πίσω για να βγουν οι θέσεις Ελλήνων.

Στη θέση του δύσκολου κι αλμυρού Πάνγκος θα έπαιρνα τον ελεύθερο Σίβα και για ενίσχυση της περιφέρειας (2-3ρι)θα έπαιρνα Σταν Οκόγιε.

Και για μπακαπ σέντερ τον Όγκαστ.

Σίβα, Γκος

Αρσενόπουλος
Τζένκινς, Σπανούλης,

Οκόγιε

Παπ, Τουπάν ( αν τον τζάσουμε tongue.gif , τότε Λούσιτς)


Λεντέι, Βεζένκοφ

Αγραβάνης

Ρόμπινσον, Ογκαστ.

Όλοι ελεύθεροι χωρίς να είμαι εντελώς σίγουρος για τον ¨Ογκαστ που έτσι κι αλλιώς παίζει να μάς κουράσει με τα σάμερ λιγκ.

* Για διαφορετικούς (φαντάζομαι) λόγους για τον καθένα, δεν βλέπω στο ρόστερ σου τον Μάντζαρη και τον Πριντέζαρο bball.gif bball.gif και θα σε ακολουθήσω. rolleyes.gif
Και ο Τίμα έχει συμβόλαιο, αλλά ελπίζουμε ότι περιχωρίτες της Μόσχας θα πληρώκουν κιόλας για την αποδέσμευσή του. Εμπρός στον δρόμο που χάραξε ο Κερεχέτα-ς.
Mourisios
Μπατζετ ιδιο με το τωρινο συν τη ρητρα του Μιλου
Σλουκας 1.7
Στρελνιεκς 800
Χενρι 1εκ
Σπανουλης 600
Κροκερ 500
Παπανικολαου 900
Χαραλαμποπουλος 200
Ο Μπραιαντ 800
Βεζενκοφ 400
Λιντει 400
Ντειβις 1.2
Λεσσορτ 600

Βγαινει οσο περιπου το φετινο
basket72
QUOTE (Mourisios @ Mar 17 2019, 11:12 ) *
Μπατζετ ιδιο με το τωρινο συν τη ρητρα του Μιλου
Σλουκας 1.7
Στρελνιεκς 800
Χενρι 1εκ
Σπανουλης 600
Κροκερ 500
Παπανικολαου 900
Χαραλαμποπουλος 200
Ο Μπραιαντ 800
Βεζενκοφ 400
Λιντει 400
Ντειβις 1.2
Λεσσορτ 600

Βγαινει οσο περιπου το φετινο



Για τον Λεσόρτ υπολόγισε παραπάνω για το συμβόλαιό του συν κάνα 500ρι για τη ρήτρα αποδέσμευσής του. Ο Χαραλαμπόπουλος το έχει το ενδιαφέρον του. Σωστός. smile.gif
Για Σλούκα βάλε κάνα εκατομμύριο πιο πάνω μπας και ψηθεί. tongue.gif
Μόνο αν σκάσει φαλιμέντο της Φενέρ θα αφήσουν τον Σλούκα να φύγει.
basket72
Μια ολίγον τι άσχετη παρατήρηση: Τα 2 σύμφωνα στα ξενικά επίθετα ...δεν χρειάζεται να χρησιμοποιούνται και στα Ελληνικά (όταν βέβαια δεν είναι δίψηφα, όπως -μπ, -ντ και πάει λέγοντας).

Επίσης, το ελληνικό αλφάβητο περιλαμβάνει και το γράμμα -ξ και δεν υπάρχει κανένας λόγος να γράφουμε τον Στρέλνιεξ με -κς.
Όπως δεν γράφουμε "μού βγήκε κσινό" π.χ biggrin.gif
RipCity
κοίτα ρε που αντί να μιλάμε για f4 μιλάμε για Σίβα και Ντίμπλερ επειδή η ομάδα είναι Μάρτη μήνα ξέφραγκο αμπέλι για ακόμη μία χρονιά. Ανεβάζουμε βέβαια και Ρίτσο στο twitter επειδή έχουμε και επίπεδο, όχι αγωνιστικό, απ' το άλλο.
Neondreamer
QUOTE (basket72 @ Mar 17 2019, 11:09 ) *
Ωραιότατη έμπνευση και γενικά - μπας και ξεκολλήσουμε λίγο από την ξενέρα που μας χάρισαν κυρίως οι Αφοί- και ειδικά με τις επιλογές Πάνγκος και Τζένκινς αλλά και Μίκι/ Ντέιβις.


Σίβα, Γκος

Αρσενόπουλος
Τζένκινς, Σπανούλης,

Οκόγιε

Παπ, Τουπάν ( αν τον τζάσουμε tongue.gif , τότε Λούσιτς)


Λεντέι, Βεζένκοφ

Αγραβάνης

Ρόμπινσον, Ογκαστ.

Καλησπέρα, φίλτατε συμφορουμίτη

Είχα την εντύπωση πως ο Πάνγκος είχε υπογράψει μονοετές, αλλά αν δεν είναι έτσι τότε σκούρα τα πράγματα σύντροφοι.
Ομολογώ πως Σίβα-Αλμπα δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου, αλλά για να γράφουν τόσο καλά λόγια γενικά οι συμφορουμίτες, όλο και κάτι θα λέει ο παίχτης.
Να πω, με την ευκαιρία εδώ, ότι θα μου άρεσε και ο Στ. Γιόβιτς.

Οφείλω, επίσης, να ομολογήσω ότι τον Οκόγε δεν τον ξέρω, μιας που τον ανέφερες όμως θα τον ψάξω.
Σχετικά με τον Τουπάν, νόμιζα πως έχει 1+1, και όχι κλειστό. Ας ελπίσουμε ότι το δίκιο είναι με το μέρος μου biggrin.gif

Ενδιαφέρον αυτό που λες για Λούσιτς. Πούρα γιουγκοσλάβικη τεχνοτροπία!

Η μόνη ένσταση που έχω είναι στο 5. Ο Ρόμπινσον σε τι αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται; Έχει παίξει φέτος; Έχω την πεποίθηση ότι είχε επιπλέον και πειθαρχικά ζητήματα με κόουτς Μπι.
Ο Μίκι με καθήλωσε φέτος, και, ειλικρινά, θα μου άρεσε πολύ να τον δω στα ερυθρόλευκα. Μπασκετικότατος ψηλός.
mephisto22
Βέβαια, ο Ρίτσος έγραψε αυτούς τους στίχους για να υμνήσει έναν καινούργιο κόσμο, χωρις αφεντικά, αλλά ποιος νοιάζεται για μικρολεπτομέρειες.

Για έναν τέτοιο κόσμο, για ένα τέτοιο ιδανικό, μιλάει στο ποίημα του ο Ρίτσος.

Η αναφορά στην απουσία, δεν είναι παρά η αναφορά στο θάνατο των συντρόφων του στον αγώνα τους για αυτό το ιδεώδες.

Απουσία και θάνατος -- αλλά και παρηγοριά, ότι η αυτοθυσία δεν είναι μάταιη, κι ότι οι εκλιπόντες θα είναι παρόντες στον νέο κόσμο, τον οποίο με τη θυσία τους βοήθησαν να γεννηθεί. Κι έτσι θα ζουν σε κάθε πτυχή, σε κάθε έκφανση του νέου κόσμου.

Πενθιμοι τόνοι, σχεδόν ελεγειακοι, νοσταλγικοι, αλλά και συνάμα αισιόδοξοι, μιας ήρεμης και στοχαστικής ενατένισης, και επίγνωσης.

Στον ίδιο τόνο, περίπου, ο Ρίτσος έχει μεταφράσει και τους στίχους αυτού του τραγουδιού.


https://m.youtube.com/watch?v=VQd1kvRbSEg

.

basket72
QUOTE (Neondreamer @ Mar 17 2019, 17:29 ) *
Καλησπέρα, φίλτατε συμφορουμίτη

Είχα την εντύπωση πως ο Πάνγκος είχε υπογράψει μονοετές, αλλά αν δεν είναι έτσι τότε σκούρα τα πράγματα σύντροφοι.
Ομολογώ πως Σίβα-Αλμπα δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου, αλλά για να γράφουν τόσο καλά λόγια γενικά οι συμφορουμίτες, όλο και κάτι θα λέει ο παίχτης.
Να πω, με την ευκαιρία εδώ, ότι θα μου άρεσε και ο Στ. Γιόβιτς.

Οφείλω, επίσης, να ομολογήσω ότι τον Οκόγε δεν τον ξέρω, μιας που τον ανέφερες όμως θα τον ψάξω.
Σχετικά με τον Τουπάν, νόμιζα πως έχει 1+1, και όχι κλειστό. Ας ελπίσουμε ότι το δίκιο είναι με το μέρος μου biggrin.gif

Ενδιαφέρον αυτό που λες για Λούσιτς. Πούρα γιουγκοσλάβικη τεχνοτροπία!

Η μόνη ένσταση που έχω είναι στο 5. Ο Ρόμπινσον σε τι αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται; Έχει παίξει φέτος; Έχω την πεποίθηση ότι είχε επιπλέον και πειθαρχικά ζητήματα με κόουτς Μπι.
Ο Μίκι με καθήλωσε φέτος, και, ειλικρινά, θα μου άρεσε πολύ να τον δω στα ερυθρόλευκα. Μπασκετικότατος ψηλός.




Καλά θα είναι να ισχύει το 1+1 για τον Τουπάν, αν κι είναι καλός παίκτης ο Γάλλος, ίσως σε εμάς να μην κολλάει.
Αν είναι όπως λες, νομίζω ότι ο Λούσιτς που κατεβαίνει και στο 4, είναι πολύ καλή επιλογή και θα μας καταστήσει ευέλικτους στα φόργουορντς.


Αν ξεφορτωθούμε Μάντζαρη κι αν ο Πριντέζαρος δεν θελήσει να συνεχίσει sad.gif όπως αχνοφαίνεται συν το μπάι άουτ του Μίλου μαζί με το τρέχον συμβόλαιό του, τότε υπάρχει χώρος για Μίκι αντί για Ρόμπινσον.*
Όπως και για Κοζέρ αντί Σ. Οκόγιε. cool.gif

*Ο Ρόμπινσον μιας και ρωτάς κάνει μεστή χρονιά στην Κίνα και χωρίς τραυματισμούς. Στα καλά του είναι καλύτερος παίκτης από τον Μίκι, ο οποίος όμως όντως κάνει καλύτερη χρονιά στην Χίμκι από αυτή που έκανε ο Ρόμπινσον.
Ας έχουμε στα υπόψιν και τον Σεραφέν πάντως. cool.gif
Ας κάνω μιαν αναπροσαρμογή στην περίπτωση που δεν συνεχίζουν Πρι, Μιλου, terminator, Τουπάν και Τίμα. Τον Στρέλνιεξ δεν τον βάζω καν γιατί λήγει το συμβόλαιό του και δεν νομίζω να γίνει καν κουβέντα μετά τον τελευταίο τραυματισμό.



Σίβα, Γκος
Αρσενόπουλος
Τζένκινς, Σπανούλης

Κοζέρ

Παπανικολάου, Λούσιτς

Λεντέι, Βεζένκοφ

Αγραβάνης

Μίκι, Όγκαστ.
akratacity
QUOTE (basket72 @ Mar 17 2019, 19:46 ) *
Καλά θα είναι να ισχύει το 1+1 για τον Τουπάν, αν κι είναι καλός παίκτης ο Γάλλος, ίσως σε εμάς να μην κολλάει.
Αν είναι όπως λες, νομίζω ότι ο Λούσιτς που κατεβαίνει και στο 4, είναι πολύ καλή επιλογή και θα μας καταστήσει ευέλικτους στα φόργουορντς.


Αν ξεφορτωθούμε Μάντζαρη κι αν ο Πριντέζαρος δεν θελήσει να συνεχίσει sad.gif όπως αχνοφαίνεται συν το μπάι άουτ του Μίλου μαζί με το τρέχον συμβόλαιό του, τότε υπάρχει χώρος για Μίκι αντί για Ρόμπινσον.*
Όπως και για Κοζέρ αντί Σ. Οκόγιε. cool.gif

*Ο Ρόμπινσον μιας και ρωτάς κάνει μεστή χρονιά στην Κίνα και χωρίς τραυματισμούς. Στα καλά του είναι καλύτερος παίκτης από τον Μίκι, ο οποίος όμως όντως κάνει καλύτερη χρονιά στην Χίμκι από αυτή που έκανε ο Ρόμπινσον.
Ας έχουμε στα υπόψιν και τον Σεραφέν πάντως. cool.gif
Ας κάνω μιαν αναπροσαρμογή στην περίπτωση που δεν συνεχίζουν Πρι, Μιλου, terminator, Τουπάν και Τίμα. Τον Στρέλνιεξ δεν τον βάζω καν γιατί λήγει το συμβόλαιό του και δεν νομίζω να γίνει καν κουβέντα μετά τον τελευταίο τραυματισμό.



Σίβα, Γκος
Αρσενόπουλος
Τζένκινς, Σπανούλης

Κοζέρ

Παπανικολάου, Λούσιτς

Λεντέι, Βεζένκοφ

Αγραβάνης

Μίκι, Όγκαστ.

Εξαιρετικός παίχτης ο Λουτσιτς και φέτος κάνει στεπ απ χρόνια στη Μπαγερν. Καμία σχέση με τον παιχτη της Βαλένθια που είχε όμως ταλαιπωρηθεί και από τραυματισμούς από ότι θυμάμαι.

Εγω όμως θέλω έναν ακόμα ψηλό στο ροστερ που αναφέρεις.

Θα άφηνα μια περιφερειακή θέση για τον Ποκουσεφσκι και θα πήγαινα κάπως έτσι.

Ντιλεινι, Γκος, Κονιαρης

Σπανουλης, Τζενκινς

Παπανικολάου, Λουτσιτς, Ποκουσεφσκι

Λεντει, Βεζενκοφ

Μίκι, Λαντειλ (από Παρτιζαν), Αγραβανης
shaq7
αμα παιζουμε αδριατικη το βλεπω απιθανο να εχουμε πανω απο 4 ελληνες παντως.
basket72
QUOTE (akratacity @ Mar 17 2019, 20:03 ) *
Εξαιρετικός παίχτης ο Λουτσιτς και φέτος κάνει στεπ απ χρόνια στη Μπαγερν. Καμία σχέση με τον παιχτη της Βαλένθια που είχε όμως ταλαιπωρηθεί και από τραυματισμούς από ότι θυμάμαι.

Εγω όμως θέλω έναν ακόμα ψηλό στο ροστερ που αναφέρεις.

Θα άφηνα μια περιφερειακή θέση για τον Ποκουσεφσκι και θα πήγαινα κάπως έτσι.

Ντιλεινι, Γκος, Κονιαρης

Σπανουλης, Τζενκινς

Παπανικολάου, Λουτσιτς, Ποκουσεφσκι

Λεντει, Βεζενκοφ

Μίκι, Λαντειλ (από Παρτιζαν), Αγραβανης



Αν είναι να πάρουμε τον Ντιλέινι, πάω πάσο στα υπόλοιπα. rolleyes.gif
akratacity
QUOTE (basket72 @ Mar 17 2019, 20:08 ) *
Αν είναι να πάρουμε τον Ντιλέινι, πάω πάσο στα υπόλοιπα. rolleyes.gif

Έκοψα Σιβα-Κοζερ και έπρεπε να πάρω ένα δυνατό γκαρντ. biggrin.gif
mephisto22
Ζητώ συγγνώμη για το οφφτοπικ, αλλά μιας και βρήκα το βιβλίο στην βιβλιοθήκη μου, παραθέτω ένα εκτενέστερο απόσπασμα από το συγκεκριμένο ποίημα, για όποιον έχει διάθεση να ψαχτει λίγο περισσότερο. Νομίζω αξίζει τον κόπο



"Σκέψου η ζωή να τραβάει το δρόμο της, και συ να λείπεις,
να ‘ρχονται οι Άνοιξες με πολλά διάπλατα παράθυρα, και συ να λείπεις,
να ‘ρχονται τα κορίτσια στα παγκάκια του κήπου με χρωματιστά φορέματα,
και συ να λείπεις,
οι νέοι να κολυμπάνε το μεσημέρι, και συ να λείπεις,
ένα ανθισμένο δέντρο να σκύβει στο νερό,
πολλές σημαίες ν' ανεμίζουν στα μπαλκόνια,
ν’ ανεβαίνει μια παρέλαση στην οδό Σταδίου,
χιλιάδες κόσμος κρατώντας στα χέρια του κόκκινες σημαίες,
κρατώντας επιτέλους τα όνειρά του μέσα στα χέρια του,
να λένε δυνατά τη λέξη σύντροφος, και συ να λείπεις,
ύστερα ένα κλειδί να στρίβει – η κάμαρα να ‘ναι σκοτεινή
δυο στόματα να φιλιούνται στον ίσκιο, και συ να λείπεις,
σκέψου δυο χέρια να σφίγγονται, και σένανε να σου λείπουν τα χέρια,
δυο κορμιά να παίρνονται, και συ να κοιμάσαι κάτου απ' το χώμα,
και τα κουμπιά του σακακιού σου ν' αντέχουν πιότερο από σένα
κάτου απ' το χώμα,
κι η σφαίρα η σφηνωμένη στην καρδιά σου να μη λιώνει,
όταν η καρδιά σου, που τόσο αγάπησε τον κόσμο, θα 'χει λιώσει».

Τότε ο Πέτρος πήρε το λόγο
κι είπε με τη βαθειά του τη φωνή:

«Να λείπεις – δεν είναι τίποτα να λείπεις˙
αν έχεις λείψει για ό,τι πρέπει,
θάσαι για πάντα μέσα σ' όλα εκείνα
που γι' αυτά έχεις λείψει,
θάσαι για πάντα
μέσα σ' όλο τον κόσμο"
G-arenas
ρε παιδια να ρωτησω κατι? γιατι δεν εχει κανενας πριντεζη στα ροστερ? ειπε θα σταματησει φετος?

φιλε mephisto 77.gif 77.gif για ριτσο
akratacity
Λόγω και της κάκιστης απόδοσης της ομάδας το τελευταίο διάστημα είχαν γραφτεί μεγάλες υπερβολές για το ροστερ της του χρόνου.

Αν δούμε τα πράγματα με ψυχραιμία όμως ο Ολυμπιακός το καλοκαίρι θα χρειάζεται 2-3 κινήσεις. Δηλαδή στην περιφέρεια με τον Γουεμπερ έχουμε βρει λαχείο. Αν μείνει μαζί με Γκος και Σπανουλη έχεις μια καλή τριάδα και ψάχνεις τον γκαρντ που θα σου κάνει τη διαφορά έχοντας κάβα και το 800αρι του Στρελνιεκς.

Στους ψηλούς με Μιλουτινοφ ψάχνεις απλά έναν αναπληρωματικο του με τον Λεντει να περνάει μόνιμα στο 4. Αν φύγει ο Σερβος θα θέλεις 2 παίχτες. Εκτός από αυτά το πολύ πολύ να χρειαστούμε και ένα μπακ απ του Παπανικολάου αν Τίμα και Τουπαν χαιρετήσουν.

Δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα πάντως.
golitog7
QUOTE(akratacity @ Mar 20 2019, 13:12 ) *
Λόγω και της κάκιστης απόδοσης της ομάδας το τελευταίο διάστημα είχαν γραφτεί μεγάλες υπερβολές για το ροστερ της του χρόνου.

Αν δούμε τα πράγματα με ψυχραιμία όμως ο Ολυμπιακός το καλοκαίρι θα χρειάζεται 2-3 κινήσεις. Δηλαδή στην περιφέρεια με τον Γουεμπερ έχουμε βρει λαχείο. Αν μείνει μαζί με Γκος και Σπανουλη έχεις μια καλή τριάδα και ψάχνεις τον γκαρντ που θα σου κάνει τη διαφορά έχοντας κάβα και το 800αρι του Στρελνιεκς.

Στους ψηλούς με Μιλουτινοφ ψάχνεις απλά έναν αναπληρωματικο του με τον Λεντει να περνάει μόνιμα στο 4. Αν φύγει ο Σερβος θα θέλεις 2 παίχτες. Εκτός από αυτά το πολύ πολύ να χρειαστούμε και ένα μπακ απ του Παπανικολάου αν Τίμα και Τουπαν χαιρετήσουν.

Δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα πάντως.

Ισχύει. Έτσι κ αλλιώς το πρόβλημα του Οσφπ φέτος δεν ήταν τόσο το ρόστερ. Μέχρι πριν δύο μήνες το ίδιο ρόστερ είχε και έπαιζε μια χαρά μπάσκετ. Άλλα είναι τα θέματα.

Όσον αφορά τις προσθήκες, εγώ θα ήθελα για του χρόνου ένα γρήγορο τούμπανο στους κοντούς και έναν σουτέρ καλό στο τρία.
back2back
QUOTE(akratacity @ Mar 20 2019, 14:12 ) *
Λόγω και της κάκιστης απόδοσης της ομάδας το τελευταίο διάστημα είχαν γραφτεί μεγάλες υπερβολές για το ροστερ της του χρόνου.

Αν δούμε τα πράγματα με ψυχραιμία όμως ο Ολυμπιακός το καλοκαίρι θα χρειάζεται 2-3 κινήσεις. Δηλαδή στην περιφέρεια με τον Γουεμπερ έχουμε βρει λαχείο. Αν μείνει μαζί με Γκος και Σπανουλη έχεις μια καλή τριάδα και ψάχνεις τον γκαρντ που θα σου κάνει τη διαφορά έχοντας κάβα και το 800αρι του Στρελνιεκς.


Ξέχασες τα 900 του Μάντζαρη biggrin.gif Τα 1,5 - 1,7 εκ. λογικά φτάνουν για Γουοναμέικερ ή Άνταμς cool.gif
papp7
Με δεδομενο οτι μενει ο μιλου. Ψαχνεις εναν παρτενερ αθλητικο να σου κανει τα βασικα και να δινει ανασες.Κρατας μποργη για 3ο και δινεις αγραβανη δανεικο να βρει ρυθμο.Στο 4 με πριντ λεντει βεζε εισαι μπομπα.
Στο 3 εχεις παπ βασικο,βαρομετρο, all around παικτη με προβλημα το ασταθες σουτ και την ντριμπλα.Οποτε ψαχνεις φονια 2-3αρι(βασικο πολυ να παιζει στο 2 με ανεση) τοσο απο περιφερεια οσο στη μεση αποσταση να ειναι catch n shoot και να εχει ντριμπλα ειτε για να βρισκει τον χωρο να εκτελεσει ειτε για ντραιβ ειτε να τρεξει καποιο play.Ενας λοτζεσκι μη ευπαθης στους τραυματισμους που να παιζει με ανεση στο 2.
Στην περιφερεια με γκος-ουεμπερ-σπαν ψαχνεις εναν γουοναμακερ.Αν ο μαντζαρης δεχτει προταση με μειωμενες αποδοχες κρατα τον για 6ο γκαρντ (αφου ο παρτενερ του κωστα θα κατεβαινει στο 2) αλλιως δωσε τον ρολο αυτο σε αλλο παικτη.
Τιμα τουπαν εχουν ποιοτητα απλα δεν μας ταιριαζουν.
basket72
QUOTE (papp7 @ Mar 20 2019, 19:04 ) *
Με δεδομενο οτι μενει ο μιλου. Ψαχνεις εναν παρτενερ αθλητικο να σου κανει τα βασικα και να δινει ανασες.Κρατας μποργη για 3ο και δινεις αγραβανη δανεικο να βρει ρυθμο.Στο 4 με πριντ λεντει βεζε εισαι μπομπα.
Στο 3 εχεις παπ βασικο,βαρομετρο, all around παικτη με προβλημα το ασταθες σουτ και την ντριμπλα.Οποτε ψαχνεις φονια 2-3αρι(βασικο πολυ να παιζει στο 2 με ανεση) τοσο απο περιφερεια οσο στη μεση αποσταση να ειναι catch n shoot και να εχει ντριμπλα ειτε για να βρισκει τον χωρο να εκτελεσει ειτε για ντραιβ ειτε να τρεξει καποιο play.Ενας λοτζεσκι μη ευπαθης στους τραυματισμους που να παιζει με ανεση στο 2.
Στην περιφερεια με γκος-ουεμπερ-σπαν ψαχνεις εναν γουοναμακερ.Αν ο μαντζαρης δεχτει προταση με μειωμενες αποδοχες κρατα τον για 6ο γκαρντ (αφου ο παρτενερ του κωστα θα κατεβαινει στο 2) αλλιως δωσε τον ρολο αυτο σε αλλο παικτη.
Τιμα τουπαν εχουν ποιοτητα απλα δεν μας ταιριαζουν.



Αν μείνει ο Μίλου όλα αυτά....

Εγώ πάντως τον Μπόγρη δεν θα τον κράταγα και θα άφηνα χώρο στον Αγραβάνη με ολίγη από Λεντέι για συμπλήρωμα. Από τη στιγμή που θα είχαμε δεύτερο σέντερ (ακόμα και τον Όγκαστ λέω εγώ) θα είμαστε κατά πολύ αναβαθμισμένοι σε σχέση με φέτος που τη βγάλαμε με Μίλου και Λεντέι. Ο Μπόγρης δεν μπορεί να σταθεί σε παιχνίδια Ευρωλίγκας που το ματς παίζεται και δεν έχει ανοίξει η διαφορά.

Συμφωνώ με Γουόναμεϊκερ απλώς στη (σούπερ) περίπτωση που τον υπογράφαμε, νομίζω ότι δεν θα χρειαζόταν κι ο Γουέμπερ. Πλεονασμός. Στο 2-3 που λες τον Κοζέρ και στο 3-4 τον Λούτσιτς κι είμαστε καρα- κομπλέ.
Joda
Ξερετε τι συμβαινει με τις περιπτωσεις των Μητρου Λονγκ και του Ντορσευ? Τι συμβολαια εχουν? Γιατι δεν τους βλεπω για ΝΒΑ και ισως οι ελληνικες ομαδες ασχοληθουν μαζι τους..
Απο εκει και περα στην θεση 3 θα επαιρνα ελληνα παιχτη και θα κατεβαζα στο 3 τον Βεζενκοφ καθως απο οτι φαινεται δεν μπορει να ματσαρει την πλειοψηφια των 4αριων στην ευρωλιγκα και επισης εχεις Πρι-Λεντει-Αγραβανη στο 4..Πολυ πιθανο να χρειαστουν 2 ξενα 5αρια σε περιπτωση φυγης Μιλουτινοβ καθως δεν νομιζω του χρονου να αφησουμε την ομαδα χωρις 2ο πενταρι οπως φετος..
tamvoukios
QUOTE (Joda @ Mar 21 2019, 14:46 ) *
Ξερετε τι συμβαινει με τις περιπτωσεις των Μητρου Λονγκ και του Ντορσευ? Τι συμβολαια εχουν? Γιατι δεν τους βλεπω για ΝΒΑ και ισως οι ελληνικες ομαδες ασχοληθουν μαζι τους..
Απο εκει και περα στην θεση 3 θα επαιρνα ελληνα παιχτη και θα κατεβαζα στο 3 τον Βεζενκοφ καθως απο οτι φαινεται δεν μπορει να ματσαρει την πλειοψηφια των 4αριων στην ευρωλιγκα και επισης εχεις Πρι-Λεντει-Αγραβανη στο 4..Πολυ πιθανο να χρειαστουν 2 ξενα 5αρια σε περιπτωση φυγης Μιλουτινοβ καθως δεν νομιζω του χρονου να αφησουμε την ομαδα χωρις 2ο πενταρι οπως φετος..

Βεζένκοφ στο 3; hammer.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.