Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΑ ΕΝΩΣΕΩΝ & ΕΟΚ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4
ggrilik
QUOTE (nikos64(2edition) @ Dec 30 2017, 21:16 ) *
προσωπικα σαν ...κωλοτουμπα μου φαινεσαι !!! γνωριζω περιπτωσεις που κοπηκαν απο κλιμακια με την δικαιολογια του υψους .... το τι πλανα εχει ο καθενας εχει σημασια ... τι πλανα πχ εχει ο Γιάννης Γερεουδάκης στην υψηλοτερη βαθμιδα (ας πουμε οτι ειναι η κατω των 20 εθνικη)υποδομων ?

Ούτε καν πιρουέτα rolleyes.gif
Βασικά η ΕΟΚ έδωσε το φυλλάδιο με τις ομάδες και τα ύψη (εδώ) όπως προέκυψαν απ την μέτρηση του τορναμέντου FIBA camp στον Βόλο οπου κάποιες παίκτριες έχουν ψηλώσει απο πέρσι, κάποιες είχαν δηλωθεί με λάθος έως υπερβολικά ύψη (βγάζουν μάτι άλλωστε, είτε δεις βιντεάκια είτε φωτό) και ψιλοδιορθώθηκαν. Συνεπώς κάτι 187 κι 186 κλπ παικτριών που συμμετείχαν στον Βόλο δεν υπάρχουν στο φυλλάδιο. Υπάρχουν καινούριες βέβαια που επίσης πρέπει να μετρηθούν, γιατί πάλι βλέπω κάτι 185 κλπ. Απο δω πήρα τα ύψη κι εγώ.

Η ΕΟΚ επίσης έβγαλε ανακοίνωση ((εδώ) όμως εδώ έχει τα παλιά ύψη δλδ τα περσινά του Τσοτυλίου ή όπως δηλώθηκαν στο προηγούμενο τορνέο (στον Βόλο) Αποτέλεσμα, κάποιες εμφανίζονται κοντύτερες απ όσο είναι φέτος, κάποιες ψηλότερες (αφού έτσι είχαν δηλωθεί απ τις ενώσεις τους) κι έχει γίνει ένα μικρό μπάχαλο.

Τώρα, επειδή έχω ένα σκριπτάκι που τα φετσάρει και βγάζει κάτι στατιστικά, υπάρχει μία παίκτρια που δεν ανήκει στην κατηγορία, δλδ το ύψος στην ανακοίνωση της ΕΟΚ δεν είναι ούτε το περσινό, ούτε του φυλλαδίου αλλά 7 πόντους μεγαλύτερο. Και χωρίς να το πολυσκεφτώ είπα αυτό που είπα.

Κακώς, διότι (α) μπορεί να έγινε απλά λάθος, (β) μπορεί να έγινε απο ένα υπάλληλο κάποια μικροχάρη στον μπαμπά (κακώς) (γ), μπορεί να έβαλε το μαγικό χεράκι κάποιος μάνατζερ (πάρα πολύ κακώς και κακώς του κεφαλιού του γονέα), (δ) μπορεί αυτό να ναι το σωστό ύψος (αμφιβάλω, αλλά είναι ένα ενδεχόμενο) και τέλος ό,τι και να έγινε ούτε φταίει η παίκτρια (ακόμα κι αν το ζήτησε - ανήλικη ούσα) ούτε επηρεάζει την απόδοση στο παρκέ όπως απέδειξα με την Weronika Hipp, οπότε... ούτε διπλό άξελ rolleyes.gif

Υ.Γ. Όσον αφορά τα κλιμάκια, φέτος Μπακογιώργος και Καφαντάρη (όσο ήταν άνεργη) έχουν περάσει σχεδόν απο παντού κι έχουν δει τις παίκτριες οπότε δεν τους κοροϊδεύεις με ψεύτικα ύψη. Γενικώς όμως καλό είναι να τηρούνται κάποιες διαδικασίες και είναι δουλειά της ΕΟΚ να το επιβάλει.
ggrilik
33ο Τουρνουά Χριστουγέννων Κορασίδων ΠΕΤΡΟΣ ΚΑΠΑΓΕΡΩΦ
Πτολεμαϊδα 3-6 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2018



Χιόνια στο καμπαναριό που Χριστούγεννα σημαίνουν και αύριο φινίτο λα μούζικα, πασάτο λα φιέστα.
Γράφω απο σήμερα γιατί ελπίζω πως ο Μπακογιώργος θ'ακολουθήσει την γραμμή της απλότητας που άρχισε πέρσι και δεν θα έχουμε τα γλαφυρά των παμπαίδων με τον MVP να μην είναι στην καλύτερη πεντάδα κλπ κλπ..

Οπότε μπράβο στους διαιτητές Γλούφτση και Σταμπουλή
Μπράβο στους προπονητές Αργύρη Κουβάρα, Ελένη Παπαθανασίου, Έφη Βαννού, Σπύρο Καρλάφτη.
Μπράβο στον συντονιστή Τάκη Μπακογιώργο

ρόστερ (ύψη στο περίπου)

Ερατώ Ερατώ (Αργύρης Κουβάρας, ΑΣ Απόλλων Λιβαδειάς / ΕΣΚΑΣΕ )
4 Μπουτσούκη Ελένη … 2003 168 - ΠΑΟΚ - ΕΚΑΣΘ
5 Μπριγκιά Αγγελική … 2003 172 - ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ - ΕΣΚΑΝΑ
6 Κυρίδη Αγγελίνα … 2003 172 - ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ - ΕΣΚΑ
7 Χαρά Χαραλαμπίδη … 2003 178 - ΑΟ ΓΛΑΥΚΟΣ - ΕΣΚΑΗ
8 Ροντογιάννη Παναγιώτα … 2003 180 - ΝΙΚΟΠΟΛΗ ΠΡΕΒΕΖΑΣ - ΕΣΚΑΒΔΕ
9 Τσαβόνι Βαλεντίνα … 2003 177 - ΣΥΛΛΑΣ Α1ΔΙΨΟΥ - ΕΣΚΑΣΕ
10 Κυριακάκη Λυδία … 2003 173 - ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ - ΕΣΚΑ
11 Τζημορώτα Αναστασία … 2003 177 - ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ - ΕΚΑΣΔΥΜ
12 Μαυράκη Αντιγόνη … 2003 175 - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΕΣΚΑ
13 Πρίφτη Αννα-Μαρία … 2003 180 - ΡΟΥΦ 80 - ΕΣΚΑ
14 Καζαμία Αλεξάνδρα … 2003 181 - ΠΑΟΚ - ΕΚΑΣΘ 
15 Μαυράκη Αννα-Μαρία … 2003 187 - ΣΑΚΑ ΚΑΒΑΛΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΕΚΑΣΑΜΑΘ




Ουρανία (Όλγα Κυρκοπούλου, Ίκαρος Πτολεμαΐδας / ΕΚΑΣΔΥΜ)
4 Κανελλοπούλου Πετρίνα … 2004 159 - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ - ΕΣΚΑΘ
5 Δαυλάκου Εβελίνα … 2004 162 - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΕΣΚΑ
6 Στεργάκη Ραφαηλία … 2003 175 - ΠΑΟΚ - ΕΚΑΣΘ
7 Δράκου Κατερίνα … 2004 172 - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΣΚΑΝΑ
8 Νίτσογλου Έλενα … 2003 172 - ΣΥΛΛΑΣ ΑΙΔΗΨΟΥ - ΕΣΚΑΣΕ
9 Μπατή Μαριέττα … 2003 175 - ΦΟ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ - ΤΕ Χίου
10 Δήμου Κ … 200- 1-- - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ - ΕΚΑΣΔΥΜ
11 Τσαγκαροπούλου Μαριλένα … 2003 181 - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΕΣΚΑΝΑ
12 Βασιλείου Πηνελόπη … 2005 185 - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ - ΕΚΑΣΔΥΜ
13 Τζέλλου Ελένη … 2003 180 - ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ - ΕΚΑΣΘ
14 Πετρίδου Ειρήνη … 200- 1-- - ΣΟΥΤΕΡΣ - ΕΚΑΣΔΥΜ
15 Φραγγέα Τρισεύγενη … 2004 183 - Α.ΠΣ. ΑΡΙΣ - ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ




Αφροδίτη (Έφη Βαννού, Φοίνικας Πειραιά / ΕΣΚΑΝΑ)
4 Θεοδωσουλάκη Αθηνά … 2003 170 - ΑΡΚΑΔΙ ΟΚΑ - ΕΚΑΣΚ
5 Κοτσιπετσίδου Μαρία … 2003 163 - ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ - ΤΕ Κυκλάδων (ΕΣΚΚ)
6 Ανδρικοπούλου Ελενα … 2003 163 - ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ - ΕΣΚΑ
7 Τσιούρβα Γεωργία … 2004 170 - ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ - ΕΣΚΑΘ
8 Πασχαλά Λυδία … 2004 168 - ΣΚ ΙΕΡΙΣΣΟΣ - ΕΚΑΣΧ
9 Πετρίδου Πηνελόπη … 2003 169 - ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ - ΕΚΑΣΑΜΑΘ
10 Καρατάσιου Ξανθίππη … 2003 173 - ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ - ΕΚΑΣΚΕΜ
11 Κρανιά Αγγελική … 2004 175 - ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ - ΕΚΑΣΔΥΜ
12 Κομματά Πετρούλα … 2003 185 - ΑΟ ΓΛΑΥΚΟΣ - ΕΣΚΑΗ
13 Σαράντη Βιλελμίνη … 2003 181 - ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ - ΕΚΑΣΘ
14 Χαλκιά Μορφούλα … 2003 182 - Γ.Σ. ΣΚΙΑΘΟΥ - ΕΣΚΑΘ
15 Σακελλαριδου Αναστασια … 2003 185 - ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΙΝΟΥ - ΕΣΚΑΝΑ




Ήρα (Σπύρος Καρλάφτης, ΟΦΗ / ΕΚΑΣΚ )
4 Χρηστάκη Αγγελική … 2004 170 - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΕΣΚΑΒΔΕ
5 Μανουκάκη Χρύσα … 2004 172 - ΗΡΟΔΟΤΟΣ - ΕΚΑΣΚ
6 Μπαξεβάνου Κατερίνα … 2004 175 - ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ - ΕΚΑΣΘ
7 Ευαγγελίδου Γεωργία … 2004 169 - ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ - ΕΣΚΑΚ
8 Χατήρα Λύδια … 2006 167 - ΑΟ ΠΙΚΕΡΜΙΟΥ ΑΕΤΟΣ - ΕΣΚΑ
9 Γιαννουλάκη Σοφία … 2004 170 - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - ΕΚΑΣΚ
10 Παπαδάκη Σταυρούλα … 2004 175 - ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ - ΕΚΑΣΚ
11 Γκατζιώλη Ζωή … 2004 179 - ΓΕ.Α ΑΜΙΛΛΑ 2000 - ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ
12 Δροσούνη Αναστασία … 2004 179 - ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ - ΕΚΑΣΚΕΜ
13 Αθανασοπούλου Βασιλική … 2004 181 - ΑΣΚ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ - ΤΕ Δωδεκανήσου
14 Τσαούση Χρυσοβαλάντω … 2004 180 - ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ - ΤΕ Δωδεκανήσου
15 Γρηγοροπούλου Γεωργία … 2004 186 - ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - ΕΣΚΑΝΑ



Φυσικά είχαμε κάποιες επιπλέον αλλαγούλες λόγω κωλύματός μερικών παικτριών, αλλά δεν πειράζει, μαζί με το FIBA camp του Βόλου και τις διάφορες περιοδείες του Μπακογιώργου ανα την Ελλάδα η βάση δεδομένων έχει επικαιροποιηθεί αρκούντως νομίζω.

Επίσης προτείνω στην ΕΟΚ να καταργήσει τα τρίποντα των 6.75 σε αγώνες παγκορασίδων και κάτω. Διότι εκτός απο την οδύνη των στεφανιών, των ταμπλώ κλπ οι παίκριές μας απλά δεν μαθαίνουν να σουτάρουν παρά γύρω στα 25 που επιτέλους έχουν μια αξιοπρεπή ευστοχία στο τρίποντο, αλλά αστοχούν απο τα πέντε μέτρα... μέχρι να φτάσουν τα 27 με 28.. κι αν.. 19.gif




Έληξε και το παράλληλο Τουρνουά Κορασίδων στο Νέο Σκοπό Σερρών μαζί συμμετοχή δέκα (10) ομάδων, του Κρόνου Γέρακα, του Παναθηναϊκού, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακού, Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη, Ασπίδας Ξάνθης, Πιερικού Αρχελάου, Κρόνου Αγίου Δημητρίου και φυσικά τον Ορφέα Νέου Σκοπού. Με παιχνίδια πρωί βράδυ ph34r.gif

Χαμός. Λογικό ίσως, μια και ενώ οι κορασίδες στην Πτολεμαϊδα κατέλυσαν εδώ:



.. οι κορασίδες στις Σέρρες διέμεναν εδώ:


κι εδώ:


rolleyes.gif Γι αυτό κι ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου άρον άρον συνεσκευάσθη (κράνη, παλάσκες, εξαρτήσεις) κι εξεστράτευσε προς τις Σέρρες όχι με μία αλλά με δύο ομάδες παρακαλώ, τις παγκρασίδες και τις κορασίδες! Κι εδώ που τα λέμε, γιατί όχι..

Εδώ η 1η Λεγεώνα, 3η Κοόρτη, 2η Σπείρα, 1η Σεντουρία, 7η Συμμορία του Κρόνου με λάβαρα, παντιέρες, φλάμπουρα και παράσεια, έ, αν κοιτάξει κανείς προσεκτικά μπορεί να δει και κανα μπαϊράκιον.



κι εδώ δυο άλλες Συμμορίες, του Ολυμπιακού και του Μαντουλίδη



Το θετικό είναι πως κρίνοντας από τα σκορ οι επαρχιακές ομάδες Ασπίδα Ξάνθης και Πιερικός Αρχέλαος ήταν δεδομένων των συνθηκών -δλδ των απουσιών των Αθηναιοθεσσαλονικιών- ανταγωνιστικές. Ο Ορφέας έχει δρόμο μπροστά του.

Ωραία πράγματα. Να επαναληφθεί και να μιμηθεί παρακαλώ.

Με αισιοδοξία το 2018 φίλοι μου και με πείσμα στις κακοτοπιές.
ggrilik

Έληξε και το τορνέο του ACS οπου ήταν καλεσμένη κι η αναπτυξιακή ΕΣΚΑ που τα πήγε καλά μια και έπαιξε ένα ανταγωνιστικό τελικό με τις Λανσέρισσες.

Άλλες καλεσμένες ήταν η Σέρβικη Νοβοσάντσκα ZKA κι η Σλοβένικη Ζένσκι Κοσαρκάσκι απο το όρος Τρίγκλαβο rolleyes.gif

Εδώ η αναπυξιακή ΕΣΚΑ μες' την καλή χαρά


Δεν ξέρω αν μεταδόθηκαν οι αγώνες ζωντανά, θα έχω το νού μου στο κανάλι του ACS κι αν ανεβούν θα σας πω.

Περισσότερα εδώ http://www.acs.gr/athletic-news/2018/2/8/i...b-23-24-25.html
κι εδώ
http://eska.gr/?p=40887

ggrilik
Λοιπόν, ανέβηκαν τα βιντεάκια απ όλους τους αγώνες της ΕΣΚΑ στο κανάλι του ACS Athens.

Δυστυχώς οι χρόνοι συμμετοχής των αθλητριών δεν ήταν όσο ισομοιρασμένοι θα επιθυμούσα, αλλά τέλος πάντων, αυτή ήταν η επιλογή του προπονητή. rolleyes.gif

Εντάξει, εμένα καλό μου φάνηκε το επίπεδο, καλύτερο απο παλιότερα. Σίγουρα θα το προτιμούσα ακόμα καλύτερο, θα ήθελα και μερικές ταλεντάρες που να παίξουν ως πρώτα βιολιά στο WNBA αλλά «Rome ne fut pas faite toute en un jour» όπως λέγαν οι μεσαιωνικοί Φραγκογάλλοι, δλδ η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μια μέρα smile.gif

ethn

----------------------------
Τo All Star Game της ΕΣΚΑΝΑ στις 20 Μαίου 2018

Με αυτή μας την επιστολή, θα σας παρακαλούσαμε να μας αποστείλετε με έγγραφό σας, το αργότερο έως και τις 9 Μαΐου 2018, ύστερα από επιλογή του προπονητή σας, το ονοματεπώνυμο ενός αθλητή και μιας αθλήτριας ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ, ΜΙΝΙ ΑΓΟΡΙΩΝ, ΠΡΟΜΙΝΙ ΑΓΟΡΙΩΝ, ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ και ΜΙΝΙ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ( συμπεριλαμβανομένων των στοιχείων της ημερομηνίας γέννησης και του ύψους) του Σωματείου σας, προκειμένου να συμμετάσχουν στην προπόνηση και στο ALL STAR GAME αγοριών και κοριτσιών της τελετής λήξης του Τουρνουά Παμπαίδων, Παγκορασίδων, του Τουρνουά Μίνι «ΠΕΤΡΟΣ ΚΑΠΑΓΕΡΩΦ» καθώς και του Τουρνουά Προμίνι, που θα διεξαχθούν το Σάββατο 19 Μαΐου 2018 (προπόνηση, χωρισμός ομάδων) και την Κυριακή 20 Μαΐου 2018 στο Δ.Α.Κ. ΓΛΥΦΑΔΑΣ «ΜΑΚΗΣ ΛΙΟΥΓΚΑΣ».
Διευκρινίζεται ότι τα Σωματεία θα στείλουν τους αθλητές τους εκεί που έχουν συμμετοχή στα αντίστοιχα τμήματα των Τουρνουά.

------------------------------
Tάδε έφη ΕΣΚΑΝΑ. Αν δεν κάνω λάθος η ΕΣΚΑ διοργάνωσε διήμερο μίνι τουρνουά στα πλαίσια του all star. Καπου νομίζω είχε πάρει το μάτι μου την ανακόινωση. Η Εσκανα βλέπω, σε πιο μαζεμενο πλαισιο θα κινηθει, οπως και κάθε χρονιά εξάλλου
passhootdrive
QUOTE (ethn @ May 8 2018, 13:51 ) *
----------------------------
Τo All Star Game της ΕΣΚΑΝΑ στις 20 Μαίου 2018

Με αυτή μας την επιστολή, θα σας παρακαλούσαμε να μας αποστείλετε με έγγραφό σας, το αργότερο έως και τις 9 Μαΐου 2018, ύστερα από επιλογή του προπονητή σας, το ονοματεπώνυμο ενός αθλητή και μιας αθλήτριας ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ, ΜΙΝΙ ΑΓΟΡΙΩΝ, ΠΡΟΜΙΝΙ ΑΓΟΡΙΩΝ, ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ και ΜΙΝΙ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ( συμπεριλαμβανομένων των στοιχείων της ημερομηνίας γέννησης και του ύψους) του Σωματείου σας, προκειμένου να συμμετάσχουν στην προπόνηση και στο ALL STAR GAME αγοριών και κοριτσιών της τελετής λήξης του Τουρνουά Παμπαίδων, Παγκορασίδων, του Τουρνουά Μίνι «ΠΕΤΡΟΣ ΚΑΠΑΓΕΡΩΦ» καθώς και του Τουρνουά Προμίνι, που θα διεξαχθούν το Σάββατο 19 Μαΐου 2018 (προπόνηση, χωρισμός ομάδων) και την Κυριακή 20 Μαΐου 2018 στο Δ.Α.Κ. ΓΛΥΦΑΔΑΣ «ΜΑΚΗΣ ΛΙΟΥΓΚΑΣ».
Διευκρινίζεται ότι τα Σωματεία θα στείλουν τους αθλητές τους εκεί που έχουν συμμετοχή στα αντίστοιχα τμήματα των Τουρνουά.

------------------------------
Tάδε έφη ΕΣΚΑΝΑ. Αν δεν κάνω λάθος η ΕΣΚΑ διοργάνωσε διήμερο μίνι τουρνουά στα πλαίσια του all star. Καπου νομίζω είχε πάρει το μάτι μου την ανακόινωση. Η Εσκανα βλέπω, σε πιο μαζεμενο πλαισιο θα κινηθει, οπως και κάθε χρονιά εξάλλου


έκανε για τα μίνι η ΕΣΚΑ και ήταν πολύ καλό για τα παιδιά. http://eska.gr/?p=42780
ema
QUOTE(passhootdrive @ May 8 2018, 14:38 ) *
έκανε για τα μίνι η ΕΣΚΑ και ήταν πολύ καλό για τα παιδιά. http://eska.gr/?p=42780


Σίγουρα είναι πολύ καλό να γίνονται τέτοιες διοργανώσεις. Ωστόσο, έχω κάποιες επιφυλάξεις- προβληματισμούς και εξηγώ:
α. Η ΕΣΚΑΝΑ ζήτησε από κάθε προπονητή να στείλει 1 παιδί από κάθε τμήμα. Άρα, έτσι οι ομάδες θα έχουν όλες εκπροσώπηση. Η ΕΣΚΑ, ανιτθέτως, εμφάνισε στο all star από κάποιες ομάδες 1 παιδί και από άλλες ομάδες 4 παιδιά χωρίς να εξηγείται πουθενά ο τρόπος επιλογής. Εγώ που προσπάθησα να βρω αλγόριθμο με τον οποίο να δικαιολογείται αυτή η επιλογή, όσο και αν προσπάθησα δεν τα κατάφερα. Πολύ θα ήθελα να υπήρχε κάπου αναρτημένο το σκεπτικό, αλλά φευ...
β. Πόσο εύκολο θα είναι για έναν προπονητή να επιλέξει ένα παιδί να στείλει στο allstar Ούτε ψύλος στον κόρφο του. Δεν θα θελα με τίποτα να είμαι στη θέση του. Και τι θα δημιουργήσει μετά αυτό μεταξύ των παιδιών στην ομάδα?

ethn
QUOTE(ema @ May 8 2018, 17:02 ) *
Σίγουρα είναι πολύ καλό να γίνονται τέτοιες διοργανώσεις. Ωστόσο, έχω κάποιες επιφυλάξεις- προβληματισμούς και εξηγώ:
α. Η ΕΣΚΑΝΑ ζήτησε από κάθε προπονητή να στείλει 1 παιδί από κάθε τμήμα. Άρα, έτσι οι ομάδες θα έχουν όλες εκπροσώπηση. Η ΕΣΚΑ, ανιτθέτως, εμφάνισε στο all star από κάποιες ομάδες 1 παιδί και από άλλες ομάδες 4 παιδιά χωρίς να εξηγείται πουθενά ο τρόπος επιλογής. Εγώ που προσπάθησα να βρω αλγόριθμο με τον οποίο να δικαιολογείται αυτή η επιλογή, όσο και αν προσπάθησα δεν τα κατάφερα. Πολύ θα ήθελα να υπήρχε κάπου αναρτημένο το σκεπτικό, αλλά φευ...
β. Πόσο εύκολο θα είναι για έναν προπονητή να επιλέξει ένα παιδί να στείλει στο allstar Ούτε ψύλος στον κόρφο του. Δεν θα θελα με τίποτα να είμαι στη θέση του. Και τι θα δημιουργήσει μετά αυτό μεταξύ των παιδιών στην ομάδα?




Σχετικά με το α) Μηπως είχε να κάνει με την θέση που τερμάτισε η κάθε ομάδα?Λογικό μου φαίνεται πχ απο την πρώτη ομάδα να παίρνεις περισσοτερα παιδιά απ΄οτι απο την τελευταία.... Όχι όμως με τέτοια αναλογία που περιγράφεις!!!!!

Σχετικα με το β) Συμφωνώ και επαυξάνω! Πολύ δυσκολη απόφαση για έναν προπονητή, δεν το συζητώ!!!!! ΕΚΤΟΣ από τις περιπτώσεις που στην ομάδα του υπάρχει το ένα παιδί που πραγματικά ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ οπότε θεωρώ ότι και έυκολη είναι έτσι η απόφαση, και κανέναν τριγμό δεν επιφέρει!




QUOTE(passhootdrive @ May 8 2018, 14:38 ) *
έκανε για τα μίνι η ΕΣΚΑ και ήταν πολύ καλό για τα παιδιά. http://eska.gr/?p=42780



Όμορφες εικόνες!!!
ema
QUOTE(ethn @ May 8 2018, 18:38 ) *
Σχετικά με το α) Μηπως είχε να κάνει με την θέση που τερμάτισε η κάθε ομάδα?Λογικό μου φαίνεται πχ απο την πρώτη ομάδα να παίρνεις περισσοτερα παιδιά απ΄οτι απο την τελευταία.... Όχι όμως με τέτοια αναλογία που περιγράφεις!!!!!


Και όμως... το ανάποδο μάλλον συνέβη.


ethn
QUOTE(ema @ May 8 2018, 20:51 ) *
Και όμως... το ανάποδο μάλλον συνέβη.


Mάλιστα. Τόσο καλά! Αυτό , 'δεν το χω' για να στο εξηγήσω!
ZORRO
QUOTE(ethn @ May 10 2018, 16:11 ) *
Mάλιστα. Τόσο καλά! Αυτό , 'δεν το χω' για να στο εξηγήσω!

Οι κλήσεις στα φετεινά all star των μίνι είχαν σασπένς! Σωματεία κορυφής εκπροσωπήθηκαν με 2 αθλητές/αθλήτριες και σωματεία που βγήκαν βαθμολογικά πρώτα ... κοιτώντας τη βαθμολογία ανάποδα ... εκπροσωπήθηκαν με 4 αθλητές/αθλήτριες! Παρακαλώ πολύ όποιον μαθηματικό έχει βρεί τον αλγόριθμο των κλήσεων να μας τον ανακοινώσει! Ευχαριστώ!
nikos64
QUOTE(ethn @ May 10 2018, 16:11 ) *
Mάλιστα. Τόσο καλά! Αυτό , 'δεν το χω' για να στο εξηγήσω!


εγω θα σε βοηθησω δεν θα αφησω να σου ψαλιδισουν ελπιδες ......

στα των μινι 60 παιδια καλεστηκαν αν δεν κανω λαθος , τωρα γιατι 4 απο εκει και μια απο αλλου δεν ξερω αλλα ουτε αλγοριθμοι χρειαζονται ... μια ερωτηση απο μενα υπαρχει συλλογος που εχει παραπονο απο την εσκα για αυτη την περιπτωση ? δηλαδη ηθελε να στειλει αλλο ενα παιδι και του ειπανε οχι?
να μην τα ριχνουμε ολα στην διοργανωτρια αρχη (στην καθε διοργανωτρια αρχη ) .....
ethn
QUOTE(nikos64 @ May 10 2018, 19:09 ) *
εγω θα σε βοηθησω δεν θα αφησω να σου ψαλιδισουν ελπιδες ......

στα των μινι 60 παιδια καλεστηκαν αν δεν κανω λαθος , τωρα γιατι 4 απο εκει και μια απο αλλου δεν ξερω αλλα ουτε αλγοριθμοι χρειαζονται ... μια ερωτηση απο μενα υπαρχει συλλογος που εχει παραπονο απο την εσκα για αυτη την περιπτωση ? δηλαδη ηθελε να στειλει αλλο ενα παιδι και του ειπανε οχι?
να μην τα ριχνουμε ολα στην διοργανωτρια αρχη (στην καθε διοργανωτρια αρχη ) .....



Δεν έχω ιδέα , μαλλον αλλον ηθελες να ρωτήσεις..

ΑΛΛΑ αν όντως ο πρώτος έχει 1 παιδί ( ή 2) και ο τελευταίος 4, ε κάπως περίεργο ακο'υγεται,,, Και μιλάμε για την ΕΣΚΑ που έχει πάρα πολλά σωματεία οπότε ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ η διαφορά πρώτου και τελευταίου, ε είναι διαφορά.. Πάντως ομολογώ, διαβαζοντας απο τον φίλο για το εν λόφω τουρνουα, και μόνο οτι μαζεψε η ΕΣΚΑ 60 παιδάκια, τα οργάνωσε, και επαιξαν δυο μερούλες σαν επίλεκτες ομάδες (εαν κατάλαβα καλά) σίγουρα είναι θετικότατο.

(Να ξέρεις η όλη συζήτηση ξεκίνησε απο την ανακοίνωση της ΕΣΚΑΝΑ και ορθώς η ema σχολίασε το γεγονός οτι η ΕΣΚΑΝΑ για το all star της ζήτησε αυστηρά απο ΕΝΑ παιδι από κάθε ομάδα, τουτέστιν το απόλυτα καλύτερο κατά την κρίση των προπονητών. Τωρα αν στην πορεία το αλλαξει γιατι δεν θα της βγα'ινει το μέτρημα, δεν γνωρίζω)
ZORRO
QUOTE(ethn @ May 10 2018, 19:56 ) *
Δεν έχω ιδέα , μαλλον αλλον ηθελες να ρωτήσεις..

ΑΛΛΑ αν όντως ο πρώτος έχει 1 παιδί ( ή 2) και ο τελευταίος 4, ε κάπως περίεργο ακο'υγεται,,, Και μιλάμε για την ΕΣΚΑ που έχει πάρα πολλά σωματεία οπότε ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ η διαφορά πρώτου και τελευταίου, ε είναι διαφορά.. Πάντως ομολογώ, διαβαζοντας απο τον φίλο για το εν λόφω τουρνουα, και μόνο οτι μαζεψε η ΕΣΚΑ 60 παιδάκια, τα οργάνωσε, και επαιξαν δυο μερούλες σαν επίλεκτες ομάδες (εαν κατάλαβα καλά) σίγουρα είναι θετικότατο.

(Να ξέρεις η όλη συζήτηση ξεκίνησε απο την ανακοίνωση της ΕΣΚΑΝΑ και ορθώς η ema σχολίασε το γεγονός οτι η ΕΣΚΑΝΑ για το all star της ζήτησε αυστηρά απο ΕΝΑ παιδι από κάθε ομάδα, τουτέστιν το απόλυτα καλύτερο κατά την κρίση των προπονητών. Τωρα αν στην πορεία το αλλαξει γιατι δεν θα της βγα'ινει το μέτρημα, δεν γνωρίζω)

Η κλήση των παιδιών στο all star θα γινόταν με αναγραφή των ονομάτων των παιδιών στα ΦΑ μετά από κάθε ματς και μάλιστα από 2 παιδιά κάθε προπονητής για την αντίπαλη ομάδα! Αυτό δεν τηρήθηκε στο έπακρον και μετά ... έγιναν οι κλήσεις τόσο σε παιδιά όσο και σε αριθμό από κάθε ομάδα με κάποιον τρόπο που αδυνατώ να καταλάβω!
nikos64
QUOTE(ethn @ May 10 2018, 19:56 ) *
Δεν έχω ιδέα , μαλλον αλλον ηθελες να ρωτήσεις..

ΑΛΛΑ αν όντως ο πρώτος έχει 1 παιδί ( ή 2) και ο τελευταίος 4, ε κάπως περίεργο ακο'υγεται,,, Και μιλάμε για την ΕΣΚΑ που έχει πάρα πολλά σωματεία οπότε ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ η διαφορά πρώτου και τελευταίου, ε είναι διαφορά.. Πάντως ομολογώ, διαβαζοντας απο τον φίλο για το εν λόφω τουρνουα, και μόνο οτι μαζεψε η ΕΣΚΑ 60 παιδάκια, τα οργάνωσε, και επαιξαν δυο μερούλες σαν επίλεκτες ομάδες (εαν κατάλαβα καλά) σίγουρα είναι θετικότατο.

(Να ξέρεις η όλη συζήτηση ξεκίνησε απο την ανακοίνωση της ΕΣΚΑΝΑ και ορθώς η ema σχολίασε το γεγονός οτι η ΕΣΚΑΝΑ για το all star της ζήτησε αυστηρά απο ΕΝΑ παιδι από κάθε ομάδα, τουτέστιν το απόλυτα καλύτερο κατά την κρίση των προπονητών. Τωρα αν στην πορεία το αλλαξει γιατι δεν θα της βγα'ινει το μέτρημα, δεν γνωρίζω)



η ερωτηση δεν πηγαινε σε σενα για να απαντησεις , σε σενα η ερωτηση πηγαινε σαν φιλοσοφικο ερωτημα rolleyes.gif
ξερω περιπτωσεις παλαιοτερες που συλλογοι αδιαφορησαν στο να δοκιμαστουν παικτριες τους σε διαφορα κλιμακια

η εσκανα πιστευω οτι ειναι ενα βημα πιο μπροστα γενικα ισως γιατι ειναι λιγοτεροι και πιο ευκολο να συννενοηθουν ....
ethn
QUOTE(nikos64 @ May 10 2018, 20:39 ) *
η ερωτηση δεν πηγαινε σε σενα για να απαντησεις , σε σενα η ερωτηση πηγαινε σαν φιλοσοφικο ερωτημα rolleyes.gif
ξερω περιπτωσεις παλαιοτερες που συλλογοι αδιαφορησαν στο να δοκιμαστουν παικτριες τους σε διαφορα κλιμακια

η εσκανα πιστευω οτι ειναι ενα βημα πιο μπροστα γενικα ισως γιατι ειναι λιγοτεροι και πιο ευκολο να συννενοηθουν ....



Τι να σου πω, μην νομίζεις ότι 'το χω' με τα αναπτυξιακά κλπ κλπ. Λιγο ότι παρακολουθώ απο το σάιτ της ΕΣΚΑΝΑ και ότι ποστάρουν οι φίλοι σχετικά με ΕΣΚΑ

Μου αρέσει απλά να βλέπω όμορφες κινήσεις απο τις Ενώσεις, και για να είμαι ειλικρινής διαβάζοντας για το διήμερο της ΕΣΚΑ χαρηκα, μου φάνηκε κάτι οργανωμένο...Τωρα, αν έγινε τουρλουμπούκι με το πόσα και ποια παιδιά εστειλαν, αυτο δεν είναι και τόσο καλό (κυριως πιστεύω για ψυχολογικούς λόγους)

Η ΕΣΚΑΝΑ απο την άλλη, είναι σταθερή στο all star της κάθε τέλος της σεζόν, με ένα παιδί απο κάθε ομάδα, και αν προκύπτει κάποιο θέμα με τις συνθέσεις τότε παίρνουν και συμπληρωματικά. Πάμντως, μην νομίζεις οτι επειδη είναι λιγότεροι συνεννοούνται και καλύτερα!!! smiley.gif





ethn
Για όσους θέλουν, ALL STAR ΕΣΚΑΝΑ την Κυριακή στο ΔΑΚ

http://www.eskana.gr/2018/05/all-star.html


http://www.eskana.gr/2018/05/all-star-game.html



Ξεκίνησα να το ποστάρω σε thread σχετικό των αγοριών, αλλά δεν υπάρχει κάτι για αναπτυξιακό Εσκανα εκεί...
ggrilik
QUOTE (ethn @ May 18 2018, 18:03 ) *
Για όσους θέλουν, ALL STAR ΕΣΚΑΝΑ την Κυριακή στο ΔΑΚ

http://www.eskana.gr/2018/05/all-star.html


http://www.eskana.gr/2018/05/all-star-game.html

Ξεκίνησα να το ποστάρω σε thread σχετικό των αγοριών, αλλά δεν υπάρχει κάτι για αναπτυξιακό Εσκανα εκεί...


Πολύ ηθικοπλαστική η ρητορική του παρουσιαστή rolleyes.gif Σωστός!

Έπαιξε κι η Γρηγοροπούλου. Ατραξιόν! Είναι αρκετά γρήγορη για το ύψος της, φτού φτού. Υπομονή θέλει , κι όταν αποκτήσει τις απαραίτητες τεχνικές δεξιότητες θα γίνει καλό "spearhead" για προπονητές που θέλουν να παίξουν γρήγορα 41.gif

Μ'αρεσαν και κάποιες άλλες που τις είδα και ορεξάτες, αλλά το πιο εντυπωσιακό ήταν το κίτρινο PG των μίνι.
ethn
QUOTE(ggrilik @ May 20 2018, 23:55 ) *
Πολύ ηθικοπλαστική η ρητορική του παρουσιαστή rolleyes.gif Σωστός!

Έπαιξε κι η Γρηγοροπούλου. Ατραξιόν! Είναι αρκετά γρήγορη για το ύψος της, φτού φτού. Υπομονή θέλει , κι όταν αποκτήσει τις απαραίτητες τεχνικές δεξιότητες θα γίνει καλό "spearhead" για προπονητές που θέλουν να παίξουν γρήγορα 41.gif

Μ'αρεσαν και κάποιες άλλες που τις είδα και ορεξάτες, αλλά το πιο εντυπωσιακό ήταν το κίτρινο PG των μίνι.


http://www.eskana.gr/2018/05/live-streamin...r-all-star.html


Η Γρηγοροπούλου λίγο άκυρο το να συμμετάσχει .Δεν ξέρω.. Τη στιγμή που καλείται δύο χρόνια τώρα στις Εθνικές, θεωρώ ότι η ομάδα της θα έπρεπε να στείλει κάποιο άλλο κορίτσι στο all star. Πρωταθλήτριες ΕΣΚΑΝΑ βγήκαν, σίγουρα υπάρχουν και άλλες πολλές καλές παίχτριες (και λιγότερο προβεβλημένες) Γνώμη μου

Εριξα τώρα λίγο μια ματιά στα μίνι κοριτσιών μιας και το ανέφερες ,αργότερα θα δω και τα προμίνι αγοριών που με ενδιαφέρουν εξάλλου, ε και γενικά όσο από το 4ωρο που έχει ανέβει έχω όρεξη (ευτυχώς τα μίνι κοριτσιών που είπες ήταν στο τέλος και δεν έψαχνα μια ώρα! Αχαχαχαχα) .Εσύ ως γνωστός γκουρού, επεσήμανέ μας κάνα συγκεκριμένο σημείο και από τα άλλα τμήματα 

Λοιπόν, ναι το 7απο τις κίτρινες είχε ένα ωραίο μπασκετοστυλάκι , αθλητικό διασκελισμό, και ξέρει να κόψει ωραία άρα της ΄κοβει’ κι όλας.,έκανε και ενα πολύ ωραίο περασμα μετα καλαθιού. ιΒέβαια εμένα περισσότερο μου άρεσε το 8 των μπλε γιατί εγώ έχω μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ αντιπάθεια στο ντούκου ντούκου τσούκου τσούκου τρόπο παιχνιδιού και στα ανάλογα platmakers, και το 8 είδα να έχει ψηλά το κεφάλι και μακρινή πάσα (δύσκολο για τέτοιες ηλικίες που δεν το συναντάς ως χαρακτηριστικό playmaker ). Έβαλε ωραία καλαθάκια και γενικά θεωρώ ότι ήξερε να κινηθεί πολύ καλά στο χώρο για τέτοια ηλικία .Τέλος το 15 των μπλε, τουλάχιστον από το βίντεο δείχνει ένα πανύψηλο κορίτσι, άτεχνο βέβαια, αλλά αν δουλευτεί φαντάζομαι μπορεί να εξελιχθεί σε νέες Γρηγοροπουλομποσγαναδες. Τέτοια κορμια λοίπον ως γνωστόν. Σε 5/10 λεπτά δεν μπορείς να δέις και πολλά βέβαια, αλλά έτσι σαν μια γρήγορη εικόνα από αυτά που έχει ανεβάσει η εσκανα

Υγεία να έχουν όλα τα παιδάκια και τέτοιες ωραίες εκδηλώσεις να γίνονται να χουμε κι εμείς να λέμε αχαχαχαχα 69.gif

Υ.Γ.1 Η ρητορική του παρουσιαστή σε ποια φάση του βίντεο είναι? Να την αξιολογήσω κι εγώ cool.gif

Υ.Γ.2 Όμορφη εικόνα από το φωτορεπορταζ το γεμάτο γήπεδο και η αρκετά μεγάλη συμμετοχή των ομάδων στο τέλος για τις απονομές των διπλωμάτων. Και του χρόνου icon_joy.gif sport-smiley-017.gif


ggrilik
QUOTE (ethn @ May 21 2018, 12:30 ) *
http://www.eskana.gr/2018/05/live-streamin...r-all-star.html


Η Γρηγοροπούλου λίγο άκυρο το να συμμετάσχει .Δεν ξέρω.. Τη στιγμή που καλείται δύο χρόνια τώρα στις Εθνικές, θεωρώ ότι η ομάδα της θα έπρεπε να στείλει κάποιο άλλο κορίτσι στο all star. Πρωταθλήτριες ΕΣΚΑΝΑ βγήκαν, σίγουρα υπάρχουν και άλλες πολλές καλές παίχτριες (και λιγότερο προβεβλημένες) Γνώμη μου

Εριξα τώρα λίγο μια ματιά στα μίνι κοριτσιών μιας και το ανέφερες ,αργότερα θα δω και τα προμίνι αγοριών που με ενδιαφέρουν εξάλλου, ε και γενικά όσο από το 4ωρο που έχει ανέβει έχω όρεξη (ευτυχώς τα μίνι κοριτσιών που είπες ήταν στο τέλος και δεν έψαχνα μια ώρα! Αχαχαχαχα) .Εσύ ως γνωστός γκουρού, επεσήμανέ μας κάνα συγκεκριμένο σημείο και από τα άλλα τμήματα 

Λοιπόν, ναι το 7απο τις κίτρινες είχε ένα ωραίο μπασκετοστυλάκι , αθλητικό διασκελισμό, και ξέρει να κόψει ωραία άρα της ΄κοβει’ κι όλας.,έκανε και ενα πολύ ωραίο περασμα μετα καλαθιού. ιΒέβαια εμένα περισσότερο μου άρεσε το 8 των μπλε γιατί εγώ έχω μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ αντιπάθεια στο ντούκου ντούκου τσούκου τσούκου τρόπο παιχνιδιού και στα ανάλογα platmakers, και το 8 είδα να έχει ψηλά το κεφάλι και μακρινή πάσα (δύσκολο για τέτοιες ηλικίες που δεν το συναντάς ως χαρακτηριστικό playmaker ). Έβαλε ωραία καλαθάκια και γενικά θεωρώ ότι ήξερε να κινηθεί πολύ καλά στο χώρο για τέτοια ηλικία .Τέλος το 15 των μπλε, τουλάχιστον από το βίντεο δείχνει ένα πανύψηλο κορίτσι, άτεχνο βέβαια, αλλά αν δουλευτεί φαντάζομαι μπορεί να εξελιχθεί σε νέες Γρηγοροπουλομποσγαναδες. Τέτοια κορμια λοίπον ως γνωστόν. Σε 5/10 λεπτά δεν μπορείς να δέις και πολλά βέβαια, αλλά έτσι σαν μια γρήγορη εικόνα από αυτά που έχει ανεβάσει η εσκανα

Υγεία να έχουν όλα τα παιδάκια και τέτοιες ωραίες εκδηλώσεις να γίνονται να χουμε κι εμείς να λέμε αχαχαχαχα 69.gif

Υ.Γ.1 Η ρητορική του παρουσιαστή σε ποια φάση του βίντεο είναι? Να την αξιολογήσω κι εγώ cool.gif

Υ.Γ.2 Όμορφη εικόνα από το φωτορεπορταζ το γεμάτο γήπεδο και η αρκετά μεγάλη συμμετοχή των ομάδων στο τέλος για τις απονομές των διπλωμάτων. Και του χρόνου icon_joy.gif sport-smiley-017.gif


Η ρητορική, κάπου στην αρχή νομίζω. Βασικά έλεγε στους γονείς να μην παριστάνουν τους προπονητές κ' ν'αφήσουν τους κανονικούς προπονητές να κάνουν την δουλειά τους rolleyes.gif Προφανώς δεν το έχει μόνο η ΕΣΚΑ (φτού πιπέρι) αυτό το πρόβλημα laugh.gif laugh.gif

Ναι και το μπλέ (μπλεάσπρο) 8 και η ψηλή το 5. Βασικά δεν τολμάω να κάνω πρόβλεψη για εξέλιξη, φουρνιές του 2005 είναι οπότε ... ούτε καν ξέρουμε αν θα τους αρέσει να συνεχίσουν. Αλλά έχει πλάκα να βλέπεις, ειδικά όταν παίζουν ελεύθερα κι ωραία.
passhootdrive
Το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Κορασίδων έχει προγραμματισμένη προπόνηση την Πέμπτη 24 Μαϊου στις 16.30 στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ.

Οι αθλήτριες που καλούνται είναι οι:

Ιωάννα Χατζηλεοντή 2002 Φάρος

Έλενα Μποσγανά 2003 Κρόνος Αγ. Δημητρίου

Εύη Τάρλα 2002 Παναθηναϊκός

Ελισάβετ Μπουντούρη 2002 Πρωτέας Βούλας

Χριστίνα Αναστασοπούλου 2002 Πρωτέας Βούλας

Ολυμπία Σακελλαρίδου 2002 Πρωτέας Βούλας

Φίλιππα Γούλα 2002 Άρης Πετρούπολης

Γεωργία Γρηγοροπούλου 2004 Κρόνος Αγ. Δημητρίου

Ουρανία Λέρη 2003 Ιάσων

Ραφαέλλα Λαλέογλου 2002 Ιάσων

Αντιγόνη Μαυράκη 2003 Παναθηναϊκός

Γεωργία Τριανταφύλλου 2002 Παναθηναϊκός

Αθανασία Γαβριηλίδου 2002 Ιάσων

Σοφία Καστρινάκη 2002 ΑΕΝΚ

Σοφία Τζεμπελίκου 2002 Πανελευσινιακός

Αθηνά Τζανέτου 2002 Κρόνος Αγ. Δημητρίου

Βασιλική Λιγνού 2002 Πρωτέας Βούλας

Αθανασία Πατέλη 2002 Πανιώνιος

Το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Παγκορασίδων έχει προγραμματισμένη προπόνηση την Πέμπτη 24 Μαϊου στις 18.00 στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ.

Οι αθλήτριες που καλούνται είναι οι:

Έλενα Ανδρικοπούλου 2003 Κρόνος Γέρακα

Ελένη Καπελέρη 2003 Άρης Πετρούπολης

Άρτεμις Κούκη 2003 Παναθηναϊκός

Μαριλένα Τσαγκαροπούλου 2003 Πανιώνιος

Λυδία Κυριακάκη 2003 Κρόνος Γέρακα

Κλεοπάτρα Μπέκιου 2003 Κρόνος Αγ. Δημητρίου

Λυδία Χατύρα 2006 Αετός Πικερμίου

Εβελίνα Δαυλάκου 2004 Παναθηναϊκός

Κωνσταντίνα Παναγιωτάκη 2004 ΖΑΟΝ

Αναστασία Σακελλαρίδη 2003 Φάρος

Στέλλα Καλεράντε 2004 Κρόνος Γέρακα

Σοφία Χουγκάζ 2004 Κρόνος Γέρακα

Ανδριάνα Καριοφύλλη 2004 Κρόνος Γέρακα

Πένυ Ζαρρή 2004 Παναθηναϊκός

Αριάδνη Παπαθεοδώρου 2003 Άρης Χολαργού

Κατερίνα Δράκου 2004 Ολυμπιακός

Άννα Μαρία Πρίφτη 2003 Ρουφ 80

Άννα Γιαννοπούλου 2004 Παναθηναϊκός

Διαμάντω Αλεξιά 2004 Κορυδαλλός

Μαρκέλα Σταμπούλου 2005 Φάρος
assist64
QUOTE (passhootdrive @ May 22 2018, 09:36 ) *
Το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Κορασίδων έχει προγραμματισμένη προπόνηση την Πέμπτη 24 Μαϊου στις 16.30 στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ.

Οι αθλήτριες που καλούνται είναι οι:

Ιωάννα Χατζηλεοντή 2002 Φάρος

Έλενα Μποσγανά 2003 Κρόνος Αγ. Δημητρίου

Εύη Τάρλα 2002 Παναθηναϊκός

Ελισάβετ Μπουντούρη 2002 Πρωτέας Βούλας

Χριστίνα Αναστασοπούλου 2002 Πρωτέας Βούλας

Ολυμπία Σακελλαρίδου 2002 Πρωτέας Βούλας

Φίλιππα Γούλα 2002 Άρης Πετρούπολης

Γεωργία Γρηγοροπούλου 2004 Κρόνος Αγ. Δημητρίου

Ουρανία Λέρη 2003 Ιάσων

Ραφαέλλα Λαλέογλου 2002 Ιάσων

Αντιγόνη Μαυράκη 2003 Παναθηναϊκός

Γεωργία Τριανταφύλλου 2002 Παναθηναϊκός

Αθανασία Γαβριηλίδου 2002 Ιάσων

Σοφία Καστρινάκη 2002 ΑΕΝΚ

Σοφία Τζεμπελίκου 2002 Πανελευσινιακός

Αθηνά Τζανέτου 2002 Κρόνος Αγ. Δημητρίου

Βασιλική Λιγνού 2002 Πρωτέας Βούλας

Αθανασία Πατέλη 2002 Πανιώνιος

Το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Παγκορασίδων έχει προγραμματισμένη προπόνηση την Πέμπτη 24 Μαϊου στις 18.00 στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ.

Οι αθλήτριες που καλούνται είναι οι:

Έλενα Ανδρικοπούλου 2003 Κρόνος Γέρακα

Ελένη Καπελέρη 2003 Άρης Πετρούπολης

Άρτεμις Κούκη 2003 Παναθηναϊκός

Μαριλένα Τσαγκαροπούλου 2003 Πανιώνιος

Λυδία Κυριακάκη 2003 Κρόνος Γέρακα

Κλεοπάτρα Μπέκιου 2003 Κρόνος Αγ. Δημητρίου

Λυδία Χατύρα 2006 Αετός Πικερμίου

Εβελίνα Δαυλάκου 2004 Παναθηναϊκός

Κωνσταντίνα Παναγιωτάκη 2004 ΖΑΟΝ

Αναστασία Σακελλαρίδη 2003 Φάρος

Στέλλα Καλεράντε 2004 Κρόνος Γέρακα

Σοφία Χουγκάζ 2004 Κρόνος Γέρακα

Ανδριάνα Καριοφύλλη 2004 Κρόνος Γέρακα

Πένυ Ζαρρή 2004 Παναθηναϊκός

Αριάδνη Παπαθεοδώρου 2003 Άρης Χολαργού

Κατερίνα Δράκου 2004 Ολυμπιακός

Άννα Μαρία Πρίφτη 2003 Ρουφ 80

Άννα Γιαννοπούλου 2004 Παναθηναϊκός

Διαμάντω Αλεξιά 2004 Κορυδαλλός

Μαρκέλα Σταμπούλου 2005 Φάρος



O tempora o mores!!!


ethn
QUOTE(assist64 @ May 22 2018, 14:58 ) *
O tempora o mores!!!



Για τις 2003 ( που αναφέρονται στις παγκορασίδες ) για να είμαι ειλικρινής, είχα την εντύπωση ότι δεν θα ανήκαν εκεί - αν θυμάμαι και καλά από τα γραφόμενα κάποιου παλαιότερα εδώ, οι παγκορασίδες φέτος για τη σύνθεση για το ‘Φιλίας ‘ θα ήταν του 2004 και κάτω.(Δεν παίρνω κι όρκο γι αυτό)

Ένα γενικό σχόλιο πάντως..

Δεν ξέρω παρασκήνια, από το σχόλιό σου μάλλον εσύ ξέρεις, πάντως εντύπωση μου κάνει που στις παγκορασίδες η ‘΄διαφορά’ ανάμεσα σε ΕΣΚΑ και ΕΣΚΑΝΑ είναι 14 κορίτσια από την Εσκα και μόλις 6 από την ΕΣΚΑΝΑ. Που σημαίνει:

Η όντως η δουλειά που γίνεται στην ΕΣΚΑ είναι κατά πολύ ανώτερη και ως εκ τούτου ‘μαζεύει’ και πιο ταλαντούχα παιδιά, ( και άρα ορθώς ggrilik οι της ΕΣΚΑ θεωρούν ότι (όλα) edit : ο πλανήτης περιστρέφετ αι γύρω από ττο πρωτάθλημα παγκορασίδων τους και την ένωσή τους rolleyes.gif w00t.gif ) ή οι διασυνδέσεις σωματείων τους με την ΕΟΚ είναι καλύτερες icon_drunk.gif Γιατί αμφιβάλλω να έχουν δει οι της ΕΟΚ κορίτσια του 2004 ή του 2005 ή του 2006
ggrilik
QUOTE (ethn @ May 22 2018, 17:24 ) *
Για τις 2003 ( που αναφέρονται στις παγκορασίδες ) για να είμαι ειλικρινής, είχα την εντύπωση ότι δεν θα ανήκαν εκεί - αν θυμάμαι και καλά από τα γραφόμενα κάποιου παλαιότερα εδώ, οι παγκορασίδες φέτος για τη σύνθεση για το ‘Φιλίας ‘ θα ήταν του 2004 και κάτω.(Δεν παίρνω κι όρκο γι αυτό)

Ένα γενικό σχόλιο πάντως..

Δεν ξέρω παρασκήνια, από το σχόλιό σου μάλλον εσύ ξέρεις, πάντως εντύπωση μου κάνει που στις παγκορασίδες η ‘΄διαφορά’ ανάμεσα σε ΕΣΚΑ και ΕΣΚΑΝΑ είναι 14 κορίτσια από την Εσκα και μόλις 6 από την ΕΣΚΑΝΑ. Που σημαίνει:

Η όντως η δουλειά που γίνεται στην ΕΣΚΑ είναι κατά πολύ ανώτερη και ως εκ τούτου ‘μαζεύει’ και πιο ταλαντούχα παιδιά, ( και άρα ορθώς ggrilik οι της ΕΣΚΑ θεωρούν ότι (όλα) edit : ο πλανήτης περιστρέφετ αι γύρω από ττο πρωτάθλημα παγκορασίδων τους και την ένωσή τους rolleyes.gif w00t.gif ) ή οι διασυνδέσεις σωματείων τους με την ΕΟΚ είναι καλύτερες icon_drunk.gif Γιατί αμφιβάλλω να έχουν δει οι της ΕΟΚ κορίτσια του 2004 ή του 2005 ή του 2006


- Όχι, απ όσο ξέρω το φιλίας παραμένει u15, δλδ 2003 και κάτω.

- Για να κάνω τον συνήγορο της ΕΟΚ, υποθέτω είπαν σε ΕΣΚΑ κι ΕΣΚΑΝΑ "ρε σεις παλικάρια, σείλτε απο επτά ως δεκατέσσερις παγκορασίδες" κι η ΕΣΚΑ υπο στενότητα χρημάτων κι όλας αποφάσισε ομόφωνα να στείλει δεκατέσσερεις και να βγάλει μερικές απο αυτες τις θέσεις στον πλειστηριασμό 19.gif

Σοβαρά τώρα, αν και δεν θέλω ν'ασχολούμαι με ΕΣΚΑ, προσωπικά δεν μ'ενοχλεί η αναλογία ΕΣΚΑ:ΕΣΚΑΝΑ. Όταν καλείς πολλά παιδιά είναι λογικό να έχεις περισσότερα απο την μεγαλύτερη ένωση. Όσο μικραίνει η λίστα τόσο θα μένουν οι παίκτριες των ενώσεων που κάνουν δουλειά. Αλλά διάολε, αυτή η λίστα των κορασίδων κ' παγκορασίδων της ΕΣΚΑ μοιάζει σαν κάτι πάζλ που φέρουν τον τίτλο "βρες το λάθος". Και τι λάθος. Λάθη δλδ. Μου έχουν πεταχτεί τα μάτια έξω w00t.gif Ποιός κάνει τις επιλογές εκεί στην ΕΣΚΑ, απορώ.. Θλιβερό, αλλά c'est la vie, c'est la greece répugnant.

Υ.Γ.1 Καλά. δεν τους είπα Χατζηλεοντή κι Αναστασοπούλου να πάνε νεανίδες? Οι Κορασίδες έχουν ένα κάρο ψηλές, η νεανίδες δεν έχουν τίποτα. Έτσι και δεν παίξει η Εζέτζα ποιά θα παίρνει τα ρημπάουντ?????????

Υ.Γ.2. Νομίζω πως καλό θα ήταν να καλούσαν και παιδιά που αξίζουν και θέλουν αλλά λόγω αναμονής για την υπηκοότητα δεν μπορούν να συμμετάσχουν σε επίσημους αγώνες. Έτσι, σαν αναγνώριση του ιδρώτα που έχει χυθεί..
ema
QUOTE(ggrilik @ May 22 2018, 22:36 ) *
- Όχι, απ όσο ξέρω το φιλίας παραμένει u15, δλδ 2003 και κάτω.

- Για να κάνω τον συνήγορο της ΕΟΚ, υποθέτω είπαν σε ΕΣΚΑ κι ΕΣΚΑΝΑ "ρε σεις παλικάρια, σείλτε απο επτά ως δεκατέσσερις παγκορασίδες" κι η ΕΣΚΑ υπο στενότητα χρημάτων κι όλας αποφάσισε ομόφωνα να στείλει δεκατέσσερεις και να βγάλει μερικές απο αυτες τις θέσεις στον πλειστηριασμό 19.gif

Σοβαρά τώρα, αν και δεν θέλω ν'ασχολούμαι με ΕΣΚΑ, προσωπικά δεν μ'ενοχλεί η αναλογία ΕΣΚΑ:ΕΣΚΑΝΑ. Όταν καλείς πολλά παιδιά είναι λογικό να έχεις περισσότερα απο την μεγαλύτερη ένωση. Όσο μικραίνει η λίστα τόσο θα μένουν οι παίκτριες των ενώσεων που κάνουν δουλειά. Αλλά διάολε, αυτή η λίστα των κορασίδων κ' παγκορασίδων της ΕΣΚΑ μοιάζει σαν κάτι πάζλ που φέρουν τον τίτλο "βρες το λάθος". Και τι λάθος. Λάθη δλδ. Μου έχουν πεταχτεί τα μάτια έξω w00t.gif Ποιός κάνει τις επιλογές εκεί στην ΕΣΚΑ, απορώ.. Θλιβερό, αλλά c'est la vie, c'est la greece répugnant.

Υ.Γ.1 Καλά. δεν τους είπα Χατζηλεοντή κι Αναστασοπούλου να πάνε νεανίδες? Οι Κορασίδες έχουν ένα κάρο ψηλές, η νεανίδες δεν έχουν τίποτα. Έτσι και δεν παίξει η Εζέτζα ποιά θα παίρνει τα ρημπάουντ?????????

Υ.Γ.2. Νομίζω πως καλό θα ήταν να καλούσαν και παιδιά που αξίζουν και θέλουν αλλά λόγω αναμονής για την υπηκοότητα δεν μπορούν να συμμετάσχουν σε επίσημους αγώνες. Έτσι, σαν αναγνώριση του ιδρώτα που έχει χυθεί..


77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
Άρης
QUOTE (assist64 @ May 22 2018, 14:58 ) *
O tempora o mores!!!


Η επιλογή των προπονητών στα μικρά εθνικά συγκροτήματα του γυναικείου χώρου εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων, είναι διαχρονικά αντιστρόφως ανάλογη της αξιοκρατίας. Είναι η επιτομή της αναξιοκρατίας. Και αυτοί με τη σειρά τους φροντίζουν να το επιβεβαιώνουν. Με κλήσεις, αν γίνονται από τους ίδιους και όχι από αυτούς που τους επιλέγουν, γίνονται με κριτήρια δημοσίων σχέσεων και κυρίως χωρίς να έχουν προσωπική αντίληψη της αξίας και της προοπτικής. Είναι μια παθογένεια που εκπορεύεται από το αθλητικό επίπεδο των διοικούντων. Η πλειοψηφία των διοικούντων είναι επιλογή κομματικού καταμερισμού και αποτελείται από άσχετους με το αντικείμενο. Και αυτοί με τη σειρά τους με τις όποιες πρακτικές και επιλογές τους το επιβεβαιώνουν.
Είναι μια θλιβερή πραγματικότητα που κρατάει χρόνια.

Και μια συμβουλή προς αθλήτριες και γονείς. Η εξέλιξη δεν περνάει υποχρεωτικά μέσα από μια κλήση κάπου. Εξαρτάται από το ταλέντο, τη δουλειά και τις επιλογές.
passhootdrive
QUOTE (Άρης @ May 23 2018, 09:08 ) *
Η επιλογή των προπονητών στα μικρά εθνικά συγκροτήματα του γυναικείου χώρου εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων, είναι διαχρονικά αντιστρόφως ανάλογη της αξιοκρατίας. Είναι η επιτομή της αναξιοκρατίας. Και αυτοί με τη σειρά τους φροντίζουν να το επιβεβαιώνουν. Με κλήσεις, αν γίνονται από τους ίδιους και όχι από αυτούς που τους επιλέγουν, γίνονται με κριτήρια δημοσίων σχέσεων και κυρίως χωρίς να έχουν προσωπική αντίληψη της αξίας και της προοπτικής. Είναι μια παθογένεια που εκπορεύεται από το αθλητικό επίπεδο των διοικούντων. Η πλειοψηφία των διοικούντων είναι επιλογή κομματικού καταμερισμού και αποτελείται από άσχετους με το αντικείμενο. Και αυτοί με τη σειρά τους με τις όποιες πρακτικές και επιλογές τους το επιβεβαιώνουν.
Είναι μια θλιβερή πραγματικότητα που κρατάει χρόνια.

Και μια συμβουλή προς αθλήτριες και γονείς. Η εξέλιξη δεν περνάει υποχρεωτικά μέσα από μια κλήση κάπου. Εξαρτάται από το ταλέντο, τη δουλειά και τις επιλογές.


Πάντως φέτος είχε ανοιχτές κλήσεις για δοκιμή και σχεδον 5 μήνες προπονήσεων πριν την επιλογή.
ggrilik
QUOTE(Άρης @ May 23 2018, 09:08 ) *
Η επιλογή των προπονητών στα μικρά εθνικά συγκροτήματα του γυναικείου χώρου εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων, είναι διαχρονικά αντιστρόφως ανάλογη της αξιοκρατίας. Είναι η επιτομή της αναξιοκρατίας. Και αυτοί με τη σειρά τους φροντίζουν να το επιβεβαιώνουν. Με κλήσεις, αν γίνονται από τους ίδιους και όχι από αυτούς που τους επιλέγουν, γίνονται με κριτήρια δημοσίων σχέσεων και κυρίως χωρίς να έχουν προσωπική αντίληψη της αξίας και της προοπτικής. Είναι μια παθογένεια που εκπορεύεται από το αθλητικό επίπεδο των διοικούντων. Η πλειοψηφία των διοικούντων είναι επιλογή κομματικού καταμερισμού και αποτελείται από άσχετους με το αντικείμενο. Και αυτοί με τη σειρά τους με τις όποιες πρακτικές και επιλογές τους το επιβεβαιώνουν.
Είναι μια θλιβερή πραγματικότητα που κρατάει χρόνια.

Και μια συμβουλή προς αθλήτριες και γονείς. Η εξέλιξη δεν περνάει υποχρεωτικά μέσα από μια κλήση κάπου. Εξαρτάται από το ταλέντο, τη δουλειά και τις επιλογές.



Συγνώμη βρε συ Αρη, καλά τα λες, αυτές που είναι να παίξουν μπάσκετ ως ενήλικες θα παίξουν, δεν θα τις σταματήσει τίποτα γιατί ο αθλητισμός είναι φύσει αξιοκρατικός, τουλάχιστον σε βάθος χρόνου.

Δεν είναι αυτό το θέμα όμως. Εσύ ανήκεις σε ομάδα, κι οι ομάδες παράγουν παίκτες. Πες μου, αν ας πούμε παρήγαγες φέτα, στην πανελλήνια έκθεση φέτας θα έστελνες τις καλύτερες παρτίδες ή θα έκανες χάρες βάζοντας στα δείγματα και μερικά που δεν... ?? Μόνο σαμποτέρ θα το έκανε αυτό. Αυτές οι πρακτικές σας καταστρέφουν το προϊόν, σας κλείνουν το μαγαζί και κάθεστε εσείς των ομάδων και τους κοιτάτε? Φωνάξτε, παραπονεθείτε.

Και ειλικρινά, ξέχνα τις ομάδες τις ΕΣΚΑ ή το μπάσκετ, εδώ μιλάμε για την χώρα και την επιβίωσή της. Αυτά τα πράγματα τα βλέπουν τα παιδιά σας κι όταν μεγαλώσουν θα μισέψουν και δεν θα ξανακοιτάξουν ποτέ πίσω. Ακόμα κι αυτά που "ευνοήθηκαν" (σε πολλά εισαγωγικά, γιατί κακό τους κάνουν). Και στην χώρα θα μείνουν οι γέροι, μόνοι σαν τα έρημα καράβια, με τα παιδιά τους ξενιτεμένα ν' αναρωτιόνται γιατί η ζωή τους φέρθηκε έτσι σκληρά.

Ειλικρινά, γιατί εσείς των ομάδων δεν διαμαρτύρεστε? Στην ΕΣΚΑ, στην ΕΟΚ, σ'όποιον τέλος πάντων έκανε τις επιλογές.

Να πιάσω τώρα τις επιλογές, αν και δεν θα ήθελα. Λοιπόν δεν θα κάνω τον ειδικό να πω ποιά είναι καλύτερη, αλλά είδα μερικούς αγώνες των πλέι οφ Κρόνου κ' Παναθηναϊκού. Ε, δεν μπορώ να δεχτώ να καλούνται πέντε παίκτριες αυτών των ομάδων τις οποίες ΔΕΝ έβαζαν οι προπονητές τους παρα ελάχιστα (αν τις έβαζαν καν, γιατί τα ονόματά τους ούτε που μου λένε κάτι) και να μένουν εκτός παίκτριες που έπαιζαν κι έχυναν τον ιδρώτα τους. Αυτά δεν γίνονται ΟΥΤΕ στην Αφρική.

Θα μου πει κάποιος "ρε φίλε μπορεί να μην έχουν ακόμα την σωματική δύναμη να παίξουν πλει οφ αλλά έχουν ταλέντο/ψηλό ταβάνι. Οι εκλέκτορες ξέρουν". Θα το δεχόμουν για μια, ή δύο, άντε τρείς. Για πέντε απο τις 14? Δεν το δέχομαι. Τι να πω, μακάρι να ναι κι οι πέντε ψηλοτάβανες.. Μακάρι. Αλλά "too good to be true"..

Ιδού οι κλήσεις της ΕΣΚΑ

Ουρανία Λέρη 2003 ... Ιάσων
Ραφαέλλα Λαλέογλου 2002 ... Ιάσων
Αθανασία Γαβριηλίδου 2002 ... Ιάσων

Εύη Τάρλα 2002 ... Παναθηναϊκός
Αντιγόνη Μαυράκη 2003 ... Παναθηναϊκός
Γεωργία Τριανταφύλλου 2002 ... Παναθηναϊκός

Άρτεμις Κούκη 2003 ... Παναθηναϊκός
Εβελίνα Δαυλάκου 2004 ... Παναθηναϊκός
Άννα Γιαννοπούλου 2004 ... Παναθηναϊκός
Πένυ Ζαρρή 2004 ... Παναθηναϊκός

Έλενα Ανδρικοπούλου 2003 ... Κρόνος Γέρακα
Λυδία Κυριακάκη 2003 ... Κρόνος Γέρακα
Στέλλα Καλεράντε 2004 ... Κρόνος Γέρακα
Σοφία Χουγκάζ 2004 ... Κρόνος Γέρακα
Ανδριάνα Καριοφύλλη 2004 ... Κρόνος Γέρακα

Σοφία Καστρινάκη 2002 ΑΕΝΚ
Φίλιππα Γούλα 2002 ... Άρης Πετρούπολης
Ελένη Καπελέρη 2003 ... Άρης Πετρούπολης

Λυδία Χατύρα 2006 ... Αετός Πικερμίου
Κωνσταντίνα Παναγιωτάκη 2004 ... ΖΑΟΝ
Αριάδνη Παπαθεοδώρου 2003 ... Άρης Χολαργού
Άννα Μαρία Πρίφτη 2003 ... Ρουφ 80
passhootdrive
QUOTE (ggrilik @ May 23 2018, 10:41 ) *
Συγνώμη βρε συ Αρη, καλά τα λες, αυτές που είναι να παίξουν μπάσκετ ως ενήλικες θα παίξουν, δεν θα τις σταματήσει τίποτα γιατί ο αθλητισμός είναι φύσει αξιοκρατικός, τουλάχιστον σε βάθος χρόνου.

Δεν είναι αυτό το θέμα όμως. Εσύ ανήκεις σε ομάδα, κι οι ομάδες παράγουν παίκτες. Πες μου, αν ας πούμε παρήγαγες φέτα, στην πανελλήνια έκθεση φέτας θα έστελνες τις καλύτερες παρτίδες ή θα έκανες χάρες βάζοντας στα δείγματα και μερικά που δεν... ?? Μόνο σαμποτέρ θα το έκανε αυτό. Αυτές οι πρακτικές σας καταστρέφουν το προϊόν, σας κλείνουν το μαγαζί και κάθεστε εσείς των ομάδων και τους κοιτάτε? Φωνάξτε, παραπονεθείτε.

Και ειλικρινά, ξέχνα τις ομάδες τις ΕΣΚΑ ή το μπάσκετ, εδώ μιλάμε για την χώρα και την επιβίωσή της. Αυτά τα πράγματα τα βλέπουν τα παιδιά σας κι όταν μεγαλώσουν θα μισέψουν και δεν θα ξανακοιτάξουν ποτέ πίσω. Ακόμα κι αυτά που "ευνοήθηκαν" (σε πολλά εισαγωγικά, γιατί κακό τους κάνουν). Και στην χώρα θα μείνουν οι γέροι, μόνοι σαν τα έρημα καράβια, με τα παιδιά τους ξενιτεμένα ν' αναρωτιόνται γιατί η ζωή τους φέρθηκε έτσι σκληρά.

Ειλικρινά, γιατί εσείς των ομάδων δεν διαμαρτύρεστε? Στην ΕΣΚΑ, στην ΕΟΚ, σ'όποιον τέλος πάντων έκανε τις επιλογές.

Να πιάσω τώρα τις επιλογές, αν και δεν θα ήθελα. Λοιπόν δεν θα κάνω τον ειδικό να πω ποιά είναι καλύτερη, αλλά είδα μερικούς αγώνες των πλέι οφ Κρόνου κ' Παναθηναϊκού. Ε, δεν μπορώ να δεχτώ να καλούνται πέντε παίκτριες αυτών των ομάδων τις οποίες ΔΕΝ έβαζαν οι προπονητές τους παρα ελάχιστα (αν τις έβαζαν καν, γιατί τα ονόματά τους ούτε που μου λένε κάτι) και να μένουν εκτός παίκτριες που έπαιζαν κι έχυναν τον ιδρώτα τους. Αυτά δεν γίνονται ΟΥΤΕ στην Αφρική.

Θα μου πει κάποιος "ρε φίλε μπορεί να μην έχουν ακόμα την σωματική δύναμη να παίξουν πλει οφ αλλά έχουν ταλέντο/ψηλό ταβάνι. Οι εκλέκτορες ξέρουν". Θα το δεχόμουν για μια, ή δύο, άντε τρείς. Για πέντε απο τις 14? Δεν το δέχομαι. Τι να πω, μακάρι να ναι κι οι πέντε ψηλοτάβανες.. Μακάρι. Αλλά "too good to be true"..

Ιδού οι κλήσεις της ΕΣΚΑ

Ουρανία Λέρη 2003 ... Ιάσων
Ραφαέλλα Λαλέογλου 2002 ... Ιάσων
Αθανασία Γαβριηλίδου 2002 ... Ιάσων

Εύη Τάρλα 2002 ... Παναθηναϊκός
Αντιγόνη Μαυράκη 2003 ... Παναθηναϊκός
Γεωργία Τριανταφύλλου 2002 ... Παναθηναϊκός

Άρτεμις Κούκη 2003 ... Παναθηναϊκός
Εβελίνα Δαυλάκου 2004 ... Παναθηναϊκός
Άννα Γιαννοπούλου 2004 ... Παναθηναϊκός
Πένυ Ζαρρή 2004 ... Παναθηναϊκός

Έλενα Ανδρικοπούλου 2003 ... Κρόνος Γέρακα
Λυδία Κυριακάκη 2003 ... Κρόνος Γέρακα
Στέλλα Καλεράντε 2004 ... Κρόνος Γέρακα
Σοφία Χουγκάζ 2004 ... Κρόνος Γέρακα
Ανδριάνα Καριοφύλλη 2004 ... Κρόνος Γέρακα

Σοφία Καστρινάκη 2002 ΑΕΝΚ
Φίλιππα Γούλα 2002 ... Άρης Πετρούπολης
Ελένη Καπελέρη 2003 ... Άρης Πετρούπολης

Λυδία Χατύρα 2006 ... Αετός Πικερμίου
Κωνσταντίνα Παναγιωτάκη 2004 ... ΖΑΟΝ
Αριάδνη Παπαθεοδώρου 2003 ... Άρης Χολαργού
Άννα Μαρία Πρίφτη 2003 ... Ρουφ 80


Δεν νομίζω πως πρέπει να μπλέκεις τις κλήσεις κορασίδων και παγκορασίδων. Παιδιά του 2002 δεν μπορούν να κληθούν στις παγκορασίδες.


















Άρης
QUOTE (ggrilik @ May 23 2018, 10:41 ) *
Συγνώμη βρε συ Αρη, καλά τα λες, αυτές που είναι να παίξουν μπάσκετ ως ενήλικες θα παίξουν, δεν θα τις σταματήσει τίποτα γιατί ο αθλητισμός είναι φύσει αξιοκρατικός, τουλάχιστον σε βάθος χρόνου.

Δεν είναι αυτό το θέμα όμως. Εσύ ανήκεις σε ομάδα, κι οι ομάδες παράγουν παίκτες. Πες μου, αν ας πούμε παρήγαγες φέτα, στην πανελλήνια έκθεση φέτας θα έστελνες τις καλύτερες παρτίδες ή θα έκανες χάρες βάζοντας στα δείγματα και μερικά που δεν... ?? Μόνο σαμποτέρ θα το έκανε αυτό. Αυτές οι πρακτικές σας καταστρέφουν το προϊόν, σας κλείνουν το μαγαζί και κάθεστε εσείς των ομάδων και τους κοιτάτε? Φωνάξτε, παραπονεθείτε.

Και ειλικρινά, ξέχνα τις ομάδες τις ΕΣΚΑ ή το μπάσκετ, εδώ μιλάμε για την χώρα και την επιβίωσή της. Αυτά τα πράγματα τα βλέπουν τα παιδιά σας κι όταν μεγαλώσουν θα μισέψουν και δεν θα ξανακοιτάξουν ποτέ πίσω. Ακόμα κι αυτά που "ευνοήθηκαν" (σε πολλά εισαγωγικά, γιατί κακό τους κάνουν). Και στην χώρα θα μείνουν οι γέροι, μόνοι σαν τα έρημα καράβια, με τα παιδιά τους ξενιτεμένα ν' αναρωτιόνται γιατί η ζωή τους φέρθηκε έτσι σκληρά.

Ειλικρινά, γιατί εσείς των ομάδων δεν διαμαρτύρεστε? Στην ΕΣΚΑ, στην ΕΟΚ, σ'όποιον τέλος πάντων έκανε τις επιλογές.

Να πιάσω τώρα τις επιλογές, αν και δεν θα ήθελα. Λοιπόν δεν θα κάνω τον ειδικό να πω ποιά είναι καλύτερη, αλλά είδα μερικούς αγώνες των πλέι οφ Κρόνου κ' Παναθηναϊκού. Ε, δεν μπορώ να δεχτώ να καλούνται πέντε παίκτριες αυτών των ομάδων τις οποίες ΔΕΝ έβαζαν οι προπονητές τους παρα ελάχιστα (αν τις έβαζαν καν, γιατί τα ονόματά τους ούτε που μου λένε κάτι) και να μένουν εκτός παίκτριες που έπαιζαν κι έχυναν τον ιδρώτα τους. Αυτά δεν γίνονται ΟΥΤΕ στην Αφρική.

Θα μου πει κάποιος "ρε φίλε μπορεί να μην έχουν ακόμα την σωματική δύναμη να παίξουν πλει οφ αλλά έχουν ταλέντο/ψηλό ταβάνι. Οι εκλέκτορες ξέρουν". Θα το δεχόμουν για μια, ή δύο, άντε τρείς. Για πέντε απο τις 14? Δεν το δέχομαι. Τι να πω, μακάρι να ναι κι οι πέντε ψηλοτάβανες.. Μακάρι. Αλλά "too good to be true"..

Ιδού οι κλήσεις της ΕΣΚΑ

Ουρανία Λέρη 2003 ... Ιάσων
Ραφαέλλα Λαλέογλου 2002 ... Ιάσων
Αθανασία Γαβριηλίδου 2002 ... Ιάσων

Εύη Τάρλα 2002 ... Παναθηναϊκός
Αντιγόνη Μαυράκη 2003 ... Παναθηναϊκός
Γεωργία Τριανταφύλλου 2002 ... Παναθηναϊκός

Άρτεμις Κούκη 2003 ... Παναθηναϊκός
Εβελίνα Δαυλάκου 2004 ... Παναθηναϊκός
Άννα Γιαννοπούλου 2004 ... Παναθηναϊκός
Πένυ Ζαρρή 2004 ... Παναθηναϊκός

Έλενα Ανδρικοπούλου 2003 ... Κρόνος Γέρακα
Λυδία Κυριακάκη 2003 ... Κρόνος Γέρακα
Στέλλα Καλεράντε 2004 ... Κρόνος Γέρακα
Σοφία Χουγκάζ 2004 ... Κρόνος Γέρακα
Ανδριάνα Καριοφύλλη 2004 ... Κρόνος Γέρακα

Σοφία Καστρινάκη 2002 ΑΕΝΚ
Φίλιππα Γούλα 2002 ... Άρης Πετρούπολης
Ελένη Καπελέρη 2003 ... Άρης Πετρούπολης

Λυδία Χατύρα 2006 ... Αετός Πικερμίου
Κωνσταντίνα Παναγιωτάκη 2004 ... ΖΑΟΝ
Αριάδνη Παπαθεοδώρου 2003 ... Άρης Χολαργού
Άννα Μαρία Πρίφτη 2003 ... Ρουφ 80

Ο κάθε εκλέκτορας ακόμη και ο άσχετος για να έχει την έξωθεν καλή μαρτυρία πρέπει να παρακολουθεί τα κορίτσια στους αγώνες με τις ομάδες τους γιά να έχει σωστή εικόνα και φυσικά να μπορεί να διακρίνει και την προοπτική. Εγώ που παρακολουθώ δεκάδες αγώνες και εκατοντάδες κορίτσια, δεν είδα κάποιον από δαύτους-τες.
Οι όποιες επιλογές γίνονται από 4-5 κορίτσια που ξεχωρίζουν και συμπληρώνονται με "σκονάκι".
Με όλα αυτά δεν πρέπει να μας κάνουν εντύπωση και αυτές οι επιλογές.

Υ.Γ. Υπάρχει αθλήτρια του 2004 που διακρίθηκε στην ομάδα της σε κορασίδες-νεάνιδες και είχε μικρή αλλά θετική συμμετοχή και στις γυναίκες, αλλά και στα φιλικά της μικτής, και δεν είναι πουθενά .

ggrilik
QUOTE (passhootdrive @ May 23 2018, 12:40 ) *
Δεν νομίζω πως πρέπει να μπλέκεις τις κλήσεις κορασίδων και παγκορασίδων. Παιδιά του 2002 δεν μπορούν να κληθούν στις παγκορασίδες.

Επίτηδες το έκανα. Κάτι θέλω να δείξω προφανώς.
Όχι, δεν ασχολούμαι με τις κλήσεις Έχω φυσικά κάποιες διαφορετικές προτιμήσεις (δυό - τρείς) αλλά περι γουστων και φιλοσοφίας "κολοκυθόπιτα". Οπότε επι της αρχής σέβομαι την γνώμη των ειδικών.

Όμως πραγματικά η περίπτωση των πέντε παγκορασίδων παναθηναϊκού και Κρόνου που κλήθηκαν (που δεν τις ξέρω γιατί δεν έπαιξαν στα πλει οφ) και αυτών που έπαιξαν και δεν κλήθηκαν (ασχέτως κλιμακίου) είναι τόσο χτυπητή που αναρωτιέται κανείς αν όντως βγήκαν κάποιες θέσεις στον πλειστηριασμό... Τουλάχιστον ας τις πέρναν όλες για ξεκάρφωμα..

Τέλος πάντων, όπως προείπα, ας ελπίσουμε πως πρόκειται για 5 νέα δυνατά προσπέκτα (+ ένα πραγματικό = 6 δυνατά προσπέκτα για την ΕΣΚΑ ) απλά μου φαίνεται πολύ καλό για να ναι αληθινό.
ZORRO
QUOTE(ggrilik @ May 23 2018, 14:49 ) *
Επίτηδες το έκανα. Κάτι θέλω να δείξω προφανώς.
Όχι, δεν ασχολούμαι με τις κλήσεις Έχω φυσικά κάποιες διαφορετικές προτιμήσεις (δυό - τρείς) αλλά περι γουστων και φιλοσοφίας "κολοκυθόπιτα". Οπότε επι της αρχής σέβομαι την γνώμη των ειδικών.

Όμως πραγματικά η περίπτωση των πέντε παγκορασίδων παναθηναϊκού και Κρόνου που κλήθηκαν (που δεν τις ξέρω γιατί δεν έπαιξαν στα πλει οφ) και αυτών που έπαιξαν και δεν κλήθηκαν (ασχέτως κλιμακίου) είναι τόσο χτυπητή που αναρωτιέται κανείς αν όντως βγήκαν κάποιες θέσεις στον πλειστηριασμό... Τουλάχιστον ας τις πέρναν όλες για ξεκάρφωμα..

Τέλος πάντων, όπως προείπα, ας ελπίσουμε πως πρόκειται για 5 νέα δυνατά προσπέκτα (+ ένα πραγματικό = 6 δυνατά προσπέκτα για την ΕΣΚΑ ) απλά μου φαίνεται πολύ καλό για να ναι αληθινό.

Φίλτατε ggrilik σου παρουσιάζεται μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να μάθεις ποιες είναι αυτές οι πέντε παγκορασίδες του Παναθηναίκού και του Κρόνου που κλήθηκαν στην εθνική, γιατί εμείς όλοι τις γνωρίζουμε καλά! Καλό θα ήταν να έψαχνες περισσότερο προτού βγάλεις τη χολή σου!!
ggrilik
QUOTE (ZORRO @ May 24 2018, 01:50 ) *
Φίλτατε ggrilik σου παρουσιάζεται μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να μάθεις ποιες είναι αυτές οι πέντε παγκορασίδες του Παναθηναίκού και του Κρόνου που κλήθηκαν στην εθνική, γιατί εμείς όλοι τις γνωρίζουμε καλά! Καλό θα ήταν να έψαχνες περισσότερο προτού βγάλεις τη χολή σου!!

Εσύ Ζορό πολύ μου την μπαίνεις, αλλά λογικό μια που κι εσύ είσαι ΕΣΚΑ rolleyes.gif

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα, νομίζω είναι απαραίτητο.

Α) Όταν είδα τις κλήσεις κλιμακίου Νότου δεν είπα αρχικά τίποτα. Γιατί? Διότι ούτε τις γνώσεις έχω, ούτε θεωρώ τις κλήσεις κλιμακίων τόσο σπουδαίο πράγμα. Ο Άρης νομίζω άρχισε, ο έτερος ΕΣΚΑνίτης. Εγώ είδα φως και μπήκα rolleyes.gif

Β) την χολή μου όντως την έβγαλα προς μια παίκτρια, αλλά ευτυχώς πρόλαβα κι ειδοποίησα τους μοδεράτορες να σβήσουν το ατυχές σχόλιό μου. Δεν φοβάμαι να πω mea culpa.

Γ) Μίλησα γι αυτές τις παγκορασίδες

Άννα Γιαννοπούλου 2004 ... Παναθηναϊκός
Πένυ Ζαρρή 2004 ... Παναθηναϊκός

Στέλλα Καλεράντε 2004 ... Κρόνος Γέρακα
Σοφία Χουγκάζ 2004 ... Κρόνος Γέρακα
Ανδριάνα Καριοφύλλη 2004 ... Κρόνος Γέρακα


Ε, όσα παιχνίδια είδα είτε μεταξύ Κρόνου κ' Παναθηναϊκού είτε με τον Ιάσονα δεν τις είδα να παίζουν (λίγο εως καθόλου) στα πλέι οφ. Μπορεί να είναι ελπιδοφόρες, ΔΕΝ γνωρίζω, και πως να γνωρίζω αφού παίξαν απο λίγο ως καθόλου? Αντιθέτως είδα μια Μπλιθικιώτη (2005) κ΄μια Κυρίδη (2003) που έπαιξαν πολύ. Και καλά κατα την γνώμη μου. Η δεύτερη μάλιστα ήταν βασική. Αλλά δεν είναι η γνώμη μου το θέμα. Το θέμα είναι η γνώμη των προπονητών των ομάδων. Διαφέρει χτυπητά απ' των εκλεκτόρων. => Δες σημείο (Δ)

Δ) Να το ΞΑΝΑΤΟΝΙΣΩ. Μπορεί οι εκλέκτορες να έχουν 100% δίκιο διότι τα κριτήρια είναι άλλα. Πχ, καλούν προσπέκτα (σαν την 2006 του Αετού) χωρίς να σημαίνει πως είναι αυτή την στιγμή καλύτερη απο άλλες. Γιατί? Διότι εδώ το κριτήριο δεν είναι η νικη αλλά το μέλλον. Την καλούν για να την παρακινήσουν να δουλέψειι. Αυτή είναι όλη η ιστορία των κλήσεων. Και είναι απολύτως δεκτό και θεμιτό και χρήσιμο.

Εξέφρασα όμως την αίσθησή μου, Too good to be true. Μπορεί να κάνω λάθος κι η ΕΣΚΑ να έχει πολλά προσπέκτα. Μακάρι.

Ελπίζω να ξεκαθάρισα τα πράγματα.

..... ... Κ' με την ευκαιρία, μια που είσαι φίλος της ΕΣΚΑ, έχει ο ΠΑΟ μια παίκτρια κορασίδα η οποία κατα την ταπεινή μου γνώμη μπορεί μεν να θέλει δουλειά αλλά έχει καλές προοπτικές γιατί είναι αρκετά αθλητική, έχει καλό ύψος για γκάρντ και μοιάζει να χει και το μπασκετομικρόβιο (αυτά τα τρία είναι τα βασικά που προσωπικά κοιτάω), μια Ηλιοπούλου. Δεν τους λές εκεί στην ΕΣΚΑ να το ξανασκεφτούν μπας και την καλέσουν?
ema
QUOTE(ggrilik @ May 24 2018, 02:36 ) *
Εσύ Ζορό πολύ μου την μπαίνεις, αλλά λογικό μια που κι εσύ είσαι ΕΣΚΑ rolleyes.gif

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα, νομίζω είναι απαραίτητο.

Α) Όταν είδα τις κλήσεις κλιμακίου Νότου δεν είπα αρχικά τίποτα. Γιατί? Διότι ούτε τις γνώσεις έχω, ούτε θεωρώ τις κλήσεις κλιμακίων τόσο σπουδαίο πράγμα. Ο Άρης νομίζω άρχισε, ο έτερος ΕΣΚΑνίτης. Εγώ είδα φως και μπήκα rolleyes.gif

Β) την χολή μου όντως την έβγαλα προς μια παίκτρια, αλλά ευτυχώς πρόλαβα κι ειδοποίησα τους μοδεράτορες να σβήσουν το ατυχές σχόλιό μου. Δεν φοβάμαι να πω mea culpa.

Γ) Μίλησα γι αυτές τις παγκορασίδες

Άννα Γιαννοπούλου 2004 ... Παναθηναϊκός
Πένυ Ζαρρή 2004 ... Παναθηναϊκός

Στέλλα Καλεράντε 2004 ... Κρόνος Γέρακα
Σοφία Χουγκάζ 2004 ... Κρόνος Γέρακα
Ανδριάνα Καριοφύλλη 2004 ... Κρόνος Γέρακα


Ε, όσα παιχνίδια είδα είτε μεταξύ Κρόνου κ' Παναθηναϊκού είτε με τον Ιάσονα δεν τις είδα να παίζουν (λίγο εως καθόλου) στα πλέι οφ. Μπορεί να είναι ελπιδοφόρες, ΔΕΝ γνωρίζω, και πως να γνωρίζω αφού παίξαν απο λίγο ως καθόλου? Αντιθέτως είδα μια Μπλιθικιώτη (2005) κ΄μια Κυρίδη (2003) που έπαιξαν πολύ. Και καλά κατα την γνώμη μου. Η δεύτερη μάλιστα ήταν βασική. Αλλά δεν είναι η γνώμη μου το θέμα. Το θέμα είναι η γνώμη των προπονητών των ομάδων. Διαφέρει χτυπητά απ' των εκλεκτόρων. => Δες σημείο (Δ)

Δ) Να το ΞΑΝΑΤΟΝΙΣΩ. Μπορεί οι εκλέκτορες να έχουν 100% δίκιο διότι τα κριτήρια είναι άλλα. Πχ, καλούν προσπέκτα (σαν την 2006 του Αετού) χωρίς να σημαίνει πως είναι αυτή την στιγμή καλύτερη απο άλλες. Γιατί? Διότι εδώ το κριτήριο δεν είναι η νικη αλλά το μέλλον. Την καλούν για να την παρακινήσουν να δουλέψειι. Αυτή είναι όλη η ιστορία των κλήσεων. Και είναι απολύτως δεκτό και θεμιτό και χρήσιμο.

Εξέφρασα όμως την αίσθησή μου, Too good to be true. Μπορεί να κάνω λάθος κι η ΕΣΚΑ να έχει πολλά προσπέκτα. Μακάρι.

Ελπίζω να ξεκαθάρισα τα πράγματα.

..... ... Κ' με την ευκαιρία, μια που είσαι φίλος της ΕΣΚΑ, έχει ο ΠΑΟ μια παίκτρια κορασίδα η οποία κατα την ταπεινή μου γνώμη μπορεί μεν να θέλει δουλειά αλλά έχει καλές προοπτικές γιατί είναι αρκετά αθλητική, έχει καλό ύψος για γκάρντ και μοιάζει να χει και το μπασκετομικρόβιο (αυτά τα τρία είναι τα βασικά που προσωπικά κοιτάω), μια Ηλιοπούλου. Δεν τους λές εκεί στην ΕΣΚΑ να το ξανασκεφτούν μπας και την καλέσουν?


Το καλοκαίρι θα γίνει και τουρνουά 2004 Οπότε κάποια από τα παιδιά αυτά τα προορίζουν για εκει πιθανότατα
ggrilik
QUOTE (ema @ May 24 2018, 02:57 ) *
Το καλοκαίρι θα γίνει και τουρνουά 2004 Οπότε κάποια από τα παιδιά αυτά τα προορίζουν για εκει πιθανότατα

u14? ωραία!

Δεκτό κι αυτό το κριτήριο.
ZORRO
QUOTE(ggrilik @ May 24 2018, 02:36 ) *
Εσύ Ζορό πολύ μου την μπαίνεις, αλλά λογικό μια που κι εσύ είσαι ΕΣΚΑ rolleyes.gif

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα, νομίζω είναι απαραίτητο.

Α) Όταν είδα τις κλήσεις κλιμακίου Νότου δεν είπα αρχικά τίποτα. Γιατί? Διότι ούτε τις γνώσεις έχω, ούτε θεωρώ τις κλήσεις κλιμακίων τόσο σπουδαίο πράγμα. Ο Άρης νομίζω άρχισε, ο έτερος ΕΣΚΑνίτης. Εγώ είδα φως και μπήκα rolleyes.gif

Β) την χολή μου όντως την έβγαλα προς μια παίκτρια, αλλά ευτυχώς πρόλαβα κι ειδοποίησα τους μοδεράτορες να σβήσουν το ατυχές σχόλιό μου. Δεν φοβάμαι να πω mea culpa.

Γ) Μίλησα γι αυτές τις παγκορασίδες

Άννα Γιαννοπούλου 2004 ... Παναθηναϊκός
Πένυ Ζαρρή 2004 ... Παναθηναϊκός

Στέλλα Καλεράντε 2004 ... Κρόνος Γέρακα
Σοφία Χουγκάζ 2004 ... Κρόνος Γέρακα
Ανδριάνα Καριοφύλλη 2004 ... Κρόνος Γέρακα


Ε, όσα παιχνίδια είδα είτε μεταξύ Κρόνου κ' Παναθηναϊκού είτε με τον Ιάσονα δεν τις είδα να παίζουν (λίγο εως καθόλου) στα πλέι οφ. Μπορεί να είναι ελπιδοφόρες, ΔΕΝ γνωρίζω, και πως να γνωρίζω αφού παίξαν απο λίγο ως καθόλου? Αντιθέτως είδα μια Μπλιθικιώτη (2005) κ΄μια Κυρίδη (2003) που έπαιξαν πολύ. Και καλά κατα την γνώμη μου. Η δεύτερη μάλιστα ήταν βασική. Αλλά δεν είναι η γνώμη μου το θέμα. Το θέμα είναι η γνώμη των προπονητών των ομάδων. Διαφέρει χτυπητά απ' των εκλεκτόρων. => Δες σημείο (Δ)

Δ) Να το ΞΑΝΑΤΟΝΙΣΩ. Μπορεί οι εκλέκτορες να έχουν 100% δίκιο διότι τα κριτήρια είναι άλλα. Πχ, καλούν προσπέκτα (σαν την 2006 του Αετού) χωρίς να σημαίνει πως είναι αυτή την στιγμή καλύτερη απο άλλες. Γιατί? Διότι εδώ το κριτήριο δεν είναι η νικη αλλά το μέλλον. Την καλούν για να την παρακινήσουν να δουλέψειι. Αυτή είναι όλη η ιστορία των κλήσεων. Και είναι απολύτως δεκτό και θεμιτό και χρήσιμο.

Εξέφρασα όμως την αίσθησή μου, Too good to be true. Μπορεί να κάνω λάθος κι η ΕΣΚΑ να έχει πολλά προσπέκτα. Μακάρι.

Ελπίζω να ξεκαθάρισα τα πράγματα.

..... ... Κ' με την ευκαιρία, μια που είσαι φίλος της ΕΣΚΑ, έχει ο ΠΑΟ μια παίκτρια κορασίδα η οποία κατα την ταπεινή μου γνώμη μπορεί μεν να θέλει δουλειά αλλά έχει καλές προοπτικές γιατί είναι αρκετά αθλητική, έχει καλό ύψος για γκάρντ και μοιάζει να χει και το μπασκετομικρόβιο (αυτά τα τρία είναι τα βασικά που προσωπικά κοιτάω), μια Ηλιοπούλου. Δεν τους λές εκεί στην ΕΣΚΑ να το ξανασκεφτούν μπας και την καλέσουν?

Κακώς μπήκες στη λογική να αναφέρεις ονόματα! Αλλά μια και το έκανες θα το εκλάβω ως διαφήμιση και προβολή των συγκεκριμένων παιχτριών!
1ον: Οι συγκεκριμένες παίχτριες έχουν την τύχη (ατυχία) να παίζουν σε ομάδες πρωταθλητισμού, οπότε για κάποιον που ξέρει το αντικείμενο ήταν δύσκολο έως αδύνατο στην ηλικία τους (2004) να υπερκεράσουν στις συμμετοχές τις κορασίδες (Α κατηγορίας) συμπαίχτριες πρωτοκλασάτες 2002 -2003! Και σε πληροφορώ ότι και τα 2 σωματεία που αναφέρεσαι είχαν πολλές! Σε αυτές τις περιπτώσεις ο ΜΟΝΟΣ τρόπος να πάρεις χρόνο είναι να έχεις την ΕΥΝΟΙΑ του προπονητή! Ε! σε πληροφορώ ότι αυτές παίξανε καθαρά και με την αξία τους!
2ον: Κάποιες απο τις παίχτριες που αναφέρεσαι έχουν στην πλάτη τους εφέτος πάνω από 60-70 ματς με κορασίδες Α και Β, παγκορασίδες Α και Β , τουρνουά υψηλών προδιαγραφών και φιλικά με γυναικεία! Αυτό εσύ μπορεί να μη το ξέρεις .... απλά στο αναφέρω!
3ον: Μην μπερδεύεις την ΕΟΚ με την ΕΣΚΑ γιατί ειναι ανόμοια πράγματα! Έχεις μπερδέψει τα κλιμάκια της ΕΣΚΑ με τις κλίσεις της Εθνικής! Τις κλίσεις της Εθνικής τις κάνουν αναγνωρισμένοι ομοσπονδιακοί εκλέκτορες με μεγάλη εμπειρία στο χώρο!
4ον: Προφανώς και κατά τη δικιά μου γνώμη υπάρχουν παίχτριες που ¨αδικήθηκαν¨ και μάλιστα παίχτριες που προσωπικά ΕΓΩ θαυμάζω! Αλλά αυτό είναι προσωπική μου αντίληψη και δεν αγγίζει τους ομοσπονδιακούς προπονητές που κάνουν τη δουλειά τους με συγκεκριμένα κριτήρια!
Ευχή μου είναι να αξιοποιηθούν όλα τα ταλέντα που έχει ο χώρος γιατί το γυναικεία μπάσκετ - στην κατάσταση που βρίσκεται - έχει όλες τις φερέλπιδες παίχτριες ανάγκη!
ggrilik
QUOTE (ZORRO @ May 24 2018, 09:17 ) *
Κακώς μπήκες στη λογική να αναφέρεις ονόματα! Αλλά μια και το έκανες θα το εκλάβω ως διαφήμιση και προβολή των συγκεκριμένων παιχτριών!
1ον: Οι συγκεκριμένες παίχτριες ...

Δεν διαφωνώ στα παραπάνω.
Επιπλέον σε γενικές γραμμές τις επιλογές των ομοσπονδιακών στο γυναικείο τις λαμβάνω υπ όψη, άλλωστε με βάση αυτές κάνω τις προβλέψεις μου huh.gif

Αν βέβαια μου στείλεις βιντεάκια θα σου πω αν οι συγκεκριμένες είναι ελπιδοφόρες και πόσο. Μπορώ και σε PM, δεν είναι ανάγκη να το δημοσιεύσω. Αλλά θα σου πρότεινα να μην.. Είναι σαν να πηγαίνεις σε μάντισσα tongue.gif να σου πει πόσο θα ζήσεις. Δεν λέει, θα μάθεις το μέλλον και θα χάσεις το παρόν.

Σοβαρά τώρα, επειδή υποπτεύομαι πως έχεις παιδάκι που παίζει (πολλά μπράβο αν ισχύει) προτείνω ν'αράξεις πίσω, να ζήσεις κι εσύ το ταξιδάκι, δλδ ν' αφήσεις το παιδί στους ρυθμούς του να δρέψει τους καρπούς τις χαρές και τις λύπες, κάτι απ αυτά θα τα γευτείς κι εσύ, σαν να σαι πάλι νιός, κι όπου βγάλει. Όλα θα παν καλά, ασχέτως αν το παιδί γίνει Μάλτση ή καταλήξει να κάνει κάτι εντελώς άσχετο μ'αθλητισμό. Και μην πολυσκοτίζεσαι για το τι λέγεται στο χαζοφόρουμ.

Φιλική συμβουλή, επειδή αν και ΕΣΚΑ μου μοιάζεις συμπαθής rolleyes.gif

---
Επειδή ο Αρης κάτι είπε για την 2006, απο κάτι αποσπασματικά βιντεάκια που έχω δεί μ'άρεσε. Με τα δικά μου κριτήρια είναι όντως προσπέκτο. Πως θα εξελιχθεί, θα δούμε. Αν ο γονιός είναι προπονητής, παίκτης κλπ δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΗΜΑΣΙΑ.

Κι εδώ θέτω ένα τέλος όσον αφορά σχόλια για παίκριες της ΕΣΚΑ. Γιατί προβλέπω πως θα γίνετε εσείς της ΕΣΚΑ έτσι..

nikos64
QUOTE(ggrilik @ May 24 2018, 02:36 ) *
Β) την χολή μου όντως την έβγαλα προς μια παίκτρια, αλλά ευτυχώς πρόλαβα κι ειδοποίησα τους μοδεράτορες να σβήσουν το ατυχές σχόλιό μου. Δεν φοβάμαι να πω mea culpa.

εε μην νομιζεις ...ολο και καποιοι το διαβασαμε .... ηταν κατι πολυ παραπανω απο ατυχες ...

αν καποιος γνωριζει ποια ειναι τα "συγκεκριμενα" κριτηρια για τις κλησεις ας μας τα γνωστοποιησει ...... να μαθουμε και εμεις οχι τιποτα αλλο ...

η αποψη μου ειναι οτι οι παικτριες των κλιμακιων πρεπει να εχουν προσπερασει τις κατα 1-2 χρονια μεγαλυτερες τους στις ομαδες τους για ευνοητους λογους , οπως δηλαδη φετος η Μποσγανα ηταν βασικοτατη ακομα και στις νεανιδες ...
BASKET TUNE
QUOTE (ggrilik @ May 24 2018, 10:21 ) *
Κι εδώ θέτω ένα τέλος όσον αφορά σχόλια για παίκριες της ΕΣΚΑ. Γιατί προβλέπω πως θα γίνετε εσείς της ΕΣΚΑ έτσι..



Τι λέτε καλέ, αλλάζω εγώ την ΕΣΚΑΗ μου; smiley.gif smiley.gif
markos1949
με της 2000 νεανιδες μπασκετ τι εκαναν??
QUOTE(BASKET TUNE @ May 24 2018, 19:11 ) *
Τι λέτε καλέ, αλλάζω εγώ την ΕΣΚΑΗ μου; smiley.gif smiley.gif

di pa
Αγαπημένο θέμα η Εθνική! Και τόσο μα τόσο λυπηρό!

Εγώ δε θα πω στη διαδικασία να αναφέρω ονόματα, να πω ποιες έπρεπε και ποιες δεν έπρεπε να κληθούν κ.λ.π., ούτε να απαντήσω στον καθένα ξεχωριστά.

Μόνο να θέσω ένα ερώτημα! Οι κλήσεις για τις παγκορασίδες ανακοινώνονται συνήθως μετά το final4, έτσι ώστε οι <<ειδικοί>> να δουν ποιες <<βγάζουν μάτια>>! Γιατί όλες θα βγάλουν, άλλες με την καλή και άλλες με την κακή έννοια!

Τι άλλαξε φέτος;;
Άρης
QUOTE (passhootdrive @ May 23 2018, 10:27 ) *
Πάντως φέτος είχε ανοιχτές κλήσεις για δοκιμή και σχεδον 5 μήνες προπονήσεων πριν την επιλογή.


Οι προσκλήσεις προς τα σωματεία προκειμένου να στέλνουν κορίτσια για δοκιμή είναι τουλάχιστον ατυχείς. Τα σωματεία ως επί το πλείστον διοικούνται από γονείς. Επομένως????????.
Οι εκλέκτορες γιά να έχουν ολοκληρωμένη εικόνα της αξίας και της προοπτικής, πρέπει να έχουν παρακολουθήσει τα κορίτσια σε αγώνες. Και αυτό γίνεται σπάνια έως καθόλου. Η άποψη από τις προπονήσεις στις μικτές και στα κλιμάκια είναι λειψή και αδικεί την δίκαιη κρίση.

Για να το ξεκαθαρίσω. Η άποψη που καταθέτω για το θέμα τον προσκλήσεων σε μικτές προεθνικές και εθνικές δεν έχει στόχο την οποιαδήποτε αθλήτρια που συνειρμικά μπορεί να φωτογραφίζεται, αλλά την πρακτική των υπευθύνων που τελικά υπονομεύει τις προσπάθειες για καλύτερη πορεία του τόσο δύσκολου γυναικείου χώρου.
ZORRO
QUOTE(Άρης @ May 24 2018, 15:06 ) *
Οι προσκλήσεις προς τα σωματεία προκειμένου να στέλνουν κορίτσια για δοκιμή είναι τουλάχιστον ατυχείς. Τα σωματεία ως επί το πλείστον διοικούνται από γονείς. Επομένως????????.
Οι εκλέκτορες γιά να έχουν ολοκληρωμένη εικόνα της αξίας και της προοπτικής, πρέπει να έχουν παρακολουθήσει τα κορίτσια σε αγώνες. Και αυτό γίνεται σπάνια έως καθόλου. Η άποψη από τις προπονήσεις στις μικτές και στα κλιμάκια είναι λειψή και αδικεί την δίκαιη κρίση.

Για να το ξεκαθαρίσω. Η άποψη που καταθέτω για το θέμα τον προσκλήσεων σε μικτές προεθνικές και εθνικές δεν έχει στόχο την οποιαδήποτε αθλήτρια που συνειρμικά μπορεί να φωτογραφίζεται, αλλά την πρακτική των υπευθύνων που τελικά υπονομεύει τις προσπάθειες για καλύτερη πορεία του τόσο δύσκολου γυναικείου χώρου.

Kαι όλως τυχαίως όλα αυτά εμφανίζονται 48 ώρες πριν από το finalfour!! Συγκυρίες ....
ethn
QUOTE(Άρης @ May 24 2018, 15:06 ) *
Οι προσκλήσεις προς τα σωματεία προκειμένου να στέλνουν κορίτσια για δοκιμή είναι τουλάχιστον ατυχείς. Τα σωματεία ως επί το πλείστον διοικούνται από γονείς. Επομένως????????.
Οι εκλέκτορες γιά να έχουν ολοκληρωμένη εικόνα της αξίας και της προοπτικής, πρέπει να έχουν παρακολουθήσει τα κορίτσια σε αγώνες. Και αυτό γίνεται σπάνια έως καθόλου. Η άποψη από τις προπονήσεις στις μικτές και στα κλιμάκια είναι λειψή και αδικεί την δίκαιη κρίση.

Για να το ξεκαθαρίσω. Η άποψη που καταθέτω για το θέμα τον προσκλήσεων σε μικτές προεθνικές και εθνικές δεν έχει στόχο την οποιαδήποτε αθλήτρια που συνειρμικά μπορεί να φωτογραφίζεται, αλλά την πρακτική των υπευθύνων που τελικά υπονομεύει τις προσπάθειες για καλύτερη πορεία του τόσο δύσκολου γυναικείου χώρου.


Σίγουρα έτσι θα έπρεπε να γίνεται, πολύ αμφιβάλλω όμως ότι ΟΝΤΩΣ έτσι γίνεται

Κι εμένα πάντως μου κάνει εντύπωση το γεγονός, μια και το αναφέρατε, πώς μέχρι τώρα δεν είχαν ανακοινωθεί φέτος ονόματα κορασίδων/παγκορασίδων (νομίζω το χαμε αναφέρει και κάπου στο παρελθον) , και τώρα έγινε blink.gif ...Εσεις οι της ΕΣΚΑ, θα έχετε τις εξηγήσεις (?)
passhootdrive
QUOTE (ethn @ May 24 2018, 16:09 ) *
Σίγουρα έτσι θα έπρεπε να γίνεται, πολύ αμφιβάλλω όμως ότι ΟΝΤΩΣ έτσι γίνεται

Κι εμένα πάντως μου κάνει εντύπωση το γεγονός, μια και το αναφέρατε, πώς μέχρι τώρα δεν είχαν ανακοινωθεί φέτος ονόματα κορασίδων/παγκορασίδων (νομίζω το χαμε αναφέρει και κάπου στο παρελθον) , και τώρα έγινε blink.gif ...Εσεις οι της ΕΣΚΑ, θα έχετε τις εξηγήσεις (?)


Εμαθα τα εξής για φέτος. Εγινε ανοιχτή κλήση για δοκιμές πριν αρκετούς μήνες. Ανοιχτή, δηλαδή δεν ήταν θέμα της ομάδας εαν θα πάει ένα παιδί. Οι επιλογές έγιναν από τα παιδιά που πήγαιναν για προπονήσεις όλους αύτους τους μήνες. Οι επιλογές έγιναν μετά από ταξίδια στην επαρχία και Θεσσαλονίκη. Μἀλλον θα γίνουν 3 ομάδες, κορασίδες, παιδιά του 2003 και παιδιά του 2004. Τονίζω το μάλλον.
ema
Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, δεν είμαι ο ggrilik

smiley.gif smiley.gif blove.gif
ggrilik
QUOTE (ema @ May 24 2018, 18:32 ) *
Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, δεν είμαι ο ggrilik

smiley.gif smiley.gif blove.gif

ninja.gif
ΤΟ_ΦΑΝΤΑΣΜΑ
QUOTE (ggrilik @ May 24 2018, 02:36 ) *
Εσύ Ζορό πολύ μου την μπαίνεις, αλλά λογικό μια που κι εσύ είσαι ΕΣΚΑ rolleyes.gif

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα, νομίζω είναι απαραίτητο.

Α) Όταν είδα τις κλήσεις κλιμακίου Νότου δεν είπα αρχικά τίποτα. Γιατί? Διότι ούτε τις γνώσεις έχω, ούτε θεωρώ τις κλήσεις κλιμακίων τόσο σπουδαίο πράγμα. Ο Άρης νομίζω άρχισε, ο έτερος ΕΣΚΑνίτης. Εγώ είδα φως και μπήκα rolleyes.gif

Β) την χολή μου όντως την έβγαλα προς μια παίκτρια, αλλά ευτυχώς πρόλαβα κι ειδοποίησα τους μοδεράτορες να σβήσουν το ατυχές σχόλιό μου. Δεν φοβάμαι να πω mea culpa.

Γ) Μίλησα γι αυτές τις παγκορασίδες

Άννα Γιαννοπούλου 2004 ... Παναθηναϊκός
Πένυ Ζαρρή 2004 ... Παναθηναϊκός

Στέλλα Καλεράντε 2004 ... Κρόνος Γέρακα
Σοφία Χουγκάζ 2004 ... Κρόνος Γέρακα
Ανδριάνα Καριοφύλλη 2004 ... Κρόνος Γέρακα


Ε, όσα παιχνίδια είδα είτε μεταξύ Κρόνου κ' Παναθηναϊκού είτε με τον Ιάσονα δεν τις είδα να παίζουν (λίγο εως καθόλου) στα πλέι οφ. Μπορεί να είναι ελπιδοφόρες, ΔΕΝ γνωρίζω, και πως να γνωρίζω αφού παίξαν απο λίγο ως καθόλου? Αντιθέτως είδα μια Μπλιθικιώτη (2005) κ΄μια Κυρίδη (2003) που έπαιξαν πολύ. Και καλά κατα την γνώμη μου. Η δεύτερη μάλιστα ήταν βασική. Αλλά δεν είναι η γνώμη μου το θέμα. Το θέμα είναι η γνώμη των προπονητών των ομάδων. Διαφέρει χτυπητά απ' των εκλεκτόρων. => Δες σημείο (Δ)

Δ) Να το ΞΑΝΑΤΟΝΙΣΩ. Μπορεί οι εκλέκτορες να έχουν 100% δίκιο διότι τα κριτήρια είναι άλλα. Πχ, καλούν προσπέκτα (σαν την 2006 του Αετού) χωρίς να σημαίνει πως είναι αυτή την στιγμή καλύτερη απο άλλες. Γιατί? Διότι εδώ το κριτήριο δεν είναι η νικη αλλά το μέλλον. Την καλούν για να την παρακινήσουν να δουλέψειι. Αυτή είναι όλη η ιστορία των κλήσεων. Και είναι απολύτως δεκτό και θεμιτό και χρήσιμο.

Εξέφρασα όμως την αίσθησή μου, Too good to be true. Μπορεί να κάνω λάθος κι η ΕΣΚΑ να έχει πολλά προσπέκτα. Μακάρι.

Ελπίζω να ξεκαθάρισα τα πράγματα.

..... ... Κ' με την ευκαιρία, μια που είσαι φίλος της ΕΣΚΑ, έχει ο ΠΑΟ μια παίκτρια κορασίδα η οποία κατα την ταπεινή μου γνώμη μπορεί μεν να θέλει δουλειά αλλά έχει καλές προοπτικές γιατί είναι αρκετά αθλητική, έχει καλό ύψος για γκάρντ και μοιάζει να χει και το μπασκετομικρόβιο (αυτά τα τρία είναι τα βασικά που προσωπικά κοιτάω), μια Ηλιοπούλου. Δεν τους λές εκεί στην ΕΣΚΑ να το ξανασκεφτούν μπας και την καλέσουν?


Εμενα ολη αυτη η συζητηση μου φαινετε αστεια.1ον γιατι καθε χρονο βλεπουμε τισ ιδιεσ μπαρουφεσ με κλησεισ οτι ναναι,με γενικα δουλεια οτι ναναι και γενικα ενασ σχεδιασμοσ οτι εχουμε καλο ειναι κ οποια ναναι καλο ειναι.Παραεξω αν δεν το εχουμε καταλαβει γελανε μαζι μασ!!!!

2ον Ο ΠΑΟ εχει μια κορασιδα σχετικα με τον φιλο που το αναφερει και λεει και ονομα που ειναι σχετικα για 2002 μια χαρα αλλα οπωσ ειπα για μας εδω γυρω καλα ειναι.Οτι θελει δουλεια το ακουω καθε μερα στο χωρο αλλα δεν βλεπω κανεναν να την κανει αυτη τη δουλεια!!!!!!!!!!!!!!Για τα ονοματα που αναφερεις απο τον κρονο π.χ που λεσ εννοεισ δηλαδη οτι μπηκαν φαντομαδεσ?γιατι δεν καταλαβα ακριβως το τι εννοεις.

3ον Πολλοι συλλογοι εχουν αξιολογα παιδια σε διαφορες κατηγοριες και μερη τησ ελλαδας αλλα λιγο η ασχετοσυνη των προπονητων,λιγο ο ξερολισμος,λιγο το βισμα που πεφτει οσον αφορα εθνικες και σια,λιγο οι χορηγοι,λιγο οι εφοροι και λιγο οτι ειμαστε γενικως ανοργανωτοι και οτι ναναι δεν προκοβουμε και ουτε προκειτε!

Για να καταλαβεις αμα καποια παικτρια η παικτης αξιζει η οχι πρεπει να εχεις γνωσεις και απο το ευρωπαικο στερεωμα και απο τον χωρα γενικα και μια πανοραμικη αποψη πανω στο γυναικειο μπασκετ και οχι η θεια μου ειπε,ο γειτονασ ειπε,εγω νομιζω,εσυ νομιζεις,η εσκα ειπε και παει λεγοντας.Εμεις εδω βαφτιζουμε τα 5αρια 1.80 και μολις κανουμε ενα βημα παραεξω μας πετανε λαχανα!Βαφτιζουμε πλει κατι παικτριες 1.50 και εξω γελανε και δεν τισ παιρνουν ουτε 12ες.Για να κανετε αυτη την συζητηση φυσικα δεν το βλεπετε αγαθα απλα αλλα βλεπετε ολοι και το μετεπειτα να παμε παρακατω ισωσ και στον επαγγελματισμο η οτιδηποτε καλο γιαυτο αναφερομαι σε αυτο.

Γιαυτο απο το να σχολιαζουμε καφενειακα(που αμα ειναι καλοπροααιρετο πεσ καλο ειναι!!) και να λεμε θεωριεσ και οτι ναναι καλο ειναι να κραταμε μικρο καλαθι και να σοβαρευομαστε πριν πουμε οτιδηποτε!!!!

Εχουν περασει ταλεντα και ταλεντα που στα 12-13 καναν παπαδες και στα 15 σκουπιζουν παγκους και κανουν βολτες με καφεδακι στο χερι!!!!!!!!!!!!!!!Ε ενταξει μερικες στο τελος τουλαχιστον αρχιζουν να γινονται βοηθοι προπονητων να βοηθανε στο παγκο!!!!

Και πιστεψε με δεν φταινε μονο γονεις και παιδια αλλα ολος ο χωρος που ειναι σαν χωνι που με μια λαθοσ κινηση η μια λαθοσ θεωρια καταστραφεσε.Καλο ειναι λοιπον πριν πουμε η γραψουμε οτιδηποτε να το σκεφτουμε καλα!!!!

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΡΓΑ,Η ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΣΟΥ ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΠΟΔΥΤΗΡΙΑ!!!!!

ΥΠΟΜΟΝΗ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ.....
32magic
Καλησπέρα και από εμένα. Παρακολουθώ καιρό το forum στην αρχή σκέφτηκα μακριά και αγαπημένοι, αλλά δεν άντεξα και θα προσθέτω και εγώ τα καφενειακά μου σχόλια για να γίνουμε........... πιο πολύ μπάχαλο. 1ο σχόλιο για αρχή, σε ποια οργανωμένη ομοσπονδία γίνεται προεπιλογή παιδιών και τελικά στην προπόνηση η ομοσπονδία επιτρέπει να συμμετέχουν και παιδιά που δεν ήταν καν στην προεπιλογή αυτή;;; 2ο σχόλιο το αφήνω για αργότερα.

smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
aegeansheed
Καλώς ήλθατε, ελπίζω να λέμε και τα καλά εκτός από τα στραβά. Έτσι πρέπει.
Παρακαλώ να διαβάσουμε τους κανονισμούς του Forum πριν ξεκινήσουμε τις συζητήσεις μας.
(υπάρχει σχετικός σύνδεσμος στην υπογραφή μου)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.