Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ελλάδα - ΗΠΑ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
qspock
Στο ματς ΗΠΑ-Γερμανια? Αν δυσκολευτηκαν οι USAers? Παραδοξως στο πρωτο μερος ναι. Αλλα το γιατι εχει σημασια: Δυσκολευτηκαν γιατι ενω γυρνουσαν πολυ καλα την μπαλα, σουταραν τελειως ελευθεροι και τα χανανε ολα! (θυμαστε το Ελλαδα-Καταρ?). Επισης, για καποιο λογο που ακομα δεν εχω καταλαβει, φοβοταν οι ψηλοι τους τον Φεμερλιγκ οταν μπαιναν μεσα και τα χαναν απο κατω.

Παρολλα αυτα, εγινε σε καποια φαση το αναμενομενο, εκαναν ξεσπασμα και το ματσακι τελειωσε. Για μενα δεν υπηρχε καμια περιπτωση να χασουν με εναν τετοιο αντιπαλο...

Τι παει να πει "τους εχουμε"? Ας σοβαρευτουμε λιγο, δε παιζουμε με τη Γαλλια. Ουτε την Λιθουανια ή την Τουρκια...

Ειναι δυσκολη ομαδα οι ΗΠΑ, παιζουν πολυ καλο μπασκετ. Μπασκετ ουσιας. Και ναι, ειναι ομαδα οσο κι αν ακουγεται το αντιθετο. Εχουν βρεθει μεταξυ τους και παιζουν για το συνολο. Ελπιζω να εχουμε την καταλληλη ψυχολογια και κυριως αυτοσυγκεντρωση για να μπορεσουμε να τους χτυπησουμε. Αυτο ειναι το παν στο συγκεκριμενο ματς. Πρεπει οπωσδηποτε να επιβαλλουμε το ρυθμο μας. Εκει θα κριθουν ολα. Αν αρχισουμε τις βλακειες, δε προκειται να μας συγχωρεσουν τιποτα.

PS: Για τον επιτιμο μη χαιρεστε, ευχεται καλη επιτυχια στην αγαπημενη του εθνικη. Αυτη των ΗΠΑ δηλαδη! 19.gif
geosider
QUOTE(NBAer @ Aug 30 2006, 05:18 PM) *
Και τι σχεση εχει αυτο με το μπασκετ? Επειδη εφαγα ελιες ελληνικες οταν γεννηθηκα ή επειδη τρωω τα ωραια ελληνικα καρπουζια τωρα το καλοκαιρι, πρεπει να υποστηριζω την Ελληνικη ομαδα στο μπασκετ?
Δεν σε καταλαβαινω.... sad.gif
Τωρα το πας εθνικιστικα και αυτο ειναι τραγικο....!
Το μπασκετ δεν πρεπει να μπερδευεται με το ποιος πολεμησε ποιον κλπ. Οταν παιζουμε πχ, με την Τουρκια παιζουμε με την ομαδα της Τουρκιας ενα παιχνιδι και δεν παιζουμε εναντια στον Τουρκικο λαο και πρεπει να νικησουμε γιατι αυτοι ειναι κακοι και αιωνιοι εχθροι μας....
Εισαι καλα? Υποχρεωση σε ενα άϋλο πραγμα? Ναι η πατριδα ειναι μια ιδεα αλλα εσυ το πας εθνικιστικα και για αυτο δεν μου αρεσει....

Να μου πεις οτι σελεις η Ελληνικη ομαδα να παρει το παγκοσμιο, για να αναπτυχθει το μπασκετ στην Ελλαδα και να χτιστουν νεα γηπεδα και οι περισσοτεροι νεοι απο την καθιστικη ζωη που κανουν να ξαναμπουνε στο μπασκετ, ετσι ωστε να μπορεις να παιζεις πλεον σε ωραια νεα γηπεδα με ολο και πιο πολλους αντιπαλους, ναι!
Αλλα να λες τετοια πραγματα το θεωρω καπως τραγικο....



άντε μπράβο τί είναι αυτά που βλέπω, στο φασισταριό το ρίξαμε; o αθλητισμός είναι διασκέδαση και ο καθένας ότι γουστάρει υποστηρίζει, πολύ σοβαρά το πήρατε τελικά
ακούς εκεί μεγάλωσα στην Ελλάδα, είμαι έλληνας άρα πρέπει να υποστηρίζω σώνει και καλά την εθνική Ελλάδος, καλά και αν δεν μου αρέσει το παιχνιδι της ομάδας και μου αρέσει εκείνος μιας άλλης ομάδας πρέπει να υποκρίνομαι;
δεν λέω, εννοείτε ότι θα νιώθω μια παραπάνω συμπάθεια στην ελληνική ομάδα αφού με αυτή μεγαλώσαμε, πολλά από τα παιδιά τα γνωρίζουμε, με αυτούς ασχολούμαστε σχεδόν όλοι την σεζόν, αλλά ως εκεί
hagi
Καλή επιτυχία στην Εθνική μας ομάδα που πιστεύω ότι μπορεί να τα καταφέρει..Είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και ελπίζω να κάνουμε την υπέρβαση...
HOULIGAN76
QUOTE(dizzy_fingers @ Aug 31 2006, 05:58 AM) *
Απ'ότι βλέπω, πάντως, οι αμερικανοί αγνοούν παντελώς την ύπαρξή μας από τον μπασκετικό χάρτη.
Αυτό ακριβώς που θέλουμε, είναι 19.gif ....


Βρε dizzy είσαι λίγο άδικος με τους αμερικάνους.Καραρχάς τα ελληνικά ονόματα είναι
πολύ δύσκολα να τα πουν οι Δυτικοί.Δευτερον γενικώς οι Αμερικάνοι αντιμετωπίζουν
αδιάφορα τα γεγονότα που συμβαίνουν εκτός ΝΒΑ.Στις δηλώσεις τους που μας παρουσιάζει
το σάιτ δεν δείχνουν οτι μας υποτιμάνε.Απλά οτι έχουν άγνοια κάτι που είναι απόλυτα
λογικό.Ισως να παίξουνε με κάποια αλαζόνεια επειδή έχουν υπερβολική εμπιστοσύνη
στο εαυτό τους .Δεν είναι κακό αλλά πίστεψε με θα μας μάθουν.
Υ.Γ.1 Και οι Ελληνες παίκτες αντιμετωπίζουν υπερφίαλα τους Αμερικάνους.{Δηλώσεις Σόφο}
Υ.Γ.2 Εντάξει νομίζω δικαίωμα του morfi και του NBAer να υπστηρίζουν με πάθος
τους Αμερικάνους.Στα πόστ τους δεν κατάλαβα να λένε οτι μισούν την Ελλάδα.Αλλωστε σε
κανέναν δεν απαγορευεται να λατρευει το όμορφο μπάσκετ το οποίο παίζουν οι ΗΠΑ.
Υ.Γ.3 Μην πειράζετε την μικρή πράσινη Ολλανδέζα.Οποιος την στενοχωρεί θα τα βάζει
με μένα.
Υ.Γ.4 Ελπίζω την Παρασκευή να τους πατήσουμε τους ΝΒΑers.Mε την κούπα παρέα θα
περάσουμε ωραία την Κυριακή. icon_drunk.gif smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif
Warrior
QUOTE(morfi @ Aug 30 2006, 05:26 PM) *
Δεν επαναπαυομαι... ειπα οτι θεωρω οτι το παιχνιδι ειναι 50-50...
Σας περιμενω... I'll be waiting motherbrothers! cool.gif


Βλεπω εχεις αρχισει και αγχωνεσαι.... 19.gif 19.gif

laugh.gif


QUOTE(qspock @ Aug 31 2006, 04:16 AM) *
Στο ματς ΗΠΑ-Γερμανια? Αν δυσκολευτηκαν οι USAers? Παραδοξως στο πρωτο μερος ναι. Αλλα το γιατι εχει σημασια: Δυσκολευτηκαν γιατι ενω γυρνουσαν πολυ καλα την μπαλα, σουταραν τελειως ελευθεροι και τα χανανε ολα! (θυμαστε το Ελλαδα-Καταρ?). Επισης, για καποιο λογο που ακομα δεν εχω καταλαβει, φοβοταν οι ψηλοι τους τον Φεμερλιγκ οταν μπαιναν μεσα και τα χαναν απο κατω.

Παρολλα αυτα, εγινε σε καποια φαση το αναμενομενο, εκαναν ξεσπασμα και το ματσακι τελειωσε. Για μενα δεν υπηρχε καμια περιπτωση να χασουν με εναν τετοιο αντιπαλο...


Οντως δεν γινοταν με τιποτα να χασουν οι Αμερικανοι απο τους Γερμανους... 33.gif

Επιθετικα τουλαχιστον βρεθηκαν σε πολυ κακη μερα.Πραγματικα ηταν τραγικοι (για ΝΒΑερς)απο τα 6,25.Εγω
προσωπικα δεν ειδα επιθετικο ξεσπασμα στο 2ο μερος.Θα ελεγα οτι το παιχνιδι το πηραν απο την εξαιρετικη
αμυνα τους."Σφιξαν τα λουρια" στις αρχες του δευτερου ημιχρονου και οι Γερμανοι χασαν την μπαλα...

Συνεχη λαθη(οδηγουσαν σε αιφνιδιασμους των Αμερικανων) και πολυ κακες επιλογες επιθετικα απο τους Γερμανους και τελειωσε το ματσακι.

QUOTE(qspock @ Aug 31 2006, 04:16 AM) *
Τι παει να πει "τους εχουμε"? Ας σοβαρευτουμε λιγο, δε παιζουμε με τη Γαλλια. Ουτε την Λιθουανια ή την Τουρκια...

Ειναι δυσκολη ομαδα οι ΗΠΑ, παιζουν πολυ καλο μπασκετ. Μπασκετ ουσιας. Και ναι, ειναι ομαδα οσο κι αν ακουγεται το αντιθετο. Εχουν βρεθει μεταξυ τους και παιζουν για το συνολο. Ελπιζω να εχουμε την καταλληλη ψυχολογια και κυριως αυτοσυγκεντρωση για να μπορεσουμε να τους χτυπησουμε. Αυτο ειναι το παν στο συγκεκριμενο ματς. Πρεπει οπωσδηποτε να επιβαλλουμε το ρυθμο μας. Εκει θα κριθουν ολα. Αν αρχισουμε τις βλακειες, δε προκειται να μας συγχωρεσουν τιποτα.


Συμφωνω q...

Τα πραγματα θα ειναι πολυ δυσκολα παιδια αυριο.Εκτος των παραπανω παιζουν παρα πολυ καλη αμυνα που
θα μας δημιουργησει πολλα προβληματα.Και αν μας ξεφυγει εστω και λιγο το ματς,θεωρω οτι πολυ δυσκολα
θα εχει γυρισμο μετα...


QUOTE(Anaz @ Aug 31 2006, 03:36 AM) *
Λοιπον στα γρηγορα..
1.Πιστευω οτι στα πρωτα λεπτα θα το φοβηθουμε το ματς κ θα μεινουμε πισω!Αν σε αυτο το διαστημα δεν ξεφυγουν(πολυ) οι Αμερικανοι θα'μαστε σε καλο δρομο..


Εγω παλι πολυ φοβαμαι οτι αν δεν μπουμε δυνατα απο την αρχη,θα ψαχνουμε για θαυματα...

QUOTE(Anaz @ Aug 31 2006, 03:36 AM) *
2.Η φροντ λαιν αυτης της Αμερικης δεν μου γεμιζει το ματι!Σοφο κ Παπαδοπουλος ΜΠΟΡΟΥΝ κ πρεπει να δειξουν το καλο τους προσωπο κ να δωσουν λυσεις στην επιθεση απεναντι στους αθλητικοτατους Αμερικανους!Ο Σοφο θα κανει παρτυ με Χαουαρντ,Μπραντ!! 19.gif Στο (αμυντικο)ριμπαουντ βεβαια θα'ναι σκουρα τα πραματα καθως κ οι δυο υστερουν σε αυτον τον τομεα κ οι αλλοι πηδανε ολοι στο θεο!Θα βοηθησει ομως ο Αντωναρος!


Σκουρα τα πραγματα στο ριμπαουντ...Ακριβως οπως το λες.Πολυ σκουρα θα ελεγα.Εχουμε που εχουμε
προβλημα εκει....

Εκει πιστευω οτι θα ειναι το κλειδι του ματς.Αν πηγαινουν σε 2ες και 3ες επιθεσεις....δεν εχουμε μεγαλη τυχη.

Ο Λαζαρος δεν ξερω αν θα πρεπει να παρει πολυ χρονο συμμετοχης αυριο.Δεν νομιζω οτι του ταιριαζει πολυ
το παιχνιδι.Βολλευ θα παιζουν με αυτον βασικο 5αρι..

Θελω να πιστευω οτι ο Γιαννακης θα επιστρατευσει τον (ελαφρως ξεχασμενο)Ντικουδη αυριο.Νομιζω οτι θα
μπορεσει να βοηθησει πολυ.Ειναι δυνατος και μπορει να σπρωξει καποιους αμερικανους(οσο ειναι δυνατον)
εκτος ρακετας και να γινει ευκολοτερο το αμυντικο ριμπαουντ.


Πολυ δυσκολο το ματς παντως.Δεν θα εδινα 50-50....
Λετε οτι ειναι πολυ δυσκολο να κρατησουμε τους Αμερικανους κατω απο τους 85 ποντους.Συμφωνω...
Αν δεν γινει αυτο ομως,δεν βλεπω νικη.Δηλαδη εμεις θα βαλουμε 90??Πολυ δυσκολο.Ειναι πολυ καλοι και
στην αμυνα,επιθετικη αμυνα που μοιαζει πολυ με την δικια μας.Σιγουρα θα εχουμε πολλα προβληματα στην
επιθεση.Εκτος αν παρουμε ποντους στον αιφνιδιασμο,αλλα εχουν πολυ καλες επιστροφες και θα ειναι πολυ
δυσκολο.

Επισης δυσκολα θα ειναι τα πραγματα αν βρουν σουτ απεναντι στην ζωνη(που σιγουρα θα χρησιμοποιησουμε
αυριο).

Να ειμαστε αισιοδοξοι....αλλα συγκρατημενα.
Μακαρι να ξημερωσει μια μεγαλη μερα για το ελληνικο μπασκετ αυριο!


Υ.Γ.Φυσικα ο καθενας ειναι ελευθερος να υποστηριζει οποια ομαδα θελει.ΚΑι ουτε ειμαι υπερ των αποψεων:

"Ελληνας εισαι,στην Ελλαδα μεγαλωσες...πατριδα,θρησκεια,οικογενεια tongue.gif κλπ..."

Αλλα βρε Μορφη....Πως γινεται να μην σε γοητευει αυτη η Εθνικη???? huh.gif
Eιναι η καλυτερη ever!!

Noμιζω εχεις εγκλωβιστει στην κοντρα ΝΒΑ-rest of the world.. tongue.gif
peace.gif

banana.gif
mikri prasini ollandeza
QUOTE(HOULIGAN76 @ Aug 31 2006, 11:40 AM) *
Υ.Γ.3 Μην πειράζετε την μικρή πράσινη Ολλανδέζα.Οποιος την στενοχωρεί θα τα βάζει
με μένα.


Άτσα!Τι ήταν αυτό??Ευχαριστώ πολύ πολύ...αλλά οκ...μια χαρά με το morfi!Στεναχωριέμαι όμως που η σημερινή ΝΕΟΛΑΙΑ δεν είναι τόσο πατριωτικιά...!!Κατα τα άλλα μια χαρά!Μέλλλλι γάλα!!! biggrin.gif
qspock
QUOTE(Warrior @ Aug 31 2006, 02:59 PM) *
Εγω
προσωπικα δεν ειδα επιθετικο ξεσπασμα στο 2ο μερος.Θα ελεγα οτι το παιχνιδι το πηραν απο την εξαιρετικη
αμυνα τους."Σφιξαν τα λουρια" στις αρχες του δευτερου ημιχρονου και οι Γερμανοι χασαν την μπαλα...

Αυτο ακριβως λεω κι εγω, τα ξεσπασματα των Αμερικανων ξεκινανε παντα απο την πιεστικη τους αμυνα. Σας θυμιζει καμια αλλη ομαδα αυτο? tongue.gif

QUOTE(Warrior @ Aug 31 2006, 02:59 PM) *
Σκουρα τα πραγματα στο ριμπαουντ...Ακριβως οπως το λες.Πολυ σκουρα θα ελεγα.Εχουμε που εχουμε
προβλημα εκει....

Μεγαλο προβλημα προβλεπεται εκει. Πηγαινουν πολυ στο επιθετικο ριμπαουντ.


QUOTE(Warrior @ Aug 31 2006, 02:59 PM) *
Ο Λαζαρος δεν ξερω αν θα πρεπει να παρει πολυ χρονο συμμετοχης αυριο.Δεν νομιζω οτι του ταιριαζει πολυ
το παιχνιδι.Βολλευ θα παιζουν με αυτον βασικο 5αρι...
Συμφωνω. Απο την αλλη, αν πιασει στην επιθεση μπορει να τους κοψει τα ποδια.

QUOTE(Warrior @ Aug 31 2006, 02:59 PM) *
Επισης δυσκολα θα ειναι τα πραγματα αν βρουν σουτ απεναντι στην ζωνη(που σιγουρα θα χρησιμοποιησουμε
αυριο).
Να παρουμε ΤΑ ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ!
Anaz
QUOTE
Τι παει να πει "τους εχουμε"? Ας σοβαρευτουμε λιγο, δε παιζουμε με τη Γαλλια. Ουτε την Λιθουανια ή την Τουρκια...
Ρε συ Q,εννοειται οτι αστειευομουν!Δεν διαβασες ολο το ποστ? blink.gif
Εγω δινω 60-40 στους Αμερικανους!
Καλη επιλογη ο Ντικουδης πραγματι!Αν κ λιγο soft.Εγω πιστευω κ στον Τσαρτσαρη για την αμυνα κ το ριμπαουντ!Κ στους ψηλους περιφερειακους μας..Κ στον Φωτση βεβαια που θα παρει αρκετο χρονο λογικα!Κ ο Βασιλο ειναι πολυ καλος γι'αυτο το παιχνιδι αλλα τον φοβαμαι λιγακι.Ο Λάζος ειναι απαραιτητος για την επιθεση!
Πιστευω οτι μπορουμε να παρουμε ποντους απ'τον αιφνιδιασμο γιατι η πιεση ψηλα θα φερει καποια κλεψιματα κ δεν ειναι κ τοσο καλες οι επιστροφες των Αμερικανων παρα την ταχυτητα τους!Με μετρο βεβαια μην ανοιξει το παιχνιδι..!Θα χρειαστει οπωσδηποτε περισσοτερο κ το περιφερειακο σουτ!

Υ.Γ:Θελω το βιντεο με την ταπα του Γκριν στον Γουειντ!!!!
merlin1
to epeksa proxira sto nba live ( xoris na exo distixos ta prosfata rosters) ke exasa apo tus USA sthn paratasi sad.gif
dizzy_fingers
QUOTE(HOULIGAN76 @ Aug 31 2006, 11:40 AM) *
Βρε dizzy είσαι λίγο άδικος με τους αμερικάνους.Καραρχάς τα ελληνικά ονόματα είναι
πολύ δύσκολα να τα πουν οι Δυτικοί.Δευτερον γενικώς οι Αμερικάνοι αντιμετωπίζουν
αδιάφορα τα γεγονότα που συμβαίνουν εκτός ΝΒΑ.Στις δηλώσεις τους που μας παρουσιάζει
το σάιτ δεν δείχνουν οτι μας υποτιμάνε.Απλά οτι έχουν άγνοια κάτι που είναι απόλυτα
λογικό.Ισως να παίξουνε με κάποια αλαζόνεια επειδή έχουν υπερβολική εμπιστοσύνη
στο εαυτό τους .Δεν είναι κακό αλλά πίστεψε με θα μας μάθουν.

Δεν είμαι άδικος, την αλήθεια λέω.
Δεν είπα ότι μας υποτιμούν αλλά ότι μας αγνοούν (το ίδιο πράγμα λέμε δηλαδή).
Και ασφαλώς αυτό είναι καλό για εμάς...
mono maroussi
QUOTE(weirdo1977 @ Aug 31 2006, 05:27 AM) *
όσον αφορά τον γιαννάκη.... γιατί κάτι μου λέει πως αυτήν την περιβόητη άμυνα κάπου την έχω ξαναδεί k σίγουρα ΌΧΙ στο αντιαθλητικό μαρούσι του γιαννάκη αλλα στον ηρακλή του κακιούση ? oeo ? είμαι κομπλεξικός το ξέρω... έλληνας είμαι, μην το ξεχνάμε...

να προσεχεις τους χαρακτηρισμους σου οταν αναφερεσαι σε αλλες ομαδες..αυτο λεω μονο γιατι σεβομαι το επιπεδο του φορουμ και τον ντιζυ που ειναι υπευθηνος
NBAer
QUOTE(dizzy_fingers @ Aug 31 2006, 05:36 PM) *
Δεν είμαι άδικος, την αλήθεια λέω.
Δεν είπα ότι μας υποτιμούν αλλά ότι μας αγνοούν (το ίδιο πράγμα λέμε δηλαδή).
Και ασφαλώς αυτό είναι καλό για εμάς...


Αγνοω != Υποτιμω

Αγνοω σημαινει δεν γνωριζω την υπαρξη καποιου πραγματος ή την γνωριζω και αδιαφορω για την υπαρξη του....
Υποτιμω σημαινει την γνωριζω και την σνομπαρω διοτι πιστευω οτι ειναι αναξια λογου, δηλαδη υποβιβαζω την αξια καποιου πραγματος....


Αν χρησιμοποιεις την λεξη "αγνοουν" με την δευτερη εννοια τοτε πιστευω εισαι καπως λαθος καθως οι Αμερικανοι δεν ξερουν και πολλα εκτος του "κοσμου τους". Βεβαια και να τα μαθουν δεν νομιζω οτι δινουν μεγαλη σημασια....
Στην προκειμενη περιπτωση ο Καρμελο ενοουσε το αγνοω με την πρωτη εννοια δηλαδη απλα δεν τους γνωριζει.....
Warrior
QUOTE(Anaz @ Aug 31 2006, 01:04 PM) *
Πιστευω οτι μπορουμε να παρουμε ποντους απ'τον αιφνιδιασμο γιατι η πιεση ψηλα θα φερει καποια κλεψιματα κ δεν ειναι κ τοσο καλες οι επιστροφες των Αμερικανων παρα την ταχυτητα τους!Με μετρο βεβαια μην ανοιξει το παιχνιδι..!Θα χρειαστει οπωσδηποτε περισσοτερο κ το περιφερειακο σουτ!


Ετσι και αλλιως παιρνουμε αρκετους ποντους απο κει.Το θεμα ειναι ποσους θα παρουμε,αφου οι Αμερικανοι
δεν θα πεφτουν και τοσο ευκολα στις παγιδες(οσο οι αλλοι ως τωρα αντιπαλοι μας),ενω οπως λες υπαρχει
κινδυνος να ανοιξει το παιχνιδι και να ψαχνομαστε μετα...

Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι δεν πρεπει να παει ψηλα το σκορ.Αν παει 85+ δεν νομιζω οτι εχουμε τυχη.

QUOTE(Anaz @ Aug 31 2006, 01:04 PM) *
Υ.Γ:Θελω το βιντεο με την ταπα του Γκριν στον Γουειντ!!!!


Και γω... 38.gif

Kαλα...οι αθλιοι γιαπωνεζοι δεν μας το δειξανε καν σε ριπλει!! blink.gif 68.gif

Oπως φυσικα και απειρες αμφισβητουμενες φασεις..
dizzy_fingers
Άθλιοι είναι οι Αρειανοί Φυσικοί της περιοχής Αμπελοκήπων (λες να υπάρχουν κι άλλοι? 7.gif ) βρε κουφάλα tongue.gif.

QUOTE(NBAer)
Αγνοω != Υποτιμω

Αγνοω σημαινει δεν γνωριζω την υπαρξη καποιου πραγματος ή την γνωριζω και αδιαφορω για την υπαρξη του....
Υποτιμω σημαινει την γνωριζω και την σνομπαρω διοτι πιστευω οτι ειναι αναξια λογου, δηλαδη υποβιβαζω την αξια καποιου πραγματος....


Αν χρησιμοποιεις την λεξη "αγνοουν" με την δευτερη εννοια τοτε πιστευω εισαι καπως λαθος καθως οι Αμερικανοι δεν ξερουν και πολλα εκτος του "κοσμου τους". Βεβαια και να τα μαθουν δεν νομιζω οτι δινουν μεγαλη σημασια....
Στην προκειμενη περιπτωση ο Καρμελο ενοουσε το αγνοω με την πρωτη εννοια δηλαδη απλα δεν τους γνωριζει.....

Αχ αυτή η ανούσια επιμονή στις λεπτομέρειες... 45.gif
Έχει διαφορά αν είναι το ένα ή το άλλο?
Η ουσία είναι μία, ότι δε γνωρίζουν (όποιος και να είναι ο λόγος) το παιχνίδι μας από πρώτο χέρι (θα δουν κασέτες ασφαλώς και θα μας μελετήσουν, αλλά δεν είναι πάντα αρκετό αυτό) και ότι αυτό είναι ένα αβαντάζ για την ομάδα μας.
Achilleas13
Παιδιά το ματς είναι 60-40 υπέρ των Αμερικάνων γιατι όπως και να το κάνουμε έχουν καλύτερους παίχτες.Για να κερδίσει η εθνική θα πρέπει να παίξει επί 40 λεπτά πολυ καλο μπασκετ πράγμα πολύ δύσκολο
Earnang
Πολυ εμπεριστατομένη άποψη Achileas13! και πολλά επιχειρήματα!!!!! Αλλα δεν πειράζει η Παρασκευή πλησιάζει.
Vas
Εδώ πήραμε Ευρωπαϊκό στο ποδόσφαιρο, στα Αμερικανάκια θα κολλήσουμε??

Τα παλικάρια θα παίξουν με ψυχή και θα φέρουν την Ελλαδάρα πάλι πρώτη icon_drunk.gif

Και κάτι ακόμα....

Το μπάσκετ το γουστάρουμε όλοι εδώ μέσα. Καρφώματα, κλεψίματα, τρίποντα αιφνιδιασμοί….

Αλλά όπως και να το κάνουμε, όταν παίζει η εθνική το βλέπουμε διαφορετικά το θέμα… Γουστάρουμε μόνο να κερδίζουμε και ας παίζουμε χάλια. Γουστάρω να δω την Σημαία πάνω από όλες και όλοι οι άλλοι να μας χαζεύουν… Μετά ας μάθουν και τα ονόματα μας!!

Όποιος αγαπάει την πατρίδα του δεν σημαίνει ότι είναι και Φασίστας! (Γιατί γράφτηκε και κάτι τέτοιο)
Anaz
Warrior συμφωνω απολυτα! wink.gif
trefoil 13
Τόσο καιρό δεν έχω ποστάρει για την εθνική...Μάλλον ούτε τώρα έπρεπε να το κάνω για γούρι... Για αυτό δεν λέω ούτε καλή επιτυχία ούτε τίποτα... tongue.gif

Μόνο που... με τα νεύρα μας θέλουν να παίξουν με τις αλλαγές της ώρας;;; Άνω κάτω κάνανε τις προπονήσεις μας! biggrin.gif Αλλά ότι και να κανονίζουν... τον αγώνα δεν τον χάνω...!

Αυτό λέω και τίποτε άλλο μην γρουσουζέψω!
Warrior
QUOTE(dizzy_fingers @ Aug 31 2006, 03:10 PM) *
Άθλιοι είναι οι Αρειανοί Φυσικοί της περιοχής Αμπελοκήπων (λες να υπάρχουν κι άλλοι? 7.gif ) βρε κουφάλα tongue.gif.


laugh.gif

Βρε,εννοουσα τους γιαπωνεζους υπευθυνους της τηλεοπτικης καλυψης!!Βασικα σκεφτηκα να διευκρινισω
σε παρενθεση,αλλα ηθελα να τσεκαρω αντιδρασεις και αντανακλαστικα... tongue.gif biggrin.gif

Παντως περα απο την πλακα,πιο αθλια τηλεοπτικη καλυψη δεν εχω ξαναδει!! 33.gif
Ελεος δηλαδη...Ριπλει δινουν μονο τα καρφωματα και κανα τριποντο.

Μην μιλησω και για το ενθερμο κοινο... rolleyes.gif 65.gif
(Ανyway,θα τα συζητησουμε σε αλλο τοπικ αυτα)
sarounas
Άλλο ένα μεγάλο ραντεβού με την ιστορία για την εθνική μπάσκετ και μακάρι να ζήσουμε μεγάλες στιγμές αύριο το πρωί.

Αυτό θα μπορέσει να γίνει μόνο αν η εθνική επιβάλει ένα αργό ρυθμό, δηλαδή παιχνίδι 5 εναντίον 5 (θα είναι ανεπίτρεπτο στο τέλος του παιχνιδιού να μείνουν αποθέματα δυνάμεων σε κάποιον παίκτη της εθνικής γιατί υπάρχουν 11 ετοιμοπόλεμοι και ο καθένας που μπαίνει μέσα θα πρέπει να είναι απόλυτα συγκεντρωμένος στον σκοπό του) και αν στην επίθεση μπουν μερικά μακρινά σουτ (τρομάρα μας), γιατί δυστυχώς οι αμερικανοί δεν πρόκειται να ηττήθούν με τίποτε μόνο με inside game. Επίσης σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να γίνουν λάθη που θα επιτρέψουν τον αιφνιδιασμό και φυσικά το παιχνίδι σε ανοιχτό γήπεδο, αυτό θα γίνει μόνο αν η ομάδα δείξει ψυχραιμία στο man to man pressing που εφαρμόζει συνεχώς ο Σιζέφσκι, και για όνομα του θεού να μην ανοίγει η άμυνα κάθε τόσο και επιτρέπει isolation game στον Lebron και τον Wade, αλλά βεβαίως μην το παρακάνουμε κιόλας με το να κλείνει η άμυνα σε πολλά σημεία με τα double team και την ζώνη γιατί αυτή η αμερικάνικη ομάδα μέχρι στιγμής σουτάρει πολύ καλά από τα 6.25 με Τζόνσον, Άντονι, Χάινριχ και Μπατίρ. Αλλά το σημαντικότερο όλων είναι να μην αισθανθούν ποτέ δέος απέναντι στους αστέρες του nba. Όλα αυτά βέβαια πάντα θεωρητικά διότι οι αμερικάνοι έχουν τα ηνία στην αναμέτρηση και αυτό που ακούγεται συνέχεια ότι η εθνική αυτή την φορά πρέπει να προσαρμόσει το παιχνίδι της πάνω στον αντίπαλο είναι πολύ σωστό και όχι το αντίθετο όπως συνέβαιναι μέχρι τώρα.

Έχω όμως και μια διαφωνία με τους περισσότερους από εσάς, διαπιστώνω ότι περνά μια γραμμή αποψίλωσης για το nba και αυτούς που αγωνίζονται εκεί. Νομίζω ότι ακόμη και σήμερα τόσο σε προσόντα όσο και σε τεχνική οι nba’rs είναι πολύ μπροστά σε σχέση με τους υπόλοιπους και το 90% από αυτούς που αγωνίζονται εκεί είναι πολύ καλύτεροι ατομικά από τους Ευρωπαίους, απλά υστερούν στο ότι το παιχνίδι εκεί είναι καθαρά θέαμα και δεν σχεδιάζονται πολλά πράγματα στις προπονήσεις αλλά είναι περισσότερο παιχνίδι ενστίκτου ενώ η τεχνογνωσία στην προπονητική τόσο στο ncaa όσο και στην ευρώπη πιστεύω είναι έτη φωτός μπροστά, καθώς στο nba οι προπονητές ασχολούνται κυρίως μόνο με το κοουτσάρισμα πλην ελαχίστον περιπτώσεων, σε αυτή την ομάδα όμως με την ύπαρξη ατόμων όπως ο Σιζέφσκι και ο Ντ Αντόνι που ξέρει την ευρωπαική νοοτροπία αφου ήταν για χρόνια προπονητής στην Ιταλία αυτό το μειονέκτημα μάλλον εξαφανίζεται. Εκτός αυτών έχουν να αντιμετωπίσουν και τρία πολύ μεγάλα μειονεκτήματα, τα δύο έχουν να κάνουν με την επίθεση και αφορούν το πρώτο: το αιώνιο πρόβλημά τους με την άμυνα ζώνης, αφού δεν έχουν εμβαθύνει σε αυτήν για να διαπιστώσουν ότι δεν σπάζει μόνο με μακρινά σουτ αλλά και με πολλά σπλιτ, όπως και εξαιρετικό passing game (εδώ θα τους τα λένε σίγουρα οι κόουτς αλλά άντε να εφαρμοστούν αυτά από τους nba’rs) και το δεύτερο έχει να κάνει με αυτό το περιβόητο βηματάκι που ακόμη δεν επιτρέπεται από την FIBA, αλλά αυτό είναι που δίνει όλη την έκρηξη στον επιτιθέμενο και προφανώς κάνει και το παιχνίδι πιο θεαματικό στις ΗΠΑ με συνεπεια να είναι ένα από τα δυνατά σημεία κάποιων αστέρων, κοιτάξτε τι έχει πάθει ο Ουέιντ. το τρίτο και επίσης μεγάλο μειονέκτημα αφορά την σωματική κούραση, αυτοί δίνουν υπερβολικά πολλά παιχνίδια μαζί με τα play off, πώς να κατέβει να παίξει ο Wade, o Lebron, ο Νοβίτσκι, ο Πάρκερ ή ο Μανού όταν παίζουν στα όρια μέχρι τον Ιούνη; αυτοί που αποδίδουν λίγο καλύτερα όπως ο Άντονι, ή ο Γκαζόλ, είναι πιο ξεκούραστοι γιατί είτε δεν περνούν στα play off είτε δεν σταυρώνουν νίκη σ’ αυτά τα τελευταία χρόνια και τα μαζεύουν γρήγορα. Ειδικά αυτός ο Νοβίτσκι 2 χρόνια τώρα δεν έχει σταματήσει καθόλου, πώς να τα βγάλει πέρα ο κακομοίρης;

Νομίζω ότι θα ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον να κάνω μερικά σχόλια για την τελευταία πιο αντιπροσωπευτική αναμέτρηση Ελλάδας-ΗΠΑ που έγινε στους Ολυμπιακούς στην Αθήνα.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού είχε ως εξής: στο ξεκίνημα η εθνική προηγήθηκε 13-9, αλλά μετά ο Λεμπρόν και ο Ουέιντ εξαφάνισαν την μπάλα από το παρκέ με αποτέλεσμα οι Αμερική να προηγηθεί 19-29 και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη 31-37. Στο 23’ η εθνική πλησίασε 38-39 αλλά στο 28 το σκορ έγινε 46-57, όμως η εθνική βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να μειώσει 61-62 στο 34’, δεν άντεξε όμως και ηττήθηκε 71-77.


Σε εκείνο το ματς όμως η Ελλάδα ήταν γηπεδούχος και είχε την στήριξη του κόσμου, σημαντικό ήταν ότι οι έλληνες δεν φοβήθηκαν καθόλου το παιχνίδι και κοίταξαν τους αμερικανούς στα μάτια, επιπλέον σε εκείνο τον αγώνα για την Ελλάδα αγωνίστηκαν κυρίως οι παίκτες της σημερινής ομάδας, αφού οι βετεράνοι Αλβέρτης και Παπανικολάου έπαιξαν μόλις 2-3 λεπτά, επίσης δεν είχε παίξει καθόλου και ο Διαμαντίδης που τότε ήταν ο τελευταίος σχεδόν παίκτης της ομάδας και δεν έπαιζε καθόλου, αφού είχε το μεγάλο μειονέκτημα ότι έπαιζε στον Ηρακλή. Η εθνική έπαιξε καταπληκτική ομαδική άμυνα αλλά έχασε κατά κράτος την μάχη των ριμπάουντ, όμως υποχρέωσε τους αμερικάνους να κάνουν πολλά μακρινά σουτ τα οποία ήταν κατά κανόνα άστοχα, σε αντίθεση με την ελληνική ομάδα που ήταν αρκετά εύστοχη, επίσης χάθηκαν πάρα πολλές βολές εκατέροθεν τόσο από την Ελλάδα όσο και από τις ΗΠΑ, ενώ ακόμη παρατήρησα ότι όποτε κάναμε άστοχα τρίποντα από τις γωνίες οι αμερικάνοι έφευγαν σφαίρα στον αιφνιδιασμό.
Μεμονομένα από τους παίκτες της εθνικής εξαιρετικός ήταν ο Παπαλουκάς, αφού έκανε φοβέρή εμφάνιση με πολλές ασίστ, κλεψίματα και άριστη οργάνωση, ενώ και ο Φώτσης είχε κάνει την κορυφαία μέχρι σήμερα εμφάνιση του στην εθνική με κερασάκι στην τούρτα δύο κοψίματα πάνω στον Ουέιντ με τον οποίο είχε και λογομαχίες, καλοί ήταν και ο Παπαδόπουλος εναντίον του Ντάνκαν αλλά και ο Τσαρτσαρής με τον Χατζηβρέττα. Από την αμερική τρομερός ήταν ο Λεμπρόν, πολύ καλός ο Ουέιντ και άριστος στην άμυνα ο Λαμάρ Όντομ. Πάντως το παιχνίδι χάθηκε εξαιτίας κάποιων λαθών-(κλεψίματα αμερικανών) στα μέσα των δύο ημιχρόνων που τους επέτρεψαν να φύγουν στον αιφνιδιασμό, αφού στο 5 εναντίον 5 πήγαμε πολύ καλά.
Πιστεύω ότι η εθνική τα πήγε περίφημα σε εκείνο το παιχνίδι και αν η ακολουθήσει την ίδια συνταγή έχει τύχη στην αναμέτρηση, αφού τώρα είναι πολύ καλύτερη από τότε και οι αμερικανοί δεν παρουσίασαν κάτι το ιδιαίτερο στο σετ παιχνίδι ούτε σε αυτή την διοργάνωση.
Dromeas7
Ας μην ξεχνάμε όμως οτι η Αμερική των Ολυμπιακών αγώνων ήταν μια ομάδα τσίρκο ενώ τώρα κατεβαίνει με πλήρη επίγνωση του τι θα αντιμετωπίσει μιας και έχει σοβαρότατο προπονητή και πολύ καλή προετοιμασία.

Όμως και η ελληνική ομάδα είναι πολύ καλύτερη απο την ομάδα των Ολυμπιακών.

Οπως το βλέπω εγώ το αργό παιχνίδι μας ευνοεί, όμως πρέπει να προσέξουμε πολύ τον Καρμελο που είναι HOT και τα ριμπάουντ γιατί οι Αμερικάνοι έχουν κατεβάσει ψηλούς που είναι μανούλες στο να μαζεύουν σκουπίδια.

Το βασικότερο όμως είναι η αυτοσυγκέντρωση.Πρέπει να είμαστε 40 λεπτά συγκεντρωμένοι γιατι τα αμερικανάκια 5 λεπτά αδράνιας περιμένουν για να σου κάνουν τη ζημιά...
treathitch
QUOTE(sarounas @ Aug 31 2006, 07:45 PM) *
επίσης δεν είχε παίξει καθόλου και ο Διαμαντίδης που τότε ήταν ο τελευταίος σχεδόν παίκτης της ομάδας και δεν έπαιζε καθόλου, αφού είχε το μεγάλο μειονέκτημα ότι έπαιζε στον Ηρακλή.

Μην ακούω βλακείες...
Ο Διαμαντίδης τραυματίστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο του εναρκτήριου αγώνα με την Αργεντινή και ενώ ήταν καταπληκτικός. Ο τραυματισμός εκείνος, αν και ελαφρύς, του στέρησε τη συμμετοχή στο κρίσιμο παιχνίδι με τις ΗΠΑ και αποδείχθηκε καθοριστικός, λόγω της αναγκαστικής συμμετοχής του Παπαλουκά σχεδόν σε όλο το 40λεπτο. Μετά τον τραυματισμό του, ήταν μέτριος στο τουρνουά και η κακή του εμφάνιση στο προημιτελικό ματς με την Αργεντινή έπαιξε ρόλο στην ήττα της Εθνικής.
Ο Διαμαντίδης ήταν ο βασικός πόιντ γκαρντ της Εθνικής σε εκείνο το τουρνουά, ερχόμενος από την καλύτερη σεζόν της καριέρας του στον Ηρακλή, όταν και ψηφίστηκε MVP της Α1 σε μια χρονιά-όνειρο... Ο αγώνας με τις ΗΠΑ είναι ο τελευταίος που ο Καστοριανός δεν αγωνίστηκε. Από τότε δεν έχει λείψει σε ματς και πάνε πάνω από 2 χρόνια, είτε με την Εθνική, είτε με τον Παναθηναϊκό.
Pierce
καθισα και διαβασα ολο το τοπικ ετσι για να εχω μια πιο εμπρεριστατωμενη αποψη για το τι πιστευουν οι υπολοποι. θεωρω τις πιθανοτητες 70-30. νομιζω οτι οι βασιζονται στο physical game και απο τη στιγμη που βρουν χωρο το παιχνιδι θα πεταξει. εχουν καλο σουτ και δυνατα center βλεπε howard που δεν νομιζω αυτος ο μετριος παπαδοπουλος να μπορει να τον παιξει και γενικα καποιος ελληνας. το θεμα ειναι μπορουμε να τους κρατησουμε κατω απο 85-90 ποντους? δεν πιστευω οπως δε πιστευω οτι μπορουμε να τους βαλουμε τοσους. εχω την εντυπωση οτι ο Morfi ειναι καπως ακραιος στισ αποψεις του(σιγουρα θα υποστηριζει εσωτερικα την ελλαδα). δυστυχως αυτο που παρατηρω ειναι μια αδικαιολογητη εμπαθεια προς οποιονδηποτε αμερικανο απο την πλειοψηφια των ελληνων ,εχω χαρακτηριστει πολλες φορες ως αμερικανοφιλος επειδη απλα προσπαθω να υποστηριξω κατι που εχω γνωρισει και αρκετοι που το κατηγορουν οχι.(βλ. τροπο ζωης, σκεψεις των αμερικανων) Κατι τελευταιο. Πριν δυο χρονια ειχα εισητηρια για τους ημιτελικους των ολυμπιακων και ειχα παει με τον mono_marousi (αργεντινη ηπα , ιταλια - λιθουανια). Ολο το γηπεδο γιουχαρε εβριζε τους αμερικανους λογω της πολιτικης τους. βλεπανε παιχτες σαν ton iverson, duncan ,marbury παιχτες που ουτε τους ειχαν ονειρευτει. και οταν ρωτησα τον διπλανο μου αν ξερει καθολου απο μπασκετ και γιατι βριζει τους αμερικανους και η απαντηση που πηρα ηταν. ''οχι δεν ξερω απο μπασκετ και τους βριζω γιατι ειναι μ@λ@κες παλιο αμερικανοι''. αυτα ειχα να πς συγνωμη που ξεφυγα λιγο απο το τοπικ αλλα ηθελα να τα γραψω

PS1: μην πολιτικοποιειται τα σπορ
PS2: καλη επιτυχια στην ελλαδα
PS3: και παλι συγνωμη για την μακρυγορια μου

και κατι ακομα . αν καποιος ακουσει ραδιο ή τηλεοραση θα νομισει οτι ειμαστε το μεγαθηριο και οτι δεν πρεπει να υποτιμησουμε τους αμερικανους γιατι θα βρεθουμε προ εκπληξεων. ΕΛΕΟΣ.
thrylos7
Δε θα σχολιάσω τίποτα για τον αγώνα... είπατε πολλά...
Επίσης δεν έχει και τόσο σημασία...
Σε λίγες ώρες γίνεται ο αγώνας.
(Εκτός απ' την περίπτωση να διασυρθούμε-που δεν τη θεωρώ πιθανή) το ματς αναμένεται σκέτη απόλαυση...
Θα χαρώ πολύ να δω τους παίκτες μας να κοντράρουν στα ίσια τους NBAers... Αν τους νικήσουμε κιόλας! Θ' αρχίσει μεγάλο πανηγύρι!
Ίσως είναι η ώρα μας!!!

2 πράγματα: Έβλεπες Ισπανούς και Αργεντίνους να πανηγυρίζουν και να κάνουν σαν μικρά παιδιά...
Έβλεπες και τους δικούς μας... λες και κέρδισαν κάποιο φιλικό... 41.gif

Λέτε ο Ντικούδης να είναι το μυστικό όπλο;
Έκανε μόνο στο πρώτο ματς πολύ καλή εμφάνιση.
Δεδομένου ότι ο Σιζιέφσκι θα κάνει σκάουτινγκ στα 7 παιχνίδια που δώσαμε, αλλά πολύ περισσότερο θα προσέξει τον αγώνα με τη Γαλλία(στον οποίο ο Γιαννάκης λες και επίτηδες δεν έβαζε τον Δήμο wink.gif )
δε θα θεωρήσει τον Ντικούδη ιδιαίτερη απειλή...
Υποθέσεις κάνω...

QUOTE
Δε θα σχολιάσω τίποτα για τον αγώνα...

Δεν πιστεύω να το πιστέψατε...!
Επανήρθα! Κι άλλο quote ftsm...!
Anaz
H πλακα ειναι οτι οι Αμερικανοι (δημοσιογραφοι) βλεπουν τα στατιστικα κ νομιζουν οτι βγαζουν συμπερασματα για την ομαδα!Βγαλανε τον Διαμαντιδη σουτερ(επειδη εχει 9/18 στο Μουντο) κ τον Φωτση τον καλυτερο παιχτη(επειδη ειναι 1ος σκορερ κ ριμπαουντερ)! Κουνια που τους κουναγε.. 19.gif
hagi
Εγώ απλά πιστεύω ότι μπορούμε να κερδίσουμε την Αμερική με αυτή την ομάδα που έχουμε..Θα είναι πάρα πολύ δύσκολο να γίνει αυτό,αφού η Αμερική έχει πολύ καλή ομάδα με πολλά αστέρια,όμως και η δική μας ομάδα έχει παιδιά που γνωρίζουν πάρα πολύ καλά το μπάσκετ και είναι με μία λέξη "ΟΜΑΔΑ".

Παίζουν σαφώς καλύτερα από πέρσι σε άμυνα και επίθεση και πετυχαίνουν αρκετούς πόντους..Η άμυνα δε είναι τρομερή και πραγματικά για σεμηνάριο.Για να το κάνεις αυτό χρειάζεσαι πάρα πολύ καλή φυσική κατάσταση και πολύ μεγάλη αντίληψη..
Αυτό τα παιδιά τα κατέχουν σε μεγάλο βαθμό..Και φυσικά αυτό που έχουν επίσης σε μεγάλο βαθμό είναι η ψυχή..Παίζουν με πολύ πάθος και μυαλομένα..

Όλα αυτά λοιπόν με κάνουν να ελπίζω ότι αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά αύριο έχουμε πολλές ελπίδες να νικήσουμε..Αν το καταφέρουμε θα είναι απίστευτη νίκη και όλοι θα υποκλιθούν..

Όμως σε λίγες ώρες θα μάθουμε αν θα πάμε τελικό ή θα παίξουμε για την τρίτη θέση..

Αύριο ίσως γίνει μία από τις μεγαλύτερες ημέρες του Ελληνικού μπάσκετ..Για μένα (και ελπίζω και για όλους εδώ στο forum) είναι έτσι και αλλιώς μία από τις μεγαλύτερες ημέρες του μπάσκετ μας που αγαπάμε τόσο πολύ..

Καλή επιτυχία στην ΕΛΛΑΔΑΡΑ μας μέσα από την καρδιά μου...
jokey
Το θέμα είναι, και αυτό δε το ακούω από όσους θα ήθελα, ότι η ομάδα έχει πετύχει τον αντικειμενικό στόχο της σε αυτό το παγκόσμιο, δηλαδή να περάσει στη τετράδα, παρ' όλο που δεν είχε οριστεί τίποτα τέτοιο πριν την έναρξη του τουρνουά, καθώς και να καθιερωθεί στη συνείδηση όλου του διεθνούς μπασκετικού κόσμου (αυτό είχε οριστεί) σε συνδυασμό με το περυσινό χρυσό. Από εκεί και πέρα μακάρι να το κερδίσουμε κατ' αρχήν αύριο και στη συνέχεια να το σηκώσουμε κιόλας. Αυτό θα ήταν πραγματικά κάτι ονειρικό.
Earnang
ΡΕ Jokey αυτό είναι που βρίζουμε. Οχι η τετράδα δεν είναι αρκετή. Δεν ειμαι Εθνικιστής, ουτε δεν ξέρω μπάσκετ, ούτε πετάω στα σύννεφα. Δεν έχει καν σχέση με το οτι η Ελλάδα είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης. Απλά έχει τον καλύτερο προπονήτη (με τα καλύτερα συστήματα), παίζει το πιο συγχρονο μπάσκετ και έχει ένα καλό, βαθύ (το βαθύτερο και πληρέστερο της διοργάνωσης) ρόστερ. Μια τέτοια ομάδα δεν μπορεί να κοιτάει την κλήρωση που της έτυχε, ούτε μπορεί να δηλώνει απο πρίν την λήξη του τουρνουά οτι έπιασε τον στόχο της. Σκοπός είναι το χρυσό, και για να το πάρεις τους νικάς όλους. Αν χάσεις είναι αποτυχία και μετά περιμένεις να περάσει ο καιρός για να κρίνεις αν αυτό που πέτυχες ήταν επιτυχία. Και το 94 βγήκαμε με την χειρότερη ομάδα 4η και τότε όλοι λέγανε επιτυχία ισάξια του 87, αλλά στην καρδία του μπασκετόφιλου το 87 είναι μοναδικό. Για την Νέα Ζηλανδία η 4η θέση θα μείνει στήν ιστορία αυτής της χώρας. Μην κρίνεις απο πρίν. 4 ομάδες όλα τα παιχνίδια είναι 50 -50 ΟΛΑ. Και εγώ πιστέυω οτι η Αργεντινή έχει με διαφορά την καλύτερη ομάδα, ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ 50 - 50. MAY THE BEST MAN WIN.

Λιγες ώρες μένουν!!!!!!!!!!

Θέλω να δω τον Χατζήβλακα να αφρίζει το μ**** του αν χάσουν άυριο οι Αμερικάνοι! (είμαι αθυρόστομος το ξέρω)
dizzy_fingers
Αυτό μπορεί να σου κοστίσει όμως...πρόσεχέ το.
Δε μιλάς με κάποιον φίλο σου για να μην ελέγχεις το κάθε τί που θα σου ξεφύγει, αλλά τα γράφεις αυτά που σκέφτεσαι, συνεπώς έχεις πλήρη επίγνωση του τί λες.

Δεν έχεις προσβάλλει κανέναν στο φόρουμ, γι'αυτό και δεν έχω κάνει τίποτα μέχρι στιγμής αλλά θα σε παρακαλέσω για τελευταία φορά να είσαι πιο μαζεμένος στις εκφράσεις σου.
Πες ότι θέλω να κρατήσουμε ένα επίπεδο, πες ότι μπορεί να μας διαβάζει ο Χατζηγεωργίου από την Ιαπωνία, πες ότι έχω κόλλημα με τις κακές λέξεις, σε παρακαλώ άκου με και χρησιμοποίησε άλλους (πιο κόσμιους...έχεις δείξει ότι μπορείς) τρόπους για να εκφράσεις τη δυσαρέσκειά σου.

peace.gif
treathitch
Δυστυχώς, Earnang, ο Dizzy έχει ένα δίκιο.. Στα forum επιτρέπεται η βλακεία, αλλά όχι οι βρισιές.
Πάντως, εδώ που τα λέμε, ο Earnang έχει απόλυτο δίκιο για τον αντικειμενικό στόχο μιας ομάδας. Η Ελλάδα, όπως λέγαμε και πριν 2-3 βδομάδες, δεν πηγαίνει για τίποτε άλλο, παρά για το χρυσό. Τέσσερις ισάξιες ομάδες είναι στα ημιτελικά, το πραγματικό τουρνουά αρχίζει σε 2 ώρες περίπου γι' αυτούς τους 4. Λέτε οι Ισπανοί να μην στεναχωρηθούν αν μείνουν έξω? Οι Αργεντίνοι? Οι Αμερικάνοι? Όλοι αυτοί προετοιμάζονται πολύ καιρό για να τα παρατήσουν. Λέτε ο Γιαννάκης να τους μάζεψε για να τους πει "προπονηθείτε τώρα 40 μέρες κι όταν παίξουμε με τους μεγάλους, κατεβάστε τα βρακιά σας. Και με το που θα χάσετε, γυρίστε τέταρτοι και πηγαίντε να προπονηθείτε με τις ομάδες σας. Καθόλου ξεκούραση για να βγείτε τέταρτοι! Αν και είστε πρωταθλητές Ευρώπης". Ας γελάσω!
Λοιπόν, η Ελλάδα, η πιο πρόσφατη πρωταθλήτρια από τις τέσσερις, δε δικαιούται να πανυγυρίζει ούτε για την τετράδα, ούτε καν για τη νίκη σήμερα. Το τουρνουά τελειώνει την Κυριακή..
Κλείστε για λίγο τη φωνή, ξεχάστε την ιστορία, διαγράψτε τα ονόματα των ομάδων από τις φανέλες, μη μπείτε σε site για μπάσκετ και πείτε μου. Βλέπετε στο παρκέ ξεκάθαρο φαβορί ανάμεσα στους τέσσερίς? Αν ναι, τότε με γεια σας με χαρά σας. Είστε τέρας αντίληψης.. Αν όμως όχι, τότε, πράγματι, το τουρνουά ξεκινάει σήμερα. Τέσσερις ομάδες που χαράσσουν τις διαφορετικές πορείες στο International basketball. Χαλαρώστε και απολαύστε μπάσκετ στο υψηλότερο ως τώρα επίπεδο που το έχουμε παρακολουθήσει (αν δεν μετέδιδε και ο Χατζηγεωργίου, καλά θα τανε...).
Όσον αφορά το ματς.. Ακόμα και χωρίς Ζήση, η Ελλάδα έχει ακριβώς 25% πιθανότητες να κερδίσει το τρόπαιο, όσες δηλαδή και οι άλλοι τρεις. Ας γίνουν λοιπόν 50% σήμερα και 100% μεθαύριο!!!
Live strong
QUOTE(treathitch @ Sep 1 2006, 08:54 AM) *
Δυστυχώς, Earnang, ο Dizzy έχει ένα δίκιο.. Στα forum επιτρέπεται η βλακεία, αλλά όχι οι βρισιές.
Πάντως, εδώ που τα λέμε, ο Earnang έχει απόλυτο δίκιο για τον αντικειμενικό στόχο μιας ομάδας. Η Ελλάδα, όπως λέγαμε και πριν 2-3 βδομάδες, δεν πηγαίνει για τίποτε άλλο, παρά για το χρυσό. Τέσσερις ισάξιες ομάδες είναι στα ημιτελικά, το πραγματικό τουρνουά αρχίζει σε 2 ώρες περίπου γι' αυτούς τους 4. Λέτε οι Ισπανοί να μην στεναχωρηθούν αν μείνουν έξω? Οι Αργεντίνοι? Οι Αμερικάνοι? Όλοι αυτοί προετοιμάζονται πολύ καιρό για να τα παρατήσουν. Λέτε ο Γιαννάκης να τους μάζεψε για να τους πει "προπονηθείτε τώρα 40 μέρες κι όταν παίξουμε με τους μεγάλους, κατεβάστε τα βρακιά σας. Και με το που θα χάσετε, γυρίστε τέταρτοι και πηγαίντε να προπονηθείτε με τις ομάδες σας. Καθόλου ξεκούραση για να βγείτε τέταρτοι! Αν και είστε πρωταθλητές Ευρώπης". Ας γελάσω!
Λοιπόν, η Ελλάδα, η πιο πρόσφατη πρωταθλήτρια από τις τέσσερις, δε δικαιούται να πανυγυρίζει ούτε για την τετράδα, ούτε καν για τη νίκη σήμερα. Το τουρνουά τελειώνει την Κυριακή..
Κλείστε για λίγο τη φωνή, ξεχάστε την ιστορία, διαγράψτε τα ονόματα των ομάδων από τις φανέλες, μη μπείτε σε site για μπάσκετ και πείτε μου. Βλέπετε στο παρκέ ξεκάθαρο φαβορί ανάμεσα στους τέσσερίς? Αν ναι, τότε με γεια σας με χαρά σας. Είστε τέρας αντίληψης.. Αν όμως όχι, τότε, πράγματι, το τουρνουά ξεκινάει σήμερα. Τέσσερις ομάδες που χαράσσουν τις διαφορετικές πορείες στο International basketball. Χαλαρώστε και απολαύστε μπάσκετ στο υψηλότερο ως τώρα επίπεδο που το έχουμε παρακολουθήσει (αν δεν μετέδιδε και ο Χατζηγεωργίου, καλά θα τανε...).
Όσον αφορά το ματς.. Ακόμα και χωρίς Ζήση, η Ελλάδα έχει ακριβώς 25% πιθανότητες να κερδίσει το τρόπαιο, όσες δηλαδή και οι άλλοι τρεις. Ας γίνουν λοιπόν 50% σήμερα και 100% μεθαύριο!!!



Ότι καλύτερο έχω διαβάσει μέχρι σήμερα στο συγκεκριμένο topic. 77.gif
Σωστός!!!!! 41.gif 41.gif
PARISINOS
Earnanq αυτη η ομαδα αρχισε να χτιζεται πριν απο 2 χρονια και αυτη τη στιγμη μολις εχει αρχισει να χαλυβδωνεται.

Εχεις απολυτο δικιο σε οτι αφορα το προωρο απολογισμο ωστοσο η εισαγωγη μου αποτελει υπενθυμιση οτι στην Ελλαδα οι λιγο πολυ λογικες (στα πλαισια του αθλητισμου) ηττες κοστιζουν απειρως περισσοτερο αποτι προβλεπει και επιτρεπει μια δικαιολογημενη αυτοκριτικη.

Ας μη ξεχναμε οτι ο Γιαννακης ειχε φυγει ως αποτυχημενος λιγο μετα απο μια τεταρτη θεση παγκοσμιως το 98.Περιττο να πω πως προπονητικα μιλαμε για ενα διαφορετικο δρακο,παρολα αυτα η συνεχεια δε δικαιωσε την ολη κινηση.

Το γεγονος οτι η Ελλαδα παει για ενα χρυσο που ισως χασει δε αφαιρει απο το εγχωριο μπασκετικο κοινο το δικαιωμα να πανηγυριζει ηδη τη καθιερωση στην απολυτη ελιτ ενος δημοφιλους αθληματος στο οποιο ο συναγωνισμος ειναι πλεον τεραστιος και οι ισσοροπιες κατ'επεκταση πολυ ευθραυστες.Τα παντα βεβαια εχουν ενα οριο.

Η ΗΠΑ θα φτυσουν σιγουρα αιμα μεχρι να ληξει ο αγωνας.Ελπιζω στο τελος να μην αντεξουν...
peka
Και εγω νομιζω οτι οι πιθανοτητες να κερδισουμε το χρυσο πλεον αφου ειμαστε στην τετραδα ειναι μοιρασμενες, δηλ. 25% για ολες τις ομαδες!
Και τι αν βρεθηκε η ομαδα των ΗΠΑ στο δρομο μας για τον τελικο? Ομαδα ειναι και αυτη οπως και η δικια μας. Ενας αγωνας ειναι, 40 λεπτα, 5 παικτες αυτοι και 5 δικοι μας. Επι ισων ορων θα γινει το παιχνιδι, οποτε δεν βλεπω το λογο γιατι να μην κερδισουμε???
Τουλαχιστον αυτη η ομαδα υποστηριξε με τον καλυτερο δυνατο τροπο (με την εισοδο της στην τετραδα) το περσινο ευρωπαϊκο τροπαιο, σε αυτο το παγκοσμιο πρωταθλημα.
Να ειστε σιγουροι οτι αυτα τα παιδια δεν προκειται να πουν στους Αμερικανους "περαστε, εσεις ειστε καλυτεροι, αφου παιζετε στο καλυτερο πρωταθλημα του κοσμου...". Θα το παλεψουν μεχρι τελικης πτωσεως γιατι αυτο το πνευμα τους εχει περασει ο Γιαννακης. Ολοι εχουν πνευμα νικητη και θα το αποδειξουν...
Βεβαια, πρεπει να προσεξουμε να μην τους "σταυρωσουμε" αν ερθει η ηττα, γιατι και αυτη μεσα στο παιχνιδι ειναι. Καποιος θα κερδισει και καποιος θα χασει δυστυχως.
Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να βγουμε νικητες και απο αυτη τη μαχη, γιατι αυτη η ομαδα το αξιζει και το εχει αποδειξει!
Αντε και με τη νικη...!
Live strong
Μια νέα μέρα…ίσως ένα νέο ξεκίνημα για τον ελληνικό αθλητισμό.
Ακόμα κι αν δε πάρουμε τη πολυπόθητη νίκη σήμερα είμαι πεπεισμένη ότι θα ανέβουμε στο βάθρο. Το αξίζουμε, το θέλουμε, ολόκληρος ο ελληνικός λαός ζει για το σημερινό παιχνίδι!
Μακάρι να ξαναζήσουμε τη χρονιά του 87. τότε που για μας ήταν πραγματικός άθλος η νίκη επί της Ρωσίας.
Μια χούφτα ελλήνων τα έβαλε με τη θηριώδη Ρωσία τα παιδιά του Γκομέλσκι.
Δε θα ξεχάσω ποτέ εκείνες τις μέρες. Ο ημιτελικός πρώτα εναντίον της τότε Γιουγκοσλαβίας. Κανείς δεν περίμενε και τότε ότι θα φτάναμε στον τελικό.
Θυμάμαι ότι όλοι μου έλεγαν, μέχρι εδώ που φτάσαμε καλά είναι! Ποτέ δεν σταμάτησα να ελπίζω σε ένα θαύμα και το θαύμα έγινε. Η χαρά ήταν ανείπωτη… βγήκαμε στους δρόμους σαν τους τρελούς και πανηγυρίζαμε και μετά το νέο θαύμα!
Καμπούρης εναντίον Τσατσένκο, Γιαννάκης εναντίον Γιοβάεσα. Γκάλης εναντίον Τιχονένκο. Τι να πρωτοθυμηθώ; Τον Γιαννάκη να έχει βγει με πέντε φάουλ και να είναι σαν αγρίμι στο πάγκο; Τον Φιλλίπου να έχει γυρισμένη τη πλάτη για να μη δει τον Αργύρη να εκτελεί τις βολές; Ή τον ίδιο τον Καμπούρη να κοιτάει με αποφασιστικότητα τη μπάλα και να λέει θα τις βάλω! Ένας παίχτης με τρομερή αστοχία στις βολές, να κρίνεται από αυτόν και το πάρτι συνεχίστηκε! Σήκωναν το κύπελλο και δεν μπορούσαν να φανταστούν ότι ήταν δικό τους.

Άντε παιδιά! Μπείτε μέσα με ψυχή λιονταρίσια και κάντε το 8 θαύμα!
Είμαστε μαζί σας!!!

Δύναμη! shot.gif 41.gif
Air Kef
Αρχίζει το ματς και τρέμω ολόκληρος..
Αν και ξέρω ότι μπορούμε,μου φαίνεται αδύνατον να πιστέψω πως θα νικήσουμε.

Ότι και να γίνει,το λέω πριν το ματς,θα το λέω κι αν χάσουμε με 100 πόντους.
Ο Γιαννάκης πρέπει να μείνει για πάντα στην Εθνική.

Καλή τύχη μωρή Ελλαδάρα..Πήραμε και το τζάμπολ!
NBAholic
Τα πράγματα δεν πάνε καλά. Δεν είναι ότι χάνουμε 20-14. Χάνουμε πολλά ριμπάουντ και είμαστε νευρικοί επιθετικά. Αν συνεχίσουμε έτσι, δεν μπορούμε να διεκδικήσουμε τη νίκη.
(Παρεπιπτόντως, δεν είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι έχουμε 50% πιθανότητες στη νίκη).



ΥΓ. Χα-Χα, ξέρω να γρουσουζεύω τελικά, ε; rolleyes.gif
43-38 αυτή τη στιγμή.
peka
Εχει ανατρεψει ολα τα στοιχηματα στο ημιχρονο η εθνικη μας...!
Αλιμονο σε αυτους που δεν την πιστεψαν...!
Vas
45-41!

Pame Elladara! Alla 20 leptakia!!! icon_drunk.gif blove.gif
sihainas
Ρε παιδιά το βλέπετε κι εσείς αυτό που βλέπω τώρα ή ονειρεύομαι? ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
NBAholic
Χε, τα αμερικανικά φόρουμ έχουν σοκαριστεί! Έτσι θέλω να τους βλέπω, γιατί κάποιοι έλεγαν "την Αργεντινή/Ισπανία στον Τελικό να φοβόμαστε"!

YΓ. Έλα, να πάρει, λίγη ψυχραιμία στην τελική αντεπίθεση των Αμερικανών. 42.gif

ΥΓ. Βάλτες ρε Σπανούλη!

YΓ3: Ιt's over, IT'S F@$%ing OVER!
mstam
Θα τρελαθούμε...
Τα έχουμε ξεφτιλίσει όλα...
Air Kef
Είμαι στον καναπε και χωροπηδάω.Τα χέρια μου τρέμουν.

Αν ηρεμίσω ποτέ,θα ποστάρω.

Είμαι αλλού.Όπως στο Γιουρο 2004.Και έλεγα δεν θα ξανανιωσω έτσι!
thrylos7
Ήρθε η ώρα...

77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif

τίποτα άλλο... ποιος μπορεί να γράψει τώρα....
Alexmei
Toυς ΞΕΦΤΙΛΗΣΑΜΕ!!! 100άρα στους ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ!!!! blink.gif Είμαστε στον Τελικό !!!!!!!!! NBAer εσύ δν έδωσες 0%στην Ελλάδα;;;; 24.gif (χωρίς κακία!)
weirdo1977
morfi banana.gif ήταν oOOLOOo δικό σου
fatboy
Keyser_Soze
Σ' ευχαριστώ θεέ μου!!! Αυτή είναι ομάδα!!!!! Δε ξέρω τι να πω... Τα έχω χάσει τελείως... Ακόμα να βρω ρυθμό στην αναπνοή μου...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΥΓ. Μορφή παραλίγο να μας νικήσουν οι Αμερικανοί. Δε μπορώ να πω πάντως... Προσπαθήσατε... Το σεβόμαστε αυτό... ΜΠΟΥ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Air Kef
Ρε Γουίρντο περάσαμε στον τελικό και με το μόνο που ασχολείσαι είναι ο μορφή;
masterjcy
S'efxaristo Elladara!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.