Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΑ ΕΝΩΣΕΩΝ & ΕΟΚ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4
Άρης
QUOTE (ggrilik @ Aug 2 2018, 00:11 ) *
«Ερμιόνη Ερμιόνη, βρήκα κάποιον που πληρώνει! ♫ ♬ 🎶 »
-- Γιώργος Βασιλακόπουλος, 2018



Απαντήσεις σε πολλά δίνει σχετικό άρθρο του Κογκαλίδη στο www.ebasket.gr της 3/8/2018 με θέμα "Αναζητείστε τη ρίζα του κακού". Επειδή είμαι άσχετος με αυτά, κάνε μου τη χάρη και κάνε εσύ την ανάρτηση.
BASKET TUNE
QUOTE (Άρης @ Aug 4 2018, 11:38 ) *
Απαντήσεις σε πολλά δίνει σχετικό άρθρο του Κογκαλίδη στο www.ebasket.gr της 3/8/2018 με θέμα "Αναζητείστε τη ρίζα του κακού". Επειδή είμαι άσχετος με αυτά, κάνε μου τη χάρη και κάνε εσύ την ανάρτηση.



Εδώ είμαστε: https://ebasket.gr/2018/08/anaziteiste-ti-riza-toy-kakoy
ggrilik
QUOTE (BASKET TUNE @ Aug 5 2018, 12:50 ) *


O Κογκαλίδης πιστεύει πολύ στην εξέλιξη απο πάνω προς τα κάτω (top-down). Οπότε τα ρίχνει όλα στην κεφαλή, τον Βασιλακόπουλο του οποίου συχνά πυκνά ζητά την κεφαλή επι πινακίου.Τόσο συχνά που καταντάει λίγο γραφικός να πω την αλήθεια.

Άλλοι πιστεύουν στην απο κάτω προς τα πάνω εξέλιξη και ρίχνουν όλο το ανάθεμα στο πόπολο, τους γονείς, στους προπονητές.

Η αλήθεια βέβαια είναι πως υπάρχει ισχυρή σύζευξη μεταξύ των πάνω κ' κάτω, οπότε... ας αναστοχαστούν όλοι οι του χώρου πως πράττουν και που οδεύουν.
Άρης
QUOTE (ggrilik @ Aug 5 2018, 14:12 ) *
O Κογκαλίδης πιστεύει πολύ στην εξέλιξη απο πάνω προς τα κάτω (top-down). Οπότε τα ρίχνει όλα στην κεφαλή, τον Βασιλακόπουλο του οποίου συχνά πυκνά ζητά την κεφαλή επι πινακίου.Τόσο συχνά που καταντάει λίγο γραφικός να πω την αλήθεια.

Άλλοι πιστεύουν στην απο κάτω προς τα πάνω εξέλιξη και ρίχνουν όλο το ανάθεμα στο πόπολο, τους γονείς, στους προπονητές.

Η αλήθεια βέβαια είναι πως υπάρχει ισχυρή σύζευξη μεταξύ των πάνω κ' κάτω, οπότε... ας αναστοχαστούν όλοι οι του χώρου πως πράττουν και που οδεύουν.


Τον μόνιμο προπονητή εδώ και 30 χρόνια ποίοι τον στηρίζουν? Τους εκάστοτε προπονητές ποίοι τους επιλέγουν? Υπάρχει κανείς από τους προπονητές διαχρονικά που κατάρτισε την 12άδα με δική του κρίση και παρά την εντολή-διαταγή άνωθεν?
Εκτός έλαχίστων εξαιρέσεων για να μην ισοπεδώνουμε, όλοι οι ομοσπονδιακοί των μικρών εθνικών ήταν και είναι "μάλιστα αφεντικό". Οσοι σεβόμενοι τον εαυτό τους και την αποστολή τους αντιστάθηκαν δεν είχαν τύχη.
ggrilik
QUOTE (Άρης @ Aug 6 2018, 13:43 ) *
Τον μόνιμο προπονητή εδώ και 30 χρόνια ποίοι τον στηρίζουν? Τους εκάστοτε προπονητές ποίοι τους επιλέγουν? Υπάρχει κανείς από τους προπονητές διαχρονικά που κατάρτισε την 12άδα με δική του κρίση και παρά την εντολή-διαταγή άνωθεν?
Εκτός έλαχίστων εξαιρέσεων για να μην ισοπεδώνουμε, όλοι οι ομοσπονδιακοί των μικρών εθνικών ήταν και είναι "μάλιστα αφεντικό". Οσοι σεβόμενοι τον εαυτό τους και την αποστολή τους αντιστάθηκαν δεν είχαν τύχη.


Δεν ξέρω, θα ρίξω όμως μερικές ιδέες στα σκόρπια.


Αν όσοι αντιστάθηκαν δεν είχαν τύχη, αν είναι έτσι (που μάλλον έτσι θα είναι) προφανώς δεν υπάρχει καθολικό ή έστω γενικευμένο αίτημα για αξιοκρατία. Αν υπήρχε τέτοιο αίτημα η κεφαλή έστω και με μισή καρδιά θα μισο-συμμορφωνόταν.

Αυτό που υπάρχει είναι γκρίνια, υπονοούμενα και φυσικά η διευκρίνηση "εκτός εξαιρέσεων" που απλά υπάρχει ώστε να τονίζει αυτό το "όλοι το κάνουν". Και επιπλέον χρησιμεύει ωστε να μην ονοματίζουμε όχι τους παραβάτες αλλα ούτε καν τις εξαιρέσεις. Περισσότερο σαν νομικός όρος "ουδεμία νομική ευθύνη φέρω για όσα λέγω".

Διαφωνώ κάθετα με αυτή την ρητορική γιατί στέκεται σε κάτι που ξέρουμε αλλά το αποτέλεσμά της είναι απλά να επιτείνει την απάθεια του κόσμου σε αυτές τις πρακτικές: "τι να κάνουμε τώρα, αφού όλοι το κάνουν".


Αφού όλοι το κάνουν λοιπόν, δλδ στην τελική αφού όλοι οδηγούν σε ασφυξία τον χώρο απ τον οποίο περιμένουν να φάνε ψωμί, ε ας βλέπουν τον ένα να χάνει την δουλειά του επειδή η τάδε ομάδα φαλίρισε, του χρόνου τον άλλον, του παραχρόνου τον άλλον, τις αθλήτριες να μην πληρώνονται και τελικά όλοι να εξαρτώνται για να επιβιώσουν απο τα "φραγκοδίφραγκα" του κάθε Βασιλακόπουλου, Σαββίδη κλπ κλπ

Θα μου πει κανείς "και τι να κάνουμε", Ε, αν ήθελαν, αν οι προπονητές κι οι αθλητές δήλωναν πως απέχουν απ τις εθνικές νομίζω πως οι καθεστωτικοί δεν θα μπορούσαν να σταθούν πάνω απο δύο μέρες. Δεν το κάνουν όμως, ίσως γιατί έχουν γίνει πάμπολλοι (έχουμε πήξει στους προπονητές) και ζορίζονται με τόσο μικρή πίτα, ίσως πιστεύουν πως έχουν ή κάποια στιγμή θα έχουν προνομιακή σχέση με το καθεστώς. Πελατειακό παρακράτος στα χειρότερά του.
Ή ίσως απλά δεν πιστεύουν πως για όλα ευθύνονται οι καθεστωτικοί ή απλά δεν τους ενδιαφέρει.

Τώρα μπορεί να λέω μπούρδες, αλλά αυτό που σίγουρα ξέρω είναι πως το πρόβλημα δεν λύνεται εύκολα, και σίγουρα δεν λύνεται με λόγια.
ΤΟ_ΦΑΝΤΑΣΜΑ
QUOTE (ggrilik @ Aug 6 2018, 16:42 ) *
Δεν ξέρω, θα ρίξω όμως μερικές ιδέες στα σκόρπια.


Αν όσοι αντιστάθηκαν δεν είχαν τύχη, αν είναι έτσι (που μάλλον έτσι θα είναι) προφανώς δεν υπάρχει καθολικό ή έστω γενικευμένο αίτημα για αξιοκρατία. Αν υπήρχε τέτοιο αίτημα η κεφαλή έστω και με μισή καρδιά θα μισο-συμμορφωνόταν.

Αυτό που υπάρχει είναι γκρίνια, υπονοούμενα και φυσικά η διευκρίνηση "εκτός εξαιρέσεων" που απλά υπάρχει ώστε να τονίζει αυτό το "όλοι το κάνουν". Και επιπλέον χρησιμεύει ωστε να μην ονοματίζουμε όχι τους παραβάτες αλλα ούτε καν τις εξαιρέσεις. Περισσότερο σαν νομικός όρος "ουδεμία νομική ευθύνη φέρω για όσα λέγω".

Διαφωνώ κάθετα με αυτή την ρητορική γιατί στέκεται σε κάτι που ξέρουμε αλλά το αποτέλεσμά της είναι απλά να επιτείνει την απάθεια του κόσμου σε αυτές τις πρακτικές: "τι να κάνουμε τώρα, αφού όλοι το κάνουν".


Αφού όλοι το κάνουν λοιπόν, δλδ στην τελική αφού όλοι οδηγούν σε ασφυξία τον χώρο απ τον οποίο περιμένουν να φάνε ψωμί, ε ας βλέπουν τον ένα να χάνει την δουλειά του επειδή η τάδε ομάδα φαλίρισε, του χρόνου τον άλλον, του παραχρόνου τον άλλον, τις αθλήτριες να μην πληρώνονται και τελικά όλοι να εξαρτώνται για να επιβιώσουν απο τα "φραγκοδίφραγκα" του κάθε Βασιλακόπουλου, Σαββίδη κλπ κλπ

Θα μου πει κανείς "και τι να κάνουμε", Ε, αν ήθελαν, αν οι προπονητές κι οι αθλητές δήλωναν πως απέχουν απ τις εθνικές νομίζω πως οι καθεστωτικοί δεν θα μπορούσαν να σταθούν πάνω απο δύο μέρες. Δεν το κάνουν όμως, ίσως γιατί έχουν γίνει πάμπολλοι (έχουμε πήξει στους προπονητές) και ζορίζονται με τόσο μικρή πίτα, ίσως πιστεύουν πως έχουν ή κάποια στιγμή θα έχουν προνομιακή σχέση με το καθεστώς. Πελατειακό παρακράτος στα χειρότερά του.
Ή ίσως απλά δεν πιστεύουν πως για όλα ευθύνονται οι καθεστωτικοί ή απλά δεν τους ενδιαφέρει.

Τώρα μπορεί να λέω μπούρδες, αλλά αυτό που σίγουρα ξέρω είναι πως το πρόβλημα δεν λύνεται εύκολα, και σίγουρα δεν λύνεται με λόγια.


Eγω θα πώ οτι δεν είναι έτσί όπως τα λές laugh.gif είναι ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ! smiley.gif smiley.gif

Ο κόσμος είναι ακριβώς στην φάση του ότι και να γίνει στο γείτονα δεν ενδιαφέρει εμένα.Αντε πολύ πολύ να το συζητήσω αλλα να κάνω κάτι γιαυτό ποτέ.Στο τέλος το πρόβλημα φτάνει στην πόρτα μας και τότε λένε οι άλλοι αυτό που λέγαμε εμείς γιαυτούς!!!!

Και εγώ την μόνη λύση που βρίσκω είναι να υπάρξει ένα γενικό μπουκοτάζ σε ότι αφορά τις εθνικές ομάδες να αναγκαστούν να καταλάβουν οτι το κουτόχορτο ξύνισε πιά.Το παραφάγαμε.Υπάρχει και κάτι άλλο στον ορίζοντα.Κοροιδεύουν παιδιά,γονείς,ομάδες και όλη την κοινωνία γενικότερα και ουσιαστικά σε γλεντάνε κιόλας παίζοντας το άφθαρτοι και ηγεμόνες.Οι ίδιοι οι προπονητές εθνικών ομάδων σε αγόρια και κορίτσια σε αυτές τις ηλικίες συνεχώς προσπαθούν να σε πείσουν αν δεν είσαι σπρωχτός είτε να σε πάρουν στην ομάδα τους(μεταφραφή να πουλήσουν εκδούλευση στους συλλόγους τους) είτε για ατομικές προπονήσεις για να είσαι και καλά σε ''κατάλληλο επίπεδο'' για την εθνική ομάδα.

Στις μικρές εθνικές το φούμαρο πάει σύννεφο και οι προπονητές προκειμένου να είναι και να το παίζουν μούρη δεν μπορείς να φανταστείς τι λένε στα παιδιά και στους γονείς.Απο την άλλη καμιά συννενόηση με τις ομάδες ή τους προπονητές των ομάδων για κάποια κατεύθυνση ίσως προπονητικά είτε ανταλλαγή απόψεων.Ο γκουρού αποφάσισε και ο γκουρού δεν τον νοιάζει αν υπάρχεις κάν.Η μούρη και το ψηλό να πέφτει και ο καιρός να περνάει.
Και αυτή την αλητεία την συντηρούμε εμείς όλοι που όλο λέμε και λέμε αλλα απο πράξεις τίποτα.Αυτή είναι και η αλήθεια δυστηχώς.

(Στις μικρότερες ηλικίες κονομάνε και 5 ευρώ το κεφάλι για να σε δούν κάν σε δοκιμαστικά των εθνικών κλιμακίων οι μεγάλοι γκουρού!!!).
BASKET TUNE
Δυστυχώς είμαι υποχρεωμένος να συμφωνήσω σε όλα μαζί σας. Επιπλέον λυπάμαι που για ευνόητους λόγους δεν μπορώ να επεκταθώ σε λεπτομέρειες αποδεικνύοντας τα όσα λέτε.
ggrilik
Για την Ισπανία αναχωρεί αύριο η Εθνική Παγκορασίδων (U14) προκειμένου να πάρει μέρος σε τουρνουά στη Βαλένθια. Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει τις Πολωνία, Φινλανδία, Πορτογαλία και Ισπανία.

Το τουρνουά αρχίζει στις 16 Αυγούστου με την Εθνική να δίνει δύο αγώνες. Στις 12.00 το μεσημέρι θα αντιμετωίσει την Ισπανία και το απόγευμα (19.00) τη Φινλανδία.

Τη 12άδα της Εθνικής αποτελούν οι:

Δαυλάκου Εβελίνα (Παναθηναϊκός), Δροσούνη Αναστασία (ΑΓΕ Πιερίας), Μπαξεβάνου Κατερίνα (Παναθλητικός), Χρηστάκη Αγγελίνα (ΠΑΣ Γιάννινα), Παπαδάκη Σταυρούλα (ΑΟ Χανίων), Αθανασοπούλου Βασιλική (ΑΣΚ Ιπποκράτης), Βασιλείου Πηνελόπη (Απόλλων Πτολεμαΐδας), Πέτροβα Μαρία (ΦΙΜΠΑ Πήγασος), Μανουσέλη Δήμητρα (Πρωτέας Βούλας), Μανουκάκη Χρύσα (Ηρόδοτος), Γκατζιώλη Ζωή (ΓΕΑ Άμιλλα 2000), Καρβουνιάδου Ελισσάβετ (ΑΣ Άρης)

Προπονητής: Χρήστος Γκογκάκης
Βοηθός Προπονητή: Αργύρης Κουβαράς
Φυσιοθεραπεύτρια: Κατερίνα Σιούκα
Αρχηγός Αποστολής: Δημήτρης Πέτρου


http://basket.gr/eidhseis/8731-se-tournoua...agkorasidon-u14
134
http://basket.gr/eidhseis/8739-pagkorasido...a-tis-valenthia
Και το πρόγραμμα των κοριτσιών...


Η Εθνική Παγκορασίδων U14 βρίσκεται στην Ισπανία, όπου θα πάρει μέρος στο τουρνουά BAM L´Alqueria που φιλοξενείται στην Βαλένθια. Η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει αύριο το μεσημέρι τη μία από τις δύο ομάδες της Ισπανίας και το απόγευμα την Φινλανδία.

To πρόγραμμα

16 Αυγούστου

11.00 Πορτογαλία-Ισπανία (κόκκινη)

12.00 Ελλάδα-Ισπανία (άσπρη)

13.00 Φινλανδία-Πολωνία

18.00 Πολωνία-Πορτογαλία

19.00 Ελλάδα-Φινλανδία

20.00 Ισπανία (άσπρη) – Ισπανία (κόκκινη)

17 Αυγούστου

11.00 Πορτογαλία-Ισπανία (άσπρη)

12.00 Ισπαία (κόκκινη)-Φινλανδία

13.00 Πολωνία-Ελλάδα

18.00 Ελλάδα-Πορτογαλία

19.00 Φινλανδία-Ισπανία (άσπρη)

20.00 Ισπανία (κόκκινη)-Πολωνία

18 Αυγούστου

11.00 Ελλάδα-Ισπανία (κόκκινη)

12.00 Πορτογαλία-Φινλανδία

13.00 Ισπανία (άσπρη)-Πολωνία

18.00 Θέσεις 5-6

18.00 Θέσεις 3-4

20.00 Θέσεις 1-2

22.00 Τελετή Λήξης και Απονομές
Άρης
QUOTE (ggrilik @ Aug 14 2018, 15:28 ) *
Για την Ισπανία αναχωρεί αύριο η Εθνική Παγκορασίδων (U14) προκειμένου να πάρει μέρος σε τουρνουά στη Βαλένθια. Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει τις Πολωνία, Φινλανδία, Πορτογαλία και Ισπανία.

Το τουρνουά αρχίζει στις 16 Αυγούστου με την Εθνική να δίνει δύο αγώνες. Στις 12.00 το μεσημέρι θα αντιμετωίσει την Ισπανία και το απόγευμα (19.00) τη Φινλανδία.

Τη 12άδα της Εθνικής αποτελούν οι:

Δαυλάκου Εβελίνα (Παναθηναϊκός), Δροσούνη Αναστασία (ΑΓΕ Πιερίας), Μπαξεβάνου Κατερίνα (Παναθλητικός), Χρηστάκη Αγγελίνα (ΠΑΣ Γιάννινα), Παπαδάκη Σταυρούλα (ΑΟ Χανίων), Αθανασοπούλου Βασιλική (ΑΣΚ Ιπποκράτης), Βασιλείου Πηνελόπη (Απόλλων Πτολεμαΐδας), Πέτροβα Μαρία (ΦΙΜΠΑ Πήγασος), Μανουσέλη Δήμητρα (Πρωτέας Βούλας), Μανουκάκη Χρύσα (Ηρόδοτος), Γκατζιώλη Ζωή (ΓΕΑ Άμιλλα 2000), Καρβουνιάδου Ελισσάβετ (ΑΣ Άρης)

Προπονητής: Χρήστος Γκογκάκης
Βοηθός Προπονητή: Αργύρης Κουβαράς
Φυσιοθεραπεύτρια: Κατερίνα Σιούκα
Αρχηγός Αποστολής: Δημήτρης Πέτρου


http://basket.gr/eidhseis/8731-se-tournoua...agkorasidon-u14


Οι επιλογές είναι καθαρά ψηφοθηρικής σκοπιμότητας. Η μεγαλύτερη Ένωση έχει στη 12άδα μόνο μια αθλήτρια γόνο συγκεκριμένου χορηγού και η άλλη Ένωση του κέντρου μια αθλήτρια γόνο γνωστού προπονητή.

BASKET TUNE
Πολύ σωστή παρατήρηση.
ema
QUOTE(Άρης @ Aug 16 2018, 08:53 ) *
Οι επιλογές είναι καθαρά ψηφοθηρικής σκοπιμότητας. Η μεγαλύτερη Ένωση έχει στη 12άδα μόνο μια αθλήτρια γόνο συγκεκριμένου χορηγού και η άλλη Ένωση του κέντρου μια αθλήτρια γόνο γνωστού προπονητή.


Το ότι ένα παιδί είναι γόνος χορηγού θα είχε ενδιαφέρον να σχολιαστεί αν το παιδί δεν αξίζει, αλλά σητ συγκεριμένη περίπτωση το παιδί είναι πολύ καλό για την ηλικία του και το αδικούμε αν στεκόμαστε στα υπόλοιπα.
ggrilik


Μιλαμε για πολυ μικρές ηλικίες, οπότε δεν έχει νόημα να ασχολούμαστε ιδιαίτερα. Καλώς πήγαν βέβαια, καλό είναι να υπάρχουν τέτοιου είδους επαφές με τις άλλες ομοσπονδίες απο νωρίς.

Όσον αφορά τις κλήσεις φανερά υπάρχει μια προτίμηση σε παίκτριες της επαρχίας, και καλώς -λέω εγώ- μια κι οι Αθηναίες και Θεσσαλονικιές έχουν παραστάσεις.

Αυτά για το u14. Καλό μπασκετάκι και καλή διασκέδαση, τίποτα άλλο.
BASKET TUNE
QUOTE (ggrilik @ Aug 16 2018, 15:32 ) *
Όσον αφορά τις κλήσεις φανερά υπάρχει μια προτίμηση σε παίκτριες της επαρχίας, και καλώς -λέω εγώ- μια κι οι Αθηναίες και Θεσσαλονικιές έχουν παραστάσεις.


Η Εθνική Ελλάδος δεν είναι σκαλοπάτι για παραστάσεις ατυχησάντων και παραγκωνισμένων, είναι αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μιας ολόκληρης χώρας. Εάν ήθελε η ομοσπονδία να αποκτήσουν παραστάσεις οι επαρχιωτοπούλες (όλες και όχι μόνο 12) θα μπορούσε να οργανώνει τουρνουά παγκορασίδων σε επίπεδο ομίλων όπως και στα Πανελλήνια, ή κλειστό τουρνουά σε κάποια πόλη, ή ότιδήποτε άλλο τέλος πάντων.

Μην τρελαθούμε κιόλας ότι σκοπός της ομοσπονδίας είναι να πάρουν παραστάσεις 12 κορίτσια.
Άρης
QUOTE (ema @ Aug 16 2018, 13:36 ) *
Το ότι ένα παιδί είναι γόνος χορηγού θα είχε ενδιαφέρον να σχολιαστεί αν το παιδί δεν αξίζει, αλλά σητ συγκεριμένη περίπτωση το παιδί είναι πολύ καλό για την ηλικία του και το αδικούμε αν στεκόμαστε στα υπόλοιπα.



Η συγκεκριμένη αθλήτρια είναι όντως καλή αθλήτρια χωρίς αυτό να αποκλείει το ότι δεν υπάρχουν στη θέση της άλλες καλύτερες. Αν όμως δεν ήταν γόνος χορηγού και ήταν κάποια άλλη γόνος χορηγού, θα επέλεγαν αυτή ή την άλλη στη 12αδα? Αυτό είναι το ζητούμενο.

QUOTE (BASKET TUNE @ Aug 16 2018, 18:26 ) *
Η Εθνική Ελλάδος δεν είναι σκαλοπάτι για παραστάσεις ατυχησάντων και παραγκωνισμένων, είναι αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μιας ολόκληρης χώρας. Εάν ήθελε η ομοσπονδία να αποκτήσουν παραστάσεις οι επαρχιωτοπούλες (όλες και όχι μόνο 12) θα μπορούσε να οργανώνει τουρνουά παγκορασίδων σε επίπεδο ομίλων όπως και στα Πανελλήνια, ή κλειστό τουρνουά σε κάποια πόλη, ή ότιδήποτε άλλο τέλος πάντων.

Μην τρελαθούμε κιόλας ότι σκοπός της ομοσπονδίας είναι να πάρουν παραστάσεις 12 κορίτσια.


Συμφωνώ μαζί σου και και συμπληρώνω. Ωραία μηνύματα στέλνει η Ομοσπονδία σε σωματεία, αθλητές-τριες, γονείς, όταν ΒΙΑΖΕΙ την αξιοκρατία για να κάνει δημόσιες σχέσεις προκειμένου να συντηρεί τον μηχανισμό που εξασφαλίζει την παραμονή της στις καρέκ.λες που έχουν σαπίσει πλέον.
ggrilik
QUOTE (BASKET TUNE @ Aug 16 2018, 18:26 ) *
Η Εθνική Ελλάδος δεν είναι σκαλοπάτι για παραστάσεις ατυχησάντων και παραγκωνισμένων, είναι αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μιας ολόκληρης χώρας. Εάν ήθελε η ομοσπονδία να αποκτήσουν παραστάσεις οι επαρχιωτοπούλες (όλες και όχι μόνο 12) θα μπορούσε να οργανώνει τουρνουά παγκορασίδων σε επίπεδο ομίλων όπως και στα Πανελλήνια, ή κλειστό τουρνουά σε κάποια πόλη, ή ότιδήποτε άλλο τέλος πάντων.

Μην τρελαθούμε κιόλας ότι σκοπός της ομοσπονδίας είναι να πάρουν παραστάσεις 12 κορίτσια.


Καλύτερο αυτό που λες αλλά θέλει οργάνωση και φράγκα.

Τέλος πάντων, εγώ έτσι κι αλλιώς δεν τις ξέρω τις περισσότερες παίκτριες οπότε κρίσεις δεν δύναμαι να κάνω.
ggrilik
Πάντως για όποιον ενδιαφέρεται οι Ισπανοί ανεβάζουν πλήρη στατιστικά., σαν δεν ντρέπονται rolleyes.gif Όχι τίποτε άλλο, δεν μπορείς και να τους λαδώσεις να τα φτιάξουν κάπως - το λέω για όποιο γονιό ενδιαφέρεται.

Λογικά θα στριμάρουν και κάποιους αγώνες.

Φυσικά δεν συνιστώ ούτε την ανάγνωση των στατιστικών ούτε την θέαση αγώνων smile.gif
Άρης
QUOTE (BASKET TUNE @ Aug 16 2018, 18:26 ) *
Η Εθνική Ελλάδος δεν είναι σκαλοπάτι για παραστάσεις ατυχησάντων και παραγκωνισμένων, είναι αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μιας ολόκληρης χώρας. Εάν ήθελε η ομοσπονδία να αποκτήσουν παραστάσεις οι επαρχιωτοπούλες (όλες και όχι μόνο 12) θα μπορούσε να οργανώνει τουρνουά παγκορασίδων σε επίπεδο ομίλων όπως και στα Πανελλήνια, ή κλειστό τουρνουά σε κάποια πόλη, ή ότιδήποτε άλλο τέλος πάντων.

Μην τρελαθούμε κιόλας ότι σκοπός της ομοσπονδίας είναι να πάρουν παραστάσεις 12 κορίτσια.


Η Ομοσπονδία εδώ και τρία τέσσερα χρόνια δεν διοργανώνει το Πανελλήνιο τουρνουά των Ενώσεων, γιά λόγους οικονομικούς.
Αυτή είναι η δικαιολογία. Θα ήταν χρήσιμο να μάθουμε πόσα στοίχιζε το καταργηθέν τουρνουά και πόσα κοστίζει η τωρινή εκδρομική εξόρμηση.
ema
ο αγώνας της εθνικής παγκορασίδων με την πολωνία εδώ
https://www.youtube.com/watch?v=PzIngu6RdCo
minas gr
Πως γινεται στις Παγκορασιδες να παραπονιουνται οι μεγαλες ενωσεις που δεν εχουν παικτριες τους,

σε Κορασιδες και Νεανιδες ομως που παιρνουν ολες τις δικες τους χωρις να εχουν φτασει καν τελικα Πανελληνιου να μη λενε τιποτε;
Τροφη για σκεψη smiley.gif
ema
QUOTE(minas gr @ Aug 18 2018, 14:15 ) *
Πως γινεται στις Παγκορασιδες να παραπονιουνται οι μεγαλες ενωσεις που δεν εχουν παικτριες τους,

σε Κορασιδες και Νεανιδες ομως που παιρνουν ολες τις δικες τους χωρις να εχουν φτασει καν τελικα Πανελληνιου να μη λενε τιποτε;
Τροφη για σκεψη smiley.gif


Μεγάλες ενώσεις υποθέτω εννοείς ΕΣΚΑ, ΕΣΚΑΝΑ
Κατ΄εμέ η ποσόστωση είναι βλακώδης και ελπίζω να μην ισχύει
Δηλαδή, αν μια χρονιά εμφανιστούν 12 σούπερ ταλέντα στην Κρήτη Δεν θα πρέπει να τις πάρουν γιατί πρέπει να τηρηθεί η ποσόστωση;;
Δεν νομίζω ότι είναι εκεί το πρόβλημά μας.
Πάντως, βλέποντας τους αγώνες των u14 θεωρώ ότι πολλά παιδιά ΕΣΚΑ και ΕΣΚΑΝΑ μπορούσαν να είχαν σταθεί καλυτερα. Και το κορίτσι στο οποίο αναφέρεται ο ΑΡΗΣ, αλλά και πολλά άλλα από ΕΣΚΑ - που τα ξέρω καλύτερα - που τελικά έκοψαν.
Αλλά, όπως λέει ένας φίλος μου εδώ, δεν τις έχω δει απέναντι στην ...Ισπανία, συνπεώς μπορεί να είναι λάθος η εικόνα που έχω.

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να αλλάξει η πορεία προς το πανελλήνιο κορασίδων-νεανιδων. Δεν μπορεί ενώσεις όπως ΕΣΚΑ και ΕΣΚΑΝΑ να εκπροσωπούνται από μία ομάδα και άλλες ομάδες με τρεις αγώνες να πηγαίνουν πανελλήνιο. Δεν είναι τα μόρια μόνο, είναι και η ευκαιρία που δίνεται σε κάποια παιδιά να αναδειχθούν. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα, σε άλλο τόπικ.

ΥΓ Τα παιδιά μου είναι μεγαλύτερα των u14, οπότε η άποψή μου δεν είναι συναισθηματικά φορτισμένη :-) :-)
ethn
Μια και τελείωσε το τουρνουα, εχω να κλάνω ένα γενικό σχόλιο

Εαν στην ηλικία αυτή, δηλαδή των κοριτσιων 2004, αυτο είναι θεωρητικά ως σύνολο, το καλύτερο που έχουμε να επιδείξουμε, τότε νομίζω ότι πλέον μπασκετικά όντως έχουμε μείνει ΤΡΑΓΙΚΑ ΠΙΣΩ. Δεν έιναι ότι φάγαmε 40/45 πόντους στο κεφάλι απο τις Ισπανίδες ( που κι αυτο όμως κάτι σηματικό σου λέει................) αλλά όταν τρως και 35 απο Φιλανδές και 20 απο τα κορίτσια της Πορτογαλίας, ε κάπου το πράγμα δεν πάει ΚΑΘΟΛΟΥ μα καθλολου καλά.........

Δεν ξέρω τα κορίτσια ( εκτός απο μία περίπτωση μόνο του 'χωριού μου' , που προσωπικά θεωρώ σκάνδαλο την κλήση της) αλλά επαναλαμβάνω εδώ έχουμε πλέον δύο σενάρια

Ή 'οντως αυτή η ομάδα ήταν οι καλύτερες 12 τεσσάρες , άρα ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΜΑ στο πού βρίσκεται το επίπεδό μας αυτή τη στιγμή
Ή έχει γίνει η επιλογή όπως αναφέρατε κάποιοι στα προηγούμενα ποστς, το οποίο είναι απλά pathetic (αλλά μάλλον πλέον ναι μεν ενοχλεί, αλλά δεν ξενίζει και πολύ κανέναν...)

Προσεχώς.......καλύτερα... (?)




QUOTE(ethn @ Aug 20 2018, 10:54 ) *
Μια και τελείωσε το τουρνουα, εχω να κλάνω ένα γενικό σχόλιο

Εαν στην ηλικία αυτή, δηλαδή των κοριτσιων 2004, αυτο είναι θεωρητικά ως σύνολο, το καλύτερο που έχουμε να επιδείξουμε, τότε νομίζω ότι πλέον μπασκετικά όντως έχουμε μείνει ΤΡΑΓΙΚΑ ΠΙΣΩ. Δεν έιναι ότι φάγαmε 40/45 πόντους στο κεφάλι απο τις Ισπανίδες ( που κι αυτο όμως κάτι σηματικό σου λέει................) αλλά όταν τρως και 35 απο Φιλανδές και 20 απο τα κορίτσια της Πορτογαλίας, ε κάπου το πράγμα δεν πάει ΚΑΘΟΛΟΥ μα καθλολου καλά.........

Δεν ξέρω τα κορίτσια ( εκτός απο μία περίπτωση μόνο του 'χωριού μου' , που προσωπικά θεωρώ σκάνδαλο την κλήση της) αλλά επαναλαμβάνω εδώ έχουμε πλέον δύο σενάρια

Ή 'οντως αυτή η ομάδα ήταν οι καλύτερες 12 τεσσάρες , άρα ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΜΑ στο πού βρίσκεται το επίπεδό μας αυτή τη στιγμή
Ή έχει γίνει η επιλογή όπως αναφέρατε κάποιοι στα προηγούμενα ποστς, το οποίο είναι απλά pathetic (αλλά μάλλον πλέον ναι μεν ενοχλεί, αλλά δεν ξενίζει και πολύ κανέναν...)

Προσεχώς.......καλύτερα... (?)



την λέξη στην πρώτη σειρά αγνοείστε την..................... smiley.gif smiley.gif smiley.gif
BASKET TUNE
smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
Άρης
QUOTE (ethn @ Aug 20 2018, 11:07 ) *
Μια και τελείωσε το τουρνουα, εχω να κλάνω ένα γενικό σχόλιο

Εαν στην ηλικία αυτή, δηλαδή των κοριτσιων 2004, αυτο είναι θεωρητικά ως σύνολο, το καλύτερο που έχουμε να επιδείξουμε, τότε νομίζω ότι πλέον μπασκετικά όντως έχουμε μείνει ΤΡΑΓΙΚΑ ΠΙΣΩ. Δεν έιναι ότι φάγαmε 40/45 πόντους στο κεφάλι απο τις Ισπανίδες ( που κι αυτο όμως κάτι σηματικό σου λέει................) αλλά όταν τρως και 35 απο Φιλανδές και 20 απο τα κορίτσια της Πορτογαλίας, ε κάπου το πράγμα δεν πάει ΚΑΘΟΛΟΥ μα καθλολου καλά.........

Δεν ξέρω τα κορίτσια ( εκτός απο μία περίπτωση μόνο του 'χωριού μου' , που προσωπικά θεωρώ σκάνδαλο την κλήση της) αλλά επαναλαμβάνω εδώ έχουμε πλέον δύο σενάρια

Ή 'οντως αυτή η ομάδα ήταν οι καλύτερες 12 τεσσάρες , άρα ΕΧΟΥΜΕ ΘΕΜΑ στο πού βρίσκεται το επίπεδό μας αυτή τη στιγμή
Ή έχει γίνει η επιλογή όπως αναφέρατε κάποιοι στα προηγούμενα ποστς, το οποίο είναι απλά pathetic (αλλά μάλλον πλέον ναι μεν ενοχλεί, αλλά δεν ξενίζει και πολύ κανέναν...)

Προσεχώς.......καλύτερα... (?)







την λέξη στην πρώτη σειρά αγνοείστε την..................... smiley.gif smiley.gif smiley.gif


Αυτό το συγκρότημα που πήγε ως Εθνική παγκορασίδων είναι για τις επικοινωνιακές σκοπιμότητες της Ομοσπονδίας. Ακόμη και η αθλήτρια γόνος χορηγού, ανεξάρτητα αν είναι μέσα στις 2-3 που ξεχώριζαν, γι επικοινωνιακούς λόγους πήγε.
ethn
QUOTE(Άρης @ Aug 20 2018, 21:09 ) *
Αυτό το συγκρότημα που πήγε ως Εθνική παγκορασίδων είναι για τις επικοινωνιακές σκοπιμότητες της Ομοσπονδίας. Ακόμη και η αθλήτρια γόνος χορηγού, ανεξάρτητα αν είναι μέσα στις 2-3 που ξεχώριζαν, γι επικοινωνιακούς λόγους πήγε.



Nα το βράσω οπότε τέτοιο τουρνουά και τέτοιες κλήσεις..............................

Εκτός και αν έμειναν όλοι ( εοκ/προπονητικό τιμ, γονείς και γόνοι) ευχαριστημένοι απο το να χάνουμε με 20/30 και 40 πόντους διαφορά..

Αντε γεια! icon_wave.gif blove.gif smiley.gif
Άρης
QUOTE (ethn @ Aug 21 2018, 13:25 ) *
Nα το βράσω οπότε τέτοιο τουρνουά και τέτοιες κλήσεις..............................

Εκτός και αν έμειναν όλοι ( εοκ/προπονητικό τιμ, γονείς και γόνοι) ευχαριστημένοι απο το να χάνουμε με 20/30 και 40 πόντους διαφορά..

Αντε γεια! icon_wave.gif blove.gif smiley.gif


Οι αρμόδιοι στην Ομοσπονδία καμιά σκασίλα δεν έχουν για τα αποτελέσματα. Αν είχαν θα φρόντιζαν μέσα από αγώνες μεταξύ των ενώσεων να επιλέξουν τις κατά το δυνατό καλύτερες για την καλύτερη δυνατή εκπροσώπηση. Στην επιλογή γιά την τελική 12αδα, στη συγκεκριμένη αποστολή, έγινε των τηλεφωνικών επικοινωνιών το κάγκελο. Ονόματα γράφονταν και έσβηναν στη λίστα του προπονητή μέχρι να καταλήξουν στην τελική 12αδα.
Στην προκείμενη περίπτωση η αποδοχή όλων των παραπάνω από τον προπονητή, του εξασφαλίζουν το χρυσό μετάλλιο του επαγγελματικού του ξεπεσμού που θα τον συνοδεύει εφεξής.

ggrilik
QUOTE (Άρης @ Aug 24 2018, 16:09 ) *
Οι αρμόδιοι στην Ομοσπονδία καμιά σκασίλα δεν έχουν για τα αποτελέσματα. Αν είχαν θα φρόντιζαν μέσα από αγώνες μεταξύ των ενώσεων να επιλέξουν τις κατά το δυνατό καλύτερες για την καλύτερη δυνατή εκπροσώπηση. Στην επιλογή γιά την τελική 12αδα, στη συγκεκριμένη αποστολή, έγινε των τηλεφωνικών επικοινωνιών το κάγκελο. Ονόματα γράφονταν και έσβηναν στη λίστα του προπονητή μέχρι να καταλήξουν στην τελική 12αδα.
Στην προκείμενη περίπτωση η αποδοχή όλων των παραπάνω από τον προπονητή, του εξασφαλίζουν το χρυσό μετάλλιο του επαγγελματικού του ξεπεσμού που θα τον συνοδεύει εφεξής.

Άρη, έγιναν τέτοια τουρνουά παγκορασίδων, στον Βόλο, στην Πτολεμαΐδα και στην Ερμιόνη. Πόσα ακόμα να γίνουν? Και προπονήσεις έγιναν, Αθηνοκεντρικές (στο ΟΑΚΑ) αλλά έγιναν. Δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Υπάρχει όμως πρόβλημα.
passhootdrive
QUOTE (ggrilik @ Aug 24 2018, 19:23 ) *
Άρη, έγιναν τέτοια τουρνουά παγκορασίδων, στον Βόλο, στην Πτολεμαΐδα και στην Ερμιόνη. Πόσα ακόμα να γίνουν? Και προπονήσεις έγιναν, Αθηνοκεντρικές (στο ΟΑΚΑ) αλλά έγιναν. Δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Υπάρχει όμως πρόβλημα.


θα ποὐμε και κἀνα μπρἀβο στα κορἰτσια που μας πἠγαν στην Α κατηγορία Κορασίδων;
ema
QUOTE(passhootdrive @ Aug 24 2018, 21:15 ) *
θα ποὐμε και κἀνα μπρἀβο στα κορἰτσια που μας πἠγαν στην Α κατηγορία Κορασίδων;


ΦΥΣΙΚΑ! στο νήμα της εθνικής κορασίδων
εδώ http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...1471&st=390

BASKET TUNE
QUOTE (Άρης @ Aug 24 2018, 16:09 ) *
Οι αρμόδιοι στην Ομοσπονδία καμιά σκασίλα δεν έχουν για τα αποτελέσματα. Αν είχαν θα φρόντιζαν μέσα από αγώνες μεταξύ των ενώσεων να επιλέξουν τις κατά το δυνατό καλύτερες για την καλύτερη δυνατή εκπροσώπηση. Στην επιλογή γιά την τελική 12αδα, στη συγκεκριμένη αποστολή, έγινε των τηλεφωνικών επικοινωνιών το κάγκελο. Ονόματα γράφονταν και έσβηναν στη λίστα του προπονητή μέχρι να καταλήξουν στην τελική 12αδα.
Στην προκείμενη περίπτωση η αποδοχή όλων των παραπάνω από τον προπονητή, του εξασφαλίζουν το χρυσό μετάλλιο του επαγγελματικού του ξεπεσμού που θα τον συνοδεύει εφεξής.


77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
passhootdrive
QUOTE (ema @ Aug 24 2018, 21:23 ) *
ΦΥΣΙΚΑ! στο νήμα της εθνικής κορασίδων
εδώ http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...1471&st=390


not my point.
Άρης
QUOTE (ggrilik @ Aug 24 2018, 19:23 ) *
Άρη, έγιναν τέτοια τουρνουά παγκορασίδων, στον Βόλο, στην Πτολεμαΐδα και στην Ερμιόνη. Πόσα ακόμα να γίνουν? Και προπονήσεις έγιναν, Αθηνοκεντρικές (στο ΟΑΚΑ) αλλά έγιναν. Δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Υπάρχει όμως πρόβλημα.


Έγιναν για τα μάτια του κόσμου που λέμε. Γιατί αυτές που ξεχώρισαν στα τουρνουα δεν έχουν αγωνιστική σχέση με τις περισσότερες από αυτές που τελικά πήγαν στη Βαλένθια.

QUOTE (passhootdrive @ Aug 24 2018, 21:15 ) *
θα ποὐμε και κἀνα μπρἀβο στα κορἰτσια που μας πἠγαν στην Α κατηγορία Κορασίδων;


Αυτή η φουρνιά είναι από τις καλύτερες τα τελευταία χρόνια και το ευτυχές είναιμ ότι δυο τρεις από αυτές έχουν όλα τα προσόντα για να στελεχώσουν την επόμενη Εθνική ομάδα των γυναικών.
passhootdrive
QUOTE (Άρης @ Aug 25 2018, 00:08 ) *
Έγιναν για τα μάτια του κόσμου που λέμε. Γιατί αυτές που ξεχώρισαν στα τουρνουα δεν έχουν αγωνιστική σχέση με τις περισσότερες από αυτές που τελικά πήγαν στη Βαλένθια.



Αυτή η φουρνιά είναι από τις καλύτερες τα τελευταία χρόνια και το ευτυχές είναιμ ότι δυο τρεις από αυτές έχουν όλα τα προσόντα για να στελεχώσουν την επόμενη Εθνική ομάδα των γυναικών.


τα θέματα στην Ελλἀδα παραμένουν το ὐψος, οι δεξιότητες και η βασική προπόνηση δλδ ενδυνάμωση συν φυσική κατάσταση. Παιδιἀ που στο τἐλος 8α είναι γύρω στο 1.80 πἀιζουν μόνο μέσα στην ρακέτα αλλά το χειρότερο δεν μαθαίνουν τα βασικά για να παίξουν 3, 2 και 1. Και γι αυτό είναι κατάρα η ζώνη σε αυτές τις ηλικίες.

Και επειδή οι περισσότεροι προπονητές είναι άντρες ξεχνάνε πως τα κορίτσια ρίχνουν το ύψος νωρίτερα απὀ τα αγόρια.

Ο γονιός με την παίχτρια του 1.65 η οποία βγάζει μάτια στην ΕΣΚΑ, ΕΚΑΣΘ, ΕΣΚΑΝΑ κτλ ας κοιτάξει τα ρόστερ της Α κατηγορίας νεανίδων ΦΙΜΠΑ γιατί δεν ξέρω παιδί που να μπορεί να πάρει 10 με 15 πόντους από τα 13 μέχρι τα 17 χωρίς φάρμακα. Και ο γονιός με το τεσσαροπεντάρι του 1.75 ας κάνει το ίδιο. Το frontline της Εθνικής Κορασίδων είναι πάνω από 1.85. Κάτι ήξερε ο μπαμπάς Μπσγανάς και έβαζε την κόρη του του, 1.86 σήμερα, να παίζει 3 και 2.

ggrilik
QUOTE (passhootdrive @ Aug 25 2018, 09:09 ) *
... ας κοιτάξει τα ρόστερ της Α κατηγορίας νεανίδων ΦΙΜΠΑ

βεβαίως:







Υπάρχει αρκετά μεγάλο εύρος υψών σ όλες τις θέσεις. Η Ιταλία φέτος στο u16 έχει ένα παιχτάκι την Κατερίνα Τζίλλι που ούτε πολύ ψηλή είναι (181 την δίνουν) ούτε πολύ αθλητική αλλά έχει ένα timing και κάτι χέρια, πουλί να περάσει δίπλα της θα το γραπώσει. Ξέκανε τις Ισπανίδες παίρνοντας απο ψηλότερες και πιο αθλητικές 17 ρημπάουντ. Καθόμουν κ την χάζευα.
passhootdrive
QUOTE (ggrilik @ Aug 25 2018, 16:10 ) *
βεβαίως:







Υπάρχει αρκετά μεγάλο εύρος υψών σ όλες τις θέσεις. Η Ιταλία φέτος στο u16 έχει ένα παιχτάκι την Κατερίνα Τζίλλι που ούτε πολύ ψηλή είναι (181 την δίνουν) ούτε πολύ αθλητική αλλά έχει ένα timing και κάτι χέρια, πουλί να περάσει δίπλα της θα το γραπώσει. Ξέκανε τις Ισπανίδες παίρνοντας απο ψηλότερες και πιο αθλητικές 17 ρημπάουντ. Καθόμουν κ την χάζευα.


Να προσέχεις τους μέσους όρους, να κερδίζουμε θέλουμε smiley.gif

η Γερμανία που σἠκωσε το U18 είχα μια παίχτρια στο 1.65, μια στο 1.73 και όλες τις άλλες πάνω από 1.80.

Πιστεύω πως εάν παίζαμε στην Α κορασίδων φέτος μέχρι και το πέρναμε. Την Ελληνίδα της Γερμανίας U16 την είδες;. Κρίμα να χάνουμε παιδιά και στο μπάσκετ....
ggrilik
QUOTE (passhootdrive @ Aug 25 2018, 17:26 ) *
Να προσέχεις τους μέσους όρους, να κερδίζουμε θέλουμε smiley.gif

η Γερμανία που σἠκωσε το U18 είχα μια παίχτρια στο 1.65, μια στο 1.73 και όλες τις άλλες πάνω από 1.80.

Πιστεύω πως εάν παίζαμε στην Α κορασίδων φέτος μέχρι και το πέρναμε. Την Ελληνίδα της Γερμανίας U16 την είδες;. Κρίμα να χάνουμε παιδιά και στο μπάσκετ....

- Έτσι είναι. Μπορούν να παίξουν σε υψηλό επίπεδο κι οι κοντές κι οι αργές κι οι μη αθλητικές αλλά θες ψηλό κορμό κι εί δυνατόν και γρήγορο.

- Νομίζω κι εγώ ότι θα τα πηγαίναμε καλά στην Α', τουλάχιστον όπως η Λιθουανία. Για πιο πάνω δύσκολο με αυτά τα γκάρντ. Οι άμυνες στην Α΄είναι αρκετά πιο δυνατές και το ξύλο που πέφτει ακόμα πιο δυνατό.

- Την είδα, ναι. Καλή αν και αργή για τα γούστα μου. Δεν ξέρω αν την χάσαμε. δλδ δεν ξέρω αν είναι Ελληνίδα, τραγουδούσε τον Γερμανικό ύμνο με μεγάλη θέρμη smile.gif Ελληνικής καταγωγής σίγουρα (τουλάχιστον απο πατέρα) αλλά μπορεί και να μην έχει δεσμούς με την Ελλάδα.
ggrilik
Τέτοια θέλω να βλέπω



rolleyes.gif

κι εχει και τα παιχνίδια ο gr-spotakia
ethn
...Και ακόμα δεν έχεις κάνει την ανάλυσή σου???? Πάει, χάλασες κι εσύ........................... tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif
BASKET TUNE
QUOTE (ethn @ Sep 3 2018, 16:59 ) *
...Και ακόμα δεν έχεις κάνει την ανάλυσή σου???? Πάει, χάλασες κι εσύ........................... tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif


Μιλάμε για μεγάλο τεμπέλη, αλλά τι να πεις;


ggrilik
Κοιτάχτε να σας πω.

Καταρχάς χάρηκα που είδα τον Παναθηναϊκό να χρησιμοποιεί και μια ακόμα παίκτρια στον "ρόλο" του pg ας πούμε, που το βρίσκω αρκετά θετικό. Χρησιμοποιεί παίκτριες που άλλες ομάδες δεν θα χρησιμοποιούσαν. 2ον η μία - που είναι του 2004 ή του 2005 δεν θυμάμαι - έχει βελτιωθεί αρκετά - ειδικά στον χειρισμό της μπάλας και στην πάσα. Είναι μία απο αυτές της ΕΣΚΑ που δεν είχαν καλέσει στις περίφημες κλήσεις του κλιμακίου Νότου της Εθνικής Κορασίδων τον Μάη του 2018 rolleyes.gif και νομίζω φέτος θα είναι εντελώς πενταδάτη στον ΠΑΟ.

3ον, μια παίκτρια του Παναθηναϊκού έσπρωξε αρκετά δυνατά στην πλάτη μια του Παναθλητικού χωρις λόγο και αιτία. Πραγματικά εντυπωσιακό. Μήπως οι καλοί προπονητές του Παναθηναϊκού πρέπει να βάλουν και λίγο fair play στην λίστα των μαθημάτων?

4ον οι δύο επαρχιακές μου φάνηκαν πολύ ΟΚ σε σχέση με κάποια χρόνια πριν. Δεν ξερω αν είναι ιδέα μου.
assist64
QUOTE
Κοιτάχτε να σας πω.
Καταρχάς χάρηκα που είδα τον Παναθηναϊκό να χρησιμοποιεί και μια ακόμα παίκτρια στον "ρόλο" του pg ας πούμε, που το βρίσκω αρκετά θετικό. Χρησιμοποιεί παίκτριες που άλλες ομάδες δεν θα χρησιμοποιούσαν. 2ον η μία - που είναι του 2004 ή του 2005 δεν θυμάμαι - έχει βελτιωθεί αρκετά - ειδικά στον χειρισμό της μπάλας και στην πάσα. Είναι μία απο αυτές της ΕΣΚΑ που δεν είχαν καλέσει στις περίφημες κλήσεις του κλιμακίου Νότου της Εθνικής Κορασίδων τον Μάη του 2018 rolleyes.gif και νομίζω φέτος θα είναι εντελώς πενταδάτη στον ΠΑΟ.


Νομίζω έχω καταλάβει για ποια λες. μάλλον χρησιμοποιηθηκε λόγο τραυματισμού της βασικής που είχε κληθεί και στην u14. Μεγάλη βελτίοση στην τεχνική, αλλά ακόμα είναι πάααααρα πολύ αργή και αδύναμη σε τρέξιμο, πάσα, κλπ. και θεωρώ ότι αυτοί πρέπει να ήταν και οι λόγοι που δεν την κάλεσαν αν και κάτι έχει πάρει το αυτί μου και για άλλους λόγους, αλλά δεν θέλω να επεκταθώ εδώ. Αλλά και πεντα'δάτη;;; δεν νομίζω Έχει άλλες πιο δυνατές σωματικά παίκτριες που μπορεί να υσταιρούν σε τεχνική αλλά είναι ποιο δυνατές. Φέτος βλέπω τον ΠΑΟ να ποντάρει στη δύναμη

QUOTE
3ον, μια παίκτρια του Παναθηναϊκού έσπρωξε αρκετά δυνατά στην πλάτη μια του Παναθλητικού χωρις λόγο και αιτία. Πραγματικά εντυπωσιακό. Μήπως οι καλοί προπονητές του Παναθηναϊκού πρέπει να βάλουν και λίγο fair play στην λίστα των μαθημάτων?


χαχα Το είδα κι εγώ και είπα "what the F***???" αλλά μετά θυμήθηκα ποια ήταν αυτή η παίκτρια Ανάλογα σχόλια είχαν γίνει ξανά για αυτήν εδώ στο φόρουμ. Το κάνει συνέχεια κι έχει ασυλία από ομάδα και διαιτησία. Προφανώ η ομάδα ενθαρρύνει αυτή τη συμπεριφοράι. Έχουν γραφτεί ανάλογα σχόλια για αρκετούς αγώνες του ΠΑΟ (με Κρόνο και Ιάσονα από διάφορα μέλοι του φόρουμ) Για αντιαθλητικά φάουλ

Μάλλον έχει πάρει το παράδειγμα της Λίζας 19.gif

https://www.youtube.com/watch?v=PJiRQsyrBoI


QUOTE
4ον οι δύο επαρχιακές μου φάνηκαν πολύ ΟΚ σε σχέση με κάποια χρόνια πριν. Δεν ξερω αν είναι ιδέα μου.


Κι εγώ το ίδιο και χάρηκα
ema
QUOTE(ggrilik @ Sep 4 2018, 21:19 ) *
3ον, μια παίκτρια του Παναθηναϊκού έσπρωξε αρκετά δυνατά στην πλάτη μια του Παναθλητικού χωρις λόγο και αιτία. Πραγματικά εντυπωσιακό. Μήπως οι καλοί προπονητές του Παναθηναϊκού πρέπει να βάλουν και λίγο fair play στην λίστα των μαθημάτων?


Πες τα ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!!!!! Αλλά φευ!!

Δείτε 10.23 - 10.25 Εδώ: https://youtu.be/NkYMwSfZClU

Ανάλογα παραδείγματα πολλά στη διάρκεια του πρωταθλήματος, αυτό όμως ήταν το αποκορύφωμα και μάλιστα σε έναν αγώνα "φιλικό" και δείχνει πώς αντιλαμβάνεται η συγκεκριμένη παίκτρια την ευγενή άμιλλα και τον "ανταγωνισμό"

Μακάρι να υπήρχε και στο μπάσκετ "κόκκινη κάρτα" αλλιώς θα σακατευτούν πολλές παίκτριες.



ethn
QUOTE(ema @ Sep 4 2018, 23:45 ) *
Πες τα ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!!!!! Αλλά φευ!!

Δείτε 10.23 - 10.25 Εδώ: https://youtu.be/NkYMwSfZClU

Ανάλογα παραδείγματα πολλά στη διάρκεια του πρωταθλήματος, αυτό όμως ήταν το αποκορύφωμα και μάλιστα σε έναν αγώνα "φιλικό" και δείχνει πώς αντιλαμβάνεται η συγκεκριμένη παίκτρια την ευγενή άμιλλα και τον "ανταγωνισμό"

Μακάρι να υπήρχε και στο μπάσκετ "κόκκινη κάρτα" αλλιώς θα σακατευτούν πολλές παίκτριες.



Ωχ, τώρα το είδα κι εγώ....! Κακώς δεν δόθηκε τεχνική ποινή και ακόμα πιο κακώς έμεινε ατάραχος ο coach της.
ethn
Καλούνται οι πιο κάτω αθλήτριες, να βρίσκονται την Κυριακή 16/09/2018 και ώρα 07:45 στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Παλ. Φαλήρου «ΣΟΦΙΑ ΜΠΕΦΟΝ» , για προπόνηση:
ΚΑΡΑΓΚΟΥΝΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ,ΜΠΕΚΙΟΥ ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ, ΣΙΓΟΥΡΟΥ ΑΝΘΗ, ΤΣΑΓΚΑΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΛΕΝΑ , ΖΙΑΚΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ (ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ Γ.Σ.), ΦΛΟΚΑ ΘΕΟΔΩΡΑ, ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ, ΠΑΠΑΚΩΣΤΑ ΙΩΑΝΝΑ, ΛΥΜΠΕΡΗ ΓΕΩΡΓΙΑ, ΜΟΛΤΣΑΝΟΒΑ ΟΡΙΝΑ, ΧΑΤΖΗΒΕΡΟΓΛΟΥ ΔΑΝΑΗ (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π.), ΣΤΑΜΟΥΛΟΥ ΜΑΡΚΕΛΛΑ (ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ Α.Ο. ), ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΔΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ, ΠΑΓΩΝΗ ΓΕΩΡΓΙΑ, ΚΟΥΛΟΥΡΗ ΜΑΡΩ (ΔΑΦΝΗ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ), ΣΟΥΛΙΩΤΗ ΓΕΩΡΓΙΑ ( Π.Ο.Κ. ΕΣΠΕΡΟΣ), ΡΑΝΤΕΝΟΒΙΤΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ, ΝΤΑΚΑ ΣΑΜΠΡΙΝΑ (ΔΙΟΓΕΝΗΣ ΦΡΕΑΤΤΥΔΑΣ ), ΚΕΚΛΙΓΟΛΓΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ, ΣΙΜΙΤΣΙΔΕΛΛΗ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ, ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ (Α.Ε.Ο.ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ), ΒΩΛΟΥ ΠΕΝΝΥ, ΜΠΟΥΡΣΟΥΚΗ ΕΛΕΝΗ (Α.Ο.ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ) ΠΟΛΥΖΩΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΛΙΑΔΑΚΗ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ, ΙΩΣΗΦΙΔΗ ΜΑΡΙΑ, ΜΑΡΟΥΓΚΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ, ΜΠΡΙΓΚΙΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ (ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ Α.Ο.Κ.) ΑΝΔΡΟΝΙΚΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ, ΙΣΑΑΚΙΔΗ ΑΥΡΑ, ΙΩΑΝΝΑ ΜΥΣΤΙΚΟΥ, ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ, ΑΝΙ ΚΛΤΖΙΑΝ ((ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ Γ.Σ.Σ.), ΜΟΥΤΕΒΕΛΗ ΙΩΑΝΝΑ, ΚΟΣΚΙΝΑ ΑΝΝΑ (Γ.Σ.ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ)



Νωρίς νωρίς ξεκίνησε νομίζω η ΕΣΚΑΝΑ τις προπονήσεις της Αναπτυξιακής των Κορασίδων ,ε ? Ξεκίνησαν και τα πρωταθλήματα ή ακόμα?
BASKET TUNE
Από μένα μόνο μπράβο στην ΕΣΚΑΝΑ
ethn
Στο πλαίσιο του Αναπτυξιακού Προγράμματος της Ε.Ο.Κ. και σε συνεργασία με τον Δήμο Αριστοτέλη και την Ε.ΚΑ.Σ.Χ., θα διεξαχθεί το FIBA CAMP U14 με αγώνες 3Χ3, το διάστημα 15-18/11/2018, στο κλειστό Γυμναστήριο της Αρναίας.
Οι αθλήτριες που συμμετέχουν στο CAMP, είναι γεννημένες το 2004,2005,
2006 και είναι οι εξής:

ΕΣΚΑ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΕΤ. ΓΕΝ ΥΨΟΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟ
ΔΑΥΛΑΚΟΥ ΕΒΕΛΙΝΑ 2004 1,65 ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ
ΜΗΤΣΑ ΓΕΩΡΓΙΑ 2004 1,72 ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ
ΧΑΤΗΡΑ ΛΥΔΙΑ 2006 1,72 ΓΣ.ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ
ΜΠΛΙΘΙΚΙΩΤΗ ΕΡΗ 2005 1,79 ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ
ΑΛΕΞΙΑ ΔΙΑΜΑΝΤΩ. 2004 1,80 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
ΚΑΡΥΟΦΥΛΛΗ ΑΝΔΡΙΑΝΗ 2004 1,74 ΚΡΟΝΟΣ ΑΟ ΓΕΡΑΚΑ

ΕΚΑΣΚΕΜ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΕΤ. ΓΕΝ. ΥΨΟΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟ
ΠΕΚΙΑΡΙΔΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ 2004 1,70 ΑΣ ΑΘΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

ΕΣΚΑΚ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΕΤ. ΓΕΝ. ΥΨΟΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟ
ΣΚΟΥΡΤΗ ΜΕΛΙΝΑ 2004 1,80 ΑΟ ΕΡΜΙΟΝΗΣ

ΕΣΚΑΝΑ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΕΤ. ΓΕΝ ΥΨΟΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟ
ΣΤΑΜΟΥΛΟΥ ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2005 1,83 ΑΟ ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ 2005 1,82 ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
ΛΥΜΠΕΡΗ ΓΕΩΡΓΙΑ 2004 1,73 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
ΤΣΟΥΡΤΗ ΛΥΔΙΑ 2004 1,74 ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ 2005 1,68 Α.Ε.Ο. ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ
ΖΙΑΚΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ 2006 1,77 ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

ΕΚΑΣΘ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΕΤ. ΓΕΝ ΥΨΟΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟ
ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΔΟΥ ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ 2004 1,64 ΑΣ ΑΡΗΣ
ΚΑΜΑΝΤΣΙΩΤΗ ΕΥΑ2004 1,72 ΑΣ ΠΑΟΚ
ΚΥΡΠΙΖΛΙΔΟΥ ΜΑΡΙΝΑ 2004 1,83 Α.Σ. ΑΡΗΣ
ΜΠΑΞΕΒΑΝΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ 2004 1,75 ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ
ΣΟΦΙΑΝΑΚΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ 2004 1,67 ΑΣ ΑΡΗΣ
ΣΤΑΜΑΤΑΚΗ ΣΟΦΙΑ2005 1,75 ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΣΚΑΣΕ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΕΤ. ΓΕΝ ΥΨΟΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟ
ΚΑΡΑΚΙΚΕ ΑΘΗΝΑ 2005 1,75 ΝΕΟΣ ΓΣ ΑΛΙΑΡΤΟΥ

ΕΚΑΣΚ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΕΤ. ΓΕΝ. ΥΨΟΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟ
ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ 2004 1,77 ΚΥΔΩΝ ΑΟ
ΜΑΝΟΥΚΑΚΗ ΧΡΥΣΟΥΛΑ 2004 1,73 ΑΟΝΑ ΗΡΟΔΟΤΟΣ
ΣΤΕΦΑΝΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ 2005 1,72 Ο.Φ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
ΒΑΒΑΛΗ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ 2004 1,75 ΓΣ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ

ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΕΤ. ΓΕΝ ΥΨΟΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟ
ΜΙΧΑ ΑΓΓΕΛΙΝΑ 2004 1,70 ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000
ΣΑΡΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΤΙΓΟΝΗ 2004 1,68 ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000

ΕΣΚΑΗ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΕΤ. ΓΕΝ. ΥΨΟΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟ
ΚΑΛΑΝΤΖΗ ΙΣΜΗΝΗ2004 1,70 ΑΟ ΓΛΑΥΚΟΣ
ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ 2004 1,60 ΑΟ ΓΛΑΥΚΟΣ
ΜΠΟΥΣΙΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ 2004 1,70 ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ

ΕΚΑΣΑΜΑΘ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΕΤ. ΓΕΝ ΥΨΟΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟ
ΚΑΡΑΚΟΛΙΔΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ 2004 1,70 ΑΟΚ ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ
ΚΕΛΕΜΕΝΗ ΣΟΦΙΑ 2004 1,76 Ε.Κ. ΚΑΒΑΛΑΣ

ΕΣΚΑΒΔΕ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΕΤ. ΓΕΝ ΥΨΟΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟ
ΠΕΤΡΟΒΑ ΜΑΡΙΑ 2004 1,85 ΦΙΜΠΑ ΠΗΓΑΣΟΣ
ΛΙΑΠΗ ΔΕΣΠΙΝΑ 1,68 2005 ΦΙΜΠΑ ΠΗΓΑΣΟΣ

ΕΣΚΑΘ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΕΤ. ΓΕΝ ΥΨΟΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟ
ΤΣΟΥΜΠΑΝΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 2004 1,86 ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΥ ΠΕΤΡΙΝΑ 2004 1,64 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ

ΕΚΑΣΔΥΜ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΕΤ. ΓΕΝ ΥΨΟΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟ
ΒΛΑΧΟΥ ΜΑΡΙΑ 2004 1,86 ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ
ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΠΗΝΕΛΟΠΗ 2005 1,88 ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜ.
ΑΜΑΝΑΤΙΔΟΥ ΑΝΝΑ2005 1,71 ΑΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ

ΕΚΑΣΧ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΕΤ. ΓΕΝ. ΥΨΟΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟ
ΠΑΣΧΑΛΑ ΛΥΔΙΑ 2004 1,70 Σ.Κ. ΙΕΡΙΣΣΟΣ 99
ΚΟΡΝΑΡΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ 2005 1,72 ΑΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ

Τ.Ε. ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΕΤ. ΓΕΝ. ΥΨΟΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟ
ΜΙΛΙΚΟΒΙΤΣ ΣΑΡΑ 2005 1,82 ΑΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ
ΣΑΡΡΗ ΕΛΛΗ ΠΑΤΡΙΣΙΑ 2005 1,78 ΑΣ ΗΡΑΚΛΗΣ 2000

Τ.Ε. ΣΑΜΟΥ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΕΤ. ΓΕΝ ΥΨΟΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟ
ΚΑΛΑΜΠΟΓΙΑ ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ 2005 1,6 ΠΑΣ ΙΚΑΡΟΣ

Τ.Ε. ΧΙΟΥ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΕΤ. ΓΕΝ. ΥΨΟΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟ
ΣΒΟΡΩΝΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ 2004 1,83 ΑΣ ΑΙΓΕΑΣ ΧΙΟΥ

ΕΣΚΚ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΕΤ. ΓΕΝ. ΥΨΟΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟ
ΒΟΙΝΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 2004 1,75 ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑ

Τ.Ε. ΛΕΣΒΟΥ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟΕΤ. ΓΕΝ. ΥΨΟΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟ
ΠΑΣΙΝΙΟΥ ΠΕΡΣΕΦΟΝΗ 2004 1,62 ΑΙΓΕΑΣ ΠΛΩΜΑΡΙΟΥ

Συντονιστής προπονητής: Μπακογεώργος Τάκης (Ομοσπονδιακός).
Προπονήτριες-τες: Γιασεμή Μαγδαληνή (ΤΕ ΧΙΟΥ), Καρλάφτης Σπύρος (ΕΚΑΣΚ), και Γαρμπιδάκης Παναγιώτης (ΤΕ ΛΕΣΒΟΥ).
Παρακαλούμε, όπως ενημερώσετε τις αθλήτριες, που ανήκουν στις Ενώσεις σας, και τις Τοπικές Επιτροπές για τη συμμετοχή στο CAMP και την μετακίνησή τους.
Οι αθλήτριες των Ενώσεων της ΕΣΚΑ, ΕΣΚΑΝΑ, ΕΣΚΑΗ, ΕΣΚΑΚ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, ΕΚΑΣΚ, Τ.Ε. ΛΕΣΒΟΥ, Ε.Σ.Κ. ΚΥΚΛΑΔΩΝ και Τ.Ε. ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ (Μιλίκοβιτς), θα αναχωρήσουν με το πούλμαν στις 15/11/2018, ώρα 09:00 από τα γραφεία της Ομοσπονδίας (ΟΑΚΑ, Κηφισίας 37, Μαρούσι).
Οι αθλήτριες της ΕΣΚΑΣΕ, της ΕΣΚΑΘ, και της ΕΣΚΑΒΔΕ θα μετακινηθούν κατόπιν συνεννόησης με το Γραφείο Ανάπτυξης.
Οι αθλήτριες των Ενώσεων ΕΚΑΣΘ, ΕΚΑΣΑΜΑΘ, ΤΕ ΣΑΜΟΥ, Τ.Ε. ΧΙΟΥ και Τ.Ε. ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ (ΣΑΡΡΗ), θα αναχωρήσουν με το πούλμαν στις 15/11/2018, και ώρα 16:30 από τα γραφεία της ΕΚΑΣΘ (Καυτατζόγλειο Στάδιο). Υπεύθυνος επικοινωνίας Κ. Άρης Γραμμενίδης, μέλος Επιτροπής Ανάπτυξης Ε.Ο.Κ. Τηλ: 6944224413.
Οι αθλήτριες της ΕΚΑΣΔΥΜ και της ΕΚΑΣΚΕΜ, θα μετακινηθούν κατόπιν συνεννοήσεως με τον οδηγό του πούλμαν Κ. Μπλιάτκα Αντώνη, (τηλ:6936767527).
Οι αθλήτριες της ΕΚΑΣΧ θα μετακινηθούν με δική τους ευθύνη.

Η επιστροφή θα γίνει στις 18/11/2018.
Τηλέφωνα επικοινωνίας είναι: 2106828241, υπεύθυνος: Μάρης Αντώνης.
ggrilik
Καλή ιδέα το 3x3, γιατί με το παλιό σύστημα δεν μπορούσες να δεις και πολλά.
Και λιγότερες παίκτριες, επίσης καλό, αν και πιθανόν να έπρεπε να είναι ακόμα λιγότερες.

Καλή επιτυχία στο πείραμα, και να πω πως το γεγονός και μόνο οτι επιχειρείται αλλαγή είναι αξιοθαύμαστο σε μια κοινωνία που γενικώς φοβάται τις αλλαγές και τα πειράματα. 41.gif 41.gif 41.gif
ethn
QUOTE(ggrilik @ Nov 12 2018, 21:04 ) *
Καλή ιδέα το 3x3, γιατί με το παλιό σύστημα δεν μπορούσες να δεις και πολλά.
Και λιγότερες παίκτριες, επίσης καλό, αν και πιθανόν να έπρεπε να είναι ακόμα λιγότερες.

Καλή επιτυχία στο πείραμα, και να πω πως το γεγονός και μόνο οτι επιχειρείται αλλαγή είναι αξιοθαύμαστο σε μια κοινωνία που γενικώς φοβάται τις αλλαγές και τα πειράματα. 41.gif 41.gif 41.gif



Λες ε..? Νομίζεις ότι θα είναι καλύτερα?

Δεν πιστεύω να υπάρξει κάνα live streaming, αν και το Τσοτύλι, είναι γνωστός πλέον ιντερνετικός κόμβος tongue.gif tongue.gif tongue.gif )
ZORRO
Ο επικεφαλής της λειτουργίας του αναπτυξιακού προγράμματος της ΕΟΚ και των Εθνικών ομάδων, Κώστας Μίσσας, γράφει στο Basketa.gr για την… παρεξηγημένη διαδικασία της αξιολόγησης των νέων αθλητών και καταθέτει τους επιστημονικά τεκμηριωμένους τρόπους και τα στάδια που πρέπει να ακολουθούνται:

«Επειδή πολύς λόγος έχει γίνει για τα προγράμματα μικρών ηλικιών, αλλά και την κακή παρουσία των εθνικών ομάδων στα πανευρωπαϊκά πρωταθλήματα, θα προσπαθήσω να αναλύσω τα δεδομένα που υπάρχουν, σε ένα γενικότερο πλαίσιο, και τις δυνατότητες που έχουμε να τα αλλάξουμε.

Ας ξεκινήσουμε με τον τρόπο που αξιολογούμε τους παίκτες, με βάση την παγκόσμια εμπειρία και βιβλιογραφία και όχι τη λογική “έχω καλό μάτι, αυτός ο παίκτης έχει ταλέντο και θα παίξει πολύ καλό μπάσκετ”.

Υπάρχουν 3 παράμετροι που αξιολογούνται: Α) Φυσικές ικανότητες Β) Μπασκετικές ικανότητες Γ) Ψυχοπνευματικές ικανότητες.

Όσο μεγαλύτερα ποσοστά συγκεντρώνονται στις 3 παραμέτρους, τόσο μεγαλύτερη τύχη έχει κάποιος αθλητής ή αθλήτρια να παίξει μπάσκετ υψηλού επιπέδου. Δηλαδή ένα παιδί με δυνατό χαρακτήρα και αφού συγκεντρώνει μεγάλα ποσοστά στις φυσικές και μπασκετικές ικανότητες θα παίξει μπάσκετ σε υψηλό επίπεδο.

Σε αντίθετη περίπτωση θα είναι ένας ακόμη αριθμός στα “ταλέντα” που δεν έπαιξαν μπάσκετ βάσει των δυνατοτήτων τους.

ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΔΡΟΥΝ ΘΕΤΙΚΑ Ή ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

ΟΜΑΔΕΣ

Πολλά προγράμματα λειτουργούν με βάση την εισπρακτική πολιτική χωρίς να δίνουν σημασία στην εξέλιξη των παιδιών. Έχουν για προπονητές αθλητές της ανδρικής ομάδας, για να συμπληρώνουν το εισόδημά τους. Ο αθλητής και ο προπονητής είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Λίγες είναι οι ομάδες που ακολουθούν τους βασικούς σκοπούς των προγραμμάτων υποδομής που είναι το κοινωνικό μέρος και η παραγωγή αθλητών.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Οι προπονητές των μικρών ηλικιών πρέπει να είναι πρώτα προπονητές και μετά coaches. Η συμπεριφορά τους στις προπονήσεις και τους αγώνες πρέπει να έχει στόχο την καθοδήγηση, την έμπνευση και τη διδασκαλία της σωστής νοοτροπίας.

Προπονητής που χρησιμοποιεί βαριές εκφράσεις, μειώνει την προσωπικότητα των παιδιών (ευτυχώς είναι πια λιγότεροι από παλιά) δεν έχει καμία θέση σε προγράμματα υποδομής. Υπάρχουν πολλοί τρόπο πίεσης των παιδιών, που και αυτή είναι μέρος της εκπαίδευσής τους. Δεν πρέπει να ξεχνάμε, ότι μιλάμε για αθλητισμό, δηλαδή στόχο, και όχι απλά για άθληση.

ΓΟΝΕΙΣ

Η ουσιαστική συμπαράσταση των γονιών προς τα παιδιά τους είναι απαραίτητη. Αρκεί να μην πιστεύουν, ότι είναι μόνοι τους στον πλανήτη Γη. Θα πρέπει να αντιληφθούν ότι είναι μέρος ενός μεγαλύτερου συνόλου και να γνωρίζουν, ότι το παρκέ είναι από τα λίγα αξιοκρατικά πράγματα που υπάρχουν σήμερα.

Η χρηματοδότηση ομάδων, προπονητών για να παίξουν τα παιδιά τους, θα έχει αποτέλεσμα τη δημιουργία ημιτελών προσωπικοτήτων, που θα κληθούν να διαχειριστούν με μεγάλη δυσκολία, όταν τα παιδιά τους μεγαλώσουν και θα πρέπει να ενταχθούν σε μια άκρως ανταγωνιστική κοινωνία.

ΑΝΤΖΕΝΤΗΔΕΣ

Οι γονείς εναποθέτουν τις ελπίδες τους για την πιθανή καριέρα των παιδιών τους σε managers που τους υπόσχονται ένα καλύτερο μέλλον και γεμίζουν τα αυτιά τους με λόγια που θέλουν να ακούσουν και όχι την πραγματικότητα. Ο κανονισμός που απαγορεύει στα παιδιά να έχουν managers μέχρι την ηλικία των 18 χρόνων δεν είναι τυχαίος.

Η επιλογή είναι των γονιών και έχουν την ευθύνη για ό,τι συμβεί στη συνέχεια, σε σχέση με την πορεία των παιδιών τους, τόσο στην ψυχοπνευματική τους ισορροπία όσο και στην εξέλιξή τους.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Οι παίκτες βελτιώνονται και εξελίσσονται στις ομάδες και όχι στις εθνικές ομάδες. Ο ρόλος των εθνικών ομάδων είναι να διαχειρίζονται τις ικανότητες των παικτών με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, οι οποίες διαφοροποιούνται από γενιά σε γενιά.

Οι γονείς να επιλέγουν προγράμματα (ομάδες) που σχεδιάζουν, προγραμματίζουν με στόχο την εξέλιξη των παιδιών τους σαν αθλητές αλλά και σαν άνθρωποι.

Οι προπονητές να εκπαιδεύουν ανθρώπους και αθλητές χωρίς να ξεχνάνε ότι διαμορφώνουν χαρακτήρες και απευθύνονται σε ανθρώπινες ψυχές.

Τα παιδιά να διασκεδάζουν τη συμμετοχή τους σε ένα προπονητικό πρόγραμμα και να έχουν τη δυνατότητα και τις ευκαιρίες σε ένα σωστό περιβάλλον να ολοκληρώνονται σαν άνθρωποι και σαν αθλητές».
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.