Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Αll Star Basket
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4
geosider
καλημέρα κύριε καρύδα
για την τιμή στο περιοδικό δεν έχουμε κανένα παράπονο αφού τα αξίζει τα λεφτά του
εγω μόνο μια θερμή παράκληση για τις αφίσες θέλω να κάνω......καλοί και άγιοι οι παίκτες της εθνικής αλλά για όνομα του θεού όχι άλλες αφίσες με τον καθέναν μεμονομένα, έχουμε από 3-4 του καθενός από το περιοδικό

αν πραγματικά σας ενδιαφέρει η γνώμη μας, σας λέμε ότι θα θέλαμε πολλές περισσότερες ρετρό αφίσες από nba, ευρωπη και ελλάδα

ακόμη θα θέλαμε να μας ενημερώσετε τι γίνεται με το θέμα των dvd και αν μπορούμε να περιμένουμε κάτι άμεσα;

επίσης να μην σταματήσει η κυκλοφορία το καλοκαίρι ή έστω μόνο για 2 έβδομάδες
αυτά
sarounas
διαβάσατε μήπως αυτό που έγραψε ο Νικήτας Αυγουλής στην στήλη γιατί έτσι μας αρέσει του all star για την δήλωση του Ζαβλανού «δεν έπαθα και τίποτα ρε παιδιά απλά ένα αντικείμενο με βρήκε λίγο στο κεφάλι»?

ο δημοσιογράφος θυμήθηκε και μας γράφει ότι στο ίδιο κεφάλι πριν χρόνια είχε προσγειωθεί πάλι ένα αντικείμενο στη Νέα Σμύρνη, γεγονός που όμως το αντιμετόπισε πολύ διαφορετικά
είμαι σίγουρος για ποιον αγώνα πρέπει να λέει..

για όποιον δεν θυμάται επειδή έχουν περάσει 8-9 χρόνια του το θυμίζω ευχαρίστως εγώ. smile.gif
λοιπόν, είμαστε στο πρωτάθλημα 1998-99 και ο Πανιώνιος προηγείται με ένα πόντο της ΑΕΚ λίγο πριν το τέλος,
διαιτητές ο Βορεάδης και ο Ζαβλανός, κανείς δεν κατάλαβε γιατί ο Ζαβλανός που ήταν μακριά από τον πάγκο δίνει τεχνική ποινή στον Ματσόν, οι πανιώνιοι δεν διαμαρτηρήθηκαν ιδιαίτερα αν και η απόφαση ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του ματς, μετά, περίπου 20’’ πριν την λήξη με την ΑΕΚ μπροστά με έναν πόντο και ο Πανιώνιος έχει να εκτελέσει 2 βολές αλλά πριν από αυτό ζητά time out, τότε τί γίνεται;

ο Βορεάδης φεύγει από τις γραμμές του γήπέδου (ξέρετε φαντάζομαι πως είναι το κλειστό στην οδό Αρτάκης) και πάει και πιάνει κουβέντα με οπαδούς του Πανιωνίου και φυσικά άκουσε τα γνωστά λαμόγιο, πουλημένε, τα παίρνεις κτλ,

μάλιστα πολλοί είπαν τότε ότι και ο ίδιος ο Βορεάδης έβρισε κάποιους με συνέπεια να οξυνθούν τα πνεύματα, να πέσουν κάποια κέρματα και να γίνουν κάποια μικροεπεισόδια όπου είχε ως συνέπεια να τραυματιστεί και ο παρατηρητής του αγώνα,

οι ιθύνοντες του πανιωνίου αμέσως εκκένωσαν το γήπεδο και εξασφάλισαν τις προυποθέσεις να γίνει το παιχνίδι αλλά οι διαιτητές ήταν ανένδοτοι,

όλοι όσοι ασχολούμαστε με το μπάσκετ καταλάβαμε αφού βούιζε ο τόπος, ότι η κίνηση ήταν καθαρά προβοκατόρικη, τότε από εκείνη την διακοπή λόγο ρίψης κερμάτων οι Ζαβλανός και Βορεάδης κόντεψαν να ρίξουν στην Α2 τον Πανιώνιο αφού ακολουθούσε μηδενισμός και -2 βαθμοί,

τώρα όμως ο κύριος Ζαβλανός σε μία επίσης ρίψη κερμάτων είπε δεν έπαθα και τίποτα ρε παιδιά!!!! blink.gif

διεθνείς διαιτητές σου λέει μετά.....
LuckyStrike
Το θέμα με τις αφίσες είναι πολύπλοκο...
Παίρνουμε γύρω στις 30 επιστολές την εβδομάδα και μας ζητάνε εντελώς ετερόκλητα πράγματα...Συνήθως βάζουμε μια αφίσα έλληνα παίκτη και μια από ΝΒΑ. Σημειώνω το αίτημα για τις ρετρό αφίσες αλλά υπάρχει μια τεχνική δυσκολία. Για να μετατραπεί σε αφίσα μια φωτογραφία πρέπει να είναι εξαιρετικά καλής ποιότητας και μεγάλης ανάλυσης. Και δυστυχώς παλαιότερα οι φωτογραφίες ήταν κάκιστης ποιότητας.
Θα το ψάξω...
Με τα DVD έχουμε βρει μια άκρη από Αμερική αλλά περιμένουμε μια έγκριση από το ΝΒΑ για το θέμα τωνμ δικαιωμάτων. Αν μας απαντήσουν θετικά τότε πιστεύω ότι από Σεπτέμβριο θα έχουμε τη δυνατότητα μια φορά το μήνα να συνοδεύει το περιοδικό ένα παλιό κλασικό παιχνίδι του ΝΒΑ. Με τα ελληνικά κανάλια δυστυχώς δεν μπορούμε να βρούμε άκρη είτε γιατί το υλικό έχει χαθεί είτε γιατί δεν γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι τι ακριβώς έχουν στα§ αρχεία τους.
Το περιοδικό δεν θα εκδοθεί μέσα στον Αύγουστο. Θα βγάλουμε ένα πολυσέλιδο καλοκαιρινό τεύχος στις 25 Ιουλίου και μετά θα επιστρέψουμε Αύγουστο με το τεύχος για το Ευρωμπάσκετ και μαζί ένα βιβλίο 130 σελίδων με την ιστορία, τα αποτελέσματα και όλα τα σχετικά όλων των Ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων.
Υ.Γ. Χαίρομαι που βλέπω ότι υπάρχει ένας πολύ ενεργός και ζωντανός χώρος στο δίκτυο. Το υστερόγραφο το γράφω για τον administrator. Αν υπάρχει κάτι που ως περιοδικό μπορούμε να κάνουμε και να σας βοηθήσουμε στείλτε μου ένα μέιλ στο karydas@direction.gr
Sir Charles
κ. Καρύδα,

Και μόνο για το γεγονός ότι παρακολουθείτε και απαντάτε στις διαδικτυακές μας συζητήσεις, και μάλιστα παραθέτοντας και στοιχεία τα οποία θα μπορούσαν να θεωρηθούν ακόμη και «επιχειρηματικά μυστικά», νομίζω ότι πρέπει να σας δώσουμε συγχαρητήρια. Και αν θελήσουμε να το αναλύσουμε λίγο παραπάνω, νομίζω ότι δείχνει και το επίπεδο των ανθρώπων του μπάσκετ (κάτι που άλλωστε αποδεικνύεται, νομίζω συμφωνείτε, και από την ποιότητα των απόψεων και της γενικότερης συζήτησης που διεξάγεται μέσα σε αυτό το φόρουμ). Επίσης θα ήθελα και εγώ να συμφωνήσω και να δώσω και δημοσίως συγχαρητήρια στα «παιδιά» που έφτιαξαν και διατηρούν αυτόν τον χώρο (ιδιαίτερα αν λάβουμε υπόψη ότι είναι μία καθαρά «ερασιτεχνική» προσπάθεια – εννοώντας με αυτό ότι το κάνουν χωρίς να έχουν κανένα κέρδος, απλώς for love of the game). Κάποιες σκόρπιες παρατηρήσεις στα γραφόμενά σας:
- Αν τα καταφέρετε με τα DVD από το NBA, τι να πω, θα είναι πραγματικά ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΝΕΑ και ιδιαίτερα μεγάλη προσφορά για τη μπασκετική κοινότητα της χώρας μας. Όσο για τα ελληνικά κανάλια, εφόσον το πρόβλημα είναι οργανωτικό και όχι οικονομικό, νομίζω ότι πρέπει να το κυνηγήσετε λίγο ακόμα. Στο κάτω – κάτω, ας κάνουμε μία ομάδα εθελοντών, να πάμε εμείς στα κανάλια και να ψάχνουμε στα αρχεία τους. Μεταξύ σοβαρού και αστείου βεβαίως, ποιος από εμάς δεν θα ήθελε να περνάει μέρες (όχι ώρες - μέρες) παρακολουθώντας υλικό από την ιστορία του ελληνικού μπάσκετ?
- Σας παρακαλώ, μην κλείνεται τον Αύγουστο… θέλετε ντε και καλά να μας κάνετε να αποκτήσουμε στερητικό σύνδρομο… εδώ καμία φορά καθυστερούμε λίγες ώρες να πάρουμε το περιοδικό στα χέρια μας και μελαγχολούμε.

Συνεχίστε την καλή δουλειά.
dizzy_fingers
QUOTE(LuckyStrike @ Jul 2 2007, 09:45 PM) *
Υ.Γ. Χαίρομαι που βλέπω ότι υπάρχει ένας πολύ ενεργός και ζωντανός χώρος στο δίκτυο. Το υστερόγραφο το γράφω για τον administrator. Αν υπάρχει κάτι που ως περιοδικό μπορούμε να κάνουμε και να σας βοηθήσουμε στείλτε μου ένα μέιλ στο karydas@direction.gr

Ευχαριστούμε για τα καλά λόγια.
Αλλαγές και προσθήκες αναμένονται να γίνουν στο μέλλον στο φόρουμ, οπότε θα δεχθούμε την - οποιαδήποτε - βοήθεια προτίθεστε να προσφέρετε με μεγάλη ευχαρίστηση.
NBAholic
Καλησπέρα. Να αναφέρω κι εγώ το μικρό μου πόθο: Τόσο παλιά με το Τρίποντο (αλλά και το ιδιαίτερο αφιέρωμα "100 χρόνια μπάσκετ") όσο και προσφάτως, στο διαδίκτυο, αλλά και-αν θυμάμαι καλά-στο Α.S.Basket, υπήρξαν μερικές πολύ καλές πρωτοβουλίες αφιερωμένες στην Εθνική, με αποτέλεσμα σήμερα να έχουμε μια βάση δεδομένων (database) των αγώνων της αναλυτικά, συμπεριλαμβανομένων των αναλυτικών σκόρερ σε κάθε παιχνίδι και των συμμετοχών και πόντων του κάθε παίκτη της ιστορίας.

Δυστυχώς, σχεδόν διαμετρικώς αντίθετα έχουν τα πράγματα για το ελληνικό πρωτάθλημα. Δεν έχουμε δει ποτέ μια αντίστοιχη συγκεντρωμένη προσπάθεια (τουλάχιστον απ'τη σεζόν 1966-67 και έπειτα, που καταγράφονται οι σκόρερς) καταγραφής των αναλυτικών αποτελεσμάτων και σκόρερς ανά αγώνα της Α'Εθνικής και Α1. Η πιο πετυχημένη μέχρι στιγμής προσπάθεια είναι απ'το σάιτ του ΕΣΑΚΕ, το οποίο όμως εμπεριέχει μόνο τους αγώνες και τους σκόρερς απ'το 1999 και έπειτα. Νομίζω ότι για το μέλλον θα ήταν μια καλή πρωτοβουλία να βγουν 1-2 έντυπα-προσφορές του Α.S.Basket με αυτό το θέμα. Το μπάσκετ σαν άθλημα έχει ανάγκη από αναγνώριση της ιστορίας του και δυστυχώς είμαι βέβαιος ότι τέτοιου είδους πρωτοβουλία δεν έχει παρθεί στην πλειοψηφία των ασχολούμενων με το μπάσκετ χωρών παγκοσμίως, συμπεριλαμβανομένου πιθανότατα και των ίδιων των ΗΠΑ για το ΝΒΑ (απόδειξη το ότι ακόμη και το πληρέστατο basketball-reference έχει αναλυτικά στατιστικά αγώνων μόνο απ'το 1987 και έπειτα).

Τι θα λέγατε για μια τέτοια προοπτική;
Gravedigger
Πηγαίνετε στην σελίδα 33 του περιοδικού και δείτε την φωτό.΄Ενας τύπος έστειλε την φωτό του Διαμαντίδη που υπάρχει στην ψηφοφορία του Euroleague.net και κέρδισε!Αν είναι όντως δικιά του πάω πάσο αν και δεν το νομίζω.
LuckyStrike
Καλησπέρα σε όλους
όσο μας επιτρέπει ο χρόνος ρίχνουμε μια ματιά σε όλα όσα έχουν σχέση με το μπάσκετ. Δεν αποκαλύπτω επιχειρηματικά μυστικά αλλά απλά στοιχεία που ο καθένας μπορεί εύκολα να τα δει αγοράζοντας, διαβάζοντας ή ξεφυλλίζοντας το περιοδικό. Πλην ίσως των στοιχείων κυκλοφορίας αλλά δεν έχουμε κανένα λόγο να τα κρύψουμε...
Εξ’ άλλου να με συμπαθάτε αλλά το περιοδικό επαναλαμβάνω ότι δεν το βγάλαμε με σκοπό να γίνουμε πλούσιοι (μιλάω εκ του ασφαλούς και για λογαριασμό της εταιρείας Direction και του εκδότη του περιοδικού επειδή γνωρίζω τις απόψεις του) αλλά επειδή μας αρέσει μέσα στον ’’ποδοσφαιρικό φασισμό’’ των μίντια να υπάρχει μια ατόφια φωνή του μπάσκετ. Τα οικονομικά μεγέθη με αφορούν μόνο σχετικά με την επιβίωση και τη συνέχιση του περιοδικού. Συνεχίζω να δηλώνω δημοσιογράφος (όπως κάνω από το 1979) και εσχάτως και συγγραφέας δύο βιβλίων και όχι επιχειρηματίας...
Για το...λάθος (το γράφω sic) στη σελίδα 33 ευχαριστώ για την επισήμανση. ΗΤαν σωστή και θα φροντίσω να διορθωθεί η αδικία που οφείλεται κυρίως σε δική μας αβλεψία (είπαμε δεν μπορούμε να τα βλέπουμε και να τα παρακολουθούμε όλα για αυτό και είμαι οπαδός της διαδραστικής επικοινωνίας και όχι να κρυβόμαστε στο καβούκι μας)...Κάθε παρατήρηση ή πρόταση προσωπικά την παίρνω σοβαρά υπόψη μου αλλά το θέμα είναι πόσα εξ αυτών είναι ρεαλιστικά και εφικτά.
Σάιτ ετοιμάζουμε και ελπίζουμε να το έχουμε έτοιμο το φθινόπωρο...
Μέχρι τότε βολευόμαστε για επικοινωνιακούς λόγους με το μπλογκ μας...Κυρίως για να προλαβαίνουμε να δημοσιεύουμε ονόματα νικητών στους διαγωνισμούς που κάνουμε πριν από την έκδοση του περιοδικού...
Ενας πλήρης οδηγός της Α1 είναι στα υπόψη και ελπίζω ότι θα έχουμε τη δυνατότητα να τον υλοποιήσουμε το φθινόπωρο. Λίγο πριν την έναρξη της Α1. Πέρυσι καταφέραμε να εκδώσουμε ένα πλήρη οδηγό *year book και register* με όλους τους παίκτες και τα βιογραφικά-στατιστικά στοιχεία τους κάτι που δεν έχει γίνει ποτέ από φορέα, διοργανώτρια, αρχή ή έντυπο πριν την έναρξη της σεζόν. Ελπίζω να τα καταφέρουμε και φέτος έγκαιρα...
NBAholic
Ευχάριστο νέο αυτό για τον οδηγό της Α1. smile.gif Το καλύτερο πάντως θα ήταν να υπάρχουν στατιστικά και από τους (διαθέσιμους) αγώνες της Α' Εθνικής, γιατί κάποιοι τείνουν να αγνοούν τα προ Α1 χρόνια, κάτι το εντελώς άδικο. Έχω συναντήσει, πχ, περίπτωση ατόμου με γνώσεις για το μπάσκετ, ο οποίος όμως νόμιζε ότι ο Κορωνιός είναι ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος γενικότερα...
k_sal_15
Σήμερα το AllStar Basket ξανακυκλοφορεί μετά από τόσο καιρό, μν ξεχαστείτε και κλαίτε ότι το χάσατε! Έχει και βιβλίο με την ιστορία των Ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων...
Live strong
QUOTE(k_sal_15 @ Aug 29 2007, 08:55 ) *
Σήμερα το AllStar Basket ξανακυκλοφορεί μετά από τόσο καιρό, μν ξεχαστείτε και κλαίτε ότι το χάσατε! Έχει και βιβλίο με την ιστορία των Ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων...


καθώς και 6€. άκου 6 ευρώ blink.gif ελπίζω μόνο να είναι λόγω του βιβλίου που έχει μέσα, αλλιώς δεν το ξανα παίρνω cool.gif
man10
QUOTE(Live strong @ Aug 29 2007, 09:09 ) *
καθώς και 6€. άκου 6 ευρώ blink.gif ελπίζω μόνο να είναι λόγω του βιβλίου που έχει μέσα, αλλιώς δεν το ξανα παίρνω cool.gif

Ναι,ειναι εξαιτιας το βιβλιου.
Ωραιο αφιερωμα παντως...
k_sal_15
QUOTE(Live strong @ Aug 29 2007, 12:09 ) *
καθώς και 6€. άκου 6 ευρώ blink.gif ελπίζω μόνο να είναι λόγω του βιβλίου που έχει μέσα, αλλιώς δεν το ξανα παίρνω cool.gif


λογικά μετά θα ξαναεπανέλθει στα 3,5 ευρώ... εκτός αν το πάνε στα 4 sad.gif ... πάντως πιο παλιά όταν είχαν βιβλίο κόστιζε 5...
NBAholic
Μην ξεχνάτε ότι πέραν της προσφοράς, το τεύχος είναι ενισχυμένο, με 86 σελίδες αντί 66 (αν θυμάμαι καλά). Λογικά αυτός ο συνδυασμός ανέβασε την τιμή στα €6.
Gravedigger
Το κακό εξαπλώνεται...Όλα τα γράμματα στην στήλη της αλληλογραφίας είναι από πιτσιρίκια που γράφουν τις βλακείες τους...Αρκετά έχουμε διαβάσει εδώ είναι ανάγκη να τα διαβάσουμε και στο περιοδικό???Κατά τ'άλλα το τεύχος είναι πολύ καλό και κάνει καταπληκτική ανάλυση για το Eurobasket.
thrylos7
Τί εννοείς "αρκετά έχουμε διαβάσει εδώ";

Δεν είναι κακό το γεγονός ότι τα πιτσιρίκια ασχολούνται με το μπάσκετ, κάθε άλλο. wink.gif
Gravedigger
QUOTE(thrylos7 @ Aug 29 2007, 19:38 ) *
Τί εννοείς "αρκετά έχουμε διαβάσει εδώ";

Δεν είναι κακό το γεγονός ότι τα πιτσιρίκια ασχολούνται με το μπάσκετ, κάθε άλλο. wink.gif

Όχι δεν είπα αυτό!Αλλά άλλη ποιότητα έχει 1 γράμμα ενός μεγαλύτερου και άλλη ενός 13άχρονου που εκτός από την ικανοποίηση στο ίδιο το παιδί δεν προσφέρει τίποτα άλλο.Σε όλα τους τα γράμματα γράφουν παρακαλώ δημοσιεύστε το και αν έχεις και το καινούριο τεύχος διάβασε το 3ο mail που αναφέρεται στην συνέντευξη του Βασιλόπουλου.Και εγώ ΠΑΟ είμαι αλλά το συγκεκριμένο mail είναι επιεικώς χαζό...
thrylos7
QUOTE
Αλλά άλλη ποιότητα έχει 1 γράμμα ενός μεγαλύτερου και άλλη ενός 13άχρονου που εκτός από την ικανοποίηση στο ίδιο το παιδί δεν προσφέρει τίποτα άλλο.


Μα τα γράμματα (και όλα τα σχετικά) δεν έχουν πρωταρχικό σκοπό αυτό που λες... Σίγουρα είναι καλύτερα να διαβάζεις ενδιαφέρουσες απόψεις, αλλά ο κόσμος του μπάσκετ δεν αποτελείται (ευτυχώς) μόνο από μεγάλους... (Ούτε η ηλικία βέβαια είναι πάντα ανάλογη της ποιότητας)

Δε γνωρίζω βέβαια σε τι ακριβώς αναφέρεσαι, μιας και δεν έχω αγοράσει ακόμα το τεύχος, μπορώ όμως εύκολα να φανταστώ.

Νομίζω πως η ικανοποίηση που θα νιώσει το παιδί όταν δει δημοσιευμένο το γράμμα του, θα είναι πολύ μεγαλύτερη απ' ότι θα είχαμε νιώσει όλοι οι υπόλοιποι αν διαβάζαμε κάτι περισσότερο ενδιαφέρον σε γράμματα επικοινωνίας... Βασικά δε μιλάμε για ικανοποίηση, αλλά για χαρά.

Χμ.. πολύ το αναλύσαμε το θέμα, χωρίς να είμαστε σχετικοί (ο πληθυντικός είναι ποιητική αδεία biggrin.gif ). Γενικά πάντως, το βρίσκω θετικό.
man10
Και εκτος απ΄αυτο η χαρα που θα παρει ενα παιδι μικρο,βλεποντας οτι ενα γραμμα του διαβαστηκε,θα τον κανει να αγαπησει το μπασκετ...


Επισης δεν ξερω,αλλα μου φαινεται οτι τα γραμματα των πιτσιρικιων ειναι πιο ενδιαφεροντα απο κατι τυπαδων,που ζηταν να φυγει ο Γκερσον και τα σχετικα...
k_sal_15
Πολύ καλό τεύχος... Πρόσεξα ότι άλλαξαν τον τύπο του χαρτιού, δεν μου πολυάρεσε... Κατα τα άλλα, το ευχαριστήθηκα το AllStar μετά από 1+ μήνα διακοπής...
geosider
5μιση ευρώ έχει το περιοδικό όχι 6 που είπατε
για τα γράμματα των πιτσιρικιών με τις επιθυμίες και τις ευχές έχετε δίκιο, έβαλαν πολλά θα μπορούσαν να βάζουν μισά -μισά με κάποια που εκφράζουν μία άποψη
LuckyStrike
QUOTE(geosider @ Aug 30 2007, 17:08 ) *
5μιση ευρώ έχει το περιοδικό όχι 6 που είπατε
για τα γράμματα των πιτσιρικιών με τις επιθυμίες και τις ευχές έχετε δίκιο, έβαλαν πολλά θα μπορούσαν να βάζουν μισά -μισά με κάποια που εκφράζουν μία άποψη




Καλησπέρα
κατ΄αρχήν το περιοδικό κοστίζει 5,5 ευρό μόνο για αυτή την εβδομάδα. Νομίζω ότι κάποιος το παρατήρησε ότι έχουμε 20 παραπάνω σελίδες στο περιοδικό και μαζί ένα βιβλίο 200 σελίδων με στοιχεία για την ιστορία των Ευρωμπάσκετ που δεν έχουν ποτέ ΞΑΝΑ (και αυτό το υπογράφω) που δεν έχουν εμφανιστεί ποτέ στον ελληνικό τύπο. Δεν ξέρω ειλικρινά που τα βρήκε ο Σκουντής, όταν το μάθω θα σας το πω. Οντως ανεβάσαμε ένα κλικ και την ποιότητα του χαρτιού. Αύξη τιμής γίνεται στο περιοδικό ΜΟΝΟ όταν υπάρχει κάτι έξτρα (και το τεύχος Ιουλίου το τελευταίο πριν από τις διακοπές βγήκε με 84 σελίδες αλλά κόστιζε 3,5 ευρώ). Με απλά λόγια: Με 2 ευρώ (ούτε καν η πραγματική αξία του χαρτιού για τις 200 σελίδες) δηλαδή παίρνει κάποιος ολόκληρο βιβλίο. Φυσικά, η τιμή του περιοδικού ήταν και παραμένει 3,5 euro και έτσι θα μείνει όταν δεν υπάρχει μαζί ειδική έκδοση ή τα DVD που ελπίζουμε ότι θα μπορέσουμε μέσα στο χειμώνα να εξασφαλίσουμε.
Για τη στήλη επιστολών μερικές εξηγήσεις:
1. Δεν λογοκρίνουμε επιστολές έχουμε δημοσιεύσει (οι τακτικοί αναγνώστες το ξέρουν) και επιστολές που μας ασκούν κριτική για ένα άρθρο ή που επισημαίνουν κάποιο λάθος. Δεν έχουν δημοσιευτεί επιστολές (ελάχιστες συνολικά στα 85 τεύχη του περιοδικού) που εμπίπτουν στο νόμο περί τύπου, με άλλα λόγια υβριστικές για ανθρώπους του μπάσκετ.
2. Δεν κάνουμε επιλογή των επιστολών, μπαίνουν με τη χρονική σειρά που έρχονται.
3. Οσο κατεβαίνει ηλικιακά η βάση τόσο μεγαλύτερο χρόνο κερδίζει το μπάσκετ. Κάποτε όλοι είμαστε 13 ή 14 και σκεφτόμαστε σαν 13 ή 14. Χαίρομαι να διαβάζω τις απόψεις σας εδώ μέσα που οι περισσότερες είναι νηφάλιες και σοβαρές, αληθινών ποιοτικών μπασκετόφιλων, αλλά προσωπικά δεν θα στερήσω το δικαίωμα σε ένα πιτσιρίκι να δει την επιστολή του σε ένα περιοδικό. Και χαίρομαι το ίδιο όταν διαπιστώνω ότι εκεί έξω υπάρχουν παιδιά που έχουν αγαπήσει το μπάσκετ και ας ήταν αγέννητα την εποχή του Γκάλη και του Γιαννάκη. Χώρια που εμπίπτει το όλο θέμα και στις προσωπικές μου απόψεις περί λογοκρισίας και ελευθερίας έκφρασης.
Οτι άλλο θέλετε για το περιοδικό το ξέρετε ότι παρακολουθώ (όχι τακτικά αλλά συχνά) το φόρουμ σας και θα απαντηθεί. Εστω και με τη σχετική (μικρή) χρονική καθυστέρηση.
Δ. ΚΑΡ.
General
Γνωρίζει κανείς το επίσημο site του περιδικού (αν υπάρχει); peace.gif
man10
http://www.allstarbasket.blogspot.com
thrylos7
Απόσπασμα από ποστ του Δ. Καρύδα:

QUOTE
Σάιτ ετοιμάζουμε και ελπίζουμε να το έχουμε έτοιμο το φθινόπωρο...
Μέχρι τότε βολευόμαστε για επικοινωνιακούς λόγους με το μπλογκ μας...Κυρίως για να προλαβαίνουμε να δημοσιεύουμε ονόματα νικητών στους διαγωνισμούς που κάνουμε πριν από την έκδοση του περιοδικού...
NBAholic
Λοιπόν, αυτά που ζήτησε ο αναγνώστης Ν.Κ στο τελευταίο τεύχος (για τον Γκάλη) θα ενδιέφεραν αρκετούς ακόμη. Θα ήταν καλό να αναφερθούν μερικά από αυτά τα στοιχεία σε κάποιο τεύχος (ίσως στον οδηγό της Α1). Ίσως επίσης μερικά ρεκόρ που είτε δεν έχουν δημοσιευθεί είτε δημοσιεύθηκαν πολύ παλιά. Π.χ, για να μην αναφέρω το τετριμμένο παράδειγμα του ΝΒΑ, οι Αυστραλοί έχουν δημοσιεύσει μερικά τέτοια ενδιαφέροντα ρεκόρ/στατιστικά:
http://en.wikipedia.org/wiki/NBL_%28Austra...ll-time_Records

Στο Τρίποντο είχαν δημοσιευθεί κάποτε οι 50 πρώτοι σκόρερ στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ, όπως και οι 10 κορυφαίες επιδόσεις σκοραρίσματος στην ιστορία. Έχει περάσει όμως κάπου μια 15ετία από τότε, οπότε ίσως πρέπει να γίνει μια ανανέωση. Αλλά με 2 σημεία που πρέπει να προσεχτούν:

1) Μην παραγράφετε τα στατιστικά σκοραρίσματος της προ Α1 εποχής. Πρώτος σκόρερ του ελληνικού πρωταθλήματος, πχ, είναι ο Γκάλης, όχι ο Κορωνιός, ο οποίος είναι πρώτος σκόρερ της Α1.
2) Οι "Χ μεγαλύτερες επιδόσεις σκοραρίσματος σε έναν αγώνα" πρέπει να είναι αυτό που λέει ο τίτλος. Όχι να είναι "οι Χ παίκτες με τη μεγαλύτερη μεμονωμένη ατομική απόδοση σε έναν αγώνα". Ένας παίκτης να μπαίνει στη λίστα όχι απαραιτήτως μόνο μια φορά, αλλά όσες φορές έχει πιάσει απόδοση ικανή για να μπει στη λίστα. )(Αυτό το μειονέκτημα χαρακτηρίζει ιδιαιτέρως τους στατιστικολόγους του στίβου).

Άλλωστε, είναι γνωστό το ότι είμαστε από τα ελάχιστα πρωταθλήματα που οι πρώτοι κρίνονται ακόμη από τα αθροίσματα των στατιστικών και όχι απ'τους μέσους όρους, με αποτέλεσμα να μη γνωρίζουμε τους ακριβείς μέσους όρους. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, η σεζόν 1980, όπου οι ομάδες του Βορρά και του Νότου έδιναν διαφορετικό αγώνα παιχνιδιών.

Τέλος, θα ήταν ενδιαφέρον ένα project με τα (διαθέσιμα, φυσικά) στατιστικά μεγάλων παικτών του ελληνικού πρωταθλήματος του παρελθόντος, τουλάχιστον χρονιά ανά χρονιά. Όπως έγινε με τον οδηγό της Α1, αλλά με παίκτες όπως τους Γκάλη, Γιαννάκη, Κορωναίο, Αμερικάνο, Γιατζόγλου και όπως μπορεί να δει κανείς, ψάχνοντας για τους ΝΒΑερς στο basketball-reference. Είναι κάτι που κανείς δεν το έχει επιχειρήσει ως τώρα.

ΥΓ. Και μια μικρή διόρθωση απ'το προ-προηγούμενο editorial: Ο Γουίλκινς δεν συμπεριλήφθηκε στους 50 μεγαλύτερους παίκτες στην ιστορία. Τώρα, το αν ανήκει είναι άλλη ιστορία-θεωρώ πως ανήκει.
sarounas
QUOTE(NBAholic @ Oct 13 2007, 02:29 ) *
Λοιπόν, αυτά που ζήτησε ο αναγνώστης Ν.Κ στο τελευταίο τεύχος (για τον Γκάλη) θα ενδιέφεραν αρκετούς ακόμη. Θα ήταν καλό να αναφερθούν μερικά από αυτά τα στοιχεία σε κάποιο τεύχος (ίσως στον οδηγό της Α1).

Άλλωστε, είναι γνωστό το ότι είμαστε από τα ελάχιστα πρωταθλήματα που οι πρώτοι κρίνονται ακόμη από τα αθροίσματα των στατιστικών και όχι απ'τους μέσους όρους, με αποτέλεσμα να μη γνωρίζουμε τους ακριβείς μέσους όρους. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, η σεζόν 1980, όπου οι ομάδες του Βορρά και του Νότου έδιναν διαφορετικό αγώνα παιχνιδιών.

έτσι ακριβώς είναι holic,
μάλιστα εξαιτίας όλων αυτών λένε ότι την συγκεκριμένη σεζόν 1979-80 (η πρώτη του Γκάλη) ο Γιαννάκης βγήκε πρώτος σκόρερ και ο Νικ τρίτος πίσω και από τον σπουδαίο Καλιγκάρι, αλλά η πραγματικότητα είναι ότι οι ομάδες του Βορρά ήταν λιγότερες, επομένως ο Νικ έδωσε λιγότερα παιχνίδια στην πρώτη φάση από τους δύο προαναφερθέντες
αν θυμάμαι καλά την συγκεκριμένη σεζόν ο Νικ είχε μ.ο περίπου 31π. ενώ ο Δράκος 29.5!!!

απλά σε σύνολο πάντων βγαίνει πρώτος ο Γιαννάκης wink.gif
σίγουρα κάτι πρέπει να γίνει γι' αυτό για να διορθωθούν και κάποιες εσφαλμένες εντυπώσεις..
NBAholic
Όντως, οι ομάδες του Νότου έπαιξαν 16 παιχνίδια στην πρώτη φάση, ενώ του Βορρά 8. Ο Άρης ωστόσο έπαιξε 14 παιχνίδια στη συνέχεια, ενώ ο Ιωνικός, που δεν προκρίθηκε στο τοπ-8, έπαιξε 10. Άρα, βγαίνουν οι μέσοι όροι που είπες. Ο αριθμός των συμμετοχών των παικτών όμως παραμένει άγνωστος.
peka
Κερδισα εισητηριο διαρκειας για την Ολυμπιαδα Πατρων για δευτερη συνεχομενη χρονια!!!

Ευχαριστω πολυυυυυυυυυυυυυυ....................................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

wav.gif wav.gif wav.gif
ashton
Στο ένθετο για την Ευρωλίγκα αυτής της εβδομάδας, βλέπουμε για άλλη μια φορά πως για το περιοδικό (όπως και όλο πλην λακαιδεμονίων μπασκετικό συνάφι)
- τα φάϊναλ φορ ξεκίνησαν το 1988
- το 2001 έγινε το φάϊναλ φορ στο Παρίσι που πήρε η Μακάμπι.

Μόνο που, ΚΑΙ το 1966 ΚΑΙ το 1967 έγινε φάϊναλφορ,
ενώ το 2001 την Ευρωλίγκα την κατέκτησε η Κίντερ.
NBAholic
Έλεος με τις επιστολές για τη Ν.Θάνου. Κάπου 10 τεύχη και 700 συνολικά σελίδες έχουν παρεμβληθεί από το "μοιραίο" άρθρο και ακόμη η σκόνη δεν κατακάθησε. Ποια Εθνική και ποια ΟΣΦΠ-ΠΑΟ μου λέτε μετά...To αν θα φωτογραφηθεί η Θάνου είναι η καυτή πατάτα. Θαρρείς και δεν έχει συμβεί να φωτογραφηθούν άντρες μπασκετμπολίστες σε μη μπασκετικές στάσεις, οι οποίες ίσως "αρέσουν" εξίσου στο γυναικείο κοινό του περιοδικού. Γι'αυτούς, ούτε κουβέντα. Και μη μιλήσει κανείς για τον αριθμό του γυναικείου κοινού, γιατί εξίσου εύκολα μπορώ να αμφισβητήσω τον αριθμό των ατόμων που ασχολούνται με θέματα γυναικείου μπάσκετ και κατ'επέκταση, με τη Θάνου.
Gravedigger
QUOTE(NBAholic @ Nov 21 2007, 15:14 ) *
Έλεος με τις επιστολές για τη Ν.Θάνου. Κάπου 10 τεύχη και 700 συνολικά σελίδες έχουν παρεμβληθεί από το "μοιραίο" άρθρο και ακόμη η σκόνη δεν κατακάθησε. Ποια Εθνική και ποια ΟΣΦΠ-ΠΑΟ μου λέτε μετά...To αν θα φωτογραφηθεί η Θάνου είναι η καυτή πατάτα. Θαρρείς και δεν έχει συμβεί να φωτογραφηθούν άντρες μπασκετμπολίστες σε μη μπασκετικές στάσεις, οι οποίες ίσως "αρέσουν" εξίσου στο γυναικείο κοινό του περιοδικού. Γι'αυτούς, ούτε κουβέντα. Και μη μιλήσει κανείς για τον αριθμό του γυναικείου κοινού, γιατί εξίσου εύκολα μπορώ να αμφισβητήσω τον αριθμό των ατόμων που ασχολούνται με θέματα γυναικείου μπάσκετ και κατ'επέκταση, με τη Θάνου.

Συμφωνώ απόλυτα...Τι κόλλημα εχουν κάποιοι άνθρωποι δεν μπορώ να καταλάβω.ΟΚ,δεν σας άρεσε το άρθρο (ούτε και εγώ τρελάθηκα) αλλά το έχουν κουράσει πολύ το θέμα και ακόμα συνεχίζεται.Ήταν απόλυτα λογικό να εκφράσουν την αντίθεση τους για αυτό το άρθρο αλλά έχουν ξεπεράσει το όριο προ πολλού και μάλιστα,αν δεν κάνω λάθος,είναι ίδια άτομα που έχουν στείλει πολλές επιστολές.Το καλύτερο για μας τους απλούς αναγνώστες θα ήταν να αγνοηθούν από εδώ και πέρα οι επιστολές που αναφέρονται στο συγκεκριμένο θέμα,πράγμα αδύνατο,οπότε η μια από τις 2 πλευρές θα πρέπει να υποχωρήσει.
sarounas
αν κάτι δεν μου αρέσει από το περιοδικό είναι τα συνεχή αφιερώματα
στους παίκτες της εθνικής και ειδικά στον Διαμαντίδη (ο mr europa, o πάρτα όλα και δεν ξέρω και γω τί άλλο)

παικτάρες ο Μητσάρας, ο Τεό και οι άλλοι αλλά χαίρω πολύ peace.gif
τους ξέρουμε και τους έχουμε μάθει από την καλή και την ανάποδη μέχρι και ποιοι τους μαγειρεύουν (η σύζυγος του Χατζηβρέττα τον Μήτσο)
τα νέά επιχειρηματικά ανοίγματα με τα πορτοκάλια στην Ρωσία του Τεό, κλπ κλπ

νομίζω ότι η επανάληψη σωστά λέγεται μητέρα της μάθησης αλλά δεν ενδεικνειτε στην περίπτωσή μας
πιστεύω όπως μάλλον και οι περισσότεροι αναγνώστες ότι πολυτιμότερα θα ήταν κάποια ρεπορτάζ που έχουν να μας προσφέρουν κάτι όπως με θέματα που δεν γνωρίζουμε π.χ. τι περιλαμβάνει το αναπτυξιακό πρόγραμμα της ΕΟΚ και πως λειτουργεί, ρεπορτάζ και συνεντεύξεις με μεγάλους παίκτες του εξωτερικού που δεν τους έχουμε δίπλα μας, περισσότερα ρεπορτάζ άπως εκείνο με την θρυλική ομάδα της Ισπανίας που δεν τα παράτησε ποτέ την Ομπραντόιρο καθώς και περισσότερη ιστορία με στατιστικά που είναι άγνωστα στο ευρύ κοινό και δεν υπάρχουν στο διαδίκτυο

θεωρώ μεγάλο λάθος να μην ασχολείτε καθόλου το περιοδικό με τα μεγάλα ξένα ευρωπαικά πρωταθλήματα
και τους σπουδαίους παίκτες που αγωνίζονται εκε

όπως και τραγικό να υπάρχει μόλις ένα άρθρο για το ΝΒΑ έστω και αν πάντα αυτό είναι ενδιαφέρον και επίκαιρο
δεν ξέρω τί πρόβλημα υπάρχει σχετικά με το NBA
αν είναι πρόβλημα χρόνου ή συντακτών, απλά ενημερώνω ότι ακόμη και εδώ στο forum υπάρχουμε πάρα πολλοί που και διάθεση και μεράκι αλλά και το σημαντικότερο και γνώση διαθέτουμε αν ψάχνετε για συνεργάτες

αυτά εν' ολίγης
βέβαια πρέπει να σημειώσω ότι όλες οι παρατηρήσεις γίνονται φιλικά και
με την σκέψη ότι σας ενδιαφέρει η γνώμη μας
πρέπει να τονίσω το πρόσιμο μέχρι στιγμής είναι σίγουρα θετικό μιας και υπάρχουν πολλές ειδικές στήλες
όπως τα μαθήματα ιστορίας, τα άρθρα του κ Ψαράκη και πολλά άλλα βεβαίως, βεβαίως

αλλά σαν μόνιμος αναγνώστης που είμαι θα ήθελα κάποιες αλλαγές αν αυτό είναι εφικτό

με κύριο στοιχείο ότι θέλουμε να βλέπουμε καινούρια και άγνωστα πράγματα και οχι χιλιογραμμένα και χιλιοειπωμένα
Live strong
Τετάρτη σήμερα και ως μανιώδης αναγνώστης του all star basket, για μια ακόμη φορά πιστή στο ραντεβού μου αγόρασα το περιοδικό.
Δεν σας κρύβω ότι κάποιες φορές απογοητεύομαι γιατί πολύ απλά δεν βλέπω κάτι πραγματικά θα με ενδιέφερε να διαβάσω (αν εξαιρέσετε τη στήλη της κουρούνας που διαβάζω ανελλιπώς). Σήμερα όμως καθώς το ξεφύλλιζα είδα κάτι που μου κίνησε το ενδιαφέρον. Στη σελίδα λοιπόν 37 γράφει κάπου ψηλά editorial και κάτω κάτω με μικρά γράμματα « διορθώστε μας, ενημερώστε μας αλλά…διαβάστε μας»

Οπότε κι εγώ το διάβασα…και μπορώ να πω ότι χάρηκα ιδιαιτέρως, γιατί απ ότι κατάλαβα από σήμερα εγκαινιάζεται μια καινούρια 16σέλιδη στήλη (που καιρός ήταν), η οποία θα ασχολείται αποκλειστικά και μόνο με γυναικείο παιδικό και εφηβικό μπάσκετ καθώς και μικρές κατηγορίες!

Πρέπει να καταλάβουμε όλοι επιτέλους ότι το μπάσκετ δεν κινείται μόνο στη στρατόσφαιρα της Α1 και Α2 αντρών, του ευρωπαϊκού και του NBA,υπάρχουν κι άλλοι που ασχολούνται και ιδρώνουν και ματώνουν στα γήπεδα και που πρέπει να γίνεται μια αναφορά και σε αυτά τα άτομα!

Επικροτώ λοιπόν τη κίνηση του δημοσιογραφικού επιτελείου του all star basket και ιδιαίτερα τον κύριο Μπακόλα ο οποίος θα έχει την επιμέλεια και που κατά καιρούς έχει δείξει ότι μπορεί και κάνει εξαιρετικά αφιερώματα! 41.gif 41.gif 41.gif
trefoil 13
QUOTE(Live strong @ Feb 13 2008, 09:51 ) *
Τετάρτη σήμερα και ως μανιώδης αναγνώστης του all star basket, για μια ακόμη φορά πιστή στο ραντεβού μου αγόρασα το περιοδικό.
Δεν σας κρύβω ότι κάποιες φορές απογοητεύομαι γιατί πολύ απλά δεν βλέπω κάτι πραγματικά θα με ενδιέφερε να διαβάσω (αν εξαιρέσετε τη στήλη της κουρούνας που διαβάζω ανελλιπώς). Σήμερα όμως καθώς το ξεφύλλιζα είδα κάτι που μου κίνησε το ενδιαφέρον. Στη σελίδα λοιπόν 37 γράφει κάπου ψηλά editorial και κάτω κάτω με μικρά γράμματα « διορθώστε μας, ενημερώστε μας αλλά…διαβάστε μας»

Οπότε κι εγώ το διάβασα…και μπορώ να πω ότι χάρηκα ιδιαιτέρως, γιατί απ ότι κατάλαβα από σήμερα εγκαινιάζεται μια καινούρια 16σέλιδη στήλη (που καιρός ήταν), η οποία θα ασχολείται αποκλειστικά και μόνο με γυναικείο παιδικό και εφηβικό μπάσκετ καθώς και μικρές κατηγορίες!

Πρέπει να καταλάβουμε όλοι επιτέλους ότι το μπάσκετ δεν κινείται μόνο στη στρατόσφαιρα της Α1 και Α2 αντρών, του ευρωπαϊκού και του NBA,υπάρχουν κι άλλοι που ασχολούνται και ιδρώνουν και ματώνουν στα γήπεδα και που πρέπει να γίνεται μια αναφορά και σε αυτά τα άτομα!

Επικροτώ λοιπόν τη κίνηση του δημοσιογραφικού επιτελείου του all star basket και ιδιαίτερα τον κύριο Μπακόλα ο οποίος θα έχει την επιμέλεια και που κατά καιρούς έχει δείξει ότι μπορεί και κάνει εξαιρετικά αφιερώματα! 41.gif 41.gif 41.gif

Μακάρι αυτό το έξτρα ένθετο να ανταποκριθεί με επιτυχία στην ανάγκη για προβολή αυτών των κατηγοριών και να μην αποτελέσει πυροτέχνημα λίγων μόνο τευχών.
Χειροκροτώ και εγώ την προσπάθεια και μακάρι να είναι κάθε Τετάρτη και καλύτερη! 41.gif
captain charisma
το περιοδικο ειναι απαραδεχτο..καμια σχεη με το τριποντο το οποιο ηταν ετη φοτος μπροστα απο το τωρινο..μια δυο φορες το πηρα και δν βρηκα να διαβασω κατι ενδιαφερον...ολο ανούσια θέματα εχει κατα την αποψη μου...το νβα που πηγε??μονο 2 σελιδες???ντροπη! 68.gif 68.gif













Edit by thrylos7: Μπορείς να εκφράζεις πιο κόσμια και εποικοδομητικά την άποψή σου, τεκμηριωμένη ή όχι, θετική ή αρνητική...
LuckyStrike
QUOTE(big dirk @ Feb 16 2008, 02:50 ) *
το περιοδικο ειναι απαραδεχτο..καμια σχεη με το τριποντο το οποιο ηταν ετη φοτος μπροστα απο το τωρινο..μια δυο φορες το πηρα και δν βρηκα να διαβασω κατι ενδιαφερον...ολο ανούσια θέματα εχει κατα την αποψη μου...το νβα που πηγε??μονο 2 σελιδες???ντροπη! 68.gif 68.gif
Edit by thrylos7: Μπορείς να εκφράζεις πιο κόσμια και εποικοδομητικά την άποψή σου, τεκμηριωμένη ή όχι, θετική ή αρνητική...



Καλησπέρα σε όλους
πρώτον να γράψω για τα παιδιά που άφησαν ένα σχόλιο για το καινούργιο ένθετο-εφημερίδα του περιοδικού ότι δεν σκοπεύουμε να είναι φωτοβολίδα μερικών τευχών αλλά να υπάρχει μόνιμα. Για δύο χρόνια τώρα υπήρχαν αρκετοί που υποστήριζαν ότι ’’σνομπάρουμε’’ οτιδήποτε εκτός ΝΒΑ, Ευρωλίγκα και Α1. Και ότι δεν ασχολούμαστε με το υπόλοιπο μπάσκετ. Αποφασίσαμε λοιπόν να εντάξουμε αυτό το ένθετο για να αναδείξουμε (όσο μπορούμε) τους ανθρώπους που κινούνται στο μπάσκετ χωρίς συμβόλαια εκατομμυρίων, τους ρομαντικούς και αυτούς που το αγαπάνε αληθινά. Δεν επιβαρύναμε την τιμή του περιοδικού παρά το έξτρα κόστος και ελπιζω ότι αυτή η προσπάθεια μας θα τιμηθεί δεόντως. Τα πρώτα σχόλια είναι πάντως πολύ θετικά...
Για τον φίλο dirk που άφησε το πιο πάνω σχόλιο. Δεν με ενοχλεί η κριτική όπως και με όποιο τρόπο και αν εκφράζεται. Δεν με ενοχλεί ως δημοσιογράφο (διαφορετικά δεν θα δούλευα στο πλέον ’’δημόσιο μέσο’’ όπως η τηλεόραση και δεν θα τολμούσα να γράφω και σε ένα φόρουμ επώνυμα), δεν με ενοχλεί τα τελευταία 4-5 χρόνια και ως συγγραφέα τριών μυθιστορημάτων που τα έχουν διαβάσει μερικές χιλιάδες άνθρωποι αντίθετα την επιδιώκω γιατί μόνο έτσι συνεχίζουμε να γινόμαστε καλύτεροι. Απόδειξη η στήλη επιστολών του περιοδικού που δημνοσιεύει ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΜΠΡΑΒΟ. Δεν με ενόχλησε το σχόλιο σου, ούτε το ύφος σου. Με ενόχλησε ότι για ένα περιοδικό που έχει εκδώσει 108 φύλλα (με το αυριανό) έχεις βγάλει τα συμπεράσματα σου αγοράζοντας το (κατά ομολογία σου) δύο φορές όλες κι όλες! Δεν ξέρω για ποιά τεύχη μιλάμε (σπάνια το ΝΒΑ ήταν μόνο 2 σελίδες) αλλά ακόμη και αν συμφωνήσω μαζί σού ότι βγάλαμε δύο απαράδεκτα τεύχη (θα ήμουν παρανοϊκός αν υποστήριζα ότι έχουμε βγάλει μόνο καλά τεύχη) δεν νομίζεις ότι αξίζαμε μερικές ακόμη ευκαιρίες για να βγάλεις συμπεράσματα από τα υπόλοιπα 106 τεύχη; Ελπίζω να κατάλαβες τι με ενόχλησε στο σχόλιο σου και χαίρομαι για την έστω αποσπασματική (και άνευ ουσιαστικών επιχειρημάτων) κριτική σου... blove.gif
thrylos7
Απλά να πω πως το edit έγινε γιατί υπήρχαν σημεία του ποστ που δεν ταίριαζαν στη φιλοσοφία και την αισθητική του forum κι όχι γιατί ίσως ενοχλούσαν. Το σχόλιό μου αναφέρεται σ' αυτά και δεν αποτελεί παρατήρηση στο ...τελικό ποστ, στην άποψη δηλαδή. bball.gif
captain charisma
φιλε αν σε ενοχλησαν τα σχολια που αφησα σορρυ κιολας δν θελω να γινει καμια παρεξηγηση.απλα λεω οτι το τριποντο ηταν το κορυφαιο περιοδικο!!!θα μπορουσατε να το αντιγραψετε κατα καποιο τροπο!
B for Basketball
QUOTE(big dirk @ Feb 20 2008, 04:17 ) *
φιλε αν σε ενοχλησαν τα σχολια που αφησα σορρυ κιολας δν θελω να γινει καμια παρεξηγηση.απλα λεω οτι το τριποντο ηταν το κορυφαιο περιοδικο!!!θα μπορουσατε να το αντιγραψετε κατα καποιο τροπο!


Xμμ...
Αντιγραφη περιοδικου??? Μα πανω κατω τα ιδια ειναι....
Οσο για το all star basket εμενα μια χαρα μου φαινεται....Δοκιμασε να το διαβασεις πανω απο 2-3 φορες να εχεις καλυτερη αποψη οπως σου ειπε ο κυριος.

Φιλικα για να μην νομιζεις οτι σου την λεω smile.gif
morfi
QUOTE(sarounas @ Jan 10 2008, 19:01 ) *
όπως και τραγικό να υπάρχει μόλις ένα άρθρο για το ΝΒΑ έστω και αν πάντα αυτό είναι ενδιαφέρον και επίκαιρο
δεν ξέρω τί πρόβλημα υπάρχει σχετικά με το NBA

Το θεωρώ κοροιδία αυτό που γίνεται με το ΝΒΑ. Ακόμη και αν δεν το θεωρούν το καλύτερο πρωτάθλημα στο κόσμο, καλύτερα να μη γράψουν καθόλου απ'το να αφιερώσουν μόνο δύο σελίδες. Αυτό είναι γυφτιά.

QUOTE(sarounas @ Jan 10 2008, 19:01 ) *
αν είναι πρόβλημα χρόνου ή συντακτών, απλά ενημερώνω ότι ακόμη και εδώ στο forum υπάρχουμε πάρα πολλοί που και διάθεση και μεράκι αλλά και το σημαντικότερο και γνώση διαθέτουμε αν ψάχνετε για συνεργάτες

χε, πιο μικρός είχα τη φιλοδοξία να κυκλοφορήσω ένα δικό μου περιοδικό για το ΝΒΑ όπως και να ανοίξω ένα μαγαζί με εμφανίσεις, αξεσουάρ κτλ. Ήταν μέχρι να καταλάβω ότι και τα δύο δεν θα κρατήσουν πολύ. laugh.gif

btw πιστεύετε ότι σε ερασιτεχνικό επίπεδο υπάρχουν άτομα που γνωρίζουν περισσότερα για το NBA από τους συντάκτες και τους δημοσιογράφους ; Προσωπικά, χαλαρά το πιστεύω...
sarounas
QUOTE(morfi @ Feb 28 2008, 02:19 ) *
Το θεωρώ κοροιδία αυτό που γίνεται με το ΝΒΑ. Ακόμη και αν δεν το θεωρούν το καλύτερο πρωτάθλημα στο κόσμο, καλύτερα να μη γράψουν καθόλου απ'το να αφιερώσουν μόνο δύο σελίδες. Αυτό είναι γυφτιά.
χε, πιο μικρός είχα τη φιλοδοξία να κυκλοφορήσω ένα δικό μου περιοδικό για το ΝΒΑ όπως και να ανοίξω ένα μαγαζί με εμφανίσεις, διάφορα αξεσουάρ κτλ. Ήταν μέχρι να καταλάβω ότι και τα δύο δεν θα κρατήσουν πολύ. laugh.gif

btw πιστεύετε ότι σε ερασιτεχνικό επίπεδο υπάρχουν άτομα που γνωρίζουν περισσότερα για το NBA από τους συντάκτες και τους δημοσιογράφους ; Προσωπικά, χαλαρά το πιστεύω...

αλίμονο
φυσικά και υπάρχουν και πολλοί μάλιστα που υπερτερούν σε γνώσεις
πιστεύω ότι οι περισσότεροι δημοσιογράφοι από ένα σημείο και μετά αρχίζουν να βαριούνται και ασχολούνται με την επικαιρότητα και μόνο αλλά είναι και κάποιοι που απλά δεν τους πιάνεις ακόμη και σε γνώσεις (πχ του νυν μάνατζερ Κώστα Παπαδάκη, τί να του πούμε εμείς για NBA; άντε να ξέρουμε κάποια στατιστικά που δεν γνωρίζει αυτός, από γεγονότα και ιστορίες αυτός θα έγραφε εγκυκλοπαίδεια για ΝΒΑ)

αλλά γενικότερα είναι πολύ διαφορετικό κάποιος να το έχει μεράκι (επιλέγει με τί θα ασχοληθεί κάποιο διάστημα) από κάποιον επαγγελματία (άγχος και στρες για να βγάλει γρήγορα και σωστά μία συγκεκριμένη είδηση)
αυτά για τις γενικές γνώσεις


στο τεχνικό κομμάτι πιστεύω ακράδαντα ότι και ο χειρότερος προπονητής ξέρει περισσότερα και από τον πιο παθιασμένο φίλο του μπάσκετ ή οποιδήποτε δημοσιογράφο (αν και υπάρχουν κάποιοι και μπράβο τους που έχουν πάρει πτυχίο προπονητικής)
sarounas
tongue.gif tongue.gif
ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ
πλάκα έχει ο τίτλος
σαφώς και παραπέμπει στο καλοκαίρι του '94 wink.gif

εμπρός λοιπόν η εθνική στον αγώνα για το ξέπλυμα της ντροπής των ελληναράδων από το πρόσφατο ποδοσφαιρικό βατερλώ icon_drunk.gif icon_drunk.gif

σοβαρά τώρα, για να πω την αλήθεια δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η καφρίλα
μικροπρέπεια από μέρους μας (των μπασκετικών) δείχνει αυτό

ότι η εθνική ομάδα μπάσκετ σε αξία και επιτυχία είναι στρέμματα μακριά από αυτή του ποδοσφαίρου το ξέρουν άπαντες όπως και το ότι δεν πρέπει να λοιδωρείς κάποιον όταν έχει πέσει χαμηλά wink.gif
LuckyStrike
Ετυχε να δω γρήγορα αυτό το σχόλιο, είχα καιρό να μπω στο φόρουμ και για αυτό απαντάω γρήγορα....
Αγαπητέ φίλε, τα αυτονόητα για σένα ή γιά όσους μπαίνουν σ΄αυτό το φόρουμ δεν είναι αυτονόητα για ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΚΕΊ ΕΞΩ....Αν δεις τον ’’φασισμό’’ των εφημερίδων ή ακούσεις τα σχόλια των αθλητικών ραδιοφώνων και τη σπέκουλα που γίνεται θα καταλάβεις περισσότερα! Λυπάμαι ειλικρινά γιατί το μπάσκετ δεν έχει τη θέση που του αξίζει και λυπάμαι διπλά (το έγραψα και στο εντιτόριαλ του περιοδικού) ότι αυτά τα παιδιά που έχουν φτάσει πιο μακριά και πιο ψηλά από οποιαδήποτε άλλη εθνική ομάδα οποιουδήποτε σπορ καλούνται ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ, σε κάθε διοργάνωση να δίνουν εξετάσεις...
Το Μόνο εσείς είχε διττή σημασία. Αφενός ότι δεν έχουν κάτι να αποδείξουν και αφετέρου να καταδείξει στον κόσμο (τον απλό και ουχί μπασκετικό φίλαθλο) ότι υπάρχει μια εθνική ομάδα που αξίζει αληθινά και όχι από συμπτώσεις ή συγκυρίες να της ρίξει μια ματιά παραπάνω.
Επειδή το σχόλιο για το 1994 ήταν πολύ εύστοχο να καταθέσω μια προσωπική εμπειρία... Στον Καναδά μας πλησίαζαν οι ομογενείς πριν τον πρώτο αγώνα της ομάδας στο παγκόσμιο και μας ρωτούσαν τα γνωστά ’’πως πάει η ομάδα’’, ’’γιατί έφυγε ο προπονητής’’ κλπ. Εμπαιναν στο ξενοδοχείο της ομάδας και επειδή δεν έβρισκαν τους παίκτες να τους μιλησουν μας μετέφεραν μια αγωνία: ’’Πληρώσαμε, πήγαμε Αμερική για το ποδόσφαιρο και γυρίσαμε πίσω ντροπιασμένοι. Δεν μας νοιάζει να κερδίσουν μας νοιάζει να παίξουν έτσι ώστε να μας κάνουν περήφανους’’. Αυτά είναι μερικά μόνο που εξηγούν το μόνο εσείς
Ο...ένοχος για τον τίτλο
Δ. Καρύδας
Υ.Γ. Καλό μπασκετικό καλοκαίρι σε όλους...
ashton
Απαράδεκτο το αφιέρωμα στο final4 από το allstar basket..
ok το έχουμε εμπεδώσει πως το 1966 και 1967 δεν έγινε για τα ελληνικά ΜΜΕ final4..
ok εμπεδώσαμε πως για τα ελληνικά μμε το 2001 είχαμε μόνο Suproleague και όχι Euroleague

ΑΛΛΑ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ ΒΑΡΚΕΛΩΝΗΣ ΤΟ 98 ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ ; ΕΛΕΟΣ...
αναλυτικά :
http://vasilissa.blogspot.com/2010/05/blog-post_6537.html
sinkazama82
Τραγικό το τελευταίο τεύχος του All Star Basket, το οποίο περιείχε αποκλειστικά ένα αφιέρωμα στην φετινή Α1, χωρίς καμία από τις συνηθισμένες στήλες του. Χρέωσαν μάλιστα οι άνθρωποι του περιοδικού ίδια τιμή με τα υπόλοιπα τεύχη(4 ευρώ), για τα ίδια δεδομένα που μπορεί να δει κάποιος ανοίγοντας απλώς την ιστοσελίδα του ΕΣΑΚΕ ενώ τα μόνα επιπλέον είναι ο χαιρετισμός του Γιώργου Χαλβατζάκη, μια δισέλιδη παρουσίαση (όπως την ονομάζουν αλλά για διαφήμιση πρόκειται) της Ελληνικά Λαχεία Α.Ε. και μία μονοσέλιδη της NOVA.

Ας καταλάβουν επιτέλους οι άνθρωποι του περιοδικού πως αυτοί που το πληρώνουν, το κάνουν για να διαβάζουν στήλες όπως της Κουρούνας πχ και γενικότερα, θέματα που δεν βρίσκονται στο ίντερνετ. Εκτός αν πιστεύουν πως οι αναγνώστες τους είναι απλώς άτομα που δεν γνωρίζουν από διαδίκτυο και έχουν μείνει κολλημένοι στον έντυπο τύπο. Γιατί τεύχη σαν το συγκεκριμένο μόνο σε τέτοια άτομα θα μπορούσαν να απευθύνονται.

Το συγκεκριμένο θα έπρεπε να είναι ένα απλώς ένα ένθετο μαζί με το κανονικό και ουσιαστικά πρόκειται για μια αρπαχτή άνευ ουσίας.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.