Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός - Γενικά θέματα που αφορούν την ομάδα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244
stevebucknall11
Ας συγκρίνουμε τον Χαραλαμπόπουλο με τον Παπανικολάου όταν ήταν στην ηλικία του Χαραλαμπόπουλου από άποψη σουτ, πάσας, αντίληψης του παιχνιδιού, κινήσεων κλπ. Καμιά σχέση. Κλάσεις ανώτερος ο Χαραλαμπόπουλος. Παρόλα αυτά ο Χαραλαμπόπουλος μπορεί να μην φτάσει ποτέ το επίπεδο του Παπανικολάου. Κι αυτό γιατί πέραν του ζητήματος της αθλητικότητας ο Χαραλαμπόπουλος δεν φαίνεται να έχει αυτό που ξεχειλίζει από τα μπατζάκια του Παπανικολάου: τσαγανό. Ένας Χαραλαμπόπουλος βελτιωμένος αθλητικά και με τσαγανό μπορεί να γράψει ιστορία. Ξύπνα Βασίλη!
back2back
QUOTE(t0ny3 @ Aug 20 2018, 21:24 ) *
Το gazzetta λεει τωρα πως τελικα μπηκε ρητρα σε περιπτωση μετακομισης του Χαραλαμπο στον Ολυμπιακο, ενω υπαρχει επισης ρητρα και για το NBA.


Στην πραγματικότητα δεν μπορείς να βάλεις ρήτρα σε ελεύθερους παίκτες

QUOTE(stevebucknall11 @ Aug 21 2018, 15:34 ) *
Ας συγκρίνουμε τον Χαραλαμπόπουλο με τον Παπανικολάου όταν ήταν στην ηλικία του Χαραλαμπόπουλου από άποψη σουτ, πάσας, αντίληψης του παιχνιδιού, κινήσεων κλπ. Καμιά σχέση. Κλάσεις ανώτερος ο Χαραλαμπόπουλος. Παρόλα αυτά ο Χαραλαμπόπουλος μπορεί να μην φτάσει ποτέ το επίπεδο του Παπανικολάου. Κι αυτό γιατί πέραν του ζητήματος της αθλητικότητας ο Χαραλαμπόπουλος δεν φαίνεται να έχει αυτό που ξεχειλίζει από τα μπατζάκια του Παπανικολάου: τσαγανό. Ένας Χαραλαμπόπουλος βελτιωμένος αθλητικά και με τσαγανό μπορεί να γράψει ιστορία. Ξύπνα Βασίλη!


Στα μόνα που υπερτερεί ο Χαραλαμπόπουλος είναι στο σουτ και την τρίπλα, σε όλα τα άλλα είτε είναι ισάξιοι είτε υπερτερεί ο Παπ, ειδικά στην άμυνα η διαφορά είναι χαοτική.
Looter
QUOTE (back2back @ Aug 21 2018, 15:43 ) *
Στην πραγματικότητα δεν μπορείς να βάλεις ρήτρα σε ελεύθερους παίκτες



Στα μόνα που υπερτερεί ο Χαραλαμπόπουλος είναι στο σουτ και την τρίπλα, σε όλα τα άλλα είτε είναι ισάξιοι είτε υπερτερεί ο Παπ, ειδικά στην άμυνα η διαφορά είναι χαοτική.


Καλά ακόμα συζητάτε για τον Χαραλαμπό;
Τον παίκτη τον είδα σε προπόνηση του ΠΑΟΚ και είχε ΜΠΑΚΑ...
Ποσοστό λίπους στο σώμα πρέπει να να ήταν κοντά στο 20%
Απορώ πως τον ανέχονταν...

Όταν λοιπόν μιλάμε για ένα παίκτη που δεν προσέχει ούτε το σώμα του , τι να συζητάμε για τα μπασκετικά του προσόντα..
Και μη μου πείτε ότι έφταιγε ο ΔΓ και ο ΠΑΟ για το σώμα του...
t0ny3
Να βαλω και λιγο αλατοπιπερο μιας και αργει η αγωνιστικη δραση.

Λοιπον ο αγαπητος μας προεδρος μολις εγραψε κατω απο ποστ ρου Σλουκα στο ινσταγκραμ "Νεξτ Γιαρ" smiley.gif
Johnny Marv
Ποια προβάλετε πως θα είναι η 8αδα της Ευρωλίγκας φέτος ; Εγώ λέω :

Τσσκα
Ρεάλ
Φενερ
Παο
Μπαρτσα
Οσφπ
Αρμανι
Εφες (οριακά)

Για την σειρά δν κόβω και το χέρι μου ...
Looter
QUOTE (drunk guy @ Aug 20 2018, 14:10 ) *
στο τελος που λεει για το ντραφτ εκλαψα λιγο


Από το ντραφτ και την ευρώπη που έβλεπε ως ΜΟΝΟΔΡΟΜΟ ο παίκτης , τελικά κατέληξε στο Λαύριο με την ουρά στα σκέλια..
Έχει γίνει αναγωριστική κίνηση του Ολυμπιακού πάντως στον ατζέντη του.
Ελπίζω ο κόουτς Μπλατ απλά να τον αγνοήσει..
RipCity
QUOTE (Johnny Marv @ Aug 22 2018, 22:33 ) *
Ποια προβάλετε πως θα είναι η 8αδα της Ευρωλίγκας φέτος ; Εγώ λέω :

Τσσκα
Ρεάλ
Φενερ
Παο
Μπαρτσα
Οσφπ
Αρμανι
Εφες (οριακά)

Για την σειρά δν κόβω και το χέρι μου ...


Εγώ έχω κλειδωμένη για 6άδα τη Baskonia και τις δίνω και παρόμοιες πιθανότητες με οποιονδήποτε εκτός της πρώτης 3άδας για να πάει και f4.
fastbreak70
QUOTE(pan24 @ Jul 30 2018, 11:13 ) *
Κεφαλαιο μπατζετ:
Καλαθης 2.2,Λεκα 0.5
Παππας 0.8,Λανγκφορντ 0.42
Παπαπετρου 0.8,Λοτζεσκι 0.5(;;),Θανασης 0.35
Τομας 0.5(;;),Μητογλου 0.35
Γκιστ 0.95,Λασμε 0.55,Βουγιουκας 0.5,Παπαγιαννης 0.55

αυτο το <<Παπαγιαννης 0.55>> ισχυει σιγουρα.?????

στο σαμερ λινγκ NBA ηταν απαραδεκτος...τα κιλα που εχει βαλει τον εχουν κανει ακομα ποιο αργο...για να βγει στα 5μετρα περιφερια περνει το τρόλεϊ...ο μπουρουσης σε αυτη την υλικια ειναι 2κλικ ποιο γρηγορος...

το καινουργιο 'big thing' του ΔΓ μπορει να βγει 2η μουφα....
Thodoros
QUOTE (fastbreak70 @ Aug 23 2018, 14:12 ) *
αυτο το <<Παπαγιαννης 0.55>> ισχυει σιγουρα.?????

στο σαμερ λινγκ NBA ηταν απαραδεκτος...τα κιλα που εχει βαλει τον εχουν κανει ακομα ποιο αργο...για να βγει στα 5μετρα περιφερια περνει το τρόλεϊ...ο μπουρουσης σε αυτη την υλικια ειναι 2κλικ ποιο γρηγορος...

το καινουργιο 'big thing' του ΔΓ μπορει να βγει 2η μουφα....


Ξέρεις πολλούς Σέντερ 2.20 να παίρνουν λιγότερα από 550χιλ και να είναι καλύτεροι από τον Παπαγιάννη ?
(Δεν θα μετρήσω καν το γεγονός ότι Είναι και Έλληνας)

Άλλη περίπτωση ο ΒΧ που ήθελε πολύ δουλειά για να βγει αυτό που μόνο ως φαντασία υπήρχε από μερικούς κάποτε* και άλλη ο Π.Γ. που αν δουλέψει έστω και λίγο κάτι θα κάνει ( και μόνο από το ύψος και τον όγκο που έχει)

basket72
QUOTE (RipCity @ Aug 23 2018, 13:04 ) *
Εγώ έχω κλειδωμένη για 6άδα τη Baskonia και τις δίνω και παρόμοιες πιθανότητες με οποιονδήποτε εκτός της πρώτης 3άδας για να πάει και f4.


Εννοείται ότι συμφωνώ κι αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με το κίνητρο που της δίνει η διοργάνωση του F4 στην έδρα της. Ας θυμηθούμε πως τελείωσε τη χρονιά. Αυτό φτάνει. Κι έχει να παίρνει μίνιμουμ έναν παίκτη ακόμα (μάλλον 4αρι).
Το μόνο που θα προσθέσω είναι ότι έχει παραπάνω πιθανότητες από Αρμάνι ( rolleyes.gif ) Εφες κι Παναθηναϊκό για F4. Αφήνω τον Ολυμπιακό εκτός σχολιασμού γιατί είναι χρονιά περίεργη η φετινή. Έχει στοιχεία ανοικοδόμησης. Σε πρώτη φάση δεν τον βλέπω για πλεονέκτημα- όπως κι τον Παναθηναϊκό εξάλλου.
Σόρρυ για το οφ τόπικ αλλά ήταν πάνω στην κουβέντα.
pan24
QUOTE (Thodoros @ Aug 23 2018, 17:27 ) *
Ξέρεις πολλούς Σέντερ 2.20 να παίρνουν λιγότερα από 550χιλ και να είναι καλύτεροι από τον Παπαγιάννη ?
(Δεν θα μετρήσω καν το γεγονός ότι Είναι και Έλληνας)

Άλλη περίπτωση ο ΒΧ που ήθελε πολύ δουλειά για να βγει αυτό που μόνο ως φαντασία υπήρχε από μερικούς κάποτε* και άλλη ο Π.Γ. που αν δουλέψει έστω και λίγο κάτι θα κάνει ( και μόνο από το ύψος και τον όγκο που έχει)

Εχεις δικιο οτι ο Παπαγιαννης λογω σωματος με λιγοτερη δουλεια απο τον ΒΧ μπορει να βρει ενα ρολο(αυτο δεν σημαινει οτι δεν χρειαζεται παρα πολυ δουλεια) ομως και αυτος εν πολλοις παιρνει το συμβολαιο του λογω εθνικοτητας

Δηλαδη αν δεν ηταν Ελληνας θα επαιρνε απο εμας 5ετες συμβολαιο με 550+ χιλιαδες ανα χρονο στα 21 του απλα και μονο λογω potential επειδη ειναι 2,18;
Δεν νομιζω...

Υπερ της κινησης ειμαι για τους γνωστους λογους αλλα αναγνωριζω οτι δεν αξιζει αυτα τα λεφτα βαση της μεχρι τωρα παρουσιας του η οσων μπορει να προσφερει αμεσα
Ειναι λογω potential,πληρωνουμε αυτο που ελπιζουμε οτι θα βγει οπως καναμε και με τον ΒΧ
Η πιθανοτητα να μας βγει μια πιο ακριβοπληρωμενη εκδοση ΒΧ ειναι υπαρκτη

Το σωμα απο μονο του δεν αρκει για να κανεις καριερα στην Ευρωλιγκα.Για να παιξεις σε μικρομεσαιες ομαδες Α1 ναι,το να εισαι 2,18 μαλλον ειναι αρκετο

Για εμενα ειναι 50-50 το αν θα καταφερει να ειναι εστω χρησιμος
Αν ισχυει και οτι εχει θεματα με το work ethic του(πιθανο να ισχυει για να τον εδιωξαν πριν καν τελειωσει το συμβολαιο του,μετα απο μολις 1,5 χρονο) ειμαι ακομα πιο απαισιοδοξος
Samurai13
QUOTE (Johnny Marv @ Aug 22 2018, 23:33 ) *
Ποια προβάλετε πως θα είναι η 8αδα της Ευρωλίγκας φέτος ; Εγώ λέω :

Τσσκα
Ρεάλ
Φενερ
Παο
Μπαρτσα
Οσφπ
Αρμανι
Εφες (οριακά)

Για την σειρά δν κόβω και το χέρι μου ...

τσσκα
ρεάλ
φενέρ
παναθηναϊκός
μπάρτσα
εφές
μπασκόνια
ζαλγκίρις ή αρμάνι
fastbreak70
QUOTE(pan24 @ Aug 23 2018, 19:14 ) *
Το σωμα απο μονο του δεν αρκει για να κανεις καριερα στην Ευρωλιγκα.Για να παιξεις σε μικρομεσαιες ομαδες Α1 ναι,το να εισαι 2,18 μαλλον ειναι αρκετο

το παραπανω σε 1000% πλεον...επειδη και μονο εισαι 'τσατσενκο' στις τοπ ευρωλιγκα δεν παιζεις ...

υπαρχει ενα γεγονος ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟ. .
στο 13ντραφτ και 2.18 στα 21χρονια και ουτε οι τριτοκλασατες του ΝΒΑ δεν ασχολήθηκαν για συμβολαιο φετος και εφυγε άρον-άρον απο ΝΒΑ...

ευκολα οι 'αμφισβητίες' φαν του, μπορουν να μπουν ΝΒΑ και να δουν τους αγωνες του σαμερ λινγκ που αν και η ομαδα του πηγε τελικο αυτος μονο στον παγκο για παλαμακια.!!!!!!!!!
Looter
QUOTE (Samurai13 @ Aug 23 2018, 19:33 ) *
τσσκα
ρεάλ
φενέρ
παναθηναϊκός
μπάρτσα
εφές
μπασκόνια
ζαλγκίρις ή αρμάνι


Ξεχνάτε τον Μπαρτζώκα ο οποίος πήγε 8αδα από την πρώτη του χρονιά και την Μακάμπι με τη βαριά φανέλα...
Για μένα φέτος υπάρχουν ΠΟΛΥ σοβαρές πιθανότητες να δούμε ΟΣΦΠ , ΠΑΟ ή και τους 8 εκτός 8αδας...
Με φυστίκια δεν γίνεται δουλίτσα...
Samurai13
QUOTE (Looter @ Aug 23 2018, 20:00 ) *
Ξεχνάτε τον Μπαρτζώκα ο οποίος πήγε 8αδα από την πρώτη του χρονιά και την Μακάμπι με τη βαριά φανέλα...
Για μένα φέτος υπάρχουν ΠΟΛΥ σοβαρές πιθανότητες να δούμε ΟΣΦΠ , ΠΑΟ ή και τους 8 εκτός 8αδας...
Με φυστίκια δεν γίνεται δουλίτσα...

απλά ο μπαρτζώκας φέτος φαίνεται να έχει ακόμα μεγαλύτερη εξάρτηση από τον σβεντ. εκτός του mickey οι άλλοι 3 αμερικάνοι που ήρθαν είναι πολύ χαμηλού επιπέδου. μποστ,πράδερ και ο κρόκερ δεν είναι παίχτες επιπέδου ευρωλίγκας,πόσο μάλλον 8αδας.

η μακάμπι έχει τραγική περιφέρεια (κατ' εμέ). όλοι είναι κοντοί (1.85 και οι 4,όχι απλά κοντοί) και όλοι θέλουν από μία μπάλα.
Looter
QUOTE (Samurai13 @ Aug 23 2018, 20:19 ) *
απλά ο μπαρτζώκας φέτος φαίνεται να έχει ακόμα μεγαλύτερη εξάρτηση από τον σβεντ. εκτός του mickey οι άλλοι 3 αμερικάνοι που ήρθαν είναι πολύ χαμηλού επιπέδου. μποστ,πράδερ και ο κρόκερ δεν είναι παίχτες επιπέδου ευρωλίγκας,πόσο μάλλον 8αδας.

η μακάμπι έχει τραγική περιφέρεια (κατ' εμέ). όλοι είναι κοντοί (1.85 και οι 4,όχι απλά κοντοί) και όλοι θέλουν από μία μπάλα.


Η Μακάμπι θεωρώ ότι θα είναι καλύτερη από πέρυσι και μιλάμε για 1-2 νίκες που κρίθηκε η 8αδα ενω με τον κόουτς Μπαρτζώκα σε δεύτερη χρόνια στην ίδια ομάδα δε φοβάμαι τπτ.. Εξάλλου δεν είπα ότι ντε και καλά θα μείνουν απ' έξω οι Ελληνικές ομάδες. Είπα ότι έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί τα ρόστερ μέχρι τώρα έχουν σοβαρές πιθανότητες να μείνουν εκτός..

Germany96
QUOTE(fastbreak70 @ Aug 23 2018, 19:56 ) *
το παραπανω σε 1000% πλεον...επειδη και μονο εισαι 'τσατσενκο' στις τοπ ευρωλιγκα δεν παιζεις ...

Κατακαραάσχετο αλλά επειδή στην Ελλάδα η εικόνα του Tkachenko που έχουμε προέρχεται από τον τελικό του 1987 όπου ήταν στα τελειώματά του, έχει επικρατήσει μια ιστορική αδικία προς το πρόσωπο του Σοβιετικού γίγαντα που στα νιάτα του υπήρξε σπουδαίος παίκτης (στα 22 του είχε αναδειχθεί Mr. Europa). Οι μονομαχίες του με τον Sabonis ήταν σημείο αναφοράς στα 80s κι ο ίδιος είναι μια από τις σημαντικότερες φιγούρες στην ιστορία της CSKA και του Σοβιετικού μπάσκετ.

Για να μην είμαι τελείως off-topic ας προσθέσω πως θα ήταν ονειρικό σενάριο ο Παπαγιάννης να έκανε αντίστοιχη καριέρα με αυτή του Tkachenko.
Thodoros
QUOTE (pan24 @ Aug 23 2018, 19:14 ) *
Εχεις δικιο οτι ο Παπαγιαννης λογω σωματος με λιγοτερη δουλεια απο τον ΒΧ μπορει να βρει ενα ρολο(αυτο δεν σημαινει οτι δεν χρειαζεται παρα πολυ δουλεια) ομως και αυτος εν πολλοις παιρνει το συμβολαιο του λογω εθνικοτητας

Δηλαδη αν δεν ηταν Ελληνας θα επαιρνε απο εμας 5ετες συμβολαιο με 550+ χιλιαδες ανα χρονο στα 21 του απλα και μονο λογω potential επειδη ειναι 2,18;
Δεν νομιζω...

Υπερ της κινησης ειμαι για τους γνωστους λογους αλλα αναγνωριζω οτι δεν αξιζει αυτα τα λεφτα βαση της μεχρι τωρα παρουσιας του η οσων μπορει να προσφερει αμεσα
Ειναι λογω potential,πληρωνουμε αυτο που ελπιζουμε οτι θα βγει οπως καναμε και με τον ΒΧ
Η πιθανοτητα να μας βγει μια πιο ακριβοπληρωμενη εκδοση ΒΧ ειναι υπαρκτη

Το σωμα απο μονο του δεν αρκει για να κανεις καριερα στην Ευρωλιγκα.Για να παιξεις σε μικρομεσαιες ομαδες Α1 ναι,το να εισαι 2,18 μαλλον ειναι αρκετο

Για εμενα ειναι 50-50 το αν θα καταφερει να ειναι εστω χρησιμος
Αν ισχυει και οτι εχει θεματα με το work ethic του(πιθανο να ισχυει για να τον εδιωξαν πριν καν τελειωσει το συμβολαιο του,μετα απο μολις 1,5 χρονο) ειμαι ακομα πιο απαισιοδοξος


Ας Είμαστε λίγο αντικειμενικοί και όπως το έγραψες και πάνω σωστά , με λίγη δουλειά θα είναι χρήσιμος και λίγο φέτος και μελλοντικά στον σύλλογο ( και άμεσα! παρακαλώ ) οπότε είναι φυσιολογικό να δίνεις 550χιλ γιατί και από nba έρχεται που είχε αποδοχές πολλαπλάσιες από αυτές και εδώ πέρυσι δίναμε 600χιλ για την μπασκετική απάτη που ακούει στο όνομα Ζακ και κάποιοι έλεγαν να μείνει κι άλλο μήπως και... + πόσα πήρε ο Παπάς, πόσα πήρε πέρυσι ο Βαγγέλης απέναντι , τι να κάνουμε οι Έλληνες που νομίζεις ότι μπορεί να σε βοηθήσουν είναι ακριβοί!

Τώρα αν θα σε βοηθήσουν πραγματικά είναι άλλο καπέλο. Ούτε το ξέρεις αλλά ούτε μπορείς να γυρίσεις την πλάτη και να πεις πάμε να πάρουμε τον Τύπο από το Καζακστάν επειδή είναι 2.18 πχ και 200χιλ φθηνότερος !

Όσο για τον ΒΧ, απλά είναι τα πράγματα για να φανεί στην θέση πρέπει να ανέβει επίπεδα ( όχι επίπεδο ) γιατί κακά τα ψέματα ακόμα και με 400-500χιλ υπάρχουν 3άρια που κάνουν πολύ περισσότερα ενώ με 500χιλ ψηλός δεν υπάρχει σίγουρος! πάλι στοίχημα παίζεις με κομμένους αμερικανούς που πέρα από το άλμα μπορεί και να μην σου δώσουν τίποτα άλλο.

+ Ότι και ο Ιαν κάποια στιγμή θα μας τελειώσει δεν μπορείς να έχεις 3ο ψηλό ξένο ... από όλες τις πλευρές είναι ορθολογική κίνηση η απόκτηση Παπαγιάννη ακόμα και έτσι ( γιατί αν έπαιζε κ μπάσκετ σίγουρα δεν θα είχε θέμα μια Μπάρτσα να ματσάρει για αντί Τόμιτς).

Το ότι δεν έκανε για Νba δεν λέει απολύτως τίποτα ! Ούτε ο πρώτος είναι ούτε ο ποιο πετυχημένος πριν πάει. Αυτό σχετίζεται με το αν μπορεί στην Ευρώπη να δώσει πράγματα.
Τώρα αν βγει φόλα ή δεν δουλέψει καθόλου κακό δικό του ( για Λαύριο μετά και αυτός! ή Λήμνο ) wink.gif



Conan1982
QUOTE (Looter @ Aug 21 2018, 16:25 ) *
Καλά ακόμα συζητάτε για τον Χαραλαμπό;
Τον παίκτη τον είδα σε προπόνηση του ΠΑΟΚ και είχε ΜΠΑΚΑ...
Ποσοστό λίπους στο σώμα πρέπει να να ήταν κοντά στο 20%
Απορώ πως τον ανέχονταν...

Όταν λοιπόν μιλάμε για ένα παίκτη που δεν προσέχει ούτε το σώμα του , τι να συζητάμε για τα μπασκετικά του προσόντα..
Και μη μου πείτε ότι έφταιγε ο ΔΓ και ο ΠΑΟ για το σώμα του...


Πάντως επειδή γίνεται σύγκριση με τα αθλητικά προσόντα του Παπανικολάου εδώ είναι μια παλιά συζήτηση:
http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...st&p=703404
Δυστυχώς δεν ανοίγει πλέον την φώτο και δεν μπορώ να την βρω. Την θυμάμαι ωστόσο. Δείχνει τον Παπανικολάου όσο ήταν στο NBA σε μια φωτογραφία χωρίς μπλούζα με τραγική εικόνα σώματος. Θέλω να πω πως και ο Χαραλαμπόπουλος μπορεί να μην είναι μυώδης, δεν σημαίνει απαραίτητα ωστόσο ότι δεν δουλεύει.
Thodoros
QUOTE (Conan1982 @ Aug 24 2018, 10:02 ) *
Πάντως επειδή γίνεται σύγκριση με τα αθλητικά προσόντα του Παπανικολάου εδώ είναι μια παλιά συζήτηση:
http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...st&p=703404
Δυστυχώς δεν ανοίγει πλέον την φώτο και δεν μπορώ να την βρω. Την θυμάμαι ωστόσο. Δείχνει τον Παπανικολάου όσο ήταν στο NBA σε μια φωτογραφία χωρίς μπλούζα με τραγική εικόνα σώματος. Θέλω να πω πως και ο Χαραλαμπόπουλος μπορεί να μην είναι μυώδης, δεν σημαίνει απαραίτητα ωστόσο ότι δεν δουλεύει.


Δεν έμεινε κανένας σε αυτό , αλλά όπως και να το κάνουμε ένα δείγμα δουλειάς ήταν και η απόδοση του με τον ΠΑΟΚ , εμ αν δεν μπορεί σε εκείνο το επίπεδο δεν έχει νόημα να είναι σε Παναθηναικό - Οσπφ τώρα, γιατί απλά θα είναι πάντα πάγκο και στους 2 ... για την ώρα δεν έχει νόημα να είναι ούτε σε ΑΕΚ που δεν έκανε καμία προσπάθεια για τον παίκτη! οπότε το καλύτερο δυνατό για όλους ήταν να μείνει Ελευθερος και αυτό γιατί πρέπει να αποδείξει ότι αξίζει μια θέση σε τέτοιες ομάδες! και μετά να πάει .

Τόσα χρόνια δεν χρειάστηκε να αποδείξει τίποτα και μόνο από το νεαρό της ηλικίας του , απλά η απόδοση του στο εφηβικό του έδωσε μια συμβολαιάρα, στο ανδρικό αλλάζει όμως πολύ το μπάσκετ ... πρέπει πρώτα απ'όλα να δείξει τσαγανό.



Το Λαύριο είναι με πολύ καλή ευκαιρία να κάνει ένα βήμα εμπρός (μόνος του πλέον) αν κερδίσει θέση και πρωταγωνιστήσει εκεί θα δουν την περίπτωση του και με άλλο μάτι οι μεγαλύτερες ομάδες.
Ginobili
QUOTE(Conan1982 @ Aug 24 2018, 08:02 ) *
Πάντως επειδή γίνεται σύγκριση με τα αθλητικά προσόντα του Παπανικολάου εδώ είναι μια παλιά συζήτηση:
http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...st&p=703404
Δυστυχώς δεν ανοίγει πλέον την φώτο και δεν μπορώ να την βρω. Την θυμάμαι ωστόσο. Δείχνει τον Παπανικολάου όσο ήταν στο NBA σε μια φωτογραφία χωρίς μπλούζα με τραγική εικόνα σώματος. Θέλω να πω πως και ο Χαραλαμπόπουλος μπορεί να μην είναι μυώδης, δεν σημαίνει απαραίτητα ωστόσο ότι δεν δουλεύει.

Το έχω ξανααναφέρει...
Συζητάμε για μπασκετ...όχι για για αθλητές στίβου,ούτε για μοντέλα.Για να κρίνετε έναν μπασκετμπολίστα σε φυσικά και αθλητικά χαρακτηριστικά δεν είναι πανάκεια η εικόνα του,τα μούσχουλα,και πόσο γραμμομενος είναι(και να σημειώσω ότι προσωπικά είμαι πολύ αυστηρός και απαιτητικός στο οτι οι επαγγελματίες αθλητές πρέπει να έχουν τέλεια φυσική κατάσταση,και τρόπο ζωής.Η δουλειά τους είναι,και πληρώνονται καλά γιαυτό)

Ο Παπανικολάου όντως αν τον δεις χωρίς μπλούζα θα πεις.."τιναυτο ρε.." Στην πράξη όμως,πάντα είχε ταχύτητα,πάντα είχε δύναμη και ενεργητικότητα. Δεν είναι τυχαίο ότι είναι ο μόνος που "μπορούσε" να κυνηγάει τον Καλάθη σε όλο το γήπεδο.

Και μην πας μακριά...έχω να σου αναφέρω έναν εξαιρετικό αθλητή,σε ταχύτητα,φυσική κατάσταση,αλτικότητα,έκρηξη..που αν τον δεις χωρίς μπλούζα...θα γελάσεις με το στέρνο του,και τους σωλήνες μπρατσάκια..... "ΓΙΟΥΛ"
Όπως επίσης και ο Διαμαντίδης στα νιάτα του.

Ειδικά στο θέμα δύναμης,ο Σακίλ έλεγε ότι σε σωματική δύναμη..ο πιο δυνατός αντίπαλος που είχε αντιμετωπίσει ήταν ο Ντάνκαν...

Βέβαια για Παπανικολάου....άλλο ΝΒΑ...άλλο Ευρώπη.
Και ο Χαραλαμπόπουλος...φαίνεται στο γήπεδο...ότι του λείπει σβελτάδα,έκρηξη,και δύναμη στις επαφές με τους αντιπάλους.Δεν λέει κάτι το κορμί του....εδώ μεσουρανούσε ο Κιριλέγκο...
Thodoros
Σωστά, στον ΒΧ δεν είναι το κορμί το μεγαλύτερο πρόβλημα. ( Άσχετα που και εκεί θέλει δουλειά)

Είναι η νωχελικότητα που δείχνει ή έστω έτσι φαίνεται! που δεν ταιριάζει σε ηλικίες 18~25. Κανονικά σε κάθε ευκαιρία θα έπρεπε να βγάζει ενέργεια 130% κάτι που έχει κάνει.
Το να είναι μαχητικός ένας παίκτης σε τέτοια ηλικία μετράει και με το παραπάνω , για αυτό και ο Παπανικολάου έκανε καριέρα επειδή είχε και ένα μπασκετικό θράσος και μια σπιρτάδα που για την ώρα δεν έχει ο ΒΧ ( και ας είχε φτιάξει το όνομα του όπως έπρεπε και ας ξέρει μπάσκετ όπως λένε )

Αντίστοιχα σε εμάς τέτοιο μπασκετικό θράσος έχει ο Παπάς. Που ουσιαστικά δεν είναι παιχταράς αλλά αυτό που ξέρει το πουλάει με τον καλύτερο τρόπο και δίνει είτε το 100% είτε το Tοtal 2% rolleyes.gif ανάλογα με την διάθεση του.




Ο ΒΧ όσο έχω δει , νιώθω ότι είσαι σε μια φάση αυτοκινήτου Εco να μην κάψει βενζίνη.
j-kidd13
Δεν έχω γράψει κάτι για τον Χαραλαμπόπουλο τελευταία,παρ ότι δεν διαφέρει απ όσα έλεγα μέχρι και πριν λίγο καιρό.
Στις μικρές ηλικίες ξεχώριζε σαν τη μύγα μέσα στο γάλα,και σε ευρωπαϊκό επίπεδο ήταν μέσα στους τοπ 5 παίκτες.Βλέπαμε έναν παίκτη οξυδερκή,με καλό σουτ,που έχει το μπάσκετ μέσα του,καλύτερα ακόμα και απο τους περισσότερους πλευ μέικερ της γενιάς του.Ωστόσο το γεγονός οτι διέπρεπε σε επίπεδο νέων και οτι είχε ταλέντο που ξεχώριζε,δεν συνεπάγεται και οτι θα βγεί παίκτης υψηλού επιπέδου σε επίπεδο ανδρών.Δεν αρκεί το ταλέντο μόνο.Χρειάζεται και ψυχικά χαρίσματα τα οποία δεν ξέρω αν τα διαθέτει ο ΒΧ.Ούτε τσαμπουκά βλέπω στο παιχνίδι του,ούτε μπασκετικό θράσος,ούτε το μάτι του να γυαλίζει όταν πάταγε παρκέ.Κανονικά στην ηλικία του θα έπρεπε όταν πάταγε παρκέ να επιδειώκει να έχει τη μπάλα,να παίρνει απο μόνος πρωτοβουλίες,να βγάζει θράσος.Εγώ τα χρόνια του στον Παναθηναϊκό,έβλεπα τις πιο πολλές φορές έναν άβουλο παίκτη,που απλά καθόταν στο φτερό,και όταν έπαιρνε την μπάλα έψαχνε αμέσως να τη δώσει,εκτός αν ήταν ελεύθερος και έπαιρνε το σουτ.Κανονικά σε τέτοιες ηλικίες που οι ευκαιρίες και ο χρόνος υπάρχουν μεν,αλλά δεν είναι και με το τσουβάλι,πρέπει ο νέος παίκτης να μπαίνει και να κάνει αισθητή την παρουσία του.Ο ΒΧ πέρναγε απαρατήρητος τις περισσότερες φορές.

Προσωπικά ήμουν απαισιόδοξος όσον αφορά τη εξέλιξη του ΒΧ σε τοπ παίκτη ευρωλίγκας.Αν μας έβγαινε σαν ένας καλός παίκτης ροτέισον θα ήμουν υπερευχαριστημένος.Σωματικά είναι σε μέτριο,για να μην πώ κακό επίπεδο,για τη θέση που βρίσκεται,στο 3-4.Αργός και καθόλου έκρηξη για το 3,χωρίς δύναμη και αλτικότητα για το 4.Και σε αυτά τα χρόνια που υποτίθεται ξέρει τις αδυναμίες του,γιατι κάθε χρόνο σε συνεντεύξεις του έλεγε οτι πρέπει να δουλέψει στις αδυναμίες του,να γυμνάσει το σώμα του,να βελτιώσει την αθλητικότητα του.Είδατε καμια βελτίωση?

Βέβαια τίποτα δεν έχει καεί ακόμα,είναι μόνο 21 ο παίκτης,πχ ο Διαμαντίδης και ο Παπαλουκάς έκαναν το ξεπέταγμα σε μεγαλυτερη ηλικία,μακάρι να δουλέψει και να εξελιχθεί,ωστόσο εγώ επιμένω οτι δεν τον έχω για πολλά πολλά,μπάσκετ ξέρει και πολύ,αλλα στα υπόλοιπα υστερεί πολύ.Σύμφωνοι οτι ο Παναθηναϊκός δεν τον διαχειρίστικε ιδανικά,αλλά για μένα φταίει πρώτα ο ίδιος που δεν έχει δείξει το παραμικρό.Και για όσους οτι έπαιρνε μόνο garbage time δεν είναι αλήθεια,στα ματς που νικαγαμε με 30-40 ποντους έπαιζε από την αρχή και ήταν μέρος των 5αδων που παιρνανε τις διαφορές.Στην ευρωλίγκα θα μπορούσε σίγουρα να έχει περισσότερες ευκαιρίες,έστω και για 5λεπτα.Βέβαια και ο Κορκμαζ,που είναι ίδια ηλικία,δεν είχε και ιδιάιτερες ευκαιρίες στην ευρωλίγκα,αν θυμάμαι καλά έπαιζε στα μισά ματς κανα 7λεπτο μο (σαφώς περισσότερες απο τον ΒΧ,αλλά και σαφώς πιο έτοιμος παίκτης,σωματικά η μέρα με την νύχτα) αλλά μια χαρά βρήκε θέση σε ομαδα στο nba γιατί φαίνεται οτι το έχει,και σε ταλέντο και σωματικά,τον έιδαμε και στο summer camp που πεταξε 40αρα με 8 τριποντα.Πιστευει κανείς οτι ο ΒΧ θα μπορούσε να δείξει κάτι αντίστοιχο?
Εδώ στον ΠΑΟΚ πήγε και ούτε εκεί κατάφερε να κάνει κάτι.Μακάρι το παιδί να δουλέψει και να εξελιχθεί,ταλέντο έχει.Αλλά δεν αρκεί.
back2back
QUOTE(Thodoros @ Aug 23 2018, 23:10 ) *
Το ότι δεν έκανε για Νba δεν λέει απολύτως τίποτα ! Ούτε ο πρώτος είναι ούτε ο ποιο πετυχημένος πριν πάει. Αυτό σχετίζεται με το αν μπορεί στην Ευρώπη να δώσει πράγματα.
Τώρα αν βγει φόλα ή δεν δουλέψει καθόλου κακό δικό του ( για Λαύριο μετά και αυτός! ή Λήμνο ) wink.gif


Λέει γιατί τόσο μεγάλα κορμιά συνήθως τα κρατάνε, ακόμα και μέτριος να είσαι. Το κακό με τον Μπιγκ Παπ είναι ότι ούτε στην επίθεση είναι αρκετά καλός ούτε άμυνα μπορεί να παίξει. Εμένα μου θυμίζει τον Ραντούλιτσα, κι αυτός πήγε ΝΒΑ και τον έδιωξαν με συνοπτικές διαδικασίες
fastbreak70
https://twitter.com/twitter/statuses/1032948749746794496

παρακαλω για ριξτε μια ματια στον παπαγιαννη.!!!!!!!

και πιστευετε φετος οτι αυτο το σωμα κατα 30κιλα παραπανω (απολυτο θρεφτάρι) θα παιξει μπασκετ η' american wrestling. . .

Samurai13
QUOTE (fastbreak70 @ Aug 24 2018, 16:24 ) *
https://twitter.com/twitter/statuses/1032948749746794496

παρακαλω για ριξτε μια ματια στον παπαγιαννη.!!!!!!!

και πιστευετε φετος οτι αυτο το σωμα κατα 30κιλα παραπανω (απολυτο θρεφτάρι) θα παιξει μπασκετ η' american wrestling. . .

125 κιλα ειναι. Για 2.20 εμενα λογικα μου φαινονται. Ο διαμαντιδης πχ που ηταν 1.96 ηταν πιο θρεφταρι οντας πανω απο 100 κιλα
Hip
QUOTE (Samurai13 @ Aug 24 2018, 16:30 ) *
125 κιλα ειναι. Για 2.20 εμενα λογικα μου φαινονται. Ο διαμαντιδης πχ που ηταν 1.96 ηταν πιο θρεφταρι οντας πανω απο 100 κιλα

Δεν ξερω αν ειναι 125, για να το λες καπου θα το ακουσες. Αλλα αν υπολογισει κανεις πως στο NBA.com τον δινουν 109, δυο περιπτωσεις υπαρχουν, η μια να εχει παρει 16 κιλα! η δευτερη να ειναι fake τα κιλα που εδωσαν στο Nba.com. Αντε να βαλω και μια τριτη πως τα πηρε σε ογκο. Αλλα αν το πεις αυτο σε κανεναν εργοφυσιολογο θα γελαει μεχρι δακρυων. smiley.gif
stefkorner
εργομετρικα

(δειτε στην κεντρικη φωτο )

αν κρινω απο τα ποδια του ,παιζει να τα χει παρει αυτα τα 15 κιλακια που λεμε rolleyes.gif
νταξει ομως για γιγαντα 2.20 παλευεται ,αν κανει μια καλη φουλ προετοιμασια,στα κοκκινα!
ενα απο τα πραγματα που βελτιωσε τα χρονια του στο nba,οπως λεγεται, ηταν πως εγιναν πιο γρηγορα αυτα τα ποδια !
Thodoros
QUOTE (back2back @ Aug 24 2018, 16:20 ) *
Λέει γιατί τόσο μεγάλα κορμιά συνήθως τα κρατάνε, ακόμα και μέτριος να είσαι. Το κακό με τον Μπιγκ Παπ είναι ότι ούτε στην επίθεση είναι αρκετά καλός ούτε άμυνα μπορεί να παίξει. Εμένα μου θυμίζει τον Ραντούλιτσα, κι αυτός πήγε ΝΒΑ και τον έδιωξαν με συνοπτικές διαδικασίες


Και ποιος είπε ότι ήταν μέτριος για nba?

Στο Υπόλοιπο ποστ μου που λείπει! είπα ότι εδώ δεν έκανα άλλοι και άλλοι για nba (μην το δένουμε ότι ο Παπαγιάννης είναι πατάτα επειδή δεν βρήκε ομάδα εκεί ) ούτε ο τζειμς βρήκε αλλά ακόμα και ο Οφσπ πολύ θα ήθελε έναν τέτοιο παίκτη στο πάγκο του.

Ρίξε μια ματιά στην Ευρώπη και θα δεις ότι ακόμα και έμπειροι ψηλοί ( δεινόσαυροι ) δεν είναι τεράστια καλύτεροι και θέλουν πολύ περισσότερα... ο Παπ έχει όλες τις δυνατότητες αν δεν βγει δεν θα του φταίει κανένας Παναθηναϊκός .

Τώρα αν καταφέρει και γίνει νέος Σχορτσιανίτης δικό του κακό. Την ευκαιρία του την έχει και όπως φαίνεται δεν έχει και Ντάνστον κ Μπουρούση της πρώτης νιώτης μπροστά του για να μην μπορεί να έχει χρόνο.
Λίγα λεπτά από αυτά του Ιαν πρέπει να πάρει και αν σταθεί στο 5~7λεπτό θα είναι 5ος ψηλός! τουλάχιστον.

fastbreak70
QUOTE(Thodoros @ Aug 24 2018, 17:50 ) *
Και ποιος είπε ότι ήταν μέτριος για nba?

Στο Υπόλοιπο ποστ μου που λείπει! είπα ότι εδώ δεν έκανα άλλοι και άλλοι για nba (μην το δένουμε ότι ο Παπαγιάννης είναι πατάτα επειδή δεν βρήκε ομάδα εκεί ) ούτε ο τζειμς βρήκε αλλά ακόμα και ο Οφσπ πολύ θα ήθελε έναν τέτοιο παίκτη στο πάγκο του.

Ρίξε μια ματιά στην Ευρώπη και θα δεις ότι ακόμα και έμπειροι ψηλοί ( δεινόσαυροι ) δεν είναι τεράστια καλύτεροι και θέλουν πολύ περισσότερα... ο Παπ έχει όλες τις δυνατότητες αν δεν βγει δεν θα του φταίει κανένας Παναθηναϊκός .

Τώρα αν καταφέρει και γίνει νέος Σχορτσιανίτης δικό του κακό. Την ευκαιρία του την έχει και όπως φαίνεται δεν έχει και Ντάνστον κ Μπουρούση της πρώτης νιώτης μπροστά του για να μην μπορεί να έχει χρόνο.
Λίγα λεπτά από αυτά του Ιαν πρέπει να πάρει και αν σταθεί στο 5~7λεπτό θα είναι 5ος ψηλός! τουλάχιστον.

λοιπον, απο φανατικο φαν του παο που εμαθε το αποτελεσμα απο το εργομετρικο παπαγιαννη...η ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΗΔΕΙΑ.!!!!!

και έπεσε 'γραμμη' να τα κανουν 'γαργαρα' στα ΜΜΕ....
Ginobili
QUOTE(back2back @ Aug 24 2018, 13:20 ) *
Λέει γιατί τόσο μεγάλα κορμιά συνήθως τα κρατάνε, ακόμα και μέτριος να είσαι. Το κακό με τον Μπιγκ Παπ είναι ότι ούτε στην επίθεση είναι αρκετά καλός ούτε άμυνα μπορεί να παίξει. Εμένα μου θυμίζει τον Ραντούλιτσα, κι αυτός πήγε ΝΒΑ και τον έδιωξαν με συνοπτικές διαδικασίες

Αυτόν τον έδιωξαν κυρίως γιατί το παλικάρι ...."δεν νιώθει"...αναίσθητος εντελώς...ο κόσμος καίγεται,βαρκούλες αρμενίζουν.Τεμπέλαρος....και φυσικά κακή φυσική κατάσταη,πολύ αργός και κοντά χέρια.
Σαν ταλέντο και τεχνική...ο Ραντούλιτσα είναι καλύτερος από το 60-70% των σεντερ που κυκλοφορούν στο ΝΒΑ.Το ποστάρισμα του,οι περιτροφές,το πόσα "γλύκά" αφήνει την μπάλα με αριστερο ή δεξί χουκ....μέλι έσταζε...
το 1/10 του επιθετικού ταλέντου του Ραντούλιτσα να είχε ο Παπαγιάννης...θα είχε 10 εκ συμβόλαιο στο ΝΒΑ..

QUOTE(Hip @ Aug 24 2018, 14:39 ) *
Δεν ξερω αν ειναι 125, για να το λες καπου θα το ακουσες. Αλλα αν υπολογισει κανεις πως στο NBA.com τον δινουν 109,

109 κιλά πρέπει να ήταν στην Α' λυκ ο Παπαγιάννης...δεν στέκει.Είναι 9-10 κιλά ΚΑΤΩ από το ύψος του.Θα έπρεπε να φαίνεται στέκα...

QUOTE(stefkorner @ Aug 24 2018, 14:46 ) *
εργομετρικα

(δειτε στην κεντρικη φωτο )

Π%$#&η Λάσμε....και λιποδιαλύτες να παίρνεις,και να κάνεις τρίαθλο ironman..τέτοιο κορμί δεν έχεις..
stefkorner
γνωριζει κανεις ποτε αναμενεται να ανακοινωσει τις κλησεις του ο Βαν Γκαντι ,για τα παραθυρα του Σεπτεμβριου ;
περιμενω με αγωνια να μαθω για Ντεσον Τομας και team usa rolleyes.gif
j-kidd13
QUOTE(stefkorner @ Aug 25 2018, 20:43 ) *
γνωριζει κανεις ποτε αναμενεται να ανακοινωσει τις κλησεις του ο Βαν Γκαντι ,για τα παραθυρα του Σεπτεμβριου ;
περιμενω με αγωνια να μαθω για Ντεσον Τομας και team usa rolleyes.gif


Γιατι έχεις αγωνία, αφού απο τη στιγμή που ανακοινώθηκε εδώ μέσα τον έχουμε βγάλει γυρολόγο της σειράς και επιπέδου παγκίτη,οπότε σιγά μην τον επιλέξουν τον άσχετο! smiley.gif
Looter
Λοιπόν σήμερα μου δόθηκε η δυνατότητα να τα πω λιγάκι με τον Xavi μιας και είμαστε γείτονες στην Κηφισιά.
Του έκανα 3-4 ερωτήσεις για παίκτες και κράτησε και για κάποιους που δεν πήρε και απαντήσεις που έλαβα ήταν καθαρά ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ:

1: «Ξέρεις ότι φέτος έχουμε 1.5 μυριο μικρότερο budget με πέρυσι;» , με ρώτησε όταν του είπα περί Λεκα.
2: «Ξέρεις ότι έχουμε το 11ο budget στην Euroleague;» μου απάντησε στα περί των ξένων που ήρθαν.
3. Για το Παππας - Κόπονεν μου απάντησε ότι χρειαζόταν 1 μυριο παραπάνω για 2 χρόνια.
4. Κλείνοντας μου ανέφερε ξανά ότι πιστεύουμε ότι δίνονται περισσότερα λεφτά από όσα δίνονται...

Αυτό που κρατάω είναι το -1.5 μυριο budget που όλοι λόγο πολλοί φανταζόμασταν βλέποντας αυτούς που έφευγαν και αυτούς που ήρθαν και την «εμμονή-παράπονο» του κοουτς για τα λιγότερα χρήματα που του έδωσαν να διαχειριστεί.

Του ευχήθηκα καλή σεζόν με υγεία γιατί τον είδα να στεναχωριέται λίγο με τις ερωτήσεις και τον ευχαρίστησα.
G-arenas
QUOTE (Looter @ Aug 26 2018, 20:16 ) *
Λοιπόν σήμερα μου δόθηκε η δυνατότητα να τα πω λιγάκι με τον Xavi μιας και είμαστε γείτονες στην Κηφισιά.
Του έκανα 3-4 ερωτήσεις για παίκτες και κράτησε και για κάποιους που δεν πήρε και απαντήσεις που έλαβα ήταν καθαρά ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ:

1: «Ξέρεις ότι φέτος έχουμε 1.5 μυριο μικρότερο budget με πέρυσι;» , με ρώτησε όταν του είπα περί Λεκα.
2: «Ξέρεις ότι έχουμε το 11ο budget στην Euroleague;» μου απάντησε στα περί των ξένων που ήρθαν.
3. Για το Παππας - Κόπονεν μου απάντησε ότι χρειαζόταν 1 μυριο παραπάνω για 2 χρόνια.
4. Κλείνοντας μου ανέφερε ξανά ότι πιστεύουμε ότι δίνονται περισσότερα λεφτά από όσα δίνονται...

Αυτό που κρατάω είναι το -1.5 μυριο budget που όλοι λόγο πολλοί φανταζόμασταν βλέποντας αυτούς που έφευγαν και αυτούς που ήρθαν και την «εμμονή-παράπονο» του κοουτς για τα λιγότερα χρήματα που του έδωσαν να διαχειριστεί.

Του ευχήθηκα καλή σεζόν με υγεία γιατί τον είδα να στεναχωριέται λίγο με τις ερωτήσεις και τον ευχαρίστησα.

δεν διαφωνω για το μπατζετ αν και ειπαμε αλλο ειναι να εχεις κορμο γηγενη και αλλο να εισαι τουρκος π.χ που αν εξαιρεσεις τον ντιξον δεν υπαρχει αλλος. συν το γηπεδο και την φανελα. επισης δεν λεει και για τις τοσες ομαδες που με μικροτερο μπατζετ πηγαν που μακρια σε 8αδες ή final 4 ή το πηραν κιολας(οσφπ,μακαμπι).

επισης μαλλον δεν ξερει αλλα με 500 χιλιαρικα εφερνε πολυ καλυτερο παικτη απο τον λεκα. δηλαδη καλο μπακ απ ασσο μονο με 800 χιλ και πανω μπορεις να φερεις? ο γκος, ο γουοτερς, ο νορις κοουλ ποσα ηραν?

τελος αν ηθελε να ειχε και κοπονεν ας μην υπεγραφφε ιαν στην αρχη και να περιμενε λιγο. τωρα εχουε 4 σεντερ.

οποτε δεν ειναι θεμα μπατζετ ειναι και θεμα διαχειρησης πανω απο ολα.
Looter
QUOTE (G-arenas @ Aug 26 2018, 22:39 ) *
δεν διαφωνω για το μπατζετ αν και ειπαμε αλλο ειναι να εχεις κορμο γηγενη και αλλο να εισαι τουρκος π.χ που αν εξαιρεσεις τον ντιξον δεν υπαρχει αλλος. συν το γηπεδο και την φανελα. επισης δεν λεει και για τις τοσες ομαδες που με μικροτερο μπατζετ πηγαν που μακρια σε 8αδες ή final 4 ή το πηραν κιολας(οσφπ,μακαμπι).

επισης μαλλον δεν ξερει αλλα με 500 χιλιαρικα εφερνε πολυ καλυτερο παικτη απο τον λεκα. δηλαδη καλο μπακ απ ασσο μονο με 800 χιλ και πανω μπορεις να φερεις? ο γκος, ο γουοτερς, ο νορις κοουλ ποσα ηραν?

τελος αν ηθελε να ειχε και κοπονεν ας μην υπεγραφφε ιαν στην αρχη και να περιμενε λιγο. τωρα εχουε 4 σεντερ.

οποτε δεν ειναι θεμα μπατζετ ειναι και θεμα διαχειρησης πανω απο ολα.


Φίλε αν του είχα πει αυτά που λες ή αυτά που έχω γράψει κατά καιρούς στο φόρουμ θα άλλαζε απλά δρόμο την επόμενη φορά που θα με έβλεπε βόλτα με τους σκύλους... tongue.gif 69.gif
stefkorner
QUOTE (Looter @ Aug 27 2018, 02:16 ) *
Λοιπόν σήμερα μου δόθηκε η δυνατότητα να τα πω λιγάκι με τον Xavi μιας και είμαστε γείτονες στην Κηφισιά.


κεφαλαρι μερια ;τυγχανει να ξερω και εγω που μενει! εκει κοντα ειναι ενας γνωστος μου !
πολυ φιλικος και ευγεναστατος ο Τσαβι εχω μαθει κ απο εκεινον!
τωρα αν σου εκρυψε τις μισες αληθειες ειναι αλλο θεμα smiley.gif
Looter
QUOTE (stefkorner @ Aug 26 2018, 23:30 ) *
κεφαλαρι μερια ;τυγχανει να ξερω και εγω που μενει! εκει κοντα ειναι ενας γνωστος μου !
πολυ φιλικος και ευγεναστατος ο Τσαβι εχω μαθει κ απο εκεινον!
τωρα αν σου εκρυψε τις μισες αληθειες ειναι αλλο θεμα smiley.gif


Ναι Κεφαλάρι.
Φϊλε μου τι να μου κρύψει ο άνθρωπος;
Δεν τον ρώτησα επίτηδες πράγματα που μπορούσαν να φέρουν απαντήσεις διπλωματικές...
Αυτό με το μειωμένο budget απλά επιβεβαιώνει αυτό που έχουμε δει από την μέχρι τώρα στελέχωση της ομάδας...
-1.5 μύριο με πέρυσι είναι τεράστιο νούμερο για μια ομάδα 9-10 μυρίων...

Δεν τον είδα ευχαριστημένο αν θέλεις την άποψή μου για αυτό και δεν το συνέχισα...
Έχω ανθρώπους που μιλάω στην ομάδα οπότε δεν περίμενα να βγάλω και καμιά μεγάλη είδηση...

Ξαναλέω όμως , 10.000 διαρκείας με -1.5 μύριο είναι δύσκολο να ζητάς...
Ginobili
Κεφαλάρι μένει και ο Καλάθης κοντά.Τον έχω πετύχει και στο περίπτερο...αλλά και γενικά στέκι με Γκιστ,και Τζειμς ή Φελντειν κλασσικά στα fridays πολλές φορές.

QUOTE(Looter @ Aug 26 2018, 17:16 ) *
Λοιπόν σήμερα μου δόθηκε η δυνατότητα να τα πω λιγάκι με τον Xavi μιας και είμαστε γείτονες στην Κηφισιά.
Του έκανα 3-4 ερωτήσεις για παίκτες και κράτησε και για κάποιους που δεν πήρε και απαντήσεις που έλαβα ήταν καθαρά ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ:

1: «Ξέρεις ότι φέτος έχουμε 1.5 μυριο μικρότερο budget με πέρυσι;» , με ρώτησε όταν του είπα περί Λεκα.
2: «Ξέρεις ότι έχουμε το 11ο budget στην Euroleague;» μου απάντησε στα περί των ξένων που ήρθαν.
3. Για το Παππας - Κόπονεν μου απάντησε ότι χρειαζόταν 1 μυριο παραπάνω για 2 χρόνια.
4. Κλείνοντας μου ανέφερε ξανά ότι πιστεύουμε ότι δίνονται περισσότερα λεφτά από όσα δίνονται...

Αυτό που κρατάω είναι το -1.5 μυριο budget που όλοι λόγο πολλοί φανταζόμασταν βλέποντας αυτούς που έφευγαν και αυτούς που ήρθαν και την «εμμονή-παράπονο» του κοουτς για τα λιγότερα χρήματα που του έδωσαν να διαχειριστεί.

Του ευχήθηκα καλή σεζόν με υγεία γιατί τον είδα να στεναχωριέται λίγο με τις ερωτήσεις και τον ευχαρίστησα.

Κάτι με ξενίζει σε όλα αυτά.Πολύ μιλάει ο Τσάβι...πάρα πολύ....
Αν μάθαινε ο Δ.Γ (και ο οποιοσδήποτε πρόεδρος) ότι ο προπονητής του,βγάζει στην φόρα τέτοια πράγματα...δεν θα του άρεσε...καθόλου...ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ όμως...
Μου φαίνονται λίγο ασόβαρα όλα αυτά. Δηλαδή να πιστευουμε ότι δίνονται λιγότερα χρήματα από αυτά που ακούμε...δηλαδή τι σου είπε? Ότι "κρύβονται" χρήματα? Και οι δημοσιογράφοι στο κόλπ όλοι...και λένε ψέμματα?

Και δεν το πιστευω ότι έχουμε το 11ο μπάτζετ στην Ευρωλίγκα...δηλαδή τι μόνο τη Μπουντουσνοστ,την Ζαλγκιρης,την Νταρουσάφακα και την Γκραν Κανάρια παίζει να περνάμε??? Δουλευομαστε??
Τι βλακείες λεει ο Πασχάλης...μάλλον σε κοροιδευε...


Το Παπας-Κόπονεν ήθελε 1 εκ παραπανω για 2 χρονια...δηλα 500Κ τον χρόνο...δηλαδη ο Κόπονεν ήθελε 1 εκ το χρόνο...και ο Λάνγκφορντ 500Κ....μάλιστα....στην Μπάγερν με πόσα έκλεισε ο Κόπονεν?
villiskabas
απο την μια λεει εχουμε χαμηλο μπατζετ το 11ο και απο την αλλη θα στεναχωρηθω αν δεν παμε φετος φαιναλ φορ δλδ παρε το αυγο και κουρευτο
dru_15
Και μενα μου φαινεται οτι ο τσαβι ειπε τις μισες αληθειες.
Περι μπατζετ. Οκ δεν ξερουμε τα ποσα που δινονται αλλα οταν πχ αφηνεις σινγκλετον με 1.1 και παιρνεις τομας με 650. Αν σε καθε θεση κανεις προσθαφαιρεση οπως κανουμε προσεγγιστικα θα δεις οτι ειναι περιπου ιδιο. Οχι και 1.5 μυριο κατω...?
Looter
Εμένα πάντως το 1.5 μύριο και τον 11ο budget στις 16 ομάδες μου φαίνονται πολύ λογικά.
Εξάλλου δε ρωτήθηκε περί budget , μόνος του τα ανέφερε...
Οπότε δεν έχουμε λόγο να τα αμφισβητήσουμε...

Αν βάλεις τα λεφτά που γλίτωσαν από τον Ντένμον για φέτος και το buy-out και ότι ο big Pap δεν πρέπει να πήρε μία για φέτος κάπου εκεί πάμε... Όπως είπα και νωρίτερα αυτό το καλοκαίρι ο παίκτης υπάρχει με συμβόλαιο και την επόμενη σεζόν στο Σακραμέντο και θα αρπάξει άλλά 2 ΜΥΡΙΑ...

https://www.spotrac.com/nba/sacramento-kings/cash/
https://www.spotrac.com/nba/portland-trail-.../cash-earnings/
Τελευταία σεζόν βέβαια...
akratacity
QUOTE (Looter @ Aug 27 2018, 11:24 ) *
Εμένα πάντως το 1.5 μύριο και τον 11ο budget στις 16 ομάδες μου φαίνονται πολύ λογικά.
Εξάλλου δε ρωτήθηκε περί budget , μόνος του τα ανέφερε...
Οπότε δεν έχουμε λόγο να τα αμφισβητήσουμε...

Το 11ο μπατζετ στην Ευρωλιγκα εμενα μου μοιαζει μεγαλη υπερβολη. Πρωτα απο ολα υπαρχουν 4 ομαδες (Καναρια, Νταρου, Μπουντουτσνοστ, Μπαγερν) που στη θεωρια εχουν ολες μικροτερο μπατζετ. Επισης ο ΠΑΟ εχει σιγουρα μεγαλυτερο μπατζετ απο Ολυμπιακο-Ζαλγκιρις ενω πανω κατω και η Μακαμπι με τη Μπασκονια κινουνται στα ιδια επιπεδα. Με μια προχειρη προσεγγιση ολα αυτα.
Looter
QUOTE (akratacity @ Aug 27 2018, 11:38 ) *
Το 11ο μπατζετ στην Ευρωλιγκα εμενα μου μοιαζει μεγαλη υπερβολη. Πρωτα απο ολα υπαρχουν 4 ομαδες (Καναρια, Νταρου, Μπουντουτσνοστ, Μπαγερν) που στη θεωρια εχουν ολες μικροτερο μπατζετ. Επισης ο ΠΑΟ εχει σιγουρα μεγαλυτερο μπατζετ απο Ολυμπιακο-Ζαλγκιρις ενω πανω κατω και η Μακαμπι με τη Μπασκονια κινουνται στα ιδια επιπεδα. Με μια προχειρη προσεγγιση ολα αυτα.


Νταρουσάφακα και Μακάμπι έχουν μεγαλύτερο budget , η Μπασκόνια φέτος έχει μεγαλύτερο budget επίσης.
Οπότε τα νούμερα που ανέφερε ο κόουτς βγαίνουν.
Ginobili
QUOTE(Looter @ Aug 27 2018, 09:32 ) *
Εμένα πάντως το 1.5 μύριο και τον 11ο budget στις 16 ομάδες μου φαίνονται πολύ λογικά.
Εξάλλου δε ρωτήθηκε περί budget , μόνος του τα ανέφερε...
Οπότε δεν έχουμε λόγο να τα αμφισβητήσουμε...

Αν βάλεις τα λεφτά που γλίτωσαν από τον Ντένμον για φέτος και το buy-out και ότι ο big Pap δεν πρέπει να πήρε μία για φέτος κάπου εκεί πάμε... Όπως είπα και νωρίτερα αυτό το καλοκαίρι ο παίκτης υπάρχει με συμβόλαιο και την επόμενη σεζόν στο Σακραμέντο και θα αρπάξει άλλά 2 ΜΥΡΙΑ...

https://www.spotrac.com/nba/sacramento-kings/cash/
https://www.spotrac.com/nba/portland-trail-.../cash-earnings/
Τελευταία σεζόν βέβαια...

Αυτό από που προκύπτει? Όλοι ξέρουμε,ότι σύμφωνα με όλες τις δημοσιογραφικές πηγές το φετινό μπάτζετ εκτροχιάστηκε με τον ερχομό του Παπαγιαννη,και κάποια έξτρα χρήματα για την ανανέωση του Παπά (από αυτά που υπολογίζονταν) και αυτό είχε αντίκτυπο στο να μην πάρουμε 4αρι με περισσότερα από 600Κ

https://newspao.gr/tosa-tha-parei-o-papagia...n-panathinaiko/

Κάπου 500-600Κ θα πρέπει να πάρει τον 1ο χρόνο ο Παπαγιάννης.

QUOTE(Looter @ Aug 27 2018, 12:03 ) *
Νταρουσάφακα και Μακάμπι έχουν μεγαλύτερο budget , η Μπασκόνια φέτος έχει μεγαλύτερο budget επίσης.
Οπότε τα νούμερα που ανέφερε ο κόουτς βγαίνουν.

Ούτε μία στο 1.000.000 η Νταρουσάφακα με τους παίκτες που έχει στο ρόστερ,να έχει μεγαλύτερο μπάτζετ από εμάς.
Εκτός αν δίνει κανα εκατομύριο στον Σαβάς... icon_drunk.gif

Δεν στέκουν αυτά,φρονώ ότι παραμύθι πούλησε ο Πασκουάλ.
Αν και τον θεωρώ αρκετά σοβαρό άνθρωπο...για να κάθεται να συζητάει οικονομικά δεδομένα της ομάδας με αγνώστους φιλλάθλους όταν πίνει το ποτό του...
Ειδικά αυτό το "υπολόγισε λιγότερα χρήματα από αυτά που ανακοινώνονται"....τι στο καλό...για "πλυντήρια" ουσιαστικά σου μίλησε?

Κάτι δεν πάει καλά εδώ..
Looter
QUOTE (Ginobili @ Aug 27 2018, 15:56 ) *
Αυτό από που προκύπτει? Όλοι ξέρουμε,ότι σύμφωνα με όλες τις δημοσιογραφικές πηγές το φετινό μπάτζετ εκτροχιάστηκε με τον ερχομό του Παπαγιαννη,και κάποια έξτρα χρήματα για την ανανέωση του Παπά (από αυτά που υπολογίζονταν) και αυτό είχε αντίκτυπο στο να μην πάρουμε 4αρι με περισσότερα από 600Κ

https://newspao.gr/tosa-tha-parei-o-papagia...n-panathinaiko/

Κάπου 500-600Κ θα πρέπει να πάρει τον 1ο χρόνο ο Παπαγιάννης.


Ούτε μία στο 1.000.000 η Νταρουσάφακα με τους παίκτες που έχει στο ρόστερ,να έχει μεγαλύτερο μπάτζετ από εμάς.
Εκτός αν δίνει κανα εκατομύριο στον Σαβάς... icon_drunk.gif

Δεν στέκουν αυτά,φρονώ ότι παραμύθι πούλησε ο Πασκουάλ.
Αν και τον θεωρώ αρκετά σοβαρό άνθρωπο...για να κάθεται να συζητάει οικονομικά δεδομένα της ομάδας με αγνώστους φιλλάθλους όταν πίνει το ποτό του...
Ειδικά αυτό το "υπολόγισε λιγότερα χρήματα από αυτά που ανακοινώνονται"....τι στο καλό...για "πλυντήρια" ουσιαστικά σου μίλησε?

Κάτι δεν πάει καλά εδώ..



Φίλε σιγά μην πάρει ο Παπα φέτος 500-600 ευρώ...
Ειδικά όταν έχει να λαμβάνει για φέτος άλλα 2 μύρια από το NBA...
Δεν έχω κανένα λόγο να μην πιστέψω τον κόουτς για κάτι που ΔΕΝ ρωτήθηκε και ανέφερε από μόνος του..
Ginobili
QUOTE(Looter @ Aug 27 2018, 14:06 ) *
Φίλε σιγά μην πάρει ο Παπα φέτος 500-600 ευρώ...
Ειδικά όταν έχει να λαμβάνει για φέτος άλλα 2 μύρια από το NBA...
Δεν έχω κανένα λόγο να μην πιστέψω τον κόουτς για κάτι που ΔΕΝ ρωτήθηκε και ανέφερε από μόνος του..

Φίλε...σιγά ..που δεν θα πάρει μία για φέτος ο Παπαγιάννης..όλο το χρόνο τσάμπα...Δεν υπάρχουν αυτά στον επαγγελματικό αθλητισμό.Κανείς μάνατζερ δεν τα κάνει αυτά.
Looter
QUOTE (Ginobili @ Aug 27 2018, 16:10 ) *
Φίλε...σιγά ..που δεν θα πάρει μία για φέτος ο Παπαγιάννης..όλο το χρόνο τσάμπα...Δεν υπάρχουν αυτά στον επαγγελματικό αθλητισμό.Κανείς μάνατζερ δεν τα κάνει αυτά.


Στην αρχή έλεγαν ότι δε θα πάρει τπτ από το NBA για φέτος και τώρα που το έψαξα είναι κανονικά στο salary για την επόμενη σεζόν... Στο Δεύτερο λινκ φαίνεται ξεκάθαρα και το μικροποσό που του έδωσαν οι Blazzers...
Τώρα αν πάρει 100-200 για φέτος με την προοπτική να πάρει περισσότερα του χρόνου να το δεχτώ.
Πάντως τα 3 με 3.5 μύρια για 5 χρόνια είναι περισσότερα λεφτά από όσα πήραν έτοιμοι παίκτες όπως ο Παππάς και ο Παπαπέτρου οπότε το ΑΠΟΚΛΕΙΩ...
Looter
QUOTE (Ginobili @ Aug 27 2018, 16:10 ) *
Φίλε...σιγά ..που δεν θα πάρει μία για φέτος ο Παπαγιάννης..όλο το χρόνο τσάμπα...Δεν υπάρχουν αυτά στον επαγγελματικό αθλητισμό.Κανείς μάνατζερ δεν τα κάνει αυτά.


Στην αρχή έλεγαν ότι δε θα πάρει τπτ από το NBA για φέτος και τώρα που το έψαξα είναι κανονικά στο salary για την επόμενη σεζόν... Στο Δεύτερο λινκ φαίνεται ξεκάθαρα και το μικροποσό που του έδωσαν οι Blazzers...
Τώρα αν πάρει 100-200 για φέτος με την προοπτική να πάρει περισσότερα του χρόνου να το δεχτώ.
Πάντως τα 3 με 3.5 μύρια για 5 χρόνια είναι περισσότερα λεφτά από όσα πήραν έτοιμοι παίκτες όπως ο Παππάς και ο Παπαπέτρου οπότε το ΑΠΟΚΛΕΙΩ...

Γενικά ΔΕΝ αποκλείω τα νούμερα που ακούστηκαν για Λασμε , Λανγκφορντ να είναι και μικρότερα..
Θα τα βάλω κάτω τα συμβόλαια και νομίζω ότι θα βγει πάνω κάτω ότι είπε ο κόουτς...

Βγάλε Ζακ(-500) , Ρίβερς(-700) , Σινγκλετον(-1.200) , Γκαμπριελ(-550) , Ντένμον(-500). = -3.450.000
Βάλε Λασμε(500) , Λανγκφορντ(450) , Τόμας(450) , Παπαπέτρου(750) , Παπαγιάννης(200) = +2.350.000

Διαφορά -1.100.000

Πρόσθεσε ότι πήρε λιγότερα και ο Λότζο και ότι τη φετινή διαφορά για Καλάθη-Παππά μπορεί να την έβγαλαν από το buy-out του Ντένμον και τα ποσά πάνω-κάτω θα βγουν... Τώρα ΔΕ ΘΕΣ να πούμε για 1.5 αλλά για 1.2 μείον , πάλι είναι μεγάλη διαφορα...
Μιλάμε για έναν ακόμα παίκτη από το ΠΑΝΩ ράφι.

Και βλέπεις δεν έβαλα καθόλου Τζειμς Πέιν καθώς διορθωτικές κινήσεις μπορεί να γίνουν και φέτος..
Ginobili
QUOTE(Looter @ Aug 27 2018, 14:38 ) *
Στην αρχή έλεγαν ότι δε θα πάρει τπτ από το NBA για φέτος και τώρα που το έψαξα είναι κανονικά στο salary για την επόμενη σεζόν... Στο Δεύτερο λινκ φαίνεται ξεκάθαρα και το μικροποσό που του έδωσαν οι Blazzers...
Τώρα αν πάρει 100-200 για φέτος με την προοπτική να πάρει περισσότερα του χρόνου να το δεχτώ.
Πάντως τα 3 με 3.5 μύρια για 5 χρόνια είναι περισσότερα λεφτά από όσα πήραν έτοιμοι παίκτες όπως ο Παππάς και ο Παπαπέτρου οπότε το ΑΠΟΚΛΕΙΩ...

Γενικά ΔΕΝ αποκλείω τα νούμερα που ακούστηκαν για Λασμε , Λανγκφορντ να είναι και μικρότερα..
Θα τα βάλω κάτω τα συμβόλαια και νομίζω ότι θα βγει πάνω κάτω ότι είπε ο κόουτς...

Βγάλε Ζακ(-500) , Ρίβερς(-700) , Σινγκλετον(-1.200) , Γκαμπριελ(-550) , Ντένμον(-500). = -3.450.000
Βάλε Λασμε(500) , Λανγκφορντ(450) , Τόμας(450) , Παπαπέτρου(750) , Παπαγιάννης(200) = +2.350.000

Διαφορά -1.100.000

Πρόσθεσε ότι πήρε λιγότερα και ο Λότζο και ότι τη φετινή διαφορά για Καλάθη-Παππά μπορεί να την έβγαλαν από το buy-out του Ντένμον και τα ποσά πάνω-κάτω θα βγουν... Τώρα ΔΕ ΘΕΣ να πούμε για 1.5 αλλά για 1.2 μείον , πάλι είναι μεγάλη διαφορα...
Μιλάμε για έναν ακόμα παίκτη από το ΠΑΝΩ ράφι.

Και βλέπεις δεν έβαλα καθόλου Τζειμς Πέιν καθώς διορθωτικές κινήσεις μπορεί να γίνουν και φέτος..

O Παπάς παίρνει κοντα στα 300Κ παραπάνω σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια.
Το 200αρι του Παπαγιάννη....το βγάζεις από το μυαλό σου...που δεν συνάδει με τις δημοσιογραφικές πηγές που μιλάνε για 3-3,5 εκ για 5 χρόνια.
Τα χρήματα των Τόμας-Παπαπέτρου μπορεί να είναι υψηλότερα.Ο Τόμας δεν έχει κάνει κακή χρονιά,για να παίρνει κάτω από 500,όταν έπαιρνε πολύ περισσότερα στις προηγούμενες ομάδες του.

Και δεν πιστεύω με τίποτα,ότι ο Γιαννακόπουλος έδωσε λιγότερα χρήματα στον Παπαπέτρου από αυτά που του έδιναν οι Αγγελόπουλοι.

Για τις κλιμακωτές αυξήσεις των άλλων συμβολαίων,δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τίποτα...οπότε δε λέω κατι.

Υ.Γ Όπως και να έχει,το θέμα μου δεν είναι τόσο η διαφορά στα μπάτζετ πέρσι σε σχέση με φέτος.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.