Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Euroleague Fantasy Challenge 2015-2016
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2015-16
Pages: 1, 2, 3, 4
AJSlaughter6
QUOTE(giorgos14 @ Oct 15 2015, 13:43 ) *
πες του να κανει λογαριασμο στο φορουμ για να ειμαστε ολοι χαρουμενοι smiley.gif

smiley.gif smiley.gif εγω παντως μπηκα με ονομα alextsiri13 οριστε και το ροστερ μου https://pbs.twimg.com/media/CRWiyAGWwAACLjL.png
elvetopsyxos
Έχοντας δει τις 2 πρώτες αγωνιστικές στην VTB (αγαπημένο πρωτάθλημα μετά την ACB για παρακολούθηση) έχω να πω τα εξής:

-Πολύ ακριβοί οι της Κίμκι στα γκαρντ ενώ θα μοιράζοναι και το ροτέισιον μεταξύ τους. Τον περισσότερο χρόνο φαίνεται να έχει (τουλάχιστον για τα πρώτα ματς) ο Κοπονεν. (Δεν μιλώ για Ράις γιατί έχει απλησίαστη τιμή). Πολ Ντέιβις θα γράφει σίγουρα πολλά, αλλά είναι τρομερά ασταθής.
- Οι Σίνγκλετον, Κλαβέρ (το νο.1 λαβράκι φέτος αναλογικά με την τιμή του) και Φεσένκο έχουν υποτιμηθεί τρομερά και προσφέρουν σε πολλές κατηγορίες. Ο Ντιλέινυ τα έχει τα λεφτά του αλλά περνά όλο το παιχνίδι από τα χέρια του και γράφει 30mins per game.
- Σερ Κάιλ παίζει μόνος πλέον μετά και τον τραυματισμό του Κραβτσόφ, άρα must buy, ενώ και ο Βορονσέβιτς φαίνεται να είναι πολύ καλά, να γράφει σε πολλές κατηγορίες και να παίρνει αρκετό χρόνο.
yorgos
QUOTE(AJSlaughter6 @ Oct 15 2015, 13:47 ) *
smiley.gif smiley.gif εγω παντως μπηκα με ονομα alextsiri13 οριστε και το ροστερ μου https://pbs.twimg.com/media/CRWiyAGWwAACLjL.png


Βρε αφιλότιμε (Μπατής mode on) είσαι και Παναθηναϊκός και πήρες 3 Λοκομοτιβιανούς την πρώτη αγωνιστική;
AJSlaughter6
QUOTE(yorgos @ Oct 16 2015, 06:44 ) *
Βρε αφιλότιμε (Μπατής mode on) είσαι και Παναθηναϊκός και πήρες 3 Λοκομοτιβιανούς την πρώτη αγωνιστική;

τι να κανω ρε φιλε.πρωτα το φαντασι μετα ο ΠΑΟ smiley.gif smiley.gif
Jexa
Μεταξύ Heurtel και Aaron Jackson για τις 2 επόμενες αγωνιστικές ποιον θα διαλέγατε ;
yorgos
QUOTE(Jexa @ Oct 18 2015, 21:06 ) *
Μεταξύ Heurtel και Aaron Jackson για τις 2 επόμενες αγωνιστικές ποιον θα διαλέγατε ;

Το Σατοράνσκι και γλιτώνεις και πολλά κρέντιτς.
dBpanos
QUOTE (yorgos @ Oct 19 2015, 09:00 ) *
Το Σατοράνσκι και γλιτώνεις και πολλά κρέντιτς.


Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική σου, εκτός κι αν τρολλάρεις.

Ο Satoransky έκανε στο πρώτο ματς 2 και μάξαρε αρνητικά. Για να μείνει στάσιμος σε credits, πρέπει να κάνει 27!
Με 22 ξαναμαξάρει αρνητικά και θα πέσει στα 49 credits η αξία του...

Υ.Γ. Εγώ διάλεξα Aaron Jackson
yorgos
QUOTE(dBpanos @ Oct 19 2015, 09:15 ) *
Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική σου, εκτός κι αν τρολλάρεις.

Ο Satoransky έκανε στο πρώτο ματς 2 και μάξαρε αρνητικά. Για να μείνει στάσιμος σε credits, πρέπει να κάνει 27!
Με 22 ξαναμαξάρει αρνητικά και θα πέσει στα 49 credits η αξία του...

Υ.Γ. Εγώ διάλεξα Aaron Jackson

Έχει πανεύκολο ματς και λόγω απαράδεκτης εμφάνισης στο προηγούμενο η τιμή του έχει πέσει σε επίπεδα που δε νομίζω να ξαναδούμε.
RipCity
ακόμη δεν έχει φτάσει στο κατώτατο η τιμή του κι άλλωστε μοιράζεται το χρόνο με Αρόγιο, οπότε μην περιμένεις κανείς στατιστικά Ευρωμπάσκετ.
irving
δεν μπορω να δω ποιοι παιχτες (αθλητες) εκαναν τα καλυτερα σκορ? μονο μεσο ορο? (και χωρις ταξινομηση!)
irving
δεν μπορω να δω ποιοι παιχτες (αθλητες) εκαναν τα καλυτερα σκορ? μονο μεσο ορο? (και χωρις ταξινομηση!)
RipCity
http://www.euroleague.net/main/statistics

εδώ βέβαια δεν έχει το bonus νίκης.
Jexa
Με τον Batuk τραυματία δεν βρίσκω κανα 2-3 της προκοπής κάτω από 45...

Είμαι μεταξύ Περπέρογλου , Μασιούλις και Feldeine αλλά δεν με τρελαίνει κανείς τους.. Ποιον θα παίρνατε εκ των τριών ;

goofy87
Μου εβγαλε τον Ερτελ τραυματια. Ξερετε τι τραυματισμο εχει;
RipCity
QUOTE (Jexa @ Oct 21 2015, 11:45 ) *
Με τον Batuk τραυματία δεν βρίσκω κανα 2-3 της προκοπής κάτω από 45...

Είμαι μεταξύ Περπέρογλου , Μασιούλις και Feldeine αλλά δεν με τρελαίνει κανείς τους.. Ποιον θα παίρνατε εκ των τριών ;


Feldeine!!!


Heurtel πάντως δεν είναι απίθανο να αγωνιστεί, το καλό είναι πως η Εφές έχει το πρώτο παιχνίδι οπότε θα ξέρουμε πριν κλειδώσουν τα ρόστερ.

QUOTE
the French accused a fever three hours before the Istanbul derby: "I do not know if it will be with us Thursday - confessed Ivkovic to the Turkish press Tuesday, October 20 - our medical staff is implementing an intensive antibiotic treatment. "
με translate από τούρκικα
dBpanos
Για τον Heurtel κάπου διάβαζα ότι είχε στομαχικές διαταραχές και πυρετό. Δείχνει πράγματι να είναι last minute decision.
Το καλό είναι ότι τουλάχιστον γι'αυτήν την αγωνιστική υπάρχει επιλογή καρμπόν
yorgos
Λογική η επιλογή Σίνγκλετον λόγω αντιπάλου και τρελής δυναμικής στα κρέντιτς, αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ στον Ντατόμε μετά το τριαντάλεπτο που έπαιξε στην προηγούμενη και όπου παρότι τα'σπασε στο σουτ το' πιασε το 12άρι. Όχι τίποτε άλλο, αλλά το Σίνγκλετον θα τον πάρει κι όλη η Ευρώπη.

Αυτογκόλ βάζω ε;
salonikatasos
boungu colo εγγύηση
giorgos14
Feldeine -4 .Χρειαζεται να πουμε κατι παραπάνω james αγορι μου;;εκανε το πουλεν ο pullen 25 και εξαιτιας σου πηραμε 21 χθες...
giorgos14


επος-μαγεια-ομορφιά.Προσθέστε και εσείς περιγραφή σε αυτό που έκανε η ομάδα μου αυτή την εβδομάδα..
salonikatasos
αυτός ο χαραγκόντι για φτύσιμο είναι. επίσης έχουν κάψει κόσμο και κοσμάκη ο feldeine,o παπαπέτρου κι εμένα και ο haynes της σάσαρι. και οι 3 γράφουν (-),δηλαδή όχι απλά πέφτει η αξία τους,αλλά καταστρέφουν και κάποιες καλές ομάδες

εγώ που δεν ήξερα και πώς παίζεται το παιχνίδι και πήγα πήρα από την πρώτη αγωνιστική με 90 πόντους τον σπανούλη? πήγε 65 τώρα και τσάμπα οι 25 πόντοι. πάλι καλά που έχει πέσει πολύ ο σβεντ και ισοφαρίζεται η χασούρα,αλλά θα μπορούσαν αυτοί οι πόντοι να είχαν πάει αλλού
yorgos
Nόμιζα ότι ήταν πολύ δύσκολη αγωνιστική και ότι τα πήγα καλά. Και στις τρεις λίγκεσ που συμμετέχω, ανέβηκα. Και βλέπω ότι στο σύνολο...έπεσα! Tραγικα΄κιόλας, η καλύτερή μου ομάδα έπεσε ...4.000 θέσεις (ενώ στις λίγκες ανέβηκε).

Από κρέντιτς άστα να πάνε αυτή την εβδομάδα. Καλά η έμπνευση να δώσω το Λοτζέσκι έγραψε...
tsitum
QUOTE(giorgos14 @ Oct 24 2015, 02:02 ) *


επος-μαγεια-ομορφιά.Προσθέστε και εσείς περιγραφή σε αυτό που έκανε η ομάδα μου αυτή την εβδομάδα..

Εχεις 2 πολυ καλους ασσους!

Πηρα και γω σειμπουτις, εντος εδρας με ευκολο αντιπαλο, με κρεντιτς σε ισορροπια με το σκορ του. Μειον ο Ρειναλντας και μαξιμουμ κατεβασμα κρεντιτς. Αν δεν εισαι σιγουρος για καποιον τελικα δε χρειαζεται να τα ξοδευεις ολα.

Και για 0,1 δε μπορω να ανεβω σε δυνατο τρενο ατιμη καινωνια...
giorgos14
QUOTE(tsitum @ Oct 24 2015, 08:44 ) *
Εχεις 2 πολυ καλους ασσους!

Πηρα και γω σειμπουτις, εντος εδρας με ευκολο αντιπαλο, με κρεντιτς σε ισορροπια με το σκορ του. Μειον ο Ρειναλντας και μαξιμουμ κατεβασμα κρεντιτς. Αν δεν εισαι σιγουρος για καποιον τελικα δε χρειαζεται να τα ξοδευεις ολα.

Και για 0,1 δε μπορω να ανεβω σε δυνατο τρενο ατιμη καινωνια...


στα γκαρντ ειχα σλουκα-σιγκλετον-φελντειν-παπαπετρου και με εχουν καταστρεψει...
benchwarmer
Τέτοιο καταστροφικό ξεκίνημα δεν θυμάμαι να έχω κάνει ΠΟΤΕ. kill.gif
rchos
QUOTE(benchwarmer @ Oct 24 2015, 13:30 ) *
Τέτοιο καταστροφικό ξεκίνημα δεν θυμάμαι να έχω κάνει ΠΟΤΕ. kill.gif



Τέτοια διαφορά από πρώτη σε δεύτερη αγωνιστική δεν είχα ποτέ από την πλευρά μου.

77 την πρώτη 191 την δεύτερη.

TakeshyKurosawa
Εγώ μέχρι στιγμής την παλεύω λίγο γιατί έχω μέσα την τετράδα Μπουρούση,Πρίντεζη,Βέσελι και Κλαβέρ. Απογοήτευση μέχρι στιγμής οι Καλνιέτις, Ντίξον και Γιάνκοβιτς στην μία ομάδα μου.
yorgos
Δώστε μου το χρυσό βατόμουτο των μεταγραφών. Πούλησα Μπουρούση και Λοτζέσκι την ίδια αγωνιστική... Και καλά, η πώληση Μπουρούση με τον Αγιόν που έκανε 28.6 πάει κι έρχεται... ο Λοτζέσκι για Ντατόμε ήταν εμπνευσάρα...
tsitum
Ποσα credits εχετε?

Προσωπικα 527. Υπαρχουν παιχτες με κοντα στα 600?
RipCity
532,5 εγώ. Νομίζω πως κοντά στα 600 θα υπάρχουν, αλλά λίγοι.

Θεωρητικά το broker basket δείχνει τα credits αλλά ούτε πέρυσι δούλευε ούτε φέτος. Αυτούς δείχνει στα 600 αλλά δε δουλεύει για όλους.

1st george_sotirop FantasyCaravan 620.3
2nd SotDevAratos3 603.2
3rd ogunsototrifiliakos 602.4
4th SercanowskiSercanowskiiii 601.3
5th fapafapa11 597.2
6th leonantiLeon_Glasgow 597.1


edit: Βασικά δουλεύει στα συνολικά standings, αλλά όχι σε αυτά του private leagues. Οπότε αυτοί οι 6 είναι στα 600 credits.
Gkos
QUOTE (tsitum @ Oct 28 2015, 15:29 ) *
Ποσα credits εχετε?


569,15
yorgos
Ντρέπομαι να απαντήσω. Δεν ξέρω τι θα γίνει αύριο, αλλά με βλέπω για διψήφιο για πρώτη φορά...
dBpanos
Περίεργη πρώτη μέρα, καθότι κατάφερα να πάρω μερικά πολύτιμα credits αλλά το -4 του Heikko με σκότωσε. shot.gif

78+5 η ομάδα που έχω στη λίγκα του basketforum.gr bball.gif
yorgos
Συνολικά ξέρουμε πόσες ομα΄δες υπάρχουν; Για να νιώσω καλύτερα δηλαδή...
tsitum
QUOTE(yorgos @ Nov 2 2015, 07:18 ) *
Συνολικά ξέρουμε πόσες ομα΄δες υπάρχουν; Για να νιώσω καλύτερα δηλαδή...

Οπως το κοβω γυρω στις 70.000. Το εικαζω επειδη εχω ομαδα με 235 ποντους και ειναι 52.000. Ενεργες καπου 40.000. ohmy.gif

Το περιεργο με το φετινο φαντασυ ειναι οτι οι υποτιμημενες "φουσκες" δεν αντεξαν για πανω απο 2-3 παιχνιδια. Δηλαδη ο πλει της Λιμοζ, ο bongu colo και αλλοι πολλοι κανανε κατι τραγικα σκορ -5, -6 που χαντακωνανε ομαδα credits και σε αναγκαζαν να τους πουλησεις και να ασχολεισαι στις αλλαγες μονο με αυτους. Ευτυχως καναμε και 2-3 σωστες επιλογες με τις οποιες πορευομαστε απο την αρχη.
special credits και δοξα στο Μπουρουση που αγοραστηκε με 50 και ειναι ο πρωτος που εφτασε στα 100.

Με ολες αυτες τις ιδιαιτεροτητες ειχα τη τυχη και την ατυχια ναι κανω 1η κ 2η αγωνιστικη καπου 150 μο, 3η κ 4η 60 και 90 και τωρα να γυρναει στα 150. Οποτε το νου σας shot.gif
RipCity
Αυτό το φετινό με τα αρνητικά σκορ από σχετικά καλούς παίκτες δεν έχει προηγούμενο κι ασχολούμαι 3-4 χρόνια με το παιχνίδι.
TakeshyKurosawa
DafnostefanomenosEpivitor 116.7 22389th 529.1 18822nd

Παρατημένο το είχα το παιχνίδι και τσέκαρα τώρα.. Δεν έχω αλλάξει παίχτες, αυτός ο Καλνιέτις με έχει κάψει. Θα τον σουτάρω..
yorgos
Πέρυσι με τρεις ομάδες και η καλή μου ήταν στις πρώτες 3.000 πάντα, με τις άλλες να μην πέφτουν από το 6.000

Φέτος παρότι ασχολήθηκα περισσότερο κι έχω 8 ομάδες, ούτε τη θέση 10.000 δε φτάνω. Τρομερά σκαμπανεβάσματα, η ομάδα που έκανε 69 την προηγούμενη, έκανε 149 αυτήν, η "καλή μου" έκανε 90, δε βγάζω άκρη. Πέρυσι υπήρχε μια σταθερά. Παρότι πάω χάλια πάντως, και με φοβερό ταλέντο σε όποιον διώχνω να κάνει 25άρια (!), είναι εθιστικό. Πού να πηγαίνεις και καλά δηλαδή...

QUOTE
DafnostefanomenosEpivitor 116.7 22389th 529.1 18822nd

Παρατημένο το είχα το παιχνίδι και τσέκαρα τώρα.. Δεν έχω αλλάξει παίχτες

Κάπου κει είναι οι μισές δικές μου και αλλάζω κανονικότατα...

Θα το ρίξω στη μπιρίμπα.
dBpanos
QUOTE (tsitum @ Nov 14 2015, 17:55 ) *
special credits και δοξα στο Μπουρουση που αγοραστηκε με 50 και ειναι ο πρωτος που εφτασε στα 100.


Βασικά είναι ο δεύτερος, μιας και είχε φτάσει μετά τη δεύτερη αγωνιστική και ο De Colo στα 101 credits.

Πραγματικά περίεργος πρώτος γύρος προς το παρόν. Αυτή η σεζόν φαίνεται να μην επιρρεάζεται και πολύ από τα credits, μιας και υπάρχουν πολλοί καλοί παίκτες σε χαμηλά επίπεδα (π.χ. Vesely, Spanoulis, Rodriguez, Vorontsevitch) που πέρισυ μονοπωλούσαν τις ομάδες μας.

Μέσα σε 2 εβδομάδες, έπεσα κι εγώ θύμα των ανακατατάξεψν των ομάδων μου. Χαρακτηριστικό ότι πλέον η πρώτη μου ομάδα (εκτός λίγκας basketforum) πριν από 10 μέρες ήταν 2η και με 55 credits λιγότερα!

Επίσης, πιστεύω πως έχουμε φτάσει σε σημείο καμπής για αρκετούς παίκτες που είχαμε σαν σταθερά στις ομάδες. Claver ή Μπουρούσης για παράδειγμα.
nikolas_asteri
Τι πιστεύετε για τον Ραντούλιτσα αυτή την αγωνιστική?

Έχει πολύ υψηλό usage αλλά δεν παίρνει και φοβερό χρόνο από την άλλη.

Και θα έχει και τον απαράδεκτο Singleton από την άλλη...
yorgos
Eίμαι ο μόνος που γελάει με τον Poudra BC;

Στη θέση του θα ντρεπόμουν να δίνω συμβουλές, έχει φάει τόση μούντζα που σε όποιο δίλημμα κι αν καταλήξει, παίρνει τη λάθος επιλογή, δεν υπάρχει ο παλίκαρος.

Περιμένω με αγωνία να δω τι θα σκαρφιστεί για την 8η αγωνιστική... για να πάρω τους αντίθετους.

http://www.efctheblog.gr/article.php?p=poudra_bc_post_43
thrylos7
Ευτυχώς που έχουμε εσένα να μας μαθαίνεις πότε θα πουλήσουμε Μπουρούση και Λοτζέσκι. rolleyes.gif

Το fantasy είναι και θέμα τύχης. Το ότι σε κάποια ομάδα αυτή απουσιάζει, δεν σημαίνει ότι λείπει κι από τις υπόλοιπες. Οπότε γέλα εσύ με τη μία ομάδα, κι άσε αυτόν να γελάει με τις υπόλοιπες. wink.gif

Σημασία έχει να καταλαβαίνεις το σκεπτικό της κάθε αλλαγής. Αν θες να παίξεις κίνο, μπορείς και μόνος σου.


yorgos
Πούδρα, εσύ;
yorgos
edit.... τώρα πήρα χαμπάρι ότι ...είσαι εσύ.

Σόρι για το τρολάρισμα, νόμιζα ότι ο αυτοσαρκασμός (που ρέει στο θρεντ εκ μέρους μου) επιτρέπει και ολίγον τρολάρισμα.
QUOTE
Το fantasy είναι και θέμα τύχης. Το ότι σε κάποια ομάδα αυτή απουσιάζει, δεν σημαίνει ότι λείπει κι από τις υπόλοιπες. Οπότε γέλα εσύ με τη μία ομάδα, κι άσε αυτόν να γελάει με τις υπόλοιπες. wink.gif

Προφανώς και είναι και θέμα τύχης, εξ' ου και η φράση "μούντζα", ενώ τα διλήμματα και η λογική είναι σωστά σε έχουν μουντζώσει (π.χ Στίματς vs Hunter)..

My bad, sorry δεν ήταν πρόθεση να σε πικάρω, κάθε άλλο.
nikolas_asteri
Το θέμα είναι: ποιόν θα πάρουμε στη θέση του Dixon? Rochestie, Rodriguez ή Llull?
Causer ή Delaney στη θέση του Rudy? ή μήπως Smith? που είναι μεν απογοήτευση αλλά η Sassari έχει πάει τον όρο "μπουρδέλο" σε άλλα επίπεδα.
Και τέλος, φεύγει Hunter για Mclean? ή να φύγει ο Reyes?
RipCity
Νομίζω πως με τον Rudy να βγαίνει οφ ο Rodriguez θα πάρει πολλές πρωτοβουλίες εκτελεστικά.
sinkazama82
Εβδομάδα δύσκολων αποφάσεων μοιάζει αυτή που ξεκινάει την Τετάρτη για την 8η αγωνιστική της διοργάνωσης. Ματς ζωής και θανάτου, ενδεχόμενες απουσίες κομβικών παιχτών (Rudy, Heurtel, Gentile) και… τζάμπολ την Τετάρτη στις 19:45, έτσι για να δέσει το γλυκό.
Ας πάρουμε όμως τα παιχνίδια ένα ένα:

Zalgiris Kaunas – Karsiyaka

Το ματς στη Λιθουανία είναι η τελευταία ευκαιρία της Karsiyaka να μείνει ζωντανή στο κόλπο της πρόκρισης, αλλά και η Zalgiris μόνο αδιάφορη δεν είναι. Σε ενδεχόμενη ήττα τους, οι Λιθουανοί θα ψάχνουν διπλό στη Βαρκελώνη ή νίκη με τον Παναθηναϊκό με διαφορά 36 πόντων για να προκριθούν.
Δύο τα σημαντικά στοιχεία που πρέπει να λάβουμε υπόψη μας:
Oι αντίπαλοι PF/C της Karsiyaka συνήθως κάνουν πάρτι (δεύτερη στη λίστα με τις ομάδες απέναντι στις οποίες οι «ψηλοί» δίνουν τα μεγαλύτερα σκορ, πίσω μόνο από τη Sassari).
H Zalgiris είναι ομάδα ιδανική για τους αντίπαλους πλάγιους, οι οποίοι σε 7 παιχνίδια έως τώρα έχουν δώσει συνολικά 250 σκορ εναντίον της (τρίτη στη λίστα πίσω από Maccabi, Sassari)
Υπό εξέταση λοιπόν για τις ομάδες μας οι Justin Carter, Jankunas και Vougioukas.

Sassari – Maccabi

Αναμέτρηση ανάμεσα στη δεύτερη και στη τρίτη χειρότερη άμυνα της διοργάνωσης (χειρότερη όλων η Ρεάλ!) και τελευταία ελπίδα της ομάδας του λαού να μην καταλήξει στο Eurocup από την 8η αγωνιστική…
Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου οι Smith και Eyenga έδωσαν τα καλύτερα τους σκορ μέχρι τώρα στη διοργάνωση, 21 και 25 αντίστοιχα.

Cedevita – Anadolou Efes

H Efes θέλει τη νίκη για να μη μπλέξει, ενώ η Cedevita ακόμα και με ήττα θα έχει την επόμενη εβδομάδα πάλι εντός έδρας την ευκαιρία να σφραγίσει την πρόκριση. Αυτό όμως δε σημαίνει πως οι Κροάτες δε θα κυνηγήσουν τη νίκη.
Στα του fantasy τώρα, ο Bilan παραμένει σταθερή αξία και σίγουρα ένας από τους τέσσερις καλύτερους ψηλούς της διοργάνωσης.
Τόσο οι Τούρκοι, όσο και οι Κροάτες δεν έχουν και τις καλύτερες αμυντικές επιδόσεις στην περιφέρεια οπότε οι Pullen και Granger (ειδικά αν δεν αγωνιστεί ο Heurtel) μπορούν να εξεταστούν για τις θέσεις των point guards.
Και για το τέλος ο Babic. Σίγουρα υπάρχουν καλύτεροι πλάγιοι από αυτόν αλλά ο Luka αγωνίζεται 30 λεπτά, χρειάζεται ένα σκορ της τάξης του 10 για να διατηρήσει την τιμή του και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου το κοντέρ είχε γράψει 24.

Laboral – Limoges

Πέρυσι ήταν ο Marjanovic, φέτος είναι ο Bourousis! Μπορεί ο Έλληνας ψηλός στο παιχνίδι του πρώτου γύρου να έδωσε το μικρότερο του φετινό σκορ αλλά παραμένει ο καλύτερος ψηλός του παιχνιδιού και δεν υπάρχει λόγος πώλησής του, πέρα από τα credits φυσικά.
Μεγάλα σκορ για τους Βάσκους στο παιχνίδι του πρώτου γύρου είχαν δώσει ο ασταθής Darius Adams (29) και ο ελαφρώς υπερτιμημένος Causer (21). Ρίσκο και οι δύο αλλά η Limoges είναι η ομάδα με τη χειρότερη περιφερειακή άμυνα (τουλάχιστον με κριτήρια fantasy) της διοργάνωσης οπότε ας τους έχουμε στη λίστα μας.

Real – Fenerbahce

Ρε που φτάσαμε; Οι πρωταθλητές να κινδυνεύουν να μείνουν εκτός από την πρώτη φάση κιόλας… Do or Die για τους Μαδριλένους, σχετικά αδιάφορη η Φενέρ, αλλά ο Ομπράντοβιτς δε χαρίζεται εύκολα σε κανέναν…
Πολλές οι επιλογές κι από τις δύο ομάδες, όλες με ρίσκο όμως. Ας ξεκινήσουμε με τη Real: Αν δεν αγωνιστεί ο Rudy για να ελπίζουν σε νίκη οι γηπεδούχοι τουλάχιστον ένας εκ των δύο Sergio (Llull, Rodriguez) και ένας εκ των Ayon, Reyes ΠΡΕΠΕΙ να κάνει μεγάλο παιχνίδι. Τόσο απλά.
Από την πλευρά των φιλοξενούμενων νομίζω πως υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που θα εξεταστούν από τους παίχτες του fantasy: Dixon, Bogdanovic, Datome, και φυσικά Vesely. Προσωπικά δε θα ρισκάρω με κανέναν τους αν και δεν αποκλείω να δώσει σκορ της τάξης του 25+ ο Vesely (ειδικά μετά τη διαφαινόμενη απουσία του Udoh) αν δεν έχει πρόβλημα με φάουλ από νωρίς.

Bamberg - CSKA

Τρία ονόματα: Wanamaker, Teodosic, DeColo. Αν μπορούσα να τους έχω και τους τρεις στην ομάδα μου θα τους έπαιρνα χτες!

Olympiacos – Milano

Περίεργο παιχνίδι… Πολλές αν για τους ερυθρόλευκους (Spanoulis, Printezis, Lojeski, Papapetrou), ένα και καλό για τους Λομβαρδούς (Gentile).
Επειδή όλα αυτά τα «αν» δύσκολα θα έχουν απαντηθεί πριν το τζάμπολ της αγωνιστικής (αχ αυτή η Τετάρτη…) ας κρατήσουμε μόνο τους Hunter και McLean με ολίγον από Simon (αν και μόνο αν δεν αγωνιστεί ο Gentile) και Barac (για φτηνές ανάγκες).

Lokomotiv Kuban – Zielona Gora

Πέρα από τον Delaney, έναν εκ των δύο καλύτερων SG/SF του παιχνιδιού, υπάρχει και ο ανεβασμένος και συνάμα υποτιμημένος Broekhoff στα 33,4 credits. O Claver παραμένει σταθερότατος αλλά η περίπτωση του έχει δύο αρνητικά:
1) Στην τιμή του υπάρχουν παίχτες με πολύ υψηλότερο ταβάνι (πχ Vesely)
2) O Randolph επιστρέφει
Περίπτωση Ponitka: Τον πιστεύω, έχει δείξει σταθερότητα, έχει δώσει πολύ καλύτερα σκορ από παίχτες ονόματα στη θέση του (Rudy-Shved-Datome-Smith) αλλά η Λόκο είναι η ομάδα που επιτρέπει τα μικρότερα σκορ στους αντιπάλους της.

Crvena Zvezda - Khimki

Κάπου διάβασα πως ο Quincy Miller είναι ο Durant των φτωχών. Στα 36,7 credits και με σίγουρο το +15% ΚΑΙ για το επόμενο παιχνίδι είναι must!
Όσον αφορά τους παίχτες της Ρώσικης ομάδας μετά το παιχνίδι με τη Ρεάλ αποφάσισα οριστικά να μείνω μακριά τους μέχρι το τέλος αυτής της φάσης. Στο top-16 το συζητάμε ξανά…

Darussafaka – Unicaja

Με νίκη η Darussafaka βάζει ουσιαστικά τέλος στις ελπίδες της Maccabi για πρόκριση στην επόμενη φάση, αλλά αυτό δεν αφορά ουδόλως το fantasy. Κι επειδή δε σκοπεύω να χαλάω τη ζαχαρένια μου με τις ορέξεις και το rotation των Πλάθα και Μαχμούτι μένω μακριά από τους παίχτες και των δύο ομάδων. Α και αυτό δε το συζητάμε ξανά. Ούτε στο top-16…

Strasbourg - Bayern

Ματς φωτιά – μισή πρόκριση για το νικητή. Θα το δω αλλά παίχτη δε θα πάρω αυτή την αγωνιστική. Αν ο Djedovic συνέλθει ή ο Renfroe θυμίσει τα περσινά θα τους έχω στα υπόψη μου για την επόμενη.

Panathinaikos - Barcelona

To πιο αξιοπερίεργο στοιχείο αυτής της αναμέτρησης, τουλάχιστον όσον αφορά το fantasy, δεν είναι ότι οι πράσινοι έχουν τόσες σερί ήττες απέναντι στους Καταλανούς, αλλά το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός των μόλις τριών περιφερειακών είναι η ομάδα που έχει δεχτεί το μικρό σκορ από τους point guards των αντιπάλων στη διοργάνωση!
Αυτό όμως φυσικά δεν επηρεάζει τον Tomic o οποίος σίγουρα ανήκει στην τετράδα των καλύτερων ψηλών.
Όσον αφορά τους γηπεδούχους υπάρχουν ενδιαφέρουσες περιπτώσεις, όλες με το ανάλογο ρίσκο: Calathes (τα 50 credits είναι πολύ λίγα για την κλάση του), Feldeine (υποτιμημένος και φορμαρισμένος), Gist, Raduljica.

Μια ελαφρώς πιο αναλυτική περιγρα΄φη μαζί με κάποιες επιπλέον συμβουλές εδώ:
http://badbasket.blogspot.gr/2015/12/eurol...-challenge.html
tsitum
Guys εχει υποψιν του καποιος στα σιγουρα αν τις προηγουμενες χρονιες κανοντας reset δεν ειχες τη δυνατοτητα να κανεις εκ νεου 3 αλλαγες αλλα εμενες με την ομαδα της προηγουμενης βδομαδας???


Καποιοι φιλοι μου που συζηταω ειναι βεβαιοι γι αυτο, ενω εγω με τη σειρα μου δε θυμαμαι με τιποτα να συμβαινει κατι τετοιο.
Pierce
Reset -> ακυρώνεις ό,τι αλλαγή έκανες, και σου βγάζει την ομάδα που είχες την προηγούμενη αγωνιστική -> έχεις πάλι 3 αλλαγές.
Από πάντα.
tsitum
OK συμφωνουμε! Μου ελεγαν οτι μεχρι περυσι μετα το reset δεν ειχαν τη δυνατοτητα για τις 3 αλλαγες. Πραγμα που αποκλειεται να ισχυει.

Περιμενω Hanga να κανει ενα τελευταιο καλο παιχνιδι for old time, και stanko Barac να κρατησει τα προσχηματα στη ρακετα απο πλευρας Μιλανο.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.