Help - Search - Members - Calendar
Full Version: N.B.A.: BEST CENTER
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Pages: 1, 2, 3, 4
answer 4
η γνωμη μου παει στο θρυλο Τσαμπερλειν 77.gif !Ομως πιστευω πως δικια προηγίτε ο ολάιζαουν 77.gif 77.gif
Air and King
Λοιπον εδω ειναι μια πολυ σημαντικη ψηφοφορια που ειχαν κανει οι αναλυτες του ESPN οσον αφορα τον κορυφαιο σεντερ ολων των εποχων.Σαφως δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουμε ολοι με τους αναλυτες και καποιους παλιους παιχτες που ψηφισαν αλλα οπως εχω πει ο Τζαμπαρ και ο Τσαμπερλαιν εχουν ενα προβαδησμα σε σχεση με τους αλλους κατα την αποψη μου.Στις αλλες θεσεις και κατω εχω τις διαφωνιες μου αλλα τουλαχιστον για αυτους τους δυο εγω συμφωνω απλα δυσκολευομαι να απαντησω ποιος ειναι το #1 και ποιος το #2.Ειμαι λιγο προς τον Τσαμπερλαιν αλλα και παλι δυσκολη συγκριση.Θα απογοητευτουν σιγουρα πολλοι φαν του Χακιμ αλλα δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνησουν.
Μεγαλη μαχη Τζαμπαρ-Γουιλτ με το πρωτο να παιρνει ενα βαθμο παραπανω!
http://sports.espn.go.com/nba/dailydime?pa...GreatestCenters



Θα βλω και για αλλες θεσεις.Οσες βρω.
Air and King
QUOTE(Air and King @ Apr 11 2009, 15:34 ) *
Λοιπον εδω ειναι μια πολυ σημαντικη ψηφοφορια που ειχαν κανει οι αναλυτες του ESPN οσον αφορα τον κορυφαιο σεντερ ολων των εποχων.Σαφως δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουμε ολοι με τους αναλυτες και καποιους παλιους παιχτες που ψηφισαν αλλα οπως εχω πει ο Τζαμπαρ και ο Τσαμπερλαιν εχουν ενα προβαδησμα σε σχεση με τους αλλους κατα την αποψη μου.Στις αλλες θεσεις και κατω εχω τις διαφωνιες μου αλλα τουλαχιστον για αυτους τους δυο εγω συμφωνω απλα δυσκολευομαι να απαντησω ποιος ειναι το #1 και ποιος το #2.Ειμαι λιγο προς τον Τσαμπερλαιν αλλα και παλι δυσκολη συγκριση.Θα απογοητευτουν σιγουρα πολλοι φαν του Χακιμ αλλα δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνησουν.
Μεγαλη μαχη Τζαμπαρ-Γουιλτ με το πρωτο να παιρνει ενα βαθμο παραπανω!
http://sports.espn.go.com/nba/dailydime?pa...GreatestCenters



Θα βλω και για αλλες θεσεις.Οσες βρω.

Απο κοντα τους και ο Μπιλ Ρασσελ.Διαφωνω αλλα πολλοι βλεποντας τα 11 πρωταθληματα θαμπωνονται και μαλιστα τον θεωρουν τον κορυφαιο ever.Πραγματικα μεγαλη μαχη Τσαμπερλαιν vs Τζαμπαρ.


Y.Γ Για σμολ φοργουορντ δεν εχει γινει ακομα ψηφοφορια απο το espn.
NBAholic
Το εντυπωσιακό με το Ράσελ ήταν (και παραμένει) ο συγκριτικά μεγάλος βαθμός διαφωνίας μεταξύ των ειδικών. Πρόσεξε ότι έχει λάβει ούτε λίγο ούτε πολύ το 50% των πρωτιών, ωστόσο μένει τρίτος, καθώς υπάρχουν κάποιοι που δεν τον βάζουν ούτε στην 5άδα τους. Ανάμεσά τους, ως αναμενόμενο, και ο Τζον Χόλινγκερ, ο οποίος, λόγω του αγαπημένου του δημιουργήματος (PER), τοποθετεί το Ρόμπινσον ψηλότερα. Ο Γουιλτ είναι η σταθερότερη επιλογή για το τοπ-2 κι ο Καρίμ για το τοπ-3. Η δική μου κατάταξη είναι

1-Γουιλτ
2-Καρίμ
3-Ράσελ,

παρότι είμαι πλέον πιο διαλλακτικός στην παρουσία του Σακίλ στο #3, όπως και στο #1 του Καρίμ. Στην υπόλοιπη κατάταξη συμφωνώ, εκτός απ'την παρουσία του Γουόλτον, ο οποίος δε θεωρώ ότι έπαιξε αρκετά για να μπει στη 10άδα, παρότι είχε τα προσόντα.

QUOTE
Y.Γ Για σμολ φοργουορντ δεν εχει γινει ακομα ψηφοφορια απο το espn.


Για κάποιο λόγο το ξέχασαν. Οι ψηφοφορίες αυτές είναι κάπως παλιές, οπότε δεν προβλέπω πλέον να διεξαχθεί η αντίστοιχη για τον κορυφαίο SF.
benchwarmer
Οι 5 πρωτοι νομιζω ειναι ξεκαθαροι εδω..
Τσαμπερλεν, Τζαμπαρ, Ρασελ, Σακιλ και Χακιμ.

Απο κει και περα ειναι η προσωπικη αποψη του καθενος.. Ειναι και εντελως διαφορετικες οι εποχες, τι συγκριση να γινει..

Προσωπικη μου αποψη (οσο μετραει): 1) Τσαμπερλεν 2) Τζαμπαρ 3) Σακιλ 4) Χακιμ 5) Ρασελ
Air and King
Η διαφωνια μου για τον Ρασσελ εχει να κανει στο οτι ναι μεν ηταν τεραστιος αμυντικος,ο τελειος συμπαιχτης,νικητης αλλα στο παρκε μεσα απειχε αρκετα απο τους Γουιλτ,Καριμ,Σακιλ και Χακιμ.Συν της αλλης αγωνιστηκε στην κορυφαια ομαδα της Ιστοριας σε βαθος χρονου.Σιγουρα 11 δαχτυλιδια ειναι απιστευτα πολλα που δεν νομιζω να ξανακαταφερει παιχτης αλλα πρεπει να δουμε και οτι δεν ηταν Γουιλτ η Καριμ μεσα στo παρκε.
Δεν ειναι τυχαιο κιολας οτι ενω πολλοι θεωρουν οτι αν εβαζαν υποθετικα τον Γουιλτ στους Σελτικς η ομαδα θα επαιρνε λιγοτερα πρωταθληματα απο οτι με τον Ρασσελ αλλα ελα ομως που οταν παει κουβεντα στο ποιος ηταν καλυτερος η πλαστιγγα γερνει υπερ του Γουιλτ στις 8/10 φορες.Ειναι και αυτο ενα ζητουμενο.Για μενα τουλαχιστον ατομικα ο Τσαμπερλαιν ηταν φανερα καλυτερος.Ηταν καλυτερος παιχτης πως να το κανουμε και ας εχασε κατακρατος στα πρωταθληματα απο τον Ρασσελ και τον Τζαμπαρ.Νομιζω οτι αν ειχε αλλα 2 δηλαδη 4 στο συνολο θα ηταν ο κορυφαιος χωρις πολλες αμφισβητησεις .Απο την αλλη ο Τζαμπαρ εκανε ισως την πιο πετυχημενη καριερα που εχει κανει ποτε παιχτης ειδικα αν λαβουμε υποψην και την κολλεγιακη του καριερα.
Η δικη μου καταταξη ειναι:
1.Τσαμπερλαιν vs Tζαμπαρ σημειωσατε Χ(Παω λιγο προς τον Γουιλτ αλλα δεν εχω κατασταλλαξει εδω και χρονια ακομα)

3.Σακιλ
4.Χακιμ
5.Ρασσελ(αδικω τον Ρασσελ?Ισως.Θελω ο παιχτης να ειναι καλυτερος και μπασκετικα εκτος απο το να σαρωνει τιτλους.Θεωρω οτι ολοι λοιπον που προανεφερα οι ανωτεροι του και πρωταθλητες εστω και με πολλοι λιγοτερα δαχτυλιδια)


Ο Γουολτον ισως κερδισε ψηφους απο το πρωτAλημα με το Πορτλαντ που θεωρειται αθλος και αυτο επιτευχθηκε σε μερες και εργα "Γιγαντα με τα πυλινα ποδια".Ηταν εκπληκτικος πασερ αλλα σακατευτηκε απο τους τραυματησμους.Νομιζω οτι αξηζει μια θεση στο Τοπ-10.Αλλα θα μου πεις οταν βλεπεις εξω τον Θαιρμοντ που για μενα επρεπε να ειναι μεσα εστω και ατιτλος.
Τελος ο Χολλινγκερ καλα που το ανεφερες ειναι πολυ λαθος ο τροπος που βαθμολογει στις συγκεκριμενες ψηφοφοριες.Απαραδεκτος και η γνωμη του εδω μετραει τελευταια για μενα.Κανει μπαμ οτι κρινει με βαση το PER.

QUOTE(benchwarmer @ Apr 11 2009, 21:48 ) *
Προσωπικη μου αποψη (οσο μετραει): 1) Τσαμπερλεν 2) Τζαμπαρ 3) Σακιλ 4) Χακιμ 5) Ρασελ

Σαφως και μετραει η γνωμη σου!
Παρεμπιπτοντως αν και δεν εχω καταληξει εδω και χρονια σε απολυτο βαθμο μεταξυ Γουιλτ και Καριμ στα αλλα ιδιες προτιμησεις.
captain charisma
η δικη μου σειρα ειναι

1 σακιλ ο'νιλ
2 καριμ τζαμπαρ
3 γουιλτ τσαμπερλεν
4 χακιμ ολαζουον
5 ντειβιντ ρομπινσον
a.n.r00u *n-e*
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΘΡΥΛΟΥ ΤΟΥ ΝΒΑ! HAKEEM THE DREAM! 77.gif
Κατά τη διάρκεια της 18-χρόνια της σταδιοδρομίας, τη Νιγηρία, που γεννήθηκε Hakeem Olajuwon staked την απαίτησή του ως έναν από τους μεγαλύτερους παίκτες στην ιστορία NBA. Long considered a physical marvel since his days at the University of Houston, his aesthetic and productive play -- highlighted by the Houston Rockets’ back-to-back NBA titles -- earned him a place among the game’s best. Long θεωρείται ένα φυσικό θαύμα μετά την ημέρα του Πανεπιστημίου του Χιούστον, την αισθητική και παραγωγική παίξει - που υπογραμμίστηκε από το Χιούστον πυραυλοβολίδες "back-to-back τίτλους ΝΒΑ - τον κέρδισε μια θέση μεταξύ το παιχνίδι με τις καλύτερες. "Hakeem the Dream" had a storybook season in 1993-94 when he became the first player to be named NBA MVP, Defensive Player of the Year and NBA Finals MVP in the same year. more... "Hakeem το Όνειρο" είχε storybook σεζόν το 1993-94, όταν έγινε ο πρώτος παίκτης που θα ονομάζεται NBA MVP, αμυντικός παίκτης της χρονιάς και τους τελικούς του NBA MVP κατά το ίδιο έτος

Τιμητικές Διακρίσεις: πρωταθλητής ΝΒΑ (1994,'95)? Τελικούς του NBA MVP (1994,'95)? NBA MVP (1994)? Αμυντικός παίκτης του έτους (1993,'94)? All-NBA First Team (1987, «88», 89,'93,'94,'97)? All-NBA Δεύτερη ομάδα ('86,'90,'96)? Τρίτη Team (1991,'95,'99)? Όλα αμυντικός Πρώτη ομάδα ( «87», 88,'90,'93,'94)? ώρα 12-All-Star? Ολυμπιακό χρυσό medalist (1996)? Ένα Greatest 50 παίκτες στο ΝΒΑ Ιστορία (1996
Air and King
QUOTE(a.n.r00u *n-e* @ Apr 12 2009, 11:14 ) *
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΘΡΥΛΟΥ ΤΟΥ ΝΒΑ! HAKEEM THE DREAM! 77.gif
Κατά τη διάρκεια της 18-χρόνια της σταδιοδρομίας, τη Νιγηρία, που γεννήθηκε Hakeem Olajuwon staked την απαίτησή του ως έναν από τους μεγαλύτερους παίκτες στην ιστορία NBA. Long considered a physical marvel since his days at the University of Houston, his aesthetic and productive play -- highlighted by the Houston Rockets’ back-to-back NBA titles -- earned him a place among the game’s best. Long θεωρείται ένα φυσικό θαύμα μετά την ημέρα του Πανεπιστημίου του Χιούστον, την αισθητική και παραγωγική παίξει - που υπογραμμίστηκε από το Χιούστον πυραυλοβολίδες "back-to-back τίτλους ΝΒΑ - τον κέρδισε μια θέση μεταξύ το παιχνίδι με τις καλύτερες. "Hakeem the Dream" had a storybook season in 1993-94 when he became the first player to be named NBA MVP, Defensive Player of the Year and NBA Finals MVP in the same year. more... "Hakeem το Όνειρο" είχε storybook σεζόν το 1993-94, όταν έγινε ο πρώτος παίκτης που θα ονομάζεται NBA MVP, αμυντικός παίκτης της χρονιάς και τους τελικούς του NBA MVP κατά το ίδιο έτος

Τιμητικές Διακρίσεις: πρωταθλητής ΝΒΑ (1994,'95)? Τελικούς του NBA MVP (1994,'95)? NBA MVP (1994)? Αμυντικός παίκτης του έτους (1993,'94)? All-NBA First Team (1987, «88», 89,'93,'94,'97)? All-NBA Δεύτερη ομάδα ('86,'90,'96)? Τρίτη Team (1991,'95,'99)? Όλα αμυντικός Πρώτη ομάδα ( «87», 88,'90,'93,'94)? ώρα 12-All-Star? Ολυμπιακό χρυσό medalist (1996)? Ένα Greatest 50 παίκτες στο ΝΒΑ Ιστορία (1996

Σιγουρα ο Χακιμ ηταν τεραστιος,"μαγικος".
Τζαμπαρ και Γουιλτ ομως ηταν σε αλλο επιπεδο.Οποιος εχει δει το Τσαμπερλαιν στα 60ς και τον Τζαμπαρ στα 70ς εστω και σε λιγοτερα παιχνιδια απο οτι τον Χακιμ θα καταλαβει οτι αυτοι οι δυο ηταν πραγματικα οι καλυτεροι παιχτες της εποχης τους.Ο Χακιμ με εξαιρεση την 2ετια που ελειπε ο Τζορνταν δεν ηταν ποτε ο καλυτερος παιχτης στο ΝΒΑ αντιθετα ο Γουιλτ και ο Καριμ στο μεγαλυτερο μερος της καριερας τους ηταν οι κορυφαιοι στο ΝΒΑ και μαλιστα χαιραν μεγαλης αποδοχης και το παραδεχονταν οι περισσοτεροι αντιπαλοι και συμπαιχτες οπως γινοταν και με τον Τζορνταν την δεκαετια του 90.
Gravedigger
QUOTE (a.n.r00u *n-e* @ Apr 12 2009, 11:14 ) *
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΘΡΥΛΟΥ ΤΟΥ ΝΒΑ! HAKEEM THE DREAM! 77.gif
Κατά τη διάρκεια της 18-χρόνια της σταδιοδρομίας, τη Νιγηρία, που γεννήθηκε Hakeem Olajuwon staked την απαίτησή του ως έναν από τους μεγαλύτερους παίκτες στην ιστορία NBA. Long considered a physical marvel since his days at the University of Houston, his aesthetic and productive play -- highlighted by the Houston Rockets’ back-to-back NBA titles -- earned him a place among the game’s best. Long θεωρείται ένα φυσικό θαύμα μετά την ημέρα του Πανεπιστημίου του Χιούστον, την αισθητική και παραγωγική παίξει - που υπογραμμίστηκε από το Χιούστον πυραυλοβολίδες "back-to-back τίτλους ΝΒΑ - τον κέρδισε μια θέση μεταξύ το παιχνίδι με τις καλύτερες. "Hakeem the Dream" had a storybook season in 1993-94 when he became the first player to be named NBA MVP, Defensive Player of the Year and NBA Finals MVP in the same year. more... "Hakeem το Όνειρο" είχε storybook σεζόν το 1993-94, όταν έγινε ο πρώτος παίκτης που θα ονομάζεται NBA MVP, αμυντικός παίκτης της χρονιάς και τους τελικούς του NBA MVP κατά το ίδιο έτος

Τιμητικές Διακρίσεις: πρωταθλητής ΝΒΑ (1994,'95)? Τελικούς του NBA MVP (1994,'95)? NBA MVP (1994)? Αμυντικός παίκτης του έτους (1993,'94)? All-NBA First Team (1987, «88», 89,'93,'94,'97)? All-NBA Δεύτερη ομάδα ('86,'90,'96)? Τρίτη Team (1991,'95,'99)? Όλα αμυντικός Πρώτη ομάδα ( «87», 88,'90,'93,'94)? ώρα 12-All-Star? Ολυμπιακό χρυσό medalist (1996)? Ένα Greatest 50 παίκτες στο ΝΒΑ Ιστορία (1996

Πηγή?Δεν είναι basket bolg όπως όλα τα άλλα, οπότε μάλλον πρέπει να την γράψεις.
Timemaster
ΤΣΑΜΠΕΛΕΥΝ με ελάχιστη διαφορά από τον Τζαμπάρ
εξετίας των σωματικών του προσόντων ...
Δεν έχω δει πολλά βίντεο από τον πρώτο
αλλά άτομο που δεν κόβει την μπάλα αλλά την μαζεύει με τα χέρια του
εν συνεχεία κατεβάζει την μπάλα ποιο γρήγορα από τους κοντούς και να
μπορεί να μοιράζει ασίστ καθώς ντριπλάρει δεν έχω ξαναδεί από άλλον παίχτη με το ύψος του.
συν ότι είχε απίστευτα στατιστικά...
συν ότι είχε απίστευτο άλμα-αντοχή-δύναμη-διαχρονικότητα-ταχύτητα εκτός από την τέχνη.
berry
Χακιμ ._
Air and King
Eτσι ειναι τα πραγματα οσο αφορα τον Τσαμπερλαιν.Ειναι δυσκολο να πει καποιος μεταξυ αυτου και του Καριμ ποιος ειναι ο κορυφαιος κυριως γιατι ο Καριμ ειχε καλυτερη καριερα αλλα σαν παιχτης θωρω και εγω οτι ο Γουιλτ ηταν πιο ολοκληρωμενος.
Μπορει ο Χακιμ να ηταν ο πιο τεχντιτης αλλα ο συνδιασμος τεχνικης(το fedaway που ειχε δεν το εχω ξαναδει απο ψηλο και ας εχουν περασει 50 χρονια και το finger-roll ηταν απαραμηλλα που ειχε.Αλλωστε και ο μαστερ του finger-roll Τζορτζ Γκερβιν απο αυτον εμνευστηκε οπως ειχε πει),δυναμης,ικανοτητα στην πασα,ξεφτυλισμα της στατιστικης και απολυτη κυριαρχια σε σημειο που οι αντιπαλοι του να το αναγνωριζουν περα για περα ειναι αυτα που εκαναν τον Big Dipper Τσαμπερλαιν τον πιο ξεχωρηστο για μενα Σεντερ.
Επισης σε πολλες ψηφοφοριες για τον κορυφαιο παιχτη ολων των εποχων που γινονται στην Αμερικη παρολο που ειναι ο λιγοτερο ευνοημενος απο τα μιντια ειναι ουσιαστηκα ο κυριοτερος αντιπαλος του Τζορνταν για τον GOAT(Greatest Of All Time) και αυτο ειναι κατι που πρεπει να ληφθει σοβαρα υποψην!Δεν ειχε ουτε το 10% της βοηθειας των μιντια παρολο που εχουν ερθει στην επιφανεια καποια βιντεο οταν ηταν 17 χρονων τοτε με το #5 στην πλατη παρουσιαζοταν ως High School Phenom του Οβερμπρουκ.(Φαινομενο του λυκειακου μπασκετ)
Επισης ηταν και φοβερος αθλητης για την εποχη!Ενα θαυμα της φυσης.
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Ο Ντανκαν εχει πιο πολλους ψηφους απο Ρομπινσον και Γιουιν??? huh.gif huh.gif huh.gif
Air and King
O Nτανκαν στην θεωρεια ειναι 4αρι αλλο αν εχει παιξει και 5αρι με απολυτη επιτυχια.
Μηλαμε για τον κορυφαιο Παουερ Φοργουορντ ολων των εποχων με 2ο τον Καρλ Μαλοουν,3ο το Μπομπ Πετιτ και 4ο τον Μπαρκλει.

Οσο αφορα τους Γιουινγκ και Ρομπινσον ο Ντανκαν ειναι μεγαλυτερος παιχτης και απο τους δυο χωρις συζητηση.Αυτο το ξερει ολος ο κοσμος.
Ο Ντανκαν ειναι ο κορυφαιος παουερ φοργουορντ ολων των εποχων ενω ο Γιουινγκ και ο Ρομπινσον δεν ειναι ουτε καν στο τοπ-5 των κορυφαιων σεντερ ολων των εποχων.Ο Γιουινγκ για μενα ουτε στο τοπ-10 δεν ειναι καθως θα εβαζα στην θεση του τον Νειτ Θερμοντ.

Και πολλους ψηφους πηραν ο Γιουινγκ και ο Ρομπινσον.Οταν μηλαμε για κορυφαιους ολων των εποχων απεχουν απο αρκετους!
Air and King
QUOTE(Air and King @ May 20 2009, 18:40 ) *
O Nτανκαν στην θεωρεια ειναι 4αρι αλλο αν εχει παιξει και 5αρι με απολυτη επιτυχια.
Μηλαμε για τον κορυφαιο Παουερ Φοργουορντ ολων των εποχων με 2ο τον Καρλ Μαλοουν,3ο το Μπομπ Πετιτ και 4ο τον Μπαρκλει.

Οσο αφορα τους Γιουινγκ και Ρομπινσον ο Ντανκαν ειναι μεγαλυτερος παιχτης και απο τους δυο χωρις συζητηση.Αυτο το ξερει ολος ο κοσμος.
Ο Ντανκαν ειναι ο κορυφαιος παουερ φοργουορντ ολων των εποχων ενω ο Γιουινγκ και ο Ρομπινσον δεν ειναι ουτε καν στο τοπ-5 των κορυφαιων σεντερ ολων των εποχων.Ο Γιουινγκ για μενα ουτε στο τοπ-10 δεν ειναι καθως θα εβαζα στην θεση του τον Νειτ Θερμοντ.

Και πολλους ψηφους πηραν ο Γιουινγκ και ο Ρομπινσον.Οταν μηλαμε για κορυφαιους ολων των εποχων απεχουν απο αρκετους!

Tωρα που το ξαναειδα ο Γιουινγκ 4 ψηφους και Ρομπινσον 0.Αν ειναι δυνατον να παιρνει ψηφους ο Γιουινγκ οταν υπαρχει ο Τσαμπερλαιν,ο Τζαμπαρ,ο Σακιλ,ο Χακιμ,ο Ρασσελ και ο Ντανκαν αλλο αν κανονικα επρεπε να ειναι στα 4αρια.Τελος παντων!!
Μαλιστα ο Γιουινγκ με το ζορι μπαινει στους 10 κορυφαιους Σεντερ ολων των εποχων ο Ρομπινσον καπου στην 8αδα!
Οσο για τον Ντανκαν μην τα ξαναλεω παλι πολυ ανωτερος παιχτης και απο Γιουινγκ και απο Ρομπινσον!
gallistis
moses malone.εχοντας δει τον 4ο τελικο σιξερς με λεικερς το 1983(4-0 οι σιξερς) ο μεγαλος μο ηταν η επιτομη του σεντερ.οι λεικερς ειχαν καριμ,μακ αντου,ραμπις(κυριακο ραμπιδη για τους γνωστες biggrin.gif )και ο μαλοουν τους εκανε μια χαψια.ηταν να ερθει καποια στιγμη στον ηρακλη.κριμα που πηραν τελικα τον ντοναλτσον
Air and King
Το παραξενο με τον Μοουζες ειναι οτι ενω ηταν καλος παιχτης και σταρ παντα ηταν γυρολογος!Καλος παιχτης σιγουρα προσωπικα θα τον εβαζα πανω απο Ρομπινσον και Γιουινγκ αλλα κατω σιγουρα απο Τσαμπερλαιν,Τζαμπαρ.Σακιλ,Χακιμ και Ρασσελ.
Δεν μπορει ο Μοουζες να συγκριθει με αυτους!Ασε δε που και ο Μπιλ Γουολτον αν δεν ειχε τους τραυματισμους θα τον ξεπερναγε!Αλλα βεβαια με το αν δεν γινεται δουλεια!
Τωρα που το σκεφτομαι τον Γιουινγκ το βαζω πισω και απο τον Θερμοντ και απο τον Ανσελντ!

Το 1983 ο Τζαμπαρ ηταν 36 χρονων τοτε μην το ξεχναμε και ο Μοουζες 28.Στο prime του ο Τζαμπαρ θα τον εκανε αλογο!
Και βεβαια ο Μοουζες δεν μπορει να συγκριθει σαν καριερα με τον μεγαλο Καριμ.
chris aris
Απορω πραγματικα ρε παιδια ποιοσ ψηφισε τον μπουλντοζα???
Μαλλον αθτη που το εκαναν δεν εχουν ιδεα απο Hakim..1!!!!
a bullet for your head
Να και ενα ενδιαφερον ερωτημα:
-Who was the more physically dominant Center?Shaq or Wilt?
http://msn.foxsports.com/nba/story/1012165...nt-presentation
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 26 2009, 04:19 ) *
Να και ενα ενδιαφερον ερωτημα:
-Who was the more physically dominant Center?Shaq or Wilt?
http://msn.foxsports.com/nba/story/1012165...nt-presentation

Eιναι ενα ενδιαφερον ερωτημα.Αν δεις και τους ψηφους γυρω στις 4.500 και ειναι κοντα..........
Air and King
QUOTE(Air and King @ Sep 26 2009, 04:39 ) *
Eιναι ενα ενδιαφερον ερωτημα.Αν δεις και τους ψηφους γυρω στις 4.500 και ειναι κοντα..........

Το μονο που θα προσθεσω ειναι οτι αναλογικα με τις εποχες ο Τσαμπερλαιν κατα την αποψη μου ειναι ο κορυφαιος Αθλητης-Σεντερ ολων των εποχων.Δεν ξερω αν εχετε φανταστει δεκαθλητη 2.16 υψος..........Αν οχι ο Γουιλτ ειναι αυτο.........
Επισης πριν λιγο καιρο που ημουνα στο γραφειο μου ακουγα ραδιο στο ESPN και ειχε ανοιχτει ενα θεμα για το ποιος μεταξυ Τζορνταν και ΛεΜπρον ειναι ο κορυφαιος αθλητης.Οι προτιμησεις ηταν μοιρασμενες......
Προσωπικα θεωρω τον Τσαμπερλαιν που κανεις δεν τον ανεφερε(τουλαχιστον οσο ακουσα)τον κορυφαιο αθλητη.Απιστευτο σωμα με εκπληκτικη αρμονεια λες και ειναι 2.05 απιστευτη δυναμη ταυτοχρονα και ευελιξια.Γενικα ο Prime Γουιλτ ηταν ενα φαινομενο σαν αθλητης.Το μονο που σκεφτομαι ειναι αν επαιζε μια 20ετια αργοτερα ποσο καλυτερος αθλητης θα μπορουσε να ειναι?(Kαλα για τα νουμερα του αν θα ηταν τα ιδια την δεκαετια του 80 δεν ξερω μαλλον πεσμενα,αλλη εποχη.Ο Αριζιν παντως και με μια δοση υπερβολης ειχε πει στα μεσα της δεκαετιας του 80 με αφορμη τα νεα φηντανια Χακιμ-Γιουινγκ-Σαμπσον-Ντοχερτυ οτι αν τους πετυχεναι ο Γουιλτ θα τους εβαζε 70 ποντους.Ωστοσο δεν το τεκμηριωσε αυτο οποτε το εκλαμβανω σαν υπερβολη αφου δεν ειχε επιχειρηματα για να μας κανει να το σκεφτουμε).Γιατι το μοναδικο αυτο σκαρι ειναι gift απο το θεο.......

Οσο αφορα την κυριαρχια ειναι με τον Σακιλ οι 2 πιο κυριαρχοι.Τωρα για το ποιος ειναι ο πιο κυριαρχος ειναι λιγο δυσκολο να το πει κανεις με σιγουρια.Μιλαμε για πολλες δεκαετιες διαφορα!
NBAholic
Ο Τσάρλι Ρόζεν εκθειάζει το Γουιλτ; Τώρα τα είδα όλα.
Βέβαια στο τέλος αναφέρει ότι αν ο Σακίλ έχει ανάλογη επιτυχία στα τελειώματά του με αυτήν που επέδειξε ο Γουιλτ στα δικά του, θα πάρει το πάνω χέρι. Προσωπικά δεν το βλέπω πώς μπορεί να συμβεί, παρότι ο Σακ έδειξε πέρυσι να έχει ακόμη καύσιμα και θεωρώ ότι η μάχη λήγει υπέρ του Γουιλτ, αν και ο Σακίλ μάλλον πλεονεκτούσε στο θέμα του χαρακτήρα: Ενώ ο Γουιλτ προσπαθούσε (σε μια άλλη εποχή, βέβαια) να αποδείξει ότι κυριαρχούσε χάρη στα προσόντα και όχι στο μέγεθός του, ο Σακ δεν έδινε πεντάρα για τους επικριτές του και ποτέ δεν άλλαξε σημαντικά τον τρόπο παιχνιδιού του. Αυτό βέβαια από την άλλη βοήθησε το Γουιλτ να αναπτύξει τα ολ αράουντ ταλέντα του σε υψηλότερο βαθμό.
Quincy
Όντως το πιο αμφίρροπο μαζί με εκείνο των SF. Μόνο που εδώ παίζουν περισσότεροι για την πρωτιά

Jabbar από μένα, τον οποίο και θεωρώ τον κορυφαίο μπασκετμπολίστα όλων των εποχών.
Crash95
τωρα ειδα αυτο το πολυ ωραιο poll και τη συζητηση. Ειναι παρα πολυ δυσκολο αλλα εχω μια αδυναμια παραπανω στο Χακιμ αρα διαλεγω αυτον. Σιγουρα τι να πεις για σακιλ, γουιλτ, καριμ, ρασελ και τους αλλους , ολοι θρυλοι 'η τουλαχιστον παικταραδες καποιοι απο αυτους!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.