Help - Search - Members - Calendar
Full Version: BSL Turkey
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
benchwarmer
Τελος 1ου γυρου στο πρωταθλημα των γειτονων, στις 2 πρωτες θεσεις η Εφες με 13-2 και η Γαλατα με 12-3. Στο 11-4 η Μπεσικτας (με Αρογιο-Μορισον-Ποπς πλεον αντι Ντερον-Κεμπ-Ερντεν, και τον Ερτσεγκ πρωτο σκορερ....) μαζι με την Μπανβιτ, ενω η Φενερ ειναι μολις στο 10-5, μαζι με την Τοφας και την Καρσιγιακα (οπου ο Τσατμαν κανει αλλη μια απο τις κλασικες χρονιες του, με μεσους ορους περιπου 20π-6ρ-6α)
benchwarmer
Πολυ συναρπαστικο φετος το πρωταθλημα της Τουρκιας.
Στο 1-1 οι 2 ημιτελικοι, Γαλατα (που απεκλεισε τη πρωταθλητρια Φενερ στα προημιτελικα) με Μπεσικτας απο τη μια (με τον Ερτσεγκ να εχει 21 και 23 ποντους αντιστοιχα), και Μπανβιτ-Εφες (του Ηλια Ζουρου) απο την αλλη..

Νομιζω πως πλεον (και) το τουρκικο πρωταθλημα εχει αφησει αρκετα πισω το δικο μας...
rchos
QUOTE(benchwarmer @ May 19 2012, 14:07 ) *
Πολυ συναρπαστικο φετος το πρωταθλημα της Τουρκιας.
Στο 1-1 οι 2 ημιτελικοι, Γαλατα (που απεκλεισε τη πρωταθλητρια Φενερ στα προημιτελικα) με Μπεσικτας απο τη μια (με τον Ερτσεγκ να εχει 21 και 23 ποντους αντιστοιχα), και Μπανβιτ-Εφες (του Ηλια Ζουρου) απο την αλλη..

Νομιζω πως πλεον (και) το τουρκικο πρωταθλημα εχει αφησει αρκετα πισω το δικο μας...


το τελευταιο που λες ισχυει 100%
το τουρκικο πρωταθλημα ειναι πλεον και απο θεμα υποδομων σε πολυ καλυτερη κατασταση απο τα υπολοιπα εκτος του ισπανικου.

ειναι σιγουρα το ανερχομενο πρωταθλημα της ευρωπης και το μονο που απομενει ειναι να μαθουν τον τροπο να κανουν κατι στις ευρωπαικες διοργανωσεις.

λεφτα παντως πεφτουν πολλα οπως και σε ολη την τουρκικη παραγωγικη διαδικασια.
Weekendman
Ενα λινκάκι για το Μπανβίτ-Εφές θα το εκτίμουσα...


rchos
ειδα σημερα το μπεσικτας-εφες

καταφερε η εφες να μειωσει νικωντας με την μπεσικτας γηπεδουχο.

πρωτα απ ολα θεωρω οτι η μπεσικτας θα την κερδισει τη σειρα.παιζουν γενικα καλυτερα ενω ειναι σε πολυ καλη κατασταση οι αρογιο-χοκινς-ερτζεγκ

οσο και αν το τελευταιο φαινεται αστειο το παλικαρι εκανε παλι σημερα πραγματα και θαυματα.αν εμεις πρεπει να ευχαριστουμε τον ιβανοβιτς που αφησε τον ντορσευ να φυγει ετσι και στην μπεσικτας πρεπει να ευχαριστουν τον ντουντα που αφησε τον ερτζεγκ να φυγει.


το αστειο στα φετινα πλευ οφ της μπεσικτας ειναι πως επειδη το δικο της γηπεδο ειναι πολυ μικρο στα ημιτελικα επαιζε με εδρα το σιναν ερντεμ(στο οποιο οι οπαδοι της εκαναν και ρεκορ εισητηριων αφου το γηπεδο ειναι εδρα της εφες κανονικα) και εκτος εδρας στο αμπντι ιπεχτσι που ειναι εδρα της γαλατα.στον τελικο κανει το αναποδο.παιζει εκτος εδρας στο σιναν ερντεμ και εντος εδρας στο αμπντι αφου κανονικα ειναι εδρα της εφες.
φυσικα στην εδρα τις εφες εβλεπα καποια βιντεακια και ηταν σαν να επαιζαν στην εδρα τους και παλι η μπεσικτας.η εφες μπορει να ειναι μεγαλο ονομα στο τουρκικο μπασκετ αλλα τον κοσμο της γαλατα της φενερ και της μπεσικτας δεν τον εχει.κατι πολυ σημαντικο για το ποσο μπορει να ακολουθησει τις αλλες τρεις στην τρελη κουρσα που φαινεται οτι εχουν αρχισει.



παντως ενα γενικο σχολιο ειναι οτι το μπασκετ στην τουρκια αναπτυσεται υπερβολικα γρηγορα.
πριν μερικα χρονια ειχαμε μονο την εφες και λιγο την ουλκερ.μετα ανεβηκε η ουλκερ η οποιοα στην πορεια εγινε φενερμπαχτσε και ανεβηκε κατακορυφα ενω τωρα ταυτοχρονα γαλατα και μπεσικτας ριχνουν πολυ χρημα μεσα και ανεβηκαν πολυ και αποτομα.
δεν ειναι ομως μονο αυτο.σαν υποδομες πλεον μας εχουν ξεπερασει πολυ ενω νομιζω οτι και τους ιταλους σιγα σιγα τους αφηνουν πισω αφου τα ιταλικα γηπεδα ειναι και αρκετα παλια.
φυσικα οπως σε ολα τα επιπεδα της τουρκικης κοινωνιας η αναπτυξη στην Πολη ειναι πολυ μεγαλυτερη απο οτι στην υπολοιπη χωρα.
ειναι εντυπωσιακο οτι σε ενα δυο χρονια στην κωσταντινουπολη θα υπαρχουν 4 κλειστα μπασκετ πανω απο 10000 θεσεων.
η φενερ μολις εφτιαξε το δικο της γηπεδο.η εφες παιζει στο νεο σιναν ερντεμ.η γαλατα που τωρα παιζει στο αμπντι ιπεκτσι ξεκιναει να χτιζει δικο της γηπεδο λογο του οτι εκανε το ιδιο η φενερ αρα και η μπεσικτας θα μπορει να παρει δικο της το αμπντι.
ολα πανω απο 10000 χιλιαδες με ομαδες με πολλα λεφτα και κοσμο(οχι τοσο κοσμο η εφες).αν υπολογισουμε και τον χορηγο της ευρωλιγκας δεν κανει καμια εντυπωση οι φημες οτι ακομη και απο του χρονου η τουρκοι μπορει να εχουν 4 ομαδες στην ευρωλιγκα.φενερ-εφες-μπεσικτας εχουν ηδη προκριθει ενω ειναι πολυ πιθανο η γαλατα να παιξει προκριματικα.
rchos
πολυ μεγαλος ο σημερινος τελικος.

ο ερτσεγκ ακομη μια φορα πολυ καλος.
Manu7
Το πήρε τελικά η Μπεσίκτας?

Το άνοιξα 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με το σκορ στο 76-73 να έχουν επίθεση οι της Εφές και ο Τουντσερί έστειλε τη μπάλα στις εξέδρες.
rchos
νικησε η μπεσικτας.

πρωτη φορα πρωταθλητρια μετα το 1975
giorgos14
QUOTE(Manu7 @ Jun 11 2012, 19:08 ) *
Το πήρε τελικά η Μπεσίκτας?

Το άνοιξα 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με το σκορ στο 76-73 να έχουν επίθεση οι της Εφές και ο Τουντσερί έστειλε τη μπάλα στις εξέδρες.


εντολη ζουρου για να προλαβει τη προετοιμασια icon_drunk.gif icon_drunk.gif το πηρε τελικα το "γατακι" ο Ερτσεγκ...
Zoys
QUOTE
Ακόμα μια μέτρια εμφάνιση για την Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ, η οποία έχασε από την Σάσαρι με 85-69 για το τουρνουά του Κάλιαρι, στο οποίο συμμετέχει και ο Ολυμπιακός.

Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι είχε άσχημη εικόνα και στο πρώτο παιχνίδι του τουρνουά κόντρα στην Σιένα και προβλημάτισε εκ νέου με την Σάσαρι. Η τελευταία επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό της και οι Τούρκοι δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να την ακολουθήσουν.

Πηγή: Gazzeta.gr

Οργώνει την Ευρώπη το τούρκικο θηρίο... Όχι βέβαια πως τα φιλικά είναι ικανά για συμπεράσματα (το αντίθετο πολλές φορές παραπλανούν), αλλά όσο να 'ναι μια βαριά ήττα από μικρομεσαία ιταλική ομάδα για ένα από τα ακριβότερα και πιο φιλόδοξα πρότζεκτ της φετινής Ευρωλίγκας κάνει εντύπωση.

*Δεν ήξερα που να ποστάρω γιατί δεν βρήκα topic για φιλικούς αγώνες.
SG3ptshooter
Koίταγα τι γίνεται στο Τούρκικο πρωτάθλημα ως τώρα, ναι, βαριέμαι να μπω σε διαδικασία σχολιασμών, ζήτω η Antalya, που χτίζει το νέο Lucas/Jackson κλπ στο πρόσωπο του κυρίου Jordan Theodore. Και κανά 4αρι παιδιά, χαμένο δεν πάει, τι τον θέλατε το Warren Carter; Τελοσπάντων. Γιατί ποστάρω; Εκεί που κοίταγα τη νέα ομάδα του ΚαπετάνΚirk, έπεσε το μάτι μου σε ένα σχεδόν γνωστό όνομα. Τον Οzan Corbacioglu. Ο οποίος προφανώς πρόκειται για Τούρκικη μετεμψύχωση του Albertino ( wub.gif ) Corbacho. Και δε σταματά μόνο στο όνομα η ομοιότητα, εξηγούμαι. Παίζουν την ίδια θέση, αυτή του SF για όσους δε γνωρίζουν τον Ισπανό. Έχουν ακριβώς το ίδιο ύψος, με 201 εκατοστά. Και το κορυφαίο όλων, που κάνει cult τη σύμπτωση, κουβαλάνε συνδυασμό μαλλί καπελάκι - πεταχτό δόντι. Βουαλά:

Βέβαια ο 20χρονος Corbacioglu δεν έχει ακόμα καταφέρει να βρει θέση στο rotation όπως ο αγαπημένος Alberto στη Blusens, όμως έχει όλο το χρόνο μπροστά του αφού έχει 7 σεζόν περιθώριο να καλύψει τα 40κάτι ματς παραπάνω που έχει ο original φαβοριτάκιας στην πρώτη κατηγορία της δικής του χώρας. laugh.gif
Αν παίξουν και ο Corbacho και ο Corbacioglu στην καριέρα τους έστω ένα ματς Euroleague θα κεράσω για ένα διάστημα τα έξοδα του forum στον Τσόσογλα.. tongue.gif
Zoys
Εντάξει, αυτό πρόκειται για πλάκα έτσι; Δεν μπορεί να υπάρχει Κορμπάτσο σε τουρκική έκδοση και μάλιστα με το όνομα Corbacioglu! ohmy.gif
Weekendman
Είδα καλά ότι ο Ντόρσει έβαλε σε ένα ματς 20 πόντους και μάλιστα εναντίον της Φενέρμπαξε; τελικά όλα γίνονται!
passer
QUOTE (Weekendman @ Dec 3 2012, 00:34 ) *
Είδα καλά ότι ο Ντόρσει έβαλε σε ένα ματς 20 πόντους και μάλιστα εναντίον της Φενέρμπαξε; τελικά όλα γίνονται!



http://www.eurobasket.com/boxScores/Turkey...02_4145_327.asp

20 pts-12 rbd blink.gif blink.gif blink.gif


Ρε μήπως έκανε μ@λ@κία ο Ολυμπιακός που τον έδιωξε;; Μπαρτζώκα ΠΑΡΑΙΤΗΣΟΥ!!!! smiley.gif
Weekendman
Φυσικά και η Εφές δεν θα άφηνε το συνοθύλευμα με την ενναλακτική ονομασία Φενέρμπαξε να της πάρει την νίκη απο τον στόμα, και αν και στο τέλος η διαφορά μεγάλωσε περισσότερο απο όσο κυμαινόταν στα τρια πρώτα δεκάλεπτά, η αίσθηση υπεροχής που αναδυοταν υπέρ της Εφές σε όλο το ματς ήταν η ίδια ανεξαρτήτως διαφοράς...

Ο Μπάρμπα-Μαικ θα πρέπει να φύγει σιγα-σιγα ,αν δεν θέλει να αποχωρήσει με άσχημη γεύση απο την ενεργό δράση ,όμως όταν ξεκίναει ως τεσσάρι την σαιζόν δεν μπορούμε να του ρίξουμε ολόκληρη την ευθύνη.

Θα τους πρότεινα να πάρουν στην θέση του τον Μενσά Μπονσού ,που μεν αμφιβάλω ότι θα σταματάγε τον σημερινό εκπληκτικό Ερντέν ,αλλά απο την άλλη του πάει το Τουρκικό πρωτάθλημα.

Ποιό είναι όμως το πρόβλημα σε αυτό; ότι ήδη τον πρόλαβε η Αρμάνι!


Απο βαθμολογικής απόψεως τα πράγματα δεν είναι άσχημα για την Φενέρμπαξε αφού μοιράζεται την κορυφή με Μπανβίτ και Εφές ,και ακολουθούν με μία ήττα περισσότερη Γαλατασάραι και Καρσιγιάκα.

Αυτην την στιγμή περισσότερο θα εμπιστευόμουν σαν ζευγάρι τελικού το Εφές Πίλσεν-Γαλατασάραι ,ειδικά όσο δεν βρίσκεί ρόλο στους αστέρες του ο Πιανιτζάνι.
Neondreamer
Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει πώς κατάφερε φέτος ο Πιανιτζιάνι να παρουσιάσει αυτό το ανέκδοτο; Είναι διαφορετικό να έχεις ένα αξιόλογο σύνολο που όμως του έχουν έρθει ανάποδα ορισμένα αποτελέσματα και δεν έχει προχωρήσει στην Ευρωλίγκα, κι άλλο να γυροφέρνεις διαρκώς ανά την Ευρώπη έναν θίασο.
Και με ρόστερ τους Μακάλεμπ, Μπογκντάνοβιτς, Πρέλτζιτς, Σάτο, Μπατίστ, Άντερσεν, ακόμα και πεσμένους τους δύο τελευταίους, δεν είναι εύκολο πράγμα.
benchwarmer
QUOTE(Neondreamer @ May 21 2013, 17:01 ) *
Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει πώς κατάφερε φέτος ο Πιανιτζιάνι να παρουσιάσει αυτό το ανέκδοτο; Είναι διαφορετικό να έχεις ένα αξιόλογο σύνολο που όμως του έχουν έρθει ανάποδα ορισμένα αποτελέσματα και δεν έχει προχωρήσει στην Ευρωλίγκα, κι άλλο να γυροφέρνεις διαρκώς ανά την Ευρώπη έναν θίασο.
Και με ρόστερ τους Μακάλεμπ, Μπογκντάνοβιτς, Πρέλτζιτς, Σάτο, Μπατίστ, Άντερσεν, ακόμα και πεσμένους τους δύο τελευταίους, δεν είναι εύκολο πράγμα.


Το ποστ έγινε και την κατάλληλη στιγμή, αφού σήμερα η Φενέρ αποκλείστηκε και στους 8 του πρωταθλήματος από την Καρσίγιακα με 0-2. Προσωπικά δεν εξεπλάγην και τόσο από τη πορεία της Φενέρ, θεωρώ γενικά τον Πιανιτζιάνι υπερτιμημένο, ή μάλλον για να είμαι πιο ακριβής προπονητή της "μιας ομάδας", κατάφερε σημαντικά πράγματα με τη Σιένα αλλά δεν είχε δώσει δείγματα αλλού. Οι πραγματικά κορυφαίοι προπονητές της Ευρώπης είναι 2-3, όλοι οι υπόλοιποι εξαρτώνται από το πού και πότε θα βρεθούν.
Τεσπα.. Η Καρσίγιακα τώρα θα αντιμετωπίσει την Γαλατά που τερμάτισε πρώτη στην κανονική περίοδο, και δείχνει να επιβεβαιώνεται και αυτό που λέγαν κάποιοι στην αρχή της χρονιάς, ότι είναι ίσως και η καλύτερη από όλες τις τουρκικές και ας μην ήταν Ευρωλίγκα. Σίγουρα πάντως η καλύτερη τουρκική δεν ήταν η Μπεσίκτας, που αποκλείστηκε 2-0 από την Μπάνβιτ, η οποία εντυπωσιάζει τα τελευταία χρόνια, απλά στο πρωτάθλημα που βρίσκεται δεν είναι εύκολο να αντανακλαστεί αυτό προς τα έξω, ενώ η Εφές είναι στο 1-1 με την TED, έχοντας χάσει μάλιστα στο πρώτο ματς εντός χάρη στους 27 πόντους του ινδάλματος Κερκ Πέννεϊ, αλλά σοβαρεύτηκε έκανε το 1-1 έξω και πλέον πολύ δύσκολα θα ξαναχάσει εντός.
akratacity
Η γαλατασαραι μαλλον θα το παρει ανετα στην τουρκια ξερει καποιος αν το πρωταθλημα της εξασφαλιζει θεση στην επομενη ευρωλιγκα???επισης φαρμαρ και μπαρατς θα προλαβουν τους τελικους (αν βεβαια η εφες περασει την εντυπωσιακη φετος μπανβιτ) γτ χωρις αυτους η εφες δεν εχει τυχει με την γαλατα...
SG3ptshooter
Fener - Efes αύριο το μεσημέρι. Just saying.
rchos
που το βλέπουμε?
Zoys
Δεν έχω βρει κάτι, ούτε για το Γαλατά-Μπεσίκτας που παίζεται τώρα και με ενδιαφέρει και στοιχηματικά.
rchos
Κι εγώ για το Γαλατα-Μπεσίκτας ξεκίνησα να ψάχνω και δεν βρήκα τίποτα.

Όποτε κατέληξα να βλέπω Τσσκα-Αστάνα
priest
QUOTE(rchos @ Oct 20 2013, 14:03 ) *
Κι εγώ για το Γαλατα-Μπεσίκτας ξεκίνησα να ψάχνω και δεν βρήκα τίποτα.

Όποτε κατέληξα να βλέπω Τσσκα-Αστάνα



Γαλατα 58-59 Μπεσικτας 3η περιοδος (livetv)
rchos
Κρίμα που δεν το βλέπουμε.Πάλι ματσάρα ο Airtseg...
priest
QUOTE(rchos @ Oct 20 2013, 14:17 ) *
Κρίμα που δεν το βλέπουμε.Πάλι ματσάρα ο Airtseg...

livetv..υπαρχει λινκ!
priest
Γαλατα 87-82 Μπεσικτας σε ενα ματς που κυριαρχησαν οι ατομισμοι,οι βιαστικες επιλογες και τα πολλα λαθη!

rchos
βρήκαμε πουθενά το φενερ-εφες?
Quincy
Έχασε η Φενερ. Στο +4 η Εφες με την Γαλατά 30'' πριν το τέλος. Σήκωσέ το ρε Αγγέλου icon_drunk.gif
Weekendman
Μας προέκυψε ο τελικός των αουτσάιντερ εδώ ,και ο Ζοτς συνεχίζει την κακή παράδοση στα εγχωρια πρωταθλήματα και κύπελλα αμα εξαιρέσουμε την Ελλάδα...
επαθα λαστιχο
ξερει κανεις απο ποιον αποκλειστηκε η Μπανβιτ και δεν ηταν στο F8?
Weekendman
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Feb 7 2014, 23:48 ) *
ξερει κανεις απο ποιον αποκλειστηκε η Μπανβιτ και δεν ηταν στο F8?


Καρσίγιακα και Τρανζοσπορ ,για περισσότερες λεπτομέρειες παρακάτω...

http://www.tbl.org.tr/tk/2014/ekup/index.asp?sezon=2013-2014
επαθα λαστιχο
QUOTE(Weekendman @ Feb 7 2014, 23:52 ) *
Καρσίγιακα και Τρανζοσπορ ,για περισσότερες λεπτομέρειες παρακάτω...

http://www.tbl.org.tr/tk/2014/ekup/index.asp?sezon=2013-2014

ok,ευχαριστω!
yorgos
Συγγνώμη, ο Ομπράντοβιτς πήρε παίκτη Αμερικανό, κολεγιόπαιδο σουσιαστικά, που δεν έχει παίξει ματς στην Ευρώπη... και ο οποίος μια φορά ήρθε στην Ευρώπη και έφυγε πριν παίξει επειδή του έλειπε η μαμά του;

http://www.sportando.net/eng/europe/france...s-homesick.html

Περίεργα πράγματα...
yorgos
Νέα ήττα της Εφές που προ Αγγέλου είχε 10-2 (με τι δέκα νίκες συνεχόμενες) κι επί Αγγέλου είναι στο 4-4 και πλέον τίθεται εν αμφιβόλω όχι μόνον η δεύτερη θέση, αλλά και η τρίτη.
yorgos
Προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς παίζει η Φενέρ απέναντι στην Τελεκόμ και δεν τα καταφέρνω, ανεξήγητα πράγματα, τρίποντα στα 6'', άμυνα για κλάματα, ο Σαβάς κάνει τον Τουντσερί να φαίνεται Ουέστμπρουκ. Θα με καταστρέψουν αυτοί.
Quincy
Χμ, την έπαιξες στο -11.5 ε;

Το κοίταξα κι εγώ το ματσάκι σήμερα, αλλά την έχω ξαναπατήσει από την Φενερ. Δεν την εμπιστεύομαι καθόλου σε μεγάλα χαντικαπ και ειδικά εκτός έδρας. Η αστάθεια προσωποποιημένη
yorgos
Στη διαφορά του πρώτου ημιχρόνου την έπαιξα και πήρα το πτηνό. Δεν είναι απλά ότι είναι ασταθης είναι ότι παίζει ένα πράγμα που αναρωτιέσαι αν πέρασε ποτέ ο Ομπράντοβιτς από κει. Σε μια φάση αστοχεί ο ΜακΚάλεμπ, βγαίνει αιφνιδιασμό η Τελεκόμ, ατοχεί, παίρνει επιθετικό ριμπάουντ, δύο πάσες, σκοράρει κι ο Μπο ακόμη δεν είχε επιστρέψει ούτε στη σέντρα, ο Πρέλντζιτς που είναι ο πιο μυαλωμένος εκεί μέσα έκανε τουλάχιστον δυο αψυχολόγητα με πάνω από 8'' για τη λήξη της επίθεσης, σκριν εκτός μπάλας δε γίνονται, οι ψηλοί είναι ταγάρια... Ειλικρινά η μόνη λύση είναι να παίζει με τον Κλέιζα πεντάρι (έτσι θα σταματήσει να σουτάρει κι από το γάμα του καραγκιόζη). Αδυνατώ να πιστέψω ότι με το Ζοτς στον πάγκο δε θα πάρει το πρωτάθλημα, αλλά είναι πια Μάρτιος. Τέλος πάντων, την Εφές την έχω εκτός παιχνιδιού, η Γαλατά έχει ομάδα και έδρα αλλά μειονέκτημα έδρας, η Μπάνβιτ πολύ νοικοκυρεμένη αλλά μικρό μέγεθος, θα δείξει. Ενδιαφέρον πρωτάθλημα πάντως, αλλά γενικά τους λείπουν ΜΑΠ.
Quincy
Είναι πολύ αυστηρός ο κανονισμός για τους γηγενείς. Θα πρεπε να χαλαρώσουν λιγάκι σχετικά μ αυτό.

Έχει ενδιαφέρον πάντως. Μεταξύ Φενερ-Γαλατα-Μπανβιτ όποιος και να το πάρει δεν θα ναι έκπληξη
yorgos
Tι πιθανότητες δίνεις;

Ο κανονισμός για τους γηγενείς έγινε και για το ΙΣραήλ νομίζω κι έγιναν πιο συχνές οι εκπλήξεις.
Quincy
Δεν ξέρω. Κάτσε να δω και το ντέρμπυ σήμερα και θα σου πω bball.gif

Θέλω όμως να το πάρει η Μπανβιτ. Πάντα μ άρεσαν οι σταχτοπουτες στον αθλητισμό

Λογικά θα το πάρει η Φενερ. Είναι η καλύτερη ομάδα

Την Γαλατά την έχω ως το πιο αδύναμο φαβορί, αλλά δεν θα πέσω κι απ τα σύννεφα αν το σηκώσει. Αν και αυτή δυσκολεύεται πολύ εντός συνόρων και είναι πιο ασταθής ακόμα και απ τη Φενερ

69.gif
yorgos
Κι εγώ η Μπάνβιτ θέλω να το πάρει, θεωρώ πως έχει κάνει πολύ νυκοκοιρεμένη δουλειά ο Ιτούδης, που μου είναι και πολύ συμπαθής. Άλλωστε ο Ζοτς και να μην το πάρει, μισή ευθύνη δική του και άλλη μισή... όποιου έφτιαξε αυτό το πράγμα (διοίκηση, μανατζερ, δεν ξέρω αλλά η ανισορροπία είναι τραγική). Την καλύτερη ομάδα δεν νομίζω πως την έχει η Φενέρ, αλλά σίγουρα έχει τους καλύτερους παίκτες.

Η Γαλατά είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση αλλά έχει αρκετές ατυχίες, σέβομαι όμως την ωριμότητα του Αρόγιο, καμία σχέση με το τρελοκομείου που γνωρίσαμε κάποτε. Αλλά για μένα είναι πιο πίσω κι από τη Μπάνβιτ.

Η Εφές δεν μου αρέσει, δεν την καταλαβαίνω κι έχω ξαναπεί τη γνώμη μου και για τον Αγγέλου. Ακόμη δεν έχω καταλάβει τι έχει γίνει με αυτόν τον Χόπσον, η μισή ομάδα αυτός ήταν. Ο Ερτνέν ΟΚ, δημόσιος υπάλληλος είναι, σέρνεται, αλλά κάποιο κίνητρο πρέπει να του βρουν να παίξει έστω αυτά που μπορεί, που για τούρκικο πρωτάθλημα δεν είναι καθόλου λίγα. Μου αρέσουν πολύ τα πιτσιρίκια της Εφές, έγινε πολύ καλή δουλειά εκεί και φέτος το καλοκαίρι και πέρυσι.
Quincy
Η Μπανβιτ παίζει τώρα εντός έδρας με την Γαλατά, την επόμενη αγωνιστική εκτος με την Φενερ και την προτελευταία πάλι εντός με την Φενερ.

Τους έχει κερδίσει όλους στον πρώτο γύρο, κι αν κερδίσει τουλάχιστον αυτό με τη Φενερ πολύ δυσκολά θα το χάσει το πλεονέκτημα, κι αν φτάσει στους τελικούς με πλεονέκτημα θα είναι σίγουρα το φαβορί και θα φτύσει αίμα για να την κερδίσει όποιος κι αν είναι ο αντίπαλός της.

Η Γαλατασαραι από τους 6-7 αγώνες που έχω δει στην TBL είναι αρκετές φορές χειρότερη από την EL κι ας παίζει με κάτω του μετρίου ομάδες. Περίεργη ομάδα, δεν με πείθει ότι μπορεί να κερδίσει σε σειρά με μειονέκτημα απέναντι στη Φενερ ή τη Μπανβιτ, αλλά δεν την ξεγράφω γιατί παίζει δυνατά κι αυτή για πρωτιά. Ειδικά αν κερδίσει σήμερα

Την Εφες την έχω κράξει χειρότερα κι απ τον Κριστιτς φέτος. Αλλά πρέπει να παραδεχτούμε ότι ο Αγγελου την έχει συμμαζέψει αρκετά. Δεν είναι πια τόσο καφενείο όσο ήταν. Να πούμε για το ματς με την Μπαρτσα; Να πούμε για την Μαλαγα που μετα 15-1 του πενταλεπτου επέστρεψε στο ματς ενώ πριν ένα μήνα θα χε φάει 40αρα; Αισθητά βελτιωμένη, σίγουρα της λείπουν πολλά και από παίκτες, αλλά και από την εμπειρία του Αγγελου που κι αυτός μαθαίνει. Αλλά δείχνει καλά σημάδια και του χρόνο θα ναι ΣΙΓΟΥΡΑ δυνατότερη και πιο ανταγωνιστική ομάδα. Φέτος ήταν χαμένη σεζόν απ το Δεκεμβρη, και φυσικά δεν είναι για πολλά στην TBL κι ας είναι ακόμα 3η, λογικά θα πέσει 4η μέχρι το τέλος.
Quincy
Στο +4 η Φενερ στο τουρκικό ντέρμπυ 2.30 λεπτά πριν τη λήξη. Επέστρεψε στην τέταρτη η Μπανβιτ

*Φοβερός αγώνας! Το πήρε τελικά η Μπανβιτ στην τελευταία επίθεση με 78-79!! w00t.gif

Επιμέρους σκορ 4ου δεκαλέπτου : 14-25 rolleyes.gif
yorgos
QUOTE
Φέτος ήταν χαμένη σεζόν απ το Δεκεμβρη

Διαφωνώ, η Εφές μέχρι το Δεκέμβρη ήταν κάτω του αναμενομένου, αλλά εντος στόχων και ειδικά στο τούρκικο πρωτάθλημα με δέκα νίκες σερί. Και μετά πήραν τον Αγγέλου...

Εκπληκτική δουλειά Ιτούδη στη Μπάνβιτ...
benchwarmer
Ώρα για πλει-οφ στο πρωτάθλημα των γειτόνων. Τα ζευγάρια της πρώτης φάσης είναι
Μπάνβιτ-Τόφας
Φενέρ-Ούσακ
Εφές-Καρσίγιακα
Γαλατά-Μπεσίκτας

Για τα 4 φαβορί, λόγω Ευρωλίγκας και Ιτούδη έχουμε μιλήσει αρκετά, είναι γνωστές ομάδες. Από τις 4 άλλες, η μόνη που μπορεί να κάνει την έκπληξη απέναντι στο φαβορί πιστεύω είναι η Καρσίγιακα, κυρίως μιας και έχει τον Εστεμπάν Μπατίστα σε καταπληκτική χρονιά, ακριβώς στην θέση που πονάει η Εφές (η οποία πέρυσι τον είχε αφήσει να φύγει ως περιττό δίπλα σε Μπάρατς και Ερντέν...)
sacarame
QUOTE(benchwarmer @ May 7 2014, 23:46 ) *
Ώρα για πλει-οφ στο πρωτάθλημα των γειτόνων. Τα ζευγάρια της πρώτης φάσης είναι
Μπάνβιτ-Τόφας
Φενέρ-Ούσακ
Εφές-Καρσίγιακα
Γαλατά-Μπεσίκτας

Για τα 4 φαβορί, λόγω Ευρωλίγκας και Ιτούδη έχουμε μιλήσει αρκετά, είναι γνωστές ομάδες. Από τις 4 άλλες, η μόνη που μπορεί να κάνει την έκπληξη απέναντι στο φαβορί πιστεύω είναι η Καρσίγιακα,



Εμείς οι Besiktαίοι από την άλλη,Ιn Doron Perkins we trust... cool.gif tongue.gif
redleg7

Στη Γαλατασαράι ο Λάνγκφορντ

http://www.sport24.gr/Basket/TurkeyBasket/...nt.2779700.html
gspara
QUOTE (redleg7 @ May 9 2014, 19:36 ) *
Στη Γαλατασαράι ο Λάνγκφορντ

http://www.sport24.gr/Basket/TurkeyBasket/...nt.2779700.html

Διδυμο με Αρογιο η θα φυγει?
redleg7
Ο Αρογιο εχει ιστορικο τραυματισμων και θα ειναι με ενα χρονο περισσοτερο στις πλατες του.Δεν γνωριζω ποιος θα ειναι ο τεχνικος την επομενη σεζον για την Γαλατα για να κανουμε την οποιαδηποτε εικασια.Παντως και Αρογιο και Λανγκφορντ που θελουν απο μια μπαλα ο καθενας ισως ειναι too much.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.