Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παικτες που εφυγαν απο τον Ολυμπιακο
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
tzagasdog
να τος...
argeitis
http://www.superbasket.gr/permalink/141314.html

Σεζόν 2002 - 2003
carlito
Χαλπεριν συνεχιζει στην Μπαγερν Μοναχου

Reggie Miller #31
http://static.superbasket.gr/thumbnail.php...e=article_large


Γι' αυτο τον αγαπάμε!
Zoys
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Aug 21 2012, 01:13 ) *

Πόσο χαίρομαι που η αναφορά στον Λάζο γίνεται πλέον σε αυτό το topic!
Reggie Miller #31
Βίο ανθόσπαρτο πρώην αρχηγέ μας,Θόδωρα Παπαλουκά!!
Reggie Miller #31
http://www.sport24.gr/Basket/ElladaBasket/...nt.1916567.html


Αξέχαστος,αν και θα έπρεπε από καιρό να έχουν γίνει δια΄φορε κινήσεις στην Ελλάδα...
giorgos14
http://www.basketworld.gr/2012/09/blog-pos...5.html?spref=fb

Δικαιωνεται ο κρητικος γιγαντας για την επιλογη του!1η επιλογη στα επιθετικα plays των συμπαθων καζακων ειναι το παλικαρι μας
giorgos14

ΑΠΛΑ ΛΑΖΟΣ!!
gspara
Εγραψες!!!!!!!!!!!!!
Zephyr
QUOTE(giorgos14 @ Oct 2 2012, 17:01 ) *

ΑΠΛΑ ΛΑΖΟΣ!!


Ρε τον τσέλιγκα 24.gif 24.gif 24.gif(δεν μπορώ ρε, τον βλέπω και γελάω σαν χαζός και με κοιτάνε στο γραφείο ugly_tocktock.gif )
damian


Γιατί αυτός είσαι Λάζαρε, γι'αυτό θα μείνεις για πάντα στις καρδιές μας....διώχτε το φλωράκι και φέτρε πίσω το μουστακαλή
rankin
QUOTE(damian @ Oct 13 2012, 22:06 ) *


Γιατί αυτός είσαι Λάζαρε, γι'αυτό θα μείνεις για πάντα στις καρδιές μας....διώχτε το φλωράκι και φέτρε πίσω το μουστακαλή

Ο Λάζος πρέπει να ειναι σπουδαίο άτομο
Καταρχάς τον πάω γιατί έχει πάρει 2 ευρωπαικά με 2 διαφορετικές ομάδες
έχει μαζέψει κομπόδεμα και παίζει μπασκετ για το χαβαλέ του
Ναι, ειναι σχεδόν (?) πρώην παίχτης, αλλά δεν τον νοιάζει αυτό
Αφήνει μουστάκι και πάλι δεν τον νοιάζει
Πηγαίνει για ψάρεμα και βγάζει σαργούς μισό μέτρο
Συγκρούστηκε ευθέως με όλο το ελληνικό μπασκετικό κατεστημένο
Ειναι μυαλωμένος άνθρωπος και κάνει αυτό που γουστάρει

Ειναι μακράν ο πιο cool έλληνας μπασκετμπολίστας
Reggie Miller #31
Φρέσκος φρέσκος στη λίστα...
Δεν ξέρω ανήταν αληταράς,αν ήξερε μπάσκετ,αν ήταν ατάλαντος,άμπαλος κτλ κτλ,αλλά ξέρω ότι ήταν μέλος της περσινής ομάδας που μας έκανε να κλάψουμε,άρα θέλω να πιστεύω ότι έχει κερδίσει ένα μέρος της εκτίμησης μας.
Καλή του συνέχεια σε ότι κι αν κάνει όπου κι αν πάει...
Reggie Miller #31
http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid...pubid=129203907

Συνέντευξη του Έντι Τζόνσον...
Reggie Miller #31
Ερώτηση:Ο Βασιλόπουλος που βρίσκεται;Απλά είναι ένας ευτυχισμένος οικογενειάρχης;
morrison
Είχε πάει στο εξωτερικό πρόσφατα και έκανε νέα εγχείριση στο γόνατο δυστυχώς.
Θα κάνει άλλη μια προσπάθεια να επιστρέψει από την επόμενη σεζόν...
kotzito
Αφου εκανε την ομαδα εκπομπη του Μικρουτσικου με τα ψυχολογικα του,αφου ακουστηκε οτι ενδιαφερονται ομαδες του ΝΒΑ γι'αυτον,τελικα πηγε σε μια μεσαια ομαδα στην Τουρκια ο Τζοι


http://www.sport24.gr/Basket/TurkeyBasket/...ei.2020956.html
Zoys
Συνεχίζει τις αψυχολόγητες κινήσεις ο Τζόι... Δεν περίμενα σε καμία περίπτωση ένα τέτοιο deal.
Eddie.Johnson
QUOTE (tReason @ Nov 23 2012, 01:37 ) *
Αν δεν ειχε φυγει ο ντορσευ θα ηταν στα φαβορι για την ευρωλιγκα τωρα η τρυπα στο 5 ειναι ενα θεμα...


QUOTE (T.W.Is.M. @ Nov 23 2012, 14:36 ) *
Πιστευω οτι αν δεν ειχε φυγει ο Ντορσει, θα ηταν φαβορι για αποκλεισμο...


Συμφωνώ κι εγώ με τον T.W.Is.M κι απορώ γιατί υπάρχει τέτοια λατρεία για τον Ντόρσει ohmy.gif

Πέρσι που ήταν στα καλά του υποτίθεται,τα καλύτερα παιχνίδια του τα είδαμε με την Σιένα στην Ιταλία και άντε να έριξε και κάνα φυστίκι στον ημιτελικό με την Μπάρτσα...Και όταν λέμε καλά παιχνίδια εννοούμε ότι έπαιζε πολύ καλή άμυνα γιατί επιθετικά άν δέν κάρφωνε την μπάλα στο καλάθι δέν ήξερε τι να κάνει την μπάλα cool.gif (μιλάμε ότι ο Καμπούρης biggrin.gif ήξερε καντάρια μπάσκετ μπροστά του όσον αφορά τον επιθετικό τομέα)

Βοήθησε μήπως στον τελικό με την ΤΣΣΚΑ και την τεράστια ανατροπή απο το -19? Εγώ θυμάμαι οτί βρίσκονταν στον πάγκο εκτός κλίματος εντελώς.

Βοήθησε μήπως στους 5 τελικούς με τον ΠΑΟ? Ο τύπος φορούσε ωτοασπίδες γιατί λέει τον ενοχλούσε ο θόρυβος απο την εξέδρα rolleyes.gif

Η κατρακύλα του παίκτη είχε ξεκινήσει απο τα παιχνίδια με τον Παναθηναικό και φέτος συνεχίστηκε έντονα με μία οικτρή αγωνιστική εικόνα απο την πάρτη του.

Ηθελε λέει να τον παίζουμε περισσότερο στην επίθεση...δηλαδή έπρεπε όλη η ομάδα να βγάζει 15 backdoor/αγώνα για τον 'πρίγκηπα' διότι διαφορετικά πώς θα έβαζε καλάθι?(εδώ καλά καλά στο τέλος δέν έβαζε τις βολές...).

Δέν λέω,ωραία φυστίκια έχουμε δεί,ωραία καρφώματα,βοήθησε για να φτάσουμε στον τελικό της Ευρωλίγκας αλλά όλα αυτά σε 5-6 παιχνίδια...στα δύσκολα ή στους τελικούς ήταν απών.

Νά ναι καλά ο Τζόι όπου κι άν πάει και μακάρι να βελτιωθεί σάν παίκτης(δέν το βλέπω βέβαια).Η ουσία είναι ότι έφυγε απο τον Ολυμπιακό και η όμαδα βρήκε αμέσως τον δρόμο της,αυτό τα λέει όλα.

ΥΓ.Δέν χρειάζεται να σχολιάσω τα ψυχολογικά του ή τα προβλήματα συμπεριφοράς που έδειξε.Σκεφτείτε απλά να έχετε έναν τέτοιο συμπαίκτη...να μήν του δώσεις πάσα για παράδειγμα και να κατεβάζει μούτρα ή να περιφέρεται σάν dead meat στο γήπεδο.Ε όσο υπομονή κ να κάνεις κάποια στιγμή χαλιέσαι κ εσύ με τις παραξενιές του άλλου wink.gif
rankin
Αν ο Τζοι ηταν σοβαρός χαρακτήρας, θα ήταν εξαιρετικό asset για την ομάδα, έστω και αν δε μπορουσε να σκοράρει ουτε με πέναλτι. Η αμυντική του προσφορά και προσήλωση, επι Ιβκοβιτς, ήταν το κάτι άλλο...
Απο εκεί και πέρα, λίγο ο Μπαρτζώ που δεν ήξερε πως να τον βολέψει στο παρκέ, και πολύ ο ίδιος που ήταν εντελώς κουκουρουκου έφεραν τα πράγματα εδώ που τα έφεραν.. Δηλαδή να έχουμε πάρει στη θέση του εναν παίχτη που για την ώρα ειναι σκιά, αλλά η ομάδα έχει αποκτήσει ξανά καλή ψυχολογία (οχι οτι εφταιγε ο Ντορσι για αυτό, αλλά η χρονική περίοδος ταυτίζεται) και ο Ντορσι απο την μεριά του, έκανε ενα ντιλ σε μια μικρομεσαία ομάδα, κάτι που θα του εξασφαλίσει μερικά (χιλιάδες) δολάρια ακόμα και τιποτα παραπάνω...
duncan21
Πιθανότατα ήταν bad blood στα αποδυτήρια ο Joey και δεν είναι τυχαίο ότι πήρε τα πάνω της η ομάδα όταν έφυγε αλλά αυτό το "δεν έκανε τίποτα στην επίθεση" μου κάθετε στο λαιμό,τέλος.Μπράβο guyz το βρήκατε.Όταν ανέβαινε και κωλοχτυπιόταν για το Σπανούλη στα screen 2-3 φορές σε κάθε επίθεση μας δεν ήταν μέρος της επίθεσης.Τα επιθετικά ριμπάουντ-καταλυτικός παράγοντας της περσινής πορείας-επίσης δεν ήταν μέρος της επίθεσης.Δηλαδή όποιος δεν είναι ο Vujcic( 77.gif ) δε χρησιμεύει καθόλου επιθετικά.Nice.

Ωραία δεν έχει καλό touch κοντά στο καλάθι αλλά θεωρώ ότι είχε-έχει την επιθετική αντίληψη(να ρολάρει σωστά στο pick&roll και να πασάρει σωστά όταν κλείνεται) ώστε να προσφέρει τουλάχιστον τα απαραίτητα και σ' αυτόν τον τομέα του παιχνίδιου.Αυτό έκανε στην πλειονότητα των παιχνιδιών πέρυσι.Φέτος απλά δεν τον έπαιζε κανείς,ήταν εμφανές για μένα(στο ημίχρονο του αγώνα με τη Zαλγκίρις,πριν εμφανιστούν τα προβλήματα-δηλώσεις δηλαδή,αυτό ακριβώς είχα πει στο benchwarmer).
SG3ptshooter
Αφήστε το Joey και πιάστε τις πραγματικές απώλειες*:
http://www.sport-fm.gr/article/596000
mad diss by the real Olympiakos MVP last year:
QUOTE
«Από το ένα ματς στο άλλο, δεν ήξερες αν είχες τη δυνατότητα να παίξεις ή όχι. Τη μία αγωνιζόσουν και την άλλη δεν έβαζες καν… φανέλα. Αυτό μου έκανε κακό ψυχολογικά, γιατί είχα συνηθίσει να παίζω αρκετά. Επίσης, είχα και έναν τραυματισμό στο γόνατο, γι’ αυτό ήταν δύσκολο να συγκριθώ με τους υπόλοιπους παίκτες», δήλωσε ο Ματ Χάουαρντ icon_headbang.gif αναφορικά με το πέρασμα που είχε από τον Ολυμπιακό.

Μάλιστα, ο Αμερικανός φόργουορντ θεωρεί καλύτερο το γαλλικό πρωτάθλημα τόσο από το γερμανικό (αγωνιζόταν στη Λούντβιγκσμπουργκ), όπου ο τίτλος παίζεται ανάμεσα σε τρεις/τέσσερις ομάδες, όσο και από το ελληνικό, όπου Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός μονοπωλούν το ενδιαφέρον και τα ματς γίνονται είτε σε μικρά –και ασφυκτικά γεμάτα- γήπεδα, είτε με μεγάλα με ελάχιστο κόσμο στις εξέδρες.


*δε θέλω να επεκταθώ στο θέμα Dorsey μιας και νιώθω έξω απ' τα χωράφια μου, αλλά νομίζω ότι από ένα σημείο και μετά έως και υποτιμάται η αγωνιστική του προσφορά πέρυσι με αφορμή το τι συνέβη φέτος.
T.W.Is.M.
QUOTE(SG3ptshooter @ Nov 27 2012, 15:43 ) *
Αφήστε το Joey και πιάστε τις πραγματικές απώλειες*:
http://www.sport-fm.gr/article/596000
mad diss by the real Olympiakos MVP last year:


*δε θέλω να επεκταθώ στο θέμα Dorsey μιας και νιώθω έξω απ' τα χωράφια μου, αλλά νομίζω ότι από ένα σημείο και μετά έως και υποτιμάται η αγωνιστική του προσφορά πέρυσι με αφορμή το τι συνέβη φέτος.



Το μεγαλο λαθος ηταν που δεν τον φεραμε πισω στη θεση του Ντορσει, ωστε να ολοκληρωσει το εργο του...

Παντως συμπτωματικα και φετος Αμερικανος που εφυγε απο τον Ολυμπιακο συνεχισε στην Τουρκια. Περσι ηταν ο Λουκας, φετος ο Ντορσει...
damian
dorsey

Αν ισχύει, Τζόι είσαι πολύ μεγάλο αλάνι ρε φίλε...
Reggie Miller #31
Ο Κέσελ λέει δεν έχει τον χρόνο που θα ήθελε(και αρμόζει σε έναν πρωταθλητή Ευρώπης λέω εγώ! icon_drunk.gif ) στη Βαλένθια και οδεύει προς ΛεΜαν μεριά.
Κέσελ έλα πίσω στην Ιθάκη σου!!!!!! smiley.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Feb 5 2013, 20:38 ) *
Ο Κέσελ λέει δεν έχει τον χρόνο που θα ήθελε(και αρμόζει σε έναν πρωταθλητή Ευρώπης λέω εγώ! icon_drunk.gif ) στη Βαλένθια και οδεύει προς ΛεΜαν μεριά.
Κέσελ έλα πίσω στην Ιθάκη σου!!!!!! smiley.gif




smiley.gif
Eddie.Johnson
Σιγά ρε Ντόρσει...και ο Πάουελ τα κάνει αυτά smiley.gif icon_drunk.gif

T.W.Is.M.
QUOTE(Eddie.Johnson @ Feb 25 2013, 11:43 ) *
Σιγά ρε Ντόρσει...και ο Πάουελ τα κάνει αυτά smiley.gif icon_drunk.gif





Αναμεσα σε Γιαο Σκολα και Αρτεστ... tongue.gif
Weekendman
Αφού μιλάτε για πρώην ,πάρτε 2 που παίζουν σε υψηλότερο επίπεδο απο τον Ντόρσει...





jvalin
QUOTE (Weekendman @ Feb 25 2013, 22:49 ) *
Αφού μιλάτε για πρώην ,πάρτε 2 που παίζουν σε υψηλότερο επίπεδο απο τον Ντόρσει...




Jamon Gordon respect! 41.gif

ίσως ο μόνος από όσους έφυγαν προσφάτως που θα 'θελα να τον ξαναδώ μια μέρα στην ομάδα
Reggie Miller #31
http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid...pubid=129325931


Χόλιγουντ Ρόμπινσον...Προσωπικά μου άρεσε σαν παίκτης,όχι τόσο η ομάδα,αν δεν κάνω λάθος είχαμε κάνει πολλές μετεγγραφές ή κάνω λάθος;
Πάντως ήταν αρκετά θεαματικός...
Reggie Miller #31
Και τώρα που είδα μερικά βιντεάκια,δεν μπορείς να πεις ότι είχαμε άσχημη ομάδα.Πολλοί καινούριοι παίκτες(ελάχιστοι Έλληνες βέβαια),αλλά είχαμε καλή ομάδα.Αγαπάμε και Μπλου Έντουαρντς φυσικά!
GMF80
Πως περνάνε τα χρόνια.... Ειχα ξεχάσει αυτά τα ονόματα Holywood Robinson, Blue Edwards..... Καλοί πάιχτες και οι δυο αλλά ειδικά ο Hollywood ήταν μορφή... smiley.gif
kotzito
QUOTE
«Ήταν η πρώτη φορά στην καριέρα μου, που είδα έναν συμπαίκτη να αποφασίζει για τον δικό μου ρόλο. Πόσο δηλαδή θα ακουμπούσα την μπάλα στην επίθεση, πόσο έπρεπε να την κρατάω και άλλα τέτοια. Αυτό είναι δουλειά του προπονητή. Αυτός πρέπει να λέει σε έναν παίκτη τι πρέπει να κάνει. Εμένα μου έλεγε ο Σπανούλης: "Τζόι απλά παίξει άμυνα και μην αγχώνεσαι αν θα πάρεις τη μπάλα". Σέβομαι όλους τους συμπαίκτες μου, αλλά αυτό ήταν έλλειψη σεβασμού προς εμένα. Πάντα περιμένω να μου επιστρέφουν το σεβασμό που δίνω σε όλους. Ίσως η αντίδρασή μου να μην ήταν η πρέπουσα και η αλήθεια είναι ότι πλήρωσα γι’ αυτό, μην μπορώντας να παίζω ακόμα με την ομάδα των πρωταθλητών Ευρώπης αυτή τη σεζόν. Ο λόγος όμως, που προκάλεσε όλο αυτό δεν ήταν λανθασμένος».


Νομιζω ειχε αναφερθει και παλιοτερα σε αυτο το θεμα.Ταδε εφη Τζοι Ντορσει.
Eddie.Johnson
Ο Τζόι έσταξε δηλητήριο πάλι biggrin.gif Με βάση αυτά που λέει αλλά και την πορεία της ομάδας μέχρι τώρα rolleyes.gif νομίζω ότι είχαμε άδικο οι περισσότεροι(και εγώ μέσα σε αυτούς)για τους λόγους που έφυγε και το κατα πόσο βοήθησε η αποχώρηση του τον Ολυμπιακό.

Απ ότι φαίνεται δέν ήταν ο Αμερικάνος το πρόβλημα αλλά η απουσία προπονητή με ισχυρή προσωπικότητα(πχ Ιβκοβιτς),κάτι που σχολιάζουμε όλοι τον τελευταίο καιρό με τις εμφανίσεις της ομάδας...
Weekendman
QUOTE(Eddie.Johnson @ Apr 3 2013, 13:16 ) *
Ο Τζόι έσταξε δηλητήριο πάλι biggrin.gif Με βάση αυτά που λέει αλλά και την πορεία της ομάδας μέχρι τώρα rolleyes.gif νομίζω ότι είχαμε άδικο οι περισσότεροι(και εγώ μέσα σε αυτούς)για τους λόγους που έφυγε και το κατα πόσο βοήθησε η αποχώρηση του τον Ολυμπιακό.

Απ ότι φαίνεται δέν ήταν ο Αμερικάνος το πρόβλημα αλλά η απουσία προπονητή με ισχυρή προσωπικότητα(πχ Ιβκοβιτς),κάτι που σχολιάζουμε όλοι τον τελευταίο καιρό με τις εμφανίσεις της ομάδας...


Απειθαρχία υπαρκτή δεν λέω ,αλλά το να επαναφέρεις ξανα ως δημοσιογράφος ,κάτι που έχει ειπωθεί απο τον Ντόρσει εδω και πολύ καιρό , και αυτό εντελώς τυχαία 1 μέρα πριν απο ένα πολύ κρίσιμο ευρωπαικό ματς είναι ύποπτο αν όχι δόλιο...

Βέβαια απο την άλλη αν ο Ντόρσει έχει αλτζχαιμερ και λέει τα ίδια συνεχώς γιατί να μην το εκμεταλλευτεί και ο δημοσιογράφος...
T.W.Is.M.
QUOTE(kotzito @ Apr 3 2013, 13:11 ) *
Νομιζω ειχε αναφερθει και παλιοτερα σε αυτο το θεμα.Ταδε εφη Τζοι Ντορσει.


Καλα που το εγραψες, γιατι για μια στιγμη νομισα οτι τα ελεγε ο Ντουαιτ Χαουαρντ...
Reggie Miller #31
Η συνέντευξη είναι καινούρια ή παλιά;
Πάντως λογικό είναι ο δημοσιογράφος να ρωτήσει ξανά τι έγινε(εγώ έχω ακούσει και ένα στόρυ για μια τσιρλίντερ!).

Reggie Miller #31
QUOTE(T.W.Is.M. @ Apr 3 2013, 15:23 ) *
Καλα που το εγραψες, γιατι για μια στιγμη νομισα οτι τα ελεγε ο Ντουαιτ Χαουαρντ...


Έλα κακίες...Ο Ντόρσει βοήθησε να πάρουμε 2 μεγάλους τίτλους μετά από πολύ καιρό,άρα έχει το δικαίωμα να λέει ότι θέλει.Εμείς τον αγαπάμε,έχει μπει στο Πάνθεον της καρδιάς μας! smiley.gif
Zephyr
QUOTE(Eddie.Johnson @ Apr 3 2013, 13:16 ) *
Ο Τζόι έσταξε δηλητήριο πάλι biggrin.gif Με βάση αυτά που λέει αλλά και την πορεία της ομάδας μέχρι τώρα rolleyes.gif νομίζω ότι είχαμε άδικο οι περισσότεροι(και εγώ μέσα σε αυτούς)για τους λόγους που έφυγε και το κατα πόσο βοήθησε η αποχώρηση του τον Ολυμπιακό.

Απ ότι φαίνεται δέν ήταν ο Αμερικάνος το πρόβλημα αλλά η απουσία προπονητή με ισχυρή προσωπικότητα(πχ Ιβκοβιτς),κάτι που σχολιάζουμε όλοι τον τελευταίο καιρό με τις εμφανίσεις της ομάδας...


Καλά, και ο παππούς είχε θέμα με τον Ντόρσει, ακόμη κ αν έμενε φέτος δεν ήταν σίγουρο αν θα διατηρούσε τον Ντόρσει στην ομάδα.
Αν τώρα την είδε Χακίμ ο Τζόι και ήθελε να βάζει 15π. μ.ο., δικό του πρόβλημα. Κρίμα γιατί αν είχε μυαλό στο κεφάλι του, με το αμυντικό impact που έβγαζε το παιχνίδι του, θα μπορούσε να κάνει καριέρα σε οποιαδήποτε ομάδα της Ευρώπης.
natouralistis
Το θέμα είναι αν η ομάδα κέρδισε ή έχασε απο τη φυγή του.

Κέρδισε τον Τζος Παουελ δηλαδή για μένα τίποτα ως ελάχιστα πράγματα

και

έχασε

1. Αμυντική συνεισφορά σε προσωπικό και ομαδικό επίπεδο.

2. Ριμπάουντ.

3. Καλύτερη επιθετική λειτουργία, λόγω καλύτερων σκριν στο Σπανούλη και άνοιγμα του παιχνιδιού.

Άρα τί λέει στην ουσία ο άνθρωπος; "Ήθελα να μείνω και να παίξω στους πρωταθλητές ευρώπης" -παρεμπιπτόντως γίναν τέτοιοι εξαιτίας και εμού- έπρεπε να λέει, αλλά "στην ομάδα έκανε ότι ήθελε ο Σπανούλης και αυτό με έκανε να αισθανθώ ασήμαντος όταν μου έλεγε πως δεν χρειάζεται να παίρνεις τη μπάλα στην επίθεση".

Έχει δίκιο ή άδικο; Ποιός αποφασίζει σε μια ομάδα πως και πόσο θα παίξει ένας παίχτης και ποιός θα είναι ο ρόλος του; Ο Χ παίχτης ακόμη κι αν είναι ο καλύτερος της ομάδας; Νομίζω πως αυτό είναι δουλειά του τεχνικού team αν δεν απατώμαι. Πέρυσι παραδόξως που συνυπήρχαν Ντόρσει - Σπανούλης αλλά στο πάγκο καθόταν ο παππούς δεν υπήρξε πρόβλημα στους ρόλους τους. Φέτος γιατί; Γιατί άφησε ο Μπαρτζώκας να του φύγει τόσο πολύ το θέμα διαχείριση της ομάδας από την αρχή κιόλας της χρονιάς;
Ρητορικά τα ερωτήματα...

Φταίχτης νούμερο 1 για την αποδυνάμωση της ομάδας με το αλαλούμ και τελικά τη φυγή του Ντόρσει = οι Πρόεδροι. Έπρεπε να κάνουν τα πάντα να βρεθεί η χρυσή τομή στο τμήμα και να παραμείνει ένας σημαντικότατος κρίκος της περσινής αλυσίδας και να μη πάνε στην εύκολη λύση που ήταν η αντικατάσταση.

Φταίχτης νούμερο 2 για την αποδυνάμωση της ομάδας με το αλαλούμ και τελικά τη φυγή του Ντόρσει = ο Σπανούλης. Σαφώς και έπαιξε ρόλο στο ότι το τιμόνι του Ολυμπιακού το ανέλαβε ο Μπαρτζώκας και μαζί του οι φίλοι του από τα παλιά γίνανε βοηθοί.Παρεμπιπτόντως όλοι αυτοί μαζί έχουν ένα κοινό, Σπαν-Μπαρτζώκας-Κουτσοκέρας και 2-3 ακόμη κατάγονται όλοι από τη Λάρισα όλως τυχαίως. Ο Σπανούλης ευθύνεται! Επειδή ο Μπαρτζώκας του "χρωστούσε" τη θέση του στην ουσία, ήξερε πως στην ομάδα κάνει πλέον το απόλυτο κουμάντο και αυτό το διαχειρίστηκε με πολύ λάθος τρόπο. Ακόμη κι όσα είπε περί του τρόπου παιχνιδιού στον Ντόρσει ήταν νερά που αυτός δεν έπρεπε να μπεί και να κολυμπήσει. Ορθώς ο Τζόι θεώρησε ότι είναι ασέβεια να του λέει ένας συμπαίχτης του "στην επίθεση δε σε χρειαζόμαστε μην αγχώνεσαι, σε θέλουμε μόνο για άμυνα." Αυτά όλα μπορούσε να τα πεί ο Μπαρτζώκας στον Ντόρσει σαν προπονητής ώστε να τα δεχτεί πολύ διαφορετικά και πιθανόν να τα είχε αποδεχτεί αν ήταν απόφαση του team.

Φταίχτης νούμερο 3 για την αποδυνάμωση της ομάδας με το αλαλούμ και τελικά τη φυγή του Ντόρσει = Μπαρτζώκας.
Αυτός έπρεπε να συζητήσει για ρόλους ,για χρόνους ,για τα πάντα όλα. Από τη στιγμή που το κάναν άλλοι αντί γι΄αυτόν τον υποσκέλισαν, τον επισκίασαν, άρα έχασε τον απαιτούμενο σεβασμό που πρέπει να έχουν τα πρόβατα στο τσομπάνη.Συγχωρείται επειδή ήταν μαθημένος σε μικρά καράβια. Ήταν η πρώτη φουρτούνα στο μεγάλο καράβι και έχασε τη μπάλα.
Hakeem
Καλα τα ειπε ο νατουραλιστής. Αν υπηρχε πυγμη στον παγκο (και στα αποδυτηρια προφανως), αυτο δε θα συνεβαινε. Μπορει ο Ντορσει να ειναι 5ος σκορερ στην Τουρκια τωρα με 16 ποντους, αλλα αυτο δε σημαινει πως ειχε τις ιδιες απαιτησεις στον Ολυμπιακο. Οπως περυσι 7-9 ποντακια και θα ενιωθε χαρουμενος.

Σιγουρα ειναι τρελαδικο, αλλα δεν πας να του πεις φορα παρτιδα οτι εισαι μονο για σκουπα στην αμυνα και μπαλα δεν ακουμπάς. Παιζεις με τη φωτιά. Καηκε και ο Ντορσει που εμεινε εκτος ευρωλιγκας, αλλα καιγεται και η χρονια του Ολυμπιακου οπως δειχνει ως τωρα. Και στο κατω κατω, ακομα και να θες να εφαρμοσεις κατι τετοιο, δεν το λες ποτέ...
T.W.Is.M.
Δηλαδη αν ο Ντορσει νομιζει οτι ειναι ο Σακιλ Ο'Νιλ επειδη καταλαβε οτι η παρουσια του περσι αλλαξε την εικονα του Ολυμπιακου, θα πρεπει να παιρνει τη μπαλα οσο ο Σακιλ?
Πρωτος υπευθυνος για μενα ειναι ο Ντορσει. Δευτερος ειναι ο Ντορσει, τριτος ο Ντορσει και μετα ο προπονητης και ολοι οι υπολοιποι. Αν ο οποιοσδηποτε παιχτης δεν καταλαβαινει ποιος πρεπει να ειναι ο ρολος του και η θεση του σε μια ομαδα, τοτε απλα δεν εχει θεση. Περσι ολα καλυφθηκαν με την παρουσια του Ιβκοβιτς και απ το γεγονος οτι μπηκε στην ομαδα στη μεση της σεζον(αρα δεν ειχε τοσες απαιτησεις ή ετσι τον επεισαν να σκεφτεται). Φετος δεν υπηρχε Ιβκοβιτς. Αλλα δεν υπηρχε και προσθηκη στη μεση της σεζον, ηταν εδω απ την αρχη, παρολο που εψαχνε ομαδα στο ΝΒΑ και δεν καιγοταν να μεινει(αλλο δειγμα ελλειψης αυτογνωσιας). Και δεν μπορω να ειμαι σιγουρος οτι και με τον Ιβκοβιτς δε θα ειχε δημιουργηθει το ιδιο θεμα. Απλα ο Ντουντα μπορει να καταφερνε να το κρυψει καλυτερα και να το κανει να εμφανιστει αργοτερα. Απ οτι θυμαμαι μαλιστα, ειχαν κυκλοφορησει καποια δημοσιευματα το καλοκαιρι οτι αν ο Ιβκοβιτς εμενε, μπορει να μην εμενε ο Ντορσει.
Σε τελικη αναλυση, γιατι να πιστεψω οτι τα πραγματα ειναι ετσι ακριβως οπως λεει ο Ντορσει? Η ολη συμπεριφορα του δε μου εμπνεει τοση εμπιστοσυνη. Γιατι δεν ειπε τιποτα για την Καχα Λαμποραλ οταν εφυγε? Μηπως γιατι δεν ειχε πατημα για να το κανει κι εδω που απεκτησε φερθηκε στις δηλωσεις του σαν νεοπλουτος? Τον ευχαριστουμε για την προσφορα του, χωρις αυτον δε θα ειχαμε καταφερει τιποτα περσι, αλλα φετος μονος του βγηκε εκτος ομαδας. Στο τελος πιστευω οτι πιο πολυ εχασε αυτος παρα ο Ολυμπιακος.
natouralistis
QUOTE (T.W.Is.M. @ Apr 3 2013, 21:20 ) *
Δηλαδη αν ο Ντορσει νομιζει οτι ειναι ο Σακιλ Ο'Νιλ επειδη καταλαβε οτι η παρουσια του περσι αλλαξε την εικονα του Ολυμπιακου, θα πρεπει να παιρνει τη μπαλα οσο ο Σακιλ?
Πρωτος υπευθυνος για μενα ειναι ο Ντορσει. Δευτερος ειναι ο Ντορσει, τριτος ο Ντορσει και μετα ο προπονητης και ολοι οι υπολοιποι. Αν ο οποιοσδηποτε παιχτης δεν καταλαβαινει ποιος πρεπει να ειναι ο ρολος του και η θεση του σε μια ομαδα, τοτε απλα δεν εχει θεση.


Δεν υπάρχει παίχτης στο κόσμο ολάκερο, από Β΄ΕΣΚΑ ως το NBA που αποδέχεται να κάνει το τρένο, να πάει πάνω κάτω και να μην ακουμπάει τη μπάλα.
j-kidd13
Αν ισχυουν όσα λέει ο Ντορσει,(που δεν βρίσκω λογο να βγαίνει να λέει τέτοια ψέμματα,συν οτι δεν βγήκε κανεις να το διαψευσει από την ομάδα) τοτε καλα έκανε κ ήθελε να φύγει κ τα αναφερει και δημοσια και "κραζει" τον Σπανουλη.Μάλλον δεν είναι ο Ντόρσεϊ που θεωρεί τον εαυτό του Σακίλ,αλλά ο Σπανούλης που νομίζει οτι είναι κράμα Τζορνταν-Κομπε-Ματζικ,αν έχει τέτοια συμπεριφορα στους συμπαίκτες του.Ο Σπανούλης αν δεν είχε τον Ντόρσευ,αμφιβάλλω αν θα το έπαιζε μάγκας τώρα.Το λιγοτερο απαράδεκτη συμπεριφορά.
T.W.Is.M.
QUOTE(natouralistis @ Apr 3 2013, 22:38 ) *
Δεν υπάρχει παίχτης στο κόσμο ολάκερο, από Β΄ΕΣΚΑ ως το NBA που αποδέχεται να κάνει το τρένο, να πάει πάνω κάτω και να μην ακουμπάει τη μπάλα.


Συμφωνω, αλλα πιστευεις οτι ο Ντορσει θα ηταν ικανοποιημενος με τον περσινο του ρολο στην επιθεση? Εγω δεν το νομιζω. Μου εδωσε την εντυπωση οτι ηθελε να κανει κατι παραπανω. Αν διαβασεις ξανα τη δηλωση του, μιλουσε για δουλεια το καλοκαιρι στο παιχνιδι με πλατη, σαν να ηθελε να γινει ο δευτερος πολος της επιθεσης μετα το Σπανουλη.
Ξερεις ποιον θεωρω αδικημενο απο το ρολο του στην επιθεση? Τον Παουελ! Ειναι δεδομενο οτι μπορει να κανει περισσοτερα πραγματα απ αυτα που του επιτρεπουν σε πολλα ματς. Ειδικα οταν ειναι αποδεδειγμενα τρυπα στην αμυνα, θα επρεπε να προσπαθησουν να τον εκμεταλλευτουν περισσοτερο επιθετικα.
Ο δε Ντορσει φαινεται πως δεν εχει αυτογνωσια ως παιχτης και απο το ποσο εψαχνε να βρει ομαδα στο ΝΒΑ. Γιατι να τρεξει πισω του μια ομαδα ΝΒΑ οταν μπορει να βρει εναν γρηγορο αθλητικο ψηλο πιο ευκολα απ οτι στην Ευρωπη? Γιατι να πιστευει οτι θα παιξει σημαντικο ρολο στο ΝΒΑ που η καθε ομαδα εχει 2 7-footers στο ροστερ και τα αθλητικα του προσοντα θα ειχαν μικροτερο impact? Και γιατι δεν επικεντρωνει την καριερα του στην Ευρωπη, οπου με τους υπαρχοντες κανονισμους και τις σωματοδομες των παιχτων που αντιμετωπιζει ειναι ενας απο τους κορυφαιους αμυντικους ψηλους και κανει τη διαφορα ακομα και σε υψηλο επιπεδο?
Και τωρα που το σκεφτομαι, ξερω εναν(παλαιμαχο) παιχτη που δεν πιστευω οτι ενδιαφεροταν αν θα ακουμπαει τη μπαλα στην επιθεση. Ντενις Ροντμαν τον ελεγαν. Βεβαια αυτος ηταν τρελος και με τη βουλα, αλλα ετσι για να λεμε οτι υπαρχει και η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα.
natouralistis
QUOTE (T.W.Is.M. @ Apr 3 2013, 22:54 ) *
Συμφωνω, αλλα πιστευεις οτι ο Ντορσει θα ηταν ικανοποιημενος με τον περσινο του ρολο στην επιθεση? Εγω δεν το νομιζω. Μου εδωσε την εντυπωση οτι ηθελε να κανει κατι παραπανω. Αν διαβασεις ξανα τη δηλωση του, μιλουσε για δουλεια το καλοκαιρι στο παιχνιδι με πλατη, σαν να ηθελε να γινει ο δευτερος πολος της επιθεσης μετα το Σπανουλη.
Ξερεις ποιον θεωρω αδικημενο απο το ρολο του στην επιθεση? Τον Παουελ! Ειναι δεδομενο οτι μπορει να κανει περισσοτερα πραγματα απ αυτα που του επιτρεπουν σε πολλα ματς. Ειδικα οταν ειναι αποδεδειγμενα τρυπα στην αμυνα, θα επρεπε να προσπαθησουν να τον εκμεταλλευτουν περισσοτερο επιθετικα.


Δεν μπαίνω καθόλου στο τρυπάκι αν άξιζε ή όχι πιο ενεργό επιθετικά ρόλο. Δεν ήταν δουλειά του Σπανούλη να του πεί το ρόλο του αφενός και αφετέρου δεν νομίζω πως ζήτησε το κάτι παραπάνω, δεν τον σεβάστηκε είπε και το εξήγησε λέγοντας πως πρώτη φορά στη ζωή του στο μπάσκετ τον πλησίασε συμπαίχτης για να του πεί τον ρόλο που θα έχει στην ομάδα.

QUOTE (T.W.Is.M. @ Apr 3 2013, 22:54 ) *
Ο δε Ντορσει φαινεται πως δεν εχει αυτογνωσια ως παιχτης και απο το ποσο εψαχνε να βρει ομαδα στο ΝΒΑ. Γιατι να τρεξει πισω του μια ομαδα ΝΒΑ οταν μπορει να βρει εναν γρηγορο αθλητικο ψηλο πιο ευκολα απ οτι στην Ευρωπη? Γιατι να πιστευει οτι θα παιξει σημαντικο ρολο στο ΝΒΑ που η καθε ομαδα εχει 2 7-footers στο ροστερ και τα αθλητικα του προσοντα θα ειχαν μικροτερο impact? Και γιατι δεν επικεντρωνει την καριερα του στην Ευρωπη, οπου με τους υπαρχοντες κανονισμους και τις σωματοδομες των παιχτων που αντιμετωπιζει ειναι ενας απο τους κορυφαιους αμυντικους ψηλους και κανει τη διαφορα ακομα και σε υψηλο επιπεδο?


Καθόλου δεν συμφωνώ. Άνετα θα έπαιζε στο NBA, δεν θεωρώ ότι είναι ουτοπικό να το σκέφτεται και να το θέλει για τον εαυτό του. Παίζουν και εκεί κάτι παρτάλια κάτι 30λεπτα σαν το Βαρεχάο, εντάξει..



QUOTE (T.W.Is.M. @ Apr 3 2013, 22:54 ) *
Και τωρα που το σκεφτομαι, ξερω εναν(παλαιμαχο) παιχτη που δεν πιστευω οτι ενδιαφεροταν αν θα ακουμπαει τη μπαλα στην
επιθεση. Ντενις Ροντμαν τον ελεγαν. Βεβαια αυτος ηταν τρελος και με τη βουλα, αλλα ετσι για να λεμε οτι υπαρχει και η εξαιρεση
που επιβεβαιωνει τον κανονα.

Ας πήγαινε κάποιος στο Ρόντμαν να του πεί "παίξε μόνο άμυνα", "στην επίθεση εντάξει κάνε το μ@λ@κ@" και θα έφευγε με σπασμένα πλευρά.
T.W.Is.M.
QUOTE(natouralistis @ Apr 3 2013, 23:10 ) *
Δεν μπαίνω καθόλου στο τρυπάκι αν άξιζε ή όχι πιο ενεργό επιθετικά ρόλο. Δεν ήταν δουλειά του Σπανούλη να του πεί το ρόλο του αφενός και αφετέρου δεν νομίζω πως ζήτησε το κάτι παραπάνω, δεν τον σεβάστηκε είπε και το εξήγησε λέγοντας πως πρώτη φορά στη ζωή του στο μπάσκετ τον πλησίασε συμπαίχτης για να του πεί τον ρόλο που θα έχει στην ομάδα.



Καθόλου δεν συμφωνώ. Άνετα θα έπαιζε στο NBA, δεν θεωρώ ότι είναι ουτοπικό να το σκέφτεται και να το θέλει για τον εαυτό του. Παίζουν και εκεί κάτι παρτάλια κάτι 30λεπτα σαν το Βαρεχάο, εντάξει..




Ας πήγαινε κάποιος στο Ρόντμαν να του πεί "παίξε μόνο άμυνα", "στην επίθεση εντάξει κάνε το μ@λ@κ@" και θα έφευγε με σπασμένα πλευρά.



Για το Σπανουλη συμφωνω. Δεν ειναι δουλεια του να εξηγει το ρολο του συμπαιχτη του. Αν και νομιζω οτι κι ο Κομπι Μπραιαντ τα ιδια κανει.
Για το Ροντμαν διαφωνω, γιατι δε νομιζω οτι ενδιαφεροταν να βαζει ποντους. Δε θα του ελεγε κανενας τιποτα, αλλα δε χρειαζοταν κιολας.
Παμε τωρα στον Ντορσει. Εδω ειναι τα στατιστικα του απο το περασμα του απ το ΝΒΑ. Νουμερα περαστικου θα τα ελεγα. Οχι γιατι ειναι κακος παιχτης, αλλα γιατι δεν ταιριαζει στο ΝΒΑ. Τα προτερηματα του δεν ειναι τετοια που να τον βοηθανε. Σεντερ 2.03 δεν υπαρχουν εκει(καλα, υπαρχει ο Chuck Hayes, αλλα αυτος ειναι ο Χαινς του ΝΒΑ). Την ταχυτητα που εχει στα ποδια και την αλτικοτητα την εχουν κι αλλοι, ισως οχι σεντερ, αλλα 4αρια. Ολα τα χρονια του εκει αλλωστε σαν PF επαιζε. Οι ψηλοι που παιζουν εκει με αυτο το υψος εχουν ενα αξιοπρεπες σουτακι απ τα 4-5 μετρα, ο Ντορσει δεν το εχει. Η ομαδικη αμυνα, στην οποια διακρινεται τοσο στην Ευρωπη, ειναι διαφορετικη εκει με τα αμυντικα 3''. Υπερτερει σε δυναμη σε σχεση με τους ισουψεις του, αλλα δεν μπορει να το εκμεταλλευτει οταν δεν εχει παιχνιδι με πλατη. Θα ειχε να αντιμετωπισει ψηλοτερους και δυνατοτερους παιχτες, που θα τον εκαναν να μοιαζει συνηθισμενος παιχτης και οχι το τερας δυναμης και ενεργειας που εδειχνε στην Ευρωπη. Και οσο κι αν δουλεψει και βελτιωθει, ειναι ηδη 30 χρονων. Αν ηταν 23, θα το συζητουσα αλλιως.
Ο δε Varejao που ειπες, ειναι ψηλοτερος, ειναι πολυ καλος ριμπαουντερ και τα δινει ολα παιζοντας σε μια κακη προς το παρον ομαδα, που χτιζεται τωρα. Οταν ξεκινησε μαλιστα, δεν εκανε ουτε τα μισα απ οσα κανει τωρα(σε αποδοση). Απλα βελτιωθηκε αυτος, χειροτερεψε κι η ομαδα του και φαινεται πιο πολυ. Παρταλι δε θα τον ελεγα σε καμια περιπτωση. Μπορει αν επιστρεψει στην Ευρωπη να μην κανει κατι σπουδαιο, αλλα εκει πλεον εχει πιασει. Οπως εχει πιασει και ειναι υπολογισιμος(αν και αμπαλος) ο Ομερ Ασικ. Ειναι ψηλος, καλος ριμπαουντερ, δυνατος, σπρωχνει στην αμυνα και παιζει επιτυχημενα το ρολο του τροχονομου σεντερ που δινει σκριν στο Χαρντεν και τους αλλους περιφερειακους του Χιουστον. Στην Ευρωπη δε θα ειχε ουτε το μισο impact απο τον Ντορσει, αλλα εχει τους 10 ποντους υψος που λειπουν απο τον Τζοι για να κανει καριερα στην πατριδα του. Αν μπορουσε αλλωστε να κανει καριερα εκει, θα εφτανε στα 29 να ψαχνει μπας και παρει συμβολαιο? Δεν ειναι ολοι οι Αμερικανοι που ερχονται στην Ευρωπη Παρκερ για να τους πεσει τοσο εξω το ΝΒΑ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.