Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Zalgiris Kaunas
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
Coach Periklis
Όχι και πολύ παραπάνω. Πάντα εκεί γύρω κινούμαστε

Παιδιά νομίζω ότι 5ο φάουλ του Τιλι το έκανε ο Παπαπετρου. Αλλά γενικά με μπερδεύουν κάτι τέτοια
MustGK
QUOTE (Coach Periklis @ Apr 20 2018, 23:12 ) *
Όχι και πολύ παραπάνω. Πάντα εκεί γύρω κινούμαστε

Παιδιά νομίζω ότι 5ο φάουλ του Τιλι το έκανε ο Παπαπετρου. Αλλά γενικά με μπερδεύουν κάτι τέτοια


Αν δεν κάνω λάθος ήταν ένα 41 - 28; Και λέω εντάξει τους έφαγε..
kotzito
Σήμερα πάντως ο κόουτς έχει κάνει καλό rotation με αποτέλεσμα να είναι φρέσκοι όλοι όταν πρέπει. Ίσως θα μπορούσε κι ο Γουίλτζερ να ξεκουράσει 3-4 λεπτά παραπάνω τον Πρίντεζη.

Τον Στρέλνιεξ τον είδα με δεμένο δάχτυλο όταν βγήκε. Για αυτό δεν ξαναμπήκε από τότε μήπως;
rankin
η τελευταία περίοδος ειναι σαν το you shall not pass toy Γκανταλφ

https://www.youtube.com/watch?v=3xYXUeSmb-Y

Η δε φάση με το τρίποντο του Μιλάκνις, ήξερα οτι θα πάει έτσι ακριβώς απο τη στιγμή που ξεκίνησε το πλέι
Δεν ηθελε και πολύ φαντασία....
Coach Periklis
QUOTE (MustGK @ Apr 20 2018, 23:14 ) *
Αν δεν κάνω λάθος ήταν ένα 41 - 28; Και λέω εντάξει τους έφαγε..


Α ναι σωστά. Εκεί κάναμε το επικό για ΟΣΦΠ να φάμε 1 βολή και να πουλήσουμε την κατοχή κωμικό τραγικά και να το κάνουν 41-32 στο τσακ μπαμ
Quincy
Πολύ trash talking μεταξύ Mclean-Davies σε όλο τον αγώνα. Όπως και προχτές
Coach Periklis
QUOTE (Quincy @ Apr 20 2018, 23:26 ) *
Πολύ trash talking μεταξύ Mclean-Davies σε όλο τον αγώνα. Όπως και προχτές


Με αρέσουν κάτι τέτοια ομολογώ

Τρομερό κάρφωμα Παπαπετρου αλλά τρόμαξα λιγάκι που τον είδα να αργεί να σηκωθεί σχετικά

Εντιτ κάναμε καλό 4ο δεκάλεπτο
Athanasios_Olympiacos
Για την ασυλία του Σάρας θα τα πούμε μετα τη σειρά.
Σήμερα κερδισαν μόνο οι παίκτες γιατί ως γνωστόν ο Σφαιρο ειναι αμπαλος ή καλύτερα εχασε ο Σάρας μόνος σύμφωνα με τους ειδήμονες.

Αναλυτικά μετά τη σειρά...
lefpan
Η ομάδα σήμερα έκλεισε στόματα.
Καλό κοουτσάρισμα που μπάλωσε τις ελλείψεις, και καλό ροτέισον για να έχουν ενέργεια.
D-Wade
QUOTE(Quincy @ Apr 20 2018, 23:26 ) *
Πολύ trash talking μεταξύ Mclean-Davies σε όλο τον αγώνα. Όπως και προχτές

Και κουτουλιά.

Ευχαριστημένος για σήμερα αλλά αν παίξουμε έτσι και εκτός δεν περνάμε.
Coach Periklis
QUOTE (D-Wade @ Apr 20 2018, 23:33 ) *
Και κουτουλιά.

Ευχαριστημένος για σήμερα αλλά αν παίξουμε έτσι και εκτός δεν περνάμε.


Δεν έχεις άδικο

Απλά παίξαμε πιο σκληρά απ το πρώτο παιχνίδι. Πάλι κάναμε βκακειες και χάναμε διάφορες σε χρόνο dt
Firnen
Παπανικολάου τα σερνεις αγορι μου. 18 λεπτα με 2 δεμενα γονατα, ενω ποναγε εμφανως.

Βελτιωμενη η ομαδα σημερα, απεχει αρκετα απ αυτο που μπορει, κυριως λογω τραυματιων.

Θα χρειαστει πολυ καλυτερος Πριντεζης στη Λιθουανια, και ενα step up απο καποιο γκαρντ.

Ντειβις βρωμερος παικτης και ακρως αντιαθλητικος.

Θα παει μακρια το καραγκιοζιλικι του Γιασικεβιτσιους που σκουζει, διαμαρτυρεται, ειρωνευεται, χειρονομει ΟΛΗ την ωρα ;
D-Wade
QUOTE(Coach Periklis @ Apr 20 2018, 23:35 ) *
Δεν έχεις άδικο

Απλά παίξαμε πιο σκληρά απ το πρώτο παιχνίδι. Πάλι κάναμε βκακειες και χάναμε διάφορες σε χρόνο dt

Εκτός έδρας δε θα αφήσουν τόσο πολύ το σκληρό παιχνίδι και το ξύλο.
Δεν ξέρω τι θα κάνουν τις επόμενες 4-5 μέρες αλλά θα πρέπει να φέρουν τους τραυματίες κοντά στο 100%(πλην Μιλουτίνοφ που φαντάζομαι θα τα χάσει τα παιχνίδια)
Coach Periklis
Ευχαριστώ όλους για την αυτοθυσία το πάθος και την ψυχή που έδειξαν

Είπα και πριν ότι δεν παίξαμε και κάτι φοβερό. Ήμασταν σκληροί και το θέλαμε πραγματικά

Με την Ζαλγκιρις ταιριάζουμε πολύ. Και αυτοί για 2 εκτός με μεγάλη ομάδα έπαιξαν σκληρά. Δεν θα είναι και τόσο απίθανο αν μας αφήσουν κι εμάς.
Quincy
+1 φαουλ στον Firnen για τις εκφράσεις
john wick
QUOTE (MaJesty23 @ Apr 20 2018, 19:39 ) *
Ανυπομονούμε για την άποψη σου... rolleyes.gif



+1...
Ειμαι πολυ περιεργος τι θα διαβασω...
qspock
ΜΠΡΑΒΟ στα παιδια που διξανε οτι εχουν ψυχη!

Μπραβο στους τραυματιες που παιξανε και συνετελεσαν τα μεγιστα στη νικη!
Παπανικολαου και Μπογρης συκγκινιτικοι! Οχι μονο επαιξαν, ηταν και καθοριστικοι! Ο Μπογρης μαλιστα εκλεισε διαδρομους με σωστες τοποθετησεις σε καιριο σημειο του παιχνιδιου, και με το ξυλικι που εριξε τους εκοψε τελειως τον τσαμπουκα. Για μενα ηταν καθοριστικος κι ας τον εχω θαψει στη διαρκεια της σεζον. Χρησιμοτατος και μπραβο του για την αυτοθυσια του!

Οι Λιθουανοι μπηκαν στο ματς με εναν αερα λες και ειναι οι Chicago Bulls του Jordan... Τα βαζανε ολα και κανανε φασεις που δε νομιζω οτι θα ξανακανουν. Πλεον, το αγχος γυριζει σε αυτους, και μενει να δουμε πως θα το διαχειριστουν μπροστα στον κοσμο τους.


Οσον αφορα αυτο που λετε παραπανω οτι αν παιξει οπως και σημερα θα χασει, διαφωνω ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ!
Αν κανει καταθεση ψυχης στο γηπεδο θα τους κοψει τα ποδια. Δε την θεωρω ικανη τη Ζαλγκιρις να τον κοντραρει σε αυτο τον τομεα. Ειδικα αν δουμε ολους τους παιχτες του Ολυμπιακου ετοιμους... Ομως βασικη προυποθεση ειναι να καταλαβει ο Ολυμπιακος και οι παιχτες του πως ακριβως πρεπει να παιξουν: Οπως σημερα! Πρεπει να μασαει σιδερα. Δεν υπαρχει αλλος τροπος σε αυτο το επιπεδο. Σημερα εδιξε πως μπορει να το κανει με συνεπεια.

Και φυσικα, ολα ξεκινανε ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ! Γι αυτο ο Σφαιροπουλος μπορει φετος και να παρει Ευρωλιγκα, σε αντιθεση με καποιους αλλους προπονητες που σκεφτονται πρωτα την επιθεση... Και φυσικα μπραβο στο κοουτς που αν τον ειδατε τι κατευθυνσεις εδινε, τον ενδιεφεραι η αμυνα περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο.

ΥΓ: Επιτελους ειδαμε το σχημα με 1 κοντο και 4 ψηλους (Παπ στο 2). Και αυτο το σχημα ηταν που εδωσε την διαφορα και τελικα τη νικη. Βαλτο πιο συχνα ρε συ Σφαιροπουλε, αφου το βλεπεις οτι δουλευει. Αιχμαλωτιζονται οι αντιπαλοι, ΟΛΟΙ οι αντιπαλοι φετος, μεσα εξω!
Quincy
QUOTE(MaJesty23 @ Apr 20 2018, 21:39 ) *
Ανυπομονούμε για την άποψη σου... rolleyes.gif



QUOTE(john wick @ Apr 20 2018, 21:47 ) *
+1...
Ειμαι πολυ περιεργος τι θα διαβασω...


Μπορώ να καταλάβω την συμπάθεια και τον θαυμασμό που τρέφετε για τον Saras, αλλά δεν είναι αλάθητος. Η δουλειά που παρουσιάζει στην Zalgiris είναι πολύ καλή, αλλά οι αντιδράσεις και η γκρίνια του τις περισσότερες φορές είναι πολύ εκνευριστικές.
aegeansheed
Παιδιά, διευκρινίσεις από mod και ο,τιδήποτε σχετικό ΜΟΝΟ με πμ. To γράφουμε στους κανονισμούς.

Με τον Σάρας δεν καταλαβαίνω την όποια έκπληξη για τον τρόπο που εκφράζεται, εννοώντας ότι και ως παίκτης ακριβώς έτσι ήταν έντονος και ενθουσιώδης.
Coach Periklis
Οπως ακριβώς δείχνει και στην συνέντευξη τύπου. Πριν δύο μέρες είδαμε σχόλια για τον προπονητή του ΟΣΦΠ. Περιμένω τα ίδια αν είναι δίκαιοι οι συμφορουμιτες

Σχεδόν νέος Ιτουδης. Και σε ταλέντο και σε γκρίνια
Quincy
QUOTE(aegeansheed @ Apr 20 2018, 21:59 ) *
Με τον Σάρας δεν καταλαβαίνω την όποια έκπληξη για τον τρόπο που εκφράζεται, εννοώντας ότι και ως παίκτης ακριβώς έτσι ήταν έντονος και ενθουσιώδης.


Δεν είναι έκπληξη. Και ως παίκτης μας εκνεύριζε smiley.gif
aegeansheed
QUOTE(Quincy @ Apr 21 2018, 00:01 ) *
Δεν είναι έκπληξη. Και ως παίκτης μας εκνεύριζε smiley.gif


Δεν πρέπει να του αρέσει και πολύ να χάνει! laugh.gif
MustGK
QUOTE (Coach Periklis @ Apr 20 2018, 23:59 ) *
Οπως ακριβώς δείχνει και στην συνέντευξη τύπου. Πριν δύο μέρες είδαμε σχόλια για τον προπονητή του ΟΣΦΠ. Περιμένω τα ίδια αν είναι δίκαιοι οι συμφορουμιτες

Σχεδόν νέος Ιτουδης. Και σε ταλέντο και σε γκρίνια


Εγώ βλέπω ότι όλοι μιλάνε για την διαιτησία.. Μα όλοι.. Και οι ομάδες και οι προπονητες.. Τυχαίο? Δεν νομίζω...
shtarkws
Δεν μπόρεσα να δω τον αγώνα οπότε δεν έχω εικόνα του τι έγινε. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για την νίκη που ήταν μονόδρομος. Τα 2 ματς στο Καουνας (όπως και στην Μαδρίτη) είναι ανοιχτά και δεν χωρούν προγνωστικά. Μακάρι να καταφέρουν και οι 2 να πάρουν έστω από μια νίκη
Coach Periklis
QUOTE (aegeansheed @ Apr 21 2018, 00:04 ) *
Δεν πρέπει να του αρέσει και πολύ να χάνει! laugh.gif


Γι αυτό οδεύει ολοταχώς προς το να γίνει και σπουδαίος κόουτς

Απλά εκνευρίζει όντως πολύ

MustGK όντως όλοι αναφέρονται. Mind games. Μακάρι να έχουμε διαιτησία στο Καουνας όπως η Ζαλγκιρις προχτές στο Σεφ. Ναι ισχύει, ήταν πιο εύκολο να παίξουμε σκληρα σήμερα. Δεν έχασαν γι αυτό όμως
shtarkws
QUOTE(Coach Periklis @ Apr 21 2018, 00:10 ) *
Γι αυτό οδεύει ολοταχώς προς το να γίνει και σπουδαίος κόουτς

Απλά εκνευρίζει όντως πολύ

MustGK όντως όλοι αναφέρονται. Mind games. Μακάρι να έχουμε διαιτησία στο Καουνας όπως η Ζαλγκιρις προχτές στο Σεφ. Ναι ισχύει, ήταν πιο εύκολο να παίξουμε σκληρα σήμερα. Δεν έχασαν γι αυτό όμως


Μολις έσφιξαν τα γάλατα προπονητές, διοικήσεις, τύπος και συντριπτική μερίδα των φιλάθλων τα ρίχνουμε στην διαιτησία.

Χαρακτηριστικό γνώρισμα της φυλής μας να μην αναγνωριζουμε τα λάθη μας, να μην αναλαμβανουμε τις ευθύνες μας και να μας φταίει πάντα ένας αόρατος εχθρός που θέλει το κακό μας δημιουργώντας έτσι άλλοθι για ενδεχόμενη αποτυχία. Και αντε οι υπόλοιποι, προπονητές και διοικήσεις που δεν έχουν επιδερμική σχέση με το άθλημα θα έπρεπε να είναι περισσότερο μαζεμένοι και στοχευμενοι σε αγωνιστικά θέματα
benchwarmer
Μεγάλη νίκη ψυχής, καρδιάς, θέλησης, πάθους κλπ η σημερινή. Ήταν στοιχεία που όλοι ξέραμε ότι θα δούμε από τους περισσότερους (και τους αξίζουν άπειρα συγχαρητήρια), και για σήμερα αποδείχθηκαν (υπερ)αρκετά. Τα πράγματα στο Κάουνας θεωρώ πως θα είναι όμως πολύ πιο δύσκολα, και εκτός από όλα αυτά τα ζητούμενα θα χρειαστεί να δείξουμε και μπασκετικά περισσότερα πράγματα, απέναντι σε μία ομάδα που θα κληθεί να παίξει τα ματς της 10ετίας για αυτήν, σε αντίθεση με την δική μας που έχει ξαναβρεθεί σε αντίστοιχη θέση, έχει το know-how, αλλά φαίνεται και σαφώς πιο κουρασμένη, έως καμμένη. Μακάρι να βγουν στην επιφάνεια τα θετικά που μας χαρακτηρίζουν, αν και επιμένω πως θα χρειαστεί κάτι περισσότερο από καρδιά και (μπασκετικούς και μη) ηρωισμούς, αλλά μία πραγματικά πλήρης μπασκετική εμφάνιση.
Coach Periklis
QUOTE (shtarkws @ Apr 21 2018, 00:19 ) *
Μολις έσφιξαν τα γάλατα προπονητές, διοικήσεις, τύπος και συντριπτική μερίδα των φιλάθλων τα ρίχνουμε στην διαιτησία.

Χαρακτηριστικό γνώρισμα της φυλής μας να μην αναγνωριζουμε τα λάθη μας, να μην αναλαμβανουμε τις ευθύνες μας και να μας φταίει πάντα ένας αόρατος εχθρός που θέλει το κακό μας δημιουργώντας έτσι άλλοθι για ενδεχόμενη αποτυχία. Και αντε οι υπόλοιποι, προπονητές και διοικήσεις που δεν έχουν επιδερμική σχέση με το άθλημα θα έπρεπε να είναι περισσότερο μαζεμένοι και στοχευμενοι σε αγωνιστικά θέματα


Γιατί απαντάς σε μένα σε παρακαλώ;; Και ο Σάρας ο Ζοτς δεν είναι στη φυλή μας


Reggie Miller #31
QUOTE(shtarkws @ Apr 20 2018, 23:19 ) *
Μολις έσφιξαν τα γάλατα προπονητές, διοικήσεις, τύπος και συντριπτική μερίδα των φιλάθλων τα ρίχνουμε στην διαιτησία.

Χαρακτηριστικό γνώρισμα της φυλής μας να μην αναγνωριζουμε τα λάθη μας, να μην αναλαμβανουμε τις ευθύνες μας και να μας φταίει πάντα ένας αόρατος εχθρός που θέλει το κακό μας δημιουργώντας έτσι άλλοθι για ενδεχόμενη αποτυχία. Και αντε οι υπόλοιποι, προπονητές και διοικήσεις που δεν έχουν επιδερμική σχέση με το άθλημα θα έπρεπε να είναι περισσότερο μαζεμένοι και στοχευμενοι σε αγωνιστικά θέματα


Στο πρώτο ματς,όπως και σήμερα ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός,προχθές έχασε σήμερα κέρδισε.Αν θες την άποψη μου,από τη στιγμή που η διαιτησία είναι μέρος του παιχνιδιού τότε σωστά πρέπει να γίνεται κριτική.Προχθές ο Σφαιρό δεν απέδωσε την ήττα
στη διαιτησία.Και δεν μπορώ να δεχθώ ότι κρίνουμε τον Σφαιρό επειδή έκρινε τη διαιτησία μετά τον αγώνα,ο οποίος γενικά διαμαρτύρεται πάντα σε πολύ ήπιο τόνο,αλλά δεν ασχολούμαστε καθόλου με τον Σάρας ο οποίςο προτίμησε να σχολιάσει πριν το ματς για τους διαιτητές,με προφανή λόγο,ας μην κοροιδευόμαστε,γνωστές τακτικές...

Αγωνιστικά,η ομάδα εξακολουθεί να έχει προβλήαμτα,σήμερα έβγαλε μην τσαμπουκά στην άμυνα,αλλά επιθετικά πάλι λίγα πράγματα.Αν δεν βάζαμε μεγάλα σουτ στο 4ο δεν ξέρω αν θα κερδίζαμε.Η Ζαλγκίρις εξακολουθεί να βγάζει απίστευτη ενέργεια,ο Σπανούλης κυνηγήθηκε παντού,πίεζαν για περίπου 3 δεκάλεπτα σε όλο το γήπεδο,ο Πριντ έφαγε πολύ ξύλο και όσο η ομάδα παίζει με προβλήματα τα πράγματα θα είναι δύσκολα.Αν η σειρά δεν γυρίσει στο Σεφ δε θα μου φανεί περίεργο.
Για να κάνουμε νίκη θα πρέπει πάλι να ξεπεράσουν οι παίκτες τον εαυτό τους και να τα δώσουν όλα...
shtarkws
QUOTE(Coach Periklis @ Apr 21 2018, 00:21 ) *
Γιατί απαντάς σε μένα σε παρακαλώ;; Και ο Σάρας ο Ζοτς δεν είναι στη φυλή μας


Απαντώ σε εσένα γιατί έκανες το τελευταίο σχόλιο επί του θέματος.

Είπα ότι είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα της φυλής μας, δεν είπα ότι έχουμε την αποκλειστικότητα
lefpan
Δεν είμαι πρόχειρος, αλλά μου φαίνεται πως είναι από τα ελάχιστα παιχνίδια (αν όχι το μόνο) που πήραμε την 4η περίοδο, με 25-14.

Ο Μάντζαρης δείχνει να έχει επιστρέψει (6 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 λάθος, 16 PIR).
Παπαπέτρου σταθερά καλός στα τελευταία παιχνίδια.
Μακλίν έβαλε πιό πολλούς πόντους από όσους έφαγε.
Σφαιρόπουλος μπέρδεψε τον Σάρας με το σχήμα με τους 4 ψηλούς.
Και πάνω απ' όλα η ΨΥΧΗ.
akratacity
Παντως επειδη εχω δει τον Σαρας σε αρκετα παιχνιδια σαν προπονητη. Δεν εχει καμια σχεση ουτε με τον Ομπραντοβιτς, ουτε με τον Ιτουδη. Ο Σαρας ειναι απιστευτα υπερβολικος απεναντι σχεδον σε καθε διαιτητικη φαση εναντιον του, ενω απεναντι στους παιχτες του Μπαρτζωκιζει επικινδυνα... smiley.gif

Τα του παιχνιδιου δεν μπορω να τα σχολιασω καθοτι δεν το ειδα. Απο τα στατιστικα και μονο ο ΜακΛιν σημερα ισως θυμισε λιγο τον Χαινς του πεμπτου ματς με τη Σιενα το '12. Το τονιζω λιγο για να μην χαρακτηριστω ιεροσυλος.

Στο Καουνας τα πραγματα θα ειναι πολυ δυσκολα. Μοναδικο θετικο οτι η Ζαλγκιρις πλεον θα εχει το αγχος με το μερος της.

υγ Μπογρης, Παπανικολαου υπερεβαλλαν εαυτους. Ειδικα ο Μπογρης που εχει χλευαστει φετος γιατι τολμησε να υπογραψει με 250 χιλ και μας "χαλασε" το μπατζετ (συμφωνα με καποιους) πιστευω οτι εκλεισε στοματα. Εγω προσωπικα στη θεση του με τοσα που εχει ακουσει ουτε καν θα το σκεφτομουν να παιξω με τετοιο προβλημα.
Reggie Miller #31
QUOTE(lefpan @ Apr 20 2018, 23:32 ) *
Δεν είμαι πρόχειρος, αλλά μου φαίνεται πως είναι από τα ελάχιστα παιχνίδια (αν όχι το μόνο) που πήραμε την 4η περίοδο, με 25-14.

Ο Μάντζαρης δείχνει να έχει επιστρέψει (6 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 λάθος, 16 PIR).
Παπαπέτρου σταθερά καλός στα τελευταία παιχνίδια.
Μακλίν έβαλε πιό πολλούς πόντους από όσους έφαγε.
Σφαιρόπουλος μπέρδεψε τον Σάρας με το σχήμα με τους 4 ψηλούς.
Και πάνω απ' όλα η ΨΥΧΗ.


Επειδή ο Ολυμπιακός έπαιζε με αλλαγές,για να μην τρώσερι μπακ σκριν κτλ,έβγαινε συνέχεια κοντός δικός μας με ψηλό και νομίζω γι αυτό προχώρησε σε σχήμα με 4 ψηλούς παίκτες και έναν περιφερειακό,για να του βγαίνουν τα μαρκαρίσματα στην άμυνα...
Quincy
QUOTE(lefpan @ Apr 20 2018, 21:32 ) *
Δεν είμαι πρόχειρος, αλλά μου φαίνεται πως είναι από τα ελάχιστα παιχνίδια (αν όχι το μόνο) που πήραμε την 4η περίοδο, με 25-14.


Ένας βασικός λόγος γι αυτό ήταν ότι η 2η πεντάδα έπαιξε πολύ καλή άμυνα στο 3ο δεκάλεπτο κι έδωσε την ευκαιρία στους Σπαν, Πρίντεζη και Mclean να μείνουν στον πάγκο αρκετή ώρα. Δεν συμβαίνει συχνά φέτος
lefpan
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Apr 20 2018, 23:40 ) *
Επειδή ο Ολυμπιακός έπαιζε με αλλαγές,για να μην τρώσερι μπακ σκριν κτλ,έβγαινε συνέχεια κοντός δικός μας με ψηλό και νομίζω γι αυτό προχώρησε σε σχήμα με 4 ψηλούς παίκτες και έναν περιφερειακό,για να του βγαίνουν τα μαρκαρίσματα στην άμυνα...

Είναι η απάντηση στο ποστ παιχνίδι της Ζαλγκίρις, και ίσως μας ξελασπώσει και στο Κάουνας.
Reggie Miller #31
QUOTE(lefpan @ Apr 20 2018, 23:43 ) *
Είναι η απάντηση στο ποστ παιχνίδι της Ζαλγκίρις, και ίσως μας ξελασπώσει και στο Κάουνας.


Ναι αυτό λέω κι εγώ,πως έγινε ουσιαστικά από ανάγκη,αν και πέρσι κάποια στιγμή το είχε δοκιμάσει,αλλα΄δε θυμάμαι σε ποιο παιχνίδι...Το ανέφερε και ο Τόμιτς.
Τώρα αν θα μας ξελασπώσει δεν ξέρω,είναι πολλοί παράγοντες,πάντως εμένα με ανησυχεί περισσότερο ότι η Ζαλγκίρις φαίνεται πιο φρέσκια από εμάς και επειδή πολλοί λένε ότι όταν έρχονται τα δύσκολα παιχνίδια κλείνει το ροτέισον και παίζει με λίγους παίκτες,ειδικά έτσι όπως είμαστε με τραυματίες κτλ δεν νομίζω πως ισχύει για εμάς.
rankin
1. η ομάδα πήρε ενα do or die παιχνιδι. Επρεπε και το πήρε.
2. θετικά σημάδια απο αρκετους παιχτες
3. Παπανικολάου... Να επιστρέψει ακόμα πιο δυνατός και γυρίζει η σειρά
4. Γιατί ασχολούμαστε με τον αντίπαλο προπονητή; Νομίζω οτι δεν αξίζει το κόπο. τη δουλειά του κάνει. Αδιαφορώ και για το ποιος ειναι και για το τι κάνει στο γήπεδο. πραγματικά ομως αδιαφορώ.
RipCity
Στην επίθεση είχαμε και πάλι πολλά θέματα κι ευτυχώς μπήκαν μεγάλα σουτ στο τέλος. Στην άμυνα από την άλλη και με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο (και σ' αυτό το πρώτο του μισό) η εικόνα ήταν εξαιρετική, όπως πρέπει να είναι αν θες να έχεις βλέψεις πρόκρισης.

Μπράβο στα παιδιά που έπαιξαν με ενέσεις, αλλά ελπίζω να μην επιδεινώθηκε κάτι. Ειδικά ο Παπανικολάου μπορεί να αλλάξει όλη τη σειρά έστω και με 17-18 λεπτά ανά παιχνίδι. Αξιοπρεπέστατος για δεύτερο σερί παιχνίδι ο Μάντζαρης κι ανεβασμένος ο Strelnieks. Ίσως στα επόμενα ματς να πρέπει να πάμε με Σπανούλη, Μάντζαρη, Janis (+σχήματα με τους δύο Παπ) παρά να πάρει λεπτά ο Roberts που ακόμα μια φορά ήταν απαράδεκτος.
jazz thrilos
Εντάξει, μπορεί να κακοκαρδισω πολλούς συμφοροτμιτες αλλά και απόψε νομίζω ότι ο κόουτς δεν ήταν στην μέρα του. Μόλις στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάλαβε ότι ο Ντέιβις δεν αντιμετώπιζεται πάρα μόνο με διπλό μαρκάρισμα στην ρακέτα. Επίσης για ακόμα μια φορά χειρίστηκε με πολύ λάθος τρόπο τον Ρόμπερτ. Εκανε το ένα λάθος μετά το άλλο ο Μπιλ και στην αλλαγή την πλήρωνε ο Ρόμπερτς που έβγαινε για να μπει ο Βαγγέλης. Ο οποίος, για να μην είμαι εμπαθής, ήταν ανέλπιστα καλός απόψε. Το ανέλπιστα το λέω γιατί προσωπικά έχω χάσει την ελπίδα μου για τον παίχτη ανεπιστρεπτί.


Νομίζω ότι κερδίσαμε γιατί ο Μακλιν έπαιξε λες κι έχει καταγωγή από τα Καμίνα, γιατί ο Σφαίρο έστω και στο τέταρτο δεκάλεπτο βρήκε τρόπο να μαρκάρει τον Ντέιβις και γιατί ο ΠΑΠ έδωσε την ενέργεια που μας έλειψε στο προηγούμενο παιχνίδι.

Επιμένω να λέω ότι εμένα, με το λιγοστό μπάσκετ που ξέρω, η Ζαλγκιρις ΚΑΙ σήμερα με τρόμαξε. Πολύ δουλεμένη ομάδα που ρίχνει αρκετό ξύλο εκεί που πρέπει.

Για τον Σάρας δεν με ξενίζει τίποτα. Ευχή και κατάρα της προπονητικής του καριέρας θα είναι ο χαρακτήρας του που δεν διαφέρει σε τίποτα από όταν έπαιζε. Δεν θέλει να χάνει πότε, και θα κάνει τα πάντα για να το πετύχει. Θα γίνει ακόμα και γραφικός, όπως έγινε πολλές φορές και στην παικτικη του καριέρα.

Πάμε τώρα Καουνας και ας ελπίσουμε για υπέρβαση. Γιατί αυτό κυνηγάμε πλέον, την υπέρβαση.
john wick
QUOTE (aegeansheed @ Apr 20 2018, 19:59 ) *
Παιδιά, διευκρινίσεις από mod και ο,τιδήποτε σχετικό ΜΟΝΟ με πμ. To γράφουμε στους κανονισμούς.

Με τον Σάρας δεν καταλαβαίνω την όποια έκπληξη για τον τρόπο που εκφράζεται, εννοώντας ότι και ως παίκτης ακριβώς έτσι ήταν έντονος και ενθουσιώδης.




Συγνώμη ρε παιδιά αλλά μήπως όλοι έτσι είναι?
δλδ ο Μπαρτζώκας τι κάνει? ο Λάσο προχτές στον μισό αγώνα ήταν μέσα στο παρκέ και διαμαρτυρόταν..
Conan1982
Εγώ λέω να αφήσουμε τα mind games και τις δηλώσεις για την διαιτησία στους προπονητές. Αν οι διαιτητές επιτρέπουν τις επαφές και τα χέρια στα επόμενα παιχνίδια ας το κάνουμε κι εμείς όπως οι Λιθουανοί. Ο Σάρας δεν έχει κάνει μόνο μια δουλεμένη επιθετικά ομάδα, την έχει κάνει σκληρή και στην άμυνα. Το ίδιο σκληροί είμαστε κι εμείς. Αλλά συνεχίζω να θεωρώ πως είμαστε καλύτεροι. Με τόσες ελλείψεις σε όλα τα παιχνίδια αυτή τη σεζόν τους κοντράραμε. Δεν ξέρω αν μπορεί να συμβεί το ίδιο από την αντίθετη πλευρά. Αν οι παίκτες εμφανιστούς έτοιμοι στο Κάουνας μπορούμε και πρέπει να τελειώσουμε την σειρά στην Λιθουανία.
SteveNashidis
QUOTE(john wick @ Apr 21 2018, 02:56 ) *
Συγνώμη ρε παιδιά αλλά μήπως όλοι έτσι είναι?
δλδ ο Μπαρτζώκας τι κάνει? ο Λάσο προχτές στον μισό αγώνα ήταν μέσα στο παρκέ και διαμαρτυρόταν..


Νομίζω τα τόσα λάθη που υπάρχουν σε αυτήν τη διοργάνωση δεν τους αφήνουν και πολλά περιθώρια ώστε να κρατήσουν ένα ψύχραιμο προφίλ.

Δε θεωρώ υπερβολικές τις αντιδράσεις του Σάρας αλλά μια φτηνή,ανεπιτυχή απομίμηση Ζοτς,Ιτούδη. Βέβαια οι δε πρώτα κέρδισαν τίτλους και μετά απαίτησαν πέραν του 50-50 διαιτητική εύνοια ( ή αλλιώς σφυρίγματα έδρας) .

Σίγουρα όμως το κοουτσάρισμα είναι ανώτερο του δικού μας Σφαιρόπουλου. Είναι αρκετά διαβασμένοι όλοι οι παίκτες του και φαίνεται από τις αντιδράσεις του στα συστήματα του Ολυμπιακού και πολύ περισσότερο σε καταστάσεις 1vs1. Εξαιρετικό που σχεδιάζει παγίδες στο τέλος περιόδων και με αυτές όχι απλά καθυστερεί την επίθεση, αλλά κερδίζει κατοχές.
Σε επίπεδο Εuroleague παρακαλώ rolleyes.gif
xaris1986
Με προβληματισε η διαιτησια στα δυο πρωτα παιχνιδια.
Ξεκαθαρα επαιξε Ζαλγκιρις στο πρωτο και εδρα χθες.
Ελπιζω να μην δουμε "ομορφιες" στην Λιθουανια.
giorgos14
Μερικές σκόρπιες σκέψεις για τη σειρά.

bball.gif Όταν από το 1 μέχρι το 40 παίζεις σκληρή άμυνα,πάνω και από τα επιτρεπτά όρια, ο διαιτητής δεν μπορεί να τα σφυρίξει όλα.Στο παιχνίδι της Τετάρτης μπήκαμε soft και με 1-2 παίκτες να παίζουν σοβαρή άμυνα και αμέσως ο μοναδικός που έβαζε επαφές(Ρόμπερτς) χρεώθηκε με 3 φάουλ γιατί ξεχώριζε σαν τη μύγα μέσα στο γάλα. Χθες όμως που και οι 5 Λιθουανοί έτρωγαν ταυτόχρονα ξύλο δεν γινόταν να σφυρίζονται τα πάντα

bball.gif Φάουλ σαν αυτό του Τιλί, που τσεκάρει τον Ντέιβις την ώρα που ρολάρει και τον ισοπεδώνει, είναι για να το βλέπουν σε βίντεο όλοι οι ρολίστες του κόσμου και να μαθαίνουν

bball.gif Σίγουρα η ομάδα χθες πήγε σε διαφορετική φιλοσοφία συγκριτικά με την Τετάρτη αλλά το να παίζουν επί 6-7 λεπτά συνεχόμενα οι 4 τραυματίες μαζί και ο 5ος της 5αδας να είναι ο Μάντζαρης έχει λογική μόνο αν θες να κρατήσεις το 0-0. Αντίθετα όταν έμειναν μέσα οι 2 από τους 4 και μπήκαν Σπανούλης Μακλίν αυτόματα η διαφορά έφυγε στους 10. Σίγουρα είναι απαραίτητοι αλλά συνδυαστικά με τους υπόλοιπους,όχι όλοι μαζί και ο Θεός βοηθός.

bball.gif Ο Ουίλτζερ δεν χώρεσε στο μυαλό του coach ούτε σε παιχνίδι 80 πόντων ούτε σε παιχνίδι 60 πόντων επομένως δεν θεωρώ ότι τον υπολογίζει. Αμυντικά δεν ξέρω αν θα μπορούσε να προσφέρει αλλά επιθετικά το τρίποντο του και το spacing που προσφέρει θα ήταν υπερπολύτιμα απέναντι στην hedge out άμυνα του Σάρας. Όλοι θα θέλαμε καταβάθος 1-2 από τα τρίποντα του Πρίντεζη να τα έχει πάρει ο Ουίλτζερ

bball.gif Για να πάρουμε ένα από τα επόμενα 2 ματς χρειαζόμαστε την ίδια προσήλωση στην άμυνα και κάποια σουτ από τον Ρόμπερτς
T.W.Is.M.
Την Τεταρτη ειχαν ισοπεδωθει σχεδον τα παντα. Ηταν υπερβολικο αυτο που γραφοταν εδω μεσα και εμοιαζε να τελειωνει τη χρονια. Χτες λοιπον φανηκε οτι δεν ηταν ολα τοσο μαυρα οσο εδειχναν εδω(και οχι μονο εδω φυσικα). Οταν μαλιστα εισαι μπροστα σε ολο το ματς μετα το 6λεπτο και σε ισοφαριζουν με buzzer beater στο 30' και σου μενει ενα δεκαλεπτο, που παραδοσιακα ολη τη χρονια το χανεις και αν το χασεις για αλλη μια φορα, σχεδον αποκλειεσαι, και παρολα αυτα κερδιζεις με 11 ποντους, μαλλον δεν πρεπει να την ξεγραψεις αυτη την ομαδα ποτε!
Η προιστορια και οι οιωνοι παντως λενε τα εξης:
Εχουμε προκριθει με πλεονεκτημα εδρας και 3-1 με ενα διπλο, με μειονεκτημα εδρας και μπρεικ στο 1ο ματς, με πλεονεκτημα εδρας και 3-2 χωρις εκτος εδρας νικη, με μειονεκτημα εδρας και μπρεικ στο 2ο ματς, με πλεονεκτημα και 3-2 με μπρεικ στο μπρεικ...δεν εχουμε περασει ακομα χανοντας εντος το 1ο ματς και με 2 εκτος εδρας νικες(οπως στους τελικους της Α1 το 2016 δηλαδη). Αν την Πεμπτη εχουν ερθει 2 διπλα στο Καουνας, θα ζητησω να τελειωνετε τα ποστ με τη λεξη "μετανοειτε"!
Καθαρα μπασκετικα ειναι δυσκολο. Εδω δεν ειναι ευκολο να παρουμε 1 νικη στο Καουνας. Αν ομως οι τραυματιες ειναι πιο ετοιμοι, αυξανονται και οι πιθανοτητες μας. Θεωρω πως το περσινο 4ο παιχνιδι στην Κωνσταντινουπολη ειχε περισσοτερη πιεση απ οτι τα 2 φετινα. Σε τελικη αναλυση, οσο δυσκολο ειναι για τον Ολυμπιακο να κανει 2 διπλα στο Καουνας, αλλο τοσο δυσκολο ειναι και για τη Ζαλγκιρις να παρει 2 παιχνιδια σε 3 μερες.

ΥΓ. Ο ΜακΛιν καπως ετσι δεν ειχε παιξει και με την ΤΣΣΚΑ οταν ελειπε παλι ο Μιλουτινοφ(και ο Πριντεζης); Μηπως αυτο που χρειαζεται, αν και δεν υπαρχει παντα η πολυτελεια να το δινει η ομαδα, ειναι περισσοτερος χρονος και εμπιστοσυνη απο τον παγκο;
papp7
QUOTE (T.W.Is.M. @ Apr 21 2018, 14:01 ) *
Την Τεταρτη ειχαν ισοπεδωθει σχεδον τα παντα. Ηταν υπερβολικο αυτο που γραφοταν εδω μεσα και εμοιαζε να τελειωνει τη χρονια. Χτες λοιπον φανηκε οτι δεν ηταν ολα τοσο μαυρα οσο εδειχναν εδω(και οχι μονο εδω φυσικα). Οταν μαλιστα εισαι μπροστα σε ολο το ματς μετα το 6λεπτο και σε ισοφαριζουν με buzzer beater στο 30' και σου μενει ενα δεκαλεπτο, που παραδοσιακα ολη τη χρονια το χανεις και αν το χασεις για αλλη μια φορα, σχεδον αποκλειεσαι, και παρολα αυτα κερδιζεις με 11 ποντους, μαλλον δεν πρεπει να την ξεγραψεις αυτη την ομαδα ποτε!
Η προιστορια και οι οιωνοι παντως λενε τα εξης:
Εχουμε προκριθει με πλεονεκτημα εδρας και 3-1 με ενα διπλο, με μειονεκτημα εδρας και μπρεικ στο 1ο ματς, με πλεονεκτημα εδρας και 3-2 χωρις εκτος εδρας νικη, με μειονεκτημα εδρας και μπρεικ στο 2ο ματς, με πλεονεκτημα και 3-2 με μπρεικ στο μπρεικ...δεν εχουμε περασει ακομα χανοντας εντος το 1ο ματς και με 2 εκτος εδρας νικες(οπως στους τελικους της Α1 το 2016 δηλαδη). Αν την Πεμπτη εχουν ερθει 2 διπλα στο Καουνας, θα ζητησω να τελειωνετε τα ποστ με τη λεξη "μετανοειτε"!
Καθαρα μπασκετικα ειναι δυσκολο. Εδω δεν ειναι ευκολο να παρουμε 1 νικη στο Καουνας. Αν ομως οι τραυματιες ειναι πιο ετοιμοι, αυξανονται και οι πιθανοτητες μας. Θεωρω πως το περσινο 4ο παιχνιδι στην Κωνσταντινουπολη ειχε περισσοτερη πιεση απ οτι τα 2 φετινα. Σε τελικη αναλυση, οσο δυσκολο ειναι για τον Ολυμπιακο να κανει 2 διπλα στο Καουνας, αλλο τοσο δυσκολο ειναι και για τη Ζαλγκιρις να παρει 2 παιχνιδια σε 3 μερες.

ΥΓ. Ο ΜακΛιν καπως ετσι δεν ειχε παιξει και με την ΤΣΣΚΑ οταν ελειπε παλι ο Μιλουτινοφ(και ο Πριντεζης); Μηπως αυτο που χρειαζεται, αν και δεν υπαρχει παντα η πολυτελεια να το δινει η ομαδα, ειναι περισσοτερος χρονος και εμπιστοσυνη απο τον παγκο;



Δυστυχως οταν εχουμε και τους σεντερ διαθεσιμους( μιλου -μακλιν) στην επιθεση εχουν διαφορετικες ευκαιριες. Και τι εννοω με αυτο. Οταν ο σερβος ειναι μεσα, ειναι σημειο αναφορας στην επιθεση με εντολη να τον ψαχνουν ολοι.
Οταν μπαινει ο μακλιν δεν εχει την ιδια αντιμετωπιση. Με αποτελεσμα οταν δεν τραβαει ο μιλου ή δεν παιζει να μας φαινεται σαρωτικος (οπως με αρμανι οπως με τσσκα και οπως με μακαμπι στο σεφ οπου πριν τραυματιστει ειχε 12 ποντους σε 10 λεπτα? καπου εκει)
Οποτε για το υστερογραφο συμφωνω απολυτα.

Οσον αφορα τα παιχνιδια στο καουνας θα χρειαστει σκληρη αμυνα και περισσοτερες λυσεις απο ολους και (εκτελεστικα ) απο ρομπερτς . Ο παικτης οταν παιζουμε σε δυσκολη εδρα ( φενερ οακα) σεληνιαζεται ακομη και στην μαδριτη ηταν πολυ θετικος. Δεν κανεις ενα ακομη μεγαλο εκτος εδρας ρε μπραιαν?

Εμενα το μονο που με φοβιζει ειναι η υγεια να ειναι σε καλη κατασταση οι τραυματιες και να μην εχουμε αλλο απροοπτο. Και ενα θαυμα με μιλου δεν θα με χαλαγε blove.gif
RipCity
Μαλλον παιζει λενε ο Πριντεζης, με ενεση βεβαια. Junkies εχουν γινει οι παικτες μας!

Αντε μακαρι να παιξουμε την ίδια αμυνα με την Παρασκευη και στην επιθεση αγιος Σπανουλης κι εχει ο Θεος.
Conan1982
QUOTE (RipCity @ Apr 24 2018, 13:13 ) *
Μαλλον παιζει λενε ο Πριντεζης, με ενεση βεβαια. Junkies εχουν γινει οι παικτες μας!

Αντε μακαρι να παιξουμε την ίδια αμυνα με την Παρασκευη και στην επιθεση αγιος Σπανουλης κι εχει ο Θεος.


Με τους υπόλοιπους άραγε τι γίνεται; (Παπανικολάου-Στρέλνιεκς) θα παίξουν και αυτοί με ενέσεις ή το έχουν ξεπεράσει;
jazz thrilos
Εννοείται οτι και ο Παπανικολάου και ο Στρέλνιεκς δεν είναι έτοιμοι. Παίζουν με προβλήματα τα οποία δεν λύνονται σε διάστημα τριων ημερών.

Και την Παρασκευή πρόβλημα είχαν και νομίζω οτι έδωσαν αρκετά πράγματα. Ελπίζω να μπορέσουν να δώσουν ακόμα παραπάνω σήμερα. Το ζήτημα είναι οτι χρειαζόμαστε έναν ήρωα απο αυτούς που συνήθως δεν περιμένουμε φέτος. Δηλαδή θα ήθελα να δω τον Μάντζαρη απόψε να μπουμπουνάει κανά 4/4 τρίποντα κόντρα σε ότι πιστεύω προσωπικά για τον παίχτη. Ή ας πούμε ο Ρόμπερτς να κάνει ένα παιχνίδι αντάξιο με αυτό της πόλης ή του ΟΑΚΑ. Ή έστω Μπόμπι, Γουίλτζερ, κάποιος βρε παιδί μου. Αλλιώς δε νομίζω οτι βγαίνει επιθετικά το παιχνίδι πάλι με Μπιλ να παίζει 35 λεπτά και να περνάν όλα απο τα χέρια του. Αν μπορέσει πάλι ο Σπανούλης να αναλάβει όλο το επιθετικό μας παιχνίδι και εν τέλει κερδίσουμε, τότε μάλλον όσοι βλέπουν στο πρόσωπο του Σάρας τον μελλοντικό Ομπράντοβιτς ξερω γω, ας το ξανασκεφτούνε γιατί θα τον έχει εκθέσει ανεπανόρθωτα.
RipCity
Όλοι μέσα λέει με δική τους ευθύνη? Είναι η νέα μόδα αυτή για να μη βρίζουμε άλλο το ιατρικό τιμ. Παντού άλλωστε συμβαίνουν αυτά, τι όχι?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.