Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ελλάδα - ΗΠΑ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Live strong
Τα χέρια μου τρέμουν, έχουν ψυχάρααααααααααα!!!!!
Αν το πιστεύουμε όλα μπορούν να γίνουν!!!!
Μπράβο ρε παιδιά μας κάνατε υπερήφανους, θα μιλάμε για χρόνια για τη σημερινή μέρααααααα
wav.gif wav.gif wav.gif wav.gif icon_headbang.gif icon_headbang.gif smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif
Anaz
ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ!!!!!!Η ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ EVER!!!

DREAM TEAM!!!!!!!!
Tatubasketfan
ΧΑΧΑΧΑ....ΠΟΙΟΣ ΕΛΕΓΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΟΤΙ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΘΑ ΜΑΣ ΝΙΚΗΣΟΥΝ;;;;;ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΑΝ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΓΚΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΛΕΝΤΟ ΤΗΣ.......

ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΜΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΤΕ....ΚΑΛΟ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΤΟΥΠΕ ΣΑΣ.....
peka
Για μενα ηταν το καλυτερο δωρο που εχω λαβει σε ολα τα χρονια για τη γιορτη μου...
Μπραβο παιδια σας ευχαριστω πολυ...οπως και ολοι οι Ελληνες...
Τωρα θα μιλανε ολοι για τη "μικρη" Ελλαδα που απεδειξε οτι τελικα δεν ειναι τοσο μικρη.
101 ποντους στους Αμερικανους, ποιος θα το πιστευε πριν το παιχνιδι? Κανεις...εκτος απο ολους τους Ελληνες που εχουν ψυχη μεσα τους...! Και εγω το φωναζα απο την αρχη οτι θα τους κερδισουμε!
Αντε γεια Αμερικανοι τωρα και καλως να μας ερθετε Ισπανοι ή Αργεντινοι... Οποιος και να ειναι βεβαια εμεις αυτο το Παγκοσμιο δεν το χανουμε!!!

wav.gif
treathitch
QUOTE(peka @ Sep 1 2006, 01:59 PM) *
Αντε γεια Αμερικανοι τωρα και καλως να μας ερθετε Ισπανοι ή Αργεντινοι... Οποιος και να ειναι βεβαια εμεις αυτο το Παγκοσμιο δεν το χανουμε!!!

wav.gif

Δε θα το έλεγα. Η Εθνική είναι σίγουρα μια μεγάλη ομάδα, αλλά την Κυριακή θα θέλει υπομονή, όποιον και να αντιμετωπίσουμε (ας είναι η Ισπανία!!!).\
Περιμέντε δύο μέρες. Λίγο υπομονή και πολύ οργάνωση, αλλά, με όλους είμαστε πάντα στο 50%.
Chill out guys..
Anaz
Tωρα ερχονται ακομα πιο δυσκολα αλλα με τετοια ψυχολογια δεν φοβαμαι καθολου!!!Κ μονο η συμμετοχη στον τελικο ειναι μεγαλη επιτυχια,αλλα αυτα τα παιδια αξιζουν κ το χρυσο!!

Οχι ρε treathitch,ασε να το χαρουμε!!Οι παιχτες ας παραμεινουν ψυχραιμοι,κ ειμαι σιγουρος οτι θα το κανουν γιατι πατανε γερα κ ειναι τρoμερα προσγειωμενοι!! Τετοια Εθνικη δεν εχει υπαρξει ποτε κ σε κανενα αθλημα!!Ειναι ΠΡΟΤΥΠΟ σε ολα τα επιπεδα!! 41.gif 77.gif
dizzy_fingers
Άφωνος....και νυσταγμένος όσο δεν πάει καθώς χθες το βράδυ δεν κοιμήθηκα πάνω από 3 ώρες (γυρνούσα στο κρεββάτι μου επί ώρες περιμένοντας να ξημερώσει η σημερινή μέρα), βάλτε με σε αυτούς που δε μπορούν να πουν τίποτα....
Απλά να πω ότι (για τους φίλους που θα έρθουν στη συνάντηση) έχω γράψει τον αγώνα αν τον θέλουν και κάποια στιγμή σήμερα ή αύριο θα ανέβει tribute video για τον σημερινό αγώνα.

Αργότερα αναλύσεις κλπ...
Earnang
Εγω ανάμεσα στα βρισίδια μου είχα πει ένα πράγμα, οτι θα μιλήσω τήν Παρασκευή αφού νικήσουμε. Τούς λόγους γιατί θα νικήσουμε τους έχω αναλύσεi εδώ και στο realGM. Το μόνο που θα πω γιατί έχουμε ενα παιχνίδι ακόμα, αυτή η ομάδα είναι η τρανή απόδηξη πόσο μεγάλο είναι το μπάσκετ που παίζετε στήν Ευρώπη και πόσο απαρχαιωμένο είναι αυτό της Αμερικής. ΜΗΝ ΠΑΝΥΓΗΡΙΖΕΤΑΙ ΜΕΝΕΙ Ο ΤΕΛΙΚΟΣ!

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ DIZZY

Δεν εχω προσβάλει κανέναν στο φόρουμ και ουτε πρόκειται. Προσβάλω αυτούς που προσβάλουν την νοημοσύνη μου εδω και χρόνια. Πίστεψε με επιθυμώ να διαβάσει αυτά που γράφω ο Χατζήβλακας και αυτό δεν ζημειώνει σε τίποτα το φόρουμ αλλά μόνο εμένα, και πίστεψε με έχω πολλά να χάσω κάνοντας αυτό. Πολλύ απλά αυτό αφορά εμένα. 'Εχω απόλυτη επίγνωση των πραξεών μου. Αν αυτό το φόρουμ δεν γουστάρει εμένα έτσι όπως είμαι πολύ απλά μπορώ να αποχωρήσω. icon_wave.gif
Warrior




77.gif 77.gif 77.gif


w00t.gif 41.gif w00t.gif 41.gif

wav.gif


Y.Γ. Ενας αγωνας εμεινε και ισως να ειναι ακομα πιο δυσκολος.Σημερα ομως.... icon_joy.gif
dizzy_fingers
Πάω μία βόλτα στα ξένα φόρουμ να δω τί λένε 19.gif!
Achilleas13
Ελα μορή Ελλαδάρα.Φοβερή εμφάνιση,τα έλιωσε τα αμερικανάκια.Και τώρα το χρύσο




icon_headbang.gif wav.gif wav.gif wav.gif wav.gif wav.gif wav.gif
BubyDudy
Έχουνε φρικάρει οι Αμερικάνοι. Εκτός από τον Σπανούλη που τον υμνούν τα 'χουν με τους δικούς τους που δε μπορούσαν να αντιμετωπίσουν την απλή άμυνα ζώνης μας και τα pick & rolls...
morfi
Βλεποντας το παιχνιδι καταλαβα ποσο πολυ μου ελειψε ο στανταμαιρ... ελπιζω τουλαχιστον και μετα απο αυτο οι αμερικανοι να σοβαρευτουν... ακομα περισσοτερο...

Αλλη μια ομαδα μπηκε στην μαυρη λιστα μου...
Τα λεμε στα επομενα...
Achilleas13
Aσ τους να χτυπιούνται.Ας πρόσεχαν..........
greece4
EYXARISTOYME!!!! sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif
77.gif 77.gif
speechless...
klearxos
Τιποτε παραπανω απο συγχαρητηρια σε ολο το team, και τους παικτες αλλα βεβαιως και τους προπονητες!
HOULIGAN76
Μπράβο στην ομαδάρα μας!!!!!!
w00t.gif icon_drunk.gif biggrin.gif
wav.gif
wav.gif
smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif

Πάντως είναι άδικη η κριτική που θα ασκήσουν στους παίκτες της ΗΠΑ κάποιοι δημοιογράφοι
Πρέπει να καταλάβουν οτι το μπάσκετ στον υπόλοιπο πλανήτη έχει βελτιωθεί πολύ.
Ακόμη και η ομάδα των Τζόρνταν,Μάτζικ,Μπέρντ θα είχε πολλά προβλήματα.
Μην βαράτε!!!Πιστέψε με θα αντιμετωπίζανε αρκετές δυσκολίες.
Πάντως και αυτή η Ηπα είναι πάρα πολύ καλή με εξαιρετικούς παίκτες και εναν
φανταστικό προπονητή.Για αυτό η νίκη μας έχει πολύ μεγάλη αξία!
Keyser_Soze
Από ESPN:

...The U.S. seemed in control after Joe Johnson's 3-pointer gave the Americans a 33-21 lead with about 6 1/2 minutes left in the second quarter. It was around then that James told his teammates on the bench: "They don't know what to do."
XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καλό Λεμπρόν... Δυσκολευτήκαμε να σκεφτούμε τι να κάνουμε... 19.gif
ashton
Συγχαρητήρια στον Γιαννάκη και την ομαδάρα του !
Achilleas13
QUOTE(Keyser_Soze @ Sep 1 2006, 05:12 PM) *
Από ESPN:

...The U.S. seemed in control after Joe Johnson's 3-pointer gave the Americans a 33-21 lead with about 6 1/2 minutes left in the second quarter. It was around then that James told his teammates on the bench: "They don't know what to do."
XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καλό Λεμπρόν... Δυσκολευτήκαμε να σκεφτούμε τι να κάνουμε... 19.gif



Kαλα Λεμπρόν.Μετα όμως εσύ δεν ύξερες τι επρεπε να κάνεις blech.gif blech.gif blech.gif
Olorin
Τελικά χρειάστηκα 2 ωρίτσες να ηρεμήσω, γιατί μέχρι πριν λίγο τα τρεμάμενα χέρια μου ούτε το διακόπτη του PC μου δεν μπορούσαν να βρουν... (υπάρχουν και χειρότερα, η μάνα μου μούδιασε ολόκληρη και πήρε ηρεμιστικό μετά το τέλος, ενώ ο πατέρας μου είχε φύγει από το ημίχρονο γιατί του ανέβηκε το σάκχαρο...)

Δεν θέλω να πω ψέματα, ούτε να το παίξω μετά Χριστόν προφήτης... Σε καμία περίπτωση, δεν είχα πιστέψει ότι είχαμε ελπίδες να κερδίσουμε σήμερα, ακόμα κι αν για εμένα (και για οποιονδήποτε νοήμονα φίλαθλο...) αυτή είναι η καλύτερη (από πάρα πολλές απόψεις) Εθνική Ελλάδος όλων των εποχών και όχι μόνο στο μπάσκετ φυσικά...

Το μόνο που με στεναχωρεί, είναι ότι το 99% όλων αυτών που βγήκαν στους δρόμους να πανηγυρίσουν, δεν μπορούν να συλλάβουν ούτε στο ελάχιστο την τεράστια σημασία που έχει αυτή η νίκη! Από τη μια, ίσως φταίνε και τα (ποδοσφαιροθρεμμένα και εθνικολατρή, επαναλαμβάνω) ΜΜΕ, τα οποία θεωρούσαν σχεδόν "σίγουρη" (ήμαρτον!!!) τη νίκη μας, όχι τόσο λόγω πίστης στις δυνατότητες της ομάδας μας, όσο κυρίως λόγω άγνοιας και απόλυτης εθνικοφροσύνης...

Ίσως με βρίσκετε υπερβολικό, αλλά η μόνη ομάδα που θα μπορούσε να είναι καλύτερη στα χαρτιά από τη σημερινή των ΗΠΑ, είναι η πρώτη (και original) Dream Team, τα ονόματα των παικτών που τη στελέχωναν είμαι ανάξιος ακόμα και να αναφέρω... Μπορεί τα ονόματα της τωρινής Team USA να μην ξεπερνούν αυτά των παλαιότερων Εθνικών (π.χ. και στην Αθήνα βγήκαν 3οι, παρόλο που είχαν και Duncan και Iverson), ωστόσο, την οργάνωση, το πάθος και τη σοβαρότητα (τηρουμένων των αναλογιών, πάντα) που είχαν φέτος, δεν την είχαν επιδείξει ποτέ από τότε που άρχισαν να στέλνουν ομάδες στελεχωμένες από NBAers, αφού πάντα προσπαθούσαν να επικρατήσουν μόνο με το ταλέντο και τα προσόντα τους...

Πείτε με αντιποδοσφαιρικό, κομπλεξικό, μπασκετομασόνο, βρίστε με όπως θέλετε, αλλά αυτή είναι η μεγαλύτερη επιτυχία στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού, τελεία και παύλα!!!

Για μεθαύριο, ειλικρινά, αυτή τη στιγμή, δε με νοιάζει καθόλου... Ας μην κατέβουν καν τα παιδιά στο γήπεδο, ας χάσουν 100 πόντους, ας βάλουν μέσα τον Ζήση να παίξει μόνος του, ας...κερδίσουν με 12 πόντους, ας κάνουν ό,τι θέλουν!!! Δεν είμαι μετριοπαθής, απλά πιστεύω πως ό,τι και να γίνει την Κυριακή, δεν μπορεί να ξεπεράσει αυτό που έγινε πριν λίγες ώρες (ναι, ακόμα και αν πάρουμε το χρυσό), όσο οξύμωρο κι αν ακούγεται αυτό...

Υ.Γ: Άσχετο, αλλά άκουγα στο ραδιόφωνο μια διαφήμιση: "Έχει περάσει μέσα από το Σινικό Τείχος... έχει εξαφανίσει το Άγαλμα της Ελευθερίας...". Ποιος David Copperfield, μωρέ??? Για τον "Big Sofo" θα έπρεπε να τα λέει αυτά...tongue.gif biggrin.gif
fatboy
Vas
Ferte kai ton Kobe

Ferte kai ton Sac-attack

Ferte kai ton M.J. sto telos!!

Auth thn omada den prokite pote na tin kerdesete!!!

PAME RE ELLADARA!!!
NBAer
QUOTE(HOULIGAN76 @ Sep 1 2006, 05:02 PM) *
Πάντως είναι άδικη η κριτική που θα ασκήσουν στους παίκτες της ΗΠΑ κάποιοι δημοιογράφοι
Πρέπει να καταλάβουν οτι το μπάσκετ στον υπόλοιπο πλανήτη έχει βελτιωθεί πολύ.
Ακόμη και η ομάδα των Τζόρνταν,Μάτζικ,Μπέρντ θα είχε πολλά προβλήματα.
Μην βαράτε!!!Πιστέψε με θα αντιμετωπίζανε αρκετές δυσκολίες.


I understand that your excitement makes you write stupid things, but seeing such bulls**** is beyond my limit of tolerance!

Να το πω απλα για να μην ζειτε(ζεις) στον κοσμο χαρας και αλλοφροσυνης τον οποιο ειστε(εισαι) τωρα:
Η Dream Team I θα νικουσε για πλακα την σημερινη Ελλαδα με 30-50 ποντους! Period.


Ενταξει, ελεγα περιπου τα ιδια(28 ποντους νικη) και για την τωρινη ΗΠΑ, αλλα αυτο ηταν γιατι ακομα και τωρα δεν μπορω να δεχτω το κλεισιμο της ψαλιδας....
Ομως το να μου συγκρινεις(με το να λες θα δυσκολευοταν) τους σημερινους USAer με:
Michael Jordan!!!!!!!!!! , Magic Johnson!!!!, Charles Barkley!!!!, Larry Bird!!!!, Clyde Drexler!!!!, Scottie Pippen!!!!, John Stockton!!, Patrick Ewing!!!!, Karl Malone!!!!, David Robinson!!!! ειναι πραγματι κωμικοτραγικο!

Παντως το αλλοθι μου ειναι οτι αν ερχονταν Σακιλ, Κομπε, Αρινας, Ντανκαν, Γκαρνετ, κλπ,κλπ... τοτε τα πραγματα θα ηταν πολυ διαφορετικα....


Να παμε στα σημερινα: Η Ελλαδα με εξεπληξε και επαιξε σχεδον τελεια για ενα μεγαλο μερος του παιχνιδιου. Η ομαδα των ΗΠΑ παιξανε ανωριμα και χωρις συγκεντρωση, καθαρο μυαλο και προγραμματισμο.
Μια μερα θα χρειαστω να συνελθω απο το σοκ και μετα αρχιζει η αγωνια του τελικου. Ας ελπισουμε να νικησει η Ελλαδα για να με αποζημειωσει για το σοκ που με προκαλεσε. smile.gif sad.gif smile.gif

Τωρα που εφτασε ως εδω αν χασουμε το χρυσο θα κλαιω για 5 μερες οποτε πρεπει να το παρουμε! Παντως εγω νομιζω οτι την Ισπανια οχι οτι δεν μπορουμε να την νικησουμε, αλλα προτιμω Αργεντινη καθως ειναι πιο στα μετρα μας ομαδα πιστευω.....


Συγχαρητηρια στην ομαδα της Ελλαδας για μια αξια νικη....!


QUOTE(Vas @ Sep 1 2006, 06:09 PM) *
Ferte kai ton M.J. sto telos!!

Auth thn omada den prokite pote na tin kerdesete!!!
PAME RE ELLADARA!!!


Παλι υπερ-υπερβολες! 68.gif 68.gif 68.gif 68.gif

Ναι καταλαβαινω τον ενθουσιασμο σου, αλλα πρεπει και να σκεφτεσαι και τι θα λες οταν τα διαβασεις μετα απο 2 μηνες πχ.

Και ξαναλεω: ΜΗΝ υποβαθμιζετε τον εαυτο σας με το να λετε τετοια πραγματα για MJ, κλπ οτι θα μπορουσαμε να τους παιξουμε κλπ.... shot.gif shot.gif
fatboy
Το να συγκρίνεις παλαιές ομάδες και παλαιούς παίκτες με σημερινές καταστάσεις είναι άτοπο και χωρίς ουσία...

Παρ' όλα αυτά φίλε NBAer ο Lebron James, o Carmelo Anthony, o Wade και οι υπόλοιποι υμνούνται στις ΗΠΑ (και παγκοσμίως) σαν οι καλύτεροι παίκτες του κόσμου, όπως είδαμε όλοι όμως οι καλύτεροι παίκτες του κόσμου δεν κάνουν και την καλύτερη ομάδα του κόσμου.

Και οι καλύτεροι παίκτες του κόσμου δεν κάνουν την καλύτερη ομάδα του κόσμου εδώ και πολλά χρόνια... Indianapolis, Ολυμπιάδα Αθήνας.

Το θέμα που με απασχολεί τελευταία είναι μήπως τελικά οι καλύτεροι παίκτες στον κόσμο δεν είναι και τόσο καλύτεροι...
treathitch
QUOTE(NBAer @ Sep 1 2006, 04:22 PM) *
Η Dream Team I θα νικουσε για πλακα την σημερινη Ελλαδα με 30-50 ποντους! Period.

Παλι υπερ-υπερβολες! 68.gif 68.gif 68.gif 68.gif

Ναι καταλαβαινω τον ενθουσιασμο σου, αλλα πρεπει και να σκεφτεσαι και τι θα λες οταν τα διαβασεις μετα απο 2 μηνες πχ.

Και ξαναλεω: ΜΗΝ υποβαθμιζετε τον εαυτο σας με το να λετε τετοια πραγματα για MJ, κλπ οτι θα μπορουσαμε να τους παιξουμε κλπ.... shot.gif shot.gif

Eίσαι κομπλεξικός? Η νοοτροπία του "αν έρχονταν" με αηδιάζει και χρησιμοποιείται για 3ο σερί τουρνουά. Σας βαρεθήκαμε. Είχατε πολύ καλή ομάδα. Μην γκρινιάζετε για μια ήττα εντός προγράμματος.. Αλαζόνες!

Προς τους οπαδούς των ΗΠΑ: Είναι μεγάλο κατόρθωμα το ότι φτάσατε στην τετράδα. Σίγουρα είναι σπουδαία η νεαρή ομάδα σας, η οποία βελτιώνεται τουρνουά με το τουρνουά και με το τριετές πλάνο του Κολάντζελο, έχετε ελπίδες ακόμα και για το χρυσό σε 2 χρόνια, αν δεν αλλάξετε πάλι πλάνο. Εγώ θεωρώ ότι τα πήγατε μια χαρά και παίξατε μπάσκετ κοντά στο μοντέλο του International. Ανήκετε στους 4 καλύτερους. Σε κάποιο άλλο παιχνίδι θα είχατε κερδίσει...
Όσο για τη ντριμ τιμ 1, εγώ πιστεύω κάθετα ότι πιθανόν δεν θα κέρδιζε την Ενωμένη Γιουγκοσλαβία και θα ζοριζότανε και αρκετές άλλες ομάδες του international (Αργεντινή, Ισπανία, ίσως και τη σημερινή Ελλάδα)
petrosfm
Χωρις να θελω φυσικα να μειωσω την ομαδα της Αμερικης που δικαια της ταιριαζει μια θεση στους 4 αλλα οχι στους 2, μου φαινεται οτι οι Αμερικανοι παιζουν πια ξωφλημενο μπασκετ. Εχει καταντησει τσιρκο, ανεγκεφαλο, χωρις ουσια. Δεν μπορει καποιος να κανει και τα δυο δηλαδη και ατομικισμους και ομαδικοτητα. Οι αμερικανοι σημερα δεν μπορεσαν να προσαρμοστουν πεθαναν σαν δεινοσαυροι. Δυστυχως η ευτυχως πρεπει να αλλαξουν πολλα στο ειδος παιχνιδιου και ποιοτητας παικτων γαι να μπορεσει η αμερικη να ξαναπαρει κυπελλο. Ακους εκει προβληματα με τη ζωνη tongue.gif
Το μπασκετ δεν ειναι ποδοσφαιρο για να βγαινει απο τις αλανες των γκετο....
lexx
Δεν μπορώ να πω τίποτα εκτός από το ότι οι αμερικάνοι έχουν θάψει την είδηση στο cnn. Στο espn το έχει κεντρική σελίδα και ισχυρίζονται ότι δεν έπαιξαν αυτοί καλά. Γενικά κρατάνε χαμηλούς τόνους παντού για την Ελλάδα...
petrosfm
για δες και το nytimes την εγκυροτερη εφημεριδα της Αμερικης. Πρωτοσελιδο γιατι τους εχουν παρει χαμπαρι...
kop-13
Είμαι περήφανος κ ευτυχισμένος!!!
Τους αγαπώ όλους!!!
NBAer
QUOTE(treathitch @ Sep 1 2006, 06:57 PM) *
Eίσαι κομπλεξικός? Η νοοτροπία του "αν έρχονταν" με αηδιάζει και χρησιμοποιείται για 3ο σερί τουρνουά. Σας βαρεθήκαμε. Είχατε πολύ καλή ομάδα. Μην γκρινιάζετε για μια ήττα εντός προγράμματος.. Αλαζόνες!


You're almost right! This(my) behaviour is a bit ridiculous, but you haven't understood me well. It's not an excuse but just a fact.... I don't use it as an alibi for our failure, but i just mentioned it for showing what would happen if these players would have come....


QUOTE
Όσο για τη ντριμ τιμ 1, εγώ πιστεύω κάθετα ότι πιθανόν δεν θα κέρδιζε την Ενωμένη Γιουγκοσλαβία και θα ζοριζότανε και αρκετές άλλες ομάδες του international (Αργεντινή, Ισπανία, ίσως και τη σημερινή Ελλάδα)


This specific opinion is a disgrace of the mankind! No further comment needed....

Ο αγαπημενος μου προπονητης(Ντουσαν Ιβκοβιτς) ειπε το ιδιο. shot.gif shot.gif shot.gif
Και μονο που η Dream Team I ειχε τον Michael Jordan στο ροστερ της το αποτελεσμα εναντια σε καθε ομαδα ειναι ενα: DA EASY WIN!
treathitch
QUOTE(NBAer @ Sep 1 2006, 05:17 PM) *
Και μονο που η Dream Team I ειχε τον Michael Jordan στο ροστερ της το αποτελεσμα εναντια σε καθε ομαδα ειναι ενα: DA EASY WIN!

Πραγματικά, γιατί τα λες αυτά? Έχεις κάτι να κερδίσεις?? Υποθετικό μεν θέμα, αλλά είναι δυνατόν να μου αναφέρεις τέτοια επιχειρήματα στη δεκαετία που το International basketball έχει επιβάλλει το τιμ γκέιμ. Και, δεν σε καταλαβαίνω, σε χάλασε σήμερα ο Καρμέλο Άντονι, αυτός ο σπουδαίος παίκτης στα 22 του, που πραγματικά ήταν unguardable και κέρδισε standard θέση στην πεντάδα του τουρνουά? Μεγάλη ομάδα έχετε σε ταλέντο, μέλλον και δυνατότητα ακόμα και για χρυσό σε 2 χρόνια. Γιατί είστε τόσο αχάριστοι δεν έχω καταλάβει ακόμα..
Alexmei
QUOTE(peka @ Sep 1 2006, 12:59 PM) *
Για μενα ηταν το καλυτερο δωρο που εχω λαβει σε ολα τα χρονια για τη γιορτη μου...
Μπραβο παιδια σας ευχαριστω πολυ...οπως και ολοι οι Ελληνες...
Τωρα θα μιλανε ολοι για τη "μικρη" Ελλαδα που απεδειξε οτι τελικα δεν ειναι τοσο μικρη.
101 ποντους στους Αμερικανους, ποιος θα το πιστευε πριν το παιχνιδι? Κανεις...εκτος απο ολους τους Ελληνες που εχουν ψυχη μεσα τους...! Και εγω το φωναζα απο την αρχη οτι θα τους κερδισουμε!
Αντε γεια Αμερικανοι τωρα και καλως να μας ερθετε Ισπανοι ή Αργεντινοι... Οποιος και να ειναι βεβαια εμεις αυτο το Παγκοσμιο δεν το χανουμε!!!

wav.gif



εμένα το δώρο για τα γενέθλιά μου μου το κάνανε την Τετάρτη 30/08 που ξεπαστρέψαμε τους Γάλλους για άλλη μία φορά! peace.gif wav.gif
NBAer
QUOTE(treathitch @ Sep 1 2006, 07:32 PM) *
Πραγματικά, γιατί τα λες αυτά? Έχεις κάτι να κερδίσεις?? Υποθετικό μεν θέμα, αλλά είναι δυνατόν να μου αναφέρεις τέτοια επιχειρήματα στη δεκαετία που το International basketball έχει επιβάλλει το τιμ γκέιμ.


Εχω να κερδισω την αναδειξη της αληθειας..... Απλα!
MJ and generally Dream Team-I couldn't be defeated by this "international team-game". and not only this but they would simply crush everyone! They were just from another galaxy....!

You are obviously obsessed with the "international" basketball.....


QUOTE
Και, δεν σε καταλαβαίνω, σε χάλασε σήμερα ο Καρμέλο Άντονι, αυτός ο σπουδαίος παίκτης στα 22 του, που πραγματικά ήταν unguardable και κέρδισε standard θέση στην πεντάδα του τουρνουά? Μεγάλη ομάδα έχετε σε ταλέντο, μέλλον και δυνατότητα ακόμα και για χρυσό σε 2 χρόνια. Γιατί είστε τόσο αχάριστοι δεν έχω καταλάβει ακόμα..


Γιατι προσωπικα εγω ειμαι πολυ πεισματαρης και περιεργος και δεν μπορω να δεχτω με κανεναν τροπο οτι η ψαλιδα απο απειρο μηκος ανοιγματος που ειχε, εκλεισε τοσο πολυ....

Τι να κανουμε? Σιγα-σιγα θα το δεχτω.... blink.gif Αλλα οχι και να ακουω τρελα πραγματα οτι αυτη η Ελλαδα θα κοντραρε την Dream Team-I ή οτι και η παλια ενωμενη Γιουγκοσλαβια θα εκανε το ιδιο.... shot.gif
hagi
Δεν μπορώ να πω τίποτα...Το μόνο που θα πω είναι ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣTΩ σε αυτά τα παιδιά...

Έχω ανατριχιάσει και είμαι σε υπερένταση ....τί άλλο να πω...Απίστευτη ομάδα..Πρέπει να το πάρουμε...

Καλή συνέχεια..
Vas
Φίλε NBAer,

Μπορείς ακόμα να αλλάξεις ομάδα! rolleyes.gif

QUOTE
Και μονο που η Dream Team I ειχε τον Michael Jordan στο ροστερ της το αποτελεσμα εναντια σε καθε ομαδα ειναι ενα: DA EASY WIN!


Αμα η γιαγιά μου είχε πατίνια.....!!

Ρε συ, σας κερδισαμε!! No further comment needed....!!! Σε λίγο θα μας πεις οτι "Αμα έπαιζε και ο Τζαμπαρ!!

Σύνελθε φίλε!
Alexmei
μία φώτο που βρήκα στο nba.com αμέσως μετά την νίκη μας εναντίον τις ΗΠΑ

Alexmei
Τελικά ο σεισμός 4,8 ρίχτερ στην Ιαπωνία εχτές έπιασε σαν γούρι.... όπως είπε ο Κακιούζης όταν είχε γίνει σεισμός στην Ελλάδα μία μέρα πριν τον αγώνα ΑΕΚ-ΟΣΦΠ, η ΑΕΚ νίκησε με διαφορά 15 πόντων μέσα στο ΣΕΦ παρόλο που ήταν άουτσάιντερ......... blove.gif
mstam
NBAer δε μπορω να καταλαβω την εμμονη σου σε μια ομαδα του παρελθοντος!Δες τα πραγματα οπως ειναι σημερα...Και οταν εσυ ο ιδιος λες οτι "It's not an excuse but just a fact.." τοτε θα επρεπε να εισαι σε θεση-και ας μη σου αρεσει- να παραδεχεσαι οτι το μοναδικο γεγονος που πρεπει να θυμαται κανεις απο αυτον τον αγωνα ειναι το σκορ και τιποτα αλλο..

Τελος μου φαινεται λιγο εκνευριστικο να μιλας στα αγγλικα επιτειδευμενα μονο και μονο για να προκαλεις εντυπωσεις...Πιστευω οτι στο Basketforum international θα ειχαν καποια απηχηση τα αγγλικα σου..
klearxos
Μια ζωη τα ιδια και τα ιδια! sad.gif
Οτι και να γινει δεν αλλαζουμε σαν λαος!
Ακομα και μετα απο μια τετοια επιτυχια θα βρουμε λογους να μαλωσουμε!
Απολαυστε το νεκταρ της νικης και μην ασχοληστε με το τι λεει ο καθενας.
Οσον αφορα τους οπαδους του ΝΒΑ να πω πως δεν με ενδιαφερει αν εχε ανοιξει ή εχει κλεισει η ψαλιδα. Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι σημερα (οχι αυριο ή του χρονου ή την επομενη δεκαετια-σημερα!) κερδισαμε παναξια την Εθνικη ομαδα των ΗΠΑ.! peace.gif

Για ακομα μια φορα συγχαρητηρια!
Rainbow
Eγω λεω καλυτερα να ειμαστε πιο συγκρατημενοι γιατι υπαρχει ενας ακομη αγωνας που πρεπει να κερδισουμε,Μπραβο σε ολους για την επιτευξη της νικης αλλα ως εκει,το αμερικανικο μπασκετ εχει πεσει πολυ και οι ευρωπαικες ομαδες εχουνε γινει πιο ανταγωνιστικες

Ελπιζω οτι θα σηκωσουμε το χρυσο γιατι αυτο εχει μεγαλυτερη σημασια και απο τη στιγμη που πετας εξω την DREAM TEAM πρεπει να το παρεις
sihainas
το ξαναείπαμε... συγκρατημένοι πρέπει να είναι οι παίχτες και οι προπονητές... εμείς μπορούμε να χαρούμε όσο θέλουμε...
Pierce
ευγε ελλαδα , παιξανε καταπληκτικα. εχουμε μια πολυ καλη ομαδα που θα φερνει για αρκετο καιρο μεταλια. ωστοσο μετα την ελλαδα εγω προσωπικα υποστηριζω τις ηπα. γραψατε για απαρχεομενο μπασκετ κλπ. ε λοιπον οσες ητες να κανουν οι αμερικανοι(ξεκαθαριζω ειμαι ημουν και θα ειμαι 100% με την ελλαδα) εμεις οι θιασωτες του θεαμτικου μπασκετ και γενικοτερα του nba θα αγαπαμε αυτο τον ''ανουσιο'' τροπου παιχνιδιου χωρις συστημα. οι τυποι απο την αλλη μερια του ατλαντικου παραμενουν απο αλλο πλανητη απλα δεν μπορουν να γινουν ενα συνολο μεσα σε ενα μηνα. τεσπα αντε να παρουμε το χρυσο να κρεμασουμε και καμια καινουρια αφισα με την μεγαλη τη κουπα
NBAholic
QUOTE
Όσο για τη ντριμ τιμ 1, εγώ πιστεύω κάθετα ότι πιθανόν δεν θα κέρδιζε την Ενωμένη Γιουγκοσλαβία και θα ζοριζότανε και αρκετές άλλες ομάδες του international (Αργεντινή, Ισπανία, ίσως και τη σημερινή Ελλάδα)


Η Ντριμ Τιμ κέρδισε τη γηπεδούχο Ισπανία με 42. Την Κροατία με 32, και με τη διαφορά να φτάνει τους 30 από το 30ό λεπτό. Τι το τόσο φοβερό παραπάνω θα έκανε η "ενωμένη Γιουγκοσλαβία", πέραν απ'το να χάσει ίσως με μια πιο αξιοπρεπή διαφορά; Εδώ οι Σέλτικς έκαναν πάρτι απέναντί τους το '88, έστω χωρίς τον Ντράζεν, ο οποίος έπαιζε στη Ρεάλ, ο οποία Ρεάλ έχασε αμέσως μετά επίσης από τους Σέλτικς.

Δεν πιστεύω ότι η Ντριμ Τιμ θα κέρδιζε με 50 πόντους την Εθνική μας, αλλά από την άλλη βρίσκω υπερβολικό κάθε πρωταθλήτρια ομάδα να την ανεβάζουμε ξαφνικά στο Νο1 όλων των εποχών. Ας πάρουμε πρώτα το χρυσό και μετά συνεχίζουμε.
sarounas
Συγχαρητήρια σε όλους από την εθνική για το σημερινό παιχνίδι, ήταν μοναδικές οι στιγμές που μας χαρίσατε όλους εμάς τους μπασκετικούς σήμερα το πρωί, ποτέ δεν πρόκειται να ξεχάσω τα συναισθήματα που ένιωσα στην διάρκεια της ανατροπής από το 21-33 που έγινε 42-37, αλλά και στην συνέχεια του παιχνιδιού, ήταν πραγματικά απίστευτο.

Μα πάνω από όλα συγχαρητήρια στον Γιαννάκη και το τεχνικό επιτελείο, ανεξάρτητα από τα τεχνικής πλευράς –που είναι πραγματικά τρομερό να κερδίζεις τις ΗΠΑ με μόνο 5-10 λεπτά ζώνης- όλο αυτό το πείσμα, το θάρρος, η αποφασιστικότητα αλλά και η άνεση που έδειξαν οι Έλληνες απέναντι στους nba’rs είναι σίγουρα δικό του κατόρθωμα.
Για να λέμε και την αλήθεια όμως, σήμερα η εθνική έξω από συστήματα και άλλα διάφορα, έκανε το τέλειο παιχνίδι, αυτά δεν γίνονται κάθε μέρα, δεν είναι δυνατόν να έχεις τα καλύτερα ποσοστά που είχες ποτέ στα τρίποντα και να σημειώνεις 100άρα -που δεν θυμάμαι να ξαναέχει σημειώσει αυτή η ομάδα- και μάλιστα στον συγκεκριμένο αγώνα, που αυτό φάνταζε ως η μόνη λύση για νίκη, για τον λόγο αυτό ακριβώς λέω μπράβο πάνω από όλα στον Γιαννάκη γιατί αυτό είναι αποτέλεσμα κυρίως της ψυχολογίας και όχι τόσο πως έχεις ετοιμάσει τεχνικά την ομάδα για ένα τέτοιο παιχνίδι.

Θοδωρή αγόρι μου τι να σου πω; μπαίνεις μέσα αλλαγή και μοιράζεις 12 τελικές!!!!!!!!!
Δεν γίνονται αυτά……..
NBAer
QUOTE(pierce21 @ Sep 1 2006, 08:51 PM) *
οι τυποι απο την αλλη μερια του ατλαντικου παραμενουν απο αλλο πλανητη απλα δεν μπορουν να γινουν ενα συνολο μεσα σε ενα μηνα.


Δεν νομιζω πλεον σε καμια περιπτωση οτι μπορουνε να χαρακτηριστουν οτι ειναι απο αλλο πλανητη. Παροτι εξακολουθω να πιστευω οτι αν κατεβαζαν οτι καλυτερο εχουν και παιζανε συγκεντρωμενα θα νικουσαν ευκολα το χρυσο....

Αν, αν , αν, ξερω....! sad.gif Οχι αλλα αν....


QUOTE(NBAHolic @ Sep 1 2006, 08:51 PM) *
Δεν πιστεύω ότι η Ντριμ Τιμ θα κέρδιζε με 50 πόντους την Εθνική μας, αλλά από την άλλη βρίσκω υπερβολικό κάθε πρωταθλήτρια ομάδα να την ανεβάζουμε ξαφνικά στο Νο1 όλων των εποχών.


Overexcitement brings overstatements, that means stupidness.... wink.gif

Τελοσπαντων! Αν παρουμε το χρυσο χαλαλι ολα οσα ακουω.... biggrin.gif Αλλα θα το παρουμε????? Εστω και χωρις Γκασολ εγω φοβαμαι οτι ολα τα τριποντα που δεν μπηκαν σημερα θα μπουνε μεθαυριο.... sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif
sarounas
QUOTE(treathitch @ Aug 31 2006, 08:16 PM) *
Μην ακούω βλακείες...
Ο Διαμαντίδης τραυματίστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο του εναρκτήριου αγώνα με την Αργεντινή και ενώ ήταν καταπληκτικός. Ο τραυματισμός εκείνος, αν και ελαφρύς, του στέρησε τη συμμετοχή στο κρίσιμο παιχνίδι με τις ΗΠΑ και αποδείχθηκε καθοριστικός, λόγω της αναγκαστικής συμμετοχής του Παπαλουκά σχεδόν σε όλο το 40λεπτο. Μετά τον τραυματισμό του, ήταν μέτριος στο τουρνουά και η κακή του εμφάνιση στο προημιτελικό ματς με την Αργεντινή έπαιξε ρόλο στην ήττα της Εθνικής.


mea culpa για τον Διαμαντίδη στους Ολυμπιακούς έχεις απόλυτο δίκιο, όντως είχε τραυματιστεί στην πρεμιέρα με την Αυστραλία, όπως και για το σχόλιο μου για τον Ηρακλή επειδή, τότε ήδη είχε υπογράψει στον ΠΑΟ. Πάντως ισχύει η επισύμανσή μου για το ότι δεν καλούσαν στην εθνική ικανότατους παίχτες που παίζουν στην Ελλάδα αλλά όχι στους ΠΑΟ, ΟΣΦΠ, ΑΕΚ, ΑΡΗ, ΠΑΟΚ, γιατί ο Μητσάρας έκανε πράματα και θάματα και πολύ πριν το 2003-04 στον Ηρακλή αλλά δεν τον καλούσαν όπως και πολλούς άλλους, βέβαια εκείνη την χρονιά το κακό με τον Μητσάρα είχε παραγίνει, αν θυμάστε εκείνο το παιχνίδι στον δεύτερο ημιτελικό του πρωταθλήματος με τον ΠΑΟ στο Ιβανώφειο που είχε μείνει όλος ο κόσμος με το στόμα ανοιχτό.
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω treathitch είναι τι ακριβώς ζητάς; γιατί από όλα τα αυτά που γράφω ψάχνεις για κανένα λάθος και όταν βρίσκεις ένα τέτοιο, αντί απλά να γράψεις ότι κάνεις λάθος μου γράφεις “δεν μπορώ να ακούω βλακείες” –έλα Χριστέ και παναγία μου- και δεν ασχολήσε με την ουσία εκείνων που γράφω, δηλαδή από τα σχόλια για την αναμέτρηση με τις ΗΠΑ που ήταν φυσικά και το ζουμί.
baskt
Δεν θελω να ακουω για Ντριμ τιμ Ι, η ομαδα της χωρας μου ειναι η Real Team ΙΙ (Ι το 2005). Ανουσιες κρισεις, ανουσιες συγκρισεις, ανουσιες επαναληψεις... πολυ κλο κλο και αυγο τιποτα!

Ο πρωτος ειναι πρωτος και ο τριτος κατω απο τον δευτερο που ειναι τιποτα!!


με τις υγιειες τους...
Warrior
QUOTE
γιατί αυτό είναι αποτέλεσμα κυρίως της ψυχολογίας και όχι τόσο πως έχεις ετοιμάσει τεχνικά την ομάδα για ένα τέτοιο παιχνίδι.


Eιναι και αποτελεσμα του απιστευτα πολυδιαστατου ταλεντου που εχουν αυτα τα παιδια και της ομαδικοτητας
που τα διακρινει....

Πραγματικα δεν ξερω τι να πω σημερα.Εχω χασει το μυαλο μου....Ολοκληρωτικο μπασκετ σημερα απο την
Εθνικη.Η εμφανιση ηταν πραγματικα ισοπεδωτικη...Δεν νομιζω οτι υπαρχει ομαδα σε αυτο το Μουντομπασκετ
που θα μπορουσε να μας κερδισει με τετοια αποδοση.Και δεν ηταν κακοι οι Αμερικανοι σημερα.

Και ναι,δεν γινονται αυτα καθε μερα....Και με την Γαλλια στο Βελιγραδι,το ιδιο λεγαμε!Και με την Αυστραλια
παλι....

"Μπασκετικος χαμαιλεων" αυτη η Εθνικη....

Αν καποιος μου ελεγε χθες οτι θα κερδιζαμε τις ΗΠΑ 101-95...θα τον ελεγα τρελο.

Τωρα καθομαστε και συζηταμε για την Dream Team I και την Ενωμενη Γιουγκοσλαβια?? huh.gif

Εδω που φτασαμε θα ειναι κριμα να μην παρουμε το χρυσο.Εγω νομιζω οτι θα ερθει,γιατι πραγματικα αυτη
ειναι η καλυτερη ομαδα του τουρνουα.


QUOTE(NBAer)
Δεν νομιζω πλεον σε καμια περιπτωση οτι μπορουνε να χαρακτηριστουν οτι ειναι απο αλλο πλανητη. Παροτι εξακολουθω να πιστευω οτι αν κατεβαζαν οτι καλυτερο εχουν και παιζανε συγκεντρωμενα θα νικουσαν ευκολα το χρυσο....

Αν, αν , αν, ξερω....! Οχι αλλα αν....


Εγω πραγματικα εκνευριζομαι(οχι με σενα peace.gif )οταν το ακουω αυτο.

Οπως και συ λες ....."Αν..αν...αν"

Μετα απο τοσες αποτυχιες,δεν δικαιουνται να ομιλουν.Ας τους κατεβαζαν να βλεπαμε....να περναν το χρυσο
(αν) και να αναγνωριζονταν και παλι καθολικα. unsure.gif


Y.Γ. Οποιος θελει να ξαναδει τον αγωνα,σε 10 λεπτα(18:40) σε επαναληψη...
NBAer
Πχ για να δειτε οτι εγω δεν ειμαι (τοσο biggrin.gif )κομπλεξικος οσο καποιοι αλλοι, περι των ΗΠΑ στο μπασκετ δειτε αυτο που γραφτηκε εδω και εκανα copy παρακατω...

Στο αρθρο αυτο ακομη και εγω νευριαζω με τις χαζομαρες που λεει ο αρθρογραφος. shot.gif shot.gif


"Team USA’s Gold medal dreams were eliminated with Greece taking a 101 to 95 “victory”. There is nothing that can be said or done that is going to make this feel any better. Words don’t begin to describe the disappointment of the players, the fans, the coaches and the NBA in general. However, things happen and lessons are taught even if those lessons come in the shape of calls configured around the elimination of the number one team.

Team USA didn’t lose because they weren’t good enough. They lost because the FIBA Championship was never supposed to be theirs.

???????Bullshit alert-1

The NBA had gone through large measures to ensure their success but those things failed. They failed because referees do not understand English and because international rules can be changed at the blow of a whistle.

????????Bullshit alert-5!

Imagine for a second that you are Coach K and you are trying to explain to the referee that you are totally questioning the call. Also keep in mind that those same referees only understand every 3rd word that comes out. So a sentence in English such as I really don’t understand the last call is translated into whatever language the officials do speak comes out as I understand call. After trying to get sentences like this out it is only obvious to tell that there is a barrier gap. That was the problem throughout the tourney.

??????Αυτος ριχνει τις ευθυνες αποκλειστικα στους διαιτητες! shot.gif

It wasn’t a lack of superstars or God given talent. It was like the law of gravity-a constant force, which pulls an object down regardless of the situation.International law acts in the same way, constantly pushing the US down, forcing them to fall and to fail in their efforts of winning the gold medal. The medals should have been determined in a hard fought battle, but perhaps international basketball means something else in itself.

???????Bullshit alert-3

Despite everything, the players kept their heads and spirits up throughout the tournament. Excuses can be made and conclusions drawn, but in the end there can be only one team that wins it all. That one team may not be better than everyone else, but they will be the team that the world has made a winner even if they’re really not number one. In all respects Greece “won” but Team USA is number one.

????????Kαταντια.....


Sometimes in life it’s important to walk away humble of where you came from, what you did, and where you are. Other times it’s important to take the disappointment and turn it into a fire ball ready to shoot the opposition in the tails. Even if payback takes two years to dish back out, it will be one for the making. In 2008 revenge will be a dish best served cold.

Team USA may have “lost” this one, but in the end it’s just the beginning of a chapter that will put them back on top in 2008."

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.