Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Ολυμπιακός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4
Coach Periklis
QUOTE (Volunteer @ Feb 14 2019, 00:01 ) *
Διαβάζοντας το πρώτο ποστ το φίλου Mulder13 θυμήθηκα τον Δημήτρη Ναλιτζή. tongue.gif Πρώτη εμφάνιση με Σπόρτιγκ Λισαβόνας, ντέρμπι απέναντι στη Μπενφίκα, μπαίνει αλλαγή κάπου στο τέλος του ματς (αν θυμάμαι καλά), πρώτη επαφή με μπάλα φάουλ και κίτρινη, δέυτερη επαφή λίγο αργότερα ου μην και στην αμέσως επόμενη φάση, δεύτερη κίτρινη και αποβολή.. laugh.gif


εγώ την απίθανη κόκκινη κάρτα του Μπαλοτέλι στο 46' όταν έπαιζε στην Ιντερ, με τον Μουρίνιο σύμφωνα με δηλώσεις του να καταναλώνει όλη την διακοπή ημιχρόνου λέγοντας του ότι δεν έχει άλλον επιθετικό και να είναι "φρόνημος" tongue.gif tongue.gif tongue.gif
aegeansheed
QUOTE(Volunteer @ Feb 14 2019, 00:01 ) *
Διαβάζοντας το πρώτο ποστ το φίλου Mulder13 θυμήθηκα τον Δημήτρη Ναλιτζή. tongue.gif Πρώτη εμφάνιση με Σπόρτιγκ Λισαβόνας, ντέρμπι απέναντι στη Μπενφίκα, μπαίνει αλλαγή κάπου στο τέλος του ματς (αν θυμάμαι καλά), πρώτη επαφή με μπάλα φάουλ και κίτρινη, δέυτερη επαφή λίγο αργότερα ου μην και στην αμέσως επόμενη φάση, δεύτερη κίτρινη και αποβολή.. laugh.gif

Με τη Μπεϊτάρ έβγαλε τα λεφτά του όμως! Είχε όλα τα χαρακτηριστικλα του one-off darts player wonder, που άσημος χώνεται σε ένα ηβέντ, αρχίζει να πηγαίνει καλά, χωρίς να το καταλάβει κανείς κάνει το μπαμ παίρνοντας ένα major και ξαφνικά βρίσκεται στην κορυφή της επικαιρότητας!

QUOTE(Coach Periklis @ Feb 14 2019, 00:08 ) *
εγώ την απίθανη κόκκινη κάρτα του Μπαλοτέλι στο 46' όταν έπαιζε στην Ιντερ, με τον Μουρίνιο σύμφωνα με δηλώσεις του να καταναλώνει όλη την διακοπή ημιχρόνου λέγοντας του ότι δεν έχει άλλον επιθετικό και να είναι "φρόνημος" tongue.gif tongue.gif tongue.gif

24.gif
laugh.gif Απίθανος τύπος...
Crash95
QUOTE(basketikos13 @ Feb 13 2019, 23:49 ) *
Προσπαθηστε να σεβαστειτε το παιχνιδι παρακαλω.

Ο ΠΑΟ ηταν για ακομα μια φορα ναωτερος απο τον ολυμπιακο και το οτι εφυγε η ομαδα του ολυμπιακου εγινε για λογους αγωνιστικους μιας και δεν μπορουσε να ανταγωνιστει τον αντιπαλο του.

Στην ουσια την φετινη χρονια εχουμε δυο κακες ομαδες -που μεταξυ τους υπερεχει ο ΠΑΟ λογω δομησης της ομαδας αλλα και ψυχολογιας-

Ολα τα αλλα ειναι για λαικη καταναλωση.

Σημερα το μπασκετ δεχθηκε μια ακομα πληγη. Αν αφαιρεθουν τα οπαδικα γυαλια μπορουν να εξηγηθουν και οι λογοι της αποχωρησης. Τουλαχιστον ολη η μπασκετικη κοινοτητα σιγουρα διαφωνει και εχω και την εντυπωση οτι διαφωνουν και οι παικτες του ΟΣΦΠ.

ΥΓ: Στα 10 τελευταια χρονια ο μονος που μπορει να επικαλεεστει λογους ασφαλειας ειναι πολλακις ο ΠΑΟ. Για τον ΟΣΦΠ υπαρχουν μονο 1-2 μενομενες περιπτωσεις οι οποιες ειναι σαφως καταδικαστεες.



Κακη ομαδα ο 6ος και καλυτερος του ο 12ος της Ευρωλίγκας. Μάλιστα


QUOTE(Mulder13 @ Feb 13 2019, 23:44 ) *
Οι μεγάλες ομάδες δεν φεύγουν όταν θεωρούν πως αδικούνται από τη διαιτησία...βλέπε στο ματς της Euroleague 26-6 οι βολές στο ΣΕΦ. Οι μεγάλες ομάδες δεν κάνουν εφέσεις για να πάρουν παιχνίδια που έχασαν στο γήπεδο...βλέπε τον ταλαίπωρο ΠΑΟ πριν μερικές μέρες κόντρα στη Λαμία και την αντίστοιχη υπόθεση Βάλνερ. Αλλά σήμερα έπαιζε μια μεγάλη ομάδα του ευρωπαίκού και του ελληνικού μπάσκετ με τον ΟΣΦΠ.


Το 2014 η καε παο εκανε ενσταση στο 3ο τελικό για να παρει το ματς. Επειδη η αποστολή του οσφπ ειχε 22 και οχι 20 ατομα
Zoys
+1 φάουλ στον Kalispera. Ο κανονισμός περί διαιτησίας ισχύει ακόμα...
plo koon
QUOTE (basketikos13 @ Feb 13 2019, 23:49 ) *
Στην ουσια την φετινη χρονια εχουμε δυο κακες ομαδες -που μεταξυ τους υπερεχει ο ΠΑΟ λογω δομησης της ομαδας αλλα και ψυχολογιας-


Citation needed. Αντικειμενικά ο ΟΣΦΠ τα έχει πάει καλύτερα στην EL από τον ΠΑΟ. Αυτή τη στιγμή σέρνεται, αλλά παρόλα αυτά είναι 2-3 νικες μπροστα.
The Admiral
Τωρα,αν ειναι λογος αυτός... για να φυγεις απ το γηπεδο,δεν ξερω. Περισσοτερα λεει αυτη η κίνηση για την υποληψη που εχουν οι ομαδες στις εγχωριες διοργανωσεις παρα για την ουσία της ιδιας της διαμαρτυρίας. Αλλωστε,δημοσιογραφος φιλος του οσφπ εγραψε αποψε, χ@στηκαμε, εχουμε δεκαετες συμβολαιο στην ευρωλιγκα.

Περα απο αυτα,πιστευω ειναι πια ωριμες οι συνθηκες να διαιτητευουν ξενοι αυτα τα ματς. Στο ποδοσφαιρο γινεται εδω και εναμιση χρόνο με συμπαθητικα αποτελεσματα και μαλιστα στο μπασκετ θα ειναι και ευκολοτερο γιατι θα είναι για 2 μονο ομαδες,οχι οπως στην μπαλα που ειναι για 3-4. Απαραδεκτο να μην πεσει αυτη η προταση στο τραπεζι,εχει αργησει ηδη και θα μπορουσε να γινει η αρχη με τα φετινα πλεη οφ.
basketikos13
Σε ενα ημιχρονο

- Η μια ομαδα ειχε 13 ασιστ και η αντιπαλη 2.

- Η μια ομαδα ειχε 4 λθη και η αντιπαλη 12.

- Η μια ομαδα ειχε 8 κλεψιματα και η αντιπαλη 3.

- Η μια ομαδα ειχε 5/8 αιφνιδιασμους και η αντιπαλη 0/1.

- Οι παικτες της μια ομαδας ειχαν 51 ranking και της αντιπαλης 16.

Οταν ενας παικτης εχει σε μια περιοδο εχει 7 ασιστ και ολη η αντιπαλη εχει 2 -δηλαδη ενας παικτης εχεις τις τριπλασιες και παραπανω της αντιπαλης ομαδας- μαλλον ρολο δεν παιζει η διαιτησια.

Το μπασκετ ειναι δικαιο αθλημα ως επι το πλειστον.
Μπορει ο ΟΣΦΠ να φωναζει για τον τριτο τελικο του 2010 η για τον νον κολ του πεν και να εχει δικιο.
Μπορει ο ΠΑΟ να φωναζει για τα βηματα του σπανουλη το 2016 -η για το φαουλ του χακετ που εστειλε το παιχνιδι στην παραταση- αλλα αυτα ειναι το δεντρο και οχι το δασος.

Η ουσια ειναι οτι φετος και οι δυο ομαδες ειναι πολυ περιορισμενων δυνατοτητων γιατι ο ΠΑΟ δεν εχει ηγετη και υπολειπεται στην γραμμη των ψηλων και ο ΟΣΦΠ εχει ηγετες σε προχωρημενεη ομως ηλικια, πολλους παικτες στιχοιματα και πλην μιλουτινοφ και πριντεζη κανεναν αλλο ψηλο κορυφαιου επιπεδου.

Γι αυτο και ορθα η μια ομαδα ο ΠΑΟ δεν θα περασει μετα απο χρονια στην οχταδα της ευρωλιγκα και ο δε ΟΣΦΠ αν δεν ειχε κανει την εντος εδρας νικη με την μπασκονια που ηρθε με πολλη δοση τυχης θα ειχε τεραστιο θεμα για την προκριση και αυτος.
Και αντι να δουμε ολοι οτι επεσε κατακορυφα η ποιοτητα των ομαδων ψαχνουμε να βρουμε τι εφταιξε σε ενα παιχνιδι που οι διαιτητες δεν καθορισαν κανενα αποτελεσμα.
Titus
Το μόνο που μένει από αυτό το παιχνίδι είναι οι δηλώσεις του Πιτίνου. Έχει απόλυτο δίκιο και καλά έκανε και μας έκανε πάλι μάθημα διότι, εν προκειμένω, το χρειαζόμαστε. Στα πικερό και τα πλοκάου δε χρειαζόμαστε τα πρόχειρά του σεμινάρια αλλά τα βασικά του επαγγελματικού (και όχι μόνο) αθλητισμού δεν τα ξέρουμε. Ή μάλλον τα ξέρουμε αλλά τα απεχθανόμαστε και τα κοροϊδεύουμε. Πες τα, λοιπόν, Ρικ, αν και χαμένα πάνε. Οι μεν λένε 'για σας τα λέει ρε' και οι δε... ακριβώς το ίδιο. Χώρια οι τελειωμένοι που λένε '΄τι βλακείες είναι αυτές, πάμε να τους πλακώσουμε ασούμε, γλέντα τους πρόεδρεεεεε'.

Το ίδιο το παιχνίδι καμία διαφορά δεν είχε από ένα Ρέθυμνο-Περιστέρι. Αλλά δεν έχει σημασία. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι έγινε πάλι η μεγάλη νίκη, έρχεται η κούπα, φάγαμε τον οχτρό και ο ΔΠΓ θα κάνει τα ωραία του στο ινστα. Αφού, βέβαια, έκανε ήδη τα ωραία του στον πάγκο του αντιπάλου. Είπα και επαναλαμβάνω: και 52 ευρωπαϊκά να πάρει ο συγκεκριμένος άνθρωπος αυτή τη νοοτροπία προνεωτερικής φυλής μισανθρώπων που έχει πλέον εγκαθιδρύσει σε αυτό το ιστορικό σωματείο δεν του την συγχωρώ με τίποτα.

Για την άλλη πλευρά το μόνο που έχει σημασία είναι ότι ο τρόπος με τον οποίο λειτουργούν δεν μου δημιουργούν τη διάθεση να δω μπάσκετ, ούτε αισιοδοξία για το μέλλον του αθλήματος. Τους παραπέμπω κι αυτούς στον μπάρμπα-Ρικ. Αν και μπορεί να τους τα εξηγήσει και ο δικός τους κόουτς, ίσως και καλύτερα.
aegeansheed
QUOTE(Crash95 @ Feb 14 2019, 00:14 ) *
Κακη ομαδα ο 6ος και καλυτερος του ο 12ος της Ευρωλίγκας. Μάλιστα

Το 2014 η καε παο εκανε ενσταση στο 3ο τελικό για να παρει το ματς. Επειδη η αποστολή του οσφπ ειχε 22 και οχι 20 ατομα

Ας κρατήσουμε χαμηλούς τόνους καλύτερα, είναι πολύ καλή φάση για την ώρα τού-τη Θέε-μουυυυυυυυυ

+1 φάουλ κέρδισε και ο Agent Mulder 13 για εμπρηστικό ποστ μαζί με +15 μέρες. Είναι μια καλή ευκαιρία να διαβάσει τους Κανονισμούς σε αυτό το διάστημα.
Volunteer
QUOTE (Coach Periklis @ Feb 14 2019, 00:08 ) *
εγώ την απίθανη κόκκινη κάρτα του Μπαλοτέλι στο 46' όταν έπαιζε στην Ιντερ, με τον Μουρίνιο σύμφωνα με δηλώσεις του να καταναλώνει όλη την διακοπή ημιχρόνου λέγοντας του ότι δεν έχει άλλον επιθετικό και να είναι "φρόνημος" tongue.gif tongue.gif tongue.gif


QUOTE (aegeansheed @ Feb 14 2019, 00:10 ) *
Με τη Μπεϊτάρ έβγαλε τα λεφτά του όμως! Είχε όλα τα χαρακτηριστικλα του one-off darts player wonder, που άσημος χώνεται σε ένα ηβέντ, αρχίζει να πηγαίνει καλά, χωρίς να το καταλάβει κανείς κάνει το μπαμ παίρνοντας ένα major και ξαφνικά βρίσκεται στην κορυφή της επικαιρότητας!


biggrin.gif

Εκεί μας κατάντησαν οι «φωτισμένες» ενέργειες των κυρίων Αγγελόπουλων,
αντί να μιλάμε για μπασκετάκι,
να μνημονεύουμε μεγάλες μορφές του ελληνικού και ευρωπαικού σόκερ... blove.gif
basketikos13
QUOTE(plo koon @ Feb 14 2019, 00:16 ) *
Citation needed. Αντικειμενικά ο ΟΣΦΠ τα έχει πάει καλύτερα στην EL από τον ΠΑΟ. Αυτή τη στιγμή σέρνεται, αλλά παρόλα αυτά είναι 2-3 νικες μπροστα.


Νταξει φιλε μου μαλλον δεν καταλαβαινεις τι σου λεω.
Εσυ μετρας νικες, κατσε λοιπον να μετρας.

Να ξερεις ομως οτι αν ο παπανικολαου δεν εβαζε το τριποντο να εστελνε το παιχνιδι στην παραταση με την μπασκονια και ο καλαθης εβαζε το τριποντο στο εντος εδρας με την ζαλγκιρις οι ομαδες θα ηταν ισοβαθμες.

Αλλωστε το δειχνουν και τα παιχνιδια τους στην ευρωλιγκα. Ο μεν νικησε τον δε ευκολα στην εδρα του και τουμπαλιν.

Εγω βλεπω την αγωνιστικη εικονα, εσυ μετρας νικες.

Αν βλεπεις οτι ο ΟΣΦΠ ειναι καλυτερος απο τον ΠΑΟ τοσο πολυ, η εισαι ικανοποιημενος απο την εικονα των δυο ομαδων φετος, εγω δεν θα στο χαλασω καθολου.
Looter
Κρίμα για αυτό που ζήσαμε.
Απόδειξη ότι οι πρόεδροι και των 2 ομάδων δε σέβονται τους αγνούς μπασκετικούς φίλους των ομάδων.

Μερικά μπασκετικά σχόλια και μή :

1. Τραγική εμφάνιση του ΟΣΦΠ. Πόσες επιθέσεις στο τέλος των 24ων και πόσα λάθη...
2. Τραγικό κοουτσάρισμα από τον Μπλατ , η χρησιμοποίηση του Γουέμπερ για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα είναι κωμική και άδικη για όσους τραβάνε κουπί από τον Αύγουστο.
3. Ο Κιθ πατούσε με το ζόρι. Απορώ πως τον έβαλαν να παίξει και πως δέχτηκε και ο ίδιος. ΦΑΝΕΡΑ ΑΝΕΤΟΙΜΟΣ.
3. Ο DGP δεν έχει θέση με αυτές τις συμπεριφορές στο forum. Θα πρέπει πέρα από σχόλια για τη διαιτησία να απαγορεύονται και σχόλια για τις πράξεις του...
4. Αν πιστεύεις ότι υπάρχουν λόγοι , ΔΕΝ κατεβαίνεις να παίξεις και αναλαμβάνεις την ευθύνη. Ο τρόπος που έγινε είναι λάθος σε κάθε περίπτωση και θεωρώ ότι και δίκιο να είχαν , το έχασαν.

Είμαι περίεργος να δω τι θα γίνει από εδώ και πέρα μετά από αυτή την απόφση.
nikolas_asteri
QUOTE(Hip @ Feb 14 2019, 01:32 ) *


Καλά, τη γνώμη σου είπες, όχι καμία πανανθρώπινη αλήθεια που φοβόμαστε γιατί είμαστε politically correct.

Ευτυχώς για μια ακόμα φορά στο φόρουμ φαίνεται και από τις 2 πλευρές ότι υπάρχουν λογικοί άνθρωποι με ικανότητα να βλέπουν και διαφορετικό χρωμα από αυτό που υποστηρίζουν.
plo koon
QUOTE (basketikos13 @ Feb 14 2019, 00:30 ) *
...

Αν βλεπεις οτι ο ΟΣΦΠ ειναι καλυτερος απο τον ΠΑΟ τοσο πολυ, η εισαι ικανοποιημενος απο την εικονα των δυο ομαδων φετος, εγω δεν θα στο χαλασω καθολου.


Μη μου βάζεις λόγια. Εγώ απλά είπα ότι ο ΠΑΟ δεν είναι καλύτερος από τον ΟΣΦΠ.

Αλλα όντως, ο Ολυμπιακός στο σύνολο της σεζόν μέχρι τώρα έχει παίξει καλύτερο μπάσκετ στην ΕΛ. Και για αυτό που λέω έχω και αντικειμενικό έρεισμα, και όχι το πως νιώθω.

Ο Ολυμπιακός έχει 4 νίκες (3+ισοβαθμία) διαφορά από τον ΠΑΟ.

Αδιαμφησβήτητα παίζει χάλια το τελευταίο μήνα, αλλά Ο ΜΟ της σεζόν δείχνει ΟΣΦΠ.

QUOTE
Να ξερεις ομως οτι αν ο παπανικολαου δεν εβαζε το τριποντο να εστελνε το παιχνιδι στην παραταση με την μπασκονια και ο καλαθης εβαζε το τριποντο στο εντος εδρας με την ζαλγκιρις οι ομαδες θα ηταν ισοβαθμες.

Αν μετράω καλά, σου λείπει ένα Αν. Αλλά δεν μπορείς να απαιτείς τρεις ζαριές να έρθουν όπως τις θες για να δικαιωθείς. Γιατί με τη σειρά μου θα ψάξω και εγώ τρεις ζαριές για να σου πω ότι ο ΠΑΟ θα είχε 8 νίκες και εμείς 14.
Coach Periklis
QUOTE (basketikos13 @ Feb 14 2019, 00:23 ) *
Σε ενα ημιχρονο

- Η μια ομαδα ειχε 13 ασιστ και η αντιπαλη 2.

- Η μια ομαδα ειχε 4 λθη και η αντιπαλη 12.

- Η μια ομαδα ειχε 8 κλεψιματα και η αντιπαλη 3.

- Η μια ομαδα ειχε 5/8 αιφνιδιασμους και η αντιπαλη 0/1.

- Οι παικτες της μια ομαδας ειχαν 51 ranking και της αντιπαλης 16.

Οταν ενας παικτης εχει σε μια περιοδο εχει 7 ασιστ και ολη η αντιπαλη εχει 2 -δηλαδη ενας παικτης εχεις τις τριπλασιες και παραπανω της αντιπαλης ομαδας- μαλλον ρολο δεν παιζει η διαιτησια.



υπάρχει μπασκετική εξήγηση σε όλα αυτά και λέγεται δεν μπορώ να παίξω απ την ρακέτα ή στο ποστ και το γυρίζω στην περιφέρεια . Γιατί έχω από νωρίς πολλά φάουλ .

και ο αντίπαλος έχει αυτοπεποίθηση να παίξει σκληρή άμυνα, να σπρώξει κλπ γιατί δεν έχει πρόβλημα με τα φάουλ

Εκεί χάθηκε το ματς ( στο ημίχρονο δλδ )

---------

Ένα απ τα παράπονα μου απ την ομάδα σήμερα , είναι ότι στα 28'' με 3 φάουλ παίρνεις σαν πάγκος ( ή ακόμα και παίκτης αλλά μεγαλύτερη αξία έχει από τον κοουτς ) ΤΠ για σοβαρό παράπτωμα , πχ βρίζεις τους διαιτητές

Με σοφό ή Μπαρτζώκα ( συγνώμη για 1000στη φορά ) θα είχε συμβεί

Δε γίνεται να μένεις απαθής , αντιδράς είναι και θέμα τακτικής
vforvendetta85
Ήμουν στο γήπεδο, πολύ κοντά στο παρκέ, από την μεριά του πάγκου του Ολυμπιακού και της εκάστοτε επίθεσής του και κάποια πράγματα ήταν πού περίεργα:
1. Ο Παπανικολάου ο καψερός έκανε ζέσταμα, κάποια στιγμή τον πιάνει ένας βήχας, παρατάει τις μπάλες και δεν μπορεί να πάρει ανάσα, προφανώς απόρροια της ίωσης που τον ταλαιπωρεί και γενικά φαινόταν σε κακή κατάσταση.
2. Ο Πρίντεζης και ο Σπανούλης δεν βγήκαν για ζέσταμα από την αρχή, αλλά μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο προ της έναρξης του αγώνα.
3. Σε κανένα σημείο του ματς (όσο παίχτηκε) δεν διαμαρτυρήθηκε ο πάγκος για τις διαιτητικές αποφάσεις
4. Μόνο ο καινούργιος παίκτης του Ολυμπιακού, (συγχωρέστε με δεν θυμάμαι το όνομά του) έπαιζε δυνατά κι όλοι οι υπόλοιποι από λάθη σε λάθη.

Προσωπικά θεωρώ πως ήταν προμελετημένο το σκηνικό από μέρους της ομάδας του Ολυμπιακού και απλά έψαχναν αφορμή να φύγει από το γήπεδο. Δεν πιστεύω πως οι διαιτητικές αποφάσεις ήταν η αιτία για να χάνει με 15 πόντους διαφορά, αλλά η εμφάνιση της ομάδας, δεν πιστεύω πως η διαφορά ήταν τέτοια που να σε ρέπει προς την εγκατάλειψη του ματς.

Ως μπασκετόφιλος, λυπάμαι βαθύτατα για το επίπεδο των παραγόντων δύο κορυφαίων, Ευρωπαϊκών ομάδων και ακόμα περισσότερο για το επίπεδο μας ως φίλαθλοι/οπαδοί.
Putnam
QUOTE (basketikos13 @ Feb 14 2019, 00:23 ) *
Σε ενα ημιχρονο

- Η μια ομαδα ειχε 13 ασιστ και η αντιπαλη 2.

- Η μια ομαδα ειχε 4 λθη και η αντιπαλη 12.

- Η μια ομαδα ειχε 8 κλεψιματα και η αντιπαλη 3.

- Η μια ομαδα ειχε 5/8 αιφνιδιασμους και η αντιπαλη 0/1.

- Οι παικτες της μια ομαδας ειχαν 51 ranking και της αντιπαλης 16.

Οταν ενας παικτης εχει σε μια περιοδο εχει 7 ασιστ και ολη η αντιπαλη εχει 2 -δηλαδη ενας παικτης εχεις τις τριπλασιες και παραπανω της αντιπαλης ομαδας- μαλλον ρολο δεν παιζει η διαιτησια.

Το μπασκετ ειναι δικαιο αθλημα ως επι το πλειστον.
Μπορει ο ΟΣΦΠ να φωναζει για τον τριτο τελικο του 2010 η για τον νον κολ του πεν και να εχει δικιο.
Μπορει ο ΠΑΟ να φωναζει για τα βηματα του σπανουλη το 2016 -η για το φαουλ του χακετ που εστειλε το παιχνιδι στην παραταση- αλλα αυτα ειναι το δεντρο και οχι το δασος.

Η ουσια ειναι οτι φετος και οι δυο ομαδες ειναι πολυ περιορισμενων δυνατοτητων γιατι ο ΠΑΟ δεν εχει ηγετη και υπολειπεται στην γραμμη των ψηλων και ο ΟΣΦΠ εχει ηγετες σε προχωρημενεη ομως ηλικια, πολλους παικτες στιχοιματα και πλην μιλουτινοφ και πριντεζη κανεναν αλλο ψηλο κορυφαιου επιπεδου.

Γι αυτο και ορθα η μια ομαδα ο ΠΑΟ δεν θα περασει μετα απο χρονια στην οχταδα της ευρωλιγκα και ο δε ΟΣΦΠ αν δεν ειχε κανει την εντος εδρας νικη με την μπασκονια που ηρθε με πολλη δοση τυχης θα ειχε τεραστιο θεμα για την προκριση και αυτος.
Και αντι να δουμε ολοι οτι επεσε κατακορυφα η ποιοτητα των ομαδων ψαχνουμε να βρουμε τι εφταιξε σε ενα παιχνιδι που οι διαιτητες δεν καθορισαν κανενα αποτελεσμα.


οι αριθμοι που εβαλες δειχνουν και την αιτια της αποχωρησης

αν ο ΟΣΦΠ ειχε μπει με το μαχαιρι στα δοντια, ηταν ευστοχος και εμενε μεσα στο παιχνιδι ή ακομα καλυτερα αν ειχε το προβαδισμα στο σκορ θα επαιρνε την ιδια αποφαση να φυγει στο ημιχρονιο? δε νομιζω
stevebucknall11
Πριν το παιχνίδι ο φίλος jazz thrilos είχε γράψει ότι οι στοιχηματικές αποδόσεις του ματς πρέπει να αποτελέσουν θέμα διερεύνησης από τις Πύλες του Ανεξήγητου. Παρόμοιες διαπιστώσεις έκαναν οι περισσότεροι εδώ, όπως κι εγώ. Όπως γνωρίζουμε οι περισσότεροι, ο βασικός παράγοντας επηρεασμού των στοιχηματικών αποδόσεων, είναι τα ποσά που παίχθηκαν στο κάθε αποτέλεσμα. Εδώ, όταν το διπλό του Ολυμπιακού έφτασε να έχει απόδοση 5, "φορτώθηκε" προφανώς υπερβολικά ο άσσος. Για να επιστρέψω στον jazz thrilos: H εικόνα των ομάδων τελευταία δεν είναι καλή στην Ευρωλίγκα, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μπορούσε να δικαιολογηθεί λογικά ο στοιχηματισμός στον άσσο του Παναθηναικού με μικρή απόδοση. Επειδή δε εικάζω ότι οι Ανουνάκι ή η ομάδα Ε δεν ασχολούνται με το στοίχημα (διορθώστε με αν κάνω λάθος), οι Πύλες του Ανεξήγητου δεν μπορούν να βοηθήσουν. Αυτός που μπορεί να βοηθήσει είναι κάποιος εισαγγελέας, ο οποίος θα διερευνήσει ποιος στοιχημάτισε ενδεχομένως μεγάλα ποσά στον άσσο του Παναθηναικού. Ήταν κάποιος που είχε βεβαιότητα για το αποτέλεσμα; Κι αν ναι είχε τη βεβαιότητα γιατί ήταν αυτός που έλεγχε τη διαιτησία στον αγώνα αυτό ή γιατί γνώριζε ότι δεν θα έληγε το παιχνίδι; Τέλος πάντων, για μένα επιβάλλεται να γίνει αυτή η έρευνα, όπως έχει γίνει πολλές φορές στο ποδόσφαιρο κι αν πίσω από το αποψινό αίσχος κρύβονται παράγοντες της μίας ή της άλλης ΚΑΕ, ας επιβληθούν οι νόμιμες κυρώσεις και ας εξαφανιστεί η μια ή η άλλη ΚΑΕ από τον χάρτη για κάποια χρόνια. Δεν πειράζει. Θα είναι διδακτικό. Αν όλα ήταν καθαρά και σωστά, που μακάρι να ήταν, ας διαλύσει η έρευνα τις όποιες υποψίες.
Quincy
+1 Foul και 3 μέρες off για τον Crash95

Με το επόμενο post που θα αναφέρεται σε σφαγές και γενικότερο παρασκηνιακό περιεχόμενο το topic θα κλειδώσει.
MaJesty23
Ειλικρινά θα ήθελα να είχα τον χρόνο (δεν τον έχω λόγω πολυ απαιτητικής εργασίας) να βγάλω ένα βίντεο με τα λάθη του Ολυμπιακού,με τις λάθος περιστροφές κυρίως του Webber ,με τον ξεψυχισμένο Πρίντεζη να τον ποστάρει ο Thomas(wtf???) με Μιλουτίνοφ σε airball απο το 1 μέτρο,με Billy να κάνει split out προς τα πίσω με πάσα με άλμα (του οποίου η σημερινή εμφάνιση θύμιζει video στο youtube για nba "when XXX understood he has to retire soon") 2-3 φορές.

Για να μιλάς για διαιτησία πρέπει να εμφανιστείς στο γήπεδο...και δεν εμφανίστηκε ποτέ ο Ολυμπιακός.Θα θέλα να ρωτήσει κάποιος τους αρχηγούς Σπανούλη και Πρίντεζη ,εαν έφταιγαν σημέρα οι Ref για τους 15 πόντους και εάν ο μπασκετικός εγωισμός τους γουστάρει την αποχώρηση.

Επειδή λόγω επαγγέλματος ,ξέρω πράγματα εντός της ΚΑΕ,τα χειρότερα οικονομικά δεν έχουν έρθει.Δυστυχώς!Για μένα Παναθηναικός χωρίς Ολυμπιακό δεν έχει νόημα...

Επίσης η σημερινή ξενέρα, με την αποχώρηση του Ολυμπιακού,ήταν τεράστια...αγαπάω το μπάσκετ,και κερδίζω -χάνω,θέλω τα ματς να τελειώνουν.
yorgos
Πολλά μπράβο σε όλα τα παιδιά για το επίπεδο και στους μοντς για τη σοβαρή δουλειά που κάνουν. Εκατό επίπεδα πάνω από τις διοικήσεις.
Johnny Marv
Δεν υπάρχει καν λόγος να ασχοληθούμε το αγωνιστικό κομμάτι του σημερινού . Το ζήσαμε κι αυτό !! Εγώ κρατάω μόνο δηλώσεις πιτινο και όταν όλοι παραπονιέστε ότι κάνει δηλώσεις λες και απευθύνεται σε ουγκανους μάλλον ισχύει ...

Μεγάλο κρίμα για αυτούς που πήγαν γήπεδο και έδωσαν 20 , 30 και 40 ευρώ για να δουν μισό αγώνα ! Δεν ξέρω αν η διοίκηση του Ολυμπιακού πήρε τη σωστή επιλογή (δεν θεωρώ πως ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα για να φύγουν) αλλά ότι και να γίνει αν ήμουν οι αγωελοπουλοι θα έδινα τη μισή τιμή του εισιτηρίου πίσω στους οπαδούς που μέσα στην βροχή και στο κρύο άφησαν τα σπίτια τους για μα δουν από κοντά ένα ντέρμπι που ουσιαστικά κατέστρεψαν οι 2 διοικήσεις !!

Τέλος να πω ότι το επίπεδο των 2 ομάδων δεν απέχει και πολύ κατεμε . Το ότι ο Ολυμπιακός έχει 3 νίκες παραπάνω δεν μου λέει και πολλά . Και οι 2 είναι πολύ χαμηλού επιπέδου σχετικά με την ιστορία που πρεσβεύουν , ωστόσο δεν με νοιάζει να βγαίνει και ο οσφπ και ο παο τελευταίοι σε όλες τις διοργανώσεις μέχρι οι διοικήσεις τους να μάθουν να φέρονται ! Πραγματικά κατάντια...

ΥΓ. Ήθελα πολύ να ακούσω την πραγματική άποψη του μπλατ για το σημερινο
ΥΓ1. Μακάρι ο οσφπ σήμερα να είχε κάνει ότι και ο παο στους τελικούς πριν από 20 χρόνια περίπου δηλαδή να δηλώσει εξαρχής ότι δεν θα κατέβει στο ματς και όχι να φύγει στα μισά (και το λέω αυτό για τον κόσμο και μόνο)
j-kidd13
Kατ'εμε αυτό που έκανε ο ΟΣΦΠ ήταν οργανωμένο για τη δημιουργία εντυπώσεων.Περίμεναν την παραμικρή αφορμή για να φύγουν απο το παρκέ.Διαφορετικά,απο τη στιγμή που θεωρούσαν πως το παιχνίδι είναι σημαδεμένο μετά την ανακοίνωση των τριών διαιτητών,το σωστό θα ήταν να μην κατεβάσουν καν την ομάδα και να δηλώσουν επίσημα οτι θεωρούν το παιχνίδι χειραγωγημένο και αρνούνται να αγωνιστούν.
Προσωπικά δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση οτι τα σφυρίγματα του αγώνα σηκώνουν τον ντόρο που έγινε,παρόλα αυτά θα ήθελα να δώ ξανά το πρώτο ημίχρονο έχοντας καλύτερη παρατηριτηκότητα,ώστε να βγάλω πιο ασφαλές συμπέρασμα,ωστόσο εξεπλάγην όταν είπαν στη μετάδοση οτι ο ΟΣΦΠ αποχωρεί απο το ματς λόγω παραπόνων.

Αγωνιστικά η 2 ομάδες ήταν η μέρα με τη νύχτα,ο Παναθηναικός αποφασιστικός και με καλή απόδοση στις 2 πλευρές του παρκέ,ο Ολυμπιακός κακός με πολλά λάθη και μπλοκαρισμένος.

ΥΓ:Η επίμαχη φώτο με το εσώρουχο,σαν οπαδό της ομάδας μου προκαλεί γέλιο και διάθεση για καζούρα-πείραγμα,ωστόσο δεν τη λες και ιδιαίτερα κολλακευτική για το μέγεθος του συλλόγου.
john wick
Θεωρώ ότι τα φάουλ στα πρώτα " είναι υπερβολικά...
Αυτο όμως δεν αναιρεί την άθλια εμφάνιση του Ολυμπιακού..
Το έβλεπες στα πρόσωπα τους, τους έχουν ποτίσει το μυαλό ότι αδικούνται κ δεν προσπάθησαν καν...






Υ. Γ
Όσο άθλιο κ υπερβολικό είναι τα 2 φάουλ του Τιμμα, το ίδιο ήταν κ τα 0 φάουλ του Μιλου σε 30' αγώνα στην EL...
Μην στεκόμαστε λοιπόν σε αυτά.
Το μπασκετακι που αγαπάμε εξαφανίζεται...
Και αν εσείς οι Ολυμπιακοί έχετε κ το αποκούμπι του ποδοσφαίρου, εμείς δεν έχουμε ούτε αυτό.. sad.gif
Coach Periklis
και για πείτε μας ρε παιδιά σας παρακαλώ πολύ ( αφού βλέπω ένα σερί σχολιασμών φίλων του ΠΑΟ που λένε δεν έγινε και κάτι ) πως γίνεται να παίξεις άμυνα και επίθεση στο ζωγραφιστό όταν έχεις φορτωθεί φάουλ και δεν ισχύουν τα ίδια στις 2 γραμμές του παρκέ;;;

μπασκετικό σχόλιο θέλω να κάνουμε , την άποψη μου την έχω στην προηγουμένη σελίδα

------

επειδή υπάρχει το ημίχρονο στο κανάλι της ερτ στο youtube, και το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι το παράτησαν μιας και δεν είδα πάνω από 2-3 διαμαρτυρίες από κανέναν σε όλο το ματς . Του έβλεπα και ήταν απαθείς
doctorjekil
Το ερωτημα ειναι,αν ο οσφπ θα αποχωρουσε στο ημιχρονο αν το σκορ ηταν 27-25 πχ...οσο για την ομαδα μου,η καταντια ειναι οτι πανηγυριζει για την προκριση στον τελικο μιας ασημαντης διοργανωσης ενω ειναι με το ενα ποδι εκτος ευρωλιγκας...και αυτος ειναι ο λογος που δυσκολα θα ξαναδουμε φ4
john wick
QUOTE (Coach Periklis @ Feb 14 2019, 07:04 ) *
και για πείτε μας ρε παιδιά σας παρακαλώ πολύ ( αφού βλέπω ένα σερί σχολιασμών φίλων του ΠΑΟ που λένε δεν έγινε και κάτι ) πως γίνεται να παίξεις άμυνα και επίθεση στο ζωγραφιστό όταν έχεις φορτωθεί φάουλ και δεν ισχύουν τα ίδια στις 2 γραμμές του παρκέ;;;

μπασκετικό σχόλιο θέλω να κάνουμε , την άποψη μου την έχω στην προηγουμένη σελίδα

------

επειδή υπάρχει το ημίχρονο στο κανάλι της ερτ στο youtube, και το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι το παράτησαν μιας και δεν είδα πάνω από 2-3 διαμαρτυρίες από κανέναν σε όλο το ματς . Του έβλεπα και ήταν απαθείς



Περικλή δεν είπε κανείς ότι χτες οι διαιτητές ήταν καλοί.. Κάθε άλλο.... Τραγικοί ήταν.. Δεν την κοπανάς όμως έτσι σαν κλέφτης απ το γήπεδο... Κάθεσαι κ πολεμάς..
Μην μιλάμε για διαιτησία δες όμως στο παιχνίδι της EL στο ΣΕΦ κ ελα πες μου, έπρεπε να είχαμε φύγει;;;;
Οι συμπεριφορές αυτές ρίχνουν νερό στον μύλο της βίας εκατέρωθεν ρε παιδιά, τι να λέμε τώρα;;;;
Έχω διαρκειας κ χτες η γυναίκα μου απορουσε που έχω 3 μήνες να πατήσω γήπεδο...
Coach Periklis
QUOTE (john wick @ Feb 14 2019, 10:28 ) *
Περικλή δεν είπε κανείς ότι χτες οι διαιτητές ήταν καλοί.. Κάθε άλλο.... Τραγικοί ήταν.. Δεν την κοπανάς όμως έτσι σαν κλέφτης απ το γήπεδο... Κάθεσαι κ πολεμάς..
Μην μιλάμε για διαιτησία δες όμως στο παιχνίδι της EL στο ΣΕΦ κ ελα πες μου, έπρεπε να είχαμε φύγει;;;;
Οι συμπεριφορές αυτές ρίχνουν νερό στον μύλο της βίας εκατέρωθεν ρε παιδιά, τι να λέμε τώρα;;;;
Έχω διαρκειας κ χτες η γυναίκα μου απορουσε που έχω 3 μήνες να πατήσω γήπεδο...



εντάξει αγαπητέ μου , δεν στέκομαι αυστηρά σε αυτό

θέλω να το δούμε μπασκετικά , δεν ήταν ειρωνεία από πλευράς μου , το εννοώ

Είδα έναν ΟΣΦΠ που δεν έπαιξε στην ρακέτα ή με ποστ αλλά γυρνοβολούσε την μπάλα στην περιφέρεια . Και έκανε λάθη και προφανώς δεν γίνεται να έχεις ασσιτ έτσι

Είδα ένα ΠΑΟ να έχει 0/1 3π. ( στην 1η περίοδο νομίζω ) που με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι είτε επαιξαν στην ρακέτα , είτε με fastbreak

Το γιατί , για εμένα, σχετίζεται με τα φαουλ . Και είναι λογικό φαντάζομαι

Βλέπεις αποφεύγω να πω σωστό ή λάθος , το χρησιμοποιώ ως φακτ του αγώνα και μόνο

όταν έχεις πολλά φάουλ αλλάζεις και στυλ επίθεσης και τρόπο άμυνας

όταν δεν έχεις φάουλ και μπορείς να δώσεις , παίζεις σκληρότερα και δεν χρειάζεται να βασίζεσαι στο σουτ αλλά συμφέρει να βάζεις τον αντίπαλο στην ρακέτα του , να του φορτώσεις και άλλα αν μη τι άλλο

Το πως και το γιατί εξελίχθηκε έτσι ο αγώνας , είναι στην κρίση του καθενός . Εγώ δεν πιστεύω ότι ήταν το πλάνο του Μπλατ αυτό

Εγώ απ την πλευρά μου δεν δέχομαι και δεν συμφωνώ με τα σχόλια σας ρε παιδιά. Ότι μπήκαμε ψόφιοι , ήμασταν τραγικοί κλπ έτσι απλά . Να πούμε το παράτησαν ναι , να πούμε δεν υπάρχει λόγος να φύγουν γιατί ήταν απελπιστικοί δεν το δέχομαι . Γιατί εξηγείται και μπασκετικά ( που και αυτό που δεν επιτρέπεται να λέμε , είναι μπασκετικός παράγοντας )
villiskabas
ευχομαι αποκλεισμο και των 2 για 3 χρονια απο ευρωπη ...δεν αξιζουν αυτες οι ομαδες να παιζουν στην ευρωπη!
stefkorner
Οι Αγγελόπουλοι το 'χαν χάσει πριν καν πατήσει πόδι ο Ολυμπιακός στο ΟΑΚΑ

οτι αναφερεται στο αρθρο αυτο,ακριβως προσπαθησα να εκφρασω και εγω χθες ,εδω,σαν αρχικη εντυπωση :

Το τελευταίο διάστημα από το ερυθρόλευκο στρατόπεδο δόθηκε η εντύπωση πως η ομάδα πήγαινε περίπου ως πρόβατο για σφαγή στο ΟΑΚΑ. Με την συζήτηση φυσικά να περιορίζεται γύρω από τον ορισμό της συγκεκριμένης διαιτητικής τριάδας και το επικείμενο σπρώξιμο στον αντίπαλο.

Ποιες, λοιπόν, ήταν οι κινήσεις της διοίκησης του Ολυμπιακού για να προστατεύσουν την ομάδα; Καμία διαφορετική σε σχέση με όλες τις προηγούμενες φορές που αντίστοιχα ανέβηκαν οι τόνοι. Στην πραγματικότητα η συμπεριφορά της διοίκησης των ερυθρολεύκων ήταν τέτοια που αβαντάρισε όσο πάει και δεν πάει τον Παναθηναϊκό του Δημήτρη Γιαννακόπουλου.

Ακόμη και η γνωστοποίηση της επιστολής προς τον γενικό γραμματέα της FIBA, ελάχιστες ώρες πριν το τζάμπολ, ισοδυναμούσε με παραδοχή αδυναμίας να πολεμήσουν το παρασκήνιο το οποίο κατά καιρούς καταγγέλλουν. Τι ακριβώς προσέφερε υπέρ του Ολυμπιακού; Πόσο βοήθησε την ομάδα στον πηγαιμό για το ΟΑΚΑ ακόμα μία ανακοίνωση, δήλωση, επιστολή ανάμεσα στις τόσες;

Το παιχνίδι ήταν χαμένο για τον Ολυμπιακό πριν καν πατήσει στο παρκέ. Και τα τρία, πέντε ή... οχτακόσια ανάποδα σφυρίγματα στα πρώτα είκοσι λεπτά του αγώνα, μικρή σχέση είχαν με όσα προηγήθηκαν. Κακά τα ψέματα, με τις δύο ομάδες να εμφανίζουν αυτήν την αγωνιστική εικόνα, το μέγα ζήτημα που μονοπώλησε την επικαιρότητα ήταν το περίφημο «θέμα Πρίντεζη». Εκεί που η διοίκηση του Ολυμπιακού πήρε βαθμό κάτω από την βάση στην διαχείρισή του. Έπραξε too little too late, που λένε και οι συμπατριώτες του Πιτίνο και του Μπλατ. Μόνο και μόνο ότι χρειάστηκε πρώτα να κάνει δήλωση ένας από τους θεωρητικά εμπλεκόμενους, αρνούμενος την όποια συμμετοχή του, μαρτυρά τα αργά αντανακλαστικά των ερυθρολεύκων.

Και αφού άφησαν την ιστορία, τις φήμες, τα σενάρια και σε τελική ανάλυση την λάσπη να βρωμίζει όσους βρίσκονταν σ' εκείνη την «καταραμένη» ομαδική συνομιλία, έβγαλαν μια ανακοίνωση που έκανε τα πράγματα χειρότερα. Πώς; Μα πετώντας την μπάλα στην εξέδρα και βάζοντας άλλους στο κάδρο των ευθυνών και επιχειρώντας να επικοινωνήσουν πως αυτή η υπόθεση ατσάλωσε την ομάδα και την έκανε μια οικογένεια.

Ο συνδυασμός των δύο ζητημάτων (διαιτησία και διαρροή) έφερε ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που επιχειρήθηκε να περάσει προς τα έξω. Στο ΟΑΚΑ εμφανίστηκε μια ομάδα προορισμένη για να χάσει, όχι μια ενωμένη γροθιά αποφασισμένη να παλέψει λυσσαλέα απέναντι σε θεούς και δαίμονες που την κυνηγούν. Και μπορεί να ήταν αρκετά τα πρώτα δύο-τρία σφυρίγματα για να φανούν οι προθέσεις των ρέφερι, αλλά το ίδιο αρκετό ήταν το δείγμα των αντίστοιχων επιθέσεων του Ολυμπιακού για να καταδείξουν την αδυναμία των παικτών του Μπλατ να σταθούν στοιχειωδώς ανταγωνιστικοί στο παιχνίδι.

Με το μυαλό ήδη χαλασμένο πριν το τζάμπολ, οι ερυθρόλευκοι δεν χρειαζόταν καν να περιμένουν να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο για να αποχωρήσουν.

SteveNashidis
QUOTE(stevebucknall11 @ Feb 14 2019, 01:21 ) *
Πριν το παιχνίδι ο φίλος jazz thrilos είχε γράψει ότι οι στοιχηματικές αποδόσεις του ματς πρέπει να αποτελέσουν θέμα διερεύνησης από τις Πύλες του Ανεξήγητου. Παρόμοιες διαπιστώσεις έκαναν οι περισσότεροι εδώ, όπως κι εγώ. Όπως γνωρίζουμε οι περισσότεροι, ο βασικός παράγοντας επηρεασμού των στοιχηματικών αποδόσεων, είναι τα ποσά που παίχθηκαν στο κάθε αποτέλεσμα. Εδώ, όταν το διπλό του Ολυμπιακού έφτασε να έχει απόδοση 5, "φορτώθηκε" προφανώς υπερβολικά ο άσσος. Για να επιστρέψω στον jazz thrilos: H εικόνα των ομάδων τελευταία δεν είναι καλή στην Ευρωλίγκα, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μπορούσε να δικαιολογηθεί λογικά ο στοιχηματισμός στον άσσο του Παναθηναικού με μικρή απόδοση. Επειδή δε εικάζω ότι οι Ανουνάκι ή η ομάδα Ε δεν ασχολούνται με το στοίχημα (διορθώστε με αν κάνω λάθος), οι Πύλες του Ανεξήγητου δεν μπορούν να βοηθήσουν. Αυτός που μπορεί να βοηθήσει είναι κάποιος εισαγγελέας, ο οποίος θα διερευνήσει ποιος στοιχημάτισε ενδεχομένως μεγάλα ποσά στον άσσο του Παναθηναικού. Ήταν κάποιος που είχε βεβαιότητα για το αποτέλεσμα; Κι αν ναι είχε τη βεβαιότητα γιατί ήταν αυτός που έλεγχε τη διαιτησία στον αγώνα αυτό ή γιατί γνώριζε ότι δεν θα έληγε το παιχνίδι; Τέλος πάντων, για μένα επιβάλλεται να γίνει αυτή η έρευνα, όπως έχει γίνει πολλές φορές στο ποδόσφαιρο κι αν πίσω από το αποψινό αίσχος κρύβονται παράγοντες της μίας ή της άλλης ΚΑΕ, ας επιβληθούν οι νόμιμες κυρώσεις και ας εξαφανιστεί η μια ή η άλλη ΚΑΕ από τον χάρτη για κάποια χρόνια. Δεν πειράζει. Θα είναι διδακτικό. Αν όλα ήταν καθαρά και σωστά, που μακάρι να ήταν, ας διαλύσει η έρευνα τις όποιες υποψίες.


Έχει κανείς ιδέα πως άνοιξαν οι αγορές; νομίζω το 1.26 στον άσο ήταν από την αρχή τόσο χαμηλά και δεν άλλαξε με την εξέλιξη των πονταρισματων.
Αυτό από μόνο του είναι πάρα πολύ σοβαρό χωρίς τα υπόλοιπα που έγιναν στο παιχνίδι.

Πιθανώς και οι δύο πλευρές έχουν ευθύνη σε αυτό. Οι δε που κατηγορουνται για σημαδεμενη τράπουλα και οι μεν που είχαν μελετήσει την αποχώρηση από πολύ νωρίς.

Συμπερασματικα. Έχει ξεκινήσει ένας μεγαλύτερος, υπόγειος πόλεμος μεταξύ ΕΟΚ και πολιτείας. Η πολιτεία πιέζει πλέον την ΕΟΚ με την Διαύγεια και έχει κλείσει η χρηματική κάνουλα, και η ΕΟΚ απαντά με επίδειξη ισχύος στον ορισμό των διαιτητών, στην ανυπακοή απέναντι στους νόμους και τις δικαστικές αποφάσεις και τον μη έλεγχο των παραγόντων που εξυπηρετούν μπασκετικα σωματεία, που είναι στον έλεγχο της ΕΟΚ. Και δεν είναι μόνο Α1 και κυπελλου η υπόθεση. Σε όλες τις κατηγορίες υπάρχουν παρόμοια παραδείγματα.
stefkorner
QUOTE (SteveNashidis @ Feb 14 2019, 18:17 ) *
Έχει κανείς ιδέα πως άνοιξαν οι αγορές; νομίζω το 1.26 στον άσο ήταν από την αρχή τόσο χαμηλά και δεν άλλαξε με την εξέλιξη των πονταρισματων.
Αυτό από μόνο του είναι πάρα πολύ σοβαρό χωρίς τα υπόλοιπα που έγιναν στο παιχνίδι.


οχι φιλε ! η αγορα ανοιξε στο 1.55 απο την στιγμη που εγινε η κληρωση !και στα επιπεδα του 1.50-1.55 εμεινε μεχρι την Κυριακη,το βραδυ!δηλαδη για πανω απο ενα μηνα!
ο κατηφορος της αποδοσης ξεκινησε απο το θεμα Πριντεζη σε πρωτη φαση
και απεγινε μετα τον ορισμο των διαιτητων (απο εκει αρχισε να προσεγγιζει το 1.25 -1.30 )
Zoys
QUOTE(stefkorner @ Feb 14 2019, 11:05 ) *
Ποιες, λοιπόν, ήταν οι κινήσεις της διοίκησης του Ολυμπιακού για να προστατεύσουν την ομάδα; Καμία διαφορετική σε σχέση με όλες τις προηγούμενες φορές που αντίστοιχα ανέβηκαν οι τόνοι. Στην πραγματικότητα η συμπεριφορά της διοίκησης των ερυθρολεύκων ήταν τέτοια που αβαντάρισε όσο πάει και δεν πάει τον Παναθηναϊκό του Δημήτρη Γιαννακόπουλου.

Ακόμη και η γνωστοποίηση της επιστολής προς τον γενικό γραμματέα της FIBA, ελάχιστες ώρες πριν το τζάμπολ, ισοδυναμούσε με παραδοχή αδυναμίας να πολεμήσουν το παρασκήνιο το οποίο κατά καιρούς καταγγέλλουν. Τι ακριβώς προσέφερε υπέρ του Ολυμπιακού; Πόσο βοήθησε την ομάδα στον πηγαιμό για το ΟΑΚΑ ακόμα μία ανακοίνωση, δήλωση, επιστολή ανάμεσα στις τόσες;

Τι σημαίνει ακριβώς "προστασία ομάδας" και "πόλεμος παρασκηνίου"; Τι θα έπρεπε να είχαν κάνει οι Αγγελόπουλοι όταν θεωρούν ότι αδικούνται (εδώ και χρόνια) πέρα από τη χρήση των έννομων μέσων;
gc1978
Ξαναείδα το βίντεο του πρώτου λεπτού...Το δεύτερο του Τιμα απλά δεν υπάρχει , κ το πρώτο του Γουέμπερ νομίζω, πολύ αυστηρό. Καταλαβαίνω πως μπορεί να χαλάσει το μυαλό ενός παίχτη. Αλλά στο πρώτο λεπτό το σκορ ήταν ακόμα 0-0. Κ το παιχνίδι τελειώνει όταν τραγουδίσει η "χοντρή" που λένε κι οι Αμερικανοί.

Έχουμε δει εκατέρωθεν πολύ κακές διαιτησίες. Δεν χαιρόμαστε το παιχνίδι πια και αντι να σκεφτόμαστε το πως θα λύσουμε το πρόβλημα του λέγετε "χαμηλώνει το επίπεδο" , αναλωνόμαστε σε συζητήσεις καφενειακού επιπέδου. Ποδοσφαιροποίηση κ του μπάσκετ δηλαδή.

Νομίζω ήταν προαποφασισμένο οτι με την παραμικρή στραβή, θα το έκαναν οι Αφοί.... Δεν ξέρω τι πιστεύουν πως θα καταφέρουν αλλά δεν βλέπω πώς θα προκείψει κάτι καλό. Για κανέναν από τους δύο μας.
Πραγματικά θα ήθελα να ήξερα αν οι παίχτες κ οι προπονητές του Ολυμπιακού γνώριζαν τί θα συμβεί. Κ αν δεν το ηξεραν, πότε το έμαθαν.

Στα γύρω του αγώνα πάντως...του όποιου αγώνα εν πασει περιπτώσι , παρατήρησα τα εξής...Λάνγκφορντ φανερά ανέτοιμος, Παπαγιάννης...δεν ξέρω τί να πώ για το παιδί.... Δεν θυμίζει σε τίποτα παίχτη ντράφτ...Καλός μου φάνηκε μετά από καιρό ο Τόμας...μακάρι να κρατήσει.

Κι ο Γουέμπερ, μου φαίνετε θα κουμπώσει στον Ολυμπιακό.
j-kidd13
QUOTE(Zoys @ Feb 14 2019, 11:24 ) *
Τι σημαίνει ακριβώς "προστασία ομάδας" και "πόλεμος παρασκηνίου"; Τι θα έπρεπε να είχαν κάνει οι Αγγελόπουλοι όταν θεωρούν ότι αδικούνται (εδώ και χρόνια) πέρα από τη χρήση των έννομων μέσων;


Ρώτα τους Παναθηναϊκούς που κράζανε τον Τζίγκερ τόσα χρόνια να σου πουν... laugh.gif
fotisv
QUOTE (vforvendetta85 @ Feb 14 2019, 00:50 ) *
Ήμουν στο γήπεδο, πολύ κοντά στο παρκέ, από την μεριά του πάγκου του Ολυμπιακού και της εκάστοτε επίθεσής του και κάποια πράγματα ήταν πού περίεργα:
1. Ο Παπανικολάου ο καψερός έκανε ζέσταμα, κάποια στιγμή τον πιάνει ένας βήχας, παρατάει τις μπάλες και δεν μπορεί να πάρει ανάσα, προφανώς απόρροια της ίωσης που τον ταλαιπωρεί και γενικά φαινόταν σε κακή κατάσταση.
2. Ο Πρίντεζης και ο Σπανούλης δεν βγήκαν για ζέσταμα από την αρχή, αλλά μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο προ της έναρξης του αγώνα.
3. Σε κανένα σημείο του ματς (όσο παίχτηκε) δεν διαμαρτυρήθηκε ο πάγκος για τις διαιτητικές αποφάσεις
4. Μόνο ο καινούργιος παίκτης του Ολυμπιακού, (συγχωρέστε με δεν θυμάμαι το όνομά του) έπαιζε δυνατά κι όλοι οι υπόλοιποι από λάθη σε λάθη.

Προσωπικά θεωρώ πως ήταν προμελετημένο το σκηνικό από μέρους της ομάδας του Ολυμπιακού και απλά έψαχναν αφορμή να φύγει από το γήπεδο. Δεν πιστεύω πως οι διαιτητικές αποφάσεις ήταν η αιτία για να χάνει με 15 πόντους διαφορά, αλλά η εμφάνιση της ομάδας, δεν πιστεύω πως η διαφορά ήταν τέτοια που να σε ρέπει προς την εγκατάλειψη του ματς.

Ως μπασκετόφιλος, λυπάμαι βαθύτατα για το επίπεδο των παραγόντων δύο κορυφαίων, Ευρωπαϊκών ομάδων και ακόμα περισσότερο για το επίπεδο μας ως φίλαθλοι/οπαδοί.

Ο παπανικολαου κυνηγουσε καθε αιφνιδιασμο για ταπα οπως κανει παντα ο λεντευ μπηκε σε μια φαση και καρφωσε δυνατα ο πρι σπρωχνωτανε στην επιθεση με τον εκαστοτε αμυντικο και προσπαθουσε να παει μεχρι μεσα ο τιμμα κυνηγουσε να κλεψει μπαλες και να παιξει αμυνα, τι σε εκανε να νομιζεις οτι μπηκανε χαλαρα ? το οτι παθανε κοκομπλοκο στην επιθεση ειναι αλλου παπα ευαγγελιο αλλα οτι μπηκανε μεσα αδιαφοροι δεν μου φανηκε
pan24
Οι 2 διοικησεις εδειξαν οτι οι ομαδες ειναι ανωτερου επιπεδου απο το δικο τους και σιγα σιγα τις ριχνουν στα μετρα τους

Ο μεν ΔΓ δειχνει οτι το μονο κοινο που εχει με τον πατερα και τον θειο του ειναι το επιθετικο

Τα αδερφια δειχνουν οτι οι επιτυχιες του 12-13 ειναι περισσοτερο θεμα συγκυριων(εκει που μειωσαν πολυ το μπατζετ επεσαν σε μια πολυ καλη φουρνια μικρων που μαζι με Σπανουλη-Πριντεζη-Ντουντα και καποιους καλους φθηνους ξενους εκαναν το μπαμ) παρα δικων τους χειρισμων

Οι ξενοι διαιτητες δεν θα ηταν λυση.Η νοοτροπια ειναι το θεμα,αν θες να κανεις φασαρια ειναι πανευκολο οποιος κι αν ειναι διαιτητης
Επιπλεον εδω δεν ειναι ποδοσφαιρο να βαλεις διαιτητες τσαμπιονς λιγκ και να ειναι αποδεκτο οτι ειναι τοπ επιπεδου
Θα βαλεις τους διαιτητες Ευρωλιγκας;Θα φωναζει ο ενας
Θα βαλεις διαιτητες BCL;Θα φωναζει ο αλλος επειδη δεν σφυριζουν οι τοπ διαιτητες

QUOTE (SteveNashidis @ Feb 14 2019, 11:17 ) *
Έχει κανείς ιδέα πως άνοιξαν οι αγορές; νομίζω το 1.26 στον άσο ήταν από την αρχή τόσο χαμηλά και δεν άλλαξε με την εξέλιξη των πονταρισματων.
Αυτό από μόνο του είναι πάρα πολύ σοβαρό χωρίς τα υπόλοιπα που έγιναν στο παιχνίδι.

Πιθανώς και οι δύο πλευρές έχουν ευθύνη σε αυτό. Οι δε που κατηγορουνται για σημαδεμενη τράπουλα και οι μεν που είχαν μελετήσει την αποχώρηση από πολύ νωρίς.

Συμπερασματικα. Έχει ξεκινήσει ένας μεγαλύτερος, υπόγειος πόλεμος μεταξύ ΕΟΚ και πολιτείας. Η πολιτεία πιέζει πλέον την ΕΟΚ με την Διαύγεια και έχει κλείσει η χρηματική κάνουλα, και η ΕΟΚ απαντά με επίδειξη ισχύος στον ορισμό των διαιτητών, στην ανυπακοή απέναντι στους νόμους και τις δικαστικές αποφάσεις και τον μη έλεγχο των παραγόντων που εξυπηρετούν μπασκετικα σωματεία, που είναι στον έλεγχο της ΕΟΚ. Και δεν είναι μόνο Α1 και κυπελλου η υπόθεση. Σε όλες τις κατηγορίες υπάρχουν παρόμοια παραδείγματα.

Εδω να πουμε το σχετικο-ασχετο οτι στον νεο αθλητικο νομο που εχει ψηφισει ο Βασιλειαδης τα μελη του ΔΣ οποιασδηποτε ομοσπονδιας δεν μπορουν να εχουν πανω απο 2 συνεχομενες θητειες και 4 συνολικα οι οποιες ομως μετρανε απο την ημερα ψηφισης του νομου και μετα
Επισης προβλεπει οτι τα μελη των ΔΣ ομοσπονδιων δεν μπορουν να ειναι ανω των 70 ετων
Οπερ αν ο νομος δεν αλλαξει το 2020 που ειναι οι νεες εκλογες της ομοσπονδιας τα περισσοτερα μελη της νυν διοικησης δεν θα μπορουν να ειναι υποψηφια
Ginobili
Πάντως για να τα λέμε όλα....άν ο Γιαννακόπουλος είχε πάρει την ομάδα να φύγει στο ημίχρονο...θα χε γίνει πάταγος ανευ προηγουμένου...
Για ξεφιλισμό των θεσμών,της ομάδας...της εικόνας μας στον κόσμο....θα τον είχαν σταυρώσει και οι παναθηναικοί...
αυτή είναι μια σημαντική διαφορά...

Και φυσικά...ο Πιτίνο θα είχε παραιτηθεί αυτομάτως σε μια τέτοια περίπτωση...
Zoys
QUOTE(Ginobili @ Feb 14 2019, 12:23 ) *
Πάντως για να τα λέμε όλα....άν ο Γιαννακόπουλος είχε πάρει την ομάδα να φύγει στο ημίχρονο...θα χε γίνει πάταγος ανευ προηγουμένου...
Για ξεφιλισμό των θεσμών,της ομάδας...της εικόνας μας στον κόσμο....θα τον είχαν σταυρώσει και οι παναθηναικοί...
αυτή είναι μια σημαντική διαφορά...

Και φυσικά...ο Πιτίνο θα είχε παραιτηθεί αυτομάτως σε μια τέτοια περίπτωση...

Ο Γιαννακόπουλος δεν απειλούσε για έξοδο από την Ευρωλίγκα λόγω της διαιτησίας κατά τη γνώμη του; Δεν είχε εξαγγείλει δημοψήφισμα για οριστική αποχώρηση από τη διοργάνωση; Η σημαντική διαφορά είναι ότι οι Αγγελόπουλοι μετά από πολλά χρόνια που τοποθετούνται επίσημα για αδικίες εις βάρος της ομάδας τους από την ΕΟΚ/ΚΕΔ κάνουν πράξη για πρώτη φορά την οριστική αποχώρηση από έναν αγώνα. Ο ΔΓ από την άλλη μέσα σε μια νύχτα ξέχασε όλες τις (εμετικού επιπέδου) κατηγορίες που εξαπέλυε στην Ευρωλίγκα και όλη την εκστρατεία αποχώρησης.
nikolas12
Μπράβο σε όλους για το σχολιασμό και το επίπεδο που κρατάνε.
Θεωρώ πως το χθεσινό είναι περισσότερο ένα ξεμπούκωμα των Αγγελόπουλων μετά από χρόνια που θεωρούν πως αδικούνται. Δε θα επεκταθώ στο θέμα της διαιτησίας, θα πω απλά ότι τη θεωρώ κακή και ότι επηρέασε την απόδο. Προφανώς αγωνιστικά ήμασταν κατώτεροι και δε θα το παίρναμε το ματς και να παίζαμε 10 δεκάλεπτα. Αν οι Αγγελόπουλοι κουράστηκαν από τη συμπεριφορά εις βάρος της ομάδας δεν έπρεπε να κατέβουν καν. Γιατί αν στο ημίχρονο κερδίζαμε, δε θα φεύγαμε. Ή αν το είχαν αποφασίσει από πριν, ας φεύγανε στα 30'', όχι όταν αποδίδουμε χάλια και χάνουμε κατά κράτος.
Και κάτι ακόμα που ευτυχώς δεν το βλέπω στο φόρουμ, γιατί θεωρώ πως τα περισσότερα μέλη έχουν μπασκετική παιδεία. Είναι απίστευτο το πόση στήριξη δέχεται ο ΔΠΓ για όσα κάνει. Έχει την ομάδα σε κακή κατάσταση, εκτός έδρας στην Ευρωλίγκα αποδίδει κάκιστα, αντί για βαρβάτο ψηλό ή έστω κάτι φρέσκο έφερε τον μετριότατο Payne και αντί να υπάρξει αντίδραση, βλέπω άτομα που εκτιμώ μπασκετικά να χαίρονται για το επερχόμενο double και να λένε για Euroleague mafia και φέτος.
Αν δεν προσέξουμε με περιστατικά σαν το χθεσινό, το brand name των 2 ομάδων που βρίσκεται μεταξύ των κορυφαίων στην Ευρώπη κινδυνεύει να βρεθεί στα τάρταρα λόγω των εγχώριων συμπεριφορών. Στην Ευρωλίγκα σε ντέρμπι δεν έχει ανοίξει ούτε μύτη. Στην Ελλάδα που μας "παίρνει" και που μπορούμε, γίνονται κάκιστα περιστατικά τόσο στο ΣΕΦ όσο και στο ΟΑΚΑ. Κρίμα...
j-kidd13
QUOTE(Zoys @ Feb 14 2019, 12:28 ) *
Ο Γιαννακόπουλος δεν απειλούσε για έξοδο από την Ευρωλίγκα λόγω της διαιτησίας κατά τη γνώμη του; Δεν είχε εξαγγείλει δημοψήφισμα για οριστική αποχώρηση από τη διοργάνωση; Η σημαντική διαφορά είναι ότι οι Αγγελόπουλοι μετά από πολλά χρόνια που τοποθετούνται επίσημα για αδικίες εις βάρος της ομάδας τους από την ΕΟΚ/ΚΕΔ κάνουν πράξη για πρώτη φορά την οριστική αποχώρηση από έναν αγώνα. Ο ΔΓ από την άλλη μέσα σε μια νύχτα ξέχασε όλες τις (εμετικού επιπέδου) κατηγορίες που εξαπέλυε στην Ευρωλίγκα και όλη την εκστρατεία αποχώρησης.


Η "απειλή" απέχει παρασάγγας απο την πράξη.
Η αποχώρηση βέβαια έγινε υπο την "ασφάλεια" του υποβαθμισμένου και χωρίς ουσιαστικό αντίκτυπο θεσμού του κυπέλλου,και φυσικά βλέποντας οτι η δουλειά πάει για βαριά ήττα.Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον να δούμε τι θα έκαναν αν το παιχνίδι έκρινε πρωτιά στο πρωτάθλημα ή ηταν τελικός πρωταθλήματος...
Zoys
QUOTE(j-kidd13 @ Feb 14 2019, 12:34 ) *
Η "απειλή" απέχει παρασάγγας απο την πράξη.
Η αποχώρηση βέβαια έγινε υπο την "ασφάλεια" του υποβαθμισμένου και χωρίς ουσιαστικό αντίκτυπο θεσμού του κυπέλλου,και φυσικά βλέποντας οτι η δουλειά πάει για βαριά ήττα.Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον να δούμε τι θα έκαναν αν το παιχνίδι έκρινε πρωτιά στο πρωτάθλημα ή ηταν τελικός πρωταθλήματος...

Σαφώς μιλάμε για έναν χρεοκοπημένο θεσμό όπως το Κύπελλο Ελλάδας που πλέον γνωρίζει ολική υποβάθμιση όταν μια από τις δύο ομάδες Ευρωλίγκας τον απαξιώνει έτσι. Συμφωνώ ότι έχει ενδιαφέρον να δούμε ποια θα είναι η συνέχεια από πλευράς Ολυμπιακού όσον αφορά το Ελληνικό Πρωτάθλημα.
j-kidd13
QUOTE(Zoys @ Feb 14 2019, 12:36 ) *
Σαφώς μιλάμε για έναν χρεοκοπημένο θεσμό όπως το Κύπελλο Ελλάδας που πλέον γνωρίζει ολική υποβάθμιση όταν μια από τις δύο ομάδες Ευρωλίγκας τον απαξιώνει έτσι. Συμφωνώ ότι έχει ενδιαφέρον να δούμε ποια θα είναι η συνέχεια από πλευράς Ολυμπιακού όσον αφορά το Ελληνικό Πρωτάθλημα.


Ο θεσμός ειναι απο μόνος του υποβαθμισμένος κατα τη γνώμη μου,και στην Ελλάδα τον έχουμε υποβαθμίσει ακόμα παραπάνω.
Αν ο Ολυμπιακός κατέβει κανονικά στους τελικούς εφόσον προκριθούμε και οι 2,θα ειναι σαν να μην έγινε ποτέ η χθεσινή αποχώρηση.Ειδικά δε αν δεχτεί να κατέβει σε αγώνα που θα σφυρίζουν 2 εκ των 3 χθεσινών ρεφ.
MaJesty23
Ένα πράγμα δεν μπορώ σε καμία έκφανση της ζωής...Το να τα παρατάς!

Εγώ θεωρώ ,ότι οι Αγγελόπουλοι έχουν πάψει να σέβονται την ομάδα του μπάσκετ.Μπορεί να τους απασχολούν τα εξωαγωνιστικά θέματα των δικαστηρίων,αλλά θεωρώ ότι έχασαν την μπάλα και κατάφεραν να πέσουν πολύ πολύ χαμηλά σε επίπεδο(τον DPG δεν τον φτάνουν είναι μια κατηγορία μόνος του ,διαγαλαξιακός πρωταθλητής).

Και πως έχουν πάψει να την σέβονται?Καταρχήν με παίχτες απλήρωτους . Επίσημη δήλωση για το ηχητικό "ότι ο Γιώργος Πρίντεζης είχε μια άτυχη στιγμή" .Το να ζητάς την ανταμοιβή για τον κόπο σου,να είσαι απλήρωτος για μήνες, και να λένε άτυχη στιγμή...ποιοι αυτοί που τα βρήκανε έτοιμα!Και η ανακοίνωση να καταλήγει σε επίθεση σε Γιαννακόπουλο οτι αυτός το αποκάλυψε το ηχητικό ,ο οποίος ζει για κοκορομαχίες πλουσιοπαιδων,και στο δικό του γήπεδο καφρίλας δεν μπορεί να χάσει απο Αφους.

Ο Πρίντεζης με τι ψυχολογία να παίξει?Έφαγε 11 πόντους απο Τόμας ,3ποντο στην μούρη από τον Καλάθη και νομίζω οτι έφαγε και 2 πόντους από Παπαπέτρου .Ο Πρίντεζης αμυντικά πρέπει να έκανε χειρότερο ματς ever...

Πάμε και στην αποχώρηση...Εγω δέχομαι ότι έπαιξε έδρα,αλλά εάν διαβάσει κάποιος σχόλια εδω αλλα και σε sites ,θα νομίζει ότι έγινε καμιά σφαγή του Δράμαλη .Γιατί σε αυτο το επίπεδο των ομάδων ,τα 2-3 σφυρίγματα έδρας δεν πάνε την διαφορά στους 15 πόντους σε ένα ημίχρονο ότι και να λέτε....και τι σημαίνει πήγε στους 15 γιατί τα παράτησαν?Για αυτό έκανε σπριντ ο Παπ για chase down block ,2-3 φορές στον Καλάθη?Όταν τα παρατας ,δεν αξίζεις να είσαι αθλητης .Πόσο καλα είχε προετοιμάσει την ομάδα ο Μπλάτ?Ειχα ξαναπεί οτι η ασυλία που έχει ο Μπλατ. με βαση την αγωνιστική εικόνα της ομάδας, είναι πρωτόγνωρη και είχε πέσει το μισό φόρουμ να με φάει ,πριν μια βδομάδα.

Εδω ο Παναθηναικός στην Ριζουπολη κατέβηκε να παίξει,με μαχαίρια να σκίζουν την φυσούνα.Στο ΣΕΦ ενω μπορεί να φυγει οταν αρχισουν οι καφρίλες ,επειδη ο Ολυμπιακός χάνει,μένει και το παίζει το παιχνίδι γιατί σέβεται τον αντίπαλο και δεν θέλει να του επιβληθει εξοντωτική ποινή.

Απλά οι Αγγελόπουλοι ,ψάχνανε απεγνωσμένα ένα εξιλαστήριο θύμα και το βρήκανε στους διαιτητές.Και η απαγόρευση δηλώσεων έγινε ,γιατι μπορει να τους έριχνε καραμούζα ο Μπλάτ ,μαζι με παίχτες...εκτος και εαν πιστεύει κανείς ,οτι ο Σπανούλης ,ο Πρίντεζης ,ο Παπ που πονάνε την φανέλα συμφωνούσαν να φύγουν.Μηδεν σεβασμός και εδώ λοιπόν ,σε παίχτες σύμβολα.

Για αυτούς που πήγανε ΣΕΦ να αποθεώσουν παίχτες-Νο comment!

Εύχομαι για το καλό του Ελληνικού Μπάσκετ,να το πάρει ο ΠΑΟΚ.Ο οποίος κάνει μια υπερπροσπάθεια και εχει καταφέρει να είναι σούπερ ανταγωνιστικός παρά τα πολλά οικονομικά προβληματα.
stefkorner
QUOTE (j-kidd13 @ Feb 14 2019, 19:45 ) *
Ο θεσμός ειναι απο μόνος του υποβαθμισμένος κατα τη γνώμη μου,και στην Ελλάδα τον έχουμε υποβαθμίσει ακόμα παραπάνω.
Αν ο Ολυμπιακός κατέβει κανονικά στους τελικούς εφόσον προκριθούμε και οι 2,θα ειναι σαν να μην έγινε ποτέ η χθεσινή αποχώρηση.Ειδικά δε αν δεχτεί να κατέβει σε αγώνα που θα σφυρίζουν 2 εκ των 3 χθεσινών ρεφ.


απ οτι διαβασα ,σε περιπτωση που επαναληφθει το χθεσινο σκηνικο ,προβλεπεται διαγραφη απο τα μητρωα της εοκ,με ταυτοχρονο αποκλεισμο απο τις εθνικες μας κατηγοριες ,για τουλαχιστον ενα χρονο !θα ηταν καταστροφικο,εκτος αν αποφασισουν να μεταφερθουν σε αλλη λιγκα 39.gif σε καμια αδριατικη ας πουμε !που παρεπιπτοντως καποτε το συζητουσαμε κ εμεις ! επι dpg κιολας,αν θυμαμαι καλα smiley.gif
john wick
QUOTE (MaJesty23 @ Feb 14 2019, 09:54 ) *
Ένα πράγμα δεν μπορώ σε καμία έκφανση της ζωής...Το να τα παρατάς!

Εγώ θεωρώ ,ότι οι Αγγελόπουλοι έχουν πάψει να σέβονται την ομάδα του μπάσκετ.Μπορεί να τους απασχολούν τα εξωαγωνιστικά θέματα των δικαστηρίων,αλλά θεωρώ ότι έχασαν την μπάλα και κατάφεραν να πέσουν πολύ πολύ χαμηλά σε επίπεδο(τον DPG δεν τον φτάνουν είναι μια κατηγορία μόνος του ,διαγαλαξιακός πρωταθλητής).

Και πως έχουν πάψει να την σέβονται?Καταρχήν με παίχτες απλήρωτους . Επίσημη δήλωση για το ηχητικό "ότι ο Γιώργος Πρίντεζης είχε μια άτυχη στιγμή" .Το να ζητάς την ανταμοιβή για τον κόπο σου,να είσαι απλήρωτος για μήνες, και να λένε άτυχη στιγμή...ποιοι αυτοί που τα βρήκανε έτοιμα!Και η ανακοίνωση να καταλήγει σε επίθεση σε Γιαννακόπουλο οτι αυτός το αποκάλυψε το ηχητικό ,ο οποίος ζει για κοκορομαχίες πλουσιοπαιδων,και στο δικό του γήπεδο καφρίλας δεν μπορεί να χάσει απο Αφους.

Ο Πρίντεζης με τι ψυχολογία να παίξει?Έφαγε 11 πόντους απο Τόμας ,3ποντο στην μούρη από τον Καλάθη και νομίζω οτι έφαγε και 2 πόντους από Παπαπέτρου .Ο Πρίντεζης αμυντικά πρέπει να έκανε χειρότερο ματς ever...

Πάμε και στην αποχώρηση...Εγω δέχομαι ότι έπαιξε έδρα,αλλά εάν διαβάσει κάποιος σχόλια εδω αλλα και σε sites ,θα νομίζει ότι έγινε καμιά σφαγή του Δράμαλη .Γιατί σε αυτο το επίπεδο των ομάδων ,τα 2-3 σφυρίγματα έδρας δεν πάνε την διαφορά στους 15 πόντους σε ένα ημίχρονο ότι και να λέτε....και τι σημαίνει πήγε στους 15 γιατί τα παράτησαν?Για αυτό έκανε σπριντ ο Παπ για chase down block ,2-3 φορές στον Καλάθη?Όταν τα παρατας ,δεν αξίζεις να είσαι αθλητης .Πόσο καλα είχε προετοιμάσει την ομάδα ο Μπλάτ?Ειχα ξαναπεί οτι η ασυλία που έχει ο Μπλατ. με βαση την αγωνιστική εικόνα της ομάδας, είναι πρωτόγνωρη και είχε πέσει το μισό φόρουμ να με φάει ,πριν μια βδομάδα.

Εδω ο Παναθηναικός στην Ριζουπολη κατέβηκε να παίξει,με μαχαίρια να σκίζουν την φυσούνα.Στο ΣΕΦ ενω μπορεί να φυγει οταν αρχισουν οι καφρίλες ,επειδη ο Ολυμπιακός χάνει,μένει και το παίζει το παιχνίδι γιατί σέβεται τον αντίπαλο και δεν θέλει να του επιβληθει εξοντωτική ποινή.

Απλά οι Αγγελόπουλοι ,ψάχνανε απεγνωσμένα ένα εξιλαστήριο θύμα και το βρήκανε στους διαιτητές.Και η απαγόρευση δηλώσεων έγινε ,γιατι μπορει να τους έριχνε καραμούζα ο Μπλάτ ,μαζι με παίχτες...εκτος και εαν πιστεύει κανείς ,οτι ο Σπανούλης ,ο Πρίντεζης ,ο Παπ που πονάνε την φανέλα συμφωνούσαν να φύγουν.Μηδεν σεβασμός και εδώ λοιπόν ,σε παίχτες σύμβολα.

Για αυτούς που πήγανε ΣΕΦ να αποθεώσουν παίχτες-Νο comment!

Εύχομαι για το καλό του Ελληνικού Μπάσκετ,να το πάρει ο ΠΑΟΚ.Ο οποίος κάνει μια υπερπροσπάθεια και εχει καταφέρει να είναι σούπερ ανταγωνιστικός παρά τα πολλά οικονομικά προβληματα.




Να αγιάσει το στόμα σου....
Ginobili
QUOTE(Zoys @ Feb 14 2019, 10:28 ) *
Ο Γιαννακόπουλος δεν απειλούσε για έξοδο από την Ευρωλίγκα λόγω της διαιτησίας κατά τη γνώμη του; Δεν είχε εξαγγείλει δημοψήφισμα για οριστική αποχώρηση από τη διοργάνωση; Η σημαντική διαφορά είναι ότι οι Αγγελόπουλοι μετά από πολλά χρόνια που τοποθετούνται επίσημα για αδικίες εις βάρος της ομάδας τους από την ΕΟΚ/ΚΕΔ κάνουν πράξη για πρώτη φορά την οριστική αποχώρηση από έναν αγώνα. Ο ΔΓ από την άλλη μέσα σε μια νύχτα ξέχασε όλες τις (εμετικού επιπέδου) κατηγορίες που εξαπέλυε στην Ευρωλίγκα και όλη την εκστρατεία αποχώρησης.

Δεν υπάρχει λογική σε αυτό που γράφεις.Τι θα πει έκαναν πράξη τα χρόνια παράπονα τους για την διαιτησία; Δηλαδή αν ο Γιαννακόπουλος έκανε πράξη το δημοψήφισμα θα έδινε αξία στην κίνηση αυτή; Στα τελευταία 7 χρόνια,έχει πάρει 3 πρωταθλήματα ο Ολυμπιακός,άξιζε περισσότερα και του τα στέρησε η ΚΕΔ?
Ενετικού επιπέδου κινήσεις έχουν κάνει κατά καιρούς οι Αγγελόπουλοι.
jonaldidhs
Το ξαναειδα το ματς με χαμηλους σφυγμους πλεον και μπορω να εχω καθαρη γνωμη...Τα σφυριγματα ηταν οκ..Το ματς ηταν στο -15 γιατι οι παιχτες του Οσφπ ειναι απληρωτοι..Ξεκαθαρα..Ολοι ηταν αδιαφοροι απτην αρχη πλην Γουεμπερ..Οποιος ξαναδει το ματς θα δει οτι Πριντεζης και Μιλουτινοφ δεν επαιξαν με πλατη ποτε επειδη δεν το προσπαθησαν καν..Ουτε σκληρη αμυνα ουτε τιποτα δεν εγινε..Οι αφοι υπο τον φοβο 30αρας και βαλε επελεξαν να φυγουν ηρωικα..Δεν καταλαβα ποτε γιατι δεν ξεκινησε ο Σπανουλης χτες..Το ξαναγραφω..Οι παιχτες του Οσφπ το ηθελαν αυτο χτες..Οχι την φυγη..Αλλα την ηττα με πολλους ποντους..Δειτε ξανα το ματς και θα καταλαβετε..
Zoys
QUOTE(Ginobili @ Feb 14 2019, 13:01 ) *
Δεν υπάρχει λογική σε αυτό που γράφεις.Τι θα πει έκαναν πράξη τα χρόνια παράπονα τους για την διαιτησία; Δηλαδή αν ο Γιαννακόπουλος έκανε πράξη το δημοψήφισμα θα έδινε αξία στην κίνηση αυτή; Στα τελευταία 7 χρόνια,έχει πάρει 3 πρωταθλήματα ο Ολυμπιακός,άξιζε περισσότερα και του τα στέρησε η ΚΕΔ?
Ενετικού επιπέδου κινήσεις έχουν κάνει κατά καιρούς οι Αγγελόπουλοι.

Θα ήταν έστω συνεπής ως προς τον εαυτό του και τη δήθεν σκληρή στάση της ΚΑΕ Παναθηναϊκός. Οι αυθαιρεσίες της ΕΟΚ είναι σκανδαλώδεις και δεν αφορούν μόνο τη διαιτησία και τον Ολυμπιακό. Δεν θα μπω στη διαδικασία να μιλήσω για το τι άξιζε και τι στερήθηκε ο Ολυμπιακός διότι αυτό ξεφεύγει από τα πλαίσια συζήτησης του forum. Πάντως σίγουρα δεν έχει νόημα το επιχείρημα των τριών πρωταθλημάτων. Δεν θα έπρεπε να είχε πάρει τίποτα εγχώριο σε μια δεκαετία με αυτή τη λογική για να δικαιούται να διαμαρτύρεται...

Όσον αφορά το θέμα των πληρωμών, και οι πέτρες γνωρίζουν στην Ελλάδα ότι και οι δύο ομάδες καθυστερούν να πληρώσουν σχεδόν κάθε χρόνο. Το θέμα το είχε θίξει και ο Dusan Ivkovic σε μια συνέντευξη του που είχε υποθέσει ότι οι δύο διοικήσεις συνεννοούνται σχετικά με αυτά τα ζητήματα...
Boom Dizzle
Είδα τον αγώνα ξανα και εβγαλα συμπερασμα οτι δεν εγινε κατι μεμπτο στο αγωνιστικο και στο εξωαγωνιστικο κομματι. Είδα μια ομαδα κακή μεν, παθιασμένη για τη νίκη δε(Παναθηναϊκός) και μια ομάδα παντελως ανευρη και αδιαφορη(Ολυμπιακος). Χαρακτηριστικο ειναι οτι ολες οι επιθεσεις του ΟΣΦΠ ηταν σκοτωμενες ενω οι παιχτες του επαιζαν ξενερωμενοι. Η διαιτησια οκ κατα τη γνωμη μου (ελπιζω μην χρεωθω παλι φαουλ). Ολος ο ντορος αυτος θεωρω οτι εγινε, γιατι οι αφοι ψαχνουν τροπο να αντιστρεψουν το κλιμα στην ομαδα τους. Βλεπαν οτι ερχοταν συντριβη με πολλους ποντους και σε συνδιασμο με το ηχητικο του Πριντεζη βρηκαν ευκαιρια να κανουν κατι τετοιο. Αν έχανε ο ΟΣΦΠ στο γηπεδο (που θα εχανε με τεοια αδιαφορια που ειχαν οι παιχτες του) στο ΣΕΦ θα τους περνουσαν πριονοκορδελα και τους παιχτες και τους αφους, αλλα με την κινηση τους χθες δημιουργησαν το τελειο αλλοθι. Δεν χαθηκε και κατι σημαντικο. Αμφιβαλλω αν θα το εκαναν αυτο σε αλλο παιχνιδι αλλης διοργανωσης.

ΥΓ: To βλέμμα του Σπανουλη φευγοντας τα λεει ολα
ΥΓ1: Μου εκανε ΚΑΚΙΣΤΗ εντυπωση τα γελακια των παιχτων του ΟΣΦΠ στον παγκο μετα τα τρια φαουλ στα πρωτα δευτερολεπτα. Μου εδωσε την εντυπωση ενος δηλητιριασμενου κλιματος και ενος κομπλεξ που διοχετευεται σε ολους στην ομαδα του Ολμπιακου. Κρίμα γιατι ειναι μεγαλη ομαδα.
ΥΓ2: Νο comment για την κινηση του Γιαννακοπουλου...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.